PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Trabzon?

Rutubet
26.01.2007, 17:01
Prof.Dr.Ümit Özdağ
"Trabzon-Erzurum hattının güçlü insan yapısıyla Türkiye güvenliği için hayati öneme sahip olduğunu belirterek, “Bu bölgenin insanı İstiklal Savaşı'nda Pontus ve Ermeni çetelerini yardım almadan ezmiştir. Onlara hak ettiği cezayı vermiştir” dedi. Konuşmasında, Karadeniz insanının milli güvenlik açısından çok önemli olduğunu söyleyen Özdağ, “Çünkü bu bölge Türkler'in Anadolu'da ilk yerleştikleri coğrafyadır. Bu bölgenin insanı iddiacı, özgüveni yüksek, savaşçı, çelikleşmiş insan profiliyle Türk ulusunu ortaya çıkarmıştır. Buralarda yaşayacağımız bir kriz ülkenin genelini ağır biçimde etkiler. Bunun için düşman karargahlar 15 seneden beri Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'ne yönelik saldırılar planlamaktadır. Bu bölgede yaşananlar istihbarat örgütlerinin eş güdümlü savaşını da yansıtmaktadır. Bu savaşın temel amacı Karadeniz insanının dokusunu tahrip etmektir” ifadelerine yer verdi. 15 yıl önce Türk Devleti'nin güvenlik birimlerinin kendisine başvurarak Karadeniz Bölgesi'nde psikolojik operasyonlara karşı konferanslar vermesini de istediğini söyleyen Özdağ, “Bu bölge devletin güvenlik algılaması içine girmiştir” dedi.

Bir başka teoriye göre de Diyarbakır'a karşı Trabzon oluşturulmak isteniyor.

Şimdi de bu habere bakalım.

"ROJ TV TRABZON’DAN YAYIN YAPSIN"

Sanıklardan Diyarbakır’ın Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin de savunmasında, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e gönderilen mektubun içeriğine katıldığını belirtti.
Sanık Akengin, Roj TV’nin yurt dışından değil de yurt içinden yayın yapması gerektiğini savunarak, "Roj Tv’nin, gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesiyle gündeme gelen Trabzon’daki çete iddialarının ortaya çıkarılması ve demokrasinin geliştirilmesi için özellikle Trabzon’dan, Ankara’dan ve Diyarbakır’dan yayın yapmasını istiyorum" dedi.

Kaynak : milliyet

- Yorumsuz -

Lokman
26.01.2007, 17:05
Üstad yanlış anlamada biraz önce hepimiz Trabzon luyuz konusu kapatıldı şimdi daha tehlikeli bir konu geldi renk aşkı ne kadar büyük olsada şimdi bu konuya yazılacak cevaplar hemen tartışma yaratacak. Bence kapatılması gereken bir konu.

GolaMTuRi
26.01.2007, 17:06
herkes duzgun bir sekilde gorusunu yazdiktan sonra niye kapatilsin ki..

Rutubet
26.01.2007, 17:08
herkes duzgun bir sekilde gorusunu yazdiktan sonra niye kapatilsin ki..
Doğru mesela senden başlayabiliriz.

Ertan 51
26.01.2007, 17:13
SUKUNET,SUKUNET,SUKUNET....
sakın alet olmayın Trabzonlu kardeşlerim böyle tahriklere.
Atalarımızın selamı var sizlere şöyle diyorlar
it ürür kervan yürür
şimdilik üre dursunlar siz,biz hepimiz oyunlara alet olmadan sabırla bekleyelim bakalım.

Rutubet
26.01.2007, 17:18
Bunu ben değil bir yazar söylüyor.

2003 yılında Trabzon bir “Yahudi planı” ile çalkalanıyordu.

İngiliz The Guardian Gazetesi, Şaron'un planıyla ilk etapta İsrail'e alınan işçi sayısının 40 bine yükseldiğini bunun başını da işsiz Karadenizli gençlerin çektiğini ifade ediyordu. The Guardian, Şaron'un İsrail'in nüfusunu Trabzonlu gençlerle artırmak istediğini bildiriyordu.

2006 Ağustos ayında öğrendim ki Trabzon'dan İsrail'e işçi olarak giden işsiz gençlerin sayısı hızla artıyor! İlk gidenler, akrabalarını da götürüyor!

Fındık fiyatlarının aşağı çekilmesinin, Trabzonlu gençlerin İsrail'e gidişi ile paralel yürümesi, bir tesadüf müydü?

Bu bilgiler ışığında,

“Trabzonlunun elinden sadece ekmeği değil, Trabzon'un da Türkiye'nin de teminatı ve geleceği olan gençleri çalınıyor dostlar!”
diye uyarıda bulunduk.

Trabzon basını da bu tür olaylara duyarsız değildi. Mesela Karadeniz Gazetesi Genel Yayın Müdürü Osman Diyadin, hem gazetedeki yazıları, hem Zigana TV'deki programları ile halka devamlı bilgi veriyordu.

Şimdi hiç utanması, sıkılması olmayan insanlar, sanki bu önemli şahsiyetler, toplumu bilgilendirerek yanlış bir iş yapmışlar gibi suçlamalar getiriyor!

Trabzon televizyonları, Rauf Denktaş'ı, Serdar Denktaş'ı, Sadettin Tantan'ı, Prof. Dr. Ümit Özdağ'ı, Emekli Orgeneral Şener Eruygur'u, Hulki Cevizoğlu'nu ve emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu gibi ulusalcı isimleri konuk etmişler!

Bu bilgiler; “Tetikçi de belli, tezgahlayan da” başlığı altında veriliyor!

“Trabzon'a ordu müdahale etsin” diyen bile var! İngiliz işgal kuvvetlerinin güdümündeki mütareke basını, Mustafa Kemal ve arkadaşları aleyhine tam da böyle yayın yapmıştı!

Trabzon'u ve ülkenin önemli aydınlarını, ASALA tarafından şehit edilen diplomatlarımız gibi teröre hedef gösteriyorlar! Nemrut Mustafa Divanı kurulsun istiyorlar!

Peki bu aydınlar yanlış olan ne söylemiş? O yok?

Hrant Dink'in öldürüldüğü gün, ancak Irak'taki gibi bir işgal gücünün güdümünde çıkarılabilecek Petrol Yasası unutturulsun ama Türkiye'yi kimse savunmasın, herkes seyretsin istiyorlar.

Türkiye direnmesin, teslim olsun! İstedikleri budur!

Trabzon da Türkiye de bu tezgahı aşacaktır. Göreceğiz!

