PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüzdelik Sisteme Yüzdeyüz Hayır (YSYH)

omer61
19.01.2007, 21:03
Bu sene liselerde uygulancak olan yeni not sistemini protesto etmek için herkes MSN'de nickinin başına "YSYH" yazıyor. Lütfen bu sisteme karşı olan herkes buna katılsın..

Bu yeni sisteme göre karnede 1-2-3-4-5 in yanı sıra örneğin 3 aldıysak hangi puanla 3ü aldığımzda yazacak.

Bu sistem bu sene liseye giriş yapan öğrencilere uygulansa tamam. ama şuan lisede okuyan öğrencilere de uygulanıyor. mesela biz hazırlık ve lise 1de eski sisteme göre değerlendirildik ama şimdi yeni sisteme göre değerlendirilcez. Geçen senelerde aldığımız notlar ise puanlara çevrielecek.

Yeni sistemde 100 den 5 almak ile 85 den 5 almak arasında fark var. E öğrencinin amacı gecen seneye göre 5almak olduğundan ha 100 den 5gelmiş ha 85den 5gelmiş fark etmiyordu. Bizde geçen sene bu sistemin olacağını bilmediğimizden 85almakla yetiniyorduk daha fazlasını kasmıyorduk.

LÜTFEN HERKES NİCKİNİN BAŞINA "YSYH" YAZSIN

A.Alper
19.01.2007, 21:05
neden kasmadın zamanında nolmus ha 100 ha 85 onu alamayanlar da var...

Kaya
19.01.2007, 21:23
Aslında iyi bir uygulama ama önceki sisteme göre eğitim gören öğrencileri buna dahil etmemek gerek...

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 21:26
Alpere katılıyorum. Yani bu sistemin suçu mu ki sistemi eleştiriyorsun. Sen çalışmamışsın. Sistemin 85'e yetmesi nedeniyle daha fazla çalışmıyorsan sen zaten bunları öğrenmek için değil sınıf geçmek için çalışıyorsun demek oluyor. Sınıf geçmek için çalıştığın ders de bir şeyine yaramaz. Sana bir abi tavsiyesi..

omer61
19.01.2007, 21:30
Alpere katılıyorum. Yani bu sistemin suçu mu ki sistemi eleştiriyorsun. Sen çalışmamışsın. Sistemin 85'e yetmesi nedeniyle daha fazla çalışmıyorsan sen zaten bunları öğrenmek için değil sınıf geçmek için çalışıyorsun demek oluyor. Sınıf geçmek için çalıştığın ders de bir şeyine yaramaz. Sana bir abi tavsiyesi..

dostum ne diyosun yaa.. biz tek dalda yarışmıyoruz. okulun dersleri dersane sınawları we öss hazırlıkları.. bu 3birlikte giderken 85 ile 90 nın ayrımını düşünmeye vaktimiz olmazdı. bu sistem bizi zorluo sınıf gecmek için oyanamaya..

bu yeni sistem kesinlikle şuan lisede okuyan öğrenciliere uygulanmamalıdır..

DKaraduman
19.01.2007, 21:37
Ömer e aynen katılıyorum saçma sapan sistem sistemi değiştirdik ayağına yatmak adına saçma sistemler koyuyorlar ortaya bunlar harbiden manyak..

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 21:46
dostum ne diyosun yaa.. biz tek dalda yarışmıyoruz. okulun dersleri dersane sınawları we öss hazırlıkları.. bu 3birlikte giderken 85 ile 90 nın ayrımını düşünmeye vaktimiz olmazdı. bu sistem bizi zorluo sınıf gecmek için oyanamaya..

Ben de öğrenci oldum. Hala da öyleyim. O yüzden sistem zorluyor falan gibi lafların özünü bilirim. Sistemin çok mükemmel olduğunu düşünmüyorum ama sistemin kimseyi birşeye zorladığını sanmıyorum. Yeni sisteme göre artık öss'de çıkmayan okul konusu da yok zaten. Bu nedenle öss-dersane ve okul çalışmaları aynı şeylere çalışmak olmuyor mu? 14 yıl okul okudum-Hala da okuyorum- bir şeyin farkına vardım. Öğrencilik hayatımızdaki sisteme laf atmalarımızın hepsi özünde suçu başkasına atma içgüdüsü ile söylediğimiz şeyler bence. Eğer dersen ki yine de ben yetiştiremiyorum hepsini birden. O zaman gitme dersaneye. Dersaneye gitmek zorla değil ya. Öss'yi dersaneye gitmeden kazanmış bir sürü insan var. Keza zaten sistemin en büyük mallığı da dersaneler. Ne işe yaradığını hiç çözemedim onların...

omer61
19.01.2007, 22:01
ya dersaneye ben en başından karşıyım ama dersanesz öss olmaz. dersane sınaw yapar test yapar konu öğretmez. konu okulda öğretilir.. öğrenilir.. her okulda nası eğitim werio bu da tartışılar tabi

ya konu benim yeni sisteme ayak uyduramam gibi bişi oldu.. werdiim örnekte "ben" derken kendmi anlatamamştm genel bi ifade kullnmk istemştm :D

omer61
19.01.2007, 22:04
ayrıca bu kadar çok sistemimiz neden değişiyor bizm.. 1980 den bu yana üniversiteye nasıl girildiğine bakın kaç kere değişmiş.. nedr bunu mantığı. başımıza her gelen yeni bi sistem koyuo. we olanda biz öğrencilere oluo..

okullarda öğrenci temsilciler seçilp duruluo.. ne işe yarıo bu öğrenci tesmlclri.. bu öğrnci temslclrne sorulmdn bizm hakkmzda nası deişklklr yaparlr yaa..

