PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Teröre Karşı Sessiz Miting

olimpus
08.06.2007, 19:23
Teröre karşı sessiz miting;

Genelkurmay Başkanlığı’nın dün gece yaptığı “teröre karşı kitlesel refleks gösterilmesini” isteyen açıklamasının ardından bazı sivil toplum örgütleri harekete geçerek İstanbul’da “teröre karşı sessiz miting” düzenleme kararı aldı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yayınladığı basın açıklamasının yankıları sürüyor. Bazı sivil toplum örgütleri açıklamayı demokrasiye aykırı bulurken, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) öncülüğünde bazı sivil toplum örgütleri de Genelkurmay açıklamasının ardından miting düzenleme kararı aldı.

Cumhuriyet mitinglerinin öncüsü olan ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan ANKA’ya yaptığı açıklamada, düzenlemeyi düşündükleri mitingin ayrıntılarının henüz netleşmediğini belirterek şunları söyledi:

“Türk halkı olarak şehitlerimiz için yanıyor, PKK terörünü ve bu terörü oluşturan, para ve silah desteği vererek Türkiye’nin başına bela eden tüm ülkeleri lanetliyoruz. Terörle mücadele devlet, hükümet, ordu, yöneticiler ve milletle el ele vererek yapılır. Bu konu, iç ve dış kısır siyasete asla malzeme olmamalıdır. Halkın mitinglerle tepkisini göstermesi çok doğal ve gereklidir. En kısa zamanda İstanbul’da terörü tüm toplumca lanetleyecek bir sessiz miting yapma girişimleri başlatılmıştır."

Saylan, yakında basına ayrıntılar hakkında bilgi verileceğini de sözlerine ekledi.

olimpus
08.06.2007, 19:26
Bu miting için BMN ekibi olarak şimdiden plan ve hazırlıklar yapmak gerektiği kanaatindeyim...

A.Alper
08.06.2007, 19:30
yetkililerin onay vermsi lazım ...

olimpus
11.06.2007, 00:46
İstanbul'daki sivil toplum kuruluşları, Genelkurmay Başkanlığı'nın "teröre karşı toplumsal refleks gösterilmesini" isteyen açıklaması üzerine 24 Haziran'da "sessiz miting" düzenleme kararı aldı. Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Necla Arat, "Bu miting bütün sivil toplum örgütlerinin bir eylemi olacak. Planlarımıza göre yer olarak Çağlayan'ı düşünüyoruz" dedi.

Tunga
11.06.2007, 02:00
Bu bölümde (Organizasyonlar) sadece BMN'nin organize ettiği organizasyonlara yer verilmektedir.

Bu nedenle başlık serbest kürsüye taşınmaktadır.

Lütfen başlığa siyasi içerikli mesajlar yazmayalım.

olimpus
11.06.2007, 02:24
Taşınması gerekiyor madem elbette taşınsın. Ama neden Genel e değilde Serbest Kürsü ye taşınıyor ? Genel Kurmay'ın çağrısı Toplumsal bir kitleye hitap eden BMN de basite indirgenmeye mi çalışılıyor ? Elimizde TÜRK Bayrakları Onbinlerce Şehit için sessiz yürüyüş yapacağız diyorlar, Siyaset ile alakası olacak olsa buna ilk tepki benden gelirdi...

Kaya
11.06.2007, 03:36
Olimpus abi, öncelikle ismini bilmediğimden dolayı sana kullanıcı adınla hitap ettiğim için kusura bakma.

Konu ile alakalı olarak; bmn ve üyeleri, son dönemde yaşananlara ne kadar hassasiyetle yaklaştığını "Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" başlığında göstermiştir. Verdiğimiz her şehite üzülüyor, canımız yanıyor ve rahmetle anıyoruz. Bu bakımdan bu tip hadiseleri kesinlikle basite indirgeme amacını taşımayız.

