PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğrenci Seçme Sınavı ve Sistemi

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Bartuğ13
25.06.2007, 21:36
2007 ÖSS'yi bu başlıktan takip edelim.

hacettepeli olsun istersen kardes sen aklındaki bölümleri de ben yardım ederim sana

inşaat isitoyrum ama bakalım

Özkan
26.06.2007, 04:03
Gazi İnşaat'a gidersen yabancılık çekmezsin. Bölümün büyük bir kısmı Karadenizli. Ayrıntılı bilgi için unikaradeniz.com'a gir ve oradaki elemanlara sor.

antagonist
26.06.2007, 11:23
öss ve tercihler başlığından çıkmış mı ne burası:D

bi odtülü yok mu okulunu tanıtacak yada gazili

Pacos_bill senin aradığın adam aslında...ODTÜ İnşaat mezunudur kendisi...

OYılmaz
26.06.2007, 13:47
Arkadaşlar bu sene fazla çalışmadan öss girdim Okulla birlikte gitmedi bahane olamazda :) Ea 2 den yaklaşık 219 filan yaptım işletmeler tutuyor sizce gireyimmi işletmeye yoksa 1 sene dahamı çabalıyayım bence 1 sene daha çabalamak gerekiyor ;) hedef Konya Selçuk Hukuk ....

Murat'
26.06.2007, 13:54
Arkadaşlar bu sene fazla çalışmadan öss girdim Okulla birlikte gitmedi bahane olamazda :) Ea 2 den yaklaşık 219 filan yaptım işletmeler tutuyor sizce gireyimmi işletmeye yoksa 1 sene dahamı çabalıyayım bence 1 sene daha çabalamak gerekiyor ;) hedef Konya Selçuk Hukuk ....

eğer ilk senen ise ben seneye bekle derim.....ama:) eğer cem uzan iktidara gelirse hiç merak etme:D sınavada girmene gerek kalmaz:D..işin şakası bir yana eğer ilk senense seneye şansınıdenesen daha iyi olur derim.....birde senin ortaöğretim başarı puananın kaç

Eren Uğur Ayar
26.06.2007, 13:55
Bence bir sene daha çabala Sonra istemedigin bölüme gidipte pişman olma bosuna bir senen gitmiş olur.Benim başıma geldigi için iyi biliyorum;)

OYılmaz
26.06.2007, 13:59
...................

Murat'
26.06.2007, 14:05
hem çalışmadım diyorsun...biraz düzenli çalışarak puanını çok daha yükseltebilirsin

Bartuğ13
26.06.2007, 14:24
süleyman abi haklısın aslında.pacosbill tam aradığım adam o zaman.ama odtü olmazsa gazi yazacağım için tabi ordan da bilgi almam gerekebilir.

Ömer SEVİNÇ
26.06.2007, 14:45
Meslek yüksek okulları için ne diyorsunuz?

Ümit Küçük
26.06.2007, 16:53
inşaat isitoyrum ama bakalım

bizde insaat yok kardesim ama baska bölüm istersen var sana tavsiyem hacettepe üniversitesi otomobil mühendisligi okul bitince direk is bulursun hem bildigim kadarıyla bmw ve mercedes firmasıyla anlasmaları var

kobra_61
11.07.2007, 23:06
yarın sonuçlar açıklanıyor hadi hayırlı olsun :D

Hüdai Pervaneli
11.07.2007, 23:12
peki ki g irmisdiki oss ye:D

U.Sadıkoğlu
11.07.2007, 23:20
ohoo sıtenın yarısı sınava gırdı yaw:D

Hüdai Pervaneli
11.07.2007, 23:53
ohoo sıtenın yarısı sınava gırdı yaw:D

yapmaya sende girdin mi :D

Yunus Emre AYAZ
12.07.2007, 11:17
say 2 190.513 istediğimi aldım gelsin maltepe univ bilgisayar müh :D

Hüdai Pervaneli
12.07.2007, 11:22
way o zaman hadi hayirlisi:D

m@rdi
12.07.2007, 11:25
190,513 ??? emi misin???

Mustafa Önal
12.07.2007, 11:25
sınava giren arkadaşlar umarım istediklerini almıştır umarım. bend ezar zor bir arkadaşın kız kardeşinin puanına baktım. sadece puanlarına bakabildim sayfa tam açılmadı. 259. 221 almış . helal olsun diyelim. inşallah tüm arkadaşlarımız gönlüne göre puanları almış ve istediği yerlere yerleşirler.

m@rdi
12.07.2007, 11:28
Sayfada yığılma var :) açılmıyor bile.Sınava giren arkadaşların gönüllerincee bir yere girmelerini umarım.

OYılmaz
12.07.2007, 11:29
.............

Hüdai Pervaneli
12.07.2007, 11:33
arkadaslar adresi yazinda milet de basksin:D

kobra_61
12.07.2007, 11:36
http://oss2007.osym.gov.tr/

Ozan
12.07.2007, 11:44
bende giremedim bir türlü siteye . sayfa görüntülenemiyor diyor. fazla kişi girince siteye böyle oluyor . lgs de de olmuştu :) ne günlerdi bee :D

Hüdai Pervaneli
12.07.2007, 11:45
saol da cikmiyo mu sayfa ya bende denedim buldu bende problem olmuyo isteyene bulurum:D

kobra_61
12.07.2007, 11:49
tc kimlik no sorgulama da iptal :D

Hüdai Pervaneli
12.07.2007, 11:52
yaw bende yapabiliyorum istiyenede yaprimda tc kimlik istiyo:D

OYılmaz
12.07.2007, 11:55
Sonuçlar geldiii gaydııııııııııııııııı :( Ea2 215 istediğim puan hiçmi hiç değil artık 2.ci kez girecez şimdiden dersanelerin erken kayıt fırsatlarından yararlanayım :(

TSelif
12.07.2007, 11:57
21 kişinin 1. olduğu doğru mu ? :rolleyes:

Hüdai Pervaneli
12.07.2007, 11:59
Sonuçlar geldiii gaydııııııııııııııııı :( Ea2 215 istediğim puan hiçmi hiç değil artık 2.ci kez girecez şimdiden dersanelerin erken kayıt fırsatlarından yararlanayım :(

yapma ya üzüldüm simdi:(

kobra_61
21 kişinin 1. olduğu doğru mu ? rolleyes:

evet doğru :D ilk kez Trabzonun adı ilk 10'da geçti ne mutlu bize :) 160'ı geçenlerde ilk 10'dayız

Hüdai Pervaneli
evet doğru :D

gercek mi ya kaynak ne peki:D

OYılmaz
12.07.2007, 12:02
yapma ya üzüldüm simdi:(

...................

kobra_61
12.07.2007, 12:03
gercek mi ya kaynak ne peki:D

kaynak ösym başkanı Ünal Yarımağan'ın 10'daki basın toplantısı ;)

Mustafa Önal
12.07.2007, 12:03
21 kişinin 1. olduğu doğru mu ? rolleyes:
evet var öle bişey bi dalda vardı sözel 1 di sanırım. dikkat etmedim. 21 tane vardı.

iyi bir TRABZONSPORLU arkadaşımın kardeşi sayısal 2 de 259 ,221 ham ve 338.044 puan aldı. kendisi de iyi bir TRABZONSPORLU inşallah hayırlısı olur tüm kardeşlerimiz için.

Hüdai Pervaneli
12.07.2007, 12:06
zaten biricile rve iyiler trabzondan cikiyor:D

Miraç Atalay Çiftçi
12.07.2007, 12:07
Haydi İzmir'e bekleriz EGE'ye DokuzEylül'e...

Bakın EgeÜniversitesi içine metro agını genişletiyorlar. Artık ulaşım daha rahat daha ucuz.

kobra_61
12.07.2007, 12:10

Bakın EgeÜniversitesi içine metro agını genişletiyorlar. Artık ulaşım daha rahat daha ucuz.

puan tutsa gelecez herhalde :D

m@rdi
12.07.2007, 12:15
Puanı düşük olan arkadaşlar üzülmeyin seneye rakip sayısı azalacak,en azından istediğiniz bölüme girebilme şansınız artmış olacak.İstemediğiniz bölüme gidip mutsuz olmaktansa şansınızı bir kere daha deneyin derim. :)
(Bizlerde yeni mezun olarak tekrar şansımızı deneyeceğiz ona göre :D )

OYılmaz
12.07.2007, 12:17
Puanı düşük olan arkadaşlar üzülmeyin seneye rakip sayısı azalacak,en azından istediğiniz bölüme girebilme şansınız artmış olacak.İstemediğiniz bölüme gidip mutsuz olmaktansa şansınızı bir kere daha deneyin derim. :)
(Bizlerde yeni mezun olarak tekrar şansımızı deneyeceğiz ona göre :D )

Abi herkes senin gibi yapsa giren sayı yine aynı olur :D

python
12.07.2007, 12:17
Sözel 1 = 203

Sözel 2 = 180

Eklenmemiş puanlarım bunlar :) Hiçbir işe yaramaz sanırım :) 4 yıllık açıköğretime girebilsem yeterdi ama giremiyorum sanırım :rolleyes:

Mustafa Önal
12.07.2007, 12:23

miraç marmara varken ne işleri var eğede dokuz eylül de :D:D

hem bizde tüp geçitte yapılıyor. köprüleri beğenmezsen tüp geçitten geçersiniz. :D:D

ayrıca puanı yetmeyen arkadaşlar üzülmesin herkes birinci sefrinde kazanmıyor. hayırlısı diyelim seneye daha güzel yerler alabilirsiniz. hem seneye bend egirmeyi düşünüyorum sizede destek olurum.

m@rdi
12.07.2007, 12:27

reklam yapmak için ucuzluğu kullanma bari :D

Yaşam olarak ulaşım,yemek,barınma vb. ihtiyaçlar Çukurova(ADANA )da çok daha ucuz ve rahat.Kampüsü ise bence Ege'nin kampüsünden daha güzel.KARADENİZ Kafesi bile var :D
Ancak sıcaklarda yaşayamayanlar için sorun olabilir. (Ucuzuğa kanmayın yinede gelmeden iyice düşünün ;) )

Yinede mühendislik yazarken 3 kere düşünün arkadaşlar :D,öğrenci olarak en az 4 yılınızı üniversite içerisinde geçireceğinizden kampüsü,sosyal olanakları araştırın,(kampüsü olmayan sadece taş binalardan ibaret okulllardan kaçının :D)

m@rdi
12.07.2007, 12:30
Abi herkes senin gibi yapsa giren sayı yine aynı olur :D
Abi değil abla :p:mad:

Unutmayınki bizlerin çoğu kuru kalabalık olacaktır,sadece şans denemek için girecektir. Mezuniyeti tehlikeye atıp öss çalışacak halimiz yok ya :D

Ama iyi bir puan gelirsede yok ben yerleşmem diyecek halimiz yok ona göre sıkı çalışın.

