PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMN Tartışıyor (1) | Futbol Sevgisi mi Öncelik Taşır, Takım Sevgisi mi?

TekfurÇayır 61
07.01.2022, 17:59
Benim için öncelikli olan futbol. Takım ikinci sırada.

Somut bir örnek vereyim: Mesela karşı tarafın eli ayağına dolaşsın da doğru düzgün hücum yapamasın diye ya da hakem hep bizden yana karar versin diye ıslık çalınıyor ya... Bu bana futbola ihânet olarak geliyor. Tercihim karşı tarafın futbolunu çatır çatır oynaması, futbola doyulan güzel bir maç sonunda maçı Trabzonsporun kazanması. Mağlup olduğumuz maçta da çatır çatır oynayıp mağlup olmamız. Faul yaptıysak hakemin o faulü vermesi... Bunun için futbolu tutulan takımdan daha çok sevmek gerekiyor. Takım sevgisi futbolun önüne geçtiğinde iş bambaşka bir hâl alıyor. Bu durum İstanbul’un olağan şüphelilerin taraftarlarında çok rahat gözlemlenebiliyor.

Önce futbol...

HOPA'LI TS'Lİ
07.01.2022, 22:19
Tabi ki Trabzonspor sevgisi

Yiğit SARI
07.01.2022, 22:21
Benim için cevap belli. Futboldan nefret ediyorum

ama futbolu sevenlere saygı duyuyorum müsabakalara 90+ dakikasını ayıran herkesin karşılığını alma hakkı da var bunun için bizim lig pek iyi bir tercih değil

alper*
07.01.2022, 22:50
Önce Trabzonspor diyeceksin.

Cem Balcı
07.01.2022, 22:52
Futbol sevgisinden söz etmek için önce bir takım sevgisi olmalı diye düşünüyorum.
Benim için futbolu eğlenceli kılan takımımdır.

hay1699
07.01.2022, 22:57
Premier ligi bile seyretmiyorum o kadar diyeyim.

TekfurÇayır 61
07.01.2022, 23:21
Futbol sevgisinden söz etmek için önce bir takım sevgisi olmalı diye düşünüyorum.
Benim için futbolu eğlenceli kılan takımımdır.
Taraftarı olmadığın 2 avrupa kulübünün çok zevkli, çok çekişmeli, çok şık gollerle süslü maçını seyredip vay be ne maçtı, iyi ki seyrettim demiyor musun?

Bir de düşünceni anlamak için soruyorum, önce futbolu sevmek gerekmez mi, futbol sevgisinin henüz olmadığı bir durumda niye takım tutulur ki? Neticede takım futbol takımı.

Cem Balcı
07.01.2022, 23:24
Taraftarı olmadığın 2 avrupa kulübünün çok zevkli, çok çekişmeli, çok şık gollerle süslü maçını seyredip vay be ne maçtı, iyi ki seyrettim demiyor musun?

Bir de düşünceni anlamak için soruyorum, önce futbolu sevmek gerekmez mi, futbol sevgisinin henüz olmadığı bir durumda niye takım tutulur ki? Neticede takım futbol takımı.

Tabiki avrupa takımlarının maçlarında diyorum.
Ama bana göre temelde futbolu sevdiren hayranı olduğun takımdır.Eğer bir takımın hayranı değilsen onlarca yüzlerce maçı öylece heycansız,zevksiz tenis maçı izler gibi izlersin (: Bence.

TekfurÇayır 61
07.01.2022, 23:43
Tabiki avrupa takımlarının maçlarında diyorum.
Ama bana göre temelde futbolu sevdiren hayranı olduğun takımdır.Eğer bir takımın hayranı değilsen onlarca yüzlerce maçı öylece heycansız,zevksiz tenis maçı izler gibi izlersin (: Bence.

Ben çocukken ilk sahada oynanan resmî maçı tvden Darıca’da askerî kampta açık havada 50- 60 kişiyle birlikte izlemiştim. 74 Dünyâ kupasıydı, görüntü siyah beyazdı, çocuk hâlimle sahada oynanan futbol çok hoşuma gitmişti, heyecanlı bir şeydi. Sonra kupanın diğer maçlarında da bazen iskemle bulup bazen de ayakta seyretmiştim. İnsan katılmadığı bir düşünceyi de anlayabilir ama futbolu sevmeden takım tutmak bana çok anlaşılmaz bir şey olarak geliyor. 😀 Sonra Trabzonspor 1. ligde oynamaya başlayınca takım sevgim de öyle oluştu.

