PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nedir Bu Tribünlerdeki Şiddet?!

Terzioğlu
12.03.2007, 00:26
Arkadaslar türkiye ligi tribünleri artik tamamen kafayi yemeye basladi...bugün hepiniz görmüssünüzdür sahaya BICAK atildi hakeme dogru...gecen sene bjk - rize macinda genc bir taraftar öldü...bunlar gibi bir cok örnek var...her hafta zaten küfür ediliyor (bunu saymaya gerek yok aslinda cünkü bu normal duruma geldi artik)...insanlar ailesiyle rahat rahat bir maca gidemiyecekmi? Federasyon bu konuda acil birseyler yapmali böyle giderse insanlar maclara savas havasiyle gidecek...yeter artik diyorum!

TSelif
12.03.2007, 00:27
....bitmeeeeezzzz

Sefaenes
12.03.2007, 00:29
Ya öyle insdanlari yakalayip en agir cezayi vereceksin ve af maf etmiyeceksin isterse en yakinin olsun ya bunlar taraftar degil o bicagi adan benim icin katilden varki yok. Oradaki görevliler bence görevlerini yapmamis onlarada aslinda mahkemeye cikartip bunun hesapini soracaksin

Gamze
12.03.2007, 00:30
Arkadaşlar bıçak hangi tribünden atıldı?Ben göremedim.

Mehmet Fatih Yavuz
12.03.2007, 00:31
karşı kapalı tribünden...

Hüseyin Çümen
12.03.2007, 00:33
yuh artık madem bukadar kin var içinizde el bombası sokun maçlara bıçak atınca adamın kurtulma sansı oluyor el bombasıyla adam kurtulamaz sizde amacınıza ulaşırsınız insanlık tan nasibini alamamış ...................

Halit Aydın
12.03.2007, 00:54
eski açıktan bizim tarafa bozuk para attılar. önümdeki abinin kafası yarıldı. kafamızı zor koruduk

Adem Erdoğan
12.03.2007, 01:21
Sahaya yabancı madde atmak artık sıradan bir durum haline gelmiş.Kulüplere ne kadar ceza kesilirse kesilsin bitmez.Tek çaresi var.EĞİTİM ŞART.

Gamze
12.03.2007, 01:28
eski açıktan bizim tarafa bozuk para attılar. önümdeki abinin kafası yarıldı. kafamızı zor koruduk

Tsira'ya da taş geldi!..İki kişinin kafasında sekti zannetmiyorsam!..Ayıp yau!..

GS taraftarının yaptığı bu rezilliğin yanında TS taraftarınınkinden de bahsedelim buyrun...Koltukları kırıyorlar,sahaya atıyorlar sözde!..İki kişiye denk geldi koltuklar...Önümüzdeki iki kişiye!..Orada küçük çocuklar da vardı,orada biz bayanlar da vardık!..Yuh olsun ya!..Zaten koltukların birinden de zor kurtulduk!..Ayıp!..

Selman
12.03.2007, 01:31
....bitmeeeeezzzz

Aynen.Beleş bilet veren yöneticiler, futbolun bir oyun olduğunu unutan taraftarlar(!) bitmediği sürece tribündeki şiddet de bitmez.

Talat YAVUZ
12.03.2007, 02:14
ben başka bi konuya değinmek istiyorum böle adalet olmaz olsun bu bıçak trabzon da atılsa sahaya maçtan çok o konuşulurdu,gayse atınca hemen ört bas edildi geçti gitti hemen ankara daki olaylara çevirip ankaragücü ne bursaya yuklenmeye başladılar merak ediyorum bunlar sütten çıkmış ak kaşık mı?

6Şafak Aydın1
12.03.2007, 02:19
biter : Hapis ve yüksek para cezasi. Adil uygulayacaksin elbet. Bak siddet kaliyomu.

sbay
12.03.2007, 02:25
bu olaydan sonra sahalari kapanir herhalde....

Hüseyin Çümen
12.03.2007, 04:56
bu olay çok vahim o bıçak bizden birisine de atılabilirdi yazık çok yazık sahalarının en az 2 maç kapatılması lazım
böyle insanlar teröristtir başka bişey değil onu atan gerçekten bir örgütün elemeanı olabilir sonuçta o takımı örgütten tutan insanların sayısı çok fazla

Hüseyin Bağdat
12.03.2007, 08:45
galatasarayın sahaya attığı bıçak kadar bizim tribündekilerin yaptıklarıda çok kötüydü.
kendi aralarında kavga etmeler küfürleşmeler. ve koltukları kırmalar o koltukları kırınca ellerine ne geçiyor anlamıyorum birde kırarken başkalarınada zarar veriyorlar kaç kişiye denk gelmiştir o koltuklar kim bilir...

Cem Yavuz
12.03.2007, 09:06
Bütün takımlar kendilerine yalakalık yapan kendi lehlerine anıran BESLEMELERİNİE BEDAVA BİLET,BEDAVA KOMBİNE vermekten ,CEPLERİNE PARA koymaktan vazgeçip, o tribünlere hakikaten takım sevgisini yasayan akıllı adamlar geldiğinde şiddet te küfür de biter...
Buna Trabzonspor da dahil...

Mehdi
12.03.2007, 09:08
bu olaydan sonra sahalari kapanir herhalde....
kapatsalarda haftaiçi kapatırlar bunlar:p gsye bişi yapmazlar.
ama o bıçak bizim taraftan atılsaydı ''hepimiz bıçak imalatçısıyız'' diye bütün medya ayaklandıydı şimdi.

Harun
12.03.2007, 09:46
Bu konu burda tartışılıp çözüme ulaştırılacak bir konu değil.Sebebide belli çözümüde.Tartışmaya gerek yok..

Kasım Hilal
12.03.2007, 11:38
....bitmeeeeezzzz

Biter.
Yeter ki cezalar caydırıcı olsun.
Bakın İtalya'da bir kişi ldü diye maların hepsini durdurdular..
Çoğu stad şu anda güvenlik gerekçesi ile kullanımda değil..
Radikal kararlar oalınırsa önüne geçilebilir!

gerisiyalan
12.03.2007, 11:51
Biter, ne zaman biter, Trabzondaki olmayan olayları bile abartarak haber yapan basın, başka yerlerdeki esas olayları görmemezlikten gelmeye son verdiği zaman.

Trabzonda yastık atılınca bile cezalar yağar, kameralar zoom yaparlar, yorumcular maçtan fazla bu olayı konuşurlar.

istanbulda çakı atılıyor. Hakeme isabet etse orada öldürebilirdi onu. Ama spiker efendi olayı geçiştiriyor. Spor programları olayı geçiştiriyor !!!

Külünkoğlu
12.03.2007, 11:53
Şiddet bir iki kişinin arasında olur peki ya ogun samast tezahuratları ? saygı duruşunda bile adam gibi saygı duruşunda durmasını bilmeyenler ? kırdığı koltuğu tribunun dışarısına atamayacağını bile bile kendi taraftarının kafasına atanlar ?

Berk Eren
12.03.2007, 12:09
o bıcak gırmez kı yan hakemın sırtına fılan,ozman gorelım İStanbul basınını,federasyonunu,galatasaray baskanlıgını yürekten isteyen TRABZONLU ulusoyu!!!
(iyiki girmedi tabi sozun gelişi)

ama bu bıcak bızım stadımızda atılsaydı,tellerımıze elektrık vermedıklerımıı kalırdı,serserılıgımız mı kalırdı,haydutlugumuz mu kalırdı..mansetlerde bugun bız olurduk her gazetede..

yalnız Degerli KÜLÜNKOGLUnun yazısından anladıgım kadarıyla bızım tarafımızdada hıc hos olmayan,yanlıs davranıslar olmus..

lazmanyaq
12.03.2007, 12:10
hakikaten neydi o ogün samast tezahüratı yaa..maç bitmiş stadta kimse kalmamış bizimkiler kendi arasında kavga ediyo..koltukları kırdıkları yetmedi bide en son yaktılar koltukları

Mustafa AYDIN
12.03.2007, 14:13
İnsanlık ölmüş ise çare aramak boşuna!!
Eğer bir kişi karşısındaki insanı öldürecek kadar gözü dönmüşse,yada öldüresiye şiddet uyguluyorsa,gözünü kırpmadan bıçağına,silahına yada her hangi bir suç aletine sarılabiliyorsa bu kişinin insanlığı ölmüş demektir.

