PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yabancı Sınırlaması..

Serdar A
30.05.2007, 21:27
Transfer dosyasındaki tartışmayı izninizle buraya taşıyorum. İsteyenlerle buradan devam edelim.

--------------------------------------------
farabi (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=18438)
Yabancı sınırlamasının kalkması en çok Trabzonun işine gelir.
jefferson ahmetten , Djokaj Keçeliden , Jun ömer rızadan kırk kat iyi topçudur.
Musampa bu yılı oynamadan geçirdi , bu yıl erken form tutup 3 - 4 maç arka arkaya iyi performans gösterebilirse kendine gelebilir.

Bu oyuncuları yok pahasına göndermek ise klübü en 5-6 trilyon zarara uğratır.

Ayrıca bu sınırlama kalkarsa ; " efendim kontejanımız dolu yabancı alamıyoruz " diyen zihniyetide susturmuş olur.
-------------------------------------------
Hapiskeli6169 (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=18687)
Benc yabanci sinirlandirmasi mutlaka kalmasi gerek yoksa türkiye de her takimda en az 10-15 yabanci oyuncu olur hele hele anadolu takimlari. getirirler afrikadan ucuza oyuncular hem gence yeteneklerin önünü keserler hemde türkiye feci bi cikmaza girer. 6 tane yabanci bile bence cok ama hadi oynatilabilir.
Bi ara Avrupada mücadele edicek takimilara daha fazla kontenjan ayirilsin diye bi laf attilar bak o olabilir ama düsme potasindaki takimda hci ama hic iyi olmaz.

Insallah böyle büyük bi hata yapmaz futbol federasyonu. Bi tek 3-4 takimin yabanci sinirlandirilimasinin kalkmasini istiyor diye türk futbolu mahvedilemez.

samsunlu_suayıp (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=14921)
bence klubte yabancı sınırlıması olmamlı ama mac 5 taneden fazla yabancı oynamsı yasak olursa genclerin onude kesilmezzz

Kokturk (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=17433) Yabancı sayısı 3'e düşürülmelidir. Millî takımda oynayabilecek kaleci, sol bek, sol açık, stoper yetişmiyor.

.: alper :. (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=15083)
oldu toptan yasaklayalım bari o olsun . senin takımların rekabet yapamıyor anlamıyor musun ???

-----------------------------------------
mert67 (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=9831)
yabancı sınırlaması şuan için iyi bence artırılırsa Türk futbolu açısından kötü olur.

Kokturk (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=17433) Alıntı:
.: alper :. tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=816100#post816100)
oldu toptan yasaklayalım bari o olsun . senin takımların rekabet yapamıyor anlamıyor musun ???

Bu kadar yabancı transferi hakkı da yerli oyuncuya güveni kısıtlıyor.;)
Bizim birçok oyuncumuz da yabancılar kadar kaliteli. Sorarım, memlekette İnamoto gibi, Djokaj gibi kaç tâne oyncu var?

farabi (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=18438)
Yabancı sınırlaması kalkmalı . Ama bu kontrolsüzce olmamalı. İngiltere bu konuda model olabilir.

Ben yabancı kontejanının milli takımı etkileyeceğini düşünmüyorum. Bir anadolu takımında mevkisinin yabancısını kesip takımını sürükleyen oyuncunun milli olmasıyla, fenere iki gol atıp milli takıma seçilen adam bir olamaz. zaten poşet millileride görüyoruz ... iki milli maçtan sonra başka takıma transfer oluyor ve 3 sene yatıyor.

Yabancı sınırlaması kalkması demek klüplerin scouting'e bütçe ayırması demek . Gelecek vaad eden oyuncuların henüz 17sinde hiç korkmadan transfer edilmesi demek. Dünya çapında potansiyel taşıyanlarını milli takımda kullanabilmemiz demek.

Türk oyuncuların bonservis ve maaşlarının düşmesi demek . Bu hem klüp ekonomilerini dengeler hemde 5 sene sonra avrupada şu an olandan "en az" 5 kat fazla gurbetçimiz top koşturur.

Bekleneni veremeyen yada uyum sağlamayan yabancıların kontratlarını zararına fes etmemek demek . Şu Süper ligdeki klüplerinin borçlarının neredeyse yüzde 60 ını bu oluşturmakta.

İlk bakışta görünenler bunlar. Bu işin dezavantajlarıda var elbette . Bu konunun tartışılması gerek...

zahido (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=1006)
Yabancı sınırlaması kalkarsa istanbul takımlarıyla aramızda ki fark iyice açılır..

.: alper :. (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=15083)
transfer baslığında yabancı sınırlamasını tartısmak ne kadar abes ise bu sınırlama da o kadar abestir...

Özkan
30.05.2007, 21:31
Yabancı sınırlaması kalktığında, ülkemiz Afrikalı çöplüğü olacaktır. 1. ligde 20'den fazla Türk futbolcu göremeyeceğimize emînim.

Sayı 3'e inerse, 6 futbolcuya harcanan para 3 adet adamakıllı yabancıya harcanır. Böylece daha kaliteli yabancılar hem takımlarımızın kalitesini arttırır hem seyir zevki verir hem de genç oyuncularımız kaliteli yabancılardan birşeyler öğrenir. Uzun vâdede akıllı bir politikayla hem klüp düzeyinde hem de ulusal takım düzeyinde yeni başarılar elde etmemizin de yolu açılır.

Sefa Murat Dokuz
30.05.2007, 22:09
yabancı sınırlaması 6 da kesin kalsın geçerse hiç ii olmaz türk futbolu için ama bizim için ii olur

Mustafa
30.05.2007, 22:12
yabancı sıralaması kalkmasada farketmiyor yabancıları turk yapıyorlar zaten aynı oluyır

muratbesir61
30.05.2007, 22:14
yabancı sınırlaması olmamasından yanayım eğer awrupada başarı elde etmek istiosak yabancı sınırlaması kalkmalı...millet uefa wea şampiyonlar ligi kupası kaldırıosa nedeni sınırlama olmamasındandır...cünkü adamlar hangi mewkide hangi adam iise onu alıolar...

Kasım Hilal
30.05.2007, 22:23
Eğer yabancı sınırşlaması kaldırılmayacak ise yabancı futbolcuların Türkleştirilmesi (!) işine bir ket vurmak lazım.
Yok eğer her yabancı Türk vatandaşlığına geçebilecek ise sınırlama koymayalım.
En azından Milli Takımımızın kampında sadece Türk olan ve hepsi Türkçe bilen futbolcuklar olur!

Muhammet Kurt
30.05.2007, 22:23
Turk futbolculari artik ucuk rakamlar istiyorlar, yabanci sinirlamasi kalksin, kalksinki turk futbolcusu artik kendine ceki duzen versin. Daha profesyonelce yasamasini ogrensin, daha cok calissin, formanin garanti olmadigina inansin

Kubilay ŞAHİN
30.05.2007, 22:25
Eğer 6 Yı Geçerse Türk Futbolu İçin Kötü Bir Durum olur...

14cell61
30.05.2007, 22:25
yabancı sınırlaması kalksın ama sahada en fazla 6 yabancı bulunabilsin

Can
30.05.2007, 22:30
bence 6 iyi olursa 7 olsun daha fazla kötü

Uğurtan
30.05.2007, 22:31
Öncelikle basit bir sistemle çözülemez bu...Birkaç sistemi incleyeip bize has bir sistem oluşturulmalı..
Öncelikle;
Sahada 5 yabancı oynayabilsin...
Yedekte 1 olmak üzere 18 kişilik kadroda 6 olabilsin..
3. yabancıdan sonrası için baya önemli miktarlar federasyon tarafından altyapı fonlarına aktarılsın... Giderek katlanarak elbette...
Alınacak yabancıların Milli olmayanlardan en fazla 3 tane alabilme şartı koyulsun (premier ligte buna benzer bir kural var..)
Diğer yabancılar mecburi olarak ülkelerinin milli futbolcuları olucaktır..
Tabi bu fikir prototip..Geliştirilebilir , değiştirilebilir..
Ama kesinlikle serbest bırakılmalı kulüpler zarar ediyor... Al sora serbest bırak.. Ülkenin parası sokağa saçılıyor.. Ayrıca ülkemizde futbolcu piyasasında da fiyatlar düşecektir..

Kasım Hilal
30.05.2007, 22:44
Vallahi kardeş bu fikir aşırı derecede kafama yattı.
Mantıklı.
Her yabancı için fona bir ücret erttırılsın ve yabancı sayısı arttıkça oran da artsın.
Hatta hangi ülkede idi bilmiyorum ama (İngiltere olabilir) yabancı kaleci için daha da fazla ücret alınsın.
Böylece hem fona para aktarılmış olur hem de önüne gelen gavur bizim lige gelmez.
Mantıklı.
Çok parası olan isterse tüm kadroyu yabancılardan oluştursun!

Vkgz
30.05.2007, 22:47
6+5(Kriterli) şekilde yaparlarsa olabilir. (+5 yedek değil kriterli sayı)

forza61ts
30.05.2007, 22:55
3 olsun fazlası yaramaz........

sametaydin
30.05.2007, 23:03
6 yabancı uygulaması devam etsin.

Travelair
30.05.2007, 23:07
Yabancı sınırlaması kalksın. Böylelikle tekel de kalkacak, rekabet gelecek, fiyat düşecek, kalite artacaktır. Tabi akılsızların elinde her sistem kaybetmeye mahkumdur. Bu yüzden ezbere futbolcu alanların vay haline

sametaydin
30.05.2007, 23:14
hatta sahaya çıkan bir takımın ilk 11inde türk oyuncu daha fazla olmalı. yani 6 da olmasın 5 e düşsün.

oguzkoc
30.05.2007, 23:18
yabanci sinirlamasi olmazsa turk futbolu biter. türk oyuncusu alıngandır çabuk küser.

fakat avrupada başarı gelmesi için 6+3 gibi sınırlamalar getirilebilir sadece avrupada oynayan takımlara ayrıcalık verilebilir. 9 yabancı oyuncuyla avrupada başarı gelecektir. lig maçlarındada 6+3 ile değişmeli oalrak ilk 11 de bulunur yabancılar.

Taner Gündoğdu
30.05.2007, 23:43
yabanci sinirlamasi olmazsa turk futbolu biter. türk oyuncusu alıngandır çabuk küser.

fakat avrupada başarı gelmesi için 6+3 gibi sınırlamalar getirilebilir sadece avrupada oynayan takımlara ayrıcalık verilebilir. 9 yabancı oyuncuyla avrupada başarı gelecektir. lig maçlarındada 6+3 ile değişmeli oalrak ilk 11 de bulunur yabancılar.

avrupaya giden takımlar her sene değişiyor. bir yıllık bir uygulama mı yapılsın diyorsun?

çoğu takımımız daha ilk turdan eleniyor o zaman ne olcak?

avrupa maçı haricinde 3 yabancı tribünde mi oturcak? geçmişte denen di olmadı bu uygulama

bir düzenleme yapılcaksa bunun artısı martısı olmamamlı hangi yabancı elin ülkesine gelip tribünde oturmak ister. artırcaklarsa 7 olsun. yada tribün yerine yedek klübesine 1 yabancı olabilir. ama o da sıkıntı yaratıyor (bkz: fb-bjk maçı 6 yabancı aynı anda oynatılımıştı :D)

Enes Berfin
31.05.2007, 00:03
Yabanci sinirlamasi bana göre 3e düsürülmelidir, cok fazla yabancinin oynamasi tür futbolu adina iyi olmaz, yabancilari seyredecegime bizim genc evlatlari seyretmeyi daha cok tercih ederim.

oguzkoc
31.05.2007, 00:09
avrupaya giden takımlar her sene değişiyor. bir yıllık bir uygulama mı yapılsın diyorsun?

çoğu takımımız daha ilk turdan eleniyor o zaman ne olcak?

avrupa maçı haricinde 3 yabancı tribünde mi oturcak? geçmişte denen di olmadı bu uygulama

bir düzenleme yapılcaksa bunun artısı martısı olmamamlı hangi yabancı elin ülkesine gelip tribünde oturmak ister. artırcaklarsa 7 olsun. yada tribün yerine yedek klübesine 1 yabancı olabilir. ama o da sıkıntı yaratıyor (bkz: fb-bjk maçı 6 yabancı aynı anda oynatılımıştı :D)

tribünde oturması şart değil ilk 18 e alınabilir fakat maç içerisindeki ilk 11 de 6 dan fazla yabancı oyuncu olmayacak. fakat avupa maçlarında hepsinden diledğin kadar faydalanacaksın.

Serdar A
31.05.2007, 00:18
Daha önce söylediğim gibi ; yabancı sınırlaması kalkmalı ama bu kontrolsüzce olmamalı. Bir sistem geliştirilmeli. Yukarıda bir kaç arkadaşımın bahsettiği gibi ingiltere'nin geliştirdiği tarzda bir fon sistemi ve oturma izni alınırken bazı sınırlamalar getirilebilir.

Yabancı sınırlaması hiç şüphe yokki yerli oyuncuların bonservisi ve maaşında %100 etkendir. Eğer bu sınırlama olmazsa
1- Henüz bir sezondur kendisini gösterebilmiş gelecek vaad eden bir futbolcu 2M euro klübü ise 5M euro talep edebilir mi.
2- Ligimizde oynayan orta sınıf yabancı oyuncular türk statüsüne alınmaya çalışılır mı ?

Öyle zannediyorum bu yasak kalkmazsa yakında ı her takımda 3-5 çift pasaportlu orta sınıf vasatın üstüne çıkmayan oyuncu olacak. İşte asıl yabancı çöplüğü o zaman yaşanacak.

Daha öncede söylemiştim şimdi bir senaryo ile açayım : Yabancı sınırlamanız var , bir gözlemciniz afrikada bir futbolcuyu çok beğeniyor . Ama şu an takımınızda yer bulacak kadar ne tecrübesi var ne de fizik gücü. Zaten 1 yabancı hakkınız kalmış o hakkınızı 28 yaşında Avrupanın orta sınıf liglerinde kaşarlanmış bir oyuncudan yana kullanıyoruz. Bu afrikalıyı siz alamıyorsunuz. Gidiyor PSV alıyor . 4 sene sonrada 20 milyon sterline ingiltereye gidiyor.

Peki ya bu sistemi uygulayan ligler? Hollanda , Fransa , Danimarka , Belçika diye gider.

Türklük meslesine bu konudan ayrı olarak değinmek istiyorum; Bazı kesimler bu formayı sadece "öz türkler" in giyebileceğini söylüyor. Elvan kardeşimiz dünya pistlerinde Ay yıldızlı formayı terletirken o türk değil mi diyoruz. Milli takımda formasını en çok terleten Aurolio iken o nu yok mu sayacağız. Bence kendini bizden biri olarak gören ve kendini Türk ulusunun bir parçası olarak görüp o formayı hakkıyla taşıyan sporcular , Pazartesi geceleri göbeğini kaşıyıp türk nutku atan spor yorumcularımızdan 10 kat yüce bir Türk insanıdır. Bu redcilerin kaçı bana Orta asyadan geldiğini kanıtlayabilir. Hepimizin paylaştığı şerefli türklük duygusu , isteyenlere açıktır. Bu tarih boyunca süregelen gelenek popülist yaklaşımlarla unutulamaz.

Bilâl ÇOBAN
31.05.2007, 00:19
yabancı sınırlaması olmamasından yanayım eğer awrupada başarı elde etmek istiosak yabancı sınırlaması kalkmalı...millet uefa wea şampiyonlar ligi kupası kaldırıosa nedeni sınırlama olmamasındandır...cünkü adamlar hangi mewkide hangi adam iise onu alıolar...

Yabancı hayranı oldugun belli hemserim, Türkçe özürlülüğümüz var sanırım biraz :) Lütfen Türkçe'mizi doğru kullanalım, dilimize sahip çıkalım...:trbyrk:

Erkin
31.05.2007, 00:20
Bence sınırlama kaldırılmadan, daha genişletilebilir.. Yabancı sınırlaması kaldırılsa da takımlarımızın malum ekonomik durumları ve yapabilecekleri sınırlı olduğundan kaliteli veya genç, potansiyel yetenekli yabancılar transfer edemeyeceklerdir. Bu da ne Avrupa'da ne ligde kaliteyi arttırır. Sonuç olarak ligimizin kalitesiz yabancı çöplüğüne dönme riski yükselir. İlerisi ne gösterir bilemeyiz..

