PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kahramanmaraş Depremi | Şubat - 2023

MetehanS
06.02.2023, 08:27
Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sabah 04.17'de yaşanan depremin şiddeti çevre illeri de sarstı. Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da binalar yıkıldı. İlk bilgilere göre Malatya'da 23, Şanlıurfa'da 18, Diyarbakır'da 6 Osmaniye'de 7 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Soylu, "Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk. Bu, uluslararası yardımı da içeren bir alarmdır" açıklamasını yaptı.

AFAD, depremin ardından en büyüğü Gaziantep Nurdağı'nda 6,6 büyüklüğünde olmak üzere 32 artçı sarsıntı meydana geldiğini açıkladı.

Artçı sarsıntılar nedeniyle binalara girilmemesi istendi.

Yiğit Gayretli
06.02.2023, 10:16
Çok kötü görüntüler görüyorum. Şahit olduğum en büyük felaket memleketimiz adına.

Allah yardım bekleyenlere dayanma gücü versin. Vallahi göğsüm sıkışıyor.

MetehanS
06.02.2023, 10:37
Şu ana kadarki yaşadığımız en büyük deprem olduğunu söyleniyor. Allah yardımcımız olsun.

Bütün forum üyelerini Kızılay merkezlerine kan bağışı yapmaya, ayrıca resmi kurumlarca depremzedeler için açılan hesaplara bağış yapmaya davet ediyorum.

Faik Yılmaz
06.02.2023, 11:23
Geçmiş olsun Türkiyem...

Biz nice afeti , kötü olayı atlatmış bir milletiz , bir devletiz.

Bunuda atlatabiliriz...

Rabbim yardımcımız olsun

Doğukan Uçan
06.02.2023, 11:52
malesef çok büyük bir yıkım olmuştur. ülke tarihinin en büyük ikinci depremi.

Çağlar Güleryüz
06.02.2023, 12:04
Allah yardımcısı olsun felaketzedelerin. Çok zor durum.

yorumsuz6117
06.02.2023, 12:42
Çok üzücü, çok zor, yaşanmış en büyük deprem herhalde bu ülkede ki..

yorumsuz6117
06.02.2023, 13:52
7.6 şiddetinde yeni bir deprem olmuş, Allah'ım sen yardım et, ülke beşik gibi sallanıyor..

Doğukan Uçan
06.02.2023, 14:12
yine 7.6 şiddetinde bir deprem daha olmuş inanılmaz bir olay ya.

Doğukan Uçan
06.02.2023, 14:52
https://twitter.com/Trabzonspor/status/1622563587322527744

Yiğit Gayretli
06.02.2023, 15:27
Kıyamet senaryosu gibi şeyler yaşanıyor.

Ertan1982
06.02.2023, 15:46
Herkese gecmis olsun.Urfa da Adana da Akrabalar vardi sükür birsey olmadi.

Asil korkutucu Bekleyen Istanbul depremi.
Halen millet Istanbula doluyor.Büyük depremde ne olur düsünmek bile istemiyorum.

Biz Gölcükte kaliyoruz.Deprem zamani oturdumuz bina ice dogru cökmüstü, 300 naas cikmisti.

Kurtulan bir biz, birde yan Komsumuz.
Biz Izine gelmedik kurtulduk, yan komsu Findiga gitmisti memlekete o sayede kurtuldu.
Enistem de Degirmendere de kaliyordu, binada tek o kurtulmustu o da Findiga gitmisti.

Anemler hemen ilk ucakla ucmustular istanbul, cikisa kadar araba otobüs gidebiliyordun, ama hereke den itibaren yürüyerek vs anca vara bilmistiler yollar pertdi.

Su an Deprem Bölgesinde büyük ihitimal aynisi olmustur yollar patladi havvaalan pistler gösterdiler beton patmalis orda.

Allah yardimci olsu enkaz altinda olanlara.

yatmaztara
06.02.2023, 18:03
Söylenecek söz yok başımız sağ olsun....

Cem Balcı
06.02.2023, 18:07
Felaket felaket...
Neredeyse 2 tane 8'e yakın şiddette deprem...
Rabbim sabırlar versin çok üzücü çok...

Oğuz ZEYTİN
06.02.2023, 18:19
Depremde hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Ülkece başımız sağ olsun. İnşallah kurtarma faaliyetleri başarılı geçer.

Geçen hafta Elazığlı bir büyüğümüze deprem sonrası şehri sordum. Gidip göremedim; eşimin memleketi, son durumu merak ettim. "On yılda ancak düzelir" demişti.

Peki bu yıkımın yaralarını ne kadar sürede sararız? İnşallah bütünlük sağlayıp, geçmiş tecrübelerden ders alıp hızlıca yol alırız.

Yaradan tekrarlarından korusun.

