PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Olaylı Fenerbahçe Antrenörü Alper Aşçı: Trabzonspor'un Tüm Futbolcuları Sakatlanacak

Teoman Karadeniz
07.11.2019, 22:10
Haliç Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Spor Yöneticiliği üzerine Yüksek Lisans yapıyorum. Ve sizlerle acı ama gerçek bir diyaloğu paylaşmak istiyorum.

''Sporda Performans Testleri'' dersimize Alper Aşçı giriyordu. Alper Aşçı ismi geçtiğimiz yıl ''Fenerbahçe'den olaylı şekilde kovulan 3 antrenör'' haberlerinden hatırlarsınız. Aykut Kocaman'ın yardımcılığını yapıyordu o dönem. Şuanda da Aykut Kocaman ile birlikte Konyaspor'u çalıştırıyorlar.

Bir derste Alper hocanın literatür üzerinden anlattığı konuları eleştirmiş ve Aykut Kocaman'ın taktik stratejisinin göze hoş gelmediğini söylemiştim. Sadece defans, alan daraltma, rakibin üzerine bozmaya yönelik bir taktik ve sadece maç içerisinde kaç kilometre koştuğuna bakılarak seçilen futbolculardan kurulu bir düzeni uygulamaya çalışırsak; Hagi, Alex ve Yattara gibi futbolun güzelliklerinden maruz kalırız demiştim.

Sohbetin devamında Alex'i Fenerbahçe'den gönderme sebeplerini de ''az koşması'' olarak yorumlamıştı.

''Sen hangi takımlısın?'' diye sordu ve ''Trabzonsporluyum'' dedim.
''Trabzonspor göze hoş gelen futbol oynuyor ancak antrenman prensiplerine aykırı bir performans sergiliyor çünkü koca bir sezonu oyunu 80 metreye yayarak oynayamazsınız, futbolcuların kas, kemik ve bağ yapısı bunu kaldırmaz'' demişti. ''Bakma! Trabzonspor şuan sadece tek kulvarda oynuyor, eğer ki UEFA vs.. gibi hafta içi maçları da olsaydı emin ol sezon bitmeden BÜTÜN OYUNCULARI SAKATLANIRDI'' dedi.

Ve Alper Aşçı bunu söyledikten bir hafta sonra Onazi'nin aşil tendonu koptu. O gün gelip bu yazıyı yazacaktım ancak kara haber getiren adam olmak istemedim. Onazi'nin ardından birkaç sakatlık daha gelmişti. Joao Pereira'nın ayak tarak kemikleri kırılmış, Abdulkadir Ömür de bir buçuk haftalık ufak bir sakatlık geçirmişti. Yine gelip buraya yazmak istedim ama vazgeçtim.

Sonra yine bir derste konusu açıldı ve Alper Aşçı; ''Bak ben sana demiştim'' diye konuyu hatırlattı ve ekledi: ''Seneye UEFA kupası oynayacaklar, sen o zaman gör sakatlıkları'' dedi. Ve şimdi durum ortada; neredeyse tüm as kadromuz sakatlandı.

Yani bu sakatlıkların hiçbiri tesadüf değil! Atletik Performans uzmanlarından tut da tüm kondisyoner, antrenör, masör ve doktorların bilgi eksikliğinden ve ihmalinden kaynaklanan sakatlıklar bunlar.

Tüm UEFA ve Lig maçlarına aynı kadro ile çıkmamız ve rotasyon yapmamız da Alper Aşçı'nın bu bahsettiklerini düşünen tek bir kişinin bile olmadığını gösteriyor. E malum ki Ünal Karaman'ın antrenman bilgisi de 1970-80'lerden kalma. Taktik bilgisinin olmadığı konusunda da hepimiz zaten hem fikiriz.

Yazıyı şöyle bitireyim; Ahmet Ağaoğlu'nu da Ünal Karaman'ı da çok seviyorum ve benim ömrü hayatımda Trabzonspor'un başında gördüğüm en iyi niyetli insanlardır. Ancak eksik kaldıkları bir yer var oda Antrenmanın bir BİLİM olması.

Anlayacağınız; Onazi'nin, Ekuban'ın, Ömür'ün dönmesini bekleyerek umutlanmayın; Sosa başta olmak üzere Pereira, Parmak, Wakaeme gibi isimlerin de bu furyaya ekleneceğini düşünüyorum.

Saygılar.

Karmam
07.11.2019, 22:24
Sen diyelim ki Ünal Karaman'sın. Düne kadar 1461'de oynayacak kapasitesi olmayan adamlarla kadronu doldurmuşlar. İş yapan herkesi satmışlar, o parayla borç düşürdük diye şov yapmışlar. Getirdikleri yabancıları toplasan Sosa'nın kramponunun bağcıkları etmiyor. Bir Sturridge var, o da oynamayı reddediyor. Hiçbir alternatifin olmayan pozisyonların var. Halı sahaya çıkarmayacağın adamlarla mecburen 18 çıkarıyorsun..fakat taraftar şampiyonluk bekliyor. İki seçeneğin var,

-Futbolcuları muhafaza eden bir oyun stili benimsersin, bir kısmı sakatlanmaz ama rotasyonda mecburen kötü oyuncuları oynatırsın. Kısacası kötü sonuçlar alırsın ve başarısız sonuçlardan sakatlığı ve kadro derinliğini sorumlu tutamazsın.

-Ne var ne yok oynatırsın, kısa vadede daha fazla puan toplarsın, kaybedince de bazı insanlar kadroya bakar, Ünal hoca ne yapsın der.

Sen ne yapardın, kendini mi yakardın, yoksa seni bu hale düşürenleri mi?

LağusKusteli
07.11.2019, 22:28
Blokların birbirinden uzak olmasının nedenini defansın arkasına atılan toplardan sürekli gol yememize karşı alınan önleme bağlıyorum. Hal böyle olunca da defansın önündeki tüm oyuncular daha çok koşmak zorunda kalıyor

erenslash
07.11.2019, 22:38
artık avrupadan-almanya ve ingiltereden kalifiye personel alma zamanı geldi ve geçiyor bile

mmert
08.11.2019, 00:00
Onazi.............. Ben sakatlığından hiçbir şey anlamadım
Abdüş............ Yoğun tempo ve kendi vücudu buna hazır değildi
Ekuban.......... Darbe
Parmak ........ Yoğun tempo, bu yaz kaslarına zaten çok yüklenmişti
Mikel ............ Zaten ne oynadı da sakatlansın
Sturridge ...... Kronik Sakat

Takımın bütün halinde hareket etmesinin, oyuncuların bireysel mesafelerini arttırdığı doğru. Hem oyuncu fizyolojisi için hem takım oyunu için negatif unsurlar bunlar.

Liverpool mesela henderson/Fabinho/Milner üçlüsüne keita yi eklediği zaman aksıyor. Orda ihtiyacı olan koşu direk pas. Evelemeden. Direkt oynamak istiyor çünkü. İleri üçlüsü ve hücuma katılan bekleri ona yetiyor.

Bizde bir düzen yok. Oyuncu grubumuz dağınık.
Ne zaman başarılıydık.
......Onazi-Sosa
Abdüş-Yusuf-Waka
............Roda

Yine takım boyu uzuyordu. Çünkü Roda utanmasa altı pasın köşesinde bekleyecek. Onazi de alıp topu taşıyacağımız yerde avarel uzun top atıp takımı 2ye bölüyordu.
Bu sene zaten sene başından olmak üzere ahmaklık yapıp Yusuf yerine adam almadık. 36'lık Mossoro bile 10 numarada dünya iş yapardı. Yusuf'un en iyi özelliği o alanın oyuncusu olmasıydı. Orayı oynamaya alışmıştı. Parmak zaten oranın adamı değil. Çevre kontrolü alan parselleme sıfır. Yusuf da zayıftı sadece 1 kişinin üstüne koşuyordu. Alana press sıfır.