Emorfo
26.01.2007, 17:19
Adam gibi tartışalım kapatılmasın.
Olayın özüne dönecek olursak, bu cinayeti kimse onaylamıyor, fakat bu cinayet nedeni ile Trabzonumuzu linç etmeye çalışanlar var. Olayın bir başka boyutu ise eminim bir çok kişi dikkat etmiştir. Ermeni vatandaşımızın cenazesini haber kanalları başta olmak üzere cenazeyi başından sonuna kadar canlı vererek, kiliseyi Türk milletinin evinin içine sokarak, hepimiz Ermeniyiz sloganlarını ve arada kaynayan daha bir çok sloganı propaganda yapar gibi Türk milletine dinleten medya görevini yapmıştır. Sormamız lazım hangi şehit cenazemizi böyle yayınladılar, hangi şehit yakınına bu kadar ilgi gösterdiler. Medya malesef sınıfta kalmıştır benim gözümde. Ölen bu ülkenin vatandaşıysa vuran da bu ülkenin vatandaşı üstelik çocuk yaşta sayılır. Bunlar bizim çocuklarımız, medya Trabzon şehrini linç edeceğine olayın nedenlerini zararlarını gündeme getirsin. Trabzon şehrinin üzerinde bir takım olayların oynandığı açık. Bunu görmek için dürbüne ihtiyaç yok.
Olaya birde şu açıdan bakmak lazım. Farzedelim ki Ermenistan'da yaşayan bir Türksünüz. Azınlıksınız. O ülkede bir gazete çıkarıyorsunuz. Gazetenizde ve yaptığınız toplantılarda Ermeniler şöyledir böyledir, pis kanlıdır. Felan filan diyorsunuz. Daha sonra bir Ermeni çocuk tarafından vurulup öldürülüyorsunuz. Orda size sahip çıkacaklarını felan mı sanıyorsunuz. Bu bakımdan Türkiye gayet medeni gayet çağdaştır. Ermeniler bile bu abartılı cenazeye şaşıp kalmışlardır. Bu görüntü karşısında ezilmişlerdir.
Benim içimi parçalayan Trabzon'un böyle olaylarla olumsuz şekilde gündeme gelmesi, medya tarafından adeta linç edilmesidir. Üstelik o medya benim şehidime hiç değer vermemiştir, benim şehit anneme hiç yakından ilgilenmemiştir. Şehidimin cenazesini 3 dakika ile geçiştirip, magazin haberlerine dakikalar saatler ayırmıştır. Benim medyam Ogün Samast'dan daha çok suçludur, daha çok katildir.

GolaMTuRi
26.01.2007, 17:23
Rutubet
tam olarak ne demek istedigini anlayamadim ama...

bildigim tek sey var, insan51'in dedigi gibi galeyana gelmemek lazim.insanlarin etnik kokeninden once insan oldugunu anlamak lazim..bu olaylarda da trabzon halkinin siddetete,terore karsi durmasi gerekiyor..tabii ki basinda yer alan haberleri tasvip etmiyorum,kandirilmis cahil bir gencin yaptiklarinin faturasi butun sehre kesilmemeli..

Emorfo
26.01.2007, 17:26
Ayrıca şunu da eklemek istiyorum, cenazede hepimiz ermeniyiz diye bağıran gürüh Bülent Ersoy'un cenazesinde hepimiz ipn..yiz diye de bağıracak mı :)

#10 Fietra
26.01.2007, 17:27
Ayrıca şunu da eklemek istiyorum, cenazede hepimiz ermeniyiz diye bağıran gürüh Bülent Ersoy'un cenazesinde hepimiz ipn..yiz diye de bağıracak mı :)
İstersen bağırayım abi seni mi kıracağım:D

Lokman
26.01.2007, 17:29

Tam ilk mesajındaki ilk cümlenin hitap olarak hoş olmadığını yazmak üzereyken ekranı yenileyince bu çıktı ve koptum harika yakalamışsın. Ama eleştirimde var birşey yazarken başına lütfen eklemek zor değildir umarım "adam gibi tartışın kapatılmasın" cümlesi yakışmamış o yazının başına diğer tüm düşüncelerinin altına imzamı değil kellemi koyarım.

Rutubet
26.01.2007, 17:30
Rutubet
tam olarak ne demek istedigini anlayamadim ama...

Bir kaç cepheden bakarsak daha iyi anlaşılır. ;)

corleone
26.01.2007, 17:40
bir gazete yazısı;
İsrail'in Trabzonlu Gençleri

Sarp kapısının açılmasından itibaren Türkiye'nin aile yapısı en güçlü illerinden biri olan Trabzon'da ahlakı perişan ettiler önce..

Ekonomi zaten sınırlıydı. Trabzon, en çok göç veren illerden biriydi. Öyle ki Trabzon'un toplam nüfusunun üç katı kadar Trabzonlu, ağırlıklı olarak büyük şehirlere veya yurdun dört bir yanına yerleşmişti.

Trabzon'dan çıkan bu insanlar sadece Türkiye'de değil, yurt dışında da çeşitli sektörlerde başarılı oldular, her türlü faaliyette lider özellikleriyle dikkat çektiler. Genellikle herkesle barışık yaşadılar, sevildiler, sayıldılar.

Fakat, tanjant yolu için yapılan kamulaştırma dışında Trabzon'a hiçbir ciddi yatırım yapılmadı. Zaten kamulaştırma bedeli alanlar da parayı şehirde kullanmadı.
Ülkenin genel yapısında görülen ahlaki çürüme, Trabzon'da bilinçli bir operasyona dönüştü.

* * *

Biz zaman zaman Trabzon'daki bu gidişe dikkat çekmeye gayret ettik. Özellikle gençlere yönelik tehditlerden bahsettik! 1994 yılında Belçika istihbarat servisinin, Trabzon'a özel araştırmacı gönderdiğini tespit ederek yazdık.

Yine İngiltere, Almanya, İsrail ve ABD Büyükelçileri'nin, son yıllarda Trabzon'a özel bir ilgi gösterdiğini biliyoruz.

2003 yılında Trabzon bir “Yahudi planı” ile çalkalanıyordu.

İngiliz The Guardian Gazetesi, Şaron'un planıyla ilk etapta İsrail'e alınan işçi sayısının 40 bine yükseldiğini bunun başını da işsiz Karadenizli gençlerin çektiğini ifade ediyordu. The Guardian, Şaron'un İsrail'in nüfusunu Trabzonlu gençlerle artırmak istediğini bildiriyordu.

2006 Ağustos ayında öğrendim ki Trabzon'dan İsrail'e işçi olarak giden işsiz gençlerin sayısı hızla artıyor! İlk gidenler, akrabalarını da götürüyor!

Fındık fiyatlarının aşağı çekilmesinin, Trabzonlu gençlerin İsrail'e gidişi ile paralel yürümesi, bir tesadüf müydü?

Bu bilgiler ışığında,

“Trabzonlunun elinden sadece ekmeği değil, Trabzon'un da Türkiye'nin de teminatı ve geleceği olan gençleri çalınıyor dostlar!”
diye uyarıda bulunduk.

Fakat durum daha da kötüye gitti. “Tek dünya beyni” haline getirilen İnternet üzerinden Trabzon'un işsiz gençleri hedef alındı. Son darbeyi de uyuşturucu ile vurdular. Ve çaldıkları gençleri istedikleri gibi yönlendirmeye başladılar.

İşte Papaz Santoro cinayeti, işte Hrant Dink cinayeti.

Trabzon Günebakış Gazetesi Yayın Yönetmeni Ali Öztürk'ün dediği gibi;

“Buradaki temel soru bu gençlerin neden Trabzon'dan çıktığı sorusu değildir. Esas cevap bulunması gereken soru, ‘Trabzon niçin seçilmiş ve kim seçmiştir?'

sorusudur!”

Çünkü Trabzon'a oynanan bu oyun, Türkiye'ye oynanan oyundur!

