PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kitaplar

TheCrow
14.12.2004, 09:37
Dünya klasiklerinden tutun da,Lise-3 cografya kitabina kadar;görüsleriniz,elestirileriniz,sevdikleriniz,s evmedikler iniz,zaman kaybi saydiklariniz,unutamadiklariniz,anilariniz,tavsiye leriniz, sorulariniz bu baslik altinda...Edited by: TheCrow

CeSS
14.12.2004, 10:06
J.K.Rowling in yazmis oldugu Harry Potter serisi ; bir hayal gücünün ne kadar gerçekçi yazilabileceginin en iyi kaniti.

HunGökmen
14.12.2004, 10:45
Arkadaslar ben zamaninda ögretmenlerimin baskisiylaÇocuk kalbi adli kitabi okuyarak büyük bir aptallik ettim ve daha sonra 5-6 yil kitap okumadim...(okul kitaplarim disinda) Ama bana zararini öss'de sinavi yetistiremeyerek görünce bu sene tekrar kitaplara basladim... Okumak isteyenler bence her türlü kitabi okuyup bilgi sahibi olmalilar.. Sizin düsünce tarziniza uymasa bile... Okuyun anlayin daha sonra karar verin...

TURHAN
14.12.2004, 11:00
monte kristo kontu:dünyada yazilmis en iyi intikam kitabi olarak gösterilir alexander dumasin basyapitlarindan

nilgun:refik halit karayin guzel bir macera/ask romani

peyami safanin her roman ozellikle bir aksamdi ve biz insanlar

Kaya
14.12.2004, 11:06
Peyami Safa
<UL>
<LI>Dokuzuncu Hariciye Kogusu</LI>
<LI>Sözde Kizlar</LI>
<LI>Fatih Harbiye</LI>[/list]

Necip Fazil'in kitaplarini tavsiye ederim. Ama dili biraz agirdir.

PeeLyN
14.12.2004, 11:10
Küçük Prens'le baslamistim odamdaki kütüphaneyi olusturmaya ve simdilerde raftan indirip tekrar tekrar okuduklarim arasinda "Iki Yesil Su Samuru", "Kumral AdA Mavi Tuna", "italyanca Ask Baskadir", "Gülün Adi..", "Melekler ve Seytanlar", "Gece Yürüyüsü" , "Üç Aynali Kirk Oda", "O" ve daha birçogu..

Magnolia
14.12.2004, 11:32
Ilk okudugum kitaplardan biri hatirladigim kadariyla "Yüreginin götürdügü yere git"...
"Gülünün soldugu aksam" unutamadiklarim arasinda,
"Suç ve Ceza" beni en çok yoranlar arasinda,
"Gülden kale düstü"en çok düsündürenler arasinda,
"Yine seninle geldi hayat" en çok sikan ve bunalim yapanlar arasinda,
yer alanlardan bazilari...
En son okudugum kitap "Sadece bir gecelik"...Inanilmaz etkilendigim için üç defa okudum.Tavsiye ederim...

Ayrica Dogan Cüceloglu'nu okumanizi da çok isterim.Gerçekten etkileyici...Edited by: Magnolia

Kaya
14.12.2004, 12:10
Attila Ilhan'in AB ile ilgili olan kitaplar da okumaya deger arkadaslar.

l-m
14.12.2004, 13:03
Iskender Pala'nin kitaplarini siddetle tavsiye ediyorum.Ayrica George Orwell'in 1984 romani da okunmaya deger. Peyami Safa'nin su ana kadar okudugum tüm romanlari çok etkileyici idi...

Salih61
14.12.2004, 13:42
En son ÜSTAD Necip Fazil KISAKÜREK eseri BENIM GÖZÜMDE MENDERES kitabini okudum...

barchu
14.12.2004, 14:50
Çocuklugumda bir numaram Jules Verne'di.Türkçe'ye çevrildikçe, kitapçimiza geldikçe sektirmez alirdim. Ilkokul'da özellikle Altin Çocuk Kitaplari serisinden çok fazla kitap okudum. Daha sonra Anadolu Lisesi'ne girdik. Hazirlik sinifinda verdikleri aptalca 100 kere sunu bunu yaz ödevlerini zor yetistirebilmeye basladim. Kitap mitap kalmadi tabi. Nasil egitim sistemiyse. Karismasalar daha iyiydi bana. Kaybettigim bu güzel aliskanligimi üniversitede biraz toparlamaya basladim. Bu aralar fena bir kitap okuyucusu sayilmam.

Arastirma ve tarihle ilgili kitaplari "simdilik" geçersek ilk aklima gelenler Douglas Adams'in Otostopçu'nun Galaksi Rehberi serisi. Dune seri ve silsilesi. Benim de sevdigim Harry Potter'lar. George Orwell'in muhtesem 1984'üne Hayvan Çiftligi de eklenebilir. Dan Brown'lar da birbirine benzese de fena degiller. Dostoyevski olsun çamurdan olsun da derdim bir dönem. Budala, Beyaz Geceler, Suç ve Ceza, Delikanli kesinlikle tavsiye edecegim eserler.

Bir de para tuzaklari var. Gedik Savaslari, Shannara serisi gibi al al, oku oku bitmeyen cüzdan ve kütüphane düsmanlari. Aman uzak durun yakalandin mi birakamiyorsun. Yapisti mi kaliyor. Özellikle Shannara'nin ivir zivirlari seti Yüzüklerin Efendisi'nin kötü bir kopyasi. Gidin bir daha Yüzüklerin Efendisi'ni okuyun daha iyi.

Neyse devam ederiz.

Çagman
14.12.2004, 15:10
ArkadasLar "Sen git Ask Bana KaLsIn" AdLI KitapI cok Meth ediyorLar aLIp OkuyacagIm bunda iLginc oLan Nedir BakIcam smileys/smiley36.gif

Duman
14.12.2004, 15:11
Sonyillarda okudugum ve begendigimkitaplardan bazilari;
<UL>
<LI>Tostoy'dan Dirilis</LI>
<LI>Ahmet Altan'dan Isyan Günlerinde Ask</LI>
<LI>Jean Christophe Grange'dan Kizil Nehirler</LI>[/list]

Siddetle okunmasini tavsiye edecegim kitapda, Dr.Hakan Kulaçoglu'nun "Firtina Ihtilal Efsane Trabzonspor" adli eseridir.

TheCrow
14.12.2004, 15:23
Irvin D. Yalom'un "Nietzsche agladiginda" ve "Askin Celladi" çok etkileyici psikoterapi kitaplari.Umberto Eco "Gülün Adi",Honore dé Balzac "Vadideki Zambak" ve Wolfgang von Goethe "Faust" beni en çok etkileyenler.

Eger matematige ilginiz varsa Tübitak yayinlarindan,Sinan Sertöz'ün"Matematigin Gizemli Dünyasi" çok güzel.

Dan Brown'in "Da Vinci Sifresi", "Melekler ve Seytanlar" ve "Dijital Kale" sürükleyici ama pek edebi degeri yok bence,film izler gibi kitap okuyorsunuz...

Barchu,Jules Verne'in daha önce yayimlanmamis bir kitabi yayimlandi haberin olsun.El yazmalari bir-iki yil önce bulundu ve mektuplarla belgelerden anlasildigi kadariyla o zamanki yayincisi bu kitabin satmayacagini düsündügü için yayimlanmadi.

Adi "Yirminci Yüzyilda Paris",Tübitak Yayinlari.Her Jules Verne romaninda oldugu gibi gelecekten kehanetler var.

TheCrow
14.12.2004, 15:26
Jean Christophe Grange'dan Kizil Nehirler

Bukitap,Jean Reno ve Vincent Cassel'in oynadigi filmin kitabi mi?Orjinali "Crimson Rivers".Üstün bir irk olusturmaya çalisan bir üniversiteyi anlatan polisiye?..Edited by: TheCrow

PeeLyN
14.12.2004, 15:37

Bukitap,Jean Reno ve Vincent Cassel'in oynadigi filmin kitabi mi?Orjinali "Crimson Rivers".Üstün bir irk olusturmaya çalisan bir üniversiteyi anlatan polisiye?..

Galiba o..fakat filmde benim en begendigim Fransiz aktörlerden biri Jean Reno oynamasina karsin kitabi asla gölgeleyememis..aksine hüsrana ugradigimi itiraf etmeliyim..

SDanışmaz
14.12.2004, 15:51
Ben kitap okumuyorum.

Baslamak istesem ne tür kitaplarla baslamaliyim ?

Duman
14.12.2004, 15:52

Bukitap,Jean Reno ve Vincent Cassel'in oynadigi filmin kitabi mi?Orjinali "Crimson Rivers".Üstün bir irk olusturmaya çalisan bir üniversiteyi anlatan polisiye?..

Galiba o..fakat filmde benim en begendigim Fransiz aktörlerden biri Jean Reno oynamasina karsin kitabi asla gölgeleyememis..aksine hüsrana ugradigimi itiraf etmeliyim..

Evet o kitap ,genelde kitap yayinlandiktan sonra çekilen filimler kitabin tadini veremiyor.Örnegin Kuzularin Sessizligini ilk okudugumda artik bundan ötesi olamaz demistim.Filmi çekildikten sonra Oscar almasina ragmen,kitabin tadini asla veremedi bana.

Ayrica Grange'in Leyleklerin Uçusu adli eserini de tavsiye ederim.

Bülent Şirin
14.12.2004, 16:06
Böyle bir baslik açildigi için o kadar sevinçliyim ki, ne diyecegimi bilemiyorum. Önce basligi açan sevgili Kaan'a can-i gönülden tesekkür etmek isterim.

Söyle bir düsünsem, tavsiye edilebilecek belki 100 tane kitap sayabilirim ama isterseniz sevgili Oguz'un da hatirlattigi gibi, Dr. Hakan Kulaçoglu'nun malûm "Firtina, Ihtilâl, Efsane" adli kitabiyla ilk adimi atalim. Zaten "Esir Sehrin Insanlari"nin son bölümünde "okuma"yi tavsiye ederken, bu kitabin her Trabzonsporlu'nun el kitabi olmasi gerektigini yazmistim.

Sevgilerimle...

TheCrow
14.12.2004, 16:08
(Duman61 ve Peelyn'e)

Grange'in aslinda çok güzel kitaplari var ama Türkiye'de "Kurtlar Imparatorlugu" ile tanindi,sebebi içinde Türklerin geçmesi.Neden böyle kompleksliyiz biz ya?..

Hem kitabini okuyup hem de filmini izledigim belki yüze yakin eser vardir,sadece birinde kitaptan aldigim zevki filminden de aldim:Mario Puzo "The Godfather-Baba"...Bunun nedeni de filmin kitaba kelimesi kelimesine bagli kalmasiydi.

Mesela Henri Charriére'nin "Kelebek" adli romani var,mükemmel bir gerçek kaçis hikayesi.Eger filmini kitabi okumadan izlerseniz,o da mükemmel.Ama kitabi okuduktan sonra izlemeye kalkarsaniz sinir hastasi olup çikarsiniz...Edited by: TheCrow

TheCrow
14.12.2004, 16:17
Bülent Abi tesekkürler,

"Firtina,Ihtilal,Efsane" kitabimi okumaya kiyamiyorum.Hani çocukken biri bize çikolata verir de bitmesin diye yemeye kiyamaz,azar azar yerdik ya,ben de aynen öyle kitabi yavas yavas okuyorum.Hatta ayni yeri iki kere okuyorum ki,çabuk bitmesin...Zaten kitabi ilk aldigimda da yine elinde çikolata olan çocuk gibi bir güzel kapagini inceledim,arka kapagi yavas yavas okudum,yayin evini,kaç adet basildigini tekrar tekrar okudum...

Bu tür yayinlarin çogalmasi en büyük dilegim,sadece dergimiz bana yetmiyor artik...

tigin
14.12.2004, 16:20
Kitaplarla ilgili bir baslik zaten forumun ilk günü ben açmistim ama arada kaynadi gitti.Kizil nehirler.Bu kitap tipki dedikleri gibi beni dün gece uykusuz birakti.simdi bir an önce isten çikip eve gitmek için sabirsizlaniyorum.aslinda roman okumam ama bu kitap gerçekten harika ve filminin çok ötesinde.En son Alev Alatlidan "aydinlanma degil merhamet"i okudum herkese tavsiye ederim.

tigin
14.12.2004, 16:26
Ben kitap okumuyorum.

sanirim yasin ve ilgi alanin önemli buna cevap verebilmem için.fazla kitap okumayan birine sikici yada zorgelebilir ama rus edebiyatindan baslayabilirsin.

TheCrow
14.12.2004, 16:29
Ben kitap okumuyorum.

Ilgi alanin neyse ordan basla,Linking Park'la ilgili bir kitap bul ve oku mesela,ya da tabi ki "Firtina,Ihtilal,Efsane Trabzonspor"

Hatirliyorum da ben ilkokul yaslarindayken çizgi roman okumama izin verilmezdi,teyzemlerin Zagor,Texas,Örümcek Adamçizgi romanlarini gizlice okurdum,yakalandigimda dafirçalarin ve nasihatlerin arkasi kesilmezdi.Çünkü bu tür kitaplarçocuklar için zararliydi,uzmanlar bu tür kitaplarin sadece çocuklar için degil yetiskinler için bile kisisel gelisimi engelleyici oldugunu düsünüyorlardi...

