PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir ulusun Kurtaricisi Gazi OSMAN AGA.

Çagman
03.01.2005, 11:27
http://img107.exs.cx/img107/4408/topalosman0014zv.jpg
Osman Aga Kimdir
Osman Aga, Giresun'un Hacihüseyin mahallesindeki Ferudunzadeler ailesindendir. Babasi Haci Mehmet Efendi, Annesi Zeynep hanim olup ailesi ticaret ile ugrasmakta idi. 1912 yilinda balkan savasi basladigina Osman Aga ticaret isi ile ugrasmakta idi, babasi askerlik bedelini ödemesine ragmen O gönüllü birlik olusturarak savasa katildi. Savasta göstermis oldugu basarilarindan dolayi Yarbaylik rütbesine kadar yükseldi. Bu savaslarda sag dizinden yaralanarak Gazi ünvanini aldi. Giresuna döndükten sonra 1.Dünya savasina katilmis,Batum ve Harsit çayinda Ruslara karsi savasarak, Ruslarin Harsit çayini geçmelerini engelleyerek Tirebolunun isgalini önlemis.
Mondros Mütarekesinden sonra Belediye baskani olmus, Uzun yillar bereber yasayan Ermeni ve Rum isgalci çetelerinin belini gönüllüler kurarak kirmis. Bu Rum ve Ermeni isgalci çeteler,Osmanli hükümetine Osman Aga'yi sikayet ederek hakkinda tutuklama karari çikarttirmislar, Bunun üzerine Osman Aga, Sebinkarahisar bölgesine yerlesmis.
8 Mayis 1919 tarihinde Yunan Kizilhaç heyetini tasiyan bir Yunan gemisi Giresun'a gelir. Heyet 11Mayis 1919 tarihinde Taskisla'ya beyaz renkli Yunan Kizilhaç Bayragini asar, 5 Haziran 1919 Tarihinde ise Pontus bayragini asarlar. Bu olaylar üzerine Osman Aga , Harekete geçerek arkadaslari ile birlikte isgalcilerin bayraklarini indirip, yerlerine Türk bayragini asarlar.
Osmanli hükümeti tarafindan affedilen Osman Aga; Izmir ilinin Yunanlilar tarafindan isgal edilmesi üzerine, 17 Mayis 1919 tarihinde Giresun'da büyük bir miting düzenleyerek isgalci devletleri ve göz yumanlari protesto etmistir.
29 Mayis 1919 tarihinde Havza'da Mustafa Kemal Atatürk ile gizlice bulusmus. Bu bulusmadan sonra Atatürk'den aldigi emirler dogrultusunda hareket etmis, ayrica bu emirler kendisine güç verdigi için daha rahat hareket etmeye baslamis.
Erzurum Kongeresine Dr Ali Naci DUYDUK ve Ibrahi Hamdi Bey'i temsilci temsilci olarak göndermis. Giresun Askerlik Subesi Baskani Hüseyin Avni Alpaslan ve Jandarma Komutani Hamdi Bey ile anlasarak,Eylül 1920'de Giresun gençlerinden olusan 'GIRESUN GÖNÜLLÜLER TABURU'nu kurmustur.
Kurulan bu tabur ilk önce Ermeni saldirilarinda görev almis. 12 Kasim 1920'de Osman Aga Mustafa Kemal ATATÜRK ile tekrar bulusmus, Atatürkün korunmasi içi önce yanindaki on kisiyi, Daha sonrada Giresundan topladigi 100 kisilik muhafiz gurubunu Ankara göndermis. Bu sekilde Atatürkün ilk muhafiz birligi Giresunlulardan kurulmus.
Giresun'da GEDIKKAYA isimli bir gazete çikartarak, Milletin milli suurun'un olusmasini saglamaya çalismis. Bu çalismalari art niyetli kisiler tarafindan engellenmeye çalisilmis.
Giresun Müdafa-i Milliye Baskani ve Belediye Baskani sifatiyla Kasim 1920'de Ankaraya gitmis,Gerakli emirleri aldiktansonra Giresuna dönerek, 12 Ocak 1921 tarihinde 42. ve 47. Gönüllü Alaylarin kurulmasi çalismalarini baslatmis.
Mar 1921'deki Koçgiri ayaklanmasi Topal Osman Aga komutasindaki 47. Gönüllü Alayinin büyük katkilari ile bastirilmistir.
Çorum-Merzifon-Tokat ve Samsun havalisinde Rum ve Ermeni çetelerini tamamen kaldiran Osman Aga , komutasindaki Gönüllü Alyi ile birlikte Sakarya savasina katilmistir. Bu savasta 42. Alay, Tirebolu'lu Binbasi Hüseyin Avni Bey Komutasinda büyük kahramanliklar göstermistir, Taslitepe sirtlarini kanlarinin son damlasina kadar savunmuslar.Bu alayin tamamini sehit veren Osman Aga, Mangaltepe sirtlarinda büyük kahramanliklar göstermistir.
Trabzon milletvekili Ali Sükrü beyin ölümünden sorumlu tutulmus, 2 Nisan 1923'de çikan bir çatismada 40 yasinda iken vefat etmis
Mezari Giresun Kalesindedir.
------------------------------------------------------------ -------
-1884 Yilinda Giresun'un Hacihüseyin Mahallesinda dogdu.
-1912 Yilinda Balkan Harbine gönüllü katildi. Sag dizinden yararlanarak sakat kaldi ve 'TOPAL' lakabi ile anilmaya baslandi.
-30 Kasim 1915'te gönüllü olarak Dogu Cephesinde Ruslara karsi savasti.
-Subat 1918'de Giresun Belediye Baskani oldu
-Subat 1919 Yilinda Muhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti Giresun Subesini kurdu.
-1919 Yilinda Istanbul Hükümeti hakkinda tutuklama karari çikardi, Tutuklanmamak için Kesap ve Sebinkarahisar yöresine kaçti.
-29 Mayis 1919'da Atatürk ile Havzada gizli olarak bulustu.
-5 Haziran 1919'da Arkadaslari ile Pontusçu Rumlar'in Giresun'daki Rum Mektebine Astiklari Pontus bayragini indirdi.
-8 Temmuz 1919'da hakkindaki tutuklama karari Padisah Vahdettin tarafindan kaldirildi.-
-Temmuz 1919 'da giresuna geri döndü ve tekrar belediya baskani vemuhafazai Hukuk-u Milliye Cemiyeti baskani oldu.
-Temmuz 1919'da Osman Agaya Kaymakam Baki bey tarafindan basarisiz bir suikast düzenlendi.
-Subat 1920'de 'GEDIKKAYA' gazetesini yayinlamaya basladi.
-Eylül 1920'de Giresunlu gönüllüler ile Ermeni harekatini bastirmak üzere Kars'a gitti.
-12 kasim 1920'de Giresun usaklari ile birlikte Ankara'da Atatürk'ün muhafizligina basladilar.
-12 Kasim 1920'deOsman Aga ve 47. Gönüllü Alayinin Koçgiri Isyanini bastirmalari.
-5 Agustos 1921'de Komutasindaki 47. Giresun Gönüllü Alayi Ankara'ya geldi.
-Agustos 19222'de 42. ve 47. Gönüllü Alaylari Baskomutanlik, Sakarya Meydan Muharebesine katildilar.
-2 Nisan 1923, Osman Aga 'nin ölümü ve Cumhuriyet Sehidi olmasi.
-Nisan 1923, Osman Aga 'nin Giresun kalesine gömülmesi.
-Mart 1925, Osman Aga'nin naasi anit mezara tasinmistir.
------------------------------------------------------------ ------
Mustafa kemaL iLe Bir Konusmasi:
29 mayis 1919'da M.Kemal Pasanin gorusme istegi uzerine karadeniz sahillerinin en etkili,rum pontusun bas belasi olan teskilatin reisi Topal Osman Aga yakin arkadaslari Temoglu Ismail,Dalgaroglu Bilal ve Çavrakli Kara Ahmet'le Havzaya gelir.