Miraç Atalay Çiftçi
12.07.2007, 12:35
reklam yapmak için ucuzluğu kullanma bari :D

Yaşam olarak ulaşım,yemek,barınma vb. ihtiyaçlar Çukurova(ADANA )da çok daha ucuz ve rahat.Kampüsü ise bence Ege'nin kampüsünden daha güzel.KARADENİZ Kafesi bile var :D
Ancak sıcaklarda yaşayamayanlar için sorun olabilir. (Ucuzuğa kanmayın yinede gelmeden iyice düşünün ;) )

Yinede mühendislik yazarken 3 kere düşünün arkadaşlar :D,öğrenci olarak en az 4 yılınızı üniversite içerisinde geçireceğinizden kampüsü,sosyal olanakları araştırın,(kampüsü olmayan sadece taş binalardan ibaret okulllardan kaçının :D)

Ülkedeki tamamı kendi toprakları olan yani tapusu kendinde olan en büyük kampüsü bizde. İçinde neler mi var ? Kipa, ForumBornova alışveriş merkezi ( yaklasık 200e yakın magaza var, burgerkingden tutunda zara,mango,sinema salonları falan filan :) ) ikea magazası da mevcut bu kampüs alanı içerisinde. Ayrıca yeni yapılan ögrenci evlerinde sadece EgeÜniversitesi ögrencilerinin kalabileceği bir kampüs yaşamı saglanıyor. Fakat önümüzdeki sene faal olacak. Bakın metroda geldi okulun içine kadar. :) hem yaklaşk olarak 500 kurus ögrenci için :) tutturun puanı. İzmirdeki Trabzonsporluları çogaltalım da :)

python
12.07.2007, 12:36
4 yıllık açıköğretime girmek için sözel 1 den 185 puanı geçmek yeterlimidir arkadaşlar?

m@rdi
12.07.2007, 12:46
Bildiğim kadarıyla puan türlerinden barajın aşılması yeterli açık öğretim için.

Ba®ış
12.07.2007, 12:49
derece yapan var mı?

python
12.07.2007, 12:50
Bildiğim kadarıyla puan türlerinden barajın aşılması yeterli açık öğretim için.

Sözel 1 den 203 aldım barajı geçtim. Sözel 2 den 180 aldım 1. barajı geçtim ama 4 yıllık barajını geçemedim. Sözel 1 den aldığım 203 puanla 4 yıllık açıköğretime girilirmi acaba?

Misina
12.07.2007, 12:50
Sözel 1 = 203

Sözel 2 = 180

Eklenmemiş puanlarım bunlar :) Hiçbir işe yaramaz sanırım :) 4 yıllık açıköğretime girebilsem yeterdi ama giremiyorum sanırım :rolleyes:

açıköğretim için herhangi bir bölümden barajı aşmak yeterli.barajı aşmış görünüyorsun.açık öğretim alırsın

python
12.07.2007, 12:57
açıköğretim için herhangi bir bölümden barajı aşmak yeterli.barajı aşmış görünüyorsun.açık öğretim alırsın
Açıköğretimi alırım ama 4 yıllığını alabilirmiyim?

Misina
12.07.2007, 13:02
abi konu başlığında anlatım bozukluğu yapmışsın :) öss sınavı olmaz öss zaten sınavdır :)

Hüdai Pervaneli
12.07.2007, 13:07
buarda 47 bin kisi sifir cekmis:(

Külünkoğlu
12.07.2007, 13:09
abi konu başlığında anlatım bozukluğu yapmışsın :) öss sınavı olmaz öss zaten sınavdır :)
:D:D:D
Ne bileyim canım,alın ÖSS'de sizin olsun ÖSS sınavınızda, hatırlamak istemiyorum o günleri.:D
Düzelttim başlığı. ;)

Ba®ış
12.07.2007, 13:10
:D:D:D
Ne bileyim canım,alın ÖSS'de sizin olsun ÖSS sınavınızda, hatırlamak istemiyorum o günleri.:D
Düzelttim başlığı. ;)
abi bak yine anlatım bozukluğu var :D Öss öğrenci seçme sınavı demek zaten bi sınavı kelimesine gerek yok :D

Misina
12.07.2007, 13:12
Açıköğretimi alırım ama 4 yıllığını alabilirmiyim?

4 yıllık barajını yani 185 i aşmışsın 4 yıllık açıköğretim alabilirsin.

Armağan Dere
12.07.2007, 13:21
evet mühendisler şöyle bi gelsin... kimler makina seçecek :D bnm seçtiğim gibi bir zamanlar

Ba®ış
12.07.2007, 13:24
bu makinacılığı icat edeni bi bulsam :D

Yunus Emre AYAZ
12.07.2007, 18:06
190,513 ??? emi misin???

evet ham puan o okul puanıyla birlikte her özel universitede istediğim bölüme giriorum...

A.Alper
12.07.2007, 19:50
http://www.ankara.edu.tr/gorsel/dosya/1176363355hukuk.jpg

ÖSS’NİN EN İYİLERİNİ TÜRKİYE’NİN EN İYİ HUKUKÇULARI YAPMAK ÜZERE 82 YILLIK BİRİKİMİMİZLE HAZIRIZ
Yüce Atatürk tarafından kurulmuş olan, Cumhuriyetin ilk yükseköğretim kurumu Ankara Hukuk Fakültesi:
- Dinamik, dünya ve Türkiye düzlemlerinde yayınlarıyla ve diğer bilimsel çalışmalarıyla tanınan seçkin akademik kadrosuyla;
- Dünya standartlarının da üzerinde işlevsel ve rahat bir çalışma ortamı sağlayan, otomasyona geçmiş çok zengin uzmanlık kütüphanesiyle;
- Türkiye'nin en prestijli hukuk dergileri arasında yer alan ve elektronik ortamda da tam metin olarak yayınlanan Türkçe ve yabancı dilde dergileriyle;
- Uzman öğretim elemanları tarafından verilen mesleki yabancı dil dersleriyle;
- Uzmanlaşmaya yönelik zengin seçimlik ders listeleriyle;
- Öğrenciye açık bilgisayar ve internet odalarıyla;
- Şık okuma ve dinlenme mekanlarıyla;
- Öğrencinin hizmetine sunulan Üniversitemizin kapalı olimpik havuzu, spor tesisleri, tenis kortları ve konforlu yurt imkanlarıyla;
- Cumhuriyetimizi şekillendiren profesörlerin ders verdiği, Cumhurbaşkanlarının, yüksek mahkeme başkanlarının, üyelerinin, başbakanların, bakanların, yüksek bürokratların, ülkemizin her köşesinde fedakarca hizmet veren binlerce hakim, savcı ve avukatımızın eğitim gördüğü tarihi binalarıyla;

sizleri bekliyor.
Ezberinize değil, muhakeme yeteneğinize güveniyorsanız, çalışmaya ve başarmaya kararlıysanız, biz, sizi en iyi yapmaya hazırız.

Fakültemizi ziyaret etmek ve merak ettiğiniz konularda bilgi almak isterseniz Fakülte Sekreterimiz İrfan ÖZTÜRK (319 13 95), Dekan Yardımcılarımız Prof. Dr. Gülin GÜNGÖR ve Doçent Dr. Ali ULUSOY (319 25 78) ile görüşebilirsiniz.
Saygılarımızla.

Ümit Küçük
12.07.2007, 21:54
arkadaslar bakın yazıyorum rahat okumak istiyosanız hacettepe fizik müh.ve elektirik elektronık müh. odtu makina muh. insaat muh.fizik böl. yazmayın bunlar adamı deli ediyor cok calısmanız lazım calısmayı sevmeyen bu okullardan hele hele bu bölümlerden uzak dursun mühendislik isteyen arkadaslar bence sizde bu kararlarınızı bır daha gözden gecirin cünkü mühendislik artık ölmek üzere türkiyede ciddi ciddi tıp düsünün bence veya diger saglık bransları onların önü baya acık

Ümit Küçük
12.07.2007, 21:59
birsey daha söylim genc kardeslerime önce bir gecmis olsun hepinize artık bu isin en kolay yanı ama sakın puanlara bakarak tercih yapmayın puanlar cok yanıltır insanı her zaman yüzdelik diliminize ve türkiyedeki sıralamanıza bakın ona göre tercih yapın isteyen arkadaslar bana özel den ulassın daha fazla bilgi verebilirim bu konuda baya bilgim vardır tekrar gecmis olsun hepinize

Bartuğ13
12.07.2007, 23:13
puanım 358.318 türkiye sıralamam 4745 say 2 için

istediğim yerlere girebilirim muhtemelen.

antagonist
12.07.2007, 23:17

Hayırlı olsun kardeş...Emeğinin karşılığını alacak olmana sevindim.:)

Bartuğ13
12.07.2007, 23:23
eyw abi sağolasın

WERTHeR
12.07.2007, 23:31
Ne etti habu bizim uşaklar:) İyi puanlar almışlardır inşallah. Bana bakın samsun filan yazmayın yazanıda engelleyin giriş var çıkış yok valla:)

Özkan
13.07.2007, 00:37

istediğim yerlere girebilirim muhtemelen.Tebrikler. ODTÜ İnşaat'a girersin bu dereceyle. Gazi'yi de ikinci tercihe yaz bence. Oradaki arkadaşlar öneriyor. Eğitimi gâyet iyiymiş ve piyasada da burayı bitirenler tutuluyormuş.

Emorfo
13.07.2007, 02:03
7 yıl aradan sonra bu senenin sorularına bakayım dedim. Sosyal 1 diye bi şey neyse başladım çözmeye güzel kebap kolay. Neyse bitti 3 yanlış çıktı. Sonra Sosyal 2'yi çözmeye başladım. One kazık, direk bilgi istiyorlar. Baya kastırdı ordan da 7 yanlış çıktı. 7 senede ne çok şey değişmiş baya kopmuşum olaydan bu sene ÖSS'ye tekrar girip hayırlısı İstanbul'da güzel bir bölüm kazanmak istiyorum. Çocukluktan beri Tarih bölümünü istemiştim. Bilmem bu bünye ikinci bir üniversiteyi kaldırır mı ama Tarih bölümünde ısrarcıyım. Kaç net lazım bu yeni sisteme göre İstabul'da tarih kazanmamız için.

yaranozlu
13.07.2007, 07:12
yeni sistem beni de şaşırttı, ben de 1. bölümde bütün soruları yaptım, yalnız matematiğin 2. bölümü de eskilere nazaran çok kolay, ÖYS kısımları hariç. Bu kadar kolay geometri soruları şaşırttı beni, Fen de keza kolay sayılırdı.(2.bölüm) Yalnız sosyal ve türkçede dondum kaldım. Aşırı ezbere dayalı bilgi istenmiş. İyi ki bu sınava girmedim derken öğrendim ki sayısal öğrenci bunları cevaplamıyormuş. Gerçi yeniden başlasam eğitim hayatıma eşit ağırlıkçı olurdum da, kısaca sorular şaşırttı beni.

