PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ask nedir ve aski anlatir misiniz?

Guests
07.12.2004, 20:53
Sesini duydugunuz anda avuclariniz terlemeye kalbiniz deli gibi carpmaya ba$liyorsa...
<DIV>Bu a$k degil HO$LANMAKtir

Ellerinizi ondan cekemiyor surekli dokunmak sarilmak istiyorsaniz..
Bu a$k degil ARZULAMAKtir

Yaninizda bir tek o oldugu icin onu istiyorsaniz....
Bu a$k degil YALNIZLIKtir

Herkes onunla olmanizi bekledigi icin onunlaysaniz...
Bu a$k degil SADAKATtir

Size sicak,yakin davrandigi icin onunlaysaniz...
Bu a$k degil KENDINE GUVENSIZLIKtir

Uzulmesini istemediginiz icin onunlaysaniz...
Bu a$k degil ACIMAKtir

Ona deger verdiginiz icin hatalarini ho$goruyorsaniz..</DIV>
<DIV>Bu a$k degil ARKADA$LIKtir

Butun gun ondan ba$ka hicbir$ey du$unmediginizi soyluyorsaniz..
Bu a$k degil KOCA BIR YALANdir

Onun iyiligi icin kendinizden cok $ey feda edebiliyorsaniz...
Bu a$k degil YARDIMSEVERLIKtir

O uzgunken sizin de kalbiniz aciyorsa...
I$te bu A$Ktir

Tarif edemediginiz bir cekim yuzunden ondan bir turlu kopamadiginizi du$unuyorsaniz..</DIV>
<DIV>I$te buA$Ktir</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>O herkese guclu gorunmesine ragmen icindeki zayifligi hissedebiliyorsaniz..</DIV>
<DIV>I$te buA$Ktir

Ba$kalarini da cekici bulmaniza ragmen hic pi$manlik duymadan onunla kalmaya devam edebiliyorsaniz..</DIV>
<DIV>I$te bu A$Ktir

</DIV>

Harun
07.12.2004, 22:04
La olum heryeri siir yaptiniz besmileys/smiley36.gifask zehirdir.Asik olmak ise onu içmektir.smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Oğuz
08.12.2004, 00:51
Ask bir yanilsamadir smileys/smiley18.gif

Guests
08.12.2004, 10:55
vay beeeee.düsüncelere bak cay demle.basinizdan gecen ilginc ask olaylari varsa anlatmak,bizimle paylasmak istermisiniz.......

Salih61
08.12.2004, 13:38
Ask nedir...Bilmek lazim...Bilmek için...Olmak lazim...smileys/smiley2.gif

Guests
08.12.2004, 13:55
gec kalmadinmi bu konuda

Emin
08.12.2004, 15:05
Su siralar yeni yayimlanan bir kitap çikti. Yazarin adi Harun soyadini çikaramadim. Her neyse kitabin adi aynen söyle "ASK KÖPEKLIKTIR"

Ilginç. Her kitapçida görürsünüz. Okumak lazim....

Harun
08.12.2004, 15:29
Su siralar yeni yayimlanan bir kitap çikti. Yazarin adi Harun soyadini çikaramadim. Her neyse kitabin adi aynen söyle "ASK KÖPEKLIKTIR"

Eminim ne demek istiyorsun açik açik söylesmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Magnolia
08.12.2004, 15:50

smileys/smiley36.gifIlk bakista "ASK KÖPEKLIKTIR" cümlesini görünce ne oluyor dedim valla.Megerse kitapmis.smileys/smiley36.gif

Kaya
08.12.2004, 16:13
Ask mantikli olursan güzeldir.

Guests
08.12.2004, 16:21
bana göre ask,anlatilmaz.yasanir.!!!!!!smileys/smiley2.gif

ErDoCLG
08.12.2004, 16:36
smileys/smiley21.gif

bello
08.12.2004, 17:14
Ask abdest gibidir,bozulunca yeniden alacaksin...

Çagman
08.12.2004, 17:23
ask bir b.. yemeyen yoktur. Ask bir sudur iç iç Kudur smileys/smiley26.gif

OkuL sIraLarInda boL boL bu yaziLardan varDI Bana ait oLanLaRIda smileys/smiley15.gif

Tandogan
08.12.2004, 17:31
Ask; hayvanlarin otladigi bir meraya benzer.Bir b.ktan digerine basar durursun.

Guests
08.12.2004, 20:12
aski tarif edin diyoruz,böyle yazmak yakismaz.

ts_fan
08.12.2004, 21:33
hakkini verebilirseniz ask Trabzonspor'u her haliyle, her ani ile yasamaktir...

oguzhan
09.12.2004, 00:34
bazen öyle bir iliskiye tutulursun ki,ne sevebilir ne terkedebilirsiniz.kör kütük baglanmisinizdir aslinda...en güzel yillarinizin,aci tatli hatiralarinizin ortagidir.iç çekismelerinizin müsebbibi.yazilarinizin ilhami,sohbetlerinizin konusudur.gözyaslarinizda,bilinçaltinizda,kahkahal arinizdadi r.korkunca saklandiginiz bir siginak,cosunca öptügünüz bir bayrak...Sevdaniz riyasiz,çikarsiz,karsiliksizdir.Sinirsiz ve nihayetsiz.Ölmek var,dönmek yoktur.Lakin gün gelir anlarsiniz,içten içe bir seylerin kanadigini...Tutkulu sevdalarin gizli hançerleri baslar parildamaya..Surasindan,burasindan elestirmeye koyulursunuz...Söyle görünse,öyle demese,degisse biraz ya da eskisi gibi olsa....Baskalarini örnek göstermeye,Bak onlar nasil yasiyor demeye baslarsiniz...Hem birlikte yasayip. hem özgür olmanin yolarini ararsiniz.Askinizin gözü kör degildir artik,yanlisini görür düzeltmek istersiniz.Eskiden böylemiydi ya.....diye baslayan sohbetlerle açilir elestirinin kapisi,açildikça,bastirilmis itirazlar yükselir bilinç altindan ..Böyle süremeyecegini bilirsiniz.Degissin istersiniz.O,sevgisizliginize yorar bunu...Ihanete sayar.Tutkulu iliskilerde ihanetin bedeli ölümdür.Ya sev böyle ya da terket diye gürler...Bir zamanlar bir gülücügüyle alacakaranligi isitan o rüya,bir kabusa dönüsür birden..Kapatir gönlünün kapilarini,yasaklar kendini size...Hoyrattir,bakmaz yüzünüze...Zehir akar dilinden,konusturmaz,suçlar,yargilar,mahkum eder.Mühürler dudaklarinizi,yirtar ataryazdiklarinizi,siler sizi defterden...Iyiligin içindi hepsi,seni sevdigim için...dersiniz,dinletemezsiniz.Ayrilirsaniz yasamayacaginizi bilirsiniz,lakin böylede sevemezsiniz.Ihanetten kirilmistirkaleminiz,severek,terk edersiniz...

Guests
09.12.2004, 00:41
Ask mantikli olursan güzeldir.

Ask mantik tanimiyo ki? Yeri geliyo hiçbirseyi tanimiyo.

Ask kontrolsüz güçtür.Kontrol edebilmen iradene baglidir.Kontrol edebildiginde adi artik 'sevgi'dir.

