PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başbağlar Katliamını Unutmadık..

selokal61
06.07.2007, 00:01
33 Başbağlarlı'nın acısı yürekleri dağladı
Erzincan'ın Kemaliye ilçesi Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırıda 33 vatandaşın şehit edilmesinin 14. yıl dönümü, Başbağlar köyünde düzenlenen törenle anıldı. Katliamın üzerinden 14 yıl geçmesine rağmen, Başbağlar'da yüreklerde halen şehitlerin acısı yaşanıyor.

Erzincan'a 204 kilometre uzaklıkta bulunan, Barasor Vadisi'nin en son köyü olan Başbağlar'a, 5 Temmuz 1993 tarihinde eli kanlı PKK terör örgütü üyesi 100 kişilik grup gelerek, yatsı namazında bulunan köyün erkeklerini bir alanda topladı. Köyde kadın, çocuk ayrımı yapmadan meydanda yaklaşık 1.5 saat terör örgütünün propagandasının yapılmasının ardından, erkekler köyün 100 metre uzaklığında ki kavaklık bölgeye götürülürek katledilmişti. Terör örütünün gerçekleştirdiği saldırıda, 29 kişi kurşuna biri çocuk 4 bayanda yakılan evlerde diri diri yanarak can verdi. Bu hunhar saldının üzerinden tam 14 yıl geçti ama Başbağlar'lılar halen bu katliamı unutmadılar.

Bu kalleş baskında şehit olan tüm vatandaşlarımıza Allahtan rahmet yakınlarına Allahtan sabr-ı cemil diliyorum...:( Kahrolsun Pkk
Bu kalleş baskınla ilgili gerekli bilgileri bu linkten bulabilirisiniz..

http://www.basbaglar.com/

macka61
06.07.2007, 00:04
bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum onların intikamı alınacak er geç

TSelif
06.07.2007, 00:06
ALLAH bir daha böyle şeyler yaşatmasın:(
Hepsinin ruhu şad olsun :(

Mehmet Fatih Yavuz
06.07.2007, 00:06
sivas ın rövanşıdır..
kamptan kaçan teröristlerin intikam sözleri köyde sağ kalanlar tarafından anlatılır..

ama ne gariptir ki sivas durmadan gündemde iken başbağları gündeme getirmez kolayına..

ikisi de rezillik...

Yamaç
06.07.2007, 11:23
bu vahşeti yapanların insan olduklarını sanmıyorum.
Şehitlerimize ALLAH'tan rahmet diliyorum.....

Faik Yılmaz
06.07.2007, 11:26
Sadece onu değil yaptığınız hiç bir pisliği unutmadık teröristler....

Hesap günü çok yakın....

Külünkoğlu
06.07.2007, 11:47
ama ne gariptir ki sivas durmadan gündemde iken başbağları gündeme getirmez kolayına..
Enteransandır. Katliamlara meraklı olanlar insan haklarından dem vuranlar sözbirliği etmişcesine bu katliamı ağızlarına almazlar. Yazıklar olsun hepsine.

Ölenlere bir kez daha cenab-ı hak'dan rahmet diliyorum.

" tahminen 100 kişinin gerçekleştirdiği belirlenen Başbağlar Katliamı davasının sadece iki sanığa verilen 14 ve 3,5 yıllık mahkumiyet cezalarıyla kapatılmıştır. Abdullah Öcalan ise itiraflarında Başbağlar baskınını PKK'lı Dr. Baran'ın Sivas olaylarına misilleme olarak gerçekleştirdiğini söylemişti.

omer61
06.07.2007, 13:34
KÖPRÜ kitabında da bu katliamı anlatıodu.. vali recep yazıcıoğlu dönemindeki bir katliam.. kahrolsun pkk!!

Badaloğlu
06.07.2007, 17:20
Onca çocuğu öksüz ve yetim bırakanlar,onca kadını dul bırakanlar insan olamazlar.Afyon yutmuş hayvanlar, ne istediniz onca masum insandan?Allahınızdan bulasınız, iki dünya da yüzünüz gülmesin...

Katliam denilince akla nedense hep Sivas gelir,ya da birileri bunu bizim aklımıza hep getirir.Başbağları ben sadece bir kaç Erzincanlı minübüsün arkasında ''Başbağları unutmadık'' şeklinde yazan afişlerde görmüştüm.

Madımak oteli müze olsun diyen dantellere sormak lazım...Başbağları ne yapacağız?

ilhan
06.07.2007, 17:53
Yaptıkları hangi pisliği unuttuk ki bu vatanı olmayan şerefsizlerin!