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 22:13
ya dersaneye ben en başından karşıyım ama dersanesz öss olmaz. dersane sınaw yapar test yapar konu öğretmez. konu okulda öğretilir.. öğrenilir.. her okulda nası eğitim werio bu da tartışılar tabi

ya konu benim yeni sisteme ayak uyduramam gibi bişi oldu.. werdiim örnekte "ben" derken kendmi anlatamamştm genel bi ifade kullnmk istemştm :D

Dersaneye karşıysan niye gidiyorsun? O kadar verdiğin paraya yazık değil mi? Ben de gittim dersaneye ama sadece sınavlarından fayda gördüm. Başka da birşeye yaramıyorlar zaten. O yüzden ben dersaneden neredeyse hiçbirşey almadan çok şükür öss'yi kazandım. Yani dersanesiz öss olmaz diye birşey yok. Hatta haftasonu tatilini yedikleri için insanı daha çok zorluyorlar bile.

Sisteme uyum sağlama konusunda da zaten herkes aynı durumda olduğu için birşey değişeceğini sanmıyorum. Dediğiniz gibi olsa dahi herkes hazırlıksız yakalandı buna. O yüzden bir ikilik yaratmaz. Aynı mantıkla eğer şimdikine uygulanmazsa uygulana haksızlık olmaz mı?

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 22:15
ayrıca bu kadar çok sistemimiz neden değişiyor bizm.. 1980 den bu yana üniversiteye nasıl girildiğine bakın kaç kere değişmiş.. nedr bunu mantığı. başımıza her gelen yeni bi sistem koyuo. we olanda biz öğrencilere oluo..

okullarda öğrenci temsilciler seçilp duruluo.. ne işe yarıo bu öğrenci tesmlclri.. bu öğrnci temslclrne sorulmdn bizm hakkmzda nası deişklklr yaparlr yaa..

Türkiyeye hoşgeldin. Bir Allahın kulu sistem oturtamadı bu ülkede. Öğrenci temsilcilikleri ise ne işe yarıyor?
-Hiç bir işe. Gereksiz bir heyecan:D

omer61
19.01.2007, 22:28
Dersaneye karşıysan niye gidiyorsun? O kadar verdiğin paraya yazık değil mi? Ben de gittim dersaneye ama sadece sınavlarından fayda gördüm. Başka da birşeye yaramıyorlar zaten. O yüzden ben dersaneden neredeyse hiçbirşey almadan çok şükür öss'yi kazandım. Yani dersanesiz öss olmaz diye birşey yok. Hatta haftasonu tatilini yedikleri için insanı daha çok zorluyorlar bile.

Sisteme uyum sağlama konusunda da zaten herkes aynı durumda olduğu için birşey değişeceğini sanmıyorum. Dediğiniz gibi olsa dahi herkes hazırlıksız yakalandı buna. O yüzden bir ikilik yaratmaz. Aynı mantıkla eğer şimdikine uygulanmazsa uygulana haksızlık olmaz mı?

ya ben demin ne dedim dersanede bi tek sınaw olunur soru çözülür, konu okulda öğrenilir dedim.. sen de aynısını diosn işte.. şuanki sistemde dersaenye gitmden kaznmk çok zor..

we bu yeni sistemin sadce yenilere uygulnaması çifte standrtta oluşturmz. asıl uygulanırsa oluşturur.. bizm gecen seneki notlrmzn puana çewrlcek olmsı saçmlk..

Vkgz
19.01.2007, 22:32
iyi bir uygulama

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 22:36
ya ben demin ne dedim dersanede bi tek sınaw olunur soru çözülür, konu okulda öğrenilir dedim.. sen de aynısını diosn işte.. şuanki sistemde dersaenye gitmden kaznmk çok zor..

we bu yeni sistemin sadce yenilere uygulnaması çifte standrtta oluşturmz. asıl uygulanırsa oluşturur.. bizm gecen seneki notlrmzn puana çewrlcek olmsı saçmlk..

İkili munazaraya dönmeye başladı olay biraz:D

Şimdi şöyle birşey var. Dersanenin verdiği testleri sınavları başka yerde bulamaz mısın? hem de istemediğin kadar. O zaman niçin dersane var? Niye gidiyorsun. Dersaneye yapacağın yatırımla vereceğin zamanla aynı sınavlardan testlerden çok daha fazlasını yaparsın.

Neden çifte standart oluşturmadığını açıklarsan sevinirim. Ben benimkinin mantığını anlattım çünkü. Kestirip atmak kolaydır...

omer61
19.01.2007, 22:43
1.si dersanede sırf soru çözmüyorsun çözemediin anlamadıın soruları hocalar sana anlatıyor.. okulda bunu yapmıyolarmı dersen eer hayır yapmıyorlar. ordaki hocalara "hocam şurda 25srulk bi test war ben bu konuyu tam anlayamadım bi çözelimde konu pekişsin" diemem ama dersanede derim..

liseye bu sene başlayan arkadslrın notları hiç 1-2-3-4-5 şeklnde yazılmadıından çifte standart olmucak.. ama bizm 2 seneder 1-2-3-4-5 şeklnde yazılıoyr.. we bizim donemimizde öğrenicnin amacı 3almaksa 55 almakla yeniniyordu. ama şimdi 69 dan 3almakla 55den 3almak aynı şey olmadı. we bu öğrenci bunun böyle olduunu bilmediinden we ona 55 almak yettinden o not için çalıştı.. eer bizm gecen seneki notlrmz çewrlrse saçmalk olucak..

immortal_TS
19.01.2007, 22:46
İyi bir uygulama gibi gözüküyor şimdiki öğrencileri biraz zorda bıraksada liseye yeni başlayan öğrenciler için biraz daha çalışma alanı yaratabilir.

