PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMN Tartışıyor (3) | Taraftar mı Takımı Ateşler Takım mı Taraftarı?

Yiğit SARI
26.02.2022, 15:05
Taraftara/Tribünlere Yönelik Eleştiriler : https://forum.bordomavi.net/showthread.php/38209-Taraftara-Tribünlere-Yönelik-Eleştiriler

Farklı fikirlere sahip bir konu özellikle etkinliği ekran karşısında veya yapıldığı yerde takip edenlere göre. Güncel de bir tartışmamız etkinin ne şekilde olması gerektiğinin ötesinde. Belki aramızda çeşitli kümelerde spor faaliyetlerinde bulunmuş arkadaşlarımız da bulunabilir deneyimlerini paylaşacak.

Adem Akyüz' önermişti

Herkese selamlar

"BMN Tartışıyor" şeklinde düzenli aralıklarla ve belli konularda siz değerli renktaşlarımızla tartıştığımız, fikir alışverişinde bulunduğumuz yeni bir bölüm kurduk

Bölüm hakkında: https://forum.bordomavi.net/showthread.php/58744-Haftanın-Tartışması-Hk

Şu konu ile başlangıcı yapmıştık: https://forum.bordomavi.net/showthread.php/58581-BMN-Tartışıyor-(1)-Futbol-Sevgisi-mi-Öncelik-Taşır-Takım-Sevgisi-mi

Şu şekilde çalışmasını planlıyoruz: Yeni tartışma "Eyüp Yusuf Trabzonspor Genel" bölümünde bulunur eski tartışmalar "BMN Haftanın Tartışması" bölümünde arşivlenir. Tartışmalara orda devam edilebilir veya tartışmalar oradan okunabilir

Tartışma konusu önerileriniz için: https://forum.bordomavi.net/showthread.php/58696-Haftanın-Tartışması-Alanı-Hk-Oylama

Buyrunuz

Ozan Yılmaz
26.02.2022, 16:03
taraftar takımı ateşlemeli normal şartlarda fakat bizim tribünler açısından tam tersi durum söz konusu maalesef

Abdülkadir Kılıç
26.02.2022, 19:28
Bu aslında bir organizasyon işidir. Takım nasıl saha içinde organize ise saha dışında da taraftar ile organizedir. Futbol sadece yeşil çimde değil, o tribünlerle beraber oynanan bir oyundur. Biz maalesef bu koordinasyona sahip değiliz. Bağımsız hareket ediyoruz. İki yönlü de işliyor bu olay bizde. Örneğin son Kayseri maçımızın ilk yarı sonunda büyük bir hüzün varken, ikinci yarı başlangıcında tribünleri Nwakaeme ayağa kaldırttı. Ama son dakikadaki penaltı pozisyonunda çok cılız bir itiraz varken tribünler takımı ateşledi ve penaltının alınmasına katkıda bulundu.

AntiŞike
26.02.2022, 21:56
tabiiki taraftar takımı..

çok basit, takım şu seyirciyi bi ateşliyim de bağırsınlar diye sahaya çıkmaz.. ama seyirci, takımı ateşliyim de, takım coşsun oynasın diye stada gider.

ancak taraftarı eteşleyecek bir tekımın ve oyunun da sahada olma gerekliliği de yadsınamaz,

bu açıdan düşününce birbiri ile etkileşim içinde bir durum olarak ta adlandırılabilinir.

Adem Akyüz'
27.02.2022, 09:22
Bence takım taraftarı ateşler.

Bunun farklı örnekleri var elbette. Ankaragücü, Bursa gibi tribünler ilk aklıma gelenler ama genel olarak bence takım ateşlemeli.

Taraftarın takımı ateşlemesi bütün tribünün tezahürata eşlik etmesiyle olacak bir durumdur ve takım sahada bir ışık vermediği zaman taraftar grupları dışındaki bireysel taraftarı ayağa kaldırmak o kadar kolay olmuyor. Taraftar grupları zaten her türlü bağırıyor ama bu futbolcular için çok etki etmez. Tüm tribün bağırmalı. Bizim taraftar özelinde yaş gruplarının çok farklı olması, bayan taraftar sayısının ligin üzerinde olması da bunu biraz engelliyor.