Cem Balcı
07.01.2022, 23:47
Ben çocukken ilk sahada oynanan resmî maçı tvden Darıca’da askerî kampta açık havada 50- 60 kişiyle birlikte izlemiştim. 74 Dünyâ kupasıydı, görüntü siyah beyazdı, çocuk hâlimle sahada oynanan futbol çok hoşuma gitmişti, heyecanlı bir şeydi. Sonra kupanın diğer maçlarında da bazen iskemle bulup bazen de ayakta seyretmiştim. İnsan katılmadığı bir düşünceyi de anlayabilir ama futbolu sevmeden takım tutmak bana çok anlaşılmaz bir şey olarak geliyor. 😀 Sonra Trabzonspor 1. ligde oynamaya başlayınca takım sevgim de öyle oluştu.

Biz daha genç kuşak olduğumuz için önce fanatik yaptırılıp sonra futbolun içerisine girdik hocam (:
Bu arada bu tip konular açarsanız forumda '' Haftanın Tartışması'' adı altında bir alan oluşturabilirim.

TekfurÇayır 61
07.01.2022, 23:53
Biz daha genç kuşak olduğumuz için önce fanatik yaptırılıp sonra futbolun içerisine girdik hocam (:
Bu arada bu tip konular açarsanız forumda '' Haftanın Tartışması'' adı altında bir alan oluşturabilirim.
Bu konu benim anlamakta zorlandığım bir konu diyemeyeceğim çünkü hiç anlayamadığım bir konu olduğu için merak edip böyle bir başlık açtım. Şimdi anladığım şu, bu konu üzerinde tartışmaya uygun konu değil. Bakalım benim gibi eski kafadan 1-2 kişi çıkar mı forumda. Şimdi bunu merak ediyorum.

Cem Balcı
07.01.2022, 23:54
Bu konu benim anlamakta zorlandığım bir konu diyemeyeceğim çünkü hiç anlayamadığım bir konu olduğu için merak edip böyle bir başlık açtım. Şimdi anladığım şu, bu konu üzerinde tartışmaya uygun konu değil. Bakalım benim gibi eski kafadan 1-2 kişi çıkar mı forumda. Şimdi bunu merak ediyorum.

Çok güzel bir tartışma konusu.Farklı orjinal fikirler çıkacaktır.

memmedaga
07.01.2022, 23:56

Somut bir örnek vereyim: Mesela karşı tarafın eli ayağına dolaşsın da doğru düzgün hücum yapamasın diye ya da hakem hep bizden yana karar versin diye ıslık çalınıyor ya... Bu bana futbola ihânet olarak geliyor. Tercihim karşı tarafın futbolunu çatır çatır oynaması, futbola doyulan güzel bir maç sonunda maçı Trabzonsporun kazanması. Mağlup olduğumuz maçta da çatır çatır oynayıp mağlup olmamız. Faul yaptıysak hakemin o faulü vermesi... Bunun için futbolu tutulan takımdan daha çok sevmek gerekiyor. Takım sevgisi futbolun önüne geçtiğinde iş bambaşka bir hâl alıyor. Bu durum İstanbul’un olağan şüphelilerin taraftarlarında çok rahat gözlemlenebiliyor.

Önce futbol...

noktası virgülüne katılıyorum

TekfurÇayır 61
08.01.2022, 16:06
Benim için cevap belli. Futboldan nefret ediyorum

ama futbolu sevenlere saygı duyuyorum müsabakalara 90+ dakikasını ayıran herkesin karşılığını alma hakkı da var bunun için bizim lig pek iyi bir tercih değil
Seninki çok farklı bir kategori, otomobil kullanmayı sevmeyip Ferrari satın almak gibi.

Futbolu dönen dolaplar nedeniyle mi sevmiyorsun, yoksa doğrudan futbolun kendisini mi sevmiyorsun?

HOPA'LI TS'Lİ
08.01.2022, 16:30
2010-2011 sezonundan sonra sadece Trabzonspor maçlarını izliyorum.

Bunun anlamı Trabzonspor sevgisi

Çünkü futbola leke bulaştı 2010-2011 sezonu ikinci devre maçlarında

Trabzonspor maçlarını izlemek bana yetiyor.

Daha fazla sinirlenip sağlığımı bozamam.

