PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor Taraftar Profili

Sayfa : [1] 2

selcjK
27.08.2007, 04:21
Artık bazı olaylar o kadar gına getirdi ki bana bir taraftar takıma nasıl bu kadar zarar verir konusu o kadar içime oturdu ki ancak böyle bir yazı yazınca rahatlayacaktım, belki durur kendilerine sorup ne yapıyoruz biz diye sorarlar, sormazlar ya neyse.

96 yılındaki malum olaydan sonra, isyan döneminin atlatmış iyi sinyaller vermeye başlayan, Samet Aybaba, Samet Aybaba + Ziya Doğan, Ziya Doğan + İhsan Derelioğlu + Şenol Güneş , Şenol Güneş+Orhan Çıkrıkçı+Halilhodzic, Lazaroni+Ziya Doğan dönemlerindeki lig, avrupa kupası, türkiye kupası maçlarının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadarını stadta izleyememiş ve VIP, MARATON, KALE ARKASI gibi tüm tribunlerde bulunmuş birisi olarak gözlemlerimi aktarmak istiyorum.

- Taraftar maç öncesi bağırır, her tribun(maraton,kale arkaları) takımı toplu halde, ve oyuncuları kısmende olsa tribune çağırır, ısınmasını engeller.

- Taraftar maç öncesi bağırarak yorulur, 5. dakikadan sonra sesi çıkmaz, iyi futbol varsa biraz canlanılır; ancak devre arası köfte ekmek+ayran ikilisinden sonra çekirdek moduna girilir.

- Taraftar bilet almaz, bedava biletleri satar, eldekileriyle 2 kişi girilir,

- Taraftar grupları aynı anda haraket etmez, ama toplu halde iyi küfreder.

- Taraftar futbolcuya, teknik direktöre, yönetime küfretme hakkını kendinde bulur çekinmeden bu hakkını sonuna kadar kullanır; asıl amaç rahatlamaktır, ama zaten takım kesin kötü oynuyodur.

- Takım yenik durumdaysa her hata küfürle cezalandırılır, asla kaçışı yoktur garibi 2-0,3-0 iken bile pas hatası vs durumunda futbolcuya anlamsız yere küfredilmeye devam edilir. Küfredilince yanlış pas adrese gidecek, auta giden şut gol olacak gibi gücü bitene kadar küfretmeye devam eder.

- Taraftar kombine almaz, yıldız ister

- Taraftar bilet almaz, maça gitmez ama yıldız ister

- Taraftar forma almaz, ama yıldız ister.

- 5.000 kombine satılır sonra denir ki FB carlosu aldı, bizim yıldızda Jabi, dalga geçilir, halbuki Jabi iyi topçudur, ancak taraftar futboldan bi haberdir. Ama söver yine haklıdır çünkü, FB 30.000 kombine satsa bile TS nin en az Shevchenko'yu alması gerekir.

- Bilet alıp maça gitmez taraftar, zaten bedava bilet gelir eline, onu satar, 1 biletle 2 kişi girilir sahaya ve yaptığı en iyi şeyi yapar, küfreder.

- Biletler 15-20 ytl olunca stadın yarısı boş olur, bu sefer sorumlu yönetimdir, küfreder.

- Biletler 2-5 ytl olur, stad dolar bu sefer bilet bulamaz sorumlu yine yönetimdir, küfreder.

- Bilmezki rakipleri kale arkalarını 25 ytlye satarken, bizim kapalı 20 ytldir. Ama söver yine hakkıdır çünkü.

- Taraftar gelen transferleri beğenmez, yönetime küfreder, Stepanov alındığında tanımaz ya, küfreder yönetime yıldız dedi kimi aldı, ÖZKAN ISTIFA DER, ATAY, NURİ İSTİFA der, stepanovu alındığında beğenmez, giderken arkasından göz yaşlarını silemez. Böyle gariptir taraftar.

- Kendi evladını bağrına basmaz, gol kaçırınca adamın yolu kesilir, karısının arabasının önü kesilir, yattara iki çalım yapınca 10.000 kişi bağırır yattara diye, ama koşan emek veren evladının değerini vermez.

- Yattara oyundan alınır, yeniyormuşuz gibi 3 dkda oyundan çıkar, ama yinede hoca yattarayı oyundan aldın, küfredilir.

- Hasan ile dalga geçilir, halbuki gayet iyi niyetli, koşan pres yapan keşke herkes onun kadar iyi niyetli gayretli olsa der gerçek taraftar, ama hasanın iyi niyetiyle gayreti, tribünde sakız olur. kapasitesi doğrultusunda en iyiyi yapmaya gayret eden adam aşağılanır.

- Kolay bir gol kaçıran forvet küfürü kesinlikle haketmiştir, hemen ben olsam kesin goldu buda futbolcumu denir, halbuki bunu diyen adam halısahaları ya dışardan izler, ya da defanstan ayrılmaz, ama göbeğini kaşıyarak küfretme hakkı vardır, gerekirse su şişeleriyle kendi futbolcusuna zarar verir.

- Gün gelir yolda gördüğü futbolcusunun dövmeye kalkar, hatta döver. olayları bilmeden yorum yapar. Ama o ne yapsa haklıdır o taraftardır çünkü.

- Aslında o taraftar değildir, taraftar şekline bürünmüş, bir forvet, bir taktik dehası teknik direktör ve mükemmel bir yöneticidir de bunu sadece kendisi biliyodur.

- Ankarada takımı karşılar, geldiği günden beri saç baş yolduran marcelihno sevgiden ezilme tehlikesi yaşar, ama 10 gol 10 asist yapan gökdenizin yanına giden yoktur, sessizce otobüse biner. ama o bizim evladımız ya ona sövmekde hakkımız dövmekte hakkımızdır.

- Maç başlar gol olur 5 dk TRABZON TRABZON diye bağrılır, ama 4 tribün ile birlikte yapılabilecek bordo mavi şampiyon trabzon bile yapılamaz.

- Bazı zamanlarda dikkatli dinlenilince, çekirdek sesleri yankı yapabilir.

- Taraftar, teknik direktör demiştik ya, hayatı menajerlik oyunlarından ibaret sanıp her hafta bir kadro düzer, hocayı istifaya çağırır, az görülür küfretmediği.

- Takım iyi gidiyordur, belli bir başarı taraflı tarafsız herkesin kabul edeceği matematiksel sonuçla kanıtlamış sonuçlar vardır, ama inatla bu kendisine taraftar denilen kişiler, hocaya küfreder, istifaya davet eder; başkana küfreder, istifaya davet eder; ama düşünür mü acaba? düşünmez ya.

- Son 4 yıla bakar mı acaba bunları söylerken? başarılı olarak niteleyebileceğimiz son 4 yılda 1 sezon boyunca takımın başında 1. haftadan 34. haftaya kadar kalabilen birisi olmuşmudur? ama olsun şampiyon olmak fazla teknik direktörden geçer. Ziya doğan şimdi bırakıp gitse Trabzonspor kesin şampiyon olmuştur, böyledir ve tartışılması bile söz konusu değildir.

- Taraftar hatırlamaz, teknik direktör değişliklerinin ne kadar sancılı oldugunu? hatırlamaz 04-05 sezonu 17. hafta istanbulspor maçında 90+5. dakikada yenilen ve 1-1 biten maçı, o zamanlar teknik direktör yoktur, ihsan derelioğlu elinden geleni yapar ama başarılı olamaz, herkes fener maçından bahseder ama asıl şampiyonluk nasıl ve neden gittiği hiiç tartışılmaz, gerekilirse sorun küfredilerek halledilir.

- Taraftar yapılan transferleri beğenmez. Transferleri engeller, sonra transfer yapılmıyor diye yönetime kızar, söver çünkü hakkıdır.

- Lazaroni kovulur, ziya doğan gelir, bjkyi, gsyi yener; herkes onu konuşur adam gibi adam der, helal ziya hoca büyüksün der. ama 2 maç kaybedilince hemen köstek olunmaya başlanılınır. halbuki sabretsen destek olsan ne kaybediceksin? 23ün yanına 1 yıl ekle nolacak? ama yok kraldır bunu yapan, en iyi küfredip işin içinde çıkmaktır.

- Birde taraftarın farklı bir özelliği vardır, canı sıkılınca sahaya girer, kaos yaratır. Tahriklere kapılır. ama yinede haklıdır, elinde bıçak olsa bıçaklar rakip futbolcuları, küfrünü eder rahatlar ve evine geri döner. bunun sorumlusu yine ziya doğan olur.

- Birde iddaa diye bir oyun çıkmıştır, iddaa taraftarlığı başlamıştır, Trabzonspor maçına alt oynar ama Trabzonspor 5-1 kazanır, arkadaşın kuponu yatar, başlar küfretmeye takıma, noldu kardeş yeniyoz ya?? ****** lan yenmesinler iddaa yaptım yanıtı alınır, Üst oynar bu sefer alt olur, başlar sövmeye, alt üst neysede, takım kötü dönemde vur diyarbakıra denir, ganyanı iyidir, diyarbakırın gol atmasını bekler, atarda 3-0 yenilir takıma ama o sevinir, o taraftardır, istediği olmuştur. yenmesine oynar bu sefer, ama şansızlık berabere kalır takım, halbuki iyi oynamıştır, pozisyonu boldur, ama imkanı yok kimse durduramaz iddaa fanatiğini, çünkü parası gitmiştir, başlar küfretmeye, haklıdır çünkü kuponu tutmamıştır..

- Taraftar herşeyin en iyisini kendi bilir, dedik ya hem futbolcu, hem teknik direktör hemde başkandır, o hep haklıdır, hem memnun olmak ister, memnun oluncada zevkten küfreder, ne olursa olsun o küfredecek birşey bulur, sahası kapanır takımın dert değil ne olacak ki seyircisiz oynasak der? kendine farkındadır aslında, takım seyircisiz daha iyidir, acı gerçeği görecek kapasiteye sahip değildir ama belki az da olsa bunu anlar.

- Taraftar kendi takımını çok güzel baskı altında tutar, bi pas hatası hemen uğultu başlar, halbuki takım destek bekler ateşleme bekler, ama yoktur, deplasman takımları güle oynaya gider, çünkü genelde küfürü baskıyı yiyen kendi takımımız olmuştur.

-/!!/- birde başka türlü taraftar vardır, aslında bunlardan pek yoktur ama sağda solda türü tükenmemiş 1-2 tane kalmıştır mutlaka, bu arkadaşlar küfretmez, takımına destekte verir, biletini alır, imkanı varsa kombine forma alır, ileri gider klübe üye olup aidatları ödemeye gayret eder. takımını hocasını futbolcularını iyi tanır, o iyi günde değil, kötü gündede destek için yerini alır, oyuncularını motive eder, destekler; ateşler, takım iyi giderken, yoktan sebeplerle yönetimi, hocayı göndermek için çalışmaz, çalışanlara kendini alet etmez...

ts-1967-61
27.08.2007, 04:37
Tebrik ederim . Trabzonspor taraftarını en iyi sekilde anlatmıssın . Ve ben galba son satırda yazdıgın taraftardanım :)

Egemen
27.08.2007, 06:02
öncelikle emeğine saglık.. haklı oldugun bir cok nokta var..

ancak kaçak dövüştügün için artık yazdıklarını dikkate almayacagım..

saygılar..

Oğuzhan Görkan
27.08.2007, 07:14
fb taraftarı gibi zengin kesimin tuttuğu desteklediği bir takım değiliz...en ufak hatada para cezası kesilen bir takımız..başımıza gelmeyen kalmamıştır ve bu şampiyonsz geçen uzun yıllar taraftarn canına tak ettiği için sabretmek sennde söylediğin gibi çokta basit değildir...bu yazıyı okumadan önce senin suçladıgın kesimden olupta bu yazıdn sonra değişcek insanlar oldugunu zannetmiyorum bunun sebebi bu adam kendine böyle bir taraftarlık seçmiştir değişmesi zordur... sivas maçında bütün tribünler boşalabilrdi buda gösterirki aslında bilinçli taraftar senin sölediğin kadar az sayıda değil...trabzonspora elinden gelen yardımı yapan bir sürü taraftar war mantıksız ve çok dolaylı bir yol olacak ama maçlarına gidemediği için lig tv den maç seyredip takımına yine para kazandırır...ne yazık ki ülkemizde sadece ts de değil her takımda skor taraftarlığı wardır bunu değiştiremezsin bi yönden doğruda iyi oyna ama şampiyon olama bi yere kadar insanlar bi noktadan sonra bir sonuç görmek isterler çünkü hakları wardır...bazı konularda sen haklısın bazı konularda bu kesim taraftar...

magicyattara
27.08.2007, 09:27
Bizim tribünlerimizin eskiden kendine has bir tarzı vardı.
Neydi o ;
Maça gelen 25000 taraftarımız 90 dakikayı pür dikkat izler,maçta o anda ne yaşanıyorsa ona göre tepkisini koyardı.İskender soldan atağa kalktığı zaman tribünlerde İskenderle birlikte atağa kalkardı,meşhur meksika dalgasının doğduğu yer aslında bizim maratondur.
İstanbul takımlarındaki gibi lay lay lom tezahürat bizde yoktu.Biz maçı yaşayan 25-30 bin taraftara sahiptik.
Bana sorarsanız bizim tarzımız böyle olmalı derim.Sahaya arkasını dönüp maçla ilgisini koparan amigolar ve bağırıcam diye maçtan kopan taraftarlar yerine, maçı yaşayan,her anına tepkisini koyan takımıyla bütünleşen taraftarları tercih ederim.
İngiliz takımlarının maçlarına dikkat edin göreceksiniz benim anlattığım taraftar tipini.Adamların gözünden hiçbir şey kaçmıyor.Bir top kazanıldığında,atağa kalkıldığında,top kaybedildiğinde, faul yapıldığında kısacası her aktivasyonda sahadalarmış gibi tepkilerini koyup maçla bütünleşiyorlar.
Bizim taraftarımızda eskiden böyleydi.
Ben yine böyle olsun istiyorum.

ÖmerFarukYılmaz
27.08.2007, 09:34
yazıyı beğenerek okudum çok güzel olmuş fakat son satırdaki taraftar profiline ulaşmamız için bi devrin sona ermesi gerek galiba:)

afsbahar
27.08.2007, 11:07
evet doğru anlatmışsın. taraftarın büyük çoğunluğu senin de yazdığın gibi. ama 23+1 demişsin ya, o +1 sabit kalacak 23,24,25,26.. böyle gidecek bu gidişle. Her yıl sabır sabır nereye kadar?

Ali İhsan
27.08.2007, 11:15
Hasan ve 23+1 mevzuları hariç kesinlikle katılıyorum. Küfür ve aşağılama çok yaygınlaştı aramızda, bilmeden veya bilerek oyuncularımızı,hocalarımızı,yöneticilerimizi geriyoruz...

futbalski60
27.08.2007, 11:28
trabzonlu olup tsyi tutanlarla trabzonlu olmayan tsliler diye 2ye ayırabiliriz bu profili

tigin
27.08.2007, 11:37
Son derece gerekli ve doğru bir yazı.
Ankara'da Gökdeniz her yıl ezilme tehlikesi yaşardı geçen yıl ne değiştide sessiz sedasız otobüse bindi acaba. Azıcık düşünen nedenini anlar.

Bir eklemede ben yapayım.

Trabzonspor taraftarı 2 defa deplasmana 2-3 defada maç izlenen lokal dernek vs gibisinden yere gidip maç izler.
Sonrada ben Trabzonspor için işimden gücümden fedakarlık yaptım diye kasılır, garip garip mektuplar yazar sağa sola, aha gittim der aha geldim der, tanımadığı etmediği kişiler hakkında atıp tutar, kendini bi halt olmuş zanneder, yediremeyince kendisi gibi olduklarını o anda farkettiği kişilerin yanına sığınır. Sonra bakar ki kimse onu iplemiyor, eskiden ne güzel herkesi tanırdı - herkes onu tanırdı. Alışamaz dayanamaz geri dönmeyede gururu elvermez. Sap gibi kalır ortada öylece. Artık sanal bir yaşam formuna dönüşür.

ozturk
27.08.2007, 11:42
aynen katılıyorum taratarın çok iyi analizini yapmışsın teşekkürler..

ktü_ts
27.08.2007, 11:44
katılmamak elde değil noktası virgülüne kadar doğru...

futbalski60
27.08.2007, 11:48
ts taraftarı hiç bişeyi beğenmez beğenmediği gibi elini de cebine atmaz sadece alı alın der beğenmesse istifa istifa der dünyada taraftar gücünü kullanamayan ender takımlardan biridir

Ali İhsan
27.08.2007, 11:51
Ama bunlar sadece bize has birşey değil, genelinde Türk seyirci profili böyle.

Sacit
27.08.2007, 11:56
kardeş süper yazdın eline aklına sağlık..

bu yazılanların hepsi beni anlatıyor,iyisi ve kötüsü ile ama bu yönetim ve td oldukça böyle sürer.

sende alacaksın yıldız ki tribünler dolsun,şampiyonluğa oynayacaksın ki tribünler dolsun.

futbalski60
27.08.2007, 11:57
Ama bunlar sadece bize has birşey değil, genelinde Türk seyirci profili böyle.
haklısın ama ts de bu oran daha fazla
ts taraftarı az değil arkadaşlar gerçekten çok büyük güç psv,ajax,celtic,basel......vs bu külüplerden 2-3 kat daha fazla seyircisi var trabzonsporun

Miraç Atalay Çiftçi
27.08.2007, 12:08
Bunlar bilmediğimiz şeyler değil. Zaten senelerdir bunlardan gem vurmuyor muyuz?
Senelerdir bunlardan bıktığımızı dile getirmiyor muyuz?

Burada konuşulması gereken bizi bize anlatmak değil.
Bu malum konulara nasıl çare olabiliriz.
Durumu nasıl düzeltebiliriz.
Neler yaparız bunu konuşmalıyız...

futbalski60
27.08.2007, 12:19
ilk yapılacak şey tribündeki zararlı taraftarı temizlemektir yönetim bedava bilet vermeyi bırakmalı,gereksiz taraftar dernekleri kapatılmalı ki bu trabzonda bir sürü var 10 kişiyle stadda bağırmaya çalışıolar çok ilginç

Travelair
27.08.2007, 12:25
Meğer ne kötü taraftarımız varmış? Meğer tek suçlu taraftarmış?

Taraftarın elbetteki hataları olacak, ama onu yönlendirmesi gereken Trabzonspor camiasını temsil eden kişilerdir, yönetimdir.

Bilmem kim şöyle yaptı Ziya Doğan suçlu oldu. Şu öyle yaptı Z.D. suçlu, bu öyle yaptı kabak Z.D.'nin oldu türü hatadan misal diğer hatayı doğru göstermek doğru değil, u kısma da katılmıyorum.

Diğer yandan aslında 5 maçlık seyircisiz cezası büyük fırsat. Trabzonspor çıkarlarını gözettiğini iddia eden taraftar grupları eğer samimilerse hepsi Trabzonspor'un başarısı için birleşir, içindeki radikal unsurları ayıklar, taraftarlığın gerekliliğini bu yeni oluşumla anayasa kabul ederler kendilerine

Serdær
27.08.2007, 12:31
ELine saqLik !.

Zafer BİLGİN
27.08.2007, 12:32
yukarıdan aşağıya baktım.bir fikrin yüzde yüz desteklendiği tek başlık olmuş.bravo kardeşim.eline sağlık

futbalski60
27.08.2007, 12:38
gerçek taraftar profili iyi günde kötü günde takıma destek verendir kulüpde bir kaç kişiyi beğenmediği için takımın yenilmesini isteyende trabzonspor taraftarı değildir!!!

ErtuGrul
27.08.2007, 12:43
Ben ziya dogani sevmiyorum ben kotu taratarmiyim? yada seversem iyi taraftarmi olacagim? sizmi belirleyeceksiniz kistaslari?

Gökçebey
27.08.2007, 12:43
Ben çocukken maç günleri ortahisarın dar sokakları bizim maça maçaaa çığlıklarımızla inlerdi. Abisinin vb omzuna çıkan çocuklar bayrağını sallandıra sallandıra maça giderdi. Tüm şehirde bir heyecan yaşanırdı. Takım eski şaşasını kaybedince heyecan da azaldı. Başarısızlığın kronikleşmesi sinir stres kompleksi de beraberinde getirdi.

Dünki maçı kahvede izlerken Gökdeniz'in kaçırdığı bir gol pozisyonu sonrası yanımdaki 14 15 yaşlarında bir çocuk ayağa kalkıp bağırarak ulan ..... ...... ....yım dedi. Yumruğumu sıkıp ağzının ortasına geçiresim geldi. Yukarıda anlatılan taraftar profili aslında bizim genç nesili tarif ediyor. ooovvv bak ben bağırarak küfrettim herkes bana baktı kralım ben büyüğüm hezeyanları bunlar.

Bence taraftardaki bu bozulmanın azımsanmayacak bir parçasını dejenere olan gençliğimiz oluşturuyor.

Serdær
27.08.2007, 12:47
En iyi taraftar maça qeLmeyen taraftar'dIr.. !

futbalski60
27.08.2007, 12:50
Ben ziya dogani sevmiyorum ben kotu taratarmiyim? yada seversem iyi taraftarmi olacagim? sizmi belirleyeceksiniz kistaslari?
ne alaka kardeşim trabzonspor sevgisi şahıslarla ölçülür mü biz galibiyeti camiamız için istiyoruz ahmetle,mehmetler önemli değil anlatmak istediğim bu ama sen tutup da ziya,albayrak gitsin diye takımı köstekleyip başarısz olmasını istersen yanlış tutum sergilersin

Zafer BİLGİN
27.08.2007, 12:58
tabiki kötü taraftar değilsin kardeşim.yaradılanı sev yaradandan ötürü felsefesiyle hareket edip ziya doğanı sev trabzonsporun antrenörü olduğu için diyebiliriz.

Sencer Bulut
27.08.2007, 13:14
bi taraftar profilide ben yazayım bi trabzonlu oldugu icin trabzonsporu tutan war bide trabzonlu olmadıgı halde trabzonsporu tutan war.ben 2ci tarafta olandan oluyorum.bi arkadasım war trabzonlu adamın trabzonspor umrunda degil trabzonu büyükten bile saymıyor beni deli ediyor....

selcjK
27.08.2007, 13:39
Bazı arkadaşlar hala inatla diretmeye devam ediyor anlayamıyorum.

Soru : Nuri Albayrak'ı seviyormuyum?

Cevap : Hayır, zamanında atay aktuğun gitmemesini desteklemiştim, seçimlerde gönlüm Özkan Sümer'deydi, ama taraftarımız hiç incelemeden İst.B.B bile yönetemeyen adamı yıldız alacağız diye kandırdı ve oyları topladı.

Soru : Ziya Doğan'ı seviyormuyum?

Cevap : Hayır, ziya doğan ki konya maçından sonra istifa edip daha Trabzon'a bile dönmemiştir, onca olaylardan sonra orda takımı yalnız bırakıp ayrılmıştır, bu olay kendisi hakkımdaki görüşümü olumsuz yönde etkilemiş ve bir daha asla sıcak bakmamama sebeb olmuştur.

şimdi siz değerleri taraftar arkadaşlara sormak istiyorum, bu 2 adam şu dakika trabzonspordan gitse, hocanın işine son verseler, takımın başına kim gelecek? bunu bi düşünün arkadaşlar ya? gelen adam demez mi bunlar benim futbolcularım değil yenilgileri üstlenmiyorum diye? yönetim değişse nolacak şu dakikada? lütfen arkadaşlar şunları bi idrak edip, Trabzonspor'a faydası zararı ne olur diye iyice düşünüp karar verin, sonra ziya istifa başkan istifa diyin, sevmediğiniz adamın lehine bağırmayın anlarız, ama en azından Trabzonspor içinde aleyinde olmayın arkadaşlar, bu takıma şu zamanda bile destek vermeyeceksek, 1 maç kaybedince ne olacak bunu bir düşünün sağ duyulu olun.

Erdal
27.08.2007, 13:46
Neydi o ;
Maça gelen 25000 taraftarımız 90 dakikayı pür dikkat izler,maçta o anda ne yaşanıyorsa ona göre tepkisini koyardı.İskender soldan atağa kalktığı zaman tribünlerde İskenderle birlikte atağa kalkardı,meşhur meksika dalgasının doğduğu yer aslında bizim maratondur.
İstanbul takımlarındaki gibi lay lay lom tezahürat bizde yoktu.Biz maçı yaşayan 25-30 bin taraftara sahiptik.
Bana sorarsanız bizim tarzımız böyle olmalı derim.Sahaya arkasını dönüp maçla ilgisini koparan amigolar ve bağırıcam diye maçtan kopan taraftarlar yerine, maçı yaşayan,her anına tepkisini koyan takımıyla bütünleşen taraftarları tercih ederim.
İngiliz takımlarının maçlarına dikkat edin göreceksiniz benim anlattığım taraftar tipini.Adamların gözünden hiçbir şey kaçmıyor.Bir top kazanıldığında,atağa kalkıldığında,top kaybedildiğinde, faul yapıldığında kısacası her aktivasyonda sahadalarmış gibi tepkilerini koyup maçla bütünleşiyorlar.

Tamammen katılıyorum.... nev-i şahsına münhasır bir kulübün nev-i şahsına münhasır bir taraftar topluluğu....ne yazıkki her ikisi içinde bu tabir pek mümkün görünmüyor kısa vadede ..inşallah diyelim ...yeniden diyelim ...hem "ALLAH YENİDEN DİYENLERİN YARDIMCISIDIR"....

Mehmet Fatih Yavuz
27.08.2007, 13:47
şimdi siz değerleri taraftar arkadaşlara sormak istiyorum, bu 2 adam şu dakika trabzonspordan gitse, hocanın işine son verseler, takımın başına kim gelecek? bunu bi düşünün arkadaşlar ya? gelen adam demez mi bunlar benim futbolcularım değil yenilgileri üstlenmiyorum diye? yönetim değişse nolacak şu dakikada? lütfen arkadaşlar şunları bi idrak edip, Trabzonspor'a faydası zararı ne olur diye iyice düşünüp karar verin, sonra ziya istifa başkan istifa diyin, sevmediğiniz adamın lehine bağırmayın anlarız, ama en azından Trabzonspor içinde aleyinde olmayın arkadaşlar, bu takıma şu zamanda bile destek vermeyeceksek, 1 maç kaybedince ne olacak bunu bir düşünün sağ duyulu olun.

takımın başına adam getirme görevi bize ait değil.
zamanında kovulsaydı yeterince seçenek sunulmuştu.

gelen adamdan bu sene bir beklentimiz yok..
biz bu seneden birşey beklemiyoruz, sen de bunu anlamamışsın.
yeterince zamanı feda ettik. ziya ile bu seneyi de feda edeceğimize, yeni gelecek hoca ile bu senenin sonuna kadar alışma devresini geçirelim bari diyoruz.. meselenin özünü anlamayan sensin.

TSezgin61
27.08.2007, 14:09
lanet olsunki bu yazilan yazi bastan assaga dogru....surda bi takimimiz var ya, onada sahip cikamiyoruz

Oğuuz
27.08.2007, 14:30
.
- Son 4 yıla bakar mı acaba bunları söylerken? başarılı olarak niteleyebileceğimiz son 4 yılda 1 sezon boyunca takımın başında 1. haftadan 34. haftaya kadar kalabilen birisi olmuşmudur? ama olsun şampiyon olmak fazla teknik direktörden geçer. Ziya doğan şimdi bırakıp gitse Trabzonspor kesin şampiyon olmuştur, böyledir ve tartışılması bile söz konusu değildir..
güzel noktalara değinmişin ama bence durum bu kadar kötü değil bizim çok güzel hatta çoooook güzel taraftarlarımız var hemde sayısı o kadarda az değil..

Bartuğ13
27.08.2007, 14:36
yazılanların büyük bir kesimi doğrudur.buna diyecek bişey bulamayız yalnız burda önemli olan bunları nasıl çözümleyeceğimiz!

kaldı ki bütün bunları yapanların yanında daha büyük suçluların olduğu da su götürmez bir gerçektir.yönetimin ve ziya doğanın böyle hatalarını çıkarsak bunu geçecektir eminim.

kaldı ki 5 parmağın 5i de bir değildir.taraftarın içinde iyileri gibi kötüleri de olacaktır.nitekim bu taraftarları da susturmanın en iyi yolu mantıklı işler yapmaktır.trabzonspora yakışan bir yönetim anlayışıyla,trabzonspora yakışan oyun tarzıyla görürse eminim hepsi susacaktır.

bunlara rağmen yine de şuanda bir yönetim ve teknik heyet değişikliğini mantıklı bulmuyorum.aralığa kadar dayanmalı ondan sonra doğru dürüst bir yönetim ve teknik heyetle yolumuza devame etmeliyiz.bundan sonra da kongre tarihini hazirana almalıyız.