Takımım öyle uçup kaçmasına gerek yok. Kaçırılan bir atak sonrasında bile tüm statlarda tribünün birkaç dakikada olsa hareketlendiğini görebiliyoruz.

Özünde karşılıklı bir durum ama bence takım öncelikli :)

ÖmürKaradeniz61
27.02.2022, 10:41
Böyle başlıklar açıp Trabzonspor’a zarar veriyorsunuz,medyadada saçma sapan lekeler atılıyor Trabzonspor taraftarına sizin gibiler yüzünden. Neymiş efendim bağırmıyormuş akıla bak yahu dünyada böyle bir şey yok sen tribünleri doldur zaten futbolcu o dolu tribünleri gördü mü motive olur. Bu kadar cahillik olabilir mi takım şampiyonluğa gidiyor ama bizim kendi camiamız taraftarını beğenmiyor neymiş efendim bağırmıyormuş. Çok cahilsiniz . Tribünde bağırmak çağırmak varoş kültürüdür.

halilaziz61
27.02.2022, 12:44
"Evine ekmek götürmeye çalışan asgari ücretliler olarak toplandık milyonlar kazanan futbolcuların morallerini yükseltmenin yollarını arıyoruz"

Şöyle bir twit vardı eskilerden. Bunu takımi ateşlemeye de uygulayabiliriz. Sosyolojik bir olgu taraftar almadan verendir her türlü cebinden para çıkan üzüntüyü sevinci bunun karşılığında yasayandir.

Futbolcular başka takıma gider futbolu bırakır vs ama taraftar baki kalır bu yüzden güçlü bir şekilde taraftar takımı ateşlemelidir diyemiyorum.

Öte yandan bizim türbinlerin bir organizasyonu yok bir şarkısı yok. Amacı takım qteslemekten ziyade organize bir şey yapmak bir şarkı söylemek gibi bir şuuru yoo çünkü 50'ye yakın taraftar grubu var. Bir marşımız bile yok mesela. Samanyolu nu söylemek zorunda kalışimiz " you never walk alone" esintisi. En uygun şarkı dar sokaklarında o da artık eskisi gibi heyeacn vermiyor.

Eğer tribün kendi içinde organize olsa zaten takımı ateslemek gibi bir amacı olmasa da takım ateslenecektir bir şekilde.

Kısaca takım bir bütüntur bekiyle ortasahasi kalecesi forvetiyle

Tribün de öyle, kale arkası maraton ve kapalı ile. Eğer tek bir vücut gibi hareket edip bundan keyif alamazsa güzel olmuyor
Bir taraf ıslık çalarken diğer taraf dar sokaklarında yi söylüyor işte.

Bana göre takımı ateselemesin gerek yok.
Ama organize olup bir bütün şeklinde hareket etsin buna gerek var.
Taraftar grupları bir gruba indirilmeli

Enes Ünal Kaya
27.02.2022, 15:21
Böyle başlıklar açıp Trabzonspor’a zarar veriyorsunuz,medyadada saçma sapan lekeler atılıyor Trabzonspor taraftarına sizin gibiler yüzünden. Neymiş efendim bağırmıyormuş akıla bak yahu dünyada böyle bir şey yok sen tribünleri doldur zaten futbolcu o dolu tribünleri gördü mü motive olur. Bu kadar cahillik olabilir mi takım şampiyonluğa gidiyor ama bizim kendi camiamız taraftarını beğenmiyor neymiş efendim bağırmıyormuş. Çok cahilsiniz . Tribünde bağırmak çağırmak varoş kültürüdür.

Valla geçen herkes göztepe tribününü övüyordu. taraftar işte böyle olunur diye.

Adamları hakem sahada doğruyor. Tribünler beste söylüyor son ses :)

Ben bizim tribünü daha çok seviyorum.. Stadda inanılmaz bir uğultu oluşuyor top rakipdeyken.

Hakem VAR 'a gitmesi gerekirken.. Taraftar dediğin bizim ülkemizde ancak böyle olunur.

Marş söylemesi gerekenler yeterli seviyede çaba harcıyorlar zaten..

Takımda taraftarı canlandıracak futbolu sahada gösterdiği sürece 40 bin kişi besteye eşlik ettiğide oluyor

ÖmürKaradeniz61
27.02.2022, 16:29
Valla geçen herkes göztepe tribününü övüyordu. taraftar işte böyle olunur diye.