Şimdi; çok özet olarak fikriyatımı paylaşmak isterim. "Miting" kelimesi bana her zaman itici gelmiştir. Kişisel olarak aynı doğrultuda olsamda katılmayı hiç tercih etmedim, edeceğimi de düşünmüyorum. Şehitlerimiz, Türk Milleti için en hassas konuların başında gelmiştir. Görülüyor ki her zaman da böyle olacaktır. Tartışma çıkartmak istemem fakat Türkan Saylan'ın bu işe bulaşması bana çok üzüntü vermektedir. Bu millet sadece 2007'de şehit vermedi. 80'den sonra, özellikle 90'lı yıllarda sayısız şehitler verildi. O zaman kimse hareket etmedi de şimdi neden hatırlandı. Seçimler de yaklaştı maalesef. Bu gibi durumlar insanın aklına gelince özür dileyerek sessiz mitingi samimi ve içten bulamadım.

Tüm şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevdiklerine sabırlar dilerim.

Adem Erdoğan
11.06.2007, 04:20
Türkler tarih boyu hep yıkmıştır diyen bir insanın böyle bir mitinge öncülük etmesi bana hiçte samimi gelmedi.Sessizlik mitingi anlamsız bence.Neden sessizlik acaba sesimizin daha gür çıkması gereken zamanda.

Külünkoğlu
11.06.2007, 11:41
Taşınması gerekiyor madem elbette taşınsın. Ama neden Genel e değilde Serbest Kürsü ye taşınıyor ? Genel Kurmay'ın çağrısı Toplumsal bir kitleye hitap eden BMN de basite indirgenmeye mi çalışılıyor ? Elimizde TÜRK Bayrakları Onbinlerce Şehit için sessiz yürüyüş yapacağız diyorlar, Siyaset ile alakası olacak olsa buna ilk tepki benden gelirdi...

2 hafta önce pkk konserine gidip 2 hafta sonra o platforma çıkanları çıkmasına müsade edenleri gördükçe midemiz bulanıyor içimiz almıyor.

BMN olarak bir tepki vermemiz gerekiyor ise her illdeki Şehitlikleri ziyaret etmemiz çok daha anlamlı farklı yöne çekilmeyen bir yaklaşım ve sessiz bir tepki olacaktır.

Faik Yılmaz
11.06.2007, 11:48
2 hafta önce pkk konserine gidip 2 hafta sonra o platforma çıkanları çıkmasına müsade edenleri gördükçe midemiz bulanıyor içimiz almıyor.

BMN olarak bir tepki vermemiz gerekiyor ise her illdeki Şehitlikleri ziyaret etmemiz çok daha anlamlı farklı yöne çekilmeyen bir yaklaşım ve sessiz bir tepki olacaktır.

Aynen öyle abey... onların paçavralarının altında şarkoı söyledikten sonra eline verieln Türk bayrağını titreye titreye sallamaya çalışan insanlarla işimiz olmaz bizim....

bayramlarda özel gnlerde şehitliklere gidip bizim için canlarını veren insanlara bakıp ibret almamız lazım.....

A.Alper
11.06.2007, 12:51
mitinglerde anlamsızca yürüyeceğimize topluca sehitlerimizin kabristanına gidip dua edelim.ha oturdun ha sessiz yürüdün.kimsenin umrunda olmaz.

atabaş
11.06.2007, 13:02
2 gün önce sırnakta miting yapargen dün şrnakta 3 şehit var sessiz miting ne işe yarar ses getirmetikten sonra

Faik Yılmaz
11.06.2007, 13:08
Japonlar vatan nasıl savunulur diye göstermek için öğrencileri Çnakkaleye getiriyorlar....

Bizde askerlerimiz nasıl fedakarca canlıarını verdiklerini görmemiz için kabristanlarını ziyaret etmeli onlara layık vatanını seven gençler olarak düşmanlarımıza gereken cevabı vermeliyiz

olimpus
11.06.2007, 13:27
Arkadaşlar olayı kişisel boyutta düşünmedim ben. Eğer bu güne kadar böyle bir çağrı yapmayan Askerimiz bugün buna gerek duymuş ise bir bildikleri vardır mantığı ile yaklaştım. Mitingi organize edeceklerden çok Mitingin amacını yöneldim belkide. Eğer gelişmeler siyasi bir yöne çekilirse bu tür oluşumda benim birey olarak dahi bulunmam söz konusu olamaz.

