PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dogu Asya’da yüzyilin depremi olmus

Ziya Dogan
26.12.2004, 15:59
ve simdiye kadar maalesef bu konuda kimse baslik acmamis

8,9 siddetindeki dempremde boyu 10 metreyi bulan dev dalgalar

(tsunami) en az 5 bin can almis.ölenler sri lanka, endonozya, hindististan, tayland ve maldiv adalarinda.

bu arada maldiv adalarinda tatil yapan bck'li emre asik ile eski gs'li
futbolcu suat kaya ve fb'nin yardimci hocasi roland koch'un sagligi
yerinde. hepsi kendi cabalariyla ülkeden kurtulmaya cailisiyorlarmis

1900 yilindan beri en siddtli depremmis

Allah yardimcilari olsun

Ziya Dogan
26.12.2004, 17:05
1900 yilindan beri en siddetli 5. depremmis

pardon

topic acarken ufak bir yanlislik olmus,

en siddetli 5. deprem olacakti

Gökhan Kutlu
26.12.2004, 18:20
ALLAH kimsenin basina ver mesin

Panther
26.12.2004, 18:48
off of bea Allah yardimcilari olsun çok zor ben bilmiyordum 8.9 siddeti çok yüksek ülkemizde bina birakmazdi herhalde..

SDanışmaz
26.12.2004, 19:03
Allah (C.C.)yardimcilari olsun.

Allah(C.C.) kimsenin basina vermesin.

queasiness
26.12.2004, 20:52
"26 Aralik 2004 ? Siddetli deprem ve tsunami, Endonezya, Sri Lanka, Hindistan, Tayland ve Malezya?da en az 7 bin kisinin ölümüne neden oldu. Depremde bin kilometrelik fayin kirildigi açiklandi.

Güney ve Dogu Asya?yi sarsan siddetli depremin merkez üssünün, kuzey Sumatra açiklari ve yerin 40 kilometre altinda oldugu açiklandi. Bu depremden sonra büyüklükleri 5,8 ile 7,3 arasinda degisen sarsintilar oldu. 8,9 büyüklügündeki depreminin ardindan olusan dev dalgalar can kaybi ve büyük hasara neden oldu.

Tsunami?nin yarattigi sel Endonezya?da 700 kisinin ölümüne neden oldu. Sri Lanka?danin güneyindeki turistik kentlere agir hasar veren dalgalar sonucu 3 bin kisi yasamini yitirdi."

Çagman
27.12.2004, 00:03
gercekten cok üzücü bir oLay biz yasadigimizdan anLayabiLiyorum OnLaRI aLLah Kimsenin basina vermesin boyLe bir oLayI ama TayLand da Fuhus oLayhLarI fazLaymIs bir Neden oLArak goruyorum dini acidan yani.

saglam
27.12.2004, 00:22
yanilmiyorsam "deprem bilinci" diye bir konumuz vardi. Hani kimsenin ragbet etmedigi. Bu konuya özel baslik açilmamasi ondandir, "ragbet yok"

Allah yardimcilari olsun. (gerçi budistler ama...)Edited by: saglam

queasiness
27.12.2004, 10:45
GiresunLuTs ; Tayland da deprem fuhus yüzünden oldu diyelim(ki ben de böyle olabilecegini düsünmüyor degilim) peki 17 agustos ta olan deprem neden oldu Türkiye'de?

Emorfo
27.12.2004, 11:44
Allah korusun o deprem Türkiye denizlerinde vs olsaydi tas üstünde tas kalmazdi. Ayrica depremleri kimileri dini kimileri de bilimsel açidan degerlendirir. Fazla takilip kalmamak lazim. Tarih boyunca Allah bir çok kavmi yola gelmiyor diye helak etmistir ve yine tarih boyunca bir çok depremler olmustur kimsede ölmemistir. Bu nedenle depremi böyle kisir bir döngü içerisinde degerlendirmek yanlis olur.

queasiness
27.12.2004, 11:52
türkiye denizlerinde olsa etkisi o kadar büyük olmayabilir..zira tsunami (deprem dalgasi da diyebiliriz) olusmasi için okyanus gibi büyük su kütleleri gerekli..ama türkiye'deki denizlerin-ya da marmara denizi diyelim- toprak parçasina yakinligi düsünülürse oldukça etkili olabilir..