M.Kemal Pasa; "Çok buhranli gunler yasiyoruz.Ümitsiz degiliz.Bundan sonra el ele çalisacagiz.Pontuslarin Karadeniz kiyilarinda neler yaptiklarini bire erbabindan ,senin agzindan dinleyelim dedik"der.

Osman Aga karadeniz sahillerindeki rum pontus ve ermeni faaliyetleri hakkinda ayrintili bir rapor sunar.

M.Kemal Pasa;

- Goruyorum ki, vatansever duygulari tasimaya gençliginde baslamissin.Senin bugunku yolun o gunlerde actigin çigirdan geliyor.Memleket kurtuluncaya içinde bir tek iç ve dis dusman kalmayincaya kadar çarpismak zorundayiz.Sen Karadeniz köy ve sehirlerini koruyacaksin.Çeteni derme çatma bir kuvvet olmaktan çikar,bir alay teskil et.Bu alayin kumandanida sen olacaksin.Pontuscular hangi usulleri kullaniyorsa,siz de o usulleri çekinmeden kullanin.Vatani kurtarmakta bu son sansimizdir.Pontus belasini temizlemeyi tamamen senin ellerine birakiyorum.Madem ki Türk halki tamamiyle seni destekliyor.Git Giresun'a belediye baskanligi makamina otur.Sehir bilfiil senin ve adamlarinin isgalinde olsun.Bunu yapabilirmisin?

Topal Osman Aga güler;

Ne demek pasam? çocuk oyuncagi bu!Orasini ele geçirmek gun meselesidir.Hele sizin gibi bir kumandan arkamizda olduktan sonra evel Allah...Pontusculara gelince,siz merak etmeyin.Bu pontus rumlarina oyle bir tutsu verecegim ki,hepsi magaralarda essek arilari gibi bogulup gidecekler.

Ve hemen arkasindan Giresun ve havalisinden:

Aba,zipka,baslik

Bes para harçlik

Aga dayi benide yaz.

Özdeyisi ile;

Kimin Ekmegine yag surer savas

Kimin kanina batirir lokmasini

Kimin karnini doyurur

Yoksulun yakilmis harmani

A benim aslan yarim

Dillere destan yarim

Daglari dusman tutmus

Mavzere yaslan yarim

mani ve turkuleriyle binlerce kisi,müfreze ve gonullu alaylarina yazilir.

TopaL Osmandan SözLer:

"-Ulan palikaryaenikleri! Turk koylerinde korumasiz insanlari soyur sogana cevirir,onlara zulum ve tecavuzlerinizin zaferi diye mi burada alem yapip çengiler oynatirsiniz?!...