KoRNea
08.01.2022, 17:14
Tabiki takım sevgisi. Yoksa futboldan çok daha eğlenceli sporlar var.

nevzat61
08.01.2022, 22:10
Trabzon'da hiç maça gitmeyen yüzlerce insan var.. Trabzonlu ama Trabzonspor'u hiç umursamayan insanlar var.. Trabzon'a geldiğim de onlara soruyorum ,yav hiç mi Trabzonspor ilginizi çekmiyor.. ayağınızın dibinde şehrimizin desteğe ihtiyacı var iken kafelerde , eğlence mekanlarında vakit geçiren bir sürü insan var.. neden çünkü futbolu sevmiyor ilgi duymuyorlar..bana ne Trabzonspor'dan diyebilen yüzlerce Trabzonlu görebilirsiniz..

Son zamanlarda futbola ilgi duymadığı hâlde tribünlere gelen de yok değil yani.. özellikle son dönemde tribünler de yükselen "arkadaşım eşek " tezahüratlarını, bunun bir örneği olarak görüyorum :)

Bu yüzden takım ile duygusal bağı kurmak için önce futbol diyorum..

Kemal Duru
09.01.2022, 01:31
Trabzonspor sevgisi tabii ki. Yoksa Türkiye Liginde işimiz ne?

Efendilik isteyen Premier League izlesin, burası Süper Lig, burada dikiş var dikiş! ;)

Sefer A.
09.01.2022, 03:38
Trabzonspor disinda evet futbol sevgisi, güzel oyun izlemek falan öncelik... ama isin içine Trabzonspor girince çok da umursamam gerisini, sonuç alalim etkili olalim basarili olalim kendimizi tanitalim herkes bizi bilsin önemli olan budur gerisi hikâyedir

Ufuk
09.01.2022, 06:10
Futbolu seviyorum tabi ama takımdan önceye koymak aşırı mantıksız. Mesela Premier Lig takip ettiğim zaman her bir sezon en iyi oynayanı desteklerim, veya Leicester gibi hayal peşinde koşan takımın hayaline ortak olurum. Olmuyorsa kahrolmam, olursa da coşmam. Bu futbol sevgisi. Dandik bir ligde, yıllardır ezilen, hakkı yenen takımı tutmak için bundan fazlası lazım. Çok iyi oynayıp kaybettiğimizde üzülüyorsam veya tam tersi rezalet oynayıp kazandığımızda seviniyorsam ben futbolu değil takımımı seviyorum demektir. He hem kazanıp hem de iyi oynuyorsak en keyiflisi tabi o zaman geçiş, üçüncü bölge, üçgen, pencere, halfspace falan konuşabiliriz :p

memmedaga Üç tane Premier Lig maçı varken ts-bolu maçını izlemişsin. Yunus Mallı'ya sallayıp, haydi Salih demişsin. Baya takım seviyorsun abi sen ne futbolu :D

Yiğit SARI
09.01.2022, 09:42
Seninki çok farklı bir kategori, otomobil kullanmayı sevmeyip Ferrari satın almak gibi.

Futbolu dönen dolaplar nedeniyle mi sevmiyorsun, yoksa doğrudan futbolun kendisini mi sevmiyorsun?

Futbolun kendisinden pek hoşlanmıyorum çoook çok keyifli ve heyecanlı olması lazım izlediğim maçın ve yalnız seyretmeyeceğim. Futbol sevgim biraz futbolcular odaklıydı Thierry Henry ve Ronaldinho Gaúcho ilk aklıma gelenler hatta ikisinin beraber barcelona'da oynadığı sene zirve yapmıştı. Sonrasında pek aidiyet kuramadım açıkçası yavaş yavaş sırasıyla denk gelip izlediğim başka lig maçlarını, şampiyonlar ligi maçlarını da bıraktım 10/11 ve hacıosmanoğlu dönemleri de tuzu biberi olmuştu. Daha sonrasında da son yıllarda trabzonspor'u belli bir yere kadar takip etmek, maç skorlarına ve arada büyük lig maç özetlerine bakmak şeklinde devam ediyor şimdi bu bile fazla gelebiliyor bazen.

Futbol oyunu oynadım tabi fazlaca o ayrı fifa ve championship manager, football manager serileri

Mehmet Fatih Yavuz
09.01.2022, 13:22
Gençliğimde futbolu, özellikle Avrupa futbolunu çok severdim.
Fakat futbol o kadar mekanize hale geldi ki, bireysel yetenekler kayboldu
..
Artık sadece Trabzonspor kaldı.

