PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 90 Kuşağı Üniversiteli Oluyor. Peki Neleri Kaçırdılar?

Miraç Atalay Çiftçi
22.08.2007, 11:29
90'lılar üniversiteli oluyor, haberiniz var mı?

Rusya, onlar için seçimle yönetilen normal bir ülke; Çin, dış yatırımcıya kapılarını alabildiğine açmış fırsatlarla dolu bir pazar.

Stadyumlara, büyük sporcuların değil, satın alan şirketin adının verildiği sosyo-ekonomik iklimde büyüdüler. Çok farklı bir dünyaya doğdular, çok farklı bir kafa yapısına sahipler. Nelson Mandela'yı hapiste hiç görmediler. Mandela onların hayatında Güney Afrika'nın en güçlü kişisi oldu hep. Hep tek bir Almanya vardı. ABD'de sadece 2 başkanın dönemini hatırlıyorlar. 'Google'lamak diye bir fiil her zaman vardı. Profesörler, öğrencilerin neden her sene daha gençleştiğini düşünürken, birçok eğitimci için de yeni kuşak bir çeşit keşfedilmemiş kıta kadar bilinmezlerle dolu.

Son 10 yıldır her Ağustos ayında, eğitimcilere okula başlayacak yeni kuşağın kafa yapısı ile ilgili bir liste yayınlayan Wisconsin'deki Beloit Üniversitesi, 1989 -1990 yıllarında doğmuş gençler için güncellediği "kafa yapısı listesini" yayınladı.

"Telefonun fişi çıkmış" cümlesini hayatında kurmamış bu gençler, arkadaşlarına elektronik posta veya SMS mesajı yazarken, bir yandan da "Facebook" ya da "MySpace" sitelerindeki otobiyografisini güncelleyen bir kuşak. Bildikleri her şeyi "wikipedia"dan öğreniyorlar, iPod dinliyorlar. Arabanın camını hayatlarında bir kez bile kolu çevirerek indirmediler. Johnny Carson ya da Andy Warhol hakkında hiçbir fikirleri yok. Berlin Duvarı mı? O da nedir ki?

İşte Beloit Üniversitesi'nin eski büyüklere yeni küçükler karşısında şok yaşamamaları için hazırladığı "2007 kafa yapısı" listesinden bazı başlıklar:

* Berlin Duvarı nedir?
* Hummer cipler sürekli siviller için de üretiliyor.
* Michael Moore her zaman böyle öfkeli ve komikti.
* Bir plastik şişe su ile büyüdüler
* Nelson Mandela sürekli özgürdü ve iktidardaydı
* Büyük şehirlerde her zaman emniyet müdürü olan kadınlar vardı
* Jordin Sparks ve Bart Simpson'la beraber büyüdüler.
* Wal Mart sürekli Sears'ten büyük bir market zinciriydi.
* Al Gore sürekli başkanlığa aday oldu ya da olmayı düşündü.
* Amerikan Rock müzik grupları sürekli Moskova turnesine çıkıyorlardı.
* Fox ülkenin en büyük TV kuruluşuydu.
* Kennedy'i Oliver Stone'dan, Malcolm X'i Spike Lee'den öğrendiler.
* Jon Stewart ve Steven Colbert'ten TV haberlerinden öğrendiklerinden daha fazlasını öğreniyorlar.
* www her zaman kullanılan bir harf grubuydu.

TÜRKİYE'NİN 90'LILARININ KAFA YAPISI:

- Özal'ı hatırlamıyorlar, hatta tanımıyorlar
- Renksiz televizyon diye bir şeyin varlığını bilmiyorlar
- Uzaktan kumanda hep vardı
- Oyuncak ve kumandası arasında hiçbir zaman kablo olmadı
- Pek çoğu hayatlarında TRT izlemedi
- Onlar için Erovizyon Şarkı Yarışmasında hep öyle böyle başarılıydık
- Kenan Evren her zaman Marmaris'te resim yapan bir amcaydı
- Commodore 64 ve Amiga'nın futbolcu ismi olduğunu düşünüyorlar
- Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası aldığını hiç görmediler
- VHS ve Beta kaset onlar için birşey ifade etmiyor çünkü onlar hiç kasetten film izlemediler.
- Bakırköy'den Bostancı'ya hep deniz otobüsü ile gittiler

Biliyormusunuz işte bu gelen yepyeni bir jenerasyon. Onlar için dünyanın bir bölümünde işlenmiş birçok şey sadece kayıtlarla sınırlı. Görmediler, bilmiyorlar belkide...

