PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizileri Bir De Bu Gözle Seyredin!

Harun-61
14.01.2007, 22:36
net'den alinti ...

TV 'de yayınlanan dizilerdeki karakterler için tercih edilen isimler
şaşırtıcı:

"% 99'u Müslüman olan memleketimizde Müslüman kesimin zihninde dinî bir
anlam ifade eden kutsal isimlerin tüm Türkiye'nin seyrettiği dizilerde küçük
büyük herkesin beynine kötü imajlar kullanılarak gerçek mânâları dışında
kötü bir biçimde yerleştirilmektedir. Bunun tesadüf olduğunu söylemek saflık
olur. Bu dizilerin yapımcıları ve arkalarındaki güçler yetkililerce
incelenmelidir. Bu şekildeki farklı dizilerin birçoğunun yayınlandığı
kanalın ortak adresinin ATV oluşu da dikkate değerdir.
"Gafur: Kelime anlamı olarak, bağışlamada, merhamette sınır tanımayan
anlamına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden biridir. Çarşamba günleri ATV'de
yayınlanan Avrupa Yakası dizisinde psikopat, elinde bıçakla dolaşan,
kendisinden her türlü kötülük beklenebilen, cinsel sapkınlıklar sergileyen,
özürlü giyinen, komşunun karısına göz dikmiş tipleme.
"Burhan: Sağlam delil mânâsına gelmekte olup Kur'ân-ı Kerim'in isimlerinden
biridir. Avrupa Yakası dizisinde ise psikopat, aptal, cinsel sapkınlıklar
sergileyen, dedikoducu, salak tiplerden birinin adı.
"Tacettin: Dinin tacı anlamına gelmekte olup Avrupa Yakası dizisinde en
şapşal, salak, beyinsiz, herkesin arkasından dalga geçtiği, kolay
işletilebilen cahil karakterin adı.
"Aziz: En yüce, en üstün anlamına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden
biridir. Aziz isimli karakter ise ATV'de yayınlanan Beyaz Gelincik dizisinde
kadın pazarlayan, psikopat, katil, başkasının karısına göz dikmiş, aşağılık
dizi karakterinin adı.
"Kadir: Her şeye gücü yeten mânâsına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden
biridir. Star TV'de yayınlanan En Son Babalar Duyar adlı dizide sahtekâr,
yalancı, para için her türlü dalavereyi çevirebilen başrol oyuncusu.
"Amil: Amel eden, ibadet eden, iş ve aksiyon sahibi anlamına gelmekte olup
Peygamberimiz'in isimleri arasında yer almaktadır. Hayat Bilgisi adlı dizide
ise aklı fikri para, sahtekâr, yalancı bir okul müdürünü canlandırmaktadır.
"Mennan: Çok ihsan eden, lütufta bulunan anlamına gelmekte olup Allah'ın 99
isminden biridir. Hayat Bilgisi adlı dizide ise üçkâğıtçı, düzenbaz, uyanık,
yalancı, ikiyüzlü okul hizmetlisinin adıdır. Dizide, müdür, "Mennan gel lan
buraya hayvan" demekte, Allah'ın bu güzel isminin böyle aşağılayıcı bir
cümlede kullanılması kesinlikle kabul edilebilir değildir.
"Bu isimler toplumumuzda "Allah'ın kulu" mânâsına gelen Abdülkadir,
Abdülmennan, Abdülaziz şeklinde kullanılırken veya kullanılması gerekirken
bu dizilerde Abdül kısmının çıkarılıp direkt olarak Allah'ın 99 isminden
biri olarak kullanılmaktadır. Dizilerde öne çıkarılan, imrendirilen
isimlerin neden yukarıda bahsedilen isimler gibi olmadığı da bir başka soru
işaretini aklımıza getirmektedir.
"Bu milletin başına ne geldi ise, bananecilikten geldi. Dilerim sizler
milletine ve değerlerine sahip çıkanlardan olursunuz.