Bizim büyük bir teknik ekip sorunumuz var aşikar. Takım çalışıyor ama bir bütün üzerine değil parça parça işleri çalışıyor. Bu Yaz level atlamanız gereken dönemdi. Yönetim sınıfta kaldı. 3-4 ekstra işinin ehli antrenörle sorunlarımız çözülebilirdi.

Yine beyinsiz insanların orda olması her zamanki gibi kulübün önündeki en büyük engel oldu.

Senin vurucu olduğun noktalar belliydi.

...........Uğurcan.................
Ji......xxx......xxx.....Novak
........Sosa.....xxx..........
Abdüş.....xxx.........Waka
................xxx.................

Senin oyununu taşıyan adamlar bunlardı. Tatava yapmadan mevkilerine katkı yapacak oyuncu alacaktın. Bu kadar basit.
Eksik olan antrenörlerini de toplayacaktın.

Göz göre göre yapılan yanlışlara, sadece parası olan öngörüsüz dangalaklara bu işler emanet ediliyor da bu kulüp zarar görüyor ona yanıyorum.

Ben de Albayrak grubuna gidip diyecem. Biraz yardımcı olun para verin krediyi ayarlayın kimseye de ses etmem. Herkesi de yalarım. Taraftara komiklikler yaparım.

Mehmet Fatih Yavuz
08.11.2019, 09:24
Düzenli olarak spor yapmadan önce 6 ay boyunca internet üzerinden sürekli olarak araştırmıştım.
Bu işin uzmanı falan değilim.
Sadece mühendislik eğitimi almış, analitik düşünebilen, sebep sonuç ilişkisini kurmaya çabalayan biri olarak...
Şu mevzudan yeni haberdar oluyorum ama hiç şaşırmıyorum.

Aynı şeyleri düşünüyorum bilmem kaç zamandır.

Tekrar söyleyeceğim, elmas-yakut var elimizde, verdik mermer ustasının eline.
O da kaba kaba yontuyor.

Fazlasını beklemeyin.

Blokların arkasına top kaçırmamak için savunmayı öne çıkarmama konusu var bir de!

Aklı olan kişi karşılaştırma yapar.
Savunmayı ileri çıkarmadığında, takım bütünlüğü ortadan kalkınca, rakip orta saha ve hücumcuları senin savunmanı tek sıra yakaladığında daha mı az pozisyon veriyorsun?

Elinde Hüseyin gibi süratli bir stoper var.
Tam bu oyunun adamı.
Ama odun gibi savunmayı kendi ceza sahandan ileri çıkarmayıp halt ettiğini zannediyorsun.

Bunu göremeyen bir kafanın, hatalarından ders çıkarıp düzelttiğine de inanmam.

1,5 senedir şunu toparlayamadı.

Bunun oyuncu kitlesi ile de ilgisi falan yok.

CEMEFKER
08.11.2019, 11:52
Güzel bir konu ve başlık olmuş. Daha önce başka başlıklarda Muhsin Ertuğral'ın İBB maçımız öncesi Aspor'da sakatlıklar üzerine yaptığı konuşmada: " Algı oluşturmak istemem (çok sakatlanan klüplerden, yani bizden bahsedip, eleştiriyor) ama Alman Leipzig takımında futbolcular antrenmana çıkmadan önce tükürük, idrar örneği verir...."

Yani futbolcunun verdiği bu numuneler onun nasıl şekilde antrenman programına dahil olması gerektiğini anlatmak istedi. Biz ise hala takım yeterli değil, mecburuz...vb. gibi işi Allah'a havale eden (İşimiz elbette Allah'a bağlı ama akıl diye birşey vermiş bizlere) bilimden fazlaca uzak, kaderci bir anlayış. Yazık valla. Emeklere yazık.

Birşeyi yaparken diğer şeyi yapamıyor veya yıkıyoruz. Ünal Karaman ve Başkan çok iyi niyetli, son yıllardaki en başarılı ekip. Ama hep birşeyler eksik kalıyor.

nbay
08.11.2019, 12:15
ünal hoca'nın antreman teknikleri 70-80'lerden kalma derken bunu nerden biliyoruz ? antremanlarını takip ettiniz mi ya da takip edenlerin yorumlarından mı yola çıkıyorsunuz ?
ünal hocanın ekibinde 2 kişi var akademik kariyerleri olan . ikisi de yardımcı doçent .
şimdi bu adamların oldukları yerde 70-80'lerden kalma teknikler uygulanıyor olabilir mi ? pek sanmıyorum .
kaldı ki yaşanan sakatlıkların bir kısmı darbeye bağlı sakatlıklar , buna hangi antreman tekniği mani olabilir bilemiyorum .

A. Aydın
08.11.2019, 12:23
ünal hoca'nın antreman teknikleri 70-80'lerden kalma derken bunu nerden biliyoruz ? antremanlarını takip ettiniz mi ya da takip edenlerin yorumlarından mı yola çıkıyorsunuz ?
ünal hocanın ekibinde 2 kişi var akademik kariyerleri olan . ikisi de yardımcı doçent .
şimdi bu adamların oldukları yerde 70-80'lerden kalma teknikler uygulanıyor olabilir mi ? pek sanmıyorum .
kaldı ki yaşanan sakatlıkların bir kısmı darbeye bağlı sakatlıklar , buna hangi antreman tekniği mani olabilir bilemiyorum .
Universitede okurken muhendislik bolumunun hocalari 1980 den kalma kendi notlari uzerinden bize ders anlatiyordu. Adamlar 20 30 yil ayni seyleri anlatiyorlar. Hic mi teknoloji gelismiyor. Akademik demek benim icim arti bir ozellik degil. Burasi turkiye.

lazibere
08.11.2019, 13:06
Hiç Unutmam

Akçaabat ligde düşmeme maçına çıkmıştı ve rakip, Rizespor

Akçaabat maçı kazandı ve ligde kalma adına iyi bir puan aldı

maçtan sonra O zaman AKÇAABAT'IN KALECİSİ

METİN AKTAŞ'A microfon uzattılar

''' Bügün kazandığımız için mutluyuz, Rizesporlu arkadaşlar da pek sıkmadılar......'''

Bu kafa TRABZONSPOR da Antrenör ??

FUTBOL bilimsel olarak değerlendirilmezse sonuçlar kaçınılmazdır. Fiziksel yüklemeler v.s hepsi profesyonelce olmalıdır. Çıkın aslanlarım demekle olmaz. Kopartırsın bağları yatarsın ... O bakımdan Trabzonspor teknik ekibinin ve Sağlık ekibinin yetersiz olduğunu her zaman düşünmüşümdür..

Mehmet Fatih Yavuz
08.11.2019, 13:12
Türkiye'nin en büyük eksikliği teorik akademik eğitimi pratik sanayi üretimi ile bütünleştirmemiş olması.
Bunu en iyi yapan Amerika ve Çin.
Dünyanın üretim devleri zaten bunlar.

Akademik kariyer yapmak, pratikte ortaya çıkmış yeni teknolojik pratiklerden haberdar olmak anlamına gelmiyor.

Ben uzatmalı okudum üniversiteyi, kodlama dersi dışında okuduğum derslerin neredeyse tamamı 10 sene önce okuyan halamın oğlu ile aynıydı.
Hatta onun kitaplarını bile kullanabildim.

Üniversite ve akademi teoridir.
Gereklidir.
Ama yeterli bir referans olamaz.

Büyük ihtimalle Avrupa'nın orta üstü bölgesindeki daha düşük bütçeli bir birinci lig takımının sağlık ekibi bizim ekipten daha modern donanıma sahiptir.
Sebebi temel eğitim eksiklikleri değil.
Benzer eğitimi alıyoruz.
Belki de daha iyi temel eğitim alıyoruz. Bilmiyorum.

Ama güncel pratikte öndeler.
Bunu reddederek bir yere varamayız.