Ask kontrolsüz de olsa sonunu bilmedigin kuyuya inmek gibi de olsa güzeldir.Sonunda çok sey kaybetsen(kötü biterse) aslinda çok sey kazanmissindir ama bunlari ancak ilerde anlarsin

esra _B
09.12.2004, 10:19
http://members.lycos.co.uk/nilu/gul.jpg

Salih61
09.12.2004, 14:22
Ask abdest gibidir,bozulunca yeniden alacaksin... smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

grandiose
09.12.2004, 15:03
IKIDEN BIR GIDINCE,

BIR KALDIGI YALAN..

SEN GIDERSEN EGER,

BEN KALIRMIYIM O ZAMAN?

ask budur...

Guests
09.12.2004, 16:57
ask anlatilacK olsaydi benim evin duvarlari dile gelirdi diyim....

hepimiz göçecegiz bu diyardan

belki bugün belki de yarin

verecegiz son nefeslerimizi

kimimiz ya dua edecek ya elveda diyecek

ya da benim yapacagim gibi

seni hep sevecegimle bitirecek herseyi

SENI SEVMISTIM SENI SEVIYORUM

SENI SEVECEGIM

Bl@ck_De@th_
09.12.2004, 17:03
IKIDEN BIR GIDINCE,

BIR KALDIGI YALAN..

SEN GIDERSEN EGER,

BEN KALIRMIYIM O ZAMAN?

ask budur...

Bl@ck_De@th_
09.12.2004, 17:06
ASK KARSILIKLI OLUP OLMAMAYA DAYANARAK YAPILAN SEYLERE KARSIKARSILIK BEKLEMEDEN CAN ADAMAKTIR

VERIN BENIM SEVDIGIMI BEN ONSUZ OLAMAM GIDECEGIM BU ELLERDEN GAYRI DURAMAM VERIN BENIM SEVDIGIMI BEN ONSUZ OLAMAMsmileys/smiley19.gif

tigin
09.12.2004, 19:28
aski tarif edin diyoruz,böyle yazmak yakismaz.

Sözlük anlami: Bir cismi digerine yönelten bedeni veya ruhi güçlü duygu.

Bu anlamdan yola çikarak aski ikiye ayirabiliriz

Fiziki Ask: Sadece cinsel ihtiyaçlarin karsilanmasina dayanan ask.
Ruhani Ask: (Duyumsal Ask) Bunun içine fiziki olmayan tüm asklar girmektedir.
ilahi ask: tanri aski
platonik ask: duygusal ask
serbest ask: toplum kural örf ve adetlerini saymayan ask
sokratça ask: ayni cinsten bir kimseye duyulun ask
(yunan yazar plutarkhos?un MS 2. Yy da yazdigi söylesi: tartismada erkegin erkekle cinsel iliski kurmasiyla evlilikteki aski karsilastirmasindan dogan dilimize yerlesmis

-ten aski: yalniz cismani zevke dayanan ask

ASKIN TARIHI:Ask mitolojide Erosla baslar ilk Kaostan dogmus olan Eros yaratici tanri olarak kabul edilmis. MÖ 6.yy dan sonra Eros Ask tanrisi olarak kabul sayildi. Bütün sanatçi ve sairlere ilham kaynagi oldu. Yoksul kaygili ama bir o kadar da becerikli idi. Insanlarla tanrilar arasinda aracilik yapardi. Zamanla Eros oklariyla insanlarin kalbinden vurarak onlari ask atesiyle tutusturan kanatli yada kanatsiz bir çocuk seklini aldi.Bu sekliyle birçok efsaneye girerek sembolik bir anlam kazandi .

Eskiçagda ise filozoflarin çogu aski yalnizca bedeni bir istek olarak gördüler fakat Sokrat ,Platon ,Aristo, Stoacilar ve birçogu içinse ask ?En yüce en ince duygu ? demekti.Buna en iyi örnek Platonun Sölen yapitinda anlatilan ask teorisidir. Platon orada söyle der:Ask güzelligin dogurdugu bir çekiciliktir gerçek güzellik ise düsünce ile kavranan güzelliktir. . Platon orada söyle der:Ask güzelligin dogurdugu bir çekiciliktir gerçek güzellik ise düsünce ile kavranan güzelliktir. Yeryüzünde duyusal güzellikler , gerçek güzelligin sadece kaba birer taslagi solgun birer yansimasidir.

Klasik filozoflardan Dekart ve Spinoza da ise ask bir tutkudur.Kisi onu dizginlemek için aklini kullanarak duru ve temiz bir duygu haline getirmelidir.

Mistiklerde ise (Plotinus , Aziz Augustianus, Paskal) her çesit ask tanri sevgisine dönüsür ve her seyin nedeni olan ?bir tek sevgi vardir? dediler.

Romantizmle birlikte Nietzsche gibi romantizmin öncüleri aski insan soyunu sürdürmek amaciyla insana kurulan bir tuzak olarak gördüler.

Aslinda baba otoritesine ve erkegin üstünlügüne dayanan yunan ve roma toplumunda kadinin ask ilham etmedigi sadece yüz ve beden güzelligi açisindan degerlendirildigi ve bu amaçlar için arzulandiginida unutmamak gerekir.Kadin yalnizca devlete yurttas sagladigi için saygi görürdü.

Eskiçagin bu ask kavrami tüm zamanlara pek yabanci degildir.Kadinin rolü açisindan incelendiginde buradan 50 bin yil önceye yani ilkçag insanina gitmemiz gerekir otoriter cinsel farklilasmanin 200 milyon yil önce basladigi söyleniyor.Gelisim degisim sürecinde ilk insanlarin erkegi ile kadini arasindaki orantisal farklilik (1,67 ? 1077)belirgin olmasina karsilik toplumsal etkisi bilinmemektedir . Bilinen suki erkek avcidir kadin toplayici .Bu farklilasma zamanimiza kadar uzanmakta . Toplayici kadinlarin tahillari ekip biçmeleri , insanligin üretime geçmesindeki payina karsin erkek savasan ülkeler fethedip seflik krallik baskanlik yapandir. O zamandan kalma Venüs adiyla bilinen heykelcikler aslinda tanriça degildi, bunlar avci yasamin yolaçtigi nüfus darbogazindan kurtulmak için umut baglanan dogurganlik maskeleri idi. Toplumun gelismesiyle kadinin rütbesi hep düstü tektanricilikta disi seytan Ademi bastan çikarip günaha sokan Havva ile temsil edildi. Eski çagin ask kavrami iki büyük etki altinda degisti birincisi hiristiyanlik taki kutsal meryem ?e tapma ikincisi ise kuzeyli uluslarin kadini savasta , barista, iste tehlikede erkegin esiti yoldasi durumu sayan töreleriydi . Bu çok uzun sürmedi Fransiz Devrimi bir kenara birakilirsa kadinin sosyal durumu eskiçagda oldugu gibi erkeklerin altinda kaldi. Maddi ask , romansi kadin düskünlügü , yapmacilik , çapkinlik , romantizm gibi halen içinde bulundugumuz zamani bile etkileyen durumu aldi. Bilimin ilerlemesi ask?a verilen degerin degismesini saglamadi.

