PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi Yolun Açılışı?

Bahtiyar
07.04.2007, 10:57
sn başbakan bugün karadeniz sahil yolunun açılışına geliyormuş. hangi yolu açılışı bitmeyen yolun mu açılışı. açılış yapıldıktan sonra bu yol bitecekmi. ordu, trabzon diğerlerini bilmiyom buıraları şehir içi geçişi yıllardır bitmişti. bu yıl giresun un yapıyorlardı kışa rasgeldi tam bitmedi. hala yollar inşaat halinde ve başbakan açmaya geliyor. bu zamana kadarki yarım yatırımları gördükçe bu yol daha bitermi demek aklıma geliyor. ilk defa Giresun a bi yatırım yapıldı yolumuz oldu diye seviniyordum. kursağımda kaldı.
yazıklar olsun.

macka61
07.04.2007, 11:06
karadenizi yok ederek yol açıyolar bide unatmadan hemde karadenizli olarak

Adem Erdoğan
07.04.2007, 12:05
yol yokkern yolumuz yok.yol yapıldı hangi yol.

WERTHeR
07.04.2007, 12:08
Ya her şeye muhalif olmamak gerek. Ömrümün sonuna kadar bu iktidara oy vermeyeceğim fakat samsun trabzon arası çok kısaldı. Allah razı olsun. Ayrıca doğal çevrenin katledilmesi konusunda hemfikiriz...

Emorfo
07.04.2007, 12:23
TGRT'de Reis'in Takası diye bir eğlence programı vardı. Oflu bir abimiz sunuyordu adını hatırlayamadım sürekli fıkra anlatırdı. O programda her hafta Karadeniz'e yol yapın bu siyasiler nerde diye söylenir, telefonla bağlanan milletvekillerine, bürokratlara, parti yöneticilerine söylenip dururdu. Bu yolun başlamısında O programın bence büyük etkisi olmuştur. Özel kanal azdı ve TGRT'de TRT kadar yayılmıştı gündem oluşturabiliyordu. O program kamuoyu oluşturdu vatandaşlar bu yolu konuşur oldu. Sonra Mesut Yılmaz döneminde başladı. Ayrı Ayrı ihale edilerek daha çabuk bitmesi planlandı. Değişen hükümetler, yol yapımında yaşanan yolsuzlar derken 20 sonra bu yol bitiyor. Dürüst olmak lazım bu yolun bu kadar gecikmesinin bu hükümetle alakası yok. 20 senelik sürece bakmak lazım.
Bu yol içerden de yapılabilirdi, belki çok daha uzun sürer ve çok daha pahalıya patlardı ancak artık pek önemi kalmadı. Bu millet bir çok değerine sahip çıkamadı kıyısına nasıl ship çıksın. Çıkamazdı da yol yoksa yatırım yoktur, yol yoksa ulaşım yoktur, yok yoksa medeniyet yoktur. Bu yol Doğu Karadeniz'deki ekonomiyi canlandıracaktır, yatırımlar artacaktır. Bunun etkilerini ileri ki yıllarda göreceğiz, Trabzon'a tren istiyoruz, şimdiden bunun kamuoyunu oluşturalım...

Adem Erdoğan
07.04.2007, 12:32
Emorfo güzel bir noktaya değinmişsin.Ülkede demiryolları nın da artması gerekir.Doğu karadenize demiryolu şart.Tabi otobüs firmaları bu konuya nasıl yaklaşır onu bilemem.Çünkü memleketimizde yiyici çok.Şunu belirtmek gerekir.Bolu dağı tüneli yıllardan beri uğraşılan bir projeydi.Çok çatlak var yok deprem anınd çöker gibi birsürü iddaaya rağmen açıldı.Bolu dağındaki işletmelerin gücü fazla yetmedi.Demiryolu konusundada kararlı olunursa çok kısa sürede yapılacağına eminim.

