PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Site Tanıtımı: Doğu Karadeniz.Net

Sönmez Özlü
12.04.2007, 02:37
www.dogukaradeniz.net / www.dogukaradeniz.org sitesi yayın hayatına başlamıştır. İlgilerinize sunulur..

Site Sunumu:

Uzun zamandır, zaman geçtikçe insan üzerindeki etkisi ve dünyadaki önemi artmakta olan sanal ortamda Doğu Karadeniz’i bir bütün olarak ele alıp anlamaya ve anlatmaya çalışan bir sitenin yokluğunu hissediyorduk. Bu boşluğun mümkün olduğunca seviyeli ve kaliteli bir biçimde doldurulması için çaba sarfettik, çalıştık.

Nihayet çalışma dönemimizden bir verim elde etmiş ve dogukaradeniz.net’i yayına açmış bulunuyoruz.

Bu site size şimdilik Doğu Karadeniz’imizdeki şehirler hakkında genel bilgiler verecek. Bu bilgilerin gün geçtikçe güncelleneceği ve genişletileceğini de söylememiz gerekir. Bu çalışma içerisinde, sadece illerin değil, ilçelerin de teker teker ele alınması planımızın olduğunu da sizlerle paylaşmak isteriz.

Sitemizde yer alan bu ansiklopedik alan dışında, sitemiz yazarlarının çeşitli konulardaki makaleleri ile Doğu Karadeniz’in meselelerini ele alacağız. Siyasetten spora, ekonomiden sağlığa kadar her konuya, imkânlarımız dâhilinde eğilmek niyetindeyiz.

Doğu Karadeniz’in bu yeni sesi, sizlerden gelen destek ve moral gücü ile gittikçe gürleşecek ve güçlenecektir.

Böylelikle, sitemizi siz sayın okurlara saygılarımızla takdim etmiş oluyoruz.

Esen kalınız.

http://dogukaradeniz.net/images/stories/resimler/dkn.jpg

Not: Bu tanıtım için bordomavi.net site yönetiminden izin alınmıştır.

TaraftaR
12.04.2007, 06:14
Hayirli olsun...

Sitenizi tam anlamiyla inceleyemedim. Zira su an sitenize baglanmakta güclük cekiyorum. Ordu ilini de Dogu Karadeniz sinirlari icerisine alsaydiniz iyi olurdu. Bence Ordu en az Bayburt ili kadar Dogu Karadeniz e aittir.

Karadenizi tanitma amaci güden her calismayi desteklerim. Basarilar diliyorum.

Kaya
12.04.2007, 11:48
Doğukaradeniz.Net'e yayın hayatında başarılar dilerim. Umarım yükleneceği sorumluluk ile bu alandaki büyük boşluğu biraz olsun kapatacaktır.

tigin
12.04.2007, 14:14
açık konuşalım sitenin tasarımını ve içeriğini çok yetersiz buldum.umarım daha iyi olur.