Peki neleri göremediler, bilmiyorlar...

Buyrun güzel bir araştırma olacagına eminim.
Eglenceli ve zevkli olacak.
Güleceğiz, gerçekleri tekrar hatırlayacağız...
Hep birlikte ögreneceğiz...

Not: Yukarıdaki çalışma özel bir yayın organından alıntıdır.

cuneytr
22.08.2007, 11:35
harika bir calısma ellerine saglık....

Miraç Atalay Çiftçi
22.08.2007, 12:14
* Mesela Micheal Jackson'ı has be has beyaz olarak gördüler hep, bildiler...
* Yıllarca Cuma gecelerini Beyazıt ile Cumartesi gecelerini Okan ile geçirdiler...
* Hiç biri Trabzonsporun şampiyonluk kutlamalarını göremedi...

Mert67
22.08.2007, 12:44
* Hiç biri Trabzonsporun şampiyonluk kutlamalarını göremedi...
en acısı da bu zaten:(

Mert67
22.08.2007, 12:45
*haftasonları hep dersanelerde geçti:)

oflubektas
23.08.2007, 20:47
Bence en büyük şanssızlıkları büyük bir kısmının mahalle kültürüyle büyümemesidir.

Ali Can
23.08.2007, 22:20
ben bu dediklerinin hepsini yaşadım çok şanslıyım ama bir trabzonsporun şampiyonluğunu göremedim :(:(

Emre B.
23.08.2007, 22:23
Bu saydıklarınızın çoğunu hatırlıyorum.Kasetten çok çizgi film izlemişimdir.

omer61
23.08.2007, 22:39
ben de 90 lıyım.. oraya bi maddes yazmamışlar.. trabzonspor un şampiyonluğunu da hiç görmedk biz :( gerçi 85 liler bile görmedi :(

cuneytr
24.08.2007, 11:12
84 lü olarak görmedim ama yasadım:)....

Egemen
24.08.2007, 12:25
leblebi tozu diye birşeyin varolduğundan bihaberler
susam sokağındaki minik kuşu hatırlarlar mı acaba??

Remzi
24.08.2007, 12:29

leblebi tozunu ben hatırlıyorum.Tenefüslerde az mı yerdik:)
Ama susam sokağını sevmezdim zaten.Hatırlamaya da gerek yok:)

Emre B.
24.08.2007, 13:21

Kurabiye Canavarı, Edi ile Büdü :D:D

m@rdi
24.08.2007, 14:21
Bence en büyük şanssızlıkları büyük bir kısmının mahalle kültürüyle büyümemesidir.

Bencede mahalle arkadaşlığını,mahalle oyunlarını bilmemeleri büyük eksiklik. Topaç yerine bayblade,gazaoz kapaklarının (tapa) yetine tasolar,grupça oynanan oyunlar (7 kule ,ortada sıçan,körebe vb.) yerine bireysel oyunlar(tetris,playsatation vb.) 90 lı nesilin sahip oldukları,yaşadıkları. Teknolojinin gelişmesiyle bir çok çeşitli oyuncaklara sahip olmalarına karşın kalabalık bir arkadaş çevresiye büyüyememeleri onlar için şanssızlık.:o

Samet Türkmen
24.08.2007, 15:07
90 kuşağının daha yaşı küçük sayılır.öenmli olan onlarıne beveynlerinin kafa yapısı.Eleştrilmek için henüz küçük bir kuşak

Ali Can
24.08.2007, 15:13
ben bu dediklerinizi yaşadım walla hemde bu devirde 6 yaşımda gazoz kapaklarını düzleyerek oynadığımı cilli yani bilye ile oynamayı mahalle maçları topaç lada oynadım bayblade lede:D:D:D
ooooooo ne güzel günlerdi hele hele mahalle maçları çok zevkli geçerdi

SDanışmaz
24.08.2007, 15:31
Gözlemlediğim kadarıyla şimdiki nesilin çocukları hiç dışarıda gruplar halinde oyunlar oynamıyorlar, kendilerini teknolojiye kaptırmış durumdalar. Bu mağdurlardan biride kardeşim...

