PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Batı bizi neden sevmez?

kingfisher
14.07.2007, 03:33
1930 yılında Hitler'den kaçarak Türkiye'ye gelen Yahudi asıllı Alman Prof. Dr. P. Neumark (Hukuk ve İktisat fakültelerinde hocaların hocası olarak ders vermiştir) ile bazı öğrencileri Boğaziçi'nde bir geziye çıkarlar. Nakleden avukat da bu toplantı içindedir. Talebelerden biri şu soruyu sorar: “Avrupa bizi neden sevmez hocam?” Prof. Neumark'ın cevabını cep defterine kaydeden avukat bu belgeden şunları okumuştu:

“Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupalılar Türkleri gerçekten sevmezler ve sevmeleri de mümkün değildir. Türk ve İslam düşmanlığı asırlardır kilisenin ve Hristiyanların en küçük hücrelerine kadar sinmiştir. Sebeplerine gelince, not ediniz:

1- Avrupalılar sizleri Müslüman olduğunuz ve İslamiyeti yaydığınız ve Müslümanları asırlarca himaye ettiğiniz için sevmezler...

2- Sizler farkında değilsiniz ama onlar şu gerçeği çok iyi bilirler. Tarihten Türk çıkarılırsa tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekirdi. Osmanlı arşivi kasıtlı olarak çürütüldü ve imha edildi.

3- Dün Avrupa'nın pazarı idiniz. Şimdi Avrupa'yı pazar yapmaya başladınız.

4- En az 400 yıl Avrupa'nın sırtında ve ensesinde at koşturdunuz.

5- Selçuklular Anadolu'yu, Osmanlılar ise Balkanlar ve Orta Avrupa'yı Hristiyan Haçlılara mezar ettiler.

6- Sizi silah ile yenemeyenler, kendilerine benzeterek, milli ve manevi değerlerinizden kopararak yendiler ve hakimiyet sağladılar. Giyiminizden yaşantınıza kadar her şeyi kendilerine benzettiler. Ahlaki değerlerinizi yıprattılar. Ve sonra kendi içinizde sizi bölmeye başladılar.

7- Selçuklu ve bilhassa Osmanlı canını, kanını ve malını İslamiyet uğruna feda etmeseydi Kuzey Afrika Orta Doğu Hristiyan ülkesi olurdu. Ve belki İslamiyet Hicaz'da azınlık olarak kalırdı. Batı her yerde İslamiyeti kendi inançlarına göre kanalize etti. Ama Osmanlı Asr-ı Saadet devrindeki inancı devam ettirdi.

8- Kilise size kin kusmaktadır. Sebepleri yukarıdadır.

9-Ben İstanbul'a geldiğimde Türkiye'de 2 üniversite vardı. Şimdi 19'a çıktı. Osmanlı devrinde medreseler köylere kadar yaygın idi. Her medresede bilim vardı. İlk denizaltıyı Osmanlı yaptı. Sizin haberiniz yok ama Avrupalı biliyor.

10- Sizler milli kimliğinize dönerseniz Avrupa'nın medeniyeti ve refahı yıkılır. Ama Batı size bu imkanı vermez...”

WERTHeR
14.07.2007, 08:45
Abartmamak lazım

macka61
14.07.2007, 10:31
hepsine katılıyorum

kübraTs
14.07.2007, 11:47
Hepsi yüzde yüz dogru.Almanyada yasadigimiz icin bunu daha iyi görebiliyoruz.

WERTHeR
14.07.2007, 11:50

Bu ne demek çıkaramadım

Onur
14.07.2007, 11:54
Az bile yazılmış. Fakat biz hangi ülkeleri örnek alıyoruz(!)...Niçin örnek alıyoruz(!)...Bu örnek alma sonucu kazandıklarımız kaybettiklerimizden daha mı değerli(!)...

Emre B.
14.07.2007, 12:00

Bu maddeye katılmıyorum.Avrupaya ne satıyoruz?Tarım ürünü.Onlar bize arabalarını, telefonlarını satıyo, bankalarımızı, fabrikalarımızı alıyo.