Ben liseye geldigimde ise,durum o kadar vahimdi ki, "okusun da ne okursa okusun" deniliyordu.Yine ayni uzmanlara göre bu tarz çizgi romanlar çocugun hayal gücünün ve yaratici zekasinin gelismesinde çok etkili ve faideli eserlerdi.

Yanlistan geç de olsa dönülmüstü.Ne isterseniz onu okuyun arkadaslar,yeter ki kitaptan size faydali olacak dersler çikarin,bilmediginiz bir sey ögrenin...

SDanışmaz
14.12.2004, 16:38
"Firtina,Ihtilal,Efsane Trabzonspor" bu kitabi arsam bulabilir miyim ?

Bir de en macera türü kitaplari severim.Okudun mu seni sürükleyecek.Hayal kuracaksin.Bu tür de olan tavsiye edebiceginiz kitaplar var mi ?

TheCrow
14.12.2004, 16:56

Bir de en macera türü kitaplari severim.Okudun mu seni sürükleyecek.Hayal kuracaksin.Bu tür de olan tavsiye edebiceginiz kitaplar var mi ?

Aramasan bile bulursunsmileys/smiley36.gif...

Bu baslikta bir sürü kitap tavsiyesi var,istersen onlari degerlendir.Mesela sürekli bahsedilen "Kizil Nehirler" var...Ama zora gelemem diyorsan daha masalsi seyler,mesela "Simyaci" olabilir...Zaten zamanla kendi tarzin olusur,begendigin yazarlar ve türler netlesir...

TURHAN
14.12.2004, 20:46
kitap okumuyorsan surukleyici jules verne kitaplariyla baslayabilirsin

Duman
14.12.2004, 21:30

"Firtina,Ihtilal,Efsane Trabzonspor" bu kitap Iletisim Yayinlarindan çikmistir.Dolayisiyla iletisim.com.tr adresinden, kitabi nerelerde bulabilecegin bilgisine ulasabilirsin.Orada yayinevinin adres ve telefonu da var.

Ayrica okudugum için ve burada bir çok kisinin de begendigini gördügüm için Grange'in "Kizil Nehirler" kitabini tavsiye ederim.O kadar sürükleyici ki,lavaboya gittigimde bile elimden düsürememistim.

61viya
15.12.2004, 01:24
davinci sifresi.......inanilmaz bisey!!!!!!

TheCrow
15.12.2004, 02:26
davinci sifresi.......inanilmaz bisey!!!!!!

Begendiysen "Melekler ve Seytanlar" , "Dijital Kale"ayni yazarin (Dan Brown)diger kitaplari.Melekler ve Seytanlar'da yine Robert Langdon var...

corleone
15.12.2004, 11:34
mehmet oruç dinlerarasi diyalog tuzagi her türk gencinin okumasi gereken bir kitap siddetle tavsiye ediyorum...

Taner Uykuçeken
17.12.2004, 19:15
AHA kitap topici sasirdim vallasmileys/smiley4.gifbu ülkede kitapsever bulmak ne büyük mutluluk siir topicinden sonra begendigim en iyi kültürel topic gerçi siir topicini tartisma topici olmaktan çikarip siire bogdular ama neysesmileys/smiley1.gifherkez begendigi kitaplari yazmis ama kimseden SIMYACI yi göremedim okumadiginizi sanmam beni ençok etkileyen kitaplarin basinda geliyor epey bir süre etkisi altinda kalmistim kaçiran varsa tavsiye ederim

TheCrow
18.12.2004, 03:46
=TheCrow

...Ama zora gelemem diyorsan daha masalsi seyler,mesela "Simyaci" olabilir...

Bak bahsetmisim Simyaci'dan,has kitaptir...Edited by: TheCrow

SDanışmaz
18.12.2004, 13:58
Bugun "Kizil Nehirler" ariyacagim.Insallah bulurum.

Duman
18.12.2004, 14:05
Dün D&amp;R magazasinda dolasirken gördüm Kizil Nehirler'i.Grange'in tüm kitaplari da orada mevcut.

Ama diger büyük kitapçilarda da vardir. D&amp;R, dogan grubuna ait oldugu için,sahsen ben gerekmedikçe alisveris yapmiyorum oradan.Trabzonspor düsmanlarina para kazandirmak hosuma gitmiyor.

Bl@ck_De@th_
18.12.2004, 16:20
LEYLEKLERIN UÇUSU

ÖNERIRIM

Bl@ck_De@th_
18.12.2004, 16:21
BIR DE KURTLAR IMPARATORLUGU

angel__20
19.12.2004, 11:41
sdewaeEdited by: angel__20

Guests
19.12.2004, 11:44
Kasabanin Seytanlari -Ölüm tangosuyla dans

Mary Higgins Clarke

Bu kadin gerilim-macera tarzi yaziyo ve kitaplari çok sürükleyici tavsiye ederim

tigin
22.12.2004, 11:21
Soluk soluga okunacak bir politik kurgu ABD-Türkiye Savasi

Tarih, 23 Mayis 2007. Yer, Kerkük'ün kuzeydogusu.

Kuzey Irak'taki kargasa devam ederken, bölgede bulunan Türk birlikleri ani bir Amerikan saldirisina ugrar. Türk birlikleri "müttefik"lerinden hiç de beklemedikleri bir darbe almistir.

CNN International hemen haber geçmeye baslar: "Kuzey Irak'ta çatisma. 13 ABD askeri öldü, 30 yarali var. Ordu yetkilileri, Amerikan güçlerine saldiran 35 Türk askerinin öldürüldügünü açikladi."

Amerikalilarin niyeti Türkiye'deki zengin bor minerallerini ele geçirmektir. Bunun için her seyi göze almislardir. Istanbul ve Ankara dahil olmak üzere tüm Türkiye'yi savas alanina çevirmeyi bile. Ve Metal Firtina Operasyonu baslar.

Önümüzdeki günlerde Timas Yayinlari tarafindan yayinlanacak olan Metal Firtina adli kitabin, gündeme bomba gibi düsmesi bekleniyor. Timas'in özel bir fiyatla piyasaya sürecegi kitap çok yakinda okuyucularla bulusacak.

Orkun Uçar ve Burak Turna'ya ait bir ortak çalisma olan Metal Firtina, soluk soluga okunacak bir savas romani. Savasin tüm heyecanini ve sicakligini birebir aktaran satirlar, her kesimden okuyucuyu derinden etkileyecek.

Iste o heyecanli satirlardan birkaç bölüm

"Savunma Bakani Donald Rumsfeld, Baskan'in odasindan içeri girdi. Telasliydi ve Baskan ile konusmasi gereken seyler vardi. Derken kapida Genelkurmay Baskani Howard Strike göründü, yüzünde karanlik bir ifade vardi. Basiyla sert bir selam vererek hemen duvardaki ekranin basina geçti. Makineyi kendisi çalistirdi. 'Sayin Baskan,' dedi 'su an itibariyle Metal Firtina harekâti baslamis bulunuyor.'"

"Genelkurmay Baskani, Harekât Komuta Merkezi'ndeki telsizin basindan ayrilmiyordu. Deniz Piyade Tugayi Karargâhi'ndan sürekli olarak bölgedeki çatisma ile ilgili haberler geliyordu. Basbakan Tayyip Erdogan ve Ankara'da bulunan kabine üyeleri Harekât Merkezi'ne geliyorlardi. Disisleri Bakani Abdullah Gül, alti kisilik bir heyetle Washington'a dogru yola çikmisti bile"

"Istanbul'a büyük hava saldirisi basladi. Henüz resmî açiklama yapilmadi ancak Istanbul, tarihinin en agir hava saldirisi ile mücadele etmeye çalisiyor. Operasyonun ne kadar sürecegi belli degil. Dört saattir araliksiz süren bombardiman nedeniyle sehirde su kesildi, trafik tamamen durdu. Köprüler ve yollar hasarli, çok sayida sivil kayip oldugu belirtiliyor."

Metal Firtina'nin en ilginç yanlarindan biri de kahramanlarin; R. Tayyip Erdogan, Abdullah Gül, George W. Bush, Condeleezza Rice, Donald Rumsfeld gibi gerçek karakterlerden olusmasi. Kitabin özellikle bu yani, romanin etkileyici gücünü ve olusturdugu gerçeklik algisini daha da güçlendiriyor.
(Ideefixe Tanitim Bülteni'nden Alinti)

irak savasinin baslamasindan hemen önce bazi kesimlerce asil hedefin türkiye oldugu irak suriye ve irandan sonra siranin türkiyeye gelecegi fazla sesli olmasada dile getirilmisti.belki yapilmak istenen bu degildir ama sahsen benim bilinç altimda böyle bir endise var.kitap ise bu gelismeler isiginda çok bilindik ve basit bir senaryonun iki uyanik tarafindan pazarlanmasi olabilir.insallah öyledir.kitabin sonunda ise bir sürpriz var.türk ordusunun oldugundan daha güçsüz gösterildigihava ve denizgücümüzün %90 disa bagimli olmasinin bedeli bir günde yokolmasiyla ödeniyor.anitkabir ve bogaz köprüleri tamamen yokoluyor.atatürkün naasini baska yere nakletmek isteyen sivillere bomba yagdiriliyor taksimde amerikayi protesto edenler füzelerle vuruluyor.eserde finali türkler yapiyor ve washington atom bombasiyla havaya uçuyor kitapta böyle bitiyor.
Edited by: tigin

tigin
22.12.2004, 11:37
TAS MECLISI
jean-christophe grange'nin kizil nehirlerden sonra yazdigi roman.kizil nehirler kadar olmasada oldukça sürükleyici ve fantastik.ancak sonu hiçde bekledigim gibi degildi.insanin okurken elinden birakasi gelmiyor ancak bittikten sonra ulan ne saçma kitapmis be diyesi geliyor.birde jean abimizin neden kadinlari bu kadar güçlü karakterlerde yansittigina anlam veremedim.

l-m
22.12.2004, 18:02
A.Ali Ural - Posta Kutusundaki Mizika

(Mektup formatinda denemelerden olusan bu eseri herkese tavsiye ediyorum.)

saglam
22.12.2004, 18:20
Yeni biten;
Tuna Kiremitçi - Bu iste bir yalnizlik var (Sürükleyici bir kitap, bitirdiginize üzülüyorsunuz. 3. romanini sabirsizlikla bekliyorum.)

Su an takip ettigim;
Orhan Pamuk - Istanbul Hatiralar ve Sehir (Adi da üzerinde, ani yazilari isiginda Istanbul tasvirivar, bir müddet sonra kendinizi de orada yasayan birisi olarak görebilirsiniz;)

TheCrow
23.12.2004, 05:17
irak savasinin baslamasindan hemen önce bazi kesimlerce asil hedefin türkiye oldugu irak suriye ve irandan sonra siranin türkiyeye gelecegi fazla sesli olmasada dile getirilmisti.belki yapilmak istenen bu degildir ama sahsen benim bilinç altimda böyle bir endise var.kitap ise bu gelismeler isiginda çok bilindik ve basit bir senaryonun iki uyanik tarafindan pazarlanmasi olabilir.insallah öyledir.kitabin sonunda ise bir sürpriz var.türk ordusunun oldugundan daha güçsüz gösterildigihava ve denizgücümüzün %90 disa bagimli olmasinin bedeli bir günde yokolmasiyla ödeniyor.anitkabir ve bogaz köprüleri tamamen yokoluyor.atatürkün naasini baska yere nakletmek isteyen sivillere bomba yagdiriliyor taksimde amerikayi protesto edenler füzelerle vuruluyor.eserde finali türkler yapiyor ve washington atom bombasiyla havaya uçuyor kitapta böyle bitiyor.

Ama kardesim yazmissin bütün kitabi sonuyla birlikte...alip okunmaz ki simdi

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

zisinoli
23.12.2004, 08:35

Ama kardesim yazmissin bütün kitabi sonuyla birlikte...alip okunmaz ki simdi

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifSabah sabah güldürdünüz beni. Allah da sizi güldürsün.smileys/smiley2.gifTigin arkadashakli ne yaptin öyle...Edited by: zisinoli

tigin
23.12.2004, 09:44
haklisiniz biraz fazla ayrintiya girdim ama siz yinede bu kitabialip okuyun.fiyatida uygun. ayrintiya girmemin nedeni sadece kitaplarin ismini yazip bunu okuyun sunu okuyun demek yetersiz.kitap hakkinda biraz bilgi verelim.böylece bu baslikkitaplarin tartisildigi sadece tavsiye edilmedigi bir foruma dönüssün.Edited by: tigin

TheCrow
23.12.2004, 14:38
Bana biraz (senin de bahsettigin gibi ) "bu konu aktüel,firsat bu firsat voliyi vuralim" mantigiyla yazilmis gibi geldi ama,olsun adamlar oturmus yazmis,hem sürükleyici olacagi kesin gibi.Okuyalim...

the king
24.12.2004, 19:42
NECiP FAZIL KISAKUREK' ten Cile ve Bir Adam Yaratmak

Nazim Hikmet'ten Tum Eserleri (saman sarisi siirinin bulundugu sayi)

Peyami Safa'dan Yalniziz

Orhan Pamuk'tan Cevdet Bey ve Ogullari' ni

okumayan varsa tavsiye ederim

**Maxim**
26.12.2004, 02:21
Arkadaslar bu konuyu görünce hakikaten çok sevindim..Son dönemde öldürdügüm kitap okuma aliskanligimi belki de bu sayede tekrar kazanacagim..Dua edin de basarayim..

