PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor’un Milyon Dolarları Gitti (FIFA Davaları)

NoPain-NoGain
02.03.2007, 16:14
...
Trabzonspor’un milyon dolarları gitti
Türk takımları için de ihmalin faturasını belki de en ağır ödeyen kulüplerimizden biri Trabzonspor oldu. Rune Lange, Davor Vugrinec, Karel Rada, Yuri Kalitvintsev ve Seyit Cem’le FIFA’daki önemli ihtilaf dosyalarının tümünün Trabzonspor’un aleyhine sonuçlanması, kulübün milyon dolarlarını havaya uçurdu. Bordo-mavililer 6 milyon 350 bin marka mal olan Vugrinec’in Lecce’ye transferinden 7 milyon mark bekliyordu. Ancak yapılan hukuki yanlışlar nedeniyle Trabzonspor’un bu transferden sadece 180 bin dolar alabileceğine karar verildi. Yine bordo-mavililerin Sparta Prag’a transfer olan Karel Rada’dan 1.2 milyon mark talebi, yapılan ihmaller nedeniyle karşılıksız kaldı. Trabzonspor bu transferden hiçbir bedel alamadı. Transfer bedeli 10 milyon markı bulan Rune Lange ve 4.5 milyon marklık Yuri Kalitvintsev de ödemelerdeki ihmaller yüzünden kulüpten bedelsiz ayrıldı.

Trabzonspor, Seyit Cem konusunda Barcelona’ya olan 600 bin dolarlık borcunu geciktirince FIFA tarafından “3 puan silme uyarısı” aldı. Bordo-mavililer doğru dürüst forma giymeyen Polonyalı futbolcu Tomas Ivan konusunda da ağır bir bedel ödedi. FIFA, yaklaşık 1.5 yıl süren dava neticesinde Trabzonspor’u Ivan’a 1 milyon dolar ödemeye mahkûm etti. İhmal konusunda ilk ağır bedelini Yugoslav futbolcusu Yesiç konusunda ödeyen bordo-mavililerin bu konuda son ödediği ağır fatura ise İngiliz Kevin Campell’a oldu. Bordo-mavililer bu kadar kabarık ihtilaf dosyasına karşılık bir kez puan silme cezasıyla karşı karşıya kaldı. Trabzonspor’a bir süre de “ödemelerini yapana kadar transfer yasağı” getirildi.

Trabzonspor alacaklıyken borçlu çıktı
Türk futbol tarihine geçecek ihmallerden biri de yine Trabzonspor’da yaşandı. Bordo-mavililer yaklaşık 10 milyon marka mâlettiği Runge’nin Brugge’e transfer olması üzerine tazminat almayı beklerken üstüne tazminat ödemek zorunda kaldı. Üstelik tam 1 milyon 834 bin marklık yüklü bir tazminat. Çünkü Lange’nin sözleşmesinde “aylık transfer ödemeleri 45 gün geciktiği takdirde futbolcu serbest kalır” maddesi yer alıyordu.

Trabzonspor, sözleşmesi sürerken kulüpten ayrılan Lange’yi FIFA’ya şikâyet etti. FIFA bordo-mavilileri haklı buldu. Ancak Lange’nin sözleşmesinde “İhtilaf halinde Norveç mahkemelerinin kararı geçerlidir” maddesi yer alıyordu. Lange kararı Norveç mahkemesine götürdü. Yaklaşık 6 yıl süren dava Trabzonspor’un aleyhine sonuçlandı. Bordo-mavililer Lange’den tek kuruş alamadığı gibi bir de futbolcuya 1 milyon 834 bin mark tazminat ödemeye mahkûm edildi.

İŞTE 2007 ŞUBAT İTİBARİYLE FIFA’DAKİ İHTİLAF DOSYALARIMIZ
TRABZONSPOR Tomas Jun Dayanışma katkısı
TRABZONSPOR Marcelo Dos Sontos Dayanışma katkısı
TRABZONSPOR Kizito Musampa Dayanışma katkısı
TRABZONSPOR Jean Misse Misse Dayanışma katkısı
TRABZONSPOR Micheal Petkoviç Futbolcu-kulüp ihtilafı

(FUTBOL EXTRA dergisinin hazirladigi haberdir, ajansspor'un internet sayfasindan tamami okunabilir; bizi ilgilendiren kisimlarini burada da tartisalim istedim...)

golebshera
02.03.2007, 17:07
Alırken zarar et, satarken zarar et, ohh ne hoş..

Parayı denizden topluyoruz zaten. harbi diyorum, tesislerin arka tarafına dalgalar dolar sürüklüyomuş, deniz dalgalı olduğu zaman kenara dolar vuruyomuş, pelitliden bi arkadaş dediydi.. Yöneticiler de paçalarını sıyırıp kenardan topluyomuş bunları. Ama şimdi hava soğuk diye hasta olmamak için giremiyolarmış suya, onun için mali bakımdan biraz kötü durumdayız.