U.Sadıkoğlu
19.01.2007, 22:47
hersey bize rasladi zaten 4 sene ysyh bilmem ne bakalm daha neler gorceZ

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 22:51
1.si dersanede sırf soru çözmüyorsun çözemediin anlamadıın soruları hocalar sana anlatıyor.. okulda bunu yapmıyolarmı dersen eer hayır yapmıyorlar. ordaki hocalara "hocam şurda 25srulk bi test war ben bu konuyu tam anlayamadım bi çözelimde konu pekişsin" diemem ama dersanede derim..

liseye bu sene başlayan arkadslrın notları hiç 1-2-3-4-5 şeklnde yazılmadıından çifte standart olmucak.. ama bizm 2 seneder 1-2-3-4-5 şeklnde yazılıoyr.. we bizim donemimizde öğrenicnin amacı 3almaksa 55 almakla yeniniyordu. ama şimdi 69 dan 3almakla 55den 3almak aynı şey olmadı. we bu öğrenci bunun böyle olduunu bilmediinden we ona 55 almak yettinden o not için çalıştı.. eer bizm gecen seneki notlrmz çewrlrse saçmalk olucak..

Neden okulda soramıyorsun? Ben şimdiye kadar soru götürdüğümde çözmeyen hocaya rastlamadım.

Herkes senin durumunda olacağı için herkesin 55 olacak. Herkesin 85 olacak eski notlarınız. Sadece senin değil yani. O yüzden bir çifte standart oluşturmuyor.

omer61
19.01.2007, 22:55
Neden okulda soramıyorsun? Ben şimdiye kadar soru götürdüğümde çözmeyen hocaya rastlamadım.

Herkes senin durumunda olacağı için herkesin 55 olacak. Herkesin 85 olacak eski notlarınız. Sadece senin değil yani. O yüzden bir çifte standart oluşturmuyor.

sen neden her solediimi muhalefet oluosun :D
senn ne zmn öss ye girdiini bilmiorm ama olayın baya deiştiinin farkndym anlattıklrna gore..

okulda 10 dklık tenefuste 25soru çözmemizi beklemiosn dimi?? 1weya 2soru sorablrsn okulda..

ya konu nerdn nereye geldii... sisteme karşıysak lutfen nickimzn başına YSYH yazalım..

DKaraduman
19.01.2007, 23:01
hersey bize rasladi zaten 4 sene ysyh bilmem ne bakalm daha neler gorceZ

harbiden öyle ya okulda her dakka aynı meseleyi konuşuyoız hep bize mi rastlar bunlar diye

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 23:03
sen neden her solediimi muhalefet oluosun :D
senn ne zmn öss ye girdiini bilmiorm ama olayın baya deiştiinin farkndym anlattıklrna gore..

okulda 10 dklık tenefuste 25soru çözmemizi beklemiosn dimi?? 1weya 2soru sorablrsn okulda..

ya konu nerdn nereye geldii... sisteme karşıysak lutfen nickimzn başına YSYH yazalım..

Neden yazdıklarımı çarpıtıyorsun?

Ben sana okulda soru çöz mü diyorum. Çözemediğin soruları öğretmene sorabilirsin diyorum. Onun için de yeterince boş vakit bulunur. Tenefüsü olur, okuldan sonra olur.

öss'ye 2004'te girdim. Çok birşey değişmemiştir. O yüzden o yollardan tek geçenin senmişsin gibi bir düşünceye kapılma. Yanlış yaparsın.

Daha cevap yazmayacağım. Başarılar sana...

omer61
19.01.2007, 23:05
Neden yazdıklarımı çarpıtıyorsun?

Ben sana okulda soru çöz mü diyorum. Çözemediğin soruları öğretmene sorabilirsin diyorum. Onun için de yeterince boş vakit bulunur. Tenefüsü olur, okuldan sonra olur.

öss'ye 2004'te girdim. Çok birşey değişmemiştir. O yüzden o yollardan tek geçenin senmişsin gibi bir düşünceye kapılma. Yanlış yaparsın.

Daha cevap yazmayacağım. Başarılar sana...

dersaneye gitmeden nereyi kazandn bunu da solermsn??? okulda HOCALARLA soru çözmktn bahsettm ben.. tenefusten tenefuse ne kdr soru çözeblrz hocalarla yapma allahşkna ya...

Ömer SEVİNÇ
19.01.2007, 23:05
harbiden öyle ya okulda her dakka aynı meseleyi konuşuyoız hep bize mi rastlar bunlar diye

Bütün öğrenciler aynı mı acaba yav:D
Valla biz de okuldayken aynı şeyleri söylüyorduk. Aynı şeylerden dert yanıyorduk. Hep sistem bizde değişiyo diye. Demek ki ne hep size rastlıyo hep bize. Herkese rastlıyor:D
Biz de bir de öys korkusu vardı. Her sene bu sene kesin değişiyo derlerdi. O bizi teğet geçti çok şükür:D

@omer61
Trakya Tıp

omer61
19.01.2007, 23:13
walla tebrk ediorm dostm.. dersaneye gitmedn trakya tıpı kazanabiliosan dicek lafım yok.. dersaneye gitmeden lgs yi kazandm ama öss de aynı şeyi yapabilciemi düşünmüorm..