MarceloTS
07.04.2007, 12:43
sahil yolunun açılışı var zate en iyi yaptıkları iş yol ve açılış yapmak

tamersoz
07.04.2007, 12:50
ya ben anlamıyorum hangi doğa katledildi yol yapılmasada insanoğlu gidiyo katlediyor orayı en azından doğu karadeniz bölgesi için çok güzel bi gelişme oldu bu yolun açılması iktidarı sevmesemde helal olsun yaptılar iyi olan herşeye saygı duymasını biliriz..

Salih61
07.04.2007, 12:51
gene partizanlık damarımız kalkmış ampulculer ve ampulcu olmayanların çatışması

Fatih Efe
07.04.2007, 12:55
emorfo abicim gene emorfo yazmışşsın.tespitler doğru
en azından eyi bir başlangıç oldu bu yol mevzuu.samsun trabzon arası nerdeyse 5 saate kadar(otbsle)indi.sık sık gidip geldiğim için eyi bilirim yapılan çalışmaları.ancak gerçek olan bir şey var ki o da bu yolun bizim için artısının büyük olduğudur.şahıslara takılmanın alemi yok.bi rizelinin yapamadığını diğer rizeli yaptı veya sebeb oldu.ben işime bakarım şahsa değil.toplumumuzun menfaati söz konusu ise akan sular durur elbet.çevre konusna gelince belki daha sağlıklı bir zemin çalışması yapılabilirdi ama 20 gibi bir süreden bahsdedince....göz görmeyecek gönül katlanacak.
hayırlısı olsun.

Salih61
07.04.2007, 13:02
bir defa da Trabzonsporu yazın bu tür topiclerde Allah aşkına yeter yaaa :(

tamersoz
07.04.2007, 13:04
bir defa da Trabzonsporu yazın bu tür topiclerde Allah aşkına yeter yaaa :(

bu konu serbest kürsüdeki bir konu bu konunun da TRABZONSPORumuzla hiç bir ilgisi yok o yüzden bi seferde onu yazmasak daha iyi olur....

antagonist
07.04.2007, 13:05
Yani yolla-Trabzonsporun ne alakası var kardeşim?Ne yazılmasını bekliyorsun mesela??