* * *

Trabzon'da bu kötü gidişi durdurmak isteyenler vardı elbette! Mesela Trabzon Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Mithat Kerim Arslan, konferanslar düzenleyerek, Türkiye'nin önemli aydınlarını Trabzon'a davet ediyor, halkı bilgilendirmeye çalışıyordu.

Trabzon basını da bu tür olaylara duyarsız değildi. Mesela Karadeniz Gazetesi Genel Yayın Müdürü Osman Diyadin, hem gazetedeki yazıları, hem Zigana TV'deki programları ile halka devamlı bilgi veriyordu.

Şimdi hiç utanması, sıkılması olmayan insanlar, sanki bu önemli şahsiyetler, toplumu bilgilendirerek yanlış bir iş yapmışlar gibi suçlamalar getiriyor!

Trabzon televizyonları, Rauf Denktaş'ı, Serdar Denktaş'ı, Sadettin Tantan'ı, Prof. Dr. Ümit Özdağ'ı, Emekli Orgeneral Şener Eruygur'u, Hulki Cevizoğlu'nu ve emekli tümgeneral Osman Pamukoğlu gibi ulusalcı isimleri konuk etmişler!

Bu bilgiler; “Tetikçi de belli, tezgahlayan da” başlığı altında veriliyor!

“Trabzon'a ordu müdahale etsin” diyen bile var! İngiliz işgal kuvvetlerinin güdümündeki mütareke basını, Mustafa Kemal ve arkadaşları aleyhine tam da böyle yayın yapmıştı!

Trabzon'u ve ülkenin önemli aydınlarını, ASALA tarafından şehit edilen diplomatlarımız gibi teröre hedef gösteriyorlar! Nemrut Mustafa Divanı kurulsun istiyorlar!

Peki bu aydınlar yanlış olan ne söylemiş? O yok?

Hrant Dink'in öldürüldüğü gün, ancak Irak'taki gibi bir işgal gücünün güdümünde çıkarılabilecek Petrol Yasası unutturulsun ama Türkiye'yi kimse savunmasın, herkes seyretsin istiyorlar.

Türkiye direnmesin, teslim olsun! İstedikleri budur!

Trabzon da Türkiye de bu tezgahı aşacaktır. Göreceğiz!

Arslan Bulut/YENİÇAĞ

başka bir siteden alıntıdır......

OYılmaz
26.01.2007, 17:46
Trabzonu çökertmeyemi çalışıorlar yoksa banamı öle gelior arkadaşlar malesef Trabzon yavaş yavaş çöküor hrand dink cinayetinden sonra Trabzon ajanların merkezi olmuştur..

Mehdi
26.01.2007, 17:48

:alkış: :alkış: :alkış: yazmiym diyodum ama harikaydı Faruk abi

Emorfo
26.01.2007, 17:54
Kunteper,
O ifadeyi kendim içinde kullandım, yanlış anladığın için editledim, teşbihte hata olmaz derler. Yani diyeceğim o ki düzgün tartışalım kilitlenmesin.

KUTADGU
26.01.2007, 18:17
emorfo aslında türkiyenin önündeki problemi iyi görmüş ama şutu direği yalayarak dışarı çıkmış asıl soru şu...

hal bu ya orhan pamuk ölürse.
ne diye bağrılacak

Özsu
26.01.2007, 19:02
Roj tv Trabzonda yayın mı yapsın? Yok artık bu yazıları nerden çıkarıyorlar. Abarttılar abarttılar patlama noktasına getirdiler. İstanbulda İzmirde Trabzonlu olmayıp destekden arabasının arkasına Trabzon yazdıran çok var.Yanlız degılsın Trabzonum.. Bende Bir Trabzonlu olarak basını kınıyorum. 2 kişi yüzünden Trabzonu hiçe sayamazsınız. Pkk ve Ermeni çeteleri Allah'ım sizide ıslah eder inşallah..

OYılmaz
26.01.2007, 19:08
Kudüs'te Türk bayrağını yaktılarhttp://www.bugun.com.tr/staticfiles/images/newsimages/HaberResmi/eb84b9a3-65bf-4e9c-b8a3-bb0247ca643a.jpgKudüs'teki bir grup Ermeni, Türk Başkonsolosluğu'nun önünde gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesini protesto etti.

Yaklaşık 70 Ermeni'nin katıldığı gösteride Türk bayrağı yakıldı. Hrant Dink'in cenazesi ülkemizde kardeşlik duygularıyla toprağa verilirken Kudüs'te düzenlenen gösteride çirkin görüntüler yaşandı. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'nun önüne gelen yaklaşık 70 kişi, Ermenistan bayrakları taşıdı ve Türkiye aleyhine sloganlar attı. Hrant Dink'in posterlerini taşıyan göstericiler arasından bir kişi Türk bayrağını ateşe verdi. İsrail polisinin bayrağın yakılmasına müdahale etmemesi dikkat çekti. Ermeni asıllı protestocular, gösterinin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu bayrak yakılamazz bu bayrak için onlarca kan döküldü lahnn evet ermeniyiz diyen Türkler nerdesiniz ???

KARABAĞIM KARABAHTIM http://www.alparslanturkes.net/images/topics/azeri.gif (http://www.alparslanturkes.net/modules.php?name=News&new_topic=7) http://www.alparslanturkes.net/images/2007/01/hocali.jpgCennet Yurdu Dağlık Karabağ - Annelerin, babaların gözleri önünde yakılan, parçalanarak kızartılıp anne-babasına zorla yedirtilen o masum çocukları bizler hiç unuturmuyuz! Gazla dolu boruların içinde feryatlarla can veren çocukları ve o anda semayı kaplayan, kalpleri parçalayan çığlıkları ve katı yürekleri bile ağlatan inilti seslerini hiç unutur muyuz?

sümela61
26.01.2007, 19:26
sorunun kaynağının işsizlik ya da ekonomik bozulma olduğunu sanmıyorum...

işsizlik hep vardı, yetersiz imkanlar şimdiye göre daha çoktu ama bütün bunların yanında Trabzon'a has bir kültür de vardı... bu kültür, insanların aç da kalsalar hırsızlık, cinayet, fuhuş gibi kolay para kazanabilecekleri suçlara yönelmelerini engelliyordu... sadece toprakla sınırlı kalmayıp kültürümüze de musallat olan "erozyon" bu kültürü çekip alınca; ortaya bu manzara çıktı...