Polis bir yere kadar bu olayları engelliyebiliyor,az çok ceza kesebiliyo,ama önemli olan insan ın kendi vijdanına ceza kesebilmesidir.

Hüseyin Bağdat
12.03.2007, 14:54
Şiddet bir iki kişinin arasında olur peki ya ogun samast tezahuratları ? saygı duruşunda bile adam gibi saygı duruşunda durmasını bilmeyenler ? kırdığı koltuğu tribunun dışarısına atamayacağını bile bile kendi taraftarının kafasına atanlar ?
bu konuda size tamamen katılıyorum. koltukları kırmaya çalışırken bir tanesi yanımızdakine çarpti birtanede sahaya atmaya çalışırken yine yanımızdan geçti.
ogün samast tezahüratı bir maçta ne alakası vardı anlamadım Trabzonsporumuzla ne ilgisi varsa...

Ba®ış
12.03.2007, 14:59
maçtan önce yapılan anonslarda küfürlü tezahurat,yabancı madde atılması gibi konularda puan silme ye kadar giden cezalarla ilgili bi anons yapıldı bekliyoruz bakalım ne olacak........

Bilal 61
12.03.2007, 15:47
Ne olacak Barış kardeş hiçbirşey olmayacaktır..Trabzon'da olsaydı işler değişirdi tabiki orası ayrı..

selçukabi
12.03.2007, 16:19
bu konuda size tamamen katılıyorum. koltukları kırmaya çalışırken bir tanesi yanımızdakine çarpti birtanede sahaya atmaya çalışırken yine yanımızdan geçti.
ogün samast tezahüratı bir maçta ne alakası vardı anlamadım Trabzonsporumuzla ne ilgisi varsa...
Ogün samast tezahüratı mı? nasıl yani, neden? Böyle şey olur mu? Adam hizmet ettiğini idda ettiği düşünce veya harekete bile en büyük kötülüğü yapmış biri ona tezahürat etmek nasıl bir anlayışın ürünü olabilir?

Hüseyin Bağdat
12.03.2007, 16:27
Ogün samast tezahüratı mı? nasıl yani, neden? Böyle şey olur mu? Adam hizmet ettiğini idda ettiği düşünce veya harekete bile en büyük kötülüğü yapmış biri ona tezahürat etmek nasıl bir anlayışın ürünü olabilir?
maalesef çıkışta yanımdaki sekiz on kişilik grup ogün samast tezahüratını uzunca süre yaptılar hatta bir ara sıra sana geldi orhan pamuk diye bağırdılar...
hangi mantikla bu siloganları trabzosprumuzun maçıyla bağdaştırıyorlar anlayamıyorum...

selokal61
12.03.2007, 16:35
ogün samast sloganını maçtan çıkılırken az kişi tarafından ve kısa süre söylendi...büyütülecek bir şey yok...

Tufan_61
12.03.2007, 17:13
egitim sart
gs tarfatarindan bu beklenir 2.golu biz atsaydik stada inerdi bunlar acaba nasil bi cezagelecek cok merak ediyorum yok ama o bicak birine saplansaydi ceza gelirdi bisey olmadiki canim

guci 29
12.03.2007, 18:24
heee olduuuu! Adama bıçak gelmedi diye ceza yazmasınlar! Hangi çağda yaşıyosun tufi?! Ne olursa olsun, ceza gelmeli ve gelecek de!! Aslında o bıçağı sana sallamak lazımdı ya, neyse! Hakediyosun çünkü değil mi? Neyse.. bi gün bi maçı beraber izlersek ..seni de aradan çıkarırım!:) TİPSİZ NE OLACAK!

61 baha
12.03.2007, 18:36
galatasaraylılar bizi gaza getirmek için her türlü çirkinliği yaptılar.
kötü olan bizim de onlara uyup koltukları kırmamız oldu..
ama hiçbirşey atmosferin güzelliğine gölge düşüremez..
karaborsaya verdiğim paraya değdi..

Terzioğlu
13.03.2007, 08:16
bu federasyonun 3puan silme cezalari nerde ... bosuna mi uyguladilar bunlari...simdi iste tam zamani bundan beteri olamaz

ilhan
13.03.2007, 11:21
bu federasyonun 3puan silme cezalari nerde ... bosuna mi uyguladilar bunlari...simdi iste tam zamani bundan beteri olamaz

Sezon başındaki kural ; " Eğer bir spor kulubu iki hafta kötü tezahürat ve olumsuz saha içi davranışta bulunursa 3Puanı silinir. "
Şeklindeydi ( Yanlışsam düzeltin )

Baktı TFF , İstanbul takımları bunu her hafta yapiyor bu süre zarfını 6 defaya çıkardı. 6 Defa Saha içi olumsuz davranış yaparsan 3 Puan silinir.

Senelerdir Tel örgüsüz oynadığımızı Görmek istemeyen İstanbul medyası Sahaya Atılan pet şişesini bile Ülke sorunu yapar , Ama Bunu İstanbul'lular yaparsa futbolun içinde olan şeyler derler ..

Biz kendimizi ve Haddimizi biliyoruz ,Haddini bilmeyene Haddini Futbolla bildiririz.

Saygılar - Anti İstanbul - Anti PFDK !

Badaloğlu
13.03.2007, 11:33
Ogün Samast, tezahüratı dışarı çıkarken merdivenlerde,kapalı mekanda gerçekleşti.Bağıranlar az kişi de değildi!Bu tezahürata çok insan katılmıştır.Ben, emanet kısmında pankart ararken polislere baktım,kenarda duran özellikle bayan polisler ağzı açık şaşırmış bu manzarayı seyrediyordular.Orada bulunan 10-15 tane polis resmen şaşırmış vaziyetteydiler.
Bu tezahüratı yaptıran nedenleri,sebeplerini konuşmak bile istemiyorum ama bağıran arkadaşların Ogün Samast'ı artık bir sembol olarak gördüğünü düşünüyorum.Maça gelen bir çok kişide özellikle beyaz bere vardı.Hatta bir kısım arkadaş, bordo bereli olarak maça gelmişlerdi.Onlarla az bir muhabbetten sonra anladım ki, maç hikaye...Memleketi kurtarma derdindeler...

Erdem Keser
13.03.2007, 11:45
oyle sahaya taş atıldı bıcak atıldı die ceza mı verecekler topcularda hazırlıklı cıksınlar kask taksınlar bunlar ufak seyler ya sahanın ortasına cekip vursalardı neolacaktı

LazAnisT
13.03.2007, 12:18
Açıkcası başka takımların trübünleri beni hiç ilgilendirmiyor.Şu ana kadar gittiğim her deplasmanda kendi taraftarlarımız arasında kavga çıktı,yumruklar atıldı.Saygı duruşlarında saygısızlıklar yapıldı.Kabul edelimki bir çok yönüyle yanlışları çok olan bir topluluğun üyesiyiz.

mensure 61
13.03.2007, 20:35
Ben bir bayan olarak iğrendim :( küfürler, iğren hareketler şok oldum ! Onlar başlattı ama ne olursa olsun bu kadarda olmaz :( zaten yeniğiz moralimiz bozuk birde ağıza alınmıyıcak küfürler :( biz bayanlar nasıl maça gidelim !!!

Enes Berfin
13.03.2007, 20:41
Bunlar artik Türkiyede dogal karsilaniyor, bu davranisla bu tedbirsizlikle ve bu milletimizin futbolu bir savas olarak görmesiyle bunlari defalarca yasiyacagiz bizler.

A.Alper
13.03.2007, 20:44
stadta bağırma okulda bağırma orda bağırma burda bağırma bırakalım da tüm taraftarlar maç boyu çekirdek mi yesin?takım adam gibi oynamazsa adam gibi yönetilmezse küfür de edilir bıçak da atılır...

Gamze
13.03.2007, 21:18
stadta bağırma okulda bağırma orda bağırma burda bağırma bırakalım da tüm taraftarlar maç boyu çekirdek mi yesin?takım adam gibi oynamazsa adam gibi yönetilmezse küfür de edilir bıçak da atılır...