ANADOLUDA ASK

Islamiyetten önceki dönemde ask önemli bir yer tutmaz. Islamiyetle birlikte gelisen edebiyatta özellikle gazellerin mesnevilerin baslica konusu asktir. Mutasavvif sairler ise sevgililerinde tanrinin bir aksini görürler çesitli tarikatlar ilahi ask fikrini ve idealini gelistirmislerdir. Fuzuli, Seyh Galip gibi sairlerde dini ve ulvi aski tasvir etmislerdir.Leyla ile Mecnun Hüsn-ü Ask buradan dogmustur.

Divan edebiyatinda ise Nedim müstehcen ask siirleriyle taninmistir. Halk ise Asik denilen kimselerle duygularini ezgisel anlatimla dile getirmistir. Karacaoglanin ask memleket hikayeleri, Kerem ile Aslinin hasreti gibi halkin içinden çikan hikayelerde ruhani ve romantik ask beraber islenir.

Gelelim Yunus Emreye nefes ile vakif insanin kemale ermesi için mistik aski ortaya koyan Mevlana gibi lirik anlatimlariyla ve felsefeleriyle halen tüm dünyayi etkilemektedirler. Tasavvufi ask nefse hakim olarak Allahta yok olma mertebesine ulasmak için bir basamaktir. Mevlana Mesnevisinde söyle der :Ask öyle bir atestirki bir parladimi sevilenden baska herseyi yakar.

Ask insani gerçek güzellige ilahi kayra götürür.

Mutasavvuflar dünyanin ve canlilarin yaradilisini ask ile açiklarlar onlara göre Allah bilinmek için sevilmek için bu evreni yaratmistir. Hadiste söyle der: Ben gizli bir hazine idim bilinmek istedim ve canlilari yarattim.

Sufilere göre iki tür ask vardir;

Mecazi Ask:Sehvetsiz geçici suretlerden birini sevmektir bu ilahi aska basamak kabul edilir.
Hak Aski: Mutlak varligi yani Allahi sevmektir.

Erol; Ask insani arttiriyor. Toprakla kucaklasmak gibi, ondan enerji almak gibi.

Esra; Tek kisilik yalnizlik yasayanlar, asik olduklarinda da iki kisilik yalnizlik yasayabilirler ki o zaman ask insani arttirmaz tam aksine eksiltir.

Ahmet; Aski insan kendi için yaratiyor. Onun içindeki kimi bosluklari dolduruyor.

Fatih; Ask, bir sürecin sonudur ama siz sona ulasamazsiniz, hep süreci yasarsiniz.

Erol; Bir çok insan belki de bu yüzden tanriya inaniyor. O bir türlü ulasilamayan süreci yasadigi için.

Nihat; Bütün asklari bir kefeye koyabilir miyiz ?

Ebru; Koyamayiz. Bir de her duyguyu ask saymamali örnegin dogaya karsi duydugumuz ask degil, sevgidir. Çünkü süreklidir, asksa biter.

Murat; Ask illa bir kisiye olacak diye bir sey yok, her sey askin nesnesi olabilir.

Erol; Dogada da her zaman yeni seyler kesfediyorsun, bence o da asktir.

Esra; Doganin zenginligini herkes biliyor ama bunu kesfetmek gerekiyor.

Ahmet; Ama birine asik oluyorsunuz ve belki de o tam bir kütük, kesfedilecek hiçbir yani yok.

Tolga; Asik olmak için, illa karsidaki insanin belirgin bir özelligi olmasi gerekmiyor, ask daha çok onun özüne karsi duyulan bir seydir.

Murat; görüyorum ki siz daha çok hazzi konusuyorsunuz ancak aski hazdan ayirmak gerekir.

Nihat; Ask için bir tanim yapabilir miyiz ?

Ahmet; Ask tanimi için konsensüs saglanamaz.

Dilek; Askta mantik yoktur, insan neden sorusuna yanit bulamaz, tanim falan yapilamaz.

Erol; Biraz da tutkuyu konusalim.

Tolga; Tutku denizin yüzeyinden görünmeyen ve ancak dibinde olan renkli renkli bitkileri ve baliklaridir askin. Oraya inemeyenler asla göremezler bu muhtesem renkleri.

Zerrin; O dibe yapilan yolculuktur belki de ask.

Dilek; Tutku olmazsa ask olmaz. Daha çok sevgi olur.

Asli; Katiliyorum, ask akli basinda degildir, ayaklari yere basmaz. Oysa sevginin ayaklari yere basar.

Ahmet; Evet asikken insan inanilmaz seyler yapabilir, diger zamanlarda asla yapmayacagi seyler. Hem de her seferinde.

Asli; Gerçek ask bir kere yasanir.

Zerrin; Bence bir kereden fazla da insan asik olabilir.

Ahmet; Birincisi deneyim oluyor.

Ebru; O zaman ikincisi ask olmuyor.

Erdem; Bence ancak o insan bilebilir yasadigi ask mi degil mi?

Dilek; Askin birincisi ikincisi olamaz. Deneyim kazandim ikincisinde bunu yapmayayim diyemezsin yine ayni seyleri yaparsin.

Erdem; Hani tutkuyu konusacaktik.

Zerrin; Ben tutku ile ask arasindaki farki anlayamadim.

Erol; Aski bencil yapan yanidir tutku. Tabi ki her olgunun iyi ve kötü yanlari var. Askin kötü yani da tutkudur.

Murat; Askta iyi duygularin yaninda biraz da aci olmali.

Beyza; Bence sözüne ettiginiz gibi tutku kötü bir sey degildir. Tam aksine onsuz ask olmaz. Tutku askin renkli, canli yanidir.

Sevilmek mutluluk degildir

Her insan kendini sever

Mutluluk bir baskasini sevmektir

Kaya
10.12.2004, 03:54
Hersey MANTIK arkadasssss...

deco
10.12.2004, 09:03
Sonsuzluk..

Anlat anlatabilirsen..smileys/smiley19.gif

Magnolia
10.12.2004, 11:38
Unutma hakiki erkek, yuzlerce erkekten meydana gelir.
Zaten bir zaman sonra, yuzlerce erkegin sana verdigini,bir erkekten beklemeyecek kadar olgunlasmis olacaksin sen de...
Bir kadinin aradigi o bir tek erkek, her zaman icin hayali bir varliktir.
Hiç olmamistir.... Her erkekte, aradigin erkegin yanlizca bir parcasini bulursun.
Gercek bir kadin icin, gercek bir erkek, Allah gibidir, her yerdedir ve hicbir yerdedir.
Ask da budur zaten! Baska bir sey degil.

Aramaktan vazgec demiyorum, bulmaktan vazgec...

M.Mungan

kuzey_lee
10.12.2004, 12:15
bazen birinin gözlerinin içine saatlerce bakabilmek.
aramayacagini bildigin halde aylarca telefon beklemek.
gece yatagina yattiginda orhan gencebay sarkisiyla sabahlara kadar aglamak..
kim bilir kavusamayacagini bile bile ölene kadar beklemek

Kaya
10.12.2004, 12:17
Mantik arkadas mantik... Mantigi elden biraktigin an bitersin.

kuzey_lee
10.12.2004, 12:26
Fatih; Ask, bir sürecin sonudur ama siz sona ulasamazsiniz, hep süreci yasarsiniz.

ulan harbi benim için yazilmis sanki :)

kaya sen de 2de bir mantik diyip canimi sikma...