Doğukan Uçan
06.02.2023, 20:16
Ölü sayısı bu gece çok artacaktır. Enkaz altında olup ulaşılamayan çok fazla insan vardır. Soğuk ve açlık eklenince kaçınılmaz son gözüküyor.

kayseriliyiz
06.02.2023, 23:51
Ülkemizin başı sağolsun.
Ölenlere Allah'tan rahmet yaralılara şifalar diliyorum.
Elimizden sadece yardım göndermek geliyor, morallerimiz yerle bir.
İnşallah tez zamanda yaralarımız sarılır.

Envoyé de mon 2107113SG en utilisant Tapatalk

jpositve
07.02.2023, 02:25
Halen daha yardim gitmeyen yerler oldugu konusuluyor. Bu gece cok zor olacak depremzedeler icin. Ne desek bos.

Çağlar Güleryüz
07.02.2023, 08:26
Bu nasıl bir çaresizliktir Allah'ım? Çok büyük acı, çok büyük.

Antakya'da büyüdüm ben. Büyüdüğüm, yaşadığım her yer yerle bir olmuş. Komşularımız, arkadaşlarımız hepsi ölmüşler. Yürek nasıl dayanır bu acılara?

adiloş bebe
07.02.2023, 10:03
Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketi. Konuşmak, yazmak her şey çok zor. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Daha ulaşılamamış binlerce enkaz var. Allah yardımcıları olsun.

Cem Balcı
07.02.2023, 16:12
https://twitter.com/FutsHaberr/status/1622907743718744065

Doğukan Uçan
07.02.2023, 17:50
https://mobile.twitter.com/Trabzonspor/status/1622948746811015169

Helal olsun yönetime.

kayseriliyiz
07.02.2023, 20:39
https://mobile.twitter.com/Charlie_Hebdo_/status/1622642527235866633
Al işte batı medeniyeti,birde bunlar için destek gösterisi düzenlenmişti ülkemde.

Envoyé de mon 2107113SG en utilisant Tapatalk

TurnaSuyu
08.02.2023, 01:38
Allah hepsinin yardımcısı olsun.

İskender Çakmak
08.02.2023, 15:02
Yaşayacağımız en kötü günleri yaşıyoruz. Allah herkesin yardımcısı olsun.

Mehmet Fatih Yavuz
08.02.2023, 16:05
:S:S:S:S

yerbilimci/ prof. dr cenk yaltırak:
şimdi size kısaca herkesin anlayabileceği sadelikte dünkü 2 depremin aslında kaydedilen 7.7/7.6 değil, şiddet/enerji boşalımı parametresine göre 11 şiddetinde olduğunu anlatmaya çalışacağım. depremde gerçek güç tanımlaması ve ölçümü yeryüzüne yakınlığı ve süresine bakılarak hesaplanır.
bu ana kriter'e göre bakınca "9 saat gibi çok kısa bir zaman aralığında" 7'nin üzerinde aynı bölgede deprem olduğu bugüne kadar dünyada hiç görülmemiş ve yaşanmamış bir olay. dünkü yaşanan iki deprem birbirine (30 km) yan yana sayılabilecek bir lokasyonda olmuştur. bu da bugüne kadar görülmüş bir şey değil. burada birçok cahil, bilgisiz ve kötü niyetli insan japonya'daki yaşanan 9 şiddetinde ki depremle bunu ölçüyor. japonya'daki deprem; kıyıdan 110 km. açıkta, okyanusun 28 km. altında yaşanmıştır.
bizim depremimiz ise yeryüzüne sadece 7 km. gibi çok çok yakın mesafe de olmuştur. 2. önemli aradaki fark ise, iki depremin arasındaki süredir.
japonya'daki deprem 36 saniye, dünkü yaşanan depremler ise toplamda 103 saniye gibi bugüne kadar yaşanmamış bir uzunlukta sürmüştür. bu o kadar büyük ve şiddetli bir deprem ki trabzon'dan hatay'a (885 km) eskişehir'den kars'a kadar (1340 km) büyük bir coğrafyada çok ciddi şekilde hissedildi.
peki bu depremin yıkım gücünü bilmeyenlere nasıl gösterebiliriz?
8 şiddetindeki bir deprem 60 megatonluk bir atom bombası kadar enerji üretir. dünkü 2 deprem 7.7 ve 7.6 şiddetindeydi.
şu an dünyadaki en güçlü nükleer savaş başlığı sadece 2 megaton!
işte bu kadar büyük coğrafyada, bu kadar etkili olmasının sebebi yere yakınlığı ve çok uzun sürmesindendir. yani dünkü deprem; 120 megaton güç çıkışı ile tarihte görülmemiş bir enerji boşalmasına sebep olmuştur.
(60 en güçlü nükleer bomba gücünde)
"2 megaton ne demek, yıkıcı güç olarak ne yapar" sorarsanız; japonya nagazaki'ye atılan atom bombası 1.2 megaton gücündeydi. işte biz dün arka arkaya "tarihte eşi benzeri yasanmamış devasa büyüklükte" iki deprem yaşadık.bunları bilelim ve "lütfen paylaşalım" ki insanlar bilgi kirliliğinde dezerformasyona maruz kalmasınlar. son 200 senede türkiye'de 13 tane 7'nin üzerinde deprem yaşanmış. ilk defa 9 saat arayla bu kadar şiddetli 2 deprem bu coğrafya da meydana gelmiş..
daha önce böylesi hiç olmamış, görülmemiş! bu bir ilk. italya ulusal jeofizik ve volkanoloji enstitüsü başkanı/carlo doglioni:
"türkiye, 30-40 saniye içinde üç metre hareket etti! bu daha önce yaşanmış, görülmüş bir durum değil. bu o kadar güçlü ve şiddetli bir deprem ki yıkılan binaların hepsi depremin enerji dalga boyunun gittiği yöne doğru yıkılmış. maraş'ın dağ silsilesinde yaklaşık 40 km'lik bir yarık oluştu. bu olağanüstü bir durum.türkiye 3 metre arap yarımadası'na doğru kaydı.kahramanmaraş’taki depremler o kadar şiddetliydi ki grönland ve danimarka’da da hissedildi."