BlackPanther
08.11.2019, 14:18
Sen diyelim ki Ünal Karaman'sın. Düne kadar 1461'de oynayacak kapasitesi olmayan adamlarla kadronu doldurmuşlar. İş yapan herkesi satmışlar, o parayla borç düşürdük diye şov yapmışlar. Getirdikleri yabancıları toplasan Sosa'nın kramponunun bağcıkları etmiyor. Bir Sturridge var, o da oynamayı reddediyor. Hiçbir alternatifin olmayan pozisyonların var. Halı sahaya çıkarmayacağın adamlarla mecburen 18 çıkarıyorsun..fakat taraftar şampiyonluk bekliyor. İki seçeneğin var,

-Futbolcuları muhafaza eden bir oyun stili benimsersin, bir kısmı sakatlanmaz ama rotasyonda mecburen kötü oyuncuları oynatırsın. Kısacası kötü sonuçlar alırsın ve başarısız sonuçlardan sakatlığı ve kadro derinliğini sorumlu tutamazsın.

-Ne var ne yok oynatırsın, kısa vadede daha fazla puan toplarsın, kaybedince de bazı insanlar kadroya bakar, Ünal hoca ne yapsın der.

Sen ne yapardın, kendini mi yakardın, yoksa seni bu hale düşürenleri mi?

Mükemmel bir yazı. Ben Ünal Karaman olsam Ağaoğlunu yakardım. Kendimi neden yakayım.

BlackPanther
08.11.2019, 14:20
artık avrupadan-almanya ve ingiltereden kalifiye personel alma zamanı geldi ve geçiyor bile

Evet. Geç bile kaldık

BlackPanther
08.11.2019, 14:29

Antrenmanları takip edenler Ünal Karamanın fizik be kondisyon bölümünü fizikciye ve kondisyonere bırakıyor.

Bu izlenim antrenman videolarındada gözüküyor.

İşte bu ekibi kim getirdi? Bu ekibin bir kere yabancı dili bile yok. Yabancı dili olmayan bu ekip avrupada eğitim almamış veya ileri teknolojiyi öğrenmemiştir.

Bu şekilde biz nasıl avrupaya ayak uyduralım?

Sonuç ortada. Bu ekip derhal değişmeli ve yerine avrupadan işin uzmanları getirilmeli.

oksoholu
08.11.2019, 14:42
Arkadaşlar ortaya bir tez atıyorsunuz ama karşı tarafın buna cevap şansı yok

Klasik bir bakış açısı ile Ünal hoca 90 lı yılların antrenman programını biliyor bu iş bilim haline geldi sakatlanmalar bu yüzden deyip kapatıyorsunuz

Bir antrenörün bu dediklerini bilmesine imkan yok ilmini görmüş olması lazım ama bu takımın kondisyonerleri var bunlarda mı bu işten habersiz yani kendilerini hiç geliştirmediler mi adamları tanımıyoruz sonuça bakıp değerlendiriyoruz bu tür sakatlıklar her takımda oluyor ki bizimkilerin çoğu antrenman kırığı veya maç zedelenmesi
Yine Ünalın ağzından duyduk Sturidge yükleme yapamıyoruz böyle maçlarda oynatarak açmaya çalışıyoruz bu bilimsel gelmedi mi muhtemelen kondisyonerler test etti ve yükleme yapamayacağını söylemişler bu işlerde böyle olur

bende bu işin bilimsel olduğuna kaniyim ama bu bilim çok uzakta değil internet çağında yaşıyoruz insan bilmediğini sorarak öğrenebiliyor zor değil dişçim bile bir kanal konusunda karar veremedi arkadaşlarla paylaşacam belki birinin güzel bir fikri olur diyor çok hoşuma gitti dışa açık bir doktor diye düşünüyorum tecrübe çok şeydir iyi bilirim

Ünal hocanın iyi bir taktik ustası olmadığı konusunu konuşurum sabaha kadar ama bu tür konular bu adamlara haksızlık hata yaparlar mı mutlaka bu insanlar kendi aralarında konuşuyorlardır ve tecrübelerini birbirlerine aktarıyorlardır ayrıca her hocanın farklı bir tarzı vardır Ersun sene başında iyi yükleme yapar sene başında takımları zımba gibidir sonra dökülürler bu bilinen bir olgudur Aykutun ki ise tamamen taktikseldir Fatihin motivasyondur kondisyonerler nasıl bir mal istediğine göre hareket ederler örneğin 34 hafta 6 mı istersin yoksa 20 hafta 8 son 10 hafta 4 mü vs.

Trapezunda
08.11.2019, 15:07
Simdi Mustafa Resit Akcay desem ne dersiniz? Illa ki Ünal Hocayi kapinin önüne koymaya gerek yok, ama ikisi beraber güzel bir yeni Teknik ekip kursa?

Vkgz
08.11.2019, 16:44
Ünal Karaman çağ dışı sistemlerle çalışıyor demekki

Mi MIX 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

My
08.11.2019, 20:26
Hiç Unutmam

Akçaabat ligde düşmeme maçına çıkmıştı ve rakip, Rizespor

Akçaabat maçı kazandı ve ligde kalma adına iyi bir puan aldı

maçtan sonra O zaman AKÇAABAT'IN KALECİSİ

METİN AKTAŞ'A microfon uzattılar

''' Bügün kazandığımız için mutluyuz, Rizesporlu arkadaşlar da pek sıkmadılar......'''

Bu kafa TRABZONSPOR da Antrenör ??

FUTBOL bilimsel olarak değerlendirilmezse sonuçlar kaçınılmazdır. Fiziksel yüklemeler v.s hepsi profesyonelce olmalıdır. Çıkın aslanlarım demekle olmaz. Kopartırsın bağları yatarsın ... O bakımdan Trabzonspor teknik ekibinin ve Sağlık ekibinin yetersiz olduğunu her zaman düşünmüşümdür..Bu gene bir şey değil. Dansöz kıyafetiyle gazeteciye yakalndığını hatırlayanınız var mı :) fanatik fenerli arkadaşımın dilinden kurtulamamıştım.

mete61bordomavi
09.11.2019, 16:52
Başlık çok doğru ve yararlı olmuş. Yıllardır burada anlata anlata bana da gına geldi artık.
Modern ve güncel futbol anlayışında, bloklar arasında mesafe uzun olamaz! Bu hem pas yapmayı zorlaştırır hem de topu rakipten kapmayı zorlaştırır. Ayrıca böyle bir durumda kontraya da çıkamazsın. Ben her zaman Trabzonspor'un pas oyunu oynamasını gerektiğini savunuyorum.
Günümüz anlayışında topa sahip olabilmek çok önemlidir.

Mesafe uzak oynayacaksan, Ronaldo, Ribery, Robben tarzı oyuncularla bunu yapabilirsin, ki böyle topçuların yok.
Futbol aslında bu anlamda bir bilek güreşine benziyor. Kendi bileğin kendi tarafındaki zemine yakınken dayanması daha zordur. O yüzden futbolumuzu rakip sahada oynamayı adet haline getirmeliyiz.
Rakibi önce moralmen çökertmeli sonra da fişini çekmeliyiz.

A. Aydın
15.11.2019, 13:23
Novak ve yusuf sarida sakat.
Sakat olduklari da milli takim kampinda belli oldu.
Unal hoca haric butun profesyoneller degismeli.
40 yillik malzemeciyi masör yapmisligimiz var.
Saglik ekibinden, antrenorlere ve teknik taktik hersey gozden gecirilmeli.
Bu kadar amatorluk alt liglerde olmaz.

DeAgLeMaNyAq
15.11.2019, 13:35
Novak ve yusuf sarida sakat.
Sakat olduklari da milli takim kampinda belli oldu.
Unal hoca haric butun profesyoneller degismeli.
40 yillik malzemeciyi masör yapmisligimiz var.
Saglik ekibinden, antrenorlere ve teknik taktik hersey gozden gecirilmeli.
Bu kadar amatorluk alt liglerde olmaz.