çok değil daha 2 hafta önce (gelenler hatırlar), Beşiktaş Trabzonlular Derneği'nde Volkan Konak bir şeyden bahsetmişti:

Karadeniz Halk Müziği'ni sadece bir kaç enstrumanla (kemençe, tulum) sınırlamamak; gitar, piyano gibi gibi enstrumanlarla da bu türkülerimizi yorumlamak gerektiği inancıyla gençliğinde giriştiği bir dava olmuş... Trabzon'da bu fikirlerini beyan ettiğinde "sen Pontus'sun, sen bölücüsün, sen homoseksüelsin" diye kendisini öldürmek isteyenler olmuş... şu ya da bu sebepten bizde de (az da olsa, ben az olduğunu umuyorum) katı düşüncelere sahip, "yobaz" bir kesim var... sadece bizde değil, Türkiye'nin hemen her yerinde var... belki biz bu anlamda en az "yobaz"a sahibiz... ancak hiç yok da değil... bunu da kabul etmemiz gerek, bu gerçeği kabul edecez ki "yobaz"lıkla mücadele edelim... bu bize bir utanç vermemeli... eksik yanlarımızı söyleyen, farklı seslere "hain" muamelesi yapmayı bırakmazsak; o eksik yanlarımız hiç düzelmeyecek...

ancak her ne olursa olsun, bütün verileri masaya yatırdığımızda Trabzon bu ülkenin en güzel; en misafirperver; en içten ve sıcak; en coşkulu; en mert, en deli-dolu (ama olumsuz anlamda değil); en vefalı, en ülkesini seven insanlarıyla dolu şehirlerinden biridir, belki de birincisidir...

yaşadığımız olayların acı tarafı, insanlarımızın alenen kullanıldığı bu işlerde, onların iyi bir şey yapmış olduklarına inandırılmaları... ben bu gencecik bedenlere kızmıyorum, üzülüyorum... buranın insanının yapısında var, vatanına bağlılık ve mert olmak... mesele bu iki kavramın nasıl öğretildiği ordaki kardeşlerimize... "mert"liği ile ünlü bir şehirde büyümüş bi gence, birisini arkadan vurmanın "namertçe" bir davranış olduğunu söyle(ye)meyenlerde sorun... vatana bağlılığın adam öldürmek değil de, adam öldürtmeye çalışanlara karşı topyekün mücadele etmek olduğunu söyle(ye)meyenlerde problem...

bütün bu yapılanlar, gözbebeğimiz Trabzon'umuzu "itici" göstermeye yönelik çalışmalar... ama pabuç bırakmayacağız bunlara, bize yakışan yol*la gerekli duruşu sergileyeceğiz...

*not: bize yakışan yol , gençlerimize (medyadan destek alarak)benimsetilmeye çalışıldığı gibi silah, küfür, kurşun değildir...

sevgilerimle...

macka61
26.01.2007, 19:34
israil bize bişe yapamaz kendisi başına dert alır trabzonla uğraşılmaz yakında bunu anlarlar

Özsu
26.01.2007, 19:36
Hiç bir şey yazmıyorum .. Sadece diyorumki bu medyaya yazıklar olsun..

sümela61
26.01.2007, 19:51
Bu konu hakkında o kadar doldumki haksız yere eleştiriliyoruz ve herkes arkadan konuşuyor. Olaydan 3gün sonra Trabzon formasınla izmirde gezdim diye herkes bana kötü gözle bakıyordu. Ne yaptık sanki biz . Anlamıyorum , aklım hayalim almıyor..

canım kardeşim sen onlara bakma, belli ki "cahil"ler...

nasıl ki bizim aramızda Ermenilerin ya da Rumların ya da bilmem kimlerin yaptığı yanlışları bütün Ermeni ya da Rum ya da bilmem kim toplumlarına mal edebilecek kadar "cahil"ler varsa; bu son olayı da bütün Trabzon'a mal edecek kadar "cahil"ler var...

birileri de bu "cahil"ler üzerinden yıllardır bir arada yaşamayı bilmiş toplumları birbirine düşman etmeye çalışıyor...

işte bizim savaşmamız gereken "cehalet" ve bu "cehalet"i kullanıp bizi bize düşman etmeye çalışanlar olmalı...

hala bir kardeşimiz Kudüs'te Türk Bayrağı'nı yakan bir provakatörden bahsediyor yukarda, yemeyin bu zarfları arkadaşlar... birileri oyun oynuyor... gelmeyin gaza... o bayrağı yaktıran "güç"le mücadele edin... anlayın artık, siz buralara taşıyın diye bu haberleri, yakıyorlar bayraklarımızı... bugün burada da başka bir milletin bayrağını yaktırırlar ve koşa koşa onlara da yetiştirirler bu haberleri... sonra çekilirler aradan, yiyelim diye birbirimizi... anlayın artık, gelmeyin bu oyunlara...

ben gururla taşıyorum atkımı, şapkamı... biz utanılacak bir şey yapmadık bu olayda, asıl utanması gerekenler utansın... bana da bakıyor bazıları garip garip son günlerde, ama bu onların ne kadar "dar bakabildiğini" gösteriyor... kızmıyorum onlara da, çünkü cehalet kötü şey... kullanılıyorlar, acıyorum, kaçmaktansa yardım etmeye çalışıyorum... anlatmaya çalışıyorum dilimin döndüğünce... vicdanım da çok rahat, çünkü ben hiç bir Ermeni'ye, Rum'a, Kürd'e garip garip bakmadım bugüne kadar... bundan sonra da bakmam... bana yapıldığında beni rahatsız eden bir şeyi ben nasıl başkasına yapabilirim ki?... nasıl önyargıyla onu (daha tanımadan) bitirebilirim ki kafamda?...

golebshera
26.01.2007, 19:58
Koyverin konuşsun dursun eli purolu, ipek kravatlı p.zevenkler..

Dünya bir yana, Trabzon bir yana!

Birgün hepsi hoptek oynayacak, ister seve seve, istemezse tabanlarının acısından.

Özsu
26.01.2007, 19:58
canım kardeşim sen onlara bakma, belli ki "cahil"ler...

nasıl ki bizim aramızda Ermenilerin ya da Rumların ya da bilmem kimlerin yaptığı yanlışları bütün Ermeni ya da Rum ya da bilmem kim toplumlarına mal edebilecek kadar "cahil"ler varsa; bu son olayı da bütün Trabzon'a mal edecek kadar "cahil"ler var...

birileri de bu "cahil"ler üzerinden yıllardır bir arada yaşamayı bilmiş toplumları birbirine düşman etmeye çalışıyor...

işte bizim savaşmamız gereken "cehalet" ve bu "cehalet"i kullanıp bizi bize düşman etmeye çalışanlar olmalı...

hala bir kardeşimiz Kudüs'te Türk Bayrağı'nı yakan bir provakatörden bahsediyor yukarda, yemeyin bu zarfları arkadaşlar... birileri oyun oynuyor... gelmeyin gaza... o bayrağı yaktıran "güç"le mücadele edin... anlayın artık, siz buralara taşıyın diye bu haberleri, yakıyorlar bayraklarımızı... bugün burada da başka bir milletin bayrağını yaktırırlar ve koşa koşa onlara da yetiştirirler bu haberleri... sonra çekilirler aradan, yiyelim diye birbirimizi... anlayın artık, gelmeyin bu oyunlara...

ben gururla taşıyorum atkımı, şapkamı... biz utanılacak bir şey yapmadık bu olayda, asıl utanması gerekenler utansın... bana da bakıyor bazıları garip garip son günlerde, ama bu onların ne kadar "dar bakabildiğini" gösteriyor... kızmıyorum onlara da, çünkü cehalet kötü şey... kullanılıyorlar, acıyorum, kaçmaktansa yardım etmeye çalışıyorum... anlatmaya çalışıyorum dilimin döndüğünce... vicdanım da çok rahat, çünkü ben hiç bir Ermeni'ye, Rum'a, Kürd'e garip garip bakmadım bugüne kadar... bundan sonra da bakmam... bana yapıldığında beni rahatsız eden bir şeyi ben nasıl başkasına yapabilirim ki?... nasıl önyargıyla onu (daha tanımadan) bitirebilirim ki kafamda?...