Dawsofield
09.01.2022, 14:38

Önce futbol...
uzun zamandır testesterondan bu kadar uzak bir şey okumamıştım ya

hocam siz hiç küçüklüğünüzde top falan oynamadınız mı? ben sanmıyorum ki bir iki mahalle maçı yapmış birisi şu işaretlediğim kısmın futbolla ilk etapta çeliştiğini fark edemesin.

futbolu, ya da genel olarak herhangi bir sporu sevmek ve takip etmek demek ilk olarak rekabeti sevmek demektir. eğer "futbolu seviyorum" diyorsanız rekabetin futbol oyunuyla ifade bulan formunu seyretmeyi seviyorsunuz anlamına gelir. ki futbol, herkesin malumudur ki doğası gereği çirkinliği içerisinde barındıran bir formdur. çok uzun sürer, çok az skor olur, oyun sahası çok büyüktür, temas serbestliği çok geniştir. teknik anlamda estetik bir hareket hem nadir olur, hem de nadiren doğrudan işe yarar. büyük çoğunluğu işçiliktir, mücadeledir. rakiple savaşmadır. futbolu seviyorsanız bunu seviyorsunuz zaten. pis iştir futbol. o pisliğin kendisini seversiniz thats it

gerçek futbol iki tarafında oyununa baktığı bir şölen değildir. antalyaspor taraftarının "... trabzon olamazsın şampiyon" tezahüratıdır gerçek futbol. hem seyrinde hem de oynanışında bu çirkeflik esastır.

ha, rakiple daha az uğraşılan efendi bir oyun peşindeysen bilardoya satranca vs. yönlendirelim. saygıner daha yeni şampiyon oldu mesela. (hem bunlarda bağırmak, ıslık vs. yasak. ben satrancı da çok severim o ayrı konu tabi) ammmaa, söz konusu futbolsa burada s..iş var üzgünüm :D

munzevil
09.01.2022, 14:44
Trabzonsporumuzun maçları dışında pek maç seyretmem
Bazen erzurumsporumuzun maçlarını izlerim
Onun dışında çokta önemli değil
Yorum izlerdim maçlardan sonra onuda bıraktım şükür
Özetlersek varsa yoksa Trabzonspor :)

TekfurÇayır 61
09.01.2022, 15:01
...
ki futbol, herkesin malumudur ki doğası gereği çirkinliği içerisinde barındıran bir formdur...
...

Futbolu bu şekilde tanımlayacaksak dünyâda Türk futbolunun değeri henüz bilinmiyor da diyebiliriz. ��

Ülkede oynanan futbol “daha bir futbol”, “futbolun hası” olduğu hâlde ligimize talep yok.

Kısa bölümünü alıntıladığım bu yazın katılmasam da bence çok güzel, konuyu genişletici çok faydalı bir yazı. Kısmet olursa ben de düşüncemi uzunca yazarım.

Dawsofield
09.01.2022, 15:10
Futbolu bu şekilde tanımlayacaksak dünyâda Türk futbolunun değeri henüz bilinmiyor da diyebiliriz. ��

Ülkede oynanan futbol “daha bir futbol”, “futbolun hası” olduğu hâlde ligimize talep yok.

Kısa bölümünü alıntıladığım bu yazın katılmasam da bence çok güzel, konuyu genişletici çok faydalı bir yazı. Kısmet olursa ben de düşüncemi uzunca yazarım.

çirkinlik'ten o bağlamdaki kastım elbette topun oyunda kalma süresi, taktiksel derinlik vs. gibi teknik göstergeler değildi. benim kast ettiğim anlamda çirkinliği amatörden dünya kupası finaline futbolun her aşamasında gözlemlemek mümkün. o yüzden tırnak içine aldım zaten, sizin olumsuzladığınız bazı şeyler futbolun kendisine içkin. onu belirtmek için.

ben de istediğim gibi toparlayamadım düşüncelerimi açıkçası. yazdığınızda cevap olarak daha derli toplu bir şeyler göndermeyi umuyorum. güzel bir tartışma konusu olmuş :)

Ozan Yılmaz
09.01.2022, 18:16
Takım sevgisi

bordoylamavi
09.01.2022, 18:48
yemişim futbolu. sadece Trabzonun ve rakiplerini maçlarını izliyorum. 90 dakka futbol izleyemem. tek izlemek istediğim şey benim takımım ve onun oyuncuları

ceday99
09.01.2022, 18:56
Benim ihtiyaçlar hiyerarşimde takımım en altta yer alır.
Önce bir şampiyonluğa doyalım sonra futbol izlemeye başlarım.

