PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aşık: "Trabzonspor Şampiyon Olsa Çok Suç İşlenmezdi"

ErayAkyüz
24.01.2007, 12:37
Eyüp Aşık son olayları değerlendirdi: Trabzonspor 20 yıldır şampiyon olamadı, psikoloji bozuldu...

Devlet eski Bakanı Eyüp Aşık, cinayetlerle gündeme gelen Trabzon tartışmasında nedenlerden biri olarak Trabzonspor’un şampiyon olamamasını gösterdi.
Aşık, ANKA’ya yaptığı açıklamada, medyanın şehre yoğun ilgisini hatırlatarak, “Trabzon şehri bu işin bir tarafı gibi bir muamele görmemeli” uyarısında bulundu. Şehirde yaşanan sorunların sadece Trabzon’a özgü değil Türkiye’nin her yerinde geçerli olduğunu ifade eden Aşık, Trabzon’un İzmir’den, İstanbul’dan farklı olmadığını, oralarda ne oluyorsa Trabzon’da da aynısının olduğunu kaydetti.

20 SENEDİR ŞAMPİYON OLAMADIK

Trabzon’un özellikle taşrasından göç aldığını, gençlerin köydeyken büyüklerin koruyucu baskısı altında bulunduğunu ve şehre geldiklerinde bunun ortadan kalktığını söyleyen Aşık, işsizlik ve yoksulluğa dikkat çekerken internet kafeler, tüketim alışkanlığı ve okullardaki uyuşturucu kullanımının artmasına da vurgu yaptı. Son dönemde uyum yasaları ile polisin elinin kolunun bağlandığını söyleyen Aşık, Trabzonspor’un da 20 senedir şampiyon olamadığını, sezona şampiyonluk iddiasıyla başlayıp bunun gerçekleşmemesinin de psikolojik bozukluklara neden olduğunu savundu.

Aşık “Trabzon bu olayın tarafı olarak gösterilmesin. Bütün bu işler Trabzon’u taraf haline getirirse sahiplenme duygusu, karşı taraf duygusu oluşur” diyerek doğabilecek tehlikelerden söz etti

sen ilk once onlara ekonomik durumlarını duzelt insanların sonradan TRABZONSPORun şampiyonlugunu konuş.

Travelair
24.01.2007, 12:44
Alınma dostum ama böyle bir başlık tartışılırsa bize zarar vermek isteyenlere gün doğar

Sinan Akyıldız
24.01.2007, 12:44
Oh be ne güzel memleket sen şehri senelerdir göz ardı et , hiçbir yatırım yapma sonra bi olay olunca

Efendim Trabzonspor şampiyon olamadı bu yüzden bunlar oluyo

Tabi zaten nesli tükenen hayvanların da sorumlusu Trabzonspor , Trabzonspor şampiyon olsaydı onları kimse avlamıyacaktı , hatta Afrika'daki yoksulluğun bile sebebi Trabzonspor olabilir dikkatli araştırsınlar ....

Salih61
24.01.2007, 12:45
Evet bozuldu hepimiz psikopat olduk Allah Allah ya sayın eyup aşık eger Trabzonda sanayii teşvik etseydiniz ve işsizligi bitirseydiniz böyle şeyler olmazdı

fever_TS
24.01.2007, 12:59
Trabzonspor'un şampiyonluğuyla bütün sorunlar düzelicekse o zaman her sene şampiyon olalım. bu olaylar o kadar basit değil. biz önce insanların mantalitesini değiştirmeliyiz. Trabzon halkı daha doğrusu gençlerinin uğraşabilicekleri işleri olması gerekiyor. Internet cafelerin kahvehanelerden ne farkı ki internetin yararından çok zararından faydalanan insanlar olduktan sonra. O zaman Trabzon hiç internete girmesin kapatsınlar Trabzon'un internet bağlantısını noldu çözüm. Bunlar komik şeyler birşey yapılıcaksa Trabzon'a teşvik kapsamına alıp insanlara yatırım imkanı vermelisiz. Öyle bir fındık bir tütünle bu işler olmaz adam gibi ÜRETİM yapmalı Trabzon

Can52
24.01.2007, 13:08
...

Alinti silindigi icin benim yazimda gecerlik sayilmadigi icin
bende sildim yazimi.

Adminlere tesekkürler

Çetin
24.01.2007, 14:02
Politikacılara ait bazı suçları örtbas etmek için söylenmiş bir söz. Eğer siyasi bir forum olsaydı eyüp aşık a cevabını verirdim ama gereği yok.

Naim
24.01.2007, 14:03
Trabzonda kişi Başı milli gelir 7000$ olsa idi
Trabzonda gençlere Yüksek derecede eğitim sağlanabilseydi
Trabzonda Hayat = Futbol biçiminde olmasa idi
Trabzon Büyük Şehir olup Büyük şehir imkanlarına sahip olsa idi
Trabzonda Fabrikalar Sanayi ve Turizm olsa idi
Trabzonda işsizlik oranları Avrupa standarlarında olsa idi
Trabzonda "babalarıyla" ile değilde aydınlarıyla sanatcılarıyla övünse idi
Trabzonda Sosyalleşilebilen bir sosyal hayat olsa idi
Trabzonda bazıları için hayatın anlamı Çömlekci olmasa idi
Trabzonda 3-10 para için Ulusoy posterleri açacak insanlar olmasa idi
Trabzon nüfusu Kent Yaşamına uyum sağlamakta zorlanan köy göçleri almasa idi
Trabzon kökenli sermaye sahipleri Trabzonlu olduklarını başları sıkışınca ve ya siyasete girecekleri zaman hatırlamasa idi
Trabzonda Çocuklarımza ilk okulda ormana götürüp Silah sıkmayı öğretmese idik
Silahın anlamanın ne olduğunu öğretile bilse idi
Trabzonda insanlar bir çeşmenin suyunu paylaşabilmek yerine birbirini vurma kültürüne sahip olmasa idi
Aydınımız eli kalem tutanımız Trabzonu çaylıklardan Yaylalardan ve Trabzonspordan ibaret görmese idi
Biz Trabzona sadece dışarıdan ahkam kesmese idik
Mülki idari amirleri işlerimizi çabuk yaptığı için akrabamız olduğu için değil hakkıyla yaptığı için seçip destekleseydik
Yukarıda Şampiyonluk cümlesini eden Eski bakanlar vekiller Trabzonu düzgün bir biçimde planlayıp yönetebilse idi
Fatihe Yoldaş Yavuza Arkadaş Süleymana Kardeş olan şehir kendi dinamiklerine sahip çıksa idi

Bu suçların bir kısmının işlenmeden önüne geçebilirdik
Yeni suçlara da davetiye çıkarmazdık

Şimdi burada ki Trabzonu silin Karadenizde her hangi bir yer yazın
Üzgünüm ki Sıra oralarada gelmekte

sarman61
24.01.2007, 15:01
Arkadaşlar bence konu fazla abartılıyor. Diğer illerimizde yokmu bu tarz sorunlar. Her ilin ekenomik, eğitim sorunu var. Türkiye yıllardır yanlış yatırımlar yüzünden kalkınamadı. Bugün bizi hedef seçtiler. Yok bilmem neymiş ordu müdahale etsin. Bunu yazan gazeteciye soruyorum. Sen hiç Trabzona gittinmi. Gitmediysen bir git. Ordu zaten Trabzonun ta kendisi. Git bir köylerine bak ilçelerine bak. Orda gördüklerini yaz. Dur ben bu düşünme özürlüsü olan kişi için yazayım. Göreceğin şeyler şehit mezarları. Binlerce şehit. Bu ülkedeki Terör olayı için verilen binlerce şehit. Siz hiç bundan bahsettinizmi. Ölen bir şehidimiz için hiç bu kadar ses çıkartıldımı. Hiç böyle bir yürüyüş yapıldımı. Gazetelere günlerce manşet oldumu. Trabzonumuzun bu yönünden hiç bahsedildimi. Bizim onlara göre bir hatamız var. Oda bu vatanı çok seviyor olmamız. Ama bazı kişilerin yaptığı yanlışlar yüzünden bizim bu sevgimizi yanlış yönlere çekiyorlar. 1 Kaç kişinin işlediği suç yüzünden tüm Trabzonu lekeliyorlar.

