PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Trabzonspor Ticari Ürünler A.Ş." Hakları Özelleştirilsin (Ts Club)

saglam
27.02.2007, 16:02
Saygideger yonetimimiz aldigi kararla; TsClubları yonetemedigini (kimilerine gore koordinasyonu saglayamadigini) careyi bazi magazalarini kapatmakta buldu.

"Trabzonspor Ticari Ürünler Ticaret AŞ, Trabzonspor’un lisanslı kulüp ürünlerinin (forma, antrenman malzemeleri, aksesuarlar vb.) üretilmesinden ve resmi kulüp mağazalarının operasyonundan sorumludur." gorevini ustlenen kurumumuzun ozellestirilerek, kulubumuze ait lisansli urunlerin harici bir kurum tarafindan uretilmesini oneriyorum.

Boylece yonetimimiz elinde zarar ettigi soylenen TSClublar, ozel mutesebbisin elinde isleyecek, taraftar daha kaliteli hizmet alacak hem de bu hakkin kiralanmasi suretiyle kulup gelir elde edilecek.

Bu tip bir anlasmanin detaylari elbette ciddi anlamda sekillendirilebilir. Anlasmanin suresi, icerigi, sartlari, kulubumuzun giydigi formanin markasi ve sozlesmeye etkileri ilerleyen safhalarda netlestirilebilir.

Gonul isterdi ki; kulubumuz kendi bunyesinde bu sistemi isletebilsin fakat ben oyle bir kabiliyeti su anki yontimde goremiyorum. Ustelik bu isler sirtlarinda bir kambur olmaktan oteye de gecemiyor. Bu onerinin hayata gecirilebilirliginin dusunulup, ciddiye alinmasini umut ediyorum.

WERTHeR
27.02.2007, 16:06
Özelleştirme küçülme demektir. Bence olmamalı...

saglam
27.02.2007, 16:08
Özelleştirme küçülme demektir. Bence olmamalı...

Anlamadim? "küçülme" derken, su anki durumdan daha da küçük bir yapilanma olabilir mi?

Lutfen yapici elestiriler yapalim, laf olsun diye yazmayalim.

WERTHeR
27.02.2007, 16:09
Anlamadim? "küçülme" derken, su anki durumdan daha da küçük bir yapilanma olabilir mi?

Lutfen yapici elestiriler yapalim, laf olsun diye yazmayalim.

Şu ankini savunmuyorum ama kulüp bünyesinde yapılmalı...

metehan
27.02.2007, 16:15
ÖZelleştirmenin dezavantajları da var ama bence de iyi bir fikir. Özelleştirmenin en büyük dezavantajı, artık tamamen ticari düşünüleceği için maliyet anlamında taraftarın aleyhine bir durum söz konusu olabilir. Ama mevcut haliyle de ürünlerin çok ucuz olduğu söylenemez. Diğer taraftan önemli bir artısı olacaktır. O da daha kaliteli ve satılabilir ürünlerin piyasaya sürülmesi. Daha fazla kazanabilmek için daha fazla satmak lazım. Bunun birinci yolu da kaliteli ürünler üretmek. TS CLub'lara gittiğinizde birşeyler almış olmak için kendinizi zorluyorsunuz. Halbuki taraftarlığın verdiği gazla önünüze geleni kapmanız lazım. Ama maalesef bu "albeni" yok. ÖZelleştirme ile bu sağlanabilir. Ama TS'un aleyhine olmayacak iyi bir anlaşma yapılması gerekir. Özetle ben bu fikri destekliyorum.

Ali Sırrı
27.02.2007, 16:20
Eğer kapatılma devam edecekse bencede özelleştirilsin. Hem daha kaliteli ürünler ortaya çıkar hemde Türkiye genelinde ürünlerimiz satılır buda Kulübümüze maddi destek olur..

Cengiz Çubukcu
27.02.2007, 16:24
Bu neye benziyor biliyor musunuz? Trabzonsporu devletimiz gibi hantallaşmış bir yapı olarak düşünüp zarar eden ama iyi işletilse ihya edecek bir sistem olsun....ben yiyemedim deyip buyur sen ye demek oluyor...

saglam
27.02.2007, 16:25
Bu neye benziyor biliyor musunuz? Trabzonsporu devletimiz gibi hantallaşmış bir yapı olarak düşünüp zarar eden ama iyi işletilse ihya edecek bir sistem olsun....ben yiyemedim deyip buyur sen ye demek oluyor...

Ben taraftarim, soyle ben ne yapayim?

Kaya
27.02.2007, 16:29
Nuri Albayrak döneminde Ts Club'ların başarısızlığa uğratıldığı ve iyi yönetilmediği açıktır. Fakat Albayrak Trabzonspor'un başında ne kadar kalacak, uzun yıllar bu görevin başında kalmayacağını düşünüyorum. Bu yüzden özelliştirme şuanki yapı için faydalı gözüksede yeni gelecek başkan ve yönetimler için sıkıntılar oluşturabilir...

bordobluex
27.02.2007, 16:36
Herşey 2 avans 3'te biter.. tişötlerini çıkarmak fikriyle başladı.

Serkan diyor ki:
Madem bunları TsClub yapmıyor. Verin şu haklarınızı Alasını yapsın taraftar :)

metehan
27.02.2007, 16:38
Nuri Albayrak döneminde Ts Club'ların başarısızlığa uğratıldığı ve iyi yönetilmediği açıktır. Fakat Albayrak Trabzonspor'un başında ne kadar kalacak, uzun yıllar bu görevin başında kalmayacağını düşünüyorum. Bu yüzden özelliştirme şuanki yapı için faydalı gözüksede yeni gelecek başkan ve yönetimler için sıkıntılar oluşturabilir...

Tabi olayın bu boyutu da var. Bu işe girecek şirket, kısa süreli anlaşmaya pek yanaşmaz. Diğer taraftan da TS'un çıkarlarını iyi gözetmek lazım. "İyi bir sözleşme"den kastım da buydu aslında. Kısacası zor bir karar. Tamam Kaya kırmayalım seni, bir sonraki yönetime de bir şans verelim :-))

saglam
27.02.2007, 16:38
Kurumsal bir yapidan bahsediyoruz surekli, ama bunu oturtamadik. Hala gelecek yonetimin bu magazalar hakkinda nasil bir tutum sergileyecegini dusunuyoruz. Eger kulup bu konuda basarili olmak istiyorsa(hali hazirda bu yonde bir cabalari yok) kendilerinden bagimsiz, profesyonel yoneticileri bu kurumun basina getirmesi gerekir. Dergi konusundaki tutumlari ve yoneticilerine yaptiklarini bildigimizden "bagimsiz" bir yonetici tayin edemeyeceklerdir.

Endiselerine hak veriyorum. Anlasmanin suresi ciddi bir konu, iyi dusunulmesi gerekli. Fakat bu konu ozellestirmeye engel degil...

metehan
27.02.2007, 16:39
Herşey 2 avans 3'te biter.. tişötlerini çıkarmak fikriyle başladı.

Serkan diyor ki:
Madem bunları TsClub yapmıyor. Verin şu haklarınızı Alasını yapsın taraftar :)

Serkan, yoksa Amerika'da tekstil işine falan mı girdin? :-)

muratt
27.02.2007, 16:39
guzel fikir.. kapanmasindan iyidir.. Tamamen ozellesmese bile isim hakki belli bir sureligine (bu yonetim gidene kadar mesela) kiralanabilir..

Taraftar olarak takimimin kiskandiran urunlerini giymek istiyorum..

Naim
27.02.2007, 16:41
Şu ankini savunmuyorum ama kulüp bünyesinde yapılmalı...

Yazmayayım diyorum
Konuşmayayım diyorum
Yok illa yaz diye zorluyorsunuz

Değerli Arkadaşım Werther
Lütfen sizin Varsa bu konuda bir FİKRİNİZ,Bir PLANINIZ veya olgunlaşmamış olsada bir DÜŞÜNCENİZ lütfen paylaşırmısınız.