Mehmet Fatih Yavuz
08.02.2023, 16:09
Şu anda bulamadım kaynağını, yine Cenk Yaltırak'ın beyanı şu şekilde : Bilim üzerine düşeni yapmıyor.
Kendisini de eleştirdiği bu beyanın gerekçesi şu,

Depremin gerçekleştiği bölgelerde Yapı Denetim için deprem yer ivmesi 0,2 G olarak belirlenmiş.
Binaların yapı denetim onayı alabilmesi için bu ivmeye dayanıklı olması istenmiş.

Kahramanmaraş depreminin yer ivmesi 0,66 G...

Yer incelemelerinde belirlenen limitin 3,5 kat üzerinde bir yıkıcılıkta deprem gerçekleşeceğini öngörebilmeliydik diyor bilim adamları olarak!

Özeleştiri yapabilen birine rastladık çok şükür!

Ekleme : Pazarcık'ta 2 G yer ivmesi ölçülmüş. :confused:

"Yer çekimi ivmesini de basit bir şekilde şöyle açıklayabilirim. Depremin yatay olarak binalarda vurduğu yer çekimi ivmesi aşıldığında binaların ayakta kalma şansı yok. Yani biz şimdi ayakta duruyoruz. Üzerimizde yer çekimi ivmesi var, yatay yönden bize bir kişi yer çekimi ivmesini aşacak şekilde bir kuvvet uygularsa ya da bizi ittiğinde uyguladığı ivme yer çekimi ivmesini aşarsa biz düşeriz, devriliriz. Aynı şey binalarda da olur."

Kaynak :

https://www.youtube.com/watch?v=k1lJxEn6FYA&ab_channel=FOXHaber

Ozan Yılmaz
08.02.2023, 16:59
https://i.dunya.com/storage/files/images/2023/02/07/1-4Bzk.png

https://i.dunya.com/storage/files/images/2023/02/07/2-uWrP.png

https://i.dunya.com/storage/files/images/2023/02/07/4-qtwv.png

https://i.dunya.com/storage/files/images/2023/02/07/8-9qrk.png

https://deprem.io/

https://www.afetbilgi.com/

https://www.otelz.com/tr/gecmisolsunturkiyem

Faik Yılmaz
09.02.2023, 15:16
Deprem felaketinde

Ölü Sayısı : 14.351
Yaralı Sayısı : 63.794 kişi

Yıkılan Bina sayısı :6.444

Söylemek acı veriyor ama ainalar kaldırılmaya başlandığı zaman maalesef ölü sayısı çok daha fazla artacak gibi görünüyor.

Yiyecek , giyecek temizlik malzemesi kadar kefen , tabut gibi cenaze malzemeleri eksikliğide hissediliyor

Çalıştığım hastaeden elimizden geldiğince battaniye, bebek bezi , mama gibi çok çeşitli malzemeler yolladık. Bugünde iç çamaşır türü malzemeler toplamak için çalışmalara başladık. Ne yapsak ne toplasak yinede az lakin boş duramıyoruz.

Doğukan Uçan
09.02.2023, 20:32
https://twitter.com/Trabzonspor/status/1623734814468722688

Faik Yılmaz
10.02.2023, 10:10
Ölü sayısı : 18342

yaralı sayısı : 74242

korkarım ikiside çok daha fazla artacak....

1999 Marmara Depreminden 1 ay sonra deprem Bölgesine gittim. Hemen hepsininde içinden geçtim. Gebze neredeyse yokolmuştu. Adapazarı'nda yol üzerindeki 2-3 katlı binalardan hasar olmayan hiç yoktu. Hemen hepsi yıkılmış , yan yatmış kullanılamaz hale gelmişti. Kocaelindede de çok yıkılan bina vardı...

