PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ''Trabzon Ligde Duman Attırır''

hüseyin toraman
14.01.2007, 12:25
Trabzonzspor'un 20 kurucu üyesinden biri olan Sabit Sabır, Bordo-mavili takımın temellerini atarken yaşadıklarını, kurma aşamasında Trabzon camiasının içindeki iç çekişmeleri ve 23 yıldır beklenen şampiyonluğun gelmemesinin nedenlerini anlattı. Trabzonspor camiasına ve Trabzon halkına sitemde bulunan Sabır, herkesin önce sabırlı olması gerektiğinin altını çizdi. Sporla 1952 yılında ilgilenmeye başladığını ve Robert Koleji'ni bitirdikten sonra Trabzon'a geldiğini belirten Sabit Sabır, "İdman Gücü'nde sporcu lisansı çıkardım. 1954 yılında İdman Gücü beni idari heyetine seçti. 1955-56 yıllarında ben İdman Gücü Kulübü'nde spor amirliği yaptım. 2 yıl üst üste takım şampiyon oldu. 1966 yılında 1. lig maçları bittikten sonra, yönetim kurulu odasında Refik Karaağaçlı ile otururken aklıma birden bire 'Trabzonspor'u niye kurmuyoruz' fikri geldi. Çünkü o dönemde her vilayet bir şehir takımı kuruyordu. 'Trabzon niye yok' dedim. İdman Gücü bunun önderliğini yapsın istedik. Genel Sekreterimiz Refik Karaağaçlı'ya gerekli yazışmaları yapmasını istedim. Trabzon'daki kulüpler olarak bir toplantı yaptık. O toplantıda meseleyi açtık. İdman Ocağı Kulübü Başkanı rahmetli Rıfat Dedeoğlu, 'Biz böyle bir teşebbüste yokuz' demesine rağmen sonradan 'Biz kulüp olarak bunu kurmak istiyoruz' dedi. Bunun üzerine ikili bir çalışma oldu. İdman Ocağı maalesef 1966 yılında kurulan Trabzonspor'un içinde yer almadı. İdman Ocağı'nın 1. Lig'e çıkmak için daha önceden müracaatı olduğu için dönemin Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak onlara söz vermiş. Trabzon da yapılan ikili çalışma karşısında zor durumda kaldı. İdman Ocağı Kulübü'ne 'Gene de siz renkleri sarı-kırmızı değil, ismi İdman Ocağı değil, Trabzonspor ve Kırmızı-Beyaz'ı kabul edin, siz kurun' denmesine rağmen inat ettiler, kabul etmediler. Bununu üzerine Federasyon, İdman Gücü, Karadeniz Gücü ve Martıspor kulüplerinin Trabzonspor'u kurmasına karar verdi. 1966 yılında Trabzonspor resmen kuruldu. İdman Ocağı elindeki oyuncuların Trabzonspor'a gitmemesi için milli oyuncularını sağ sola dağıttı. Eğer bu oyuncular gitmeseydi, Trabzonspor kurulduğunun birinci senesi 1. Lig'e çıkacaktı" dedi.

Trabzonspor'un aslında 1966 yılında kurulduğunu kaydeden Sabır "İdman Ocağı kulübü Danıştay'a müracaat etti. Federasyon da iyi bir Trabzonspor'un kurulması için birleşmemizi çok istiyordu. İdman Ocağı'nın Danıştay'a müracaatı sonrası bizim kurduğumuz Trabzonspor iptal oldu. Daha sonra İdman Ocağı'nın da içinde yer aldığı Trabzonspor kuruldu. Trabzonspor, 1966 yılında kurulmasına rağmen birleşme olduğu için tüzüğünde 1967 yazıyor" diye konuştu.