Sağlam bu konuda bir fikir ortaya koymuş kanaatimcede çok güzel ve uygulanılabilir bir metodun başlangıcını yapmış en azından Beğenmesenizde Trabzonspor için düşünmüş

varsa sizinde Trabzonsporun Kurumsal yapılarıyla alakalalı TS Cluble alakalı düşündüğünüz bir şey buyrun sizde fikrinizi iletin
Özelleştirme Küçülme demektir diyip ne başı ne sonu olmayan bir önerme ortaya atmayalım.

Biliyorsanız Konuşun Alim Sanalım sizi
bilmiyorsanız ...

@Serkan
bu konuyu dönem dönem konuştuk hatta bir ara ciddi ciddi teklif yapmayada karar verdik kulubun yürürlükteki anlaşmalarının devir sorunları nedeniyle pek sonuç alamadık ama ben hala bu konunun yapılabileceğini düşünüyorum.
Zannederim bu yönetim bu konuyu bu tarzda halledecek belki ama işi ehliyet ve ya vizyona göre değil de yakınlık-çıkar ilişkilerine göre yapıcak.Önümüzdeki günler ne gösterir bilemem ama bu konunun takipcisi olalım

Cem Yavuz
27.02.2007, 16:43
Ts Clup magazalarının Ts nin diğer bütün birimleri ibi kötü yönetildiği asikar...
Bu yönetim anlayışına karsıyım...
Çok daha üretken olunabilinir..
Bunun yolu da bu makamların basına bu işin ehli adamları getirmeden geçer...
Yoksa bu makamlarada köhnemiş zihniyetinizin beslemelerini getirirseniz veya getirmeye çalışırsanız olacagı budur...

AMA,
KLÜBÜN BİR DEPARTMANININ ÖZELLEŞMESİNE SONUNA KADAR KARSIYIM...
NE DEMEK ÖZELLEŞME...
HELEKİ BU TARZ ÖZELLEŞTİRME İHALELERİNİ ALBAYRAK YÖNETİMİ YAPACAKSA ON DEFA KARSIYIM....
BU KLÜP BİZİM...
BİZDEN SONRA GELECEKLERİN...
HEPİMİZİN...
KİMSEYE BU KLÜBÜ PEŞKEŞ ÇEKTİRTMEYİZ....

saglam
27.02.2007, 16:47
Ts Clup magazalarının Ts nin diğer bütün birimleri ibi kötü yönetildiği asikar...
Bu yönetim anlayışına karsıyım...
Çok daha üretken olunabilinir..
Bunun yolu da bu makamların basına bu işin ehli adamları getirmeden geçer...
Yoksa bu makamlarada köhnemiş zihniyetinizin beslemelerini getirirseniz veya getirmeye çalışırsanız olacagı budur...

AMA,
NE DEMEK ÖZELLEŞME...
HELEKİ BU TARZ ÖZELLEŞTİRME İHALELERİNİ ALBAYRAK YÖNETİMİ YAPACAKSA ON DEFA KARSIYIM....
BU KLÜP BİZİM...
HEPİMİZİN...

Cektirme tabi neden peskes cektiriyorsun kulubu?

Su an TsClublar zarar etmiyor mu?
Zarar ediyor da, bunun sebebi ustun kalitedeki urunleri taraftara ucuza sunmasi mi?

Iyi ben de diyorum ki; ver Ali agaya isletsin, hem kulube para versin hem de taraftar hizmet gorsun...

metehan
27.02.2007, 16:49
AMA,
NE DEMEK ÖZELLEŞME...
BU KLÜP BİZİM...
HEPİMİZİN...

Değerli arkadaşım, zaten mesele de bu. Olayı peşkeş çekmek gibi görürsen elbette herkes buna karşı olur. Yaparsın adam gibi biz sözleşme, TS'un haklarını sağlama alırsın, hiçbir sorun olmaz.

"Bu yönetim bu işi yapamaz."
"Özelleştirme de yapmasın çünkü TS'Un haklarını koruyamaz" ,vs

Böyle bakarsak hiçbirşeye çözüm bulamayız ama...

Mehmet Fatih Yavuz
27.02.2007, 16:49
çok detaylı incelenmesi gereken bir mevzu...
aslında olmaz da denmez ama bu özeleştirmeyi bugünki yönetimin yapacak olması benim kaygılarımı hatsafhaya çıkarıyor.
ama gene de güzel öneri...

Kaya
27.02.2007, 16:56
Şu an TsClub'lar zarar ediyorsa bunun nedeni Nuri Albayrak yönetimidir ve bir yönetimin gerçekleştirdiği başarısızlıktan dolayı kulübün bir kurumunun özelleştirilmesine sıcak bakamam...

Ts Club'lar kurulduğu günden bu yana hep zarar çizgisinde olmamıştır. Atay Aktuğ döneminde nasıl başarılı bir şekilde idare edildiğini gördük. O yüzden bu fikrin yerine "nasıl karlı hale getirilir, taraftarların ilgisini nasıl çekebiliriz" üzerinde düşünülmesi gereklidir...

Bunu bu yönetim yapamayacaksa yeni gelenlere bırakmalıyız. Bu sırada bazı Ts Club'lar maalesef kapanabilir. Sonuçta bunun adı başarısızlıktır...

Cem Yavuz
27.02.2007, 17:01
Yazımı alıntılayan arkadaslar...
Önerinize ve iyi niyetinize diyecek lafım yok...
Mesele İlke meselesi...
Bu dediğiniz organizasyon Ts nin isim hakları kimseye devredilmeden,
Bu işi bilen birinin güdümünde Klüp tarafından yapılsa daha sağlıklı ve daha doğru olmaz mı...
Yarın öbürgün Mahkemelerde sözleşme iptalleriiçin ugrasmasak...
Birileri bu takımın sırtından geçinmezse...
Zaten bize aity olanı kendimiz işlesek
Bu daha doğru olmaz mı...

WERTHeR
27.02.2007, 17:07
Yazmayayım diyorum
Konuşmayayım diyorum
Yok illa yaz diye zorluyorsunuz

Değerli Arkadaşım Werther
Lütfen sizin Varsa bu konuda bir FİKRİNİZ,Bir PLANINIZ veya olgunlaşmamış olsada bir DÜŞÜNCENİZ lütfen paylaşırmısınız.

Sağlam bu konuda bir fikir ortaya koymuş kanaatimcede çok güzel ve uygulanılabilir bir metodun başlangıcını yapmış en azından Beğenmesenizde Trabzonspor için düşünmüş

varsa sizinde Trabzonsporun Kurumsal yapılarıyla alakalalı TS Cluble alakalı düşündüğünüz bir şey buyrun sizde fikrinizi iletin
Özelleştirme Küçülme demektir diyip ne başı ne sonu olmayan bir önerme ortaya atmayalım.

Biliyorsanız Konuşun Alim Sanalım sizi
bilmiyorsanız ...