Emorfo
07.04.2007, 13:08
KARADENİZ SAHİL YOLU AÇILIRKEN

MİLLİYET

Cumhuriyet döneminin en önemli altyapı projelerinden biri olan Karadeniz Sahil Yolu bugün düzenlenecek olan törenle hizmete açılıyor. Böylelikle, Samsun'dan Artvin'e kadar bütün kıyı şeridi boyunca uzanan yaklaşık 550 kilometre uzunluğunda bir otoyol şebekesi devreye girmiş olacak.
Karadeniz Sahil Yolu, Gürcistan sınır kapısı üzerinden Türkiye'nin ulaşım şebekesini Kafkasya'ya, Rusya'ya ve Orta Asya'ya bağlayan stratejik bir köprü niteliği de taşıyor.
Bu zor proje, 1960'lardan beri Türkiye'nin gündemindeydi. Ancak hayata geçirilmesi yönündeki siyasi iradeyi sergileyen şahsiyet, 1997 yılında Başbakanlık makamında oturan ANAP'ın eski lideri Mesut Yılmaz'dır.
Ailesinin bir kolu Rize'ye uzanan Mesut Yılmaz'ın başlattığı bu projeyi tamamlayıp hizmete açmak da bir başka Rizeli politikacı olan Recep Tayyip Erdoğan'a kısmet oluyor. Erdoğan'ın Yılmaz'ı açılışa davet etmesi centilmence bir davranıştır.
* * *
Siyasi, ekonomik, hukuksal ve çevresel sonuçları bakımından çok az proje Karadeniz Sahil Yolu kadar büyük gürültü koparmıştır.
Yüce Divan'ın geride bıraktığımız dönemde baktığı en hassas davalardan biri Karadeniz Sahil Yolu dosyası oldu. AKP, iktidara geldikten sonra bu proje kapsamındaki ihalelerin dağıtımında yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla ANAP'lı Bayındırlık Bakanı Yaşar Topçu'yu Yüce Divan'a göndermişti. Tam 14 ay süren yargılama sonunda Yüce Divan, Rahşan Ecevit affı nedeniyle davanın kesin bir hükme bağlanmamasına karar verdi.
İlginç olan nokta, ANAP'lı bakanı Yüce Divan'a gönderen AKP'nin, sonradan Karadeniz Sahil Yolu'nu sahiplenmesi ve bu projenin tamamlanmasını en önemli siyasi önceliklerinden biri haline getirmesidir. AKP'nin Yüce Divan'a gönderdiği Topçu'yu sonradan katkılarından dolayı bugünkü törene davet etmiş olmasını siyasetin bir cilvesi olarak görebiliriz.
* * *
Sahil yolunun çevre üzerinde yaptığı olumsuz etkiler, büyük tartışmalara ve çevreci grupların yürüttükleri kampanyalara yol açmıştır. Bir öneri, otoyolun sahilden değil, sahile paralel giren arka vadilerden geçirilmesiydi. Bu durumda kazılması gereken tünellerin yüksek maliyeti nedeniyle daha düşük maliyetli olan denize dolgu yapma seçeneği tercih edilmiştir.
Başlangıçta 800 milyon dolar olarak hesaplanan proje, sonradan keşif artışlarıyla 2.5 milyar dolara mal olmuştur.
Sahil yoluna getirilen en önemli eleştiri, sahilin dokusu ile deniz arasındaki bağlantıyı kesen yolun, çevre üzerinde yıkıcı etkiler yapacağıdır. Projenin balık türlerinden sudaki mikroorganizmalara kadar deniz ve kıyıdaki bütün canlı türlerini etkileyerek ekolojik dengeyi başkalaştıracağı yolunda yaygın eleştiriler söz konusudur. Keza, dere yataklarının denize erişiminin önünün kesilmesi sel felaketlerine yol açmaktadır.
* * *
Kuşkusuz, bu aşamada Karadeniz'in hırçın doğasının otoyola nasıl bir karşılık vereceğini bilemiyoruz.
Ayrıca, mahkemelerde ve Danıştay'da bu projeyle ilgili olarak görülmekte olan sayısız davanın seyri de hukuksal düzlemde ciddi bir sorunlar yumağı yaratıyor.
Ancak bütün çevresel ve hukuksal pürüzlere karşılık sahil yolu bugün iddialı bir törenle hizmete giriyor.
Bundan sonra hiç olmazsa Türkiye'nin en az gelişmiş bölgelerinden biri olan Doğu Karadeniz'in ekonomik gelişmeyi canlandırması ve bölge insanının yazgısını değiştirmesi bu yolun getireceği en önemli kazanç olacaktır.
Bu düşüncelerle Karadeniz Sahil Yolu ülkemize hayırlı olsun diyoruz.

Salih61
07.04.2007, 13:09
ya ben demek istiyorum ki siyasi yazılar olmasın sadece Trabzonspor olsun bunu anlatmak istiyorum yoksa yiyin durun birbirinizi seçimler için yorumlar yapın ne güzel birilerinin arka bahçesi haline getirilmeye çalışınıyor bu forum BMN nin siyasetle sag ve sol ile alakası olmamalı yoksa ayrılık ve tartşıma had safhada olur...Bunu engellemek lazım...

Emorfo
07.04.2007, 13:15
Salih ne alakası var siyasetle yol açılışının. 20 sene sonra biten bir projeden bahsediyoruz. Seni ben Kardenizliyi yakından ilgilendiren bir yoldan bahsediyoruz. Neyin arka bahçesinden bahsediyorsan yola gel yola konumuz yol.

Egemen
07.04.2007, 13:17
ne alakası var yaa birbirini kırmadıgı sürece insanların tartışmasının ne zararı var??? haa tartışmayı bilmiosanız o başka..