Adamları hakem sahada doğruyor. Tribünler beste söylüyor son ses :)

Ben bizim tribünü daha çok seviyorum.. Stadda inanılmaz bir uğultu oluşuyor top rakipdeyken.

Hakem VAR 'a gitmesi gerekirken.. Taraftar dediğin bizim ülkemizde ancak böyle olunur.

Marş söylemesi gerekenler yeterli seviyede çaba harcıyorlar zaten..

Takımda taraftarı canlandıracak futbolu sahada gösterdiği sürece 40 bin kişi besteye eşlik ettiğide oluyor
Aynen öyle olay bu kadar basit,kafayı çekip tribüne gelen gogocular bağırdığı zaman bunların gözünde taraftar oluyor işte.

Doğukan Uçan
27.02.2022, 16:31
bu olay kaç kere konuştuk forumda bilmiyorum artık kabak tadı vermeye başladı.

kardeşim senin takımın kötüyse sahada şansın yoksa istersen 50 bin tane bağıran adam koy sonuç değişmez.

taraftar maç kazandırır muhabbeti bana göre abartılmış bir söylem.

bordoylamavi
27.02.2022, 17:13
seçeneklerde her ikisi de olabilir olmalı bir de
çünkü bazen taraftarın şarkı tezahüratlarının sahaya hiçibir itici gücü olmazken bazen sahadaki bir kişinin bir el hareketi seyirciyi coşturabilir o da takımı. yani içi içe olduğunu düşünüyorum

Yiğit SARI
27.02.2022, 19:30
Böyle başlıklar açarak trabzonspor'a zarar vermiyoruz

Aslında başlığın motivasyonu "gerekli durumlar" üzerinde ve etkinin ne şekilde olması gerektiğinden bağımsız o konulara girmiyoruz o tepede linkini verdiğimiz konuda tartışılıyor zaten. Bunu sadece trabzonspor üzerinden okumamak gerekiyor bir yandan taraftar ve takım veya birey etkileşiminin sahaya nasıl yansıdığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekiyor

Bu noktada doğal olarak bu iki taraftan birinin diğerine ihtiyaç duyduğu durumlar olabiliyor. Merak ettiğimiz ise o gerekli durumda etkileşimin hangi taraf önceliğinde olması gerektiği konusundaki düşünceleriniz. Bunu bir zümreyi zan altında bırakarak değil de genellemeler yaparak tartışabiliriz pekala burada etkinlik sadece futbol da olmayabilir.

Ben ise konuya biraz şu yönden bakıyorum: Etkinlik kalitesinin taraftar memnuniyeti üzerindeki etkisi bağlantılı olarak taraftar aksiyonlarının etkinlik kalitesi üzerindeki etkisi. 1-2 cümleyle bahsetmek gerekirse etkinlikte o ortamda bulunan kitledeki coşkuyu veya duyguyu görmek benim için seyir zevkiyle çok eşdeğer bir şey. Ev sahibi diye nitelendirebileceğimiz kitlenin çoğunluğunu oluşturan parçanın reaksiyonları ve azınlığı oluşturan tarafların karşı reaksiyonu, bunlara bağlı olarak da etkinliğin icra eden kişilerin reaksiyonları şeklinde. Burada açıkçası spor etkinlikleri izleme noktasında eskisi kadar haşır neşir olmayan bana taraftarın takımı ateşlemesi, etkinlik kalitesi anlamında bir şeyler vaat etmeye daha fazla imkan verirmiş gibi geliyor. Yani gerektiği bir durumda taraftarın devreye girmesi fikrini yadsınamaz buluyorum kesinlikle abartılı bulmuyorum. Bir üstteki renktaşımın da dediği gibi tabi ki de her ikisi de olabilir fakat bir öncelik üzerinden tartışmak gerekirse "Taraftar Takımı Ateşler"

Biraz dağınık yazmış olabilirim kafa yerinde değil

mmert
27.02.2022, 20:44
Para ve çıkarı olan taraf grupları ateşleyebilir ama onlarda beyin namına bir şey yok.

Bunun dışında takım ateşler/ateşlemeli. Aksi taraftar adına kerizliktir. Tartışmaya gerek yok.