Fatih Efe
12.04.2007, 16:50
Arap turistler Karadeniz'i istiyor; ama otel yokSahilyolu'nun açılmasıyla birlikte ulaşım sorunu çözülen Karadeniz, şimdi turizmdeki sıkıntılara çare arıyor. Denizi, bozulmamış tabiatı, su sporlarına uygun akarsuları, yaylaları ve temiz havasıyla büyük bir potansiyeli barındıran bölge, altyapı yetersizliği yüzünden turistleri komşu ülkelere kaptırıyor.http://medya.zaman.com.tr/2007/04/11/uzungol.jpgUzungöl, Ayder Yaylası, Çoruh Nehri, Fırtına Vadisi, Zigana Geçidi, Sümela Manastırı gibi tabii ve tarihî güzelliklere ev sahipliği yapan Karadeniz, özellikle Arapları cezbediyor. Asya ve Uzakdoğu'dan gelenler de Karadeniz'i tercih edince talep patlaması yaşanıyor. Bunu dikkate alan yabancı tur operatörleri Trabzon, Samsun gibi illere charter uçak seferleri koymak istese de Türk seyahat acenteleri çaresiz. Turistleri ağırlayacak nitelikte otel olmadığı için taleplere olumsuz cevap veriyorlar.
Türkiye'de en önemli istihdam kollarından birisi olan turizm, doğrudan ve dolaylı yaklaşık 2 milyon kişiye iş imkanı sağlıyor. Ancak özellikle otellerin deniz, güneş, kum turizminin yaygın olduğu Antalya, Alanya gibi sahil bölgelerine yoğunlaşması dengesiz bir dağılımı da beraberinde getirdi. Tesisler arasındaki rekabet sonucu fiyatlar birdenbire düşünce otel sayısındaki fazlalık tartışılmaya başlandı. 2005 verilerine göre Türkiye'de Turizm Bakanlığı belgeli 2 bin 500'ün üzerinde konaklama tesisi ve 525 bin yatak kapasitesi bulunuyor.
Ancak tesislerin turistik merkezlere göre dağılımı incelendiğinde dengesizlik göze çarpıyor. Buna göre otellerin yatak kapasitesi Antalya'da 202 bin, İstanbul'da 53 bin, Muğla'da 77 bin, İzmir'de 25 bin ve Aydın'da 22 bin iken, geri kalan 76 şehirdeki tesislerde toplam yatak sayısı sadece 103 bin. Özellikle Karadeniz gibi potansiyelin yüksek olduğu bölgelerde en büyük sorun nitelikli konaklama tesislerinin azlığı. Karadeniz'de yaklaşık 20 bin yatak kapasitesinin büyük çoğunluğu pansiyon şeklinde. 4 ve 5 yıldızlı şehir otelleri daha çok iş ve toplantı amaçlı gelenlere hizmet veriyor. Yeni hedef pazarlar olarak adlandırılan Uzakdoğu, Ortadoğu ve Asya ülkelerinden gelen ziyaretçiler deniz, güneş, kum yerine yeşil alanların bol, havanın temiz olduğu yerlere gitmeyi tercih ediyor. Bu ülkelerden turist getiren seyahat acenteleri, sahil bölgelerine olduğu gibi Karadeniz'e de charter seferleri koymak istiyor; ancak konaklama konusundaki sıkıntılardan dolayı bu projelerini gerçekleştiremiyor.
'İmkan olsa hemen otel açarım'
Ortadoğu pazarına çalışan Heysem Tur'un sahibi Ayman Maslamani, 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'ye ilgisi azalan, önyargılı yaklaşıldığı için Avrupa ülkelerine de gitmeyen Arap turistlerin Türkiye'ye yöneldiğine dikkat çekiyor. Talep üzerine Antalya, Marmaris, Bodrum gibi sahil bölgelerine birkaç yıldır charter uçak seferleri koyduklarını ve her hafta uçak dolusu turisti bu bölgelere getirdiklerini kaydeden Maslamani, şöyle konuşuyor: "Arap turistler Uzakdoğulu turistler gibi daha çok tarihi, kültürel ve yeşilliği bol mekânlara gitmeyi tercih ediyor. Sahile gidenler, artık başka yerler arıyor. Karadeniz'in ününü duydukları için bu bölgelere gelmek istiyorlar. Birlikte çalıştığımız Arap seyahat acenteleri, müşterilerinden Karadeniz'e yönelik yoğun talep geldiği için bu bölgeye charter uçak seferleri koymayı teklif ediyor. Ancak 3 yıldız ayarındaki, yatak