WERTHeR
14.07.2007, 12:05
Ben bu yazıyı daha önceden bir kitapta okumuştum. Biraz milliyetçi söylemleri olan bir kitaptı. Bundan dolayı ben böyle şeylere itibar etmem. Bu tür şeyler sadece bizim sırtımızı sıvazlamaktan ibarettir. Siz aslansınız siz kaplansınız siz yaparsınız demektir. Yemezler:)

Ozan
14.07.2007, 12:22
ben başka bir forumda okumuştum bu yazıyı . doğruluk payı nedir bilmiyorum ama avrupalıların bizi sevmediği kesin birşey .

Turgut Altun
14.07.2007, 12:41
Kendi Milletini öven bir yazıya bu kadarda önyargılı yaklaşılmaz.Bazı kısımlarına ya da hepsine katılmayabilirsiniz.Ama yemezler ne demek.Yazının amacı ne?Siyasi çıkar mı var bu yazıda, yada ekonomik bir rant mı sağlayacak bu yazının okunmasından, yozlaşan değerler ve milli kültürümüzden uzaklaştığımızın yüzümüze vurulması neden bu denli önyargıya itiyor.

Size 3 gün önce tanık olduğum ufak bir olayı anlatayım.Gece saat 11 gibi balkona çıktım biraz hava almak için.Sokakta 6 7 tane yaşları 5 8 arası değişen kızlı erkekli bi grup ufaklık gördüm.Oyun oynuyorlardı.Oyunları şu sırayla her biri şarkı söylüyor(sesi güzel olmayan dans ediyor) diğerleri juri üyesi olup puan veriyor.Bu neslin haline güler misin? ağlar mısın?

Yukarıdaki yazıya gelince, ne buraya yazanı tanıyorum, ne yahudi profesörü, ne de avukatı ama şunu söyleyim;
arasından bir iki madde seçip yemezler bunlar böyledir demek mi daha yerindedir yoksa şu şu maddelerde haklılık payı var demek mi daha yerindedir.

WERTHeR
14.07.2007, 12:43
şu anda çıkmam lazım geniş bir zamanda uzun uzun yazacağım bu konu hakkında. Yanlış yerlere çekiliyor dediklerim...

İHSAN
14.07.2007, 12:57
türkün türkten başka dostu yoktur """ diyebilir miyiz? bence deriz:)

champions
14.07.2007, 13:05
Neden sevsinler ki?Hiç bi nedenleri yok Tamamen farklıyız Ortak nokta yok
Eh, son yıllarda hızla onlara benze(til)meye başladığımız düşünülürse
Bu hızla gidersek yakın zamanda sevebilirler bizi!..:)

kübraTs
14.07.2007, 13:07
Türkün gercekten türkten baska dostu yoktur bunu ben kendim yasayip görüyorum. Mesela okulda,derste hoca konumuzla alakasi olmadigi halde sürekli türkiye avrupa birligi ermeni soykirimi konularini aciyo ve biranda herkes türkiye hakkinda öyle bir konusmaya basliyo ki,sanki türkiye iran,3.dünya ülkesi bile deniliyo. Isimi gücümü, dersimi birakip bunlarla ugrasiyorum. Insanin deli olmamasi elde degil.

DKaraduman
14.07.2007, 14:28

Bu maddeye katılmıyorum.Avrupaya ne satıyoruz?Tarım ürünü.Onlar bize arabalarını, telefonlarını satıyo, bankalarımızı, fabrikalarımızı alıyo.

senin dediğin zaten maddeyle aynı oluyo onların bizden aldığı şey sadece tarım pazar olarak sadece onu verebiliyoruz yani ama eskiden herşeyi bizden alıyorlardı.Bizim onlardan aldığımız şeyler çok daha fazla olduğu için biz onları pazar gibi görmeye başladık işte.*Alınan şeyler gelince konuya aklıma bişey geldi Bütün Dünya Türkiye hariç uçak lastiklerini Konyadaki(İli tam hatırlamıyorum) fabrikadan alıyor Türkiye ise yurtdışından*

Emre B.
14.07.2007, 15:24
3. madde dışında hepsine katılıyorum.

omer61
14.07.2007, 15:26
böle bişiyi milliyetçi kesimlerin uydurduğunu düşünüyorum..

Onur
14.07.2007, 15:33

Yani Batı'nın bizi sevmediği uydurulma birşey.

Aslında doğrusun Avrupa bizim için neler feda etmez.Bizi o kadar ki çok seviyor. Hatta AB'ye almak için kaçıncı kez geldiler Ankara'ya bizimkilerde nazı bırakıp girmeliler artık...