Cabri61
19.01.2007, 23:21
bu yapılan düzenleme iyi bir uygulama.senin 70 ile 80 ni aynı kefeye koymamak adına iyi bir uygulama ki bu öğrencinin lehinedir.kaldı ki yeni sınav sisteminde okul konularına çalışmak (sanırım lise sondan bahsediliyor) sınava çalışmakla eşdeğer.

Berk Akçay
19.01.2007, 23:31
Bence çok gereksiz yani ne olucak 44 yazacak 1 yazıcak öylemi ne uff sanki biz msn nimizi o dediğini yazsak çok bir şey değişicek OLUMLU ŞEYLER YAZIN HAYAL ÜRÜNÜ ŞEYLER YAZMAYIN

omer61
19.01.2007, 23:39
öğrencinin halinden öğrenci anlıo yaa :D

berk bu arada biz en azndn bişiler yapalmda işe yarar weya yaramz.. yarn da öğrenci eylemi yapıcaz izmirde. 100 liseli we 50 üniversiteli.. bi şeklde duyurcaz sesimizi..

Taner Gündoğdu
19.01.2007, 23:55
protesto etmek için mi bu protesto? yani ne dmek biz kasmadık,biz yapmadık? herkes o sıaralardan geçmedi mi? kim sınavda 85 lik kağıt doldurup çıktı? kim 100 istemedi? hiç kimse! 110 olsa herkes isterdi o derece bir durum yani!

selcukuzun
20.01.2007, 00:17

Okul-Dersane-ÖSS bunlarda farklı bişey yok ki. Aynı konuları üçündede görüyorsun. Birinde anlasan hepsine yetecek. Yani böyle bir mazeret yok.
5 lik not sistemi çok kötüdür. 100 lik sistemde abartı. Bence 10luk sistem en iyisi

Mert67
20.01.2007, 09:28
bu sistem kesinlikle daha adil bir sistem.bence dahi oldu.

hly_ts
20.01.2007, 10:25
ne kadar sacma bı sıstem allah lısedekı öğrencılerımızın yardımcısı olsun:rolleyes: :rolleyes:

Remzi
20.01.2007, 10:59
bu sistem güzel bi sistem kötü değil!Ama neden senenin ortasında bu sistemi yürürlüğe koyuyorlar ki yada sadece 4 senelik öğrencileri etkileseydi bu sistem...Tam süper olacaktı..

Oğuuz
20.01.2007, 11:05
Bizde geçen sene bu sistemin olacağını bilmediğimizden 85almakla yetiniyorduk daha fazlasını kasmıyorduk.
dostum dediğin gibi hepiniz aynı şeyi yaptığınız için sorun yok, yani sistem sanada senle okuyan arkadaşınada aynı uygulanacağından bi şey farketmez sanırım..
bence bu ortaöğretim başarı puanı tamamen kaldırılmalı, çok saçma bi şey bu, örneğin ben anadolu lisesini kazanıp, hocaların çok zorladığı derslerden diploma notumu 4.30 düşürdüm ve okul bana 72 puan verdi, ama benim arakadaşım anadolu lisesini kazanamayıp düz liseye gitti, hocaların pekte kasmadığı derslerden diploma notu 3.80 düştü oda aldı 72 puan, adil mi sizce bu... yani ben o düz liseye gitseydim muhtemelen diploma notum 4.5 üstünde olacaktı ve 77-78 puan alacaktım, bence okul puanı tamamen kaldırılmalı..

#10 Fietra
20.01.2007, 11:55
Çalışıpta yazılılardan kılpayı notlar almayanlar için iyi,bütün yazılılarda sınırda kalanlar için de kötü bir uygulama olmuş.Paçayı kurtardığım için sevinçliyim.Allah yardımcınız olsun.

Mert67
20.01.2007, 12:46
bu sistem güzel bi sistem kötü değil!Ama neden senenin ortasında bu sistemi yürürlüğe koyuyorlar ki yada sadece 4 senelik öğrencileri etkileseydi bu sistem...Tam süper olacaktı..
evet ya bende aynı şeyleri düşünüyorum.

KUTADGU
20.01.2007, 15:19
yüzdelik sisteme geçişin öğrenciye hakkını verme noktasında önemli olduğunu düşünüyorumm

ben kendi adıma yüzdelik sistemi haddinden fazla destekleyenlerdenim

öğretmen olanlar da bana katılacaklardır heralde

Taner Gündoğdu
20.01.2007, 16:16
dostum dediğin gibi hepiniz aynı şeyi yaptığınız için sorun yok, yani sistem sanada senle okuyan arkadaşınada aynı uygulanacağından bi şey farketmez sanırım..
bence bu ortaöğretim başarı puanı tamamen kaldırılmalı, çok saçma bi şey bu, örneğin ben anadolu lisesini kazanıp, hocaların çok zorladığı derslerden diploma notumu 4.30 düşürdüm ve okul bana 72 puan verdi, ama benim arakadaşım anadolu lisesini kazanamayıp düz liseye gitti, hocaların pekte kasmadığı derslerden diploma notu 3.80 düştü oda aldı 72 puan, adil mi sizce bu... yani ben o düz liseye gitseydim muhtemelen diploma notum 4.5 üstünde olacaktı ve 77-78 puan alacaktım, bence okul puanı tamamen kaldırılmalı..