kapasitesi çok az olan pansiyonların dışında alternatif olmadığı için bu teklifi geri çeviriyoruz. Eğer imkanım olsa bir dakika durmaz Karadeniz'e 4-5 yıldızlı otel kurarım." Tur operatörlerinin charter seferlerini mecburen Karadeniz'e sahili bulunan Bulgaristan gibi komşu ülkelere yönlendirdiğine dikkat çeken Maslamani, bölgedeki mevcut pansiyonların birçoğunda da tur döneminde yer bulamadıklarından şikayet ediyor. Sıcaktan şikayet eden Arap turistlerin, Karadeniz'de yazın bile gece 10'lara düşen sıcaklıktan çok hoşlandığını söyleyen Maslamani, "Bu bölgede kışın Türkleri, yazın yabancıları ağırlayacak, 12 ay çalışacak lüks tesisler kurulabilir. Geliri yüksek Arap turist Karadeniz'e iyi para bırakır. Yatırım olursa charter seferlerine hemen başlarız." diyor.
Mercan Turizm'in sahibi Cüneyt Mengü de iklim ve tabii güzellikleri sebebiyle Karadeniz'e talebin çok yüksek olduğunu vurgularken, konaklama tesisi yetersizliğinden dolayı buna cevap verememekten yakınıyor. Özellikle Kuveyt'ten gelen turistlerin Karadeniz'e ayrı bir ilgisinin olduğunu ifade eden Mengü, Karadeniz'e Ortadoğulu müşterileri için bir haftalık veya 15 günlük turlar düzenlemek istiyor. Samsun'dan Artvin'e kadar sahil bölgelerindeki güzelliklerin gösterilmesini sağlayacak turlar için tek engel otellerin yetersizliği. Mengü, gelir seviyesi oldukça yüksek olan turistlere hitap edecek tesisler yapılmasının şart olduğunu ifade ediyor.
Yayla turizmi için 22 merkez kurulacak
Turizm Bakanlığı, 2023 Turizm Stratejisi Eylem Planı'nda özellikle Karadeniz'de yoğunlaşan yayla turizmi için çeşitli projelere yer veriyor. 22 yayla turizm merkezi için düşünülen plan kapsamında Karadeniz'de yatak kapasitesinin 20 binden 40 bine çıkarılması da hedefleniyor. Yayla turizminin altyapısının geliştirilmesi ve niteliğinin artırılması için yapılacaklardan bazıları şöyle: Kitle turizmi olarak kullanılacak alanlarda fiziksel planlama çalışmalarına zemin oluşturacak kadastro çalışmalarının tamamlanması. İmar ıslah planları hazırlanarak gerektiğinde kamulaştırma ile ihtiyaç duyulan altyapının bitirilmesi. Tabiat turizmi alanlarında çevre düzenlemesi yapılması.
Yatırımcılar, teşvik vermesini istiyor
Turistik Otelciler ve Yatırımlar Birliği Başkanı Timur Bayındır, yoğun turist akışı sebebiyle yatırımcıların sahil bölgelerine otel yapmak için yarıştığını, Karadeniz gibi bölgelerin ihmal edildiğini kaydediyor. Dünyada turizm hareketlerinde tabiî güzellikler, yayla, kültür gibi farklı alanların da ön plana çıktığına dikkat çeken Bayındır, Karadeniz'in önce cazip hale getirilmesi için tesis inşa edilmesini istiyor. Bayındır, yatırımcıların bir yere tesis kurarken ilk yatırım maliyetinin önemli olduğunu, bu sebeple Turizm Bakanlığı'nın sahil bölgelerinde olduğu gibi Karadeniz'de de yatırım yapacaklara cazip teşvikler sunması gerekliliğinin altını çiziyor. Ziyaretçi sayısındaki artış işsizliğin tek çaresi İki yıl içinde işlenen Rahip Santoro ve Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti, gözlerin Karadeniz Bölgesi'ne çevrilmesine sebep olmuştu. Her iki cinayet de Trabzonlu yaşı küçük gençler tarafından işlenmişti. Araştırmalarda, bölgede işsizlik oranının yüksek olması sebebiyle çetelerin gençleri etkisi altına aldığı ortaya çıkmıştı. Tarım dışında ciddi istihdam kapısı olmayan bölgenin turistik potansiyelinin kullanılıp tesislerin inşası halinde gençlere iş imkanı sağlanacağı belirtiliyor.