OYılmaz
14.07.2007, 17:10

Uydurmamı diyorsun Seni dertlerinle baş başa bırakıyorum avatarından belli uydurma lafını neye göre söylediğin ;)

ahmetto
14.07.2007, 17:15
sevmesse sevmesinler bende onları sevmiyorum zaten

omer61
14.07.2007, 17:49
Yani Batı'nın bizi sevmediği uydurulma birşey.

Aslında doğrusun Avrupa bizim için neler feda etmez.Bizi o kadar ki çok seviyor. Hatta AB'ye almak için kaçıncı kez geldiler Ankara'ya bizimkilerde nazı bırakıp girmeliler artık...

batı nın bizi sevmediği uydurma demedim!! AB ye ve amerikaya sonuna kadar karşıyım ben.. emperyalistlerle yapılan işbirliklerin karşıyım!! bunları alman prof. ' un fln sölediine inanmıyorum bu yazılanlrı milliyetciler yazmştr die düşünüorm..

A.Alper
14.07.2007, 17:53
batı nın bizi sevmediği uydurma demedim!! AB ye ve amerikaya sonuna kadar karşıyım ben.. emperyalistlerle yapılan işbirliklerin karşıyım!! bunları alman prof. ' un fln sölediine inanmıyorum bu yazılanlrı milliyetciler yazmştr die düşünüorm..

beyin hücrelerinde eksiklik sezdim bir an basmakalıp sağdan soldan duyduğun laflarla burada milleti birbirine katmak delikanlılığa sığmaz.

OYılmaz
14.07.2007, 17:59

Avatarındaki fotoğraf her şeyini belli ediyor lütfen saçmalassan iyi edersin milliyetçiler yazmışmış ......

aysegul61
14.07.2007, 18:00
Arkadaşlar sevsinler ya da sevmesinler tartışılıcak bir mevzu olduğunu düşünmüyorum.Karşılıklı dialoglarda giderek sertleşmeye başladı yakında konu kapanır!!!

Sacit
14.07.2007, 18:05
çok da lazımdı sanki batının sevmesi yada sevmemesi..

adamlar herşeyi bizden öğrendikleri için sevmemeleri normaldir.

Ümit Küçük
14.07.2007, 20:39

tarım ürünü deil bilim adamlarımızı satıyoruz amerikada ilk kalp naklini yapan türk bmw nin bugun kullandıgı motor projesini cizen adam necmeddin erbakan amerikan askerlerine nükleer toplantı veren bilim adamı türk zafer durusoy(kendisi hocamdır)onkolojide yeni yöntem gelistiren adam türk suayip yalcın 22 yasında prof. olan yıne bir türk italyanın hava savunma sistemini yapan yine bir türk ve en gurur duydugum ise nasada calısan tek avrupalı bir türk ve aynı zamanda caykaralıdır mümtaz büyük dahalarıda var

A.Alper
14.07.2007, 20:51
ezik ezik davranıyoruz nedir bu ya.

omer61
14.07.2007, 22:59
beyin hücrelerinde eksiklik sezdim bir an basmakalıp sağdan soldan duyduğun laflarla burada milleti birbirine katmak delikanlılığa sığmaz.

Akıllı Ol
Forumda kullandığın cümlelere dikkat et burası dar gelir sana yoksa.

işte A.Alper Yüce'nin gönderdiği özel mesaj.. delikanlılık bu olsa gerek..

beyin hücrelerimi tartışmak sana düşmez..

omer61
14.07.2007, 23:01
Avatarındaki fotoğraf her şeyini belli ediyor lütfen saçmalassan iyi edersin milliyetçiler yazmışmış ......

evet awatarımdaki fotoğraf herşeyi belli ediyor.. milliyetçilerin yazdığını düşünüyorum sana göre saçma olabilir bana göre böle..

Onur
14.07.2007, 23:34
Ne bu milliyetçiler yazmış. Laf mı bu? Her Türk milliyetçidir(!).

Bkz. Atatürk İlkeleri

Siyaset yapacam diye zorlama kendini istersen.(!)

omer61
14.07.2007, 23:38
Ne bu milliyetçiler yazmış. Laf mı bu? Her Türk milliyetçidir(!).