Yusuf'u bilemiyorum ama Novak darbeden sakatlandı ki adam daha dün maç kadrosundaydı. Bizdeyken sakat oldukları belli olsaydı, kampın ilk gününde kadrodan çıkarılırdı. Ama geçmişin vukuatlarından dolayı, haklı olarak her sakatlıkta hedef alınıyorlar...

Uğur KÜÇÜK
15.11.2019, 13:53
Yusuf'u bilemiyorum ama Novak darbeden sakatlandı ki adam daha dün maç kadrosundaydı. Bizdeyken sakat oldukları belli olsaydı, kampın ilk gününde kadrodan çıkarılırdı. Ama geçmişin vukuatlarından dolayı, haklı olarak her sakatlıkta hedef alınıyorlar...Bence de, hem Yusuf, hem de Novak bu kez sakat olarak gonderilmedi milli takimlara.
Iki oyuncuda son macta forma giydi ve iki oyuncuda milli takim antrenmaninda sakatlandi.
Cunku her ikisi de, milli takimlarina gittikleri zaman degil, 4 gun sonra kadrodan cikarildi.

Bu sakatlik sorunu sadece ne antrenman metodlarinda, ne de saglik ekibinde ( ki saglik ekibinin en cok elestirilmesinin sebebi, giden oyuncunun geri donmuyor olmasi olmali bence )

Su soruyu da sormak lazim.
Takimda Sosa haric, profesyonel bir sporcu gibi yasayip, kendi vucudunu sakatlik belasindan korumaya yonelik yasamini surduren kac oyuncu daha var ?

Belki birkac tane daha..

Bana gore..

Adimiz Trabzonspor ama her yandan amatorluk akiyor su takimda son 4-5 yildir.

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

alptug_kd
15.11.2019, 13:54
barış yurduseven@barisssn
Trabzonspor’da geçmişe dönük bir sağlık skandalı daha!!!Scout ekibinin sakat sakat ısrarla Eskişehirspor’dan transfer ettirdiği hatta Mehmet Özcan’ı beğenmeyip aldırdığı Fıratcan’ın yapılan yanlış ameliyatlar sonucunda futbol hayatının bitme noktasına geldiği iddia ediliyor...

abdllh.29
15.11.2019, 14:13
Benim düşüncem yazı yanlış olmuş geçen sene pereira sakatlıgı kırıkla alakalı durumdu abdulkadir ömürün sakatlıgı dediğinize uyabili neova pereira bunların sakatlıkları hatta onazinin sakatlığıda dahil yazıya uymuyor. Bu sene yine ekubanın sakatlıgı kırık adele sakatlıgı kas yırtılması olarak novak su anda milli takımda sakatlandı galiba obi mikel ve sturridge sezon basında geldiler zaten bizimle cok fazla zaman geçirmediler.
futbolcuların sakatlıklarını iyi analiz edersek yazılan yazıya kişinin dediğiyle çokta bağlantılı olmadıgını düşünüyorum.

Teoman Karadeniz
15.11.2019, 15:14
"Darbeye bağlı sakatlık" kavramına bir açıklık getirmek gerekiyor.

Novak da bu başlıkta anlatılan sakatlar kervanına katıldı. Ve kulüp doktorlarının, basına; "adalesinde darbe aldı sakatlandı" şeklinde açıklama yapması, Anatomi'den zerre anlamayan spor medyasının da haberi bu şekilde yapması, doğal olarak Anatomi'den anlamayan halkın da buna inanması...

Hem futbol oynadım, hem spor Akademisi okudum, hem spor gazeteciliği üzerine uzmanlık okudum, hem de yıllardır sakatlıklar üzerine antrenörlük yapıyorum. Ve tüm bunların toplamında söyleyebilirim ki; enayi yerine koyuluyoruz.

Novak'a "Soleus kasında yırtık" teşhisi koyulmuş. Bir önceki lig maçında da Hamstring kası ağrısı sebebiyle oynamamıştı.
Hamstring, kalçanın altından dize kadar uzanan sığır kuvvetinde bir kas.
Soleus ise diz arkasından topuğa uzanan küçük bir kas.

Hamstring' in darbe ile sakatlanması için araba çarpması lazım. Soleus'un "darbe" ile yırtılması için motorsiklet çarpması yeter. Ama Soleus kasıma motorsiklet çarpmış ve o kası yırtmışsa, hemen yanındaki Tbia (kaval) kemiğini de kırması gerekir.

Kas, darbeyle yırtılmaz; aşırı yüklenme veya ani esneme ile yırtılır. Yanlış antrenman yüklemesi, fazla müsabakaya çıkma, az dinlenme, yanlış beslenme, alkol gibi faktörleri doğru yönetemeyip de müsabaka sırasındaki çarpışmalarda "gün yüzüne çıkan" sakatlıklar "valla biz bişi yapmadık, darbeye bağlı" diyerek insanlar kandırılamaz.

Hani çocukken süt dişleriniz böyle sallanır sallanır da artık en son bir parmak darbesiyle düşürürdük. Şimdi o diş darbeye bağlı mı düşmüş oluyor yoksa zamanla çürüye çürüye sallaya sallaya mı? Bu da işte o misal.

Bu kaslar, tendonlar, kemikler niye darbeye dayanamıyor ayrıca? Sadece bizim futbolcularımız mı darbe alıyor ayrıca?

My
15.11.2019, 21:14
https://i.postimg.cc/fRbwPyFv/Screenshot-2019-11-15-S-per-Lig-11-Hafta-Trabzonspor-1-0-Aytem.png

ozturk
16.11.2019, 10:32
Adam haklı çıktı.

Oğuzhan Fidan
16.11.2019, 10:43
biraz daha dikkatli olmak ve uzmanlardan yardım almamız gerekir durum böyleyse göz göre göre bu iş gitmez böyle.. düzeltilmesi gereken şeyler var. sağlık ve antrenman personelinde

Oğuz ZEYTİN
16.11.2019, 12:12
Teknik kadroda akademik unvan sahibi iki BESYO ve bir fitness hocası var. Onların bu konu hakkındaki tespit ve değerlendirmelerini öğrenme fırsatımız olsa keşke.

halilaziz61
16.11.2019, 13:19
Haliç Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde Spor Yöneticiliği üzerine Yüksek Lisans yapıyorum. Ve sizlerle acı ama gerçek bir diyaloğu paylaşmak istiyorum.

''Sporda Performans Testleri'' dersimize Alper Aşçı giriyordu. Alper Aşçı ismi geçtiğimiz yıl ''Fenerbahçe'den olaylı şekilde kovulan 3 antrenör'' haberlerinden hatırlarsınız. Aykut Kocaman'ın yardımcılığını yapıyordu o dönem. Şuanda da Aykut Kocaman ile birlikte Konyaspor'u çalıştırıyorlar.

Bir derste Alper hocanın literatür üzerinden anlattığı konuları eleştirmiş ve Aykut Kocaman'ın taktik stratejisinin göze hoş gelmediğini söylemiştim. Sadece defans, alan daraltma, rakibin üzerine bozmaya yönelik bir taktik ve sadece maç içerisinde kaç kilometre koştuğuna bakılarak seçilen futbolculardan kurulu bir düzeni uygulamaya çalışırsak; Hagi, Alex ve Yattara gibi futbolun güzelliklerinden maruz kalırız demiştim.

Sohbetin devamında Alex'i Fenerbahçe'den gönderme sebeplerini de ''az koşması'' olarak yorumlamıştı.

''Trabzonspor göze hoş gelen futbol oynuyor ancak antrenman prensiplerine aykırı bir performans sergiliyor çünkü koca bir sezonu oyunu 80 metreye yayarak oynayamazsınız, futbolcuların kas, kemik ve bağ yapısı bunu kaldırmaz'' demişti. ''Bakma! Trabzonspor şuan sadece tek kulvarda oynuyor, eğer ki UEFA vs.. gibi hafta içi maçları da olsaydı emin ol sezon bitmeden BÜTÜN OYUNCULARI SAKATLANIRDI'' dedi.