Bir de gerek OKSde gerek ÖSSde yerlerde sürünüyoruz. OKSyi inceledim 35. olmuşuz Trabzon olarak. Özellikle kızlar çok zayıf. (41.) Moralim bozuldu neden böyle diye. ÖSSde de o kadar birinci arasında Yomra Fenden kimse yok. Bu çok önemli değil ama yine de görmek isterdim.

Bir de tavsiye vereyim, Türkiye birincisi de olsanız Boğaziçiyi seçmeyin, hadi seçtiniz Makineyi seçmeyin. Yoksa benim gibi 2 senedir yazın 1 gün bile tatil yapamazsınız. Yaz programı bellidir. (Yaz okulu+staj) Lanet olsun...

m@rdi
13.07.2007, 09:48

Tebrikler,güzel bir puanla güzel bir gelecek gelir umarım. Hayırlı olsun :)

WERTHeR
13.07.2007, 09:57
7 yıl aradan sonra bu senenin sorularına bakayım dedim. Sosyal 1 diye bi şey neyse başladım çözmeye güzel kebap kolay. Neyse bitti 3 yanlış çıktı. Sonra Sosyal 2'yi çözmeye başladım. One kazık, direk bilgi istiyorlar. Baya kastırdı ordan da 7 yanlış çıktı. 7 senede ne çok şey değişmiş baya kopmuşum olaydan bu sene ÖSS'ye tekrar girip hayırlısı İstanbul'da güzel bir bölüm kazanmak istiyorum. Çocukluktan beri Tarih bölümünü istemiştim. Bilmem bu bünye ikinci bir üniversiteyi kaldırır mı ama Tarih bölümünde ısrarcıyım. Kaç net lazım bu yeni sisteme göre İstabul'da tarih kazanmamız için.

Ben o istediğin bölüme 2 yıl dayanabildim sonra bıraktım gel sende kıyma kendine:)

The Legend
13.07.2007, 10:44
makine mühedisliğini tercih etmeyi düşünenler aşağıdaki yazıdan bölümle ilgili özet bilgi edinebilirler. özellikle çalışma alanları kısmına dikkat edin.

Makine Mühendisliği :

Her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapılır. Geniş bir çalışma alanına sahiptir. Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tirbünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır.

Programın Amacı: Makine mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Makine mühendisliği programının ilk yılında matematik, fizik, kimya, geometri, teknik resim gibi temel dersler okutulur. Daha sonraki yıllarda, termodinamik, ısı transferi, akışkanlar mekaniği, mekanik, makine elemanları, makine tasarımı, nükleer enerji ve enerji dönüştürüm sistemleri konularında dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir.

Gereken Nitelikler: Makine mühendisliği programına girecek ve makine mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir akademik yeteneğe, hayal gücüne ve yaratıcılığa, uzay ilişkileri yeteneğine ve el becerisine sahip; matematik, fizik, teknik resim ve tasarı geometri ile ilgili ve bu alanlarda başarılı bir kimse olması gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Makine mühendisliği bölümünden mezun olanlara "Makine Mühendisi" ünvanı verilir. Makine mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Çalışma Alanları: Kalkınma çabasında olan ülkemizde, diğer teknik elemanlar gibi makine mühendislerine de ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak ülkemizde teknoloji üretimi henüz yeterli düzeyde olmadığından makine mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorluk çekmektedirler.

Bartuğ13
13.07.2007, 11:44
Tebrikler,güzel bir puanla güzel bir gelecek gelir umarım. Hayırlı olsun :)

Tebrikler. ODTÜ İnşaat'a girersin bu dereceyle. Gazi'yi de ikinci tercihe yaz bence. Oradaki arkadaşlar öneriyor. Eğitimi gâyet iyiymiş ve piyasada da burayı bitirenler tutuluyormuş.

sevgili abilerlim teşekkür ederim.inşaat dışında bir iki bölüm daha kafamda vardı ama onlara hiç bakmadan direk odtü inşaat yazmayı planlıyorum
zaman ne getirir bilinmez ama tek tercih yapabilirim.

m@rdi
13.07.2007, 12:08
1)Abi değil abla:mad::cool:

2) Ne olur ne olmaz tek tercih yapma,mutlaka alternatiflerin olsun;)

eys_61
13.07.2007, 12:29
Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Makine mühendisliği bölümünden mezun olanlara "Makine Mühendisi" ünvanı verilir. Makine mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Bu seneden itibaren diplomalarda Makine Mühendisi değil,Makine Mühendisliği bölümünden mezun kişi ünvanı verilmeye başlandı, "Yetkin mühendislik" programına altyapı kapsamında :confused:.Mühendislik tercih edecek arkadaşları öyle güllük gülistanlık bir üniversite hayatı beklemediğini de hatırlatmak isterim :).Herkesin gönlüne göre olsun:cool:

Miraç Atalay Çiftçi
13.07.2007, 12:31

:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:

Tebrik ediyorum...

Badaloğlu
13.07.2007, 12:44
Bartuğ13,

Kardeşim,tebrik ederim seni...Bayağı bir emek vermişsin helal olsun sana.Kopya çekmedin değil mi?:)Ayrıca sınavı kazanan tüm BMN üyelerini tebrik ediyorurm.

cuneytr
13.07.2007, 12:50
Bu seneden itibaren diplomalarda Makine Mühendisi değil,Makine Mühendisliği bölümünden mezun kişi ünvanı verilmeye başlandı, "Yetkin mühendislik" programına altyapı kapsamında :confused:.Mühendislik tercih edecek arkadaşları öyle güllük gülistanlık bir üniversite hayatı beklemediğini de hatırlatmak isterim :).Herkesin gönlüne göre olsun:cool:
bne makine mühendisligi bölümünde okuyorum öle bişeyden haberim var ama kesin cıkıp cıkmadıgımnı bilmiyorum kesin mi sölediklerin?

Uğurtan
13.07.2007, 13:10
Seneye tekrar girecek olanlara bir hatırlatma "giren sayısı az olucak" amaa "soruları tübitak hazırlicak" ufak bir bilgi.. ;)

Ümit Küçük
13.07.2007, 13:13
sevgili abilerlim teşekkür ederim.inşaat dışında bir iki bölüm daha kafamda vardı ama onlara hiç bakmadan direk odtü inşaat yazmayı planlıyorum
zaman ne getirir bilinmez ama tek tercih yapabilirim.

odtu insaat zordur cok ugrastırır seni tıp seciminide düsün bence

Ümit Küçük
13.07.2007, 13:15
Seneye tekrar girecek olanlara bir hatırlatma "giren sayısı az olucak" amaa "soruları tübitak hazırlicak" ufak bir bilgi.. ;)

hersene o muhabbet yapılırı tubitak muhabbeti ama hic birsene de yapmazlar bence tubitak yapsın soruları yoruma dayalı onların soruları hatta biz tübitak kampına gidcez agustosda belki bize hazırlatır soruları :D

OYılmaz
13.07.2007, 14:06

Tübitak ne tür soru sorar çalışma kaynakları varmı :) ona göre çalışalım ;)

Özkan
13.07.2007, 14:57
odtu insaat zordur cok ugrastırır seni tıp seciminide düsün benceİnşaat zordur ve uğraştırır ama tıp okuyup pratisyen hekim olmak için (1200 YTL civârında aylık gelirleri oluyor.) çabalayacağınıza aynı sürede iki diploma birden alabilirsiniz. Tıbba özel ilgisi olmayan sakın yazmasın. Ayrıntılı bilgi için bana, Süleyman'a ve Eomer'e danışılabilir.

Oğuzhan Görkan
13.07.2007, 16:10
gördüğüm kadarıyla bu sene dil bölümnden sınava giren yok kazanan arkadaşları tebrk ediyrm. kazanamaynlarda üzülmesnler sağlık olsn seneye istedikleri olur allahın izniyle...

bu arada ege üniversitesi öğrencisi olarak bende miracı destekliyrm.izmiri özellikle ege üniversitesini yazın pişman olmazsınız...hem ts li arkadaşlarada ihtiyacımız war:D

Bartuğ13
13.07.2007, 17:33
....1967......

Bartuğ13
13.07.2007, 17:35
:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:

Tebrik ediyorum...

teşekkürler hocam

Bartuğ13,

Kardeşim,tebrik ederim seni...Bayağı bir emek vermişsin helal olsun sana.Kopya çekmedin değil mi?:)Ayrıca sınavı kazanan tüm BMN üyelerini tebrik ediyorurm.

abi sağol.ama kazanma durumu yerleştirilmelerden sonra belli oluyor;) şmdilik sadece puan var:D

valla tıpı diyor bi çok kişi ama ben tıpta yapamam.ayrıca inşaat zorsa tıp bence daha zordur.kaldı ki inşaat çevrem var bolca.yardım alabilirim.ama belki yüksek bir kaç yeri yazabilirim hani şans denemelik ama odtü inşaat cebimde sayılır.puanım biraz iyi odtü inşaata göre ama bakalım belli olmaz.işte neyse çok konuşmayayım ben.güzel dilekler ve tebrikler için herkese teşekkürler tekrardan

gerçekefsane
13.07.2007, 17:38

bizim yaylalarda Otur-Düşün-Taşın-Üşüt diyolar :D:D

@Bartuğ13

tebrik ederim

eys_61
13.07.2007, 17:52
bne makine mühendisligi bölümünde okuyorum öle bişeyden haberim var ama kesin cıkıp cıkmadıgımnı bilmiyorum kesin mi sölediklerin?

Yetkin mühendislik konusu halen tasarı aşamasında diye biliyorum ama eninde sonunda çıkarılacaktır zira oda başkanları ve sanayicilerin ilişkileri son derece iyi (?).