Erkin
31.05.2007, 00:25
Yabancı hayranı oldugun belli hemserim, Türkçe özürlülüğümüz var sanırım biraz :) Lütfen Türkçe'mizi doğru kullanalım, dilimize sahip çıkalım...:trbyrk:

Kardeş kendisi arkadaşımdır ve yabancı hayranı değildir o konuda şüphen olmasın :) Ama Türkçe konusunda kesinlikle haklısın. Beni de '' w, sh, ch'' kullanmak ya da y'leri kullanmamak türünden olaylar deli ediyor..

La Murat adam gibi yaz yazacağını :)

lazzist
31.05.2007, 00:27
benim kendi düşüncem belli kriterler çerçevesinde yabancı oyuncu sayısı serbest kalmalı örnegin son birkac senede belli sayıda milli olmuş futbolcular alınabilsin bu tip kriterlerle yabancı cöplügü olmaktan rahatlıkla kurtulabiliriz bizde adam gibi futbolcuları izleriz ligimizin kalitesi artar kendi yildizlarımızın gelişimi süreci acısında bu kalitenin faydasıda olacagı kanısındayım nede olsa iyi yerliler her zaman oynar daha iyi bir ligde kendilerini daha iyi gelistirirler bu kalitede milli takımada yansır ligimizdeki süperlige yakışmayn kalitedeki futbolculardan kurtuluruz takımlarımızın kadro gücü artar buda avrupaya yansır akılcı çözümlerle nerden baksan cok faydalılı bir uygulama ama gercekci akla yatkın kriteler konulmazsa ne söyliyim bizim iş bilmez yöneticilerimiz bu ligi yabancı çöplügüne çevirir

Bilâl ÇOBAN
31.05.2007, 00:28
Kardeş kendisi arkadaşımdır ve yabancı hayranı değildir o konuda şüphen olmasın :) Ama Türkçe konusunda kesinlikle haklısın. Beni de '' w, sh, ch'' kullanmak ya da y'leri kullanmamak türünden olaylar deli ediyor..

La Murat adam gibi yaz yazacağını :)

Ben sadece görevimi yaptim hemşerim, topla tüfekle yapamadıklarını kültür saldırısı ile başarıyorlar bu kanıma dokunuyor hepsi bu... :trbyrk:

macka61
31.05.2007, 00:29
bence olmamalı bu karar çıkarsa Türk futboluna büyük bir darbe olur

Serdar A
31.05.2007, 00:31
Diyelimki sınırlama kalktı ve yerli futbolcuların maliyetleri normalleşti.
Sizce Avrupaya yılda kaç futbolcu ihrac ederiz ?

Bilâl ÇOBAN
31.05.2007, 00:37
Diyelimki sınırlama kalktı ve yerli futbolcuların maliyetleri normalleşti.
Sizce Avrupaya yılda kaç futbolcu ihrac ederiz ?

ben söyleyeyim, neredeyse hiç... aynen şöyle olacak, cavcav afrikadan getirebildiği kadar adam getirecek, biz doğu avrupayi trabzonspor a toplayacağız, diger takimlar da keza öyle yapacaklar... olan altyapılara, Türk topçusuna olacak... belki kulüpler geçici olarak kazanacak fakat Türk Futbolu kaybedecek...

Gamze
31.05.2007, 00:45
Sahada 11 topçu oynuyorsa yarısından en az bir fazlası Türk olacak arkadaş...Yabancı sınırlaması olmayan liglere bir bakalım;

İngiltere,İSpanya,İtalya,Belçika,Hollanda,İsrail,G aller,Amerika,İrlanda,İSkoçya,Meksika,Kuzey İrlanda,Polonya ve Sırbistan Karadağ(Şimdi ayrıldılar)...Benim bildiklerim bunlar,not ettiklerim.

İngiltere,İtalya,İspanya futbol beşikleridir mesela...Zaten bu ülkelerin futbolcuları Avrupa'nın diğer tüm liglerinde rahatlıkla oynuyor.Milli takımlarına baktığınızda içerde dışarıda fark etmez kalitenin ne denli yüksek olduğunu görüyorsunuz.Avrupa birliği davasında da sorun yok.Paslaşmaları rahat,transferleri rahat,gelişim hızlı,iyi oyuncuların önü hep açık.İyilerini seçip kullanıyorlar zaten,bizim gibi Brezilyalı olsun çamurdan olsun anlayışı yok.

Diğer liglere bakıyorsunuz,bir kaçı dışında hemen hepsi futbolda geri kalmış,alt yapısı kuvvetli olmayan ligler.Yabancı ihtiyacı duyan ligler...Çok görmüyorsunuz...

Türkiye'nin bunlar arasındaki yeri neresidir?

İngiltere,İspanya,İtalya vs. yanı mı?
Yoksa Galler,Amerika,Polonya,Sırbistan mı?

İki başlığa da uymuyor gibi...

Daha çok gelişmeiyiz doğru ama kendi içimizden birileriyle.Kendi futbolcumuza değer vererek,şans vererek.Çamurdan Brezilyalılar altın evlatlarımızı ezip geçmesinler.Müsade vermemeliyiz.Alt yapılar kuvvetlendirilmeli,sadece topa vurmayı öğrenmemli Türk çocukları,her yönden eğitim almalı...Başlarındaki hocalar,yönetimler,taraftarlar sabır göstermeli...Günübirlik mutluluklar uğruna geleceklerimiz küstürülmemeli...Bizim ülkemizden ne yetenekler çıktı,çıkmaz mı daha?Kim bilir neleri var şans bekleyen?

Yabancı oyuncu ligin,tkımların rengi olur muhakkak.Ama yabancı renklerle dolu bir lig de keyif vermez.Sınırın kladırıldığı an bir çok takımın ipin ucunu kaçıracağını tahmin ediyorum.Spikerin Ahmet,Mehmet demesini özlemek istemiyorum.

En fazla 6...Gerisi kendi evlatlarımızın hakkından çalmaktır.

Bilâl ÇOBAN
31.05.2007, 00:47
Sahada 11 topçu oynuyorsa yarısından en az bir fazlası Türk olacak arkadaş...Yabancı sınırlaması olmayan liglere bir bakalım;

İngiltere,İSpanya,İtalya,Belçika,Hollanda,İsrail,G aller,Amerika,İrlanda,İSkoçya,Meksika,Kuzey İrlanda,Polonya ve Sırbistan Karadağ(Şimdi ayrıldılar)...Benim bildiklerim bunlar,not ettiklerim.

İngiltere,İtalya,İspanya futbol beşikleri...Zaten bu ülkelerin futbolcuları Avrupa'nın diğer tüm liglerinde rahatlıkla oynuyor.Milli takımlarına baktığınızda içerde dışarıda fark etmez kalitenin ne denli yüksek olduğunu görüyorsunuz.Avrupa birliği davasında da sorun yok.Paslaşmaları rahat,transferleri rahat,gelişim hızlı,iyi oyuncuların önü hep açık.İyilerini seçip kullanıyorlar zaten,bizim gibi Brezilyalı olsun çamurdan olsun anlayışı yok.

Diğer liglere bakıyorsunuz,bir kaçı dışında hemen hepsi futbolda geri kalmış,alt yapısı kuvvetli olmayan ligler.Yabancı ihtiyacı duyan ligler...Çok görmüyorsunuz...

Türkiye'nin bunlar arasındaki yeri neresidir?

İngiltere,İspanya,İtalya yanı mı?
Yoksa Galler,Amerika,Polonya,Sırbistan mı?

İki başlığa da uymuyor gibi...

Daha çok gelişmeiyiz doğru ama kendi içimizden birileriyle.Kendi futbolcumuza değer vererek,şans vererek.Çamurdan Brezilyalılar altın evlatlarımızı ezip geçmesinler.Müsade vermemeliyiz.Alt yapılar kuvvetlendirilmeli,sadece topa vurmayı öğrenmemli Türk çocukları,her yönden eğitim almalı...Başlarındaki hocalar,yönetimler,taraftarlar sabır göstermeli...Günübirlik mutluluklar uğruna geleceklerimiz küstürülmemeli...Bizim ülkemizden ne yetenekler çıktı,çıkmaz mı daha?Kim bilir neleri var şans bekleyen?

Yabancı oyuncu ligin,tkımların rengi olur muhakkak.Ama yabancı renklerle dolu bir lig de keyif vermez.Sınırın kladırıldığı an bir çok takımın ipin ucunu kaçıracağını tahmin ediyorum.Spikerin Ahmet,Mehmet demesini özlemek istemiyorum.

En fazla 6...Gerisi kendi evlatlarımızın hakkından çalmaktır.

+1967

eziklerin gönlü olacak diye, ülkemin futbolcularını ezdiremem... o zaman adam gibi gözlemci sistemi getirin, alacagınız yabancıyı iyi seçip de alın...

Erkin
31.05.2007, 00:54
Ben sadece görevimi yaptim hemşerim, topla tüfekle yapamadıklarını kültür saldırısı ile başarıyorlar bu kanıma dokunuyor hepsi bu... :trbyrk:

Haklısın ben de bir şey söylemedim zaten. Türkçe'ye yapılan her taarruz benliğimizi yok etmek için yapılmıştır..

Oğuuz
31.05.2007, 00:54
ben yabancı sınırlamasından geçtim, bi takımın 18 kişilik kadrosunda, takımın bulunduğu ilden en az 5 tane topçu olmasından yanayım... :)

oguzkoc
31.05.2007, 00:56
ben yabancı sınırlamasından geçtim, bi takımın 18 kişilik kadrosunda, takımın bulunduğu ilden en az 5 tane topçu olmasından yanayım... :)

hasan huseyin ufukhan tayfun :) olursa anca bunlar olur :)

Serdar A
31.05.2007, 00:56
Daha önce söylediğim gibi ; yabancı sınırlaması kalkmalı ama bu kontrolsüzce olmamalı. Bir sistem geliştirilmeli. Yukarıda bir kaç arkadaşımın bahsettiği gibi ingiltere'nin geliştirdiği tarzda bir fon sistemi ve oturma izni alınırken bazı sınırlamalar getirilebilir.

benim kendi düşüncem belli kriterler çerçevesinde yabancı oyuncu sayısı serbest kalmalı örnegin son birkac senede belli sayıda milli olmuş futbolcular alınabilsin bu tip kriterlerle yabancı cöplügü olmaktan rahatlıkla kurtulabiliriz bizde adam gibi futbolcuları izleriz ligimizin kalitesi artar kendi yildizlarımızın gelişimi süreci acısında bu kalitenin faydasıda olacagı kanısındayım nede olsa iyi yerliler her zaman oynar daha iyi bir ligde kendilerini daha iyi gelistirirler bu kalitede milli takımada yansır ligimizdeki süperlige yakışmayn kalitedeki futbolculardan kurtuluruz takımlarımızın kadro gücü artar buda avrupaya yansır akılcı çözümlerle nerden baksan cok faydalılı bir uygulama ama gercekci akla yatkın kriteler konulmazsa ne söyliyim bizim iş bilmez yöneticilerimiz bu ligi yabancı çöplügüne çevirir

ERSEVER:
Ne yazıkki aynı fikirde değilim. Yeni düzenlemeyi kötüye kullanmak isteyen bir çok anadolu klübü olabileceği için zaten olursa belirli kurallar çerçevesinde olacak. Kalkması tarafında olanlarda aynı fikri paylaşıyor.

Bazı liglerde yabancı sayısına göre kadroda altyapıdan belirli sayıda oyuncu bulundurma zorunluluğu var.
Sence 19 yaşında bir afrikalı sporcu ile klübün altyapısından yetişmiş aynı yaşlarda genç sporcumuz eşit şartlarda mücadele edemez mi? Hemde 10 senedir içinde bulunduğu bir camiada?
Ben bu durumun yerli sporcularımızın rekabet gücünü ve azmini arttıracağını düşünüyorum. Üstelik fiyatlar da normalleşeceğinden yıl içinde göstereceği performansa göre avrupa'da futbol oynamak istiyorsa bunun süreci şimdiki gibi 10 sene değil 2-3 sene olacaktır.

Erdem Keser
31.05.2007, 00:58
eger boyle aptal bi tasari kabul gorurse gelirse kesinlikle rezerve lig uygulamasina gecilmeli baska turlu bunun altindan kalkilmaz olan turk futbolcusuna olur

Murat Aydın
31.05.2007, 01:02
günümüzde brezilyalı olanlar bile ay yıldızlı formamızı giyiniyor bide yabancı sınırlaması kalkar ise vay türk futbolunun haline uçuruma gidiyoruz arkadaşlar

Oğuuz
31.05.2007, 01:04
hasan huseyin ufukhan tayfun :) olursa anca bunlar olur :)
öyle bi uygulama olsunda gör ne topçular çıkıyor Trabzondan :)

Bilâl ÇOBAN
31.05.2007, 01:10
ERSEVER:
Ne yazıkki aynı fikirde değilim. Yeni düzenlemeyi kötüye kullanmak isteyen bir çok anadolu klübü olabileceği için zaten olursa belirli kurallar çerçevesinde olacak. Kalkması tarafında olanlarda aynı fikri paylaşıyor.

Bazı liglerde yabancı sayısına göre kadroda altyapıdan belirli sayıda oyuncu bulundurma zorunluluğu var.
Sence 19 yaşında bir afrikalı sporcu ile klübün altyapısından yetişmiş aynı yaşlarda genç sporcumuz eşit şartlarda mücadele edemez mi? Hemde 10 senedir içinde bulunduğu bir camiada?
Ben bu durumun yerli sporcularımızın rekabet gücünü ve azmini arttıracağını düşünüyorum. Üstelik fiyatlar da normalleşeceğinden yıl içinde göstereceği performansa göre avrupa'da futbol oynamak istiyorsa bunun süreci şimdiki gibi 10 sene değil 2-3 sene olacaktır.

Maalesef kulüplerimizde bu yabancı sevdası oldukça Türk futbolcularımız daima ezilecektir... Bunu daha önce de gördük sınırlama olduğu halde... Şimdi neler olur siz tahmin edin... HAberiniz olsun, Mustafa Keçeli ismini duymayı bile özletecekler bize...

Emre7
31.05.2007, 01:14
şu anda türk ligindeki kadrolardaki oyunculara baktığımızda yabancı sayısı çok fazla derim.. evet futbol gelişimi için gerekli ama kokolar için yok olup giden gençler var ortada bundan dolayı çok fazla diyoerum yabancı sayısı...

Serdar A
31.05.2007, 01:15
Gamze:

Alt grup olarak katagorize ettiğin ülkelerde; "Kendi ülkesinde" yetişip avrupa liglerinde top koşturan kaç sporcu olduğunu biliyor musun?
Aynı soruyu Türkiye için sorsam ?
Galler hakkında pek fikir sahibi değilim. Gallerde futbolun 3. yada 4. spor olduğunu ve bazı galler takımlarının ingiltere 3. liginde mücadele ettiğini biliyorum. ( emin değilim , yanlışsam düzeltin ) Zaten galler'in nüfüsü sebebiyle bu değerlendirmenin dışında olmalıdır.

Amerika çok farklı bir konu ayırmak gerek. Burası kapitalizmin anavatanı. Sporun endüstrileşmesine ön ayak olmuş ülke. Nhl , NFL , NBA bu ülkenin organizasyonları. Sponsor anlaşmaları dudak uçuklatacak cinsten. Ve öyle bir altyapı yatırımı yapıyorlarki , bir çok futbol adamınca geleceğin iyi milli takımları arasında gösteriliyor. Futbola olan geçmişleri 30 sene. 94 de dünya kupası yaptılar. Bugün liglerinin seyirci ortalaması 25bin civarında. Bir takım 30 yaşında futbolcuya 4 yıl için 100milyon dolar veriyor ve bu parayı 2 yılda amorti edeceğini açıklıyor. Keşke onların yaptığı organizasyonların onda birini yapabilsek... Allahtan herifler Avrupa kıtasında değil.

sanatik
31.05.2007, 01:20
yabanci siniri kalkmasi ile trabzonsporumuz istanbuldan trabzona tatil yapmaya gelen emekliler yerine yabanci kaliteli futbolcu bulabilir. Sonu ancak ne olur bilemem.