Bkz. Atatürk İlkeleri

Siyaset yapacam diye zorlama kendini istersen.(!)

her türk milliyetçi mi sence?? milliyetçiliğin tanımı tartışılr şimdi.. bu tartışma sonlanmaz kapatılmalı bu konu ceza almk istemiorm forumda..

antagonist
14.07.2007, 23:40
Milliyetçilik kelimesi niye bu kadar rahatsız edici oldu bilmiyorum.Onun yerine yeni bir kelime türetildi:"Ulusalcılık"...

"Ulusalcıyım" diyenler herkesten saygı görürken,milliyetçiyim diyenlere "kafatasçı" gözüyle bakılır oldu...

Son not:Atatürk ilkeleri:
1-Cumhuriyetçilik
2-Milliyetçilik
3-Halkçılık
4-Laiklik
5-Devletçilik
6-İnkılapçılık

Onur
14.07.2007, 23:41
İstersen kapatma. Ben Atatürkçüyüm, ben Atatürk'ü örnek alıyorum diyen herkes milliyetçidir.

Hala milliyetçiliği tartıışıyosan aşağıyı oku.

Milliyetçilik, Ulusçuluk ya da Nasyonalizm kendilerini birleştiren dil (http://tr.wikipedia.org/wiki/Dil), tarih (http://tr.wikipedia.org/wiki/Tarih), kültür (http://tr.wikipedia.org/wiki/K%C3%BClt%C3%BCr) bağlarından dolayı ulusal bir topluluk oluşturma bilincine varan ve bağımsız bir devlet kurmak isteyen kimselerin oluşturduğu siyasal hareket. Kendi ulusuna bağlılığının uluslararası ilkelere bağlılıktan ya da bireysel çıkarlardan daha önemli olduğunu ileri süren görüş.

omer61
14.07.2007, 23:43
Milliyetçilik kelimesi niye bu kadar rahatsız edici oldu bilmiyorum.Onun yerine yeni bir kelime türetildi:"Ulusalcılık"...

"Ulusalcıyım" diyenler herkesten saygı görürken,milliyetçiyim diyenlere "kafatasçı" gözüyle bakılır oldu...

Son not:Atatürk ilkeleri:
1-Cumhuriyetçilik
2-Milliyetçilik
3-Halkçılık
4-Laiklik
5-Devletçilik
6-İnkılapçılık

günmzde bazı milliyetçi kesimler atatürk milliyetçiliinin dışna çıktığı için böle olmştr!!

antagonist
14.07.2007, 23:45
günmzde bazı milliyetçi kesimler atatürk milliyetçiliinin dışna çıktığı için böle olmştr!!

O bazı kesimlerin yaptığı yanlışı herkese mâl etmek doğru mu peki?

Onur
14.07.2007, 23:46
Bak sen söylüyorsun bazı(!).

Bazıları çıktıysa bunu niçin tüm milliyetçiler olarak genelliyorsun.

omer61
14.07.2007, 23:48
Bak sen söylüyorsun bazı(!).

Bazıları çıktıysa bunu niçin tüm milliyetçiler olarak genelliyorsun.

ama bak benm başta yazdıımı da oku.. başta da ben bazı milliyetci kesmlrn yazdıı bişidr bu demştm.. milliyetcilii ırkcılık olark gören kesmdn bahsediorm..

antagonist
14.07.2007, 23:50

ama bak benm başta yazdıımı da oku.. başta da ben bazı milliyetci kesmlrn yazdıı bişidr bu demştm.. milliyetcilii ırkcılık olark gören kesmdn bahsediorm..

Bu mesajda "bazı" diye bir ifade yok ama neyse:rolleyes:

Bir de Türkçe'mizi koruyalım,kelimeleri bütün ve net olarak yazalım.;)

Onur
14.07.2007, 23:53
Evet tam ben alıntı yapıyordum sen yaptın Süleyman. Benden çok yaşıcaksın :)

omer61
14.07.2007, 23:55
Bu mesajda "bazı" diye bir ifade yok ama neyse:rolleyes:

Bir de Türkçe'mizi koruyalım,kelimeleri bütün ve net olarak yazalım.;)

eet doğru yazmamışm, yazdım kalmş aklmda.. bütün milliyetclrn öle olmadığı görüşüne ben de katılıorm orda hemfikirz ama bu yazıyı BAZI aşırı milliyetçilern yazdıını düşünüorm. oldu hrlde şimdi :D

antagonist
14.07.2007, 23:57
eet doğru yazmamışm, yazdım kalmş aklmda.. bütün milliyetclrn öle olmadığı görüşüne ben de katılıorm orda hemfikirz ama bu yazıyı BAZI aşırı milliyetçilern yazdıını düşünüorm. oldu hrlde şimdi :D

Olabilir,bir şey diyemem.