Özelleştirmenin küçülme olduğunu herhangi bir ekonomist ile görüştüğünüz zaman sizlere açıklar. Ben alim değilim. O yönde bir niyetim de yok. Bir fikre katılmamak çok doğaldır. Çözüm önerileri üretmek ayrıdır üretilmiş çözüm önerilerini kendince yorumlamak ayrı şeydir. Sanırım bu küçük yorumlama için ordinaryus(kalktı ama ) olmaya gerek yok. Beni fikirsizlikle suçlamanız hiç hoş değil. Eğer renkdaşım olmasaydınız belkide daha ağır konuşurdum. Bunca yorum yazan herkes teorisyen ise Trabzonsporun geleceği çok çok parlaktır. Gönül verdiğim takım adına sevindim. Kusuruma bakmayın böyle bir gerçeği bilmiyordum. Bende teorisyenlik yoktur. Bundan sonra daha az yazmaya gayret göstereceğim. Herkesten özür dilerim...

kuzey_lee
27.02.2007, 17:19
amaan canım sizde.ne tartışıyorsunuz ki burda.daha önemli konular var trabzonspor için.ziya doğan istifa etsin başlığı var mesela çok rağbet gören,ya da defansın göbeğinde kimin oynıycağı sorunu var.ya da serbest kürsüde makara var.

ne gerek var ki böyle topiclere hiç anlamıyorum sizleri.

liginefendisi
27.02.2007, 17:32
Selam

Yap-İşlet-Devret modeli bence kulağa fena gelmiyor.Bu işin altından kalkabilecek uzman bir kuruma belirlenecek bedel(sorunda burada başlıyor) karşılığında kurumun isim haklarını kullanma izni verilir.Fiyat ve kaliteyle ilgili kota konulabilir.Bunun için tabii ki konunun uzmanlarının mevzuya el atması gerekir.Yönetimin bu konuya el atacağını hayal etmek bile güzel.Sözleşmeye alınacak bedele göre süre konulabilir...Yani kulübün geleceğini satmak gibi bir durum sözkonusu bile olmaz bu durumda.Ayrıca sözleşme bitiminde elimizde iyi işleyen bir sistemin kalma ihtimali de var ki bu kesinlikle üzerine kafa yorulması gereken bir konu bence...

kuzey_lee
27.02.2007, 17:35
bir ekleme de yapayım..özelleştirme küçülmedir gibi sığ bir mantıkla olaya yaklaşan arkadaşa teşekkür ederim.

WERTHeR
27.02.2007, 17:37
bir ekleme de yapayım..özelleştirme küçülmedir gibi sığ bir mantıkla olaya yaklaşan arkadaşa teşekkür ederim.

Diyecek sözüm yok:) Devlet kendini küçültmek için ne yapar:)

tsmaniac
27.02.2007, 17:38
özel sektör cin gibidir amerikaya bile satar o formayı :) bu arada 2 AVANS 3TE BİTER tişörtü gerçekten yapılacakmı?

WERTHeR
27.02.2007, 17:40
Merak ediyorum. isim haklarını özel sektöre verdik. İyide para kazandık. Atıyorum 2 yıl bir firma aldı. Üretilecek ürünler ne şekilde olacak. mesela sevmediğimiz turuncu formalar bu şekilde bizlere dikte ettirilir mi? Fiyatların artışı durumunda nasıl engel olunacak. Malum kalitede artıyor.

kuzey_lee
27.02.2007, 17:41
Diyecek sözüm yok:) Devlet kendini küçültmek için ne yapar:)

küçülerek büyümek diye bir kavram da vardır işletmede.bilirmisin?muhtemelen bilmezsin.konu hakkında çok basit yorum yaptığını gördüm.derin konular bunlar,fikri planı projesi olanların konuşması gereken şeyler.

ayrıca devlet hantallığından kurtulmak için özelleştirmeye gider.

''özelleştirme küçülmektir'' tek başına hiç bir anlam içermeyen ifadedir.

tamuğ yamtar
27.02.2007, 17:46

Yukarıda yazdığın cümleyi genel bir ifade olarak mı almak gerekiyor?

Yoksa ülkemizle alakalı mı almak gerekiyor?

Açıklarsan sevinirim.

kuzey_lee
27.02.2007, 17:50
Yukarıda yazdığın cümleyi genel bir ifade olarak mı almak gerekiyor?

Yoksa ülkemizle alakalı mı almak gerekiyor?

Açıklarsan sevinirim.

genel olarak da alabilirsin ülkemize de uyarlayabilirsin..

devletler özelleştirme ile yonetim konusunda kendilerini zorlayan (ya da meşgul eden diyebiliriz) birimlerini özelleştirirler (ya da özelleştirmeleri gerekir)..

artık devletler sadece ''resmi kurumları yönetmek'' görevine yöneldiği için ticari birimlerini özelleştirirler.bu yüzden resmi kurumlar (eğitim,sağlık,milli güvenlik-askeriye- gibi kurumlar) dışındaki birimler devletleri meşgul eden (burda tam kelime karşılığı meşgul etmek değil,şu anda söylemek istedğim kelimeyi yazamıyorum) kurumlar olarak görülür ve özelleştirilir.

kaldı ki bir devletten bahsetmiyoruz..kaldı ki özelleştirmenin doğru ya da yanlışlığına da henüz değinemedik.

WERTHeR
27.02.2007, 17:53
küçülerek büyümek diye bir kavram da vardır işletmede.bilirmisin?muhtemelen bilmezsin.konu hakkında çok basit yorum yaptığını gördüm.derin konular bunlar,fikri planı projesi olanların konuşması gereken şeyler.

''özelleştirme küçülmektir'' tek başına hiç bir anlam içermeyen ifadedir.

Bence başkanımızda böyle düşündüğü için ts clublar kapanıyor...

tamuğ yamtar
27.02.2007, 17:59
genel olarak da alabilirsin ülkemize de uyarlayabilirsin..

devletler özelleştirme ile yonetim konusunda kendilerini zorlayan (ya da meşgul eden diyebiliriz) birimlerini özelleştirirler (ya da özelleştirmeleri gerekir)..

artık devletler sadece ''resmi kurumları yönetmek'' görevine yöneldiği için ticari birimlerini özelleştirirler.bu yüzden resmi kurumlar (eğitim,sağlık,milli güvenlik-askeriye- gibi kurumlar) dışındaki birimler devletleri meşgul eden (burda tam kelime karşılığı meşgul etmek değil,şu anda söylemek istedğim kelimeyi yazamıyorum) kurumlar olarak görülür ve özelleştirilir.

kaldı ki bir devletten bahsetmiyoruz..kaldı ki özelleştirmenin doğru ya da yanlışlığına da henüz değinemedik.

Jandarma devlet olsun yani. Sadece güvenlik, savunma ve adalet olsun devletin işi.

Sosyal Devlet anlayışının tam tersidir jandarma devlet anlayışı.

Anayasayı değiştirmek gerekecek demek ki.

Kulüp içerisinde bir departmanın özelleştirilmesi olabilecek bir durum.

Fikirler biraz daha olgunlaşsın birşeyler daha yazarız kendimizce.

kuzey_lee
27.02.2007, 18:02
Jandarma devlet olsun yani. Sadece güvenlik, savunma ve adalet olsun devletin işi.

Sosyal Devlet anlayışının tam tersidir jandarma devlet anlayışı.

Anayasayı değiştirmek gerekecek demek ki.

Kulüp içerisinde bir departmanın özelleştirilmesi olabilecek bir durum.

Fikirler biraz daha olgunlaşsın birşeyler daha yazarız kendimizce.

jandarma devlet olsun demedim ki..devletler eğitim-sağlık-güvenlik gibi işlerin dışındaki kurumlarını özelleştiriyor dedim.

öyle olsun ya da öyle olmasın gibi şahsi fikrimi söylemedim.

ve evet,biraz daha olgunlaşsın yazarız bişeyler..tabi olgunlaşırsa,profesyonelleşme kurumsallaşma topici gibi 7.sayfalara düşmezse

WERTHeR
27.02.2007, 18:03
Benim yetkinliğim yok bu başlığa daha yazmıyorum:)

macka61
27.02.2007, 18:08
özelleştirmeye hiç gerek yok bence sadece bu işin ustalarını kulübe kazandırırsan ve cevahir gibi yerdeki ts clubı kapatmassan bu iş olur

tamuğ yamtar
27.02.2007, 18:14
İşletmede küçülerek büyük diye bir kavram vardır elbette.

Ama küçülmek içinde elinde değerlerin yani küçülmene yetecek kadar değerinin olması gerekir.

Ortada öyle bir yapılanman yok ki.

Yapılabilecek en mantıklı şey "TS CLup" isim hakkını satmak veya 10-15 yıllığına kiralamaktır.

forza61ts
27.02.2007, 18:20
bence de ozleştirilsin.. bu formalrın hali ne ole... alsın kappa babalr gıbı.. puma out kappa in..

Adem Erdoğan
27.02.2007, 19:31
özelleştirme her yönden daha iyidir.