Ve Alper Aşçı bunu söyledikten bir hafta sonra Onazi'nin aşil tendonu koptu. O gün gelip bu yazıyı yazacaktım ancak kara haber getiren adam olmak istemedim. Onazi'nin ardından birkaç sakatlık daha gelmişti. Joao Pereira'nın ayak tarak kemikleri kırılmış, Abdulkadir Ömür de bir buçuk haftalık ufak bir sakatlık geçirmişti. Yine gelip buraya yazmak istedim ama vazgeçtim.

Sonra yine bir derste konusu açıldı ve Alper Aşçı; ''Bak ben sana demiştim'' diye konuyu hatırlattı ve ekledi: ''Seneye UEFA kupası oynayacaklar, sen o zaman gör sakatlıkları'' dedi. Ve şimdi durum ortada; neredeyse tüm as kadromuz sakatlandı.

Yani bu sakatlıkların hiçbiri tesadüf değil! Atletik Performans uzmanlarından tut da tüm kondisyoner, antrenör, masör ve doktorların bilgi eksikliğinden ve ihmalinden kaynaklanan sakatlıklar bunlar.

Tüm UEFA ve Lig maçlarına aynı kadro ile çıkmamız ve rotasyon yapmamız da Alper Aşçı'nın bu bahsettiklerini düşünen tek bir kişinin bile olmadığını gösteriyor. E malum ki Ünal Karaman'ın antrenman bilgisi de 1970-80'lerden kalma. Taktik bilgisinin olmadığı konusunda da hepimiz zaten hem fikiriz.

Yazıyı şöyle bitireyim; Ahmet Ağaoğlu'nu da Ünal Karaman'ı da çok seviyorum ve benim ömrü hayatımda Trabzonspor'un başında gördüğüm en iyi niyetli insanlardır. Ancak eksik kaldıkları bir yer var oda Antrenmanın bir BİLİM olması.

Anlayacağınız; Onazi'nin, Ekuban'ın, Ömür'ün dönmesini bekleyerek umutlanmayın; Sosa başta olmak üzere Pereira, Parmak, Wakaeme gibi isimlerin de bu furyaya ekleneceğini düşünüyorum.

Saygılar.

Madem Alper aşçı haklı soru
O zaman herhangi bir İngiliz takımı aynı kadroyla nasıl ard arda üst düzey fizik gücü maçlar çıkarıyor.

Bana söylemleri mantıklı gelmedi açıkçası.
Bizimki sakatlaniyor ama üst düzey yüksek fizik gerektiren maçlara çıkan diğer takımlar sakatlanmiyor
Bunun tek açıklamasi 80 metreye yayayarak futbol oynama olamaz çünkü pek çok kaliteli takım aynı tarz oynuyor onlarda bir sorun yok.

Yiğit Gayretli
16.11.2019, 22:54
Bir kemiği yanlış idmanla daha kırılgan yapmak ne kadar mümkün bilmiyorum. Ya da bir menisküsü yırtılmak için daha müsait hale getirmek...

Ama örnek vermek gerekirse Novak'ın son sakatlığının bizden kaynaklanmadığını biliyorum. Milli takımda salı günü yaptıkları idmanda tüm oyunculara, ne durumda olduklarına bakmaksızın komando eğitimi gibi yükleme idmanı yaptırılmış. Bu Novak'ın kendi beyanı. Orada sakatlandığını söylüyor ve milli takım antrenörlerine çok kızgın.

Diğer yandan kafa kurcalayan Mikel meselesi de var. Adam iyileşti döndü ama biz sakatlığının ne olduğunu hala bilemiyoruz.

Genel anlamda Alper Aşçı'nın yaptığı şey biraz toto oynamak gibi. Geçen sene Onazi ve Sosa'nın zaten sakat sakat oynadığı ve risklere rağmen zorladığını biliyorduk. Özellikle Onazi tabiri caizse inadına ve ısrarla oynuyordu. Pamuk ipliğine bağlı olmasına rağmen devam etti ve aşilini kopardı. Genel olarak ne düzeyde profesyonel olduğunu da görüyoruz zaten.

hakankurt1967
17.11.2019, 00:25
Sene başından beri avrupa ve lig maçları dahil çok fazla rotasyona gidemedik. Akabinde yaşanan sakatlıklar ve eksiklikler puan kayıplarına sebep oldu.

Burada suçu sağlık ekibine mi yazarız, başkana mı hocaya mı?

Fanatik34
17.11.2019, 01:18
Ünalcilar bu basliga cok kizacak!

90 li yillarin futbolunu, günümüz sartlarina göre oynamaya calisirsan, bu sorunlar kacinilmazdir. Bunun icin Uzman olmaya da gerek yok. Hadi böyle oynatiyorsun, bari Oyunculari rotasyonda kullanmayi bileceksin..o da yok!

S

Hele diyorlar ya, bu kadar sakat baska takimlarda olsa..sen önce kendi takimina bak! MRA ve Halilhodzic´in hangi kadrolarla Avrupa´da basari yakaladiklarina bir bakin, ligte sabir gösterilmedigi icin bugün sampiyonluk sayimiz hala daha sekizde...

mmert
17.11.2019, 01:36
Sakatlıklardan sadece Abdüş ve Yusuf Sarı doktor hatası.

Darbeye bağlı olanlara zaten yapacak bir şey yok.

Diğerleri de yanlış hazırlık, eksik rehabilitasyon vs.

Şu an Sturridge ve Mikel yerine, Doğru bir 6 numara ve Doğru bir 10 numara alınsaydı. Tek kaybımız Abdüş olurdu.

*Mikel hazır gelmedi.
*Stu hazır gelmedi.
*Onazi hematolojik problemi vardı zaten. Yaşar hoca açıkladı malzemeye karşı reaksiyon gelişmiş vs.
*Ekuban darbeye bağlı zaten as oyuncu değildi.
*Parmak fiziksel olarak yazın belli ki çalışmış ancak bu profesyonel olmayan bir hazırlık olabilir. Bu sene epey hantaldı. Aşırı yüklenmiş kaslara hafızasında olmayan bir tempo eklenince ben de bekliyordum bi yerde. Kendisi de vekaleten ordaydı.

Abdüş'ün üzerine titrenmemesinin, zaten sakatlık sıkıntısı olan adamın hele ki takımının en değerlisi kulübünün borcunun yarısını kapatacak adamın tek bir doktorun gözetiminde olması zaten kabul edilebilir değil.

Mevcut durum bariz bir şekilde yönetim hatasıdır. Eğer doğru transferler yapılsaydı bugün bunlara hayıflanmıyor olurduk.

Oynamayan adamlar aldık, oyun düzeninin eksiğini tamamlayacak adam almadık. Bugünki durumun 1 numaralı sorumlusu yönetimdir.

Daha önce de söylemiştim. Kulüp doktoru dediğimiz adam sakatlanan oyuncuyu ameliyat etmez. Öyle bir görevi olmaz. Bir kulüp de bünyesinde öyle bir personel barındırmaz. Kulüp doktoru mevcut durumu değerlendirip önlem alır, sakatlıktan şüphe eder, yönlendirir, rehabilitasyon sürecini yönetir. Bunaların hepsini de Kondisyoner, Fizyoterapist, Diyetisyen gibi personelle birlikte yürütür. Kulüp doktoru her zaman şüpheci olmalı poliklinik doktoru gibi davranamaz. Çünkü hitap ettiği popülasyon sürekli sakatlığa yatkın yapıya sahip. Bu tip durumlarda da tanı görüntüleme yöntemi + Klinik şikayetle konur. Cerrahı gerektirip gerektirmediğine tek bir kişi değil bir ekip karar verir. Bu kararı verecek kişi de kulüp doktoru değil o konunun cerrahi uzmanıdır.

Abdüş'ün menisküsleri zaten sorunluydu. Buna uygun yönetilmeyen süreç, alınmayan önlem ve doktorun özensizliği hatadır.