Fatih Efe
12.04.2007, 16:53
bizim taraftar dernekleri gibi bölge için tanıtım yapan bi dünya site var
yararlı olur mu bilmem ama tavsiye edilen sitede bi benzeri.ama yine de güzel.

guci 29
12.04.2007, 20:19
Hayırlı olsun:) Ne de olsa Doğu Karadenizliyiz!!!:)

Şuayip Aydın
12.04.2007, 20:28
hayırlı ugurlı olsun

ilhan
12.04.2007, 20:40
Hayırlı olsun , Artvin'im için ziyaret ederim bol bol :)

Can basten
12.04.2007, 23:05
Yayına hazırlanması için nasıl bir emek harcandığını yakından bilen biri olarak dogukaradeniz.net sitesinin Karadeniz Türklüğü'ne hayırlı olmasını dilerim.

Sönmez Özlü
13.04.2007, 13:20
Hayirli olsun...

Sitenizi tam anlamiyla inceleyemedim. Zira su an sitenize baglanmakta güclük cekiyorum. Ordu ilini de Dogu Karadeniz sinirlari icerisine alsaydiniz iyi olurdu. Bence Ordu en az Bayburt ili kadar Dogu Karadeniz e aittir.

Karadenizi tanitma amaci güden her calismayi desteklerim. Basarilar diliyorum.

İlginiz ve öneriniz için teşekkürler. Fakat Ordu, Orta Karadeniz sınırları içinde yer alır. Sadece Melet Çayı'nın doğusunda kalan küçük kısım Doğu Karadeniz'e dahildir. bu yüzden Ordu'yu dahil etmedik.

Saygılar.

Sönmez Özlü
13.04.2007, 13:22
bizim taraftar dernekleri gibi bölge için tanıtım yapan bi dünya site var
yararlı olur mu bilmem ama tavsiye edilen sitede bi benzeri.ama yine de güzel.

Sitenin amacı yalnızca tanıtım yapmak olmadığı gibi, taraftar derneklerinden de biraz farklı bir oluşum amaçlanmaktadır. Yine de teşekkür ederiz.

Çakır
13.04.2007, 17:10
Doğu Karadeniz kültürünü Laz ve Rum kültürleriyle birleştirmeye ve bölgemizi bunlarla tanımlamaya çalışan 'art niyetli' zihniyete karşı "panzehir" gibi bir duruş. Adı, dogukaradeniz.net...

Emeği geçenlere, hazırlayanlara sonsuz teşekkürler. Böyle bir platforma ihtiyacımız vardı.

Kaya
14.04.2007, 21:32
Doğukaradeniz.Net - Son Haber

Dünya Tiyatroları Trabzon'da Buluşuyor (http://dogukaradeniz.net/content/view/46/1/)

saglam
14.04.2007, 22:54
http://dogukaradeniz.net/images/stories/resimler/dkn.jpg

Site için tebrikler de, bu resim gerçekten rahatsızlık veriyor. Ülkemizin sınırları mı değişti ne oldu?

antagonist
14.04.2007, 23:03
Site için tebrikler de, bu resim gerçekten rahatsızlık veriyor. Ülkemizin sınırları mı değişti ne oldu?

Ben buna dikkat etmemiştim.Bence de pek uygun bir resim değil.İstemeyerek de olsa başkalarının ekmeğine yağ sürmeyelim.

Siteyi hazırlayan arkadaşların eline sağlık.:alkış:

Can basten
15.04.2007, 13:14
Ülkedeki malum grubun ve dış mihrakların yıllardır usanmadan hazırladıkları hayali haritalardan dolayı, yurdum insanının harita meselesine ne kadar duyarlı hale geldiğinin kanıtıdır son iki mesaj. Harita gördük mü geriliyoruz...:D

Bu hassasiyet iyidir aslında ama paranoyaya kaymazsa tam süper olacak.:)

saglam
15.04.2007, 16:58
Ben yanlış yere baktım sanırım ya da coğrafya bilgilerimi kontrol edip ülke sınırlarını yeniden keşfetmem gerek... Baksana sadece Anadolu'nun kuzeyinde bir bölge Türk bayrağı ile sembolize ediliyor, kalanlar Rum işgali altında mı acaba?:rolleyes:

TaraftaR
15.04.2007, 21:48
İlginiz ve öneriniz için teşekkürler. Fakat Ordu, Orta Karadeniz sınırları içinde yer alır. Sadece Melet Çayı'nın doğusunda kalan küçük kısım Doğu Karadeniz'e dahildir. bu yüzden Ordu'yu dahil etmedik.