Badaloğlu
24.01.2007, 15:13
Beyler, saçma sapan konuları buraya getirip'te,gündem yapmayalım.Sonrada bu tip başlıklar kilitlenince ''son zamanlarda BMN'de başlıklarımız kilitleniyor'' diye feryat ediyorsunuz.

Eyüp Aşık, ile ilgili bir şey söylemek istemiyorum.Onu modası geçmedimiydi?

not:vuralım,kıralım tarzı mesajlar silinmiştir.

hüseyin1975
24.01.2007, 15:19
Cok sacma bir Yorum getirmis. Onun mantigina dayanarak 1996 senesinde en az 100 Fenerbahce Taraftarini "kaldrmaliydik"........

Berat
24.01.2007, 15:28
Sanırım Eyüp Aşık'ın asıl anlatmak istediğini Aytekin Akay çok güzel dile getirmiş. son yazısını Medya bölümüne eklemiştim ama bu konuyla da yakından ilgili olduğu için buraya da eklemek istiyorum..

Yazının son paragrafına dikkat edin, çok manidar.. Anlayabilene tabi..

Devlet Trabzonspor’u şampiyon yapsın
24.01.2007

</B>
Garip duygular içinde, Trabzonspor yazısı yazmak, yazmamaktan daha zor. Yazmasak mı acaba diye düşünürken, irkiliyorsunuz ve tarihe not düşmek gerektiğinin farkına varıyorsunuz. Türkiye malum cinayetle anılırken, zanlının Trabzonlu çıkması bizim gibi Trabzonlu’ları ayrı bir ruh iklimine sokuyor, biraz da eskilere giderek…

Büyüklerimizden Trabzonlu duruşuna dair yüzlerce mesaj alırdık. Onlardan biri de, ‘Kimseyi arkadan vurma’ idi… Mahalle maçlarında, kimse kimseyi arkadan çelme takarak düşürmezdi. Hele arkadan tekme savurmaya yeltenenler, bir araba dayak yer, bir daha o top sahasına girecek yüzleri olmazdı. Ne zaman ki kentlerde, ‘profesyonelce’ tabirini duymaya başladık, irkildik. Takla atarak kendini yerlere atmak profesyonelce, arkadan rakibine vurmak profesyonelce… Bir de, (sözde) profesyonelce davrandığınız için övgü de alıyordunuz. Arkadan vuranın ayıp sayıldığı bir kültürden, arkadan vuranın ödüllendirildiği bir kültüre geçiş…

O zaman anladık ki, biz bu maçı hep kaybedeceğiz. Öyle olmuyor mu zaten? Hep kaybediyoruz.

90’lı yılların ortalarına kadar, amatörde oynayan her futbolcu az ya da çok bir gün Trabzonspor’da oynarım hayalini kurardı. Kurardı diyorum, artık o hayal yok. Bırakın amatör kümedeki futbolcuyu, PAF takımındaki oyuncu bile Trabzonspor’da oynama hayali kuramıyor. Meşum cinayetin zanlısı Trabzonlu genç de, işte böyle bir amatör takımdan geliyor. O da futbolcu olmak istiyor ve de muhtemelen Trabzonspor’da oynama hayali kuruyor. Ancak o hayallerle Trabzonspor’un, bir gün bir noktada kesişmeyeceğini anlayınca, başka şekilde ‘yırtmak’ istiyor.

Amatörden çıkardığı futbolcularla, Türk futbolunun tetikleyicisi bir kent, artık bir takım illegal oluşumlara ‘tetikçi’ üretir hale geliyor. Bombacı Hami’lerin Trabzon’u, Mc’Donald’slara bombacı yetiştiriyor. Ya da getiriliyor. Bilemiyoruz…

Trabzon’da gençlerin bu tür tuzaklara düşmemesinin panzehiri, kısa vadede Trabzonspor olarak duruyor. Belki bir pansuman tedbir… O işsiz dediğimiz, o lümpen sıfatına soktuğumuz gençleri, eğitmek için geç kalınmışsa, futbolla uyutmak için geç kalınmış değil. (Franco’nun yaptığı gibi)

Bu olayın ilginç bir başka yönü de, Trabzonspor’un sıradanlaşmasıyla, Trabzon’un sıradanlaşmasının doğru orantı göstermesi.. Ne zaman ki, Trabzonspor ivme kaybetmeye başlıyor, kent cinayetlerle anılıyor. Bu duruma neden olarak, kentin birleştirici olgusu Trabzonspor’un o birleştirici, o ümit verici, o hayal satıcı noktadan uzaklaşmasını gösterebiliriz.

“İş yok, para yok, kimseden fayda yok. Bari Trabzonspor iyi olsa, o da kötü…” deyiveriyor… Ondan sonra hangi rüzgara kapılırsan…

Bu sürecin tüm sorumlusu Trabzonspor değil, elbette… Ancak, Trabzonspor, bu tür kişilik boşluklarını alabilecek ve sonu nahoş biten olayları önleyebilecek yegane değer olarak hala daha orada duruyor. Her şampiyonsuz sezondan sonra, ‘Trabzonspor, Trabzonspor gibi olmadığı sürece…’ lafı ediliyor. Bu anlayışın kente yansıması da, ‘Trabzon eski Trabzon değil…’ oluyor.

Şimdi gelelim finale, aslında en başa… Trabzon’da yaşanan gelişmeler ve en son da Trabzon adının karıştığı bu cinayetten sonra bir köşe yazarının yazdığı, ‘Devlet Trabzon’a müdahale etsin…’ minvalindeki önerisine itiraz ederek bitiriyorum. Yerinmeden, gocunmadan, açıkça, ‘Devlet Trabzonspor’u şampiyon yapsın’ diyorum. Çünkü biliyorum ki, o kentin insanlarının bilinç altında, ‘Devlet bize iş vermiyor, devlet bize fabrika açmıyor, bir de üstüne üstlük, devlet bizi şampiyon yapmıyor; şampiyonluğumuzu da elimizden alıyor’ düşüncesi dolaşıp duruyor.

Benden söylemesi…

since1967_
24.01.2007, 15:32
yuh yani tamam trabzonspor şampiyon olamadıkça deli oluyoruz ama bu kadarda değil. arkadaşın dediği gibi 96 da kadıköyü yıkardık o zaman.

macka61
24.01.2007, 15:58
yani alakasız konuşuyorlar cinayetle şampiyon olmamanın ne alakası var

Cem Yavuz
24.01.2007, 16:28
Eyüp Aşık kabahati Trabzonspor da bulana kadar 20 yıl aktif siyaset yaptığı ve kendisini bakan , başbakan yardımcısı yapan bu kente neler verdiğinin hesabını versin…..

Önce buradan başlayacagız…
Madem herkes eteğindeki taşları dökecek…
O zaman önce buradan başlanacak….