Bir yer dikkatimi çekti. Kocaelinde Tepede 13-14 katlı binalar vardı. Değil hasar görmek sıvaları dahi dökülmemişti. 2-3 katlı binalar yıkıldı ama 13-14 katlı binalar hasar dahi görmedi. İsim vermiyeyim eski bir belediye başkanının şirketi yapmış bu konutları... aynı konutlar kasım depreminde de zarar görmedi

Yani yok deprem büyüktü yok iki tane oldu türünden laflar hava cıvadır. Oradaki konutların çoğu yetersiz malzeme ve mühendislik nedeniyle yıkıldı. yoksa depremin şiddeti ne olursa olsun kuraalra uygun yapılan bir yapı un gibi olmaz. en fazla yana yatar ama yıkılmazdı.

İsa Gündoğdu
10.02.2023, 10:36
Ölü sayısı : 18342

yaralı sayısı : 74242

korkarım ikiside çok daha fazla artacak....

1999 Marmara Depreminden 1 ay sonra deprem Bölgesine gittim. Hemen hepsininde içinden geçtim. Gebze neredeyse yokolmuştu. Adapazarı'nda yol üzerindeki 2-3 katlı binalardan hasar olmayan hiç yoktu. Hemen hepsi yıkılmış , yan yatmış kullanılamaz hale gelmişti. Kocaelindede de çok yıkılan bina vardı...

Bir yer dikkatimi çekti. Kocaelinde Tepede 13-14 katlı binalar vardı. Değil hasar görmek sıvaları dahi dökülmemişti. 2-3 katlı binalar yıkıldı ama 13-14 katlı binalar hasar dahi görmedi. İsim vermiyeyim eski bir belediye başkanının şirketi yapmış bu konutları... aynı konutlar kasım depreminde de zarar görmedi

Yani yok deprem büyüktü yok iki tane oldu türünden laflar hava cıvadır. Oradaki konutların çoğu yetersiz malzeme ve mühendislik nedeniyle yıkıldı. yoksa depremin şiddeti ne olursa olsun kuraalra uygun yapılan bir yapı un gibi olmaz. en fazla yana yatar ama yıkılmazdı.

hocam bu yazı size mi ait
alıntı mı yapıyorsunuz

Faik Yılmaz
10.02.2023, 13:39
hocam bu yazı size mi ait
alıntı mı yapıyorsunuz

hepsi bana ait arkadaşım alıntı değil

İsa Gündoğdu
10.02.2023, 14:23
Depremde 17 yaşındaydım pendik de oturuyorum tuzla gebze de akrabalarım var. Gebze de depremde yıkılan bir yer hatırlamıyorum, hasarlı ,ağar hasarlı evler vardı, Sonradan kontrollü yıktılar.
Gölcükle karışmış olabilir mi bizde yardıma gittik Değirmendereye oraların durumu dediğinize yakındı

Faik Yılmaz
10.02.2023, 14:54
Depremde 17 yaşındaydım pendik de oturuyorum tuzla gebze de akrabalarım var. Gebze de depremde yıkılan bir yer hatırlamıyorum, hasarlı ,ağar hasarlı evler vardı, Sonradan kontrollü yıktılar.
Gölcükle karışmış olabilir mi bizde yardıma gittik Değirmendereye oraların durumu dediğinize yakındı

Evet evet Gölcük ile karıştırmış olabilirim. Hatta yarıya yakınını su basmıştı. İsimlerini karıştırdım sanırım.

Faik Yılmaz
10.02.2023, 14:56
İnşaat Mühendisleri Odası'nın Kahramanmaraş İl Temsilciliği'nin binasını gördünüzmü ?

Oda 2 deprem geçirdi. 1 CAMI BİLE ÇATLAMADI YAHU.... Küçükte bir bina değil orta boy apartman kadar bir yer

Binanı bilimin gerçeklerine göre yapacaksın. Sonra başına bir şey gelirse " Kader " diyebilirsin. Malzemeden çalıp binan yıkılınca değil...

Armağan Dere
10.02.2023, 17:28
Allah Razı Olsun

Çağlar Güleryüz
12.02.2023, 08:54
4 gündür Antakya'daydım. Büyüdüğüm yerlerde taş üstünde taş kalmamış, ellerimle enkaz temizledim. Çok çok büyük acı.

Bu 4 günde yaşadıklarımla ilgili bir yazı yazacağım. Bir inşaat mühendisi gözünden neleri değiştirmemiz gerekiyor, nasıl farkındalığı arttırmamız gerekiyor kaleme alacağım. Burada da paylaşırım tamamladığımda.

Armağan Dere
12.02.2023, 12:34
Erzin'de tek bina yıkılmamış suç kimin şimdi?...

Armağan Dere
12.02.2023, 12:45
https://www.youtube.com/watch?v=jntEjPEFgmg

omondoles
12.02.2023, 19:00
Erzin'de tek bina yıkılmamış suç kimin şimdi?...