Kaya
27.02.2007, 19:38
Alaycı yaklaşımları göz ardı etmek lazım. Bir başkanlık döneminde başarısızlığa uğramış bir kurumun özelleştirilmesi büyük hatadır. Ts Club'ların geçmişi ne kadardır? İlk başarısızlıkta çözüm yolu özelleştirme oluyor. 10 kişiden oluşan bir ekip kurarsın, kurumu yükseklere bir anda çekerler. Bu başkanlık döneminde zor olsa da beklemek, sabretmek gerekli...

saglam
27.02.2007, 19:45
Zarar etmesine bir taraftar olarak goz yumamayiz. Eger profesyonel bir bicimde yonetilemiyorsa, yonetebilme yetilerine haiz ustelik bu is icin maddi katkida bulunacak ve TS Club'in marka degerini artiracak profesyonellere devretmemiz gerekir.(Ilk yazdigim mesajda belirttigim gibi; en guzeli bu isi bizim yapmamiz ama yakin gelecekte de bu isin olmayacagi asikar.)

Su an ne mi yapiyoruz?

Nasrettin Hoca hikayesindeki gibi sabirla ve iyi niyetle bekliyoruz;

Hoca tarlada uğraşırken birden alacaklısı gelmiş.
-"Hoca, paramı ne zaman ödeyeceksin." demiş.
Nasrettin Hoca'da;
-"şu görüğün bölgeden devamlı koyunlar geçer. oraya bir tel örgü takıcam,takılan koyun yünlerini de satıp sana borcumu ödeyeceğim."demiş.
Adam da haklı olarak gülmüş. Nasrettin Hoca buna karşılık adama;
-"Ne oldu köftehor. Peşin parayı görünce gülersin demii!" demiş.

Pesin parayi gorebiliyoruz degil mi:)

Tunga
27.02.2007, 20:04
Trabzonspor Devlet Kuruluşu mu ki? Özelleştirme de nereden çıktı?

Trabzonspor diyelim ki bir tür özelleştirme yaptı. TS Club'ların işletme hakkını kiraladı. Peki alan adamların bu işi iyi yapacağının garantisi var mı?

Sonuçta bu iş zaten burada yanlış kullanılan anlamıyla "özel" dir. Yani kulüp formaları, ürünleri ürettirir ve sattırır. Şu anda becerilemeyen de hangi ürünlerin üretilip pazara sunulacağına karar vermektir.

Sonuça işletmelerde altın bir kural vardır: "Görevler devredilebilir ama sorumluluklar asla". Yani nedir? Siz işletme hakkınızı devretseniz de sorumluluk sizin üzerinizdedir.

Şu anda Trabzonspor'da faaliyetlerin gözetilmesi ve denetlenmesi sorumluluğu Genel Kurul'dadır, ki bu da en sağlıklısıdır. Eğer TS Club faaliyetleri gibi diğer kulüp (dernek ve şirketler) faaliyetlerini de denetlemezseniz, sadece gözüne ışık yemiş tavşanlar gibi sportif başarılara odaklanırsanız o zaman TS Club'lar kapanır, daha da önemlisi zarar eder ve üç beş kişi dışında kimsenin gıkı çıkmaz.

Bu sorun "yanlış anlamıyla" özelleştirme olarak tabir edilen uygulamayla giderilemez.

Devredilen yetki sorunları ortadan kaldırmaya yeterli değildir. Sorunları ortadan kaldırmak bilinçli taraftar gurubu ile ve kongreye müdahil olabilen genel kurul üyeleriyle mümkündür. Aksi olmadıkça istediğiniz kadar yetki devredin benzer keyfi uygulamalar her daim olacaktır.

Şu anda bir kongre üyesi olarak benim bunu sorgulamaya hakkım vardır. Hatta bir sonraki toplantıda ibra etmeye de oy hakkım olacak. Ancak yetki devri ile kulübün taahhüt altına alınması durumunda bu oy hakkım belki yönetimi değiştirmeye muktedir olacaktır ama yapılan ve kurum olarak Trabzonspor'u bağlayan bir antlaşmayı yok saymaya yetmez.

Bir diğer yandan TS Club mağazaları özünde kulübe gelir sağlamak için kurulmuştur. Bizde olduğu gibi yurtdışında da kar edemeyen kulüp mağazalarının örnekleri mevcuttur. Ancak unutulmaması gereken bu mağazaların amacının sadece kar etmek olmadığı ya da kısa vadeli kar sağlamaktansa uzun vadede taraftar sayısını ve kulüple etkileşim halindeki taraftar sayısını arttırmaktır. Hiç bir ticari kuruluş bu anlamda bir çalışma yapmaz, haklı olarak.

Kulübün "kar edemiyor" diye kapatması ne kadar mantıksızsa BENCE "yetkisini devretmesi de" o kadar mantıksızdır.

Yapılamaz değil, mantıksızdır.

Badaloğlu
27.02.2007, 20:14
Yönetimi özelleştirmeye ne dersiniz?

WERTHeR
27.02.2007, 20:21
Yönetimi özelleştirmeye ne dersiniz?

Olabilir neden olmasın. Şimdikinden kötü olmayız:)

liginefendisi
27.02.2007, 20:22
Selam

Haliyle varsayımlar üzerine konuşuyoruz.Aynı varsayımdan devam edelim yani yap-işlet-devret modeli diyelimki yürürlüğe girdi.Hangi firma zarar edeceği bir işe girer ki?Bu işten kar elde etmek isteyen işletmeci mantıklı olarak ürün kalitesinde çeşitliliğe gider,korsanla daha fazla mücadele eder ve her keseye göre ürün yelpazesi sunarak karını arttırmaya çalışır...Bunlar bizim şu ana kadar yapamadığımız şeyler.Bu,bundan sonra yapılmayacağı anlamına gelmiyor tabii ki ama bu işi beceremiyorsak isim haklarının makul bir ücret karşılığında 2-3 yıllığına ciddi bir firmaya verilmesinde ben hiçbir sakınca görmüyorum.Onlar belki Trabzonspor yönetimlerinin yapamadığını yapıp sürümden kazanmayı denerler!Biz de kartondan yapılmış bebek önlüğünü almak için 10 lira vermeyiz böylece...
Sıkıntı zaten T.S.clubların kar amacı gütmemesinden yani "bakın bizim de dükkanımız var" mantığıyla işletilmesinden kaynaklanıyor bence...Kar amacı güdülseydi herhalde T.S. clublar kaliteli ürünlerle ülke sathına ve Avrupa'ya yayılırdı!Bence bu iş uzman bir grubun elinde işletme mantığıyla ele alınmalı...

saglam
27.02.2007, 20:34
"Özellestirme" kavrami; devletin kendi malini ozel sektore devretmesi anlamini tasiyor. Trabzonspor Kulubu bir devlet olmadigina gore; bu kavrami kullanmamiz dogru degil elbette fakat bize ornekleme yoluyla fikir sunuyor.

Ben de bir Trabzonspor Kulubu uyesiyim ama gercekten biseyler degistirebilecegime inanmiyorum. Bu sebeple oy kullanma hakkina sahip insanlarin fikirlerini cezbedecek yontem alternatifleri aranmasini faydali buluyorum.

Su atil vaziyetteki satis magazalarimiz mi taraftar sayısını ve kulüple etkileşim halindeki taraftar sayısını arttıracak? O da ayri bir konu. Oyle bir misyon ustlendiklerinden haberleri dahi var midir acaba?

"Baskanimiz Ts Club'i yonetemiyor ancak Stad yapmaktan anliyorsa" isini yapsin madem. Yonetemediklerini gozumuzun icine baka baka batirmasin. Bundan sonraki yonetimlerin de pazarlama konusundaki hassasiyetlerini ongorebiliyorum. (umarim yanilirim)

Ben hala guzel bir anlasmayla ozel sektorden birilerinden "Trabzonspor Ticari Ürünler A.Ş." konusunda devir/ortaklik yapilmasi kanaatindeyim. Bu ticari herseyden elimizi etegimizi cekecegimiz anlamina da gelmez, zira anlasma yapmadan kurum yonetminde kulubun atayacagi bir uye sartini da getirebilirsiniz. Ipler yine elinizde olur.