İskender Çakmak
27.08.2007, 15:40
güzel yazmışsn tam trabzonspor taraftarını anlatmışsın bizde artık bu yazıyı okuyarak kendimize özeleştiri yapma sırası gelmiştr.Tebrik ve teşekkür ederim

Hekimoğlu
27.08.2007, 15:59
hepimiz trabzonspor taraftarıyız ama ne hikmetse kimse üzerine alınmıyor bu yazılanları ,eline sağlık güzel yazmışsın gibi iltifatlar.sen değilsin ben değilim peki kim bu taraftar.

champions
27.08.2007, 16:07
Birde şöyleleri vardır; Bütün taraftarlar bi tarafta, onlar farklı taraftadırlar Bu kişiler üstün varlıklardır Yanlış yapmak bi kenara herşeyin en doğrusunu yaparlar Fikirlerine karşı çıkıldığında sizi hain ilan ederler Saygıdan bihaber insanlardır Bir tek onlar Trabzonsporludur gerisi fasa fisodur!

Shadow'a katılıyorum onca yanlışın olduğu bi yerde bütün bunları gözardı edip taraftarın yanlışlarını tartışmak pek doğru olmasa gerek

bordoylamavi
27.08.2007, 16:10
Skorlara göre yer değiştiriyor "tü kaka". acaba takım kötü gidince kimin profilini yazacağız buraya.

Unutmadan, Stepanov'u da taraftar sattı onu yazmayı unutmuşsun.
tebrikler. doğru tespit.
herşey bitti yine hep taraftar suçlu. nereye kadar. nedir ki taraftar denilen. kendi halinde gariban insan. geçim derdinde olan neşesini Trabzonsporla bulmaya çalışan insanlar. bunlar mı oldu yine suçlu. kombine almayınca suçlu forma almayınca suçlu ya hiç soruyormusunuz bu forma almayanların kaç tanesinin cebinde evine ekmek götürecek para var diye.
yine aynı şeyler başladı taraftarın çoğu sanki olayları çıkaranlar mış gibi konuşuluyor. 3 5 kişinin hadi bilemedin 50 kişinin hadi bilemedin 1000 kişinin hadi onu da bilemedin bi stad dolusu insanın çıkardığı olaylar. 30 000 kişi olsun hadi. taraftar sayısı 3 milyon var mıdır toplamda. bir stad dolusu insan bile taraftarın sadece yüzde 1 i. bende bir taraftarım ve artık böyle genellemeleri anlamsız buluyorum.

Egemen
27.08.2007, 18:03
Meğer ne kötü taraftarımız varmış? Meğer tek suçlu taraftarmış?

Taraftarın elbetteki hataları olacak, ama onu yönlendirmesi gereken Trabzonspor camiasını temsil eden kişilerdir, yönetimdir.

Bilmem kim şöyle yaptı Ziya Doğan suçlu oldu. Şu öyle yaptı Z.D. suçlu, bu öyle yaptı kabak Z.D.'nin oldu türü hatadan misal diğer hatayı doğru göstermek doğru değil, u kısma da katılmıyorum.

Diğer yandan aslında 5 maçlık seyircisiz cezası büyük fırsat. Trabzonspor çıkarlarını gözettiğini iddia eden taraftar grupları eğer samimilerse hepsi Trabzonspor'un başarısı için birleşir, içindeki radikal unsurları ayıklar, taraftarlığın gerekliliğini bu yeni oluşumla anayasa kabul ederler kendilerine

keşke ama nerdeee :S

Egemen
27.08.2007, 18:10

yeterince zamanı feda ettik. ziya ile bu seneyi de feda edeceğimize, yeni gelecek hoca ile bu senenin sonuna kadar alışma devresini geçirelim bari diyoruz.. meselenin özünü anlamayan sensin.

sagol abicim.. bu düşüncelerimi gecenin bi vakti kelimelere dökememiştim..

28TS61
27.08.2007, 18:16
ellerine saglik cok guzel yazmissin

Gökhan Öz
28.08.2007, 03:10
renkdaşlar bugün youtube da gezerken bir video gördüm videoyu sözde trabzonsporluyum diyen taraftarlar hazırlamış gerçekten bize yakışmayan video imkanı olan varsa bu video 'yu kadırabilir mi acaba
http://www.youtube.com/watch?v=q-Wyj9TML7Q&mode=related&search=

cyberentalpi
28.08.2007, 03:34
Yazinin coguna katiliyorum ama haksiz buldugum seyleride yazayim. Kendi evladi diyorsunda Trabzonlu olmayan Ts taraftarini es geciyorsun. Yattara sempatik adam neden sevilmesin ki?

Hasan konusunda adamin iyi niyetli oldugunu biliyoruz ama yeteneksiz. Iyi niyetli diye gormek zorundamiyiz oyunda. Biz buyuk takimiz sonucta.

Ziya Dogan gibi bir mandaliye birazk 23 til +1 yil 23 yil +1 gun bile dayanmamiz hata. Verdiklerini aldiklarini bir gozlemleyiniz.

selcjK
28.08.2007, 05:00

gelen adamdan bu sene beklentimiz yok diyorsun? bu nasıl düşünce nasıl bir anlayıştır ya açıkla bana, yani diyorsun ki bize , hadi şampiyonluğu geçiyorum, ziya doğan ile 2. olacağımıza veya türkiye kupasında final oynacağımıza; ziyayı kovup yeni adam getirip ligde 13. olup kupada çeyrek final görmemeyi tercih ederim diyorsun. zaten bu saatten itibaren söyleyecek söz kalmamıştır.

Nissan
28.08.2007, 08:55
Turkiye'de futboldan en cok anlayan taraftardir. Suanki baskan ve teknik direktoru de buyuk oy cogunluguyla desteklemislerdir.

Gürkan
28.08.2007, 08:58
ziya doğan ile 2. olmak. bırak 34 maçı tek maçta bile yapamaz onu. ziya doğana diyeceksin bu haftaki maçı kazan ikincisin. 17 takımdan hangisi olursa olsun o maçı kaybeder.

therasmus
28.08.2007, 15:37
süper bi yorum getirmişsin arkadaşım hatta o kadar güzelki ilk msjdan sonra anlattıkların ortaya cıktı milletim yorumlarında aynı kavga alayışsızlık ortaya cıktı.trabzonspor taraftarı ne yapar takım 0-0 olsun dıyelım dakıka 60 da baslar yonetım ıstıfa ıstıfa 70 de gol gelsın şampiyon trabzon tezahüretı 75 de bi gol yıyelım yonetım ıstıfa olay budur bizde ama gercekleri görüp kendimize cekidüzen vermeliyiz.düzelmeyenleride aramızda susturmalıyız.

61viya
28.08.2007, 15:40
Dünyanın en anlaşılmaz kitlesinin bir mensubuyum...Tuhaf gerçekten..:)

attagümüshane
29.08.2007, 01:06
TRABZONSPOR TRİBÜNLERİ: sıfır yaratıcılık.
ankaradayım ve çok üzülüyorum. trabzondan çarşı gibi bi hareket çıkmalı ve biz de ankarada istanbulda rahat emli maçımızı oturamadan heyecanla izlemeliyiz

İHSAN
29.08.2007, 01:25
Yazdıkların doğru ve yerinde...

Bunları herkes kabul ediyor, ama bu yolda artık mesafe katetmeliyiz.

Herkes buradan bir ders çıkarmalı. Bu yazı boşuna yazılmadı. Evet ben de bazı hatalarımın farkına vardım ve bunu düzeltmeye çalışacağım.

Herkes buradan kendine pay biçmelidir. Eminim bir çoğumuz bu gruba dahiliz.

Özkan
29.08.2007, 02:20
ziya doğan ile 2. olmak. bırak 34 maçı tek maçta bile yapamaz onu. ziya doğana diyeceksin bu haftaki maçı kazan ikincisin. 17 takımdan hangisi olursa olsun o maçı kaybeder.Ayrıca, Trabzonspor gibi bir takım şampiyon olamadığı sürece başarısızdır. Ziya Doğan için ikincilik büyük bir olay olduğundan, Gürkan Ağabeğin verdiği örnekte elbette ki ayakları titreyecektir.

Thedoors
29.08.2007, 02:50
Taraftar profili önemli konu...özellikle şu çekirdek yiyen ve ücretsiz bilet alan muhteremleri şehirdeki ekonomik yetersizliğe bağlıyorum..birazda liyakat tabi..turnikelere gelmeden önce biletleri maymunlar kesmiyo sanırım...bir sürü dalavere,parametresi var bunun...neyse..uykum var..teşbihte hata olmaz derler,kapanısı şu veciz deve ile ademoğlunun diyaloğuyla kapatıyım..devenin eğriliğinden şikayet eden ademoğluna cevaben:Nerem doğru ki??..

futbalski60
29.08.2007, 02:54
21 yıldır gurbette yaşıyorum trabzonsporun dışarda 32 maçını izledim biletlerini de saklarım hala 4 kez avniakerde maç izledim taraftarın geneli iyi ama arada kötü çıkanlar da var turnikeden 2 kişi girmeye çalışanlar filan aslında avrupada bunların cezası çok büyük orda ki çakışanlar hep rüşvet alıyo gişedekiler bir sigaraya 20-30 kişiyi rahatça maça sokuyolar

selcjK
29.08.2007, 17:39
"2005-2006 Sezonu:
Fortis Türkiye Kupası maçı: Fatih Karagümrük-Trabzonspor: 3 bin YTL para cezası
20. Hafta: Trabzonspor-Malatyaspor: 3 bin YTL para cezası
Fortis Türkiye Kupası maçı: Trabzonspor-Denizlispor: 7 bin YTL para cezası
22. Hafta: Trabzonspor-Sivasspor: 5 bin YTL para cezası
24. Hafta: Trabzonspor-Galatasaray: 7 bin YTL para cezası
29. Hafta: Gençlerbirliği-Trabzonspor: 5 bin YTL para cezası
30. Hafta: Trabzonspor-Diyarbakırspor: 5 bin YTL para cezası
31. Hafta: Çaykur Rizespor-Trabzonspor: 2 bin 500 YTL ve 1 maç saha kapatma cezası
32. Hafta: Trabzonspor-Fenerbahçe: 70 bin YTL para cezası
33. Hafta: Ankaraspor-Trabzonspor: 2 bin 500 YTL para cezası
34. Hafta: Trabzonspor-Beşiktaş: 5 bin YTL para cezası"

2006-2007 Sezonu
"2. Hafta: Trabzonspor-Vestel Manasispor: 50 bin YTL ve Nuri Albayrak'a 10 bin YTL para ile 1 ay hak mahrumiyeti cezası
UEFA Kupası maçı Trabzonspor-Apoel: 10 bin İsviçre Frangı ve 1 maç seyircisiz oynama cezası.
5.Hafta: Beşiktaş-Trabzonspor 32 bin 500 YTL para cezası
7 Hafta: Galatasaray maçı 2 bin 500 YTL para cezası
UEFA Kupası maçı: Osasuna-Trabzonspor 1. tur rövanş maçı: 10.000 İsviçre Frangı para cezası
15. Hafta: Trabzonspor-Fenerbahçe: 1 maç seyircisiz oynama cezası
18. Hafta: Trabzonspor- Kayserispor: 35 bin YTL para cezası
21. Hafta: Denizlispor-Trabzonspor: çıkan saha olayları nedeniyle 2 bin 500 YTL para cezası
22. Hafta: Trabzonspor-Beşiktaş: 30 bin YTL para cezası
24. Hafta: Galatasaray-Trabzonspor: 14 bin YTL para cezası
25. Hafta: Ankaragücü-Trabzonspor: 700 YTL para cezası
27. Hafta: Gençlerbirliği-Trabzonspor: 731 YTL para cezası
31. Hafta: Sivasspor-Trabzonspor: 2 bin YTL para cezası

2007-2008 Sezonu
"1. Hafta: Trabzonspor-Sivasspor 31 bin YTL para cezası, 5 maç seyircisiz oynama cezası ve Sivasspor maçının tarafsız sahada seyircisiz tekrarı."

Kadir Aydın
29.08.2007, 17:45
TRABZONSPOR TRİBÜNLERİ: sıfır yaratıcılık.
ankaradayım ve çok üzülüyorum. trabzondan çarşı gibi bi hareket çıkmalı ve biz de ankarada istanbulda rahat emli maçımızı oturamadan heyecanla izlemeliyiz

Herkes kendi başına hareket ediyor. Birlik mirlik yok. Ben daha kimseden duymadım wayybee şu trabzonspor taraftarına bak diye... Şöyle orijinal bir tezahüratımız bile yok doğru dürüst...

Samet Başdağ
29.08.2007, 17:54
güzel yazmış brw helal olsun

Samet Başdağ
29.08.2007, 18:00
Herkes kendi başına hareket ediyor. Birlik mirlik yok. Ben daha kimseden duymadım wayybee şu trabzonspor taraftarına bak diye... Şöyle orijinal bir tezahüratımız bile yok doğru dürüst...

yk bizim taraftarlar hep kendi büyümeye çalışıyor bence her yerde 1 dernek olmalı kale arkaları maraton kapalı
karşı takım hucum yaparken hep birlikte strese sokmalıyız biz atağa kalkarken onları desteklemeliyiz gol kaçırırsakta ana avrat dümdüz gitmemeliyiz.eğer küfür edersek futbolcu birdahaki topu yine dışarı atar TAKIMIMIZA SAHİP ÇIKALIM.bu nurinin veya başkasının takımı değil bizim takımımız. 1 maç deneyelim küfretmeyelim hata yapınca alkışlayalım futbolcuları bak neler oluyor o maçta en azından 1 kere deneyelim

Tolpaş61
29.08.2007, 18:20
Herşeyin farkındayız ama çözüm üretimiyoruz.

aysegul61
29.08.2007, 20:32
Yazılanların bir kısmı doğrudur tamamına katılığımı söyleyemicem.O kadarda değil yani... Öz eleştiride bir yere kadar.Taraftar profilimiz bundanmı ibaret yani hiçmi iyi birsey yapmaz taraftar???

selcjK
30.08.2007, 02:54
"BASKI FUTBOLCULARI ETKİLİYOR"

"Trabzonspor'un bu durumu üzücü. Ama bu kişilerin durumlarını tm taraftarlara mal etmemek lazım. O çocuklar baskı altındalar. Çok çabuk etkileniyorlar. Bu Trabzon'un en büyük handikapı. Önemli futbolcular rahat olurlarsa daha iyi oynarlar. Baskıyı takıma olumlu yansıtmamız lazım. Ne kadar kaliteli takım olursa olsun baskı kötü yöndeyse o kalite işe yaramaz"

Fatih Tekke

adam nasıl biliyor malını, ah tekke ahh

antagonist
18.03.2008, 02:14
Geçen BJK maçından sonra yazılanları okuduktan sonra bu konuyu gündeme taşımak istedim...

Dökelim içimizdekileri. ;)

Erdal
18.03.2008, 10:11
Neydi o ;

Bende.... Aynı zamanda sahada oynana futboldan bağımsız tezahüratın olmulu yada olumsuz hiç bir etki yapmayacağını düşünüyorum. Önemli olan oyunun her anının takip eden ve ona göre tepki veren taraftar ...ve bu da en iyi bizde vardı ..Yahu bizim ne çok şeyimiz vardı

Mahmut Baran
18.03.2008, 10:17
Yazılanların bir kısmı doğrudur tamamına katılığımı söyleyemicem.O kadarda değil yani... Öz eleştiride bir yere kadar.Taraftar profilimiz bundanmı ibaret yani hiçmi iyi birsey yapmaz taraftar???

evet renktaş katılıyorum sana bu ülkede bir spor protestosu için basın açıklamasını mitinge dönüştüren tek taraftarız (cem papila olayı ) evet trabzondaki arkadaşlar sıra yine sizde gösterelim büyüklüğümüzü hafta sonu avni aker ersun hoca sesleri ile inler inşallah gözdağı vermenin tam zamanı

Canİlker
18.03.2008, 11:50
olaya sadece trabzonspor olarak değilde trabzon olarak bakmalıyız. çünkü trabzon şehri varsa trabzonspor vardır. kimsenin dikkatini çekmez ama şuana kadar bir tane fabrika kurulmuşmudur trabzona? 1 tane çimento fabrikası vardı o da kaç yıldır kapalı. kişi başı yıllık gelir trabzonda 1506 dolar, eğer 1500 dolardan az olsaydı teşvikten yararlanacaktık ama andanda mahrum kaldık. trabzonda dikkat eerseniz okuldan çok dersane var.çünkü eğitim seviyesi düşüyor, işsizlik artıyor. herkes bir şekilde bişeyler okuyor ama ortada iş yok, güç yok. millet ekmek parasını zor bulurken bilet parasını nerden bulsun? (buna herkesi dahil etmiyorum tabiki)

arkadaş demişki kombine almaz, ama yıldız futbolcu ister. ben kombinemi alıyorum, formamıda alıyorum ne olacak şimdi? 5000 tane kombine alanı görmüyorsun ama 500-600 tane bedava girenleri görüyorsun.

arkadaşlar trabzonspor hiçbir takıma benzemiyor. trabzonspor başlı başına sosyal bir olaydır. başarısızlığı başlı başına bir sosyal sorundur. bakın prof.dr.ümit özdağ "trabzonsapr'a devlet sahip çıkmalıdır" dedi. çünkü trabzon çok önemli bir şehir türkiye için.trabzonspor varsa, trabzon var, trabzon varsa türkiye var demektir.

sözün özü, bir takım gizli eller trabzon üzerine oyunlar oynamaktadır. bunuda trabzonsporu kullanarak yapmaktadır.elimizden kaçan şampiyonluklar, öldürülen papaz, linç girişimleri vs. bunlar hepsi planlı şeylerdir. dışardan herkes trabzona barbar gözüyle bakıyor. ve malesef bazı yerlerde okuyorum, trabzon rumdur zaten, bunlar türk bile değil gibi yorumlar yapılıyor. yani kirli eller emellerine ulaşıyor yavaş yavaş...

şimdi tüm bu koşullarda bizde kendimizi böle aşağılarsak bu bize fayda değil zarar getiririr. takım 3-0 yenilsede, 25 yıldır şampiyon olamasakta, elimizden şampiyonluklar alınsada, yönetim bizi rezil etsede biz hala trabzonsporluyuz ve heryerde takımımızı destekliyoruz. rüştü bir maçta hatalı oynadı diye arabasının içinde dövüldü. gökdeniz ise iddia oynayıp takımı 6 ay yanlız bırakmasına rağmen taraftar ona sahip çıktı, kocaman posterini stada astı. birazda bu yönden baksanızya olaya...

saygılarımla...

Rutubet
18.03.2008, 12:07
Kendi taraftarına bu düşmanlık niye ?
benim gözümde Trabzonspor taraftarının en kötüsü bile dünyanın en iyi taraftarından daha iyidir. biz yalandan millete kızıyoruz siz kendi taraftarınıza bunu söylerseniz el oğlu küfür etmekte haklı.....

doktorümit
18.03.2008, 14:25
tek kelimeyle harikulade
tebrikler, aynen katılıyorum.

zeleka
18.03.2008, 14:34
Taraftarlik ornekleri verenler neymis kargalar ve pazarci tayfasi sey yanlis oldu kasapci tayfasinini ornek alacagiz ozaman hemen her kez bicaklar satirlar satin almaya gitsin meydanda bekliyorum.
kedilerin taraftarina gelince kasapligi birakdilar toptanciliga basladilar artik kesim hane ile ugrasiyorlar her mac bir kac kurbanlari var ezikbahce tararaftarina gelince kadikoyde cobanlik yapmaya yer kalmadigi icin daga cikmislar, kendilerinede uc renk edindiler , eskiden kediler bu renklere sahip cikiyordu simdide ezikbahceliler lafin kisasi tam terorist olmuslar.
Bizim bazi taraftarlarin hatasi Ozenti ile yasamalari kendilerini belirli taraftarlardan (kendi taraftarlarindan) ustun gordukce guzel laflarla yapacaklari hic bir sey yok en iyisi bu kisiler numaraliya otursunlar cunki klaslari orasi ne kufur var !!!! nede bagirip cagirma ne guzel kiravatlari ile mac seyrederler devre arasida unide okuduklari icin !!! derslerinide yapa bilirler.

ÜNAL
18.03.2008, 14:39
Hadi arkadaşlar çözüm bulalım şimdi....

Fikrim şu. Tabi inşallah olursa Trabzonspor tv ile bu olayı aşmamız ..kanal aracılığıyla taraftarlara rahat ulaşabiliriz..Bu sayede caydırıcı ve yapıcı şeyler üretebiliriz.

POYRAZ
18.03.2008, 14:41
Hadi arkadaşlar çözüm bulalım şimdi....

Fikrim şu. Tabi inşallah olursa Trabzonspor tv ile bu olayı aşmamız ..kanal aracılığıyla taraftarlara rahat ulaşabiliriz..Bu sayede caydırıcı ve yapıcı şeyler üretebiliriz.
Kanal yönetimin isi.

psycho_arda
18.03.2008, 18:08
Taraftarı bu kadar kötüleyeceğinize taraftar olun...!!!

ÜNAL
18.03.2008, 18:10
Kanal yönetimin isi.
Trabzonspor un geleceği hakkında fikir üretmek de bizim işimiz;)

EyüpKILIÇ61
18.03.2008, 18:11
Bordomavi.net Bunun için var işte!!! Bu kötü imajı silmek için var ve günü geldiğinde Trabzon Tribünleri parmakla gösterilecek!!!

ÜNAL
18.03.2008, 18:13
Bordomavi.net Bunun için var işte!!! Bu kötü imajı silmek için var ve günü geldiğinde Trabzon Tribünleri parmakla gösterilecek!!!
:alkış::alkış::alkış:
Karamsar olmamak lazım..umudumuz yeter.!;)

Bahattin Aydın
18.03.2008, 18:28
bu yazıyı ahkikaten beğenerek okudum..bizleri çok iyi anlatmışsın..eline diline yüreğine sağlık....

ÖmerFarukYılmaz
18.03.2008, 18:33
Geçenlerde Tribun başlığında görmüştüm.

Bir arkadaşımızın önerisi, bence çok güzel.

Kazım Koyuncunun BEN SENI SEVDİĞUMİDE adlı şarkısını tribünlerde görmek istediğini, hoş olacağını,bunla beraber Kazım abimizin ismininde ölmeyeceğini, ayrıca bu tezahüretın you will never walk alone gibi tutulup, Trabzonsporla bağdaşaçağını düşünüyoruz.

He daha bız bır Bordooo--Maviii'yi dogru durust soyleyemıyoruz ama genede solıım dedım.

Şuayip Aydın
18.03.2008, 18:41
bence trazbonspor taraftar coka am cok ıyı org olamıyo

ccd6167
18.03.2008, 21:31
arkadaşlar bu taraftarında bu takımında üzerinde çok büyük oyunlar oynanıyr.papaz olayı gokdenız fatih tekke kursunlanma olayı ermeni olayı mc donaldsın bombolanma olayı.trabzonda herkes önce vatan sonra trabzonspor için canını verir şimdi bizden bunları uzaklştımaya çalıyor..yoksa ben mi yanlışım anlamadım.

iril
18.03.2008, 22:54
Ben katılamıyorum yazdıklarına. Bizim taraftarın çoğu, özellikle de BMN üyesi taraftarlar son satırdakine uyuyor. Taraftar vardır takımı 25 yıl şampiyon olamamıştır ama sevdasından vazgeçmez, takımının hazırlık maçlarını bile takip eder, her sene takımının şampiyon olacağına inanır.

Mahmut Baran
18.03.2008, 23:21
olaya sadece trabzonspor olarak değilde trabzon olarak bakmalıyız. çünkü trabzon şehri varsa trabzonspor vardır. kimsenin dikkatini çekmez ama şuana kadar bir tane fabrika kurulmuşmudur trabzona? 1 tane çimento fabrikası vardı o da kaç yıldır kapalı. kişi başı yıllık gelir trabzonda 1506 dolar, eğer 1500 dolardan az olsaydı teşvikten yararlanacaktık ama andanda mahrum kaldık. trabzonda dikkat eerseniz okuldan çok dersane var.çünkü eğitim seviyesi düşüyor, işsizlik artıyor. herkes bir şekilde bişeyler okuyor ama ortada iş yok, güç yok. millet ekmek parasını zor bulurken bilet parasını nerden bulsun? (buna herkesi dahil etmiyorum tabiki)

arkadaş demişki kombine almaz, ama yıldız futbolcu ister. ben kombinemi alıyorum, formamıda alıyorum ne olacak şimdi? 5000 tane kombine alanı görmüyorsun ama 500-600 tane bedava girenleri görüyorsun.

arkadaşlar trabzonspor hiçbir takıma benzemiyor. trabzonspor başlı başına sosyal bir olaydır. başarısızlığı başlı başına bir sosyal sorundur. bakın prof.dr.ümit özdağ "trabzonsapr'a devlet sahip çıkmalıdır" dedi. çünkü trabzon çok önemli bir şehir türkiye için.trabzonspor varsa, trabzon var, trabzon varsa türkiye var demektir.

sözün özü, bir takım gizli eller trabzon üzerine oyunlar oynamaktadır. bunuda trabzonsporu kullanarak yapmaktadır.elimizden kaçan şampiyonluklar, öldürülen papaz, linç girişimleri vs. bunlar hepsi planlı şeylerdir. dışardan herkes trabzona barbar gözüyle bakıyor. ve malesef bazı yerlerde okuyorum, trabzon rumdur zaten, bunlar türk bile değil gibi yorumlar yapılıyor. yani kirli eller emellerine ulaşıyor yavaş yavaş...