"TRABZONSPOR'UN KADROSU İYİ İDARE EDİLİRSE LİGDE DUMAN ATTIRIR"
İç rekabetin Trabzon futboluna çok şeyler kattığını, ancak bu rekabetin Trabzonspor kurulduktan sonra unutulması gerekmesine rağmen unutulmadığını ifade eden Sabır "İdman Ocağı hata yaptı. 1966 yılında bir çatı altında olabilseydik, bugünkü Trabzonspor daha farklı olurdu. Trabzon'daki bütün iyi futbolcular sağ sola gitti. Kurulduğumuz ilk yılı 1. Lig'e çıkabilirdik, ama olmadı. Daha sonra epey uğraştık lige çıkmak için. Ama bugün bütün bunlar unutuldu. Trabzonspor hiçbir vilayet takımının yapamadığını yaptı. Daha da yapacaktır. Bundan hiçbir şüphem yok" dedi. Futbol takımı yöneticiliğinin sıradan bir iş olmadığının altını çizen Sabır, söyle konuştu:

"Trabzonspor'un 23 seneden beri şampiyonluk özlemi içinde olmamasının en büyük nedenlerinin başında yönetim kurulları ve Trabzon halkı gelir. Futbol takımı yöneticiliği sıradan bir iş değildir. Gençlikten yetişerek gelinen bir iştir. Birden Trabzonspor'a gelip de yönetici oldum demekle bu iş olmaz. Trabzonspor'un şampiyon olamamasında yönetim kurullarının büyük hataları var. Onlar kadar Trabzon halkının hatası var. Trabzonsporlular'ın hatası var. Trabzon halkı futbola o kadar aşık, o kadar ilgili ki herkes başkan, herkes teknik direktör, herkes antrenör, herkes oyuncu. Herkes asıp, kesiyor. Bu futbol takımımıza bazen çok büyük zarar veriyor. Futbolcularımızı rahatsız ediyor. Son yıllara baktığımız zaman kendi sahasında Trabzonspor büyük puan kayıpları yaşıyor. Bunu irdelesek bunun sebebi korkudan geliyor. Yöneticiler de tesir altında kalıyor. Antrenörler bile bunun tesiri altında kalıyor"

"Yönetim Kurulu'na seçilen insanların yöneticiliği öğrenmeden değişmesi ve yeni bir yönetimin gelmesi Trabzonspor'a zarar veriyor" diyen Sabit Sabır, "Göreve gelen yönetimlere imkan ve zaman vermeliyiz. Göreve gelen antrenöre zaman vermeliyiz. Tezcanlılık ve acelenin bize çok zararı dokunuyor. Yönetim Kurulu'nun bilgili insanlardan oluşması gerekiyor. Bir de yönetim kurulu kendi içinde iç çekişme yaşamayacak, bencil hareket etmeyecek. 'Ben ön planda olayım, ben konuşayım' demeyecek. Ben bazı şeyleri görünce çok üzülüyorum. Ancak hiçbir zaman bittik, gittik gibi bir hisse kapılmadım. Allah saklasın Trabzonspor'un 2. Lig'e düşmesini hiçbir zaman düşünmüyorum. Ama düşse bile bir milim dahi moralim bozulmaz. Çünkü Trabzon, futbolla kuvvetlidir. Yine başarır, ama böyle bir şey olmaması gerekir. Onun için Trabzonspor'un tekrar şampiyonluklar kazanacağını düşünmelidir. Ama illa bu sene olalım diye düşünmemelidir. İlla bu sene olalım diye düşündük, 23 sene geçti. Şu anda bile Trabzonspor camiası bir dahaki seneye kadar sabredemiyor. Bu sabırsızlık ve kendini büyük görme hastalığı da olmamalı. Bükemediğin eli öpeceksin, sen bükmek için gerekeni yapacaksın. Trabzonspor'un çok iyi bir kadrosu olduğunu görüyorum. İyi idare edilsin, ligde duman attırır" ifadelerini kullandı
YAZI AJANSSPOR dan

bu yönetim gitmeli diyoruz iyi idare edemiyor diyoruz peki kim gelecek
yıllardır hep aynısı oluyor bence ÖZKAN SÜMER ve ATAY AKTUĞ dönemleri iyiidi onlarıda birbardak suda fırtına kopartıp gönderdiler şimdi tusunami oluyo ama şimdiki yönetim gitmiyo gitmeye de niyetleri yok biryerlerden emir alıyorlar RTE

WERTHeR
14.01.2007, 12:30
Aldıkları emir konusunda hemfikirim

Mehmet Fatih Yavuz
14.01.2007, 12:32
trabzon bu ligde bu kadro bu yönetim ve bu hoca ile sadece kendi taraftarına duman attırır..
tımarhanelik ettiler herkesi.