Yunanin izmire ingilizin samsuna cikmasiyla simarip bu toraklarin efendisi mi olacaginizi akliniz kesti? Nankor kefereler.simdi ben sizin gibi köçeklere nasil avrat gibi oynatilacagini gosteririm! Soyunun hepiniz dumbelekçiler! Sizde biraz onceki rum giygiyini çalin!
Ocak basindaki ekmek ve yufka isitmada kullanilan 6-7 saci isaret ederek Giresun gonullulerine;"Sunlari isitip salonun ortasinakoyun!" emrini verir

Nihayet Harbonun dili cozulur;

-Agam etme eyleme biz ettik sen etme bagisla...

- Ulan Turk dusmani hirbo,seni artik butun rum kiliselerinin dualari bile kurtaramaz,yaltaklanip durma...

----------------------------------------------------------
"Hüvel baki Giresunlu Feridunoglu 1883 dogumlu Merhum Osman Aga 1912 Balkan Harbine gönüllü olarak gidip, Çorlu savasinda ayagindan yaralanarak sakat kalmistir. Umumi harpte gönüllü müfrezesi ile Harsit Müdafaasinda bulunmus, Koçgiri isyaninda, Pontoslularin imhasinda, teskil ettigi alay ile Sakarya harbine girmis, Yunan'in denize atilmalarina kadar bütün savaslara katilmis, gösterdigi yararliklara karsi Binbasiliktan Yarbayliga yükselmistir. Sulh'tan sonra Hicaza gitmek niyetine ölümü mani oldugundan kendisine bedel harp arkadasi Kurtoglu Haci Hafiz hacca gönderilmistir. Haci Osman Aga Ruhuna Fatiha. 1923"
------------------------------------------------------------ ------
Mekanin CENNET OLSUN AGAM BöyLe BabayigitLer üLkemizde oLdugu sürece Sirtimiz yere geLmez.AyrIca Zengin bir aiLenin evLadi oLdugu haLde aiLesi Askere gitmemesi için devLete para verdigi haLde gidip Savasmistir Bunun aLtini cizmek istiyorum.

Cemalettin Taşkın
03.01.2005, 11:36
Trabzon mebusu Ali Sükrü beyle olan olayi nedir? onu da anlatir misin?

Çagman
03.01.2005, 11:38
Trabzon mebusu Ali Sükrü beyle olan olayi nedir? onu da anlatir misin?

Cumhuriyetin ilk kurulus yillarinda, Atatürk muhaliflerinin birinci meclis zamaninda düzenledigi komplo ile öldürülen Trabzon mebusu Ali Sükrü bey hadisesinin cinayet suçu Osman Aga ve adamlarinin üzerine yikilmisti. Ve ardindan da Osman Aga sehit edilmisti

anLiyacagin KEsin birsey yok Birisi yapmisve OSMAN AGANin üzerine atiLmis bir oLay Osman agamizin Ölümüde SaibeLidir BunLarI irdeLersek cok sey cikar.

ayrIca Senin BirseyLer demek istedigini anLadim Acik oL ve Konus BoyLe ustu kapaLI Konusma birseyLer oLmus yapiLmis bundan kimseyi sorumLu Tutma .Kafana Gorede TeoriLer üretme AntiLESMEEEEEE.Edited by: GiresunLuTs

Çagman
03.01.2005, 11:54
Osman Aga hakkinda açilmis hiç bir dava yoktur... Cinayeti isledigine dair hiç bir belge yoktur... Kaldi ki Topal Osman hemserisini öldürecek kadarda asagilik bir insan degildir...
Trabzon mebusu Ali Sükrü bey Atatürk ile yildizlari barismayan bir baska devlet büyügümüzün (!) adami olan yine baska bir devlet büyügünün (!) tertibi ile öldürtülmüs ve suç Osman Aga'nin üzerine atilmistir.
Zamanin cahil mebuslari, kendini dinci addeden bir kisim taife sazan gibi o 2 devlet büyügünün tertibine kanmislardir. Sanki o dönem ulu öndere karsi büyük muhalefet yapan Ali Sükrü bey'i Atatürk öldürtmüs gibi dedikodu yaymislardir ve bazilari da buna inanmislardir. Zamanin meclisi bu olay ile galeyana gelmisken, Atatürk ve Topal Osman düzenlenen bu tertip ile zor durumda kalmistir.
Osman Aga'da zor durumda kalan Atatürk'ün kendini savunamamasina elbette içerlemistir.
Devlet yönetiminde hele hele yeni kurulmus bir devletin idaresinde duygusalligin nedense öne çikamayacagi unutulmus yada es geçilmistir.
Mustafa Kemal Atatürk, Karadeniz'e adim attiginda ilk olarak namini duydugu Topal Osman Aga ile görüsmek istemesi hatta Çerkez Etem haininden sonra canini Topal Osman'a emanet etmesi tesadüfi degildir. Oldukça manidardir. Neden bir baska memleketin insanina degil de Giresunlulara teslim etmistir. Çünkü Giresunlular simdi oldugu gibi Türk'ün karakteristik özelliklerini tasimaktadir? Çünkü ihanet bizlerin literatürlerinde yoktur.
Ulu önder ile Osman Aga arasinda derin bir ihtilaf bulunsaydi, Osman Aga'nin naasi Atatürk?e ragmen Giresun'un en yüksek tepesine Giresun kalesinin zirvesine tasinabilir miydi?
Bakiniz Osman Aga'ya kimler saldiriyor?.. Yobazlar ve asiri Islamcilar (Salih Müslümanlari-Yusuf yüzlüleri kastetmiyorum), Rumlar, Ermeniler, Pontus meraklilari, Kürt Alevileri (Koçgiri isyanini bastirmasi nedeniyle), Hiristiyanlar (Rum Ortodoks, Rus Ortodoks ve Gregoryan Ortodokslar)...