Ama Nuri Albayrak yönetimden birine demiş ki; hele suya cemre düşsün, o zaman doğrulturuz hesabı kitabı. FİFAdan sular ısınıncaya kadar ek süre istemiş.

jefferson61sefa
02.03.2007, 17:09
ya trabzonspor un bu yabancı transferlerinden ettiği zararlarla yeni bi satad yaptırırdık
mise mise,musampa,vugrinec,jun... vakaları

TSelif
02.03.2007, 17:17
Yaw TRABZONSPOR um gerçekten büyük bir camia ! ye ye bitmiyo. Gelen vursun giden vursun tık yok. Syzmek olayında bile her an bir sürpriz bekliyorum ben ....İyi dayanıyon be EFSANEM

TameRHan
02.03.2007, 18:08
eski becerikli(!) yöneticilerimizin faaliyetleri

Can basten
02.03.2007, 19:31
Kulüp değil hayır kurumu mübarek. El alemi abad ediyor...:D

izzet
02.03.2007, 20:43
Ya hep bi Seyit Cem diyosunuz!

Kim bu Herif yaw?
Bayrcelonaya nasil gitti?

cakir28
02.03.2007, 21:04
Amatörce yapilan hatalarin faturasini ötüyoruz...allah bu taraftara sabir versin

tsmusampa61
02.03.2007, 21:07
BEceriksizler ne olacak. Bakalım bu yönetim ne kadar borç takıp gidecek.

sbay
02.03.2007, 22:43
normaldir....reklam için yönetici olayım derken nerdeyse klubü batıracaklardi....iş bilmezler ordusu...

Fatih Efe
02.03.2007, 23:06
borç yigidin semeridir semeri olmasına da bunlar semer takılacak adam bile değil ki hani iki çift laf edesin.
hangi ticari kuruluş sağlam avukat ve sağlam beyin takımı olmadan ticaret masasına oturur anlamış değilim.kocca kulup koccaman paraları idare edecek zihniyetten mahrum.
kolay gele...

BDiler61
03.03.2007, 00:31
maşşallah yani varmı daha borcumuz

Hüseyin Çümen
03.03.2007, 02:41
insanın içi acıyor yazık yaa inşallah bundan sora böle skandallar yaşanmaz

Mustafa AYDIN
03.03.2007, 17:40
Gelen vurmuş giden vurmuş,bunları yapan kişiler acaba hangi akla hizmet etmişler !!!

Burak61
03.03.2007, 20:19
böyle futbolcular olmaz olsun!

Burak61
03.03.2007, 20:20
yöneticilerde sanki amatörler!

metehan
03.03.2007, 20:22
FIFA'daki bu davalar ve bu örnekler, özelde TS'un genelde Türk takımlarının nasıl yönetildiğinin en güzel örneğidir. Türkiye'de kulüp yöneticiliğinin nasıl yerlerde süründüğünün en güzel belgesidir. Bu kafayla gittiğimiz sürece de pek değişeceği yok.

golebshera
04.03.2007, 01:02

Adamlar zorla mı geldi? Silah zoruyla mı soydular paraları? İbretlik haldeyiz, bu kulüp ne kötü yönetilmiş.. Var mı bir emsali daha? Şampiyon olacakmışız bu kafayla birde..

Emorfo
05.03.2007, 10:41
Ne tesadüf çoğu da Mehmet Ali Yılmaz dönemine denk geliyor. Şanımız yürüsün diye yapılan popülist transferler havaya uçan milyon dolarlar. Çok ama çok kötü yönetilmiş bir Trabzonspor var önemüzde. Bu harcanan paralarla akıllı bir başkan ve yönetim Trabzonspor'u çok kolay şampiyon yapabilirdi. Menajerlerin kurbanı olmuşuz. Mehmet Ali Yılmaz aslında çok zor bir iş yapmayacaktı. İyi bir teknik direktörü göreve getirerek, bir kaç sene sabrederek, transfer işleri bu teknik direktörü bağlanarak, futbolcu izleme komitesi ve profesyonel kadrolar oluşturularak çok kolay şampiyon olabilirdik. Ben teknik adam olsam Mehmet Ali Yılmaz ile çalışmak isterdim o dönemlerde, güçlü bir başkan ve yönetimin arkamda olacağını bilirdim, futbolu tamamen kendi kontrolüme alırdım oluşturacağım sisteme göre kaliteli transferler yaparak harika bir takım ortaya çıkarır şampiyon da olurdum Avrupa'da da başarılar kazanırdım. Malesef böyle bir şey yapamadık. Sırf gündem olsun şanımız yürüsün diye bi ton para saydık bu adamlara, bari enazından aldığımız fiyatın yarısına satabilseydik bu adamları. Böyle yöneticilik olmaz.

pReN@_61
05.03.2007, 10:42
berbat bir yönetim...yazıklar olsun

Özkan
17.03.2007, 21:58
Yukarıdaki listede yer alan topçulardan Lange, Vugrinec, Rada, Jun ve Campell kaliteli futbolculardı ama fazla verim alamadık. Hele hele Lange ve Jun tam bir fiyasko oldu.