Başbağlarda hayatını kaybeden tüm insanlarımızın ruhları şad olsun mekanları cennet olsun.

zafer6161
06.07.2007, 18:21
Bütün şehitlerimize ALLAH rahmet eylesin:(

hainler cezasını çekecek:mad:

Rıza ÇOLAK
01.07.2008, 13:54
Yine bu günlerde Sivas gümdemde ancak Başbağları hatırlayan bir zat-ı muhterem ne yazıkki yok.....Hain saldırıda şehit olan vatandaşlarımızı saygıyla anıyor Allahtan rahmet diliyorum....

İskender
01.07.2008, 14:04
Başlığı görünce hem çok şaşırdım hemde gurur duydum...

Başbağlardan haberi olan o kadar az insan varki, hatta şöyle söylebelirim başbağları bilipte bunu dile getirebilecek o kadar az insan varki...

İki katliamdan sessiz sedasız olanıdır başbağlar...

Ama çok şükür bmn bunada el attı...

OYılmaz
01.07.2008, 14:21
Allah rahmet eylesin tüm şehitlerimize pkk kürt,türk,alevi dinlemiyor kardeşliğimizi kimse bozamaz katledilen 33 vatandaşımızı rahmetle anıyoruz ...

lazooo28
01.07.2008, 14:26
vallah bende ilk defa duyuyorum bunu..
Allah rahmet eylesin :(

Dursun Kaplan
01.07.2008, 14:36
Kaybettiğimiz vatandaşLarımızın mekanLarı cennet oLsun inşaLLah..

Pkk şerefsizLeri, it soyLarı ise hepinizin sonu bi ...... çukuru unutmayın... ;)

Harun-61
01.07.2008, 14:47
Bütün şehitlerimize ALLAH rahmet eylesin:(

hainler cezasını çekecek:mad:

AMIN
AMIN
AMIN

omer61
01.07.2008, 14:53
ekşisözlükte okuduğum ve görüşlerine aynen katıldığım bir yazıyı paylaşmak istiyorum burda.

islami ve muhafazakar kesimin, ölen 33 vatandaşın kanı üzerinden laiklerle ve solcularla hesaplaştıkları katliam. katliamı terör örgütü pkk yapmıştır. yani yapılan açıklamalar böyledir. aşağılıkça bir eylemdir, barbarlıktır, ve sonuçta bir terör eylemidir. pkk buna benzer yüzlerce eylem gerçekleştirmiştir. fakat bu katliama siyasi hesaplaşmada ayrı bir anlam yüklenmiştir. sivas katilamı'ndan hemen sonraya denk gelmesi nedeniyle, "sivas için kıçınızı yırttınız, bunu da kınasaıza" demektedir islami ve muhafazakar kesim. maalesef bu da ayrı bir soğuk hesaptır. katliamı yapan pkk'dır. pkk bir terör örgütüdür. sivilleri öldürmek üzere kurulmuş, sivilleri öldürerek büyümüş, dehşet saçarak gelişmiştir ve her durumda-ortamda kınanmış, terör örgütü olarak adlandırılmış, algılanmıştır. sivasta'ki 33 insanı öldüren ise halktır. bildiğimiz vatandaştır. tabii ki daha fazla kafa yorulması gereken bir durumdur, sivas katliamı. "pkk da başbağlar katliamını yaptı. hadi bu defeterleri kapatalım, oluyor böyle şeyler" demek gerçekten vicdansızlıktır. eğer bir kentte kendi halinde yaşayan insanlar bir oteli kuşatıp içindekilerle birlikte yakıyorlarsa ve bunu kahkahalar eşliğinde izliyorlarsa, bu üzerinde düşünülmesi gereken, ciddi ciddi ele alınması gereken bir durumdur. ülkede başka bir terör örgütü de cinayetler işliyor diye geçiştirilemez. kaldı ki terör örgütü için tüm devlet seferber olmuş iken, ve bu konuda ülkede bir görüş ayrılığı bulunmaz iken, sivas katliamı sonrasında "oteli kuşatan vatandaşlarımıza zarar gelmemiştir", "tahrik vardı canım" açıklaması bile yapılmıştır. bu iki olayı karşı karşıya koymak ve "hadi bunu da kınayın" demek acayipliktir. bu ülkedeki insanlar her terör eylemini resmi bir bildiriyle kınamak durumunda değildir. çünkü bu iş bir süre sonra "şunlar eylem yaptı şu taraftan kınama gelmeli", "bunlar eylem yaptı bu taraftan kınama gelmeli" gibi hesaplara dönüşür ve konunun özü, tartışılması gereken asıl nokta iyice flulaşır.