Bu hocamızın söylediği teorikte doğru ama Trabzonspor'um gerçekleriyle tam olarak bağdaşmıyor. Bağdaştığı yerde de doğru şekilde bağ kurulmuyor mevcut durumla.

Eksik var mı kesinlikle. Sakatlıklarda aşırı yüklenmenin etkisi var mı yadsınamaz şekilde evet. Temel sorun bunlar değil ama. Temel sorun yanlış transfer nedeniyle eksik kalan takım. Net.

Eğer 6 ve 10 numaraya zamanında transfer yapılsaydı : Sosa daha rahat edecekti, Parmak kaldıramayacağı bir sürece girmeyecekti, Ekuban/Abdüş daha az yorrulacaktı ve daha çok dinlendirilecekti, novak ve İp rotasyona girecekti. Takım boyu daha derli toplu olacaktı. İstenilen oyun daha iyi oynanacaktı. 1+1=2

Dawsofield
17.11.2019, 06:49
yoğun bir bilgi kirliliği var..

geçen gün karşıma çıkan bir röportajı paylaşayım: https://www.youtube.com/watch?v=HL6wYLL8MUE

yattara ile yapılmış bir sohbet. eylül 2019'da yüklenmiş video. şimdi bizim çılgın gineli'nin aşırı güvenilir olduğunu falan savunmuyorum ama 04:30'dan itibaren dinleyebilirsiniz, sakatlık sürecine dair bir şeyler söylüyor.

özellikle 6. dakikada enteresan bir açıklama var. bir ara bileğinin sakatlandığını fakat dönemin teknik direktörü ünal karaman'ın (başkasıyla karıştırıyor da olabilir, ünal karamanın takımı çalıştırdığı başka bir dönem varsa hatırlayanlar yazsın ben bilmiyorum) kendisini zorla oynattığını ameliyat olmasına izin vermediğini söylüyor.

aslında videoyu izleyeli baya oldu, bunu ünal hocanın başlığında paylaşacaktım ama vazgeçtim.

ünal karaman'ı da ağaoğlu'nu da seviyorum, takımı yönettiklerini görmekten memnunum.

ama sakatlıklar kervanıydı, şanssızlıktı diyerek geçiştirilmemeli bu hadiseler. abdülkadir malatya maçını sakatlanıp yarıda bırakıyor. daha sezonun başında haftada iki üç maç doksan dakika sahada koşturuyor, malatya maçında en son artık sakatlanıp gol de attığı maçı yarıda bırakıp çıkıyor. sonra 3-1'lik deplasman avantajımızın olduğu aek maçına, sakatlanıp yarıda bıraktığı maçtan birkaç gün sonra tekrar 11 de başlıyor. e niye bu maçta oynar çocuk ya yazık günah değil mi. üstüne bir de doktor faciası, hop yarım sezonu heba oldu. aynı aek maçında hücum hattı bilmem kaçıncı doksan dakikalarını oynarken rotasyon STOPER bölgesinde yapıldı, iki sol ayaklı stoper tandemi hatayı doğurdu az daha tur da gidiyordu.

geçen sezon.. onazi sakat sakat oynamak istiyor, efendim arkadaşlar fedakarlık yapıyor vs... zorlayıp zorlayıp aşili koparttı adam ya, sakat sakat oynamak ne demek?

bu sezon prag maçında stadda wakayeme'nin kanadındaydım. sürekli baldırını tutuyor bir nevi sekerek oynuyordu adam. o son dakikalarda şov yapıp penaltı kaçırdığı maç. o gün bugündür 11 çıkmaya devam ediyor.

kulüp etraflı bilgilendirmeler de yapmıyor sakatlıklar hakkında. mikel'e ne oldu mesela ya? sakatlığı neydi nasıl düzeldi varsa bilen aydınlatsın. tedbiren 1 ay oynamadı adam, tam da adapte olup kilit bi isim haline gelmeye başlamışken. olan artık beklentisini arttırmış, her maçta stadı dolduran taraftara oluyor sanki.

yönetimdeki profosyonelleşme teknik ekipte söz konusu mu muamma

ben burdan öneri verecek bir konumda değilim. haddim de değil. belki futbol böyle bir şeydir. dışarıdan bakan bir göz olarak ben de kendimce gözlemlediklerimi paylaşmak istedim.

kadirgazioglu
17.11.2019, 09:19
Kaya mı Esin?

Saint Castillo
17.11.2019, 09:49
avrupadaki yardımcı antrenörlerin, kondüsyonerlerin, sağlık çalışanlarının maalarına dair verilere ulaşabilecek arkadaşlar var mı?

mawro61
17.11.2019, 15:00
60 yaşında bilgisayar dahi kullanmayı bilmeyen
( internet yoluyla da olsa araştırma yapmak için)
bir malzemeciyi masör, 1 yıllık stajyeri diyetisyen olarak görevlendiren bir klüp asla başarılı olamaz.
Tesadüfende başarılı olamaz.
Böyle bir yapı amatör bile değildir, konuşmaya bile değmez.
Ama taraftar işte, başka takımımız yok.

Tayfun
17.11.2019, 15:31
Yabancı bir ekip kurulmasından yanayım. Bu konu böyle eş dost ahbap ile yürütülecek bir iş değil.

ÖmürKaradeniz61
17.11.2019, 20:17
Teknik kadroda akademik unvan sahibi iki BESYO ve bir fitness hocası var. Onların bu konu hakkındaki tespit ve değerlendirmelerini öğrenme fırsatımız olsa keşke.

Bizim sn fitnessdaki erdiden mi bahsediyoruz.

ÖmürKaradeniz61
17.11.2019, 20:19
Yabancı bir ekip kurulmasından yanayım. Bu konu böyle eş dost ahbap ile yürütülecek bir iş değil.

Hasan,hüseyin referansıyla kuruluyor hocam bu ekipler.İşin erbabı bulunmuyor yani ahmetin adamıysan gel başka mantığıyla bu işler olmaz.

Teoman Karadeniz
18.11.2019, 12:43
Çünkü onların antrenman yöntemleri buna uygun. Türkiye'de Antrenman biliminden bihaber futbolcu eskisi antrenörlerle çalışıyoruz

erenslash
18.11.2019, 22:49
yıllık toplamda a takımına 5 milyon euro personel için maaş bütçesi ayırsan avrupadan çok sağlam teknik personeli alırsın zaten zor bir şey değil

Mollasalihoğlu
18.11.2019, 23:21

Saygılar.

Yazmamak için çabalıyorum ama artık yazmak gerekiyor yoksa insanları kör cahil olarak nitelemeyi alışkanlık haline getirmeye devam edeceğiz.

Diğer antrenörleri bilmem ama Atletik Performans Antrenörü olarak çalışan arkadaşı kişisel olarak tanırım, 4 sene boyunca İngiltere’de kalarak spesifik olarak alanında eğitim aldı, İngiltere’de master yaptı. (Sanırım yabancı dil bilmeyen, dünyadan bihaber insanları istihdam ettiğimiz hususuna da cevap olmuştur bu)

Diğer ülkelerde aldığı eğitimleri söylemiyorum bile. Trabzonlu oluşu torpilli olduğu anlamına gelmiyor.
Fenerbahçe fanatiği İsmail Kartal bile kendisiyle çalıştıysa ve onu bıraktı diye kendisine sitemkarsa yeterliliği için çok söyleyecek söz yok herhalde.

Eğer sakatlık oyun formatıyla oluyorsa o zaman tüm takımlar Konya gibi 30 metrede oynasın.. olur mu böyle mantık?Aşağıdaki linke bakacak olursanız, İngiltere'de her takım fazlasıyla sakatlık yaşayabiliyor. Bunu antrenmanla ve 80 metre ile ilişkilendirmek çok mantıklı gelmiyor bana. Eğer kıstas sakatlık ise İngiltere'de antrenmanların hepsi yanlış, kondisyonerler iş bilmez ve dükkanı kapatmaları gerekiyor.