Magnolia
10.12.2004, 13:07
Kaya dogruyu söylüyor bence.Mantigi elden birakirsan öyle O.Gencebay sarkilari ile sabaha kadar aglarsin...

kuzey_lee
10.12.2004, 13:11
Kaya dogruyu söylüyor bence.Mantigi elden birakirsan öyle O.Gencebay sarkilari ile sabaha kadar aglarsin...

belamisiniz basima?mantik diyorlar..askin oldugu yerde mantik ne arar?istersen biraz daha özele gireyim esra ne dersin?

Magnolia
10.12.2004, 13:15
Bak Fatihcim , tabiki hepimiz asik olduk.Hepimiz üzüldük.Hepimizin yasadigi ve unutamadigi hatiralar vardir...
Ama düsünsene eger mantikli davranmis olsa idik , üzülmüs olacak miydik? Kaya bu yüzden hakli diyorum...

kuzey_lee
10.12.2004, 13:17
üffff..tamam ne haliniz varsa görün...mantikmis..bende ayni seyi soylemeye çalisiyorum..ask ve mantik farkli kutuplar..ates ve barut gibi..ayni yerde bulunmazlar..

neyse ben bu topicten uzaklasiyorum..aksama trabzon yolcusuyum..gelince detayli konusuruz

cemilsezgin
10.12.2004, 13:34
ask suan benim düstühüm durum dur herhalde .öyleolsa gerek.

Kaya
10.12.2004, 13:46
Fatih dostum mantik ile dengeleyeksin bu isi abi. Yoksa kül olursun be abi.

cemilsezgin
10.12.2004, 14:12
kaya dostum dengeler birbirini bir tutsa hersey bitecek zaten.

Guests
10.12.2004, 17:02
Gercek bir kadin icin, gercek bir erkek, Allah gibidir, her yerdedir ve hicbir yerdedir.

Murathan Munganin yazisindan da olsa pastelediklerimize dikkat edelim arkadaslar.Hiçbirsey için Allah gibi lafini da kullanmayin bi zahmet benzetme dahi olsa!

Allah tektir esi ve benzeri bulunmaz

Guests
10.12.2004, 17:29
Can Dündar 'dan...

<BLOCKQUOTE =replbq style="PADDING-LEFT: 5px; MARGIN-LEFT: 5px; BORDER-LEFT: #1010ff 2px solid">
Ruhumuz Arkada Kaldi...

Bir filmde seyrettim; genç ve güzel bir kadin Paris'te bir cafe de bir
erkege anlatiyordu. O da anlattiklarini bir dergide okumus.

Meksika'da Inka tapinaklarina çikmak isteyen Avrupali bir grup arkeolog,
birkaç yerli rehberle yola koyuluyor. Dagin tepesindeki tapinaklara giden
uzun yolu, kisa bir sürede yariliyorlar. Ayni hizla tempoyla biraz daha
yol aldiktan sonra, yerliler kendi aralarinda konusup birden yere
oturuyor ve böylece beklemeye basliyorlar. Tabii Avrupali arkeologlar
buna bir anlam veremiyorlar.

Saatler sonra, yerliler kendi aralarinda konusup tekrar yola sonunda
tepenin üstündeki görkemli Inka tapinaklarina geliyorlar. Arkeologlardan
biri, yasli rehbere soruyor,

"Hiç anlayamadim, niye yolun ortasina oturup saatlerce yok yere bekledik?"

Yasli rehberin cevabi o kadar güzel ki;

"Çok kisa sürede çok hizli yol aldik, ruhlarimiz bizden çok uzakta kaldi.
Oturup ruhlarimizin bize yetismesini bekledik..."

Niye içimiz de hep bir eksiklik duygusuyla yasadigimizi, niye mutlu olmayi
beceremedigimizi, niye kendimiz olmayi basaramadigimizi ve "niye" ile
baslayan ile baslayan daha bir dolu sorunun cevabini açikça veriyor
Inkalar'in yasli torunu. Çünkü bu aptal hayat içinde o kadar hizla yol
aliyoruz ki, ruhumuz çok arkada kaldi, hatta onu nerelerde unuttugumuzu
bile hatirlayamiyoruz. Çocugunu kaybeden annelerin çilginliginda bir saga
bir sola saldiriyoruz hepimiz, ama bir farkla, biz neyi aradigimizi bile
bilmiyoruz...

Herkes bir arayis içinde, ama hiç kimse ne aradigini bilmiyor.

Saniyoruz ki çok paramiz, sürekli yükselen bir kariyerimiz, bahçeli bir
evimiz ,spor bir arabamiz olunca biz de çok mutlu olacagiz. Hadi
maddeciligi bir kenara birakalim; niye herkes asktan sikayetçi?

Çevremiz de kaç kisinin ask hayati iyi gidiyor? Eminim parmakla sayilacak
kadar azdir. Ve eminim hiç kimse yanlisin nerede oldugunu da bulamiyordur.
Ben ten uyusmasi kadar ruh uyusmasinin önemine inanirim. Hatta insanlarin
es ruhlarinin olduguna bile inanirim. Ama ruhlari olmayan bedenler
birbirleriyle ne kadar uyusabilir ki? Evet, önce göz görür fakat ancak ruh
sever. Ayrica ruhumuz olmadan es ruhumuzu bulmak gibi bir sansimiz
olmadigina da eminim... Iste bu yüzden içimiz de sürekli bir eksiklik
duygusuyla yasiyoruz hepimiz, iste bu yüzden sürekli duvarlara
çarpip,çarpip kendimizi kanatiyoruz ve iste bu yüzden mutlulugu bir türlü
yakalayamiyoruz...

Gerçekte hiz çaginda yasiyoruz. Her sey o kadar hizli geçiyor ki, ne ise ,
ne arkadaslarimiza, ne ailemize, ne çocugumuza, ne kendimize yeterince
vaktimiz kalmiyor. Akrep ve yelkovanla yaris halindeyiz. Bu yüzden bütün
iliskiler yarim yamalak, bütün sevgiler bölük pörçük. Sevmeye bile
vaktimiz yok bizim. Oysa teknolojinin nimetlerinden fazlasiyla
yararlaniyoruz. Ne çamasir yikiyoruz ne de bulasik, çayimizi kahvemizi
makineler yapiyor Islerimizi bir telefon, bir faksla hallediyoruz.
Uçaklar bizi iki saat içinde dünyanin bir ucuna tasiyor. Hatta artik
gitmeye bile gerek yok, internetle dünya elimizin altinda. Ama yine de
vaktimiz yok iste! Bence doganin kara bir laneti bu. Biz ondan
uzaklastikça, o da bizden bütün zamanlari çaliyor.

Milan Kundera "yavaslik" adli kitabinda; "yavaslik hep aldatir,hizlilik
ise unutturur" diyor. Telefon hizlilik mesela, konusulanlari,
söylenenleri unutturur. Mektupsa yavaslik, hep vardir ve hep hatirlatir.
Ben kendi adima her zaman yavasliktan yanayim. Mesela uçaklardan hiç
hoslanmam, yeni bir sehre, yeni bir iklime hazirlanmaya, hatta hayal
kurmaya bile vakit birakmiyor bana "Küt" diye baska bir hayatin içine
giriveriyorum. Ve en kötüsü de dönüsler, daha ayriligin hüznünü bile
yasamadan Istanbul'da olmak sahiden de çok tatsiz. Tabii ki ruhumun beni
terk edip oralarda kalmasi da çok normal. Oysa trenler karanlik geceyi
yirtan keskin düdügü, uykuda olanlara yolculuk düsleri gösteren kara
trenler... Daglari bölen, nehirlerle yarisan, köprülerden geçen, agaçlari
selamlayan, çocuklara el sallayan, güne bakanlara göz süzen, geçmisin
hüznünü, gelecegin umudunu yasatan,yolcularina yepyeni dostluklar
hazirlayan kara trenler var bir de.Uçak degil, tren olmak istiyorum.
böylece ruhum benden
hiç ayrilmaz.