Cem Balcı
27.02.2022, 22:44

Konu Trabzonspor özelinde değil,genel.
İlk mesajda detaylar var.

Cem Balcı
28.02.2022, 23:48
Ben takımın ateşlediğini düşünüyorum.
İyi bir teknik heyet,ligine göre kaliteli bir oyuncu kadrosu,özel oyuncular taraftar kitlesini harekete geçirir.Uyuyan,pasif taraftar kitlesini yeniden heycanlandırır.

Royal Heart
01.03.2022, 00:24
Takımın durumu genel olarak taraftarın stada gelmesinde aslî unsurdur, takımın oyun karakteri ve ortaya koyduğu iddia da taraftarın maç esnasında coşkusunu belirler öte yandan taraftar da takımının ihtiyacı olan anlarda takımına bazen organize coşkusuyla bazen de rakibe organize tepkisiyle ciddi anlamda destekleyici güç olur. Bilinçli ve organize bir taraftar topluluğu takımının ne oynadığını görür ve gerekli olan zaman diliminde gerekiyorsa takımının rakip kaleye gitmesinde destekleyici güç, gerekli olan anlarda da rakibin kendi kalesine tehlikeli gelmesine engel olmak adına organize olarak konsantrasyonunu bozacak etkiyi gösterir. Yani teoride çok basit bir anlatımı var ama pratikte takım atağa gümbür gümbür gitmeye çalışırken coşkulu olmaktan ziyade romantik bir taraftar kitlesi görüntüsü görmek maalesef çok daha olası, son zamanlarda ufak bir ilerleme olsa da yeterli değil. Bunun da sebebi gerçek anlamda organize bir taraftar topluluğu olmaması. Trabzonspor'un tribün anlamında en büyük sıkıntısı bu.

Sefa Alış
01.03.2022, 00:46
Dünya'nın hangi tribününde heyecandan her maç hastanelik olan taraftarlar vardır bilmiyorum. Maç stresini, heyecanını bu kadar yoğun yaşarken tezahürat aklına gelmiyor adamın. Pür dikkat maçı izliyor oluyor herkes. E doğal olarak ancak takım açılınca o da açılabiliyor.

MetehanS
01.03.2022, 08:57
Yakın zamanda bir çok oyuncumuzun (özellikle visca, uğurcan, nwakame gibi lider özellikli olanların) tribünlere bakarak AYAĞA KALKIN işaretleri yaptığına sıklıkla şahit olduk.

Bunlar boşuna değil.

Oyunun içerisindeler ve akışın nereye evrildiğini görebiliyorlar. Bu nedenle taraftardan medet umuyorlar, BİZİ ATEŞLEYİN diyorlar.

Olması gereken de bu. Kısaca şöyle formüle edelim:

- Takım güzel oynuyorsa ve skor lehimize ise, takım tribünleri ateşler,
- Takım kötü oynuyorsa ve skor aleyhimize ise tribünler takımı ateşlemelidir.

Yiğit Gayretli
01.03.2022, 09:16
Şıklar eksik olmuş bence. İkisi bir bütündür. Zaman zaman tribün takımı, zaman zaman takım tribünü ateşler.

Burak Bıyıklı
01.03.2022, 09:30
Taraftar takımı ateşlemeli ama takımın da bu ateşlemeye müsait olması gerekiyor. Gamsız, hedefsiz, motivasyonsuz bir takım için değil 40 bin 400 bin kişi bir ağızdan tezahürat da etse bir anlamı olmuyor maalesef.

Aklıma hemen gelen bir örnek 19/20 evimizdeki ankarügü maçına giderken otobüste verilen görüntü. O takım seyirci sahada olsa da o şampiyonluğu alamazdı. Yani takımın da buna uygun olması çok çok önemli bir faktör.

Şimdi hep eleştiriyoruz-hele de ben- evet ama tamamen de gömmeyelim. Takım özellikle son dakikalarda rakip bastırıyorsa veya ciddi bir şekilde hatalı karar vs. varsa hep beraber inanılmaz bir tepki veriyor. Bunu fener, konya maçlarında gördük. Eksiklikler çok ama tribün seviyemize kötü diyemeyiz.

İsa Gündoğdu
01.03.2022, 11:05
taraftar ve takım ''karı koca'' gibidir
iyi günde kötü günde birbirinin yanında olmalıdır.