?Giresun Karadeniz'in, Karadeniz ise ülkenin sigortasidir? M. KemaL Atatürk.

Bakiniz 1984 yilindan bu yana ülkemizi bölmeye çalisan bölücü örgüt karsisinda en fazla Karadenizliler sehit olmustur. Terör örgütlerinin 1980'den sonra barinamadigi yer Karadeniz ve özellikle Giresun'dur...
Neden?
Çünkü Giresun?un insanlari vatanina, milletine ve bayragina bagliligini hiç bir zaman yitirmemistir...
Giresun üzerinde dün oldugu gibi bugünde çok yogun sekilde çirkin oyunlar oynanmaya çalisilmaktadir. Pontusculuk, misyonerlik ve ABD emperyalizmi bunlarin basinda gelmektedir.

--------------------------------------------------------
Bir Siir.

Osman Â'nin tapuru
Garadan yürüyu
Osman Â'yi sorarsan
Siki emir veriyu.
Galayci gügüme
Çifte vur galayi
Bozulmus da geliyi
Osman Ân alayi.

Osman  binmis motura
Bak izine izine
Ziya Bey nasil bakacak
Osman A'nin yüzüne.
Osman Â'nin moturu
Çifte lamba yakiyu
Osman Â'nin Zehrasi
Gene yola bakiyu.

Ali Sükrü'yü bogdular
Osman Â'yi soydular
Osman Â'nin çetesini
Hapislara guydular.
Osman Â'yi vurdular
Tirennere guydular
Osman Â'nin hatununu
Gene garip guydular.

Musa YILMAZ
(Giresun Çandirçalis Köyü'nden)
Edited by: GiresunLuTs

GiresunLuSerdaR
03.01.2005, 13:13
Ruhun $aad oLsun Osman Aga Seni Çekemeyeni aLLah Çektirsin. o bir uLusun kurtarIcIsIydI Made in GiresuN...!

giresunTS
03.01.2005, 20:09
okuyacam abi

Mehmet
04.01.2005, 13:00
Tarihi bir çok gerçekleri saklida olan bu konuyu irdelemek aslinda bizim isimiz degil. Osman aga hakkinda duyduklarimi anlatmak istesem yanlis anlasilmalara sebeb olabilirim. Konuyu bildiklerimle baska bir sekilde kisacik anlatayim. Bir çogu kimsenin Kahraman olarak bildigi Osman aga bazi güçler tarafindan çikarlarina göre istedikleri yönde kullanilmislar.
Osman aga aslinda bir kahramandir ama. Pofpof kahramani gaza gelen bir kahraman ve çok kuvvetli kendine bagli çete arkadaslari olan bir yigiddir. Bu yigid bazi yerlerde parlak basarilari olmustur ama kendisini kullananlari aslinda bilmemektedir. Bir gün bir yemekde çete arkdaslarindan komsu illerden birisi Osmanagayi kullananlar tarafundan öldürülür. Öldürülen reisin çevresi ve o ilin insanida o reisin Osman aga taarfindan öldürüldügünü sanirlar. Oysa öldürülen reis osman aganinda en iyi arkadaslarindan biridir. Arkadasinin öldürüldügünü duyan Osman aga sira kendisine geldigini de anlmis bu adamlar beni de öldürebilirler diye kehanetini bir baska arkadasina söylemis. Ve fazla zaman geçmeden Osman agada öldürülmüs. Mezari simdi Giresun Kalesindedir ben bir kaç defa ziyaret ettim. Daha sonra Osman agayi öldüren gücün lideri Giresuna gelir. Halka nutuk konusma sirasinda Halktan birisi sorar efendi Osman agayi nasil bilirsiniz der. Efendi derki : Osman aga Vatansever biri Iste surda su zaferi burda bu zaferleri kazandi der. Bu sefer soruyu soranlarin sabri tasar madem bu adam iyiydi de niye öldürdünüz diye bu efendiye saldiriya geçer. Efendi korumalari ile birlikte kaçar limanda gemiye siginir ve kendini zor kurtardigi anda kendisine raki getirilmesini ister ve raki içer söyle der : Eger Giresun ili sinirda olsaydi bir yudum rakiya satardim der ve ekler bundan sonra iznim olmadan Giresun'a bir çivi çakilmayacak der. Hakikaten eskiden Karadenizde Giresun ili çok gelismis bir il olmasina ragmen bu olaylardan sonra hiç yatiriim yapilmayan iller arasinda kalmis. Menderes zamaninda birtek Kagit fabrikasi yapilmis. Daha sonra da Özal döneminden sonra kipirdamalar baslamistir ve simdide Giresun ili kalkinmada öncelik taninan iller arasina girmistir.

Not : Osman aganin öldürülen arkadasi Trabzon'ludur ve bazi Trabzon'lular öldürülen osman aganin arkadasini Osman aganin öldürdügünü bilirler. Bu sekilde de bir fitne çikarilmis amaç illeri birbirleri ile düsman etmek ve kalkinmayi yavaslatmak adina yapilmis bir eylemdir. Ve bu konuyu fazla irdelemek dedigim gibi bizim isimiz degil ve sakincalidir. Saygilarimla.