10 sene önce bu gençler yavas yavas bu güç odaklarının eline düşmeye basladığında buna müdahale edilmeli diyen ögretmenleri sürdürmekle ilgileniyordu Eyüp Aşık…

Önce bunları çıksın da anlatsın…

Mert67
24.01.2007, 16:32
saçmalamış.

osman salih
24.01.2007, 16:39
yorum yapmayacam ama trazon bu seviyeye yine eyüp aşıkların çalışmasıyla geldi şimdiki yönetimdeki bakanlarımızzzzz ne yapıyor.

esved
24.01.2007, 17:24
tamamen yanlış sayılmaz aslında, olaya geniş açıdan bakalım biraz, tamam eyup aşık'ın fikrine %100 katıllmıyorum, biraz abartmış ama konu açılmışken şu birkaç noktaya değinelim
futbol gercekten büyük paraların döndüğü bir ''iş''. İş diyorum çünkü artık futbol kulubleri artık birer A.Ş, kazandıkları kupalar, aldıkları ve sattıkları oyuncular sayesinde borsada değer kazanıp kaybedebiliyorlar. ve her trabzonlunun da bildiği gibi şehirle trabzonspor'un kaderi birbiriyle bağlantılı. daha doğrusu her şehir ve ülkenin kaderini artık etkileyen faktörlerden biri artık futbol. örnek olarak villerael kendi 3-5 yıl öncesine kadar ispanyada hiç bir turistik önemi olmayan küçük bir şehirdi. yapılan yatırımlarla bugün avrupa'da bile bilinen, villeral maçlarında komşu şehirlerden insanların akın akın gittiği bir kent haline geldi. amiyane tabirle her maç esnaf parayı kırıyor. bir başka örnek brezilya örneği. bugün ekonomistler ve tüm dünya bilir ki brezilyanın en büyük ihraç maddesi futboldur. Yurt dışında oynayan 30 bin futbolcudan bahsediliyor. bu futbolcuların bonservis bedellerini, brezilyanın futbol sayesinde ulaştığı popüleritesi sayesinde kazandığı turizm gelirini düşünürsek futbolun şehirlerin hatta ülkelerin ekonomisinde ne denli önemli yer tuttuğunu anlayabiliriz. eğer trabzona dönecek olursak, eğer trabzonspor son yıllarda şampiyon olup avrupaya gitmiş olsa veya oynadığı avrupa maçlarında turlar atlamış olsa olabilecekleri düşünün lütfen, maçlara gelen seyirciler sayesinde kazanılacak parayı bi kenara bırakın, ondan bahsetmiyorum bile, ama sırf artık bir vitrin kent olduğu için, sırf bu yüzden imaj budalası devletimiz, kentteki alt yapıya yapacağı yatırımlarla kentin yüzünü değiştirmez miydi. şehrin sesi daha çok dinlenmezmiydi, sorunlarına ulusal medyada daha fazla yer bulmazmıydı, o zaman cidden trabzonun teşvik kapsamındaki illerden biri olarak kabul edilip edilmediğini mi konuşurduk.
ama dediğim gibi bunlar kazın bir ayağı, elbette futbol tüm derlere merhem değil, elbette trabzon şampiyon olmuş olsa şehre sihirli değnek değmeyecek ama şehre bir heyecanın geleceği de garanti. en azından artık insanlarda bir umut olacak, o yüzden aslında bence eyup aşık aslında çok da saçmalamamış.

Badaloğlu
24.01.2007, 18:05
tamamen yanlış sayılmaz aslında, olaya geniş açıdan bakalım biraz, tamam eyup aşık'ın fikrine %100 katıllmıyorum, biraz abartmış ama konu açılmışken şu birkaç noktaya değinelim
futbol gercekten büyük paraların döndüğü bir ''iş''. İş diyorum çünkü artık futbol kulubleri artık birer A.Ş, kazandıkları kupalar, aldıkları ve sattıkları oyuncular sayesinde borsada değer kazanıp kaybedebiliyorlar. ve her trabzonlunun da bildiği gibi şehirle trabzonspor'un kaderi birbiriyle bağlantılı. daha doğrusu her şehir ve ülkenin kaderini artık etkileyen faktörlerden biri artık futbol. örnek olarak villerael kendi 3-5 yıl öncesine kadar ispanyada hiç bir turistik önemi olmayan küçük bir şehirdi. yapılan yatırımlarla bugün avrupa'da bile bilinen, villeral maçlarında komşu şehirlerden insanların akın akın gittiği bir kent haline geldi. amiyane tabirle her maç esnaf parayı kırıyor. bir başka örnek brezilya örneği. bugün ekonomistler ve tüm dünya bilir ki brezilyanın en büyük ihraç maddesi futboldur. Yurt dışında oynayan 30 bin futbolcudan bahsediliyor. bu futbolcuların bonservis bedellerini, brezilyanın futbol sayesinde ulaştığı popüleritesi sayesinde kazandığı turizm gelirini düşünürsek futbolun şehirlerin hatta ülkelerin ekonomisinde ne denli önemli yer tuttuğunu anlayabiliriz. eğer trabzona dönecek olursak, eğer trabzonspor son yıllarda şampiyon olup avrupaya gitmiş olsa veya oynadığı avrupa maçlarında turlar atlamış olsa olabilecekleri düşünün lütfen, maçlara gelen seyirciler sayesinde kazanılacak parayı bi kenara bırakın, ondan bahsetmiyorum bile, ama sırf artık bir vitrin kent olduğu için, sırf bu yüzden imaj budalası devletimiz, kentteki alt yapıya yapacağı yatırımlarla kentin yüzünü değiştirmez miydi. şehrin sesi daha çok dinlenmezmiydi, sorunlarına ulusal medyada daha fazla yer bulmazmıydı, o zaman cidden trabzonun teşvik kapsamındaki illerden biri olarak kabul edilip edilmediğini mi konuşurduk.
ama dediğim gibi bunlar kazın bir ayağı, elbette futbol tüm derlere merhem değil, elbette trabzon şampiyon olmuş olsa şehre sihirli değnek değmeyecek ama şehre bir heyecanın geleceği de garanti. en azından artık insanlarda bir umut olacak, o yüzden aslında bence eyup aşık aslında çok da saçmalamamış.

Aslında senin bakış açın doğru,neden doğru?çünkü Eyüp Aşık gibiler paradan başka birşey düşünmezler.Nede olsa Trabzonspor'un eski muhasebecilerindendir kendileri.Para konusunu iyi bilir.

Katılmadığım bir nokta'da devletin bu şehre yatırım yapması için Trabzonspor'un şampiyon olmasımı gerekiyor?Trabzon en kötü zamanında bile bir dev bir organizasyona talip oldu.2011 yaz olimpiyatları bu şehirde yapılacak...Bu zaten senin deyiminle; gösteriş budalası olan devletin yatırım ve alt yapı yatırımlarını yapması için yeterli bir neden değilmidir?

Devlet bizi her sene şampiyon yapması lazım.Öyle ya!eğer biz her sene şampiyon olamazasak çocuklarımız o zaman eline silahı alır da, önüne geleni vururlar...

Mustafa AYDIN
24.01.2007, 18:19
20 Sene Trabzon milletvekilliği yaptın,peki Trabzon için ne yaptın Sayın Aşık ? acaba bu olaylar olmasaydı Trabzon un sorunları kimin aklına gelecekti.?

Ama en nihayetinde anladılarki bu şehirde sadece Trabzonspor değil Trabzonspor haricinde bir de halk yaşıyo acaba bu insanlar hangi koşullarda yaşıyolar medyanın,siyasetcilerin uyanmasına vesile oldu.

Trabzon un sadece Trabzonspor'dan ibarek olmadığının farkına vardılar .

Trabzon un bu tür olaylarla gündeme gelmesini elbette istemezdik ama,yıllardır süre gelen ihmalkarlığın doğurduğu sonuç maalesef bu..
Dilerim kuma gömülen kafalar tez zamanda gün yüzüne çıkar.

serseerii
24.01.2007, 18:27
ahanda wallaha bende katilin trabzonlu oldugunu ögrendikten sonra aynısını formda yazdım şimdi çıkar trabzonspor sampiyon olamadu diye öldürdüm derd :) way be ben neymişim yaw::)

Egemen Yılmaz
24.01.2007, 19:08
kapatılmaya aday bir konu daha.....

Cem Yavuz
24.01.2007, 19:15
Neden Kapatılıyor...
Bu konuyu hayatınnda bir kez Trabzon a gelmemiş adamlar bile tartısırken,
Memleketim hakkında ahkam keserken ,bizmemleketrimizi savunuyoruz diyemi kapatılıyor bu konular...
Hakaret boyutuna ulasmayan ve Türk Ceza Kanununa aykırı davranıp ihlal suç olusturmayan tüm yorumlar burada yazmalıdır...
Kafamızı kuma sokarak mı bu istanbul medyasına tavır alacağız....
Unutmayın biz suustukça daha fazla üsytümüze gelecekler....