Abi bende gururla taşıyorum , taşıdımda ama bu haksızlık neden?
Vatana ihanetten yargılanan biri , bir kişi yüzünden wuruldu diye . okısıye dahı degıl bızlere memlekete saldırmak nedir nedendır_?
Hrant Dink'i cezalıdır diye gösterenler şuanda hepimiz dinkiz ermeniyiz diyor..
Eğer o Kuduste bayrak yakma haberı dogruysa . bu ulke bunu nıye haber etmıyor heryerde Trabzon suclu gosterılıyor. yoksa bu ulke ermenımı dolu.
Kafamda bınlerce soru war yuzbınlerce. saglıklı dusunemıyorum..

tamuğ yamtar
26.01.2007, 20:06
Karışıklık oldu.

tamuğ yamtar
26.01.2007, 20:07
@oz_gur:

Arkadaşlar sakin olalım. Tahrik etmek isteyenler olacaktır.

Bunlara uymayalım.

Ankarada, Ankarayda tanıdığım Trabzonlu bir arkadaşımın başına geldi.

Kendisi gereken cevabı verdi. Ama konuşanlar ve tahirk edenlerin kimliği enteresandır.

Çok derinlere girmeye gerek yok. Anlayan anlamıştır.

Telaşa kapılacak, ümitsizliğe düşecek bir durum yok.

Trabzon dimdik ayakta.

Özsu
26.01.2007, 20:14
Trabzon tabi ayakta telaşsızlığa düşen yok gerçeği biz Biliyoruz Allah'a şükürde.. üzülüyorum üzülüyorum.. Bu olanlara üzülüyorum.. Yarın yine giyerim formamı şüphesiz..

OYılmaz
26.01.2007, 20:17
http://www.internethaber.com/images/news/6061.jpghttp://www.fussballstatistiken.de/logos/big/Trabzonspor.gif

Olay budur .... başka söze gerek yok

sümela61
26.01.2007, 20:17
@oz_gur:

Arkadaşlar sakin olalım. Tahrik etmek isteyenler olacaktır.

Bunlara uymayalım.

Ankarada, Ankarayda tanıdığım Trabzonlu bir arkadaşımın başına geldi.

Kendisi gereken cevabı verdi. Ama konuşanlar ve tahirk edenlerin kimliği enteresandır.

Çok derinlere girmeye gerek yok. Anlayan anlamıştır.

O yüzden sakin olalım. Trabzon dimdik ayakta.

Telaşa

evet Özgür, aynen böyle... sakin olalım, rahat olalım... demişsin ya "kafam karışık, neden böyle yapıyorlar?" diye... işte kafaları karıştırmak için yapıyorlar... karşımızdakiler bu senaryoları yiyip, bize farklı bakabilir... işte tam da bu noktada daha bi sağlam durmalıyız... karşımızdakinin eksikliğidir bu, aynı hataya biz de düşmek istemiyorsak biz O'nun gibi davranmamalıyız... çok basit bir şey bu... çok da mantıklı... insan eleştirdiği bir şeyi yapıyorsa, ortada bir sorun var demektir...

yani demek istiyorum ki, faturayı bütün Trabzon'a kesmek isteyenler olacaktır... akabinde bunu yanlış bulanlar olacaktır (ben de onlardan birisiyim)... ama eğer hem bunu yanlış bulup, hem biz de faturayı bütün Ermeni'lere kesersek; o eleştirdiğimiz kişilerden farkımız kalmaz... bu demek olur ki, biz de es kaza Ermeni bir aileden doğmuş olsak, faturayı bütün Trabzon'a kesecektik...

bu durum nasıl (haklı olarak) zorumuza gidiyorsa, Ermeni vatandaşlarımızın arasında da kendilerine yapılan haksızlıklar zoruna gidenler olabilir, bunu unutmamamız gerek... yani bize yapıldığında "bu bir önyargıdır, haksızlıktır, bütün Trabzon böyle değildir" dediğimiz bir şey, başkasına yapıldığında da aynı şeyleri söyletebilmeli bize... yoksa "tutarsız" ve "dar" bakmış oluruz olaylara...

zafer6161
26.01.2007, 22:11
nedenmi trabzon ,çünkü türkiye de eminyet bakımından en aciz şehir malesef trabzon halaa daha 400 polis açığımız var ,bunu eminiyet yetkilileri söylüyor

Lapina
26.01.2007, 22:12
nedenmi trabzon ,çünkü türkiye de eminyet bakımından en aciz şehir malesef trabzon halaa daha 400 polis açığımız var ,bunu eminiyet yetkilileri söylüyor
O acik bugunden sonra artabilir veya kokten bir degisiklige gidilebilinir.

Lapina
26.01.2007, 22:14
:D :D :D Mostafa TOPALOGLU'na sormak lazim!

zafer6161
26.01.2007, 22:15
O acik bugunden sonra artabilir veya kokten bir degisiklige gidilebilinir.

kökten değişiklik emniyet müdürünü ve valiyi görevden alarak başladılar,sizce bu çözümmü,hersene eminiyet müdürü hangi şehirde değişiyor,bugün o gelir yarın başkası,gerçi emniyetinde her kişi başına polis dikeceği diye bir olay yok...

Özsu
27.01.2007, 01:37
Trabzon Krdnzn başkentidir.. : Cinayete karşıyız ama ülkemizi savunduğumuz halde bu cinayeti topluma yükleyenlerede karşıyız..Şehit AstsubayKadir Aydın bu ismi kaçınız biliyorsunuz?Peki bu cinayeti işleyenleri sorgulayn varmı? (sorum basına ayrıca Milliyetçiyiz ırkçı dğilz)

Ertan 51
27.01.2007, 07:56

:) :) :)
Emorfo valla süper bi espri olmuş zeka işi.çok güldüm.

ER Ramazan
27.01.2007, 22:24
SUKUNET,SUKUNET,SUKUNET....
sakın alet olmayın Trabzonlu kardeşlerim böyle tahriklere.
Atalarımızın selamı var sizlere şöyle diyorlar
it ürür kervan yürür
şimdilik üre dursunlar siz,biz hepimiz oyunlara alet olmadan sabırla bekleyelim bakalım.
güzel söyledin hassas konular bunlar bırakalım hayalleriyle yasasınlar akıllı olmakta fayda var arkadaslar Tarih boyu TÜRK ü SİLAHLA YIKAMAMIŞLAR ANCAK BUNU İCTEN BASARMISLAR YINE AYNI FLM tahriklere sakın kanmayın