Istanbul takimlari ise bizden dahami ilerler imkanlari sayesinde avrupaya bakarak ortaya cikar. Avrupa takimlari arasinda rekabet icin gerekli gibi görünüyor.

Ayrica türk oyuncularinin seviyesininin yükselmesi icinde faydali görünüyor.

Ya peki hic bir degisiklik olmaz ise yukardada dendigi gibi türk pasaportu ile oynatilir bazilari son olarak yapildigi gibi ama ileriye dönük bu iyice artar, sinirlamanin gevsemesi veya kalkmasi mantikli duruma gelir.

Birde sunu eklemekde fayda eninde sonunda avrupa ve dünya standarlarina uymak gerekiyor, rekabet edebilmek icin ve türk futbolunu korumak icinde sinirlamayi bu halde birakmaninda bir anlami kalmiyor.

Cem Akyüz
31.05.2007, 01:37
kaldırılmasın mazallah bizim yönetim djokaj ları falan toplar sonumuz fena olur:):)

Gamze
31.05.2007, 01:58
Farabi;

Lig olarak bakıyorum.Orda üst düzey diyebileceğimiz kaç tane lig var?Sanırım orta düzeyde bir iki tane sayabiliriz.Açıkçası tercih hakkım olsaydı yurt dışında daha çok futbolcu mu,yoksa kendi içinde gelişim mi diye,kesinlikle ikincisini tercih ederdim.Futbolcu bazında değil sadece ülke takımları ve milli takımlar düzeyinde de kalite ve başarı gerekli.Yabancı oyuncu sınırı olmayan ülkelerin Avrupa'nın önemli liglerinde iyi takımlarda top oynayan çok da fazla oyuncusu yok gibi ama.Hollandalıları saymazsak eğer.En azından benim takip ettiğim kadarıyla.

Mevcut sistem yeterince uçlarda geziniyor zaten.Daha fazlası,sınırsızlaştırılmışı pek hayırlı görünmüyor bana.Rekabetin artacağı,fiyatların kırılması falan bilmiyorum çok da yeterli sebep olarak görünmüyor bana.Biz kendi alt yapı sistemimizi oturtmalıyız,Ajax gibi mesela.Üretiyorlar,üretiyorlar ve üretiyorlar...Bizim potansiyelimiz çok yüksek.Ama profesyonel değiliz.Mahalle arasından direkt çime geçiyoruz.Olmuyor ama yürümüyor.Bireysel yeteneklerle sadece ilerleyemiyor bu çocuklar.Teknik değil taktik de öğrenecek çocuk,ahlaken de geliştirilecek,eğitim alacak her türlü,ne gerekiyorsa...19 yaşında göklere çıkarıldığında bilecek kendini...Yitip gitmeyecek mesela...

Bazı liglerde kadroda en az 1 ya da 2 21 yaş altı a milli futbolcunun olması gerekliliği var.Ne kadar yerinde bir uygulama...Bunları yapabilmek gerek işte.Tavsiye olmuyorsa,mecburiyet getireceksin.Kulüp günübirlik başarısı için 30 küsür yaşındaki yabancılarla münasebet edemeyecek sürekli.Ülkeye giren yabancı topçulara adam gibi gözlemci gerek hem.Bu da ayrı bir mevzu.Bir Jefforson'ın Tolga'dan önde olmasını kabullenemiyorum mesela...Her neyse...

Kendimce eksik yahut hatalı bildiklerimle yorumlarım bunlar ;) dünyayı çok takip etmesem de ülkemin insanını az çok tanıyorum.Bize o kadar ecnebi kardeş fazla gelir ;)

Bu arada kullanıcı adınız çok güzel :yattara:

golebshera
31.05.2007, 02:04
Türk oyuncuların yetişmesi için Türk futbolunun iyi yönetilmesi yeterlidir.. Yabancı bit pazarına çevirerek ligi, yerli futbolcu kalitesi artmaz, bilakis düşer..

Yabancı sınırının kalkmasını isteyenlerin en büyük söylemi, Avrupa kulüpleriyle eşit şartlarda rekabet edebilmekmiş.. bak hele anasını satayım..

mevcut 6 yabancının yanına 4 yerli topçu bulamayan yöneticiler, kulüplerini Türkiye sınırlarının dışına taşısın, istediği kadar ecnebi oynatsın.. Bize gerekmez gavur kulübü..

Örneğin, Erzincanlı bir fener taraftarı olsam, veya Trabzonlu olmasam, bu saatten sonra Avrupadan bi kulüp tutardım mesela.. Nasıl olsa kalkıp maça gidemiyorum, daha ne işim olur adı yerli kulüplerle? Kalite arıyorsam kalite orda..

11 yabancısı olsa sanki fener şampiyonlar ligi kupası alacaktı.. Adi siyasetçiler, terbiyesiz umut tacirleri..

Ayrıca buraya yazıyorum, bu sınır kalkarsa bu lig; az gelişmiş ülkelerden gelen aç topçularla, Avrupadan yatmaya gelen emektar topçuların çiftliğine dönecektir. Kulüplerin ekonomisi bu bit pazarını finanse etmekten başka bi işe yaramayacaktır. Şimdiden yarı yarıya bu haldeyiz zaten..

Genç futbolcular nerde forma giyecek? Futbolumuza yeni yıldızları hep gurbetçilerden mi bulacağız?

Önce yerli futbol kalitemizi yükseltmeli, sonra serbest rekabete geçmeliyiz.

Bu iş, avrupa birliğine girmeden gümrük birliğine girişimize benziyor.. Ya da milli sanayimiz ve tarım kurulmadan liberal ekonomiye geçişimize benziyor.. Özgür çakalların arasında özgür tavuklarız, bu bizim milli siyasetimiz olmuş anasını satayım..

Ne kadar milli kurum varsa, satın, yıkın, pazarlayın, peşkeş çekin ananızı satayım.. Sömürün bu ülkeyi.. (birden Nihat Genç gibi hissettim kendimi:))

Siyasetten anlayanlar ne demek istediğimi anlayacaktır..

Gamze
31.05.2007, 02:07
Golebshera;

İki de tokat atsaydınız :)

Görüşlerinizi destekliyorum.

Adem Erdoğan
31.05.2007, 02:13
Yabancı sınırlaması olması lazım.6 dan fazlası fazla.Birde şu var futbolcu yabancı olduğu zaman klüpler daha cömert oluyolar.Kendi fubolcularımıza da güvenmeliyiz.

Uğurtan
31.05.2007, 02:15
Burada bir çok mantıklı fikirler üreten arkadaşlarımın çoğuna katılıyorum.. Ancak sadece artmasın...6'da fazla azalsın diyenlerden biraz daha fikir üretmelerini bekliyorum.. Sistem getirme zorunluluğumuz var.. İlk sayfada yazdığım örnek geliştirilebilir...
Sistemde İspanya'daki 3 taneden fazla güney amerikalı+Afrikalı oyuncu gelememe şartı var... Bu değerlendirilir.. Nasıl mı? Milli olmamış sıradan futbolcular 3, hatta belkide 2 ile sınırlandırılır... Kadroya (18 kişilik maç kadrosuna) 6 ya da 5 kişi alınması fikri ortaya atılabilir... Ama kısıtlama getirmek yanlış kulüpler zarar ediyor... Türk futbolu kazanmıyor... Dediğim gibi fona aktarılan paralar arttırılsın.. Alt yapı tesisleri kazansın Türk futbolu bu sayede... Benim elazığım'da, Erzincanım'da da 5 yıldızlı tesisler olsun... Futbolcu fabrikalarımı tüm Türkiye'ye yayayım...
1 senede parlayan Türk futbolcusu 5 milyon Eurodan açılış yapamaz o zaman.. Erken gelen şöhretle 2 maç oynayıp sönmez o zaman Türk gençleri rekabet artar kalite artar...
Uzun lafın kısası sistem gerekiyor.. Ancak sınırlama yani bir kulüp bir sezon içerisinde 6 tane yabancı uyruklu futbolcusuna lisans alabilir maddesi yanlış... Benim fikrim bu...

golebshera
31.05.2007, 02:26
70 milyon nüfuslu, ve nüfusunun çoğu gençlerden oluşan, futbol sevdalısı bir ülkeyiz.. Bu potansiyelde futbolcu yetiştirememek beceriksizliktir, eksikliktir, acizliktir, ya da adını ne koyarsanız koyun.. Bunun ilacı yabancı sınırlamasını kaldırmak olabilirmi? Ne aptalca..

Avrupadaki 3 - 5 milyon Türk nüfustan yetişen yıldız futbolcu oranına bakınız..

ozcan_asanoglu
31.05.2007, 09:38
bir yandan Türk futbolcusu çok pahalı, iki maç iyi oynayan ağzını milyon dolarlardan açıyor deniyor. doğru.

diğer taraftan da yabancı sınırlaması kaldırılsın ama milli olma zorunluluğu getirilsin deniyor..bugün sıradan bir ülkenin milli futbolcusunun değeri bile milyon euro'ları buluyor.

o zaman ne olur?

pahalı yerliden kaçayım derken milli olmuş yabancılara daha çok para verilecek.muhtemelen de emekliliği gelmiş milli oyuncular gelecektir.genç millileri zaten 1 ve 2. sınıf takımlar kapıyor. bize tatile, gezmeye gelecek olanlar kalacaktır.

dolayısıyla eğer sınırlama kalkacaksa da milli olma şartı falan getirilmemeli. tam tersine, daha genç, önü açık, yetenekli, milli olmaya aday futbolcuların transferi teşvik edilmeli..

Cengiz Çubukcu
31.05.2007, 09:42
en fazla 3 yabancı olmalı, hatta en az 3 oyuncunun da altyapıdan olması sağlanmalıdır..

cınar#7
31.05.2007, 13:34
kesinlikle kalkmalı aksi taktirde Türk Klüpleri için Avrupada başarı hayal olur...

ubuntu
31.05.2007, 14:02
Ya hep ya hiç.

champions
31.05.2007, 14:55
Tartışılması gereken bi konu Birçok yönden ele alınabilir Mevcut 6 yabancı kuralının yetersiz olduğunu düşünmekle birlikte hiçbir kulübün 6 yabancının hakkını verdiğini düşünmüyorum başta Trabzonpor olmak üzere ...

Her iki tarafında haklı nedenleri var isteklerinde iki tarafıda memnun etmek gerek bana göre kalitesiz yabancı çöplüğü olma riskine karşı tamamen serbest olması yanlış olur Belirli kurallar konmalı Özellikle Avrupa kupası maçlarında serbest olması düşünülebilir Eşit şartların olmadığından yakınan başta F.b olmak üzere diğer kulüplerde susmuş olur böylece

Buna karşın her takımın kadroda alt yapıdan en az 5 oyuncu bulundurma zorunluluğu getirilebilir bi adım daha ileri giderek en az 3 ünün ilk 11 de bulunması da seçenekler arasında olabilir

Gelecek yabancılarla ilgili belirli kriterler konabilir Başta milli olması gibi...İllede A milli değil alt milli takımlarda da forma giymesi yeterli olabilir

Sonuç olarak mevcut sistem fazlasıyla yetersiz her yönüyle köklü bi değişim şart !

Egemen Yılmaz
31.05.2007, 17:42
yabancı sınırlaması olmalı.

guci 29
31.05.2007, 17:50
Bir takımda yabancı oyuncu olmasını istemiyorum. Sanki yerli oyuncularımıza haksızlıkmış gibi geliyor bana. Abartılmamasından yanayım. Bu sorun bence alt yapıya verilen önemin ne kadar değersiz olduğunu gösteriyor. Alt yapı ile gereğinden fazla ilgilenmek gerek.

eross61
31.05.2007, 17:52
yabancı sınırlaması kalkmalı o zmn kımse gokhan unala 6 mılyon euro ıstemez
turk futbolcusu iyi ise cıksın kendini gostersin..

.:YATTARA61:.
31.05.2007, 17:53
yabancı sınırlaması kalkmalı ama yalnız milli futbolcular için..

BDiler61
31.05.2007, 17:58
ingilteredeki gibi olmalı milli takım şartı olmalı

Şuayip Aydın
31.05.2007, 18:00
olmamalı başka yorum yok

Tufan_61
31.05.2007, 18:08
bence yabanci sinirlamasi kalksin avrupda yabanci futbolcuyla basarili olacaksak kalksin neden olmasin herkz diyor turk futbolcularin önu kesiliyor diye iyi futbolcu herzaman onlarin arasindan ayrilir cikar
bence hasan ucuncu ferhat ayman huseyin bunlarin yerinde yabanci futbolcular daha iyi oynayacaksa kalkmasindan yanayim ben

Emorfo
31.05.2007, 18:10
İsteyen istediği kadar yabancı transferi yapsın ancak sahada en fazla 6 yabancı oyuncu oynatabilsin yoksa Türk futbolunun geleceği için pek hayırlı olacağını düşünmüyorum. Bizde bu yabancı hastalığı olduğu sürece yabancı başkanlarda seçeriz.

Enes Berfin
31.05.2007, 18:37
bence yabanci sinirlamasi kalksin avrupda yabanci futbolcuyla basarili olacaksak kalksin neden olmasin herkz diyor turk futbolcularin önu kesiliyor diye iyi futbolcu herzaman onlarin arasindan ayrilir cikar
bence hasan ucuncu ferhat ayman huseyin bunlarin yerinde yabanci futbolcular daha iyi oynayacaksa kalkmasindan yanayim ben

Biz kendi oyuncularimizlada Avrupada basarili oluruz siz hic merak etmeyin yeterki bunu isteyelim/istesinler, size Galatasarayin Uefa Kupasini nasil bir kadroyla aldigini söylememe gerek yok herhalde.

Serdar A
31.05.2007, 18:54
Biz kendi oyuncularimizlada Avrupada basarili oluruz siz hic merak etmeyin yeterki bunu isteyelim/istesinler, size Galatasarayin Uefa Kupasini nasil bir kadroyla aldigini söylememe gerek yok herhalde.

01-02 galatasaray: Mondragon ,Kingston , Fleurquin , Popescu , Perez , Robert Spehar , Capone , Horvath , Victoria , Batista , Niculescu.... O yıl Türk milli kadrolarına en çok oyuncu gönderen takım. Lig şampiyonu... Gol kralı Arif Erdem.

2001 international Federation of Football History & Statistics tarafından dünyanın en iyi klübü ödülü.

2001 süper kupa ve CL çeyrek final
2002 Cl ikinci tur. ( ikinci tur gruplarında 6 maçta bir yenilgi 5 beraberlik )

Benimde aklıma bu geldi.

Yukarıda yazan yabancıların çoğu bu takımda tutunamadı. Çünkü yerli oyuncular onlardan daha iyi olduğunu gösterdi.

canavar61
31.05.2007, 19:14
Turk futbolculari artik ucuk rakamlar istiyorlar, yabanci sinirlamasi kalksin, kalksinki turk futbolcusu artik kendine ceki duzen versin. Daha profesyonelce yasamasini ogrensin, daha cok calissin, formanin garanti olmadigina inansin

Aklibasinda Bir Yorum

Ben Bazi Arkadaslari anlamiyorum Yabanci sinirlamasi olmayan ülkelerin futbolu Battimi! Bu ne anlamsiz düsüncedir Italyada Ispanyada Ingilterede yabanci sinirlamasimi varda onlar dan DÜNYA SAMPIYONU Cikiyor.

Bizde Küme Düsen Takimin Futbolcusu Agzini Trilyondan Aciyor Yok öyle.

A.Alper
31.05.2007, 19:23
avrupada başarılı kulüpler istiyorsak sınırsız olmalı;yok kırk yılda bir dünya kupasına katılan bir milli takım istiyorsak -ki o milli takımn iskeleti lejyonerler + almanya kökenli oyunculardan oluşuyor- bırakın yabancı futbolcuyu yabancı sineği bile yasaklayalım...

Yunus Emre AYAZ
31.05.2007, 19:28
bence kalkmalı az analitik düşününce türk futbolcusuna zarar değil yarar geleceği çok açık çünkü ;

gelen yabancı farklı bir futbol kültürü ve birikimi getireceği için türk futbolcular bunlardan bişeyler kapabilirler.