Egemen Yılmaz
24.01.2007, 19:41
bence de kapatılmaması gerekir ama kapatılacağını tahmin ediyorum... yoksa dediklerin doğru

Adem Erdoğan
24.01.2007, 20:12
Yazı hakkında pek yorum yapmayacağım ama konu güzel.
Yalnız ne tarafa çekersen otarafa genişler.Mesela "trabzon gençliğinin futboldan başka düşüncesi yokmuydu" gibi.Yada "şampiyon olursak bunun diyarbakırsporun 1. lige çıkmasıyla arada bi farkının olmayacağı" gibi.

guci 29
24.01.2007, 20:18
Nereden baksan doğru bir tespit! Trabzon'un böyle anılması sinirlerimi bozuyor!

TSelif
24.01.2007, 20:22
Aferim bunu da TRABZONSPOR uma mal ettin ya ...helal olsun sana Aşık efendi :D:D

guci 29
24.01.2007, 20:24
Herkesin farklı bir bakış açısı olacağından kapatılmalı bence de!

KUTADGU
24.01.2007, 20:52
indi..
malum nedenlerle ve malum kurumlar nedeniyle trabzonumun gelişemediği, hatta bırakın gelişmesini özellikle kösteklendiğini düşünün. düşünmeyin hatta öyle olduğunu bilin. 4000 yıllık koca tarihindeki ilklerin yerini son yıllarda da futbolun aldığı gerçeğini koyun yanına.

neredeyse her hükümet döneminde bir bakan çıkarmasına rağmen 10 yıllarca bitmeyeyn yatırımları ekleyin. basiretsiz ve iş bilmez yöneticilerin umutları sömürüşünü de kattınız mı konu üzerine.....

olay bitmiştir.
volkan konak demişti sanırım. Trabzonspor olmasaydı hava durumlarında bile Trabzonu kimse hatırlamazdı....

o zaman tek dayanak trabzonspor. haksızlık da fazlasıyla yaşıyorsan ortada anti-sosyal bir akım dolaşacaktır elbette.

hele hele bir de bunun üstüne terör örgütlerinin trabzon merkezli oyunlarını sahnelemeye koyması akım denen meredi yıldırım etkisine çevirdi...

sözün özü tek pencereden bakılması ne kadar faydasız ise, tek bir neden de aranması o kadar gereksiz...

NOT: bu konu kapatılmamalıdır. aydın ve kişilik sahibi trabzonsporluların da asıl bu konuyu tartışması, sorgulama yapması gerekir. burası futbol konularının işlendiği bir sitedir derseniz yahu herkes demiyor mu Trabzon=trabzonspor
trabzonsporum ve trabzonum için

Bartuğ13
24.01.2007, 21:10
az önce hayatı işi gücü eğlence olan.beni trabzonsporla işlgili kızdırmaktna başka bişey yapmayan,arada haavadan sudan konuştuğum,resmen deli olarak anılan bir arkadaş bile gelip ciddi ciddi neden trabzon die soruyosa cidden oturup düşünmek gerekir diyorum

Ali Şahin
24.01.2007, 21:42
bence açıklamasında haklılık payı var .trabzon için bişe yapmamış diye bazı arkadaşlar eleştiriyo onu trabzon halkı getirdi bidaha oy vermezsiniz olur biter .ama adam konşmasında haklı

tamuğ yamtar
24.01.2007, 21:56
Nereden baksan doğru bir tespit! Trabzon'un böyle anılması sinirlerimi bozuyor!

Sinirlenin bozulmasına gerek yok arkadaşım.

Kimlerin Trabzonu nasıl andığına dikkat edersen, emin ol rahatlarsın.

esved
24.01.2007, 22:09
Aslında senin bakış açın doğru,neden doğru?çünkü Eyüp Aşık gibiler paradan başka birşey düşünmezler.Nede olsa Trabzonspor'un eski muhasebecilerindendir kendileri.Para konusunu iyi bilir.

Katılmadığım bir nokta'da devletin bu şehre yatırım yapması için Trabzonspor'un şampiyon olmasımı gerekiyor?Trabzon en kötü zamanında bile bir dev bir organizasyona talip oldu.2011 yaz olimpiyatları bu şehirde yapılacak...Bu zaten senin deyiminle; gösteriş budalası olan devletin yatırım ve alt yapı yatırımlarını yapması için yeterli bir neden değilmidir?

Devlet bizi her sene şampiyon yapması lazım.Öyle ya!eğer biz her sene şampiyon olamazasak çocuklarımız o zaman eline silahı alır da, önüne geleni vururlar...

cevaplamam geç oldu biraz, malum final dönemi, ve yine aynı nedenle kısa bir cevap verip konu hakkında kısa bir de yorum yapacağım.

devletin şehre yatırması için trabzonspor'un şampiyon olmase gerekmiyor elbette, ama malesef ülkemizde gündeme gelmeyen, göz önünde bulunmayan çoğu şey yapılması gerekenler listesinde kalıyor sadece, bilirmisiniz ki kastamonu'daki inebolu limanı yaklaşık 120 kusur yıldır bitirilemiyor, kaç padişah, haç sadrazam eskitti bu liman, 59 tane hükümetin hiç biri neden tamamlıyamadı bu limanı merak ettiniz mi hiç, maddi imkansızlıktan mı? hayır, ilgisizlikten, işte tam da bu yüzden trabzonun da aynı kaderi paylaşmaması için sürekli göz önünde bulunması, el bebek gül bebek büyütülmesi gerek. çarpık bir anlayıştan ötürü sadece trübünlere oynuyor devlet, trabzon da sanayisi veya turzimiyle gündeme pek gelemiyor, karadeniz denince akla gelen ilk şeyin trabzon olmasının nedeni futbol, elbette federasyonun vereceği şampiyonluğu kabul edip beşiktaş gibi olmak istemeyiz ama 20 yıl beklenen şampiyonluk biz trabzonlular için sadece sportif bir başarı olmayacak o yüzden
ikincisi 2011 gençlik yaz olimpiyatlarını kazanmış olmak şehre olumlu etki yapcak, emin olabilirsin buna, her ne kadar çok önemli bir organizasyon olmasa bile trabzonu normal seyrinden daha hareketli bir kaç yenilenme yılı bekliyor önümüzdeki günlerde
vede kimsenin kimseyi katil olarak gördüğü yok, biraz biz abartıyoruz, ama cidden futbol insanların suca yönelmesini önlemek gibi ilginç bir özelliği daha var, dünya kupaları sırasında ve özellikle maçlar sırasında suç işleme oranının düştüğü polis raporları tarafından belgelenmiştir. hatta alman polisi 2006 dünya kupasında oynanan maçlar sırasında gercekleştirdiği operasyonlarda bir çok suçluyu yakalamıştır. buda futbol kitlelerin afyonudur savını doğruluyor. ispanyol diktadör franconun halkını uyutmak için uyguladığı 3f politikasında ki ''f''lerden biri futboldur, hatta diyarbakırın lige çıkarılma ve ligde ısrarla tutulmasının da amacı diyarbakırdaki terör ortamını futbol sayesinde normalleştirmek, gençlerin dağa çıkmasını engellemekti.
belki önümüzdeki dönemlerde de trabzonda yükselen milliyetciliği bastırmak için ufak hakem yardımlarıyla trabzon beklenenden de hızlı ligde yükselebilir, şaşırmamak lazım

maskeli61
24.01.2007, 22:36
ooooooooo nerde boş bi adam var konuşuyo ya bırakın bu işleri TRABZONLA TRABZONSPORLA TRABZONLUYLA UGRAŞMAYIN ... başka bişey demem gerek yok

AKSOY_61
24.01.2007, 22:42
şimdi suçu trabzonspordamı bulmuşlar.
bence alakasız.eğer böyle şeyler oluyorsa kesinlikle yanlış.
bir ülkenin geleceğiyle, kaderiyle bizim takım şampiyon olmuyor diye oynanmaz.

keles76
24.01.2007, 23:45
kardeşim trabzonsporumuz şampiyon olsa benim işlerim daha iyi gider toplumda dalga değil saygı duyulan biri olurum seçimlerime insanların bakışı onu boşver o trabzonu tutuyor değilde o farklı düşünür birde onu dinleyin olur.Annem trabzon sen üzülme şimdi gol atar bak ben dedimdi olur sonu hüsranla biten annemin müneccimlik sıkıntısı biter. Ben trbzona şampiyonluk turu atmaya gelirdim trabzonda her pazar herkes alınan galibiyeti ve başarıyı konuşurdu .