şimdi tüm bu koşullarda bizde kendimizi böle aşağılarsak bu bize fayda değil zarar getiririr. takım 3-0 yenilsede, 25 yıldır şampiyon olamasakta, elimizden şampiyonluklar alınsada, yönetim bizi rezil etsede biz hala trabzonsporluyuz ve heryerde takımımızı destekliyoruz. rüştü bir maçta hatalı oynadı diye arabasının içinde dövüldü. gökdeniz ise iddia oynayıp takımı 6 ay yanlız bırakmasına rağmen taraftar ona sahip çıktı, kocaman posterini stada astı. birazda bu yönden baksanızya olaya...

saygılarımla...

renktaş yıllardır uyarıyoruz bu konuda şuan bmn üyelerinin hepsi TRABZONSPORLU ama hepsi TRABZONLU değil !!! TRABZONSPOR sadece trabzon ile sınırlı değildir TÜRKİYE hatta dünyaya açılmış her memleketten her milletten seyircisi vardır... ben malatyalıyım sırf ünal için trabzonsporu tuttum ama trabzonspor sevgim şuan bir milyon ünaldan daha fazla..96 yılında malum maça kadar annemden babamdan öte gördüğüm arkadaşlığımı bitirdim sırf TRABZONSPOR için o yıllar ben dünya takımlığı hayal ederken senin gibi renktaşlarım hala trabzonsporu bir şehir takımı kalıbına sığdırmaya çalışıyorsunuz ilinçli yada bilinçsizce ama nafile sığdıramazsınız bu takım benim sevgilimden daha önce gelecek kadar büyük bir takım .. benim nefesim her gece uyurken formasını öptüğüm canımın yarısı bir takım ... ALLAH cc rızası için şu kalıptan çıkarmaya çalışın büyük ÇOK ÇOK BÜYÜK BORDO-MAVİ AŞKIMI küçümsemeyiniz ... sivas ,konya bursa malatya bunlar şehir takımı olabilir ama TRABZONSPOR sadece Trabzonun değil ankara,istabul,izmirin tüm TÜRKİYEnin takımı...

itsmylife
18.03.2008, 23:34
çok doğru tespit eline sağlık....gerçekler bunlar

Canİlker
19.03.2008, 00:56
renktaş yıllardır uyarıyoruz bu konuda şuan bmn üyelerinin hepsi TRABZONSPORLU ama hepsi TRABZONLU değil !!! TRABZONSPOR sadece trabzon ile sınırlı değildir TÜRKİYE hatta dünyaya açılmış her memleketten her milletten seyircisi vardır... ben malatyalıyım sırf ünal için trabzonsporu tuttum ama trabzonspor sevgim şuan bir milyon ünaldan daha fazla..96 yılında malum maça kadar annemden babamdan öte gördüğüm arkadaşlığımı bitirdim sırf TRABZONSPOR için o yıllar ben dünya takımlığı hayal ederken senin gibi renktaşlarım hala trabzonsporu bir şehir takımı kalıbına sığdırmaya çalışıyorsunuz ilinçli yada bilinçsizce ama nafile sığdıramazsınız bu takım benim sevgilimden daha önce gelecek kadar büyük bir takım .. benim nefesim her gece uyurken formasını öptüğüm canımın yarısı bir takım ... ALLAH cc rızası için şu kalıptan çıkarmaya çalışın büyük ÇOK ÇOK BÜYÜK BORDO-MAVİ AŞKIMI küçümsemeyiniz ... sivas ,konya bursa malatya bunlar şehir takımı olabilir ama TRABZONSPOR sadece Trabzonun değil ankara,istabul,izmirin tüm TÜRKİYEnin takımı...

dostum bu yazdıklarımdan bu kanıya nasıl vardığını anlamadım doğrusu , ben sadece trabzonspor üzerinden trabzon üzerine oyunlar oynanıyor dedim,, sanırım yazımı iyi analiz edememişsin :)

kaldıki trabzonlu olmayıp tüm şu şartlara rağmen hala trabzonsporu tutanlar varken onlara nasıl saygı duymayalım, nasıl ayakta alkışlamayalım, benim senin gibilere herzaman sempatim vardır ;)

@FLU
19.03.2008, 10:53
dogru yerler var , öncelikle eline sağlık

ama herkesten mükemmel olmasını bekleyemeyiz . ( ben değilim mesala)

eminimki konuyu açan ve destek veren hiç bir arkadasımız da değildir

Ertan OKUMUŞ
19.03.2008, 12:18
Hrant Dink öldürülmüş,birkaç gün sonra Vestel Manisa Maçındayız manisada statdan cıkıyoruz ve bizim taraftarımız Manisa sokaklarında "Ne kadar ermeni varsa...." şeklinde tempo tutuyor ve ben düşünüyorum bu insanlarla benim ortak paydam ne diye..bu insanların içinde ne işim var diye..Bu insanlar benim gözümde ne Trabzonspor sevgisini anlayabilmiş,ne özümseyebilmiş insanlar değil kaldıki taraftar olsunlar bence bu profilin tek taraftarlığı kendi egosunadır diye düşünüyorum
Senelerdir televizyonda,stadlarda şehri tüm ülkeye rezil eden bu ve benzeri görüntülere tepki verilmediği(enazından yeterince) için bu büyük camia kendi taraftarlarının dısında maalesef sempatisini kaybetmek üzere...
Trabzonda yasayan insanlar bence bu takımın degerini yeterince bilmiyor ve desteklemiyor Sivas macında adam (olayın oldugu taraf değil diğer kale arkasından) atladı koşarak sahayı boyunca katetdi ve tepkisini koyduktan sonra eli sallaya sallaya tekrar tribüne döndü ve tüm Türkiye bu görüntüleri izledi ya o sahaya dalan adam müsvettesi?? soruyorum size hanginiz o adama sahada futbolcuya,teknik direktöre,yönetime gösterdiğiniz tepkiyi gösterdiniz yada gösterdinizde bizimmi haberimiz yok:confused:
Artık cuvaldızı kendimize batırma zamanı gelmedimi sizcede....
:bmn3:

Muhammet
19.03.2008, 23:28
Ankara'da gittiğim her maçta bizim tarafta bir şekilde kavga çıkıyor

sebepler önemsiz neden mi çünkü 1 olur 2 olur da her maçta çıkarsa bir sorun var demektir

Taraftarımız, çoğu zaman çığırından çıkıyor... son maçta İstanbulda'ki olaylar da cabası..

ARAF
20.03.2008, 14:20
küfretmeyen destekleyen taraftar derneği kurulsun
kafayı çekip taraftar liderliği yapanlar aramızdan atılsın
birlikte tezahürat yapılacak bir organizasyon için taraftar grup liderleri bir araya gelip konuşsun

Ertan OKUMUŞ
20.03.2008, 14:32
küfretmeyen destekleyen taraftar derneği kurulsun
kafayı çekip taraftar liderliği yapanlar aramızdan atılsın
birlikte tezahürat yapılacak bir organizasyon için taraftar grup liderleri bir araya gelip konuşsun
:alkış::alkış::alkış::alkış:

Anıl Caner
20.03.2008, 15:24
"Ogün Samast Oley" gibi aşağılık bir tezahürattan sıyrılması gereken profildir.

Mehmet Fatih Yavuz
20.03.2008, 15:28
her maç kendi arasında kavga çıkarma huyundan acele vazgeçmesi gereken bi profil var.

1-2 kriter koymak yeterli aslında..
takımı maç boyu iteleyen..
insanların kız kardeşlerini eşlerini çocuklarını götürürken hiç sakınca görmeyecekleri bir tribün..

master yoda
20.03.2008, 16:45
ogün samast oley diyenler 'ermeni çarşı! ' yı biraz örnek olsa keşke

Mehmet Fatih Yavuz
20.03.2008, 17:22
ogün samast olayına takılmamak lazım.
bu olaylar üzerinden şehre vurmaya başladılar o dönemde..
spor programlarından haberlere kadar trabzon, trabzonsdaki gençlik..
kolbastıya serseri oyunu demeler falan.

açık söyliyeyim, ben eğer bu şartlarda şehirde olsaydım, beyaz bereyi takar, kot montu üstüme geçirir stada girerdim..
adam öldürmeye meyilli olduğum için değil.
her ne sebeple olsun adam öldürmeyi tasvip ettiğim için de değil....

ÖzGür Ayar
20.03.2008, 17:25
ogün samast oley diyenler 'ermeni çarşı! ' yı biraz örnek olsa keşke

Mesala bıçakla adammı öldürelim, yada bıçakla yaralamamı yapalım. Deplasmana giderken benzincilerimi yağmalayalım, yada yoldan geçen arabalarımı tekmeleyelim. Bırakın Allahınızı seversiniz.

Mehmet Fatih Yavuz
20.03.2008, 17:29
onu yapan da yok değil ki...
deplasmana gidilen yolculuklarda değişik hikayeler anlatılıyor..

ama iki psikopat yüzünden şehre , şehrin kültürüne saldıran acuzelere gereken tepkiyi vermişler berelerle kot montlarla.
ben olsam ben de verirdim...
helali hoş olsun.

OLCAY ÇAKIR
20.03.2008, 17:31
Kötü şeylerden bahsetmek istemesemde,

5-0 lık (Olimpiyatta,İstanbulspor) maçta etrafımızda yaşanan arbede de kan revan olanları hatırlıyorum..

Oturduğumuz yeri gasp etmeye çalışan 20 kişilik(siz)bir grup hatırlıyorum,Gençlerbirliği kupa finalinde...

Tek olsam anında götürürlerdi beni,sanırım geri adım attılar:)

Ben stadda maç izlemekten elazığspor maçında Trabzonda 2-2 lik maçta tövbe eylemiştim buralara gelene kadar.
Orda kavganın kralı dışarı sarkmıştı.
Kralı desemde,küçük ama kindar bir adamın sokak rezaleti diyelim.kana bulanmış karışık saçlar ve atlet hatırlıyorum sadece...

Kötüleri konuşalım.

Önce yerlere serelim kendimizi.Ondan sonra çözümleri konuşuruz.

Külünkoğlu
20.03.2008, 17:34
Etki tepki tezahuratları sadece bu pazar olmuş gibi konuşuyor arkadaşlar.
sadece bu maç için demiyorum rakip takım taraftarları ahlaksızca bizi söverken bizim ona verdiğimiz tepki ile bunun ne farkı var. bence anlık kontra tezahuratlar bunlar. Abartmayın yeter.
Ha gönül ister ki hiç olmasın ama malesef oluyor.

Külünkoğlu
20.03.2008, 17:36
5-0 lık (Olimpiyatta,İstanbulspor) maçta etrafımızda yaşanan arbede de kan revan olanları hatırlıyorum..

Olcay Hoca o olayın tribunle maçla muçla ilgisi yoktu Adi bir hırsızlık vakasıydı. Hırsızlarıı da iyi benzetmişlerdi yapan ellerde dert görmesin ayrıca.

Erdal
20.03.2008, 17:46
adana demir sporluların kupa maçındaki pankartları geldi aklıma "o günler sizin ise yarınlar bizimdir" tokat gib idi vallahi ...

Külünkoğlu
20.03.2008, 17:50
Bizimde tokat gibi pankartlarımız var. Anlamsız melankolilere gerek yok.

Bizim tarafımızda bir huy var iş bize geldiği zaman sürekli kötüyü örnek göstermeyi seviyoruz. E o zaman iyiler ortaya nasıl çıkacak ? eleştiri yapaılacak elbette ama dozajını iyi ayarlamak lazım.

Koray
20.03.2008, 17:50
adana demir sporluların kupa maçındaki pankartları geldi aklıma "o günler sizin ise yarınlar bizimdir" tokat gib idi vallahi ...

kime dediler bunu..

Ali Can
20.03.2008, 17:52
bize olduğu kesin

Erdal
20.03.2008, 17:53
Bizimde tokat gibi pankartlarımız var. Anlamsız melankolilere gerek yok.

Bizim tarafımızda bir huy var iş bize geldiği zaman sürekli kötüyü örnek göstermeyi seviyoruz. E o zaman iyiler ortaya nasıl çıkacak ? eleştiri yapaılacak elbette ama dozajını iyi ayarlamak lazım.

Başkan, hiç suçu olmadığı halde birini öldürmüş birini müdafa etmek ve onun lehinde tezahürat yapmaktan bahsediyoruz.Bence çok anlamlı idi. 10 sene evveline kadar memleketin dört bir yanında Trabzon şampiyon olsun diyen insanlar bu gün küme düşsün istiyorlarsa bunda sadece onların dahli yoktur. Kendimizi müdafa ederken aynayada bakalım diyorum ....

Gamze
20.03.2008, 19:27
Trabzonspor taraftarı şüphesiz Türkiye'nin en sabırlı, en vefalı ve en cefakar taraftarıdır.

Hiç bir kulüp taraftarıyla karşılaştırılamayacak derecede sancılı günler geçirmiş olmasına rağmen, arkasını dönüp gitmemiştir.

Hiç bir kulüp diyorum...

Bu ligde onlarcası her yıl küme düşüyor, geri geliyor vs. vs. Bu takım taraftarlarının çektiği 'cefa' bile sanırım bizimkiyle karşılaştırılamaz.

Sen doğuşunla tüm Türkiye'yi sallayacaksın...
Sen bir efsaneye isim olacaksın...
Sen Avrupa'lıları dize getireceksin...
Sen hegemonyaları yıkıp 6 defa şampiyon olacaksın tüm kirli oyunlara rağmen...
Sen kendi sahanda rakibi kendi yarı sahasından çıakrmayacaksın...
Sen korkulu rüya olacaksın misafir takımlara...
Sen marka olacaksın...
Sen Trabzonspor olacaksın...

Ve sonra bir gün...

Bir bakacaksın...

Sen susmuşsun...
Fırtınan dinmiş...
Bir zamanlar çime gömdüğün rakipler elini kolunu sallaya sallaya 3 puanları alıp gitmişler birer birer...
Düne kadar korkularından sana ses çıkaramayanlar büyüklüğünü tartışır olmuşlar...
Şampiyonluk yolunda engel olarak bile görmediğin rakiplerinin taraftarları seni kümeye davet eder olmuşlar...
1-2-3 derken onlarca oyuncu elinden kaçıp kurtulmaya çalışır olmuş...
Avrupa sana zindan olmuş...
Kupalar rüyan...
24 sene geçmiş sen bunları yaşayalı ve tabi daha fazlasını...

Bir başarı melteminin tadına doyamayan taraftar bir bakmışsın depremin kurbanı olmuş, ama yine bırakmamış yuvasını...
Büyüklük, başarı, erdem, şeref öykülerini dinleyen çocuklar sanki yaşamışcasına tüm bunları, sarılmışlar takımlarına...
Kutsallaştırılmışsın her şey rağmen, her şeye...

Sen Trabzonspor...
En büyük taraftara sahipsin...

Bir taraftardır ki görmediğine hasret çeken...
Bir taraftardır ki misyonu sen olan...
Bir taraftardır ki mutluluktan sonra yaşadığı çok acı tecrübelere rağmen ardında...
Ve bir taraftardır ki hala ve hala sana tutkun...

Sen ne yaparsan yap...
Bir taraftardır ki istese de sevgisini koparıp atamayan...
Rengini gördü mü heyecanlanıp,
Adını duydu mu coşan...

Sen başarısız olursan ol...
Bir taraftardır ki alay edercesine sabır dileyenlere acıyarak bakan...
Utanmayan...

O taraftardır ki bu memleket öylesini daha görmemiştir...
Görmez...

TRabzonspor taraftarı iyisiyle kötüsüyler en büyüğü, en erdemlisi, en vefalısıdır görüp görebileceklerinin...

Sen var oldukça ardında olacak olan TRabzonspor taraftarına selam...

OLCAY ÇAKIR
20.03.2008, 20:34
Metin hocam,bahsettiğin olayıda şimdi anımsadım.
Ama benim yazdığım o olay değildi.
Ben,bahsettiğin adi hırsızlık olayını karşıdan izledim.Gençlerbirliği maçı yanılmıyorsam...O konuda senle beraberim tartışmasız.
O maçta yanımıza,yöremize bela gibi bulaşan bir 20-25 kişilik gurubun bay,bayan ve çocuklara verdiği rahatsızlığa dikkat çekmek istemiştim.Vukatsız uzaklaştırıldılar.

Olcay Hoca o olayın tribunle maçla muçla ilgisi yoktu Adi bir hırsızlık vakasıydı. Hırsızlarıı da iyi benzetmişlerdi yapan ellerde dert görmesin ayrıca.

tsmetu
21.03.2008, 10:19
bu son satırda yazdığın taraftar tiplerinden birisiyim elimden geleni yapmaya çalışıyorum ama nereye kadar bilemiyorum.

Ertan OKUMUŞ
21.03.2008, 17:44
Başkan, hiç suçu olmadığı halde birini öldürmüş birini müdafa etmek ve onun lehinde tezahürat yapmaktan bahsediyoruz.Bence çok anlamlı idi. 10 sene evveline kadar memleketin dört bir yanında Trabzon şampiyon olsun diyen insanlar bu gün küme düşsün istiyorlarsa bunda sadece onların dahli yoktur. Kendimizi müdafa ederken aynayada bakalım diyorum ....

Valla bence buna cevap verebilirsek ve tabloyu tersine cevirebilirsek Trabzonsporda,taraftarıda bu ülkeye bir devrim daha armağan etmiş demektir...

:bmn3:

TUNCAY HİÇYILMAZ
21.03.2008, 17:46
En son Trabzondayken maça gittiğimde arkamdaki adamlar çekirdek çıtlatıyodu sanki sinema filmi seyrediyolar biz kalktık başladık arkadaşla tezavhürata adamlar oturun göremiyoruz demezlermi böle taraftarlarımızda var işte :mad:

Karadağ06
21.03.2008, 17:56
trabzonlu olup tsyi tutanlarla trabzonlu olmayan tsliler diye 2ye ayırabiliriz bu profili

neden ki Trabzonlu olmayıpta Trabzonsporu tutanları niye ayrı tutuyosun

tuğba61
21.03.2008, 17:59
Çok hoş bir yazı. Gülsenmi ağlasanmı :) taraftar ne olursa olsun küfredecek bişey bulur kısmı süper.. Küfrederek nasıl rahatlanır anlamıyorum hiç..

omermk
21.03.2008, 18:40

hocam bu konuyu yazayım mı yazmayayım mı diye çok düşündüm hatta bjk maçından sonra bi kaçkez siteye girip yazdım ama gereksiz bir polemik olacak diye sildim.
bjk maçı bitti, tribünlerde bizi (gereksiz yere) tutuyorlar sanırımı birazda can sıkıntısı ve bi kaç aklıevvelin dolduruşu ile tribünlerden hiçte azımsanmayacak ölçüde adını teleffuz etmek istemediğim ama sistemin kurbanlarından bir katilin adı tezahürat şeklide telaffuz edilmeye başlandı arkasından da borda-mavi rengimiz ... yi ... yaparız şeklinde ki ilk nokta nokta bir ulusu temsil ediyor küfürler gelmeye başladı.
hayatta her görüşü saygıyla karşılamayı bilecek yaşa geldik çok şükür ama kabullenemediğim bir şey var; bizim o tribünlerde bulunma amacımız trabzonsporu desteklemek, karısıyla kavga edenler, işinden kovulanlar, aşık olup aşkını haykırmak isteyenler, bilmem kime küfredecek olanlar, hükümeti protesto edecek veya destekleyecekler bir katili eleştirip-övecekler lütfen bu tür haykırışlarınızı stadlarda değil o işle alakalı platformalarınızda yapın. sizlerin çok iyi niyetle (ki bu çocukalrın çoğu 18-20 yaşında çocujlardı) çoğu zaman birilerinin gazına gelerek yaptığınız şeyler bu klübe zarar veriyor.herkesin görüşü kendine bu sloganların içeriklerinin doğruluğunu yanlışlığını tartışmak bu sitenin işlevi de yeri değil ama trabzonspor tribünlerinde trabzonspora zarar verecek şeylerin yapılmasına bir son vermek bu sitede konuşulması gereken bir konu...
kısmetse 3 ay sonra bir oğlum olacak şimdiden bordo-mavi tulumunu aldım, umarım onu maça götürecek yaşa geldiğinde tribünlerden bu tür insanları temizlemiş oluruz...

yaranozlu
21.03.2008, 18:59
üstteki yazıyı tebrik ediyorum ve aynen katılıyorum. Abinin dediği gibi, rezalet tezahüratlarla kendimizi küçültmenin anlamı yok, bizim özelliğimiz İstanbul takımlarından sayıca az ama, daha elit olmamız, skor önemli değil, yener yenilirsin, sonra değişir toparlarsın eskisinden daha güçlü olursun ama her şey layıkıyla olmalı. Düşünmeden hareket edip, kendi çıkarlarını da düşünenler var, bütün Trabzona zarar vermenin anlamı yok. Kimse Trabzon taraftarını korumaya çalışmasın, her Trabzonlu kendini korur... diye düşünüyorum. Bir de bilmediğimiz konulara neden karışıp fikir belirtiriz anlamam, Türk milletinde olan bu özellik Trabzon halkında daha ileri seviyede

Ahmet Kuru
21.03.2008, 19:29
valla Süper tespitler Edilmiş...
Taraftar Takıma Sahip çıkmadan destek olmadançok şeyler bekler...
benim,bizim,sizin,onların bütün herkesin etrafında böyle Taraftarlar vardır...
Trabzonspor Transfer yapmaz,Doğru düzgün adam alamadı derler,Ama Gel gör ki bu zamana kadar Tek bir taraftar Forması bile almamıştır.(ben bunu çevremde çok yaşadım)
Acı ama gerçek Bizim Taraftar böyle...

Kasım Hilal
21.03.2008, 19:44
selcjK (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=1426) üstadım iyi betimleişsiniz, helal olsun!

LazAnisT
23.03.2008, 00:52
Trabzonda yapılan bir ankette Trabzon şehri denince aklınıza ilk gelen şey nedir sorusuna ilk sırayı Trabzonspor ve Hami almıştı:)Şıkların biride Kanuni Sultan Süleymandı..Yıllarca dünyayı yöneten,Amerikanın en saygın üniversitelerinin girişinde dünyayı yöneten insanlar listesinde ismi olan (bu listelerdede doğum yeri Trabzon yazmaktadır)Kanuni bu ankette akla gelenlerde en sonda kalmıştır.

Bu ankettende anlaşılacağı üzere Özellikle Trabzondaki taraftar profilimiz bizim hayallerimizde büyüttüğümüz taraftar profiline biraz uzak.

ali+61+26
24.03.2008, 14:38
En son Trabzondayken maça gittiğimde arkadamki adamlar çekirdek çıtlatıyodu sanki sinema filmi seyrediyolar biz kalktık başladık arkadaşla tezavhürata adamlar oturun göremiyoruz demezlermi böle taraftarlarımızda var işte :mad:

aynısı banada oldu valla admlar mac izleme derdinde mac izleyenler tvden izlesinler trübun bağırmalı 90 dakka hakemi etkilemeli oyuncuları gaza getirmeli .. ama bizim bazı arkdaslarımız cekirdek cıtıyo sadece... bn böle düşünüyorum..

Çağatay_
24.03.2008, 15:23
Trabzonspor taraftarı şüphesiz Türkiye'nin en sabırlı, en vefalı ve en cefakar taraftarıdır.

Hiç bir kulüp taraftarıyla karşılaştırılamayacak derecede sancılı günler geçirmiş olmasına rağmen, arkasını dönüp gitmemiştir.

Hiç bir kulüp diyorum...

Bu ligde onlarcası her yıl küme düşüyor, geri geliyor vs. vs. Bu takım taraftarlarının çektiği 'cefa' bile sanırım bizimkiyle karşılaştırılamaz.

Sen marka olacaksın...

Ve sonra bir gün...

Bir bakacaksın...

Sen susmuşsun...
Fırtınan dinmiş...
Bir zamanlar çime gömdüğün rakipler elini kolunu sallaya sallaya 3 puanları alıp gitmişler birer birer...
Düne kadar korkularından sana ses çıkaramayanlar büyüklüğünü tartışır olmuşlar...
Şampiyonluk yolunda engel olarak bile görmediğin rakiplerinin taraftarları seni kümeye davet eder olmuşlar...
Kupalar rüyan...

Bir başarı melteminin tadına doyamayan taraftar bir bakmışsın depremin kurbanı olmuş, ama yine bırakmamış yuvasını...
Büyüklük, başarı, erdem, şeref öykülerini dinleyen çocuklar sanki yaşamışcasına tüm bunları, sarılmışlar takımlarına...

Sen Trabzonspor...

Bir taraftardır ki mutluluktan sonra yaşadığı çok acı tecrübelere rağmen ardında...

Sen ne yaparsan yap...
Adını duydu mu coşan...

Utanmayan...

Görmez...

TRabzonspor taraftarı iyisiyle kötüsüyler en büyüğü, en erdemlisi, en vefalısıdır görüp görebileceklerinin...

Gamze çok teşekkürler okurken bir kez daha kendimle , sizlerle ve tabiki takımımla gurur duydum..Ben hiç şampiyonluk göremedim ama , o formayı görmek yetiyor bazen..

Bir abimizin imzasında yazıyordu ; "Şampiyon olmasan da bu adaletsiz arenada verdiğin mücadele yeter" diye.. Ne kadar da güzel demiş..Sen ne kadar da güzel demişsin.Hala tüylerim diken diken..Trabzonspor camiası bu yüzden bir başka..

Tekrar teşekkürler Gamze bunları yaşattığın için :alkış:

Külünkoğlu
24.03.2008, 15:31
Mesela dünkü maçta.. dakika 75 maç 1-1 daha var 16 -17 dakika yapılan tezahurat da şu "sen şampiyon olmasanda Kayseri'ye ...sanda" Yahu kardeşlerim bana bir kişi izah edebilir mi şu tezahuratın anlamını ? kafadaki adamlar buna neden itiraz etmezler ? bu kabulleniş niçin ? hem de üç kuruşluk top oynamayan Kayseri'ye.. Kendi ayağımıza kurşun sıkmanın nedeni de bir anlayabilsek..

Hekimoğlu
24.03.2008, 15:55
Trabzonda yapılan bir ankette Trabzon şehri denince aklınıza ilk gelen şey nedir sorusuna ilk sırayı Trabzonspor ve Hami almıştı:)Şıkların biride Kanuni Sultan Süleymandı..Yıllarca dünyayı yöneten,Amerikanın en saygın üniversitelerinin girişinde dünyayı yöneten insanlar listesinde ismi olan (bu listelerdede doğum yeri Trabzon yazmaktadır)Kanuni bu ankette akla gelenlerde en sonda kalmıştır.

Bu ankettende anlaşılacağı üzere Özellikle Trabzondaki taraftar profilimiz bizim hayallerimizde büyüttüğümüz taraftar profiline biraz uzak.bu ne saçma bir çıkarımdır böyle.

İskender
24.03.2008, 17:48
Yazan arkadaşın eline sağlık yapılan tespitlerin hemen hepsine imzamı koyarım...
Özellikle küfür konusunda irkilmemek elde değil...
Elimden gelse küfür eden ve yere tüküren insanlara en büyük cezaları verirdim...
Küfğr sadece bizim değil bu toplumun kanayan yarası Ufacık çocukların ağzında artık küfür cümledeki yüklem olmuş...Yazık ki ne yaık...
Gelelim taraftarımıza bir arkadaşın güzel bir tespiti olmuş trabzonspor taraftarı maçı izlemeyi seviyor tıpkı avrupadaki gibi ama bunu yaparken oyunun gidişatına takımı havaya sokacak ambiansıda yakalasa bize özgü bir taraftar profili ortaya çıkar...
Biz amigoyu seven bir toplum değiliz cünkü bizde herkez amigo birisi çıksa beni dinleyin dese anında alaşağı ederler o halde bırakalım taraftar takım atağa kalktığında onunla birlikte atağa kalksın, defans yaptığında takımıyla birlikte defans yapsın...

Sinan SARI
31.03.2008, 21:23
Valla helal olsun..!

Bence bu yazıyı içerdeki bi maçımızda çokca bastırıp tüm taraftara dağıtmak gerek.

Ahmet Faruk
31.03.2008, 22:15
Trabzonspor taraftar profili:
Dayım: Ahmet git çekirdek al da çıtlayalım
Ben: Ama dayı bağıramayız o zaman
Dayım: Olsun dayıcım, bağıranlar var zaten, sen git çekirdek al da gel...

Ben coşmuşum, arkamdaki kalabalık: La otur aşşa da uşaum...
Aha da Trabzonspor taraftarı...

Seyit Hoca
01.04.2008, 00:01
Taraftar Psikolojisi , tutum ve eğilimleri TEZ konusu olacak kadar ciddi bir konudur. Zaten kitlesel davranışlar yıllardır üzerinde araştırma yapılan Sosyolojinin de çıkış noktasıdır..
Kitlesel davranışların yorumlanmasında ele alınacak en önemli data davranışları tetikleyen dış etkenler ve bu etkenleri oluşturan sebeplerdir..
Bu bağlamda Taraftarın davranış eksiklik/bozuklukarını irdeleyip bir sonuca varmaya çalışmaktansa işi bilenlerine bırakılmasını daha uygun buluyorum.

Çözüm olabilecek fikirlerin sunulması , taraftar profilinin değişimi açısından belki bir yarar sağlar.Zira yaşanan bir gerçeği tartışmanın bence bir faydası yok..

Seyit Hoca
01.04.2008, 00:08

Bu ankettende anlaşılacağı üzere Özellikle Trabzondaki taraftar profilimiz bizim hayallerimizde büyüttüğümüz taraftar profiline biraz uzak.

Sevgili LAzanist...çok uç bir örnek olmuş be.
Benim şahsen kafamda canlandırdığım bir Profil değil senin hayal ettiğin profil..
Hani Kanuni nin Trabzon lu olduğunu bilen , fakat Meryemana Manastırını tarihçesini bilmeyen taraftar için ne diyeceğiz peki..
Bu örneklemenin sonu gelmez..
Taraftarımız iyidir..İyi insanlardır..yeter bence.

Canİlker
02.04.2008, 00:18
geçmiş yönetim yüzünden takım hakkında birşey konuşamaz, konuşmak istemez olduk. hal böyle oluncada farklı konular geliyor :)

HAYRETTİN
02.04.2008, 03:29
Bu topig sabitlenmeli herkesin göremesi ve düşünmesi gereken bir yazı

Anıl Caner
02.04.2008, 03:43

Hiç bir kulüp diyorum...

Sen marka olacaksın...

Ve sonra bir gün...

Bir bakacaksın...

Sen susmuşsun...
Fırtınan dinmiş...
Kupalar rüyan...

Sen Trabzonspor...

Sen ne yaparsan yap...
Adını duydu mu coşan...

Utanmayan...

Görmez...

bu güzel tanımlamaları sana yaptıran trabzonspor'a kurban oluruz biliyorsun değil mi Gamze61?