chener
09.01.2022, 19:15
eskiden futbolu sevdiğimi sanırdım. Şimdi bakınca ben Trabzonspor'u seviyormuşum. Trabzonspor hariç 90 dakikasını bitirebildiğim başka maç yok. Yaşlanmaya başlayınca belki de zaman daha değerli hale geliyordur bilmiyorum. Ama benim için durum bu.

objek
09.01.2022, 23:27
Bazen dunya karmalari birbirlerine karsi oynuyorlar ne kadar kaliteli futbol oynansada birseyler eksik kaliyor isin icinde yerlesik rekabet dusme cikma sampiyonluk vs gibi etkenler olmadimi olmuyor takim sevgisi olmadan bu cark zor doner diyer taraftan teknoloji cagindayiz isteyen dunyadaki ust duzey futbol takimlarini izleyip futbol keyfide yapabilir

Courage
10.01.2022, 00:24
Gözümü Trabzonsporla açtım kendi etrafımı bilip olan bitene manâ verdiğim yıllardır 80'lerin sonu. Babamın heyecanla ( bir yandan televizyon açık bir yandan radyo son ses :) ) izlediği maçlar , tarihimizi anlatarak takımı sevdirmesi sonra gençlik-ergenlik dönemi maçlara gidişim , etrafımdaki istanbul tayfasına karşı okul,sokak ,iş yerindeki mücadelem.

Samimi yazıyorum velev ki böylesi bir hayat başlangıcım olmasa da futbolla ilgilenirdim zira dipleri gördüğümüz ve hezimetlerden bunaldığım 2000'li yılların başında her sayısını aldığım Goal dergisi sağolsun :) özellikle Serie A'yı o dönemin imkanı ne ise sonuna kadar kullanıp takip ettim zamanla internet, youtube ve tv platformlarıyla la liga, ligue 1, bundesliga da ilgi alanım oldu.Zaman içinde oyun ve oyuncu stillerinin değişmesi , yeni yüzler falan her zaman ilgimi çekti. Bizde ki balon derbilere benzemeyen hakiki rekabetlerde hakeza alakamı hep canlı tuttu şu ana kadar.

Trabzonsporsuz futbol düşünemiyorum ama oyunun kendisi hem izlerken hem oynarken keyif veriyor bana.

Gökhan Balcı
10.01.2022, 01:51
Futbolu oynamayı severdim Trabzonspor'u da izlemeyi severim. Trabzonspor dışında da kolay kolay ortam olmadığı sürece maç izlemem. Bu sene keyfen İstanbul takımlarının bazı maçlarına bakıyorum ama vakit öldürme amaçlı. Fakat şöyle bir şey var. Belki hayata bakışım ile ilgilidir 10-11 olayları ile Ersun yanal döneminin son sezon başlangıcına kadarki aralık bende mevcut değil. Hani burada zaman zaman paylaşılan efsane bir kadro vardır; Fatih Atik, Caner Osmanpaşa, Zeki Yavru, Yusuf Erdoğan'ın ve diğerlerinin olduğu. Ben bu adamlar kim bilmiyorum mesela. O dönem Trabzonspor'u izleyen insanların neler hissettiğini şu anki söylemlerinden anlayabiliyorum ama ne bileyim özel helikopterle gelen oyuncuyu bilmiyorum mesela. Trabzonspor'a değil ama futbola küsmüştüm çünkü. Buradan bakınca belki de futbolu daha hak edenin kazandığı bir şey olarak düşünmüş biri olabilirim o zamanlarda. Cam kırılınca belli de o fanusun dışındaki kavgayı görmek ve ona girmek istememiş de olabilirim.

Sonraki süreçte Trabzonspor'um ligi kaçıncı bitirdiğini dahi bilmiyordum artık. Trabzon berabere kalınca buz kesen bir ev havası varken ben yedi sıfırlık Antalya yenilgilerinden haberdar bile değildim. Konuşmadıkça zamanla babam da konuşmamaya başlamıştı. Var olmayan bir şey haline gelmişti.