...

zihniyeti bizi bugünlere getirdi.

Hayırlı akşamlar.

Can basten
13.03.2007, 21:20
Sahaya bıçak atıldı, Galatasaray'a sadece 35 bin YTL para cezası verildi. Daha nasıl şiddet olmasın...

forza61ts
13.03.2007, 21:21
eğitim sart onsuz olmaz.....

forza61ts
13.03.2007, 21:22
Sahaya bıçak atıldı, Galatasaray'a sadece 35 bin YTL para cezası verildi. Daha nasıl şiddet olmasın...
trabzonda olsa en az 3 mac kapanır bızm saha..

Gürkan
13.03.2007, 22:07

o bıcak bır sevdıgının canını yakarsa aynı seyı dusunebılecekmısın.

acımasızlar
13.03.2007, 22:16
bu olaylar ne ilk nede son olacaga benziyor.cinconların arasında macı izlemek zorunda kaldım.gs trübünlerinden yapılan tahrikler sonucu trabzonspor trübününden atılan bazı maddelerden dolayı bana ve bir kac cinconluya isabet etti.(o kadar kişinin içinde bula bula benimi buldunuz)o trübünde bayanlıu çocuklu insanlar var.orada yarılan kafaların hesabını kim verecek,aynı şeyler bizlerin başına gelse ne düşünürdünüz.artık futbolda şiddet görmek istemiyoruz

Mustafa Önal
13.03.2007, 22:27
dün tv de bjk - ankaragücü maçında olanları gördükten sonra biizm maçtaki vakanın bişey deilmiş gibi algılanacağını düşündüm. bende şimdi o kendilerini sütten çıkmış ak kaşık sanan bursa ve ankaragücü kulübüne verilecek cezayı merak ediyorum. adamlar resmen ankarayı savaş alanına çevirmişler.

yaw kardeşim bunlar saçma sapan yönetici ağızlarıyla takmışlar bjk ya taksınlar umrumda deilde. adamlar bir sezon önce gençlerle anlaşıp altayı düşürdüler bu liğden. sezon sonuda gençlerim şimdi kaptanı erkanı gençlere verdiler. şimdide tutmuşlar sebat- rize şike yaptıı bjk şike yaptı diye ortalığı savaş alanına çevirin. bu tür yöneticiler olduğu müddetçe bu işler düzelmez.

Adem Erdoğan
14.03.2007, 01:20
Bu konuda basının payına düşen çok şey var fakat onlar biri bin göstererek olayları dahada körüklüyolar niye çünkü rant meselesi.Şiddet tv lerde daha çok ilgi görüyor.Her ne kadar böyle olaylarınkarşısındayız deselerde aslında tam tersi.

basaklisi
14.03.2007, 02:18
Trabzonsporumuzu İstanbul medyasının gündemine bu şekilde sokanları tebrik ediyorum. Aferin size... devam edin... Tüm trabzonsporlular sizinle!!!

"Kan sesi...
Hiçbir şeye bu kadar çok heveslenmediler.

Ancak “Ogün Samast” olmaya heveslendiler. Maçlarda binlercesi “Hepimiz Ogün Samast’ız” diye bağırıyorlar.

Demokrasi mücadelelerini sevmediler.

Gericiliğe ve irticaya karşı tepki göstermeyi sevmediler.

Temiz toplum istemeyi sevmediler.

Soygunlarla-hırsızlıkla kavga etmeyi sevmediler.

Bir tek gün olsun yoksulluk için, açlık için ağızlarını açmadılar, güçsüz yoksullar adına haykırmayı sevmediler.

Ama “birer Ogün Samast olmaya” bayıldılar.

Hafta sonları tribünlerde “Hepimiz Ogün Samast’ız” diye bağırıyorlar avaz avaz.

Ogün Samast; katil...

“Hepimiz Ogün Samast’ız” diyorlar.

Ve ne kadar da çoklar.

Bin, iki bin, üç bin, on bin, yüz bin...

*

Biz geri zekalılar da “derin devlet”i, “katil kim”i, “dış mihraklar”ı, “gizli örgütler”i, “cinayetin arkasındaki sır”rı tartışıyoruz.

Oysa gerçek orada bağırıyor:

“Hepimiz Ogün Samast’ız...”

Kimisi katilin beyaz beresinden bulup kafasına dahi geçiriyor, daha da iyi benzemek ve daha da onun gibi olmak için...

Her taraf onlarla dolu, etrafınıza bakın.

Ben kimi zaman onlarla karşılaştığımda “birazdan bağıracak” diye beklerim. Zaten o da “bağırsam mı?” diye etrafına bakınır, anlarım.

Bu tribünlerde gördükleriniz bağırma olanağı bulanlar.

Birer “Ogün Samast” olduklarını haykırıyorlar.

Ogün Samast; katil...

Donanımlı, kültürlü, akıllı, bilinçli, birer iyi vatandaş olmak... Ülkelerinin ve ailelerinin gurur duyacağı birer kimlik sahibi olmak için hiçbir zaman tepkileri yok.

Adam olmak için bir gün olsun bağırmış değiller...

İnsan olmak umurlarında değil...

“Ogün Samast olmak” istiyorlar.

Ve bağırıyorlar hep birlikte:

“Hepimiz Ogün Samast’ız...”

İyi haltsınız...

Bu ülkeye barışın, sevginin hiçbir zaman gelmeyeceğinin gür sesidir o, dinleyin...

Kan sesi...

Bekir Coşkun "

eys_61
14.03.2007, 02:31
Bekir Coşkun sağduyulu Trabzonluları/Trabzonsporluları da töhmet altında bırakacak bir yazı yazmış,üstelik genel hatlarıyla haklı olduğu bir yazıda.Pek okuduğum bir köşe yazarı olmasa da yangına körükle gidecek tipte biri olmadığını düşünürdüm,yanılmışım.

Mehdi
14.03.2007, 09:02
dostlar amma abarttınız yahu.cinconun parası olmadığı için çim biçme makinesi alamamışlar.ve çimleri o çakıyla biçiyorlarmış olay budur.zaten 35 milyara anlaşmışlar.ne güzel.geçen akşam JÖNaydın amca da ''çakı kapalı atılmıştır.hakem çakının boyunu görmek için çakıyı açmıştır'' diyerek çok güzelde açıklama yapmıştır.yani önemli olan çakıyı atmak değil,çakıyı açık bi şekilde atmak olduğu ortaya çıkmıştır.hatta bunuda ben iddia ediyorum çakı keskin değildi.çakıyı yan hakem bileğleyerek hakem Bülent Demirleke vermiştir.bence abartmayalım.

bu mantık bu şekilde giderse yakında sahaya tank girerse şaşmam.

AtalaY_BuğrA
14.03.2007, 10:07
Ne bıcak ,ne küfür ne de başka birşey maçta ki iki şey lanet olsun dedirttirdi bana. Birincisi malum O.S tezahuratı. İkincisi ise 55-60 yaşlarında (belkide daha fazla) saçları ağarmış bir amcamıza 18-20 yaşlarında birinin bağırsana ulan diyip,1 metre mesafenden gözlerinin içine bakarak bir güzelde küfür patlatması idi. Amcamızın ne anası ne de karısı,kızı kaldı. O maça giden böyle amcalarımız için bu bir keyiftir bağırmak zorunda da değildir sen eğer adamsan iki kişilik bağırır amcanın eksiğini kapatırsın.

Tunga
14.03.2007, 11:09
Ne bıcak ,ne küfür ne de başka birşey maçta ki iki şey lanet olsun dedirttirdi bana. Birincisi malum O.S tezahuratı. İkincisi ise 55-60 yaşlarında (belkide daha fazla) saçları ağarmış bir amcamıza 18-20 yaşlarında birinin bağırsana ulan diyip,1 metre mesafenden gözlerinin içine bakarak bir güzelde küfür patlatması idi. Amcamızın ne anası ne de karısı,kızı kaldı. O maça giden böyle amcalarımız için bu bir keyiftir bağırmak zorunda da değildir sen eğer adamsan iki kişilik bağırır amcanın eksiğini kapatırsın.

Bu işlerin düzelmesi için bir umut varsa, o da böyle düşünen ve benzer şeylerden rahatsız olan insanların sayısının artmış ve artıyor olmasıdır.