Diploma konusuna gelince bu sene mezun olan arkadaşlar diplomalarında bu ibarenin yazılı olduğunu söylediler,ben de onların yalancısıyım açıkcası :) Seneye kendi diplomamda görene kadar onlara inanmak zorundayım :)

OYılmaz
13.07.2007, 17:56
Ea 2 den 280 le bi yere girilirmi :D İşletme var ama 2.nci sene daha ii olacak ;)

Ömer SEVİNÇ
13.07.2007, 17:59
Arkadaşlar bu yaşta babamdan daha çok beyazım var. Aklınızda bulunsun:)

eren_61
13.07.2007, 18:35
Arkadaşlar bu yaşta babamdan daha çok beyazım var. Aklınızda bulunsun:)

valla beyazlar bendede başlamıştı habu öss zamanından şimdide biraz artma var:D

yaranozlu
13.07.2007, 19:14
beyaz iyidir, ondan olmayanlar bile var makine öğrencilerinde... Olsa da yeşil olsa diyolar:)

Onur
13.07.2007, 20:00
..............

ayse_61
13.07.2007, 20:03
bekle beni KTU geliorum :D:D:D:

Osman Yavuz
13.07.2007, 20:10
valla tıpı diyor bi çok kişi ama ben tıpta yapamam.ayrıca inşaat zorsa tıp bence daha zordur.kaldı ki inşaat çevrem var bolca.yardım alabilirim.ama belki yüksek bir kaç yeri yazabilirim hani şans denemelik ama odtü inşaat cebimde sayılır.puanım biraz iyi odtü inşaata göre ama bakalım belli olmaz.işte neyse çok konuşmayayım ben.güzel dilekler ve tebrikler için herkese teşekkürler tekrardan
Bartuğcum senin tercihin sonunda ama ben o puanı alsam inşaat mühendisliğine girmezdim açıkçası.Bence matematik öğretmenliği çok iyi olurdu diye düşünüyorum.Malum artık özel ders moda oldu .İyi bir üniversiteden mezun olursan özel dersle çok iyi paralar kazanabilirsin ama tabiki senin kararın bu.Ben değiştiremem.Sadece abi tavsiyesi diyebilirim.:)

Oğuuz
13.07.2007, 20:17
Bartuğcum senin tercihin sonunda ama ben o puanı alsam inşaat mühendisliğine girmezdim açıkçası.Bence matematik öğretmenliği çok iyi olurdu diye düşünüyorum.Malum artık özel ders moda oldu .İyi bir üniversiteden mezun olursan özel dersle çok iyi paralar kazanabilirsin ama tabiki senin kararın bu.Ben değiştiremem.Sadece abi tavsiyesi diyebilirim.:)
şunuda belirtelim matematik öğretmenliğinden son iki yılda 0 (sıfır) atama yapıldı...

cuneytr
13.07.2007, 20:22
puana bakma ne istersen onu yaz(sadık ve cihat sener hoca gibi konustum)
ayse61 sende ktu yu cok istiyosun ben iyi düsün derim biz girdik cıkamıyoruz.makineyi tavsiye etmiyorum(bi bölüm bu kadar zor olur beaa)

m@rdi
13.07.2007, 20:44
beyaz iyidir, ondan olmayanlar bile var makine öğrencilerinde... Olsa da yeşil olsa diyolar:)

durum bu kadar vahim ha :)

miraç'ın anlatımından sonra ege kampüsünü görmek farz oldu :)

eys_61
13.07.2007, 20:47

Gidişat onu gösteriyor evet :) ama yeşil de güzel be abi :p

Miraç Atalay Çiftçi
13.07.2007, 21:01
durum bu kadar vahim ha :)

miraç'ın anlatımından sonra ege kampüsünü görmek farz oldu :)

Celun da :) bekleruz...

A.Alper
14.07.2007, 17:56
Türkiye 3.sü olup sonra mat öğretmenliği seçtikten sonra sıkıntıdan bölümü bırakıp bir daha sınava girdikten sonra yanlızca 310 puan alabilen arkadasım var sansınızı iyi değerlendirin tebrikler.

Nuray
14.07.2007, 19:06
habu öss beni yedi bitirdi yahu hiç zorlamayın bence önünüze çıkan fırsatlarıda değerlendirin sonraya pek ertelemeyin olmayacaksada zorlamayın tek yok ünv değil bi kaç yıl sonra ztn lise gibi olacak bunu büyük bir problem haline getirmeyin bende öss emeklisi bir mağdur olarak nacizane bişeler karaladım Allah tüm çalışanların hakkını versin :)

DKaraduman
14.07.2007, 19:37
296 puan aldğını söylediğim kişi Say-2 de Türkiye 46. sı olmuş.

OYılmaz
14.07.2007, 20:05
Uşaklar İşletme tavsiye edeniniz varmı ??

Ümit Küçük
14.07.2007, 20:32
Uşaklar İşletme tavsiye edeniniz varmı ??

etmem kardes baska bi bölüm oku acıkdan isletmede okursun aynı kapıya cıkar hem cift diploman olur daha rahat is bulursun mesela mühendislik okuyıp isletme veye iktisat acıkdan okuyabilirsin firmalarda yönetici mühendis kademesinde ise baslarsın ondan sonrada para var huzur var:D

Ömer SEVİNÇ
14.07.2007, 21:31
Kardeş sorması ayıp sen hangi bölüm okuyorsun? Maşallah her bölüm hakkında gelme veya gel diyebiliyorsun da:S

m@rdi
14.07.2007, 21:37
Allah tercih yapacak olanlara yardım etsin.Ne karmaşık şeydir bu?

Puanlar en az 10 puan yükselmiş,sıralamalar desen ayrı mevzu...Neye göre nasıl tercih edeceksin belirsiz.Elinde kılavuz,kılavuzun kendine hayrı yok :) Vallahi gözüm korktu.

Bartuğ13
14.07.2007, 22:06
haklısın abi bi gariplik var çünkü geçen seneyle galiba benim puan 347 civarında ama baktım ki 328de 300 civarındaki sıralamada nasıl iş anlamadım.ben kendimi kurtarırrım inş ama arkadaşlarım için düşüncelerdeyim

Özsu
15.07.2007, 14:21
--------------

Özsu
15.07.2007, 14:22

Puanlar en az 10 puan yükselmiş,sıralamalar desen ayrı mevzu...Neye göre nasıl tercih edeceksin belirsiz.Elinde kılavuz,kılavuzun kendine hayrı yok :) Vallahi gözüm korktu.

Aminn:)
Bende geçen sene aynı sorunlarla karşılaştım. Atlattık Allaha şükür..
Geçen sene puanların bizden önceki seneye göre 20puan üstü gibi olmasının sebebi sistem değişikliğidir. ( Ve üniv. boş birçok bölüm oluşmasından dolayı 2.ek kontejyn bile açılmıştır.) ve bu sene de geçen seneye göre dediğiniz gibi 10puan yükselmesinin sebebi sistemin yavaş yavaş oturmasından kaynaklanmaktadır..
Bana göre bu sistem lise 1 den yeni başlayanlar için yani 2 sene sonra uygulanmalıydı.

Tüm arkadaşlara bol şans dilerim. Tercihler birazda şans işi iyi puanın dışında , umarım istediğiniz yerler olur. Son olarak söyleyeceğim araştırmadan bir yer yazmayın , araştırmadan tercih yapıp sonradan pişman olan bir çok arkadaşım var ne yazıkki..

Ümit Küçük
15.07.2007, 18:18
Kardeş sorması ayıp sen hangi bölüm okuyorsun? Maşallah her bölüm hakkında gelme veya gel diyebiliyorsun da:S

rehberlikciyim ben dostum arkadaslar puana göre deil türkiye sıralamasına göre tercih yapın olmassa bir katsayı verirler puanı sunla carpın onagöre tercih yapın diye

trap_zone_61
18.07.2007, 12:58
Say-2
289 nere girerim tavsife edeceniğiniz bölümler varmı ?? mühendisliklerden birini istiorum ama ....

Taner Gündoğdu
18.07.2007, 13:08

aslında bence çok karmaşık bir durum yok. çünkü sınavın zorluğuna kolaylığına daha da doğrusu soruların yapılıp yapılmamasına bağlı olarak puanlar değişir. bu da bölümlerin taban puanlarını değiştirir yıldan yıla. ama çok az değişen ve en önemli kriter olan bireşy var o da yüzdelik dilimler.... bu yüzdendir ki klavuzlara yüzdelik dilimler yazılır. puan çok şey ifade etmez. Allah hepinizin göönlüne göre versin :)

m@rdi
18.07.2007, 20:25
aslında bence çok karmaşık bir durum yok. çünkü sınavın zorluğuna kolaylığına daha da doğrusu soruların yapılıp yapılmamasına bağlı olarak puanlar değişir. bu da bölümlerin taban puanlarını değiştirir yıldan yıla. ama çok az değişen ve en önemli kriter olan bireşy var o da yüzdelik dilimler.... bu yüzdendir ki klavuzlara yüzdelik dilimler yazılır. puan çok şey ifade etmez. Allah hepinizin göönlüne göre versin :)

Bu sene %lik dilim yokmuş,direkt Türkiye sıralamalarına göre mukayese yapılıyormuş (öğrendim :) ) Kendi tercihim için bile bu kadar uğraşmamıştım ama sonunda çözdüm kılavuzuda,tercih yönteminide.
Arkadaşlar tercihlerinize karar verirken bir uzmandan bilgi almakta fayda var,en azından size çıkmazlarınızda yol gösterirler .Allah gönlünüze göre versin :)

m@rdi
18.07.2007, 20:31
Say-2
289 nere girerim tavsife edeceniğiniz bölümler varmı ?? mühendisliklerden birini istiorum ama ....