Bu arada Türçe'nin kullanımı ile ilgili uyarımı pek önemsemedin galiba.:)

omer61
15.07.2007, 00:00
Olabilir,bir şey diyemem.

Bu arada Türçe'nin kullanımı ile ilgili uyarımı pek önemsemedin galiba.:)

Peki dikkat ederim bundan sonra :) ben çıkıyorum şimdi iyi geceler görüşürüz..

Özkan
15.07.2007, 00:05
Atatürk'e manzûmelerinde ağzına geleni sayan çakalın birini kimlik resmi yapan genç kardeşimizin kimi grupları "Atatürk milliyetçisi" (Ne demekse) olmamakla suçlamasını gençliğine, toyluğuna ve cehâletine vermek istiyorum.

Her neyse, konumuza dönelim. Prof. Neumark gerçekten de bu sözleri söylemiştir, birçok konuda da haklıdır.

OYılmaz
15.07.2007, 15:36
omer61 Ne Mutlu Türküm diyen herkes Milliyetçidir . Hepimiz ermeniyiz diye bağıranların arasında sende vardın heralde :rolleyes:

Not: Başlık kapatılmalı saygılarımla sevgilerimle....

Ne mutlu Türküm diyene :trbyrk:

Adem Erdoğan
15.07.2007, 21:34
türkün türkten başka dostu yoktur """ diyebilir miyiz? bence deriz:)

dünya türkler ve hristiyanlardan ibaret değil.Türkün türkten başka dostlarıda vardır. Ama biz göremiypruz çünkü aramıza sıradağlar koymuşlar.

Bence çok saçma bi düşünce.

Adem Erdoğan
15.07.2007, 21:39
Tartşımaları okudum.Türk yada ecnebi olmaksızın her insan eşit doğar.Tabiki herkes milliyetişni sever ama milliyetçilik tartışılması çok saçma bi konu.Gerek yok yani.

guci 29
16.07.2007, 19:30
Herkesin milliyetçiliği kendinedir! Kimse burada milliyetçiliğini yarıştırmaya kalkmasın! Ne düşünüyorsa söyleyebilir ama kendini milliyetçi sanıp da milliyetçilik taslayamaz! Milliyetçilik her kesimi içine alarak kardeşlik barındırmak ister. Ayırım yapıp, içine milliyetçiliği karıştırmayın!

Oğuzhan Görkan
16.07.2007, 19:52
milliyetçilerin işi demek ne demek demek bu arkadaşımız kendini milliyetçi olarak görmüyor ya da milliyetçiliği zararlı birşey olarak yorumluyor. yanlış! günümüzde atatürk ilkelerini laiklikten ibaret sananlar gibi kimse atatürk ilkelerini bölüp bazılarını alıp bazılarını dışlayamaz! lütfen dikkat edelim.kimsenin görüşüde bizi ilgilendirmez.abd li kendi atalarını öven kendilerini öven kurtarıcı olarak gösteren tonlarca film yapmıştır bizim böyle şeyler yapmamızda da bir zarar görmüyorum.bu demek olmuyorki tmm demek biz iyiyiz yatalım, armut piş ağzıma düş hesabı çalışıp ilerleyelim atalarımızın yaptığını çağdaş bir şekilde bizde gerçekleştirelim onun için atalarımızı ve kendimizi övmk bize zarar getirmez ama yararda sağlamaz iş bizde biter diyorum bence ama açıkladığım şartlar altında...

WERTHeR
16.07.2007, 21:14
Bu yazı hakkında zamanım yoktu daha detaylı yazacağımı söylemiştim zamanı geldi. Çünkü epey ilgi duyduğum bir konuya değinilmiş. Katılan olur söylediklerime katılmayan olur. Fakat bu yapacağım yorumlar eblirli bir emeğin ürünüdür.