Dönüş süreci de nasıl oldu ondan da emin değilim. Fakat Trabzonspor siyahtan başka bir renk var diye kendimi kandırmama sebep bir şey de olabilir. Bundan emin değilim. Futbol benim için hala çok kirli ve hep öyle kalacak olan bir şey olarak kalacak ama bana faydası olmayan bir şeye sevinmek yahut onunla ilgili bir şeyi dert edinmek de bu hayatın yaşanılabilirliği için belki de önemli bir şeydir. Yaşanılabilirlik diyorum çünkü yaş aldıkça insan basitleşiyor. Kendi basitliğinin farkına varıyor. Tamam futbol önemli değil de diğer şeyler de o kadar önemli değil diyebiliyorum artık. Sonuçta sadece bir insansın diyorum kendi kendime. Kendini bu kadar kasma hiçbir şey etrafındaki şeylerden bağımsız hareket etmez. Bu sebeple içerden veya onun etrafında dönen şeyler canını da sıksa bir renge gönül vermek kötü bir şey değil diyebiliyorum artık. Sevinç de var ihanet de var hayal kırıklığı da var. Her şey sevdaya dahil.

angraf
10.01.2022, 09:51
bizimkisi armaya olan aşk

Yiğit Gayretli
12.01.2022, 16:00
Valla çok güzel soru. Zaman zaman düşünürüm bu mesele üstüne. Her seferinde Trabzonspor bir adım öne çıkıyor. Ama şöyle de ekleyeyim; Trabzonspor olmasaydı da futbolu yine bu kadar severdim.

Şu an Livorno'nun teknik direktörlüğünü de yapan efsane kaptanı Lucarelli'nin "sevgi kıyası" konusunda çok efsanevi bir cevabı var. Buraya cuk oturuyor.

Bir gazeteci röportaj sırasında Lucarelli'ye "Livorno'yu karınızdan çok sevdiğiniz söyleniyor. Bu doğru mu?" diye soruyor. Lucarelli de "Hayır bu doğru değil. Karımı da en az Livorno kadar seviyorum." diyor :)

Bayraktaroğlu
12.01.2022, 16:26
Trabzonspor olmasaydı futbol benim için hiç bir şey ifade etmezdi. Dünyada,futboldan daha eğlenceli daha stratejik daha teknik spor dalları var.

zekeriyya
12.01.2022, 17:02
benim cevabım : Trabzonspor sevgisi
futbolun tamamını düşününce olan şeyler adaletten uzak ve iğrençleşiyor

bana atam dan dedemden kalan tek şey Trabzonspor
benim geçmiş ile gelecek arasında bağı güncel ve canlı tutan tek şey Trabzonspor
Trabzonspor deyince rahmetli babam geliyor aklıma
yaptığımız muhabbetler , heyecanlar ve üzüntüler geliyor aklıma
Trabzonspor zaman geçtikçe üzerinde yükler ile hep kalbimde ve aklımda

zekeriyya
12.01.2022, 17:08
Gökhan Balcı

çok güzel yazı
duygularını iyi anlatmışsın
hani sol tarafa bakmasam bunu ben ne zaman yazmışım diyebileceğim bir yazı

HOPA'LI TS'Lİ
12.01.2022, 17:18
Trabzonspor aşkı tabi ki

Çünkü Türkiye'de futbol çok kirli

Gökhan Balcı
13.01.2022, 01:02
<!-- BEGIN TEMPLATE: dbtech_usertag_mention -->@Gökhan Balcı (https://forum.bordomavi.net/member.php?u=51796)<!-- END TEMPLATE: dbtech_usertag_mention -->

çok güzel yazı
duygularını iyi anlatmışsın
hani sol tarafa bakmasam bunu ben ne zaman yazmışım diyebileceğim bir yazı

Teşekkür ederim abi

Ozan Yılmaz
13.01.2022, 11:39
Konuya Anket eklenmiştir.

HOPA'LI TS'Lİ
13.01.2022, 11:48
Anket için teşekkürler.

Bunu sevdim.

Trabzonspor sevgisi dedim.

Futbolu Trabzonspor sayesinde tanıyıp sevdiğim için

İyi ki varsın Trabzonspor

TekfurÇayır 61
20.01.2022, 00:24
Futbolda olan bitenler nedeniyle futbola sevgim kalmadı diyen arkadaşlara sormak istediğim bir şey var.

Siyasal İslâm nedeniyle dinden soğudum diyenler var sosyal medyada...

Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Aman buradan yola çıkıp siyasal islâm tartışmasına girilmesin, sâdece bu sözün mantık temelini soruyorum.

Mantıklı, tutarlı bir söz mü?

Önce futbol sevgisi diyen üç arkadaşı çok merak ettim, 2’si Nevzat61 ve Mehmedaga olsa gerek, 3. kim?