Cemalettin Taşkın
04.01.2005, 14:34
ben birsey demek istemiyorum. Ali Sükrü beyi Topal Osmanin öldürdügü kesin gibidir. Can Dündarin gölgedekiler kitabinda "çok sevdigi pasasina (Atatürk'e) muhalif oldugu için Ali Sükrü beyi öldürmüstür" diye yazilidir. ayrica Ali Sükrü beyin en son Topal osmanin yaninda görülmüs olmasi da baska bir kanittir. "hemserim gel senle bu aksam yemek yiyelim" diye evine çagirdigi ve bir daha ali sükrü beyden haber alinamadigi tarih kitaplarinda yazar. Topal Osman mahkemeye düsmemistir çünkü kendini yakalamaya gelenlere direnmistir. ayrica cesedinin meclis kapisina asildigi da kitaplarda yaziyor.

bu arada ben Topal Osman Agaya karsi filan degilim. bu memleketin kurtulmasinda kimin payi varsa Allah razi olsun. Ruhu sad olsun.

Salih61
04.01.2005, 14:40
Ruhun $aad oLsun Osman Aga Seni Çekemeyeni aLLah Çektirsin. o bir uLusun kurtarIcIsIydI Made in GiresuN...!

Kardes Topal Osman Aga tek basina bu isleri yapmadi...Trabzon Müdaafa-i Hukuk Cemiyetinin çok büyük yardimlari oldu...Simdi sen MADE IN GIRESUN dersen...Yanlis dersin...O yüzden ÖZNEL degil de NESNEL konusalim...

Saygilarimla...

Çagman
04.01.2005, 16:34
Osman Aga Yigittin aLi sükrü bey oLayina Takan ArkadasLar fazla ugrasmasinLar tarih kitapLari kim NasiL istediyse O sekiLde SöyLer Osman agamizin da Ölümünde SaibeLer vardir savasta Sehit oLdu deniLiyor Ama bu yaLnis Osman aga öldürüLmüstür.

Ve KitapLara sehit olarak yazilmis.ayrica Cerkez Ethem oLayindan sonra Atatürkün Osman agaya kellesini TesLim etmesi Ve osman aganin cetesi tarafindan korunmasi hayLi iLginc.Bence BunLAr birer Senaryo idi ve Atatürk isini hallettigi insanlari beLkide kullandiktan sonra karsima rakip olur gibi dusunceler nedeni ile oldurtmus olabilir bu benim büyükLerimden Duydugum bir SöyLenti ne kadari dogrudur biLemiyorum ama.Biz Osman aga torunuyuz bence bazi arkadaslar Osman aganin ali sükrü bey iLe oLayInI ne sekiLde düsünüyor biLemiyorum ama mehmet abinin dedigi Gibi iki sehri birbirine Düsürme Düsüncesidir bu her tarihtede bu sekiL SeyLer oLmustur ve oLmayada devam edecek.

Ve o oLayLa iLgiLi siirLer biLe yaziLmis yukarida yazdigim siirdeniki DortLuk YazIyorum Tekrar:

Ali Sükrü'yü bogdular
Osman Â'yi soydular
Osman Â'nin çetesini
Hapislara guydular.
Osman Â'yi vurdular
Tirennere guydular
Osman Â'nin hatununu
Gene garip guydular.

Musa YILMAZ
(Giresun Çandirçalis Köyü'nden)

SaygiLar....Edited by: GiresunLuTs

İleli
04.01.2005, 20:37
Gecen hafta carsamba giresundaydim hazir gelmisken birde kaleye cikayim dedim yurume gercekten guzel yer...

Barış
05.01.2005, 11:53
Adam tek basina kurtarmadi gerçi ama mert adammis.

Salih61
05.01.2005, 13:11
Adam tek basina kurtarmadi gerçi ama mert adammis. Ben de bunu anlatmaya çalisiyorum...Ama anlasilamiyor...smileys/smiley19.gif

Saygilarimla...

Çagman
05.01.2005, 13:16
eLbette Buna Herkez inaniyor Onun yüregi cesareti ve Diger ArkadasLarinin iradesi Ve inanci buyuk basariLar getirdi.

----------Edited by: Kaya

Cemalettin Taşkın
05.01.2005, 13:59
Topal Osman sehit oldu diye hiçbir kitapta görmedim. çatismada öldü diye yaziyor bütün kitaplar. Topal osman aga belli çok yigit çok mert adamdi. Mustafa Kemalin muhafizi olmasi da ilginç. o siralarda irili ufakli bir sürü çete vardi ve hepsi bagimsiz savasiyorlardi.

bu arada iki sehrin arasini açma diye birsey sözkonusu olamaz. zaten bu olay yüzünden iki sehrin arasi açilmistir.

Çagman
05.01.2005, 19:14
smileys/smiley36.gifsinopLu yangina KörükLe gidiyorsun sinopLuLugundan kaynakLaniyor sanirim.

ayrIca TopaL Osman Ne yaptI ise üLke barisi için yapmistir ErmeniLer gibi arkadan vurmamistir ama Arkadan VuruLmustur.

Cemalettin Taşkın
06.01.2005, 09:36
yangina körükle gittigim yok. ben okuduklarimi bildiklerimi söylüyorum. daha önce söylemistim bu vatan için canini kanini verenlere çok sey borçluyuz. Topal Osman aganin arkadan vuruldugu dogrudur. benim demek istedigimde böyle bir oyuna nasil geldigidir. yoksa benim Topal Osman aga ile ne alip veremedigim olabilir ki?