Mühendislikler zor gibi görünüyor ,çünkü en az 10-12 puanlık bir artış var. Mühendislik isterken bence iyice düşün ;) okuması bir dert, yetkiliği ayrı bir dert.
Mühendislik içinn nacizane bir önerimde şu,mümkünse kendine özel bir mühendislik alanı seçin. (Diğer mühendislikler tarafından sabote edilmeyen :D. Ör: Tekstil fabrikalarında Tekstil mühendisi yerine,kimya mühendisi,makina mühendisi ya da endüstri mühendisi alınabiliyor:(:mad:.Seçim yaparken bu tür şeylere dikkat etmekte fayda var;))

trap_zone_61
18.07.2007, 20:35
herkesten özür yanlış yazdım 289 değil 299 :)

trap_zone_61
18.07.2007, 20:44
Mühendislikler zor gibi görünüyor ,çünkü en az 10-12 puanlık bir artış var. Mühendislik isterken bence iyice düşün ;) okuması bir dert, yetkiliği ayrı bir dert.
Mühendislik içinn nacizane bir önerimde şu,mümkünse kendine özel bir mühendislik alanı seçin. (Diğer mühendislikler tarafından sabote edilmeyen :D. Ör: Tekstil fabrikalarında Tekstil mühendisi yerine,kimya mühendisi,makina mühendisi ya da endüstri mühendisi alınabiliyor:(:mad:.Seçim yaparken bu tür şeylere dikkat etmekte fayda var;))

Gıda Mühendisliği nasıldır bilmiyorum onu tercih edebilirim ;):)

Erdem Keser
18.07.2007, 20:53
Gıda Mühendisliği nasıldır bilmiyorum onu tercih edebilirim ;):)

Gida Muhendisligi suan icin onu acik olan bi meslek yazmani tavsiye ederim ayrica bu bolumde olan arkadaslarimda kendi bolumlerinden cok memnunlar ayrica kisiye gore degisebilir ama kimyasal analizler zevklidir okul suresince belki zorluk yasiyabilirsin ama oda senin elinde bence sektorude goz onunde bulundurursak gelecegin ideal bi mesleklerinden biri olma yolunda ilerliyor

worldmaster
21.07.2007, 11:34
Say1 324
Say2 316

Seneye işin gücün yok bi daha hazırlanacaz ...Bu arada BARTUĞ u da tebrik ediyorum.İlk senenmiydi bu BARTUĞ kardeş?

Bartuğ13
21.07.2007, 17:17
evet.bu arada tercih sıralamam şöyle olacak galiba

odtü elektrik-elektronik
odtü endüstri
odtü makina
odtü inşaat
gazi inşaat

Adem Erdoğan
21.07.2007, 17:36

odtü elektrik-elektronik
odtü endüstri
odtü makina
odtü inşaat
gazi inşaat

yüzdelik dilimin kaç

Ali Sırrı
21.07.2007, 18:44

odtü elektrik-elektronik
odtü endüstri
odtü makina
odtü inşaat
gazi inşaatÇok zor.....

Bartuğ13
21.07.2007, 21:00
ne zor bir de onu yaz.
yüzedelik dilim yok türkiye sıralamam 4745.

bua rada ilk 2sinin imkansız giib 3.nün de çok zor olduğunu biliyorum.ama geçen sene 2 kişi odtü bilisayarda boş kalmış neden peki?çünkü orası yüksek olur diye kimse yazmamıştı.eğer barajı geçen iki kişi yazsaydı onlar girecekti.ondan yazmak lazım.ama altındaki2 tane kesin gibi

antagonist
21.07.2007, 21:02

odtü elektrik-elektronik
odtü endüstri
odtü makina
odtü inşaat
gazi inşaat

Hayırlı olsun...Kendine bir hedef belirlemişssin zaten,sıra o hedefe bir scoot füzesi gibi gitmekte. ;)

Bartuğ13
21.07.2007, 21:12
eyvallah abi sağolasın.bakalım.

Özsu
21.07.2007, 23:31
Hayırlısı olsun kardeşim..

zanoylu
22.07.2007, 00:08

odtü elektrik-elektronik
odtü endüstri
odtü makina
odtü inşaat
gazi inşaat
Yakışır kardeşime .Hayırlısı olsun

m@rdi
22.07.2007, 07:42
Hayırlu olsun Bartuğ,umarım istediğin tercih gelir.

Armağan Dere
27.07.2007, 14:11
evet makina mühendisliği yazacak arkadaşlar için.......vikipediadan.... haydi hayırlısı olsun arkadaşlar...

Makine mühendisliği
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
Makine mühendisliği veya makina mühendisliği, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımının geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapar. Geniş bir çalışma alanına sahiptir. Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır.

Mühendislik faaliyetlerinin en eski ve en geniş alanlarından biri olan makine mühendisliği, makinalar, enerji ve imalat-üretim yöntemleri ile ilgilenir. Makine mühendisleri takım tezgahlarının yanı sıra endüstrinin tüm dalları için makinalar ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Örneğin; türbinler, baskı presleri, hafriyat makinaları, besin işleyiciler, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, yapay kalpler ve uzuvlar, uçaklar, dizel lokomotifler, otomobiller, kamyonlar, kitle ulaşım araçları için motorlar vb.

Enerji konusundaki uzmanlık alanında, makine mühendisleri, elektrik generatörlerini tahrik edecek hidrolik türbinlerin ve buhar gücü oluşturacak kazanlar, motorlar, türbinler ve pompaların tasarımı, üretimi ve çalıştırılmasıyla ilgilenirler. Enerji santralleri tasarlarlar, çalıştırırlar ve yakıtların ekonomik yanması, ısı enerjisinin mekanik güçe dönüştürülmesi ve bu gücün yararlı işler yapmak için kullanılması ile ilgilenirler. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme alanında, makine mühendisleri; evler, işyerleri, ticaret binaları ve endüstriyel tesislerde kontrollü sıcaklık ve nem koşulları sağlarlar. Besinlerin soğuk tutulması, soğuk depolama ve buz üretim tesisleri için gerekli donanım ve sistemleri geliştirirler.

Makine mühendisleri ayrıca yolcu, savaş ve yük gemilerinde makinalar tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobiller, kamyonlar ve otobüsler tasarımında ve üretiminde ve hava-uzay endüstrisinde yeni uçak ve uzay araçlarının tasarımında çalışmaktadırlar.

Programın Amacı [değiştir]Makina mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapar.

Statik,
Mukavemet,
Dinamik,
Mekanizma Tekniği,
Konstrüksiyon,
Makina Dinamiği,
Sistem Kontrol,
Sonlu Elemanlar Yöntemi,
Makina Elemanları,
Üretim teknikleri,
İçten Yanmalı Motorlar
Motor Tasarımı
Motorlu Taşıtlar
Malzeme Bilgisi ve Muayenesi
Kompozit Malzemeler
Yatak Teknolojisi
Termodinamik
Akışkanlar Mekaniği
Isı Transferi
Isıtma-Soğutma-İklimlendirme

Yaptıkları İşler [değiştir]Makina mühendisliği bölümünden mezun olanlara "Makina Mühendisi" unvanı verilir. Makina mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Makina

Akışkanlar Mekaniği
Teknik Resim
Ölçme Tekniği
Mühendislik Matematiği (Numerical Methods)
Lineer Mühendisliğinin Temel Konuları
Statik
Dinamik
Makina Teorisi (Machine Design)
Mekanizma Tekniği
Makina Dinamiği
Mekanik Titreşimler,(Titreşim)
Nanomekanik
Mukavemet
Malzeme Bilimi
Mühendislik Malzemeleri
İmal Usulleri
Makina Elemanları
Triboloji
Termodinamik
Isı Transferi
Mekanik Tesisat
Sayısal Yöntemler (Numerical Methods)
Sistem Dinamiği
Otomatik Kontrol Sistemleri)

golebshera
27.07.2007, 16:29
bilen var mı?

"trabzonlu bir vatandaş", öss tercihi yapıp açık öğretime kayıt yaptırsa, sonraki öss sınavına tekrar girse, sonraki tercihini yaparken puanı kırılır mı?

cuneytr
27.07.2007, 17:05
evet makina mühendisliği yazacak arkadaşlar için.......vikipediadan.... haydi hayırlısı olsun arkadaşlar...

Makine mühendisliği
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Git ve: kullan, ara
Makine mühendisliği veya makina mühendisliği, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımının geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapar. Geniş bir çalışma alanına sahiptir. Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır.

Mühendislik faaliyetlerinin en eski ve en geniş alanlarından biri olan makine mühendisliği, makinalar, enerji ve imalat-üretim yöntemleri ile ilgilenir. Makine mühendisleri takım tezgahlarının yanı sıra endüstrinin tüm dalları için makinalar ve donanımlar tasarlar ve imal ederler. Örneğin; türbinler, baskı presleri, hafriyat makinaları, besin işleyiciler, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, yapay kalpler ve uzuvlar, uçaklar, dizel lokomotifler, otomobiller, kamyonlar, kitle ulaşım araçları için motorlar vb.

Enerji konusundaki uzmanlık alanında, makine mühendisleri, elektrik generatörlerini tahrik edecek hidrolik türbinlerin ve buhar gücü oluşturacak kazanlar, motorlar, türbinler ve pompaların tasarımı, üretimi ve çalıştırılmasıyla ilgilenirler. Enerji santralleri tasarlarlar, çalıştırırlar ve yakıtların ekonomik yanması, ısı enerjisinin mekanik güçe dönüştürülmesi ve bu gücün yararlı işler yapmak için kullanılması ile ilgilenirler. Isıtma, havalandırma ve iklimlendirme alanında, makine mühendisleri; evler, işyerleri, ticaret binaları ve endüstriyel tesislerde kontrollü sıcaklık ve nem koşulları sağlarlar. Besinlerin soğuk tutulması, soğuk depolama ve buz üretim tesisleri için gerekli donanım ve sistemleri geliştirirler.

Makine mühendisleri ayrıca yolcu, savaş ve yük gemilerinde makinalar tasarımında, otomotiv endüstrisinde otomobiller, kamyonlar ve otobüsler tasarımında ve üretiminde ve hava-uzay endüstrisinde yeni uçak ve uzay araçlarının tasarımında çalışmaktadırlar.

Programın Amacı [değiştir]Makina mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapar.

Statik,
Mukavemet,
Dinamik,
Mekanizma Tekniği,
Konstrüksiyon,
Makina Dinamiği,
Sistem Kontrol,
Sonlu Elemanlar Yöntemi,
Makina Elemanları,
Üretim teknikleri,
İçten Yanmalı Motorlar
Motor Tasarımı
Motorlu Taşıtlar
Malzeme Bilgisi ve Muayenesi
Kompozit Malzemeler
Yatak Teknolojisi
Termodinamik
Akışkanlar Mekaniği
Isı Transferi
Isıtma-Soğutma-İklimlendirme

Yaptıkları İşler [değiştir]Makina mühendisliği bölümünden mezun olanlara "Makina Mühendisi" unvanı verilir. Makina mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir. Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur.

Makina

Akışkanlar Mekaniği
Teknik Resim
Ölçme Tekniği
Mühendislik Matematiği (Numerical Methods)
Lineer Mühendisliğinin Temel Konuları
Statik
Dinamik
Makina Teorisi (Machine Design)
Mekanizma Tekniği
Makina Dinamiği
Mekanik Titreşimler,(Titreşim)
Nanomekanik
Mukavemet
Malzeme Bilimi
Mühendislik Malzemeleri
İmal Usulleri
Makina Elemanları
Triboloji
Termodinamik
Isı Transferi
Mekanik Tesisat
Sayısal Yöntemler (Numerical Methods)
Sistem Dinamiği
Otomatik Kontrol Sistemleri)bizim okulda(ktu)mekanik(dinamik mukavemet)ve konstrüksiyon(makine el,talaslı) dersleri cok zordur ama digerleri de zordur:)

Oğuuz
27.07.2007, 17:18
bilen var mı?