ER Ramazan
27.01.2007, 22:35
Adam gibi tartışalım kapatılmasın.
Olayın özüne dönecek olursak, bu cinayeti kimse onaylamıyor, fakat bu cinayet nedeni ile Trabzonumuzu linç etmeye çalışanlar var. Olayın bir başka boyutu ise eminim bir çok kişi dikkat etmiştir. Ermeni vatandaşımızın cenazesini haber kanalları başta olmak üzere cenazeyi başından sonuna kadar canlı vererek, kiliseyi Türk milletinin evinin içine sokarak, hepimiz Ermeniyiz sloganlarını ve arada kaynayan daha bir çok sloganı propaganda yapar gibi Türk milletine dinleten medya görevini yapmıştır. Sormamız lazım hangi şehit cenazemizi böyle yayınladılar, hangi şehit yakınına bu kadar ilgi gösterdiler. Medya malesef sınıfta kalmıştır benim gözümde. Ölen bu ülkenin vatandaşıysa vuran da bu ülkenin vatandaşı üstelik çocuk yaşta sayılır. Bunlar bizim çocuklarımız, medya Trabzon şehrini linç edeceğine olayın nedenlerini zararlarını gündeme getirsin. Trabzon şehrinin üzerinde bir takım olayların oynandığı açık. Bunu görmek için dürbüne ihtiyaç yok.
Olaya birde şu açıdan bakmak lazım. Farzedelim ki Ermenistan'da yaşayan bir Türksünüz. Azınlıksınız. O ülkede bir gazete çıkarıyorsunuz. Gazetenizde ve yaptığınız toplantılarda Ermeniler şöyledir böyledir, pis kanlıdır. Felan filan diyorsunuz. Daha sonra bir Ermeni çocuk tarafından vurulup öldürülüyorsunuz. Orda size sahip çıkacaklarını felan mı sanıyorsunuz. Bu bakımdan Türkiye gayet medeni gayet çağdaştır. Ermeniler bile bu abartılı cenazeye şaşıp kalmışlardır. Bu görüntü karşısında ezilmişlerdir.
Benim içimi parçalayan Trabzon'un böyle olaylarla olumsuz şekilde gündeme gelmesi, medya tarafından adeta linç edilmesidir. Üstelik o medya benim şehidime hiç değer vermemiştir, benim şehit anneme hiç yakından ilgilenmemiştir. Şehidimin cenazesini 3 dakika ile geçiştirip, magazin haberlerine dakikalar saatler ayırmıştır. Benim medyam Ogün Samast'dan daha çok suçludur, daha çok katildir.
türkıyedekı medya kuruluslarını kımlerın yönettıını herkez bılıyo neye hızmet ettıklerıyse yıllardır asıkar o cenazeyı o sekılde yayınlamaları hizmetlerinin gereği medyaymış:mad:

Sinan Akyıldız
27.01.2007, 23:28
Valla açıkcası bu konuda kendimi biraz zor tutuyorum ama tutucam ve ne olursa olsun her zaman yaptığım gibi Trabzonlu olduğumu gururla alnım açık söyleyeceğim .

Emorfo
02.02.2007, 14:32
Trabzon'da Buluşma.
CNN Turk canlı izleyin.
Son günlerde yaşananlardan sonra gündeme gelen Trabzon şehrinde Trabzonlu aydınlar felan buluşuyor. CNN Türk çok saldırdı şimdi pisliğini temizlemeye çalışıyor. Editör'e teşekkürler.

Külünkoğlu
02.02.2007, 14:35
Ne zaman Faruk ?

Travelair
02.02.2007, 14:52
Arkadaşlar dün akşam Teke Tek programında "Derin Devlet" konusu işlendi. "Psikolojik Harp" metodlarından bahsettiler. Başkanımızın söylediği iddia edilen "Terörün Karadeniz'e gideceği ihbarını aldık, derin devleti yok edeceğiz, ilk Trabzon'dan başlayacağız" sözlerini orda bulunan konuklar aktardı. Karadeniz bölgesinde 5-10 sene içerisinde karışıklık çıkma ihtimalinden söz ettiler. Ayrıca bu cinayetten en çok ulusalcı kesimin zarar gördüğünü ve en çok yararlananın ise PKK terör örgütü olduğunun altı çizildi, PKK'ya yönelik düzenlenmesi planlanan mutabık operasyondan hemen önce yapıldığı, Barzani'nin olaydan sonra verdiği "Türkiye'nin yumuşak karınları var, dikkat etsin" demecine dikkat çekildi

Bilindiği gibi Trabzon Kafkaslara ve petrol ve doğalgaz kaynaklarına yakınlığı ile, limanı ve havaalanı ile stratejik konumda. Bölgemizde gizli servislerin, ülkelerin pek çok emele göre planları olduklarını düşünüyorum. Amerika'nın Irak'ı işgal etmeden önce istedikleri üslerden birisinin de alakasız bir coğrafyadaki Trabzon olduğunu belirtmek isterim

Bu akşam Cnnturk'te akşam 19:00'da "Editör" programında Trabzon'da bugün yapılan geniş katılımlı toplantı tartışalacak, kaçırmayın

Külünkoğlu
02.02.2007, 14:55
Bende seyrettim saat 01:30 da mıydı neydi. Kafkasların ortadoğu gibi karışmasından ve Trabzon'un kilit şehirlerinden biri olmasından bahsediliyordu. Parçalar öyle bir birleşiyor ki..

Emorfo
02.02.2007, 14:56
Valla ne zaman diye yazmayı unuttum. Ara ara canlı bağlanıyorlardı. Yarım saat önce canlıydı. Tekrar bağlanırlar mı bilemiyorum.

Küçükalioğlu
02.02.2007, 17:10
Bu konuda yazmayacaktım ama çok sevdiğim insanlar burda yazmış bende bir iki cümle edeyim. dink denilen şahıs benim çalıştığım yerin arka sokağında vuruldu. Ben şahsen böyle olaylara pek takan bir adamda değilim. Mecburen işe gelirken metrodan inip o gazetenin önünden geçmek zorundayım. Olaya bakın şimdi. Bordomavi net atkımı takmışım orda muazzam bir kalabalık var, tabi polislerde, polis bana doğru geldi dediki atkını çıkar dedim sebep tepki çekersin, dedim bişey olmaz öyleydi böyleydi geçtim yanından kalabalığın yanından geçiyorum kimi mum koyuyor oralara kimi karanfil atıyor beni gören herkes ters ters bana bakıyor ve beklenen ses duyuldu ''Trabzonluysa potansyel suçludur''. Bunu diyen agos gazetesinin önünde duran siyah takım elbiseli siyah gözlüklü adamın biri. Döndüm arkama senin gibi zihniyetler yüzünden adam öldü sen hala Trabzon hakkında yorum yapıyorsun. Daha fazla kouşmama polisler fırsat vermedi üstümü aradılar kimliğime baktılar bıraktılar. Şimdi bunu ben niye anlattım olayla ilgilendiğim filan yoktu sadece işime gidiyordum. Şimdimi ne yapıyorum beyaz beremi takıyorum atkımıda takıyorum hergün abartısız 20 defa geçiyorum oradan. Benim gibi sakin bir adamı bile bu hale getirdiler.

Emorfo
02.02.2007, 17:17
Hüseyin valla enterasan, ülkeyi getirmek istedikleri nokta burası, kale Trabzon, yıkmaya çalışıyorlar. Aldırmamak lazım. Türkiye Türk'tür Türk kalacak. Bu olay yüzünden Trabzon'u karalamaya çalışan, linç etmeye çalışacaklar tabiki, hedef bu zaten, Bu yüzden sağlam durmak lazım. Buda gelir geçer. Ne Mutlu Türküm Diyene!

sümela61
02.02.2007, 18:20

sevgili Faruk (daha önce de belirttiğim gibi) ben de "hepimiz Ermeni'yiz" sloganına karşıyım; bu konuda hemfikirim seninle...

ancak verdiğin örnek tam olarak olmamış bence... nedenine gelince;

Ermeni kelimesi bir milleti temsil eden bir kelimedir... senin verdiğin örnekteki kelime ise "hakaret" amaçlı kullanılan bir kelimedir... yani sanki Ermeni kelimesini hakaret için kullanılan bir kelime gibi yorumlamışsın... ikisi farklı kelimeler...