İsmail Alkan
01.07.2008, 15:20
*22 Ocak 1987 Hakkari, Uludere ilçesi, Ortabağ köyü katliamı.
*23 Ocak 1987 Midyat, Bayburt köyleri, Efeler mezrası katliamı.
*20 Haziran 1987 Ömerli ilçesi, Pınarcık köyü katliamı. (16 Çocuk, 6 Kadın, 8 Erkek, Toplam 30 Kişi)
*20 Ağustos 1987 Siirt, Kılıçkaya köyü katliamı. (14 Çocuk, 10 Erkek, Toplam 24 kişi)
*12 Ekim 1987 Rezzuk mezrasında saldırı ve öldürme (Toplam 13 kişi)
*14 Eylül 1989 PKK, kaçırdığı öğretmenleri kurşuna dizdi.
*22 Mart 1990 Elazığ'da 9 mühendis, ayrılıkçı PKK örgütü militanları tarafından öldürüldü.
*11 Haziran 1990 Ayrılıkçı PKK örgütü Şırnak'ın Çevrimli köyünü basarak 27 kişiyi öldürdü. Ölenlerden 12'sinin çocuk, 7'sinin de kadın olduğu açıklandı. PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada 4 korucu şehit oldu
*22 Şubat 1987 Şırnak Uludere ilçesine bağlı Taşdelen köyünde şehit edilen 14 vatandaş ...
Bu listeyi sayfalarca uzatmak mümkün.
Kanlı pkk nın 1984’teki ilk eylemi olan Şemdinli ve Eruh saldırılarından günümüze kadar yaptığı katliamları buraya taşımaya kalksak sayfalarımız yetmez.
Karşımızda eli kanlı bir terör örgütü var ve bizler devletin her bireyi her vatandaşı her kurumu topyekün bu pkk denen illeti bertaraf edebilmek için mücadele etmekle yükümlüyüz.
Askeri dağda , polisi şehirde kamu kurum ve kuruluşları görevleri ve sorumlulukları çerçevesinde,sivil toıplum örgütleri ellerinden geldiği ölçüde bu illetle mücadele etmek durumundadır.
Burada en büyük görev dağlarda tüm zorluklara rağmen gerektiğinde -45 lerde,gerektiğinde gölgede +45 derecelerde amansız bir mücadele içine giren ve gözünü kırpmadan bu vatan için canını seve seve kahpe mermiye göğüs geren güvenlik kuvvetlerimizdedir.
İkinci en önemli görev ise,yıllardır hain terör örgütünün tüm çabasına,tüm katliamına,tüm yıldırmalarına karşı nice gencecik meslektaşlarını şehit veren ancak asla ve asla yılmıyarak tüm zorluklar,imkansızlıklar la boğuşarak,gerektiği yerde kendi maaşıyla öğrencisine kalem defter alabilecek kadar kutsal bir görev yapan oradaki çocuklarımızı yani geleceğimizi bizlere hazırlıyan eğitimcilerimiz,öğretmenlerimizdedir.
Peki biz gerektiği zaman akşama sabahlara kadar net başında zaman geçiren,lafa-geyiğe sıra geldiğinde mangalda kül bırakmıyan bizlere görev düşmüyormu ?
Tabiiki düşüyor...
G.Doğuda binbir zorluklarla ve tüm olumsuzluk ve imkansızlıklarla mücadele edip oradaki çocuklarımızı eğitmeye ve bu ülkeye kazandırmaya çalışan öğretmenlerimizin yardım feryatlarına bizler elimizden geldiğince 10-20 ye 50 ye bakmadan yardımcı olarak onların bu çabalarına destek olabiliriz.
Her şehit haberinde kahrolan ve terör örgütüne lanet okuyan bizler,
Her şehit cenazesinde 10 binlerle meydanları dolduran bizler,
Her şehit cenazesinde yüreğimizden bir parça kopmuşçasına gözyaşlarına boğulan bizler..
Ateş düştüğü yeri yakar beyler...
Hepimizin yapacağı birşeyler var,
Buyrun BMN nin şırnak-uludere-şenoba Org.Fevzi Türkeri İlk.Okulu Yardım Kampanyasına http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=9269

NOT : Bu yazıyı aynı zamanda adı geçen başlığada koydum...

İskender
01.07.2008, 15:38
sivasta'ki 33 insanı öldüren ise halktır. bildiğimiz vatandaştır. tabii ki daha fazla kafa yorulması gereken bir durumdur, sivas katliamı.

bunu kabul etmiyorum böyle saçmalık olmaz, halkı nasıl bu şekilde yargılayabilirsin...