Kesinlikle "mantiksiz" degil.

Daha once dedigim gibi cerceve genisletilebilir, anlasma hukumleri menfaatimize olacak bicimde belirlenir. Hatta sadece marka hakkini satarak olmaz da; bu isi yapacak profesyonel bir beyin takimiyla da anlasilabilir.(fakat yonetimde bu vizyon da yok, bkz. dergi ve B.G).

Harun
27.02.2007, 20:39
Özelleştirmeye gittiğimizi varsayalım.İhale üsülu olacak bu özelleştirmeye sizce kimler girer ?Tabiki yabancılar değil .Burda yabancı dediklerimiz elin gavuru değil.Yani bu işi alacak kişi direk kendileri olmasada birilerini maşa olarak kullanacak şuan yada daha önce Trabzonsporda görev almış kişiler olacaktır.Siz inanıyormusunuz ki özelleştirme olsa bu işi alacak kişi bağımsız biri olsun?Ben inanmıyorum açıkcası.

tamuğ yamtar
27.02.2007, 21:37
Trabzonspor Devlet Kuruluşu mu ki? Özelleştirme de nereden çıktı?.

Burada özelleştirmenin ne anlamda kullanıldığını anlamış olmanız lazım.

Trabzonspor bir devlet kuruluşu değil tabi ki.

Yapılmak istenilen devletin özelleştirme yoluyla yapmak istediğini, Trabzonsporun da aynı anlayışla yapmasıdır.

Ulaşılmak istenilen hedefin ortak olması bu şekilde adlandırma götürmüştür insanları.

Yap-İşlet-Devret te pek farklı değil. Değil mi?

Yapılabilecek şey TS Clup isim hakkının satılması veya kiralanmasıdır.

Kim alır? Bu tartışılır tabi.

Alması için kulübün potansiyelinin olması gerekir. Var mı?

Bilmem ki; var mı?

Tunga
27.02.2007, 21:54
Burada özelleştirmenin ne anlamda kullanıldığını anlamış olmanız lazım.

Eğer ki bugüne kadar yazılarımı okuduysan bu ayrımı farkedecek akli yetkinliğe sahip olduğumu anlamış olmanız lazım.

Trabzonspor "Özel" bir kuruluştur. Bunun adına özelleştirme denilmez. Mantığı da takip ettiği yol da farklıdır.

Bunu adına "yetki devri" ya da en doğrusu (İngilizcesi - Outsourcing) "hizmet tedariği" olabilir.

Bunu kulüp zaten yapmaktadır. Mesela üretimi gerçekleştirmemektedir. Sadece satışını yapmaktadır. Bunu iyileştirmenin yolları mümkünken, satışı profesyonel kadrolara devrederek yürütmek mümkünken bir başka şirkete havale etmek, arada zaten dar olduğu söylenen kar marjını paylaşmak olur.

Kelimelere takıldığımı vurgulamak isterken, aynı hataya düşmüşsün. Fikir tartışacaksak ne ala!

liginefendisi
27.02.2007, 21:55
Selam

Bu konu bana daha önce içinde bulunduğum bir tartışmayı hatırlattı.Yine varsayımdan hareketle tıpkı İngiltere Liginde olduğu gibi bizde sağlam bir sponsor buluyoruz ve yeni bir stad yaptırıyoruz ama adamların şartı stadın adının kendi isimleri olması sizce yeni stad buna değer mi?Yaşanmış örneklerde stad değişikliklerine muhafazakar taraftar grupları şiddetle karşı çıkmış hatta İngiltere'de M.U.nun Amerikalı işadamı tarafından satın alınmasından sonra bahse konu muhafazakar kitle kendi takımlarını tamamen özkaynaklarıyla kurup amatör ligde onu desteklemeye başladı...
Bu noktada kulübün isim hakkının geçici bir süre için bile olsa devredilmesinin yarattığı tedirginliği anlıyorum ama ortada eğer kulübün menfaatine atılabilecek bir adım varsa neden olmasın?Ha bu yönetim böyle bir adım atar mı orası ???Beceremiyorsak işi uzmanına bırakabiliriz.Kurumsallaşma aslında işi uzmanına devretme demk değil mi?Tabii ki kendimiz yapıp Bordo-mavi sevdalılarına istihdam sağlarsak tadından yenmez olur ama yakın gelecekte bu pek mümkün görünmüyor...

tamuğ yamtar
28.02.2007, 00:01
Eğer ki bugüne kadar yazılarımı okuduysan bu ayrımı farkedecek akli yetkinliğe sahip olduğumu anlamış olmanız lazım.

Trabzonspor "Özel" bir kuruluştur. Bunun adına özelleştirme denilmez. Mantığı da takip ettiği yol da farklıdır.

Bunu adına "yetki devri" ya da en doğrusu (İngilizcesi - Outsourcing) "hizmet tedariği" olabilir.

Bunu kulüp zaten yapmaktadır. Mesela üretimi gerçekleştirmemektedir. Sadece satışını yapmaktadır. Bunu iyileştirmenin yolları mümkünken, satışı profesyonel kadrolara devrederek yürütmek mümkünken bir başka şirkete havale etmek, arada zaten dar olduğu söylenen kar marjını paylaşmak olur.

Kelimelere takıldığımı vurgulamak isterken, aynı hataya düşmüşsün. Fikir tartışacaksak ne ala!

Siz anlatılmak istenileni pek anlamamışsınız.

Ayrıca site yöneticilerinin bazılarında MANTIK konusunda garip bir takıntı var.

Bunun adına özelleştirme denilemeyeceğini ve çıkış noktasını anlattım zannedersem.

Amacı anlamak önemli.

İşletim hakkının bir firmaya verilmesi olabilir. Buna yetki devride denilebilir.

İsim hakkının satılmasından bahsediyorum bende.

@liginefendisi: Sponsorun stadı yapması güzel olur tabi. Ama belki fb de olduğu gibi (migros tribünü) tribünlere ad verilmesi olabilir.

Fakat stadımızın adının değiştirilmesi kabul edilemez bir durum.

Sinan Akyıldız
28.02.2007, 02:12
Nasıl yani konuyu saptırıp başka yönlere çekmek istemem fakat

Varsayımla "Avea" bizim stadyumumuzu yaptı ve adına da Avea Hüseyin Avni Aker Stadı dedi , bu ne kadar kabul edilemez bi durumdur sizlerin gözünde ?

Bence bu çok gerilerde kalmış bir düşünce , artık biraz daha geniş düşünmemiz gerekmez mi ?

Ne yani biz Arsenal'den Bayern'den daha büyük bi klüpmüyüz ki stadımızın adında stada sponsor olan şirketin adına tahammül edemiyoruz ?

Arsenal " Emirates Stadium"
Shalke " Veltins Arena"
Bayern " Allianz Arena"

ve diğer örneklerde olduğu gibi olabilir fakat biraz daha derin düşünebilirsek , yani stadımızın isminin önüne gelecek bir sponsor ismi mi bizleri korkutuyor ? Aşmalıyız bunları hemde en yakın zamanda !

Konu amacının dışına çıktıysam özür dilerim .

Külünkoğlu
28.02.2007, 09:38
amaan canım sizde.ne tartışıyorsunuz ki burda.daha önemli konular var trabzonspor için.ziya doğan istifa etsin başlığı var mesela çok rağbet gören,ya da defansın göbeğinde kimin oynıycağı sorunu var.ya da serbest kürsüde makara var.

ne gerek var ki böyle topiclere hiç anlamıyorum sizleri.

Serbest kürsü'de başlıklar açan ve o bölümde attığı post sayısı belli olan birisi için ne acıklı bir durum. Bu başlıklara gelip yazmakla, genel'e başlık açmakla, ucundan kıyısından birşeyler bilmekle olmuyor bu işler. Şu mesajınla ayağına sıkmışsın fatih, yakışmamış senin gibi tecrübeli adama.