+

avrupada başarılı olmak için yabancı şart,avrupada başarılı olunca da takımdaki türk oyuncular bile adlarını avrupaya duyurmuş olacak yani her zaman yarar sağlandığı açık.

ama illada bi kısıtlama olcaksa 7 yabancı sahada kısıtlaması olsun 4 tane türk yeterde artar bile :D

Ali Yerlikaya
31.05.2007, 19:36
Yabanci sinirlandirmasi olmasi sart yoksa Türkiyede heryerde Afrikali dolucaktir.

degok
31.05.2007, 19:36
uşaklar öyle veya böyle şu anda 6 yabancı sınırlaması var ve bizim takımdaki hangi 6 yabancı faydalı oluyor. sınır kalkarsa bizim takım dahil tüm takımlarda 15 yabancı olur ancak bunlardan 3 ü takımda oynar. gerisi kiralık uefa da davalık falan olur.
Tartışmaya anlam vereniyorum. hani 6 yabancımız banko oynuyor olup 7. 8. lazım olsa neyse.

Mustafa AYDIN
31.05.2007, 19:37
Yabancılardan uzak kalmadan,fazlada yabancılaşmadan,yani olduğu gibi devam etsin 6 yanabcı yeter..

A.Alper
31.05.2007, 20:04
peki 5 seneyi doldurup 'TÜRK' olanlara ne diyeceksiniz...su sızacağı yeri kendi bulur engellemeyin lütfn...

Mayls
31.05.2007, 20:14
Bence yabanci sinirlamasi kalkmamali. Ama illa kalkacaksa Federasyonun kriterleri olmali. Ingiltere'de yanilmiyorsam öyle. Federasyon cesitli kriterlere göre transfer edilecek futbolcuyu inceliyor ve ona göre izin veriyor. Böyle bir sistem olursa hem ligimizin kalitesi artar hemde Djokaj gibi, Jun gibi lüzumsuz transferler yap(a)mayiz.

Mehmet Fatih Yavuz
31.05.2007, 20:35
ingiltere gibi belli sayıda milli olmayı veya çok küçük yaşta kendi altyapından yetişmesini şart koşabiliyorsan kaldır..

yoksa türk futboluna zarardan başka birşey getirmez.

Serdar A
31.05.2007, 20:36
Bence yabanci sinirlamasi kalkmamali. Ama illa kalkacaksa Federasyonun kriterleri olmali. Ingiltere'de yanilmiyorsam öyle. Federasyon cesitli kriterlere göre transfer edilecek futbolcuyu inceliyor ve ona göre izin veriyor. Böyle bir sistem olursa hem ligimizin kalitesi artar hemde Djokaj gibi, Jun gibi lüzumsuz transferler yap(a)mayiz.

İşte 3. sayfanın sonunda anahtar kelime geldi. Adam gibi yabancı alabiliyorsan al , alamıyorsan ortalığı pisletme!

Mehmet Fatih Yavuz
31.05.2007, 20:38
İşte 3. sayfanın sonunda anahtar kelime geldi. Adam gibi yabancı alabiliyorsan al , alamıyorsan ortalığı pisletme!

bunun tek yolu ingiltere gibi milli takım kotası getirmek...
peki belli sayıda milli olmuş oyuncu türkiye ligine yaş kemale ermeden gelir mi??
hayır..

o zaman luzumsuz ve zararlı bir hamle.
çünkü faydalı faydasız her taraf boş yabancılarla dolacaktır.

A.Alper
31.05.2007, 20:39
sunu ititraf edelim gerçekten türk futbolcusunu mu düşünüyoruz yoksa parası olan ya da olanını doğru kullanan kulüplerle aramızın açılmasından mı korkuyoruz ???

Özkan Erdem
31.05.2007, 20:40
ingilteredeki gibi olmalı milli takım şartı olmalı

Valla gönül ister ki öyle olsun ama hiç sanmıyorum. Yerli oyuncuların maliyetinden şikayet ederek ortaya atılmış bir fikir bu yabancı hakkını kaldırma olayı. Evet ligimiz yabancı çöplüğüne dönecek belki ama eğer bu milli takım şartı getirilirse maliyeti düşürmek olanaksız duruma gelecek.

Ucuza kaliteli oyuncu bulmak zaten zor, şimdi birde hem milli, hem ucuz hemde kaliteli oyuncu mu bulacaklar..

Bende sezon içinde Altyapıdan A takıma belli sayıda oyuncu çıkarma zorunluluğu gibi birşeyler konsa daha iyi.. Yada kadrosunda belli sayıda yerli bulundurma zorunluluğu gibi birşeyler..

BDiler61
31.05.2007, 20:54
Valla gönül ister ki öyle olsun ama hiç sanmıyorum. Yerli oyuncuların maliyetinden şikayet ederek ortaya atılmış bir fikir bu yabancı hakkını kaldırma olayı. Evet ligimiz yabancı çöplüğüne dönecek belki ama eğer bu milli takım şartı getirilirse maliyeti düşürmek olanaksız duruma gelecek.

Ucuza kaliteli oyuncu bulmak zaten zor, şimdi birde hem milli, hem ucuz hemde kaliteli oyuncu mu bulacaklar..

Bende sezon içinde Altyapıdan A takıma belli sayıda oyuncu çıkarma zorunluluğu gibi birşeyler konsa daha iyi.. Yada kadrosunda belli sayıda yerli bulundurma zorunluluğu gibi birşeyler..

ingiltere olay tam olarak milli takımda değil milli takımın son dönemde yaptığı maçların % 70 inde oynaması gerekiyor bi oyuncunun ingiltereye transfer olabilmesi için.Türkiye şart sadece milli takım olabilir ve brezilya için bu şart aranmayabilir mesela

Serdar A
31.05.2007, 21:51
Pascal Feindouno. 3-5 sene önce bu oyuncunun adını kaçımız biliyordu ?
Trabzon Feindouno'yu şimdi transfer etse kaç paraya patlar ?

Ligde 3 yabancılı dönemler. Kaçımız Shevchenko'nun Trabzonun kapısından döndüğünü biliyor?

Bir soru daha. Gelecek vaad eden Türk futbolcularının yüzde kaçı avrupa altyapınlarından yetişme?

Ali Şahin
31.05.2007, 22:05
bence 6 yabancı yeterli serbest bırakılması tük futbolunu yerle bir eder afrikada futbolcu ucuz cavcav topcu getirir

Cenkhan
31.05.2007, 22:25
Yabancı sınırlaması olan yıllara bakın mesela 85-95 arası.. Şampiyonluğa oynayan 4 takımın olduğu bir lig. Avrupa'da alınan galibiyetler kupalar..

Bir de son üç yıla bakın. Düşme potasında heyecan var diye kaliteli olduğu yutturulmaya çalışılan, bayağı, şikeye ve çamura batmış, Avrupa'da başarısız takımlardan oluşan lig. 4.sü İntertoto'da. İki tane de güzide şampiyon adayı seçilmiş, ligin yarısı birine yamanmış diğer yarısı diğerine. Hatta bejeka ve biz bile gesenin yanında yer almışız.

İşte yabancı sınırlamasının etkisi...

Kasım Hilal
31.05.2007, 23:51
Yukarı tükürsen sakal, aşağı tükürsen bıyık.. Karmaşanın da karmaşası. Bu işin içinden bayağı bir zor çıkılacağa benziyor.

NOT:Kasten yanlış yazdım.
Bİrileri şimdi garip garip şeyler söylemesin.

vatandas61
01.06.2007, 00:18
cok gereksiz.zaten millitakimimiza da yabanci türkler katildi, öteki ülkelerden bir farkimiz kalmadi.

Misina
01.06.2007, 00:25
6 yabancıyla yabancılara bu kadar imtiyaz veriliyorsa düşünün sınırsız yabancı durumunu

Taner Gündoğdu
01.06.2007, 00:37
yabancı sınırından ziyade eğer amacımız genç oyuncuların önünü açmak ve bu sayede türk futbolunu kalkındırmaksa radikal bir karar alınsın ve 18 kişilik kadroda altyapıdan yetişmiş en az 4-5 oyuncu olamlı zorunluluğu getirilsin. yoksa sen istediğin kadar sınır getir. adamlar üç yıldır Türkiyede olan yabancıyı Türk yapıyorlar!

aaahmet61
01.06.2007, 09:11
yabancı sayısı serbest olmalı.çünkü yerli kaliteli futbolcular çok az ne oluyor fiyatları tavan yapıyor.rekabet kayboluyor fiyat konusunda.dışarıdan çok ucuza aynı kalitede futbolcu gelir.hemde yerli futbolcuların ücretleri azalır.

Gürkan
01.06.2007, 09:21
yabancı oyuncu sınırlaması tek başına alınacak bir kara değildir. bazı kurallar da getirilmeli beraberinde yoksa afrikada felan ne kadar vasatın altında karın tokluguna oynayacak oyuncu var ise dolar takıma.

sınırlama kalksın ama;

alt yapıdan belirli sayıda oyuncu çıkarılması şart koşulsun.

yabancı transfere harcanan paranı belli bir yüzdesi kadar alt yapıya para ayrılsın.

alınan yabancı oyuncuların ilk 11 oynayalarının %70 i 1 yıl içinde milli takımlarının yaptıkları maçların yarısından fazlasında oynamış olsun.

bu kurallar çoğaltılabilir.

Samet Türkmen
01.06.2007, 15:04
bu sınırlama kaldırılırsa en önemli soru milli takımımızın durumu nasıl olur? Sonra alman milli takımına benzemeyelim; polonyalılar,nijeryalılar ,türkler

Emre B.
01.06.2007, 15:28
Sınırlama varken iyi futbolcu alamıyoruz bir de sınırsız olursa düşünemiyorum.

Hüseyin Çümen
01.06.2007, 15:51
serbest bırakılsın bence febe denen takım zaten yabancıları hep türk yaptı onlar yüzünden milli takımda elin gavuru oynuo o yüzden serbest kalsın zate febe yabancı yı kendi bildiince serbest hale getirdi wederson da güya türk febe 10 yabancıyla oynarken biz 6 da kalmayalım

gerçekefsane
01.06.2007, 15:56
bu sınırlama kaldırılırsa en önemli soru milli takımımızın durumu nasıl olur? Sonra alman milli takımına benzemeyelim; polonyalılar,nijeryalılar ,türkler

aurelio var:cool: ha 1 tane olmuş ha 11 tane olmuş. :cool:

AyhanPe
01.06.2007, 16:30
aurelio var:cool: ha 1 tane olmuş ha 11 tane olmuş. :cool:

iyide bi fransa milli takimina bakiyorsun hepsi afrika kökenli.ispanyada özellikle portekizde brezilyalilari alip kendi milli takimlarinda oynatiyorlar.
biz herseyi oldugu gibi bunuda alt yapisini hazirlamadan yaptigimiz icin bakalim sonumuz iyi olur insallah..

Sencer Bulut
01.06.2007, 17:22
sınırlama kaldırılsın kadroya en fazla 6 oyuncu girebilsin...

asimavi
01.06.2007, 17:27
yaw kirk yilda bir bizim baskan bu yabanci konusunda duzgun bi aciklama yapti..

....yavas yavas futbolu ogreniyormu nedir...

POYRAZ
01.06.2007, 17:40
Bence 5 olabilir.

Mert M.
01.06.2007, 17:45
olduğu gibi kalmalı
hiç gündeme getirilmemeli bile...
çünkü biz yararlanamayacağız
bize zaten doğru dürüst yabancı gelmiyor
böyle giderse de gelmez
:(:(:confused:

A.Alper
01.06.2007, 17:58
sorun burda işte biz bu hakkı doğru kullanamayacağımız için daha doğrusu bunu elverişli kullanma altyapısına sahip olmadığımız için buna karsı çıkıyoruz ititraf edemiyoruz ama gerçek bu...

Mert M.
01.06.2007, 18:11
sorun burda işte biz bu hakkı doğru kullanamayacağımız için daha doğrusu bunu elverişli kullanma altyapısına sahip olmadığımız için buna karsı çıkıyoruz ititraf edemiyoruz ama gerçek bu...
iyi de bunu zaten başarmak için önce istemek gerekiyor
demek ki biz istemiyoruz ki bize yabancılar gelmiyor
istemiyoruz ki abidik kubidik futbol oynayıp yabancıların gözünde klübümüzü cazip bir seviyeye taşıyamıyoruz
sorun bu bence

cınar#7
01.06.2007, 18:15
En iyisi Kontenjan kalksın ama sahada en fazla 6 yabancı olsun hem Avrupada bu geçerli olmadığı için istersen 11 tane yabancı oynat Avrupa kupalarında...;)

SDanışmaz
01.06.2007, 18:20
Yabancı sınırının kaLkması üLke futboLu için kötü oLur...

- Bütün takımLar ipsiz-sapsız bir sürü yabancı oyuncularla dolar.
- Takımlarda "Pahalı Türk Oyuncu oynatacağıma, ucuz yabancı oyuncu oynatırım" mantığına gidilir.
- Gelişmemiş olan alt yapıLarımız biter.
- Yerli oyuncu çıkaramaz oluruz.
- İnişli-çıkışlı bir grafiği olan A Milli Takımımız çok büyük düşüşe geçer...

Ömer Öztürk
02.06.2007, 13:29
kesınlkle arttrlması gerek bence bu bızı gerıye degıl dahada ılerı gotrr avrpada serbestte ne oluo yetsmıomu genc yetenekler hergun dahada ılerı gıdıolar aradakı fark dahada acılıo..

hem alınan yabancı futbolcuların cogu daha ucuza oynuo
bizde 2.lıgden bı adam ıstesk en az 2mlyn$ :S

tsurmene61
02.06.2007, 13:41
ben ce hiçbir sakıncası yokturr avrupa ülkelerinde oldugu gibi kalitesi belli milli formayı giymişşş yabancı futbolcular gelirsee avrupa da bizde başarılarımızı sürdürebiliriz...championlar liginde kupa aln takımlar kendi kadrolarında kac tane vatandaşları oynuyor ki hepsi başka ülkeden bizde o kadar ahım şahım türk futbolcular yokki şimdi gökdeniz gitse yerine oynayabilecek türk futbolcu var mı yok fener tuncayın yerine kimi alacak var mi türk futbolcu yokk.ee biz daha nasıl avrupada söz sahibi olalım ki her kupadan ilk macta eleniriz..yabancı şart ama kaliteli almak koşuluyla öyle gidip 2 ligten yabancı alınmama lıı

Ba®ış
02.06.2007, 15:10
4. sınıf 5. sınıf yabancılar gelecekse sınırsız olmasının manası yok sınırsız olacaksa iyi yabancılar getirilmeli

asikaplan
02.06.2007, 15:16
Yabancı sınırının kaLkması üLke futboLu için kötü oLur...

- Bütün takımLar ipsiz-sapsız bir sürü yabancı oyuncularla dolar.
- Takımlarda "Pahalı Türk Oyuncu oynatacağıma, ucuz yabancı oyuncu oynatırım" mantığına gidilir.
- Gelişmemiş olan alt yapıLarımız biter.
- Yerli oyuncu çıkaramaz oluruz.
- İnişli-çıkışlı bir grafiği olan A Milli Takımımız çok büyük düşüşe geçer...

gerekeni diyen diyor zaten açıklama yapmaya gerek bile yok

fanatikdevri
02.06.2007, 17:13
bence yabancı sınırlaması kaldırılmalı yani kadroda sınırsız olmalı ama tabiki sahada 6 veya 7 tane yabancı olmalı hem bizim genclerın onunude kapamamıs oluruz

Mehmet Fırat
02.06.2007, 17:21
biz örnek verirken hep ingiltereyi italyayı veriyoruz da acaba düşünüyor muyuz ki bizim ligle onların ligleri aynı kalitede mi?futbolcu olarak demiyorum, klüp ve federasyon arasındaki farklar..gerek altyapı, gerek yönetim, gerekse scouting bazında onlara yetişirsek o zaman yabancı sınırsız olsun ama şimdi erken diye düşünüyorum...

Telha TANYILDIZI
02.06.2007, 17:24
belirli standartlar ölçüsünde olabilir

Telha TANYILDIZI
02.06.2007, 17:25
bence yabancı sınırlaması kaldırılmalı yani kadroda sınırsız olmalı ama tabiki sahada 6 veya 7 tane yabancı olmalı hem bizim genclerın onunude kapamamıs oluruz

ben bu gençlerin önü kapanmasından bişey anlamıyorumalın h. üçüncünün önü kapanmıyor

EmrahYalçınalp
02.06.2007, 17:44
Yabancı sınırlaması diye birşey mi kaldı? Milli takımda "baba naber, nasılsın" diyemeyecek milli futbolcumuz var. Bu şartlarda bence zaten sınırlama delinmiş oluyor. İngiltere'deki gibi belirli kurallar dahilinde sınırlama kalkabilir. Ayrıca bunun bize büyük bir faydası olur, zira ZD'nın bulacağı hamallara kurallar gereği forma giydiremeyiz.