Can52
25.01.2007, 01:42
OLay bana sunu hatirlatti...
Almanyanin Mölln Sehrinde 3 tane Türk hain sekilde kundaklanmisti.
Evleri atese verilmisti ve ardindan 3 tane vatandasimiz hayatini yitirmisti.
Yapan insan (lar) kim (ler) di?
Alman nazi gencleri veya basit insanlar.

Sonradan Solingende ayni olaylra oldu, yine benzer insanlar.

Bu sehirler cok güzel sehirlerdi ve halen güzel sehirler.

Mölln sehri ve insanlarini yakindan tanima firstaim oldu ve halen o kompleksle yasiyorlar, hic bir sucu olmadiklari halde.
"Keske Mölln sehri , böyle negatif olay ile degil , degisik güzelliklerle dünyada tanitilsaydi" diye hakykiriyorlar"....

Olaya hic bir zaman böyle bakmayalim, hic bir Trabzonlunun böyle meseleler icin ne sampiyonluga ne baska seye ihtiyaci vardir.

Olay ne Türkiye meselesi nede Trabzon meselesi degildir.
Burdada cok dikkat etmek gerek, herseye atlanmasin.

Sorunlar cok, gurur duyacak kadar , duyarli olmaktada fayda vardir.

Spor cok önemli bir etken, ama spor basarisi yörede sorunlarida cözmüyor.

28TS61
25.01.2007, 02:36
Oh be ne güzel memleket sen şehri senelerdir göz ardı et , hiçbir yatırım yapma sonra bi olay olunca

Efendim Trabzonspor şampiyon olamadı bu yüzden bunlar oluyo

Tabi zaten nesli tükenen hayvanların da sorumlusu Trabzonspor , Trabzonspor şampiyon olsaydı onları kimse avlamıyacaktı , hatta Afrika'daki yoksulluğun bile sebebi Trabzonspor olabilir dikkatli araştırsınlar ....

:alkış: :D :alkış: :D :alkış: :D :alkış:

chigannes
25.01.2007, 02:50
umarım hükümet bu olayı eyüp aşık gibi trabzonsporla değilde trabzondaki sosyoekonomik durumla bağdaştırır ve çözüm üretirler trabzon şehri için...

cyberentalpi
25.01.2007, 03:02
Aslinda hakli oldugu yonler var
Spor ozellikle futbol genis kitlelere hitap edebliyor. İki acidan bakabiliriz.
Insanlar bazen futbola oyle kaptiriyor ki kendini bilim ve ilimi unutuyor. Buna milyonluk besiklerde uyutmak deniyor.
Bazen ise suc ve kargasa arttigi zaman ise futbol ve vb sporlar insanlarin ilgisini baska alanlara yoneltiyor.
Ts ciddende Trabzon un luxudur. Baska hic bir anadolu ilinde olayan bir nimet. Spor iyi bir reklam aracidir. Sehir tanitimi acisindanda oyle. Sirf bu yuzden ben cok istemistim Cl lerde oynamayi.Malefes bizim ulkemizde kendini tanitamayan ile yatirim yapmak zor. Bu nedenle Ts nin sampiyonlugu kent icin onemlidir
Ha Yuzde yuz onlerdi demek yanlis ama etkisi olmazdi demekte yanlis olur.

ozcilingir
25.01.2007, 03:24
ATATÜRK'ÜN TRABZON ve TRABZONLULARLA İLGİLİ SÖZLERİ

"Arkadaşlar, beş sene evvel ilk kez Samsun''a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın en önünde Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Savaş alanında Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri fedakarlıkların kıymetli hatırası daima dimağımda menkuş olarak kalacaktır. Bu vatan perver halka, o kahraman evlatlara sahip olan bu kıymetli memleketimizi bir Ermenistan çıkışyeri veya hayal edilen Pontus Krallığı ülkesi yapmak istek ve korkutmaları ne uğursuzdu! Şüphesiz o kabuslar sonsuzluğa dek hayal olmuştur. Efendiler, vatanın bütünlüğünü, özgürlük ve bağımsızlığını sağlayan, milletimizi Cumhuriyet idaresine kavuşturan devrimimiz ekonomik refah ve saadetimizi, medeniyet aleminde layık olduğumuz mevkide sağlayacaktır. Bu bol verimli, ahalisi zeki, müteşebbis, çalışkan olan Trabzon''umuzu az zamanda içerlere demir yolu ile bağlanmış, güzel bir rıhtım ve limanla donatılmış görmek, en seçkin amacımdır. Trabzon, Türk toplumunda Cumhuriyetin zengin, kuvvetli, duygulu çok önemli dayanma kaynaklarından biridir. Böyle bir Cumhuriyet şehri gelecekte gereken bütün bayındırlık ve gelişmeye sahip olacaktır. Sözlerime son verirken, muhterem Trabzonlulara sevgi ve saygılarımın, gösterdikleri samimi duyarlılıktan ötürü teşekkürlerimin iletilmesine aracı olmanızı dilerim."

Sevgili ATATÜRK, TRABZON şehrinin Cumhuriyet dönemindeki geleceği için neler yapılması gerektiğini açıklamış, ancak TRABZON şehrinden yetişen politikacılar ve yöneticiler ATATÜRK'ün isteklerini ne derece yerine getirmiş hep birlikte görüyoruz. Tabi bu durum yanlız bizim şehrimiz TRABZON 'la sınırlı değil.

EmrahYalçınalp
25.01.2007, 06:22
Amerika'da zeytinyağı işi yapmak için çok çaba sarfeden Edremit'li bir arkadaşım vardı. Çocuk ne yaptıysa İtalyan markalarının pazar payını ele geçiremedi. En sonunda şişelerin etiketlerine zeytinyağını potansiyel faydalarını yazmaya karar verdi. Cildi gençleştirir, afrodizyaktır, anti oksidandır vs vs... Sonra bir gün kendisine bu bilgilerin "health claim" olduğu, ispatlanmadan yazılamayacağı, ispatlansa dahi yaklaşık 60.000 usd ceza ödemesi gerektiğini söyleyen bir tebligat geldi.

Diyeceğim o ki, gelişmiş ülkeler hem kendi halklarına, hem de profesyonel disiplinlere duydukları saygı gereği desteksiz konuşmaz, konuşturmazlar. Bu açıklamanın yapılması için de ciddi bir sosyolog-psikolog, belki başka disiplinler de, bir araya gelmeli, en azından bir master tezi ayarında çalışmalar yapmalı. Toplumsal olayların ucu nerelere gider bilinmez. Belki Trabzonspor'a dışardan bir ivme vermek için söylenmiş "iyi niyetli" bir sözdür ama bilinçaltında mesela "ulan bu sene de şampiyon olamadık, bi kaç kişiyi pataklayayım" denmesine de neden olabilir.

Trabzon'un çok daha önemli sorunları var. Keşke şehirde tek bir işsiz dahi kalmasa da Trabzonspor 25 sene daha şampiyon olamasa...

sarman61
25.01.2007, 08:06
@ Emrah abicim. Arkadaşının başına gelen olayın aynısı bizim başımıza Türkiye de geldi. Bu tarz durumlarda verilen cezalar Haksız Rekabet ve Tüketiciyi aldatma gibi nedenlerden ötürü veriliyor. Bizde 3 sene önce 57,000.00 Ytl Eski para ile 57 milyar ödedik. Şimdi konu neden buna geldi diyeceksen. Bu tarz cezalar ile gelişmiş ülke olduğumuz ortaya çıkacaksa. O zaman gelişmiş ülkeyiz diyebiliriz delili biziz.