Kamil Çakmak
28.02.2007, 10:00
Bencede özelleştirilmeli. İllerde bulunan dernek çatıları aldında yada illerdeki taraftar forum temsilcilikleri bu işe öncülük edebilirler, yada illerdeki spor giyim mağaza işletmeciliği yapan trabzonsporlu işyeri sahipleri ayrıca işyerinde bir reyon açarak bu işi yapabilir. Bu birçok ilde yapılabilir. Ben taa tokat tan istanbula yada trabzona hem kendim için hepde çevremdeki dostlar için sipariş veriyorum ürün getittirmek için. Üstelik kendi kredi kartımı kullandırarak. Arada kargocular parayı kazanıyorlar. Bilmem fikrime ne dersiniz.

Külünkoğlu
28.02.2007, 10:06
Konuya gelince, bir kaç kişi hariç hiç kimsenin Trabzonspor Ticari Ürünler Ticaret AŞ. hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. Yapısı nedir Kulübümüzün Holding yapılaşması içerisinde önemi nedir ? bu konuda birinci ağızdan haber alma imkanınız her zaman mevcut iken birbirimizi gaza getirme gibi eski ve kalıcı hastalığımız tekrardan nüksetti.

Konuyla ilintili olarak Cevahirdeki Ts Clup'ın kapanması ne açıdan bakarsam bakayım zoruma gitti, kanıma dokundu. Ama şu gerçeği de dürüstçe söylememiz lazım Cevahir bize yapacağı/yapabileceğini de yapmadı. Oldukça ters ve kuytu bir yerde bulunan yere üstüne üstlük nüfus itibarı ile de albenisi olmayan bir yerde olduğu için zarar kaçınılmaz oldu. Yadsınamaz bir gerçekde pazarlama konusunda yaşadığımız sıkıntı. Defalarca dile getirdiğimiz Cevahir Otel ile Cevahir alış veriş merkezinin arasının kaç metre olduğunu, hazırlık maçlarında İstanbul'un tercih edilmemesinin yanlışlığı, Yattara başta olmak üzere bir kaç futbolcunun imzalı forma dağıtımı gibi hiçbir masrafı olmayan bilakis popüler futbolcunun etinden sütünden faydalanmanın gerekliliği üzerinde tekrar tekrar durmaya gerek yok.

Kurumsal olarak da her ne kadar sıkıntılarımız olsa da özelleştirme gibi bence uçuk fikirler yerine, kendi içerimizde yani kulüp bünyesinde "adam akıllı yönet" modeli çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Ticari Ürünler konusunda telefonda görüştüğüm yetkili, pazarlamadan sorumlu yeni bir direktör alınacağını ve kapanan Cevahirdeki TS Clup'ın yerine Üsküdar'da çok daha şık bir mekanda hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. Bence Üsküdar nüfusumuz açısından en doğru seçenekelerden biri. İnşallah bize yakışan ve bizimde rağbet gösterdiğimiz bir yer olur.

Trabzonspor Kulübünün ürün satışı Trabzonsporluların itibarıdır. Takipcisi olalım.

kuzey_lee
28.02.2007, 10:10
Serbest kürsü'de başlıklar açan ve o bölümde attığı post sayısı belli olan birisi için ne acıklı bir durum. Bu başlıklara gelip yazmakla, genel'e başlık açmakla, ucundan kıyısından birşeyler bilmekle olmuyor bu işler. Şu mesajınla ayağına sıkmışsın fatih, yakışmamış senin gibi tecrübeli adama.

hangi zamanlardan bahsediyorsun?serbest kürsüye attığım mesaj sayısını,açtığım topicleri (benim hatırladığım 2 topic var orda,biri üstündeki kullanıcı hakkında yorum yap diğeri de kaçırmayın.ki kaçırmayın topicinin faydalı bir topic olduğunu görmemek kasıt ister) son 1 yıldır (ya da daha fazla) takip ettin mi ya da hesapladın mı :) gerek yok böyle atraksiyonlara,en azından hedefin ben olmasın :) :) senin tarzınla söyliyim,yanlış kapıdasın burdan sana ekmek yok...

konuya gelecek olursak,önceki sayfada tunga abinin ''özelleştirme'' lafına takıldığını hatırlıyorum dün akşamdan.burda tam kelime karşılığı özelleştirme değil anlatılak istenenin.outsourcing de değil bence.

trabzonspor yonetiminin idare edemediği bir şirketin haklarının ve görevlerinin bir süreliğine kiralanması olayı.ileride çıkacak sorunlardan felan bahsetmiş birisi,e be kardeşim sen elin kolun bağlı ''alın şu şirketi çalıştırın'' demiyorsun ki.ona göre anlaşmanı yapacaksın,şartlarını koyacaksın ortaya,tazminat maddelerini ekliyceksin vs vs vs

şu anda çalışmayan işlevini yerine getirmeyen bir birimden bahsediyoruz..o yüzden bu tür bir kiralanma bana göre mantıklıdır.ha diyceksiniz ki sıkalım dişimizi aralıkta nuri albayrak yonetimi gidecek ve yerine işi bilen adamlar gelecek,o zaman eyvallah bekleyelim derim.

kıyıdan köşesinden bilgilerimle saygılar

Kamil Çakmak
28.02.2007, 10:20
Konuya gelince, bir kaç kişi hariç hiç kimsenin Trabzonspor Ticari Ürünler Ticaret AŞ. hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. Yapısı nedir Kulübümüzün Holding yapılaşması içerisinde önemi nedir ? bu konuda birinci ağızdan haber alma imkanınız her zaman mevcut iken birbirimizi gaza getirme gibi eski ve kalıcı hastalığımız tekrardan nüksetti.

Konuyla ilintili olarak Cevahirdeki Ts Clup'ın kapanması ne açıdan bakarsam bakayım zoruma gitti, kanıma dokundu. Ama şu gerçeği de dürüstçe söylememiz lazım Cevahir bize yapacağı/yapabileceğini de yapmadı. Oldukça ters ve kuytu bir yerde bulunan yere üstüne üstlük nüfus itibarı ile de albenisi olmayan bir yerde olduğu için zarar kaçınılmaz oldu. Yadsınamaz bir gerçekde pazarlama konusunda yaşadığımız sıkıntı. Defalarca dile getirdiğimiz Cevahir Otel ile Cevahir alış veriş merkezinin arasının kaç metre olduğunu, hazırlık maçlarında İstanbul'un tercih edilmemesinin yanlışlığı, Yattara başta olmak üzere bir kaç futbolcunun imzalı forma dağıtımı gibi hiçbir masrafı olmayan bilakis popüler futbolcunun etinden sütünden faydalanmanın gerekliliği üzerinde tekrar tekrar durmaya gerek yok.

Kurumsal olarak da her ne kadar sıkıntılarımız olsa da özelleştirme gibi bence uçuk fikirler yerine, kendi içerimizde yani kulüp bünyesinde "adam akıllı yönet" modeli çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Ticari Ürünler konusunda telefonda görüştüğüm yetkili, pazarlamadan sorumlu yeni bir direktör alınacağını ve kapanan Cevahirdeki TS Clup'ın yerine Üsküdar'da çok daha şık bir mekanda hizmet vermeye başlayacaklarını söyledi. Bence Üsküdar nüfusumuz açısından en doğru seçenekelerden biri. İnşallah bize yakışan ve bizimde rağbet gösterdiğimiz bir yer olur.

Trabzonspor Kulübünün ürün satışı Trabzonsporluların itibarıdır. Takipcisi olalım.
Siz olaya sadece istanbul olarak bakıyorsunuz.Trabzonspor taraftarları sadece istanbuldamı varki. İstanbulda potansiyel oldğunu biliyorum tabiiki. Ama türkiyenin her yerinde ts taraftarı bi haylı fazla.Trabzonspor ticari ürünler A.Ş. Bu yarım kalmış kurumsallaşmış hali ile türkiyenin bir çok ilinde Ürün satış yerleri açma imkanı olamayacak. Açılsa bile oto kontrol imkanı haylı zayıf olacaktır. Yönetimde kendi aralaarında fikir ayrılığı olan bir yönetim nasıl olacakta "adam akıllı yönet" anlayışıyla bu işi başaracak.