Evet freni patlamis kamyon gibi yasamanin hiç anlami yok. Ayagimizi gazdan
yavas yavas çekelim ve biraz mola verip ruhumuzun da bize yetismesini
bekleyelim artik. Aceleye ne gerek var? Hayat yalniz biz izin verdigimiz
gibi geçer. Iyi ya da kötü hizli ya da yavas...

Her sey bizim elimizde, sevgi de, ask da, basari da. Ama ancak kendi
ruhumuzla bulustugumuzda...

</PRE></BLOCKQUOTE>

Guests
10.12.2004, 17:31
Yazi biraz uzun mailime geldiginde ben de okumaya üsenmistim.Direk olarak askla ilgili degil ama aski da içeriyo hayata dair hersey var

Simdi iyi ki okumusum diyorum

Magnolia
10.12.2004, 17:37

Murathan Munganin yazisindan da olsa pastelediklerimize dikkat edelim arkadaslar.Hiçbirsey için Allah gibi lafini da kullanmayin bi zahmet benzetme dahi olsa!

Allah tektir esi ve benzeri bulunmaz

Sevgili arkadasim , bu sadece Ask için yazilmis bir yazi."Allah" ile hiçbirsey bagdastirilamaz.En az senin kadar bunun önemini farkindayim.Ve en az senin kadar inançli bir insanim...

Guests
10.12.2004, 17:41
Zaten lafimin muhattabi yaziyi yazan.

Sana olan tepkim ise yaziyi pastelerken bu kismi göz ardi ettigin için Esra abla. oke?

sorun yok

cemilsezgin
10.12.2004, 19:59
smileys/smiley13.gifaski TARTISMAK YANLIS OLUR ARKADASLAR ask VARYA ILLET,VICDANSIZ,INSANIN IÇINDE YARA AÇAN,ask SEREFSIZLERIN EN SEREFSIZIDIR BU YÜZDEN BIRAKKALIM HERKES KENDI ASKINI KENDI IÇINDE ANLATSIN NASIL BIRSEY OLDUHUNU KENDI ANLASIN ZATEN BIRKERE KAPILMISSA HERSEYIN NE BOKTAN OLDUNU ANLAMISTI..smileys/smiley5.gif

askACISINI ANCAK KURSUN YARASI DINDIRIR O ZATEN ACIYI UNUTTURRUR ÇÜNKÜ DÜSÜNECEK ZAMANIN KALMAZ.Edited by: cemilsezgin

#10 Fietra
10.12.2004, 22:22
Okan Bayülgen'in tabiriyle insanoglunun en salak halidirsmileys/smiley1.gif

YusufÇebi
12.12.2004, 02:49
ask mi o da ne?

Bl@ck_De@th_
12.12.2004, 17:46
ASK ANLATILMAZ YASANIR BEYLERsmileys/smiley7.gif

Bl@ck_De@th_
12.12.2004, 17:47
ASK ANLATILMAZ YASANIR BEYLERhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley7.gif

Guests
12.12.2004, 17:49
ASK ANLATILMAZ YASANIR BEYLERhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley7.gif

yasarsin ama aci tarafiyla

zaten assk aci çekmektirrr ne diyimsmileys/smiley7.gif

deco
13.12.2004, 09:33
Walla hepinize helal olsun aski ne güzel anlattiniz.smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Emorfo
13.12.2004, 10:17
ask kizgin kumlardan serin sulara girmek gibi bir seydir. smileys/smiley1.gif

saglam
13.12.2004, 12:43
Ben anlamam da, aklima gelen birkaç kelami yazmak istedim.
17-18 civarlari, yavas yavas hayatla yüzlesmeye baslarsin, en hazirliksiz yerinden vurur, tecrübesiz oldugun bir yerden. Toz pembe dünyanda, saflik dolu bedenlerden yükselen duygusal elektriklenme.
Kalbine batan ilk cam kiriklari, ilk uykusuz gecen, ilk sigaran, ilk siirin. <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Ve kendini sarkilara birakirsin?.
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">dikkatini çeker, alimli hali seni cezbeder, kapilmaya baslarsin[/B]
<UL style="MARGIN-TOP: 0cm" =square>
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">kimin kimin bu sessiz eller, mor halkali yarali gözler, kiyilarima vuran sen misin.</LI>[/list]

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">kapilirsin artik baska çikisin yok sanirsin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">yollara yillara yazgimi yazdim yaninda.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ondan baska çikis yolu yoktur, büyülenmissindir[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">sen geçerken sahilden sessizce gemiler kalkar yüregimden.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">her anini beraber geçirmek istersin, birlikte olmak, sürekli varligini hissetmek[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">baska türlü bir sey bu yalniz seni isteyen, baska türlü bir sey bu sen gelsen aniden.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">yarinlara bile tahammülün yoktur[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">yarin olmaz, simdi ya da asla.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">bazen karsilik göremezsin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">ben her seyi onun için onun yaninda yaparken, o hepsine uzaktan bakardi bir yabanci gibi.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">yine de ona olan sevgini eksiltmez[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">onun her ani heyecan dolu beni üzdügü zamanlarda bile yoklugunu hissetmek beni korkuturdu.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">ben hep sana gelirim beni anlasin diye tenin, birakirim kamassin yasamdan gözlerin.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">tenini avuçlarim zaten severim, gelmesen de sevmesen de beni.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">gözün baska bir sey görmez olur[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">ne ekmek ne de su, sensizlik korkusu, istemem yeter ki sen yanimda ol yeter.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">mücadele edersin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">günün ilk isiginda, son bir kez nefes alsam, kaybolsan gözyasimda ya da ilk kitabimda.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">gerçeklerle yüzlesmeye baslarsin, acidir[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">sever gibi yapma artik, daha henüz vakit varken.</LI>
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">her maske bir sey söyler, nefretler, sevgiler, birak artik sevmiyorsan eger.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">unutamamissindir, kolay degildir[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">bir telefon çigligiyla yalniz bir güne uyandim, bir an yanimdasin sandim.</LI>
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">tutsan ellerimden geçmisi unutamam ki, öpsem gözlerinden yaslari kurutamam ki.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">geç de olsa, kabul edersin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">bazi yalanlar güzel, bazi gerçekler aciymis.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">kendini sorgularsin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">yalanlarimiz güzel inanmasi zevkli bir sey sevmeye degerse ölmeye de deger mi.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">yaralarin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">sus konusma, sözler kimin umurunda, son bir öpücük yeter açik yaralarima, belki sen, umutsuzluktan sessizsen zaten, her zaman kaybettik senle ben.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">korku[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">oh papatya son bir defa bana bak, seninle kim kalacak, isiklar kapanica, benden çok uzaklarda.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">veda[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">yasam sevincin duruyor mu hala içinde, sustun konusmadin sözcükler bitince.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">hayallerine sünger çekersin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">herkes gibi, olmayan hayaller pesinde yalnizim, kelimeler acitir canimizi.</LI>[/list]