"trabzonlu bir vatandaş", öss tercihi yapıp açık öğretime kayıt yaptırsa, sonraki öss sınavına tekrar girse, sonraki tercihini yaparken puanı kırılır mı?
kırılmaz gardaşım normalde , ama bu vatandaşın Trabzonlu olması durumunu bilemeyeceğim :)

Bartuğ13
27.07.2007, 18:31
makina yazmaktan vazgeçtim sayılır.son düşüncemde tercihlerim şöyle şekillendi:
-bilkent elektrik-elektronik burslu
-odtü elektrik-elektronik
-bilkent endüstri burslu
-odtü endüstri
-odtü inşaat
-gazi elektrik-elektronik(bunu da belki yazmam)
-gazi inşaat

hayırlısı olsun

Mehmet_Mercanlı
28.07.2007, 14:34
tercıhte songun nezaman

Oğuuz
28.07.2007, 14:58
3 ağustos...

Bartuğ13
15.08.2007, 22:21
yarın sabah saat 10 itibariyle sonuçlar ösymnin resmi internet sitesinde açıklanacak

Gamze
15.08.2007, 22:23
Evvet Bartuğ,Allah gönlünüze göre versin :) Tabi kardeşceğizimin de :)

Miraç Atalay Çiftçi
15.08.2007, 22:25
Haydi bakalım yeni Üniversite öğrencisi adaylarımız umarım hepinize ilk 5 tercih içinde bir yer nasip eder Allah.

İzmir tercihi yapanlar, benimle daima iletişim kurabileceğinizi unutmayınız. :) 7*24

Bartuğ13
16.08.2007, 10:33
abi tam 5. tercihim olan odtü inşaatı kazandım.herkes için en hayırlısı olmuştur inşallah

Gamze
16.08.2007, 10:36
Hadi gözün aydın :) ODTÜ İnşaat'ta okuyan arkadaşım var :) Ama pek tanışılacak br tip değil,neyse :) Hayırlı olsun.

Ba®ış
16.08.2007, 10:37
tebrikler kardeş :)

Adem Erdoğan
16.08.2007, 10:38
abi tam 5. tercihim olan odtü inşaatı kazandım.herkes için en hayırlısı olmuştur inşallah

Hayırlısı olsun kardeş.Tebrikler.

Erdinç Barutçu
16.08.2007, 10:40
Bartuğ demek meslektaş olacaz :) Staj için yer lazımsa buyur gel... Hayırlı olsun tekrar....
Ödevlere de yardımcı oluruz...

Nebiye
16.08.2007, 10:50

Hadi hayırlısı :)
Tebrikler,başarılar diliyorummm.
Allah zihin açıklığı versin.Allah okul yolundan şaşırtmasın :D Güzel güzel oku bakalım.:)

m@rdi
16.08.2007, 11:02

Hayırlı olsun... Kazanmak gibi birmekte nasip olur inşallah :)

Burçak
16.08.2007, 11:03
Bartuğ13 senin adına çok sevindim . Tebrikler. Odtü ye bir Trabzonsporlu daha gidiyor ;)

Cengiz Çubukcu
16.08.2007, 11:04

Hayırlı olsun, bizim Ekin var 4. sınıfa geçti, maçkalıdır...selamımı söyle sana yardımcı olur ...

ozants61
16.08.2007, 11:14
kardeslerım cok mutluyum ktu fızık oldu benım....bekle benı avnı aker.....

cuneytr
16.08.2007, 11:26
tebrikler ktu de görüsürüz...

Remzi
16.08.2007, 11:30
Bartuğ hayırlı olsun:)Tebrikler;)

antagonist
16.08.2007, 11:45

Hayırlı olsun kardeş...İstediğin yeri kazanmana sevindim.

Görüşmek üzere...

ozants61
16.08.2007, 12:12
tebrikler ktu de görüsürüz...
inş kardesım sen hangı bolu??

Vkgz
16.08.2007, 12:38
Hepinizi tebrik ederim arkadaşlar dua edinde bizde kpss de biryerlere yerleşelim

Can basten
16.08.2007, 12:55
Tebrikler Bartuğ. Bu işe nasıl yoğunlaştığını, nasıl emek verdiğini az çok biliyorum. Haketmiştin gerçekten, umarım en güzel şekilde de bitirirsin.;)

Ozan kardeş seni de kutlarım. Sen de BMN Trabzon'a transfer oldun yani.:D

Allah yolunuzu açık etsin.:)

Sevgi
16.08.2007, 13:00
Bartuğ13 ve Ozants tebrikler :alkış:

61viya
16.08.2007, 13:05
Bartuğ tebrikler :) Odtü şanslısın hadi gene :D Bii TS li daha geliyor sana :)

Bartuğ13
16.08.2007, 13:20
61viya,Sevgi,Remzi,forever61,m@rdi,nebiye,barış demirer,fromTheRApBZONe abilerim ablalarım,arkadaşlarım hepinize çok çok teşekkür ederim.çok sağolun.
gamzecim artık orda okuyan tanışılası bir arkadaşın olacak:D fena mı?

ozants61 kardeşim seni de çok tebrik ederim.

vkgz çok sağol.inşallah kpssde senin de istediğin olur.

cengiz abi bu konuyu daha sonra konuşalım:D bulmaya çalışacam.bulamazsam da haberleşiriz:D

süleyman abi teşekkür ettim.keşke yarın burda olsaydın da maçta görüşseydik.

hamseey üstad çok sağol.inşallah tanışma fırsatımız da olur yarın.

son olarak can abi çok sağol.sana verdiğim sözü de bir nevi tutmuş oldum.ee karadenizli adam sözünde durur.yanlış mıyım?

hepinize tekrar çok çok teşekkür ederim.işte bmn farkı bu insan duygulanıyor ya.

ozants61
16.08.2007, 13:32
Tebrikler Bartuğ. Bu işe nasıl yoğunlaştığını, nasıl emek verdiğini az çok biliyorum. Haketmiştin gerçekten, umarım en güzel şekilde de bitirirsin.;)

Ozan kardeş seni de kutlarım. Sen de BMN Trabzon'a transfer oldun yani.:D

Allah yolunuzu açık etsin.:)
ewt valla oyle oldu allahıma sukurler olsun..artık deplasmana bıle gıdecem yaa....okuldan cok ona sevınıyorum...:):D

antagonist
16.08.2007, 13:35

Gözün aydın kardeş.;)

Daha nice başarılara ulaşmanı dilerim.

ozants61
16.08.2007, 13:36
Gözün aydın kardeş.;)

Daha nice başarılara ulaşmanı dilerim.
eyvallah kardes saolasın..

m@rdi
16.08.2007, 13:46

tebrikler,hayırlı olsun.

Eeee habu kadar mı BMN nin yeni üniversitelileri???:cool:

A.Furuncu
16.08.2007, 13:55
üniversiteye yerleşen kardeşlerime başarılar ....

Ayşe Aygün
16.08.2007, 14:10
ozants61 tebrik ederim. Allah iş.utandırmaz.diplomayı almayı nasip eder.Artık tatdını çıkar ünv.olmanın sonra ço arıyosun :)

Özkan
16.08.2007, 15:10
Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum. Unutmayın ki üniversite okumak, kazanmaktan daha zordur.

Badaloğlu
16.08.2007, 16:07
Uşaklar tebrik ederim sizi.Hayırlı uğurlu olsun...

Ba®ış
16.08.2007, 16:09
kazananlara ödül yokmu :D:D:D

Can basten
16.08.2007, 16:35
son olarak can abi çok sağol.sana verdiğim sözü de bir nevi tutmuş oldum.ee karadenizli adam sözünde durur.yanlış mıyım?

Aynen öyle Bartuğ.:)

Girmek istediğin bölümün ODTÜ İnşaat olduğunu taa Trabzonspor'un Ankara'daki bir basket maçında söylemiş ve bunun için çok çalışacağını da teyit etmiştin. Senden bu başarı haberini almak bizi çok mutlu etti. Ama durmak yok, yola devam.;)

ozcan_asanoglu
16.08.2007, 16:42
Başka yok mu ya bizden kazanan, 2 az değil mi?

Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum ben de.Hayırlı olsun, başarılar diliyorum...

Bartuğ13
16.08.2007, 17:47
Aynen öyle Bartuğ.:)

Girmek istediğin bölümün ODTÜ İnşaat olduğunu taa Trabzonspor'un Ankara'daki bir basket maçında söylemiş ve bunun için çok çalışacağını da teyit etmiştin. Senden bu başarı haberini almak bizi çok mutlu etti. Ama durmak yok, yola devam.;)

tabiki abi.inşallah durmadan devam edeceğim

Uşaklar tebrik ederim sizi.Hayırlı uğurlu olsun...

Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum. Unutmayın ki üniversite okumak, kazanmaktan daha zordur.

üniversiteye yerleşen kardeşlerime başarılar ....

çok teşekkürler

femalkocoglu
16.08.2007, 18:31
İstanbul Ünİversİtesİ Turİzm İŞletmecİlİĞİ

Her Zaman Bordomavİ

ozants61
16.08.2007, 18:34
Hepinizi tebrik ederim arkadaşlar dua edinde bizde kpss de biryerlere yerleşelim
kardesım inş.yerlesırsın...

A.Alper
16.08.2007, 18:39
Bartuğ ve Ozan'a tebrikler öğrencilik hayatlarında başarılar :)

Bartuğ13
16.08.2007, 19:57

Her Zaman Bordomavİ

tebrikler kardeşim.

alper yüceye de teşekkürler

femalkocoglu
16.08.2007, 20:08
sağol bartuğ bu 2. tercihti ama hayırlısı 1.si istanbul üniversitesi siyaset bilimi vve uluslar arası ilişkilerdi şimdi 2. sınıfa geçince yandal yapacağım

HAYIRLISI İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ TURİZM İŞLETMECİLİĞİYMİŞ

ilhan
16.08.2007, 22:14

Hayırlı olsun arkadaşlar. Başarılar. :alkış:

ilhan
16.08.2007, 22:15

Her Zaman Bordomavİ

Tebrikler. Başarılar.