TheCrow
06.01.2005, 10:00
--------

-------Edited by: Kaya

Çagman
06.01.2005, 20:02
--------Edited by: Kaya

ShadoW
06.01.2005, 21:28
-------Edited by: Kaya

ShadoW
06.01.2005, 21:30
Kimsenin Topal Osman agaya karsitlik yaptigi falan yok. Olan olmustur. Hepsinin Ruhu $âd olsun.

Çagman
06.01.2005, 22:25
-----------

----------Edited by: Kaya

Çebi
07.01.2005, 00:07
----------

----------

--------

---------

------------Edited by: Kaya

Çagman
07.01.2005, 00:13
Bordomavim eLbette Hemserim KuLLandigi CumLe için KuLlandim O LafI Baska bir KastIm Yoktu oLamazda.!

Çebi
07.01.2005, 00:15
sana bisey dedigim yok...Sadece verdigin epkide bir eksiklik oldugunu gördüm....Ama kasitli olmadigini söylüyosun...problem yok o halde.....Tek problem shadow un yazdiklari..Edited by: BordoMavim

Kaya
07.01.2005, 10:40
Arkadaslar biraz daha sakin olmayi deneyelim lütfen...

Forum ortamina yakismayacak yazismalar silinecekitir.

Yazismalar bu sekilde devam ettigi takdirde "topic" kilitlenir.

Lütfen daha sakin olalim ve birbirimizi kirmayacak sekildeyazismayi deneyelim.

Tarihi bir konu tartisiliyorsa ortaya atilan iddaalarin kanitlanabilir nitelikte olmasi önemlidir.Edited by: Kaya

TheCrow
08.01.2005, 00:59
Iki gündür foruma giremedigim için neler yazildigini göremedim,o yüzden Giresunlu arkadasim,Ahmet ve Shadow ne dedi bilmiyorum ama,benim verdigim tepkiyi sadece ben verdiysem,yazik diyorum ve bu konu hakkinda baska da bir sey demiyorum...

Duman
08.01.2005, 08:22
Ben de bu konuyu yeni farkettim,ben farkedene kadar da bir çok yazi silinmis,mevzuyu anlayamadim,herhangi bir tepki veremiyorum...

TheCrow
08.01.2005, 08:41
GiresunluTs:

---------------------

Bu cümleyi bir tane admin görür de siler,ya da yazan utanir da kendi siler,olmadi gelen tepkiler yüzünden silinir diye 3 gün bekledim...Daha fazla dayanamadim.Bir de gülme isareti koymus sonuna çok matah bir is yapmis gibi...Atatürk'ün bas harfi de küçük!..Edited by: Kaya

Duman
08.01.2005, 08:48
Tepkinde yüzde yüz haklisin.O arkadasa Osman Aga'nin hayatini inceledigi gibi,Atatürk'ün hayatini da daha titizlikle incelemesini tavsiye ediyorum. Ve daha dikkatli olmaya davet ediyorum...

Çagman
08.01.2005, 09:37
yazimi degistirdim eger az Once yazdigim seyLer oLsaydi inaniyorumki ceza alabiLirdim ve antipatik buLunabiLirdim.

kIsaca SunLaRI SoyLuyeyim Atatürk YaziLisinda biLe a niye kücük yazildi sekLince sikayet aldim ama sunu bilinki ATATÜRK Suan Yasasa idi baziLArinin Onu PutLastirdigini gorse idi bundan rahatsizLik duyarDI ulu Önderi PutLastirmayaLIm Lütfen.

Edited by: GiresunLuTs

Kaya
08.01.2005, 09:58
Arkadaslar lütfen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için kelimelerimizi daha dikkatli seçelim.

Sildigim cümlelerden biri uyari mesajindan sonra gene yazilmis.

Magnolia
08.01.2005, 10:18
Arkadaslar lütfen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için kelimelerimizi daha dikkatli seçelim.

Sildigim cümlelerden biri uyari mesajindan sonra gene yazilmis.

Burada anlasalim önce."Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk"...

"Tapmak" ile "saygi göstermek,sevmek" duygularini birbirinden ayird edemiyorsak problem bizler de demektir...
Bazi Islami kesimin Atatürk'e hakaret etmesini siddetle kiniyorum.Allah'a sükür hepimiz müslümaniz.Kimse benim dinimi,örf ve adetlerimi Atatürk ile sinayamaz.Bence Atatürk, Allah'in Türk Milletine verdigi en güzel ve en degerli hediyedir...
Atatürk raki içiyormus.Atatürk sunu yapiyormus,bunu yapiyormus.Hep -mis,-mus.Halkimin parasini hortumlamadi.Halkimin parasiyla hacca da gitmedi.Koca bir ulusu düsmanlarin elinden kurtardi daha ne yapmaliydi? Ona içtigi rakilar da helal olsun...
Herkes seçtigi kelimelere dikkat etsin.Allah'a taparim,Peygamberimi tanirim.Dinimi korurum ve Atatürk'e olan sonsuz sevgimi ve saygimi da her zaman dile getiririm.Nur içinde yatsin.Mekani cennet olsun , ki öyledir...
Dinimizi kullanarak Atatürk'e hakaret edenlere de sunu soruyorum "Atatürk olmasaydi simdi müslüman olabilecekler miydi acaba?"!