Bu durumda konu ile ilgili gelişmeleri, yorumlarımı eklemeden bu başlık altında eklemeye devam edeceğim. Demokratik bir platform olan BMN'de herkes Hür düşüncesi çerçevesinde yorumlar ve gereken doğrultuda hareket eder...

Faik Yılmaz
11.06.2007, 13:33
her ildeki arkadaşlar şehitlik ziyareti yapsa ve ortak bi platformda bunu bütün dünyaya duyursak sanal ve güzel bir organizasyon olur kanaatindeyim...

A.Alper
11.06.2007, 13:38
her ildeki arkadaşlar şehitlik ziyareti yapsa ve ortak bi platformda bunu bütün dünyaya duyursak sanal ve güzel bir organizasyon olur kanaatindeyim...

katılıyorum olursa katılırım...

Tunga
11.06.2007, 13:41
"Bu kadar ufacık taşın bu bedeni gizleyebileceğine inanabiliyor musun Tunga?"

Bu sözü, terörün en canlı olduğu yıllarda Güneydoğu'da Yedeksubay olarak askerlik yapan bir arkadaşım, yerde duran ufak sayılabilecek bir taşı işaret ederek anlatıyordu. Yoğun ateş altında kaldığında o koca vücudunu nasıl o taşın arkasına sığdırdığını ve 45 dakika çevredeki tüm PKK'lıların ateşi altında nasıl sağ kaldığını anlatırken söylemişti.

Öyle güzel betimleyerek anlatıyordu ki, gerçekten kendimi orada onun yerinde hissetmiştim. "Gazap Üzümleri"ni okurken kendimi bu kadar kaptırmıştım bir de.

O an onun askerlik yağptığı günlerde kendi hayatımda yaptıklarımı düşünmüş ve savaştan bu kadar uzakta olmanın, o hislerden uzak olmak anlamına geldiğini düşünmüştüm. Gözden ırak olan, gerçekten de gönülden de ırak oluyordu.

Ülkenin güneydoğusu bu kadar kaynarken, batıda hiçbirşey olmamış gibi normal bir hayatın sürmesi de, orada yaşanılanları anlamaya engel oluyordu. Bu bahs,i geçen arkadaşım Makina Mühendisi, şu an kendi işini yapmakta olan ve yılda 5 milyon USD ihracat yapan bir şirketin sahibi. Yani profesyonel asker değil. Gitti bir dönem için ülkesi için savaştı ve şimdi ülkesi için başka alanda savaşıyor. Son derece sıradan bir vatandaş aslında. Bizlerin gittiği okullarda okudu, bizlerin çalıştığı şirketlerde çalıştı ve bizlerin yaşadığı gibi yaşadı. Hayatındaki 12 ay hariç. İşte o 12 ayda yaşadıkları, orada bulunmayanların asla yaşayamayacakları, anlayamayacakları bir tecrübe. Tek farkı o sağ döndü.

1984'te terör illetinin bu ülke topraklarına ilk sokulduğu yıllarda, çok sevdiğim bir akrabam askerdi güneydoğuda. Askerlikleri uzatıldı ve tam 18 ay bazen Türk bazen Irak topraklarında PKK avlamakla geçti askerliği. O 18 ay boyunca, her gece TRT haberleinde ölen askerlerimizin isimlerini dinleyerek acaba aralarında o da olacak mı diye beklemek nasıl bir işkencedir Allah'ım!

Orada yaşanılan bir gerçeklik var. Buradan görünenden farklı. Buradan anlaşılması mümkün değil. Can pazarı. Kimler onlar? Bu ülkeye her biri kendi alanlarında hizmet vermek üzere ailelerin emek verdiği, yetiştirdiği askerler, mühendisler, doktorlar, öğretmenler, işçiler, esnaflar, vs. Halkın bütününü oluşturan tüm unsurlar...