Sivas ve Başbağlar'ı birlikte anmazlar nedense; oysa ikisi de tek bir olay, tetikçiler farklı olsa da, örgütleyen aynı merkez.. Aslında iki davanın birleştirilmesi gerekirdi. Ama bunu tek başına ele alıp, karşı tarafı suçlamaya kalkanlar, aslında bu cinayet örgütü ile eylem birliği içinde hareket etmektedirler.. Yoksa ne Başbağlar'dan dolayı sokaktaki Alevi yurttaşı, ne Sivas'tan dolayı Sünnileri suçlamak mümkün değildir. Bunlar bizi birbirimize düşürüp, bizim kanlarımız ve gözyaşlarımız üzerine kendilerine iktidar ve servet üretmek isteyen çevrelerin piyonlarıdır sadece. Farklıdırlar, ya da değiller, onu bilmem ama sonuç bu. Mumcu'nun, Hablemitoğlu'nun, Aksoy'un ve Üçok'un ardından gözyaşı dökenlerin hali, timsahın gözyaşlarına benziyor..(alıntıdır)

omer61
01.07.2008, 15:46
başbağlar'daki şehitler anılırken Sivas'a laf atılması hiç hoşuma gitmiyor, orda da alevi yazarlarımız hayatını kaybetmiştir. Lütfen orda ölenlere de saygınızı yitirmeyin.

Sivas katliamının ardından Tansu Çiller'in "çevre halkımıza bir şey olmadan bu olay atlatılmıştır" tarzı açıklama yapması en az bu olay kadar acıdır.

İskender
01.07.2008, 15:55
Kimsenin sivası savunduğu yok tam tersine insanlık trajedisi yaşandığında herkez hem fikir...

Zaten sorunda burda Sivas için herkez hemfikirken başbağlar kimsenin umrunda değil...

Sivası hatırladığında yüreği sızlayanlar başbağları pkk diyerek geçiştiriyorsa evet bu timsah gözyaşıdır...

otuken55
01.07.2008, 15:59
amin mekanları cennet ruhları şad olsun

omer61
01.07.2008, 16:16
Kimsenin sivası savunduğu yok tam tersine insanlık trajedisi yaşandığında herkez hem fikir...

Zaten sorunda burda Sivas için herkez hemfikirken başbağlar kimsenin umrunda değil...

Sivası hatırladığında yüreği sızlayanlar başbağları pkk diyerek geçiştiriyorsa evet bu timsah gözyaşıdır...

aynı muhabbet hrant dink olayında da olmuştu. ben bunun sebebi olarak şunu görüyorum, artık öyle bir hale geldikki pkk olaylarına alışır olduk maalesef. ama bir sivas katliamını halkın yaptığının düşünülmesi bir maraş katliamı bunlar olağan dışı olaylar olduğu için akılda kalıyorlar. tabi halk yaptı derken devletin kışkırtmasıyla.. pkk denilen örgüt zaten bu tarz pislik işleri yapmak için var, o yüzden gündemde kalmıyor.

otuken55
01.07.2008, 16:24
aynı muhabbet hrant dink olayında da olmuştu. ben bunun sebebi olarak şunu görüyorum, artık öyle bir hale geldikki pkk olaylarına alışır olduk maalesef. ama bir sivas katliamını halkın yaptığının düşünülmesi bir maraş katliamı bunlar olağan dışı olaylar olduğu için akılda kalıyorlar. tabi halk yaptı derken devletin kışkırtmasıyla.. pkk denilen örgüt zaten bu tarz pislik işleri yapmak için var, o yüzden gündemde kalmıyor.

komik ve daha komik

Sacit
01.07.2008, 16:31
bu vahşeti yapanların insan olduklarını sanmıyorum.
Şehitlerimize ALLAH'tan rahmet diliyorum.....

Bu cinayetleri gerçekleştiren köpekler, kendini kontrol edemiyorlardı:mad:. Başkalarının köpeği olmaktan zevk alıyordular galiba.. onlara ne denirse onu yapıyodular :mad:. bu kadar cahillik olur mu, insan hiç mi kafasını çalıştırmaz ? :mad:

Külünkoğlu
01.07.2008, 16:49
Devlet sivas için en gibi bir kışkırtma yapmış olabilir ? bu nasıl bir cümle ? derstsiz başına dert almak için mi var devlet ?

Fatih
01.07.2008, 19:03
Allah rahmet eylesin

o soysuz köpeklerin birgün sonu gelecek!!!

antagonist
01.07.2008, 19:23
Allah vatandaşlarımıza rahmet eylesin...