SDanışmaz
27.12.2004, 16:58
Çok ölü varmis.Aldigim en son habere göre 14.000'lerdeymis ölü sayisi.

Murat BAYRAKTAR
27.12.2004, 17:00
allah ordakilerin yardimcisi olsun..

Hüda Topaloğlu
27.12.2004, 18:21
gercekten cok üzücü bir oLay biz yasadigimizdan anLayabiLiyorum OnLaRI aLLah Kimsenin basina vermesin boyLe bir oLayI ama TayLand da Fuhus oLayhLarI fazLaymIs bir Neden oLArak goruyorum dini acidan yani.

Sonucta fuhus heryerde war, illa bir nedeni wardir fakat olenlerin arasinda fuhusla alakasi olmayanlarda war...Allah rahmet eylesi hepsine, öle sayisi 25.000e yaklasmis, Hepsinin ruhuna bi fatiha okuyalim arkadasjlar...Allah beterinden korusun...

Ziya Dogan
28.12.2004, 01:02
"26 Aralik 2004 ? Siddetli
deprem ve tsunami, Endonezya, Sri Lanka, Hindistan, Tayland ve
Malezya?da en az 7 bin kisinin ölümüne neden oldu. Depremde bin
kilometrelik fayin kirildigi açiklandi.</font></font>

Güney ve Dogu Asya?yi sarsan siddetli depremin merkez üssünün, kuzey
Sumatra açiklari ve yerin 40 kilometre altinda oldugu açiklandi. Bu
depremden sonra büyüklükleri 5,8 ile 7,3 arasinda degisen sarsintilar
oldu. 8,9 büyüklügündeki depreminin ardindan olusan dev dalgalar can
kaybi ve büyük hasara neden oldu.

Tsunami?nin yarattigi sel Endonezya?da 700 kisinin ölümüne neden
oldu. Sri Lanka?danin güneyindeki turistik kentlere agir hasar veren
dalgalar sonucu 3 bin kisi yasamini yitirdi."

bir arkadas depremin belki tayland'da fuhus yapildigi icin Allah tarafindan gönderilen bir ceza olabilecegini belirtmis.

kusura bakmasin ama böyle sacmalik olmaz cünkü

1)depremde 10 ülke zarar görmüs:kadinlar, cocuklar,bebekler, hamileler,
yaslilar, hastalar, din adamlari, hemsireler, cocuk bakicilari,
üniverste ögrencileri

doktorlar, berberler, turizmci, yabanci turistler, evcil hayvanlar,
yaban hayvanlar vs. yani depremde aklina gelen her kesimden insanlar ve
hayvanlar zarar görmüs. benim inancima göre Allah kimseyi böyle
cezalandirmaz

2)yukarda alinti yaptigim mesaja göre deprem tayland'da olmamis

halki müslüman olan endonazya'nin sumatra adasi aciklarinda olmus

3) fuhus dünyanin her ülkesinde vardir. buna Türkiye, 81 ili ve Trabzon'da dahildir. bunu kabul etmeyen yalan söylüyordur

4)depremde en cok zarari gören ülke sri lanka. ve simdiye kadar

hic bir zaman bu ülkenin fuhus merkezi oldugunu duymadim.

oraya giden turistler kültür amacli gider

5) bundan tam bir sene önce 26.12.2003 tarihinde iran'in bam kentinde

cok büyük bir depremde 25.000 kisi ölmüstü, bu arkadasa göre bunlar nerde fuhus yapmisti ??

6)dünyanin en büyük fuhus merkezleri moskova, rio de janeiro, küba ve
las vegas'tir. ben bu bölgelerde simdiye kadar büyük bir dogal afet
oldugunu duymadim

7) Allah dünyadaki herkesi -kim olursa olsun- her türlü dogal afetten
korusun.Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralilara sifa ve kalanlara sabir
dilerim. insallah ölü sayisi cok fazla artmaz

smileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif

ts-saral-of
28.12.2004, 03:00
allah ordakilerin yardimcisi olsun..