Bartuğ13
17.08.2007, 02:42
ilhan teşekkür ederim.yalnız bmnde daha fazla sınava giren öğrenci vardı diye hatırlıyorum.nerde millet nolduki acaba

ozcilingir
17.08.2007, 02:53
KTÜ ye ,aynı zamanda BMN TRABZON'a iSTANBUL 'dan bir transferde , bir zamanlar bu formun en küçüğü olan OSMAN geliyor.KTÜ JEOLOJİ

Badaloğlu
17.08.2007, 10:57

Her Zaman Bordomavİ

Kardeşim tebrik ederim,hayırlı uğurlu olsun...

Özçilingir;

Ahmet ağabey, Osmanıda tebrik ediyorum.Hayırlı uğurlu olsun.Helal sana Osman...

UğuR
17.08.2007, 11:22
KTÜ ye ,aynı zamanda BMN TRABZON'a iSTANBUL 'dan bir transferde , bir zamanlar bu formun en küçüğü olan OSMAN geliyor.KTÜ JEOLOJİ
tebrikler Osman

antagonist
17.08.2007, 11:40

Hadi hayırlı olsun.

Tebrikler Osman...:alkış:

Çavuşoğlu
17.08.2007, 12:06
KTü olmadı :(

Cumhuriyet Üni. (SİVAS:() Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Samet Türkmen
17.08.2007, 14:25
Ösym yerleştirme işleminide alt üst etmiş karıştırmış duyduğuma göre. Puanı 310'da gezen birçok insan 260-280'lik yerlere bile girememiş.Düşük puan alanlar girmiş oralara.

femalkocoglu
17.08.2007, 14:57
Hayirlisiiiii

Fatih
17.08.2007, 21:17
kazanan arkadaşlara tebrikler herşey gönlünüzce olur inş.

ÖmerFarukYılmaz
18.08.2007, 10:11
Ösym yerleştirme işleminide alt üst etmiş karıştırmış duyduğuma göre. Puanı 310'da gezen birçok insan 260-280'lik yerlere bile girememiş.Düşük puan alanlar girmiş oralara.

evet rezalet bi sistem var

bnde fatih işletme (baba zoruyla):(:(

m@rdi
18.08.2007, 10:18

bahsettiğiniz sorun yerleştirme sisteminden kaynaklanmamaktadır. Puanlardan çok yerleştirilen kişilerin sıraları kıyaslandığında geçen senelerle paralel olduğunu göreceksiniz. Bu sene puanların puanların yükseleceği belliydi. Puanların yükselmesine birde tercihlerde puan aralıklarının kısıtlı tutulması eklenince bir çok kişinin açıkta kalması kaçınılmaz olmuştur.

Düşük puanlı arkadaşların yerleşmesi söz konusu mudur bilemiyorum,taban puanları inceledim 290 dan aşağı pek nadirdi ;)

Düşük puanların girmeside sadece tercih ve şans meselesi :)Geçen sene bir çok bölümde boş kontenjan kalmıştı. Yazan olsa belkide son sıralardaki öğrenciler yerleşecekti:) Şans ve tercih meselesi bir yerde...

Kazanan tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum.Allah hayırlısıyla bitirmeyide nasip eder inşallah.

pReN@_61
18.08.2007, 11:55
Kazanan arkadaşları tebrik ediyor derslerinde başarılar diliyorum.

Ben tercihlerime birçok ildeki(Eskişehir,Trabzon,Sakarya....) devlet üniversitelerini yazmıştım ama tutmadı.

Vakıf tercihim olan İst.Kultur unıversıtesı(işletme) geldi.Hayırlısı olsun.

Sevgiler&Saygılar...

antagonist
18.08.2007, 12:02
Vakıf tercihim olan İst.Kultur unıversıtesı(işletme) geldi.Hayırlısı olsun.

Sevgiler&Saygılar...

Gözün aydın,başarılarının devamını dilerim. :)

61viya
18.08.2007, 15:59
Sevgili another ...

Anlıyorum ha boyle tuhaf bir his kapplayi yüreğini:D Ama üzülme ya,alışıyorsun,Valla:D Bak 3 senedir Sivasta olan bi zat olarak,bak gayet alıştım...

İlk başta herkes ağız birliği etmişceine "Sivasın yollarına"yı söyler...Daha bi kıl olursun bu şehre :D Ama buraya gelince o türkünün başka versiyonlarını da duyarsın elbet :)

Üzülme yaaa,insan nelere alışmıyor ki:D

Şaka bir yana niversitemiz gerçekten çok güzel..Kampüs çok güzel,şehre indiğinizde de,sinemaya gider, İstasyon caddesinde turlarsın..Gördüğün insanları 3 kere görme ihtimalin vardır her çarşıya indiğinde :) Pahalıdır yemek konusunda falan ama kampüs kafeteryası güzel gerçekten..Erkek yurdunda da digitürk var :D
Günler gelir geçer,bi bakmışın mezunsun :D

Gldiğin zaman haberimiz olsun olur mu:) Bizim başlıktan haberleşiriz...Gözün aydın :)

SDanışmaz
18.08.2007, 16:13
Kazanan arkadaşLarı tebrik ediyorum :)

KazanamayanLar da bozmasın moraLLerini, vardır bunda da bir nasip ;)

A.Alper
18.08.2007, 17:32
Seneye liseler mezun vermiyor bir de böyle bir durum var ÖSS için..

tamersoz
20.08.2007, 13:08
KTü olmadı :(

Cumhuriyet Üni. (SİVAS:() Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

az önce öğrendim sivası kazandığını şimdide burda gördüm hadi hayırlı olsun aramıza hoşgeldin artık cumhuriyet üni. başlığınada bekleriz

tamersoz
20.08.2007, 13:09
begüm sen varya harbi dedektifsin burda da buldun birini :D

Çavuşoğlu
20.08.2007, 13:16
Kazanan arkadaşLarı tebrik ediyorum :)

KazanamayanLar da bozmasın moraLLerini, vardır bunda da bir nasip ;)

Kesinlikle her işte bir hayır vardır.
Ben 4. girişimde kazandım. ve yer belli :(
Geçen senede o kadar hazırlanmama rağmen sınava 3 serüm 6 iğneyle girdim :( ki koca bir sene hiç hasta olmamıştım. öss'ye bir hafta kala hasta oldum. :D

Sadece ve sadece hayırlısı olsun. Vazgeçmemeli... 4. girişimdi...:D VE olmasaydı yine hazırlanacaktım :p

Çavuşoğlu
20.08.2007, 13:17
az önce öğrendim sivası kazandığını şimdide burda gördüm hadi hayırlı olsun aramıza hoşgeldin artık cumhuriyet üni. başlığınada bekleriz

Çok sağol. Sadece başlıkla kalmamalı Sivas'ta da görüşmeli ;)
tekrar sağol..

61viya
20.08.2007, 13:23
begüm sen varya harbi dedektifsin burda da buldun birini :D

Evet :D:D Seni de bulmuş idim ha boyle :D Bulmaz olaydım :D

Neyse,tebrik ediyorum bütün arkadaşlarımı..

Çavuşoğlu
20.08.2007, 13:24
Sevgili another ...
Anlıyorum ha boyle tuhaf bir his kapplayi yüreğini:D Ama üzülme ya,alışıyorsun,Valla:D Bak 3 senedir Sivasta olan bi zat olarak,bak gayet alıştım...

İlk başta herkes ağız birliği etmişceine "Sivasın yollarına"yı söyler...Daha bi kıl olursun bu şehre :D Ama buraya gelince o türkünün başka versiyonlarını da duyarsın elbet :)

Üzülme yaaa,insan nelere alışmıyor ki:D

Şaka bir yana niversitemiz gerçekten çok güzel..Kampüs çok güzel,şehre indiğinizde de,sinemaya gider, İstasyon caddesinde turlarsın..Gördüğün insanları 3 kere görme ihtimalin vardır her çarşıya indiğinde :) Pahalıdır yemek konusunda falan ama kampüs kafeteryası güzel gerçekten..Erkek yurdunda da digitürk var :D
Günler gelir geçer,bi bakmışın mezunsun

Gldiğin zaman haberimiz olsun olur mu Bizim başlıktan haberleşiriz...Gözün aydın :)

Her şey bir yana aşılır elbet bu sorunlar. Benim için en önemli sıkıntı bir arkadaş bulmak eve cıkmak için...

Tabi orda sizler gibi insanlarla karşılaşırsam diğer sorunlar hiç gözümde değil.

Heh birde KURU SOĞUK :D

61viya
20.08.2007, 13:31
Ev için aceleci olma bence.Bak ne diyorum,digitürk var sizin yurtta :D

Sen sen ol arkadaşım,bu Tamerden uzak dur.Ben bi kere tanıştım,kurtulamıyorum kendisinde :D Neyse gözünde büyütme bazı şeyleri,halledilir her şey :)

Çavuşoğlu
20.08.2007, 13:41

Sen sen ol arkadaşım,bu Tamerden uzak dur.Ben bi kere tanıştım,kurtulamıyorum kendisinde :D Neyse gözünde büyütme bazı şeyleri,halledilir her şey :)

:D hemen çıkmayı düşünmüyorum zaten. En az bir dönem yurda gidicem. İnsanın evi gibizi yok :D Yurtda olmuyor...

macka61
20.08.2007, 14:47
kazanan tüm arkadaşları tebrik ediyorum

tamersoz
21.08.2007, 11:31

begüm seni adminlere şikayet edecem beni neden karalıyorsun burda :D

61viya
21.08.2007, 15:19
begüm seni adminlere şikayet edecem beni neden karalıyorsun burda :D

Kattiyyen hayır.ben sadece insanlık vazifemi yerine getiriyorum.Nurinin böly ebi başkanlık yapacağını bilip de oy kullanacakları daha önceden uyarmak gibi bişey bu :D Neyse..:)

pReN@_61
21.08.2007, 17:32
Gözün aydın,başarılarının devamını dilerim. :)

kazanan tüm arkadaşları tebrik ediyorum

Teşekkürler arkadaşlar...

Akın_61
12.09.2007, 14:03
Ek kontanjanlardan tercih yapacak arkadaşlarımızın dikkatine!!!!!!

Mustafa Kemal Üniversite Tıp Fakültesi ek kontenjanla 100 tane öğreneci alacakmış,puanları yüksek olan öğrencilere burs verilecekmiş...Herhangi bir sebepten dolayı puanı iyi olduğu halde tercih yapmamış veye yerleşememiş arkadaşlarımıza duyurulur...

Tıp fakültesi 2 yıldır hasta kabulü yapıyor,ilk defa öğrenci alacak....Ek yerleştirme olduğu için ortalam tıp fakültelerinin puanlarından daha düşük puan/başarısırası ile öğrenci alacağına dikkat ediniz...