Ben küçükken tam bir kitap hastasiydim..Ailemden belli araliklarla kitap satin almak için harçlik pazarligi yaptigimi hatirliyorum..Fakat sonra büyük olasilik su an basinda oturdugum aletin yüzünden, kitap okumayi biraktim demesem de çok aza indirdim..

Çok güzel ve etkileyici kitaplar okudum..Ama aklimda kalan pek yoksmileys/smiley4.gif..

"Suç Ve Ceza" adli kitabi önceden çok duymustum ve bir gün kardesimin kütüphaneden ödünç aldigini görünce, hah dedim, sunu okuyum bari elime geçmisken..Kardesime okuyacagimi söyledim.Zavalli ne bilsin tamam dedi..Kitabi tam 3 ayda zar zor bitirebildim..2 ciltti.Hayatimda böyle sey görmemistim..Uzun uzun cümleler..Bitmeyen paragraflar..Zaten dikkati kolay dagilan biriyim..Kardesim kitabi geri götüremedi korkusundan..2 haftalik süresi çoktan dolmustu..Her neyse konuyu dagitmayalim..Ama kitap gerçekten okunmaya degerdi..Tavsiye ederim..Okuyanlara söyleyim, kitabin kahramani Raskolnikov'un görüslerini kismen paylasiyorumsmileys/smiley2.gif

Bir de ben polisiye, dedektiflik türünden çok zevk aliyorum..Bu dogrultuda "Agata Christie" nin kitaplarini okudum.." 10 küçük zenci" diye bir kitabi var..Bu türden hoslananlara siddetle tavsiye ediyorum..Ayrica bu tip kitaplardan bana önerecekleriniz varsa ögrenmek isterim..

Bu konuyu açan ve görüs yazanlara tekrar tesekkür ediyor ve kalin saglicakla diyorum...

the king
26.12.2004, 03:33
Ayrica bu tip kitaplardan bana önerecekleriniz varsa ögrenmek isterim..

bu turden onerecegim kitap degil ama yazarlar var.

birincisi turkiyede bu konuda yazan tek yazar oldugunu bildigim ahmet umit var. bir ara trtde yayinlanan ''karanlikta kosanlar'' adli dizinin senaryosunu yaziyodu.

ikinci yazar John Grisham. pelikan dosyasi filminin uyarlandigi romanin yazaridir.

ucuncusu umberto eco. daha cok komplo teorileri uzerine kitaplari var. en bilindik olani ''gulun adi''. dili biraz karisiktir ama yinede enteresan diyebilirim.

saygilar

TheCrow
26.12.2004, 14:37

Umberto Eco "Gülün Adi" iyi bir örnek,ama biraz yavas ilerliyor konu .Dan Brown "Da Vinci Sifresi", bu dafazla hizli ilerliyor:)))

Bir de macera kitabi arayanlara Henri Charrieré "Kelebek" siddetle tavsiye edilir.Gerçek ve inanilmaz bir yasam öyküsü.Devami da var "Banko" diye,ama devam iste fazla söze gerek yok,her devam gibi siradan...

Duman
26.12.2004, 15:31

Umberto Eco "Gülün Adi" iyi bir örnek,ama biraz yavas ilerliyor konu .Dan Brown "Da Vinci Sifresi", bu dafazla hizli ilerliyor:)))

Bir de macera kitabi arayanlara Henri Charrieré "Kelebek" siddetle tavsiye edilir.Gerçek ve inanilmaz bir yasam öyküsü.Devami da var "Banko" diye,ama devam iste fazla söze gerek yok,her devam gibi siradan...

"Kelebek"gerçekten mükemmel. Ama bu kitabi okuduktan sonra,bende yazarin büyüsüne kapilip "Banko"yu aldim ve okudum. Ne yazik ki "Banko" tam bir hayal kirikligi yaratti bende.

Ayrica filmini muhakkkak izlemissinizdir,ama yine deMario Puzo'nun "The Godfather-Baba" adli eserini okumanizi tavsiye ederim,en az filmi kadar zevkli diyebilirim...

TheRapZoNe
28.12.2004, 21:56
J.K.Rowling in yazmis oldugu Harry Potter serisi ; bir hayal gücünün ne kadar gerçekçi yazilabileceginin en iyi kaniti.

+ Parola 61

TheRapZoNe
28.12.2004, 21:58
Bugün çok eskilerden Frederic ( soyadini unuttum) 'in ''Sultan'' adli romanini bitirdim

Bir ask romani olmasina karsin bence romandaki betimlemeler çok etkileyiciydi. Eski Mogol Imparatorlugunun Hindistandaki macerasi ve '' Tac Mahal'in yapilisi konularini birlikte barindiriyor.

Ask,Entrika ve süksenin insani cezbettigi bir roman Sultan .. tavsiye ederimsmileys/smiley2.gif

TheCrow
29.12.2004, 17:09
"Üzerinize felaket gibi çöken kitaplar gerek.Bir kitap,içinizdeki donmus degerleri parçalayacak bir balta olmalidir.Insani isiran ve sokan kitaplar okumaliyiz.Okudugumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandirmiyorsa ne ise yarar!"

Franz KAFKA

ihtiyar
29.12.2004, 17:26
Prof. Dr.Nazan Bekiroglu. Hemsehriniz. Erzurum'daki dört yillik üniversite hayati haricinde hep Trabzonda yasamis, simdi KTÜ'de edebiyat hocasi. Ey be diline, kalemine kurban oldugum, böyle de yazilmaz ki...

Okumaya yeni baslayanlar için agir olabilir ama okumadan ölmeyin, yakindan takip edin, hatta gidin tanisin derim ben. Nun Hikayeleri, Isimle Ates Arasinda...

of-lee
29.12.2004, 21:04
iskender pala= tavan arasi

sahra
30.12.2004, 01:15
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%">
<T>
<TR>
<TD colSpan=2>
<HR>
</TD></TR></T></TABLE>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center>
<T>
<TR>
<TD =bold>CeSS Yazdi:

<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=1 width="100%" bgColor=#999999>
<T>
<TR>
<TD>
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=2 width="100%" bgColor=#ffffff>
<T>
<TR>
<TD =text>

J.K.Rowling in yazmis oldugu Harry Potter serisi ; bir hayal gücünün ne kadar gerçekçi yazilabileceginin en iyi kaniti.</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>kesinliklekatiliyorum...herkes çocuk kitabi gibi görsede aslinda büyüklerin bile algilamakta zorlanacagi ince bir zeka ürünü bu eserler okunmali...smileys/smiley32.gifsmileys/smiley2.gif

Çakır
30.12.2004, 01:24
Hulki Cevizoglu - Ya sev, ya Sevr (Bir Gafletin Büyümesi)

Tavsiye ederim...

sahra
30.12.2004, 01:29
can dündar-uzaklar ve yine can dündar-savasta ne yaptin baba?smileys/smiley32.gif

TheRapZoNe
30.12.2004, 20:02
Prof. Dr.Nazan Bekiroglu. Hemsehriniz. Erzurum'daki dört yillik üniversite hayati haricinde hep Trabzonda yasamis, simdi KTÜ'de edebiyat hocasi. Ey be diline, kalemine kurban oldugum, böyle de yazilmaz ki...

Okumaya yeni baslayanlar için agir olabilir ama okumadan ölmeyin, yakindan takip edin, hatta gidin tanisin derim ben. Nun Hikayeleri, Isimle Ates Arasinda...

haklisin.kendisi abimin türkçe ögretmenligi bölümünde hocasiydi. bende abim sayesiyle alip okudum kitaplarini. .. en son okudugum kiabi adi su an hatirimda yok ama kapaginda kanuni sultan süleymanin resmi vardi.. gerçekten güzel bir deneme kitabiydi. Nazan Bekiroglu yaslandikça hatta yaslandikça demiyim de yasi ilerledikçe ve yasama bir katma daha atinca daha iyi yaziyor küskusuzsmileys/smiley17.gif

ihtiyar
01.01.2005, 15:24
@therapzone,

o resim yildirim bayezid'in olmasin??? smileys/smiley2.gif

yavuzselim_61
02.01.2005, 19:34
böyle bölümün forumda olmasina çok sevindim

Cengiz ÖZAKINCI-- NEVESER

tavsiye edilir

TheRapZoNe
02.01.2005, 19:38
Haklisin ihtiyarsmileys/smiley3.gif

Kanuni Sultan Süleyman Trabzonlu oldugu için ayrica bir sempati var bizden ona karsi .Bende o kitabin kapagindaki Beyazit'i bu yüzdem Kanuni sandim olsa gerek smileys/smiley9.gif

zisinoli
03.01.2005, 12:43
Tanrinin Melekleri-Gökhan YESILYURT...

Özürlü çocuklari olan annelerin paylasimlarinin aktarildigi kitap, "her birey bir özürlü adayidir" sözünü ve bulundugumuz yeri bizlere hatirlatiyor...

Semih58
04.01.2005, 22:07
YA SEV YA SEVR HULKI CEVIZOGLU

BILINMEYEN OSMANLI AHMET AKGÜNDÜZ

SEYTAN BU KITABA ÇOK KIZACAK KARINCA YAYINLARI

TARIHIN AYDINLATTIGI GELECEK ISMAIL HAKKI KÜPÇÜ

TURHAN
21.01.2005, 02:22
Metal Firtina yi öneririm, ülkemizin gelecegine dairilginç bir politik-kurgu.Kitap zaten suaralar çok popüler...

safir
21.01.2005, 09:53
Ivan Goncarov - Oblomof

Her tip ögrensinin okumasu gereken kitap

t-sat
21.01.2005, 11:18
'Unutulanlar disinda yeni birsey yok' Osman Pamukoglu

Yasadigimiz terör yillarini ve neler çekildigini anlatiyor.Güneydoguda görev yapip harekatlari direkt olarak yöneten kisi tarafindan yazilmis bir kitap.Millet olaraktoparlanmak,ders çikarmakkavramlarini nasil unutmak olarak anladigimizi seriyor gözler önüne.

t-sat
21.01.2005, 17:15
2.Dünya savasi falan ilginizi çekiyorsa,Alman denizcilerinin,aslinda u-bot personelinin yasadiklarini anlatan süper bir kitap var.Elinize alip bitirmeden birakmazsiniz.Kitabin adi Amiralin Kurtlari.Siddetle tavsiye ederim.

Analyzer
22.01.2005, 07:53
Bu basligi ilk gördügümde Henri Charriere'den Kelebek romanini tavsiye etmek geçmisti aklimdan. Hayatimda okudugum en güzel romandir. Ancak Kaan (TheCrow) sagolsun bu baslik altinda defalarca bu romani tavsiye etmis. Romani okuduktan sonra filmini izlemek tam bir iskence. Film, romanin verdigi zevkin yüzde birini veremiyor malesef. Roman hakikaten saheser. Bir solukta okuyorsunuz. Bittigine üzülüyorsunuz.

Umberto Eco'nun yazdigi Gülün Adi romaniyla ilgili benzer seyler söyleyemeyecegim. Derinden etkileyici kisimlari vardi tabi ancak benim gözümde kurgu zekasi olarak sinifta kalmis bir romandir. Katili daha kitabin yarisindayken bulmustum. Benim gibi orta çag avrupasi meraklisi insanlar varsa yine bir klasik olanDecameron Hikayeleri'ni tavsiye ederim. Çogu Floransa kökenli olan sapkin hikayelerle bezeli bu kitap çok eglenceli. Dahi yazarBoccacio gençliginde bu kitabi yazmis olmaktan ilerleyen yaslarinda utanmis. Bence o dönemin yasantisina iliskin çok güzel ipuçlari var kitapta.

Okumayi ögrenir ögrenmez baslayip okudugum Ökkes serisi çok anlam ifade eder benim için. Muzaffer Izgü'nün yazdigi bu romanlarserisi kitap okuma aliskanligi kazanmamin en büyük nedenidir. Umarim her çocuk bu kitaplari okuma zevkine erisir.