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Yalnizlik[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">hiç kimse bilmez, hiç kimse sevmez simdi sende yoksun yanimda.<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">gerçeklerin yerini düsler alir[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">son kez inan yalan olsa da bazen bir rüya yeter.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">aglarsin[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">bir damla gözyasi, bir damla var elimde.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">sorgu[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">sen kardelen, açiversen yeniden, beni hala sever misin.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">umut [/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">yagmur, çok uzaklarda, çagiriyor, gelirsen severim diyor.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">yad [/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">simdi o günlere dönüp seni düsündügüm anlarda hala üstümde kokun sesin kulaklarimda.</LI>
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">bilirim geri gelmezler ama en güzel günleriydi onlar hayatimin.</LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">zordur[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">kisisel bir sey degil bu yasamak zor buralarda</LI>
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">damagim çöle dönmüs, sesim çamura, oyuncagini geri ver içimdeki çocuga </LI>[/list]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">ask gider, mürekkebi kalir[/B]
<LI =Ms&#111;normal style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt; tab-stops: list 36.0pt; mso-list: l0 level1 lfo1">bir kalem sen, bir bos kagit, mutlu ask varsa da mutlu son yoktur...</LI>[/list]

Magnolia
13.12.2004, 13:27

Faruk yani , senden hiç beklemeyecegim bir cümle.Koptum valla.Sen bu kadar duygusal biri degildin bildigim kadariyla...smileys/smiley36.gif

Harun
13.12.2004, 20:27
Ben anlamam da, aklima gelen birkaç kelami yazmak istedim.
17-18 civarlari, yavas yavas hayatla yüzlesmeye baslarsin, en hazirliksiz yerinden vurur, tecrübesiz oldugun bir yerden. Toz pembe dünyanda, saflik dolu bedenlerden yükselen duygusal elektriklenme.
Kalbine batan ilk cam kiriklari, ilk uykusuz gecen, ilk sigaran, ilk siirin. <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P>
Ve kendini sarkilara birakirsin?. <O:P></O:P>
<B style="mso-bidi-font-weight: normal"><O:P></O:P>[/B]
<O:P></O:P>
<O:P></O:P>

Bide yazisina baslarken anlamam demis sen onu külagima anlatsmileys/smiley36.gif
Ama askin seni tecrübesiz ve hazirliksiz yakaladigi kesin, bilmem anlata bildimmismileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif Edited by: Harun

Guests
14.12.2004, 12:53

yakisirsmileys/smiley36.gif

SHENOLA
15.12.2004, 12:17
ask nedir?güzel bir soru aslinda...cevabi da tek ask aci çekmekten baska bisey degildir....bunu yasayan bilir...

Bl@ck_De@th_
15.12.2004, 16:46
ask nedir?güzel bir soru aslinda...ask nedir?güzel bir soru aslinda...cevabi da tek ask aci çekmekten baska bisey degildir....bunu yasayan bilir...

kuzey_lee
16.12.2004, 11:19
ask bazen 12 yasindaki velletten ''bayiltirim seni'' lafini duymaktir smileys/smiley4.gif

#10 Fietra
16.12.2004, 11:40
Fuzuliye göre Ask Aci Çekmektir.ve kendiside ask acisi hastasismileys/smiley36.gif

Kaya
16.12.2004, 20:17
Ask çok kisa bir zaman dilimde yasanir biter. Önemli olan askinizin sevgiye dönüsmesidir. Insallah böyle oluyordur.

Lazio61
16.12.2004, 22:28
BRAVO KAYA ARKADASIM TEBRIK EDIYORUM.BENDE SIMDI YENI KONU AÇTIM ASIK OLMAK ILE SEVMEK ARASINDAKI FARK DIYE..ASK BI AN ÇILGINLIK YAPMAKTIR....BELKIDE SUURUNU KAYBETMEKTIR...HAYATI TOZ PEMPE GÖRMEKTIR...AMA SEVMEK ÖLENE KADAR BIRLIKTE OLAMASANDA SEVEBILMEKTIR...ASK IÇIN KISACA;

Aptallik sapsallik Kerizlik

Emorfo
17.12.2004, 10:03
deme öyle kardes asik arkadaslar vardir alinabilirler... askta mantik olmadigi için öyle bir seydir ama yazma da alala smileys/smiley36.gif

Guests
17.12.2004, 10:11
Aptallik sapsallik Kerizlik

bunlari asikken yazdin herhaldesmileys/smiley2.gif

Kaya
17.12.2004, 10:29
Ask bence sevgiye dönüsmeli. Çünkü ancak sevgi sonsuza kada sürebilir. Ask gelip geçicidir.

Lazio61
17.12.2004, 22:39
KAYA KARDES BENDE YAZACAKTIM AMA SEN ZATEN BENIM YERIME YAZIYORSUN..SEN TAM BENIM KAFADANSIN...HA BEN YAZMISIM HA SENsmileys/smiley36.gif

Kaya
17.12.2004, 22:52
KAYA KARDES BENDE YAZACAKTIM AMA SEN ZATEN BENIM YERIME YAZIYORSUN..SEN TAM BENIM KAFADANSIN...HA BEN YAZMISIM HA SENsmileys/smiley36.gif

smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif

Magnolia
18.12.2004, 09:09
Dün bir yerde okudum ; "Ask kum saati gibidir , kalp dolarken beyin bosalir"...

Guests
18.12.2004, 10:00
SIZE SÖYLE BIR SORU SORSAM:SEVMEKMI ISTERSINIZ YOKSA SEVILMEKMI

Kaya
18.12.2004, 10:14

Ikisinide isterim. smileys/smiley2.gif

SDanışmaz
18.12.2004, 14:02

Sevilmek daha iyi.Çünkü istedigini yaptirtabilirsin.smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Lazio61
18.12.2004, 22:50
ne sevmeden sevilmek nede sevilmeyerek sevmek...ikisi anlamsiz seyler...hayatta herseyin karsilikligi oldugu gibi bunlarda karsiliklidir...sevmeden sevilmek vede sevilmeyerek sevmek insana sadece aci verir....

Guests
19.12.2004, 12:00
Dün bir yerde okudum ; "Ask kum saati gibidir , kalp dolarken beyin bosalir"...

Güzel söz.