Saygılar.

Bahsettiginiz husus devletin cizdigi sinirlarla alakali diye düsünüyorum. Esasen Gümüshane il sinirlari icerisinde yer alan Kadirga Yaylasi ya da Zigana Dagi nasil Trabzon ile aniliyorsa, Ordu da Dogu Karadeniz ile birlikte anilmaktadir.

Ordulu nsanlarin günlük yasantisi, folklorik ve kültürel hayat tarzlari Dogu Karadeniz ile bire birdir.

DoguKaradeniz.Net sitesi olarak ne tür bir tanitim cabasi icinde oldugunuzu bilmedigim icin, bu konuda fazla israrci olmayacaim. Sadece gönlümden geceni söyledim. Calismalarinizda basarilar diliyorum...

Özkan
15.04.2007, 22:09
Ülkedeki malum grubun ve dış mihrakların yıllardır usanmadan hazırladıkları hayali haritalardan dolayı, yurdum insanının harita meselesine ne kadar duyarlı hale geldiğinin kanıtıdır son iki mesaj. Harita gördük mü geriliyoruz...:D

Bu hassasiyet iyidir aslında ama paranoyaya kaymazsa tam süper olacak.:)Siteyi yapan Moyunçur'u şahsen tanımasam ben de ard niyyet arardım.

kutoz
15.04.2007, 22:45
dogukaradeniz.net 'e yüklenmiş olduğu misyonda, başarılar diliyorum. Üzerimize düşen bir görev olursa, her zaman yanınızdayız...

Can basten
15.04.2007, 22:50
Siteyi yapan Moyunçur'u şahsen tanımasam ben de ard niyyet arardım.

Ben de bundan bahsediyorum işte...:D Zira işin aslı logoyu görünce aynı irrite olma durumu ilk anda bende de vuku bulmuştu elimde olmadan.

Ama yapılması gereken kendimize güvenmemiz ve menşe-i efkar korkusunu üzerimizden atmamızdır.:)

Sönmez Özlü
19.04.2007, 19:05
Değerli arkadaşlar,

Logodaki harita, Doğu Karadeniz haritasıdır. Yani, siyasî değil, coğrafî bir bölgeyi belirtmek için hazırlanmıştır. Fakat siyasal çağrışımlar yapıyorsa ve rahatsızlık duyuluyorsa elbette değiştirilebilir. Yakında yeni bir logo yukarıda alıntılanmış olan resmin yerini alacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Sayın TaraftaR,

Sitenin şehirler bazında kapmasını belirlerken klasik coğrafî ayrımı temel aldık. Buna göre, daha önce de belirttiğim gibi, Doğu Karadeniz bölümü Ordu'nun Melet Çayı'ndan doğuya doğru uzanmaktadır. Coğrafî bütün kaynaklarda bu bilgi bu şekilde geçer.

Ordu'nun kültürel olarak Doğu Karadeniz kenti sayılması gerektiği doğrudur. Topraklarının da bir bölümü Doğu Karadeniz'dedir. Bu duruma göre, istek de varsa, Ordu ilimiz de site kapsamı içine alınabilir. Ancak şehrin tarihinin ve sair bilgilerinin yazılması bir zaman alacaktır. Bilhassa şehirlerin tarihleri konusunda kopyacılıktan kaçınıldığı için sıfırdan Ordu tarihi yazmamız gerekecek. Yine de konuyla ilgileneceğimizi söyleyebilirim.

İlgilenen arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.

Saygılar.

Moyunçur