O insanlar orada bir gerçekliği yaşıyorlar. Ve tabi ki aileleri de. Bu insanların verdikleri mücadele gerçek. Hiçbir hamaset barındırmıyor. Hiçbir siyaset barındırmıyor. Tertemiz, samimi. Asıl önemlisi de GERÇEK!

Ülkede bu kadar büyük bir hassasiyet başlamışken elbette bu nehri kendi su yoluna çevirmeye çalışanlar da oluyor. Zira bu durumda iki sınıfa ayrılıyor insanlar. Birincisi orada canını ortaya koyup mücadele edenler. İkincisi ise oradaki canlar üzerinden pazarlık yapanlar, ki asıl büyük kalabalık burada. Böyle olunca da insanların bu en saf duygusunu sömürmek çok kolay oluyor. Çünkü insan aşıkken gözü dünyayı görmez. Vatan aşkı da en kör edici asklardan birincisi.

Ne yazık ki 20 sene önce de bu en gerçek, en saf duygular suistimal ediliyordu, şimdi de ediliyor. Hem de HER KESİM tarafından. İstisnasız her siyasi görüş, gözleri, kanı donmuş ve PKK'nın canilikleri karşısında sırt sırta vermiş insanlarımızın aşktan gözünün kör olduğu noktadan bir siyasi çıkar sağlamak peşinde. Ne yazık ki!

Şehitlik mertebesinin yüceliği konusunda şüphemiz olmadığına göre ben asıl gazilerimize eğilmemiz gerekli diye düşünüyorum.

Bir ülkede döşenen mayınlara ayağını, kolunu, elini kurban veren insanlardan Milli Futbol Takımı çıkıyorsa, durumun vahametini anlatmak için başka söze gerek var mı?

Ateş düştüğü yeri yakıyor, gerisi boş laf!

Faik Yılmaz
11.06.2007, 13:57
sabah işe gelip bilgisayarımı titreyerek açıyorum....

acaba diyorum bugün şehidimiz varmı...... olmayınca derin bir nefes alıyorum. sonra gnünü ilerleyen saatlerinde haberler şırnakta mayın saldırısı 5 şehit... yüreğime bir kor giriyor. ama bir şey yapmamamnın verdiği eziklikle bazen iki damla yaş bazen galeyani küfürler atıyorum.....

ama bir şey yapamıyorum. sorun bir iki kudurmuşu susturma sorunu değil. sorun bataklığı kurutma ayrılık tohumlarını çürütme sorunu....

yeterki biz birlik olalım. birlik olduktan sonra değil 3-5 çağulcu yedi düvel sülalesi ile gelsin farketmez...

Ayşe Aygün
11.06.2007, 16:55
Bir bayandım ve Askere gitme gibi şansım yoktu. Ama 3 abiyle büyümüştüm.ve çocukluğumdan aklımda kalan büyük dedemin sarıkamışta allahüekber dağlarında dolnarak şehit olduğuydu.Hep haberleri dinlerken izlerken şehit haberleri üzerdi beni belkide bu yüzden. Vatan sevmek onun uğrunda ölemek hiç düşünmeden allah vergisiydi bence insnaın içine verilen.
Üniversiteydim Gümüşhanede.Bir haber geldi şehire şehit cenazesi geliyor diye.Ve çok sevdiğim bir abiminden okul arkadaşı idi. Kalktı gittik cenazaye ve hayatımda ilk dea bir asker cenazsesine gidiyordum.orda anladımki Ateş sadece düştüğü yeri yakmıyor.cenaze toprağa verilirken gözüm abiye gitti. dizlerini kırmış ellerini başının arasına almış arkadaşına son kez bakıyordu ve belkide neler düşünüyordu.çünkü kahpece bir kurşuna gitmiş bir arkadsaş bir asker bir vatan evladı. ve bugün yıl 2007 haziran 11. yer levent levent camii ben gene ordayım ve gene bir şehit cenazesi. Hiç tanımadığım hiç görmediğim varlığından bile haberim olmadığı bir vatan evladının cenazesindeyim.Uyanalım bence.Ayağa kalkalım. ATEŞ SADECE DÜŞTÜĞÜ YERİ YAKMIYO :(YAKMIYO:(