İnsanlarımızın böyle olayları unutmaması, hatırlaması ve anma törenleri yapması güzel şeyler...Lâkin sanki artık bu işler sözde kalıyormuş gibime geliyor.

Şehit cenazesinde "Şehitler ölmez, vatan bölünmez." diye slogan atan birisi daha sonra gidip vatandaşlık görevini yapmıyorsa -mesela vergi kaçırıyorsa - bu işte bir yanlışlık vardır. Aynı şekilde -amiyane tabirle- boş boş sokakta gezinen, kahveden çıkmayan bir insanın bu devlete, millete ve ailesine ne faydası oluyor?

Hâinlik illa tüfek alıp dağa çıkmakla mı oluyor? Kızını okutmayan da bu ülkeye ihânet etmiyor mu? İhâleye fesat karıştıranları ne yapmalı? Ya da Çernobil zamanında çıkıp televizyonlarda çay içenlere ne demeli?

Günümüzde bile üniversiteyi bitirip dağa çıkan insanlar var. Bu insanları biz nerede kaybediyoruz, neden kazanamıyoruz? Yoksa onlara iyi birer örnek olamıyor muyuz?

Bu iş dağdaki 3-5 çapulcunun öldürmesiyle bitecek iş midir?

vs.vs...

yaranozlu
01.07.2008, 19:55
PKK nın yaptığı bir saldırıyla Madımak bir tutulamaz. PKK nın yaptığı terörist bir saldırıdır ve her yerde lanetlenir PKK. Madımak ise ne olduğu belirsiz amacı garip, Maraş katliamı gibi bir olaydır. Birilerinin Madımak karşılığıdır demesi bu anlama gelmez, saçmalıktır. PKK yaptığı her saldırıyı misilleme mi yapıyor yani. Madımak da ölenlerin PKK lıymış gibi lanse edilmesi garibime gitti.

Misina
01.07.2008, 20:47
Başbağlar katliamını sivastaki katliamla ilişkilendirenlere bi anlam veremedim.Bağbaşları yapanla Sivası yapan aynı kişiler mi sanki.

macka61
01.07.2008, 21:26
şehitlerimize Allah rahmet versin bende kuramadım bir anlam sivasla bu olay arasında

sümela61
01.07.2008, 23:00
Şehitlerimiz'e Allah'tan tekrar rahmet diliyorum...

Allah bu ülke üzerinde oyunlar oynayanlara fırsat vermesin...

1461
01.07.2008, 23:25
sivasta'ki 33 insanı öldüren ise halktır. bildiğimiz vatandaştır. tabii ki daha fazla kafa yorulması gereken bir durumdur, sivas katliamı.Ne alakası varki, Sivas olaylarında halk sadece kullanıldı, olayı gerçekleştirilenler iğrenç amaçları olan provokatörlerdi. O günlerde Sivasa çevre illerden yabancı insanlar gelmiş ve alevilerle sunnileri birbirine düşürdüler. Güvenlik kuvvetleri de, nedense olaylar büyüyünceye kadar seyretmekle yetinmişlerdi. Normalde en ufak bir olayda önüne gelenleri joplayanlar o gün çok sakindi.

Başbağlarda da, hatırlarım yakalanan teröristler daha sonra mahkemece serbest bırakıldılar..

Sivasla Başbağları ilişkilendirmekte zor değil aslında;
Sivasta öldürülenler, Alevi kesimin sosyalist düşünceye yakın olan mensubları diyelim.
Sağ yada sunnilerce öldürüldü düşüncesi vardı.

Başbağlarda ise, tam tersi öldürülenler sağ kesim ve sunni insanlardi.
Öldürenlerde sosyalist pkk'lı teröristlerdi.

Tayyip Bosnalı
02.07.2008, 02:55
Rabbim şehitlerimizin hepsine gani gani rahmet eylesin. Mekanları Cennet olsun inş