söylediklerinin bir kısmına katılıyorum ama paunla ilgili söylediğin şeye katılmak mümkün değil kesinlikle bir yanlış var o işte. diploma notuna göre puan almıyorsun ki. senin okuduğun okulun öss başarısına göre taban puan belirleniyor ve sen okuldaki sıralamana göre bir puan alıyorsun.bende anadolu lisesi mezunuyum okul öss de başarılı olduğu için taban puan 67 idi. yani okul sonuncusu 67 paun alıyordu. her lisede olduğu gibi tabiki birinci 80 puan. benim diploma notuma göre sıralamam 150 kişi arasından 52 idi. ve 72 puan aldım. yani notundan ziyade okulun başarısı ve senin okuldaki sıralaman önemli.
bu durumda ha notun 5lik sistemde yazılmış haa 500lük sistemde hiç birşey değiştirmez bu

OYılmaz
20.01.2007, 16:56
Bizler milli eğitimin kobay faresi olmaya alıştık zaten bakalım milli eğitim gelecek yıllarda öğrenciler üzerinde ne gibi deneyler yapacak merakla ve şokla beklioruz ....

Kobalas61
20.01.2007, 17:52
eomer geresiz yere konuyu uzattıkça uzatmışın söylediklerin tamamen düz mantıkla 0laylara yaklaşmandan kaynaklanıyor
bende öss ye gecen sene girdim.dersane ve okul kesinlikle paralel değildir
okulda bir türev konusunu bir dönem boyunca işliyoruz dersanede 4haftada türev bitiriliyor hemde cok daha güzel anlaşılarak.

dersane okul paralel demişsin kesinlikle yanlış.öyle okullar var ki mat. hocasına mat.cı demek için bin şahit lazım.tabi aynı zamanda öyle okullar var ki en kral hocalar var.genel bir yorum yapılamaz.arkadaşa neden kasmıyorsun diye serzenişte bulunmuşsunuz
öss ye gercekten hazırlanan adam zaten kasması gerektiği kadar kasıyor.sizde calıştınız bu sınava cok ii biliyorsunuz bunu.yok 85 almim 90alim gibi seyleri düşünen 100 kişide 1kişi dir en fazla.

dersanaye gitme demişsin
evet aslında dersaneye gitmeden sınavı kazanan cok insan var ama emin ol dersaneye gitmediği için sınavı kazanamayan daha cok kişi var
dersaneler su an için öğrenciyi sınava hazırlama yönünden meb okullarının yüzde 80inden daha ii.kısa zamanda cok ii sonuçlar alınabiliyor.su sartlarda kesinlikle dersane gereklidir.

bu uygulamada çifte standart yok demişsin
nasıl olmaz anlayamadım.yeni liseye başlayacak olanlar bu sistemi bilerek 1 2 3 4 5 alma derdine değil 10 20 30 40 50 60... alma derdine düşecek çünkü buna mecburlar her aldıkları puan öss puanlarını etkileyecek ama eski sistemde böyle değildi ikinci kez sınava girecek olanlarla arkaan gelenler arasında bi adaletsiz kesinlikle söz konusu olacak

son olarak yerinde ve zamanında yapılırsa eğtim sistemi acısından yararlı olacak bi uygulama

Ömer SEVİNÇ
20.01.2007, 19:54
eomer geresiz yere konuyu uzattıkça uzatmışın söylediklerin tamamen düz mantıkla 0laylara yaklaşmandan kaynaklanıyor
bende öss ye gecen sene girdim.dersane ve okul kesinlikle paralel değildir
okulda bir türev konusunu bir dönem boyunca işliyoruz dersanede 4haftada türev bitiriliyor hemde cok daha güzel anlaşılarak.

dersane okul paralel demişsin kesinlikle yanlış.öyle okullar var ki mat. hocasına mat.cı demek için bin şahit lazım.tabi aynı zamanda öyle okullar var ki en kral hocalar var.genel bir yorum yapılamaz.arkadaşa neden kasmıyorsun diye serzenişte bulunmuşsunuz
öss ye gercekten hazırlanan adam zaten kasması gerektiği kadar kasıyor.sizde calıştınız bu sınava cok ii biliyorsunuz bunu.yok 85 almim 90alim gibi seyleri düşünen 100 kişide 1kişi dir en fazla.

dersanaye gitme demişsin
evet aslında dersaneye gitmeden sınavı kazanan cok insan var ama emin ol dersaneye gitmediği için sınavı kazanamayan daha cok kişi var
dersaneler su an için öğrenciyi sınava hazırlama yönünden meb okullarının yüzde 80inden daha ii.kısa zamanda cok ii sonuçlar alınabiliyor.su sartlarda kesinlikle dersane gereklidir.

bu uygulamada çifte standart yok demişsin
nasıl olmaz anlayamadım.yeni liseye başlayacak olanlar bu sistemi bilerek 1 2 3 4 5 alma derdine değil 10 20 30 40 50 60... alma derdine düşecek çünkü buna mecburlar her aldıkları puan öss puanlarını etkileyecek ama eski sistemde böyle değildi ikinci kez sınava girecek olanlarla arkaan gelenler arasında bi adaletsiz kesinlikle söz konusu olacak

son olarak yerinde ve zamanında yapılırsa eğtim sistemi acısından yararlı olacak bi uygulama