Burçak
02.06.2007, 17:47
sınırlamanın kaldırılmasının bi avantajı Türkiyede sıradan bi futbolcu milyon dolar transfer parası isteyemez.

Kubilay ŞAHİN
02.06.2007, 19:19
Sınırlama Kalkarsa Türk Futbılu die Bişe kalmaz...
Türk Futbolcularda Fark Edilemezler Kendini gösteremezler...

A.Alper
02.06.2007, 19:22
Yabancı sınırlaması kalksın !
TFF Başkan Vekili Affan Keçeci Kulüpler Birliği toplantısını değerlendirdi.

30 Mayıs 2007 17:21
Futbol Federasyonu Başkan Vekili Affan Keçeci, Turkcell Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı'nın, yabancı oyuncu sınırlamasının kaldırılması talebinde bulunduğunu söyledi.

Radisson SAS Otel'de yapılan Turkcell Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı toplantısının ikinci bölümüne katılan Affan Keçeci, çıkışta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kendilerine iletilen taleple ilgili bilgi verdi.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un, FIFA ve UEFA kongrelerine katılmak üzere İsviçre'de olduğunu ve onu temsilen toplantıya geldiğini ifade eden Keçeci, şunları söyledi:
''Biz toplantıya katılmadan önce oy birliğiyle aldıkları bir kararı bize ilettiler. Onların teklifi, yabancı oyuncu konusunda tam serbestlik. Ben bu öneriyi 1 Haziran'da Bosna Hersek'te yapacağımız yönetim kurulu toplantısında arkadaşlarıma anlatacağım ve alınacak karar yürürlüğe girecektir. Ama yönetim kurulu konuyu çok yönlü irdeler. Yaklaşık 3-4 aydır ilgili kurullarımız bu konuyu incelemekte. Hem ülkemizin geçmişteki yabancılarla ilgili durumları, hem FIFA ve UEFA'ya bağlı tüm ülkelerdeki durumlar inceleniyor. Ülkemiz için en faydalısı, en doğrusu neyse, bu kararı yönetim kurulu alacaktır. Çünkü konunun içinde, milli takım da söz konusudur. Bu bakımdan, konunun çok yönlü olarak incelenmesi gerekli. En doğrusunun olacağına kimsenin şüphesi olmasın. Futbol Federasyonu, üzerine düşen görevi layıkıyla yapacaktır. Bu karar, ülkenin yararına bir karar olarak çıkacaktır. İlk yönetim kurulu toplantısında kararımız netleşir''.

Affan Keçeci, futbolda yaşanan şiddetin gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine, ''Burada futbolda şiddet gündeme gelmedi, çünkü bu konu her zaman gündemimizde'' diye konuştu.

Milli Takımlar Sorumlusu Fatih Terim, önümüzdeki sezon Süper Lig'de yabancı futbolcu sayısının serbest bırakılmasından yana olduğunu söyledi.

Türkiye Spor Yazarları Derneği Ankara Şubesi'nin düzenlediği sohbet toplantısına katılan Fatih Terim, geçtiğimiz yıl da aynı teklifi Federasyon Başkanı Haluk Ulusoy'a ilettiğini ifade etti. Yabancı oyuncu kısıtlaması olduğu sürece kulüplerin farklı yöntemlere başvurduğunu dile getiren Terim, "Bana göre yabancı sınırlaması kaldırılmalı. Ama iş egzejere edilmemeli. Biz UEFA şampiyonluğuna giderken 13-14 yabancılı takımlara karşı mücadele ettik. Seviyeli bir rekabet ortamı oluşturulması için yabancı oyuncudaki sınırlama kaldırılmalı. Zaten AB'ye girdiğimiz zaman bu otomatik olarak kalkacaktır." diye konuştu.

Ülkemizde nedense hep başarısızlıkların teknik adamlara mal edildiğini belirten Terim, "Son yıllarda Türk antrenörlerin sayısı bir hayli fazla. Artık günümüzde yerli ve yabancı kavramının ortadan kalkması gerekiyor. Artık dünya çapında önemli bir yarışmanın en önemli öğeleriyiz. Futbolu antrenörler güzelleştiriyorlar. Yakın bir zamanda ben yeniden yurtdışında çalışacağım." şeklinde konuştu.
6 Haziran'da Bosna-Hersek ile karşılaşacaklarını ve grupta en önemli rakiplerden birisi olduğunu hatırlatan Fatih Terim, bu maçı ciddiye aldıklarını söyledi. Terim, "Bosna çok iyi bir takım. Bunu son oynadıkları Norveç maçında gösterdiler. Bizim için çok kritik bir maç olacak." ifadelerini kullandı.
Terim, 22 Temmuz tarihinde yapılacak milletvekili seçimleri öncesinde siyasetten uzak duracağını ve kötü bir milletvekili olmak istemediğini söyledi.
Fenerbahçe'nin başarılı orta saha oyuncusu Marco Aurelio'nun Milli Takım'da çok başarılı olduğunu hatırlatan Fatih Terim, "Marco'ya ihtiyacımız vardı ve Milli Takım'a aldık. Bu demek değildir ki Türk vatandaşlığına geçen herkesi takıma alalım. Şimdilik Marco'dan başka oyuncuya ihtiyacım yok." dedi. Türkiye ligindeki futbol kalitesinden memnun olduğunu dile getiren tecrübeli antrenör, Fenerbahçe'nin şampiyonluğunu ise kutladı. Zico ve ekibinin büyük başarıya imza attığını söyleyen Terim, "Zico başarılı bir teknik adam. Fenerbahçe şampiyonlukta en kritik maçları kazanmasını bildi." dedi.

Mustafa Önal
02.06.2007, 19:28
yabancı sınırlamsı bildiğim kadarıyla daha doğrusu duyduğum haberlere göre 2008 sanırım fifa tarafından düzenleniyor. yani 5 yabancı oynatma hakkına sahip olacak tüm ülkeler fifa yada uefa böyle bir düzenlemeye gidecek dolayısıyla bizde serbest olsa bile 2008 de otamatikmen 5 yabancıya döneceğiz.
bildiğim kadarıyla bu öneriyi barcelona başkanı laporta ve bir kaç kulüp sunmuş ve kabul görmüş. ben böçyle bir kararın gerçekten iyi olacağını düşünüyorum . her fedarasyonun kafasına göre bir uygulama yerine her ülke federasyonu aynı şartlarda olur diye düşünüyorum.

bu haber inşallah doğrudur ve uygulamaya geçirilir.

A.Alper
02.06.2007, 19:30
bu haberin gerçekleşmesi imkansız dünyanın tüm büyük kulüpleri buna itiraz etmelidir ederler de zaten...

Mustafa Önal
02.06.2007, 19:40
bence gayet yerinde bir karar olur ve bu taslağı sunanlar arasında g14 lerin bazı üyelerinin olduğu özellikle laportanın olduğu söyleniyor. böyle bir karar tüm ülkelerin alt yapılara dönmelerine sebeb olacak . ben kendi adıma ve özellikle kulübümüz adına iyi bir karar olacağını düşünüyorum. yabancılardan bu kadar az verim alırken.

A.Alper
02.06.2007, 19:42
o zaman ronaldinho falan brezilya da izleriz bole sacmalık mı olur ...

Samet Türkmen
03.06.2007, 00:43
Hepimiz aslımıza göre yabancı değil miyiz zaten? Günler yıllar geçtikçe yabancılaşıyoruz.Sözde avrupalılaşıyoruz.Asıl Türklerin sayısı azalıyor maalesef.

LazAnisT
03.06.2007, 02:39
Aslında çok detaylı ve uzunca tartışılması gereken bir konu ama türk futbolu ve futbolcusu açısından yabancı sayısının serbest bırakılmasının çok doğru bir karar olduğunu düşünmüyorum

fanatikdevri
03.06.2007, 12:19
ben bu gençlerin önü kapanmasından bişey anlamıyorumalın h. üçüncünün önü kapanmıyor

onun soyadı üçüncü ondan önü kapanmıyor arkadasım..........

ilhan
03.06.2007, 12:31
Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Ama kalkmasını istemeyenlerdenim. Milli takımda sonrada olma Mehmet'ler görmek istemiyorum -

A.Alper
03.06.2007, 12:44
Hepimiz aslımıza göre yabancı değil miyiz zaten? Günler yıllar geçtikçe yabancılaşıyoruz.Sözde avrupalılaşıyoruz.Asıl Türklerin sayısı azalıyor maalesef.

çok derinden girdiniz meseleye ....

Serdar A
03.06.2007, 14:38
Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Ama kalkmasını istemeyenlerdenim. Milli takımda sonrada olma Mehmet'ler görmek istemiyorum -

Bu ülkede "yabancı sınırlaması" olduğu için her yıl bir kaç yabancı oyuncu tc . vatandışlığına geçiyor. Bu bahsettiğin yasağın bir sonucudur.

Bilâl ÇOBAN
03.06.2007, 15:14
:trbyrk:
kesınlkle arttrlması gerek bence bu bızı gerıye degıl dahada ılerı gotrr avrpada serbestte ne oluo yetsmıomu genc yetenekler hergun dahada ılerı gıdıolar aradakı fark dahada acılıo..

hem alınan yabancı futbolcuların cogu daha ucuza oynuo
bizde 2.lıgden bı adam ıstesk en az 2mlyn$ :S

senin de altyapın avrupa daki gibi sağlam olsun, sen de serbest yap yabancıları... ama bu altyapı ile ülke futbolunu bitirir öyle birşey olursa...:trbyrk::tsbayrak::trbyrk:

lazzist
03.06.2007, 15:37
federasyon klüplerin serbest bırak istegine fazla dayanamaz gibime geliyo bu sene olmazsa seneye olası avrupa başarısızlıklarıda kamuoyu medya sürekli gündeme getirecek elinde sonun da serbest kalacak kötü olan bir kriter konulmadan kalkcak budurumda herkes neler olabilecegini rahatlıkla görüyo kriter koysan gelecek yabancıların kalitesi artcak ama maliyetleride artcak andolu klüpleri zaten maliyeti düşürelimdiye serbest kalsın diyo ne olacak bir orta yol olacakmı büyük bir soru işareti

UğurB
03.06.2007, 18:03
Yukarida bahsedilmis sanirim. FIFA ya G14 tarafindan sunulmus bir oneri var. Bu oneriye gore bir takim kadrosunda maksimum 11 yabanci oyuncu bulundurabilir, 6 tanesi 18 kisilik kadroda yer alabilir. Bunu sunanlarin kadrosunda 15-16 yabanci bulunduran takimlar olmasi cok ilginc. FIFA sicak bakiyor ama sorun AB. Cunku AB hukumlerine gore uye ulkelerin serbest dolasim ve istedigi ulkede calisabilme hakki var. Yani siz Fransiz futbolcunun Ingiltere'deki calisma hakkini kisitlayamiyorsunuz. O nedenledir ki Ingiltere'de yabanci oyuncular icin uygulanan son iki yilda oynanan maclarin %70 inde forma giyme zorunlulugu AB ulkeleri icin aranmiyor. Ozel bir hukumle bu saglanabilirse bu uygulanabilir. Ayrica diger sporlara da sicrayabilir. Acikcasi bunun en erken 2009 da uygulanabilecegini dusunuyorum ve siddetle uygulanmasini istiyorum.

A.Alper
03.06.2007, 18:22
tüm sınırlar kalkmalı belki bu durumda Türk futbolcusu kendini geliştirmek için bir bahaneye sahip olur...

lazzist
03.06.2007, 19:16
tüm sınırlar kalkmalı belki bu durumda Türk futbolcusu kendini geliştirmek için bir bahaneye sahip olur...

aslında dogru diyosun süperlik kendini futbolcu zaneden bide üstelik kendiini geliştirmek için hiçbir cabası olmayan futbolcularla doldu uygun kriterlerle dogru bir yaklaşımla ligimizin kaliteside artar yıldız futbolcularımız da kendilerini en iyi sekilde geliştirirler

Önder28
04.06.2007, 23:34
Ülkemiz hemen hemen bütün iş kollarında yabancı cenneti durumunda. Ülkesinde yaşlı başlı, emekliliği gelmiş ya da işsiz güçsüz ne kadar adam varsa Türkiye'de servet sahibi oluyorlar. Hele Türkiye'ye gelen yabancı futbolcular, büyük umutlarla gelip , milyonlarca doları ceplerine indirip gidiyorlar. Bazıları hiç maça çıkmadan, formasını terletmeden yüklüce tazminatlar ödenip geri gönderiliyorlar. O kadar zengin bir ülke değiliz arkadaşlar belki de milli servetimizi böyle çarçur ettiğimiz için ve de bu yabancı hayranlığından zenginleşemiyoruz.
YABACIYA HAYIR diyorum. SIFIR YABANCI ile oynayalım. En kötü 5-10 sene Avrupada başarılı olamayız. Ama çok şey kazanırız diye düşünüyorum. 11 ELİN ADAMIYLA kazanılmış şampiyonluk, UEFA kupası bana zevk vermez sevinemem bile.
Yabancıya harcanan milli serveti takımların alt yapılarına, genç yeteneklerin eğitimine harcasaydık şimdiye kadar onlarca UEFA, Şampiyonlar liği vs. bizim olurdu. Trabzonum Liverpulu, Barselonayı, İnteri yenerken kaç yabancısı vardı ?
Çok uzatttım , herkese sevgiler saygılar....

6Şafak Aydın1
05.06.2007, 10:39
bu gecirdigimiz sezon sonrasi herhangi temel bir degisim ne taraftan bakarsaniz bakin kötü olur.

Aslinda yani normal kosullar altinda yabanci sayisinin serbest birakilmasi herhangi bir ülkenin futbolu icin olumlu bir gelisme olur fakat Türkiyede kosullar hic uygun degil. Belki bi kac yil sonra.

Faik Yılmaz
05.06.2007, 10:40
böyle bir karar alınırsa istanbul eziklerinde yerli oyuncu kalmaz..zaten güçsüz olan anadolu takımları ( biz hariç tabiiiiii) hepten iflas eder...

zeki gursoy
05.06.2007, 11:02
çift taraflı düşünülebilir:
artısı, kendini topçu sanan Türk sirk cambazlarının ekmeği elinden alınır ve öyle artık 3-5 milyon dolarlar yerine tavan ücret 1-1.5 milyon olur...
eksisi, ligimiz laleli piyasası gibi olur...ucuz topçu, kalitesiz lig...
bu işin tek çıkar yolu var: lig sayısı çok bizde...amatörü saymıyorum bile her yer kendini topçu sanan sporcularla dolu..2.lig a-b-c- yükselme 3.lig a-b-c dünya kadar lig var...buda kalitesiz topçu piyasasını çoğaltır..
lig saysı az olursa sıradan topçular bugünkü gibi piyasada olabilirmi?..
hayır...
kaliteli topçular anca yer bulabilir kendine, buda ligimizin kalitesini yükseltir..çözümü yabancıda değil içimizde arasak tam süper olur bence...
tüccar zihniyetli başkan ve futbol patronlarıyla bu kadar!!!

FcTRABZONSPOR
05.06.2007, 12:42
böyle bir karar alınırsa istanbul eziklerinde yerli oyuncu kalmaz..zaten güçsüz olan anadolu takımları ( biz hariç tabiiiiii) hepten iflas eder...
Hepsinin canı cehenneme:)

Erkan
05.06.2007, 14:59
Hepsinin canı cehenneme:)

Aynen oyle :) , Trabzonspor icin en iyi si olur ama ulke futbolu icin kotu olur.. 3 ezikler oynamiyan oyunculari alirlar paraaya bogarlar paralarini odeyemesseler protesto ederler vs.vs.