Gürkan
14.03.2007, 11:19
ama
ne yazık ki rahatsız olan insanların artmasından ve rahatsızlıklarını dile getirmesinden rahatsız olanlarda var.

sweetrose
14.03.2007, 11:21
ama
ne yazık ki rahatsız olan insanların artmasından ve rahatsızlıklarını dile getirmesinden rahatsız olanlarda var.

Tek cümle ile aslında problemler dizesini açıklamış oldunuz. Tebrikler. Bu cevabınız konunun ehemmiyeti açısından çok önemli. Bu yüzden tartışılması gereken, rahatsızlıkları dile getirenlerden rahatsız olan grubun düşünceleridir.

TSelif
14.03.2007, 11:23
55-60 yaşlarında (belkide daha fazla) saçları ağarmış bir amcamıza 18-20 yaşlarında birinin bağırsana ulan diyip,1 metre mesafenden gözlerinin içine bakarak bir güzelde küfür patlatması idi. Amcamızın ne anası ne de karısı,kızı kaldı.

Yazıklar olsun yazıklaaaaar :mad:

Hüseyin Bağdat
14.03.2007, 11:24
ama
ama ne yazık ki küfürlü tezahüratlara eşlik etmeyenler rakip takıma küfür etmeyenler,tehdit ediliyor ve küfür yiyor kendi taraftarı tarafından...:mad:

Mustafa AYDIN
14.03.2007, 14:55
Her tribün kendi içindeki pislikleri temizlese,biraz olsun bu şiddetin önüne geçilemez mi ??

Cem Yavuz
14.03.2007, 15:31
Bütün takımlar kendilerine yalakalık yapan kendi lehlerine anıran BESLEMELERİNİE BEDAVA BİLET,BEDAVA KOMBİNE vermekten ,CEPLERİNE PARA koymaktan vazgeçip, o tribünlere hakikaten takım sevgisini yasayan akıllı adamlar geldiğinde şiddet te küfür de biter...
Buna Trabzonspor da dahil...

Gürkan
14.03.2007, 15:35
anlık sinirle küfredenler bir gün gelir durulurda, oraya küfretrmek kırak dökmek için gidenler bunları kendine hak görenler zor durulur.

Özkan
14.03.2007, 16:15
Bak İtalya'ya, en büyük takımlarını gözlerini kırpmadan ligden düşürdüler. İngiltere'de böyle holiganlar takımlarının maçlarının olduğu gün gidiyorlar karakola, geceyi nezârethânede geçiriyorlar. Önlem böyle alınır.

liginefendisi
14.03.2007, 17:07
Selam;

Çok hoşuma giden bir teşhis vardı,özet olarak şöyle açıklayabilirim ;"Halkın huzurunu sağlamak için terörü yok edeceğiz demeniz yeterli değildir;çünkü bütün silahları yok etseniz bile cinayet işlemek isteyen biri bunu taşla da yapabilir.Önemli olan failleri çabuk bulup hakettikleri cezaya çarptırabilmenizdir"
Sporda ve bilhassa futbolda şiddet sanırım İskandinav ülkeleri hariç bütün Avrupa'da var...Holiganlık kelimesini İngilizler sayesinde öğrenmedik mi?İtalya,Belçika,Hollanda hepsi futbolu şiddetten arındırmaya çalışıyor ama bizdeki gibi "dostlar alışverişte görsün" şeklinde değil...
Bence şiddet istemeyenler önce samimi olmalı ve işe özeleştiriyle başlanmalı..Bu konuda umarım 22. yüzyılda olumlu gelişmeler olacaktır ülkemizde...

Külünkoğlu
14.03.2007, 17:28
Zamanında insanlar birbirlerine haber vererek İstanbul'un orta yerinde satırlarla hemde sabahlama denilen o mühim ! aktivite ile birbirlerine saldırırlardı. Bir çok insan bu savaş sahnelerini aratmayan kavgalarda hayatlarının geri kalan bölümünde taşıyacağı izler edindiler.

O günden bugüne şiddet oranı yükselmediyse yine kendi içlerinde insanlığı fazlaca yitirmemiş olan birilerinin " durun yahu niye birbirimize vuruyoruz, yöneticiler iş ortaklığı yapıyor, onlar beraber paraları kazananıyor yiyor da biz niye birbirmize vuruyoruz" demesi sayesinde bu olaylar duruldu. Onların sayesinde çünkü iş yöneticilere kalsaydı pek bir şey değişmeyecekti çünkü hali hazırda yine aynı yöneticiler kulüplerde görev yapıyorlar.

Bir maç düşünün pazar günü perşembeden taraftar grupları deplasmana gidiyor. Bunların kalacak yerleri yemesi içmesi yöneticiler tarafından karşılanıyor. Ama o da ne taraftar grubu çoluk çocuk sahibi bir esnafı gözünü kırpmadan bıçaklayarak öldürüyor. Bu yöneticiler nasıl uyayabiliyorlar ? bende kime söylüyorum canım.

Trabzon'a gelen bir gruba bakalım. Kanunen üzerinde bulunması gereken kimlik,ehliyet bunlardan hiçbirine sahip olmayan, üzerinde uyuşturucu madde çıkan, durun daha bitmedi 40-50 cm boyunda çok sayıda satır 1,5 metre boyunda 2 adet balta, 2 tane kılıç şimdiiiii bu şekilde maçla muçla alakası olmayan İstanbul'da yakalanan birisinin sonu ne olur ?

Peki Trabzon'daki sonucu nedir ? hemen yöneticiler hiç utanmadan sıkılmadan Vali, Emniyet Müdürü hatta İçişleri Bakanı aranır ve malum güruh serbest bırakılır. siz şuana kadar Trabzon'da bu sebeblerden tutuklanan bir kişi bile hatırlıyormusunuz?

Devamı gelecek...

Külünkoğlu
15.03.2007, 09:17
Büyük kulüplerin bazı yöneticileri için üstte saydığımız, örneğini verdiğimiz olayların hiçbir önemi yoktur. Onlar sadece bir takım gruplara para vererek maç başlamasına yakın yada maç içerisinde "el salla, el salla, falanca filan el salla" demesi yeterli gelir hatta biraz da fazla kaçar ağızlarının kenarlarından sular akmasına sebeb olur. Kulüp yada takım taraftarlığı bir kenara bırakılır tamamen rant ve şahıs taraftarlığı yapılır. Bahsettiğimiz ölen yaralanlar için bir sızı hissetselerdi şuan bunları yazıyor ve tartışıyor olmazdık.

Bütün bunların yanı sıra taraftarın, dilime dolandı "taraftar" demeyelim. Çünkü bunların neyin taraftarı olduğu hiçbir zaman belli değildir. Seyirci diyelim. Seyirci'nin etkisi katkısı nedir ? şiddeti konuşuyorsak şiddeti kimler yapar ? sorusuna cevap aramalıyız. Şimdi bir profiller düşünelim okulda okuyan, işi olan, sorumlulukları olan bir insanın hiç tanımadığı bir insana olağanüstü şartlar oluşmadığı sürece şiddet uygulaması mümkünmüdür ? Hayattan bir beklentisi kalmamış, işi gücü olmayan, sokakta yolda yüyürken bile hiç kimseye gözlerini germe cesaretine erişmemenin ezikliği ile yaşayan, onun için tek ego tatmin etme yeri tribunler olan bir kişinin şiddete yönelmesi daha doğrusu yönelmemesinin olasılığı nedir ? İnsani hassasiyetleri, gururu, onuru olmayanların "taraftarlık" adına hassasiyet taşımalarını, kulübüne camiasına sahip çıkmalarını beklemek en hafif tabirle ahmaklık değil de nedir.