Bizler milletçe mübalağa sanatına meyilli insanlarız. Erzurumda çatıdan çatıya geçen kediyi donduran Evliya Çelebi bizim içimizden çıkmıştır:) Bu duruma birazda asırlarca geri kalmış bir toplumda yaşadığımızı eklersek durumu açıklayabiliriz. Hani vardır ya kış günü güzel bir hava olur ve ağaçlar çiçer açıverir. Yalancı bahardır aslında o ağaçları çiçeklendiren. Bizde milletçe o ağaçlardan farklı değiliz. Polyannacılık oynamak çok hoşumuza gidiyor. Mahalle kahvesinde övülmek çok hoşuna giden insanlarda bizim içimizden çıkar.

Üniversitedeki hocalarımdan bir tanesi bir derste biz mezar taşlarıyla övünen bir milletiz demişti. Bu söz yahya kemaden alıntı olabilir tam hatırlayamıyorum. Biz gerçekten tarihimizle fazlaca övünen bir milletiz. Keşke siyasi tarihimizle değilde bilim tarihimizle sanat tarihimizle bu kadar övünebilsek. Yanlış anlaşılmasın övünülecek bir tarihe sahibiz elbette ama abartıyoruz. Keşke bunları tartışana kadar atalarımız bunları yaptı bizde üzerine neleri koyabiliriz diyebilsek. Hep küçük insan modeliyiz. Bu özeleştiriyi yapmalıyız. Bu eleştirim tüm milletimizedir bende dahilim...

Konuya mesaj yazan arkadaşlarımız milliyetçilikten bahsetmişler. Özeline girip siyasete bulaşmak istemiyorum. Bence milliyetçilik siyasetüstü bir kavramdır. Kimsenin malı değildir ve kimse kimseden daha milliyetçi olamaz...

1- Avrupalılar sizleri Müslüman olduğunuz ve İslamiyeti yaydığınız ve Müslümanları asırlarca himaye ettiğiniz için sevmezler...

Kısmen doğrudur diyebilirim ama abartılı tarafı yok değil. Avrupada din faşizminin bir zihniyet halinde olduğunu kimse inkar edemez. Buna rağmen o tarafa bakıp don kişot gibi yel değirmenlerine saldırmanın pek bir anlamı yok. Bize fayda sağlamaz. Avrupalıya bu gözle bakarak bir şey kazanamayız.

2- Sizler farkında değilsiniz ama onlar şu gerçeği çok iyi bilirler. Tarihten Türk çıkarılırsa tarih kalmaz. Osmanlı arşivi tam olarak ortaya çıkarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazılması gerekirdi. Osmanlı arşivi kasıtlı olarak çürütüldü ve imha edildi.

Vallahi yalan billahi yalan. Yarım kalmış bir tarih eğitimim var benim. Ben bunları hocalarımla sıkça konuşma fırsatı bulmuştum. Benim düşünce ne abartılacak kadar dünya tarihinin merkezini oluşturan bir tarihe sahibiz ne de küçümsenecek kadar etkisiz bir tarihe sahibiz. Bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da dengeyi tutturamamışız.

Gelelim arşiv kısmına. Osmanlı arşivinin büyük kısmına ulaşılamadığı bir gerçektir. Lakin buradaki başarısızlık engellemelerden dolayı değildir. Bu tamamen bizim bu alanda osmanlıcaya tamamen hakim insanlar yetiştiremeyişimizle alakalıdır. Bu iş öyle tarih edebiyat bölümlerine kıytırık osmanlıca dersleri koymakla olmaz. Yıllar önce İlber Ortaylı'ya bir konferansta bunu sormuştum. Bana vermiş olduğu cevap Osmanlı arşivleri kapalı filan değil eleman eksikliğinden dolayı tasnif yapılamıyor o yüzden sağlıklı bir şekilde araştırma yapılamıyor olmuştu...

Bu konuda fazla söz söylemeye gerek yok. Ekonomi konusunda fazlaca bir bilgi sahibi değilim ama şunu biliyorumki biz hiç bir zaman ticareti başarıyla yapabilen bir millet olmadık...