Ali Can
12.09.2007, 16:14
ya benim öss ye girmeme 2 sene kaldı ben daha ne olacağıma bile karar veremedim sizce bana ne önerirsiniz ben sayısal öğrencisiyim

ÖmerFarukYılmaz
12.09.2007, 16:32
fatih işletme türkçe ye kaydoldum

Karadağ06
12.09.2007, 16:43
kazanan herkese tebrıkler...
darısı bızım basımıza inşallah

Ali Can
12.09.2007, 16:45
kazanan herkese tebrıkler...
darısı bızım basımıza inşallah
inşallah ama iyi puan alsam bile sececeğim bölüm yok kararsızlıktan :D:D:D:D:D

UmutBaykan
12.09.2007, 18:34
zonguldak karaelmas meslek yüksek okulu inşaat

OYılmaz
13.09.2007, 11:30
..............

Özsu
13.09.2007, 13:56
Umut , Bartuğ , Prena _61 .. ve gözden kaçan diğer arkadaşlar.. Tebrik ediyorum sizleri..
Busene istenilen puanı alamayan arkadaşlarda umarım seneye istedikleri yerlere giderler..

antagonist
29.05.2008, 19:47
Sanırım sınava iki hafta kaldı.

Bütün arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. İnşallah istedikleri üniversitelerin, istedikleri bölümlerini kazanabilirler...

Benim bildiğim Çağatay ve Halit sınava giriyor. Başka kimler var?

:)

Remzi
29.05.2008, 19:48
malesef ben:D

safakkocbıyık
29.05.2008, 19:55
ben de gircem :D

Mehmet Fırat
29.05.2008, 19:56
2 sene olmuş gireli... Vay be... :)

Çağatay_
29.05.2008, 20:12
Mehmet senle aynı yaştayız, fakat kendi isteğimle hazırlık okudum ve sınava bir yıl geç girdim.Bir de tercih yapmayınca baya fark oldu :D

DKaraduman
29.05.2008, 20:23
bende seneye gircem inşallah..

Emirhan Makul
29.05.2008, 20:26
bende gircem inşallah zor kazanmam ama bir yerlere gideceğim ilk tercihim ktü hayırlısı olur inşallah

Trabzonda okumak nasıldır acaba?

antagonist
29.05.2008, 20:27
Emirhan, ÖSS formuna karizmtik bir fotoğraf koymuşsundur herhalde.

:)

Remzi
Benimde ilk Tercihim Trabzon olacak ikinci tercihim kocaeli:)İnşallah ikisinden birine kapağı atarız:D

lazooo28
Allah zihin acikligi versin arkadaslar..

vurgun_kiz_61
29.05.2008, 20:29
Allah yardimciniz olsun, sinava girecek olan butun arkadaslara basarilar diliyorum...:)

Mehmet Fırat
29.05.2008, 20:31
Mehmet senle aynı yaştayız, fakat kendi isteğimle hazırlık okudum ve sınava bir yıl geç girdim.Bir de tercih yapmayınca baya fark oldu :D

Lisede hazırlık yoktu, üniversitede de sınavla geçtim. İlk sene bir sürü dersten çakmasaydım 21 yaşında avukat olacaktım. ççç

alper*
29.05.2008, 20:33
Arkadaşlara tavsiyem okuyabilecekleri yerleri yazsınlar :)
Kazandıktan sonra..

Ömer SEVİNÇ
29.05.2008, 20:56
Peh peh. Yıllar çabuk geçiyor he. Sınava girdiğim dün gibi aklımda. Bulutlu bir karadeniz günü:P

4 yıl geçti o lanet sınava girdiğimden beri. Daha da geçecek..

Emirhan Makul
29.05.2008, 20:57
tamam işte trabzonda okunur mu diyorum bende?

Emirhan, ÖSS formuna karizmtik bir fotoğraf koymuşsundur herhalde.

evet saçlarımı 3 numaraya vurup 4 numaralı bakışımı yaptım
4-)Hapishane Kaçkını Bakışı :D

antagonist
29.05.2008, 20:57
Peh peh. Yıllar çabuk geçiyor he. Sınava girdiğim dün gibi aklımda. Bulutlu bir karadeniz günü:P

4 yıl geçti o lanet sınava girdiğimden beri. Daha da geçecek..

Ömer bence TUS daha lanet bir sınav. :o

Ne olacak bu halimiz? :(

alper*
29.05.2008, 20:59
Bize de avukatlık sınavı koymuslardı.
Hakim savcı olmak zaten sınavla.
Ama o sınavı kazanamayınca simit satıyorsun.
Diplomalı simitçi :D

Uzunoğlu
29.05.2008, 21:00
İnşallah başarılı olursunuz ama sakın ha !9 mayıs üniversitesi,ni tercih etmeyin her sene ders geçme sistemi değişir benim gibi olursunuz :)

Ömer SEVİNÇ
29.05.2008, 21:03

Abi ona daha çooook var benim gözümde:)

Zaten bizim üniversitenin tus kazandırma oranı yüzde 7 mi neymiş. Direk kendimi hazırlıyorum ben sağlık ocağına:)

Tus'la Öss'nin arasındaki en önemli fark Tus'da kazanamasan da maaş almaya devam edeceksin. Bu da bir yönden kötü bir yönden iyi bence.

pReN@_61
29.05.2008, 21:18
Zaman ne çabuk geçiyor..en son bu başlığa geçen sene yazmıştım....
Öss ye girecek arkadaşlara Başarılar Diliyorum, ALLAH Yardımcınız Olsun...

Sizin de işiniz zor.Bir tanıdığım 2-3 sene önce kazanmıştı TUS u.Bayağı bir zorlanmıştı..

Allah yardımcınız olsun.

Halit Aydın
30.05.2008, 00:05
Uiyyy az kaldı zaten sınav giriş yerleri de bir türlü gelmedi, bir yandan transferler Stres stres :D

Seyit Hoca
30.05.2008, 00:14
ÖSS ye gireceklere başarılar ..
Üniversite de okuyanlara sabırlar.
Bu yıl üniversiteyi bitirinler..En zor sizin işiniz...Bol Şanslar..

Remzi
30.05.2008, 00:20
Uiyyy az kaldı zaten sınav giriş yerleri de bir türlü gelmedi, bir yandan transferler Stres stres :D

Benim sınav giriş yeri 2 gün önce geldi:D

Emirhan Makul
30.05.2008, 00:20
Sınav Giriş belgeleriniz haftaya pstalanmaya başlanacak.

hepsi zor kolay birşey yok :S benimde girmem lazım bu üniversite denen yere

safakkocbıyık
30.05.2008, 00:23
Sınav Giriş belgeleriniz haftaya pstalanmaya başlanacak.

sınava 2 hafta kaldı. haftaya postalanmaya başlarsa sınavdan sonra gelir heralde :D ben de bu ana kadar aklımda hiç öyle bişey yok acaba sınava nereye gidu gircektum ççç

Seyit Hoca
30.05.2008, 00:32
hepsi zor kolay birşey yok :S benimde girmem lazım bu üniversite denen yere

Emirhan , dikkat et ..en zor diyorum ..
Tabii ki diğerleri de zor..

antagonist
30.05.2008, 00:35
sınava 2 hafta kaldı. haftaya postalanmaya başlarsa sınavdan sonra gelir heralde :D ben de bu ana kadar aklımda hiç öyle bişey yok acaba sınava nereye gidu gircektum ççç

Benim sınav giriş belgem -yanılmıyorsam- son gün gelmişti. Her gelen postacıya belgeyi sormaktan bıkmıştım. :)

OYılmaz
30.05.2008, 19:22
Bende sınava gireceğim hayırlısı artık Strese girmezsem yaparım Marmara bekle beni :) olmazsa İst. Üniv. İnş. inş. tüh tüh komşulara dua okutturayım :)

Adem Erdoğan
30.05.2008, 19:24
Bende sınava gireceğim hayırlısı artık Strese girmezsem yaparım Marmara bekle beni :) olmazsa İst. Üniv. İnş. inş. tüh tüh komşulara dua okutturayım :)

Hngi bölüm istiyoısun.Yardımcı olabilirim.:)

SERDAR-61
30.05.2008, 20:19
:eek:makina okuyun:eek:

Remzi
30.05.2008, 20:31

la halit Bugün kocaeliye dağıtılmış olması lazım sınava giriş belgesinin.Geldi mi seninki:)

safakkocbıyık
30.05.2008, 20:32
benım kı bugun geldı :D

ÖmerFarukYılmaz
30.05.2008, 20:33
Arkadaşlar;

Allah yardımcımız olsun...

Egemen Yılmaz
30.05.2008, 20:40
ahh ben de gireceğim bakalım ne olacak :S

Emirhan Makul
30.05.2008, 22:07
Fatih Egitim Fakültesi Web Sayfasina Hoş Geldiniz (http://www.poland.pl/news/index.htm)
Fatih Yüksek Ögretmen Okulu ,11 Kasim 1981 tarih ve 2547 sayili kanun hükmünde kararname ile "Fatih Egitim Fakültesi" adiyla Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesine alinmistir.
Fatih Egitim Fakultesi'nin çekirdegini 1963-1964 egitim-ögretim yilinda açilan iki yillik Fatih Egitim Enstitusü olusturur. 1968 yilinda ögretim süresi uç yila çikarilmistir. 1978 yilinda egitim süresi dört yila çikarilarak Fatih Yüksek Ögretmen Okulu adini almistir.
Fakülte Akçaabat Sögütlü beldesindeki K.T.Ü'nun Fatih Kampüsüne 1984 yilinda tasinmistir. Fakültenin dershane ve ögretim elemanlarinin odalarinin bulundugu A, B, C, D ve E olarak adlandirilan beş blok binasi disinda dekanlik binasi, kütüphane, oditoryum, kapalispor salonu, erkek ve kiz ögrenci yurtlari, ögrenci kantinleri, ögrenci yemekhanesi, ögrenci sosyal tesisleri ve ögretim elemanlarina tahsis edilen lojmanlar mevcuttur.

burayı tercih edecem galibaa

m@rdi
30.05.2008, 22:07
Sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar dilerim.
Allah'ını seven mühendisliklerlerden uzak dursun :D, okul bittikten sonra 5 yıl stajer çalışan olma gibi bir durum söz konusuydu (son durumdan pek haberdar değilim :( ). Zaten iş bulmak zor ,birde 5 yıl boyunca amele olmak daha da zor :(

sonlimit
30.05.2008, 22:11
Herkese sınavda başarılar diliyorum.
Akdeniz Üniversitesini tavsiye ediyorum tüm BMN kardeşlerime...

Uğurtan
30.05.2008, 22:12
Ula durun adamı stresse sokmayın haman :) Daha 2 haftadan fazla var :D