WERTHeR
14.01.2007, 12:35
trabzon bu ligde bu kadro bu yönetim ve bu hoca ile sadece kendi taraftarına duman attırır..
tımarhanelik ettiler herkesi.

:alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış:

muharrem demirc
14.01.2007, 12:36
taraftarlar duman olmuş haberiniz yok. ayıp biraz utanın artık. erdinç geri dönüyormuş Allah akıl versin. duman attırırmış ne attırdıklarını ilk yarı gördük...
Allahım aklımıza mukayyet ol yarabbi.....

TSelif
14.01.2007, 12:38
TRABZONSPOR umuzu bıraksınlar kendi haline evet ligi tozunu attırır .Ama bu yönetimle ancak bizim tepemizi attırırlar:mad:

WERTHeR
14.01.2007, 12:40
Allah'tan sınavlarım başlıyorda konsatrasyonumu başka tarafa vereceğim ve Trabzonspordan biraz uzak kalacağım. Yoksa kafayı yerdim vallahi:)

hüseyin toraman
14.01.2007, 12:41
TRABZONSPOR umuzu bıraksınlar kendi haline evet ligi tozunu attırır .Ama bu yönetimle ancak bizim tepemizi attırırlar:mad:

:alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış: :alkış:

Doğru söylüyorsun

Mehmet Fatih Yavuz
14.01.2007, 12:41
Allah'tan sınavlarım başlıyorda konsatrasyonumu başka tarafa vereceğim ve Trabzonspordan biraz uzak kalacağım. Yoksa kafayı yerdim vallahi:)

benim tam sınavlarımın ortasına denk geldi bu transfer dönemi.
artık sen düşün nasıl geçtiklerini.
bu denli rezilliği tarih yazmadı.

WERTHeR
14.01.2007, 12:46
benim tam sınavlarımın ortasına denk geldi bu transfer dönemi.
artık sen düşün nasıl geçtiklerini.
bu denli rezilliği tarih yazmadı.

Benim sınavlarım başladığında liglerde başlayacak. Gazete okumayacam Tv izlemeyecem:)

Siz beni gelişmelerden haberdar edersiniz:)

Nurinin istifasını haber verene ne isterse alacam:)

Mehmet Fatih Yavuz
14.01.2007, 12:48
Benim sınavlarım başladığında liglerde başlayacak. Gazete okumayacam Tv izlemeyecem:)

şu sıralar le bi haber alsam da şu notlar bi tavan yapsa. nerdeeeee....

WERTHeR
14.01.2007, 12:53
şu sıralar le bi haber alsam da şu notlar bi tavan yapsa. nerdeeeee....

Ben konya ve kayseri maçından sonra bekliyorum öyle bir haber. Durum hiç iç açıcı değil...

Mehmet Fatih Yavuz
14.01.2007, 12:57
Ben konya ve kayseri maçından sonra bekliyorum öyle bir haber. Durum hiç iç açıcı değil...

ondan sonra karadenizde insanlar neden asabi, kanser neden bu kadar çok..
bundan büyük sebep mi olur...

WERTHeR
14.01.2007, 13:02
ondan sonra karadenizde insanlar neden asabi, kanser neden bu kadar çok..
bundan büyük sebep mi olur...

Bilimsel tez:

Kanserin sebepleri

1-Sigara

2-Çernobil faciası

3- Kalıtım

4- Nuri Albayrak ve ekibi

hüseyin toraman
14.01.2007, 13:04
Bilimsel tez:

Kanserin sebepleri

1-Sigara

2-Çernobil faciası

3- Kalıtım

4- Nuri Albayrak ve ekibi

vede taraftarın cinnet geçirmesinin

Ali Özcan
14.01.2007, 13:40
yapmamız gereken iki maç üstüste kazanmak...yani 5 maç yenilmesin bu takım, önünde kimse duramaz...istikrarlı saha içi sonuçlarına ihtiyacımız var...

Can basten
14.01.2007, 13:45
yapmamız gereken iki maç üstüste kazanmak...yani 5 maç yenilmesin bu takım, önünde kimse duramaz...