kutoz
11.06.2007, 19:28
Her gün gelen şehit haberlerinin yüreğimizi derinden yaraladığı gözyaşlarımızın sel olduğu dönem içerisinde dün bir mail elime ulaştı. Başlatılmak istenen bir kampanya ile ilgili... Ama bu kez son derece anlamlı, anlamlı olduğu kadar da tüylerimizi diken diken edecek ve hepimize sorumluluk yükleyen milli duruşu ortaya koyacak bir kampanya.

Ne mutlu Türküm diyen sevgili kardeşlerim. diye başlıyor.

Ve devam ediyor:

Son günlerde artan terör olayları hepimizi etkiliyor. Bizler sıcak evlerimizde oturup siyasi tartışmalar, seçim hazırlıkları ile meşgul olurken; onbinlerce Mehmetçik, gecenin karanlığında, dağlarda tepelerde, keçi yollarında, sırtlarında ortalama 30-35 kg. teçhizatla, elleri tetikte, dağ bayır demeden, her an ölüme hazır olarak, emperyalistlerin, vatanımızı bölmekle görevlendirdiği teröristlerin peşinde koşuyor. Bu çocukların manevi desteğe şiddetle ihtiyaçları var. Her şehidin; ailesine şehit olmadan önce söylediği, yazdığı, şehit olma ihtimalinden bahseden konuşmalar, şiirler, helallaşmalar, Aslında bölgedeki hemen hemen bütün Mehmetçiklerin bu manevi desteği; hiç olmazsa kendi yakınlarından sağlama ihtiyacının, manevi destek arayışının tezahürleridir.
İç güvenlik harekat alanında görev yapan hemen hemen her askerin bir şiir defteri, bir günlüğü, evlerine yazılan mektuplarda bazen hayali çatışma anıları vardı.

Komutanlarının yazıp evlerine gönderdiği bir takdir yazısı, silah arkadaşları ve komutanları ile birlikte çektirdiği bir fotoğraf, bir komando andı içmek, "Sen Türk komandosusun!" denmesi bile onlara çok büyük bir güç vermekteydi.
Türk halkının sağlayacağı manevi desteğin iyi bir organizasyonla gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum. Böyle bir organizasyonun; ancak sizin gibi vatanını milletini seven kişiler tarafından yapılabileceğine inanıyorum.
Mevcut durumda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terhis olan askerlere sadece yasal mevzuat çerçevesinde bir terhis veya üstün başarı terhis belgesi verilir ve bu yoğunluk içerisinde birlik komutanları yapabilirlerse ailelere çeşitli takdir, teşekkür belgeleri gönderirler.

Bu kapsamda bizler ne yapabiliriz. Her Mehmetçiğe bir mektup... Her Mehmetçiğe bir Türk bayrağı... Oturalım, elimize kağıt kalemi alalım; oğlumuza, kardeşimize, sevdiğimize neler söylemek istiyorsak, duygularımızı kağıda dökelim, ekine bir bayrak koyalım ve askeri birlik adreslerine gönderelim.
MEHMETÇİĞE BİR MEKTUP, BİR BAYRAK...
Kampanyamızın adı bu olabilir. Bildiğimiz askeri birlik adreslerine, askerlik şubelerine, il jandarma komutanlıklarına, yakınlarımıza, tanıdıklarımıza hiç olmazsa bir mektup gönderelim. "MEHMEDİM! BAYRAĞIM SANA EMANET." diyelim. Zarfın üzerine adres olarak sadece "MEHMETÇİK" yazacağız. Altına da adresini ilâve edeceğiz. Gittiği adreste, mektuplarımız sırayla komutanları tarafından askerlere dağıtılsın.
Eminim ki dağıtılacaktır da.