.
.
.
.

trbznspr
14.01.2007, 22:39
bu yazıyı kim yazmıssa sacmalanın sınırına gelmiş bravoo.
Ötesi yok !

Harun-61
14.01.2007, 22:46
yaziyi ne cabuk okudun, analiz yaptin ve cevap yazdin cok ilginc ...

Kobalas61
14.01.2007, 22:58
aslında bu isimler insanların gözünde zaten ilginç olarak yer edinmiş
yazıda isimlerin veriliş amacından ziyade ben su nu söylemek istiyorum
bizim insanımız artık böle ince mesajları alacak kadar düşünceli değil sanırım
ama her ne olursa olsun bilinç altına yerleşiyor bunlar

geronimo_61
14.01.2007, 23:05

sanırım akit gazetesinde yayınlandııı
aslında katılmamak elde değil

daha dikkat beklerken bu ülkenin değerlerine yapılan saldırıdan bir tanesi

ama aslında bir tanedi deyip geçilemeyecek kadar da önemli

şimdi duralım ve soralım kendimize

toplumumuzda koımediyle özdeşleşen isimler
acaba ne anlma geliyor

avniaker teşekkürler

Kaya
14.01.2007, 23:30
Bilinçli bir şekilde yapılan karalama olması olsadır. Yazıyı tamamen gözardı etmek yanlış olur. Ufak ya da büyük her türlü saldırı şu an yapılmaktadır.

Küçükken izlediğimiz "Şirinler" çizgi filmine şimdi bakmanızı tavsiye ederim. Bu dizideki karakterlerin yapılanması ve konuşmalar şimdi bana çok daha ilginç geliyor.

geronimo_61
15.01.2007, 00:00
ya da komedi karakterleri Recep-Şaban- Ramazan

nedendirrrrr?

Kobalas61
15.01.2007, 00:00
Bilinçli bir şekilde yapılan karalama olması olsadır. Yazıyı tamamen gözardı etmek yanlış olur. Ufak ya da büyük her türlü saldırı şu an yapılmaktadır.

Küçükken izlediğimiz "Şirinler" çizgi filmine şimdi bakmanızı tavsiye ederim. Bu dizideki karakterlerin yapılanması ve konuşmalar şimdi bana çok daha ilginç geliyor.

kaya abi şirinler dizisi hakkında yahudilerin oyunları var içerisinde falan die bi söylem duymuştum ama bu gözle bakarak izleyemedim daha sende bunu söyleyince merak ettim

yalnız sunu belirtmek istiyorum şirinlerden ben hala artık ne anlatılmak isteniyorsa yada ne karalanmak isteniyorsa cıkaramadım ve su an beni etkilediğini düşünmüyorum.bu konu cok abartılıyor mu yoksa bilinç altına bazı seyleri yerleştirmeye yönelik ciddi bir calışmamı net bir sonuca varamıyorum

tamuğ yamtar
15.01.2007, 00:26
Şirinler İsrail de bulunan "KOMÜN"lerin benzeri bir yapılanmayı anlatır.

Diğer konuya gelince. Bu yazıyı Vakit gazetesinde 1-2 gün önce okudum.

Aynı konu ile ilgili Yeniçağ gazetesinde de bugün bir yazı çıktı.

Bence dikkate değer bir konu. Daha dikkatli olmak lazım.

sheva
15.01.2007, 00:31
şirinler komünist yani iki kere ikinindört ettiği kadar açık da.. diğerlerinin bilinçli bir şekilde yapıldıklarını düşünmüyorum.

tamuğ yamtar
15.01.2007, 00:34
şirinler komünist yani iki kere ikinindört ettiği kadar açık da.. diğerlerinin bilinçli bir şekilde yapıldıklarını düşünmüyorum.

Bilinçli olması çok vahim bir durum.

Bilinçsiz olması da affedilmeyi gerektirir mi? Tartışılır.

sheva
15.01.2007, 00:39
Bilinçli olması çok vahim bir durum.

Bilinçsiz olması da affedilmeyi gerektirir mi? Tartışılır.