Ben çocukluk dönemimde evde durmazdım, sabah uyandığım gibi dışarı çıkar, arkadaşlarımla oyunlar oynardım.. Saklanbaç, renkli istop, yakan top, mahalle maçları vs vs.. O günlerin tadı bambaşkaydı... Hayattın yeniden o günlerdeki zevki, heyacanı bana yaşatacğını sanmıyorum... Şimdiki nesilin yaşayacağınıda sanmıyorum :(

Ozan
24.08.2007, 16:12
bence çoğu yanlış değerlendirmeler bunların çünkü çoğundan haberim var . genelleme yapmışlar ancak bunları bilmeyenlerin çoğu zengin çocukları . yani üst kesime uyar bu değerlendirmeler .

poetricus
24.08.2007, 16:26
Trabzonsporlu olnalar, doğru dürüst mantalitesiz dönem göremedi.

Mert67
24.08.2007, 16:32
*çoğu zaman şampiyon olamadıkları için okulda 3 ezik taraftarın alay konusu oldu.
*ben kendi adıma konuşuyum mahallede arkdaşlarla topluca sürekli top oynardık.mahalle maçları ben kendimi bildim bileli var :) ve hala devam ediyo :)

Özkan
24.08.2007, 16:42
Büyük bir kısmı gerçekten de sokakta fazla oynayamadı. Ama bize göre çok büyük bir avantajları vardı. Biz 4. ve 5. sınıflarda dersânelere tıkıldık ve 5'ten sonra hazırlık okuduk. Onlar ise bizden 3 yıl geç başladılar dersâneye tıkılmaya.

A.Alper
24.08.2007, 16:52
Ne kaçırıldıysa tikkyler conconlar tarafından kaçırıldı.Yoksa gençlerimizin büyük kısmı hala 90ların şartlarında eğitim görüyorlar o şartlarda yaşıyorlar.

nekop
26.08.2007, 21:51
90 doğumluyum bende üniversiteye başlicam fakat Özal'ıda tanırım, renksiz televizyonuda bilirim, arabamın kumandası kabloluydu ve 1-2 haftada bir Bakırköy'e gitmem rağmen Bakırköy'den Bostancı'ya hiç deniz otobüsü ile gitmedim hatta hiç Bostancı'ya gitmedim. :D

zigana
27.08.2007, 01:38
90 doğumluyum bu araştırma geneli kapsıyor olabilir ama bazı kısımlar böle değil ki bunların kimiside çağa ayak uydurma sadece. MEsela şuan var mı ki renksiz TV yok bence kıyaslamada yapılmamalı

tabi bazılarımız çağa ayak uydurucam diye biraz abartıyor ama!!!

Misina
27.08.2007, 01:40
90 doğumluyum

profilindeki yaş seni yalancı çıkartıyor:D

Yasin N.
05.09.2007, 16:55
- Özal'ı hatırlamıyorlar
- Renksiz televizyon diye bir şeyin varlığını hatırlamıyorlar
- Oyuncak ve kumandası arasında hiçbir zaman kablo olmadı
- Pek çoğu hayatlarında TRT izlemedi
- Onlar için Erovizyon Şarkı Yarışmasında hep öyle böyle başarılıydık(!)
- Kenan Evren her zaman Marmaris'te resim yapan bir amcaydı
- Commodore 64 ve Amiga'nın futbolcu ismi olduğunu düşünenler var
- Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası aldığını hiç görmediler
- VHS ve Beta kaset onlar için birşey ifade etmiyor çünkü onlar hiç kasetten film izlemediler.
- Bakırköy'den Bostancı'ya hep deniz otobüsü ile gittiler
- Michael Jackson'u hep "beyaz" olarak bildiler
- Windows 3.1'i bilmeden 2000 ve XP ile tanıştılar
- Arkadaşlarını ya da sevgililerini hiç jetonlu telefon kulübesinden aramadılar
- Pul kolleksiyonu yapmadılar. mektup yazmadılar. postaneye gidip yurt içi veya yurt dışı pul alıp zarfa yapıştırıp postalamadılar. (yapanlarda var tabi ama çoğu cidden yapmadı.. )
- "TV yayını bitmiştir TV nizi kapatmayı unutmayınız" yazısını görmediler .Akşamüstüne kadar bekleyip Istiklal Marşı ile açılan yayınları izlemediler Perihan abla ve Şevket'in maceralarini bilmiyolar
- Turbo onlar için hız demektir, bizim için ise içinden araba resimleri çıkan sakız.(ahh ahh ne çok severdim o sakızı bir de tipitip vardı tabi)
- Okula giderken hiç siyah önlük giymediler.