Bazı adresleri aşağıda vereceğim. Değişik adresleri bilenler, herkesin katılmasını isteyenler, bildikleri başkaca "birlik, kıta, bölük" vb. adresleri eklesin ve bu çağrıyı birbirlerine iletsin. Türk milletini yanında görmek isteyen Mehmetçiğe bundan güzel manevi destek olamaz. GÜN; YÜCE TÜRK MİLLETİNİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ KANITLAMA GÜNÜDÜR.

İşte bazı adresler:
Komando Tugay Komutanlığı Zincirdere/
Kayseri Komando Tugay Komutanlığı/Bolu
Komando Tugay Komutanlığı/Siirt
Komando Tugay Komutanlığı/Tunceli
Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı/Hakkari
23. Jandarma Sınır Tumen Komutanlığı /Şırnak
Jandarma Komando Tabur Komutanlığı Hozat/Tunceli
Jandarma Özel Harekat Grup Komutanlığı /Tunceli
51. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı Hozat/Tunceli
İç Güvenlik A.Komutanlığı Kiği/Bingöl
İç Güvenlik Tugay Komutanlığı/ Şırnak
Piyade Tugay Komutanlığı Erciş/Van
Dağ Komd. Tug. İç Güv. Tb. Komutanlığı Yüksekova/Hakkari
Mot. P.Tug./Bingöl
İç Güv. Tug. Komutanlığı Adaklı/Bingöl
Mot. P.Tug. /Lice
Mot. P.Tug. /Silopi
Mot. P.Tug. /Sarıkamış

Evet dostlar, sırtında otuz kiloluk yük, elinde silahıyla, gece gündüz dağlarda nöbet tutan, emperyalistlerin sinsi ve hain planlarına karşı, ölümü göze alan bu evlatlar hepimizin.

Bu günlerde yanlarında olmayacağız da ne zaman olacağız? Onlar bizim çocuklarımız! Gencecik, fidan gibi, kıyamadığımız...

Bizler için, bu vatan için, gecenin ayazında, güneşin kavurucu sıcağında, sınır boylarında görevdeler.

Adını bilmediğimiz, yüzünü görmediğimiz çocuklarımıza, dinlenme anlarında, mektuplarımızla yoldaş olalım, destek olalım, moral verelim, yazdığımız cümlelerin içine sevgimizi, minnetlerimizi, dualarımızı yerleştirelim.

Sevgili dostlar, lütfen sizler de bu kampanyaya destek veriniz ve bir Mehmedimize mektup yazınız!
"Mehmedim! Bayrağım sana emanet."

Metin DİYADİN (Karadeniz Gazetesi)

Özkan
11.06.2007, 19:36
Kutoz Ağabeğ'in yazdığı kampanya daha mantıklı gibi. Askerlerimiz yalnız olmadıklarını hissetmeli.

omer61
11.06.2007, 22:04
Olimpus abi, öncelikle ismini bilmediğimden dolayı sana kullanıcı adınla hitap ettiğim için kusura bakma.

Konu ile alakalı olarak; bmn ve üyeleri, son dönemde yaşananlara ne kadar hassasiyetle yaklaştığını "Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" başlığında göstermiştir. Verdiğimiz her şehite üzülüyor, canımız yanıyor ve rahmetle anıyoruz. Bu bakımdan bu tip hadiseleri kesinlikle basite indirgeme amacını taşımayız.

Şimdi; çok özet olarak fikriyatımı paylaşmak isterim. "Miting" kelimesi bana her zaman itici gelmiştir. Kişisel olarak aynı doğrultuda olsamda katılmayı hiç tercih etmedim, edeceğimi de düşünmüyorum. Şehitlerimiz, Türk Milleti için en hassas konuların başında gelmiştir. Görülüyor ki her zaman da böyle olacaktır. Tartışma çıkartmak istemem fakat Türkan Saylan'ın bu işe bulaşması bana çok üzüntü vermektedir. Bu millet sadece 2007'de şehit vermedi. 80'den sonra, özellikle 90'lı yıllarda sayısız şehitler verildi. O zaman kimse hareket etmedi de şimdi neden hatırlandı. Seçimler de yaklaştı maalesef. Bu gibi durumlar insanın aklına gelince özür dileyerek sessiz mitingi samimi ve içten bulamadım.