Salih61
07.04.2007, 13:18
başlıga bak anlarsın faruk başka birşey demiyorum

tamersoz
07.04.2007, 13:20
zaten ülkemiz bu yüzden kötüye gidiyor siyasetten kaçıyoruz insanlara görüşümüzü beyan etmekten korkuyoruz neden bu kadar korkuyoruz anlamıyorum tepemize vuruyolar konuşunca dimi ama işte bundan kaçmayalım birbirimizin yanlışlarını düzeltelim konuşarak....

Emorfo
07.04.2007, 13:20
başlıga bak anlarsın faruk başka birşey demiyorum

Evet direk damardan girmiş arkadaş, Karadeniz Sahil Yolu Açılıyor veye Açıldı diye değiştirilmesi gerekiyor.

antagonist
07.04.2007, 13:33
ya ben demek istiyorum ki siyasi yazılar olmasın sadece Trabzonspor olsun bunu anlatmak istiyorum yoksa yiyin durun birbirinizi seçimler için yorumlar yapın ne güzel birilerinin arka bahçesi haline getirilmeye çalışınıyor bu forum BMN nin siyasetle sag ve sol ile alakası olmamalı yoksa ayrılık ve tartşıma had safhada olur...Bunu engellemek lazım...

Kimsenin kimseyi yediği yok.Yol açılmış bunla ilgili arkadaşlar düşüncelerini yazıyor...

BMN siyaset yapmıyor.Senin mesajına kadar kimse x ya da y partisine laf söylememiş.Sen ampülcüler,ampülcü olmayanlar diyorsun...

İğneyi başkasına,çuvaldızı kendimize batıralım...

Salih61
07.04.2007, 13:39
Kimsenin kimseyi yediği yok.Yol açılmış bunla ilgili arkadaşlar düşüncelerini yazıyor...

BMN siyaset yapmıyor.Senin mesajına kadar kimse x ya da y partisine laf söylememiş.Sen ampülcüler,ampülcü olmayanlar diyorsun...

İğneyi başkasına,çuvaldızı kendimize batıralım...Başlıga bakarmısın?

Bahtiyar
07.04.2007, 13:39
yol yokkern yolumuz yok.yol yapıldı hangi yol.

arkadaşlar siz benim dediğimi tam olarak anlayamadınız herhalde ben tam olarak bitmeyen yoldan bahsediyorum evet çok seviniyordum yolumuz güzel olacak diye ama birden şok oldum Giresun şehir içi bitmeden yol açılıyor. yol yapılsa kim sevinmez ama böyle bitmeden yol açıldı mı da benim çok şeyler söyleyesim geliyor. olaya siyasi bakmıyorum ne kadar hayal kırıklığına uğradığımı sdöylüyorum.

Emorfo
07.04.2007, 13:42
500 küsür km'lik yolun sadece 16 km lik kısmı ne kalmış sanırım o da Giresun geçişi o da biter herhalde, çalışmalar devam etmiyor mu orda.

antagonist
07.04.2007, 13:42
Başlıga bakarmısın?

Bugün benim açımdan baya güzel bir gün,o yüzden kimsele polemiğe girmeyeceğim.

Bahtiyar
07.04.2007, 13:44
500 küsür yolun sadece 16 km lik kısmı ne kalmış sanırım o da Giresun geçişi o da biter herhalde, çalışmalar devam etmiyor mu orda.

evet çalışmalar başbakn gelecek diye bu zamana kadar hızlı bi şekilde devam ediyor acaba bundan sonra devam edecek mi aklıma hep başlanan ve bir türlü sonu gelmeyen yatırımlar geldikçe böyle kalır demeden edemiyorum.

Lapina
07.04.2007, 13:46
Yatırım deriz kızarız , yatırım yapılır kızarız.. Tamam güzelim kıyılar gitti, uğrunda ölenlerde oldu bu sahiller için..Ama takdir etmek lazımdır ki kötünün iyisidir.. Hayırlı uğurlu olsun..
Dipnot ; yolun Bolman kısmının ücretli olacağı Bkn. Faruk ÖZAK tarafından açıklandı.