yaaa yaaa işte bakın ne çok kaçırmışsınız di mi?Yaşlanmışız yahu..

Faik Yılmaz
05.09.2007, 16:57
Valla doğru be

Bir maniniz yoksa annemler size gelecek isimli bir kitap var okuyunca eski günler aklıma gelir hep

Yasin N.
05.09.2007, 17:00
Ekardeşim eskiden cep telefonu yoktu ilk çıktığında ne kadarda sükseliydi ayrıca düşünsene biz cep telefonu olmadan epey uzun bir süre yaşamışız:) büyük marifet yaa helal olsun bize

Faik Yılmaz
05.09.2007, 17:02
Ne telefonu yaw orta jeton blunca şampiyon olmuş gibi seviniyorduk....

Yasin N.
05.09.2007, 17:03
Ayşe hanım teyze faik evdemi, hımm yokmu :( tamam gelince söyle 2 saat sonra ganitaya gelsin:) ooooo bekleki faik eve gelecekte sonrada ganitaya gelecek. Ne garipti ya cep telefonu olmadan haberleşmek.

Faik Yılmaz
05.09.2007, 17:07
Hiç sormay ya bide telefon olayıda çok garipti akşamları arayacaktın şu numarayı bağlat saatlerce bekle telefon çıkar çıkmaz.....

sonra çevirmeli telefonlar çıkmıştıda rahat etmiştik hey gidi günler......

Eve git arkadaşın yok nerde bilmiyorum. ne zaman gelicek onuda bilmiyorum.....
Teyze Yalçına dermisin 4 te ganitada olsun. Düşünün ben bekliyorum yalçın saat 7 de eve geliyor teyzemde yalçın saat 4 te ganitada olacaktın....

yalçında
tamam anne şimdi zaman makineme atlar giderim hemen :)

Yasin N.
05.09.2007, 17:11
mesela televizyonu hiç siyah beyaz görmediler ama bizim vardı hemde arçelik siyah beyaz :) o zamanlar çok modaydı şimdi arasanda bulamazsın:)

Nebiye
05.09.2007, 17:11
Yalçın kardeş benzer bi başlık vardı daha önce,arkadaşlar birleştirseler bunuda onunla.:yattara:

BURDAAAAA (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=7116)

Ahhh ahhhhhhh,yıllar çabuk geçiyor.:(

Yasin N.
05.09.2007, 17:13
ben beceremem bilen birleştirsin valla:) farketmemişim yoksa oraya yazardım :) teşk. abla

Yasin N.
05.09.2007, 17:14
ama sen dahada kötüsün yaa televizyonun olmadığı zamanıda biliyon dimi:D :D :D

Yasin N.
05.09.2007, 17:14
hatta ahmet abiyle güvercinler mektup taşırdı size ey gidi eyyy

Faik Yılmaz
05.09.2007, 17:16
hatta ahmet abiyle güvercinler mektup taşırdı size ey gidi eyyy

Yalçın Ahmet Abiyle Nebiye birbirini sevdiklerinde daha yazı icat edilmemişti....:D

Selman
05.09.2007, 17:18
Konular birleştirilmiştir.