bende güzel buldugum bir yazıyı alıntıladım

BAŞBAĞLAR
-Orda bir köy var uzakta-
O köy benim köyüm.. Gitmesem de, görmesem de…
http://www.ulkum.com/arsiv/sey/r/sherro/pkk/apo/katliam/07_temmuz_1993_basbaglar.jpgTarihinde suçlusu bulunmayan, asker kaçağı olmayan, 1985 yılına kadar ulaşımını hayvanlarla yapan, 1987 yılına kadar haberleşmesini yine hayvan sırtında yapan, senenin 6 ayı kış, ama bu şartlarda 1959 yılında kendi imkanlarıyla minaresini ve camisini,1962 yılında ilkokulunu ve öğretmen lojmanını, 1987 yılında imamevini, şadırvan, gasilhane, mahalle çeşmelerini, tuvaletlerini ve kanalizasyonunu, çevre düzenlemesini tamamlamış, tüm altyapısını kendi imkanlarıyla yapmış hatta caminin kubbe kurşunlanmasını tamamlamış bir köy..
1990 genel nüfus sayımında 542 nüfusu bulunan Kemaliyenin en kalabalık köyü dolayısıyla Kemaliye'nin en kalabalık öğrencisi bulunan Devletine Bayrağına ve inançlarına bağlılığı ile bilinen, hiç kimse ile sürtüşmesini bulunmayan kendi halinde bir köy. Devletine hiç yük olmamış hep destek olmuş, hiçbir şey istememiş, evladın babaya saygısı gibi devletini tam bir baba bilmiş, bilmeye devam eden Osmanlı geleneği ve terbiyesi ile yetişmiş insanların yaşadığı bir köy.
Gitmesem de, görmesem de o köy benim köyüm.
Kemaliye İlçesine bağlı ilçe merkezine 72 km uzaklıkta Barasor vadisinin sonunda ilçenin en uzak ve son köyü, Tunceli ili sınır noktasında bir köy karayolunun bittiği dağ yolunun başladığı bir yerde, 720 yıllık tarihi olan Osmanlıya uç beyliği yapmış tarihsel süreç içerisinde devletine bağlılığın en güzel örneklerini vermiş vermeye devam eden Anadolu’nun isyan eden gruplarına karşı Devletin bekasını düşünmüş Ay yıldızlı Bayrağını her dönemde dalgalandırmış, Çanakkale'de de 30'un üzerinde şehit vermiş bir köy.
Gitmesem de, görmesem de, o köy benim köyüm: BAŞBAĞLAR.
Yıl 1993. Anlatması zor, anlatması çok güç. Tam on dört yıl önce 5 Temmuz akşamı saat 20.30. Başbağlar’da her zamanki gibi bir akşam. Köy sakinleri gündelik işlerini tamamlayıp evlerine çekilmişler.. Adil Hoca ise abdestini almış huşu içinde, elinde mikrofon Ezan okumaya henüz başlıyor. O sırada ardında beliren silahlı gölgelerden haberdar değil. Eşkiyalar yaka paça alıyorlar “bırakın ezanı bitireyim” yakarışlarına aldırış etmeden. Ve namaz için toplanan köylüleri de camiden dışarı çıkarıyorlar.
Bir tuhaflık var. Gelen eşkiyalar köyü çok iyi tanıyor. Planlı, programlı bir baskın bu. İsim isim çağırıyorlar köydekileri ve neden sonra dağılıp, ev ev gezerek köyde kim var, kim yok herkesi topluyorlar. Yaşlı, genç, çocuk, kadın…
KATLİAMI YAŞAYANLAR ANLATIYOR
Köyün kadınlarından F.P: "Militanlar, kapının önünden ismen çağırıyorlardı köyün insan¬larını. Selim Pato, sen gel dediler.Görümcemin oğluna, Recep sen de gel, dediler. Doğru camiye dediler.Ben içeride pencerenin önünde oturmuş dinliyordum. Birkaç militan sokaklara dizildi. A.C'yi çağırdı. Bu adam yanımızdaki ilçenin köyünde oturuyordu .Bizde tırpan yapı¬yordu. Onu görünce hayrete düştüm.Daha sonradan biz kadın ve ço¬cukları da topladılar. Derenin yanında toplandık. Başımıza bir kız, bir erkek militan koydular.Erkekleri de öbür tarafa topladılar."
Köyün erkeklerinden yaralı olarak kurtulan S.A. : "Cami¬de namaz kılıyorduk/İkisi kadın çok sayıda militan namaz ortasında ellerinde silahlarla camiye girip namazı bozdular.Daha sonra bizi si¬lah zoruyla dışarı çıkardılar. Daha sonra militan¬ların lideri olan kişi telsiz görüşmesi yaptı ve ateş serbest diye bağır¬dı. Otomatik silahlarla üzerimize ateş açtılar. Aramızda sağ kalanları ayrıca yakından ateş ederek öldürdüler. Ben kenarda kalmıştım.Ölü numarası yaptım. Sırtımdan iki kurşun yedim."
Masum insanların üzerine, otomatik tüfeklerle ölüm kusan, insanlıktan nasipsiz kan içiciler, muzaffer bir ordu edasıyla, geldikleri gibi ayrılıyorlar Başbağlar’dan. Ama arkalarında korkunç bir iz bırakıyorlar: Beşi diri diri yakılmış, kalanı kurşunlanmış tam otuz üç şehit. Tam otuz üç can.
Ve bir de bildiri..
Diyorlar ki; “2 Temmuz günü 40'a yakın insanımızın ölümü 60'a yakınının da yaralanmasıyla sonuçlanan olay, devletin bilinçli bir provokasyo¬nunun ürünüdür.Ve bunun sorumlusu devlettir. Sivas’taki halkımıza karşı girişilen bu katliama da gereken ce¬vabı verecektir.En ağır biçimde bunun hesabını soracaktır.Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.Sivas'ta şehit düşen onlarca masum insanımızın kanı yerde kalmayacaktır.Eğer bu yönelimlerini T.C. sür¬dürürse en ağır şekilde bunun karşılığı verilecektir.”
Yıl 2007.
Aradan tam 14 yıl geçmiş. Bir yanda failleri yakalanmış ve en ağır şekilde cezalandırılmış Sivas Madımak olayları. Diğer yanda, suçsuz günahsız otuz üç insanın kahpe bir misillime uğruna katledildiği ve tek bir mahkumu bile olmayan BAŞBAĞLAR katliamı.
Her yıl uğruna karalar bağlanan, medyada günlerce yer bulan, ağıtlar yakılan Sivas.. Ve unutulmuşluğun hüznüyle, dün olduğu gibi bugünde yaralarını sarıp, kendi yağıyla kavrulan “Hasbinallah Ve ni’mel Vekil” diyen BAŞBAĞLAR..
İnsan düşünmeden, sormadan, sorgulamadan edemiyor.
Sivas için ağıt yakanlar, devlet televizyonunda devlete küfredenler; SİVAS’ ta katledilenler “can”dı da, BAŞBAĞLAR’ da kurşuna dizilenler “can” değil miydi?
UNUTMAK TÜKENMEKTİR düsturuyla, insanlık dışı bu katliamın 14. Yıldönümünde bayrakta al olan şehitlerimizi rahmet, minnet ve duayla anarken, TÜRK VAKARI ile dün olduğu gibi, bugünde dimdik duran BAŞBAĞLAR köyü sakinlerinin –büyük, küçük ayırmadan- ellerinden öpüyorum.
Ölümü öldürenlere selam olsun..
“ÖLÜM BİZE NE UZAK, BİZE NE YAKIN ÖLÜM
ÖLÜMSÜZLÜĞÜ TATTIK BİZ, BİZE NE YAPSIN ÖLÜM…”