1- Hafta sonu tatili insanın kendi biyolojik bünyesi için gereklidir. Bu tatlile koyulacak herhangi bir şey insanı biyolojik olarak olumsuz etkiler ve bu zamanlarda verimli bir çalışma yapılaması düşünülemez.
2-Okulda anlatılan türevle dersanede anlatılan türev farklı konular mı? Okuldakine çalışınca başka türev mi öğreniyorsun? Türev gibi matematiğin temeli olan (bknz. mühendislikler) bir konuda 1 ayda yapılan üstünkörü eğitim mi daha faydalı olur yoksa 1 dönemdeki okul eğitimi mi?
3-Öğrenciyi sınava hazırlama yönünden daha iyi demişsin dersaneler. Kısa zamanda iyi sonuç alınabiliyormuş. 1 sene kısa bir zaman mıdır? Ayrıca öğrencilerin amacının sınavı kazanmak olması da tamamen yanlış. Bu yöne giden tüm yollar da yanlıştır. Hayat 3 saat değildir. Bu konuları ileride işine yarayacağı için öğreniyorsun sınav için değil.
4-Dersaneye gitmediği halde sınavı kazanamayan insanlar yeterince ders çalışmadığı için mi sınavı kazanamamıştır yoksa dersaneye gitmediği için mi? Yeterince ders çalışsalardı dersaneye gitmedikleri için sınavı kazanamazlar mıydı?
5-Ben şimdiye kadat 90'a gerek yok 85 bana yeter diyen bir öğrenci görmedim.
6-Çifte standart olması için birilerine haksızlık diğerlerine kolaylık yapılması gerekir. Kime haksızlık kime kolaylık yapıldığını yazarsan sevinirim. Eğer böyle bir kasmama durumu mevcutsa bile herkes için geçerli olduğundan çifte standart oluşturmaz.
7-Senin mantığının nasıl olduğunu söylersen de mutlu olurum. Benimki düz mantıkmış ya hani...

kutoz
20.01.2007, 20:07
eeee, sonuç nedir arkadaşlar. Şurada 3 yıl sonra benim çocuğumda liseli olacak. Bu sisteme uyum sağlamak için, bu 3 yıl içerisinde biz veliler ne yapmalı, birazda bu konuda bizi bilgilendirseniz. ;)

Ömer SEVİNÇ
20.01.2007, 20:12
eeee, sonuç nedir arkadaşlar. Şurada 3 yıl sonra benim çocuğumda liseli olacak. Bu sisteme uyum sağlamak için, bu 3 yıl içerisinde biz veliler ne yapmalı, birazda bu konuda bizi bilgilendirseniz. ;)

Şu an yürürlükte olan 5'li sistem yerine 100'lü sistem geldi. Üniversitedeki gibi.

Yani eskiden öğrenci yazılı ortalamaları olarak 55-70 arası bir not aldığı zaman karnede 3 oluyordu. Bunların hepsi eşit sayılıyordu. Şimdi 68 almışsa notu karnede 68, 55 almışsa 55 olacak. İşin özü bu...

Velilerin yapabileceği birşey mi?
-Bilmem:) Çocuğunuza ders çalış diye baskı yapmayın:)

kutoz
20.01.2007, 20:18
Şu an yürürlükte olan 5'li sistem yerine 100'lü sistem geldi. Üniversitedeki gibi.

Yani eskiden öğrenci yazılı ortalamaları olarak 55-70 arası bir not aldığı zaman karnede 3 oluyordu. Bunların hepsi eşit sayılıyordu. Şimdi 68 almışsa notu karnede 68, 55 almışsa 55 olacak. İşin özü bu...

eOMER,

Sağol bilgilendirdiğin için. Hayırlı olsun diyelim ne diyelim. Bu son iki yıldır zaten yeni eğitim sistemi öğrenciden ziyade, veliyi çalıştırmaya yönelik.

omer61
20.01.2007, 22:06
ya protesto ettğimiz olayda bazı yanlış anlaşılamlar war..
1) BİZ HA BİRE SİSTEMİ DEĞİŞTİRENLERİ
2) SENENİN BAŞINDA ESKİ SİSTEME GÖRE SINAWLARA GİRİP SENENİN ORTASINDA SİSTEMİ DEĞİŞTİRENLERİ
3) ÖĞRENCİLERE ÖĞRETEMENLERE SORMADAN, KAFALARINA GÖRE SİSTEMİ DEĞİŞTİRENLERE
KARŞIYIZ KARŞI OLACAĞIZ !!!

Gençliğiz geleceğiz söz söyleyeceğiz; eşit parasız bilimsel eğitim!!

Ömer SEVİNÇ
20.01.2007, 22:45
ya protesto ettğimiz olayda bazı yanlış anlaşılamlar war..
2) SENENİN BAŞINDA ESKİ SİSTEME GÖRE SINAWLARA GİRİP SENENİN ORTASINDA SİSTEMİ DEĞİŞTİRENLERİ

Gençliğiz geleceğiz söz söyleyeceğiz; eşit parasız bilimsel eğitim!!

Başlıktaki yazın öyle demiyor ama. Neye karşı olduğun biraz değişti sanki ha:)

1- Aynen katılıyorum. Adam akıllı bir sistem bulup oturtmalı. Ama bu sistemi bulmak için biraz daha kurcalanması gerekiyor. Daha değişiklik olacaktır mutlaka. Dilerim az değişiklikle çok verim alırız.
2- Zararın neresinden dönülse kardır.
3- Öğrencilere öğretmenlere sormadıklarını da nereden çıkardın? Sana sormadılar diye kimseye sormadıkları anlamına gelmez ki.