Bu takımın önünde kimsenin duramayacağını neye dayanarak iddia ediyorsunuz cidden merak ediyorum... Jimnastikçi kalecimize mi güveniyorsunuz, Erdinç gibi bir adamın banko oynayacağı defansa mı, Ferhat, Hasan Üçüncü, Musampa ve Musa Büyük'ten oluşan orta sahaya mı yoksa gol kaçırma rekortmeni forvete mi acaba? Ya da büyük taktisyen Ziya Doğan'a mı bel bağladınız?.. Gerçekten ilginç bir yorum...

Ali Özcan
14.01.2007, 13:50
Bu takımın önünde kimsenin duramayacağını neye dayanarak iddia ediyorsunuz cidden merak ediyorum... Jimnastikçi kalecimize mi güveniyorsunuz, Erdinç gibi bir adamın banko oynayacağı defansa mı, Ferhat, Hasan Üçüncü, Musampa ve Musa Büyük'ten oluşan orta sahaya mı yoksa gol kaçırma rekortmeni forvete mi acaba? Ya da büyük taktisyen Ziya Doğan'a mı bel bağladınız?.. Gerçekten ilginç bir yorum...

Hayır...ne jimnastikçi kaleciye ne Ferhat, Hasan Üçüncü, Musampa ve Musa Büyük'ten oluşan orta sahaya, ne gol kaçırma rekortmeni forvete ne de büyük taktisyen Ziya Doğan'a bel bağlamadım...

Benim bel bağladığım bütün o saydığın adamların üzerlerine giydikleri forma ve göğsünün üzerinde taşıdıkları arma'dır...

:yattara: Trabzonspor'un adı yetecektir...Göreceksiniz:yattara:

Murat61
14.01.2007, 13:56
Hayır...ne jimnastikçi kaleciye ne Ferhat, Hasan Üçüncü, Musampa ve Musa Büyük'ten oluşan orta sahaya, ne gol kaçırma rekortmeni forvete ne de büyük taktisyen Ziya Doğan'a bel bağlamadım...

Benim bel bağladığım bütün o saydığın adamların üzerlerine giydikleri forma ve göğsünün üzerinde taşıdıkları arma'dır...

abi iyide bunun farkında kac kisi var takımda calısmayan is yapmayan adama bosa ovgu yagdıran bi teknik direktorun yaptıklarına mecbur kalıp sadece seyrediyoruz nuri ve arkadasları altımızdan girip ustumuze cıkıyo ne yaptıkları belli degil heralde birinin kendisini tesislerin kapısında vurmasını bekliyo gitmek icin fenerlimidir nedir anlamıyorumki bi insan istese bi takımı bu kadar rezil eder yeter artk!

Emre7
14.01.2007, 13:57

Allah aşkına şu ligde kimden korkuyorsunuz anlamam şu ligde futbol oynayan takım manisadır ama oda ersun yanalla kontro ataklarla o da biter belki dediklerim koly görünüyo diyeceksinizde bu kadro değilmiydi geyseyi ve jimlastik takımlarını deviren önemli olan takımın bir olması yönetimin toplanması vede taraftararın takımın arkasında durmaya devam etmesi...

kısacası bnize lazım olan birlik ve beraberliktir başka bişe değil

Can basten
14.01.2007, 13:58
ıloveyousymek,

Bırak lütfen hamaset yapmayı. Bu takım 2002'de 14. olduğunda da formanın üzerinde amblem vardı, hatta formalarımız turuncu da değildi o zaman. Adı da yine Trabzonspor'du.

Emin ol ki Trabzonspor'la ilgili olarak seninle aynı duygusallığa, aynı hissiyat derinliğine ben de sahibim ancak şu an kulübe lazım olan en önemli şey gerçekçi ve mantıki davranış, bunlar değil.

Punisher-61
14.01.2007, 14:36
abi millet böyle konusursa tabiki kümede kalma mäcadelesi veririz..futbolcularimiz dökülüyor yönetim dersen zaten sanki yerinde yok..sadece futbolcu satilirken 1 günde bitiyor almaya gelince 2 ay sürüyor

champions
14.01.2007, 14:37
ziya doğanın bu anlayışı sürdükçe biz ancak tanzanya liginde duman attırabiliriz

Ali Özcan
14.01.2007, 14:39
ıloveyousymek,

Bırak lütfen hamaset yapmayı. Bu takım 2002'de 14. olduğunda da formanın üzerinde amblem vardı, hatta formalarımız turuncu da değildi o zaman. Adı da yine Trabzonspor'du.