otuken55
02.07.2008, 12:27
Başbağlar katliamını sivastaki katliamla ilişkilendirenlere bi anlam veremedim.Bağbaşları yapanla Sivası yapan aynı kişiler mi sanki.

eyv. diğerleri biraz mantıklı şeyler söyledi de sen çok saçmaladın be hocam

omer61
02.07.2008, 13:16
eyv. diğerleri biraz mantıklı şeyler söyledi de sen çok saçmaladın be hocam

sivas'ta ölenlerle başbağlar'da ölenlerin aynı kişiler tarafından yapılmadığını savunuyor. bu konu tartışmaya çok açık ama ne olursa olsun Başbağlar katliamı Sivas'tan bi kaç gün sonra yapıldı diye "hıı demekki Sivas'ta ölenler de pkk yanlısıymış" yorumu yapılmamalı böyle düşünülmemeli..

Mira_61
02.07.2008, 14:03
Tekrar milletimizin başı sağolsun...Şehitlerimizin ruhu şad olsun ...

a d bacan
02.07.2008, 17:32
"Mahkemelerin dahi mahkeme olacagı mahkeme-i kübra olmasaydı:mazlumlar çıldırırdı"

hesaplaşma gününü sabırsızlıkla bekliyoruz
ALLAH şefeatlerine nail eylesin...
amin.

polemiğe girmeden herkesİN başını avuçlarının arasına alıp iyice düşünmesi lazım olaylardn birisi:BAŞBAĞLAR

İskender66
02.07.2008, 20:38
Başbağlarda hunharca katledilen şehitlerimiz nur içinde yatsın. Mekanları cennet olsun (Amin)

Mert67
02.07.2008, 20:40
Unutmadık..Unutmayacağızda..Birgün soyunuzu kazıyacağız.:mad:

otuken55
03.07.2008, 01:22
sivas'ta ölenlerle başbağlar'da ölenlerin aynı kişiler tarafından yapılmadığını savunuyor. bu konu tartışmaya çok açık ama ne olursa olsun Başbağlar katliamı Sivas'tan bi kaç gün sonra yapıldı diye "hıı demekki Sivas'ta ölenler de pkk yanlısıymış" yorumu yapılmamalı böyle düşünülmemeli..

sen ondanda büyük saçmaladın yazdıklarınızı dikkatle okursanız ne demek istediğimi anlarsınız

Egemen Yılmaz
03.07.2008, 01:40
Şehitlerimize Allah' tan rahmet diliyorum. Mekanları Cennet olsun.