POYRAZ
05.04.2007, 17:15
Basliga konu olan yazilari okudukca insanin sinir kat sayisi artiyor. Bu paralarla neler yapilmazdiki.:mad:

golebshera
05.04.2007, 17:21
Böyle bol keseden para kim akıtabilir?

Özhan Canaydın ahh çeker bu sayfayı okusa, İlhan Cavcav enfaktrüs geçirir, Aziz Yıldırım vay bee çeker, Yıldırım Demirören ağzını bile açamaz...

BURAK DOGU
05.04.2007, 17:22
yöneticilerimizin ve takım avukatlarımızın becerilerine hayran kaldım bir takım ancak bu kadar geriye çekilebilirdi...

Ba®ış
05.04.2007, 17:23
Böyle bol keseden para kim akıtabilir?

Özhan Canaydın ahh çeker bu sayfayı okusa, İlhan Cavcav enfaktrüs geçirir, Aziz Yıldırım vay bee çeker, Yıldırım Demirören ağzını bile açamaz...
kardeş süpersin valla :alkış: :alkış: :alkış: :D :D

ilhan
05.04.2007, 17:39
Kısa ve öz ; Utanç Tablosu ..

Travelair
05.04.2007, 17:46
Bu paralar nereye gidiyor bu soru daha önemli Sokaktan geçen adamlar böyle hatalar, böyle sözleşmeler yapmaz. Yazık günah

pReN@_61
05.04.2007, 17:48
yönetimimizin neler başardıgı ortada....

yazıklar olsun:(

Ba®ış
05.04.2007, 17:50
yönetimimizin neler başardıgı ortada....

yazıklar olsun:(
öyle dema ama marcelinho dan kar edildi ya ne kadar çabuk unuttun;) :confused: :confused: :confused: :confused:

erdalkilicoglu
05.04.2007, 18:03
Arkadaslar dogruyu konusan kirk koyden kovulurmus ya bende her seferinde kovuluyorum Neden!!!!!!.

Simdi gelelim benim her zaman dedikleriminden bir tanesine abilik mabilikmis saygi seviyeymis bunlari gecelim kendi cikarlarimizi dusunmeden dusuncelerimizi ifade edelim hakaret icerikli sayilan yazilar oluyormus ozaman, Neden !!!!!!!

Birileri ne hortomcu soyguncu bilincli vurgun yapiyorlar dedikmi gene hakeret ve elinde delil varmi ve sayre deniliyor, Neden!!!!!

Simdi soruyorum bu kisilere bunlari okuyorsunuz,(biliyorsunuz) universteler bitirmis kisiler olarak dunyanin kac bucak oldugunu sizleremi aciklamam gerekiyor... Neden !!!!!!

Trabzonspor olmasa bile Turkiyede olaylari yapilanlari hepimiz cok net biliyoruz ayni dusunce ayni zihniyet nereye gidersen git varmi var , Neden!!!!

ve dunyanin globallas'di ve sayre diyen entellerinede diyecegim su dunyada sizler yasarsiniz amaaaa obur dunyada verilecek insan hakkini nasil oduyeceksiniz saygilarimla allah bizleri boylelerinden kurtarsin.

x_man
13.06.2007, 20:41
bize profesyonel yöneticiler lazım kulüpten birşeyler koparmak için değil kulübe birşeyler vermeye gelsiner yoksa bu kadarınıda bende yönetebiliyorum

Kasım Hilal
13.06.2007, 21:15
2007 Şubat'ında Misse Misse'den bahsediyor ya anlamadım gitti.
Bu Misse Misse benim bildiğim Misse Misse mi?
Hani şu hiç bir halt etmeyen bir tek Almanya'daki Bochum maçında bir gol atan o da ofsayt gerekçesi ile kabul edilmediği için turdan olduğumuz maçı oynayan Misse Misse mi?

Mehmet Fırat
13.06.2007, 21:58
bu seyit cemle barcelonanın ne alakası var??