4- En az 400 yıl Avrupa'nın sırtında ve ensesinde at koşturdunuz

Şovenist bir anlayışla tarihe yaklaşmak ben buna derim. Abartmamızın anlamı yok. Tarih bizim başarısızlıklarımızıda yazar zaferlerimizide. Yavuzdan sonra kaç yüz sene o zaman sırtımızda ve ensemizde at koşturuldu:)

5- Selçuklular Anadolu'yu, Osmanlılar ise Balkanlar ve Orta Avrupa'yı Hristiyan Haçlılara mezar ettiler.

Mezar ettiler demeyelimde üslubu biraz yumuşatsak daha güzel durur gibime geliyor ama verilmek istenen mesaj tamamen doğrudur bence...

6- Sizi silah ile yenemeyenler, kendilerine benzeterek, milli ve manevi değerlerinizden kopararak yendiler ve hakimiyet sağladılar. Giyiminizden yaşantınıza kadar her şeyi kendilerine benzettiler. Ahlaki değerlerinizi yıprattılar. Ve sonra kendi içinizde sizi bölmeye başladılar.

İşte en can alıcı nokta burası. Tamamen katılıyorum. Kültürlerini koruyamayan toplumlar yıkılır gider. İlk çağ tarihine bakacak olursak sağlam kültürel yapıları olan toplumlar hala daha yaşamaktadır. Diğerleri ise tarih mezarlığında yerlerini almışlardır.

Gün geçtikçe avrupalılaşdığımız doğrudur. Elbette etki olacaktır ama bu etki öz değerlerimizi yitirerek gerçekleşirse bizim zararımıza olur.

7- Selçuklu ve bilhassa Osmanlı canını, kanını ve malını İslamiyet uğruna feda etmeseydi Kuzey Afrika Orta Doğu Hristiyan ülkesi olurdu. Ve belki İslamiyet Hicaz'da azınlık olarak kalırdı. Batı her yerde İslamiyeti kendi inançlarına göre kanalize etti. Ama Osmanlı Asr-ı Saadet devrindeki inancı devam ettirdi.

Epey iddialı bir fikir bence. Tarih bölümünde okurken bizim metodoloji diye bir dersimiz vardı. tarih araştırması nasıl yapılır neye dikkat edilir filan onları öğreniyorduk. Kesinlikle öyle olsaydı ne olurdu böyle olsaydı ne olurdu gibisinden bir şey söz konusu olamaz. Tarih olasılıkları incelemez olanı inceler.

Hele şu Asr-ı Saadet olayı tamamen cahilane bir anlayış. Osmanlıda hilafet siyasi manada kullanılmıştır. Bunun dini boyutu kesinlikle olmamıştır. Araplar , arap olmayan birisini zaten halife olarak kabul etmezler. Merak eden araştırsın bu konuyu..

8- Kilise size kin kusmaktadır. Sebepleri yukarıdadır.

Bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim ne yazsam yanlış olma ihtimali var...

9-Ben İstanbul'a geldiğimde Türkiye'de 2 üniversite vardı. Şimdi 19'a çıktı. Osmanlı devrinde medreseler köylere kadar yaygın idi. Her medresede bilim vardı. İlk denizaltıyı Osmanlı yaptı. Sizin haberiniz yok ama Avrupalı biliyor.

Osmanlı medreselerinin bir döneme kadar çok iyi olduğunu söyleyeilirim ama bir dönemden sonra iş çığırından çıkmıştı. Ulema eğerki sinek pisliğiyle bilmem neyi karıştırırsak ipek elde edebilirmiyiz diye tartışmaya başlamışsa gerisini siz düşünün...

10- Sizler milli kimliğinize dönerseniz Avrupa'nın medeniyeti ve refahı yıkılır. Ama Batı size bu imkanı vermez...”

Gaz verme devam ediyor. Biz ülke olarak çok iyi yerlere gelebiliriz. Avrupa bu sebeple sadece bir pazarını kaybeder medeniyetini değil...

ayse_61
16.07.2007, 21:31
avrupanın derdi olmuşuz demek ki zamanında iyi koymuşuz

Adem Erdoğan
17.07.2007, 13:22
:D:D:D:D:D:D

kafiyede uymuş

A.Alper
17.07.2007, 15:47
Evet doğru ya milliyetçilik imzasında siyasi parti sloganı kullanmaktı değil mi şehit insanın resmini çıkarıp modaya uyup şarkıcı resmi koymaktı milliyetçilik değil mi?