Okuma aliskanligi kazanmak konusunda yine Kaan'in verdigi bir örnekten devam edeyim. 7 yasindayim. Ilkokul 1. sinifi bitirmis, köyden sehire (Denizli'ye) dayimlarin evine gelmisim yaz tatili için.Ökkes serisini okuyorum sürekli. Yazlari çok sicak Denizli'de. Dayimi çok seviyorum. Her sabah ben uyandiriyorum ise gitmesiiçin. Uyanmakta nazlaniyor ama hiçbir zaman beni kiramiyor. Uyaniyor, kahvalti yapiyoruz. Sonra dükkana beraber gidiyoruz. Dedem zaten orada sabah 7'de dükkani açmis oluyor. Dayimin Tommiks, Teksas, Kizilmaske, Zagor serileri var. Ögrenciliginden beri biriktirmis. Bir sandik dolusu. Bütün yaz tatilim boyunca bu çizgi romanlari okuyorum. Okuyup bitirince çok üzülüyorum. Keske daha fazla olsa diyorum. Tommiks en sevdigim çizgi roman oldugu için Tommiks'leri ikinci defa okuyorum sirayla. Yaz tatilim bitip köye geri döndümde babam beni çizgi romansiz birakmiyor. O zamanlar her hafta yayinlanan Tommiks serisini haftasonlari sehire gidip bana getiriyor. Çizgi roman okumamdan dolayi bana kizacagina, bana kendi eliyle çizgi roman getiriyor. O yasimda anliyorum özgürlügün degerini. Çünkü dayim bana anlatmis. Dedem ona Tommiks okumayi yasaklamis. Sobada yakmis okudugu çizgi romanlari. Yasaklanan seyler daha çekici oluyor oysa. Yasaklar dayimi inandigindan alikoymamis ama o yasaklari koyan dedem simdi çok daha ilimli bir insan. Hatta o yillarda bile bana çizgi roman okudugum için kizmazdi.

Okumak böyle birsey iste. Okursun daha da çok okumak istersin. Kitaplarin yakilir, yasaklanir ama sen yolunu bulur okursun hiçkimse engel olamaz. Kitap okumak zahmetlidir ancak güzeldir. Okuyun kendinize iyilik yapmis olursunuz.

mahir_kuzey
22.01.2005, 12:58
UMBERTO ECO NUN 'FACAULT SARKACI' VARDIR BIDE, BENCE 'GÜLÜN ADI' NDAN DAHA IYI BIR KURGU...

YAZARININ AKIL SAGLIGINDAN SÜPHE ETSEMDE YALÇIN KÜÇÜK KITAPLARI HER ZAMAN OKUNMALI DIYE DÜSÜNÜYORUM, ÖZELLIKLE 'SEBEKE' SERISI...

YAZILMIS AMA BEN TEKRAR EDEYIM DON BROWN IN 3 KITABIDA BIRBIRINDEN ILGINÇ...

Muhalif
28.01.2005, 07:54
Savas'in(Analyzer) Ökkes serisi ve Tommiks ile ilgili yazdiklari çok hos... Ökkes i her Türk çocugu gibi ben de severek okurdumsmileys/smiley17.gif<?:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" /></V:STROKE></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:F></V:ULAS></V:PATH><?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:LOCK aspectratio="t" v:ext="edit"></O:LOCK></V:SHAPE></V:IMAGE></V:SHAPE>lakin çizgi roman türü eskiden beri ilgimi çekmedi nedense.. ayrica Decameron Hikayeler i benim de çok hosuma gider.. Dante'nin Ilahi Komedyasi, Sheakesphere' in tüm eserleri, Balzac'in özellikle Goriot Baba ile Ihtisam ve Sefalet'i, Stendhal'in Kirmizi ve Siyah'i -ki bence çagin romani-, Dickens'in Oliver Twist'i, rus yazarlardan Tolstoy'nun Anna Karenine ile Savas ve Baris'i, Gorki'nin Ana adli eseri, Solohov'un Durgun Don'u, Gogol unÖlü Canlar'i, Dosto'nun diger eserlerinin yaninda pek taninmis olmasa da YerAltindan Notlar ve Insanciklar'i,diger yandanGothe'ninFaust'u, Erasmus'un Cinnet'e Methiye'si, Nietzsche'nin Zerdüst'ü, Hugo'nun Sefiller'i Homeros'un Ilyada ve Odysseia'si, Rabelias'in Gargantua'si, Sartre'nin Ruhun Ölümü, La Fontein'in Masallari, Kafka'nin Günlükler'i -yalnizligin insanin yaratici gücüne ne denli bir katki sagladiginin en büyük ispati-Knut Hamsun'in Göçebesi, Steinbeck'in Gazap Üzümleri, Aytmatov'un Gün Uzar Yüzyil Olur'u benim begendiklerim.. <O:P></O:P>

bunlari genelde çogumuz biliyoruz.. ama pek fazla bilinmese de beni çok etkileyen Lübnan asilli sair Halil Cibran'in tüm kitaplarini dostlara tavsiye ederim.. ilgi alani sosyoloji olanlar için yerli tek bir isim bilirim Cemil Meriç... bu son ikisi yukaridakiler kadar meshur degillerse de bilenlerin veya okuyanlarin sanirim hayata bakis açilarini en çok etkileyen yazarlar olmuslardir..<O:P></O:P>

epeydir bu konuya yazmayi düsünüyordum.. geç oldu ama saglam oldusmileys/smiley2.gifEdited by: BesinciMevsim

TheCrow
01.02.2005, 03:36
Cenk kardesim (BesinciMevsim) güzel bir "Okunmasi elzem kitaplar listesi" çikarmis bize yukarda...Cemil Meriç'in "Bu Ülke" ve "Jurnal" adli kitaplari güzel.Ökkes serisini unutmak mümkün mü?..

Aramizda matematikle ilgilenenler varsa,Sinan Sertöz-"Matematigin Aydinlik Dünyasi"(TübitakYayinlari) tam eglencelik...

BordoMavili KIZ
01.02.2005, 04:00
irwin yalom

Sana gül bahçesi vadetmedim ki

çok hos bir kitap

sonra

BordoMavili KIZ
01.02.2005, 04:02
su an Adolf Hitlerin Main Kampf kavgam adli eseri ile Avrasya dosyasi adli iran-israil-türkiye üçgeninde yasanan komplo teorilerini okuyorum iki kitapta gerçekten mükemmel

TheCrow
01.02.2005, 04:35
irwin yalom

Sana gül bahçesi vadetmedim ki

çok hos bir kitap

sonra

Yanlis hatirlamiyorsam bu kitabin yazari Joanne Greenberg...Irwin D. Yalom'un en ünlü kitaplari "Askin Celladi" ve "Nietzsche Agladiginda"..."SanaGül Bahçesi Vadetmedim"de bir sizofrenin akil hastanesinde yasadiklari anlatiliyor,"Askin Celladi"nda ise psikoterapi öyküleri var,yani konular benzer...

Edited by: TheCrow

BordoMavili KIZ
01.02.2005, 13:03
evet TheCrow karistirmisim , ama çok hos bir kitapti , keske sonlarida güzel bitse :(

tigin
01.02.2005, 13:45
birisi Cemil Meriç'mi dedi.smileys/smiley32.gif

ve ayrica Alev Alatli smileys/smiley20.gif

tigin
01.02.2005, 13:52
unutmusum gerçi arkadaslar deginmis ama rus edebiyatini okumalisiniz eger hala lise ögrencisi iseniz (bence).

mesela tolstoyevski smileys/smiley2.gifikiside harikadir.Nick olarakta kullanabilirsiniz.

secil_ts
01.02.2005, 14:11
Angela'nin Külleri Frank Mccourt insani haline sükrettiren çok güzel bi kitap devami olan Umuda Dogru ise insanin neler yapabilecegini gösteriyo kitabin en can alici yani yazar frank mccourtun hayatini anlatan bi ani niteligi tasimasi

Guests
01.02.2005, 21:51
ben valla nerden baksan 6 senedir kitap okumadim ama geçenlerde TAKINTILAR adinda bi kitap elime geçti gerçekten hosuma giitti

BordoMavili KIZ
03.02.2005, 23:19
kitap degis tokusu yapmak isteyen var mi tabiki bedavaya ben 35 tane kitap verebilirim

Ozan
04.02.2005, 09:58
ben önce den okurdum .Trabzonspor dergisi çikdikdan sonra okumamaya basladim . anca dergi okuyorum ama sonuç da birsey okuyorum smileys/smiley2.gif

erolizm
04.02.2005, 11:31
''Ikinci Dünya Savasinin Anlami'' adli kitabi okudum en son ama üzerinde 1 yil geçti..Ikinci dünya savasini anlatan kitap,,film vb hersey ilgimi cekiyor..

sah_zade61
04.02.2005, 13:44
ben genelde tarih kitaplari okuyorum yilmaz öztuna nin 'bir darbenin anatomisi' adli kitabini tavsiye ederim. kitaptayalanlardan birinianlatiyor.osmanli padisahlarindan abdülaziz hanin sehit edilisini. o kitabi okuduktan sonra liselerde okutulan bir çok kitabi ayrica bir çok ansiklopediyi inceledim hepsinde intihar ettigi yaziyor. bu kitapta yilmaz öztuna intihar etmedi diye bir iddiada bulunmuyor. sadece belgeleri sunuyor ve karari okuyucuya birakiyor.

of-lee
04.02.2005, 14:40
bosnada dil sorunu var onun icin kitap okuyomuyorum

ancak internetden gazetelere bakiyom

tigin
14.02.2005, 10:59
"Gogol'ün Izinde" serisinin ikinci kitabi Dünya Nöbeti okuyucusuyla bulustu. Serinin ilk kitabi Aydinlanma degil, merhamet geçtigimiz yaz aylarinda Everest Yayinlari tarafindan yayinlanmis ve büyük ilgi uyandirmisti.Bu kitabi mutlaka okuyun ve zorda olsa anlamaya çalisin.

oskayb
14.02.2005, 11:13
franz kafka- dönüsüm ve su siralarda yine franz kafka-dava

secil_ts
14.02.2005, 13:07
PARGALI IBRAHIM PASA tarih romani sevenler için baya güzel bi kitap ama kitabi okudugunuzda biraz sinir olabilirsiniz özellikle hürrem sultanaasiri bi antipati olusabilir ayrica inkilap yayinlari biraz yanli yazmis gibime geldi tarihimize karsi biraz fazla elestiri var genede kasilastirma yapmak açisindan güzeldi cahit külebe yazari...

secil_ts
14.02.2005, 13:10
gene bi tarih romani önerecegim ama bu gerçekten çok güzel bikitap

BUKET UZUNER 'UZUN BEYAZ BULUT GELIBOLU' askerlerin kurtulus savasinda a,ilelerine yazdigi mektuplarin islendigi güzel iki yonlu bir roman... çok güzeldi okurken baya etkilendim bu romani okudugunuz zaman savaslara bir jkez daha lanet okuyosunuz ve aslinda savasta kimsenin kazanmadigini anliysnuz...

tigin
14.02.2005, 13:25
Kitap alev alatlinin smileys/smiley4.gifyazmayi unutmusum

secil_ts
14.02.2005, 17:14
Kitap alev alatlinin smileys/smiley4.gifyazmayi unutmusum

hangi kitap?smileys/smiley5.gif

Zafer Keskin
14.02.2005, 17:17
"Gogol'ün Izinde" serisinin ikinci kitabi Dünya Nöbeti okuyucusuyla bulustu. Serinin ilk kitabi Aydinlanma degil, merhamet geçtigimiz yaz aylarinda Everest Yayinlari tarafindan yayinlanmis ve büyük ilgi uyandirmisti.Bu kitabi mutlaka okuyun ve zorda olsa anlamaya çalisin.

SEÇIL ISTE BU KITABIN YAZARI :))))))))))

secil_ts
14.02.2005, 17:25

SEÇIL ISTE BU KITABIN YAZARI :))))))))))

smileys/smiley4.gifsmileys/smiley4.gifTESEKKÜR EDERIM...

Zafer Keskin
14.02.2005, 17:26
bir sey degil saol !!!!!!!!!!!

t-sat
15.02.2005, 19:39
Bu kitap basligi gerçekten çok güzel amakitap konusunda farkli biseyler daha yapmamiz lazim bence.Ne bileyim birbirimizle kitaplari degiselim?

Böyle olunca okuyup geçiyoruz yazilanlari.

Kaya
15.02.2005, 20:13
Bu kitap basligi gerçekten çok güzel amakitap konusunda farkli biseyler daha yapmamiz lazim bence.Ne bileyim birbirimizle kitaplari degiselim?

Böyle olunca okuyup geçiyoruz yazilanlari.

Çok güzel bir fikir...smileys/smiley32.gif

Ferşat Balcı
16.02.2005, 11:53
son okudugum kitap Da Vinci'nin SIFRESI acayip sürükleyici bitirebilmek için sabahlara kadar uyumadim.simdi filimi çekiliyor sabirsizlikla bekliyorum.

Ferşat Balcı
16.02.2005, 11:57
[QUOTE=secil_ts]

PARGALI IBRAHIM PASA tarih romani sevenler için baya güzel bi kitap ama kitabi okudugunuzda biraz sinir olabilirsiniz özellikle hürrem sultanaasiri bi antipati olusabilir ayrica inkilap yayinlari biraz yanli yazmis gibime geldi tarihimize karsi biraz fazla elestiri var genede kasilastirma yapmak açisindan güzeldi cahit külebe yazari...