Tabi ki bilinçsiz olması bir mazaret olamaz. Ama yukarıdaki yazıda bahsedilen bunların bilinçli bir şekilde halkın değerlerini törpülemek için yapıldığı. Gülse Birsel'in böyle bir amacı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu tepkimizi keşke günlük hayatımızda da gösterebilsek. Fatma'ya fatoş,Abdullah'a Apo derken bunların anlamları hiç gelmiyor aklımıza. İğneyi kendimize çuvaldızı başkasına batıralım.

Adem Erdoğan
15.01.2007, 00:40
bence o isimler bilinçli olarak yapılmamış.Ama artık o isimler ülkemizde biraz daha alaturka kaldığı için insanların kulağına komik geliyo.Yani sorumlusu biz ve toplumumuz.

Özgür Öztürk
15.01.2007, 00:45
Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Vardır bunlarında bir iğneleyici mesajı.

Adem Erdoğan
15.01.2007, 00:47
Eğer öyleyse basının tamamına yakını masonların elinde diyebiliriz kuşkusuz.

sadman
15.01.2007, 00:47
biraz da hangi taraftan baktığımızla alakalı bence bu konu. sanmıyorum ki bir karaktere isim verirken kelime manasının ne olduğuna bakıldığını. mesela gaffur büyük ihtimalle söyleniş olarak ve mizahi yönden tercih edilmiştir. o karakter ahmet adında olsa insanda aynı etkiyi bırakmayacağı düşünülüyor sanırım. çok olumsuz ve ön yargılı olmamak lazım ama niyet gerçekten art niyetse o zaman tabiki tepki gösterilmesi gerekir. sonuç olarak bundan emin olmak lazım bence.
herkese saygılar.

Adem Erdoğan
15.01.2007, 00:51
Yazının en alt ksmını okuduysanız konu sadece dizilerle alakalı bi olay değil.Yani koyduğumuz isimlerede biraz daha dikkat etmemiz gerektiğini vurguluyo.

"Bu isimler toplumumuzda "Allah'ın kulu" mânâsına gelen Abdülkadir,
Abdülmennan, Abdülaziz şeklinde kullanılırken veya kullanılması gerekirken
bu dizilerde Abdül kısmının çıkarılıp direkt olarak Allah'ın 99 isminden
biri olarak kullanılmaktadır.

Emorfo
15.01.2007, 00:52
Sadece bu isim konusu değil ki sorun. Türkiye'de kendi öz değerlerine düşman ve yabancı bir nesil yetişiyor. Sadece görüntüden ibaret bir nesil. Görüntü var ses yok, içi boş.

sheva
15.01.2007, 00:56
Ya arkadaşlar ben de tam olarak bundan bahsediyorum. günlük hayatımızda kaç kişi arkadaşına Abdülmennan diyor Allah aşkına düsürt olun

Adem Erdoğan
15.01.2007, 00:56
Sadece bu isim konusu değil ki sorun. Türkiye'de kendi öz değerlerine düşman ve yabancı bir nesil yetişiyor. Sadece görüntüden ibaret bir nesil. Görüntü var ses yok, içi boş.

conconlaşmaya doğru hızla ilerliyoruz.

FANATIK61
15.01.2007, 00:57
Cok önemli bir tespit. Dikkate alinmasi gerek.

Gürkan
15.01.2007, 01:29
ben bu isim olayının abartıldıgını dusunuyorum.Turkıyede Kuranda gecmıs , kutsal varlıkların ısımlerı cokca kullanılır.
Muhammed,Mehmet vs.

Butun bu İsimleri alanlar iyi duzdun kişiler mi. hiç adı Muhammed olan hırsız yokmu,yada Mehmet adında katıl.

belkı ıclerınde ıstısna olabılır ama tum yapımcı yada senarıstlerın bu dusunce ıle bunu yaptıklarını dusunmuyorum.

bunda art nıyet arayanlar bana 10 tane ornek verebılırmısınız,bu tur rollere hagı ısımler verılebılır.sapık,tacavuzcu,hırsız,delı gıbı rollere yanı.