Eline,yüreğine sağlık.

Bir hevesle girdim başlığa, çok şey dolaştı kafamda ama bunların üstüne yazacak cümlem olmadığı için burkuldu içim.

karabacak
02.04.2008, 08:06
Bu zamanda futbolda başarılı olmak için ya çok paran olacak istediğini alacak getireceksin veya başka değerlerin olacak.

Bence Trabzonun ilk yapması gereken hayaller peşinde koşmaktansa öncelikli olarak bizim stadı gerçek bir deplasman haline getirmek. Bizim stada gelirken tüm takımların çekinmesini sağlamak. Bundan ötesi bugün için yapılması imkansızlar. Biz çok paramız olmadan da Trabzon'u en korkulu deplasman haline çevirebiliriz. Tabi bu kadar yeteneksiz oyuncularla değil. Yoksa diğer Anadolu takımlarından hiç bir farkımız olmaz. Burası Trabzon buraya gelen takım canını dişine takmadan puan alamamalı. Bu sağlandıktan sonra adım adım ileriye gidilecektir.

Taraftarımızında nasıl en korkulu deplasman yapılacağına dair çalışması lazım. maçın her dakikasında aynı tempoda bağırmakla bu işler olmaz. Taraftarında takımla birlikte hucum edip takımla birlikte defans yapması gerekir. Deplasmana gelen takımların en çekindiği konu taraftarı ile birlikte baskılı oynayan takımlardır. Bunun için çalışılmalı.

Kendi sahamızın kralı olalım gerisi gelecektir. Bunun için ne trilyonlar gerekir nede İstanbul gibi lobiler.

Coğrafyamızın verdiği farklılıkları ve avantajları kullanmayı öğrenmeliyiz.,

Ben takımımdan gelecek sene hemen şampiyon olmalarını beklemiyorum ama bunu bekliyorum.

_ERHaN_
02.04.2008, 13:46
tartışmaya açık bi konu

Murat Aydın
02.04.2008, 14:04
Bu zamanda futbolda başarılı olmak için ya çok paran olacak istediğini alacak getireceksin veya başka değerlerin olacak.

Bence Trabzonun ilk yapması gereken hayaller peşinde koşmaktansa öncelikli olarak bizim stadı gerçek bir deplasman haline getirmek. Bizim stada gelirken tüm takımların çekinmesini sağlamak. Bundan ötesi bugün için yapılması imkansızlar. Biz çok paramız olmadan da Trabzon'u en korkulu deplasman haline çevirebiliriz. Tabi bu kadar yeteneksiz oyuncularla değil. Yoksa diğer Anadolu takımlarından hiç bir farkımız olmaz. Burası Trabzon buraya gelen takım canını dişine takmadan puan alamamalı. Bu sağlandıktan sonra adım adım ileriye gidilecektir.

Taraftarımızında nasıl en korkulu deplasman yapılacağına dair çalışması lazım. maçın her dakikasında aynı tempoda bağırmakla bu işler olmaz. Taraftarında takımla birlikte hucum edip takımla birlikte defans yapması gerekir. Deplasmana gelen takımların en çekindiği konu taraftarı ile birlikte baskılı oynayan takımlardır. Bunun için çalışılmalı.

Kendi sahamızın kralı olalım gerisi gelecektir. Bunun için ne trilyonlar gerekir nede İstanbul gibi lobiler.

Coğrafyamızın verdiği farklılıkları ve avantajları kullanmayı öğrenmeliyiz.,

Ben takımımdan gelecek sene hemen şampiyon olmalarını beklemiyorum ama bunu bekliyorum.

sevgili renktaşım...
sözlerinin her bir kelimesine katılıyorum fakat şunu unutmamak lazım bizim taraftarımız o eski havasını alabilmesi için bir şeylere inanması gerekiyor.öyle bir takım düşün ki seyircisi maça giderken yenmeye gitmiyor sadece sevgisi için orada bulunuyor işte trabzonsporun son hali ne yazıkki bu.bunun önüne geçmemizde yine bizim elimizde klubümüze kayıtsız şartsız destek vermeli,klübümüze üye olmalı,resmi ürünleri almalı.ve en önemlisi bu işi yapacak doğru yöneticileri seçmek olacaktır.bunları yapınca birazda sabırla eski avni aker cehennemi geri gelecektir.trabzonspor tektir eşi benzeri yoktur.takımımıza sahip çıkalım
SAYGILARIMLA...

Ahmet Faruk
02.04.2008, 14:09
Bizim tezahuratlar, taraftarın söylediği marşlar tamamen değişmeli.
Yani ben şöyle güzel bir organizasyonla dile getirilen, 25 bin kişinin de çoştuğu bir tezahurat bilmiyorum...
Bu konuda çalışmalar yapılmalı, şunlar birliği, bunlar derneği, oralılar, falancalar.... hep kendi İsimlerini bağırıyorlar maçlarda...
E nasıl birlik olacak o zaman tribünler...

TSunami oluşturulmalı TSunami....

antagonist
11.05.2008, 01:04
Bir-iki olumsuz şey yazacağım, kusuruma bakmayın.

1- Maalesef ki bazı taraftarlarımızda -doğru tabir mi bilmiyorum- " yalnızlık psikolojisi " var. Bir haber çıkar, " İstanbul basını başkasına olsa şöyle yapardı, bize ne yapıyor. " deriz. "Herkes bize düşman" muhabbetleri...Aslında derdimi tam anlatamadım. :)

2- Trabzonsporun büyüklüğünün farkında olmayanlar var. Mesela bazı arkadaşlar bugün gidip Sivas forumlarına kaydolmuşlar, yazılar yazmışlar. Ne gerek var böyle şeylere? Aynı şekilde bu seneki Ankaragücü maçında kaç dakika " Bursa kümeye " diye bağırıldı. Erdoğdulular Bursayı kaale alarak pankart yaptırdı. Bursa kim ki?

Kadir Aydın
11.05.2008, 01:58
Bir-iki olumsuz şey yazacağım, kusuruma bakmayın.

1- Maalesef ki bazı taraftarlarımızda -doğru tabir mi bilmiyorum- " yalnızlık psikolojisi " var. Bir haber çıkar, " İstanbul basını başkasına olsa şöyle yapardı, bize ne yapıyor. " deriz. "Herkes bize düşman" muhabbetleri...Aslında derdimi tam anlatamadım. :)

2- Trabzonsporun büyüklüğünün farkında olmayanlar var. Mesela bazı arkadaşlar bugün gidip Sivas forumlarına kaydolmuşlar, yazılar yazmışlar. Ne gerek var böyle şeylere? Aynı şekilde bu seneki Ankaragücü maçında kaç dakika " Bursa kümeye " diye bağırıldı. Erdoğdulular Bursayı kaale alarak pankart yaptırdı. Bursa kim ki?

Katılıyorum. Böyle saçma şeyleri bir biz yapıyoruz galiba. Sivas örneğinde olduğu gibi. Sivas kim??? Bir de muhattap olup uğraşıyoruz.

61viya
11.05.2008, 16:26
Dün gece,13-14 yaşlarındaki çocukları üzerlerinde Trabzonspor formasıyla fb maçında gördüğüm zaman,"Helal olsun bu çocuklara be!" dedim.Etraflarında cicili bicili,o yaşın ilgisini çeken oyuncaklar varken,üstelikamcaları açtıkları her tv kanalında bu oyuncakları onlara önerirken,küçücük yaşlarına rağmen bu takımı tutabilmişler diye dedim "helal olsun" diye...

Ve ne gariptir ki,şampiyonluk görmemelerine rağmen bu takımları tuttukları için,onları takdir eden ben de görememiştim o tarifsiz anı...

Garip...

Taraftar mıyız biz acaba? Yoksa henüz adını koyamadığım başka bi sıfata mı dahiliz?

23 yıldır bunca gözyaşına,buna haksızlığa,bunca üzüntüye rağmen,her gece bu sevgiyi biraz daha büyüterek yatağa giriyor olmak! Ve sanki her sabah,her sene şampiyonmuşuz gibi,"onu" başkalarına karşı savunmaya hazır uyanmak...

Garip...

Ama iyi ki varız..

İyi ki varsın Trabzonspor! Büyüyoruz seninle!!!

Salih Sezer
11.05.2008, 17:35

Hiç bir kulüp diyorum...

Sen marka olacaksın...

Ve sonra bir gün...

Bir bakacaksın...

Sen susmuşsun...
Fırtınan dinmiş...
Kupalar rüyan...

Sen Trabzonspor...

Sen ne yaparsan yap...
Adını duydu mu coşan...

Utanmayan...

Görmez...

gerçekten bu sözlerin üzerine daha birşey söylenemez...trabzonsporu ve taraftarını anlatan mükemmel bir yazı..eline sağlık..

İskender YILMAZ
11.05.2008, 17:39
/!!/- birde başka türlü taraftar vardır, aslında bunlardan pek yoktur ama sağda solda türü tükenmemiş 1-2 tane kalmıştır mutlaka, bu arkadaşlar küfretmez, takımına destekte verir, biletini alır, imkanı varsa kombine forma alır, ileri gider klübe üye olup aidatları ödemeye gayret eder. takımını hocasını futbolcularını iyi tanır, o iyi günde değil, kötü gündede destek için yerini alır, oyuncularını motive eder, destekler; ateşler, takım iyi giderken, yoktan sebeplerle yönetimi, hocayı göndermek için çalışmaz, çalışanlara kendini alet etmez...

aa nerden tanıyosun beni abi? iltifatlar için saol.. tamam tamam hepsi gerçek diceksinn napalım böyleyim işte..

Kasım Hilal
05.06.2008, 15:39
Artık bu profili değiştirme zamanı geldi galiba..
Beklentiler ile birlikte biz de değişiyor muyuz ne?

Tayfun
10.06.2008, 17:25
Sabırsız
Başarıya Aç
Yılmayan
Fedekar

Vs vs...

Çağrı Bilici
11.06.2008, 00:05
trabzonda çok az maça gittim.aklımda kalan bir olayı anlatayım.geçen yaz intertotoda bi takımla yapıyorduk vlanzia mı ne öle bişi maç 6-0 idi ve ömer rıza bir gol kaçırdı ve etrafımdakilerden yemediği küfür kalmadı.

ziyaretci
11.06.2008, 00:30
trabzonda çok az maça gittim.aklımda kalan bir olayı anlatayım.geçen yaz intertotoda bi takımla yapıyorduk vlanzia mı ne öle bişi maç 6-0 idi ve ömer rıza bir gol kaçırdı ve etrafımdakilerden yemediği küfür kalmadı.
arkadaslar bende bir ozelestri yapacagim ozur dileyerek.
bende bircoklari gibi nerdeyse 7 8 yasimdan beri trabzonspor a ancak Istanbul dan destek veren ve mumkun oldukca her macina gitmeye calisan hatta bunun icin yirtinan bir taraftardim...ve bunu son zamanlar bize ayrilan 5000 kisilik yere en az yirmibin kisilik grup arasindan sansimin yardimyla yapanlardan... ancak malesef en son GS macini seyrettikten sonra uzulerek soyluyorum bunu ama Istanbulda mac izlememe karari aldim. tabikii bu kimse icin onemli degil ama dusunun maca gidiyorsunuz tipik bir istanbul sogugu saatler once maca giriyorsunuz ZIYA DOGAN gibi bir hocaya ragmen ve onun cikardigi Erdinc i Celaleddini Aymani izliyorsununuz ustune mactan sonra gene bekliyorsunuz ...

..............::::::diceksiniz ki ee ne var bunda taraftarimizla ne ilgisi var... hemen akabinde nasi gaza geliyorsak GS in igrenc seyircisinin gazina gelip cildiriyoruz. koltuklari sokuyoruz .. o arada GS li kimseyi yakalayamamaktan kendimizi dovuyoruz. her tarafta kendi taraftari ile kavga eden insan varken koltuklari kopariyoruz ( ki 10 kurusluk koltuklarin parasini 50 kurus olarak GS ye gene biz verecegiz ) ustune onlari firlatiyoruz ki firlattigimiz yer kendi seyircimizin kafasi , ustune onlari yakiyoruz ve o yanan koltuklardan goz gozu gormuo ve nefes alamiyoruz ki 5000 lik yerde zaten en az 7000 gibiyiz o arbede de ....
polis ler de sagolsun ona ragmen kapilari acmiyor. ustune ne alakasi varsa OGUN SAMAST oley diye bagiriyoruz. bundan ya 1 ya da 2 sene once o maca giden arkadaslar varsa bunlarin hepsine eminimki sahit olmuslardir::::::...........

Arkadaslar bu yazinn ustune bazi arkadaslar bana taraftar degilmisin cekiceksin bu sikintilari dicekler ancak lutfen arkadaslar hangi taraftarin seyircisi kendi arasinda bu kadar kavga ediyor?

tisan61
11.06.2008, 00:37
hani 3000 kombine rezervasyonu diye bişey varya
açıkçası aklıma kötü şeyleri getiriyor

bordo_mavi_ts61
11.06.2008, 00:49
Bu yazıda hep taraftara yüklenmiş bu taraftar hep aynı taraftar şampiyon olduğumuzdada aynı taraftardı şimdi bütün suçu bizim taraftara atmak yanlış 24 senedir şampiyonluk görmemiş taraftardan ne bekleyebilirsinki 24 yıldır şampiyon olamıyoruz ve hala trabzonspor için yanıp tutuşuyoruz ve bu böyle davam edecek birazda taraftarı düşünmek lazım

cngz
11.06.2008, 00:51
arkadaslar bende bir ozelestri yapacagim ozur dileyerek.
bende bircoklari gibi nerdeyse 7 8 yasimdan beri trabzonspor a ancak Istanbul dan destek veren ve mumkun oldukca her macina gitmeye calisan hatta bunun icin yirtinan bir taraftardim...ve bunu son zamanlar bize ayrilan 5000 kisilik yere en az yirmibin kisilik grup arasindan sansimin yardimyla yapanlardan... ancak malesef en son GS macini seyrettikten sonra uzulerek soyluyorum bunu ama Istanbulda mac izlememe karari aldim. tabikii bu kimse icin onemli degil ama dusunun maca gidiyorsunuz tipik bir istanbul sogugu saatler once maca giriyorsunuz ZIYA DOGAN gibi bir hocaya ragmen ve onun cikardigi Erdinc i Celaleddini Aymani izliyorsununuz ustune mactan sonra gene bekliyorsunuz ...

..............::::::diceksiniz ki ee ne var bunda taraftarimizla ne ilgisi var... hemen akabinde nasi gaza geliyorsak GS in igrenc seyircisinin gazina gelip cildiriyoruz. koltuklari sokuyoruz .. o arada GS li kimseyi yakalayamamaktan kendimizi dovuyoruz. her tarafta kendi taraftari ile kavga eden insan varken koltuklari kopariyoruz ( ki 10 kurusluk koltuklarin parasini 50 kurus olarak GS ye gene biz verecegiz ) ustune onlari firlatiyoruz ki firlattigimiz yer kendi seyircimizin kafasi , ustune onlari yakiyoruz ve o yanan koltuklardan goz gozu gormuo ve nefes alamiyoruz ki 5000 lik yerde zaten en az 7000 gibiyiz o arbede de ....
polis ler de sagolsun ona ragmen kapilari acmiyor. ustune ne alakasi varsa OGUN SAMAST oley diye bagiriyoruz. bundan ya 1 ya da 2 sene once o maca giden arkadaslar varsa bunlarin hepsine eminimki sahit olmuslardir::::::...........

Arkadaslar bu yazinn ustune bazi arkadaslar bana taraftar degilmisin cekiceksin bu sikintilari dicekler ancak lutfen arkadaslar hangi taraftarin seyircisi kendi arasinda bu kadar kavga ediyor?

kardeş güzel özeleştiri yapmışsın, en azından taraftar olarak yaptığının farkındasın. peki bundan sonra ziya yok, ayman yok, erdinç filanda olsa bile 11 efazla giremezler buınca transferden sonra. değişen çok şey var, yönetim çok iyi, hoca bence çok iyi, futbolcular imkanlar doğrultusunda transferlerle beraber yine çok iyi. eskiye katlanmak zorunda kalmayacaksın artık. yönetim üzerine düşeni yaptı, sıra futbolcularda ve bizde. artık maçlara gitmeme kararından vazgeçersin ve yapmamam gerek diye düşündüğün şeyleri yapmazsın heralde:) saygılar

cngz
11.06.2008, 01:02
herkes taraftar psikolojisiyle yorumlar yapmış birşeyler söylemiş. böyle yaptık yapmayalım vs vs.. eskisi gibi olsun böyle yapalım vs vs.. burada trabzonda bulunan taraftara çok iş düşüyor. dışardaki taraftarın yapacak pek fazla birşeyi yok. ben ankaradayım, trabzon buraya yılda 3 kez gelir, trabzonda oldupu gibi 25000 taraftar zaten almazlar deplasmana. bizim maça gidip izlemekten başka yapacak birşeyimiz yok gibi yada tartışılır işte. ama trabzonda bulunan taraftar eskisi gibi maçları diğer takımlar açısından eziyete, sıkıntıya, avni akeride cehenneme çevirebilir. ama bunları yaparken taşkınlıkla değil, küfürle değil, takıma verilecek destekle tezahüratla. hani bi arkadaş yorumunda yazmışya meksika dansı ilk bizde çıktı trabzon ataklarıyla diye, işte böyle. takım atağa kalktığında taraftarda kalksın. rakip futbolcular baskıyı hissetsin. ve en önemlisi küfür asla olmasın, herkesin ailesi var ayıptır. trabzon taraftarı büyüktür, saygılıdır. böyle küçük şeylerle uğraşmamalı. istanbul medyası bizden bahsederken küfürlerimizden, adam dövmelerimizden değil, taşkınlıklarımızdandeğil, takıma verdiğimiz destekten, baskımızdan sözetsin. trabzonspor maçlarda 12 kişi oynuyor desin. saygılar

selcjK
25.08.2008, 11:20
yazdıklarımızın üzerinden ne kadar zaman geçmiş ancak malesef bir adım bile ilerleyemediğimizi görmek ne acı verici. bu taraftar bu takımı kesinlikle haketmiyor ya, o kadar transferler yapılmış yeni bir sezon yeni bir heyecan var, ancak stadta taraftar diye birşey yok ya, taraftarı geçiyorum utandım resmen ya saygı duruşunda küfredilir mi ya ayıp, kendi içinde kavga et, bi taraftar hep beraber 1 dk bile mi bağıramaz ya, kale arkası dediler durdular yapıldı sonuç? maratonu geçiyorum onların yıllardır oturmalarına alıştık, kale arkaları bile oturuyodu ya, abi oturan adam televizyondan izlesin, hem o zaman küfredince en azından başkalarının asabını da bozmamış olur. stad tamamen dolmamıştı bile, bu taraftarla bizim başarıya gitmemiz hayal ya, lakin başarılı olursak ne mutlu o yürekli futbolculara.. selçuk golu attı, herkes bi sevinç yumağı, arkadaşıma dönüp şunu dedim "bak oğlum şampiyonluğun fotoğrafı budur" diye; ama yok işte bu taraftar benim iştahımı bile kabartmıyor, illa x takımın taraftarına bakıp abi ne iyiler mi diyelim? anlamıyorum ya, 70ler 80ler nasıldı ya birileri anlatsın? o zman da millet oturuyomuydu ya stadta? nerde o avni akere çıkarken koridordan dışarı tırsak bakan tugayın görüntüsü ya? bu mudur taraftarlık, destek.. off ya sevincimizi kursamızda bırakmanıza ne hakkınız var ya...

Sadık Bıyık
25.08.2008, 15:02
herkesin malum olduğu üzere malesef bu yazıda yazanların bir çoğu doğrudur .16 ağustosta olimpiyat stadındaydım maç başlamak üzereydi ve alel acele turnikelere koştum. turnike görevlisinin elinde yırtık bir bilet vardı. benden biletmi aldı ve o hengamede benle birlikte bir kişiyi daha içeri soktu. önce bunun bir bilet hatası yüzünden kaynaklandığını düşündüm. ama daha sonra gerçeüği anladım! 20 ytl vermemek için bu rezilliğe katlanıcak bir taraftar (sözde).
ama benim anlamadığım bu tür şahıslar neden kendilerine eziyet ediyor neden kendilerini kandırıyorlarki. taraftarlık meziyet ister özveri ister. hem manen hemde madden yıpranmayı gerektirir. kısacası taraftarlık bir sevgidir ve o sevgiliye ihanet edilmeyecek kadar değerli bir sevgidir.

Semih
25.08.2008, 15:03
problem onu içeriye alan 'görevli' de.

Emirhan Makul
31.10.2008, 13:07
Taraftar Profilini Yarın Olası Puan Kaybından Haftaya Göreceksiniz.

Muhammet
31.10.2008, 14:32

Kesinlikle. :o

KUTADGU
31.10.2008, 14:35
Trabzonspor taraftarı güçten, paradan, kirlilikten değil de, asaletten, temizlikten ve doğruluktan beslenenin yanında taraf tutan, saf tutandır. Unutmayalım bunu.

Koskoca camiayı küçük fikirlerin küçük topluluklarıyla tanımlamaya kalkarsak herşeyden öte kendimize haksızlık ederiz.

Trabzonspor taraftarı her şeyin iyisine layıktır.
Yıllar geçse bile sevgisine tam sadakatle bağlı olandır.
Özeldir yahu Trabonspor taraftarı.

Hüseyin Çümen
31.10.2008, 14:55
Bizim taraftar profilimiz başarıya endeksli değildi bunu anlamak hiçte zor değil bebn şampiyonluk görmedim ve aklımda kalanlar genelde kötü geçen sezonlar araad güzel sezonlarda geçirdik belki ama şampiyonluk yok Trabzonspor lu olduğum 24 sene içerisinde

biz istanbul eziklerini tutan ezik taraftar profiline asla sahip değiliz hangi renklere gönül verdiğimizden bellidir bu zaten.

iyi günde kötü günde senle herzaman seninle birlikte..
Trabzonum sen yeterki iste hazırız biz ölmeye...

Harun Karadeniz
31.10.2008, 15:08
şimdi bakıyorumda millet takım başarısız diye maça gitmem diyo

ey gidi arkadaşlar biz bu takımı şampiyon olarak bile göremedik ne yapalım tutmayalımmı

ben trabzonspor taraftarını kolayı sevmeyen ve zorlukla mücadele eden bi taraftar olarak çizdim kafamda eğer biz kolayı seçseydik ezik olur o 3 takımı tutardık ama biz zorluğu seviyoruz takımın başarısınada etki ediyoruz tabi başarısızlığınada

biz daha kötü günlerde gördük aşalardada bitirdik yukarılarda da ama hiç bir zaman sevgimiz azalmadı takıma sinirli olamayız küsemeyiz sadece darılırız ama o dargınlıkda sadece bidahaki maça kadar sürmeli

kötü dediğimizde hala 2. sıradayız arkadaşlar lütfen fazla karamsar olmayın...

Ali Tunahan Güllü
31.10.2008, 17:26
gerçekten çok güzel olmuş eline sağlık...

selimatal
31.10.2008, 17:54
20 maç üstüste kaybetsekte ölümüne TS.

Ben TS sevgimi değil galibiyetlere, şampiyonluklara dahi değişmeyenlerdenim. 3.ligde bile oynasak hiç farketmez.

TS un küme düşme tehlikesi yaşadığı sezon seyirci rekoru kırılması da bunun en büyük delili. Demekkibüyük çoğunluk aynı düşünüyor.

O halde küçük azınlığın aramızda işi yok.

temel_yilmaz
31.10.2008, 17:58
trabzonspor şu an kötüdrumda diye maça gitmeyecek arkadaşlar varsa ya onlar bıraksın trabzonsporu yada ben bırakıyım

ApoCaN28
31.10.2008, 18:30
trabzonspor şu an kötüdrumda diye maça gitmeyecek arkadaşlar varsa ya onlar bıraksın trabzonsporu yada ben bırakıyım

Onlar Ts değil demekki Sadece Öyle Zannediyorlar...

kofol
31.10.2008, 18:32
Takım bence iyi yolda , düşüp kalkmadan olmuyor bu işler.

Zafer BİLGİN
31.10.2008, 23:34
Yarınki maçta ERSUN YANAL a verilecek olan destek tezahuratları umarım Trabzondaki yerel medyanın duvarlarına kadar gider.

Ahmet Faruk
31.10.2008, 23:49
Trabzonspor taraftarının futbolu söylendiği gibi bildiğini düşünmüyorum.
Lig başında Trabzonda kahvede maçı izliyoruz, Cale hakkında bir yorumu anlatayım
A:Bu Cale iyi adama benziyor. Hırvatmış.
B: Ama milli takımda oynamay, ne işe yarar.

Bizim taraftarımız ya bilinçli, ya da B elemanı gibi. Orta yollusu yok. %90ı da B elemanı cinsinden.
Bizim taraftar olarak bildiğimiz en iyi şey, olumsuz şeyleri pireyi deve yaparak güzellikleri görmek istemeyerek durmadan ısıtıp ısıtıp gündeme getirmek.

Yahu o kadar maç oynadık, çok güzel karşılaşmalar çıkarttık, şurada bile bu güzellikleri dile getirenlerin sayısı ne kadar.
Güzel oynadıkla başlayan bir eleştiri yazısı bulmak zor.

"Şu kötü, bu kötü, bu yanlış, bu salak... ama nasıl o kadar pozisyon bulduk, anlamadım, şans onlar şans" anlayışı taraftarımızın profilini büyük ölçüde yansıtıyor.

Çağrı Bilici
31.10.2008, 23:56
nankör dersem ayıp etmemiş olurum umarım taraftar profilimizi tek kelimeyle açıklarken

enmavi61
01.11.2008, 00:41
yazık be ersun hocaya suç atanlara yazıkk diyorum başka bişey demiyorum...adam daha ne yapsın forvet gol atamıyorsa çıkıp bide gol mü atsın ...defans hata yapıyosa defansa mı geçsinn...motive edemiyomuş nerden biliyon kardeşim yanında mıydın...saçmalayıp durmayın ... hoca değişssinmiş gidin kafanızı değiştirin yok kardeşim yokk böle olmazz bu takım şampiyon falan olmaz halilzodhiç boşuna dememiş trabzon önce kendi içinde birlik olmalı diyee....biz iki maçta hemen kelle istemeye başladıkk... yok şenol hoca yok sadi hoca gidin yawww ...hocalara saygım sonsuz ama yapmayın arkdaşlar...bir sene içinde hemen şampiyon olmak istiyoruz tez calılığımızdan mıdır nedir sabrımız yokk 24 sene geçti tamam da daha birşeyleri öğrenemedikk... ne olursa olsun birlik olmayı öğrenemedik...avni aker cehennemi atmosferi yaşatamadık... hiç bir zaman 3 senelik planlarımız olmadı yada uygulayamadık ... bu takıma dünyanın en iyi transferlerini yapsan iddia ediyorum yine şampiyon olamayız olsak da kimse mennun olmazzz özellikle ben olmam trabzonsporun inatçılığını sevdim 3 büyük takıma karşı anadoludan başkaldırışını sevdim çok para ile değil inanmakla savaşmakla kazanmasını sevdim ne olursa olsun her şehirde trabzon aşkını sevdim...bize onurlu mücadelenizi gösterin ersun yanal ve futbolcular biz sadece sizin kazanma adına herşeyi yaptığınızı sahada görmek istiyoruz ...

fatihbostan
01.11.2008, 00:54
Taraftarız biz çekeriz cefa, bekleri şampiyonluğunu 25 yıl daha :D

yazı hakikatten güzel olmuş kardeşim emeğine sağlık.Lakin önemli olan bu yazının tezahürünün olumlu etkilerinin Maçlarda yansıması yarını milad belirleyelim ve hep deste tam destek devam edelim kemikleşmiş iyi gün ve zor gün dostu TRABZONSPOR taraftar profili oluşturabilirsek ;ki bunu yapabilcek insanlarız; üzüm üzüme baka baka kararır misali özlenen taraftar konumuna ulaşırız

psikopatbordo
01.11.2008, 05:17
kesinlikle katılmıyorum. haklı noktalar olabılır fakat bu taraftar kombıne forma vs alıslarında bu sene her kese parmak ısırttırdı. kaldıkı bunlar olmazsa oyuncu almayacaklarsa bedeva reklamlarını ne dıye yapıyorlar. sadri şener benım has hemserım. trabzonspordan once kım tanıyordu bu ısımlerı. ve hatta trabzonspordan once ne kadar bılınıyordu trabzon. trabzonspor taraftarı elınde kı tum ımkanları her zamn sonuna kadar takımı ıcın harcayan her zaman ve her yerde destekleyen bır taraftardır. 20 kusur sene fener cımbom besıktas sampıyon olmasın bakalım bu kadar taraftarı kalır mı? kımseye haksızlık yapılmamalı. biz kendımızı en acımasız sekılde elestırıyoruz hep. bıze bu elestırılerı yapanlar dıger konuklarda ne yapıyor cok merak edıyorum. tamam kavga gurultu kufur vs olumsuzluklar var ama ne yapalım mıllet bıze saldırırken kacalım mı. eger sız konusarak halledebılıyorsanız buyrun konusun halledın bu problemlerı bızde sıze uyalım. dıger bır husus bınlerce kısı farklı farklı ınsanlar uysalı da var hırcını da var. cogunlugu trabzonlu. hırcınlık bızım genlerımızde var. bırılerıde ustumuze gelıyorsa yapacak bı sey yok. ama sız farklı sekılde cozebılırsenız tabı oluruz.... saygılar...