Tüm şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet, yakınlarına ve sevdiklerine sabırlar dilerim.

sonuna kadar katılıyorum sana.. bu zamana kadar nerdeydi bu şehitlerine önem werenler.. bir de şehitlere sahip çıktıklarını gösterip cenazede partilerinin işaretini yapanlar war onlara hiç anlam weremiyorum zaten..

benim fikrim BMN TRABZON en kalablk grup. trabzonda sağcısı solcusu birleşip BMN adına büyük bi mitng yapılablr..

denizci61
12.06.2007, 00:48
Bir ülke düşünün;

Batısında insanlar güven içinde uyuyor,işe gidiyor,çocuğunu okula yolluyor,haftasonu maçına gidiyor,Popstar Alaturkasını,Pazar Keyfini seyrediyor. (genelleme yapılmıştır)

Doğusunda ise kaos var,kan var,korku var,güvensizlik var. Orada gencecik fidan gibi delikanlılar bayrak için,vatan için çarpışıyor, şehit oluyor, gazi oluyor.

Şimdi size soruyorum böyle bir ülkede, Mehmetçiği kalleş kurşun mu öldürür, yoksa uğruna canını verdiği vatanın, vatandaşlarının tepkisizliğimi öldürür!

Unutmayalım ki tepkisizlik düşmana güç verir. Bundan önce sayısız "tepki"ye imza atan BMN olarak tepkisiz kalmayalım,bir şekilde bizde tepkimizi koyalım ama bu tepki elimizdeki imkanların en güçlüsü, en seslisi, en göz önünde olanı olsun. Bu işin siyaseti miyaseti olmaz...

Mehmet Fatih Yavuz
12.06.2007, 01:07
terör belası çok kritik bir zamanda başımıza musallat oldu gene. terörün amacı ülkedeki düzeni bozmak, yaşamı rayından çıkarmak.

cenazelerde şehitlerimize dualarımızı ediyoruz, televizyonda gördüğümüz zaman gözlerimiz belki de hayattaki en samimi yaşlarını döküyor.

ama iş mitinge gelince ben karşı duranlardanım.

şehitlerin ya da başka kutsalların miting meydanlarına inmesi taraftarı değilim. maksadı ne olursa olsun şehitler bu milletin kalbindedir, meydanlara sığmaz.

bu millet 5000 e yakın gencecik fidanını terör illetine feda etti. tek bir kez dahi yüksünmedi. şehitleri ile onur duydu, onları kalbinde yaşattı. genel kurmayın açıklamasını son derece talihsiz buldum.

vatan savunması mevzu bahis olduğunda bu millet her zaman ordusunun arkasındadır, dün de bugün de.. yarın da olacaktır.

terörün karşısındaki dimdik duruşunu hiçbir zaman bozmamış, evlatlarını toprağa verirken başı dimdik "vatan sağolsun" diyen bu milletin ordusuna sadakati ortada iken, sanki bu destek yokmuş gibi, teröre lanet edilmiyormuş gibi halkı kitlesel tepkiye çağırmak son derece tehlikelidir.

bu ayrılıkçı terörün amacı kürt-türk çatışması çıkarmak. 23 sene bunca şehide rağmen çıkaramadılar. sebebi bu işin halka inmemesi idi.
bugün genelkurmay ın açıklaması bu işi halka indirmektir.

teröre karşı savaş devlet ve ordu eli ile verilir, vatandaş duaları ile desteğini verir.
vatandaşı aktif alana sokmak mitinglerle dahi olsa tehlikelidir.