İşte son olarak Aykut Adıyaman'nın ölümünde 32 kulüp taraftarı birleşti tribunlerde şiddeti biterelim dendi. Demesine dendi de Sakarya'da bu sözü verenlerin hiçbiri tribunlere hakim olan yöneticilere birebir ulaşabilen sözcüler değillerdi ki. Dolayısı ile onların verdiği sözler havada kalması beklenen bir sonuçtu. (Bkz.Ankaragücü Bjk maçı)

Kontenjan uygulamasından sonra özellikle İstanbul ve çevre illerdeki stadlar fanatik yetiştirme merkezi haline dönüştü. 300-400 kişilik değişmeyen kemikleşmiş grupların yanına 600-700 kişilik maç seyretmeye gelen hani " takımı desteklerim ama kimseylede işim olmaz" diyenlerin oluşturduğu gruplar vardır. Ama işin rengi öyle olsa keşke, malum grupların tahriki ve (rant, can damarları da budur) yönlendirmesiyle rakip seyirci tarafından hakarete, şiddete maruz kalanlar "bir daha ki sefere görüşürüz" desturunu almış olarak staddan çıkarlar. Değişen sadece 600-700 kişilik gruptur. Kemik kadro aynen devam eder. Bu sayede ev sahibi olan kulüpler Türk futboluna derin hizmetleri olan/olacak olanlara hizmet etmenin ! haklı gururunu yaşarlar.

Bitmez...

Travelair
16.03.2007, 14:39
Kanunu çıkarmak mı uygulamak mı önemli? GEÇEN hafta Ankaragücü-Beşiktaş maçı oynandı. Haftalar öncesinden olayların olacağı belliydi. Sonunda oldu da. Neden? Nedeni çok basit... Polis Ankara’ya gelen 10 otobüs dolusu Beşiktaş taraftarını çeviriyor, otobüste arama yapıyor; tabanca, bıçak, döner bıçağı ne ararsanız buluyor. Ama otobüsün içindeki hiçbir taraftar bu silahları üstüne alınmıyor, hepsi "Bunlar bizim değil" diyor. Poliste bu taraftarları alıp nezarete tıkma ve fişleyip gönderme yetkisi yok. Bu, işin bir tarafı. Diğer tarafta yine aynı şekilde potansiyel tehlike Ankaragüçlüler, Ankara’nın iki yerinde toplanıyor. Polis müdahale ediyor, bunların olay yapacakları belli. Ama alıp nezarete atamıyor. Yani, potansiyel tehlikeli seyirciyi polisin, maçtan evvel nezarete atıp, fişleyip maçtan sonra salıvermesi gerekir. Ama, kanunda böyle bir şey yok. Büyüklerimiz diyorlar ki, "Değişecek" veya "Cak"... Yıllardır görmediniz mi, hep böyle oldu. Ben de diyorum ki, "İnşallah, yaparsanız maşallah." Not: Kanun çıkarırsan bir yere kadar başarılı olursun. Onu uygulayacak cesaretteki bir devletin yoksa, kanunun mükemmelini bile çıkarsan hikaye. Erman Toroğlu

DrAgO
16.03.2007, 14:51
maclar sinama veye tiytro diil bu olaylardan şikayeti olan gelmesin maca tv den daha iyi izlenir heryerde olduğu gibi tribünün raconuda bu

Travelair
16.03.2007, 14:56
Öğrenebilir miyiz neymiş tribün raconu?

DrAgO
16.03.2007, 15:10
söyleyim reis gitip kolduğa güzel güzel oturup cıt cıt yemek

Travelair
16.03.2007, 15:20
Yok yanlış biliyorsun Bağırsana lan diye deden yaşındaki adama kabadayılık yapmak, sağındaki solundakine küfür etmek, karşı çıkanı yerlerde sürükleyip tekmelemek, rakip taraftara koltuk atmak, sahaya taş atmak, futbolcuya bıçak atmak, döner bıçaklarıyla insanları doğramak

DrAgO
16.03.2007, 15:24
abi benden büyüksün galiba ama bak ne diycem evde pılazmanın karşısında cayını alıp yanına öle cekyata uzanarak mac izlemek daha zevkli olur

Travelair
16.03.2007, 15:31
Birşey anlatmaya çalışıyorum. İnsanları zorla hiçbir şeye ikna edemezsin. Eğer çekirdek çıtlatmasını istemezsen bunun cevabı o insanı korkutmak ezmek değildir. Bağıran bağırır, bağırmayan bağırmaz. 60 yaşındaki adamın da hakkı Trabzonspor'u staddan seyretmek, ama can tehditi altında değil. Belki boğazı kısık? Belki bir derdi var? Belki hasta ölecek? Belki bağıramıyor... Öyle değil mi? Karşındakinin halini düşünmezsen o zaman kimse birbirini düşünmez böyle kan gövdeyi götürür. Dışarda birisine küfür etsen sana dava açar. Ama otobüste bıçak, tabanca, tüfek, falçata, satır yakalanırsa "Nerde katliam yapacaksınız?" diye soran olmuyor. Gençsin diye söylüyorum. Büyüklerini saymazsan, küçüklerini de sevmezsen hayatta bir adım öteye gidemezsin. Bu hayatın kuralıdır

sinancan
16.03.2007, 18:34
ne ceza verirsen ver... trübündeki her insan buradaki gibi değil... tuttuğu takım için herşeyini ve hayatını ortaya koyan insanlar ... bütün dünyada bu böyle fanatizim olgusu fanatik trübün olgusu yerleşmiş yani trübünün iyi yada kötü şekilde tecrübe edinmiş insaların ağırlkta olduğu bir yer o yüzden şiddet bitmez.ve daha entarasanı şiddetin bitmesininde ne medya nede taraftarlar istemez çünkü tirbünde şiddet biterse kim kime gövde gösteresi yapacak... he ben bunlar doğurudru demiyorum ama bu işin doğası bu.

buna sebepde basın.. 32.gündeki programda ts taraftlar derneğindeki adam çok ii açıkladı ; sen gel boş kahve bas ist basın bunları cengaver die yazsın, e biraz taraftarlık varsa içinde intikam için hırs yaparsın ? ee sonuç nedir = triübünde şiddet ...

sebepleri çoğaltırız... boşuna kafa yormayın bence bitmez oğlu bitmez.

sweetrose
16.03.2007, 19:47
veremli düşünüyorum galiba... Önce düşündüm ve yazmaktan çekinmiyorum üzülecekse insanlar! İnsanların en yakınları, akrabaları, kardeşleri, mahremlerinin canı yanarsa, önce fevriyat sonra tepki, etkilerin en büyüğü olması için geniş çaplı yakarışlar. Belkide bunu bekliyoruz...

Son olarak Beşiktaş-Ankaragücü maçında bu sahnelere şahit olduk. Bir baba ve çocuğu... Tanrı'nın yarattığı varlık nasıl olurda; bir soyuttan "spor" daha basit ve anlamsız olabilir. Malesef oldu!

Heyhat!

Baba, çocuğunu koruma güdüsünü unutarak, takımının 'uğruna', polislere saldırıyor; hiç umursuzca. Bu kadar acizlik ne içindir? Bu kadar düştük mü?

Yazmakla çözülseydi...

BURAK DOGU
16.03.2007, 22:02

madem bu adam bağırdı o amcamıza siz neden bu adamı orada yıkmadınız? heee bizde de cemil bağıırır millete bağırın diye ama asla kimseye küfür etmez yada ben duymadım kendi kendine parlar bağırınca söner:D ama birine küfür etse ben dahil kimse buna müsade etmez...

BURAK DOGU
16.03.2007, 22:04
veremli düşünüyorum galiba... Önce düşündüm ve yazmaktan çekinmiyorum üzülecekse insanlar! İnsanların en yakınları, akrabaları, kardeşleri, mahremlerinin canı yanarsa, önce fevriyat sonra tepki, etkilerin en büyüğü olması için geniş çaplı yakarışlar. Belkide bunu bekliyoruz...

Son olarak Beşiktaş-Ankaragücü maçında bu sahnelere şahit olduk. Bir baba ve çocuğu... Tanrı'nın yarattığı varlık nasıl olurda; bir soyuttan "spor" daha basit ve anlamsız olabilir. Malesef oldu!

Heyhat!

Baba, çocuğunu koruma güdüsünü unutarak, takımının 'uğruna', polislere saldırıyor; hiç umursuzca. Bu kadar acizlik ne içindir? Bu kadar düştük mü?

Yazmakla çözülseydi...

o baba kız olayını bende biliyorum adam polislere neden beni bırakmıyorsunuz geçeyim güvenli tarafa diye kızıp bağırıyordu...