Emin ol ki Trabzonspor'la ilgili olarak seninle aynı duygusallığa, aynı hissiyat derinliğine ben de sahibim ancak şu an kulübe lazım olan en önemli şey gerçekçi ve mantıki davranış, bunlar değil.

Bence camiaya moral lazım,inanç lazım, motivasyon lazım...Hamasetin yanından bile geçmez söylediklerim...inancın ürünüdür...Bizim "çıkın aslanlarım, parçalayın" diyecek bir adama ihtiyacımız var...2002 de 14. olan takımı 2004 te Papila zor durdurmuştu...

Gerçekçi ve mantıklı yaklaşmak demek takıma inanmak özelliğinden vazgeçmek değildir.Bu ligin eni iyi 4 takımı kim desek

Fener - Bejeke - Gs - Manisa der birçoğu şuanda...

Beşiktaşı ve Gs yi tarihi farkla yenebilecek futbol oynadık ve kazandık...Manisayla iki kez berabere kaldık...Fener e de çok iyi oynadığımız bir ikinci yarı sonunda 1-2 kaybettik.Biz bunları yaptıysak kusura bakma da diğerlerini haydi haydi yeneriz...Hamaset bunun neresinde...?

Mustafa AYDIN
14.01.2007, 14:41
Değerli kurucu üyemiz büyüğümüz sanırım 70-80 ruhu hala devam ediyo diye biliyo,ama o ruhun yerinde artık yeller esiyo,geri gelmeside çok zor gibi.

Mehmet Fatih Yavuz
14.01.2007, 14:43
Bence camiaya moral lazım,inanç lazım, motivasyon lazım...Hamasetin yanından bile geçmez söylediklerim...inancın ürünüdür...Bizim "çıkın aslanlarım, parçalayın" diyecek bir adama ihtiyacımız var...2002 de 14. olan takımı 2004 te Papila zor durdurmuştu...

Gerçekçi ve mantıklı yaklaşmak demek takıma inanmak özelliğinden vazgeçmek değildir.Bu ligin eni iyi 4 takımı kim desek

Fener - Bejeke - Gs - Manisa der birçoğu şuanda...

Beşiktaşı ve Gs yi tarihi farkla yenebilecek futbol oynadık ve kazandık...Manisayla iki kez berabere kaldık...Fener e de çok iyi oynadığımız bir ikinci yarı sonunda 1-2 kaybettik.Biz bunları yaptıysak kusura bakma da diğerlerini haydi haydi yeneriz...Hamaset bunun neresinde...?

Gs ve BJK henüz lige alışmamışken alınmış galibiyetlerdir. küçümsemek için söylemiyorum ama rakiplerin de en berbat dönemidir o dönem.

diyelim ki büyük maçlarda harika oynadık..

sadece büyük maçlarda motive olmak klasik küçük takım psikolojisidir.(diğer maçlarda çuvallamak da)
kendini göstermek için büyüklere karşı her zaman daha azimli oynar küçük takımlar.

mehmet yıldırım
14.01.2007, 15:41
duman attırmak 2 kısımdır.
1.araba öyle sür atli kalkar ki peşinden duman attırır
2.arabanın motoru bitmiştir yağ yakıyordur.peşten yine duman attırır.
bizim trabzonspor hangi araba acaba?

Abdallı61
14.01.2007, 16:55
biz attırsak attırsak ancak bolivya liginin dumanını atarız

Ertan 51
14.01.2007, 17:19
duman attırmak 2 kısımdır.
1.araba öyle sür atli kalkar ki peşinden duman attırır
2.arabanın motoru bitmiştir yağ yakıyordur.peşten yine duman attırır.
bizim trabzonspor hangi araba acaba?

cevap veriyorum 2.seçenek.:mad: :ts:

Dursun Kaplan
14.01.2007, 17:24
Duman DeĞİl Anca ... TepemİZİn Tasini Attirirlar !!!

Murat'
14.01.2007, 18:26
inşallah öyle olur...ama gidişat onu göstermiyor....