Mustafa Yılmaz
01.11.2008, 07:30
Trabzonsporumuzun taraftar profilinden bir kesit;

Taraftarlarımızın yarıdan fazlası 1995-1996 sezonunda başkanımızın Mehmet Ali Yılmaz olduğunu zannediyor.

Tolpaş61
01.11.2008, 11:13
yazılanlar doğru da!!!! işte bu da varya da asıl sorun orda.

yns_emre61
01.11.2008, 11:16
Eğitim ile alakalı olduğunu sanıyordum ama alakası yokmuş

Adil ÖZGÜR
01.11.2008, 11:20
İstanbul'daki maçta taraftarımızın yerel medyamızı kınaması lazım. Yenilsekte kınanmalı.

TheDayAfter61
01.11.2008, 12:04
Bence iş birazda şampiyonluğa bakıyor,olduk o zaman yine aynı bu taraftardan birşey olmaz...

butthead
01.11.2008, 16:05
herkes gibi bende çoguna katılıyorum maalesef küfür kesinlikle kalkmalı toplu uyarılar gelirse kimsede kolayına küfredemez:alkış:

bide kendi oyuncularımızı her ne olursa olsun yerin dibine sokmamamız lazım altyapıdan gelenlere büyük motivasyon kaynagı olur bu özgüven
bakın yahudilere ölümüne tutayler birbirlerini dünyayı yönetiyo adamlar:D

Burak 1967
01.11.2008, 18:24
Malesef dedigin cok dogru! Bazi ithamlar biraz agir olsada genel olarak katiliyorum sana.

hem vefalı hem nankör nasıl olunuyor? en çok bilen in sonunda ! işareti olmayan haline katılıyorum. döneklik ben Trabzonspor taraftarı üyesi olarak üzerime alınmıyorum yarası olan gocunur.
Sadece sabırsızlık konusunda katılabilirim sana. Ama desteklediği takımının bunca senedir şampiyonluklara ara vermesi, sabır taşı dayanır mı buna hemşerim?

psikopatbordo
01.11.2008, 20:13
arkadaşlar guzel yazıyorda ben bu gruptan sadece bayan kardeslerımızı gordum galatasaray turıbununde dıgerleri nerdeydi. arkadaşlar her sey teorıde guzelde pratık bıraz yoruyor ınsanı. ıyısıyle kotusuyle ortak amacımız trabzonsporun basarısı. evet kendımızı elestırelım ama madde madde sıralayıp yerden yere vurarak degıl. bu baslıgı acan arkadasımızın madde madde sıraladıgı konyu bastan sona okudum. dogrudur haklılık payı var ama turubunler sanal ortamdan gorundugu gıbı degıl. bu bıraz harıta uzerınde talımat yagdıran komutan edası olmuş kusura bakmasın arkadaşım. eleştirelim ama lütfen yermeyelim kırmadan ve sankı parmak uzatıp uyarırcasına yapmayalım...

hamibasoglu
02.11.2008, 01:27
TARAFTAR PROFİLİMİZ,
1*GOL ATINCA GOOOOOL DİYE BAĞIR,SONRA İŞTE TARAFTAR İŞTE ŞAMPİYON DE,
2*MİS GİBİ HAVADA "beraber yürüdük biz bu yollarda beraber ıslandık yağan yağmurdaaaa......"(sanki dans ediyor adamlar! :) nefret ediyorum bu tezehurattan.yahu sizce bu futbolcuyu coşturur mu ? ! )
3*61.dk da balon uçur :)
4* bazen,
Bordooooooo- Maviiiiiiiiii-------- ( ses yok.....) yuuuuuuuuuuuu
devam hep beraber hep beraber
Bordoooooooo- Maviiiiiii......( ses yok) yuuuuuuuuuuu
5*kalan zamanlarda bol çekirdek. ve geyik....
işte taraftar,işte şampiyon!

Sen_Teksin_61
02.11.2008, 18:33
Liderliği aldığımız şu dönemde Trabzonspoumuza verilmesi gereken seyirci desteği daha bir önem kazandı. İBB maçında da gördüm ki seyirci, takımı müthiş bir şekilde ateşliyor. Aynı zamanda rakip takım üzerinde de baskı kuruyor. İnanın futbolcularımızın rakibe müdahale tarzı bile değişiyor (daha cesur oluyorlar). Daha çok koşuyorlar, hırs yapıyorlar, maça motive oluyorlar. Onun için Trabzondaki memur sınıfından oluşan taraftarımıza çağrıda bulunmak lazım. Allah aşkına biraz sesiniz çıksın. Varlığınız belli olsun. Size meşale yakın, sahaya atlayın demiyoruz. Diyemeyiz de… En azından Trabzon Trabzon diye tempo tutun. Top rakip takıma geçtiğinde ıslık çalın. Çekirdek yerken bile bunları rahatlıkla yapabilirsiniz.

Vallahi bu sezon Trabzondaki seyirciyi görünce diyorum ki keşke takımımız evinde oynayacağı tüm maçları İstanbul’da oynasa. İstanbuldaki seyirci desteğiyle Trabzonsporumuzun maç kaybedeceğine ben inanmıyorum. En azından futbolcularımızın sahada ölü gibi duracaklarına hiç ihtimal vermiyorum. Trabzondaki kardeşlerim alınmasın ama dün İBB maçında bir kez daha gördüm ki İstanbudaki seyirci Trabzondaki seyirciden daha heyecanlı, takımını iyi ateşliyor, takımıyla bütünleşiyor. Darısı Avni Akere gelen seyircimizin başına diyorum. İnşallah bundan sonra evimizde oynayacağımız maçlarda Avni Aker stadında o eski güzel atmosferi görürüz. Avni Aker artık coşkulu olmalı. Lider takımın taraftarına yakışır görüntüler vermeli. Takım iyi fıutbol oynamasa bile sırtlayıp galibiyete taşımalı. Profil budur!...

LazAnisT
02.11.2008, 18:56
450 bin ytl ve diğerleri olarak ikiye ayırabiliriz.

Emirhan Makul
02.11.2008, 19:00
Trabzonspor'un Trabzon'da ki Taraftarı Bu Maçdan Örnek Alsın;

Bu Yazımdan Taraftarlık Görevini Yapanlar Alınmasın Benim Sözüm Çıkarcılar Benim Sözüm Maç Değil Tiyatro İzlemeye Gelenlere Benim Sözüm Maç İçerisinde Destek Vermeyip Kötü Sonuçda Yuhalayıp Çıkanca Benim Sözüm O Takımı Sevme Etkisi Gösterenlere Benim Sözüm Biz O Mahalledeniz Siz Şu Mahalledensiniz Vurun Kafasına Patlatın Ağızlarını Burunlarını Diyenlere

Vee İddaa Ediyorum Arkadaşlar, Abiler, Ablalar,Amcalar

Trabzonspor Başarı Yakalayamaz İse Trabzonda ki Çıkarcı İş Birlikci Rantcı ve İstanbul'da Onlar Gibi Olan Geri Düşünceli İnsanlar yüzündendir.

Bizim Sitemizin İsmi Bordomavi.net Bizim Diyorum çünkü Artık Biziz , Biz taraftar grubu değiliz amigomuzda yok kimseyle kavga da etmeyiz farkda yesek çağırırız takımımızı BMN Üyelerinin 81 İlde ki Temsilcileride Üyeleride Böyle Yapar Farkımız sadece bu Bizim Amacımız be Bir Grup oluşturup Bir Oluşumu Bölmek Nede Rant Sağlamak.

Ve inşallah diyorum dua ediyorum bizim burada her konuyu mantık teknoloji ve çağdaşlık seviyesinde tartışıp paylaşıp akıllı bilgili çağın gereklerine uygun taraftar profili ulaştıracağız

Belki İsmimiz geçmeyecek Pankartlarda belki birilerinden maddi maveni birşey beklemeyeceğiz ama biz Maneviyatı kazanacağız amaç;

Ruh+Akıl+Sabır+Destek+Maddi ve Manevi Yardım=Taraftarlık

Bu Denklemi Bütün Bordo Yürekli Mavi Kalpli İnsanlara Öğretene Kadar Biz Burada Tartışacağız.

hodlu
02.11.2008, 19:09
Teşekkürler.Doğrular acı verir ve can yakar...

hodlu
02.11.2008, 19:12
Dün İBB maçında bir ara arkamda oturan yaşı 45 civarında ki bir amcaya döndüm.Yerine oturmuş keyifli bir şekilde maçla ilgisi yok çekirdek yiyordu.Kendime sordum yahu bu adam maça niye gelmiş diye...

Adil ÖZGÜR
02.11.2008, 20:03
Dün İBB maçında bir ara arkamda oturan yaşı 45 civarında ki bir amcaya döndüm.Yerine oturmuş keyifli bir şekilde maçla ilgisi yok çekirdek yiyordu.Kendime sordum yahu bu adam maça niye gelmiş diye...
O emice dediğin benim eski meslektaşım hodlu, yanlış yapanı teşhis eder.:D

yns_emre61
02.11.2008, 20:09
bu sene cok dikkatimi cekiyor valla uykum geliyor nerdeyse
oğoooooğoooooooooooooooğooooooooo BORDO MAVİ oğoğoğğğoooooooooooğo.. bordo mavi ...
Hakeme tepki vermek için genelde derbilerde oluyor 'TRABZON TRABZON' diye bagırıp 30 saniye sonra susmak..
birde taraftarımızın en başarılı oldugu kısım sadece yuuuuu çekmek.
Belki Yeni stad yapılsa yeni bir heyecan olur. birde avniaker cağdışı ve Trabzonspor'a yakışmayan bir stad... bir modern stadda izlemek ile avniaker'de izlemek arasında fark olsa gerek her taraf acık bagırsan bile ses fazla gitmez diyecem ama kapalıyken sanki ses cıkıyordu :D

not: Genel olarak konuştum

Murat Erdem
02.11.2008, 20:12
maç öncesi ve maçın başındaki ambians antep'in bocalamasında önemli bir faktör
kabul edelim tribün desteğimiz sıfır
a.aker'de böyle ambians olsa antep meydanı boş bulup cesaretlenmezdi
yere yatıp dakikalarca kalkmamazlık, futbolcumuza tekme atma cüreti gösteremezdi
ama 20000 tane sadece kendi topçusuna küfür etmeyi bilen korkuluk ayda 10 ytl verip kombine aldım diye takımın tapusu benim havasındaki dangalaklar yüzünden iç saha avantajı en zayıf takım durumundayız bence
yazık
samiyendeki şu taraftar baskısı yüzünden antepliler bize yaptıkları çirkefliği gs'ye yapamıyor ve tırsak bir top oynuyor
neden tribünde taraftar var anında oyuna müdalahe ediyor
ama a.aker'de ne oluyor 100 ytl lik kombinesiyle takımın tapusu cebinde sanan kuru kalabalık çekirdeğe sarmış söv gökhana ! söv umuta ! söv ersuna! bağıracak adama otur kardeşim maç izliyoruz burda fırçası!

Keleşoğlu
02.11.2008, 23:12
Allah Allah enterasan neden yazılmış bu acaba_? öncesinde yazan mesaj ne belki onla alakalıdır

Yasin Berber
02.11.2008, 23:20
Sabırsız..yendimi göklere çıkaran..yenildimi asıp kesen..istediği şeylerin olması..istediği şey oluncada başarısız olunursa..bu sefer neden diğer şekilde değil diye kızan..takımını gönülden seven..bir sonraki maçı heycanla bekleyen garip ama gerçekten süper bir taraftarımız var

Sait Yıldız
02.11.2008, 23:39
Trabzonspor'un Trabzon'da ki Taraftarı Bu Maçdan Örnek Alsın;

Bu Yazımdan Taraftarlık Görevini Yapanlar Alınmasın Benim Sözüm Çıkarcılar Benim Sözüm Maç Değil Tiyatro İzlemeye Gelenlere Benim Sözüm Maç İçerisinde Destek Vermeyip Kötü Sonuçda Yuhalayıp Çıkanca Benim Sözüm O Takımı Sevme Etkisi Gösterenlere Benim Sözüm Biz O Mahalledeniz Siz Şu Mahalledensiniz Vurun Kafasına Patlatın Ağızlarını Burunlarını Diyenlere

Vee İddaa Ediyorum Arkadaşlar, Abiler, Ablalar,Amcalar

Trabzonspor Başarı Yakalayamaz İse Trabzonda ki Çıkarcı İş Birlikci Rantcı ve İstanbul'da Onlar Gibi Olan Geri Düşünceli İnsanlar yüzündendir.

Bizim Sitemizin İsmi Bordomavi.net Bizim Diyorum çünkü Artık Biziz , Biz taraftar grubu değiliz amigomuzda yok kimseyle kavga da etmeyiz farkda yesek çağırırız takımımızı BMN Üyelerinin 81 İlde ki Temsilcileride Üyeleride Böyle Yapar Farkımız sadece bu Bizim Amacımız be Bir Grup oluşturup Bir Oluşumu Bölmek Nede Rant Sağlamak.

Ve inşallah diyorum dua ediyorum bizim burada her konuyu mantık teknoloji ve çağdaşlık seviyesinde tartışıp paylaşıp akıllı bilgili çağın gereklerine uygun taraftar profili ulaştıracağız

Belki İsmimiz geçmeyecek Pankartlarda belki birilerinden maddi maveni birşey beklemeyeceğiz ama biz Maneviyatı kazanacağız amaç;

Ruh+Akıl+Sabır+Destek+Maddi ve Manevi Yardım=Taraftarlık

Bu Denklemi Bütün Bordo Yürekli Mavi Kalpli İnsanlara Öğretene Kadar Biz Burada Tartışacağız.

tebrikler çok güzel yazmışsın kardeşim. :alkış::alkış::alkış:

Sen_Teksin_61
03.11.2008, 00:30
maç öncesi ve maçın başındaki ambians antep'in bocalamasında önemli bir faktör
kabul edelim tribün desteğimiz sıfır
a.aker'de böyle ambians olsa antep meydanı boş bulup cesaretlenmezdi
yere yatıp dakikalarca kalkmamazlık, futbolcumuza tekme atma cüreti gösteremezdi
ama 20000 tane sadece kendi topçusuna küfür etmeyi bilen korkuluk ayda 10 ytl verip kombine aldım diye takımın tapusu benim havasındaki dangalaklar yüzünden iç saha avantajı en zayıf takım durumundayız bence
yazık
samiyendeki şu taraftar baskısı yüzünden antepliler bize yaptıkları çirkefliği gs'ye yapamıyor ve tırsak bir top oynuyor
neden tribünde taraftar var anında oyuna müdalahe ediyor
ama a.aker'de ne oluyor 100 ytl lik kombinesiyle takımın tapusu cebinde sanan kuru kalabalık çekirdeğe sarmış söv gökhana ! söv umuta ! söv ersuna! bağıracak adama otur kardeşim maç izliyoruz burda fırçası!

Olimpiyat stadında maç yeni başlamış... Arkamda bir tane memur zihniyetli 35-40 yaşlarında bir adam bana "ayakta durma! Maçı izleyemiyorum" dedi. Benim sigortalar anında attı. "Buraya takıma destek vermeye geldik oturmak yok kardeşim" deyince neredeyse kavga edecektik. Aynı şey Trabzon'da Avni Akerde başıma geldi. Önümde yine 35-40 yaşlarında cüsseli bir adam. Yurt dışında gurbetçiymiş. Tezahürat yapıyorum, ara sıra da ıslık çalıyorum. Bu vatandaş bana "Başımız ...ildi yeter" dedi. O zaman "senin stadda işin yok" deyince ayağa kalktı bi gerilim yaşandı. Araya girdiler. Yine kavganın eşiğinden döndüm. Ne çektiysek bu tip seyircilerden çektik. Eğer gürültüden, ayakta maç izleyip takıma destek vermekten şikayeti olan varsa Allah aşkına maça gelmesin. Gelecekse de şöyle uzak bir köşeye çekilsin. Nedir bu yav! Hem takıma destek vermeyeceksin, hem de destek verene kızacaksın. Ben bu seyirci profilinden sıkıldım. Bu sene Avni Akerdeki seyirci profili ne yazık ki böyle. Değiştirebilene helal olsun derim...

Bu arada fikirlerine katıldığımı belirtmek isterim renkdaş...

c1967
03.11.2008, 05:18
ZZZzzzZZZzzzZZZzzz...
işte sana profil... 90 dakika

GULER
03.11.2008, 09:16
arkadaslar televizyondan gordugum kadariyla yada daha dogrusu duydugum kadariyla bizim taraftar profilinde ciddi bir sikinti var. Bizim bir Eskisehirspordan bir eksigimiz yok hatta cok fazlaligimiz var.gecmiste buyuk basarilarimiz var. TRABZONSPOR BUYUK BIR CAMIA, (Trabzondaki) taraftarlarimiz ona gore davranmali ve maci boyunca destek olmali!
gercekten son zamanlarda dikkatimi cekti Trabzondaki taraftarimiz 61. dakika haric ses cikarmiyor..LUTFEN Artik bagirin cagirin bu takimin sizlere ihtiyaci var.
Genclere bu konuda cok is dusuyor, onlar on planda bu taraftar profilini kokten degistirebilir diye dusunuyorum.

genç61
03.11.2008, 09:20
bizim taraftar çok guzel çekirdek yer bagırmaz gencide yaslısıda hepsi maç izler o yuzden kimseye kızmaya gerek yok

genç61
03.11.2008, 09:21
61.dakika ne anlamadım 61 oluyor millet alkış yapıyor bu da çok komik bir şey maçta koptu gene 61. dakikada mumkunse yapmayalım

Fatih Öztürk
03.11.2008, 09:33
yav genc61 kardeşim ne diyorsun sen...
61.dakika kutsal şov dakikamızdır.
bunu bilmeyen trabzonspor taraftarı atsın kendini boğazdan aşağa.

zahido
03.11.2008, 09:41
61.dakika ne anlamadım 61 oluyor millet alkış yapıyor bu da çok komik bir şey maçta koptu gene 61. dakikada mumkunse yapmayalım

Kafan iyi mi senin?? Alla alla yaaa.. Bos bos konusmayin Allah askina..

Hüseyin Kurt
03.11.2008, 09:51
doğu alttaydık.4 kişiydik.bir biz birde 3-4 sıra önce birkaç taraftar hoplayıp zıplıyıp destek vermeye çalıştık.
kalkıyoruz bağırıyoruz 1-2 dakika sonra arkalardan "çööökk çööökk,ön taraf izleyemiyoruzzz"
maç boyu olaylar hep böyle gelişti.
sağolsun bizim çökertmeyi çok seven çekirdeksever taraftarımız...

Ahmet Faruk
03.11.2008, 10:56
Maç 4-0 iken "Niye 5 olmay yaa, oynayın ula, oynayın daa." dır bizim taraftar profilimiz. Evet vefalıyız ama sanki gösterdiğimiz vefayı ekstra birşey olarak görüyoruz. Taraftarsan vefalı olacaksın "Ben bu takımın formasını, kombinesini aldım; istediğim gibi hakaret ederim" anlayışı taraftarlıkla bağdaşmaz. Taraftarlık, daha doğrusu Trabzonsporluk, Trabzonspor çok kötü olsa bile Trabzonsporlu olmakla gurur duyabilmektir. Şampiyon olamayacağını bildiğin halde maçlarda deli gibi sevinmektir, bazen mağlubiyetlerden sonra " Ben forma alacaktım yahu, alayım işte şimdi" diyebilmektir.

İbb maçından önce söylemiştim, tekrar söylüyorum : Sırf antepe yenildik, kötü top oynadık diye imkanı olup da maça gelmeyenlerin Trabzonsporun başarılarına sevinme hakkı yok.

halil ibo
03.11.2008, 11:43
Benim bulunduğum bölümdede 0-0 iken hoca gönderen,futbolcusuna anormal derecede sinirlenen ve çekirdek çitleyip tezahürat yapan taraftarlarımıza garip garip bakan birkaç kişi vardı.Zaten küfürde ettikleri için kızımla birlikte orada fazla kalamadım.8 yaşındaki kızım bile alkışıyla ve sesiyle onlardan çok daha fazla destek verebiliyor takımına.Yazıklar olsun onlara ve en kısa zamanda tribünlerimizden onlar gibilerinin temizlenmesini istiyorum.

selimatal
03.11.2008, 12:23
Başka bir sayfaya yazdığım yazıyı buraya da koyarsam sanırım taraftar profilimiz hakkındaki görüşlerimi tam olarak dile getirmiş olurum. Bu yazı taraftar profilimizin yarısını temsil ediyor bence. Özetle meselelere mantıkla değil, "refleksleriyle" yaklaşan ve asıl görevi dışında her işe talip olan bir taraftar profilimiz var. Bu yazıya gelecek tepkilerden kimin hangi tarafta olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

------------------------------------

Herkesi İstifaya davet ediyorum!

Ersun Yanal derhal istifa etmeli.

İBB gibi bir mahalle takımına sadece 4 atabildik.

Ankaraspor gibi dandik bir takımın sadece 1 puan önündeyiz.

Bu ne rezilliktir anlamak mümkün değil. BJK hocasını sepetledi, GS ve FB ninkiler de yolda.

TS büyük değil mi? Biz niye hocamızı sepetlemiyoruz?

Ayrıca Gökhan ve Umut Bulutta derhal kadro dışı kalmalı. Sadece 7 gol atıp 3 asist yapabildiler. Böyle rezil bir forvet olabilir mi? Şu ana kadar en az 30 gol atmalıydılar. Gerekirse FB ye devre arasında 30 milyon Euro verip Gülizar'ı almalıyız.

Kadro dışı kalması gereken bir diğer isim de Tayfun. Bakmayın siz gol atıp maç kurtardığına. Rakip kale önündeyken topu kaptırdığımızda Tayfun 100 metreyi 3 saniyede koşarak geri dönemiyor. 100 metreyi 3 saniyede koşamayan adama ben sağ bek demem. Yerine oynayan Ferhat ve Serkan da ondan daha başarısız oluyor ama olsun. Sağbek olarak ya Yattara oynasın ya da sağbek olmadan maça çıkalım. TS taraftarının kıl kaptığı adamı hoca oynatmamalı. Hatta takımda kimlerin oynayacağına A.Akerde maç öncesi yapılacak taraftar anketiyle karar verilmeli.

Ayrıca Song ve Egemen de Karadenizspora gönderilmeli. Yerine acilen Lugano-Edu ikilisi alınmalı. Özellikle Edu gibi bir golcüye büyük ihtiyacımız var. Adam defans oyuncusu ama neredeyse gol kralı olacak. Bu arada R.Carlos ta golcü olarak düşünülebilir. Adamın bal gibi golünü yedi hakem.

Bu arada tribünde tezahurat yapmak ta bana ve binlerce TS luya çok zor geliyor. Bu nedenle A.Aker tribünlerinde 90 dk duyulan tek ses: "Çekirdek var su vaaaar.." sesi oluyor. Tezahurat yapıp takımımı desteklersem 90 dk boyunca yorum yapmaktan ve bazı futbolcularımıza küfretmekten mahrum kalıyorum. Yönetim derhal EsEs, Kocaeli, BJK, GS tribünlerinden paralı taraftar kiralamalı. Ben onlara maç oynanırken yapacağım yorumların arasında nasıl bağırmaları gerektiğini anlatırım.

Bir de transferde sadece 60 trilyon harcayan Yönetimi de istifaya davet ediyorum. TS gibi büyük bir kulüp transferde en az 360 trilyon harcamalıydı. Ayrıca A.Akerde satılan çekirdeklerin tek tip olması da büyük bir skandal. A.Akerde dünyadaki tüm çekirdek çeşitleri satışa sunulmalı. Bunu yapamayan Sadri Şener derhal istifa etmeli.

Yönetim, Hoca ve sahadaki futbolcular tamamen A.Aker tribünlerinden oluşmalı.

Ben de başkanlığa adayım. 20.000 kombine sahibi sırasıyla dönüşümlü başkanlık yapmalı. İstanbul Olimpiyat stadındaki taraftarlarımızdan toplanacak bağışlar bizim başkanlık yapmamıza yetecektir. İstanbuldaki taraftarlarımız sadece para versinler yeter. Onlar yöneticiliği falan bilmez. Çok acemiler. Küfredeceklerine Tayfuna bile tezahurat yapacak kadar acemiler.

Bu dediklerim yapılırsa TS her sezon 34 maçta 34 galibiyetle şampiyon olur!

(Bu yazı sadece benim şahsi görüşlerim olmayıp, A.Akerdeki en az 10.000 kişinin onayı ve görüşü alınarak yazılmıştır. Lütfen ciddiye alınsın)

Great White
03.11.2008, 12:29
Şimdi yeni modamız da bu herhalde..

Trabzonspor taraftarını bir şekilde aşağılayan "yorum" adı altında adeta kin kusan harf serpintileri:)

Benim anlamadığım, şurada belli Trabzon kökenli oyuncularımız hakkında yapılan en ufak eleştiri karşısında kimi zaman haklı sebepler ile kartal kesilen bir kısım tayfanın bu türden aşağılamalara hiçbir şekilde ses çıkar(a)mamaları ve tepkisiz kalıyor olmaları:rolleyes:

S.DEMİRCİ
03.11.2008, 12:30
avni akerde bir problem var.. kale arkaları hariç tezarühat yapılmıyor.. tvden böyle gördüm.. ve şehirde kombinesi olan eşi,dostuda arayıp sordum aynı şeyleri söylüyorlar.. buna bir çözüm bulunması gerekiyor..

GULER
03.11.2008, 12:36
Başka bir sayfaya yazdığım yazıyı buraya da koyarsam sanırım taraftar profilimiz hakkındaki görüşlerimi tam olarak dile getirmiş olurum. Bu yazı taraftar profilimizin yarısını temsil ediyor bence. Özetle meselelere mantıkla değil, "refleksleriyle" yaklaşan ve asıl görevi dışında her işe talip olan bir taraftar profilimiz var. Bu yazıya gelecek tepkilerden kimin hangi tarafta olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

------------------------------------

Bu ne rezilliktir anlamak mümkün değil. BJK hocasını sepetledi, GS ve FB ninkiler de yolda.

Ayrıca Gökhan ve Umut Bulutta derhal kadro dışı kalmalı. Sadece 7 gol atıp 3 asist yapabildiler. Böyle rezil bir forvet olabilir mi? Şu ana kadar en az 30 gol atmalıydılar. Gerekirse FB ye devre arasında 30 milyon Euro verip Gülizar'ı almalıyız.

Kadro dışı kalması gereken bir diğer isim de Tayfun. Bakmayın siz gol atıp maç kurtardığına. Rakip kale önündeyken topu kaptırdığımızda Tayfun 100 metreyi 3 saniyede koşarak geri dönemiyor. 100 metreyi 3 saniyede koşamayan adama ben sağ bek demem. Yerine oynayan Ferhat ve Serkan da ondan daha başarısız oluyor ama olsun. Sağbek olarak ya Yattara oynasın ya da sağbek olmadan maça çıkalım. TS taraftarının kıl kaptığı adamı hoca oynatmamalı. Hatta takımda kimlerin oynayacağına A.Akerde maç öncesi yapılacak taraftar anketiyle karar verilmeli.

Ayrıca Song ve Egemen de Karadenizspora gönderilmeli. Yerine acilen Lugano-Edu ikilisi alınmalı. Özellikle Edu gibi bir golcüye büyük ihtiyacımız var. Adam defans oyuncusu ama neredeyse gol kralı olacak. Bu arada R.Carlos ta golcü olarak düşünülebilir. Adamın bal gibi golünü yedi hakem.