Murat Altun
05.06.2007, 15:30
sanki şuandaki yabancılar neki sınrısız olunca ne olacak sınırlıyken alınanlar belli ligde sınırsız olsa ne oacak bir sürü kalitesiz topçu daha gelecek haa ne olacak yerli oyncualrın fiyatları düşecek ki bencee düşmeli ne oynuyorlarki öyle milyon dolarları istiyorlar

coolank
05.06.2007, 15:43
Yabancı sınırını kalkmasını dogru buluyorum ... zaten federasyonun da düşüncesi bence çok dogru ... kaç yabancı alırsan al kadroda sadece 6 yabancı olacak ...bu çok makul ... zaten türkiye de kim 6 yabancısını iyi kullanabiliyor ki ? en çok bize yarar aç kurt gibi bedavaya gitmeyi kullanan yabancılarımız şimdi yelkenleri suya indirecek ...sözleşmesi oldugu için bonservis getirmenin derdine düşücek ... bizim zaten 8 tane vardı jabi de geldi etti 9 ....bence bu karar bizim için iyi olacak

champions
05.06.2007, 15:48
Karar ilk bakışta saçma duruyor 6 dan fazla ilk 11 oyuncusu alacaklar kalitelileri oynatamayacak gerçi 6 tane kalite yabancıya sahip henüz bi kulüp yok ama neyse :) En büyük yararı artık bizde 18-20 li yaşlardaki yetenekli genç oyuncuları alabilir sezon içinde fırsat buldukça deneyebiliriz Birde transfer döneminin meşhur bahanesi yabancı kontenjanı sıkıntısı ortadan kalkacak tabi:D

Gürkan
08.06.2007, 09:01
mevcut sınırlama (ki en büyük örneği biziz ) yabancıların elini kuvvetlendirirken klublerın ellrındekı oyuncuları yenı transfer yapabılmesı ıcın yok pahasına satmalarına sebep oluyor. sınırlama ilk 11 için devam etmesi güzel ,tam kdro için kalkmasıda futbolcuların ellerindeki kozu alır.

bu herhalde en çok bize yarayacak. jun a djokaj a mahkum olmayacagız.

antagonist
07.07.2007, 17:37
Yabancı Oyuncu Sayısı Belli Oldu

Futbol takımlarının yabancı sayısında karar nihayet çıktı. Futbol Federasyonu yabancı kontenjanını açıkladı.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Trabzon'da yaptığı toplantıda, yabancı futbolcu kontenjanını 6+1 olarak belirlerken, Merkez Hakem Kurulu (MHK) başkanlığına da Hilmi Ok'u atadı.

Haluk Ulusoy başkanlığında Trabzon'da yapılan ve saat 11.00'de başlayan TFF Yönetim Kurulu toplantısı sona erdi. Yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen TFF Başkan Vekili Affan Keçeci, kulüplerin 18 kişilik kadrolarında 6'sı sahada 1'i yedek kulübesinde olmak üzere 7 yabancı oyuncu bulundurabileceğini söyledi.

Kulüplere ayrıca 1985 doğumlu en az bir genç futbolcuyu da 18 kişilik kadroya dahil etmeleri zorunluluğu getirildiğini belirten Keçeci, MHK başkanlığına da Hilmi Ok'un atandığını açıkladı.

Emiroğlu
07.07.2007, 18:02
Önceden 4+2 idi değil mi ? ben mi yanlış hatırlıyorum ?

Enes Berfin
07.07.2007, 18:03
Evet Yabanci sayisi 7'ye cikti, heyirli olsun.

fındıkoğlu
07.07.2007, 18:17
Federasyon yabancıda kararını verdihttp://www.internetspor.com/v3/resim/haber/7173milli.jpg07 Temmuz 2007 16:40

Türkiye Futbol Federasyonu Süper Lig'de mücadele edecek futbol takımlarının kadrosunda en fazla bulunduracakları yabancı futbolcu sayısını yeniden düzenledihttp://www.internetspor.com/v3/futbol/img/1x1.gif
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Trabzon'da yaptığı toplantıda, yabancı futbolcu kontenjanını 6+1 olarak belirlerken, Merkez Hakem Kurulu (MHK) başkanlığına da Hilmi Ok'u atadı.

Haluk Ulusoy başkanlığında Trabzon'da yapılan ve saat 11.00'de başlayan TFF Yönetim Kurulu toplantısı sona erdi. Yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından bir basın toplantısı düzenleyen TFF Başkan Vekili Affan Keçeci, kulüplerin 18 kişilik kadrolarında 6'sı sahada 1'i yedek kulübesinde olmak üzere 7 yabancı oyuncu bulundurabileceğini söyledi.

Kulüplere ayrıca 1985 doğumlu en az bir genç futbolcuyu da 18 kişilik kadroya dahil etmeleri zorunluluğu getirildiğini belirten Keçeci, MHK başkanlığına da Hilmi Ok'un atandığını açıkladı.

Travelair
07.07.2007, 18:18
TFF yabancı kararını verdi... Altı artı bir07 Temmuz 2007 Cumartesi | 16:48http://www.radyospor.com/resimler/clear_pixel.gifhttp://www.radyospor.com/resimler/clear_pixel.gifhttp://www.radyospor.com/pic_lib/07.07.2007_tff_toplanti.jpg (http://www.radyospor.com/detay.asp?CID=27671#) Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün Trabzon'da yaptığı toplantıda Turkcell Süper Ligi'ndeki kulüplerin, seçme hakkı kendilerine ait olmak üzere yabancı uyruklu 7 oyuncuyla sözleşme imzalayabileceklerini karara bağladı. Yönetim Kurulu, müsabaka isim listesine yazılacak 7 yabancı uyruklu oyuncudan, aynı anda sahada en fazla 6'sının oynayabileceğini kararlaştırdı. Yönetim Kurulu toplantısında, Turkcell Süper Lig takımlarının 18 kişilik maç kadrolarında kulübüne tescil edildiği tarihten en az iki yıl süre geçmiş, 1.1.1985 ve daha sonra doğmuş bir oyuncu bulundurmaları zorunlu kılındı.
Yönetim Kurulu, Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı'na Hilmi Ok'u atadı. Ok başkanlığındaki MHK şu üyelerden oluştu: Sabri Çelik, Taner Yalçındağ, Serdar Tatlı, Hikmet Öksüzoğlu, Onur Sorguç, Sürhat Müniroğlu, Fethi Heper, Hatip Çopur. Yedek üyeler: Ali Uluyol, Ahmet Erdoğan, Mustafa Arslan, Ahmet Orgun, Nazif Altınpınar, Metin Karaaslan, Hicabi Menteş, Abdullah Kaya, Metin Begüm.

Sefa Murat Dokuz
07.07.2007, 18:29
7 yabancı olduğuna göre Jun ve Musampayı kesin gödnerceğimzi düşündüğümüzde
elimizde olanlar
1-jefferson
2-jabi
3-yattara
4-stepanov
5-risp

2 hakkımız oluyor bence 2 yabancı trasnferi yaparsak şampionluk sanısmız olacak

fındıkoğlu
07.07.2007, 18:42
7 yabancı olduğuna göre Jun ve Musampayı kesin gödnerceğimzi düşündüğümüzde
elimizde olanlar
1-jefferson
2-jabi
3-yattara
4-stepanov
5-risp

2 hakkımız oluyor bence 2 yabancı trasnferi yaparsak şampionluk sanısmız olacak

6-tomas jun'u untmuşsun kardeşim;)

Sefa Murat Dokuz
07.07.2007, 18:45
6-tomas jun'u untmuşsun kardeşim;)
jun gidici musampa da gidici Ona göre yaptım

AyhanPe
07.07.2007, 18:48
bizim yine kontenjan dolu:D yani bu bahane kalkmadi ortadan.birde junla musampayi yollayamiyoruz diye transfer yapamayiz..pek bisey degismedi bu durumda bence.sadece ikisini birden yollayacagimiza önce birinden kurtulup transfer yapabilecegiz yani her durumda birilerinden kurtulmamiz gerekiyor..

Sefa Murat Dokuz
07.07.2007, 18:49
bizim yine kontenjan dolu:D yani bu bahane kalkmadi ortadan.birde junla musampayi yollayamiyoruz diye transfer yapamayiz..pek bisey degismedi bu durumda bence.sadece ikisini birden yollayacagimiza önce birinden kurtulup transfer yapabilecegiz yani her durumda birilerinden kurtulmamiz gerekiyor..
yapmak isteyen hep yapar
fenere bak

iyattara
07.07.2007, 18:50
kesin bu oyuncu değişikliklerin de filan bi yanlışlık olur bi takım 7 yabancıyla sahada olur hukmen yenilir :) daha once olmuştu boyle bişler inşalla bize rastlamaz

karatasof
07.07.2007, 18:50
Gönderilecek yabancılar belli
1.jeff
2.jun
3.jabi
Dikkat ettiniz ise üçüde j ile başlıyor.

Sefa Murat Dokuz
07.07.2007, 19:01
1.jeff
2.jun
3.jabi
bence saçmalık jabiyi yeni aldık
musampa duruken de jeff gönderilmesi yanlış

Erkin
07.07.2007, 19:03
1.jeff
2.jun
3.jabi

Ne yaptın hocam Jabi daha yeni geldi Bismillah daha :)

ErayAkyüz
07.07.2007, 19:04
ya simi 6 +1 olduya bizim bu kadroyla hiç oyuncu satmasak eksigimiz veya fazlamız oluomu kontenjanda

61 baha
07.07.2007, 19:05
Ne yaptın hocam Jabi daha yeni geldi Bismillah daha :)

Geldikleri gibi giderler erkin:p

Erkin
07.07.2007, 19:07
Geldikleri gibi giderler erkin:p

Baba öyle de gelenlerin en azından yarım sezon vakitleri var daa :D

karatasof
07.07.2007, 19:10
bence saçmalık jabiyi yeni aldık
musampa duruken de jeff gönderilmesi yanlış

Niye saçmalık olsun.Senin TD onuda Yattara ile birlikte Hain ilan etti ya.Yarın idmana çıktığında kuvvetle muhtemel bu bizim DZ adama önce küfür eder adamda biraz tükçe öğrendiği için söylediklerini aynen iade eder.Sonrası malum zaten, önce idmandan kovulur sonra birdaha takıma giremeyeceğini yönetime fitler ve ZD yeni bir rekora daha imza atar.Alındığı sezon kovulan ilk futbolcuda TS'dan çıkar. Eee nede olsa ZD sayesinde TS bir çok ilke imza atıyor buda olmaz demeyin.Gelelim Jeff meselesine ki bu kalecinin kiralık veya satılık illaki gönderileceği bir hakikat ama Musampa'nında gönderilmeyeceği garantisi yok.Tabi ki ZD takımda olduğu müddet oyuna giremeyeceği için Musampa'nında gönderilmesi mantıklı olur.Hem daha fazla yer açılır.

Sefa Murat Dokuz
07.07.2007, 19:12
Niye saçmalık olsun.Senin TD onuda Yattara ile birlikte Hain ilan etti ya.Yarın idmana çıktığında kuvvetle muhtemel bu bizim DZ adama önce küfür eder adamda biraz tükçe öğrendiği için söylediklerini aynen iade eder.Sonrası malum zaten, önce idmandan kovulur sonra birdaha takıma giremeyeceğini yönetime fitler ve ZD yeni bir rekora daha imza atar.Alındığı sezon kovulan ilk futbolcuda TS'dan çıkar. Eee nede olsa ZD sayesinde TS bir çok ilke imza atıyor buda olmaz demeyin.Gelelim Jeff meselesine ki bu kalecinin kiralık veya satılık illaki gönderileceği bir hakikat ama Musampa'nında gönderilmeyeceği garantisi yok.Tabi ki ZD takımda olduğu müddet oyuna giremeyeceği için Musampa'nında gönderilmesi mantıklı olur.Hem daha fazla yer açılır.
bende bişey dicem kavagaya dönüşcek senin fikrin saygı duyuyorum istediğin oyuncuyu gödnerirsin göndermezssin
maça tam 1 gün kalmışken ortalığı germeyelim

MarceloTS
07.07.2007, 19:42
6+1 saçma olmuş yedek oturtacaksa adam yedek almamlı bence serbest bırakılıp non-eu(avrupa dışı oyuncu oynatma) yada ingiltere deki gibi iş izni olsa daha iyi olurdu

Erkin
07.07.2007, 19:44
Avrupa Birliği ülkesi olsaydık dediğin gibi bir sistem olabilirdi, ancak şu an non-TR sınırı olmak zorunda :)

Mehmet Fırat
07.07.2007, 20:12
ne farkeder ki; Trabzon ne zaman yabancı hakkının tamamını ilk onbirde kullandı??dikkat ederseniz son yıllarda yedek klübesinde ya da 18 dışında en az 1 yabancı mutlaka oluyor..:)

ilhan
07.07.2007, 20:24
Yabancı sayısı 7 oyuncuya çıktı. Gitti güzelim Türk gençliği. Türkiye'den futbolcu yetişmiyor. Şu saatten sonra kim çocuğuna sen futbolcu olucaksın diyebilir.

Yazıklar olsun.

Şimdi Kasımpaşa 7 transfer yapsin. Bu takımın ligde kalabilceğini zannetmediğim için onu örnek veriyorum. Bu takım ligden düşücek bu 7yabancıdan 1-2tanesini ya satar ya da satamaz.Ne olucak 2.ligdede yabancı karmaşası devam edicek. Sürücek gidicek. Nereden gelicek Türk futbolcu ?

Gerçekten çok yanlış bir karar 6+1 .

Vkgz
07.07.2007, 20:28
en mantıklısı 7 idi ama 6+1 yapmışlar... hayırlısı olsun....

Sefaenes
07.07.2007, 20:35
ben 3 sinif yapancilara karsiyim, onlara verecegimz sanslari kendi öz evlatlarimiza verelim

Misina
07.07.2007, 20:40
çaktırmadan bir kontenjanı daha araya kaynattılar gereksiz buluyorum.7 değil 5 olmalı

zahido
07.07.2007, 20:43
yabancı sınırlaması kalkarsa istanbul takımları bize fark atar.. Ayrıca fenerde ortalığı duman eder.. Doğruya doğru herzaman adamlar transfer yaotı biz baktık hoş hala bakıoz yaa..

Misina
07.07.2007, 20:48
bir iki sezon yabancı sınırlandırılması kaldırılmalı.hem avrupa maçlarında hemde lig maçlarına bir kalite kattığı gözle görülür seviyede olursa sınırlandırılma olmamalı ama katkısı olmazsa 5 e indirilmeli

6+1 formülünü yanlış buluyorum

ilhan
07.07.2007, 21:09
4+1 Uygundur. Adam gibi yabancı alsınlar. Ezik Gs Uefa'yı aldıgında kadrosunda Taffarel , Popescu ve Hagi vardı. Mevkisine en iyi transferi yap Türk futbolcular zaten oynarlar.

Çok kötü oldu 6+1.

Harun_ayar_ts
07.07.2007, 21:13
degisen bise yokki gene aynı sonucta

Gamze
07.07.2007, 21:21
Gözünüz aydın emekliler!

Güle güle Türk genci!

champions
07.07.2007, 21:33
Yaw altı üstü yedek kulübesinde bi yabancı daha olacak
Amma da büyüttünüz hani, Türk genci elden gidiyor falan :)
Sorun genç oyunculara şans vermemekse yabancıyı 3'e indirin, mevcut şartlarda genç oyuncular yine de şans falan bulamaz Bu tamamen "mentalite" ye bağlı:) diğer tarafta Wengeri getirin sınırsız olsun yabancı, yine de şans bulur gençler :)

Gamze
07.07.2007, 21:34
Bence bu karar gelecek için çok şey ifade ediyor...Günü düşünmek anlamsız...Önünü görmek gerek...Dün 5,bugün 6,yarın 7...Nereye yolculuk?

Emiroğlu
07.07.2007, 22:00
bir iki sezon yabancı sınırlandırılması kaldırılmalı.hem avrupa maçlarında hemde lig maçlarına bir kalite kattığı gözle görülür seviyede olursa sınırlandırılma olmamalı ama katkısı olmazsa 5 e indirilmeli

6+1 formülünü yanlış buluyorum

Vallaha ağzımdan aldın ya.

Bende en az iki sezon (en çok 5,vur dediler öldürdüm ha) yabancı sınırlamasının kalkmasından ya da 2 ! evet iki ye düşmesinden yanayım...