Külünkoğlu
28.02.2007, 10:22
Evet Fatih bilirim sen hep faydalı işlerin adamısındır.
Buyur son lafı söylüyeceğim diye kastır şimdi. Hava ve zemin müsait.

Sinan Akyıldız
28.02.2007, 11:50
Birkaç sayfadır takip ediyorumda biraz saçma gibi geliyor sanki size de öyle geliyor mu ?

Şimdi bir kurum var ve zarar ediyor ve biz bu kurumun özelleştirilmesinden bahsediyoruz çok fazla anladığım söylenemez ama mantık çerçevesinde bakarsak

-Şimdi bu kurum zarar ediyor
-Ürünlerin muhattabı takımın sportif başarısı su anlık yok ( eminimki satışların sportif başarıyla doğru orantısı vardır )
-Öyle bir anlaşma yapacağız ki devir almak istiyen kişi veya kurumlarla yönetim gittiğinde geri alabileceğiz , sağlam anlaşma imzalayıp tazminat maddesi koyacağız , ve şirket "X" yıl sonra başarılı olursa geri alacağız

Acaba doğrumu anlamışım ?

TURHAN
28.02.2007, 13:26
Konu açıldığında cevap yazacaktım ancak zaman darlığından yazamadım ama verilen cevaplarda üç aşağı beş yukarı tahmin ettiğim gibi olmuş.

Serkan'ın "özelleştirme" düşüncesini anlamaya çalışıyorum.Herhalde aklında "bu işi yapamıyorsanız yapan ellere bırakın" düşüncesi vardı.İlk başta mantıklı gözüksede çok düz bir düşünce, devlet yaptığı özelleştirmeleri "devlet asli görevlerini yapmalıdır" düşüncesiyle yapmaktadır.Trabzonspor asli görevi olan "futbol" ile mi ilgilenmelidir? kaldı ki Trabzonspor "Devlet" midir...

Trabzonspor, ticari haklarını bir, iki sene değil uzun bir süre devretmeye hazırmıdır?Bu yönetimin değerlendereceği bu fikir diğer yönetimlerce devam ettirilebilirliği nedir?

Bana göre havada kalan düşüncedir.Trabzonspor kendi bünyesinde bu organizasyonel yapıyı çıkaracak güçtedir.Bu konuda "özelleştirme"ye gerek olmadığını düşünüyorum.

Murat Aydın
28.02.2007, 13:48
tsclub magazaları trabzonsporun en buyuk gelır kaynakların dan bırı olmalıyken en buyuk zararı olma yolunda her gecen gun bıraz daha ıcerı gırıyolar artık buna bırılerı el atmalı ve tsclub mağazaları özelleştirilmeli saygılarımla...

TURHAN
28.02.2007, 13:58
Ayrıca Trabzon nezdinde "özelleştirme" çok tehlikeli sonuçlara yol açabilir.Malum rant kavgası heryerde...Tehlikeli, çok tehlikeli.

saglam
28.02.2007, 14:49
Trabzonspor, ticari haklarını bir, iki sene değil uzun bir süre devretmeye hazırmıdır?Bu yönetimin değerlendereceği bu fikir diğer yönetimlerce devam ettirilebilirliği nedir?

Bana göre havada kalan düşüncedir.Trabzonspor kendi bünyesinde bu organizasyonel yapıyı çıkaracak güçtedir.Bu konuda "özelleştirme"ye gerek olmadığını düşünüyorum.

Trabzonspor Ticari Ürünler A.Ş. bir veya iki yıllık devrinin iş çevrelerince ilgi görmeyeceğini düşünüyorum. Bu anlaşma uzun vadeli yapılırsa ancak riski alacak firmalar bulunabilir. Zaten biz öyle bir düşünce takınıyoruz ki; sanki bizim kapımızın önünde TS Club markasına sahip olmak isteyen düzinelerce işadamı var... Yok öyle bir şey maalesef, yok... Marka değeri olmayan bir kurum için talipli bulmak da zor. Esasen "bu işin albenisini nasıl artırabiliriz?"i tartışmayı umut ederdim.

Cevahir'deki TSClub'ın zarar etmesini de; genel anlamdaki organizasyon yetisizliği ve müşteriyi cezbeden(!) geniş ürün yelpazemize(!) bağlıyorum. Zaten alternatif çözüm arayışımızın altında, bu tebrik edilesice pazarlama anlayışı yatıyor. İlla ki isim verip örnekleri somutlaştırmak istemem ama Türkiye'de benzeri örnekler mevcut. Vergi rekortmenleri arasına giren "Ticari Ürünler A.ş"ler var. Mağazaları da kıyı da köşede değil ayrıca...

İstiklal caddesindeki mağazaları ve son dönemde aldığı hali az çok biliyorsunuzdur. Burada zarar eden birçok firma sırf "prestij olsun" diye hala oradalar ya da bu sebepten dolayı yenileri açılmak için sırada bekliyor. Cevahir'deki mağazamız bizim için prestijdi kabul, ancak İstiklal Caddesi de değildi nihayetinde ki zarar etsin.

Konuyla ilgili genel çıkarımlarımı özetlersem;

- İyi niyetliyiz (suistimal edilmeye müsait düzeyde),
- Sabırlıyız (vurdumduymaz mı desek yoksa?),
- "Benim olmaz dediğimin olması imkansızdır" anlayışı hakim,
- TS Club'lar bize lüks, daha fazlasını hakettiğimizi düşünenler de var ancak;
- Telden geçen koyunları seyretmek keyif veriyor...

Biz de bekleyelim o zaman, biliyorum sonunda ne olacağını ama ya tutarsa...

(Bu konu başlığına görüşlerini aktaran, yapıcı eleştirilerde bulunan herkese teşekkürler...)

TURHAN
28.02.2007, 15:03
Hepimiz burada Trabzonspor her açıdan nasıl daha iyi olur onun kavgasını veriyoruz.Kimimiz icraat olarak kimimizde fikir olarak.Burada hiçkimsenin iyiniyetinden şüphe etmiyorum.Biryerde 100 insan varsa 100 farklı çıkarım vardır.Herkesin hassas olduğu noktalar vardır.Çoğunluğun hassas olduğu nokta o kurumun etik değeri olur.

Şimdi konumuza gelecek olursak, kendimce hassas olduğum noktaları tekrar arz edeyim.

-Trabzonspor, ticari haklarını bir, iki sene değil uzun bir süre devretmeye hazırmıdır?Fazla hayalci olmaya gerek yok, Trabzonspor gibi bir kurumda kar elde etme ihtimali! olan bir departmanı 20-40 sene kiralamak, diğer yönetimleri ipotek altına almak cesaret ister.

-Bu yönetimin değerlendereceği bu fikir diğer yönetimlerce devam ettirilebilirliği nedir?İlk maddeyle ilintii konudur.

-Bu konunun Trabzonsporu rant kavgasının içine çekeceği gün gibi aşikar.Bölünmeyi çabuklaştırır.

saglam
28.02.2007, 15:08
Tolgahan, alttaki çıkarımlar sana yönelik değildi, üstüne alınma lütfen;) Hatta arada boşluk da bıraktım ki yanlış anlaşılmasın.
Kendi çapımda değerlendirme yaptım...

TURHAN
28.02.2007, 15:18
Serkan'cım burada herkes çıkarımlarını yapsın ki "Çoğunluğun hassas olduğu nokta o kurumun etik değeri olur" çıkarımını gerçekleştirelim.Yoksa bir gün Fatih Akyel gelir öbür gün Ceyhun sonra Ts Club yeni nesil Cevahirlerin elinde büyür.Fikirler otursun artık, ne konuda hassas olduğumuzu bilelim.

Tunga
28.02.2007, 16:40
Forumda genel teamül nedir? Siz bir yazı yazarsınız, size cevaben bir yazı yazılır, alıntı yapılarak.