"hayal gücünüzü kullanin" topicinde neden bu kadar basarili oldugunu simdi daha iyi analdim...tam bir kitap kurdusun galiba...

TheCrow
16.02.2005, 17:16
"Üzerinize felaket gibi çöken kitaplar gerek.Bir kitap,içinizdeki donmus degerleri parçalayacak bir balta olmalidir.Insani isiran ve sokan kitaplar okumaliyiz.Okudugumuz kitap bir yumruk indirerek bizi uyandirmiyorsa ne ise yarar!"

Franz KAFKA

Oskayb Kafka'dan bahsedince,hatirlamakta fayda var diye düsündüm...

Kaya
17.02.2005, 18:29
^^YUKARI

Ferşat Balcı
17.02.2005, 18:38
Apokalipsin Atlilari dünya ekonomisin nasil ve kimler tarafindan yönetildigi hakkinda çok güzel fikirler veriyor.

sweetrose
19.02.2005, 16:25
ÇANAKKALE MAHSERI_____MEHMET NIYAZI

NOT: Çanakkale savasi üzerine yazilan en etkili ve en duygulu kitap diyebilirim.

vi®a
21.02.2005, 21:55
her tuzlugum var diyene hiyarla yetisemedim, Metin Uca'nin kitabi.

yola çikarken okuyacak birseyi olmayanlara tavsiye edilir, kafa yorucu degil, bazi olaylari "kendi üslubuyla" anlatmis... üslubunu bilen bilir.

yattara11
21.02.2005, 22:38
arkadaslar hiç fantastik edebiyat okuyan yok galiba?!?

1-J.R.R. Tolkien'den 'Yüzüklerin Efendisi'ni yalvaririm okuyun smileys/smiley17.gifama benim tavsiyem olayin daha da sarmasi için önce 'Hobbit' isimli kitabini okuyun...

2-David Eddings'ten 'Belgariad' ve 'Mallareon' serileri en iyi ikinci fantastik seriler olarak gösterilir... Iki seri de 5 kitaptan olusuyo toplam 10 kitap...

ayrica simdilik verecegim karisik tavsiyeler sunlar...

3-Paulo Coelho'dan 'Simyaci'...

4-Dan Brown'dan 'Da Vinci Sifresi' , 'Melekler ve Seytanlar' , 'Dijital Kale' (son iki yazdigimi ben de henüz okuyamadim ama kisa zamanda okuyacam)...

5-Karen Essex'den iki kitaplik seri 'Kleopatra' ve 'Firavun' (birincisini henüz bitirdim,ikincisini en kisa zamanda alacam) ...

6-Alexandre Dumas'dan 'Üç Silahsörler' ve 'Üç Silahsörler 20 Yil Sonra'...

7-Jules Verne'in alayini okuyun smileys/smiley4.gif

meraklisina iki tane de 'derleme' öneriyim...

8-'Karanlikta 33 Yazar' ... Bu güzel bir korku hikayeleri derlemesi...

9-Lawrence Block'un derledigi 'Ustalarin Seçtikleri'... Bu kitapta galiba 44 tane polisiye hikaye var... idare eder bi kitap yani sevenine tavsiye...

10-10 olsun tam olsun smileys/smiley17.gifSempe/Goscinny'den 'Pitircik' serisinin alayini okun ve eglenin...

11-Jose Mauro de Vasconcelos'dan 'Seker Portakali' , 'Günesi Uyandiralim' , 'Delifisek' üçlemesini de kesinlikle okuyun bence...

simdilik aklima bunlar geliyo... yeni seyler geldikçe aklima yazmaya devam ederim...

iyi eglenceler...Edited by: yattara11

yattara11
22.02.2005, 18:33
Brigitte Aubert'ten 'Doktor March'in Dört Oglu' diye de bi kitap okumustum... simdi aklima geldi cinayet-gerilim türünde... çok çok hosuma gitmisti...

tabi ki Agatha Christie tavsiye ediyorum...(ben hiç agatha christie okumadim bu arada smileys/smiley9.gif)

çizgi roman olarak da

1-Asterix... Dünyanin bir numarasi... Okuyup da sevmeyecek yok...

2-Tenten

tommiks,teksas falan tavsiye etmek benim haddime düsmez zaten smileys/smiley17.gif

tigin
22.02.2005, 19:30
Çizgi roman. küçükken çok okurdum.Zagor , mister NO ,Atlantis favorilerim di.smileys/smiley4.gif

TheCrow
23.02.2005, 01:24
Ne mutlu bana ki "Yüzüklerin efendisi"ni filmini izlemeden önce okumusum...Yoksa zor olurdu.Okumayanlar bilsinler ki,içerik açisindan film kitabin ancak beste biri eder."Hobbit" ve "Silmarillion" daha önceden okunursa daha iyi olur...

Şanlıbayrak
23.02.2005, 02:06
DÖNÜSÜM kafkanin beni ençok etkileyen kitabiydi.

Cesare PAVESE'nin intiharindan sonra günlügündeki yazilardan olusturulan YASAMA UGRASI ,Hapisteyken yazdigikir yasamini,insan iliskilerini ve tabiki çok çektigi kadinlari anlattigiSENIN KÖYLERIN ve tabiki en iyi romani AY VE SENLIK ATESLERI...

tigin
01.03.2005, 13:48
metal firtinayi hala okumadinizmi? buda biraz reklam gibi oldu smileys/smiley4.gif

barchu
02.03.2005, 13:30
Yattara11, fantastik Roman ben okur(d)um aslinda ama tavsiye etmem. DUne, Yüzüklerin Efendisi efsanelerinden sonra, Gedik Savaslari, Ölüm Kapisi gibi bir sürü abuk subuk seri okudum. Okurken egleniyorsun ama o tarz artik ticari kapiya dönüsmüs.Piyasada tutmus kaliplari alip alip, isimleri degistirip saliyorlar kitap diye. Allah kurtarsin.

Kaan'cigim, Yüzüklerin Efendisi'nden önce Hobbiti ve Silmarillion'u önermissin ama benim tarifim farkli olacak:) Önce bir ölçek Hobbit okunur, sonra Yüzüklerin Efendisi seti hatmedilir, bunlar okunduktan sonra konuya ilgili olundugunu düsünülüyorsa Silmarillion vasitasiyla ayrintiya girilebilir. Silmarillion'la baslanirsa devaminin okunacagini sanmiyorum pek:)

Çizgi roman gelisimi ise ilginç. Bir zamanlar çocuklardan köse bucak kaçirilan çizgi romanlar simdi aspirin diye dagitiliyor. Okuma aliskanligi öyle bir noktaya gelmis ki çocuk okusun da ne okursa okusun düsüncesinde ebeveynler. Ha ben bu yasimda çizgi romana da çizgi filme de bayilirim o ayri. Bekliyorum bizim kiz biraz daha büyüsün de utanmadan sikilmadan sinemada izleyelim çizgi filmleri:)

oskayb
02.03.2005, 15:23
metal firtinayi hala okumadinizmi? buda biraz reklam gibi oldu smileys/smiley4.gif

geçen hafta okudum.

kitabin baslarinda ilk önce bu kadar da olur mu diye soruyorsunuz sürekli ve her seferinde kendi kendinizi olabilir cevabi verirken buluyorsunuz.

fakat kitap ilerledikçe abd'nin yenilmezligi fikri hakim olmaya basliyorve bu da sizde bir karamsarliga sebep oluyor. çünkü türk ordusu sürekli kahramanca çarpisiyor ve ölüyor.

bu kadar olumsuz bir tablo içinde (ankara isgal edilmis ,fiziki olarak devlet kurumlari dagitilmis ,istanbul düsmek üzere vs.) kitabin getirdigi çözüm ve türk tarafinin yaptigi karsi hamleler(türk ajanin abd'de nükleer bomba patlatmasi ve sivil hükümetin yaptigi diplomatik girisimler) bana üzerinde iyi düsünülmemis ,iyi kurgulanmamis çözümler gibi geldi.

kitap için hersey söylenebilir ve söyleniyor da (ne amaçla yazildigi konusunda) ancak kesin olan su ki ;kitap rahatsiz etmeyi çok iyi basariyor. bu bile önemli bence.

tsakrep61
02.03.2005, 21:28
evet ben de metal firtinayi yeni bitirdim cok guzel etkileyici bir kurgu

mehmet niyazinin yemen ah yemen kitabi yemende bizim icin kanini doken ama onlari unuttugumuz sehitlerden bahsedio

bide ben dunyanin en akilli insaniyim kitabini okuyom adamin ozguvenine hayran kaldim

sweetrose
02.03.2005, 21:45
evet ben de metal firtinayi yeni bitirdim cok guzel etkileyici bir kurgu

mehmet niyazinin yemen ah yemen kitabi yemende bizim icin kanini doken ama onlari unuttugumuz sehitlerden bahsedio

bide ben dunyanin en akilli insaniyim kitabini okuyom adamin ozguvenine hayran kaldim Arkadaslar ben o kitabi 2 ay önce falan bitirdim. Ancak sunu da söylemem gerekiyor; Bundan 5 sene önce Amerikali bir yazarin yazdigi "ENEMY TO ENEMY" adli kitaptada Amerika_Türkiye savasini anlatiyordu. O kitab biraz daha gerçekçi yaklasmisti olaylara. Metal firtinanin askeri litaretür açisindan hiçbir özelligi yok. Bu açidan o kadar da abartilacak bir kitap degil. Ama yinede okumanizi tavsiye ederim....

tigin
04.03.2005, 10:51
evet metal firtinanin abartilacak bir tarafi yok mesela kitabin girisi süper ancak gayet ayrintili ve grift bir savas devam ederken kitabi yazanlar bir an önce bitirelim derdine düsmüs gibiler.Türk ordusu güçsüz gösterilmis.verilen mesaj ne amerikaya bulasmayin bak böyle ülkeniz perisan olur mu? yoksa amerika bize saldiracak uyanin heyyy mi?

l-m
05.03.2005, 11:56
Cemal Süreya - Sevda Sözleri : Cemal Süreya'nin tarzini bilenler vardir, öyle okuyup geçilecek tarzda siir yazmaz kaldiki siir zaten öyle roman gibi okunmaz, kisaca biraz uçuk kaçik ama hosuma giden siirleri var.

Hilmi Yavuz - Budalaligin Kesfi : Hilmi Yavuz'un edebi ve entellektüel kimligiyle olaylara elestirel yaklasimlarla yazdigi denemelerden olusuyor.

Cemil Meriç - Bu ülke : Cumhuriyet tarihi düsünürlerinin önde gelenlerinden, çok fazla kitap okudugu için gözlerinin kör oldugu anlatilir, kör olduktan sonra kizi kendisine istedigi kitaplari okumustur. Bu ülke, onun bas yapitlarindan biri bana göre, gerçekten güzel tespitler, sag,sol,vb. Cumhuriyet tarihindeki olaylara yaklasimini anlayor.

George Orwell - 1984 : Filmi de çekilmis olan gerçek bir klasik. Oldukça sürükleyici ve paranoya içeren bir kitap. Kitabi okuduktan sonra acaba izleniyor olabilir miyim diye sormadan yapamiyorsunuz, favorilerimden.

N.H.Kleinbaum - Ölü Ozanlar Dernegi : Filmini izlemedim ancak 15 yaslarinda okumustum, oldukça etkileyici bir roman. Tavsiye ederim.

Neyse okudugum tüm kitaplari sayacak degilim simdilik aklima gelenler bunlar.

sheva
05.03.2005, 12:07
George Orwell - 1984 : Filmi de çekilmis olan gerçek bir klasik. Oldukça sürükleyici ve paranoya içeren bir kitap. Kitabi okuduktan sonra acaba izleniyor olabilir miyim diye sormadan yapamiyorsunuz, favorilerimden.

insan kitabi okuduktan sonra kendi 101 numarali odasinda neler olabilecegini düsünmek bile istemiyor..sosyalizmin varabilecegi uç noktalari göstermek açisindan önemli bir yapit

Muhalif
05.03.2005, 15:23
Cemil Meriç - Bu ülke : Cumhuriyet tarihi düsünürlerinin önde gelenlerinden, çok fazla kitap okudugu için gözlerinin kör oldugu anlatilir, kör olduktan sonra kizi kendisine istedigi kitaplari okumustur. Bu ülke, onun bas yapitlarindan biri bana göre, gerçekten güzel tespitler, sag,sol,vb. Cumhuriyet tarihindeki olaylara yaklasimini anlayor.

Osman Meriç 'in her bir eseri muhtesem aslinda.. kaç kisi o kadar açikça bir jurnal yazabilmistir mesela.. hint-kirk ambar- günes dogudan yükselir- sosyoloji notlari- saint simon v.b.. Meriç okuyan ve okuduklarini anlayabilenlerin gerçekten özel insanlar oldugunu düsünüyorum nedense..

bir de Lübnan'li sair Halil Cibran 'in eserlerini öneririm ben..

selamlar..

The Londoner
05.03.2005, 16:54

Orwell`in basyapiti olan 1984, yuzyilin tartismasiz en buyuk romanlarindan biridir!