BURAK DOGU
16.03.2007, 22:07
Trabzon taraftarı diğer taraftarlara göre daha fazla takımına bağlı, daha efendi bir imaj sergiler... ancaaaak ne zaman ki ona hedef olarak bir provakasyonla karşılaşırsa buna da tepkisiz kalmaz... diğer takım taraftarları gibi ne kendini ezdirir, ne de ezer... ruhundaki asaleti her zaman gösterir... Trabzon olduğunu o şehrin insanları olduğunu hissettirir...

sweetrose
16.03.2007, 23:14
İnsanlık hasletleri, Asım'ın neslinden gelen insanlar için; '90 dakikalık' dünyevi zevkler için nasılda değişiyor? Değişiyor; usulca hemde...

Maçlarda insanlık adına yapılan tek özgürlük; şiddetin doğurduğu dayanılmaz hafiflik galiba. Bunun maliyeti ise; insanlık adına spor; barış adına spor...

Maçlarda, birbirine saldıran grupların; milli maçlarda kardeşcesine, gırtlakları yırtılırcasına bağırması ise; işin cabası, anlaşılamaz tarafı. Rekabet denilen, şeytan aczi bu kadar verimli demek ki...

Anlamak için yaşamak gerekmiyor( kendine, ailene, akrabana, arkadaşlarına zarar gelmesi ), anlamak, düşünmek ve empati ile yaklaşmak yeterlidir.

liginefendisi
16.03.2007, 23:18
Selam;

Lafı çevirmeden sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim çünkü uzun bir yazı olacak gibi...Bence şiddetten kurtuluşun yolu çekirdekçi kitlenin artmasından geçiyor!Türkiye'de kaç takımın taraftarı deplasmana gerçekten takımını desteklemek için gidiyor?Ya da çekirdekçiler polisiye olaylara karışır mı?
Forumda adı sürekli aşağılanarak geçen çekirdekçi kitlenin bir mensubuyum hem de en azılısından...Maç izlerken bağırmayı sevmiyorum bu bana bir türlü mantıklı gelmedi.Hani kulübün bir marşı olur ya da klasik bir tezahuratımız keyiflendiğimiz anda bütün stadın ağız birliğiyle söylediği buna amenna ama zıplayarak tezahürat yapmanın manasını anlayamıyorum...
Türkiye'de kulüpler başarı için gerçekten geniş bir taraftar kitlesine ihtiyaç duysaydı Gençlerbirliği Ersun Yanal'la zirveye bu kadar yaklaşamazdı herhalde...Aksine ben Türkiye'deki bilindik taraftar modelinin takımlar için zararlı olduğuna inanıyorum.Lig maçlarındaki galibiyetlerde takımı karşılamak için havaalanına gidecek kadar sevincini yoğun yaşayan grupların nefretinin de aynı yoğunlukta olduğuna hepimiz şahit olduk herhalde...Kaldı ki dünya üzerinde hiçbir takım yoktur ki uluslararası arenada bu taraftar profili vesilesiyle başarılı olsun...
Avrupa'yı işaret eden örnekler bana nedense bir türlü cazip gelmiyor çünkü bırakın uygarlığı biz kültür olarak da onlardan çok farklıyız...Biz sevincimizi grup halinde omuz omuza yaşamayı seviyoruz onlardaysa her koyun kendi bacağından asılıyor;ancak bu birlik,beraberliğin futbola ve tribünlere yansıması maalesef olumlu olamıyor...
Trabzonspor seyircisi olarak biz çok fazla hor görülmüş bir kitleyiz.Bu sebepten de bazen orantısız tepkiler verebiliyoruz...Diğerlerine göre holiganizm bizde daha makul seviyede yaşansa da bence bizim içinde durum o kadar parlak değil...Maalesef biz de hala iç çekişmeler yaşıyoruz...Grupların olduğu her yerde iktidar kavgası olacaktır bunun aksi eşyanın tabiatına aykırıdır.Bu sebepten şiddetin azalması maçları "izlemek" için giden "seyirci" sayısının artmasından geçiyor...
Tam da bu noktada taraftar sitelerinin bence en önemli görevi ön plana çıkıyor; "takımı nasıl destekleyeceği konusunda taraftarları yönlendirme konusu"yani...

smertkan
17.03.2007, 09:01
rüzgar eken fırtına biçer diye bir laf var.

Takımın sahada yetersizse başlıyorsunuz kazanmak için hakeme rakibe hatta kendi taraftraınıza hucüm etmeye.Tabi bu yalnız taraftarda değil sahadada böyle.(Örn Ufukhan fb maçında Uğur boral attığı tekme ayrıca direkt kırmızı karttır)
Sadece biz bu durumda değiliz bakın son maçlarınmıza ne tekmeler var ne kasti fauller hakemlere ne tepkiler yapılıyor.

Televizyon başında bile bu maçı kazanacağızı geçin çok iyi oynayacağız diyemeden mide fesatları içinde izliyorsunuz.

Rüzgarı ekiyorlar çok iyi takım kurduk kesin şampiyonuz sonra takım dökülüyor herkes stres azıcık düzeliyor Şampiyonlukta varız deniliyor ilk maçta yeniliyorsunuz tabi sahadada varlığınız yok.

Şimdi soruyorum bu kokuşmuşluk ortamında nasıl olmasın şiddet?

aysegul61
19.03.2007, 09:28
Tribünlerdeki şiddet o kadar göz korkutmuşki benden bir örnek olarak ailem maça gitmemi istemiyorlar.Büyük ihtimalle şiddete maruz kalabileceğimi düşündüklerinden..Sizce böyle düşünen bir tek benim ailemmi?Dayanamayıp cevaplıyorum tabii ki hayır!!!
Birkaç kendini bilmez yüzünden takımımızı tribünde desteklemekten mahrum kalıyoruz...:mad:

6Şafak Aydın1
30.03.2007, 12:22
Futbolda şiddet kanunu değişiyor

30 Mart 2007 11:50

Stada silah, kesici veya delici alet, sis veya ses bombası sokan kişiler hakkında hapis cezası öngörülürken, müsabakalardan men ve para cezası getiriliyor.

Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önlemeye Dair 5149 Sayılı Kanun'da değişikliğe gidiliyor.

Kanunun yeni halinde mevcut kanunu uygulamayan mülki amirler hakkında 'görevi kötüye kullanmak' yahut 'görevi ihmal' suçundan doğrudan soruşturma açılabilecek. Stada silah, kesici veya delici alet, sis veya ses bombası sokan kişiler hakkında hapis cezası öngörülürken, müsabakalardan men ve para cezası getiriliyor. Ayrıca yasaklı olmasına rağmen spor alanlarına girenlere, bu kişilere yardımcı olanlara ve önlem almayanlara 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası verilecek.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Köksal Toptan hazırlanan yeni kanun teklifini, ilk kez Futbol Extra'ya açıkladı. Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önlemeye Dair 5149 Sayılı Kanun'un çok iyi çalışılmış ve hazırlanmış bir yasa olduğunu, ancak yasanın uygulamasında sorunlar ortaya çıktığını belirten Toptan, "Taşrada küçük illerde zaman zaman bu uygulamalar yapıldı. Buralarda valilerin başkanlığındaki güvenlik kurulları bu yasanın uygulanması anlamında bir takım yaptırımlara gitti, ama büyük kulüplerin bulunduğu şehirlerin yöneticileri için böyle bir yola tevessül edilemeyince bu kanunun rafa kaldırıldığı gibi bir izlenim doğdu. Şimdi anladık ki, güvenlik idarecilerini, valileri, kaymakamları, daha sorumlu davranmaya sevk edecek bir düzenlemeye ihtiyaç var. Onları bu yaptırımları uygulamaya mecbur edecek bir düzenlemeye ihtiyaç var. Benim verdiğim ve hem grubumuzun hem de Sayın Bakanımız Mehmet Ali Şahin Bey tarafından incelenmekte olan yasa tasarısı buna bir çözüm getiriyor.