Bu arada tribünde tezahurat yapmak ta bana ve binlerce TS luya çok zor geliyor. Bu nedenle A.Aker tribünlerinde 90 dk duyulan tek ses: "Çekirdek var su vaaaar.." sesi oluyor. Tezahurat yapıp takımımı desteklersem 90 dk boyunca yorum yapmaktan ve bazı futbolcularımıza küfretmekten mahrum kalıyorum. Yönetim derhal EsEs, Kocaeli, BJK, GS tribünlerinden paralı taraftar kiralamalı. Ben onlara maç oynanırken yapacağım yorumların arasında nasıl bağırmaları gerektiğini anlatırım.

Bir de transferde sadece 60 trilyon harcayan Yönetimi de istifaya davet ediyorum. TS gibi büyük bir kulüp transferde en az 360 trilyon harcamalıydı. Ayrıca A.Akerde satılan çekirdeklerin tek tip olması da büyük bir skandal. A.Akerde dünyadaki tüm çekirdek çeşitleri satışa sunulmalı. Bunu yapamayan Sadri Şener derhal istifa etmeli.

Ben de başkanlığa adayım. 20.000 kombine sahibi sırasıyla dönüşümlü başkanlık yapmalı. İstanbul Olimpiyat stadındaki taraftarlarımızdan toplanacak bağışlar bizim başkanlık yapmamıza yetecektir. İstanbuldaki taraftarlarımız sadece para versinler yeter. Onlar yöneticiliği falan bilmez. Çok acemiler. Küfredeceklerine Tayfuna bile tezahurat yapacak kadar acemiler.

(Bu yazı sadece benim şahsi görüşlerim olmayıp, A.Akerdeki en az 10.000 kişinin onayı ve görüşü alınarak yazılmıştır. Lütfen ciddiye alınsın)

HAHAHHA koptum kardes sabah sabah:D
gerci cok ciddi bir konu ama cok komik bir sekilde dile getirmissin eline saglik..

selimatal
03.11.2008, 12:41
Şimdi yeni modamız da bu herhalde..

Trabzonspor taraftarını bir şekilde aşağılayan "yorum" adı altında adeta kin kusan harf serpintileri:)

Benim anlamadığım, şurada belli Trabzon kökenli oyuncularımız hakkında yapılan en ufak eleştiri karşısında kimi zaman haklı sebepler ile kartal kesilen bir kısım tayfanın bu türden aşağılamalara hiçbir şekilde ses çıkar(a)mamaları ve tepkisiz kalıyor olmaları:rolleyes:

Evet..
İşte ilki düştü ortaya. Kendi üzerine alındığı için TS taraftarıyla alay etmek olarak algılamış.:D
Onlara göre eleştirilemeyecek tek şey "taraftar" dır. Şayet bu yazıma da cevap verirse bu arkadaş dikkatli okuyun. Nasıl bir psikoloji içerisinde kıvrandığını göreceksiniz.;)

Great White
03.11.2008, 12:47
Selimatal; senin buna benzer birçok dürtüsel zırvalarına burada cevap verdiğimi ama senin o cevaplardan sonra bir şekilde topukladığını çok iyi bildiğim ve gayet net de hatırladığım için gene aynı akibetin yaşanacağından eminim;)

Umarım bu kez yazacaklarıma aklı selim ve mantıklı bir şeyler yazarsın da gözümdeki sloganik adam imajından biraz olsun yırtabilirsin:rolleyes:

Azz sonra:p

selimatal
03.11.2008, 12:54
GreatWhite dan yine aynı hikaye:D

Arkadaşın zırvalarına ve hakaretlerine cevap vermeye tenezzül etmemek kendisince "topuklamak" olarak algılanıyor.;) BMN gibi saygın bir forumda seviyeyi korumak adına nezaket konusunda özür sahibi arkadaşlara cevap vermeme geleneğine uymaya kararlıyım.

Taraftar profilimizdeki yırtık Yorozdan görünüyor arkadaşlar ve yama tutmuyor. Kimseye kötü niyetli demiyorum ama "bilinçsiz" çoğunluğun bir şekilde harekete geçirilmesi lazım artık.

KUTADGU
03.11.2008, 12:55
Arkadaşlar, fikirlerinizi okuyoruz.
Ancak, kantarın topuzunu kaçırmayın.

Bu seri böyle devam edecekse, yazdığınız yazılar da boşa gidecektir biline.
Aralardaki değerli yorumları kaçırmış olacağız bizde.

selimatal
03.11.2008, 12:58
Hele şükür edit geldi.:alkış:

Sanırım birisi birazdan yasak yiyecek.:D

Ben bir taraftarım. Bazen Başkanın yerine transfer yapıyor, bazen hocanın yerine takım kuruyor, bazen de futbolcuların yerine asla sayılamyacak goller atıyoruz. Ama asıl işimiz olan tribün konusunda küme düşme hattındayız. Bence asıl işimiz olan tribün konusunu halletmeye çalışmak çok daha mantıklı bir tutum olur. Zira biz başkalarının işini yapmaya veya onlara akıl öğretmeye çok meraklıyız ama bizim işimiz olan taraftarlığı bizim yerimize yapacak hiç kimse yok. Bazen mizahi yaklaşım en iyi çözümdür ve yazımı herkes lütfen bu kapsamda okusun.

Hadi arkadaşlar, takım toparlanıyor, sıra tribünlerde.

Süleyman50
03.11.2008, 12:59
avniakerdeki taraftarlar rakibi boğar diye düşünüyordum ama malesef hiçte öyle olmuyor buna bir çözüm bulunmalı........

Onur Akyüz
03.11.2008, 13:03
ben de a.akerde takımın gerekli destegi tribün gazını alamadıgını düşünüyorum,şuan Trabzondayım hacettepe ve beceke maçlarına gidicem..istanbuldan bir taraftar olarak o maçlardaki tribünleri gözlemliycem ve gözlemleri aktarıcam buraya..tabi tezahuratta yapıcam:):)

hamucera
03.11.2008, 13:06
düşünmeye gerek yok. alamıyorlar zaten. Türksel süper ligde şu an en rahat stadyum avni aker. ankaragücü, ankaraspor, eskişehir, bursa,kocaeli ve diğerleri bizden çok daha rahat oynuyorlar kendi evlerinde. Bunun tek suçlusu yönetimdir. Taraftar gruplarını birleştireceğiz dediler, tamamen dağıttılar.

Great White
03.11.2008, 13:10
Forumda son zamanlarda beni fazlasıyla rahatsız eden bir hava oluşmaya başladı.

Bu havadan bir İstanbul ikametçisi olarak en son rahatsız olması gerekenlerden biri olmama ve hala anlam veremediğim bir şekilde Trabzon ikametli bir çok kullanıcı tarafından bile asla yadırganmadığına şaşırıyor olmama rağmen nasıl oluyor da Trabzon taraftarının hem de geneline ifade eden bazı yakışıksız ithamlar buralarda cüretkarca deşifre edilebiliyor; inanılır gibi değil..

Münferit bir takım olumsuz yorum sonrasında birileri çıkarak yeryüzündeki ve özellikle de Avni Aker' i dolduran tüm TS taraftarlarını aşağılayarak

"Kahrolsun TS taraftarı"

"Bu taraftardan bir cacık olmaz"

"Bu camia şampiyonluğu asla hak etmiyor"

"Bizden adam olmaz"

"Avni Aker' deki çekirdekçi, küfürbaz taraftar kitlesi"

gibi onlarca çeşit ve son derece ağır ithamlar içeren söylemlerde bulunuyorlar..

Yahu Üç Cücüklerin ya da diğer Anadolu takımlarının taraftarları lordlar kamarasından mı seçiliyor?

Bunların alayı birden bizimkilerden çok daha mı entellektüel ya da çok daha mı fazla takımlarını seviyor?

Özellikle işler ters gittiğinde onlar da birçok kez sahalarında küfürlere ve ağır tepkilere maruz kalıyorlar..

E peki nedir ki bu şimdi kendimize sövme sevdası? Kendisini fıkra anlatarak hicveden bir karadeniz insanı profilini abartarak iyiden iyiye kendisine sövüp sayan ve aşağılayan bir taraftar tiplemesine mi gidiyor yoksa bazı sözümona taraftar tayfası..

Bir başka takım taraftarının şuraya girmesi halinde dahi asla cesaret edip de yazamayacağı şeyleri "Ben nasılsa TS taraftarıyım, aklıma geleni değil ağzıma geleni de kafama göre söylerim" zihniyeti de ne oluyor?

Açıkçası ben kendi adıma bir başka takımın taraftar sitesine girerek bunları yazsam ve birileri de beni desteklese hakikaten büyük bir keyifle gülerim:D

"Herifler bana tepki gösterecekleri yerde bir de benden alıntı yapıp kahkaha patlatıyorlar" diye:p

Vallahi kimse kusura bakmasın ama sırtımda kambur, gözümde şaşılık, çenemde yamukluk, kulağımda kepçelik de olsa birisinin kalkıp da benim karşımda güle oynaya alay etmesine asla izin vermem; vermedim de şimdiye kadar:cool:

Son sözüm de Forum Yönetimi' ne..

Burada sıradan bir futbolcumuza dahi en ufak bir tepkide bulunmak kurallar gereği haklı olarak bazı yaptırımlar içeriyorsa beni, ailemi, akrabamı, memleketimin insanını ve kısacası topyekün TS taraftar kitlesini töhmet altında bırakacak istemsiz söyemlere nasıl oluyor da kayıtsız kalınıyor?

Bu türden mazoşizm içeren bir takım fetiş duygular mı var yoksa bazı bünyelerde:rolleyes:

selimatal
03.11.2008, 15:30
Boşu boşuna bu kadar yazmışsın Great White..

Eleştirinin sebebi daha iyi olmak ise bu mükemmel bir şeydir. Ne yani şimdi A.Akerdeki TS taraftarı için en iyi taraftar diyerek yalan mı söyleyelim. Bu mu TS luluk? Kafamızı kuma gömerek daha iyi mi olacağız?

Gördüğün gibi A.Akerdeki TS taraftarını senden başka kimse beğenmiyor ve eleştiriyor. Burada eleştiri yapan herkes kendini eleştiriyor aynı zamanda ve bu da büyük bir erdemdir.

A.Aker tribünleri çok kötü ve her maç geriye gidiyor. Hacettepe maçından itibaren takımımızın başlattığı çıkış tribünlere de yansımalı.

Konunun esası bu iken "anamla babamla dalga geçiliyor" gibi komik şeyler söyleyerek TS taraftarını küçük düşürmenin bir alemi yok. Olaya iyi tarafından bak. En azından üzerinde bordo-mavi forma olan bir kısım futbolcularımız gibi "anana-babana sövülmedi."

Abartmayı çok seviyoruz. Bence sıra tezahuratları abartmaya geldi. TS herkesin yerinde olmak istediği bir takım ve ne yazıkki seyircimiz aynı konumda değil. Bu durumun da savunulacak hiçbir yönü yok. Eleştiriden alınacak bir durum da yok. Neticede kendimizi eleştiriyoruz. Başka kulüplerin taraftarlarını hiç ilgilendirmez. Onlardan utanacak bir durum da değil. Neticede zirvedeyiz.

Emirhan Makul
03.11.2008, 16:17
Ama Olurmu bir yerde buluşup birbirinize vurun olmaz böyle vurun birbirinize aynı Trabzon Tribünlerindeki "TARAFTAR" gibi.

Biz Düzelsin Diye Bekliyoruz Siz Kavga Ediyorsunuz.

Emre Emiroğlu
03.11.2008, 16:36
"Kahrolsun TS taraftarı"

"Bizden adam olmaz"

Şunların hangisi yanlıs yada abartılı bir yorumdur allah aşkına ? Hangisi yalan ? Siz ironi yapmış olabilirsiniz de ben şahsen bunların tamamına katılıyorum...

Bizim yapıcı , pozitif bir taraftar profilimiz yok...

Küçük takım taraftarları kadar bile olamıyoruz. Bizim yaptığımız sadece skor , netice taraftarlığı.

Bunun kanıtını Ankara maçından önceki 4-5 günde gördük.

Trabzonlu olmama rağmen , Trabzonda ikamet ediyor olmama rağmen ( bir süreliğine ) gerçekten burdaki taraftardan nefret ediyor ve utanıyorum.

Emirhan Makul
03.11.2008, 16:39
Emre bazı şeyleri insanların yüzüne vurmazsın şimdi maçdan önce tayfunu sevmezsin veya hüseyini ama moral olsun diye büyük kaptan buraya diye haykırırsın buda öyle birşey söylemek lazım zıtlaşmaya birşey çözülmüyor karşı tarafa insan gibi anlatılmalı onlarda insan gibi anlamalı diye düşünüyoruz biz onla uğraşılır mı diyeceksin ama bu iş böyle bu işler bu kadar zor sabır lazım sadece sabır.

Muhammet
03.11.2008, 16:45
"Kahrolsun TS taraftarı"

"Bizden adam olmaz"

Şunların hangisi yanlıs yada abartılı bir yorumdur allah aşkına ? Hangisi yalan ? Siz ironi yapmış olabilirsiniz de ben şahsen bunların tamamına katılıyorum...

Küçük takım taraftarları kadar bile olamıyoruz. Bizim yaptığımız sadece skor , netice taraftarlığı.

Bunun kanıtını Ankara maçından önceki 4-5 günde gördük.

Trabzonlu olmama rağmen , Trabzonda ikamet ediyor olmama rağmen ( bir süreliğine ) gerçekten burdaki taraftardan nefret ediyor ve utanıyorum.

Aynı şekilde.

Gözle görülür bir şekilde başarıya ihtiyacımız varken, bu profilin sağladığı tek şey muhalefet, küfür, yuhlama. Yani tam anlamıyla köstek olma.

Antep maçında maraton tribününe dikkatli gözlerle bakan oldu mu acaba?

Ben gördüğümü söyleyeyim.

Tridünden 50 kişi seçseniz, en fazla 2 ya da 3 kişide forma ya da bordo-mavi renkleri arındıran birşeyler var.

Herkes oturuyor. Yanındakiyle pozisyonların kritiğini yapıyor. Tiyatro izliyorlar sanki.

Tribün, takımların desteklendiği, itici gücün oluşturulduğu, rakip takımın çekinerek korkarak gelmesini sağlayacak bir etken olmalıdır.

Ama bizim tribünlerde, yok sen bizim gruba ihanet ettin, yok orası bizim yerimiz, yok sen o mahalleden ben bu mahalleden, yok onların sesi çok çıkıyor haydi şunları bastıralım gibi mantıksız, çatlak, Trabzonspor sevgisiyle uzaktan yakından alakası olmayan olaylar olur.

Bugün, kötü durumlara düşen fenerbahçenin kendi evinde aldığı desteği görüyor musunuz? Aynı durumda biz olalım, kendi evimizde deplasmandan daha çok zorlanırız, ki geçmişte örnekleri yaşanmıştır.

Gerçek bu, kabul etmek gerekir. Daha uzun zamanlar, başka takımların tribünlerindeki görsel şovlara, desteğe ve birlik beraberliğe özenerek bakarız. Maalesef :o:o

Emre Emiroğlu
03.11.2008, 16:48
Emre bazı şeyleri insanların yüzüne vurmazsın şimdi maçdan önce tayfunu sevmezsin veya hüseyini ama moral olsun diye büyük kaptan buraya diye haykırırsın buda öyle birşey söylemek lazım zıtlaşmaya birşey çözülmüyor karşı tarafa insan gibi anlatılmalı onlarda insan gibi anlamalı diye düşünüyoruz biz onla uğraşılır mı diyeceksin ama bu iş böyle bu işler bu kadar zor sabır lazım sadece sabır.

Emirhan iyi hoş söylüyorsunda bu kadar döneklik olmazki kardeşim. Yazın diyorduk ki işte ilk 5 başarıdır. Takımı oturtalı diğer seneler başarı gelicek flan. Sabırlı olmalıyız , yönetime , hocaya , futbolculara su kaadar sukadar zaman vermeliyiz takım çok genç gibi iyi niyet söylemleri nerede kaldı ?

Takım beklenilenden daha iyi çıkınca hepimiz havaya girip , bir nevi kendi kendimizi BALON haline getirmiş olmadıkmı ?
Takım beklenende daha iyi çıktı diye beklentilerimize hemen katlamak mı lazım dı ?

Yahu taraftar Avni Akerde bağırmıyor ! Hakem kararlarına doğru veya yanlış tepki vermiyor

Envai çeşit küfürler ve argo sözcük dağarcığı en geniş şehiriz.

Tezahurat desen hepsi KOPYA !!!

SLOGANLAR ÇALINTI

SABIR ORANI " 0 "

Gruplar desen hepsi birbirinden karışık..

ÜStüne birde hepimiz futbol ulemasıyız..

Ya kocaeli , eskişehir , bursa taraftarı kadar olamamak bana koyuyor !

Herkesi hemen harcama potansiyelimiz ise mükemmel !!

4. Haftada Yattara konusunda YÖNETİMİ

8. Haftada Antep maçları sonrası ERSUN YANALI

Ligin başından beride " bu barıştan umudumu kestim bundan bişe olmaz " diyerek barışı harcadık ya.. bu adamda henüz 18 YAŞINDA !!

İstanbulun nadir katıldığım söylemlerinden biridir.. Bu kafayla şampiyon olamazsınız söylemi.. Çokta
haklılar.

Becerip bir kareografik çalışma yapabilmiş değiliz.. BORDO MAVİ ŞAMPİYON TRABZON dan başka topluca bağırdığımız bir tezahurat duymadım daha.

Anlık tepki 0

Stada BORDO MAVİ ürünlerle gitmek gibi birşey söz konusu da değil. Saolsun MEMUR abilerimiz giyiyor pantolonunu gömleğini oturuyorlar maratona.

Böyle taraftarlık olmaz olsun !

BİZ TARAFTAR DEĞİL , SKORA DAYALI FUTBOL SEMPATİZANIYIZ !

bigsıze
03.11.2008, 16:52
buradan trabzonda ki taraftara sesleniyorum sizler maç öncesi bağırın bağırın maç zamanı da yuhlayın yok böyle mantık eskişehir taraftarından biraz ders alın adamlar takımıyla bütünleşip nasıl gs fb dize getirdiler maç içinde hata olur yenik duruma düşülür yuhlamakmı lazım 15 20 sene önceki taraftar müthişdi kupa maçı uzatmaya çıkarken kemale mikrofon uzatılıyor ve kemal şimdi çıkıp maçı alıcaz diyor ve maçı alıyoruz müthiş bir taraftar desteğiyle lütfen olumlu bağıralım hoş görülü olalım belkide du yuhlayanlar fb gs lilermi acaba bu bir bizans oyunmu acaba eskişehir taraftarından ders alın size yazıklar olsun trabzonda maça geliptr onu bunu yuhlayana bunlar art niyetli saygılar

Emre Emiroğlu
03.11.2008, 16:54
Bu arada stada Bordo mavi ürünsüz gitmek konusunda şunu ekleyeyim..

Yağmur yağdığında yönetim beyaz veya mavi dandikte olsa yağmurluk dağıtıyorlarda tribünde GÖRSEL OLARAK BÜTÜNLÜK SAĞLANIYOR

Allah razı olsun valla. Keşke hep yağmur yağsa !

Muhammed
03.11.2008, 18:25
Bunun için en başta yapılması gereken grupların birleşmesi ve aralarında sorun olmaması. Bazı trabzonlu tanıdıklarım trabzonda ilçe ayrımı bile yapılıyor dedi mesela o oflu ben buralıyım o grup suralı o grupun cok sesi cıktı hadi bastıralım felan. Birbirini çekememezlik var.

Serdar A
03.11.2008, 18:45
Açıkçası ben "dattiri dat dat" , "lay lay loy loy" ya da "hakem senin ... ..." şeklindeki tezahuratlara , tribünlerdeki reis muhabbetlerine , yozlaşmış taraftar profillerine ve kombine bilet karşılığı iş gören guruplara hiç özenmiyorum . Aksine bu futbolumuzun utanç kaynaklarından biri .

Bu unsurların takımı ateşlediğine , rakibi baskı altına aldığınıda düşünmüyorum .

En büyük eksiğimiz taraftar olarak " kafayı taktığımız " bazı futbolcuların her hatasında tribünlerden yükselen serzenişler , homurtular . Bu futbolcunun özgüvenini zedeleyebilir . Bunu alkışa motive edici tepkilere dönüştürmek gerek. Alkış kültürü yavaşta olsa yerleşmeye başladı . Takımımızın etkili presinde yada güzel bir pasta yürekten toplu alkış , rakip sıkıştığı zaman ıslık , az farkla bir top auta gittiği zaman bunun heyecanını yaşayan tribünler bu ligin en iyisi olmaya adaydır . Çarşı , pazar hikaye ...

Onur Akyüz
03.11.2008, 19:39
Açıkçası ben "dattiri dat dat" , "lay lay loy loy" ya da "hakem senin ... ..." şeklindeki tezahuratlara , tribünlerdeki reis muhabbetlerine , yozlaşmış taraftar profillerine ve kombine bilet karşılığı iş gören guruplara hiç özenmiyorum . Aksine bu futbolumuzun utanç kaynaklarından biri .

Bu unsurların takımı ateşlediğine , rakibi baskı altına aldığınıda düşünmüyorum .

En büyük eksiğimiz taraftar olarak " kafayı taktığımız " bazı futbolcuların her hatasında tribünlerden yükselen serzenişler , homurtular . Bu futbolcunun özgüvenini zedeleyebilir . Bunu alkışa motive edici tepkilere dönüştürmek gerek. Alkış kültürü yavaşta olsa yerleşmeye başladı . Takımımızın etkili presinde yada güzel bir pasta yürekten toplu alkış , rakip sıkıştığı zaman ıslık , az farkla bir top auta gittiği zaman bunun heyecanını yaşayan tribünler bu ligin en iyisi olmaya adaydır . Çarşı , pazar hikaye ...

evet illa şarkılar şiirler okumamız gerekmiyor,top rakipteyken ıslık uğultu,bizdeyken alkış coşku,aleyhimize çalan her düdüğüde yuhalamak(doğru yada yanlış hakemi de baskı altına alıyoruz bu şekilde)..ama hem maç boyu oturucan hem gökhan gol kaçırdığında bağırıcan,tayfun pas hatası yaptıgında yuhlıcan,umuta kızıcan..böyle şey olur mu yahu..!!

fatihbostan
03.11.2008, 19:50

kardeşim hakkatten yakıştıramadım bu sözü sana

magicyattara
03.11.2008, 21:30
"Kahrolsun TS taraftarı"

"Bizden adam olmaz"

Afferin sana.Çok güzel yazmışsın.
Birde Trabzonspor taraftarını görünce midem bulanıyo desen tam olacaktı.

Gerçektende senin gibi yapıcı ve pozitif bir taraftara ihtiyacı var Trabzonspor kulübünün.
Gençlik işin farkında,geleceğimiz parlak.
Böyle taraftarlarla en kısa zamanda şampiyonluklara ulaşacağımızdan şüphem yok.
Afferin böyle devam edin.Dur ben bi kusuyumda.

iboandibo
03.11.2008, 21:56
gerçekten trabonsporun trabzondaki taraftar profili tamamen değişmelidir.avni akerdeki antep maçında yol tarafı kalarkasında bile 2 ayrı grup aynı anda başka tezahuratlar yapıyor.geçen sezonun ilk maçında sivas maçında da gruplar sadece diğerini susturmak için daha fazla ses çıkarmaya çalışıolardı bu iş böyle olmaz.kesinlikle değişmemiz değiştirmemiz lazım

Muhammet
03.11.2008, 22:08
Kimileri hala, burada eleştirilenin Trabzonspor taraftarının tribünde olması gerektiği gibi olmadığını anlamıyor ve üstüne üstlük eleştirilenin, hatta Trabzonspor taraftarlarının "nefret edilip" acımasızca aşağılandığı söylüyor.

Halbuki ben de Trabzonspor taraftarıyım, kendimi neden aşağılayayım?

Anlatamadık galiba.

Görmek bu kadar zor olmasa gerek. Sadece Avni Aker'de 3 maç izleyin ama puan kaybı olan maçları.

O zaman görürsünüz belki.

trab61
03.11.2008, 22:21

bu nedir ya nasil bir yazidir bu?? senin gibi taraftarlara ihtiyaci yok trabzonsporun. rezillik bu yazdigin?
sen gercekten trabzonsporu tutuyormusun?? sasiriyorum inanamiyorum.

selimatal
03.11.2008, 22:33
Kimileri hala, burada eleştirilenin Trabzonspor taraftarının tribünde olması gerektiği gibi olmadığını anlamıyor ve üstüne üstlük eleştirilenin, hatta Trabzonspor taraftarlarının "nefret edilip" acımasızca aşağılandığı söylüyor.

Halbuki ben de Trabzonspor taraftarıyım, kendimi neden aşağılayayım?

Anlatamadık galiba.

Görmek bu kadar zor olmasa gerek. Sadece Avni Aker'de 3 maç izleyin ama puan kaybı olan maçları.

O zaman görürsünüz belki.

Demekki bu arkadaşlar durumdan memnunlar. Taraftarlık görevlerini yerine getirmek yerine maç esnasında yanındakilere "o çıksın filanca girsin" muhabbeti yapmayı daha doğru buluyorlar. Hani 30 yıldır böyle olsaydık birşey demeyeceğim de son birkaç seneye kadar rakibin sahaya çıkmadan ayaklarını titreten bu taraftarın özellikle takımın birden büyük bir çıkış yakaladığı bu sene bu duruma düşmesini asla kabul edemiyorum.

Üstelik bu durumdan rahatsız olmayan ve hala tribünleri düzeltmek yerine hocanın yerine takım kurmaya çalışanların hiç de az olmadığını görmek çok daha fazla acı veriyor. Takım geçen sene küme düşme hattına yaklaşınca seyirci desteğini artırıyordu. Yoksa o günleri özleyenlerimiz mi var?

selimatal
03.11.2008, 22:36
.........
bu nedir ya nasil bir yazidir bu?? senin gibi taraftarlara ihtiyaci yok trabzonsporun. rezillik bu yazdigin?
sen gercekten trabzonsporu tutuyormusun?? sasiriyorum inanamiyorum.

Ahan da düştü bir balık daha.ççççççççç

Rezillik yazının neresinde bir tarif etsen de ona göre cevap versek kardeş. İtirazın neye?

Gamze
03.11.2008, 22:48
Aylar önce yazmışım aşağıdaki mesajı. Her ne kadar oldukça duygusal görünse de, içindeki somut veriler ki hepinizin malumu hepten de dayanaksız bir 'his silsilesi' olmadığının göstergesi klavyeden dökülen sözlerin. Hala aynı fikirdyim, zaten değişse ayıp ederdim... Utanırdım.

Şimdi efendim, eleştiriyi severiz, abartıyı da severiz, eleştiriyi abartmayı daha çok severiz, ama en çok sevdiğimiz eleştiriyi abartırken, eleştirdiklerimizin yaptıklarını yapıyor olmamız.

''bizden adam olmaz'' derken kime neyi anlatmaya çalışıyoruz, kime neyi kanıtlamaya çalışıyoruz, biz kim, sen kimsin, öbürü kim, adamlık nedir, kriterlerini kim koymuş, nerdekiler adam, nerdekiler değil vs. sorular sorular sorular...

Klasiktir, İstanbul'da maç olur (geçen günki gibi) coşarız ''oooo gördün mü bak hiç Trabzon'da böyle destek var mı? Kaç bin kişi gelmiş görüyor musun? Vayy. Trabzon'dakiler çekirdekçi oğlum'' Yok ya... :)

Tamam, tribünde taraftar takımı ateşlemeli tezahürat etmeli vs. Ancak şu da bir gerçek ki o stada gidenlerin çoğu 'futbol' izlemek istiyor. Bu gerçeği yadsıyamayız, onları yadırgayamayız, aşağılayamayız, küçümseyemeyiz. Haddimize mi? Beğenmeyiz, eleştiririz ama bir yere kadar... Bir yere kadar... Tribünler coşkulu olsun istemek ayrı, coşkuya katılmayanlara hakaret etmek ayrı... Ne haddimize yahu? Benim babam da maça gittiğinde oturur takımı analiz eder, futbolu izler. Ağzından tezahürat duyduğum olmamıştır. Şimdi benim babam taraftar değil mi? Adam değil mi? Kime ne yahu?