Dediğin gibi belki iyi niyetli demiş olabilir ama bu tarz durumlarda böyle açıklama yapılmaz. Sen bir siyasetci isen daha iyi bilmen lazım bu konulara. Ben bile daha iyi konuşurdum. Ama sayın aşık açıklamasının bu yöne çekileceğini beklmezdi herhalde. İyi yöne çekilir beni desteklerler bende seçimlerde aday olurum. Herkez rant peşinde. Sizin gibi siyasetcileri hizmet ederken görmek isteriz sayın aşık.

Badaloğlu
25.01.2007, 11:33
cevaplamam geç oldu biraz, malum final dönemi, ve yine aynı nedenle kısa bir cevap verip konu hakkında kısa bir de yorum yapacağım.

devletin şehre yatırması için trabzonspor'un şampiyon olmase gerekmiyor elbette, ama malesef ülkemizde gündeme gelmeyen, göz önünde bulunmayan çoğu şey yapılması gerekenler listesinde kalıyor sadece, bilirmisiniz ki kastamonu'daki inebolu limanı yaklaşık 120 kusur yıldır bitirilemiyor, kaç padişah, haç sadrazam eskitti bu liman, 59 tane hükümetin hiç biri neden tamamlıyamadı bu limanı merak ettiniz mi hiç, maddi imkansızlıktan mı? hayır, ilgisizlikten, işte tam da bu yüzden trabzonun da aynı kaderi paylaşmaması için sürekli göz önünde bulunması, el bebek gül bebek büyütülmesi gerek. çarpık bir anlayıştan ötürü sadece trübünlere oynuyor devlet, trabzon da sanayisi veya turzimiyle gündeme pek gelemiyor, karadeniz denince akla gelen ilk şeyin trabzon olmasının nedeni futbol, elbette federasyonun vereceği şampiyonluğu kabul edip beşiktaş gibi olmak istemeyiz ama 20 yıl beklenen şampiyonluk biz trabzonlular için sadece sportif bir başarı olmayacak o yüzden
ikincisi 2011 gençlik yaz olimpiyatlarını kazanmış olmak şehre olumlu etki yapcak, emin olabilirsin buna, her ne kadar çok önemli bir organizasyon olmasa bile trabzonu normal seyrinden daha hareketli bir kaç yenilenme yılı bekliyor önümüzdeki günlerde
vede kimsenin kimseyi katil olarak gördüğü yok, biraz biz abartıyoruz, ama cidden futbol insanların suca yönelmesini önlemek gibi ilginç bir özelliği daha var, dünya kupaları sırasında ve özellikle maçlar sırasında suç işleme oranının düştüğü polis raporları tarafından belgelenmiştir. hatta alman polisi 2006 dünya kupasında oynanan maçlar sırasında gercekleştirdiği operasyonlarda bir çok suçluyu yakalamıştır. buda futbol kitlelerin afyonudur savını doğruluyor. ispanyol diktadör franconun halkını uyutmak için uyguladığı 3f politikasında ki ''f''lerden biri futboldur, hatta diyarbakırın lige çıkarılma ve ligde ısrarla tutulmasının da amacı diyarbakırdaki terör ortamını futbol sayesinde normalleştirmek, gençlerin dağa çıkmasını engellemekti.
belki önümüzdeki dönemlerde de trabzonda yükselen milliyetciliği bastırmak için ufak hakem yardımlarıyla trabzon beklenenden de hızlı ligde yükselebilir, şaşırmamak lazım

İnebolu'daki limanın durumunu biliyorum.Ama senin dediğin gibi bu limanın bitmemesinin tek nedeni ilgisizlik olarak görmüyorum.Çünkü 1887 yılında bu limanın yapımı başladıktan sonra memleketin durumuna bakmak lazım.Onca savaşların ardından bu liman nasıl yapılacaktı?Balkan savaşları,Yemen cephesi,Kaflaslar,Kurtuluş savaşı keza 2.dünya savaşı ve ekmeğin karneye bağlandığı yıllar.
İnebolu kurtuluş savaşında Anadolu'ya deniz yolu ile gelen cephanenin sevkiyat yeri idi.Bu liman, o zamanki şartlarda çok önemli bir konumda idi.Ama şartlar bu limanın konumunun günümüzde çokta ekonomik olmadığını düşünüyorum.Bu liman bitse ülke ekonomisine ne faydası olacak?Bu limandan ne ihraç edeceğiz?Yanıbaşında Zonguldak ve Sinop doğal limanı var.Belki Zonguldakta kömür bulunmasaydı bu liman biterdi ama şimdi bu yatırım ölü gibi.Oysa İnebolular bu limanı hak ediyorlardı.İnebolulular ilçelerin girişine yiğit İnebolu'ya hoşgeldiniz tabelasını koydurmuşlardır.Kendileri İnebolu'nun ön kısmına yiğit koydurmak için meclise başvurduklarınıda biliyorum.
Şimdi bunları niye yazdım?Bu olup bitenlerden sonra Trabzon=ilgisizlik olacağına ya da bizi yanlızlığa mahkum edebileceklerini tahmin etmiyorum.Çünkü Trabzon'un konumu ile İnebolu'nun coğrafi olarak konumu bir değil.Havaalnı,Limanı,Üniversitesi ve İran'a ulaşılan Transit yol v.s.

Bana dersen ki ''yahu yıllardır zaten bu memleket siyasetçilerimizin ilgisizliğinden bu halde değilmi?'' Bende sana ''evet doğru söylüyorsun'' derim.İşte o zaman bende asıl bu soruyu Eyüp Aşık gibilerine sormak isterim.20 sene yanılmıyorsam mecliste Trabzon adına mebus olarak gitti.Gitti'de ne yaptı?Eğer bu zaman dilimi içerisinde Trabzon şampiyon olamadıysa adama sormazlarmı ''kardeşim sen onca senedir mebustun'da ne demeye bu takımı şampiyon yapmak için devletin kurumlarını kullanmadın?'' Öyle ya...Senin yapmadığın bir şeyi şimdiki siyasetçilerden neden istiyorsun?Bunun böyle olacağını göremedinmi?Hep kendilerine çalıştılar.Trabzonspor onların umrundamı?
Kendini aklamak için mahkemelerde hesap verdi.Hakkındaki davalarla uğraştı.Dertleri Trabzonspor olmadı hiç bir zaman
Şimdi bu nedir biliyormusunuz?İleriyi görmeyen politikacıların hegomonyasıdır.Trabzonun işsizlikten,ilgisizlikten ileride bunların başımıza gelebileceğini düşünemedilermi?

Futbolun bir afyon olduğunu ve Frankonun 3f formülünüde kabul ediyorum.Diyarbakırspor'un bu lige nasıl çıktığını ve de nasıl kaldığını da biliyorum ama devletin bu firine katılmıyorum.Aslında o iş birazda rahmetli Gaffar Okan ayesinde olmuştur.O şehit olduktan sonra kendisine böyle bir jest yapıldığını düşünüyorum.Diğer kısımlar biraz bu ülke için uçuk.Zira Diyarbakırspor ligde olduğu sürece bu ilde terör'e destek azaldımı?Taaa geçenlerde Fehan Şensoy orada bir oyunda ''kredi kartları malum terör örgütünden daha tehlikelidir'' deyince 300 kişilik salonn'un yarısı boşalmış!(terör örgütüne destek vermeyenleri tenzih ederim)Diyarbakırspor yüzünden gençler devletlerine daha fazlamı sarıldı?Tribünlerde faşist Trabzon diye bağırmadılarmı?Kürdistanın başkenti Diyarbakır denmedimi? malum örgüt ve lideri lehinde tribünde tezahürat yapmadılarmı?

ibzolist
25.01.2007, 11:40
milliyetin bugünkü yazısında ercan güven adlı köşe yazarının bu konuyla alakalı yazısını okumanızı tavsiye ediyorum ,,,yazının doğruluk payı yadsınamaz bence

maskeli61
25.01.2007, 11:45
bun un tek nedeni İŞSİZLİKTİR ve bu işsizlik sade trabzonda degil heryerde yani sen bunu düşünüp bunu hakkında yorum yapmıyosunda trabzondaki tek ilgi odagı olan TRABZONSPORUMUZA laf ediyosun yav senin dedigine bakardska o zamna TRABZONSPORUMUZ olmasaydı neler olurdu bumudur yani?? Ayrıva hergün olaylkar oluyomuş TRABZONDA yaa nerde olay olmuyo hergün büyültmeyin ve çamut at izi kalsın taktiginden vazgeçin bu halkı kışkırtmayın TRABZONLUYU kızdırmayın bu halkı bu şehri kazanmak istiyosanız yatırım yapın artık TRABZON VE TRABZONSPOR üzerindeki siyasi oyunları bırakın ve yatırım yapın bakalım o zman böyle olaylar olacakmı?? yoksa insanlar işiyle gücüylemni ilgilenecek....