Eşit, parasız eğitim falanı da anlamadım. Son gördüğümde eğitim parasız ve eşitti zaten...

omer61
20.01.2007, 22:50
Başlıktaki yazın öyle demiyor ama. Neye karşı olduğun biraz değişti sanki ha:)

1- Aynen katılıyorum. Adam akıllı bir sistem bulup oturtmalı. Ama bu sistemi bulmak için biraz daha kurcalanması gerekiyor. Daha değişiklik olacaktır mutlaka. Dilerim az değişiklikle çok verim alırız.
2- Zararın neresinden dönülse kardır.
3- Öğrencilere öğretmenlere sormadıklarını da nereden çıkardın? Sana sormadılar diye kimseye sormadıkları anlamına gelmez ki.

Eşit, parasız eğitim falanı da anlamadım. Son gördüğümde eğitim parasız ve eşitti zaten...

abi sanki ayrı ülkelerde yaşıyoruz yaa. bu ülkede eşit we parasız bir eğitim war ha.. peki ole olsun yaa..

omer61
20.01.2007, 23:05
bu arada sana sormadlr die başklarna sormdklrını nerden biliosn demssn.. her okul okulnda bir tane öğrnci temslcisi secer. sora ilin temslcisi secilr.. we bu temslcye sorulmdn bu karar alnmştr..

Ömer SEVİNÇ
20.01.2007, 23:07
bu arada sana sormadlr die başklarna sormdklrını nerden biliosn demssn.. her okul okulnda bir tane öğrnci temslcisi secer. sora ilin temslcisi secilr.. we bu temslcye sorulmdn bu karar alnmştr..

Uff. Artık sıkldım bu tartışmadan.

Sonra il temsilcilerinden de bir ülke temsilcisi var. Tekrarlayayım. Sorulmadığını nereden biliyorsun? Ülke öğrenci temsilcisi sana rapor mu veriyor?

bordoomavii
20.01.2007, 23:07
ii olmuş yaa hep 0 vardı.şimdi hiç olmazsa 10-15 yazar :D

omer61
20.01.2007, 23:10
bizm okulun temsilcisi ankaraya gitti çünkü.. biliorm neler olduunu orda.. üniversitelerde olduğu gibi liselerdede öğrenci temslcilklene sorulamdn iş yapılıyor.. ben de sıkıldım hep aynı şeyleri tartışamktan.. ii akşmlr..

Taner Gündoğdu
20.01.2007, 23:11
bu ülkede ne zmanadan beri seçilen ve ne işe yaradığını kendileride bilmeyen temsilci adı altında öğrencilere birşey soruldu ki sen şimdi sorulmasını bekliyorsun? bundan önce alınan kararlarada protestolarda bulunmuşmuydun? yoksa eskiden soruluyor muydu bu temsilcilere?

omer61
20.01.2007, 23:15
walla ortaokuldayken tutup liseliler için protesto yapamzdm heralde dimi.. hı liselere girş sınawlrnda bi deişklk yapsalrdı ben girerkn tepkimi koyardm yine..

öğrenci temslcilerne nası olsa sorulmuo die protesto etmicekmyz bu durumu pesmi etcez..

Egemen Yılmaz
20.01.2007, 23:18
şimdi alacağımız karnelerde de puan mı yazacak? bize en azından bu dönem için not yazacağını söylediler. bu arada ben eski lise 2yim hz/ls1/ls2

omer61
20.01.2007, 23:20
şimdi alacağımız karnelerde de puan mı yazacak? bize en azından bu dönem için not yazacağını söylediler. bu arada ben eski lise 2yim hz/ls1/ls2

ben de eski lise2 yim yaa.. bize rehberlikçi hoca açıklama yaptı puan yazacak dedi bu dönemden gecerli olarak..

Taner Gündoğdu
20.01.2007, 23:22
tamamda güzel kardeşim 3 sayfa yazı oldu ben hala bunda protesto edecek ne var anlamadım? ne güzel işte her 4-5 alan eşit olmayacak... nesini eleştiriyorsunuz? döenm içinde yapıldı diye nolmuş yani?

Egemen Yılmaz
20.01.2007, 23:24
bu ne biçim iş ya... yeni gelenlere yapsalardı ya.. şimdi bizim eski karneleri de mi puana göre düzenleyecekler? o zaman iş çok karışır mesela matematik ortalamam 2 olmasına rağmen bu sefer 40 da kalabilir... türümüzün son örneğiyiz ya, onun çilesini çekiyoruz

omer61
20.01.2007, 23:24

demn yazdıım yazıyı yapıltırıorm buraya tekrar..