Ikisinin ortada bulustugu yerde de sevgi olsa gerek

Harun
19.12.2004, 18:39

Sevilmek sevmektir bence.Seversen sevilirsinsmileys/smiley2.gif

saglam
19.12.2004, 22:49
smileys/smiley36.gif

Ahmet, pardon Harun Altan konustuhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

Iste budursmileys/smiley36.gif, yorumdaki asalet, derinlik güzellik, yasanmislik, ögreticilik... Hepsi iç içesmileys/smiley4.gif

Recep Alkan
20.12.2004, 20:46
ASK BIR CAY SEVGI ISE SEKER BIZIM GIBI GARIBANLAR CAYI SEKERSIZ ICER...

bence ask.

cemilsezgin
21.12.2004, 10:42
ASK OFSAYTA DÜSTÜ

Biz aski kesfettigimizden bu yana dertliyiz, ezigiz? Kesfetmek kolay degildi elbet. Yan etkileri vardi her yanda bekleyen. Prosedürüne uygun kullanilmadiginda, sevgiyle beslenmediginde zarar veriyordu bünyeye ask? Onu kesfettigimizde farkinda degildik düsmanin mevzide bizi gözetledigini?IHANET!...
Bir ölüydü, yoktu ihanet ask olmadan evvel. Ask, ihanete ugradiginda yol üstünde, bir tek vefakar ?a? kaliyordu yerinde. Sasakaliyordu?kipirdayamiyordu ?A?. ?s? ve ?k? ise aninda kaçiyordu olay mahal?inden. Onlarin derdi yoktu. Korkakti ?k?, ve sapsaldi ?s?. Koskoca ask, ?s? ve ?k? nin kaçisi ve yerlerine ihanetin iki müfrezesi ?c? ve ?i? nin gelisi ile ?Aci?ya dönüsüyordu?
Saygi ve sevginin kelegini görmedi insanlik. Onlarda inat yoktu?hosgörü idi, hakim olan.
Seninle cehennem ödüldür bana.
Sensiz cennet bile sürgün sayilir?diyen Cemal Safi, bunu ask adina söylemis olmali. Zira bu ne melem bir seydir ki, cehennem bile göze alina?
Ask pesinde kostu insanligin çogu. Sonunda bir mesin yuvarlagin pesinden auta gitti ask.
Yillardir televizyon basinda futbol maçi seyreden, duruma üzülen, ilgisizlige kirilan kadinlarin kocalarina nefretle bakisini izlemedik mi?... Kaldi ki bu durum reklamlarimizda, filmlerimizde, kliplerimizde, ayni senaryonun farkli basrol oyunculari ile karsimiza çikti. Maç seyreden erkek, yemek yapan kadin?iste ask?
Ama sevgi öylemi ya? Kornerin ne oldugunu defalarca anlatmaniza ragmen sizinle futbol maçi seyredebilen bir esiniz varsa ve korneri hala anlamayip sorabiliyorsa? Sabirla, kornerin nasil gerçeklestigini anlatmaktan usanmayan erkek, mutfaga girip, esinin gülen yüzüne aldirmadan, salata için kesilecek sogani eline alip yarisindan fazlasini beceriksizce ziyan ediyorsa? Peki bu ne. Bu ask mi?...bunun adi sevgiden baska bir sey degil?
Kisa günün kari neydi bu yazimizda peki.
Sevgi pahali. Yaninda esantiyon ihanet yok. Deneme kullanimi yok. Memnun kalmadiginizda geri iadesi yok. Buna ragmen neden hala pahali diye soranlara cevap : Çünkü memnun kalmayani da yok.
sangok abi sahol......Edited by: cemilsezgin

Harun
22.12.2004, 21:18
smileys/smiley36.gif

Ahmet, pardon Harun Altan konustuhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

Iste budursmileys/smiley36.gif, yorumdaki asalet, derinlik güzellik, yasanmislik, ögreticilik... Hepsi iç içesmileys/smiley4.gif

Senin isinngücün yokmu olum.Senin askinida gördüksmileys/smiley36.gif

Lazio61
22.12.2004, 22:09
aks ofsayta düstü adli yazi çok güzel..buliupda buraya yazan cemilsezgin arkadasimizin eline saglik..smileys/smiley32.gif

Kaya
22.12.2004, 22:41
Sen Seni Seveni Sev arkadassssmileys/smiley36.gif

Hüda Topaloğlu
23.12.2004, 02:35
bence Ask biz Türklerin uydurdugu bir kelimedir...Baska hiçbir dilde karsiligini bulamazsiniz...
Sevgi deseniz her dilde var ama ASK hiçbir dilde yok!!!...anliyacaginiz huyumuzdur olayiyine abartmisiz bence...yani baska bi dilde karsiligini biliyorsaniz soleyinde benimde haberim olsun bida dememsmileys/smiley4.gif...Edited by: agantha

storm61
17.08.2005, 03:36
ASK ACI VE TATLI, MUTLU VE MUTSUZ, GÜZEL VE ÇIRKIN, DARGIN VE BARISIK, BAY VE BAYAN ARASINDAKI FARKLI DUYGULARIN ANLAMINI BELIRTEN BENCE ILAHI BIR OLGUDUR

EmrahYalçınalp
17.08.2005, 09:42
Siz hesaplayin...

http://www.lovecalculator.com/

smileys/smiley2.gif

EmrahYalçınalp
17.08.2005, 09:49
bence Ask biz Türklerin uydurdugu bir kelimedir...Baska hiçbir dilde karsiligini bulamazsiniz...
Sevgi deseniz her dilde var ama ASK hiçbir dilde yok!!!...anliyacaginiz huyumuzdur olayiyine abartmisiz bence...yani baska bi dilde karsiligini biliyorsaniz soleyinde benimde haberim olsun bida dememsmileys/smiley4.gif...

Japonca'da var... Bir seyi sevmek "suki"... Yani mesela müzigi severim diyeceksen, "watashi wa ongaku ga suki desu" diyorsun. Asik olmak ise "ai shiteru"... Öte yandan dil-kültür bagi da yadsinamaz bir gerçek. Daha "materyal" kökenli kültürlerde kek sevmekle birini sevmek arasinda dil açisindan bir fark olmamasi biraz da bu anlamda onlardan kaynaklanan bir eksikliktir belki de...

Ama evet, tezinde haklisin, diger birçok dilde yok, en azindan benim bildigim. Ve güldürdün beni, çok farkli, keyifli bir bakis açisi. Abartmakta yok üzerimize maalesef... En azindan "kör kütük asik olmak, siril siklam asik olmak, deli gibi asik olmak, sapina kadar asik olmak, Allah'ina kadar asik olmak ..." ve hatirlayamadigim diger birçok modelde asik olmak bir bize özgüdür smileys/smiley36.gif

Gülşen
17.08.2005, 14:53
Ask patalojik bir durumdur... Yani hastaliktir.. Ve de çok kisiseldir... Parmak izi gibi bir sey...

Bir arkadas "Bir süre sonra ask yerini sevgiye biraksa iyi olur" gibi bir sey söylemis... Zaten kaçinilmaz bir sondur bu...Insanin ömür boyu aciyla yasamasi pek olasi degildir... Askla bozulan kimya, bir süre sonra kendi kendini sagaltacaktir...

Askin metafizigi üzerine bir sürü yazi yazilabilir ama adi üzerinde, "Ask" bu, konusmaya gelmez... Yasayacaksin... Öyle hesaplamadan sormadan... Topu gelisine vuracaksin...

Küçük bir not: "Ask Köpekliktir" adli kitabin yazari Ahmet Ümit'tir...