Mehdi
25.01.2007, 11:46
http://www.milliyet.com.tr/sabitimg/06/gazete/yazar/ic/k_yguven.gif
Futbol dibe, şiddet tavana

2004'ten 2007'ye Trabzon:
Mc Donald's bombalandı...
Öğretim üyesi Dr. Cındık vuruldu.
Prof. Sadettin Güner oğlu ile birlikte öldürüldü.
Tayad üyelerine linç girişimi zor önlendi.
Doğulu işçilerin kahvesine molotof kokteyli atıldı.
Trabzon MHP il başkanlığına bomba bırakıldı.
Fatih ve Gökdeniz'in otomobilleri kurşunlandı.
Rahip Santoro cinayete kurban gitti.
Hırant Dink'i vuran genç de Trabzonluydu.
Ve yakalanan sanıkların hepsi futbolcuydu.
Diyeceksiniz ki, "çok doğal"... "Orası Trabzon. Balıkçılar da futbolcu, öğrenci de esnaf da memur da..."
Konumuz da bu ya...
2004'ten 2007'ye Trabzon'da futbol dibe vurdu, şiddet tavana.
Acaba aralarında nasıl bir etkileşim vardı?
Şimdi masaya yatırılan, Trabzon gençlerinin yaşadığı şiddet iklimi...
Futbolsuz beş cümlenin ard arda edilemediği Trabzon'da, futbolu göz ardı ederek iklim değişikliklerinin nedenleri anlaşılabilir mi?
Hayatı futbolla yaşayan Trabzonlu gençlerin, suç kariyerleri futboldan ne kadar nasiplendi acaba?
Gelin; hiçbir ekonomik, ideolojik, psikolojik faktörü yok saymadan, televizyon dizilerini, şer odaklarını, şiddet organizasyonlarını unutmadan, işsizlik, eğitimsizlik, çaresizlik unsurlarını hatırdan çıkarmadan bakalım futbolun şiddetteki izdüşümlerine...
* * *
En son 1983-84 sezonunda şampiyon olmuş Trabzonspor...
Ardından çöküş dönemi...
1990-95 yıllarındaki kupalar amorti.
1996'dan beri iki Türkiye Kupası dışında, bomboş şeref listesi.
Diyeceksiniz ki, "hiç kupa almayan, hatta lige bile çıkamayan illerdeki gençler ne yapsın".
Konumuz Trabzon... Trabzon'daki gençler...
Bu uşaklar, her türlü sevinci, kederi, deşarjı futbolda bulurlar. Herkes futbolu bilir, herkes oynar. Herkes konuşur.
Şampiyonluğun da tadını almışlar bir kere.
Hayatlarından futbolu çıkartırsanız, "abi"lerin emriyle eyleme kalkarlar.
* * *
Evet... Bir zamanlar her şeyin yerine futbolu koyan Trabzon, futbolun yerine bir şey koyamadı gençleri için.
O gençler ki, Trabzon'un 131 kulübünde top koşturup bir gün bordo mavili formayı giyme hayalleri kurarlardı.
Onu da yıktı Trabzonspor!
Alt yapıdan yükselip, ülke yıldızı olma devri geride kaldı epeydir. Ucuz, emeksiz, ithal futbolcu modası Trabzonspor'a kadar uzandı.
Bu arada, konuşacak futbolu kalmayan, oynayıp ulaşacak hedefi olmayan gençler ne yaptı?
1980'den beri "apolitik" ve "tüketici" nesiller yetiştirmek için kurgulanan düzende, memleket meseleleri hakkında düşüncelerini legal platforma aktarabilecekleri kanallar bulunmakta mıydı?
Futbol yoksa siyaset vardı...
Siyasetin yolu kapalıysa şiddet ne güne duruyordu?
* * *
Bakın Trabzon'dan bazı notlar aktarayım:
İnsanların işgücüne katılma oranı %58... Yani Trabzon'un yarısı işsiz.
Kişi başına gelirde Türkiye 45.'si.
17 ilçesiyle birlikte sahip olduğu stad sayısı 3...
3 tane de çim saha var.
1 yüzme havuzu, 1 atış poligonu.
Yılın sekiz 9 ayı yağmur yağan kentte sadece 5 spor salonu...
Ne yapar gençler Trabzon'da?
Devletin emirlerine verdiği Gençlik Merkezi mi!..
Hani şu Avni Aker Stadı maraton tribünü altındaki...
İştigal alanları halk oyunları, satranç, org çalma, bağlama... Kaç tane Trabzon genci faydalanıyor bu süper etkinliklerden biliyor musunuz?.. 221.
Gerisi kahvelerde "abi"lerinin rahle-i tedrisinden geçiyor veya internet salonlarında porno izleyip bomba yapma sanatını öğreniyor.
Futbolda bahsedilecek ne kaldı ki?
* * *
Trabzon'da iflas eden "gençlerin enerjisini spora kaydırmak" politikasıdır.
Onlara spor yapabilecekleri alt yapıyı veremiyoruz.
"Gidin seyirci olun" diyoruz.
Seyircisi oldukları futbol, seyredilemeyecek hale geldiğinde ne olacak?
Yıllardır "hakkımız yeniyor"dan başka yöneticilik vasfı gösteremeyen futbol adamları şiddet ve nefreti "Kurtlar Vadisi"nden daha az mı körüklüyor?
Sonra da diyoruz ki, "Avrupa Birliği'ne karşı odak, Diyarbakır'a alternatif yapmaya çalışıyorlar Trabzon'u"...
Malzeme ve koşullar bu kadar uygunken, kaçırana "dış mihrak" denmez doğrusu.

EmrahYalçınalp
25.01.2007, 13:07
Evet, bir tespit olarak Ercan Taner doğru söylemektedir. Ancak sunduğu öneri "çözüm" değildir. Biraz ağrı kesici mantığı ile hareket edilmiş bence. Yani ağrıyı kesebilirsiniz, ama taş hala böbrekte ise tedavi etmemişsiniz demektir. Enine sonunda yine -muhtemelen daha şiddetli- ağrıyacaktır. Spor bir rekreasyonel harekettir. Yani insanın kendini yenilemesini sağlar. Ancak "tatlı"dır, ana yemek değildir. Dünyanın hiç bir yerinde insanlar sporla uğraştıkları için hayatlarını kazanmazlar. Profesyonel istisnalarını hariç tutmak lazım tabi ki, o da konumuz değil. Yani, spor akşam işinden yorgun çıkmış bir adam için "süper" bir uğraştır, ruh sağlığı kazandırır, motive eder. Ama hepsi o.

Trabzon'da meşhur Papila yürüyüşünde mesai saati içinde 30 bin insan bir araya toplandı. Olacak iş mi? Ne işi var o kadar milletin o saatte Meydan'da?

Hasılı, doğrudur, spor faydalı bir şeydir ama -Oktay Sinanoğlu'nun "turizm" tanımında olduğu gibi- kekin üzerindeki pudra şekeridir. Asıl mesele ise "kek" eksikliğidir. Pudra şekeri insanların ağzını tatlandırabilir, açlıktan ölmeden uzun süre yaşamalarına yardımcı olabilir, ama sonuçta herkesin aç olduğu gerçeğini de değiştirmez. Aç adamdan da -herşey demek çok doğru olur mu bilmiyorum ama- en azından bir çok şey beklenir.