Çok nadiren de şöyle oluyor: Siz bir yazı yazıyorsunuz, size cevaben bir yazı yazılıyor ama o yazıya cevap da gene sizin alıntılanan yazınız.

Neyse..............

Konuya dönelim. Bu bir beyin fırtınası ise, o zaman yaptığımız yanlıştır. Beyin fırtınası yapıldığında "öyle olmaz" demeden farklı görüşleri "serbestçe" ortaya dökersiniz. Tüm fikirler ortaya döküldükten sonra fikir oluşturulmaya başlanır. Bu konuda ben de dahil pek çok kişi aynı yanlışı yapmışız. Ama bir şartla: Bu bir beyin fırtınası ise.

Ben de görüşlerimi şu şekilde yazayım: Trabzonspor bu haklarını devretmek yerine, bir an önce Sportif A.Ş.'yi gerçek anlamda "ÖZERK" kılmalıdır. Yani bir satış ve pazarlama felsefesi ortaya koyarsınız ve onu bu işin anayasası farzeder, onun üzerine bir politika inşa edersiniz. Bundan sonra tüm faaliyetleri bu felsefe dahilinde yürütür ve kurumun özerkliğine dokunmazsınız.

Özerk olan ve kar etmeyi hedeflemiş (ki Türkiye Cumhuriyeti'nde tüm şirketler kar etmeyi hedeflemek durumundadır) şirket bu yolda çalışmalara devam eder. Bu şirketin başına da sorumlu bir Genel Müdür ya da Murahhas Aza atarsınız ve işleri o profesyonel kişi yürütür. Sorumluluk da onda olur.

Aslında geçen dönemde gerçekleştirilen faaliyetlerin ve atılan adımların da altında bu vardı. TAM KURUMSALLAŞMA.

Eğer bu sistem doğru olarak yürütülebilseydi, o zaman mağazalar zaten kulüp tarafından değil, diğer özel firmalar ve kişiler tarafından işletilecekti. Mağazalardan ve müşterilerden gelen geri besleme ve pazar araştırmaları ile de ürün gamı belirlenecekti.

Şimdi bu sistemin doğru yürütülememesi, o zaman "başlanılan" kurumsallaşma adımlarının rafa kalkmış olması ve özerkliğin de unutulmuş olması sebebiyle olsa gerek. Bu özerkliği sağlayabilirsek, kar marjımızı bölmenin bir anlamı yok gibi geliyor bana.

Emorfo
01.03.2007, 18:10
Ts Club'ların özelleştirmesi diye bir şey bana çok saçma geliyor. Ts Club gibi bir markayı ortaya çıkarmak harika bir olay. Bir kulüp için çok önemli bir olaydır ürünlerini üretip pazarlayabilmek. Ts Club'u kuranlar malesef kalite ve diğer konularda sınıfta kalmışlardır. kalitesiz ürünleri gereğinden fazla üreterek Trabzonspor'a zarar vermişlerdir. Kuruluş amacı olarak harika bir olay olsa da malesef içine baktığımızda sırf yapmak için yapılmış sanki. Süreklilik ve kalite yok gibi. Bu nedenle Ts Club'da göreve, taraftarın dilinden anlayan kişiler getirilmeli. Tasarım dizayn çok önemli, kültürümüze Trabzonspor ruhuna uygun ürünler dizayn edilerek kaliteli kumaşlar kullanılarak, kaliteden ödün vermeden bir ürün standartı tutturulmalı. Ts Club'u çekici kılmak çok zor değil, özelliştirme ver kurtul gibi bir şey olur bana göre. Ts Club gelen yönetimler tarafından suistimal edilmemeli. Amatör ruhlu profesyonellerin işine çok fazla karışılmamalı. Ts Club çalışanları da devletin malı deniz yemeyen keriz zihniyetinde olmamalıdırlar. Bunun için sıkı bir kontrol mekanizması lazım. Yönetimler Ts Club çalışanlarına karışmamalı, denetim ve kontroller yaparak gelen raporları iyi inceleyerek koordine bir şekilde çalışılmalı. Ts Club markası naylon formalarla, taklit ürünlerle anılmamalı. Her şeyimiz orjinal ve kaliteli olmalı.

trapesus
02.03.2007, 12:35
Özelleştirmenin ne demek olduğunu ben söyleyeyim.
Yönetimin beceriksizliği üzerinden birilerinin ceplerini doldurmasıdır. Üstelik zaten cebi dolu olan birilerinin.
Biz bu işi beceremedik mantığıyla birileri bundan nemalansın diye hemen bunu devredelim demek ne saçma bir mantıktır.

Önce işi beceremeyenlerden hesap soralım. Hataları varsa düzeltmeye çalışalım. Verelim gitsin ne demek. Neden Trabzonspor üzerinden başkaları para kazansın.

Atalay
02.03.2007, 12:42
Bu konu hakkında tunga kardeşimizin yazıya döktügü fikirlerini bir daha okuyup algılamaya anlamaya çalışalım....teşekkürler tunga...

Cengiz Çubukcu
02.03.2007, 13:34
Forumda genel teamül nedir? Siz bir yazı yazarsınız, size cevaben bir yazı yazılır, alıntı yapılarak.

Çok nadiren de şöyle oluyor: Siz bir yazı yazıyorsunuz, size cevaben bir yazı yazılıyor ama o yazıya cevap da gene sizin alıntılanan yazınız.

Neyse..............

Konuya dönelim. Bu bir beyin fırtınası ise, o zaman yaptığımız yanlıştır. Beyin fırtınası yapıldığında "öyle olmaz" demeden farklı görüşleri "serbestçe" ortaya dökersiniz. Tüm fikirler ortaya döküldükten sonra fikir oluşturulmaya başlanır. Bu konuda ben de dahil pek çok kişi aynı yanlışı yapmışız. Ama bir şartla: Bu bir beyin fırtınası ise.

Ben de görüşlerimi şu şekilde yazayım: Trabzonspor bu haklarını devretmek yerine, bir an önce Sportif A.Ş.'yi gerçek anlamda "ÖZERK" kılmalıdır. Yani bir satış ve pazarlama felsefesi ortaya koyarsınız ve onu bu işin anayasası farzeder, onun üzerine bir politika inşa edersiniz. Bundan sonra tüm faaliyetleri bu felsefe dahilinde yürütür ve kurumun özerkliğine dokunmazsınız.

Özerk olan ve kar etmeyi hedeflemiş (ki Türkiye Cumhuriyeti'nde tüm şirketler kar etmeyi hedeflemek durumundadır) şirket bu yolda çalışmalara devam eder. Bu şirketin başına da sorumlu bir Genel Müdür ya da Murahhas Aza atarsınız ve işleri o profesyonel kişi yürütür. Sorumluluk da onda olur.

Aslında geçen dönemde gerçekleştirilen faaliyetlerin ve atılan adımların da altında bu vardı. TAM KURUMSALLAŞMA.

Eğer bu sistem doğru olarak yürütülebilseydi, o zaman mağazalar zaten kulüp tarafından değil, diğer özel firmalar ve kişiler tarafından işletilecekti. Mağazalardan ve müşterilerden gelen geri besleme ve pazar araştırmaları ile de ürün gamı belirlenecekti.

Şimdi bu sistemin doğru yürütülememesi, o zaman "başlanılan" kurumsallaşma adımlarının rafa kalkmış olması ve özerkliğin de unutulmuş olması sebebiyle olsa gerek. Bu özerkliği sağlayabilirsek, kar marjımızı bölmenin bir anlamı yok gibi geliyor bana.

sizin yazdıklarınızdan ve diğer yazılardan anladığım kadarıyla cevahirin kapatılmasıyla ts club ekibinin dağıtılması farklı şeyler oluyor...mağaza satış yapmadığı için zarar ediyor , başında doğan ertuğrulun bulunduğu ekip de profosyonel anlamda bu işi beceremediği için ts club'lar zarar ediyor....peki bu ekip hiç mi işe yaramıyordu? eğer yeniden işin başına böyle bir ekip getireceklerse sorun kurumsallaşmada ya da sistemde değil onu işletecek ekipte değil mi?