Yasin N.
05.09.2007, 17:18
Yalçın Ahmet Abiyle Nebiye birbirini sevdiklerinde daha yazı icat edilmemişti....:D

nebiye duymasın valla daha sokmaz beni trabzona:) senin için sorun yok ama zaten hastanedesin :D

Mert M.
05.09.2007, 17:23
ben şu an 20 yaşındayım ama inanın şu yaşımı 90'lı yıllarda yaşamak isterdim doğrusu

Nebiye
05.09.2007, 17:23
Teşekkürler Selman.:yattara:
Şimcik benim zamanımda diye konuya girmeyeyim çünkü başlık amacından sapar :D
90 kuşaklar için konuşuırsak :D

- Arkadaşlarını ya da sevgililerini hiç jetonlu telefon kulübesinden aramadılar

Bunun keyfini yada zevkini yada heyecanını diim,hiç biri yaşamaşısa vay haline.Ahmeti aramak için taaaaaa postaneye gitmek zorunda kalırdım,yada Kuzgunderedeki Caminin yanındaki telefon kulubesine.Hep derdim bizim kapının önündede olsa bi tane diye.Ama olmadı,iyide oldu.Herkes görecekti,annemin elinde süpürge :D
Eyy gidi 90'lılar aslında şanslısınız.

Yasin N.
05.09.2007, 17:27
harika bi nostalji yaşattın bize nebiye teşekkür ediyorum. Acaba başka bi başlıkmı açsam Nebiye ve Ahmet aşkı diye :) anılarınız eminimki güzeldir. gerçektende haklısın bende zar zor yetiştim o zamanlara kulubede telefon olayına ama çok az yaşadım. hatta videoda film seyretmenin zevkinide bilmezler şimdikiler hatta vhs ve beta nedir desek herhalde balık cinsidir derler:)

kobra_61
05.09.2007, 21:51
ßen de bir 90 doğumluyum..Yazıyı baştan sonuna kadar umutla okudum;ama gördüm ki sadece küçümsenmişiz.Yazılanların bir çoğu yanlış bence :) Bu tür genellemelerle yeni jenerasyonu kendinizden uzaklaştıran siz bilim adamları ! neyden korkuyorsunuz gücümüzden,yapabileceklerimizden mi ?

TÜRKİYE'NİN 90'LILARININ KAFA YAPISI:

- Özal'ı hatırlamıyorlar, hatta tanımıyorlar >>>>>> Özal'ı hatırlamıyorum ama hakkında o kadar çok araştırma yaptım ki onu yaşadım diyebilirim ;)
- Renksiz televizyon diye bir şeyin varlığını bilmiyorlar>>> evet renksiz televizyon nedir bilmedim.televizyonun bana herhangi bir katkısı yokken renksiz televizyonu bilsem ne olacak ki ?
- Oyuncak ve kumandası arasında hiçbir zaman kablo olmadı >> yoo oyuncak arabamla kumandası arasında kablo vardı :)
- Pek çoğu hayatlarında TRT izlemedi >> bunu da nerden çıkardınız ?
- Onlar için Erovizyon Şarkı Yarışmasında hep öyle böyle başarılıydık >> Geçmişimi bilen biri olarak..Başarısızlıklarımızı da biliyorum :)
- Kenan Evren her zaman Marmaris'te resim yapan bir amcaydı >> Ülkemin cumhurbaşkanlarının geçmişte ne yaptıklarına dikkat ederim ! Resim yapması bizim için daha hayırlı bence ;)
- Commodore 64 ve Amiga'nın futbolcu ismi olduğunu düşünüyorlar >> bilgisayar mıydı ?
- Fenerbahçe'nin Türkiye Kupası aldığını hiç görmediler >> ne mutlu
- VHS ve Beta kaset onlar için birşey ifade etmiyor çünkü onlar hiç kasetten film izlemediler. >> hayır izledim ve hala vhs kaset oynatıcımız durur :)
- Bakırköy'den Bostancı'ya hep deniz otobüsü ile gittiler >>> Bakırköy'den Bostancı'ya hiç gitmedim :)

Halit Aydın
05.09.2007, 22:23
Ne diyim doğru çoğu madde :D

Onur
07.09.2007, 10:44
eyyy gidi karaşimşek :)

Hekimoğlu
07.09.2007, 14:56
ekşisözlükte seksenlerde çocuk olmak diye bir başlık var okudukça gözlerim yaşarıyor.ne güzel günlerdi.

BDiler61
07.09.2007, 20:12
ben 85 doğumluyum maddeler arasındaki Trabzonspor un şampiyonluğunu hiç görmedilere bende dahilim malesef