Berat
17.08.2005, 15:05
Siz hesaplayin...

smileys/smiley2.gif

Berat Bulut - Fatih Tekke %49 bu alet yalan söylüyosmileys/smiley36.gif

Edited by: Berat Tekke

Keleşoğlu
17.08.2005, 15:12
bence ask insanin kendisine yakisani giymesidir..smileys/smiley36.gif

(penguen)

Armağan Dere
17.08.2005, 15:48
Siz hesaplayin...

smileys/smiley2.gifvay bebize kimse asik olmamis o zaman bi tane %13 var o kadar smileys/smiley5.gifallah kahretsinsmileys/smiley36.gif

uygar_trb
18.08.2005, 00:38
ask beni daha 18 yasinda bazi günllerde çok kötü hallere düsüren bir seydir.........

iyi yönleri olsa da kötü yönleri daha agir basmaktadirrrrrrrrrrrr benceee

ya da ben yasayamadim düzgün biriyle artik zamanla görücezzzzzzzz

NoPain-NoGain
18.08.2005, 01:39
Siz hesaplayin...

smileys/smiley2.gif

hehe cok komik biseymis bu, aksam aksam yüzümü güldürdü.

federica fontana isimli italyan dilberiyle sansim nedir dedim; %98 dedi. (google'dan bi bakin isterseniz; hos bi kizcagiz smileys/smiley2.gif)

baris_aykan
24.08.2005, 17:33
hayatimda 3. kez asik oldum hala anlatmak icin bir cumle telaffuz edemem valla

Hasan Ayvenli
24.08.2005, 22:51
anlatilmaz yasanir smileys/smiley2.gif

Ali_Aydın_29
24.08.2005, 23:55
ask her gün her saat her dakika her saniye ölüp ölüp dirilmektir.bu mudur?bence budur.

SiNo
25.08.2005, 00:28
biçagimin yarasi

BURAK DOGU
25.08.2005, 00:39
ASK HERSEYINI KARSINDAKINDEN BIR KARSILIK BEKLEMEDEN VERECEK KADAR PAYLASMAKTIR.. BUNUN ICINE SEVGINI KOY, BEDENINI KOY, TÜM VARLIGINI KOY...

Utku061
25.08.2005, 00:53
Siz hesaplayin...

smileys/smiley2.gif

Abi bu hesap makine asparagas..smileys/smiley36.gifhiç biri tutmadi yav..

Ask yasanmali ondan sonra anlatilmali..Ah ah...smileys/smiley9.gif

immortal_TS
25.08.2005, 09:43
Ask nedir haaaaa? Ask ayaklarinin yerden kesilmesi, dünyayla baglantinin tek kisiye odaklanmasi, onu görünce yüzünde beliren ve hiçbirseye degisilmeyen o ifadedir Ask. Ama bazen insan için hiçbirsey ifade etmeyen bir olgudur da Ask.smileys/smiley4.gif(Tabi bu aci çekenlerin bi kaç günlük düsüncesidirsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif)

metinulusoy
25.08.2005, 18:29
Askin sudur sözlük anlami:

Ariyosun sen belani...

http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

Crazy_OfLu61_
25.08.2005, 18:55
Askin sudur sözlük anlami:

Ariyosun sen belani...

http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gifhttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley36.gif

+1967

Hüda Topaloğlu
25.08.2005, 19:32
Japonca'da var... Bir seyi sevmek "suki"... Yani mesela müzigi severim diyeceksen, "watashi wa ongaku ga suki desu" diyorsun. Asik olmak ise "ai shiteru"... Öte yandan dil-kültür bagi da yadsinamaz bir gerçek. Daha "materyal" kökenli kültürlerde kek sevmekle birini sevmek arasinda dil açisindan bir fark olmamasi biraz da bu anlamda onlardan kaynaklanan bir eksikliktir belki de...

Cok saol emrah abim:), enazindan bi dil warmis bizimki disinda bunada sukur, bu arada masallahin war watashi matashi sokmusun japoncayi, Allah muhabbetinizi artirsin:)

Crazy_OfLu61_
25.08.2005, 20:36
Siz hesaplayin...

smileys/smiley2.gif

Abi bu hesap makine asparagas..smileys/smiley36.gifhiç biri tutmadi yav..

Ask yasanmali ondan sonra anlatilmali..Ah ah...smileys/smiley9.gif

%74 ii sayilir...smileys/smiley2.gif

Hünkar
25.08.2005, 23:26
ask yedigimiz kaziklarin bileskesidir

Berat
26.08.2005, 00:14
"Ask; öyle bir büyü ki, öyle bir büyü ki anlayamazsin.. Göze alsan olmaz, aska gönül doymaz..Seven kalbi istesen de susturamazsin.."

Deniz Seki'nin "Ask" adli sarkisindan..

Muhalif
26.08.2005, 00:35
Sair ask deyince lambada titreyen alevin üsüdügünü söyleyip sonra da ask kagida yazilmiyor diye tevazu yapmis berat.. deniz seki de demis bir seyler istesmileys/smiley4.gif

kutoz
26.08.2005, 01:22
Ben askin tarifini bulamadim. Ama en yakin tarif olarak da Montain'in yaptigi tanimi benimsiyorum. Montain; "Ask karsi cinse susumaktan baska birsey degildir" diyor...

Yorum sizin...

Kaya
26.08.2005, 01:41
Sanirim ask mantik içermiyor.

O yüzden en iyisi sevgi ve mantik.

Ask yari yolda birakir gibi geliyor bana.

TheCrow
26.08.2005, 06:07
Cemal Safi'nin su siiri de gayet güzeldir:

<TABLE style="FONT-SIZE: 8pt; FONT-FAMILY: Verdana; BORDER-COLLAPSE: collapse">
<T>
<TR>
<TD align=middle>Tek Hece Ask</TD></TR>
<TR>
<TD colSpan=2>
Var mi beni içinizde taniyan?
Yasanmadan çözülmeyen sir benim.
Kalmasa da söhretimi duymayan,
Kimligimi tarif etmek zor benim...

Bülbül benim lisanimla ötüstü.
Bir gül için can evinden tutustu.
Yüregine Toroslar'dan çig düstü.
Yanginimi söndürmedi kar benim...

Niceler sultandi, kraldi, sahti.
Benimle degisti talihi bahti,
Yerle bir eylerim taç ile tahti,
Akil almaz hünerlerim var benim...

Kamil iken cahil ettim alimi,
Vahsi iken yahsi ettim zalimi,
Yavuz iken zebun ettim Selim'i,
Her oyunu bozan gizli zor benim...

Yeryüzünde ben ürettim veremi.
Lokman Hekim bulamadi çaremi.
Asli için kül eyledim Kerem'i.
Ibrahim'in atildigi kor benim...

Sebep bazi Leyla, bazi Sirin'di.
Hatrim için yüce daglar delindi.
Bilek gücüm Ferhat ile bilindi.
Kuvvet benim, kudret benim, fer benim...

Ilahimle Mevlana'yi döndürdüm.
Yunus'umla öfkeleri dindirdim.
Günahimla çok ocaklar söndürdüm.
Mevla'danim, hayir benim, ser benim...

Kimsesizim hismim da yok, hasmim da
Görünmezim cismim de yok, resmim de
Dil üzmezim, tek hece var ismimde
Barinagim gönül denen yer benim
</TD></TR></T></TABLE>

Külünkoğlu
26.08.2005, 10:21
paylasilmamistir bir çok sey.ona ulasmak onunla ölmek istersin...

unutmaksa imkansiz...

ama

geri de dönülmez ona... bunun adi "ask"'dir.

Emiroğlu
27.08.2005, 08:24
Bence sahtekarliktir.

Crazy_OfLu61_
27.08.2005, 09:46
Sanirim ask mantik içermiyor.

O yüzden en iyisi sevgi ve mantik.

Ask yari yolda birakir gibi geliyor bana.

La kaya yari yolda kalmis gibisin smileys/smiley36.giflastikmi patladi smileys/smiley2.gif