amin

ozgur
30.12.2004, 18:54
Buradaki arkadaslar deprem gibi sorunlara tepki verirken bazi seyleride sorgulamalilar. Ornegin dini, kulturu, dili farkli binlerce insan depremzedelere yardim yolluyor. Muslumanlar, budistler, dinsizler insanlara yardim icin koskoca Abd den daha cok cabaliyor. Abd sadece 35 milyon $yardim vaadetti bu para sadece Fallujah'daki Abd ordusunun iki gunluk masraflarini cikarir. Olu sayisi 100 bin'in uzerine cikti, gereken para BMce soylendigine gore 15 milyar $. Insanlari dinleri, dilleri, milliyetlerine gore ayirteden bu tur anlayislar yuzunden binlerce insan acliktan, yoksulluktan heba olup gidiyor. Ornegin sozum buraya Allah bu adamlari fuhus icin cezalandirdi diyenlere, bir Mhp milletvekili bayanda 99da istanbul icin ayni seyi soylemisti, 35bin insanimiz oldu hicbir deprem onleme faaliyeti tam organize edilemedi, ama ayni anlayis hala kin kusuyor. Lutfen artik gercekleri gorun, onlemler alindiginda cok kufrettiginiz abd deki san andreas fay hatti kiriliyor 50-60 kisi oluyor, hergun camiden cikmiyan Iran, Turkiye gibi ulkelerde en ufak dogal afet binlerce kisiyi olduruyor. artik birilerinin dunya kaynaklarinin dengeli ve adil dagilimini bilim ve teknolojinin isigi altinda sikica dusunmesi gerekiyor. Turkiye deprem bolgesinde kaciniz tamam ben depreme her yonuyle hazirim bu konuda bilgiliyim, hukumet bu konuda halki egitti diyebilir, sanmiyorumki 3-5i gecsin, birdahaki depremdede Tayyip ruhumuza bir fatiha okur bizde olenlerimizle basbasa kaliriz. Yukarida kinadigim cahil anlayis insanlara kin kusacagina biraz deprem onleme konusunda halkin cahilligini azaltsin.

Salih61
31.12.2004, 13:22
Orda ki küçük çocuklari görünce aklima kardesim geldi...Cenab-i Allah kimsenin basina vermesin...Gerçekden çok üzücü bir olay...Allah yardimcilari olsun...

Saygilarimla...

SDanışmaz
31.12.2004, 16:30
Bugün gazetede okudum ölü sayisi 125.000 asmis.Daha da artabilirmis bu sayi.

Allah (C.C.) ordakilere yardimci olsun.

CeSS
31.12.2004, 17:11
Rakamlar çok ürtütücü. Allah yardimcilari olsun.

Harun
31.12.2004, 19:46
Deprem nedeni ile Istanbul'da yapilmasi gereken kutlamalar iptal edilmis.Yerinde bir karar bence.

of-lee
01.01.2005, 00:11
olenlere bas sagligi dileriz

ALLAH kimse basina vermesin

_h@luk 61_
01.01.2005, 14:02
haklisiniz beyler böyle bir doga felaketi allah hiçbir dünyanin basina vermesin

Çebi
01.01.2005, 14:06
Deprem nedeni ile Istanbul'da yapilmasi gereken kutlamalar iptal edilmis.Yerinde bir karar bence.

pek iptal edilmis bir görüntü yoktu izledigimiz kadariyla

SDanışmaz
01.01.2005, 14:57

pek iptal edilmis bir görüntü yoktu izledigimiz kadariyla

Ben Istanbul'dakilerin iptal edildigini bilimyorum ama Italya'da ki kutlamalar iptal edilmis.Onlara harcanacak para deprem bölgesine gönderilmis.

secil_ts
01.01.2005, 15:37
TV deki haberler biraz çeliskiliydi bi kanalda komsu avusturalyanin kutlamilarini en görkemle biçimde yaptigi anlatilirken baska bi kanalda ise tam tersi avusturalyada yasa büründü yaziyor u ve isin wen ilginç yani olaydan 2 gün sonra felaketi yasayan kentte gece eglenceleri sanki hiç bisey olmamis gibi devama ettigi haberleri vardi. olan ölene oluyor sözünün nekadar dogru oldugunu gösrteriyor ve insanlarin ne kadar duygusuzlastigini anlatiyor resmen ...

oskayb
03.01.2005, 15:17
file:///C:/&#068;ocuments%20and%20Settings/oskayb.YORSAN_IST/Desktop/tsunami.jpg

oskayb
03.01.2005, 15:18
arkadaslar yukaridaki fotograf tsunaminin uydudan görüntüsüdür, felaketin boyutu bu fotograftan daha iyi görülüyor.