Gürkan
15.01.2007, 01:35

bu şirinleri izleyenler genelde 7-12 yas arası yanı ben o yaslarda ızlıyordum.

sımdılerde hıc ızlemedım.ama suan dusunuyorum ozamanlar ızlerken ne yahudılık ne komunızm ne komun ne demek bılmezdım.onları kavramaya basladıgımdada zaten şirinleri izlemeyi coktan bırakmıstım.

eger yahudıler boyle bır sey yapmıslarsa bence bosa yapmıslar.

zaten amerıkan fılmlerında aklı erenler ıcın yeterlı propagandayı yapıyorlar. her fılmlerı bır mesaj tasıyor. bence şirinleri degılde buları dusunun,tartısın.

aklı bunları saran gencler sirinleri degıl yuzuklerın efendısını ızlıyor.

Hüda Topaloğlu
15.01.2007, 02:44
Burada art niyet olmadigini hiç zannetmiyorum, genel olarak diziler zaten basli basina bizi dinimizden ve kültürümüzden güldürerek uzaklastiran çok güçlü bir faktör. Aklima gelen bazi noktalar dikkatimi çekenler arasinda.

- Basortumuzun sadece dizilerdeki hizmetçilerin ve cahil kesimi canladiran roller tarafindan takilmasi

- evlere ayakkabiyla girilmesi

- "Tasfirin" bir babayi canlandiran Haluk karakterinin 12 yaslarindaki kizinin erkeklerle olan iliskilerini güya kizip ama yinede izin vermesi

- bir mekana girerken Allahin selamini kullanilmamasi, halbuki benim bildigim gerçek hayatta meyhaneye girenler bile selamunaleykum diyor.

ve bunun gibi aklima gelmeyen bi okadar daha bilinçalti mesajlar, bunlarda kasitli degil diyorsaniz ozaman amenna.

keskinkilic_68
15.01.2007, 03:10
yerinde bilinçli bi tespit okuyana kadar aklıma gelmemişti

paylaşım için tskkrler

Mehdi
15.01.2007, 08:14
aslında bu kutsal isimleri böyle gülünecek hale getirenler bizler değilmiyiz.biraz düşünelim.neden bir insana Hasan dediğinizde gülünecek bir durum bulamazken,Abdurrezzak dediğimizde gülmelere boğuluruz?bir insanı komik duruma düşürmek istediğimizde lakap olarak bu tür isimler takanları görmedim değil.biz yıllardır Kemal Sunal'a Kemal Sunal değilde neden hep İnek Şaban dedik?veya neden ona böyle bir imaj verildi?hadi rastlantı diyorsanız neden filmlerde veya dizilerde saf veya biraz aptalımsı roller hep bu tür isimler altında seyirciye sunulur?benim dikkatimi çeken diğer bir konu ise hele de Türk filmlerinde neden imamlık görevi yapanlar hep bir yandanda düzenbazlık sinsilik peşinde koşturulma roluyle karşımıza çıkartılırlar?mesela Hayat Bilgisi dizisindeki din kültürü hocası neden ek iş olarak meyhanede çalışan bir şahıs olarak karşımıza çıktı?
kim ne derse desin arkadaşlar,ben Türk filmlerinde ve dizilerinde dinimize karşı yanlış bilgilendirme veya yanlış bilgiden kaynaklanan işleyiş hatası görüyorum.kasıtlı veya kasıtsız.bunlar oluyor ve gözardı etmek mümkün değil.saygılar

Gürkan
15.01.2007, 08:55
Arkadaşlar küçük bir hatırlatma.

Adı Aziz olan bir başkana dansözlükten kıvırmaya kadar takmadığımız lakap etmediğimiz hakaret falan kalmadı.