Badaloğlu
25.01.2007, 13:12
Emrahcığım, yukardaki yazıya istinaden yazdıysan;Ercan Güven demek istedin galiba...

Vkgz
25.01.2007, 16:20
Sayın ağaoğlu ve benzerleri antalyaya golf sahası, otel yapacagına şehrine fabrika açsaydı bunlar olmazdı bugun

EmrahYalçınalp
25.01.2007, 16:43
Emrahcığım, yukardaki yazıya istinaden yazdıysan;Ercan Güven demek istedin galiba...
Evet Ahmet abi, popüler kültür işte, ne yaparsın [utangaç smile] :)

Rutubet
25.01.2007, 16:56
inşallah bu konu geçen hafta bordomavi programına konuk olan Volkan Konak'ın söylediği kulvara gelmez.

Ne demişti hatırlayalım.

Volkan Konak : "Trabzon şehri Trabzonsporla anılmaya başlandığında biz kaybettik Trabzonu, Bu kadar sanat temeli olan şehir bunlardan vazgeçerse olacağı bu. e şampiyon olamadık, e iyi oldu sana"

özbalkesli
25.01.2007, 17:29
Mevcut iddia : Trabzonspor Şampiyon Olsa Çok Suç İşlenmezdi!

Bu da benim iddiam : Çok suç işlenmese Trabzonspor şampiyon olurdu!

İstanbul takımları Bizans oyunları ile her şeyi kendilerine yontmasalardı,

Ülke yöneticileri, spor yöneticileri, basın mensupları bu duruma çanak tutmasalardı, çarpıklık ve haksızlıkları görmezlikten gelmeselerdi,

Kodamanlar Trabzonluluk'dan ve Karadenizlilik'den gelen güçlerini kendi çıkarları için değil Trabzon, Karadeniz ve Türkiye'nin çıkarları için kullansalardı,

Trabzonspor şampiyon olurdu!

Hatta belki Bursaspor da olurdu, Ankaragücü de olurdu, Göztepe de olurdu.

KUTADGU
25.01.2007, 18:01
medyada afaki yorumlarla kendine yer edinmeye çalışan sözde aydın yazarları okuyunca bu forumda kalitenin ne kadar yüksek olduğunu bir kez daha anlıyoruz

teşekkürler bmn teşekkürler trabzon, teşekkürler trabzonsporlular

Jade
26.01.2007, 12:32
Biz kimseden şampiyonluk DİLENMİYORUZ...

Burçak
26.01.2007, 12:35
şampiyonlukla ne alakası var bu olanların. gereksiz sözler olmuş bunlar.

DOĞA SARAÇ
26.01.2007, 12:36
Saçmalamış :bayrak:

Vegas
26.01.2007, 12:43
Katiliyorum Eyup Asik'in gorusune.
Bicakci zamaninda sampiyonlugumuzu calanlara da selam ediyoirum.

ER Ramazan
26.01.2007, 19:55
ATATÜRK'ÜN TRABZON ve TRABZONLULARLA İLGİLİ SÖZLERİ

"Arkadaşlar, beş sene evvel ilk kez Samsun''a ayak bastığım zaman bana kalp kuvveti veren vatandaşlarımın en önünde Trabzonluların bulunduğunu asla unutmayacağım. Sakarya Büyük Savaş alanında Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanında gösterdikleri fedakarlıkların kıymetli hatırası daima dimağımda menkuş olarak kalacaktır. Bu vatan perver halka, o kahraman evlatlara sahip olan bu kıymetli memleketimizi bir Ermenistan çıkışyeri veya hayal edilen Pontus Krallığı ülkesi yapmak istek ve korkutmaları ne uğursuzdu! Şüphesiz o kabuslar sonsuzluğa dek hayal olmuştur. Efendiler, vatanın bütünlüğünü, özgürlük ve bağımsızlığını sağlayan, milletimizi Cumhuriyet idaresine kavuşturan devrimimiz ekonomik refah ve saadetimizi, medeniyet aleminde layık olduğumuz mevkide sağlayacaktır. Bu bol verimli, ahalisi zeki, müteşebbis, çalışkan olan Trabzon''umuzu az zamanda içerlere demir yolu ile bağlanmış, güzel bir rıhtım ve limanla donatılmış görmek, en seçkin amacımdır. Trabzon, Türk toplumunda Cumhuriyetin zengin, kuvvetli, duygulu çok önemli dayanma kaynaklarından biridir. Böyle bir Cumhuriyet şehri gelecekte gereken bütün bayındırlık ve gelişmeye sahip olacaktır. Sözlerime son verirken, muhterem Trabzonlulara sevgi ve saygılarımın, gösterdikleri samimi duyarlılıktan ötürü teşekkürlerimin iletilmesine aracı olmanızı dilerim."

Sevgili ATATÜRK, TRABZON şehrinin Cumhuriyet dönemindeki geleceği için neler yapılması gerektiğini açıklamış, ancak TRABZON şehrinden yetişen politikacılar ve yöneticiler ATATÜRK'ün isteklerini ne derece yerine getirmiş hep birlikte görüyoruz. Tabi bu durum yanlız bizim şehrimiz TRABZON 'la sınırlı değil.
ATATÜRK memleketimiz ve insanımız için cok güzel tespit yapmıs hatta cephede bizzat görmüş elbet herkez vatanını sever ama karadeniz insanı deli sever rumlukmuş ermenilikmiş hepsıne gereken cevap zamanında verilmiş ama kimsenin işine gelmemiş ne yazık

ER Ramazan
26.01.2007, 20:35
ercan güven güzel yazmış yanlış taraflarıda var ama genelde doğru ama olayları futboldaki kötü gidişata direk baglamamak gerek ekonomik durumu kötü olan birisine takımı şampiyonda olsa belli vaatlerle şiddet uygulatılabilir örneklerini görüyoruz ülkemizde.

smertkan
27.01.2007, 11:40
İnsanı yaşama bağlayan umut tur.elbetteki ilk sırada olmasada şampiyonluğu umut eden ona yaklaşan Trabzonspor taraftarına trabzona heyecanlı sevinçli günler yaşatacaktır.Buda şehrin havasını değiştirecektir.Evet etkendir ama asli çözüm elbette gençliği umutsuzluğa iten başta eğitim ki öss duvarı en önde gelir olmak üzere bir çok açmazın düzenlenmesi gençlerin yolunun aydınlatılması gerekir.

pacos_bill
27.01.2007, 13:16
Trabzon Türkiye'nin tamamına yakınında olduğu gibi devletin vermeden aldığı bir şehir oldu bugüne kadar. İnsanının vatan sevgisi sömürülerek, nasıl olsa ses çıkarmazlar deyip, sadece almaya uğradı devlet buralara. İşsizlik rakamları ortada, bir çok yerde de durum böyle ama nedense basında hiç göremedik bunları. Şimdi bu olanlar Trabzon'un sorunu diyerek işten sıyrılmaya çalışarak benzer olaylar yarın Burdur'da çıktığı zaman da Burdurspor üst lige yükselemedi ondan oldu bunlar mı diyecekler merak ediyorum.

Bu olayla birebir ilişkilendirmemekle beraber Ercan Güven'in aşağıdaki satırlarına birebir katılıyorum. Trabzonspor bugün futbolcu ithal ederek tüzüğüne aykırı bir yolda, başarısızlığa doğru ilerlemektedir.

O gençler ki, Trabzon'un 131 kulübünde top koşturup bir gün bordo mavili formayı giyme hayalleri kurarlardı.
Onu da yıktı Trabzonspor!
Alt yapıdan yükselip, ülke yıldızı olma devri geride kaldı epeydir. Ucuz, emeksiz, ithal futbolcu modası Trabzonspor'a kadar uzandı.

BOZOHAN
27.01.2007, 13:34
ne alakası var ya. gidip antalyaya istanbula yatırım yapacaklarına trabzona yapsaydılar bunlar olmazdı.

sefa_61
27.01.2007, 21:22
suçu bilmem ama trabzon 95-96 yılında şampiyon olsaydı bildiğim kadarıyla 4 kişi intehar etmez hala hayatta olurlardı...