Her şeyin bir sınırı var. Kantarın topuzunu kaçırmayın denmiş yukarda, e bir zahmet bence de...

Geçenlerde Tayfun'un yuhalanmasını en çok eleştirenlerdendim. Arkasından Kazım Kanat'a saygı duruşundaki 'saygısızlık'ları yine en çok eleştirenlerdendim. Taraftar duracağı yeri bilmeli diyenlerdenim. Sahaya müdehale etmek onun görevi değil, köşede hoca var diyenlerdenim. Coşkuysa, ateşlemeyse tamam, ama 'sınır'lar mühim, hatalı pas verdi diye homurdanmak o oyuncuya ne moral ne coşku verecek diyenlerdenim. Hala diyorum... Devam da edeceğim. Ama ölçümü bilerek... Yerden yere vuruyoruz milleti burda, yakışıyor mu? O kadar da değil bence...

Trabzonspor taraftarını eleştirirken, Trabzonspor taraftarına yakışmayan ifadeler de kullanıyoruz, farkında değil miyiz? Ne yapalım, toplu kıyım yapıp birkaç örnek eliti kopyalayıp salalım tribünlere, uygun mudur?:)

Müthiş olumsuz bir hava estiriliyor, artık komiğime gitmeye başladı.

Trabzon'da yaşamak uzaktan bakınca klay geliyor. Birçok insanın tek eğlencesi, heyecanı Trabzonspor... Küçücük bir şehirde, dar bütçeli, sosyal etkinlik olanağı yok denecek kadar az bir ton insan yaşıyor... Trabzonspor hepsinin ortak değeri... Ne yapıyor adam, iki haftada bir maça gidiyor, kendince teoriler üretiyor, takım kuruyor, yıkıyor bozuyor, düzeltiyor vs. Bir nevi 'self terapi'. :) Başarısızlıkta birçok gurbetçiden daha çok sıkıntı çekiyor onlar belki de çeşitli açılardan bakınca. Yahu, insani tarafı var işin bir de, sosyal yönü var. Neden düşünmüyoruz bu tarafını da terazinin ve biraz daha yumuşak yaklaşamıyoruz? Trabzonlunun genel yapısı bellidir zaten, heyecanlıdır, tez canlıdır, çabuk sinirlenir, çabuk gaza gelir vs. İster istemez bu da tribüne yansıyor. Bunu düzeltmek için neler yapılabilir bilemem ama bizim işimiz oğlu dönüp dönüp bina okuyan adamdan çok farksız değil şu anda. :) Kendi kendini çuvaldızlayayım derken kan kaybından götüren tiplere benzemeyelim. :)

Hiç bir kulüp diyorum...

Sen marka olacaksın...

Ve sonra bir gün...

Bir bakacaksın...

Sen susmuşsun...
Fırtınan dinmiş...
Kupalar rüyan...

Sen Trabzonspor...

Sen ne yaparsan yap...
Adını duydu mu coşan...

Utanmayan...

Görmez...

Barış Mayda
03.11.2008, 23:10
bence ersun yanal trabzonsporda başarılıdır bunu kimse inkar edemez. ama şunuda bilmeli trabzonspor taraftarı tek sözü takım iyi oynamıyor takımın kantları çalışmıyor.takımın arkasına atılan he top gol pozizyonu oluyor . senin aldıgın gökhan ünalın sadece ismi büyük . gökhan ünalın gol atmasını beklerken sizin altın cocugunuz umut bulutu kaybetmek üzereyiz hersene 14-15 gol atan umut bulutu eleştirenler azıcık gökhan ünalı eleştirmeyi düşünler senin antalya maçında antep maçında takımın en iyisi dedigimiz song un hatalrını görmezden gelip tayfun coranın en ufak bir yanlış hareketinde ıslıklamasını bilen taraftarımız ismi büyük olan song u da ıslıklamasını bilicek tayfun bizim kendi cocugumuz yarın brgün song gider tayfun gene bizle kalır bunu böyle bilsin herkes taraftara gelincede taraftar oynanan futboldan memnun degil lider olmamız bunu degiştirmez takımın hücümu iyi arkası cok kötü herhafta aynı tasa acaba maglup duruma düşecekmiyiz gördünüz antep maçında topu iyi kullanan takım karşısında trabzonspor 2 pas bile yapamadı neden takımın halen daha eksikleri var bunu taraftar görüyor ama halen teknik heyet görmüyor ben cok sıkıldım bizi halen kücük görmeleirinden ben cok sıkıldım her sene aynı seneryoyu görmekten ben cok ama cok sıkıldım kendi cocugumuzu ıslıklamalarından ben hekikatten cok sıkıldım 24 senedir lider bitiremedigimiz bu lig den trabzonspor taraftarıda cok sıkıldı biliyorum

selimatal
04.11.2008, 00:22
Aylar önce yazmışım aşağıdaki mesajı. Her ne kadar oldukça duygusal görünse de, içindeki somut veriler ki hepinizin malumu hepten de dayanaksız bir 'his silsilesi' olmadığının göstergesi klavyeden dökülen sözlerin. Hala aynı fikirdyim, zaten değişse ayıp ederdim... Utanırdım.

Şimdi efendim, eleştiriyi severiz, abartıyı da severiz, eleştiriyi abartmayı daha çok severiz, ama en çok sevdiğimiz eleştiriyi abartırken, eleştirdiklerimizin yaptıklarını yapıyor olmamız.

''bizden adam olmaz'' derken kime neyi anlatmaya çalışıyoruz, kime neyi kanıtlamaya çalışıyoruz, biz kim, sen kimsin, öbürü kim, adamlık nedir, kriterlerini kim koymuş, nerdekiler adam, nerdekiler değil vs. sorular sorular sorular...

Klasiktir, İstanbul'da maç olur (geçen günki gibi) coşarız ''oooo gördün mü bak hiç Trabzon'da böyle destek var mı? Kaç bin kişi gelmiş görüyor musun? Vayy. Trabzon'dakiler çekirdekçi oğlum'' Yok ya... :)

Tamam, tribünde taraftar takımı ateşlemeli tezahürat etmeli vs. Ancak şu da bir gerçek ki o stada gidenlerin çoğu 'futbol' izlemek istiyor. Bu gerçeği yadsıyamayız, onları yadırgayamayız, aşağılayamayız, küçümseyemeyiz. Haddimize mi? Beğenmeyiz, eleştiririz ama bir yere kadar... Bir yere kadar... Tribünler coşkulu olsun istemek ayrı, coşkuya katılmayanlara hakaret etmek ayrı... Ne haddimize yahu? Benim babam da maça gittiğinde oturur takımı analiz eder, futbolu izler. Ağzından tezahürat duyduğum olmamıştır. Şimdi benim babam taraftar değil mi? Adam değil mi? Kime ne yahu?

Her şeyin bir sınırı var. Kantarın topuzunu kaçırmayın denmiş yukarda, e bir zahmet bence de...

Geçenlerde Tayfun'un yuhalanmasını en çok eleştirenlerdendim. Arkasından Kazım Kanat'a saygı duruşundaki 'saygısızlık'ları yine en çok eleştirenlerdendim. Taraftar duracağı yeri bilmeli diyenlerdenim. Sahaya müdehale etmek onun görevi değil, köşede hoca var diyenlerdenim. Coşkuysa, ateşlemeyse tamam, ama 'sınır'lar mühim, hatalı pas verdi diye homurdanmak o oyuncuya ne moral ne coşku verecek diyenlerdenim. Hala diyorum... Devam da edeceğim. Ama ölçümü bilerek... Yerden yere vuruyoruz milleti burda, yakışıyor mu? O kadar da değil bence...

Trabzonspor taraftarını eleştirirken, Trabzonspor taraftarına yakışmayan ifadeler de kullanıyoruz, farkında değil miyiz? Ne yapalım, toplu kıyım yapıp birkaç örnek eliti kopyalayıp salalım tribünlere, uygun mudur?:)

Müthiş olumsuz bir hava estiriliyor, artık komiğime gitmeye başladı.

Trabzon'da yaşamak uzaktan bakınca klay geliyor. Birçok insanın tek eğlencesi, heyecanı Trabzonspor... Küçücük bir şehirde, dar bütçeli, sosyal etkinlik olanağı yok denecek kadar az bir ton insan yaşıyor... Trabzonspor hepsinin ortak değeri... Ne yapıyor adam, iki haftada bir maça gidiyor, kendince teoriler üretiyor, takım kuruyor, yıkıyor bozuyor, düzeltiyor vs. Bir nevi 'self terapi'. :) Başarısızlıkta birçok gurbetçiden daha çok sıkıntı çekiyor onlar belki de çeşitli açılardan bakınca. Yahu, insani tarafı var işin bir de, sosyal yönü var. Neden düşünmüyoruz bu tarafını da terazinin ve biraz daha yumuşak yaklaşamıyoruz? Trabzonlunun genel yapısı bellidir zaten, heyecanlıdır, tez canlıdır, çabuk sinirlenir, çabuk gaza gelir vs. İster istemez bu da tribüne yansıyor. Bunu düzeltmek için neler yapılabilir bilemem ama bizim işimiz oğlu dönüp dönüp bina okuyan adamdan çok farksız değil şu anda. :) Kendi kendini çuvaldızlayayım derken kan kaybından götüren tiplere benzemeyelim. :)

Gamze Kardeşim ve tüm TS lular.. Lütfen dikkatli ve önyargısız okuyunuz..

Üzülerek katılamıyorum yazdıklarınızın bir kısmına. Yaşınızın 20 olduğunu görüyorum. Yani TS son şampiyonluğunu aldığında dünyaya gelmenize daha 4 sene vardı demekki. 35 senedir Trabzonu ve İstanbulu bilen ve her maça giden biri olarak şunları söylemek boynumun borcu oldu:

1-TS'un Trabzonun tek eğlence kaynağı olması bu seneye özgü bir durum değildir. Takım daha 2. ligde iken bile öyleydi. O yıllardaki Trabzon ile bugünkü Trabzon arasında inanılmaz bir fark var ve 35 sene evvel Trabzonda sadece Akçaabattaki birkaç köfteci dışında bir sosyal aktivasyon olmadığını söylersem sanırım durum daha iyi anlaşılır. Zaten babanıza sorarsanız anlatacaktır.
2-Trabzonlu için Trabzonspor bir "sosyal aktivasyon" değildir. TS bir yaşam tarzı olarak kurulmuş ve böyle olduğu için de mucize şampiyonluklar gelmiştir. TS u sosyal aktivasyon statüsüne çekmek kesinlikle bir geriye gidiştir ve şayet tribünlere tamamen hakim olursa çöküş kaçınılmazdır. 6 şampiyonluğun tamamı "sosyal aktivasyon" düşüncesiyle değil, "yaşam tarzı" düşüncesiyle alınmıştır. 24 sene şampiyon olamayan bir takım hala ayakta ve dimdik ise hala Türkiyenin hatta dünyanın her tarafında onunla yatıp kalkan milyonlar varsa bu kesinlikle "yaşam tarzı" felsefesinin bir sonucudur. Sosyal aktivasyonlar genelde hafta sonları ağırlıklıdır. Ancak örneğin hafta sonu sinemaya gitmek te bir sosyal aktivasyondur ama hiç kimse 1 hafta sonra seyredeceği filimin hayalini 1 hafta boyunca kurarak hatta filimin sonunu rüyalarında görerek haftayı tamamlamaz. Oysa TS taraftarı bir haftanın her günü hafta sonu oynanacak maçı düşünür ve konuşur. Hatta bu forumda sıkça görüldüğü gibi maç sonuçlarını rüyalarında görenler çok fazladır.:) Demekki TS kesinlikle bir yaşam tarzının adıdır. Büyüklüğünün en büyük sebebi de budur.
3-Maçları sosyal bir aktivasyon ve 1 haftanın özel hayattaki tüm birikimlerinin deşarj yeri olarak gören bir zihniyetin TS un kuruluş ve 6 şampiyonluk yaşanan dönemdeki zihniyetle uzaktan yakından bir ilişkisi yoktur. Böylesi bir durumun doğal sonucu, "paramı verdim arkadaş, futbol istiyorum, onun için de kendi futbolcuma bile küfretme hakkım var" zihniyetinin egemen zihniyet olmasıdır. İşte asıl sorun da buradadır. TS u şu anda A.Aker tribünlerinde maç seyreden taraftarlar kurmamıştır. Tribünlerde o dönemlerden kalanlar küçük bir azınlık. (Benim gibi:)) Arkadan gelenler ve bayrağı devralanlar "kurucu felsefe" dışına taştığında A.Aker tribünlerde bu günkü çirkinliklerin görülmesi kaçınılmazdır. Elbette taraftarın büyük çoğunluğu bu çirkinliklerin içerisinde değildir ama A.Aker tribünlerindeki çirkinliğe izin veren ve eleştirilmesinden dahi hoşlanmayan bir yaklaşımın evimize giren hırsıza çay ikram etmekten bir farkı da yoktur. Unutmayalım ki PKK da vaktiyle "3-5 çapulcu" idi ama şimdi büyük bir devleti uğraştırıyor. Çirkin taraftar azınlığı ne yazıkki bu sene A.Aker tribünlerinde TS un 41 yıllık tarihinde hiç olmadığı kadar palazlanmıştır.
4-Parayı verince istediğini yapabileceğini düşünenler bilmelidir ki parayı verip istediğinin yapılabileceği yerler ...hane lerdir. (Gidenlerin yalancısıyım:)) A.Aker ise parayı verenin istediği tarzda düdük çalacağı bir mekan ve ...hane değildir. Sinemaya da para veriyoruz ama salona girildiğinde adaba uyuyoruz değil mi? TS un, en azından sinema salonu kurallarına gösterilen saygı kadar saygı görmeye hakkı vardır. Şayet bordo-mavi renkler ile övünmeyi biliyorsak bize bu övünç kaynağını kurup-büyütüp-bırakanları önce bir saygıyla anmalı, sonra ayağa kalkıp önlerinde ceket düğmelerimizi iliklemeliyiz. Onlar bu kulübü kurarken "parayı bastıranın istediğini yapabildiği" bir camia oluşturmadılar. Emanete asla ihanet edilmemelidir.
5-TS taraftarı olmayan, sadece TS a sempatisi olan, asıl amacı ise "futbol seyretmek" olanlara da saygım var. Elbette onlar da A.Akerde maç seyredecek. Maç seyrederken de TS için tezahurat yapmak yerine 90 dakika boyunca yanındakilere "maç yorumu" yapacaklar doğal olarak. Ama ne yazıkki bu "yorumcu"lar bir futbolcumuz top kaybettiğinde futbolcumuzun sülalesine küfretmeye başladığında kimse kusura bakmasın ama sınırını aşmış demektir. Şayet tribünlere dikkat ederseniz kalbinde futbol sevgisinden önce TS sevgisi bulunan gerçek taraftarlar ellerinden geldiğince takımı coşturmaya çalışıyor, bunu yapmayanlar da en azından küfür olayına girmiyor. Niye girsin ki? Adam zaten TS için gelmiş oraya. Ama sizin tabirinizle öncelikli olarak "futbol seyretmeye" gelenler, benim tabirimle "yorumcular" büyük çoğunlukla küfürbazların çıktığı grubu oluşturuyor. (Elbette hepsi değil) İşte asla kabul edilemeyecek olan da budur. TS, futbol sevdalılarının değil, TS sevdalılarının malıdır. TS sevdalısı olmak ta zaten bir futbol sevdalısı olmak demektir. TS sevdalıları da A.Akerin sahipleridir. Ev sahibinin evinde de misafirin kuralları işlemez. Şayet misafirler evsahibinin evine el koymayı ve yeni adetleri yerleştirmeyi düşünürse, misafirin evden kovuluşu da kaçınılmazdır.
6-Özeleştiri bir insanın hayattaki en büyük sermayesidir. Bunu başarabilenler her zaman başarılı olur. Hatalarını gizlemeye veya küçük-önemsiz göstermeye çalışanlar ise daima hayat mücadelesinin mağluplarıdır! Olaya böyle yaklaşınca, TS taraftarının kendi tribünlerindeki olumsuzlukları gündeme getirmesi büyük bir erdem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunda gocunacak hiçbir şey yoktur. Bu eleştirileri sindirmeye-bastırmaya çalışmak yerine tüm çıplaklığıyla ortaya koymak geleceğimiz için ve çocuklarımıza bırakacağımız TS için çok daha hayırlı bir yaklaşımdır.
7-Yönetimin bu seneki iyi niyetli ve zorunlu "kombine satma şartlanması" nedeniyle ne yazıkki A.Aker tribünlerinde kombineye para vermeden sahip olanlar çoğunluk oluşturmuştur. Trabzon dışından bağış amaçlı kombine alıp Trabzondaki eş-dostlarına bağışlayanlar ve çok sayıda kurumun toplu aldığı kombinelerin ücretsiz olarak dağıtması nedeniyle kömine sahibi olanlar ne yazıkki stadın dörtbir yanına yayılmış durumdadır. "Yorumcu" ve "küfürbaz" gibi alt gruplara ayrılan bu şahıslara dikkat ederseniz göreceksiniz ki uzun yıllardır bırakın kombine almayı, TS un bir maçına bilet alıp gelmeye dahi tenezzül etmeyen tipler bu grubun çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu şahıslardan, TS u evindeki evladı gibi görenler ile aynı davranışları beklemek şüphesiz ki hayaldir. Konunun çözümü ancak önümüzdeki sene mümkündür.
8-BMN bir taraftar grubudur. Ne yönetimdir, ne hocadır, ne de futbolcudur. Şüphesiz ki daha iyi olsun diye bu sayfalarda yönetime de, hocaya da, futbolculara da ilham vermeye çalışılması doğaldır. Ama bir tek şartla. Asıl işimiz olan taraftarlığı önce layıkıyla yerine getirmek şartıyla! Aksi takdirde eleştirdiğimiz yönetim-hoca-futbolcular bir gün bizlere: "bizi eleştiriyorsunuz ama sizler taraftar olarak ne yapıyorsunuz?" sorusunu sorarsa yüzümüzün kızarması kaçınılmazdır.
9-Adamlık kriterine gelinceeee... Bu zaten tüm dünyada standarttır. Bir camianın üyesi olduğunu iddia ediyorsan, o camianın 40 yıllık geleneklerine saygı gösterir ve uyarsın.

TS taraftarı bu değildir. 41 yıldır hiçbir sezon bu kadar kötü bir görüntü sergilememiştir. Tribünlerdeki sayısal kalabalığın hiçbir önemi olmadığı açıkça görülmüştür. Nitelik, daima Nicelikten önce gelir! Taraftara düşen görev, sahadaki dizilişi yapmak değil, önce kendi bulunduğu tribünlerin sorunlarını çözmektir!

Uyan artık sessiz çoğunluk! Efsaneyi geri istiyorsan sahada aramak yerine önce efsane taraftarı geri getir! Ben bağıramam diyorsan da canın sağolsun, gelmen de yeter. Ama en azından kendi futbolcusuna küfreden çirkin yaratıkları uyar ve sustur. Bu bile büyük bir hizmet olacaktır!

Saygılarımla...

Great White
04.11.2008, 00:27
Gamze sana yüzlerce kez helal olsun!!

Bir önceki sayfada yazdıklarımdan sonra şu konu hakkında bir şeyler daha yazmayı düşünüyordum ama senin hemen yukarıdaki destansı yorumunu okuduktan sonra ne yazsam hafif kalacak..

Aklına, yüreğine, parmaklarına sağlık..

Trabzonspor taraftarına, sözümona özeleştiri yaftası altında adeta nefretini kusan malum tiplemelerden çok daha "erkekçe" bir duruş sergileyebildiğin için..

Yasin Berber
04.11.2008, 00:36
Trabzonspor taraftarı (Duygularının içinde duygusuz):)

Mehmet Fatih Yavuz
04.11.2008, 00:45
Selimatal ben çok daha beter seneler gördüm.

Yazıyı okudum madde madde değil de genel bi cevap vereyim.

Trabzonsporun hayat tarzı olması stadda gırtlakk yırtma sebebi değildir. Benim eniştem gecesi gündüzü trabzonspor olan bir adamdır.
Maça gider ve sadece izler. Ama hayat tarzı trabzonspordur. Senin hayat tarzına yansıtışın ile başkasının yansıtması aynı olacak diye bir kaide yok.
Aynı değil diye kınamak, yermek hakkın hiç yok.

Bu sene sizin beklediğiniz görsel şov açısından eksik, zaten senelerdir eksik. Tezahürat vs. o ne zaman oldu?
Son antep maçı dışında genel olarak maçı heyecanla yaşayan, pozisyonlara anlık tepkiler veren tarraftar profili duruyor.

Senin bahsettiğin tür 96 da bile yoktu.
Dinamo kiev maçını canlı izledim, trabzonspor tarihinin en önemli maçıydı.
Tezahürat mı vardı? Rakip 45 dk 10 kişi oynadı. Tribün Bağırarak mı destek verdi?
Hiç alakası yok.

Statda bu organizasyonu kurmak yönetimin işidir.
Sen de belirttin bak bu seneki kombine organizasyonu yüzünden beklentilerin çok altında tribün desteği.
Kale arkalarından kombine alacak olan taraftara dersin ki, kardeşim bu tribünde oturarak maç izlenmiyor, itiraz etmeyeceğini taahüt edersen al bu bileti.
Farz-ı mahal yani.

Tribünde grup oluşturma, nefret ederim o grup bu gruptan. Çoğu menfaatçidir.
Ama tribünde etrafa dağılmış destek potansiyeli yüksek insanları biraraya getirecek bölümler oluştur.

Bugün senin bahsettiğin sorunun özü yönetimin sene başındaki kombine kampanyasıdır.
Hiç boşuna beklemeyin, hiç boşuna eleştirmeyin.
Bu sene tribüne mafiş.
Önümüzdeki sene için yönetime yapabildiğiniz kadar baskı yapıın ki düzene soksun bu işi.

Bu sene orada iş aramasın kimse.
Paşayı aynı eleştirileri biraz argo yappınca linç ediyorlardı maratonda.
Bu seneyi unutun.
Yönetim hatası, onlar da ne yapsın, hangi bi derdi düzelteceklerdi. İnşallah seneye daha iyi olur.

Sesi gür, tribündeı bağırarak maç izlemerken keyiften dört köşe olan biri olarak yazdım bunları.
Sanmayın ki oturup keyif yapmaktan hazzeden bi adamım.

ÖmerFarukYılmaz
04.11.2008, 01:03
Taraftarımızın full muhalefet olduğunu biliyorum..Ve her yerde görüyorum...

Hiçbir şeyi beğenmezler ve tatmin olmazlar...Ağzınla kuş tutsanda sana kafayı taktıysa bitmiştir...

Sen her ne kadar oduna odun desende,o ona bir kere taş dediyse bitmiştir...Taştır...Son nefesinde bile odun demez...

Ama bu sebepler hiç kimsenin hiç kimseden ne nefret etmesine ne adamlığına laf etmesine nede tribüne gelerek susarak maç izlemesine laf edemez...Hiç bir taraftar kendi taraftarına küfredermi...

Beğenirim beğenmem ayrı konu...Ama sövülmesi...Ayıp...

selimatal
04.11.2008, 01:08
Mehmet Fatih Yavuz kardeşim,
Lütfen TS taraftarını Rıdvan Dilmen'e sorunuz. Sanırım yaşınızdan dolayı seyredemediniz o yılları. Liverpool, İnter gibi dünya devleri bile geldiğinde tribünlere bakmaktan top oynayamadılar. Bakmayanlarında kulakları hep tribündeydi.

Yaşamadığınız yılların TS taraftarı hakkında lütfen yorum yapmayınız. Elbette sizler benim gibi düşünmek zorunda değilsiniz. Buna lafım yok. TS ile gurur duyuyor ve sizlere anlatılan ve göremediğiniz şampiyonluklar nedeniyle göğsünüz kabarıyor. Ama ben o şampiyonluk yıllarında A.Akerin tribünlerindeydim. Altımızda koltuk falan da yoktu. Betonun üzerinde oturur, çoğu maçta da kalabalıktan dolayı oturamazdık bile.

Şimdi büyütülmesine rağmen 22.000 civarında kapasitesi olan ve hiç dolmayan o stadda ayakta durarak 33.000 seyirci oluyordu. Şampiyonlukların geldiği ortam buydu.

Sizlere nasıl olmanız gerektiğini söylemek haddime düşmez. Neticede ben şampiyonluk turlarının bir anını bile unutmadım. Şampiyonluk göremeden öleceklerden biri değilim.;)

Tribünler artık sizlere teslim. Böylesinin daha uygun olacağını düşünüyorsanız benim açımdan sorun yok. Ben canlı yaşanmış 6 şampiyonlukla idare ederim. Ama ne yazıkki siz gençler hiç yaşayamadan gideceksiniz bu dünyadan gibime geliyor. Zira iç saha maçlarında çok kayıp veren bir takım asla şampiyon olamaz. Ve ne yazıkki bu taraftar profiliyle TS A.Akerde çok puan kaybedecektir. Umarım yanılırım. Umarım siz haklısınızdır.

Ayrıca kimseden gırtlak yırtmasını falan istemedim. Sadece kendi futbolcusuna-hocasına küfrederken gırtlak yırtanlar bu tribünlerden yok olmalı. Tribünlerin dayanılmaz sessizliği içerisinde bu küfürler futbolcularımız tarafından çok net bir şekilde duyuluyor. Futbolcularımızın Antep maçında bu küfürler nedeniyle maça konsantre olmakta çok zorlandıklarından şikayetçi olduklarını biliyor musunuz? Hatta Yattara'nın bile. Bilemezsiniz... Çünkü basına yansımadı. Çünkü yansıması demek TS un sonu demek. Bu tiplere orada varolma hakkı tanımak, PKK ya Güneydoğuyu vermek gibi birşey. Bunun "hak" ile "hukuk" ile hiçbir ilgisi yok. Kimse kimsenin içtiği suya ayağını sokamaz.

Mehmet Fatih Yavuz
04.11.2008, 01:13
Ben memnunum demedim.
Gereksiz tartışıyoruz bu konuyu diyorum.
Eleştirelim diyorsunuz da sizin bu eleştirinizi o eleştirdiğiniz kesim okumuyor.
Çünkü çoğu internet kullanmayan taraftarlar.

Ben bildiğim kısımdan bahsettim.
15 senedir maça giderim.
Geçen seneye kadar maratonun ortasında 300-500 kişi ve kale arkasında çılgınlar dışında düzenli bağıran bir profil görmedim.
Bunların da sesi anca o kadar çıkıyordu işte.

Bu tarım politikası oluşturmadan çiftçiye paçanı kurtar demeye benzer.
Üstten politika oluşturup yönlendirmezsen bu sorun düzelmez.
Burada tartışacaksak yönetim bunu nasıl düzeltir onu konuşalım.
Yoksa 40-50 yaşında ve üstünde ne yazzdıklarımızı okuyacak ne de okusa umursayacak insanları burada konuşmanın ne sana ne bana ne de bahsettiğimiz soruna bi faydası yok.

Mehmet Fatih Yavuz
04.11.2008, 01:31
Aslında yeni bi kampanya yapmak lazım.
Sadece lise-üni. çağında oğlu-kızı olanlar kombinelerini çocuklarına versinler bohça yaması da olsa ufaktan çözüm olur.:)

selimatal
04.11.2008, 01:36
Ben de bunu söylüyorum zaten. Her geçen sene geriye gidiyoruz. Geçen seneki BJK maçında ceza nedeniyle seyirci yoktu sanırım. Ondan önceki seneki BJK maçında ise 0-2 mağlup durumdan 3-2 ye getirilen net bir zafer vardı. Seyircinin katkısı çok büyüktü. Üstelik takım bu senekinden çok daha güçsüzdü. Peki bu senki BJK maçı nasıldı? 35 senedir böyle bir derbi hatırlamıyorum. Bahsettiğim bu.

Bu iş taraftarsız olsaydı en büyük favorilerden biri Ankaraspor olurdu. Ama taraftarın elle gol attırdığı veya hakeme uyduruk penaltı verdirten seyircinin takımları şampiyon olur bu ülkede. Hiçbirimiz elle atılan bir golle şampiyon olmayı istemeyiz ama en azından şampiyonluğu elle atılan bir golle kaybetmemeyi sağlamayı başarmalıyız.