"Aziz: En yüce, en üstün anlamına gelmekte olup Allah'ın 99 isminden
biridir.

sümela61
15.01.2007, 13:09
ben de bu tip isimlendirmelerin kasıtlı olarak yapıldığını düşünenlerdenim... toplumda yaratılmaya çalışılan "deformasyon"un bir parçası da dini değerleri "deforme" etmektir... hep altını çizdiğim bir şey var; bu adamların tek derdi İslam'ı bozmak değildir... Hristiyanlığı ve Yahudiliği de bozmaya çalışıyorlar... kaldı ki bugün Hristiyan ülkelerin büyük çoğunluğu bu oyuna gelip, dindarlığı elden bırakmışlardır... artık bu adamların önündeki en büyük engel İslam'dır...

bunun yanında Hristiyan, Yahudi ve Müslümanların bir olup bu adamlara karşı ortak bir mücadele vermesini de; bu üç büyük din mensuplarının arasına "nifak" tohumları ekerek engellemeye çalışmaktadırlar ve büyük oranda başarmışlardır da...

gelelim bir isim olayına... bir kerede Arapça'da "Aziz, Rahim, Kerim" gibi isimler Allah'ın 99 ismini oluşturmalarının yanında, bir de kendine ait kelime anlamları ifade etmektedirler... yani bu isimler aslında birer sıfat olarak da karşımıza çıkabilir Arapça gramerinde... bu sebeple din alimlerinin bir kısmı bu isimlerin (abd=kul tamlananı olmaksızın) tek başına kullanılmasında bir sakınca görmemişlerdir... Abdulaziz, Abdurrahim, Abdulkerim yerine sadece Aziz, Rahim, Kerim gibi... ancak Allah ismi hariç... eğer bu isim bir kişiye verilecekse sadece Abdullah olarak verilebilir... çünkü diğer isimler gibi sıfat olarak kullanılma gibi bir durumu yoktur...

ama yine de diğer isimlerin de bir saygı ibaresi olarak "abd" tamlananı ile beraber kullanılmasının daha güzel olacağı belirtilir... ki bence de uygun olanı budur... kulağa hoş gelmemesi tamamen sosyolojik bir durum diye düşünüyorum ben, işin uzmanları daha iyi bilirler tabi...

Ömer SEVİNÇ
15.01.2007, 13:56
Burada art niyet olmadigini hiç zannetmiyorum, genel olarak diziler zaten basli basina bizi dinimizden ve kültürümüzden güldürerek uzaklastiran çok güçlü bir faktör. Aklima gelen bazi noktalar dikkatimi çekenler arasinda.

- Basortumuzun sadece dizilerdeki hizmetçilerin ve cahil kesimi canladiran roller tarafindan takilmasi

- evlere ayakkabiyla girilmesi

- "Tasfirin" bir babayi canlandiran Haluk karakterinin 12 yaslarindaki kizinin erkeklerle olan iliskilerini güya kizip ama yinede izin vermesi

- bir mekana girerken Allahin selamini kullanilmamasi, halbuki benim bildigim gerçek hayatta meyhaneye girenler bile selamunaleykum diyor.

ve bunun gibi aklima gelmeyen bi okadar daha bilinçalti mesajlar, bunlarda kasitli degil diyorsaniz ozaman amenna.

Bunların her maddesine aynen katılıyorum. İsimler bilinçsiz olarak yapılmış olabilir belki ama bunlar kesinlikle bilinçli...

Erkan
15.01.2007, 14:31
En ufak bir dertlerinde ickiye sarilmalari... Cok canimi sikiyor...