Almanya'daki Solingen kundaklamasından sonra "hepimiz Türk'üz" diye bağıran kişilere de biri çıkıp aynı örneği verse, benim zoruma giderdi, "Türk" kelimesi hakaret için kullanılan bir kelime değildir derdim, o yüzden burda da bu açıklamayı yapma gereği duydum... sevgilerimle...

Emorfo
02.02.2007, 19:28
Sorun şu ben Türk'üm bir ermeni yazarın öldürülmesine tabiki karışıyım ve bu olaya tabiki üzüldüm. Asıl üzüldüğüm konu ise ülkenin daha çok zor durumda kalması bu durumu bazı çevrelerin kullanmak istemesi. Bir kişinin ölmesine üzülmek için ermeni vb bir milletten olmaya gerek yok. Taksim'in göbeğinde bir ermeninin cenazesinde hepimiz ermeniyiz diye bağıran ve bir Türk bayrağının olmadığı bu cenazeden ben kıllanırım. Adam ölüyor dev gibi posteri yarım saat sonra hazır oluyor. Açık açık propaganda yapılıyor. ermeni lafını hakaret için kullanmadım. Ancak ermeni kelimesi Türkçemize zaten farklı şekillerde girmiştir. Ermeni gibi adam. Vurun Ermeniye. Bu millet koynunda beslediği ermenilerden çok çektiği için bu gibi deyimler oldukça fazla. O yüzden Türkiye'de tabiki azınlıklar olacaktır, aptal olmanın alemi yok. Yabacılar bize kendilerinden çok daha fazla değer vermediğine göre Türkiye cumhuriyetinde azınlık olanların veya diğer grupların bu denli sahip çıkılmasıan hiç gerek yok. Olay aslında sahip çıkmaktan çıkıp Türkiye'ye meydan okumaya kadar vardı. Herkes rahatsız o yüzden bu olayın ermeni llobisi tafından kullanıldığını unutmayın. Benim ermenilerle sorunum yok, adam gibi yaşasınlar Türk'e hakaret etmesinler, ekmek yedikleri ülkeye ihanet etmesinler yeter.

Gökhan Bozyiğit
02.02.2007, 21:45
Kendisi İstanbullu olan yazar arkadaşımın yazısını sizlerle paylaşmak istedim.

Coşkun Faik KAVALA 23.1.2007

HEPİMİZ TÜRK,
HEPİMİZ TRABZONLUYUZ!!!

Bütün vatan hainlerinin, bilinçli-bilinçsiz bütün işbirlikçilerin, amacı Türk milletini bölmek ve yüce devletini yıkmak olan anarşist, iç düşmanların gösterisini izliyoruz beş gündür.
Öyle ki, Türkiye'yi tanımayan biri, öldürülen kişiyi en büyük Türk milliyetçisi, Türkiye'ye en çok yararı dokunmuş bir kişi sanabilir. Vatan hainleri vatan kahramanı, vatanı savunan kahramanlar hain ilan edildi, halka, halkın gücüne rağmen. Az kaldı 'Halaskar Gazi Caddesi (Atatürk'ün bir ünvanıdır)'ni 'Hırantdink Gazi' Caddesi yapacaklardı.
Elbette ki Hrant Dink'i kendilerinin, yani Türkiye'ye zaten düşman olan odakların öldürdüğünden şüphemiz yoktur; çünkü düşmanını suçlamak için dostunu öldürmek, tarihin en eski imha yöntemlerinden biridir. Şüphemiz yoktur diyoruz, çünkü ikiz kuleleri ve pentagonu kimin vurduğunu herkes biliyor. Yıllarca İran'a karşı savaştırdıkları Saddam'ı da kendileri asıp, ve ölümünü bile Müslümanı Müslümana kırdırtmak için kullanmadılar mı?
Hırant Dink'i de kullanmışlardı, şimdi ölümünü kullanıyorlar. Bütün işbirlikçilerin kaderi budur. Her zaman, ihanete uğrarlar, çünkü ihanet etmişlerdir. Bu dünyada ne yaparsanız onu bulursunuz.
Ardından gözyaşı döktüler ekranlarda, ve milleti onun kahraman olduğuna inandırmaya çalıştılar, bundan daha kötüsü; milletini seven insanlara saldırdılar. Bir şehri katil ilan ettiler. Bu bir ilktir. İlk kez saflar bu kadar açık ve net ortadadır.
Bir yanda Türk milleti var, bir yanda hepsi ermeni olanlar..

Bir kere ermeni kimdir?
*Hırant'ın ölümüne ağlayıp, Türk halkı ve devletinin tümünü 'katil' sayan, Hırant'ı 'vatansever' sayıp, Orhan Pamuk'u bayraklarla karşılayan 'vatanseverlere' soralım:
*ASALA onlarca diplomatımızı şehit ederken nerdeydiniz?
*Ermeniler Hocalı'da binlerce Türk'ü, çoluk çocuk demeden katlederken gözyaşlarınız neredeydi?
*Türk milletini tarih önünde katil ilan eden sözde soykırıma neden destek veriyorsunuz?
*Eğer 'hepiniz ermeniyseniz' gazetenizin adı neden 'VATAN'? Bu vatan neresi, Ermenistan mı?
*'Milliyetçilik' dünyada bittiyse, bütün suçlar 'yükselen milliyetçilik' yüzünden oluyorsa gazetenizin adı neden 'Milliyet'?
*Türkiye, her hareketini, ABD'nin, AB'nin istek, emir, dilek, teklif ya da düşüncelerine göre yönlendirecekse, en ufak bir olayda, 'aman dünya ne der?' diye düşüneceksek, gazetenizin adı neden 'Hürriyet'?
*Size göre, bütün cinayetleri 'Türk milliyetçiliği' işliyorsa, demokrasi, insan hakları, vatana küfredenler için var, bu ülkenin yasalarını (301. madde gibi), hukukunu koruyanlara yoksa siz neden 'habertürk'sünüz?

Ama onlar da Türk olmadıklarını, 'vatan'a, 'hürriyet'e, 'milliyet'e falan inanmadıklarını biliyorlardı v e sonunda kustular:

"Hepimiz ermeniyiz!"