Okuyucuyu adeta bir korku cemberine alan bu politik-psikolojik roman insana gerceklik hissini ciddi sekilde sorgulatiyor. Roman bittiginde hala ozgur oldugunuza sukrediyorsunuz. Mutlaka okunmasi gereken bir roman! (Aslinda bizde de 28 Subat doneminde yasanilan ve yasatilanlar-fislemeler, takipler, ispiyonlar, telekulaklar, asilsiz duzmece raporlar vb.-1984`un bir nevi kucuk kesitinden ve denemesinden ibarettir. Birileri hala utanmadan ve ovunerek 28 Subat sonsuza dek devam edecek diyor!)

Yeri gelmisken George Orwell`in bir baska bas yapiti ve cogunuzun en azindan ozetini bildigi "Hayvan Ciftligi" ni de hatirlamadan ve tavsiye etmeden gecemeyecegim. Ayni oranda etkileyici ve onemli bir roman!

L-M^`in ayni yazisinda bahsettigi Cemil Meric`e de bir paragraf acmamayikendi adima saygisizlik sayarim. Bugunku neslin pek tanimadigi veya taniyamadigi, kiymeti bilinememisbu dev entellektuel aslinda Turkiye`de 20. yuzyilin en onemli beyinlerinden biridir. Aykiri ve muhalif ruhu, keskin dili, yasadigi firtinalar ve donusumler birilerinin pek hosuna gitmedigi icin bilincli bir unutturulma politikasina tabi tutulmus olan bu cilekes munevverin eserleri, ancak son 10 yilda tekrar gun isigina cikarilabilmistir. Eserlerinde muhtesem bir anlatim dili vardir. Okumamis olanlarin hic vakit kaybetmeden okumaya baslamasi gerekenbir dusunurdur. Kitaplarinin vizyon acici islevi cok buyuktur.Hararetle tavsiye ederim...Edited by: The Londoner

Ömer SEVİNÇ
06.03.2005, 12:26
Yüzüklerin Efendisini okumayanin kitap sevgisinden süphe duyarim bensmileys/smiley36.gif

Metal firtina da gayet iyi bir kitapti. Türk ordusu güçsüz gösterilmis diyorsunuz da gerçek bu ama. Ne yazik ki Türkiye'nin hiçbir hava savunma sistemi yok. Hava kuvvetleri de malum hepsi F16.smileys/smiley7.gifFakat kara savasinda dünyanin en büyük ordusuyuz tabii.smileys/smiley32.gif

Stephen King ve Dean Koontz da okunmasi gerekn yazarlar bence

t-sat
06.03.2005, 13:19
Metal firtina da gayet iyi bir kitapti. Türk ordusu güçsüz gösterilmis diyorsunuz da gerçek bu ama. Ne yazik ki Türkiye'nin hiçbir hava savunma sistemi yok.Hava kuvvetleri de malum hepsi F16.smileys/smiley7.gifFakat kara savasinda dünyanin en büyük ordusuyuz tabii.smileys/smiley32.gif

Türkiye'nin hiçbir hava savunma sistemi olmadigini nereden çikardin ki...

Ayrica Hava Kuvvetlerimizintamaminin f-16 olmasini neden bu kadar kötü buldun.Hem öyle mi dersin?Türk Hava Kuvvetleri birkaç yil içinde dünyanin en iyi 5 Hava Kuvvetinden biri olacak.Avrupa'da(Dünya da olabilir) gece harekat yapabilen 2 Hava Kuvvetinden birisi bizim ki.Kitabin askeri bir degeri yok.

Kitap siz deTÜRK SILAHLI KUVVETLERI güçsüzmüs gibi birizlenim yaratmasin arkadaslar.Bukitaptan hiç hoslanmadim.

Teknoloji ne kadar ileri olsa da savasi kazanan milletlerdir.Amerikan milleti diye birsey duyan var mi?

Kitaplar da degil rüyalarinda görürler.

Ömer SEVİNÇ
07.03.2005, 11:43
Türkiyenin hava savunma sistemi var ama hepsi uçaksavar. Yeni uçaklarda uçaksavar atislarindan kurtulmak sadece çocuk oyuncagi. O nedenle Türkiyenin hava savunma sisteminin faydasi yok. Uçaksavar Bagdat'ta da vardi. Hiç uçak düsürebildiler mi? Düsüremezler.

Yine Türkiye'nin F16'lari Amerikanin eski uçaklari. Bütün teçhizatini eksiklerini gedikleri biliyorlar. Ayrica yeni F22'ler F16 düsürmek için özel olarak dizayn edildi. Dogal olarak bizim F16'lar adami vurmaya çalisirken adamlarin füzeleri F16'yi otomatik taniyip kendisi hedefe gidiyor. Ve sonuç F16'lar iptal.

Sunu söyleyeyim. Türk ordusunu küçük gördügüm yok. Bunu düsünmeyin sakin. Askerlerimizin iman dolu gögüsleri yeter.(Bakiniz. Çanakkale Savaslari). Söyledigim sadece Türk ordusunun hava kuvvetleri zayif oldugu.

Emorfo
10.03.2005, 11:42
Metal Firtina

faruksev.sitemynet.com/metal_firtina.zip

(Gönderen: Sheva)

tigin
10.03.2005, 11:57
Metal firtina da gayet iyi bir kitapti. Türk ordusu güçsüz gösterilmis diyorsunuz da gerçek bu ama. Ne yazik ki Türkiye'nin hiçbir hava savunma sistemi yok.Hava kuvvetleri de malum hepsi F16.smileys/smiley7.gifFakat kara savasinda dünyanin en büyük ordusuyuz tabii.smileys/smiley32.gif

Türkiye'nin hiçbir hava savunma sistemi olmadigini nereden çikardin ki...

Ayrica Hava Kuvvetlerimizintamaminin f-16 olmasini neden bu kadar kötü buldun.Hem öyle mi dersin?Türk Hava Kuvvetleri birkaç yil içinde dünyanin en iyi 5 Hava Kuvvetinden biri olacak.Avrupa'da(Dünya da olabilir) gece harekat yapabilen 2 Hava Kuvvetinden birisi bizim ki.Kitabin askeri bir degeri yok.

Kitap siz deTÜRK SILAHLI KUVVETLERI güçsüzmüs gibi birizlenim yaratmasin arkadaslar.Bukitaptan hiç hoslanmadim.

Teknoloji ne kadar ileri olsa da savasi kazanan milletlerdir.Amerikan milleti diye birsey duyan var mi?

Kitaplar da degil rüyalarinda görürler.

nickinizden yola çikarak bu soruyu soruyorum belki bilginiz vardir,Ordumuz elektronik harbe karsi ne yapabilir? bir çoksilahimizi amerikadan aliyoruz.disa bagimliyiz ve yarin bir gün amerikayla papaz olursak onlardan aldigimiz uçaklari tanklari devre disi birakacak imkanlari oldugunuda biliyorum.google'da haarp yazip arayin bakalim ne çikacak.yada aydogan vatandasin haarp isimli kitabini okuyun.Edited by: tigin

TheCrow
14.03.2005, 05:25
A.B.D'nin istedigi zaman uydulardan gelecek olan konum bilgilerini degistirerek G.P.S.(Global Positioning System) cihazlarini sadece kendilerinin anlayabilecegi hale çevirebildigi biliniyor.Yani savas aninda sizin G.P.S.leriniz Ankara yerine Cape Town'i gösterirken,onlar her yeri gözetleyebiliyorlar.

Peki,bu teknoloji ülkemizi ele geçirmelerine yeter mi?Afedersiniz ama babayi alirlar.Istiklal Marsi'ni tekrar okuyunuz lütfen,orda çelik zirhli duvarlarin nasil bertaraf edilecegi açik ve net olarak belirtilmis.Bagdat'a bile 13 yil süren tam ambargo,yerel isbirlikçiler ve diktatöre duyulan öfkeye ragmen korka korka zor girdiler.Edited by: TheCrow

Semih GÜL
15.03.2005, 14:18
herkez biseyler söylemis;

bende su kadarini söylim eger hayyata biraz girgir gözlükleriyle bakmak isterseniz:.....Gülse BIRSEL"IN (Hala ciddiyim kitabini öneririm)

Bülent Şirin
22.04.2005, 17:40
Arkadaslar,<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Bu önemli basligi forumun dipsiz kuyularina dogru sürüklenirken buldum. Üsenmedim, bütün yazilanlari tekrar gözden geçirdim. Gerçekten faydali kitaplar tavsiye edilmis. Elbette tavsiye edenler bu kitaplari okumuslar ki tavsiye ediyorlar. Birakin Trabzonspor taraftar genelini, sadece BMN Ahalisi bu kitaplari okusa Trabzonspor kurtulur. (Umarim biri çikip da ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ne alâkasi var?[/B]? demez simdi)

Bu kitaplari da geçelim, sadece Dr. Hakan Kulaçoglu?nun ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Firtina, Ihtilâl, Efsane[/B]? adli kitabini bile okusa bu ahali, Trabzonspor?un çehresi degisir.

Efendim? ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Herkes okudu[/B]? mu dediniz? Hayir. Geçenlerde Bülent Gürkan?a bu kitabin kaç adet sattigini sordum. Yüzünü büyük bir sikinti ve hayal kirikligi kapladi ve ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Abi, 1600 civarinda[/B]? dedi. Evet, rakamla ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">1600[/B]?, yaziyla ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">binaltiyüz[/B]?. Hadi iyimser olalim ve her satilan kitabi üç kisinin okudugunu varsayalim, yine de 5000?i bulmuyor. Bu 1500 ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">aykiri insan[/B]?in hepsinin BMN üyesi oldugunu düsünecek kadar sürrealist olmanin da alemi yok tabii.

Hakan Bey sabirli adammis, iki yil ugrasip, onca insanin yazisini toplayip da meydana getirdigi saheser 1600 satiyor, o hâlâ yazip çiziyor.

Insanin afiyeti kaçar arkadaslar. BMN?de bir süredir aklimin kestigi, kalemimin döndügü kadar bir seyler karalamaya çalisiyorum. Açikça söylemeliyim ki, ben ilk üye oldugum zaman, yazilarima bu kadar ilgi olacagi aklimdan bile geçmiyordu. Gönlümden geçtigi gibi yazmaya basladim (ki hep öyle yaptim, bundan sonra da öyle yapacagim). Yazilarima bu kadar ilgi ve alâka olmasa, sirf kendim yazip kendim okumak için yazmazdim o koca koca yazilari gibi geliyor bana.

Arkadaslar okuyalim. <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Bilgi çok büyük bir güçtür[/B]. Hem de öyle kolay kolay kimsenin yenemeyecegi bir güç. Tekrar vurgulayayim, yukarida arkadaslar gerçekten güzel kitaplar tavsiye etmisler, fakat biz Dr.Hakan Kulaçoglu?nun kitabiyla ise baslayalim. Samimiyetle söylüyorum, bir kez daha Trabzonsporlu olacaksiniz. Trabzonspor taraftari olarak kendinize güveniniz gelecek. Trabzon nasil bir yerdir, Trabzon?da futbolun yeri nedir, Trabzonsporluluk ne anlama gelir? Bunlari bildiginizi saniyorsaniz aldaniyorsunuz, kusura bakmayin. Ben de bildigimi saniyordum, ta 37 yasina kadar. Geçen yil bu kitabi okudum, hayatim degisti.

Simdi buraya almazsam çatlarim, su satirlara bakar misiniz?

?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Ben ?[/B]o<B style="mso-bidi-font-weight: normal">? eski Trabzonspor?u hatirlamaya çalistikça, gözümün önüne sadece toprak veya yesil zemin üzerinde uçusan Bordo-Mavi formalar geliyor. Nedense, Trabzonlu futbolcular hep firtina gibi oradan oraya kosuyorlardi, diye hatirliyorum; hem de otuz yil öncesinin bugünküne göre çok daha agir futbolunda! Belki de öteki takimlardan daha hizli ve fazla kosmuyorlardi. Ama ben öyle hatirliyorum. Sanirim herkes de öyle hatirliyor. Sonra bir rüzgâr hatirliyorum. Niye? Trabzon?un seyrettigimiz maçlarinda hep mi rüzgâr olurdu?[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Trabzonspor bir rüzgârdi. Tipki Es-Es?ler gibi. Ondan alaturka usullerle bir klima cihazi yapmaya kalkisinca hiç de sevimli olmadi. Rüzgâr olsun yine.[/B]?

Ümit Kivanç, ?<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Biz ?[/B]O<B style="mso-bidi-font-weight: normal">? Trabzonspor?u Istiyoruz[/B]?, sayfa 389. (Firtina, Ihtilâl, Efsane kitabindan)

Bu satirlar, ilk okudugum gece yarisindan sabaha kadar aglamama, günlerce kendimden habersiz gezmeme sebep oldu. O toprak ya da yesil zemin, o uçusan Bordo-Mavi formalar ve o rüzgâr, ille de o rüzgâr?