Artık 5149 sayılı yasayla yüklenen görevleri yerine getirmeyen idareciler hakkında ceza kanunumuzun 'görevi kötüye kullanmak' yahut 'görevi ihmal' suçundan doğrudan soruşturma açılabilecek. Bu çok önemli bir yaptırım. Yani her hangi bir ilin valisi o ilde olan olaylar nedeniyle o yasanın vermiş olduğu yetkileri kullanmaz, yaptırımları yerine getirmezse doğrudan ceza kanunu ihlal etmiş olacak ve hakkında soruşturma açılacak. 5149 sayılı yasanın bana göre eksiği az. Sorun yasanın uygulanmamasından kaynaklanıyordu. İşte benim şimdiki kanun teklifim temel olarak bu yasanın uygulanmasının sağlanmasına dönük" ifadelerini kullandı.

5149 sayılı yasanın genelde cezai yaptırımlar içermediğini, daha çok para cezaları ve müsabakadan men cezaları getirdiğini dile getiren Toptan, "Burada bazı suçlarda değişiklik yapma ihtiyacı ortaya çıktı. Kanun teklifimizin hemen birinci maddesinde fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmediği yahut suç oluşturmadığı takdirde silah, kesici veya delici alet, sis veya ses bombası sokan kişiler hakkında bir hapis cezası öngörülüyor. Artı, müsabakalardan men ve para cezası getiriliyor. Kanuna göre, yasaklı olan kulüp başkanı, yönetici veya taraftarın spor müsabakası alanına gitmek yerine o gün o saatte karakolda bulunması lazım geliyor. Ancak baktık ki bunun pratikte uygulama alanı yok. Bunun yerine, yasaklı olmasına rağmen müsabakalara girenlere doğrudan bir cezai yaptırım getiriyoruz. Yasaklı olmasına rağmen spor alanlarına girenlere, bu kişilere yardımcı olanlara ve önlem almayanlara 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası şeklinde bir hüküm getirdik. Yoksa başka türlü uygulanmıyor, kimse bakmıyor. Yahut bir kulüp başkanına müsabakadan men cezası veriyorsunuz, kulüp başkanı sadece şeref tribününe gitmiyor, kendi locasına gidip maçı seyrediyor. Yani kanun amacına hizmet etmemiş oluyor" dedi.

"İstanbul Valisi, 5149'u uygularsa hiçbir sorun kalmaz"
Herhangi bir baskıyla karşılaşmasalar bile büyük kulüplerin bulunduğu yerlerin idarecilerinin kulüplerle karşı karşıya gelmemek için olayları görmezlikten geldiğini söyleyen Toptan, "Halbuki bu yasa çıktıktan sonra statlarda adam öldürüldü, insanlar dövüldü, seyirciler birbirini yaraladı. Kanun uygulandığı takdirde akıl almaz para cezaları var. Bu yüzden bundan sonra kimse bu tip olayları artık yapamaz. Öyle cezalar var ki, kulüplerin yöneticileri artık müsamaha gösteremez. Mevcut yasada kanunu uygulamayan yöneticilere ne ceza verilir konusunda bir boşluk vardı. Bunun bir yaptırımı yoktu. Ama şimdi benim teklifim yasalaşırsa o idareciler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 'görevi ihmal' yahut 'görevi kötüye kullanma' suçu nedeniyle savcılık soruşturma başlatabilecek" diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler'e büyük görev düştüğünü, Vali Güler'in 5149'u uygulaması halinde hiçbir sorunun kalmayacağını söyleyen Toptan, "Herhangi bir kişi savcıya bir dilekçe verdi mi savcı soruşturmayı başlatır. Pazar günü oynanan bir maç nedeniyle pazartesi günü bir gazetede çıkan gazete kupürünü ekler, iki satırlık dilekçe verdi mi savcı derhal o ilin yöneticisi hakkında 'görevi ihmal' veya 'görevi kötüye kullanma' nedeniyle dava açar. Bunu uygulamamız lazım. Bir de İstanbul Valisi'ne çok önemli görev düşüyor. İstanbul Valisi 5149'u uygularsa hiçbir sorun kalmaz. Şimdiye kadar uygulanabilseydi sorun kalmazdı. Ama hiç olmazsa bundan sonra kullanabilir. Cezası olan stada girerse 3 aydan 1 yıla kadar hapis. Onu oraya sokana da 3 aydan 1 yıla kadar hapis, müsamaha eden, görmezden gelen de aynı biçimde cezalandırılacak. Spor müsabakalarının yapıldığı kapalı veya açık alanlara 11. maddede sayılan her türlü silah, kesici veya delici alet, sis veya ses bombası sokan kişiler, fiil daha ağır bir cezayı gerektiren bir suç oluşturmadığı takdirde 3 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak. Ayrıca 6 aydan 1 yıla kadar müsabakaları seyirden men edilecek" şeklinde konuştu.

Yeni ceza sisteminde stada çakı sokma teşebbüsüne 3 ay hapis cezası verileceğini belirten Toptan, "Sahaya çakmak atmak değil, yeni ceza sisteminde bunu stada sokma teşebbüsü üç ay hapis. Bunu şayet atarsa başka bir suç da oluşturabilir. Yan hakemi hedef alarak attıysa o zaman bir de yaralamaya teşebbüs oluyor ki, bunun cezası çok daha ağır olacak" ifadelerini kullandı.

'Topyekun bir şuur etrafından toplanılmazsa futbolda şiddeti önlemeyiz'
Topyekun bir şuur etrafından toplanılmazsa futbolda şiddeti önlemenin çok zor olduğunu kaydeden Toptan, "Kulüp başkanlarının tamamı taraftarlarını daha fanatikleştirmeye, tahrik etmeye dönük. Kimse bilgilendirmeye dönük açıklama yapmıyor. Herkes taraftara ve tribüne beyanat veriyor. Bunlar yazılmasa, söylenmese, yayınlanmasa, kulüp başkanları bunları söyleme gereğini de duymayacaktır. Burada olaya yukardan topyekün bakmak lazım. Maalesef kulüp yöneticileri kadar fanatik olan kulüp yazarları var. Bunlar da kulüp yöneticileri gibi çalışıyor. Kulübün içişlerine müdahale ediyorlar. Bunun tam tersini yapmak lazım. Kulüp yazarlığı varsa, onun görevi kendi kulüp yöneticilerini dikkate davet etmek olmalı. Onları daha olgunlaştırmaya çalışması lazım. Herkes için söyleyemem ama maalesef spor yazarlarımız bunun tersini yapıyor. Kulüp başkanı ve kulüp yöneticileriyle iyi geçinip, oralardan haber alıp onu kullanmak gibi bir amaç güdüyorlar. O zaman da olmuyor. Topyekün bir şuur etrafından toplanılmazsa futbolda şiddeti önlememiz çok zor olur" dedi.

5149'da medyayla ilgili de yaptırımların olduğunu, ancak diğerleri gibi bugüne kadar bu kanunun medya ile olan kısmının da uygulanmadığını söyleyen Toptan, şöyle devam etti:

"Mesela Sayın Bakanımız Mehmet Ali Şahin, Sayın İçişleri Bakanımız Abdülkadir Aksu iki kere genelge gönderdi, 'Bu kanunu uygulayın' diye ama uygulanmıyor. Şimdi ne olacak, 5149 sayılı kanunla verilen görevleri yerine getirmeyen kamu görevlileri Türk Ceza Kanunu'nun 257. maddesine göre cezalandırılacak."

"Türk Futbolunda 3 büyük kulüplere her alanda ayrım yapılıyor"
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in şike ve dopingin engellenmesiyle ilgili yeni bir çalışmasının olduğunu ifade eden Toptan, "Sayın bakanımız Mehmet Ali Şahin'in bu konuda gayretini takdir ediyorum. Bir çare bulalım diye uğraşıyor. Şenes Erzik bu konuda 'Şike ve benzeri olaylar karşısında hapis cezası yerine federasyonlara yetki verip idari yaptırımlar uygulanmalı' dedi.

Çünkü Sayın Şahin'in Türk Ceza Kanunu yapılırken şike konusunu da buna ekleme düşüncesi vardı. Ancak Sayın Erzik ısrarla 'Şike ve benzeri olaylar konusunda yaptırım yetkisi Federasyona verilmeli, aksi takdirde bu konu FIFA veya UEFA'dan dönebilir' deyince biz de bunu Türk Ceza Kanunu'na koymadık" diye konuştu.