Yukarıdan asagiya;

1. Suç imar affı çıkaranların
2. Projelere izin veren belediyelerin
3. Projeleri onaylayan mühendis, mimarların
4. Ve bunun karşılığı olan halkın. Halkı es geçemeyiz. Türk usulü bu iş nasıl olur diyen halk masum olamaz. İmar affı çıkıyorsa halkın talebi var ki çıkıyor. Attığın videoda adam diyor millet bana küstü diye. Siyasiler ile halk arasında ahlaksiz bir anlaşma var.

pReN@_61
14.02.2023, 12:08
https://www.youtube.com/watch?v=abRbjCMLcv4

Allah sabır versin, hala kendimize gelemedik.

CaptanBarbosa
14.02.2023, 17:53
Malesef çok kötü bir süreçten geçtik geçmeye devam ediyoruz.
Deprem öldürmüyor aslında biz kendi kendimizi öldürdük.
Binbir konuda binbir hatalar, Cep doldurma savaşı, liyakatsizlik, iş ahlakımızın olmayışı vs vs uzar gider bu.
Jeoloji mühendisiyim ve bu sektörün içindeyim. Öyle şeyler gördüm ki anlatsam cilt cilt kitaplar olur. İçimde o kadar çok birikmiş şey var ki. Bilin ki bu ölümlerin, yıkılan binlerce binaların tek sebebi, işini düzgün yapmayan insanlardır.
Allah yar ve yardımcımız olsun. Ölenlere rahmet, arkada kalanlara sabırlar diliyorum.
Umarım ders çıkarılır diyeceğim ama hala ve hala aynı şekilde liyakatsiz iş yapmaya devam eden insanları çevremde görüyorum malesef.

SM-A730F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Faik Yılmaz
15.02.2023, 09:17
Deprem bölgesindeki binaları

depremin büyüklüğü değil ,
binaların çürüklüğü öldürdü

usulüne uygun yapılan hiç bir bina un gibi dağılmaz depremin şiddeti ne olursa olsun

ama sen kolona kirişe çimento torbası koyarsın en ufak depremde dahi risk vardır o binada

şimdilerde yok depremin şiddeti fazla idi , yok eski binalar yıkıldı türünde suçları üzerinden atmaya çalışıp sorumluluktan kurtulma telaşında olanların açıklamalarını sıkça duyuyoruz...

devletin görevi nedir ? devlet koyduğu kanunları yönetmeliklerin uygulanmasını titizlikle incelemeklede yükümlüdür. tamam tokinin kaba inşaatları çok sağlam. pek hasar gören olmadı ama deprem bölgesinde tokinin 10 katı binaya inşaat ruhsatı verildi onlar ne olacak ? imar barışı ile affedilen 300 binden fazla konut ne olacak ? eski binlaarın deprem riski neden hesaplanmadı ? deprem vergisini alan , evin lüks muhitte ise vergisini ototmatik artıranlar binaların depreme dayanıklılığını neden ölçtürmemiş ? neden riskli binaları tesbit etmemiş bugüne kadar

deprem uzmanları yıllardır bas bas bağırıyor neden onları kimse dinlememiş ?
Deprem bölgesinde olduğumuz halde , milyonlarca bina risk altında olduğu halde zaten kıt olan kaynaklarımızı saçma sapan projelerde neden harcıyoruz mesela ?

halbuki ne kolaymış iş?
büyük deprem oldu, eski binalar yıkıldı deyip kurtulduk ne güzel?

Japonya'da 9,1 şiddetinde deprem oldu 2011 yılında depremden ölenlerin sayısı 4 ( yazı ile dört) yıkılan bina sayısı 30 ( yazı ile 30 )

daha sonra boyu yer yer 40 metreye varan dalgalar nedeniyle 20 bin civarı ölü sayısı olmuş ama aynısı bizim deniz kenarında olsa sanırım yüzbinlerce hatta milyonlarca ölüyü konuşuyor olurduk bugün.

bizim en önemli eksikliğimiz bu...

sorumluluk makamındakiler güzle şeyleri kendinden biliyorlar kötü şeyleri hep ama hp başkasına yüklüyorlar. Hatta haşa peygamberlerimize kadar laf edenler var.

bence en önemli eksikliğimiz liyakat... illede liyakat...

MetehanS
21.02.2023, 16:25
geçtiğimiz hafta Maraş'ta idim, yardım gitmemiş köylere yardım ulaştırmaya çalıştık.

depodan mal çekip araçlara yükleyip köylere çıkarıyorduk. bir ara deponun içini de gezme fırsatım oldu.

nereye baksam Trabzon'dan gelen paketler var. suların üzerinde "Trabzonlu kardeşlerinizden..." yazıyor, bisküvi kolilerinde yazıyor, kıyafet kolilerinde yazıyor, her yerde yazıyor da yazıyor.

Acı bir tebessümle kasamızı yardım malzemesi doldururken ardı ardına bir kaç tır geldi yeni, baktım onlarda da yazıyor.

gurur duydum. :atki:

Armağan Dere
01.03.2023, 09:08
Senin için bile oynamazlar!!!

Faik Yılmaz
02.03.2023, 09:38
insanları anlamıyorum....