Magnolia
08.01.2005, 10:22
Bu arada Gazi OSMAN AGA diye birini duymamistim.Allah onun da mekanini cennet etsin.Bu vatan için kimler ugrasmis ise hepsi için ayni duygulari besliyoruz.Sehir,yer,mekan,ortam ayirmadan...

ts_fan
08.01.2005, 10:52
iki yazinin altina imza atarim, Esra'nin da dedigi gibi Atatürk'e karsiolan durusumuzO'nu putlastiracak bir sekilde olmamali, bu vatan için yani bizler için yaptiklarina sevgi ve saygi duyarak yaptiklarini hiçbir zaman unutmadan ve bu yapilanlarin arkasinda dimdik durarak olmalidir...

Esra çok dogru dedi yukarida, bizim tapacagimiz tek sey Allah'imizdir, haa unutmadan inanmayan arkadaslarimiza da saygim vardir...

Çagman
08.01.2005, 10:55
Konu nereLerden NereLere geLdi atatürkü eLbette seviyoruz ve saygi duyuyoruz.

Atatürk Konusunu kapayaLIm bir cok Kisi tarafindan izLeniyoruz bazi kesimLerden FarkLI tepkiLer aLabiLiriz.

eger bir yanLisim oLdu ise Özür diLerim tüm site sakinLerinden baslik ile alakasiz seyLer yazmayaLIm Lütfen.

erolizm
08.01.2005, 12:34
Bugun ulkede misyonerlik faaliyetleri almis basini gidiyor..istanbul medyasi yabancilarla isbirligi yapip bu ulke insanlarina noel kutlamayi,,noel agaci süslemeyi ,,noel baba sevgisini asilamaya calisiyor...Vahim olan sey bu ulkede ulusal mucadele baslatarak bati emperyalizmine tokat atan Atatürk ü hala tartisiyor olmamiz..Istanbul Konstantinapolis olmadi cunkü Atatürk ve silah arkadaslari buna izin vermedi,,karadenizde pontus tarihe gomüldü cunku Ataturk ve silah arkadaslari buna izin vermedi,,..Atatürk, Bursa da amerikan kolejinde okuyan 2 müslüman kiz hristiyan yapildiginda o koleji ertesi gun kapatmistir..Bugun bu davranisi gosterecek kac lider var....Atatürk icki icen veyanamaz kilmayan biri olabilir ama bu ulkede bugun ezan okunuyor,,insanlar rahatca ibadet ini yapiyorsa sanirim bunu Uluönder ve silah arkadaslarina borcluyuz....

Bayraklari bayrak yapanüstündeki kandir,
Toprak ugrunda ölen varsa VATAN DIR..

Dinimize de sahip cikalim,,,bu ülkede islamin varligini devam ettirenlere de.........

Ne Mutlu Türküm Diyene....

Emorfo
08.01.2005, 12:41
Bir kasik suda da bölge milliyetçiligi yapiliyor ya.. Topal Osman Trabzon ve çevresindeki direnisin görünen yüzü ya görünmeyenler. Kisi yüceltmelerini birakin burasi Moscow Cumhuriyeti degil..

Bülent Şirin
08.01.2005, 13:51
Sevgili arkadaslar,
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Önemli bir üslup yanlisligina düsüldügü kanaatindeyim. Bu platformda, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonspor Taraftari[/B]? ortak paydasi altinda toplanmis bulunuyoruz. Elbette sosyal kimligimizde, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonsporlu[/B]? maddesinden baska daha pek çok unsur yer aliyor. Memleketimiz, su an yasadigimiz yer, cinsiyetimiz, medeni halimiz, dünya görüsümüz, tarihe bakis açimiz, dini hassasiyetlerimiz, huy ve tabiat özelliklerimiz, vs? vs? Burada bulunus amacimiz, kimligimizin ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonsporlu[/B]? maddesi disindaki unsurlari ön plana çikarmak olmamali. Örnegin, ben dindar bir insan olabilirim. Fakat bu durum, dini hassasiyetleri benim kadar güçlü olmayan bir Trabzonsporlu?nun görüs ve düsüncelerine deger vermememi gerektirmez, gerektirmemeli? Trabzonspor için çok faydali seyler düsünen, önemli faaliyetler gerçeklestiren bir arkadasimiza, sirf baska konularda benden farkli düsüncelere sahip diye soguk bakmam, Trabzonspor?un menfaatleri dogrultusunda bir yaklasim olamaz.

Bu baslikta yine o ifade etmeye çalistigim istikamete dogru bir seyir göze çarpiyor. Iki grup Trabzonsporlu oldugunu düsünün, her ikisi de Trabzonspor için çok iyi seyler düsünüyorlar, Trabzonspor için çok faydali faaliyetler gerçeklestirebilecek potansiyele sahipler; fakat gelin görün ki, Trabzonspor?a zerre kadar faydasi dokunmayacak bir konuda tartismaya baslayip, birbirlerini kiriyorlar, enerji ve zaman kaybediyorlar, birbirlerinden uzak noktalara savruluyorlar. Sonuçta kaybeden Trabzonsporluluk kavrami oluyor, tartisma konusu olan mevzuu da herhangi bir sekilde çözüme kavusmuyor, kavusmadigi gibi, kafalarda eskisinden bile daha zararli bir hale geliyor, tarihteki yerini muhafaza ediyor.

Arkadaslar, bahsini ettiginiz konuyu tartismak, bu forumlarin konusu degildir.Elbette önemli bir konudur ama tartismak Trabzonsporlu kimligine yarar degil, zarar getirir.