devletin her kurumunun teröre karşı söylemesi gereken kalıp bellidir.. dünyanın her yerinde bu aynıdır.
"devlet yerindedir, terörle mücadelesinde dimdik ayaktadır. vatandaşlarımız itidalini korusun, normal yaşamlarına devam etsinler. çünkü terörün amacı hayatı normalden çıkarmaktır. aksi bir hareket terörün amacına hizmet eder."
bu kalıp belli iken genelkurmayın neden halkı sokağa çekmek istediğini anlayabilmiş değilim.
türk halkının desteğinde bugüne dek bir eksiklik mi görüldü??
hayır..

o zaman terörün amacına hizmet eden bu anlayışa karşı savaşı halkı sokağa indirmenin alemi ne???

aslında bir tahminim var bu konuda ama dile getirmek istemiyorum...
genelkurmaya yakıştıramam çünkü...

denizci61
12.06.2007, 01:19
"Tepki" illaki sokaklara dökülüp miting yapmak değildir, evinin camına bayrak asmak ta bir tepkidir.

Mehmet Fatih Yavuz
12.06.2007, 01:28
"Tepki" illaki sokaklara dökülüp miting yapmak değildir, evinin camına bayrak asmak ta bir tepkidir.

güzel abim...
orada ne yazdığı değildir önemli olan.. onu okuyanların ne anlayacağıdır...

bayrak asmak son derece güzel bi düşünce.

ama onu okuyanlar "toplumsal refleks" sözünden bayrak asmayı anlamazlar.
ki anlamadılar.

mitingler düzenlemek için planlar yapılıyor.

zaten sözün içinde "toplumsal refleks" deniyor.
refleks istem dışı ani tepkidir.
yani düşünüp taşınıp verilen karar değil.

bizim toplumsal refleksimiz zaten şehit cenazelerinde ortaya çıkıyor.

ama senin önerin son derece uygun.
son günlerde anlamı daha da değerlenen bayrakla protesto edebiliriz...

ama miting söz konusu terör olunca bence uygun değil.

denizci61
12.06.2007, 01:35
Miting konusunda hemfikiriz sorun yok. Şehitlerin kanı üzerinden çıkar sağlamaya çalışanlara hayır!

Bayrağımızı evimize,işyerimize ya da arabamıza asalım. Asalım ki onun inmeyeceği mesajını verelim.

Özkan
12.06.2007, 14:42
Genelkurmay sokağa dökülmemizi istemedi ki. Yalnızca teröre tepki vermemizi istedi. Bu, teröre destek veren şarkıcının CD'sini almamakla olur, teröre destek verdiğini bildiğimiz marketlerden alışveriş yapmamakla olur, terörist olduğunu düşündüğün adama kirâlık ev vermemekle olur, teröre yeterince sert çıkmayan partiye oy vermeyerek olur, yukarıda önerildiği gibi şehitlik ziyâretiyle olur...

Kimileri bu çağrıyı da işlerine geldiği gibi anladı.

Nytre
12.06.2007, 16:45
sorumlu yasamamız gerekiyor... tepki binbir yolla olabilir. istersen sokaga dokersin kendini - istersen evine turk bayragı asarsın... istersende mektup yollarsin.. hic olmadi pkk.yı destekleyen abd-ab gibi ulkelere tepki gosterirsin...

önemli olan bunun bilincinde ve sorumlulugunda yasamamiz gerekiyor...

genelkurmay sokaga dokulmeyin demiyor aslinda... ispanyada eta orgutunun eylemlerinin sonunda 1 milyon insan bir araya gelebiliyor.. ingiltererde yine teror eylemlerinden sonra milyonlar sokaga dokulmustu... bu birligi gostermemiz gerekiyor.. cumhuriyet mitingleri guzel bir baslangicti bunun icin.. ama turkiyede henuz teröre karsi bir miting gerceklesmedi oysa terör baslayalı 23 yıl oldu ve onbinlerce vatandasımız askerimiz sehit oldu...

bu saatten sonra istanbul ankara ve izmir basta olmak üzere mitingler olacaktır..