Adıyamanda ayakta bina kalmamış....

Benimde iki arkadaşım enkaz altında kalarak can verdi...

Ama hala deprem büyüktü dieyip sorumluluk makamındakileri aklamaya çalışanlar var...
Deprem büyükmüş yok eski binalar yıkılmış...

Benim arkadaşlarımın öldüğü site Ebrar Sitesi 2000 den sonra yapıldı. 8 bloğu çötü. 320 den fazla daire.... içinde 1500-200 kişi vardı en az pek azı kurtulabildi...

600 evler diye bloklar vardı mesela 570 daire tamamlanmış. daha yeni bitmiş hepsi yıkıldı.

Yahu İskenderunda 19 katlı ve 87 metrelik binada çatlama dahi olmadı. Bir çok binada var böyle. demekki sağlam kitabına uygun yapılınca yıkılmıyormuş...

BİNALARI DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ DEĞİL ZİHNİYETİN ÇÜRÜKLÜĞÜ YIKTI....
Bunu hala savunan var ise ölen canların günahının vebali üzerine olsun...
sizede yazıklar olsun....

ölümden ötesi varmı? gencecik insanlar ölmüş . sizin 3 kuruşluk dünya menfaatiniz , siyasi ikbaliniz yerin dibine batsın inşallah

Sefer A.
02.03.2023, 10:32
Ama yıkılanların 98%'i 2000 öncesi yapılanlarmış kdhdjjshssh
At yalanı diksinler inananı, valla diksinler

yatmaztara
07.03.2023, 14:17
Buraya atmam daha doğru. Devletimiz köpek beslemeyle uğraşıyor tarım hayvanları açlıktan ağlıyor!

https://twitter.com/FethiAslan1453/status/1633015660874694656

Doğukan Uçan
04.08.2023, 14:24
halen daha bölgede enkazı kaldırılmayan onlarca yapı var. depremi kesinlikle unutturmamak lazım. nerede ne zaman deprem olacağı belli olmaz.

Doğukan Uçan
05.02.2024, 22:09
https://twitter.com/Trabzonspor/status/1754581133990273319

Faik Yılmaz
06.02.2024, 09:01
Japonya'da 7,6 büyüklüğünde yerkürenin sadece 10 km içerisinde bir deprem oldu....

Ülkenin tam ortasında. neredeyse tüm ülkede hisedilen bir depremde bu...

Ölü sayısı sadece 238 kişi...

Bizimi bir apartmanda bu kadar kişi öldü depremde

ilime , bilime ,okumaya , eğitim değer verilen bir ülke ile verilmeyen ülke arasında fark maalesef ölü sayımız

ve bu kafa ile devam edersek üzülerek sölüyorum daha çok facia yaşarız

Cem Balcı
07.02.2024, 00:26
Hala izedikçe içimiz acıyor.Allah tekrar yaşatmasın,depremzedelerin yardımcısı olsun.

jpositve
16.02.2024, 19:50
Dunya tarihinde olculen en buyuk deprem Sili de 1960 da Valdivia depremi 9,5 buyuklugundeydi. Japonya da 2011 yilinda 9,0 - 9,1 buyuklugunde deprem oldu ve depremden dolayi hicbir yere birsey olmadi. Sadece depremden oturu meydana cikan tsunami bazi yerlere zarar verdi ve Fukusima nukleer santraline de zarar verdi. Nukleer sizinti oldu, sizintiyi ancak santralin etrafini beton orerek giderebildiler. Celal Sengor un dedigine gore Turkiyenin jeolojik yapisindan oturu en fazla 7-8 buyuklugunde deprem olur. Ortada buyuk bir ihmalkarlik oldugu apacik ortada.

Onun haricinde depremde Marasa giden insanlar Diyanetin deposunun full ambalaji acilmamis sifir jeneratorler oldugunu soyluyor. Bu tip seyleri insanlara vermek yerine milletten soba ve odun istenmis. Zaten haberlerde sehre giriste arabalarin durdurulup yetkililerin jenerator, hilti, matkap gibi seylere el koyduklarini hepimiz gormustuk. Kizilay baskaninin Haluk Leventin kurdugu yardim kurulusu Ahbapa parayla cadir sattigini hepimiz gorduk isittik. Deprem icin televizyonda canli yayinda toplanan paralari bir kisim insanin verdigi sozu yerine getirip ilgili bagisi yapmadigi veya yaptigi bagisi vergiden dusurdugu soyleniyor. Deprem sonrasi askerin cok gec sahaya cikarildigindan bahseden cok insan var. Kimisi bunu dis devletler bize saldirir diye askeri olaya karistirilmadigini savundu da insanlik tarihindd x ulkede deprem olup y ulkenin bundan faydalanip x ulkeyi isgal ettigi bir ornek var mi acaba ona da bakmak lazim. Son olarak da deprem sirasinda badka ekipler tarafindan tam enkaztan biri cikarilacakken Afad ekiplerinin televizyonculsra kameralarla falan gelip tamam sizin isiniz bitti gerisini biz hallederiz diyip televizyonlar karsidinds olayi sova donusturmeleri nasil bir vicdansizlik.