Takımlar belki alt yapılarına 3-4 yıllığına da olsa önem verirler.Belki yeni gençleri çıkarabiliriz...

ilhan
07.07.2007, 22:22
Türkiye süper ligi. Takım adı Xxx : Yabancı sayısı 6 , Türk sayısı 5.

;) Madem başarıyı yabancılar getiricek.

Yabancı bir Milli antranör. Yabancı yöneticiler , Yabanci bir Başkan , Yabancı menajerler , Yabancı bir Federasyon başkanı istiyorum bende.

Ee amaç başarı değil mi ?

Harun
07.07.2007, 22:50
Yabancı sayısının çoğaltılmasındaki amaç hep aynı.Yani Avrupada başarılı olmak.Şimdi şöyle geriye baktığımızda ülkemizde avrupada en başarılı takım olarak gs yi görüyoruz.Gs nin ozamnki kadrosunda Taffarel,Hagi,Popescu gibi dünya çapında yıldızlar vardı.Burda önemli olan yabancı sayısından çok yabancıdan ne kadar verim alınacağıdır.Gs örneğinde olduğu gibi alacağın yabancı direk ilkonbirinde oynayıp sana katkı sağlıyorsa bunda sayının bir önemi olmamalı.Fakat ülkemizde toplam 117 yabancı oyuncunun kaçı ilk onbirde oynuyor ve kaçı takımına katkı sağlıyor bu tartışılır.Bu rakamı 18'e bölersek takım başına 6 yabancı zaten düşmektedir.Alınan yabancı yedekte tutulacaksa yabancı sayısının çoğaltılmasının zaten bir anlamı olmaz.Ya aldığın oyuncu direk oynacak yada oynatmadığın her yabancı için paftakımından oyuncu çıkaracaksın.Diğer türlü kaybenden Türk futbolu olur.

Çetin
07.07.2007, 23:43
Ben merak ediyorum avrupada en başarılı türk takımı hangisiydi? O takımda 2 tane çok kaliteli yabancı vardı, kalanalr hep türktü. Yabancı olmayacak diye birşey yok zira brezilyada bile yabancı oyuncu var ;) Bence 6 7 çok fazla. En ideali 3 olmalı. Tabi ki bi 5 10 yıl sıkıntı çekilir. Avrupada çok başarılı olmayabiliriz. Fakat sistem bir kere kurulduktan sonra akademilerden sürekli fuybolcu yetişir. Yetişir diyorum çünkü türk halkında o potansiyel var. Neden gurbetçi tabir edilen kardeşlerimiz başarılı oluyor? Çünkü oralarda bir sistem var yetiştirmek için. Bizim burdaki gibi "şansa" futbolcu olmuyorlar. Uzun lafın kısası böyle kısa vadeli çözümlerle bir yere varmayacağımız ortada. Varsaydık takımlarımız avrupada çil çil dökülmezdi.

Murat61
07.07.2007, 23:53
Türkiye süper ligi. Takım adı Xxx : Yabancı sayısı 6 , Türk sayısı 5.

;) Madem başarıyı yabancılar getiricek.

Yabancı bir Milli antranör. Yabancı yöneticiler , Yabanci bir Başkan , Yabancı menajerler , Yabancı bir Federasyon başkanı istiyorum bende.

Ee amaç başarı değil mi ?

bence yabanci bir baskan bizim takima yararli olur hic degilse kurumsallasmadan anlar takimi 1 sende btirmaz

UğurB
08.07.2007, 12:00
Arkadaslar yabanci sinirlamasinin Turk futbolcusunun onunu kesecegine inanmiyorum. Eger Turk futbolcusu iyi ise keser yabanciyi ve oynar. Ornegin Arda Galatasaray'da Carrusca'yi kesti. Ayrica Turk futbolcunun yurt disina acilmasini saglamak lazim. Turk futbolcular Turkiye'de cok iyi paralar kazandiklari ve vergi vermedikleri icin yurt disina gitmiyorlar. Oysa yurt disina gitseler hem kendileri hem Turk futbolu daha basarili olur.

oguzkoc
08.07.2007, 12:06
6+1 çıktığına göre elimizdeki kadrodan musampa ve jun gönderilip yerlerine 2 tane yabancı transfer edebiliriz.

jefferson takımda kalmalı yedekteki yabancı oyuncu bulundurma olayını jfferson sayesinde değerlendirebiliriz :)

oguzkoc
08.07.2007, 12:39
6+1 i az bulan fenerbahçenin işte bu seneki kadrosu.. bakalım kaç tane türk var :)

serdar
önder
lugano
edu
vederson
alex
aurelio
appiah
carlos
colin
kezman

takımdaki tek türk serdar... türk futbolunu katlettiniz hala ne istiyosunuz...

TSelif
08.07.2007, 12:43
Valla ya içler acısı gerçekten ...

bordo61
08.07.2007, 17:43
6+1 i az bulan fenerbahçenin işte bu seneki kadrosu.. bakalım kaç tane türk var :)

serdar
önder
lugano
edu
vederson
alex
aurelio
appiah
carlos
colin
kezman

turk takımı olmadıkları bi daha kanıtlandı desene :) yabancı takımlarda daha cok turk oyuncu var

Yavuz Hasan
08.07.2007, 20:04
iyi oldu bu 6+1

gaybana61
08.07.2007, 23:14
6+1 türk futbolu için hayırlı olur inşallah..

optic_61
08.07.2007, 23:56
http://www.haber61.net/news_detail.php?id=8359

Cidden bunu eleştiren birileri mi vardı.6+1 yaptılar çünkü 61 trabzonun plaka kodu...Hey Allahım nasıl zihniyetlerle yaşıyoruz. Ligtvde muhabir espirisine sormuştu ulusoyda tesadüf diye geçiştirmişti.Bizim haber61de olayı flash haber gibi vermiş hemen. Komedi yaa...

Can basten
09.07.2007, 02:34
İstanbul takımlarıyla Trabzonspor arasındaki kadro farkının temel sebebi hep bu yabancı futbolcu unsuru olmuştur. Türk futbolcular kıstas alındığında genelde eşit seviyede olduğumuz İstanbullular yabancı oyuncularından azami ölçüde faydalanırken bizim yabancılarımızdan gereken verimi alamamamız geride kalmamıza yol açmıştır. Bu nedenle de yabancı hakkının olabildiğince az olması, bence, bizim menfaatimizedir.

Bırakın sınırsızı, 6+1 bile çok bence...

Hüseyin Çümen
09.07.2007, 04:44
eskiden 3 yabancı hakkı vardı ozaman ne haldeydi türk futbolu 6yken ne halde hiç bişey olmaz serbest bırakılabilir bence febe gibi sahtekar takımlar çeşitli oyunlarla zaten yabancıı hakkını sınırsız kulanıyolar

A.Alper
10.07.2007, 17:09
6+1 son derece yanlış bir karardır.Anayasaya da aykırıdır.Adını anmak istemediğim bir kulüp yüzünden bu kararın çıktığını sanıyorum.Birkaç yıl daha geriye gittik.Bu sayede ancak Arnavutluk takımlarını yenince seviniriz.Sıradan Türk futbolculara da trilyonlar verir sonrada tribünde küfrederiz onlara.Yaparız biz.

gvnlp
10.07.2007, 17:37
yuh takima bak tam gavurbahce olmus. bi de utanmadan fenerbahceye sirtinda fenerbahce formasi olan bir asker heykeli dikmisler. yaziklar olsun. junla musampa gitsin yerine genc takimdan iki oyuncu cikaralim bence. yabancilar hep yabanci kaliyor trabzona.

A.Alper
10.07.2007, 17:52
bu sınırlama nedeniyle, bir takım 18 kişilik kadrosunda 12 türk bulundurmak zorunda. ve bu nedenle sadece türk olduğu için çoğu futbolcunun bedeli artmaktadır. ve 12 türk bulundurma kuralına güvenen türkler kendilerini pek kasmamakta, yüksek ücret aldıklarından da avrupayı düşünmemekteler.

yabancı sınırlaması serbest bırakıldığında, ülkeye akın edecek düşük ücrete razı olan güney amerikalı ve afrikalı oyuncular türk futbolcularımızın bi yerlerini kaldırmaları ya da avrupayı düşünmeleri için bi sebep olabilirler.

sağdan soldan :)

halil ibo
10.07.2007, 18:00
Tartışılacak pek bir yanı yok kanımca...
Minareyi çalan kılıfın hazırlıyor zaten Türk statüsü teranesiyle.

tslove
10.07.2007, 20:53
yabancı sınırı bence 4 e düşsün
:tsbayrak::tsbayrak::tsbayrak:

Alptuğ
10.07.2007, 22:01
fb yıne eskıden yaptıgı gıbı kac tane yabancı oynatacagını sasırır ve 7sını bırden oynatır
bu kararın kesınlıkle turk futboluna zararı cok fazla olacaktır

Tunga
10.07.2007, 23:34
Bu karar Türk Futbolu gelişsin diye alınmadı zaten. Ana amaç yıllardır ellerinde turşusunu çıkaracak sayıda yabancı oyuncu biriktiren Türk Kulüpleri yabancı oyuncularını göndermek için pazarlık ederken elleri sağlam olsun diye çıkarıldı.

Bundan en çok da biz faydalandık. Şu anda 7 yabancımız var ve zaten ikisinin kadroya alınmayacağı aşikar. Eğer kısıtlama 6'da kalsaydı, o zaman birine tazminatını ödeyip de göndermek durumunda kalacaktık ve pazarlıkta elimiz güçlü olmayacaktı.

Oysa şimdi eğer oynayacak takım bulamazlarsa bu son transferleri olacak. Bir şekilde gidecekler, mecburen.

Burada sorun iki yerde birden var:

1- Büyük bir maymun iştahlılıkla yabancı transferi ile kısa süreli tatminler yaşayan taraftarlar

2- Bu taleplerle yaşayabilen ve tek sermayesi bu tip transferler yaparak ayakta kalmaya çalışan yöneticiler

Bu ikisi birbirini besledikçe Türk Futbolunun bu sorunu çözülmez.

Geçen sene yabancı transferi diye yeri göğü inleten fenerciğin yaptığı transferlere bakın, çay demleyin. Allah'tan böyle bir kısıtlama var da daha fazla Türk Dövizini yurt dışına saçmıyorlar.

Fenercik'in kadrosunda zaten devşirmeler, yabancı asıllı futbolcular ve harbi yabancılarla birlikte 9-10 tane adam var. Daha ne konuşuyorlar anlamıyorum.

Mesela bu kısıt kalksın diye yanıp tutuşan fenercik kimi aldı: R. Carlos! Sol kanatta dünyanın en popüler ama defansif olarak da en yetersiz balonu. Aynı mevkiye bir de Wederson. Bu maymun iştahlılık değil de nedir?

Bu sene tüm transfer piyasasında bir tek gs ihtiyacına göre çok iyi bir transfer yaptı: Lincoln. Onların ihtiyacı vardı. Peki başka kimi aldı: Linderoth! İhtiyacı var mıydı? Maymun iştahlılık 2!

Beşiktaş'ı adam yerine koyup da saymaya dahi gerek görmüyorum.

Albayrak da geldiğinden beri ilk kez bu sefer doğru bir politika izledi bence. Zaten futbolcu mezarlığına dönmüş kadroyu daha da şişirmedi, şişirtmedi. Umarım daha fazla transfer yapmaz.

Sözün özü: Bu kısıt olmazsa Türk Futbol Yöneticilerinin maymun iştahını giderecek büyüklükte muz yok!

Bu yapılan uygulamaya yabancı sayısı arttı denmez. İyi ki de artmadı.

sbay
11.07.2007, 00:09
bu 6+1 olayının 2 sene içinde 5e düşmesi düşünülüyomuş...platini bu kadar fazla yabancı oyuncudan yana değilmiş..fıfanın da milli takımlarda son yıllarda düşen kalitenin önüne bu şekilde geçebilmek için bu projeye destek verebileceğini geçen gün ligtv de atilla gökçe söyledi..bence de doğru bir uygulama olur...takımın %51 yerli olur...altyapıdan oyuncu bulundurma sayısının arttırılmasıda genç oyuncuların daha fazla şans bulmasına yardımcı olur..

ilhan
20.07.2007, 12:26
FENER'DEN ARTI YABANCI İSTEĞİ!

Fenerbahçe İkinci Başkanı Nihat Özdemir, Türk futbolunun Avrupa'da başarılı olması için federasyonun yabancı oyuncu kontenjanını artırması gerektiğini belirterek, Avrupa'ya çıktıklarında kadrolarında daha fazla yabancı oyuncu bulundurma yetkisinin kendilerine verilmesini istedi..

20 Temmuz 2007, 12:04

Bitlis'e gelen ve kentte yaptıracağı çimento fabrikası için incelemede bulunan Özdemir yaptığı açıklamada, Avrupa'daki maçlarda kadrolarında daha fazla yabancı oyuncu bulundurma yetkisinin kendilerine verilmesini istediklerini bildirdi.

Federasyonun yabancı kontenjanı hakkında aldığı son kararın 6 + 1 olduğunu anımsatan Özdemir, şöyle konuştu:
''Şu an kadromuzda 8 yabancı oyuncu var. Yani bize tanınan kontenjandan fazla bir oyucumuz var. Verilen imkan neticesinde, artık yabancı oyuncu alma hakkımız yok. Dolayısıyla yabancı transferlerimiz şu an budur. Bununla beraber çok önemli iç transferleri gerçekleştirdik. Şu an takımımız Avusturya'da çalışmalara devam ediyor. İnşallah 22 Temmuz'da Türkiye'ye gelecekler. Turkcell Süper Lig başlayana kadar çalışmalarımızı burada devam ettireceğiz. Bir de Almanya'da süper kupa maçımız olacak. Bu maça kadar hazırlıklarımızı hızla devam ettireceğiz.''

Yabancı kontenjanının sınırlamasından dolayı, yabancı oyuncu transfer etme şanslarının olmadığını belirten Özdemir, buna rağmen çalışmaların devam ettiğini, herhangi bir gelişme olduğu takdirde bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti.

-''YABANCI OYUNCULARI YURT DIŞI MAÇLARDA OYNATALIM''-
Avrupa'da karşılaştıkları birçok takımın 13-14 oyuncusunun yabancı olduğunu vurgulayan Özdemir, şöyle devam etti:
''Bizim, Futbol Federasyonu'ndan isteğimiz buydu. Türkiye'deki maçlarda 6 yabancı oyuncunun oynamasını doğru buluyoruz. Ama biz de yabancı oyuncu transfer etme sayısının artırılması konusunda teveccüh istiyoruz. Çünkü Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzon gibi takımlar, Avrupa'da, UEFA'da, Şampiyonlar Ligi'nde mücadele edecek. Oradaki rakiplerimize baktığımız zaman, her birisinin kadrosunda 12 ve 18'e kadar varan yabancı oyuncu olduğunu görüyoruz.''

Fenerbahçe ve diğer takımların, bu takımlarla aynı seviyede olmaları gerektiğini kaydeden Özdemir, Avrupa'ya çıktıklarında kadrolarında daha fazla yabancı oyuncu bulundurma yetkisinin kendilerine verilmesi gerektiğini ifade etti.

Özdemir, ''Yabancı oyuncuları yurt dışı maçlarda oynatalım. Türk takımları Avrupa'da bu rakipleriyle daha iyi mücadele etsin. İnanıyorum ki başarı böylece daha erken gelir'' dedi.

Fenerbahçe'nin bu yıl çok önemli transferler yaptığını, hem Türkiye'de hem de Avrupa'da çok başarılı olacağını söyleyen Özdemir, bu yıl Fenerbahçe'den Avrupa'da çok güzel sonuçlar beklediklerini bildirdi.

Özdemir, takım olarak başarı için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını, ilk olarak Şampiyonlar Ligi'nde yapılacak ön eleme maçını alarak yollarına devam edeceklerini, muhtemelen güçlü bir rakiplerle karşılaşacaklarını, ama bunu başarmak için futbolcuların çok iyi hazırlandığını sözlerine ekledi.

----------------------------------------------

Al birde burdan yak.

MehmeTS_ADANA
20.07.2007, 13:22
ben bu + lardan nefret ediyom 6'ysa 6 7'yse 7

Serdar A
01.07.2009, 17:05
Eski bir konu ancak halen güncelliğini koruyor . 2 yıldan bu yana fikirlerimizde bir değişiklik oldu mu , statünün halen 6 sınırında olması Türk futboluna bir fayda sağlıyor mu konuşalım istedim .