Faik Yılmaz
15.01.2007, 14:55
Çocuklarimiza İsİm Verİrken Bİraz Dİkkatlİ Olursak Bu Meslede ÇÖzÜlmÜŞ Olur..

no NAME
15.01.2007, 15:36
1-her anne ve babanın çocuğuna verdiği isimden dolayı sorumlu olduğunu bilmiyorum biliyormusunuz. Çocuk kendisine verilen ismin sorumlusu olarak anne-babasını gösterecek ve ebeveynlerse bunun açıklamasını yapmak durumunda kalacaklar.
2- ESMA_İ HÜSNA'lardan birini çocuğa ad olarak verilmesine ASLA izin verilmemiş verilecekse de "abd" eki ekleneren ALLAH'ın 99 isminden biri olmaktan çıkarılmıştır. Bunun daha önce yapılmamış ve şuanda yapılmıyor olması tamamen ebeveynlarin cehaletinden gelmektedir.
3-Türk tarihinde Ahmet, Mehmet,Mahmut ve Mustafa adı verilmiş o kadar padişah varken neden hiç "MUHAMMED" isminin kullanılmadığını düşündünüz mü peki? cevabı çok kolay,herşeyden önce isme saygıdan. sonra o isimle anılan çocuk o isme uygun bir yaşam sürmezse yada ona kötü söz söylenecek olursa mesuliyeti kendilerinin olacak bir noktada.
4- yukarda belirtilen isimlere sahip birine bilerek yada bilmeyerek yapılacak olan küfür veya benzeri sözlerin insanı nerelere taşıyabileceğini de tahmin edersiniz heralde
5- dizilerdeki yapılanlar kısmına gelince, o rolü canlandıranın bilgisi dahilinde midir bilemem, ona sorsanız masumane tabirle " ben rolümü oynadım" der çıkar işin içinden. Ama karakterlere isimleri bulan ilk kişinin amacının en ucuz tabirle Anadolu insanını "Tİ'ye alıp onun taşralılığını ortaya koymak ve İstanbullu efendilerden(!!!!) her konuda geride olduğunu göstererek onu maskara etmek" olduğunu rahatlikla iddia edebilirim. iddiamı desteklemek içinde ;bu isimlerin hep Anadolu'dan gelen kimselere verildiğini ama olayın İstanbul kanadını temsil eden müsveddelerde ise asla bu tarz Anadoluluğun kullanılmadığını ve onların her konuda "günümüze daha uygun hale" getirilmelerini gösterebilirim. bunların yapılma amacıda toplumdaki insanlar arasına mesafe koyup, oradaki birliği çözmek ve daha kolay avuca gelmelerini sağlamaktır. çünkü bunların yapanları kucaklarında saklayan bizim bilmediğimiz(!!!) "öbürleri" öyle olmasını istemektedirler.
SELAM VE HÜRMETLE

Faik Yılmaz
15.01.2007, 16:12
evet çocuğumuza MUhammed İslam gibi adlar verip sonrada içki içmeye yollarsak olmaz tabi......

düşünseniz esoruyolar islam nerde ? içki içmeye gitti....

çocuğumuza isim verirken gösterdiğimiz özeni yetiştirikende göstermemiz lazım.....

tamersoz
15.01.2007, 16:13
belki artniyet vardır ama kültürüne diline dinine gerçektan bağlı olan bir insan bunlara kanmaz böyle herşeyi incelersek ortada hiç bişe kalmayacağına eminim o yüzden herşeyi ve herkesi olduğu gibi kabul edip ama onlara kanmayarak eğlenmenize bakın gerek yok hayatı kendimize zehir etmeye

trbznspr
15.01.2007, 18:48

okuyup anlamak yorum yazmak için cok zaman gecmesine gerek yok cünkü cok bos bir yazı olmus bi yerden bi yerden gireyim bişe cıkartayıp tipinde zorlama sacma bir yazı benim görüşüm.

Gürkan
15.01.2007, 19:57
bence endişesi olanlar çocuklarına eski Türk gelenekleri gibi isim vermesinler cocuk buyusun kendı adını kendı kazansın.Mısal Bogachan.

Adem Erdoğan
15.01.2007, 21:49
bence endişesi olanlar çocuklarına eski Türk gelenekleri gibi isim vermesinler cocuk buyusun kendı adını kendı kazansın.Mısal Bogachan.

abi o zamana kadar ne olarak çağırılacak o zaman:)

Gürkan
15.01.2007, 22:48
:confused:

ıslık çalarsın.:D