Sefer A.
16.02.2024, 22:39
Dunya tarihinde olculen en buyuk deprem Sili de 1960 da Valdivia depremi 9,5 buyuklugundeydi. Japonya da 2011 yilinda 9,0 - 9,1 buyuklugunde deprem oldu ve depremden dolayi hicbir yere birsey olmadi. Sadece depremden oturu meydana cikan tsunami bazi yerlere zarar verdi ve Fukusima nukleer santraline de zarar verdi. Nukleer sizinti oldu, sizintiyi ancak santralin etrafini beton orerek giderebildiler. Celal Sengor un dedigine gore Turkiyenin jeolojik yapisindan oturu en fazla 7-8 buyuklugunde deprem olur. Ortada buyuk bir ihmalkarlik oldugu apacik ortada.

Onun haricinde depremde Marasa giden insanlar Diyanetin deposunun full ambalaji acilmamis sifir jeneratorler oldugunu soyluyor. Bu tip seyleri insanlara vermek yerine milletten soba ve odun istenmis. Zaten haberlerde sehre giriste arabalarin durdurulup yetkililerin jenerator, hilti, matkap gibi seylere el koyduklarini hepimiz gormustuk. Kizilay baskaninin Haluk Leventin kurdugu yardim kurulusu Ahbapa parayla cadir sattigini hepimiz gorduk isittik. Deprem icin televizyonda canli yayinda toplanan paralari bir kisim insanin verdigi sozu yerine getirip ilgili bagisi yapmadigi veya yaptigi bagisi vergiden dusurdugu soyleniyor. Deprem sonrasi askerin cok gec sahaya cikarildigindan bahseden cok insan var. Kimisi bunu dis devletler bize saldirir diye askeri olaya karistirilmadigini savundu da insanlik tarihindd x ulkede deprem olup y ulkenin bundan faydalanip x ulkeyi isgal ettigi bir ornek var mi acaba ona da bakmak lazim. Son olarak da deprem sirasinda badka ekipler tarafindan tam enkaztan biri cikarilacakken Afad ekiplerinin televizyonculsra kameralarla falan gelip tamam sizin isiniz bitti gerisini biz hallederiz diyip televizyonlar karsidinds olayi sova donusturmeleri nasil bir vicdansizlik.
Peki ya Iliç'de olanlar ?

jpositve
18.02.2024, 04:22
Peki ya Iliç'de olanlar ?

https://youtu.be/beg5gfr-T-M
iyi de orası yeni birşey değil. Ben oranın haberlerini 2 senedir falan takip ediyordum. Yıllardır oranın haberi yapılıyordu. Normalde yıllardır burası ile ilgili sağda solda haberler çıkıyordu. Bura ile ilgili en çok mücadele eden kişi Sedat Cezayirlioğlu diye bir abimizdi. Kendisinin ismin googleda aratsanız da eski haberlerini görürsünüz. Bu madende altını topraktan ayırmak için siyanür ve çeşitli kimyasal maddeler kullanılıyor ve bu kimyasallar 197 futbol sahası büyüklüğünde bir havuzda toplanıyordu. Havuz dolması gerekenden çok daha kısa sürede dolduğu için EVAPORATÖR denilen bir aletle havuzdaki zehirli su buharlaştırılıp havaya zehir saçılıyordu. Çevre halkı durumdan pek çok kez şikayet etti sağda solda buranın haberleri yapıldıysa da hiçbir zaman ana akım medyada kendine yer bulamadı bu konu.

Toprak kayması da ilk kez karşılaşılan birşey değil. Daha evvelden de bölgede bir heyelan olayı yaşanmıştı. Televizyonda heyelan bölgesinden Sözcü tv canlı yayının katılan bir çevre mühendisi bölgede heyelan riskine dair yapılması gereken toprak ölçümlerinin yapılmadığını söyledi. Veryansın tv youtube kanalında konuşan Sedat Cezayirloğlu maden işletmesi tarafından köylülere önceki yıllarda sus payı olarak bir takım paralar verildiğini söylüyordu. Bunun haricinde İliç de kapasite arttırımı haziran 2022 de o dönem Çevre ve Şehircilik bakanı olan Murat Kurum tarafından onaylandı. Kendisi şu an Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı. Olayla ilgili 6 kişinin tutuklandığı söyleniyor. Çok merak ediyorum yetkililerden kimse gidip de Murat Kurumdan hesap sordu mu sorabildi mi acaba. Ne desek boş yani ama ben orası ile ligili havaya salınan zehirli maddeler ile ilgili bir olay bekliyordum lakin başka birşey oldu. Ama şu bir gerçek İliç de yaşananlar birden bire olmadı. Bölge yıllardır problem sinyali veriyordu ve felaket de göstere göstere geldi.