Babamin beni kolumdan tutup da Avni Aker?e götürdügü çocukluk yillarimin Trabzonspor?u ile nasil da örtüsüyordu bu unsurlar?

Okuyun arkadaslar, okuyun. Baska kurtulusumuz yok?

Dostlukla?

Berat
22.04.2005, 17:48
Bülent Abi beni 3 kisi say, o kitabi 3 defa okudumsmileys/smiley2.gifo kitabi herkese tavisye etmek için göbegim çatladi.. Kitabin özetini çikardim, 3 yazi halinde yazdim.. gerek cevap sayilari gerekse okunma sayilari benitatmin etmedi..

Trabzonsporlulugun ne demek oldugunu tam manasiyla kavramak, Trabzonsporun misyonunu tam anlamiyla idrak edebilmek,Trabzonsporun haklarini her ortamda kahve edebiyatiyla degilde akli izahatlarla açiklamak için herkes bu kitabi muhakkak okumali,hem de defalarca...

tigin
22.04.2005, 19:38
1600 satmasina hiç sasirmadim Türkiye sartlarinda normal.Ülkemizde zaten bir kitabin satis rakami 5 - 10 bini geçmez ne yazikki..Türkiyede bir kitabin çok satmasini saglamak için ask mesk üzerine 100 küsur sayfa bir seyler kusar sonrada 1 milyona medya destegiyle piyasaya sürersiniz.kitap okuyan okumayan herkes alir korsanada düsmez çünkü maliyeti kurtarmaz, okuyan bi halt anlamazzaten okitapta hiç bir sey anlatmaz.

TheCrow
24.04.2005, 11:55
Bu kitabin tanitimi içinBerat Tekke kardesimiz gerçekten de çok ugrasti.Ben,"zaten bmn üyesi herkes mutlaka bu kitabi okumustur" yanilgisi içinde oldugumdan bu çabalari gereksiz görmüs ve konuya cevap yazarak katkida bulunmaya çalismamistim.

BMN beni bu konuda büyük hayal kirikligina ugratti.Kitap okuma aliskanliginiz yoksa bile,su basinda oturdugunuz cihaza ayirdiginiz vaktin 10'da birini en azindan bu kitaba ayirin arkadaslar,inanin zararli çikmazsiniz.Edited by: TheCrow

corleone
24.04.2005, 20:52
maalesef hiçbir popüler kitapçida bulamiyoruz kitabi, birer tane gelmis satilmis sonra gelmemis hangi d&amp;r a sorsam hangi megavizyona sorsam öyle diyorlar bir tane kitapçida yok gidip ts clupdan almak gerekiyor el altinda olmadigi için de çok satilmamasi normaldir nereye sorsam yok gelecek mi dedigim zaman da sanmiyorum cevabindan baska cevap yok iletisim yayinlarina duyurulur...

Bülent Şirin
26.04.2005, 16:51
Tesekkürler corleone, hiç degilse sikayetini dile getirdin. Bu sayfaya bir seyler yazdik çizdik,görüs bildiren bir kaç arkadasi bir yana birakirsak, kimse orali bile olmadi.

Hâttâ görüntülenme oranina baktigimizda dogru dürüst kimsenin buraya bakmaya bile gerek görmedigi anlamini çikarmak hiç de karamsar bir bakis açisi sayilmaz.

Arkadaslar bakin, bu sayfalari slogan atmakla, anlamsiz tartismalarla, geyik yapmakla doldurarak Trabzonspor'a bir faydamiz dokunmaz. "Karanliga küfredecegine, bir mum yakmak daha iyidir" dedik, biz dedik biz isittik.

Neyse, baska bir sey demeyeyim, ne diye kendimi yipratiyorum bilmem ki?

tigin
15.05.2005, 12:50
up

Crazy_OfLu61_
15.05.2005, 16:22
Metal Fitrina ve Kapi alti (Oguzhan Cengizin Ankara Mamak Cezaevinde 0 li Yillardaki Anilari)

cruelanais
16.05.2005, 02:10
misyonerlik gibi bile görünebilir, bendeki stephen king hayranligi.. ama kendime görev edinmisligim var taa ortaokulda beri; stephen king'i edebiyatin içine sokamayanlari alt edicem diye.. önyargili yaklasanlara daha dramatik bir kurgusu olan "tilsim" ve "dolores claiborne"u; yeni baslamak isteyenlere "kara kule" ve "göz"ü; fantazi sevenlere ise "kara kule" serisinin tamamini öneririm...

freud, felsefenin asil temeli korkudur, der.. kendi felsefesinin temelini kesfetmek isteyenlere önerimdir...

TheCrow
24.05.2005, 04:22
Nasil oldu da Plevne'nin düz ovasinda on askere siyah kepekten ancak bir kara ekmek, bir kurtlu bakla çorbasi, birkaç aci ve çürük zeytin?Nasil oldu da üç kitayi fetheden cins arap atlarindan yaralilari tasiyacak bir topal katir, bir sütçü beygiri kalmadi? ...

Nasil oldu da, üç kitadan ganimetler yagan sehirde, yagmurdan islanan köpekler üstüne atilacak bir yirtik kilim parçasi kalmadi?

Nihat GENÇ / "Köpeklesmenin Tarihi" kitabindan...

TheCrow
05.06.2005, 15:27
Arkadaslar,yanlis anlasilmasin ama,gerçekten merakimdan soruyorum,Dr.Hakan Kulaçoglu'nun "Firtina ,Ihtilal,Efsane:Trabzonspor" adli kitabini okumayan arkadaslarimiz,lütfen neden okumadiklarini burada söyleyebilirler mi?..Çok ciddiyim fena merak ediyorum,yani nedir?..Bilmedigimiz nedir?..Okumayi sevmiyor olabilirsiniz,öss'ye hazirlaniyor olabilirsiniz,merak etmiyor olabilirsiniz,kitaba para veremeyecek durumda olabilirsiniz,kitaba para vermek istemiyor olabilirsiniz,hepsine raziyim ama bir istatistik çikarsak "neden?" sorusuna cevap bulmak için,ben düsün düsün isin içinden çikamadim,ciddi anlamda sizden yardim istiyorum,sadece neden okumadiginizi yazin...

(NOT:"Kitabi bulamadik" diyenlere "Ne yaptiniz da bulamadiniz?" diye sorarim..."Karsi kösedeki kitapçiya baktik...",E bulamazsin o zaman...Her internet alisveris sitesinde var,hem de 12 milyona 3 ay taksit...)

Crazy_OfLu61_
05.06.2005, 18:15
Metal firtina

Kapialti (oguzhan Cengiz)

Gladyonun Türk Tetikçisi - Abdullah Çatlinin hayati

Babam Çatli

yattara11
06.07.2005, 01:28
'Brandenburg' isimli Glenn Meadekitabini tavsiye ederim... gerçekten çok güzel bir polisiye kitabi... henüz diger kitaplarini okumadim ama arastirdigim kadariyla Glenn Meade'in diger kitaplari da oldukça güzel... ben de ilk firsatta digerlerini de okuyacagim...

ayrica Douglas Adams'in 'Otostopçu' serisini de tavsiye ederim... hayatinizda okuyacaginiz en güzel saçmalayan kitap smileys/smiley4.gifilk kitabinin adi 'Otostopçunun Galaksi Rehberi' smileys/smiley2.gifEdited by: yattara11

Eddy
06.07.2005, 03:12
Kuran-i Kerim...

Cenkhan
06.07.2005, 04:45
Christy Brown-Sol Ayagim: Fiziksel engelli olarak dogan bir çocugun ailevi yasamindan yazarliga baslamasina kadar ilginçhayat öyküsü..

Yavuz Bahadiroglu-Çaka Bey:Türk tarihinin ilk donanma komutaninin hayatinda dönemin Büyük devletleri Bizans ve Selçuklular'a isik tutan bir tarihi roman.

M. Nedim Hazar-Leprom, Tolstoy-Haci Murat

Kolay okunabilen ama etkileyici kitaplar.Edited by: Cenkhan

bahr
06.07.2005, 14:44
Dünya klasiklerinden tutun da,Lise-3 cografya kitabina kadar;görüsleriniz,elestirileriniz,sevdikleriniz,s evmedikler iniz,zaman kaybi saydiklariniz,unutamadiklariniz,anilariniz,tavsiye leriniz, sorulariniz bu baslik altinda...

bu konuya degindigin için kendi adima tesekkür etmek istiyorum

Oruç
06.07.2005, 17:13
Metal Firtina

tavsiye ederim...

FATIH SULTAN TEKKE

no NAME
07.07.2005, 01:59
n.h. keinbaun ( ölü ozanlar dernegi)

? "yazarini unuttum" (marti)

irwing yalom (nietzche agladiginda)

ahmet akgündüz ( bilinmeyen osmanli)

........... 1001 gece masallari. herbirinde ayri bir yön bulacaginiza garanti verebilirim.

bunlarin disinda bir zamanlarin en büyük zevki,

Zagor, mrNO, kaptan swing, kizil maske, tommiks, teksas, tex, conan ve aklima gelmeyen digerleri ( kesinlikle faydalidirlar çünkü üniversite imtihaninda bir sorunun cevabi onlardan birinde sakliydi smileys/smiley4.gifEdited by: no NAME

Tunga
07.07.2005, 02:22

? "yazarini unuttum" (marti) Richard Bach

........... 1001 gece masallari. herbirinde ayri bir yön bulacaginiza garanti verebilirim.

Zagor, mrNO, kaptan swing, kizil maske, tommiks, teksas, tex, conan ve aklima gelmeyen digerleri ( kesinlikle faydalidirlar çünkü üniversite imtihaninda bir sorunun cevabi onlardan birinde sakliydi smileys/smiley4.gif

no NAME
07.07.2005, 02:31

? "yazarini unuttum" (marti) Richard Bach

Zagor, mrNO, kaptan swing, kizil maske, tommiks, teksas, tex, conan ve aklima gelmeyen digerleri ( kesinlikle faydalidirlar çünkü üniversite imtihaninda bir sorunun cevabi onlardan birinde sakliydi smileys/smiley4.gif

adi dilimde dolaniyor ama bir türlü çözülmüyordu. bugece zor uyurdum.smileys/smiley36.gif. sayende rahat uyuyacagimsmileys/smiley2.gif

selam ve hürmetle

Tunga
07.07.2005, 02:38
Renkli rüyalarsmileys/smiley36.gif

no NAME
07.07.2005, 02:45
A.B.D'nin istedigi zaman uydulardan gelecek olan konum bilgilerini degistirerek G.P.S.(Global Positioning System) cihazlarini sadece kendilerinin anlayabilecegi hale çevirebildigi biliniyor.Yani savas aninda sizin G.P.S.leriniz Ankara yerine Cape Town'i gösterirken,onlar her yeri gözetleyebiliyorlar.

Peki,bu teknoloji ülkemizi ele geçirmelerine yeter mi?Afedersiniz ama babayi alirlar.Istiklal Marsi'ni tekrar okuyunuz lütfen,orda çelik zirhli duvarlarin nasil bertaraf edilecegi açik ve net olarak belirtilmis.Bagdat'a bile 13 yil süren tam ambargo,yerel isbirlikçiler ve diktatöre duyulan öfkeye ragmen korka korka zor girdiler.

üstad,teknooji ne kadar gelisirse gelissin neticede onu kullanacak olan ve o güce karsi durmasi gerekenler hep insandir. ve en önemlisi o insanlarda o CESARETin varligidir. bizim toplumumuzda( malesef bir zamanlardemek zorundayim) cesaret olgusunun hangi boyutlarda oldugunu burda anlatmayacagim.bize,teknolojiye karsibir sokak direnisi örnek verdin. daha kolay, daha muhtesem ve tarihtebir emsali daha olmayan örnegi ,müsadenle ben vereyim,

Çanakkale MuharebeleriEdited by: no NAME

no NAME
07.07.2005, 02:53
polisiye romanlarin vazgeçilmez kalemi, agatha cristie. hangisi olursa olsun bir oturusta bitireginiz , merak ve korkuyla karisik endiseyi birlikte yasayacaginiz, istediginiz kadar kapilmayacagim deyin tehlikenin etrafinizda dolasmakta oldugunu size fazlasiyla hissettirecek essiz seri. okumanizi degil yasamanizi tavsiye ederim

no NAME
07.07.2005, 03:30
belki biraz fazla olacak ama affiniza siginirim.

sabah uyanip yeni bir güne baslarken mutlaka yataginizin basucunda olmasini ve sindire sindire okuyup kendinizi güne öyle hazirlamanizi isteyecegim bir alinti. okumaniz dilegiyle.