omer61
20.01.2007, 23:35
bu da konuyla ilgili bi karikatür :D

Kobalas61
21.01.2007, 00:20
1- Hafta sonu tatili insanın kendi biyolojik bünyesi için gereklidir. Bu tatlile koyulacak herhangi bir şey insanı biyolojik olarak olumsuz etkiler ve bu zamanlarda verimli bir çalışma yapılaması düşünülemez.
2-Okulda anlatılan türevle dersanede anlatılan türev farklı konular mı? Okuldakine çalışınca başka türev mi öğreniyorsun? Türev gibi matematiğin temeli olan (bknz. mühendislikler) bir konuda 1 ayda yapılan üstünkörü eğitim mi daha faydalı olur yoksa 1 dönemdeki okul eğitimi mi?
3-Öğrenciyi sınava hazırlama yönünden daha iyi demişsin dersaneler. Kısa zamanda iyi sonuç alınabiliyormuş. 1 sene kısa bir zaman mıdır? Ayrıca öğrencilerin amacının sınavı kazanmak olması da tamamen yanlış. Bu yöne giden tüm yollar da yanlıştır. Hayat 3 saat değildir. Bu konuları ileride işine yarayacağı için öğreniyorsun sınav için değil.
4-Dersaneye gitmediği halde sınavı kazanamayan insanlar yeterince ders çalışmadığı için mi sınavı kazanamamıştır yoksa dersaneye gitmediği için mi? Yeterince ders çalışsalardı dersaneye gitmedikleri için sınavı kazanamazlar mıydı?
5-Ben şimdiye kadat 90'a gerek yok 85 bana yeter diyen bir öğrenci görmedim.
6-Çifte standart olması için birilerine haksızlık diğerlerine kolaylık yapılması gerekir. Kime haksızlık kime kolaylık yapıldığını yazarsan sevinirim. Eğer böyle bir kasmama durumu mevcutsa bile herkes için geçerli olduğundan çifte standart oluşturmaz.
7-Senin mantığının nasıl olduğunu söylersen de mutlu olurum. Benimki düz mantıkmış ya hani...

1.yaptığın acıklama bilimselliğe mi dayanıyor bilmiyorum ama hafta sonunu ders calışabilmek için fırsat gibi bekleyen cok öss adayı gördüm buna kendimde dahilim

2.tabi ki aynı konular böyle bir soruyu sadece acıklamamı alya almak için sordun heralde...ben okulda öğrendiğim türev i hiçbir zaman kullanmadım ama dersanede öğrendiğim 4aylık bilgiyle hem öss de hemde mat vizesi sinde puan aldım

3.dersaneler öğrencinin lise1lise2lise3de öğrendiği her seyi 1sene ye sığdırıyorlar 3senenin yanında 1sene tabi ki kısa süredir.ayrıca öğrenilen coğu konu gercek hayatta hiç bir zaman kullanılmayacak ama öss de bilmek zorunda olduğumuz bilgilerdir.yani yüksek öğrenim hayatındaki ilkengeli 3saatte aşmalısın buna mecbursun çünkü.hayat tabi ki 3saat değil ama bu sistem 3saatte senin tüm bilgilerini sınıyor(sistemi savunmuyorum tab ki)

4.güzel kardeşim tabi ki hersey tamamen dersaneye bağlanamaz ama ben sana bir örnek vereyim.benim okul ortalamam 2küsürlerdeydi hersene zayıfları kurtarma derdine düşerdim lise3te kafa bi dank etti 2lik adam üni yi kazandı marmarayı kazandı.sınıfımızın ve okulun en yüksek ortalamaya sahip olan öğrencisi ise bilecik te ikinci öğretime gitti ben eminim ki o arkadaş dersaneye gidebilseydi(durum ekonomikti)türkiyenin en iyi ünilerinden birindeydi su an ...bu konunun dibi yok tartışmak için somut veriler olması lazım biraz da.ama dersade herşey olmasada cok sey bu bi gercek

5.ben bugüne kadar 90a gerek yok 85yeter bana dien bi öğrenci görmedim demişin ama k.bakmadan sen nerde okudun yada sen Türkiye2de okuduğuna eminmisin her zaman son sınavlarda 1 leri 2,2leri3,3leri4 yapmak için kaç almak gerekiyor bunun hesabı yapılır.okul hayatım boyunca ben böyle öğrenciler arasındaydım istisnasız tüm öğrenciler bu hesapları yapıyordu okulda

6.şimdi güzel kardeşim bu sistem gelmeden önce liseye başlayan bir öğrenci puan deil not peşindedir 85almakla 90almak arasında karneye gelecek not acısındna bir fark yoktur.ama bu sistem geldikten sonra öğrenciler not değil puan larını düşünecekler ve ne kadar yüksek alırsak o kadar ii dir düşüncesiyle hareket edecekler ama not sistemiyle calışan bir öğrenci için budurumm böyle değil ve bu sistemle ortaöğretim puanı verilen ve ilk senesinde sınavı kazanamayın kişi puan sistemiyle orta öğretim başarı puanı verilecek kişi ile aynı kefeye konacak.yani birinin aldığı puan sisteminde karnesine 100 den 5getiren bir lise mezunuyla 85alan kişi aynı orta öğretim puanıyla değerlendirilecek.

6.olarak işte bunu bende bilmiyorum :D..
ben sana düz mantıkla yaklaşıyorsun derken herkesin söylediği calışan yapar o yapıyorsa sende yaparsın gibi cevremde kafamı yiyen büyüklerim aklıma geldi.bende bunun için dedim.he benim mantığım ne oluyor meselesine gelince,bir öğrencinin tüm hayatı hep ders calışmak hep en başarılı olmayı hedeflemek olamaz,öğrencilik hayatı genclik hayatı boyunca devam ediyor çünkü.okulun yanında biraz başka şeylerede kafa yorabilmeli öğrenci.bak o dersaneye gitmeden kazandı ben dersaneye gidiyorum kesinlikle kazanmalıyım o zaman gibi bir düşünceyi savunamayız.çünkü gercekten bazılarında öle bi kafa oluyor ki adam başka birinin 5.6.defa dinlediği seyi 1.seferde tık diye anlıyabiliyor.sanırım kapasite meselesi yadsınamaz bir gercek tabi birde herkesin yetenkeli olduğu alanların farklı olması durumuda var.bizim eğitim sistemimizde ise yeteneğe göre ayrım söz konusu deil