17 HAZİRAN 2022 alttaki linkten alıntı Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Maden Sahası çevreyi ve yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Yaşam savunucularının ikinci “Çernobil” olarak adlandırdığı sahanın faaliyetlerin durdurulması için hukuki mücadele devam ediyor. Firma ise maden sahasının kapasitesini arttırmak istiyor. Yaşanan heyelanlarla tonlarca siyanürün Fırat Nehri’ne karıştığı belirtilirken olası bir depremle tüm Türkiye’nin zehirleneceği kaygısı dile getiriliyor.

Heyelan Sonucu Yüzlerce Ton Siyanür Toprağa ve Fırat Nehri’ne Karıştı”
Firmanın kapasite artırımına gitmek istediğini ifade eden Cezayiroğlu, böylelikle sahanın Sivas’ın Divriği ilçesi, Erzincan’ın Kemali’ye ilçesi ile Tunceli’nin iki ilçesine kadar uzanacağını söylüyor. Alanda yaşanan heyelan sonucu siyanürün Fırat Nehri’ne sızdığını söyleyen Cezayiroğlu, şöyle devam etti: “Bir felaket yaşanıyor. Burada 14 futbol sahası büyüklüğündeki bir alan kadar heyelan oldu. Bu heyelan sonucu zemin altındaki yırtılmalar sonucu yüzlerce ton saf siyanür toprağa karıştı. Hemen yakınında Fırat Nehri’nin Karasu kolu akıyor. Buraya yakınlığı en fazla 300 metre. Bu nehir Erzurum’da doğuyor ve Elazığ’da Murat nehri ile birleşerek Fırat ismini alıyor. Türkiye’nin can damarı olan Keban ve Atatürk Barajları da bu nehirden besleniyor. Buraya günlerce siyanür aktı. Aynı zamanda GAP’ı besliyor. Şanlıurfa ve Harran’daki tarım bu suyla yapılıyor. Orada üretilen gıda ürünleri maalesef siyanüre maruz kaldı. Aynı zamanda Irak ve Basra’ya akıyor bu nehir. Uluslararası bir sonucu olan bir suç işleniyor burada.”

“Tehlike Büyüyor, Herkes Üç Maymunu Oynuyor”
Son aylarda patlamaların yaşandığını aktaran Cezayiroğlu, son patlamanın yerinin henüz tespit edilemediğini söyledi: “7 ay içinde üç defa patlama yaşandı. Son patlayan yer henüz bulunamadı. Bir aydır toprağa karışmaması gereken tonlarca siyanür toprağa geçti. Yine 39 çeşit kimyasal madde kullanılıyor. Şu an bakanlığa bağlı müfettişler inceleme yapıyor. Biz acele tespit davası açtık ancak bu beklenmeden çalışmanın derhal durdurulması lazım. Tehlike çok büyük. Arada büyük paralar döndüğü için herke üç maymunu oynuyor.”
1 https://www.iklimhaber.org/turkiyenin-cernobili-ilic-maden-sahasi-zehir-saciyor/
2 https://www.iklimhaber.org/ilicte-kapasite-artirim-izni-murat-kurumdan/
3 https://bianet.org/haber/ilicin-nihai-tanitim-raporunda-erozyon-ve-heyelan-riskleri-291856
4 https://eksisozluk.com/sedat-cezayirlioglu--6772082
5 https://youtu.be/SwNfZP2ZyeI

https://i.hizliresim.com/agabplb.png
Son olarak da sen de Fransa da yaşayan birine Türkiye'nin gündemini iyi takip ediyorsun. Herhalde yaşadığın ülkeyi pek sevemedim. Keşke seni büyükelçilkte konsoloslukta falan danışman yapsalar. Sen söyle bakalım Fransa'da herhangi bireşy olsa bir usulsuzluk vea birşeye zam yapılsa hemen halk ayağa kalkıyor olayı protesto ediyor. 2016 da Nuit debout ve 2018 de sarı yelekliler ve bu yaz polisin 17 yaşında bir çocuğu öldürmesinden ötürü çıkan olaylar. Emanuel Macron'u Fransızlar baya baya protesto etmişti akaryakıt zamlarından ötürü. Sen de gittin mi gösterilere. Neyse Fransa'da hal böyle iken bizde ise kuru ekmek sğan yeriz yine de reisimizi yedirmeyizciler, nankör değer bilmiyorsunuzcular falan iki ülke halkı arasındaki bu denli farkı neye bağlıyorsun acaba. Onun haricinde yukarıdaki resim üzerinden o dönem bütün dünya iyi trollenmişti. Maçın izlendiği alana girmeye çalışanları durduran polisi millet ilk başta gösteri yapan çiftçiler zannetti. Olayı daha sonra çözdüler.
1 https://www.aa.com.tr/tr/dunya/fransa-sokaklarini-karistiran-protestolar-avrupayi-tedirgin-etti/2938267
2 https://teyit.org/analiz/fransa-polisi-isciye-degil-taraftara-biber-gazi-sikiyordu