6 yabancı sınırlaması var ancak bu 6 yabancının ne gibi kriterlere uygun olması gerektiğini gösteren kurallar yok . Yani isterseniz dünyanın öte yanından profesyonel lisansı olmayan bir futbolcuyu getirip oynatabilirsiniz .

Sınırlamanın yol açtığı en büyük handikaplardan biri olan yerli futbolcularının maliyetini yükseltmesi konusu derinleşerek daha da büyük bir sorun halini alıyor . Bu ekonomik krizde bile henüz 1 yıl süper ligde oynamış 20 yaşındaki savunma futbolcularına verilen rakamlar artık astronomik boyutlarda .

Trabzonspor gibi yeniden yapılanma sürecinde olan kulüplerin yabancı futbolcu yatırımlarını sınırlıyor . Belki ligin iyi orta saha oyuncularından biri olabilecek Papy'yi 2. lige kiralamak zorunda kalıyoruz . Brüls'te aynı sebepte kadroda yer bulamayabilir . Bu şüphesiz kulübümüze zaman ve para kaybettiriyor .

Avrupa futboluyla entegrasyonumuzda da gelişen bir durum yok . Aksine iki yıl öncesine göre sayıda azalma bile var . Bir kaç yıl içerisinde Avrupa'da Türk futbolunu temsil eden futbolcuların yalnızca orada doğup büyüyen gurbetçiler olabileceği gerçeğide çok uzağımızda değil .

Haksızlıklar halen sürüyor . Bir kaç sezonda nasıl oluyorsa türk pasaportu alabilenler istanbul kulüplerinde oynayabiliyorken , artık bizden biri olan Yattara , Song gibi futbolculara yabancı muamelesi yapılıyor , dışlanıyor . Dışlandığı gibi bu futbolculara sahip olan kulübüde zor durumda bırakıyor .

krdnz
01.07.2009, 17:14
farabi,yazdıklarının tamamına katılıyorum.

Ben iki yıl yabancı sınırlaması kaldırılıp,bundan sonra gelecek oyunculara standart getirilmesi taraftarıyım.

Değeri 100 bin lira yapmayacak Türk oyunculara milyon dolarları vermek zorunda kalmaz,sıradan yabancılarla da ligimizi kirletmemiş oluruz.

Anıl C
01.07.2009, 17:16
farabi kardeş benim düşüncem şu
öncelikle tff ve Türk kulüpleri futbolcu alt yapılarını geliştirmeleri, gençlerin gelişmesine öncelik vermesi lazım
böylece gelen yabancı oyunculara karşı bizim yerli oyuncularında alt yapısı olmalı
böyle olursa yabancı kısıtlaması kalkmalı
eğer bu sistem olmazsa herkes yabancıya yüklenir
milli takımda adam kalmaz
benim düşüncem bu

trabzonsporfan
01.07.2009, 17:20
yabancı sınırlaması dene şey Türk futboluna ihanettir.Şuana kadar sınırlı oldu da ne oldu türk Futbolu bu sayede bi yere gelebildimi.Avrupa takımlarıyla başedebilmek için yabancı sınırlaması kaldırılmalıdır.Karşı olan kulupler yine Türkler oynatsınlar.

Ayrıca yabancı sayısı azaltılırsa bizi daha büyük tehlike bekler oda devşirme futbolcu.Devşirme futbolcunun önüne kimse geçemeyecek eminim.

Anıl C
01.07.2009, 17:21
bundan sonra gelecek oyunculara standart getirilmesi taraftarıyım.

ama haklısın
aslında şimdi bile yabancı oyuncu transferine standart getirilmeli

Serdar A
01.07.2009, 17:22
Ben bu sınırlamanın kalkması taraftarıyım . Ancak bunu konuyu çift taraflı tartışalım istiyorum . Örneğin , arka sayfalarda görebileceğiniz , Faik abinin önemli bir saptaması var . Yerli oyuncu maliyetleri normalleşirse , Anadolu kulüpleri bütçeyi denkleştirmekte zorlanacaklar .

Fakat bu altyapı yatırımına zorlayıp , dışarıya daha çok oyuncu ihracını da tetikleyebilir . Tabi mesele bu kadar da basit değil , bu kulüplerin pek çoğunun gişe geliri yok , taraftar desteği yok . Bu da yabancı sınırlamasını çok başka konularla ilişkili hale getiriyor .

Anıl C
01.07.2009, 17:25
Ben bu sınırlamanın kalkması taraftarıyım . Ancak bunu konuyu çift taraflı tartışalım istiyorum . Örneğin , arka sayfalarda görebileceğiniz , Faik abinin önemli bir saptaması var . Yerli oyuncu maliyetleri normalleşirse , Anadolu kulüpleri bütçeyi denkleştirmekte zorlanacaklar .

Fakat bu altyapı yatırımına zorlayıp , dışarıya daha çok oyuncu ihracını da tetikleyebilir . Tabi mesele bu kadar da basit değil , bu kulüplerin pek çoğunun gişe geliri yok , taraftar desteği yok . Bu da yabancı sınırlamasını çok başka konularla ilişkili hale getiriyor .

evet geçmiş yıllarda ekonomide olduğu gibi futbolda da sistemli bir kalkınma planı hazırlanmalı önümüzdeki 5-10 sene için
ancak malesef bizim ülkemizde sporu, bilmeyen insanlar yönetmekte, sporu siyasete malzeme yapmaktadırlar.
ben yazdım ancak böyle birşeyin olacağına inanmıyorum

Sefa Murat Dokuz
01.07.2009, 17:33
ben 21 yaş altındaki yabancı sınırına karşıyım üstünde getirilecek oyuncular sınıra tabi olmalı. Ayrıca 5 seneyi dolduran oyuncular Türk statüsüne geçmeli.

serdar
önder
lugano
edu
vederson
alex
aurelio
appiah
carlos
colin
kezman

bu kadroda asıl yabancı serdar, türk olarak:confused:

muratt
01.07.2009, 17:45
Yabanci sinirlamasi kalkarsa ;

1- Bonservis bedelleri normallesir, Mehmet Topuz'a Ismail'e o kadar para verilecegine Avrupa'dan daha ucuzlari alinir.
2- Buyuk kulupler Turk oyunculari icin bu kadar israrci olmayacak, boylece bu oyuncular buyuk kuluplerde yedek bekleyip paslanmaktansa diger takimlarda oynayip kendilerini gelistirecekler. Onlarca futbolcu var yedek beklemekten kaybolan.
3- Semih, Batuhan gibi oyuncular surekli oynayarak milli takima daha cok katkilari olur. Burak Yilmaz, Can Arat, Serdar Kurtulus, Kemal Aslan ve daha ismini sayamayacagimiz bircok futbolcu istanbul kuluplerinin yedek kulubelerinde paslanmazlar.
4- Anadolu kulupleri ellerindeki kaliteli yerli oyunculari takimda tutarak daha guclu kalip, lige heyecan getirebilirler..

Yabanci sinirlamasi kalkmazsa nolur ?

Mevcut durum olur, Mehmet Topuz 10m Euro eder, yabanci kontenjanlarini bosaltmak icin bir suru tazminatlar odenir oyunculara ve menejerlere.. Sinirlama eninde sonunda kalkacak, kalkmak zorunda..

Oruç
01.07.2009, 17:53
Yabancı sınırlamasının kalkmasından yanayım. Böylece bizim futbolcular da tembellik yapıp, sahada gezinmezler yerleri garanti diye.

KDRDYN
01.07.2009, 18:00
yavaş yavaş hepimiz azizeye hak vermeye başlıyoruz gibi. :)

M.S.SOFU
01.07.2009, 18:53
eğer avrupa bizim oyuncular için ''a.b. statüsünde değil,çalışma izni v.s.'' olayını kaldırırsa biz de yabancı sınırlamasını kaldırabiliriz
fakat şu anda yabancı sınırlamasını ben destekliyorum...en ezından kalabalık bir ülke olduğumuz ve gençlerin işsiz olduğu bu dönemde...
bir olaya karar verirken makro olarakta bakabilmeli...
aziz inşaatçı olduğu için bu işlerden anlamaz....ama biri çıkıp ona bu ülkede gençler-vasıfsız olanlar- ne yapacak....demeli...

Samet Yildirim
01.07.2009, 18:56
6+5 olmali

Yani Yabanci sayisi serbest fakat ilk 11 de en az 5 tane türk futbolcusu olmasi gerektigini söylemek lazim :)

Orhan Aydın
01.07.2009, 18:57
yok artık 6+8 felan yapalım:)

Mesut
01.07.2009, 18:58
yabancı sınırlaması ideal ve güzel fblik yapmayalım :)

Muhammet*
01.07.2009, 19:04
Bu konuda en iyi uygalama premier ligde...

Muhammed
01.07.2009, 20:00
Yabancı sayısı sınırsız olursa akıllı olan takımın her yönden işine gelir. Değmeyecek Türk oyunculara milyonlar bonservis milyonlar yıllık ücret vermek yerine. En az onun seviyesindeki oyuncuları Onda birine mal edebilir.

yorumsuz6117
01.07.2009, 20:01
direk 9 olsun + falan olmasın

Utku61
01.07.2009, 20:12
Ya 9 yabancı falan diyorsunuzda bunun bide uyum sorunu var :) gidip ya 9 oyuncuyu aynı ülkeden alacaksınız dilleri aynı olacak yada farklı dillerdeki 9 oyuncuyu alıp en az 3 sene bekleyeceksiniz... EE bizde şampiyonluk için beklemeye tahammül edemiyoruz :D

Doğukan Uçan
14.04.2023, 17:55
sosyal medya'da bir haber dolaşıyor önümüzdeki sene kaldırılıyor diye umarım bu olay doğrudur. bizim için harika olur.

Cem Balcı
14.04.2023, 18:50
sosyal medya'da bir haber dolaşıyor önümüzdeki sene kaldırılıyor diye umarım bu olay doğrudur. bizim için harika olur.

Bize hangi açıdan yarayacak ki,para yok,elde işe yarar yabancı sayısı iki üçü geçmez (:

doc holliday
14.04.2023, 18:54
Fb nin çok yerlisi var diye nihat özdemir zamanı çıkarılmış saçma sapan bir kuraldı zaten..

jairzinho
15.04.2023, 00:01
yabancı oyuncu konusundaki projem :

biraz alman sistemine benziyor, ve geniş kadro için yapılır,zaten avrupada da yabancı kuralları vardır ve geniş kadro içindir (geniş kadro genelde 25 oyuncu olarak planlanır)

benim projem hem alman sistemi hemde cl avrupa ligine verilen esame listeleri sisteminin karışımıdır da deniliebilir

bu arada dünyanın hiçbir liginde ilk 11 için yabancı kuralı olduğunu sanmıyorum,bu saçma sistem sadece bizde var,çünkü teknik adama 25 kişilik oyuncuyu verirsin,teknik adam 25 oyuncu içinden en ideal 11 i bulmaya çalışır,bunu teknik adam belirler aga,futbol fedarasyonları değil, tff yada futbol fedarasyonları yada uefa 25 kişilik oyuncuların hangi kriterde olması gerektiğini belirler,ilk 11 i değil

gelelim sisteme

ekonomik durumuda düşünerek ve yerli oyuncu rekabetini azaltmayarak 10 yabancının yeterli olacağını düşünüyorum,süper ligde çok vasat oyuncular geliyor,tam bi kaynak israfı, vasat yabancı oynayacağına vasat yerli oynar yada vasat yedek yabancı olacağına vasat yedek yerli olur,daha mantıklı ekonomik olarak

yerli yabancı oyuncu rakebetini sağlamış olursun bu 10 yabancı sistemiyle,yabancı serbest olduğunda kulüpler 25 kişilik kadroları yabancı ile dolduracağı için yerli oyuncunun rekabet etme durumu ortadan kalıyor,ha rekabeti kazanırlar yada kaybederler,orası ayrı,ama rekabet etme şansını vermek gerekiyor

tartışma yanlış ilerliyor türkiyede yabancı oyuncu konusunda,serbest kalsın diyenler ile +3 lü +6 lı ilk 11 leri belirleyenler arasında,oysa iki düşüncede yanlış,avrupa nasıl uyguluyor peki, serbest değil çünkü 25 kişilik kadroda kısıtlamalar var (ülke alt yapısı kulüp altyapısı vs alman sistemi) vede +3 lü +6 lı ilk 11 leri belirleyen sistemler yok,bizde ise hala serbest kalsıncılar (taraftarlar) ve ilk 11 leri belirleyenler +3 cüler ( tff ) var, doğrusu ise 25 kişilik geniş kadroyu belirleyen kısıtlamalar olmalı

gelelim 25 kişilik geniş kadro projesine

öncelikle yabancı tanımını değiştirmek gerekiyor

3 kriter konmalı, uefa cl de bunu yapıyor,nedir 3 kriter

1- ülke dışı alt yapılı oyuncu (yabancı oyuncu tanımı böyle, misal kaan ayhan yusuf sarı yabancı oyuncudur)

2- ülke içi alt yapılı oyuncu

3- kulüp alt yapılı oyuncu

cl ye oyuncu listesi verirken 17+4+4 şeklinde verilir , misal kaan ayhan yada yusuf sarı 17 nin içinde yer alır

ben ise ülke ekonomisini ve ülkeye gelen yabancı vasatlığını ve yerli oyuncu rekabetini düşünerek şu denklemi kurdum : 10+12+3

10 : ülke dışı alt yapılı oyuncu (bu kuralı koymazsan kulüpler gene vasat gurbetçi avına çıkıyorlar ve gene ülke için alt yapılı oyuncuya zarar veriyor rekabet açısından)

12 : ülke içi alt yapılı oyuncu

3: kulüp içi alt yapılı oyuncu,tabi bu sayı sınırsız yada daha fazla olabilir ,birde 30 yaş altı olması şartı getirilir buna,çünkü bazı kulüpler sırf kulüp alt yapısı diye 32-35 yaşındaki oyuncuları geri çağırmamak için bir önlem alınmış olur

geniş kadroyu 10+12 yani 22 oyuncu ile sınırlandığın zaman sezon içerisinde bazı kulüp alt yapılı oyuncunun da takıma dahil olma durumu yükseliyor,sakatlıklar ve cezalılar durumunda, şimdi kulüplerde 28-30 oyuncu oluyor ve alt yapı oyuncusuna sıra gelmiyor aga,misal bu sistemde süleyman cebeci nin süre alma şansı daha yüksek,22 oyuncudan sonra alt yapı oyuncuları olduğu için,misal

yabancı sayısı düştükçe kalitenin artması ihtimal dahilinde bence,hem ekonomik olarak hemde sınırlı olduğu için, 16 yabancıya bütçe ayıracağına aynı bütçeyi 10 yabancıya ayırıyorsun,misal koita+lahtimi alacağına 1 adet vakayeme alırsın

10 yabancının başka bir avantajı ise kulüplerin gelirleri lira giderleri euro, euro da sürekli yükseliyor, yedekte bekleyecek 6 yabancıya euro vermemiş oluyorsun

süper lig kulüplerinin yedek yabancı lüksü olmamalı aga, onun için 10 yabancı yeterli bir sayı ve bu 10 yabancı sayısı yurt dışı alt yapılı oyuncu şeklinde olmalı ki kulüpler vasat gurbetçi oyuncuyada gitmesin,

objek
15.04.2023, 01:40
Kalite varsa yabanci sayisi 3-4 kiside olsa yeterli olur yanina genc dinamik yerli oyuncular koyarsin yine basarili olursun ancak bizde su an 2-3 kisi disinda olmazsa olmaz diyebilecegimiz yabanci oyuncu yok ha kamil ahmet ha larsen veya bardhi berat vs aradaki fark sifira yakin o zaman niye fantazi olsun diye yabanci oyuncu? 8- 9 yabanci oyuncuyla avrupada ne yaptik? 11 kisi olsa ne yazar

Numan Yerlikaya
15.04.2023, 02:04
Önemli olan iyi bir scout ağının olması geri kalan bomboş işler.

Doğukan Uçan
15.04.2023, 17:56
Komple kaldırılması ülke futbolu adına çok iyi olacaktır. Bizim de işimize gelir zaten yerli rotasyonumuz kısıtlı.