Aker
20.01.2022, 08:35
Trabzonspor elbette. Bu camia olmasa asla maç takip etmezdim.

objek
22.01.2022, 01:21
Futbolda olan bitenler nedeniyle futbola sevgim kalmadı diyen arkadaşlara sormak istediğim bir şey var.

Aman buradan yola çıkıp siyasal islâm tartışmasına girilmesin, sâdece bu sözün mantık temelini soruyorum.

Önce futbol sevgisi diyen üç arkadaşı çok merak ettim, 2’si Nevzat61 ve Mehmedaga olsa gerek, 3. kim?

Takim sevgisi derken neden aklimiza ilk once futbol geliyor diyer branslarda var madem mesele takim sevgisiyse neden hentbol veleybol vs ilgi az onlarda bordo mavi takim degilmi demekki oncesinde biraz futbol sevgisi olacakki takim sevgisiyle kenetlenmesi daha kolay olsun ayrica trubunlerdeki taraftarlardan kac kisi ben futbolu aslinda hic sevmem takim sevgisi dolasyisiyla burdayim diyebilir? sonuclar kotu oldumu bir bakiyorsunuz seyirci kalmamis nerde kaldi takim sevgisi? ikisi birlikte olmaya mahkum!

mete61bordomavi
22.01.2022, 14:40
Öncelikle iyi futbol nedir? Futbolda biz neyi seviyoruz?
Kimilerine göre kolay gol yememek kimilerine göre kolay gol atmak...
Herkesin fikirleri başka başka olsa da ben kendi adıma futbolun bire bir hayatla örtüşmesini seviyorum.
Futbol aslında hayata çok benziyor. Bu benzerlikleri uzun uzadıya yazmaya gerek yok.

Ama eğer doğuştan şanslı değilseniz, hayatta elde ettiklerinizi alın teriyle, emekle, mücadeleyle ve onca haksızlığa rağmen elde etmişseniz siz de bir Trabzonspor'sunuz!
Trabzonspor ruhusunuz!
Çıkarsız saf sevgi, emek, azim, mücadele vb... gibi erdemler sizin için bu çağda geçer akçeyse hala, siz futbolu değil, Trabzonspor'u seviyorsunuz demektir!

nevzat61
22.01.2022, 16:26

5 oldu :)

TekfurÇayır 61
22.01.2022, 18:09
5 oldu :)

Ben de oy kullandım, 6 oldu 🙃

TekfurÇayır 61
22.01.2022, 18:16
Takim sevgisi derken neden aklimiza ilk once futbol geliyor diyer branslarda var madem mesele takim sevgisiyse neden hentbol veleybol vs ilgi az onlarda bordo mavi takim degilmi demekki oncesinde biraz futbol sevgisi olacakki takim sevgisiyle kenetlenmesi daha kolay olsun ayrica trubunlerdeki taraftarlardan kac kisi ben futbolu aslinda hic sevmem takim sevgisi dolasyisiyla burdayim diyebilir? sonuclar kotu oldumu bir bakiyorsunuz seyirci kalmamis nerde kaldi takim sevgisi? ikisi birlikte olmaya mahkum!
Mantıklı, futbolu sevmem ama kulüp taraftârıyım demeyi, otomobil kullanmayı sevmem ama Ferrari aldım demeye benzetiyorum.

Trabzonlu_1461
22.01.2022, 22:37
Futbol sevgisi zaten takım sevgisinden gelir

Doğukan Uçan
25.01.2022, 22:56
türkiye'de önce takım sevgilisi gelir malesef.

bu ülkede objektif insan sayısı çok az.

başarıya giden yol mübahtır mantığıyla hareket eden kitle var.

ondan dolayı futbol sevgisi kavramı bana çok popülerizme kaçan söylem olarak geliyor.

TekfurÇayır 61
26.01.2022, 17:41

ondan dolayı futbol sevgisi kavramı bana çok popülerizme kaçan söylem olarak geliyor.

Hay ağzına sağlık, derdime dermân oldun.

Bu yazdıkların işime çok yarayacak.

Şimdi kısa yoldan bir soru:

Algılara öncelik veriliyorsa, objektifliğin papucu dama atılmışsa...

Böyle gelmiş böyle gider mi demeliyiz?