<DIV align=justify> http://www.izedebiyat.com/ik&#111;n/148.gif Gürültü, patirtinin ortasinda sükunetle dolas; sessizligin içinde huzur bulundugunu unutma. Baska türlü davranmak açikça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalis.Sana bir kötülük yapildiginda verebilecegin en iyi karsilik unutmak olsun.
Bagisla ve unut. Ama kimseye teslim olma, içten ol; telassiz, kisa ve açik seçik konus. Baskalarina da kulak ver. Aptal ve cahil olduklari zaman bile dinle onlari; çünkü dünyada herkesin bir öyküsü vardir.
Yalniz planlarin degil, basarilarinin da tadini çikarmaya çalis. Isinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanagin odur. Sevecegin bir is seçersen, yasaminda bir an bile çalismis ve yorulmus olmazsin. Isini öyle sev ki, basarilarin, bedenini ve yüregini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar baslatmis olacaksin.
Oldugun gibi görün ve göründügün gibi ol. Sevmedigin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. Insanlari yargilarsan onlari sevmeye zamanin kalmaz. Ve unutma ki, insanligin yüzyillardir ögrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciginden daha fazla degildir.
Aska burun kivirma sakin; o çöl ortasindaki yemyesil bir bahçedir. O bahçeye layik bir bahçivan olmak için her bitkinin sürekli bakima ihtiyaci oldugunu unutma. Kaybetmeyi ahlaksiz bir kazanca tercih et. Ilkinin acisi bir an, ötekinin vicdan azabi bir ömür boyu sürer. Bazi idealler o kadar degerlidir ki, o yolda maglup olman bile zafer sayilir. Bu dünyada birakabilecegin en iyi miras dürüstlüktür.
Yillarin geçmesine öfkelenme; gençligine yakisan seyleri gülümseyerek teslim et geçmise. Yapamayacaklarinin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarin yönünü degistiremedigin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya, karsilastigin firtinalarla degil, gemiyi limana getirip getiremediginle ilgilenir. Arasira isyana yönelecek olsan da hatirla ki, evreni yargilamak imkansizdir. Onun için kavgalarini sürdürürken bile kendinle baris içinde ol.
Hatirlar misin dogdugun zamanlari: Sen aglarken herkes sevinçle gülüsüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes aglasin öldügünde, sen mutlulukla gülümse. Sabirli, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalis ki, bütün pisligine ve kallesligine ragmen dünya yine de insanoglunun biricik güzel mekanidir.

Xsentius, M.Ö. IX.yy.</DIV>Edited by: no NAME

bahr
07.07.2005, 17:29
***Bana kitap okuma aliskanligini eski dostum kazandirdi ***

***Halil Cibran *** (Tavsiye Ederim)

'Kirik kanatlar '

bülbül yavrulari köle olmasin diye yuvasini altin kafes içine kurmaz
sayfa 32 ....
.....
Güzelligi sadece ruhlarimiz anlayabilir yasayabilir onunla gelisebilir.Güzellik aklimizi karistirir onu sözcüklerle tanimlamakta yetersiz kaliriz, gözlerimizin göremedigi hem seyredende hem seyredilende gelisen bir histir. Gerçek güzellik, tipki topragin derinliklerinden gelen ve çiçege rengini ve kokusunu veren yasam gibi ruhun kutsalliklarinin en kutsalindan yayilan ve vücuduaydinlatan bir isiktir

***Gerçek güzellik bir kadinla bir erkek arasinda ortaya çikabilen ve ask diye adlandirilan ruhsal uyumda yatar.

***Tanistigimizda o gün ruhumla Selma'nin ruhu birbirine dogru mu çekilmisti ve bu hasret mi bana onu dünyadaki en güzel kadin olarak göstermisti?

...
*Ask dünyadaki tek özgürlüktür, çünkü ruhu o kadar yüceltir ki, insanligin yasalari da, doganin harikalari da artik onun gidisini degistiremez

V.Hugo (Sefiller) Beni en çok etkiyen 7. sinifta okumustum smileys/smiley1.gif

Paul Astler (Yanilsamalar) Farkli smileys/smiley1.gif

Balzac (Ask ve Gurur) .............!!!smileys/smiley1.gif

Balzac (Vadideki Zambak) Begenmedim

Cengiz Aymatov (Beyaz Gemi /Ilk Ögretmenim) smileys/smiley1.gif

9. Hariciye Kogusu smileys/smiley1.gif

Felatun Bey ile Rakim Efendismileys/smiley1.gif

Sunay Akin'in kitaplarini okumak istiyorum smileys/smiley1.gif

Da Vinci Sifresi (basladim biraktim sirf meraktan okuyacagim)smileys/smiley1.gif

Bu aralar kitap okumak istemiyorum daha çok dergilere bakiyorum arkeoloji - Atlas ve N.Geograhy

worldmaster
09.07.2005, 13:15
Metal Firtina

TheCrow
10.07.2005, 10:42

Peki,bu teknoloji ülkemizi ele geçirmelerine yeter mi?Afedersiniz ama babayi alirlar.Istiklal Marsi'ni tekrar okuyunuz lütfen,orda çelik zirhli duvarlarin nasil bertaraf edilecegi açik ve net olarak belirtilmis.Bagdat'a bile 13 yil süren tam ambargo,yerel isbirlikçiler ve diktatöre duyulan öfkeye ragmen korka korka zor girdiler.

üstad,teknooji ne kadar gelisirse gelissin neticede onu kullanacak olan ve o güce karsi durmasi gerekenler hep insandir. ve en önemlisi o insanlarda o CESARETin varligidir. bizim toplumumuzda( malesef bir zamanlardemek zorundayim) cesaret olgusunun hangi boyutlarda oldugunu burda anlatmayacagim.bize,teknolojiye karsibir sokak direnisi örnek verdin. daha kolay, daha muhtesem ve tarihtebir emsali daha olmayan örnegi ,müsadenle ben vereyim,

Çanakkale Muharebeleri

Kesinlikle haklisin.Ancak ben cesareti degil cesaretsizligi örnek vermek istedigim için bu örnegi seçmistim...

deliadam61
11.07.2005, 00:20
reis

antagonist
21.08.2005, 12:02
Unutulanlar Disinda Yeni Bir Sey Yok(92-994 PKK olaylarini anlatiyor)+Ey Vatan(Ülkemizin su anki durumuyla ilgili)

Yazar:(emekli)Tümgeneral Osman Pamukoglu

Bir solukta okunacak 2 kitap,siddetle tavsiye ederim...

Harun-61
21.08.2005, 12:16
Hz. Ali'nin hayatini okumaktayim...

müthi$, harika...o-ku-yun !!! smileys/smiley32.gif

immortal_TS
21.08.2005, 12:27
Metal firtina yazarlarindan Burat turnanin üçüncü dünya savasi adli kitabini okuyorum herkese tavsiye ederim.

metinulusoy
21.08.2005, 13:18
Aydogan Vatandas'in --Apokalipse ve Armagedon Kitaplarini tavsiye ederim.Bilmedigimiz ne çok sey varmis dedim,sizin de diyeceginize adim gibi eminim.

kutoz
21.08.2005, 13:45
Benim aslinda kitap isminden ziyade, okumak istediginiz kitap size ne verecek. Bunu düsünerek okumanizi tavsiye etmek istiyorum. Çünkü 1950'li yillardan sonra, Amerikanin dünyaya armagan ettigi "Postmodern Edebiyat" anlayisi, daha çok gerçeküstü eserler üretilmesini saglamistir. Bu dayatmanin en baslica sebebi, bireylerin düsünme özgürlügünü elinden almak,verilenle yetinmesini saglamak, düzene karsi fikir üretmeden yasamlarini saglamakti.Neydi bu eserler? Hepimizin sevdigi, Superman, Batman, Örümcek Adam, Harry Poter, Yüzüklerin Efendisi vb. gibi fantastik eserler.

Bu anlamda da ben, teknolojik bir ortaçaga girdigimizi düsünüyorum. O zamanlar kiliseye karsi mücadele verilmis ve rönesans hareketleri dogmustur. Ki o dönemin dünya sanat tarihine, nasil sanatçilar verdigi malumlarinizdir. Bugünse gerek dünya edebiyatinda, gerekse türk edebiyatinda ki durgunlugun en büyük sebebide Amerikanin dünya düzenine sundugu (sunmak istedigi) sistemdir.

Bu yüzden okumak istediginiz kitabin, bireylere ne verecegi çok önemlidir. Dünya gerçekleri içinde yer almayan fantastik kahramanlar bize ne verir? sorusuna cevap alabilmek ya da, Kemal Tahir, Necip Fazil, Nazim Hikmet gibi birçok yazar, sair, ressamin eserlerinin bize ögretecekleri nelerdir sorusundan çikaracagimiz sonucun önemli olacagi kanisindayim.

Ama ne olursa olsun, okuyalim... Okuyan insandan degil, okumayan dan zarar gelir. Çünkü okuyan insanin, zarar vermek için zamani yoktur. Zamani, okudugu kitabin sayfalari arasinda atmatadir...

(Not: Postmodern edebiyatla ilgili olarak "Demirtas Ceyhun'un Edebiyatimi Geri Istiyorum" adli kitabini okumanizi öneriyorum. Yukarida anlatmaya çalistigim, Amerika gerçegini daha net anlamaniz açisindan faydali olacaktir.)Edited by: kutoz

andrei07
21.08.2005, 14:51
Amin Maalouf tan Tanios Kayalari ve ayni yazarin tüm kitaplari,Octavio Paz ve Gabriel Garcia Marquez'in tüm eserleri,Pablo Nerudanin siir kitaplari,Mayakovski,Nazim Hikmet,Umberto Eco ,bulabilirseniz Macar masal kitaplari,Dogan Avcioglunun kitaplari.

immortal_TS
21.08.2005, 21:00
Jean cristophe grange;(Kizil nehirlerin yazari) Kurtlar imparatorlugu,leyleklerin uçusu,tas meclisi ve son çikan siyah kan isimli romanlari gerilim türü sevenlerin çok hosuna gidecegini saniyorum

Dan brown un son çikan ihanet noktasi da okumaya deger bir kitap.

baris_aykan
23.08.2005, 02:34
AGA BENIM LISEDE BI DINKULTURU KITABIM VARDI 3 SENE BENLE BIRLIKTE OKULA GITTI GELDI COK VEFALIYDI BEE BIDE SIGARAM smileys/smiley36.gif

Gülşen
23.08.2005, 14:00
Gabriel Garcia Marquez'in bütün kitaplari, özellikle "Yüzyillik yalnizlik, Yaprak Fitinasi,Sili'de Gizlice, On iki gezici Öykü, Albaya Mektup yazan kimse yok,aslinda bütün kitaplari iste... son birkaç ayda okudugum; Jerzy Kosinski'nin Seytan Agaci ve Hiç bir Yerde... Faik Bulut'un Binbir Gece savaslari- Araplarin gözüyle Irak Isgali, Isabelle Allende'nin Sonsuz Düzen'i...Tama Janowitz'in Newyork Köleleri... Özellikle ve özellikle Teodor Zeldin'in Insanligin Mahrem Tarihi, Eduardo Galeono'nun Gölgede ve Güneste Futbol.... Simdilik...

Duman
01.09.2005, 21:39
"Ferrarisini Satan Bilge" yi okumanizi tavsiye ederim.Hayatda huzur bulmanin ne kadar onemli oldugunu,hayatin her saniyesinin ne kadardegerli oldugunu ve kafayi bosaltip kisinin kendisinden maximum verim almasini saglayan yontemleri, akici bir dilde anlatan,insani rahatlatici bir kitap.

TheCrow
01.09.2005, 21:45
Oguz,kitabin adini okuyunca aklima otomatikman "Ferrari'sine LPG taktirmak isteyen Türk" geldi...:)

Kitabin yazari kimdir,eski midir,yeni midir?Biraz daha bilgi lütfen...

Duman
02.09.2005, 10:40
Merhaba Kaan, kitabin yazari Robin S. Sharma,kitapda cikali 2-3 ay oldu sanirim,biraz simyaci turu bir kitap,insanin ufkunu da genisletiyor. Fas'da bile yasasan, hayat o kadar da kotu degilmis dedirten bir kitap smileys/smiley1.gif

Kaya
02.09.2005, 10:46
Su Çilgin Türkler kitabini okuyan var mi acaba...

Kitabi nasil buldunuz...

Ben daha okuma firsati bulamadim ve bugün satin almayi düsünüyorum...

russ
02.09.2005, 11:59
elias canetti : korlesme + kitle ve iktidar

albert camus : yabanci

kafka : sato + dava

giovanni papini : gog (1-2)

jack london : martin eden

gg marquez: yuzyillik yalnizlik

eco: foucault sarkaci + onceki gunun adasi

james joyce : dublin 'liler + ulysess (hala bitiremedim , 2 yildir falan okumaya calisiyorum)

amin maalouf : araplarin gozunden hacli savaslari + afrikali leo

kemal tahir: devlet ana

Nytre
23.02.2006, 00:14
siyah kan

tas meclisi

kurtlar imparatorlugu

büyük uyanis

hedef türkiye

gizli dünya imparatorlugu

OmeR.
27.02.2006, 16:43
Su Çilgin Türkler kitabini okuyan var mi acaba...

Kitabi nasil buldunuz...

Ben daha okuma firsati bulamadim ve bugün satin almayi düsünüyorum...

SU ÇILGIN TÜRKLER kitabini tüm arkadaslarima tavsiye ediyorum. Eminimki bilmedigimiz ne kadar çok sey varmis diyeceksiniz.