MehmetGÜRSOY61
03.07.2008, 01:46
allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun

ismail-dede
03.07.2008, 14:41
Rabbim rahmetini ve merhametini esirgemesin katledilen kardeşlerimizden katiller ve yandaşları yaradana karşı küstahca bir yarış içindeler zalimler için yaşasın cehennem

ÖzGür Ayar
03.07.2008, 15:31
İki katliamda insanlık dışıdır. Birini kalleş pkk gerçekleştirmiş ötekisini aşırı dinci hizbullah yandaşı kişiler. Birini savunurken ötekisini görmezden gelmek insanlığa sığmaz bence.
Ayrıca Sivastaki katliamın bu kadar göz önünde olmasının bir nedenide belkide tvde dün izlediğim kadarıyla dönemin adalet bakanının ( sanırm böyleydi ) tutuklu şahısları savunması olabilir.

Tekrardan bu iki katliamda hayatını kaybeden masum insanlara Allah rahmet eylesin.

İsmail Alkan
03.07.2008, 17:05
Arkadaşlar,eğerki bu başlıkta bile başbağlarla-sıvas madımak arasında bağlantı kurulmaya çalışılıyorsa demekki terör ögrütü ;o günkü madımakta bu ülkenin onlarca aydınını diri diri yaktığından bile başbağlarda nemalanmayı öğrenebilecek kadar aşağılık ve gaddar olduğunu ispatlamıştır.
Sakın ola madımak la-başbağlar arasında bir bağlantı kurmaya çalışmak gibi bir yanlışlığa düşmeyin.
İki farklı ve aşağılık zihniyet,iki farklı yerde benim ülkemin masum insanlarını acımasızca katletmiştir.
Mekanları cennet olsun...

Rıza ÇOLAK
03.07.2008, 17:24
Anlaşılamayan yada anlatamadığımız şu sanırım:burada biz Başbağalar katliamını hatırlamayan medyaya kızıyoruz.Sadece Başbağlar mı? değil tabiki...Yukarıda @selazur'lu İsmail abimizin saydığı diğer katliamları hatırlamak ve hatırlatmak bu kadar mı zor. Biz Madımak 'ı yapanlarıda lanetliyoruz. Görüşlerimiz farklı olabilir, ancak insanlar görüşlerinden dolayı bu şekilde katledilemez. Bu ayrı bir konu...Ama hemen akabinde de Başbağlarda 33 insanımız öldürüldü. Acaba onlar aydın olmadığı içinmi hatırlanmıyor? Sıradan basit insanlar oldukları içinmi bu vurdumduymazlık?

Akın_61
03.07.2008, 17:35
Bu katliamı yapanlara lanet olsun...İnşallah birgün bunun bedelini ödeyecekler...bu katliamı yapanlar kadar görmezden gelenlerede lanet olsun....

Şehitlerimize rahmet,yakınlarına baş sağlığı dilerim....

a d bacan
05.07.2008, 19:04
katliamın yıl dönümünü (bugün)gününde hiç bir mesajınmızın olmayışı
unutulan katliamı tekrar hatırlatmak ve hatırlamak için açılan bu başlıga tezat bir dıurum ortaya koyması gerçekten düşündürücüdür

YÜCE ALLAHTAN TEKRAR RAHMET DİLİYORUM
tekrar acıların yaşanmamasını diliyorum

ÖzGür Ayar
05.07.2008, 22:29
Az önce Sultanbeylide 15 dakka boyunca Havai fişek ve top atışı vardı, 2 Temmuz gecesi ( Sivastaki katliam ) Esenler belediyesi aynı uygulamaya gitmişti. Bu kadar tesadüf biraz fazla gibi. İki belediyede kimlerin elinde olduğu malum...

Tekrardan hayatını kaybeden masum insanları rahmetle anıyorum...

TSelif
05.07.2008, 22:33
Bir gün mutlaka tükenecek bu soysuzların kökü :mad:
Hayatlarını kaybeden kardeşlerimizin mekanları cennet olsun.

Kadir
05.07.2008, 23:58
Katliamda hayatını kaybedenlerin ruhları şad olsun . pkkya özgürlük savaşcısı , gerilla diyerek onları sempatikleştirmeye çalışan aşağılık köpeklerin partisi dtp yede lanet olsun .