Demez isek popülizm mi yapmış oluruz?

objek
27.01.2022, 02:10

Takim sevgisi kulaga hos geliyorda cogunluk basariya endeksli (takim basarili olacak kiside kendisini oraya ait hissedecek ortak muhabbetlerde rakiplere karsi biraz hava atacak): anadoluda kendi sehirleri basarili olamadigi icin kendilerine istanbuldan basarili olmus bir takim secmisler tabiki takim sevgisi agir basiyor futbol sevgisinide icinde barindiriyor kisaca takimin basariliysa guzelde futbol oynuyorsa takim sevgisi iyice tavan yapar ayni zamanda herkesin degil sevdigin takimin futbolu hosuna gider

adiloş bebe
28.01.2022, 10:29
Trabzonspor maçları dışında (ona da denk getirebilirsem) futbol maçı izlemem hayatta. Demek bu beni futbol değil takım sevdalısı yapıyor. :)

Kaan Çetin
28.01.2022, 10:51
Tuttuğun takım kimliğinin bir parçası olur, kendini tanımladığın şeylerden bir olur.
Ve kimliği futbol sevgisinden önce gelir çok büyük bir çoğunluk için.
Bir West Ham taraftarı için de, Estudiantes'li için de böyledir bu, bize özgü değil.

Mehmet BAŞ
28.01.2022, 15:40
Benim için öncelikli olan şey futboldan ziyade Trabzonspor sevgisidir.
Trabzonspor olmasaydı Türkiye'de futbol izlemez, uluslararası organizasyonları takip etmezdim.
Futbol hepimiz için bir çocukluk eğlencesi olarak hayatımıza girdi ancak büyüdükçe işler değişti.
Ve en nihayetinde futbol benim için bir Trabzonspor aşkına aşkına dönüştü diyebilirim.
Kültürüm, özüm, memleketim, Trabzonsporum diyerek sözlerimi noktalıyorum.

6Şafak Aydın1
29.01.2022, 08:42
Futbolu sevmeyen nasil olurda takim tutar sonucta izlemek zorundasin. Gördügünü sevmezsen ne diye izlersinki. Memleket sevdasi futbol sevgisi ile birlesince memleketinin takimini tutarsin. Mantikli gelmiyor ama sevginin mantik ile pek alakasi olmadigindan benim görüsüm daha cok sen yeterki sev istikametinde.

Kemal Öztel
29.01.2022, 09:18
Trabzonspor olmasaydı ve Trabzonsporlu olmasaydım futbolu asla bu kadar sevemezdim

Adem Akyüz'
29.01.2022, 10:56
Lise ve üniversite yıllarımda bu soruya net olarak futbol sevgisi derdim. Hemen hemen denk geldiğim tüm maçları izler, bütün ligleri takip ediyordum. Trabzonspor diye bir kulüp olmasaydı da yine futbolla bu kadar ilgilenirdim muhtemelen.

Son yıllarda, özellikle öğretmenliğe başladıktan sonra, açık kanalda yayınlanan maçları bile izlemiyorum. İzlemek için tv'nin karşısına geçince muhtemelen uyuya kalmış halde buluyorum kendimi. O yüzden şu an Trabzonspor sevgisi daha önde :)

beratika
07.02.2022, 21:16
Trabzonspor sevgisi. Futbolu teknik olarak dahi o kadar yorumlayamıyorum ve oynayamıyorum da. Trabzonspor bana kültür öğesi, folklör, aile yadigarı gibi geliyor.

Kasketli
03.03.2022, 10:12
Benim halı sahada oynadığım da futbol, milyar dolar değerindeki takımlarda oynanan da...

Ömrüm boyunca futbol oynamasam ya da izlemesem ne değişir ki hayatımda?

Ama Trabzonspor öyle mi ya!

Futbol değil ki beni Trabzonspor'a bağlayan!

Ben bordonun yanında mavi görünce,

yanımdan 61 plakalı araç geçince,

hatta yağmur yağınca bile Trabzonspor'u iliklerime kadar hissediyorum.

Meydanda bir yaşlı teyzemiz gezerdi (umarım hala hayatta ve sağlıklıdır) her daim forması üstünde, çorapları bile bordo-mavi...

Stadyumda şişi elinde, örgü yapan teyzelerimiz...

Gol olur, sakatlık olur her ne ise işte, anlık tepkilerini aynı samimiyetle yansıtan çiftler...

Konya'da çocuklarına elleriyle bordo-mavi forma ören annemiz...

Nwakaeme, Denswil kendisine sarılıp forma hediye ederlerken, asıl isteği "Araklı'da çay ikram etmek olan" Halit dedemiz...

daha niceleri...

Futboldan bana ne!
Bana su, ekmek, hava ve Trabzonspor gerek.