Nigdeli
14.01.2007, 23:26
inşallah öyle olur...ama gidişat onu göstermiyor....
evet gidişat hangi ligin dumanını attırırız belli olmayacak şekilde Hafazan Allah 2. ligin dumanını attıracaz bu gidişle

irfanb
14.01.2007, 23:35

Ziyanin istifasini haber verene ?

celilmuhcu
15.01.2007, 00:00
Zor Dostum Zor Zİyayla Çok Zor Hele Nurİ İle İmkansiz

Gürkan
15.01.2007, 00:29
mototu bozuk araclarda yollarda duman atıyorlar bu duman oyle bır duman olabılır.

kudu_61
15.01.2007, 09:05

Artık Trabzonspor formasından kimse korkmuyor ve o taşıdığı armanın Trabzonspor arması olduğunu hiçbir futbolcu bilmiyor ben futbolculardan çoğunun Trabzonspor tarihi hakkında bilgi sahibi olmadıklarını düşünüyorum.

Atalay
15.01.2007, 11:36
Trabzonspor sayesinde sinirden kafamızdan çıkan dumandan bahsediliyor herhalde????

Mehmet Fatih Yavuz
15.01.2007, 11:42
bunca yıldır bu gündemi takip ederim. trabzonspor taraftarının ve trabzon şehrinin bu kadar sabrettiğine şahit olmadım.
yönetimin art niyetini göz önünde bulundurarak artık şehrin deprem katmanı gibi içinde beslediği enerjiyi maalesef tek seferde ve sert bi şekilde açığa çıkaracağını düşünüyorum.
bu patlamadan maalesef şehir de dahil herkes zarar görecek. o zaman herkes dumanın nerden çıkacağını görecektir.
özelllikle bu patlama bir maç sırasında olursa çok büyük cezalar alabileceğimizi düşünüyorum.
ama eğer bu yönetimi def edilmesine sebep olacaksa varsın olsun.
biz istanbulda ev sahipliği yaparız geçici olarak takımımıza.

TSezgin61
15.01.2007, 13:37
bunca yıldır bu gündemi takip ederim. trabzonspor taraftarının ve trabzon şehrinin bu kadar sabrettiğine şahit olmadım.
yönetimin art niyetini göz önünde bulundurarak artık şehrin deprem katmanı gibi içinde beslediği enerjiyi maalesef tek seferde ve sert bi şekilde açığa çıkaracağını düşünüyorum.
bu patlamadan maalesef şehir de dahil herkes zarar görecek. o zaman herkes dumanın nerden çıkacağını görecektir.
özelllikle bu patlama bir maç sırasında olursa çok büyük cezalar alabileceğimizi düşünüyorum.
ama eğer bu yönetimi def edilmesine sebep olacaksa varsın olsun.
biz istanbulda ev sahipliği yaparız geçici olarak takımımıza.

banada öyle geliyor, firtina öncesi sessizlik gibi. sonu hayir olur insallah:S

Ömer Gedikli
15.01.2007, 17:28
Değerli kurucu üyemiz büyüğümüz sanırım 70-80 ruhu hala devam ediyo diye biliyo,ama o ruhun yerinde artık yeller esiyo,geri gelmeside çok zor gibi.

Aslında geri gelmesi hiç de zor değil, toplayacaksın Trabzonda ne kadar Top oynayan varsa Seçeceksin içlerinden iyi olanları sonra yetiştir.Gör 70-80 ruhunu bizum uşaklar anasını bile ağlatır.Bide dışardan gelen oyuncular gönderilmeli.

Enes Berfin
15.01.2007, 18:14
Aslında geri gelmesi hiç de zor değil, toplayacaksın Trabzonda ne kadar Top oynayan varsa Seçeceksin içlerinden iyi olanları sonra yetiştir.Gör 70-80 ruhunu bizum uşaklar anasını bile ağlatır.Bide dışardan gelen oyuncular gönderilmeli.

Aynen katiliyorum.

sümela61
15.01.2007, 20:58
şu ana kadar daha çok tepemizin tasını attırdılar...

HALİT KARAKAŞ
15.01.2007, 23:18
Arkadaşlar,70,80,lerin ruhu aranıyor gören varsa insaniyet namına külübümüze haber vermesi önemle rica olunur,,,,,,,,

A.Alper
19.01.2007, 20:36
yaw bırakkk!ilerleyin artık çıkarın şu at gözlüklerini...