Ne yazıkki takım öyle oynamalı ki, rakipleri de hakemleri de federasyonu da yenmeliyiz gibi bir görüş hakim. Taraftarımızın kendisine biçtiği tek görev herkesi eleştirme hakkına sahip olmak. Eleştirmeye bu kadar meraklı, eleştirilmeye ise bu kadar nefretle bakan bir başka taraftar topluluğu var mıdır acaba yeryüzünde?

Demekki şampiyonluk sürecinde bütün yük sahadaki 11 kişide. Başarırlarsa büyük takımın büyük taraftarı olarak hava atacağız. Başaramazlarsa küfrederiz olur biter. 24 sene bana biraz uzun geldi de.. Konuyu her yönüyle ele almalı diye düşünmüştüm.

Neyse keyfinizi daha fazla kaçırmayayım o zaman. Vaktinizi seyirci faktörü gibi önemsiz konularla daha fazla çalmayayım. Sanırım gelecek maç için kadrolar yapıp nasıl bir oyun sistemiyle oynamamız gerektiği gibi konuları tartışacaksınız.

Bari iyi bir takım kurun da kazanalım. Kendi taraftarının küfürlerini duymayacak sağır futbolculardan bir 11 çıkarırsanız sevinirim.;) Hepinize kolay gelsin. Hayırlı geceler...

Mehmet Fatih Yavuz
04.11.2008, 01:46
"Neyse keyfinizi daha fazla kaçırmayayım o zaman. Vaktinizi seyirci faktörü gibi önemsiz konularla daha fazla çalmayayım. Sanırım gelecek maç için kadrolar yapıp nasıl bir oyun sistemiyle oynamamız gerektiği gibi konuları tartışacaksınız. "

Ne keyfim kaçtı dedim, Ne seyirci faktörü önemsizdir dedim..
Ama inceden laf sokma merakı eski nesilde vardır bilirim.

Tartışman gereken yönetimin ne yapması gerektiğidir diyorum.
"Önemsiz konularla keyfinizi kaçırmayayım falan."

Bu denli önemli konularda yönetimler bilerek bilmeyerek köstek olursa olanı da kaybedersin bu seneki gibi diyorum..

Ha sen laf sokmaya devam diyorsun.
Yönetim yanlışlarının bedeli her alanda hissedilir.
Riske girdiler kombine satmak için tribün yapısını değiştirdiler.
Kabahatli arıyorsan yönetimde.
Tribünde değil.

O yaşa gelmiş adama kalk bağır diyemezsin.
Dersen de hayır dediği zaman kınayamazsın.

Neyse sen sivri sineklerle uğraşmaya devam et.
Yaşımı göz önüne almayıp ben de laf sokma yarışına girecem tadı kaçacak.
Hadi iyi geceler.

Hüseyin Çümen
04.11.2008, 02:40
Taraftar profilimizde genel olarak takımı ateşleyecek tezahürat yapmak yok :)
ibb maçında etrafımdaki taraftarlarımız ayağa kalkmamı yasakladılar ayağa kalksam nerdeyse dalcaklar korktum :D
bende oturduğum yerden tek başıma aşşağıdaki bağıran taraftarlarımıza eşlik ettim ordaki 100 metrekarelik alanda tek bağıran bendim :) üstelik oturduğum yerden işkence çeker gibi yaptım tezahüratımı bi Allahın kulu eşliik edeyim demedi :D

magicyattara
04.11.2008, 11:25
"Trabzonda insanların tek eğlencesi Trabzonspor."
"Trabzonda sosyal hayat yok."

Bu tarz klişeleşmiş sözler gittikçe artan bir şekilde devam ediyor.
Öncelikle sosyal hayattan kastınız nedir.İstanbulda veya diğer büyük şehirlerde oturanların nasıl bir sosyal hayatı var.Trabzonda oturan insanlardan daha eğlenceli olarak neler yapıyorlar.
Bence hiç bir şey.Trabzon yaşamak için ideal yerlerden biri.
Trabzondaki insanların mahrum olduğu bir sosyal aktivite olduğunu düşünmüyorum.
İstanbulda yaşayan ortalama bir insandan çok daha eğlenceli ve dolu dolu yaşamaktadır Trabzondaki insanlar.

Sinemaları,Tiyatrosu,Sanat etkinlikleri,restaurantları,gezilecek yerleri,denizi,yurtiçi-yurtdışı günlük uçuş olanakları ile Trabzon sosyal hayatı oldukça hareketlidir.
Dünya değişiyor ve küçülüyor.

Ki Trabzon insanının ne kadar aktif olduğunu söyler dururuz.Kimse yerinde oturamaz burda,hemen herkes mutlaka bir yerlere gider gelir.Türkiye şartlarının mecbur bıraktığı büyük şehirlerle kontaktı en çok Trabzonlular sağlar.Bir ayakları hep dışarıdadır.

Trabzondaki taraftarın suskunluğu yaşadığı sosyal hayatla alakalı değildir.Burdaki suskunluk ne yazıkki takımın taraftara verdiği güvenle doğru orantılıdır.
Trabzonspor hakkaten şampiyon olacak izlenimi veren bir takım olsa burdaki taraftarın ateşide yükselecektir.

Ne yazıkki Trabzondaki taraftar futbolu gerçekten çok iyi biliyor.
Bundan bir kaç yıl önce her sokağında futbol konuşulan Trabzonda bugünlerde fazla futbol konuşulmuyor.Takım taraftarı ateşleyemiyor,haliylede tribünlere aynen yansıyor.

Bu doğrumudur?Bence doğrudur.Önce futbol oynayacaksınız sonra taraftarınız coşacak.
İpler her zaman sahibinin elinde olmalı.Takımların sahibi taraftarlardır.
Trabzonspor taraftarı sahada bir şey göremezse tabii ki haklı olarak tepkisini koyup,takımın düzelmesini bekleyecektir.
Trabzonspor taraftarı nerdeyse tüm stadı kombine satın alarak üstüne düşen görevi yapmıştır.

Bu takım yeterki şampiyonluğa koşsun,inanın bu taraftar o stadı gerçek bir cehenneme çevirecektir.
Bundan hiç şüphem yok...

Serdar A
04.11.2008, 11:53
...

Sinemaları,Tiyatrosu,Sanat etkinlikleri,restaurantları,gezilecek yerleri,denizi,yurtiçi-yurtdışı günlük uçuş olanakları ile Trabzon sosyal hayatı oldukça hareketlidir.
Dünya değişiyor ve küçülüyor.
...

Kültürel etkinlikler bakımından Trabzon , bırakın İstanbul'u , Eskişehir , Bursa gibi kentlerle dahi yarışamıyor .

Örneğin gençlere hitab eden ortalama bir müzik gurubu bu gibi kentlere yılda 2-3 defa giderken Trabzon'da iki yılda bir , bazen hiç uğramıyor . Gerçekleşen etkinliklerin giderleri de daha çok belediye , vakıf , üniversite gibi kurumlarca karşılanıyor . Sponsor desteği yok denecek kadar az , KTÜ'nin öğrencilerinden zorunlu olarak kestiği festival parasını saymazsak bilet geliri denen bir olgu yok .

Bu sınırlamayı dayatan en büyük faktör elbetteki Trabzondaki alım güçlüğü . Bu sebepten bir çok organizatörün , girişimcinin Trabzon'a soru işareti olarak baktığını iyi biliyorum .

Trabzonda yapılan yatırımların çok önemli kısmı tüketim odaklı olduğu için ve çiftçilik kat kat zayıfladığından şehir ekonomisinde dönen paranın hacminde daralma olması yada harcama dengesizliği oluşması normal .

Trabzon bir mahrumiyet bölgesi değil . Ancak KTÜ olmasaydı inanın bir kültür ve tarih kenti olan Trabzon bir mahrumiyet bölgesi olurdu . Bundan 40 sene öncesi en ücra kazasında bile sinema olan şehrin geçen yıllarda hiç bir gelişme gösterememesi gerçekten düşündürücü .

magicyattara
04.11.2008, 13:03
Kültürel etkinlikler bakımından Trabzon , bırakın İstanbul'u , Eskişehir , Bursa gibi kentlerle dahi yarışamıyor .

Örneğin gençlere hitab eden ortalama bir müzik gurubu bu gibi kentlere yılda 2-3 defa giderken Trabzon'da iki yılda bir , bazen hiç uğramıyor . Gerçekleşen etkinliklerin giderleri de daha çok belediye , vakıf , üniversite gibi kurumlarca karşılanıyor . Sponsor desteği yok denecek kadar az , KTÜ'nin öğrencilerinden zorunlu olarak kestiği festival parasını saymazsak bilet geliri denen bir olgu yok .

Bu sınırlamayı dayatan en büyük faktör elbetteki Trabzondaki alım güçlüğü . Bu sebepten bir çok organizatörün , girişimcinin Trabzon'a soru işareti olarak baktığını iyi biliyorum .

Trabzonda yapılan yatırımların çok önemli kısmı tüketim odaklı olduğu için ve çiftçilik kat kat zayıfladığından şehir ekonomisinde dönen paranın hacminde daralma olması yada harcama dengesizliği oluşması normal .

Trabzon bir mahrumiyet bölgesi değil . Ancak KTÜ olmasaydı inanın bir kültür ve tarih kenti olan Trabzon bir mahrumiyet bölgesi olurdu . Bundan 40 sene öncesi en ücra kazasında bile sinema olan şehrin geçen yıllarda hiç bir gelişme gösterememesi gerçekten düşündürücü .

Ortalama insanlardan bahsediyoruz.Üniversite öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu hatta %90'ının eğlenceye harcayacak parası yoktur.1990-1995 yılları arasında Kayseride üniversite öğrencisi idim.500 bini aşan nüfusu olan Kayseride bırakın tiyatroyu sinema dahi yoktu.Sanırım 93 yada 94 yılında sinema onay açılmıştı.
Popstarlarımızdan Trabzona gelmeyen kim var ki.Bir kaç yıl önce athena konserine gitmiştim salon bomboştu.Neden boştu?Bence tv'lerle,müzik kanallarıyla bu sanatçıları vatandaşın gözüne o kadar soktukki artık cazibelerini yitirdiler.
Buraya gelmiyor diye bir şey yok.Geliyorda ilgi yok onlara diyelim.
Her yıl mayıs ayında "Uluslararası Karadeniz tiyatro festivali" düzenleyen bir ilden bahsediyoruz.Yazın yaylasına,plajına gidilen,kışın dağına çıkıp kayak yapılan bir ilden.
Gençlerin eğlenebileceği tarzda,ekonomik olarakta onları zorlamayacak mekanların olduğu bir ilden.

Tüketim odaklı yatırımlar yapıldığı doğrudur.Açılmış olan bir Avm var ve inşa aşamasında olan 2 Avm.Bir iki yıl içinde onlarda açılacak.
Söylemek istediğim büyük şehirlerde yaşayan ortalama gelirli insanlar,şu üstte sayılanların hangisini yapabiliyor.İşine gidip-gelmek için saatlerce yol katedip akşam evlerine yorgunluk içinde düşüyorlar.Tv'lerde gösterilen o eğlence mekanlarına gidebilmeye kaçının gücü yeter.
Ortalama gelir grubunda yaşayan insanların büyük şehirlerde,Trabzondan daha aktif bir sosyal hayatı olduğuna inanmıyorum.
Bunu İstanbuldada,Ankaradada,İzmirdede net bir şekilde gördüm.

Serdar A
04.11.2008, 14:14
Ortalama insanlardan bahsediyoruz.Üniversite öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu hatta %90'ının eğlenceye harcayacak parası yoktur.1990-1995 yılları arasında Kayseride üniversite öğrencisi idim.500 bini aşan nüfusu olan Kayseride bırakın tiyatroyu sinema dahi yoktu.Sanırım 93 yada 94 yılında sinema onay açılmıştı.
Popstarlarımızdan Trabzona gelmeyen kim var ki.Bir kaç yıl önce athena konserine gitmiştim salon bomboştu.Neden boştu?Bence tv'lerle,müzik kanallarıyla bu sanatçıları vatandaşın gözüne o kadar soktukki artık cazibelerini yitirdiler.
Buraya gelmiyor diye bir şey yok.Geliyorda ilgi yok onlara diyelim.
Her yıl mayıs ayında "Uluslararası Karadeniz tiyatro festivali" düzenleyen bir ilden bahsediyoruz.Yazın yaylasına,plajına gidilen,kışın dağına çıkıp kayak yapılan bir ilden.
Gençlerin eğlenebileceği tarzda,ekonomik olarakta onları zorlamayacak mekanların olduğu bir ilden.

Tüketim odaklı yatırımlar yapıldığı doğrudur.Açılmış olan bir Avm var ve inşa aşamasında olan 2 Avm.Bir iki yıl içinde onlarda açılacak.
Söylemek istediğim büyük şehirlerde yaşayan ortalama gelirli insanlar,şu üstte sayılanların hangisini yapabiliyor.İşine gidip-gelmek için saatlerce yol katedip akşam evlerine yorgunluk içinde düşüyorlar.Tv'lerde gösterilen o eğlence mekanlarına gidebilmeye kaçının gücü yeter.
Ortalama gelir grubunda yaşayan insanların büyük şehirlerde,Trabzondan daha aktif bir sosyal hayatı olduğuna inanmıyorum.
Bunu İstanbuldada,Ankaradada,İzmirdede net bir şekilde gördüm.

Başta söylediğim gibi en büyük açıklayıcı faktör gelir darlığı olabilir . İkinci sebep olarak çeşitliliğin az olmasını ve kültürel etkinlikleri halkımızın gereksinimleri arasına sokamamızı gösterebiliriz . Uluslararası bir tiyatro festivali düzenleyebilmek fazlasıyla mesai gerektiren ve zor bir organizasyondur , katılıyorum . Ancak öte yandan Türkiyenin en müthiş opera binalarından birini çevre yolu yapacağım vaadi ile yıkılmış bir şehirdir de . Üstelik daha sonrasında yol o güzergahtan geçmemiş , geçen onlarca yıla rağmen yerine aynı ölçekte bir kültür merkezi de yapılmamıştır .

"Halkın gözüne sokulmuş " iddanıza ne yazıkki katılamayacağım . Hatırladığım kadarıyla son Sezen Aksu konserini binlerce insan izlemişti . Gerçi KTÜ öğrencilerinden kestiği 50 ytl festival ücretini ( daha fazla da olabilir , tam emin değilim ) kampüsteki öğrenci adedine vurduğumuzda değil Sezen Aksu , Amerika'dan bir rockstar getirebilmek mümkün . Belediyelerimizden birinin düzenlediği Manga konseride binleri çekmişti . Bu sektörde çalışan biri olarak Trabzondaki durumun ilk yazdığım mesajdaki gibi olduğunda ısrar ediyorum . Başarısız organizasyonlar her yerde var . Bizzat içinde bulunduğum , Beyoğlu Yeni Melekte sadece 300 civarında insanın geldiği Manga-Ceza konseri gibi onlarca örnekte verebilirim .

Denklemimizi kurabilmek için bir kaç bilgiye daha ihtiyaç var . Örneğin ; Trabzonda kaç konser mekanı var ? Kaç mekan canlı müzik sunabiliyor ? Yılda kaç farklı tiyatro sahnelenebiliyor ? Kaç farklı konsepte gençler için dinlence alanları mevcut ? Opera ( akustik düzenlemesi yapılmış mekanlar diyerek genneleştirelim ) binası var mı ? Kaç tane kültür merkezimiz var? Yöresel müziklerimiz üzerine çalışma yapan müzisyenlerimize profesyonel anlamda destek olan kaç stüdyo ve yapım şirketimiz var ? Bu çeşitliliği yaratmak her zevke hitab etmek için çok önemli .

Trabzon bir kültür sanat ve spor kentiyim diyorsa bunun altını doldurmalı . Çalışmalar bu yönde olmalı , sadece yayla festivalleri ile ancak bir yere kadar gidilebilir . Uluslararası tiyatro festivalinin yanına bir uluslararası sinema festivali , bir gençlik festivali , Karadeniz kültürleri bienali , ünlü sanatçıların workshop etkinliklerini , resim sergilerini vs . koyamazsak ve gerekli altyapıyı inşaa edemezsek , o tiyatro festivalimizin gördüğü ilgide bölgesel olmaktan ileri gidemez .

Ortalama bir insandan kastınızı tam olarak anlayamadım . Gelir düzeyinden bahsediyorsak kendi çevremde gelir düzeyi birbirine yakın insanlar arasında kültür sanat etkinliklerini yaşamının bir parçası olarak gören de var , buraya harcadığı parayı ziyan olarak görende ... İki profil arasında oluşmuş hayli derin dünya görüşü farkı ve ufku bizi devlet politikalarımızın bu alanda ne derece eksik olduğunu tartışmaya yöneltebilir .

selimatal
04.11.2008, 14:27
Taraftar dendiğinde takım kötü veya isteksiz bile olsa takımı iterek oynatan topluluk aklıma geliyor.

TS taraftarı ise takımın kendisini sürüklemesini istiyor. Takım rakiple boğuşacak, hakemlerle boğuşacak, basınla boğuşacak,... bir de taraftarı sürükleyecek. Bu mantıkla şampiyonluk hayal. Oturmuş bir takım için bile bu kadar yük çok fazla. Bizim gibi yeni bir takım için ise kaldırılamayacak bir yük. Şampiyonluklar havaalanlarını yakıp düğün alayına çevirmekle değil, tribünlerde 90 dk içerisinde yapılanlarla gelir. Bu takım şampiyon olursa taraftarın hiçbir katkısı olmayacak. Sadece haketmediğimiz halde sevinecek ve gurur duyacağız.

Takımımızın şu ana kadarki performansı taraftarımızın çok önünde. Ama bu taraftar takımımızı hiç hakkı olmadığı şekilde eleştirme hakkını kendinde buluyor. Kendisinin eleştirilmesinden nefret ediyor ama takımı eleştirmekte çok cömert.

Bu seyirci zaten hep böyle diyerek olayı kabullenenlere de söylenecek şey şu: Bu takım da hep böyle, o zaman zorunuz ne? Seyirciyi nasıl hemencecik kabul ediyorsanız takımı da kabullenin! Takımın daha iyi olmasını istiyorsanız taraftarın durumunu kabullenme hakkınız yok!

Ayrıca aynı taraftarın A.Akeri rakipler için gerçek bir cehenneme çevirdiği saysız maçı sayabilirim size. Yani "bu taraftar ne zaman iyi oldu ki?" yaklaşımı kesinlikle doğru değil.

Büyükler içinde takımına en az maddi destek sağlayan camiayız. Geriye bir tek maneviyat kalıyor, onda da durumu kabullenmiş bir halimiz var.
Sadece futbolda değil hiçbir konuda hem 5 kuruş hem şoför mahalli yok!

ozturk
04.11.2008, 17:37
Trabzonspor taraftarı tek kelimeyle BAĞIRMIYOR maalesef bu konuda bjk dan alacağımız çok ders var ben şahsen stadı yıkan (bağırarak) taraftardan yanayım. Bu yıl çok iyiyiz ona rağmen avni akerdeki maçları millet oturarak izliyor (büyük çoğunluk)

bir de çok fazla grup olduğundan organizasyon da sıfıra yakın o nedenle maalesef tribün yönümüz kuvvetli değil bence

ApoCaN28
04.11.2008, 17:41
2-3 farklı geriye düştüğümüz maçta bile daima içinde bir yerlerde bir golün çok şeyi değiştireceği maçı alacağına daima inanmaktır...

Mehmet Fatih Yavuz
04.11.2008, 19:28
Taraftar dendiğinde takım kötü veya isteksiz bile olsa takımı iterek oynatan topluluk aklıma geliyor.

TS taraftarı ise takımın kendisini sürüklemesini istiyor. Takım rakiple boğuşacak, hakemlerle boğuşacak, basınla boğuşacak,... bir de taraftarı sürükleyecek. Bu mantıkla şampiyonluk hayal. Oturmuş bir takım için bile bu kadar yük çok fazla. Bizim gibi yeni bir takım için ise kaldırılamayacak bir yük. Şampiyonluklar havaalanlarını yakıp düğün alayına çevirmekle değil, tribünlerde 90 dk içerisinde yapılanlarla gelir. Bu takım şampiyon olursa taraftarın hiçbir katkısı olmayacak. Sadece haketmediğimiz halde sevinecek ve gurur duyacağız.

Takımımızın şu ana kadarki performansı taraftarımızın çok önünde. Ama bu taraftar takımımızı hiç hakkı olmadığı şekilde eleştirme hakkını kendinde buluyor. Kendisinin eleştirilmesinden nefret ediyor ama takımı eleştirmekte çok cömert.

Bu seyirci zaten hep böyle diyerek olayı kabullenenlere de söylenecek şey şu: Bu takım da hep böyle, o zaman zorunuz ne? Seyirciyi nasıl hemencecik kabul ediyorsanız takımı da kabullenin! Takımın daha iyi olmasını istiyorsanız taraftarın durumunu kabullenme hakkınız yok!

Ayrıca aynı taraftarın A.Akeri rakipler için gerçek bir cehenneme çevirdiği saysız maçı sayabilirim size. Yani "bu taraftar ne zaman iyi oldu ki?" yaklaşımı kesinlikle doğru değil.

Büyükler içinde takımına en az maddi destek sağlayan camiayız. Geriye bir tek maneviyat kalıyor, onda da durumu kabullenmiş bir halimiz var.
Sadece futbolda değil hiçbir konuda hem 5 kuruş hem şoför mahalli yok!

Anlatma abicim sayısız maç sayarmış.
Ondan sonra laf sokmaya kalkıyorsun.
Tutup burada işkembeden sallamayalım.

Hangi anlamda cehennem?
Tezahürat anlamnda mı?
Toplasan 3-4 dk yı geçmez.

Ben 93 yılından beri her maçı takip ederim.
Ya Tv den ya staddan.
Bahsettiğin anlamda cehennem falan olmadı hiçbir zaman.
Burada sıkmayın kuru sıkı.

Şu anda tribüne gelen taraftarı bağırtabileceğini mi düşünüyorsun?
Ya hemşerim boş işlerle vaktinizi harcamayın.
Bağırtamazsın.
Denersin önce bağırır çağırırlar, üstelersin o emiceler 32 dişini dökerler eve dönersin.
Bu seneki taraftardan bağırma bekliyorlar.

Hasbinallah yahu.
40-50-60 yaş grubu taraftar stadın her köşesinde yoğun şekilde dururken tribün bağırtacaklar.

Havanda su dövmeye devam.

Kabullenmekmiş.
Neyi değiştireceksin.?
Deneyin de göreyim maçanızı.
Kabullenme hakkın yokmuş.
Madem yok buyrun bekliyorum dört gözle.
Emeklilik yaşındaki insanlardan aktif tribün yaratacaklar.

La havle vela kuvvete ..
İmkânsızlar için cebelleşmeye devam edin.
Askerde "zor diye birşey yok, imkansız zaman alır" derler ya??
Gaza getirmek için gerçekle bi alakası yok.

Bu seneyi unutun diyorum hala anlatıyor.
Kabullenmemek lazımmış.
E kabullenmedin hadi bakalım napacaksın.
Gidip hep beraber 50-100 kişi tehdit edelim amcaları.
Tek tek dişlerimizi kırsınlar.
Anca öyle anlayacaksın boşa kürek çektiğini.

genç61
04.11.2008, 19:56
millet nedir trabzonda taraftar bagırmıyor diyor peki istanbulda bagırıyormu
gene husran burdada bagırmıyor galatasaray maçına gittim genc insan baya fazlaydı ama gene bagıran yok o yuzden kızmayın
bi grup var bagırtmaya çalısıyor obur grup var susuyor yani kimseye kızmaya gerek yok ben bagırtmaya çalısanlara uzuluyom açıkcası adamların gırtlagı patlayor ama digerleri maç izliyor boyle olmaz

burda soyle boyle diyenleri maçta görmek siterim sahsen hayatlarında maça gidiyormu yada kaçı arkaya donup bagırırmı çok merak ediyom bizim seyirci stada arkasını dönemli stada gidiyosan maç izlemicn ben hep giderim golleri gormem baıgrmaktan yanımdakilere bagırın demekten ama çogu kişi benim gibi degil

ama suna dikkat ayıp koskocam avni akerde ses çıkmıyor
buda ayıp inönüde sivas sivas diye ses çıkıyor bizimalisamiyende bi sesimiz çıkmıyor hemde sivas seyircisini gösteriyor adamlar ununu elemiş ama bagırıyor ve inönüde sesi çıkıyor valla biraz dusunmerk lazım takım için taraftar ne yapmalı kombinesini gitsin o yaslı amcaların genclere versin bari onlar stadda deli bagırsın

genç61
04.11.2008, 20:05

nedir bu tam komedi 61 oluyor insanlar ayakta ama bagırmıyor bi alkıs ıslık bagırsanıza kardesim o zamn trabzonunun benim biricik...... dah sonra bordo mavi bordo mavi yok bagırmak yok alkış gib komik birşey allah aşkına boyle yapılacaks hiç yapılmasın

bide ne biçim iş bu beşiktaş bi uçlu yapmış onu soyluyoz stadta guzerl besteler var insanlar bide onu ögrensin artık bize 3 zulum geliyor sıkıyor beni

krdnz
04.11.2008, 20:18
Dün akam 90 dakika programında Hıncal Uluç Eskişehir taraftarının eski ruhunu taşımadığını,İstanbul takımlarının marşlarını okuyup sıradanlaştığını gördüğünü söyledi.O konu tartışılırken takımı ateşleyecek tezahüratlardan,takım hücuma giderken tribünlerin coşması gerektiğinden v.s. bahsedildi.

Ben Trabzonspor taraftarını konu da diğer takımlardan daha farklı görüyorum.Çünkü İstanbulda bütün stadlarda maç izlemeyen ve sadece bağıran büyük bir kitle var.Trabzon da ise maçın gidişatını göre yükselen sesler,olumsuz bir durum olunca çıkan o müthiş uğultu.Ve birçok spor yazarı ve yorumcunun bile farkedemediği güzelliklere tutulan alkış...

ELBETTE EKSİKLERİMİZ VARDIR AMA FARKIMIZI KORUYARAK BU EKSİKLERİ GİDERİRSEK DAHA İYİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM..

genç61
04.11.2008, 20:34
yo bence istanbuldada ayn bendi gidiyom maçlara kimse bagırmıyor ama mactan önce guzel bagırıyorlar heralde lazız ondan maçtan önce bagırıyoz

Mustafa K. Demirbaş
04.11.2008, 20:40
ya Allah rızası için bu Trabzon daki taraftarı eleştirmeyi bırakın bilmediğiniz çok şey var görmediğiniz çok şey var lütfen ama lütfen bu işi bir kenara bırakalım Trabzon daki taraftar bağırmak için elinden geleninde fazlasını yapıyor buna emin olun bağırıyo diye ayakta duruyor diye güvenliğe ,polise şikayet ediliyor ama yinede bağırıyor elimizden gelen bu tribündeki insanların yaş ortalaması 40 -50 arası olursa olcağı buydu işte sezon başında memur tribünü denıldı dıye tepkiler oluştu şimdi kim haklı kim haksız tartışması başlamak istemiyorum ama arkadaşlar inanın bağırmak için nerdeyse milletle kavga ediyoruz 12-13 senedir tribündeyyim bu seneki gibi tirbün ben görmedim her hafta yerel kanallara bağlanan seyirciler oluyor koltuklarından kaldırılıyorlarmış yerlerine bağıranlar geliyormuş ayakta duramıyorlarmış bu insanları nasıl bağırtacaksın daha

genç61
04.11.2008, 20:43
bence trabzon istanbul diye niye bi ayrım yapılıyor bence ikiside bagırmıyor bizim taraftar bagırmayı bilmiyor gencide yaslısıda bu kadar basit anca cekirdek cıtlatır

genç61
04.11.2008, 20:44
bizim taraftar iki şeyi iyi yapıyor bi çekirdek yemeyi bide resim çekmeyi stadta

Samet Türkmen
04.11.2008, 20:48
Yabancı ligden örnek vereceğim ama 'benim gördüğüm' İngiltere tezahüratın en az yapıldığı yerlerden biris.Ama Önemli ataklardan bazı pozisyonlardan sonra taraftar alkışla ve hadi ,gayret gibi sözlerle öyle kritik yerlerde maça etki ediyorlar ki bu Türkiye'de 90 dakika tezahürat yapmaktan daha etkili. Taraftarında futboldan ne kadar anladığı böyle yerlerde belli oluyor bana göre. Diğer türlü şarkılar,marşlar vs. görsel bir şovdan öteye gitmiyor.