Link: http://premierinjuries.com/injury-table.php

Bizim sakatlıklara gelince, geçenlerde sormuştum "hocam ne diyorsun?" diye.

“19 maç oynadık ve şampiyonluğa oynayan takımların içerisinde en fazla maç oynayan takım biziz, 19 maç oynamak bir şey değil, milli takım aralarını hesaba katmazsak 3,7 günde 1 maçı aynı oyuncularla oynamak bizi yıprattı ama sevindirici olan oyun tempomuzun her maç üst seviyede kalmasıydı ve son dakikalarda hep golü arayan taraf olmamızdı” demişti.

Şampiyonluğa oynayan takımları ve 3,7 günde 1 maç ortalamasını söyleyince diğer takımları da sordum kendisine.

Başakşehir 4,1 gün aralıkla 17 maç, Galatasaray-Beşiktaş 4,7 gün aralıkla 15 maç, Fenerbahçe ise 5,9 gün aralıkla 12 maç oynadı.
Hatta az rotasyona rağmen kas sakatlığı anlamında Başakşehir’den sonra en iyi takım gs ile biziz demişti.

İnsanların tepkilerinden tüm takımların sakatlık durumlarına bakar olmaya başladım :)

Antrenmanda mı sakatlanmış, maçta mı sakatlanmış sürekli bakıyorum.
Messi bile bu sezon kas sakatlığı yaşamış, Barcelona kötü mü çalışıyor yani? :)

Diğer yandan madem kemik sakatlığı da gündem, öyle demiş Alper Aşçı, o halde soruyorum Ekuban'a, Yusuf Sarı'ya, Abdülkadir Ömür’e, Parmak’a, Sosa’ya ve aklıma gelmeyen diğer oyunculara ne gibi müdahale yapabilirdi takım antrenörleri? Hele ayak tarak kemiği kırılan Pereira??? Lütfen mantıklı şeyler konuşalım.

Neyse,

Yazacak çok şey var, adı kasaba çıkan, şike ile şampiyonluk kazanan tipleri çok ciddiye almıyorum, yalnızca bizim arkadaşlara kızıyorum, bu tarz adamları ciddiye nasıl alıyorlar.

Geçen sezon Trabzon’daki maçta takımının topu görememesi, topun peşinde tavşan gibi koşması bayağı ağrına gitmiş Alper Aşçı’nın bence... :)

ccd6167
19.11.2019, 09:54
Cidden almanyadan ingiltereden buraya hoca geleceğini zannedenler var bi de ısrarla yazıyorlar

Oradan buradan adam getirerek bu işler olmaz yarın bir gün o adam yine olmayacak burada

benim üzerinde ısrarla durduğum durum şu

eğere kurumsallaşacaksan

trabzonspor kulubü 2-3 tane kondsiyoner, fitness hocasını kendi bünyesinden yetişen 2-3 tane yardımcı hocayı avrupaya hem bağlı oldukları bölüm konusunda hem de yabancı dil konusunda 6-8 aylığına eğitime göndereceksin. 6-8 aylık eğitim bile çok şeyler kazandırır kulübe.

Mollasalihoğlu
19.11.2019, 12:31
Cidden almanyadan ingiltereden buraya hoca geleceğini zannedenler var bi de ısrarla yazıyorlar

Oradan buradan adam getirerek bu işler olmaz yarın bir gün o adam yine olmayacak burada

benim üzerinde ısrarla durduğum durum şu

eğere kurumsallaşacaksan

trabzonspor kulubü 2-3 tane kondsiyoner, fitness hocasını kendi bünyesinden yetişen 2-3 tane yardımcı hocayı avrupaya hem bağlı oldukları bölüm konusunda hem de yabancı dil konusunda 6-8 aylığına eğitime göndereceksin. 6-8 aylık eğitim bile çok şeyler kazandırır kulübe.

Yukarıda bahsettiğim arkadaşlar yıllarca İngiltere’de eğitim aldı. Ayrıca yılda benim bildiğim en az 4-5 kere de yurtdışında eğitimlere gidiyor. Hatırladığım kadarıyla İngiltere, İspanya, Almanya’ya gitti son dönemde mesela. Bildiğim kadarıyla kulübe de ödetmiyor kendine yatırım yapıyor. Ama biz ne yazıyoruz? Keşke gsnin İtalyan kondisyoneri bizde olsa :)

Mollasalihoğlu
19.11.2019, 22:58
Mesela gs'nin İtalyan kondisyonere hayran hayran talip oluyordu bizim taraftar.

��Muslera
��Babel
��Andone
��Falcao
��Şener
��Luyindama
��Lemina
��Belhanda

Bunlar da gs'nin eksikleri :)

Ozan Yılmaz
19.11.2019, 23:28
Evet bizden çok sonra sezonu açan ve bizden açık ara geniş kadroya sahip olan gs, yabancı kondisyoneri olmasına rağmen nasıl bu kadar çok sakat verdi bir anda, buna da bulalım açıklayıcı bahaneler?

Abdülkadir Kılıç
20.11.2019, 00:40
Fikirlerden bağımsız güzel başlık. Bunları tartışmak gerek. Antrenman bilimi üzerine bilgili arkadaşları okumak isteriz.

emre6117
20.11.2019, 00:56
Yalnız gs de paldır küldür dökülmeye başladı 1 hafta içinde sakatlık açısından.

amasya0561
20.11.2019, 08:32
yönetim sonunda adım atmaya karar verdi galiba.
https://www.haber61.net/trabzonspor/sakatliklar-biktirdi-trabzonspor-dan-saglik-merkezi-atagi-h374841.html

oflee
20.11.2019, 08:34
Yabancı kondisyoner hayranları Türk kondisyonerin söylediklerini dikkate alıyor. Trabzonspor’un oyun tarzı antrenman bilimi prensiplerine aykırıymış.. Kas, bağ anladık da kemik nasıl kaldırmıyormuş onu anlayamadık :) bunu söyleyen Alper Aşçı bilim adamı öyle mi?

Bu arada Konyaspor-Alper Aşçı diye google da arattım. Konyaspor kaç metrede oynamış ki kas, bağ ve KEMİK yapısı geçen sezon kaldırmamış :) https://www.pusulahaber.com.tr/konyasporun-sakatlik-kabusu-1099312h.htm

Mollasalihoğlu
23.11.2019, 23:57
Tesadüf mü şimdi bu? :)

Kazanılan defansif birebir

1 Leicester City - 19.1

2 Wolfsburg - 19.1

3 Atalanta - 18.1

4 Trabzonspor - 17.5

5 Marsilya - 17.3

6 Atletico Madrid - 16

*Maç başına sezon ortalamaları trabzonspor
İlk 4’te

https://twitter.com/comparisonator/status/1198343296847949824?s=20

Ali İhsan
25.11.2019, 00:15
fb, gs, bjk en az bizim kadar sakatlık yaşadı bu sezon, yaşıyor da ama nedense Ünal hoca çağdışı...

Mollasalihoğlu
27.11.2019, 11:12
fb, gs, bjk en az bizim kadar sakatlık yaşadı bu sezon, yaşıyor da ama nedense Ünal hoca çağdışı...

En az bizim kadar değil.

Çoğu bizden daha fazla.