Ama yetmedi. Öylesine büyüktü ki korkuları, Türk milletinin manevi değerlerine, vatan ve bayrak sevgisine saldırmak için kullandılar bu ölümü.
Ve şimdi tüm güçleriyle, Türk ülkesinin bütün toprakları gibi aziz ve kahraman olan bir vilayetini, 'katillik', 'faşistlik'le suçluyorlar.
Trabzon neresidir?
M.Ö. 1400'lü yıllarda, o çağda Hititlerle kavgalı olan Kaşka Türklerinin yerleştiği, en eski Türk yurtlarından biridir. (Aynı kaşkalar bugün İran'da Kaşkay Türkleri olarak varlıklarını sürdürmektedirler.)
Çağlar boyu Doğu Roma yönetimi tarafından ortodoks hristiyanlaştırılan halk, Rum soylu değil, Hunlar kadar saf Türklerdir.
Fatihler Fatih'inin 1461'de fethettiği bu kutsal vatan toprağı, yeniden Türklük ülkesine katılmış olmakla kalmadı, hızla İslamlaştı.
Türk devletini gücünün doruğuna ulaştıran büyük hükümdar Kanuni, Trabzon'da doğdu.
Trabzon çağlar boyu, Anadolu'dan İran'a ve Türkistan'a giden yolun geçtiği önemli bir medeniyet durağı oldu.
Trabzon Türkü, Kurtuluş Savaşı'na ilk andan, canla katıldı. Büyük Atatürk'ün, işbirlikçi padişah tarafından 'milliyetçi ayaklanmaları bastırıp ingilizleri rahatlatması' gerekçesiyle Anadolu'ya gönderilmesine, Karadeniz Türkünün oradaki Pontusçularla mücadelesi sebep oldu. Her zaman, hain ve kötü niyetlilerin oyunlarını bozan büyük Allah, onların gözlerinin böyle kapanmasını sağlamıştı. Atatürk, Kurtuluş mücadelesinde bu bölgeden her zaman büyük destek gördü.
Trabzon Türktür. Trabzon vatanını, milletini herşeyden çok sever. Bütün Türk vilayetlerinin yapması gerektiği gibi. Trabzon'un farkı şudur ki, düşmana tepki göstermek için, onun, boğazına sarılmasını beklemez. Yurduna yönelik tehdit oldu mu durmaz, atılır.
Bu sebeplerden 'Trabzon'da neler oluyor?' 'Trabzon faşist mi?' demek, Türk milletine küfretmektir.
Merhum, Türk milletine küfretmişti. Bari ibret alsalar!

Bugün, meydanlarda, birbirlerine kenetlenip, ABD'ye, dış güçlere yarayacak bir olayın suçunu Türk milletine, özellikle onun tertemiz bir ili olan Trabzon'a yıkmak isteyen 'hepimiz ermeni'cilere bir sözümüz var:

HEPİMİZ TÜRKÜZ!!!
HEPİMİZ TRABZONLUYUZ!!!

NOT: Türk milleti terör örgütü kurup, Ermeni diplomatları mı katletti? Neden, Türk milletinin, tarihinde, bir Ermeni'nin burnunu kanattığına dair kanıt bulunamıyor? 'Sözde Ermeni Soykırımı'ndan bahsedilen 1915'te hükümette neden Ermeni bakan vardı? Çünkü Türk milleti, Ahmet Yesevi'nin, Yunus Emre'nin, Hacı Bektaş'ın, çelik gibi dirayetli, sabırlı, hoşgöülü, sevgi ve ahlak sahibi milletidir. Bugün Türk milletine saldıranların amacı açıkça şudur: Türk milletini temsil eden kişi, bir katil olmalıdır ki, Türkler Ermeni soykırımını yapmış olabilsin. Böylece ABD'nin BOP'u tamamlanabilsin.
Türk milliyetçileri çok şükür bu oyuna gelmiyorlar. Hırant'ın katili ne Türklüğü, ne milliyetçileri temsil edebilir. Çünkü bu 'Ermenice' bir harekettir. Talat Paşa'nın sokak ortasında öldürülmesi gibi.

Külünkoğlu
08.02.2007, 12:19
Financial Times, Trabzon'u haber yaptı
İngiliz Financial Times gazetesinde bugün Türkiye muhabiri Vincent Boland'ın Trabzon izlenimleri var:

"Geçen yıl bugünlerde İtalyan rahip Andrea Santoro ve 19 Ocak'ta Türkiye Ermenisi gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra Türkiye'de tüm gözler Trabzon'a çevrildi.
Uzmanlar, Karadeniz'in aşırı milliyetçilik ve aşırı İslamcılığın yatağı olup olmadığını, Karadeniz Türklerinin öfkeli mizacını, örgütlü suçtaki artışı, silah kültürü ve eğitimde yaşanan sorunları sorguladılar.

Bu argümanlarda gerçek payı olabilir ancak kesin verilere dayanmasa da ortada gözle görülür bir gerçek var. Trabzon, diğer herhangi bir Türkiye şehrinden daha milliyetçi veya muhafazakâr değil.
Bunlar sebep değil sonuç. Kentte birçok kişinin söylediği gibi Trabzon'un asıl sorun ekonomide geri gidiş ve sosyal durgunluk. Ankara, Kayseri ve Konya gibi diğer Anadolu şehirlerinde büyük bir ekonomik canlanma var.

Ama Türkiye'de 2002'den sonra görülen bu ekonomik canlanmadan Trabzon nasibini alamadı. Trabzon'daki gerilemenin en büyük göstergesi, bağımsız bir cumhuriyetin temsilcisi gibi görülen ve kentin en güçlü sembolü olan Trabzonspor’un yaşadığı düşüş.
Trabzon'daki ekonomik gerilemede, tarım gelirlerinde yaşanan düşüş ve Trabzon limanında azalan trafik önemli rol oynuyor."

Kaynak: Milliyet Gazetesi

Burçak
08.02.2007, 12:21
Trabzon'daki gerilemenin en büyük göstergesi, bağımsız bir cumhuriyetin temsilcisi gibi görülen ve kentin en güçlü sembolü olan Trabzonspor’un yaşadığı düşüş.

Eyüp Aşık ta buna benzer bişi söylediğinde tuhaf gelmişti. Şimdi Financial Times benzer şeyleri söylemiş.

Külünkoğlu
08.02.2007, 12:32
Bence saçma bir hesap, o kadar şampiyonluğumuz çalındı haksızlıklara uğradık. O zamanda bu hesaba göre Trabzon halkı dağa çıkmalıydı.

Trabzonspor'un yeri yadsınamaz ama cinayetle şuyla buyla Trabzonsporla bağ kurmak son derece yanlıştır. Financial Times'ın yaptığı neye benzedi biliyormusunuz ? Harem'in yanına ömrü hayatında bir kere bile 500 yaklaşmamış hatta İstanbul'u bile görmemiş fransız yazarların harem hakkında kitap yazması gibi bir şey olmuş.

Burçak
08.02.2007, 12:35
yanlış anlaşılma olmasın . bencede Trabzonsporun başarısızlığı ile bu olanların arasında bi bağlantı kurmak saçma yani. hem ligde takımı olmayan birsürü büyük şehirler var.

Jade
08.02.2007, 13:14
Trabzon'daki gerilemenin en büyük göstergesi, bağımsız bir cumhuriyetin temsilcisi gibi görülen ve kentin en güçlü sembolü olan Trabzonspor’un yaşadığı düşüş.

Eyüp Aşık ta buna benzer bişi söylediğinde tuhaf gelmişti. Şimdi Financial Times benzer şeyleri söylemiş.

Yani biz futboldan başka birşey bilmeyiz, başka hiçbir yeteneğimiz, hikayemiz, başarımız yok öyle mi?

Burçak
08.02.2007, 13:22
Tam olarak bunu mu demeye çalışıyolar bilmiyorum ama, Eyüp Aşık ve Financial Times şehirdeki gerilemenin asıl sorumlusu olarak Trabzonsporun içinde bulunduğu kötü durumu örnek göstermiş.

hakantpl
04.03.2007, 22:32
Neden mi Temiz Futbol istiyoruz dedik ya !!