RahMetLi
07.04.2007, 16:19
Yeni yolla Trabzonspor'umuzun ne alakası var diyenlere cevap vereyim. Ben Of'ta oturuyorum ve Trabzon'un maçlarına böylece daha kısa sürede gidebileceğim. Bir kamyonun arkasına takılıp ta Trabzon'dan Of'a kadar 50 km hızla gelmeyeceğim.
Bence çok iyi oldu. Doğa kirliliği olabilir ama nasıl hayvanları ihtiyaç için yiyorsak, doğayı da böylece bir nevi yemiş olduk.

Emorfo
07.04.2007, 16:37
Bence çok iyi oldu. Doğa kirliliği olabilir ama nasıl hayvanları ihtiyaç için yiyorsak, doğayı da böylece bir nevi yemiş olduk.

Baya karışık bir konu aslında :) Malesef çağımıza ayak uydurmalıyız, ancak ben şikayetçi olmazdım ata binmekten, elektriksiz bir hayattan,doğa ile içiçe bir yaşamdan, tekerlek bulundu mertlik bozuldu :) Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Saniyeleşmenin böyle hızlı yayılması sonucunca dünyanın dengesi bozuldu. 100 sene önceki doğa ile şimdiki doğa aynı değil. Gün geçtikçe
yaşanacak yeşil alanları yok ediyoruz. Bu vahşi kapitalizm ve saniyeleşmenin kaçınılmaz gerçeği. Bir çok kurum vardır dünyada bu etkileri aza indirmek için çalışıyorlar ancak yeterli değil. Zaman ayak uydurmak lazım, hayatı yakalamak lazım. Ama gerçekten şikatetçi olmazdım ata binip hayatımı avcılık ile sürdürmekten :)

Harun-61
07.04.2007, 18:46
er veya gec, karadeniz icin önemli bir olay.

Tayiip veya Mesut, emegi gecen, gayret eden, (kendi cebine dü$ünmeden) herkesten Allah razi olsun...

RahMetLi
07.04.2007, 21:07
Emorfo, dünyaya ayak uydurmak zorunda olmasak ne işim olurdu benim ÖSS derdi ile :) Çağın gereklerini yapmak gerek.
ben de pek taraftarı değilim doğa katliamının ve sanayileşmenin :)

EyüpKILIÇ61
07.04.2007, 22:12
Valla arkadaşlar bilmiyorum şuan yolların durumu ne fakat; en son üç ay önce Trabzon'dan samsuna gitmiştik.Özel araçla gittik 3 saatte samsundaydık.Yeni yapılan yolların bu kısa zamanda büyük etkisi olsa gerek!!!

Adem Erdoğan
07.04.2007, 23:00
Şuı bolaman virajları aradan çıktı yaa oyüzden yapana teşekkür etmnek lazım.Çok kaza atlattık orada.

EyüpKILIÇ61
08.04.2007, 10:55
Şuı bolaman virajları aradan çıktı yaa oyüzden yapana teşekkür etmnek lazım.Çok kaza atlattık orada.

Ya ya abi hiç hatırlatma o uçurumun kenarından döndüğümüzü bilirim yaa.Allah o yollardan bizi kurtarandan razı olsun.

Erdem Keser
08.04.2007, 11:12
uzun saclıya yazık oldu

degok
08.04.2007, 15:29
Arkadaşlar ben kendimi bildim bileli gurbetteyim. Yani 35 senedir o yolları her sene geldim gittim. Kimi zaman kar yağdı yolda 8 saat bekledim. kimi zaman otobüs kaza yaptı gene bekledim. Yolda bir adamın başına gelebilecek her türlü vukuatı yaşadım. Bu yol yapılmaya başaldığında baya sevindim. Hayal meyal hatırlıyorum o kadar uzun zaman olduki.

Artık uçak bilet fiyatları ucuzladığı için 2 senedir trabzona uçakla gidiyorum. Yollada pek işim kalmadı. Tabiki bu durum yolun önemini azaltmıyor ama beni artık pek etkilemiyor. Kısaca geç oldu biraz.