FANATIK61
13.06.2007, 22:38
Milyon Dolarlar neden mi gitti ??? Iste bu yüzden:

Trabzonspor’un transferdeki bütün görüşmelerini Başkan Nuri Albayrak’ın basın danışmanı Fuat Guguloğlu yapıyor

Önümüzdeki sezon şampiyonluk hesapları yapan Trabzonspor’da transfer edilmesi düşünülen kaleci ve 10 numara transferinde dün de olumlu bir gelişme olmadı. Kaleci ve 10 numara üzerinde titiz bir çalışma yapan Bordo-Mavili takımda ilginç bir olay ortaya çıktı.

Geçtiğimiz sezon Musampa transferinde yaşanan menajer krizi nedeniyle kulüp başkanı Nuri Albayrak, transfer edilmesi düşünülen en önemli iki oyuncunun sırrını basın danışmanı Fuat Guguloğlu’ndan başka kimseyle paylaşmıyor. Musampa transferinde ortaya atılan çirkin iddialar üzerine Başkan Nuri Albayrak’ın transfer görüşmelerini bu şekilde yürüttüğü ortaya çıktı.

http://www.takagazete.com/saghaber.php?id=81

turgi
14.06.2007, 01:03

walla ben futbolcularda suç bulmuyorumm yönetimin beceriksizligi....
tazminatdan herşeyi götürüyo adamlar bizse avuntularda geziniyozz olmaz olsun böle yönetim hatalara bak say say bitmiyoo.......

turgi
14.06.2007, 01:08
yaa öyle demeyin ama yönetim bu konuda gercekten de eksiksiz profesyonel çalısmıslar ellerinden geldigince baksanıza batarken bile bombayız yaa...

oflubektas
14.06.2007, 08:58
Bir de sırf bu adamlar için altyapımızdan gelip te as takımda harcanan gençleri düşününce başımızdaki musibetin ne kadar katmerli olduğu ortaya çıkıyor. Yakında Tomas Jun ve Musampa ve Szymek davalarını da kaybederiz ve nice Ufuk'lar, Kadir'ler, Enis'ler ve Muhammed'ler de kulübün "geri dönüşüm kutusu" ndan silinmiş olur.

"Beyuk Başkan" ve "Beyuk Yıldızlar" anlayışı ile bir arpa boyu yol alamadık. Ancak yanlışta ısrar etmekle yepyeni yanlışların yolu da açılmış oluyor.

Ali Can
14.06.2007, 10:37
bu kadar beceriksiz bir yönetim olamaz
insanın sinirleri bozuluyor bir şeyi de düzgün yapın

ktü_ts
14.06.2007, 10:40
eee bu kadar biliçsiz transfer yapılırsa sonuçlarıda bunlar olur..Çok paramız varya dağıtın beyler dağıtın biz verelim siz dağıtın.....

x_man
14.06.2007, 11:10
ben taraftar olarak bunlarda parmağı olan kim varsa hakkımı helal etmiyorum sizde helal etmeyin Allahtan bulsunlar

smertkan
14.06.2007, 18:08
Bu kaptırılan paraların yarısı ile kulüpte kurumsallaşma yapılarak gerçek anlamda Menajerlik Sportif direktörlük gibi kurumsal yapıdaki personel ekip ve bu ekibin devamlılığı sağlansaydı yalnız bu bu Futbolcuları kaybetmiş olmayacağımız gibi Menajerlere ödediğimiz komşisyonları, yanlış transferlerle yaşadığımz hayal kırıklarını vede Gökdeniz Fatih Tekke musampa Yattara Şimdide çağdaş olmak üzere bir çok etik olmayan olayıda engellenmiş olurdu.

Şuraya bakınyahu Şike Mafya Fuhuş kadın Dövme her türlü pislikte bizim adımız geçer oldu. Çamur çokıyor ama izi kalıyor.

Nedenmi oluyor hala günü birlik düşünüyoruz, TS yi yönetenler birbirlerini boğazlamak uğruna TS yi bataklığa Sürüklüyorlar.Yazıklar olsun, Allah ıslah etsin.

POYRAZ
16.06.2007, 16:16
Basliga konu olan yaziyi okudukca insanin sinir katsayisi artiyor. Bu kadar mi beceriksizlik olur.

Hasan Algan
16.06.2007, 16:22
yıldız alacaz diye sevr antlasmalari gibi sozlesmeler imzalanir ve arkasinda da durulmazsa olacagı budur su takıma adam gibi bi yonetim gelmedi bu gidis gelmez de

celilmuhcu
18.06.2007, 00:03
yönetimin akıl almaz beceriksizliği bu iş tosunun altında buzağı aramaya benziyo işte

Hüseyin Çümen
19.06.2007, 02:52
busene yabancı ları yollarken sanırım fifa yla sorunlar yaşamayacaz hepsinin iyi kötü talipleri var benim en korktuum djokaj dı o da alman freiburg a gidio inşallah