Fakat söyle bir sey var elbette? Burasi bir taraftar sitesidir, burada Trabzonspor disindaki konular da konusulacak, tartisilacaktir? Böyle serbest kürsü bölümü de olacaktir. Siirler yazacagiz, fikralar anlatacagiz, kitaplar tavsiye edecegiz, resimlerimizi koyup, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">vaay, karizmaya bak[/B]!? diyecegiz, günün eglencesini yazacagiz, üstümüzdeki kullanici hakkinda yorum yapacagiz vs? vs? Ben her ne kadar buralara pek ugramiyorsam da, böyle konularin bu forumlarda yer almasini onaylamadigim anlamina gelmez.

Ancak takdir edersiniz ki, bunlarin hiçbiri, bir Trabzonsporlu?nun bir digerine karsi olumsuz duygu ve düsünceler beslemesine yol açmamali.Bizim için ne kadar önemli, ne kadar hassas bir konu olsa bile?

Umarim meramimi yeterince anlatabilmisimdir.

Selam ve muhabbetle?

Mehmet
09.01.2005, 11:46
Sevgili arkadaslar,
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P>
Önemli bir üslup yanlisligina düsüldügü kanaatindeyim. Bu platformda, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonspor Taraftari[/B]? ortak paydasi altinda toplanmis bulunuyoruz. Elbette sosyal kimligimizde, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonsporlu[/B]? maddesinden baska daha pek çok unsur yer aliyor. Memleketimiz, su an yasadigimiz yer, cinsiyetimiz, medeni halimiz, dünya görüsümüz, tarihe bakis açimiz, dini hassasiyetlerimiz, huy ve tabiat özelliklerimiz, vs? vs? Burada bulunus amacimiz, kimligimizin ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonsporlu[/B]? maddesi disindaki unsurlari ön plana çikarmak olmamali. Örnegin, ben dindar bir insan olabilirim. Fakat bu durum, dini hassasiyetleri benim kadar güçlü olmayan bir Trabzonsporlu?nun görüs ve düsüncelerine deger vermememi gerektirmez, gerektirmemeli? Trabzonspor için çok faydali seyler düsünen, önemli faaliyetler gerçeklestiren bir arkadasimiza, sirf baska konularda benden farkli düsüncelere sahip diye soguk bakmam, Trabzonspor?un menfaatleri dogrultusunda bir yaklasim olamaz.
<O:P></O:P>
Bu baslikta yine o ifade etmeye çalistigim istikamete dogru bir seyir göze çarpiyor. Iki grup Trabzonsporlu oldugunu düsünün, her ikisi de Trabzonspor için çok iyi seyler düsünüyorlar, Trabzonspor için çok faydali faaliyetler gerçeklestirebilecek potansiyele sahipler; fakat gelin görün ki, Trabzonspor?a zerre kadar faydasi dokunmayacak bir konuda tartismaya baslayip, birbirlerini kiriyorlar, enerji ve zaman kaybediyorlar, birbirlerinden uzak noktalara savruluyorlar. Sonuçta kaybeden Trabzonsporluluk kavrami oluyor, tartisma konusu olan mevzuu da herhangi bir sekilde çözüme kavusmuyor, kavusmadigi gibi, kafalarda eskisinden bile daha zararli bir hale geliyor, tarihteki yerini muhafaza ediyor.
Arkadaslar, bahsini ettiginiz konuyu tartismak, bu forumlarin konusu degildir.Elbette önemli bir konudur ama tartismak Trabzonsporlu kimligine yarar degil, zarar getirir.
Fakat söyle bir sey var elbette? Burasi bir taraftar sitesidir, burada Trabzonspor disindaki konular da konusulacak, tartisilacaktir? Böyle serbest kürsü bölümü de olacaktir. Siirler yazacagiz, fikralar anlatacagiz, kitaplar tavsiye edecegiz, resimlerimizi koyup, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">vaay, karizmaya bak[/B]!? diyecegiz, günün eglencesini yazacagiz, üstümüzdeki kullanici hakkinda yorum yapacagiz vs? vs? Ben her ne kadar buralara pek ugramiyorsam da, böyle konularin bu forumlarda yer almasini onaylamadigim anlamina gelmez.
Ancak takdir edersiniz ki, bunlarin hiçbiri, bir Trabzonsporlu?nun bir digerine karsi olumsuz duygu ve düsünceler beslemesine yol açmamali.Bizim için ne kadar önemli, ne kadar hassas bir konu olsa bile?
Selam ve muhabbetle?

Bülent abi aklina zekana saglik ne güzel dile getirdin. Arkdas bu konuyu açmis bende baska bir dilden cevap vermeye çalistim. Bu konunun mevzusu biraz da muallak bir konu kim dogruyu yapti kim yanlisi yapti pek bilinmez. Bilinen bir sey var konunun dogrusu tarihte dogru olarak yazilmadigidir. Bizim memleketde eskiler biyüklerimiz anlatirdi. Eski büyüklerimizin anlattiklarina göre tarih ve okul kitaplarinda yazilanlar dogrusu yazilmamis. Saygilar.

Gökhan Kutlu
09.01.2005, 15:10
Adam tek basina kurtarmadi gerçi ama mert adammis. http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley32.gifböle yigitler olmasaydi bizim ülkemiz nasi kurtulurdu

Gökhan Kutlu
09.01.2005, 15:16
Sevgili arkadaslar,
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P>
Selam ve muhabbetle?

abi helal herseyi çok güzel özetlemissin