Emre Çömez
27.11.2019, 19:27
"KAS SORUNLARINDAN ZİYADE DARBEYE BAĞLI SAKATLIKLARDA SORUNLARIMIZ OLDU"

Uzun süredir sakat olan Onazi'nin de durumuna ve transfer söylentilerine değinen Karaman, şunları söyledi: "Onazi'nin 11'inci ayı doldu, neredeyse seneyi bulacak. Bu çok uzun bir süre. Şimdi bakıldığı zaman uzun dönemdir antrenman yapmayıp bizden ayrı bireysel çalıştığı noktalar var. Biz sağlık için spor yapmıyoruz. Dolayısı ile bireyin sağlıklı olması tek başına yeterli değil. Belli bir direncin, belli bir kuvvetin kazanımı da ha deyince kolay olmayacak. Çünkü biz yaptığımız hiçbir antrenmanı oyuncularımıza kişisel bir şey katmadığı takdirde yapmıyoruz. Bizim antrenmanlarımız maç temposunda, maç disiplininde ve maç ciddiyetinde geçer. Bunun için bütün oyuncularımız hazır olmaya gayret gösterir. Bizim kas sorunlarından ziyade darbeye bağlı sakatlıklarda sorunlarımız oldu. İşin ciddiyeti ile alakalı. Burada genç kardeşlerimizin de üstün bir forma savaşı ve mücadelesi var. Olacakla öleceğe çare bulunmaz. Bizim bu sorunu yaşamamız ve bununla imtihan olmamız gerekiyormuş, yaşadık. Şimdi geleceğe daha iyi bakmamız doğrultusunda devre arası transferler olabilir. Her profesyonel takım oyuncu da gönderebilir, oyuncu da alabilir. Bunlarla ilgili ilgililer çalışır ve gerekli durumlarda gerekli hamleler yapılır. Devre arasına epey zaman var. Oyuncularımızın hem antrenman hem de müsabaka performansları hem de takımızın bulunduğu ortam içerisindeki fiziksel gerçek bizi bazı kararlara itebilir."

https://www.sabah.com.tr/spor/futbol/2019/11/27/unal-karaman-kas-sorunlarindan-ziyade-darbeye-bagli-sakatliklarda-sorunlarimiz-oldu?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=facebook

Mollasalihoğlu
29.11.2019, 17:36
https://twitter.com/comparisonator/status/1200070592969334785

- trabzonspor
, UEFA Avrupa Ligi'nde 4 hafta sonunda oluşan kazanılan ofansif birebir mücadeleler parametresinde maç başına 39.2 ortalama ile 48 takım arasında 8. sırada bulunuyor.

1- Roma - 46.2
.
.
.
8-Trabzonspor - 39.2

#EuropaLeague

Yiğit Gayretli
04.12.2019, 15:51
Bizim yarımız kadar anca maç yapan fb'nin futbolcuları birer birer sakatlanıyor. Kruse 1.5 ay üstüne rezil bir performansla döndü. Muriqi 2 bağı kopuk oynamaya devam ediyor ve büyük risk altında. Şimdi de Moses idmanda sakatlanıp sezonun ilk yarısını kapamış. Hm...

oflubektas
06.12.2019, 13:40
Bizim yarımız kadar anca maç yapan fb'nin futbolcuları birer birer sakatlanıyor. Kruse 1.5 ay üstüne rezil bir performansla döndü. Muriqi 2 bağı kopuk oynamaya devam ediyor ve büyük risk altında. Şimdi de Moses idmanda sakatlanıp sezonun ilk yarısını kapamış. Hm...

Çünkü fenerbahçe de yanlış ve takım boyu çok uzun oynuyor. Hocalar defanslarına güvenmediği için önce tek stoperi libero gibi kullanmaya, o da tutmayınca tüm defans hattını arkada tutmaya başladı. Fenerin -özellikle Kadıköy'de- ilk 20 dakika osuruğunu kesersen puan almak işten bile değil. Baskıları da defansları da şuursuz, belozoğlu 30 dk. top oynnuyor, yanına alınan Gustavo hem tempo veremiyor, hem de rakip çıkınca faulle durdurabiliyor. Arkada stoperlerin hiçbiri hızlı değil, böyle olunca da çok çalışan topçuların adeleler atıyor, diğerleri de salla başını al maaşını modunda.

Bizim de takım boyu konusunda fenerden pek farkımız yok, kadro kaliteleri de daha yüksek ama onlara göre avantajımız ise "takım" olabilmek. Yanlarında yaşamıyoruz ama arkadaşlığın ve dayanışmanın üst seviye olduğu belli, Suturiç hariç herkes kaynaşmış durumda; Perreira fahri enişte, Sosa Nemlizade torunu eski Trabzon beyefendisi, Sorlöth Almancı efendi kuzen, Ekuban ise tüm esnafın sevgilisi meydanda saatçilik yapan Afrikalı gibi.

Yiğit Gayretli
06.12.2019, 17:50
Çünkü fenerbahçe de yanlış ve takım boyu çok uzun oynuyor. Hocalar defanslarına güvenmediği için önce tek stoperi libero gibi kullanmaya, o da tutmayınca tüm defans hattını arkada tutmaya başladı. Fenerin -özellikle Kadıköy'de- ilk 20 dakika osuruğunu kesersen puan almak işten bile değil. Baskıları da defansları da şuursuz, belozoğlu 30 dk. top oynnuyor, yanına alınan Gustavo hem tempo veremiyor, hem de rakip çıkınca faulle durdurabiliyor. Arkada stoperlerin hiçbiri hızlı değil, böyle olunca da çok çalışan topçuların adeleler atıyor, diğerleri de salla başını al maaşını modunda.

Bizim de takım boyu konusunda fenerden pek farkımız yok, kadro kaliteleri de daha yüksek ama onlara göre avantajımız ise "takım" olabilmek. Yanlarında yaşamıyoruz ama arkadaşlığın ve dayanışmanın üst seviye olduğu belli, Suturiç hariç herkes kaynaşmış durumda; Perreira fahri enişte, Sosa Nemlizade torunu eski Trabzon beyefendisi, Sorlöth Almancı efendi kuzen, Ekuban ise tüm esnafın sevgilisi meydanda saatçilik yapan Afrikalı gibi.

Yazıya genel anlamda katılıyorum ama bu sakatlıklar oluyor nihayetinde.

Mehmet BAŞ
07.12.2019, 00:15
Bazı arkadaşların ithamları artık saygı sınırını aşıyor. Bilip bilmeden Ünal Karaman'a ve teknik ekibe sallıyorlar. Ve bu durum hiç yakışık almıyor. Bakın yersiz ithamlardan vazgeçin. Adam gibi bir şeyi araştırmadan insanlara kara çalmayın. Sizin o çağ dışı dediğiniz Ünal Karaman, futbol camiası içerisinde son dönemde kendine en çok yatırım yapan hocaların başında geliyor. Spor programlarında Ünal Karaman'ı bu yönüyle öven çok kişiye denk geldim. Ama ne hikmetse bazı aklı evvel arkadaşlarımız aynı Ünal Karaman'ı çağ dışı yöntemler uygulamakla itham ediyor!

Teknik ekiple alakalı ithamlara arkadaşlarımız cevap verdi. Akıllı insan o cevaplardan sonra aynı imalara devam etmez. Elin oğluna hayranlık duyacağınıza kendi evladınızın meziyetleri ile alakadar olursanız daha sağlıklı olur. Teknik ekibi tanımadan ''Bok'' atmak cidden komik oluyor.

memmedaga
10.12.2019, 00:06
https://tr.beinsports.com/haber/boyle-bir-trabzonsporu-en-son-ne-zaman-gorduk-hatirlamiyorum
videonun sonu herşeyi özetliyor
keşke yusuf sarı ve abdülkadirin sakatlıklarında ki skandal örtülmeseydi
yönetimde bu konudan rahatsız olanların çuğunlukta oduğuna eminim! türkiyede başkanlık müessesesi gereğinden fazla etkin fazla güçlü...

Yiğit Gayretli
10.12.2019, 11:41
https://tr.beinsports.com/haber/boyle-bir-trabzonsporu-en-son-ne-zaman-gorduk-hatirlamiyorum
videonun sonu herşeyi özetliyor
keşke yusuf sarı ve abdülkadirin sakatlıklarında ki skandal örtülmeseydi
yönetimde bu konudan rahatsız olanların çuğunlukta oduğuna eminim! türkiyede başkanlık müessesesi gereğinden fazla etkin fazla güçlü...

Demirkol hatalı bilgi veriyor. Sakatlıkların çoğu darbeye bağlı. Yanlış şeyi tartışarak doğruya ulaşamayız.