Türk futbolunda 3 büyüklerle diğer kulüpler arasında her alanda bir ayrım yapıldığının kesinlikle görüldüğünü belirten Toptan, "Maalesef sadece bu kanunun uygulamasında değil, her alanda bir ayrım yapıldığı kesinlikle görülüyor. Kesinlikle üç büyükler lehine bir ayrım yapılıyor. Üç büyük kulüple diğerleri arasında Merkez Hakem Kurulu, Futbol Federasyonu ve idareciler tarafsız olmuyor, olamıyor" şeklinde konuştu.

http://www.internetspor.com/v3/futbol/haber.php?haberID=47444

gerisiyalan
30.03.2007, 13:11
Selam;

....Bu sebepten şiddetin azalması maçları "izlemek" için giden "seyirci" sayısının artmasından geçiyor...
Tam da bu noktada taraftar sitelerinin bence en önemli görevi ön plana çıkıyor; "takımı nasıl destekleyeceği konusunda taraftarları yönlendirme konusu"yani...

Evet, bir maç nasıl izlenir?
Maçı niye izliyoruz?
Gol atarsak bağırmak için mi maçı izliyoruz?
Gol atamazsak bağırmayacak mıyız o zaman? İyi gün dostu muyuz sadece?
Gol olmadan da bağırmalıysak, 90 dakika mı bağırmalıyız?
Maç boyu bağırmanın ne kadar bir faydası olur saha içindeki sporcular lehine?
Arkaplanda kuru gürültü olmaz mı amaçsız bağırmak?
Ne yapalım o zaman, bağırsak olmuyor, bağırmasak olmuyor !!!
Yoksa, en iyisi acaba çekirdekçi gibi maçı izleyip, sadece GEREKTİĞİNDE mi bağırmak?
Peki ne zaman gerekir?

Mesela üst üste iki tane pozisyonda hakem takdir hakkını rakip lehine kullanırsa, mesela oyuncumuz yatarak atak keserse, mesela takımımız bir üçgen yapıp rakip oyuncunun başını döndürdürse. Mesela yani...

sweetrose
30.03.2007, 16:07
meselalar çoğalacak ama gerçekler...

Erdinç Dilek
30.03.2007, 16:21
futbol oyunu ne zaman kendi içinden sıyrılarak maddi bir sektör halını aldı işler ondan sonra kızıştı, futboluda maddi kaygılar yüzünden kirlettiler, futboldan ekmek yiyen bir sürü adam var, yazısıyla, yorumuyla, formasıyla, ticari kaygı işin içine girdiğinde rebaket olgusu ön plana çıkıyor ve pazarlanacak futbol takımını daha ön plana çıkartmak için özellikle medya kullanılarak reklam yapılıyor, acımasızca biz bir yana dünya bir yan aedebiyatı yapılarak o takıma gönül verenlerin beyni yıkanıyor, beyinleri yıkanmış onca toplulukta nereye sürersen o tarafa sorgusuz sualsiz gidiyor, artık sahada oynanan futbol değil, ne olduğunu bend ebilmiyorum sanırım benimde beynim yıkandı.... saygı ve sevgiyle

smertkan
01.04.2007, 09:40
Şiddet sadece tribündemi, trafikte sokakta lokantada evde şiddet artık her yerde doğal olarak sporada yansıyor.Bu işte öyle kanunla falan düzelmez.

Hele kafasını kuma gömmüş deve kuşu misali sporda şiddeti önleme nutukları ve uygulamaları çok komik kaçıyor.Toplum olarak şiddet mayınları içinde geziniyoruz.Yarın bir serseri mayının gelip bize çarpmyacağıda belli değil.

Bunları yazarken yanlış anlaşılmasın Şiddet istediğimden değil ancak bir şekilde dolmuş bir bardağın sahadaki yetersizliklerden yada en küçük yanlış anlamadan dolup taşması o kadarda anlaşılmayacak bir şey değil.

Gerçekten hoş görüsüz bencil saygısız yardımlaşmayan paylaşmayan bir toplum haline geliyoruz ve bunun sonucu şiddet ortaya çıkıyor.

erdalkilicoglu
03.04.2007, 12:17
Buyuk sehirlerin getirdigi hastaliklardan biri, din iman kalmayan bir ortamin sonuclari saygi ve sevgi degerlerinin olmadigi bir ortamda her sey olur bilgisaray cikdi mertlik oldu diyenler var evet bende sunu diyorum din iman kalmadimi ne mertlik ne din nede iamn alkol / kumar / eroin / para hastaligi / mal mulk hastaligi ve bunlarada yetisemiyen bazilari ve sayre ve sayre allah korkusu olmuyunca kardes sevdasi olmuyunca ve devam ede biliriz eehhhh ne yapsinlar ortam bu bunlar azalmaz gitdikce dahada fazlalasir malesef.

Hüseyin Çümen
04.04.2007, 20:48
Trabzon taraftarı diğer taraftarlara göre daha fazla takımına bağlı, daha efendi bir imaj sergiler... ancaaaak ne zaman ki ona hedef olarak bir provakasyonla karşılaşırsa buna da tepkisiz kalmaz... diğer takım taraftarları gibi ne kendini ezdirir, ne de ezer... ruhundaki asaleti her zaman gösterir... Trabzon olduğunu o şehrin insanları olduğunu hissettirir...

aynen katılıyorum TRABZON taraftarı asla şiddet uygulayan ortalığa sataşan bi taraftar değildir bu istanbulun ezik takım hayvanlarında özellikle bejeke hayvanlarında çok var geçen sene kadıköy e bi gidişleri vardı sokaktan geçenlere vuruyorlar taksilerin camlarına vuruyorlar evleri taşlıyorlar bu adamlar terörist bunların amacı spor falan değil tamamen şiddet işte TRABZONSPOR un hiç bir taraftarını böyle oluşumlarda görmessiniz ama TRABZONSPOR taraftarı nı bu tür hayvanlıkları yapanların karşısında görürsünüz hayvanlığa haksızlığa tahamülü yoktur yapanı yaşatmaz

erdalkilicoglu
05.04.2007, 00:26
Din iman kalmayan bir ortamda her sey beklenilir.

daha basindayiz daha neler neler gorecegiz hele hele istanbul takimlarinin taraftarlarindan yonetimlerinden ve destekticilerinden.

golebshera
05.04.2007, 18:00
Herşey kişi başına düşen milli gelirle orantılıdır evvela, sonra gelenek, kültür ve toplum yapısı gelir. Tribünlerdeki şiddet, ümitsiz gençliğin çıkış yolu arayışının farklı bir dışa vurumudur bence.

Aç milletlerin evlatları, sınır boylarında savaş gözler, düşman arar. Tarihten öğrendiğim bir şeydir bu ki, tarih yanılmaz. Kaybedecek bir şeyi olmayan insanlar aranır durur, ya mevlasını, ya belasını bulur. Gelir seviyesi yükseldikçe, ahlak seviyesi de yükselir, çalışan, kazanan, üreten insan, birşeylerin parçasıdır artık. Bu sayede topluma dahil bireyler yetişir.

Hem tribün şiddeti, hem sokak şiddeti, hem lise şiddeti daha birçok alçaklık, namussuzluk, yozlaşmışlık ortadan kalkar.

Ermeniler Azerbaycanı işgal ederken, savaşması için ellerine verilen Kaleşnikof tüfekleri 100 dolara satıp cepheden dönen Azeri savaşçıları hiç unutmuyorum, unutamam.

Dehşetli bir şeydir açlık, sadece ruhunda asalet olanlar, ölmek pahasına buna karşı koyabilir..

Tufan_61
06.04.2007, 19:09
gecen ankaragucu besiktas macindaki olaylarda döner bicaklarini kesin görmussunuzdur ben anlamiyorum o bicaklarla adamin basini gövdesindenmi ayiracaklar nedemeye göturuler anlamiyorum :)
futbolda yenmek de vardiir yenilmekte yedimmi sevindigimiz zaman yenildigin zaman uzuleceksin su hertha berlin kac haftadir yeniliyorlar sampiyonlarligine gitmek istiyorlardi yenile yenile intertoto sanslari bile zor ama ben tarftarini göruyorum her sahasindaki maclarda 50 bin kisiden az yok yenilselerde mutlu donuyorlar adamlar