PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Diz Dönmesi Diz Yaralanması Hakkında Yardım

Sercan Keleş
23.12.2018, 22:20
Bundan yaklaşık 15 ay önce belediyenin spor parkında ayaklarımı çalıştırmak için spor yaptım. Akşamında da maç oynadım. Dizimde bir darbe sonucu şişlik oluştu. Daha sonra Dizimi tam açamadım. Üzerine basamadım aynı zamanda. Doktora gitmedim, incittim zannettim. Bekledim geçti bir problem olmadı. Askere gittim Askerde futbol oynarken dizimi hafif döndürdüğümde yine aynı sorunla karşılaştım. Yaklaşık olarak üzerinden 4 ay geçmesine rağmen yine üzerine basamadım. Doktora gittim. Film + MR Çekildim. Doktorlar hiçbir şey olmadığını söyledi. İlginç bir şekilde dizimi döndürdüğümde 1 hafta üzerine basamıyorum ama dizimde problem yok. Sadece ufak bir menisküs zedelenmesi dediler. Bende dinlendirip geçeceğini tahmin ettim. Askerlik bitene kadar futboldan uzak durdum. Hiçbir problem çekmiyorum gün içinde. Daha sonra geldim askerlik bitti. Bir halı saha maçına çıktım sadece 5 dakika oynadım fakat dizim yine tutuldu. Bu sefer yaklaşık olarak 20 gün dizimi dümdüz bir şekilde asla açamadım. Üzerine basamadım. Bekledim ve geçti. Dizimi yan çevirdiğimde ve üzerine baskı uyguladığımda dizim bir anda ani bir acı ile yanıyor. Dizimin üzerine güç bindiremiyorum. Yürürken devamlı dizim atıyor gibi oluyor. Fakat 20 gün sonunda tamamen iyileşiyorum.

Bu sorun nedir bilen var mı ? Yardımcı olabilecek var mı ? Karşılaşan var mı ? Fikri olan varsa paylaşırsa çok sevinirim. Sonuçta futbolcu hastalığı gibi. Belki karşılaşan olmuştur.

Şimdiden fikir belirtenlerden Allah razı olsun.

Faruk BERBER
23.12.2018, 22:23
Fikrim yok ama çok geçmiş olsun kardeşim.

Ozan Yılmaz
23.12.2018, 23:03
Bir uzmanla görüş tekrar bunları ona da anlat, tahminim menüsküs olayı - pek ufak gelmiyor anlattıklarına göre - bu şekilde yaşantını çok etkiler, gerekirse ameliyatı bile göze alıp bu işin çaresini bir şekilde bulmak gerek. Not: Herhangi bir bilgim yok sadece fikir fakat tez vakitte farklı bir doktora gitmelisin tekrar bence, geçmiş olsun.

ssarı
25.12.2018, 23:24
Geçmiş olsun
Menisküs kök yırtıkları veya
çapraz bağdan kopan kısmi lifler
dizde kilitlenme yaparlar
Hareketle dizDe kilitlenme yaratan sorunlar
sabit dururken çekilen MRlarda saptanmayabilir
burada aslolan iyi bir muayenedir , şüphe olmasına rağmen MRda saptanamıyorsa ozaman tanı amaçlı artroskopi (kamera ile dizin içine bakmak) yapılmalıdır

Sercan Keleş
26.12.2018, 21:06
Fikrim yok ama çok geçmiş olsun kardeşim.

Bir uzmanla görüş tekrar bunları ona da anlat, tahminim menüsküs olayı - pek ufak gelmiyor anlattıklarına göre - bu şekilde yaşantını çok etkiler, gerekirse ameliyatı bile göze alıp bu işin çaresini bir şekilde bulmak gerek. Not: Herhangi bir bilgim yok sadece fikir fakat tez vakitte farklı bir doktora gitmelisin tekrar bence, geçmiş olsun.

Geçmiş olsun
Menisküs kök yırtıkları veya
çapraz bağdan kopan kısmi lifler
dizde kilitlenme yaparlar
Hareketle dizDe kilitlenme yaratan sorunlar
sabit dururken çekilen MRlarda saptanmayabilir
burada aslolan iyi bir muayenedir , şüphe olmasına rağmen MRda saptanamıyorsa ozaman tanı amaçlı artroskopi (kamera ile dizin içine bakmak) yapılmalıdır

Çok teşekkür ederim sizlere. Sigortalı bir işe girdim biraz zaman geçsin tekrar dediğinizi baktıracağım. Futbolu özledim :). Daha 26 27 yaşında olunca insan kopmak istemiyor. Bu yüzden açtım konuyu. Bu fikirleriniz ufuk açıcı oluyor. İnşallah geçer düzelir.

Alphan Altun
26.12.2018, 22:10
Kardeş geçmiş olsun.18 yaşında halı sahayı bırakmış biri olarak(futbolu değil halı sahayı) sana tavsiyem o sakatlık yuvası kauçuk alanında mümkünse yürüyüş bile yapma. Çevremdeki herkese söylüyorum. Gelin arkadaş betonda oynayalım çimlerde plonjon yapalım,orta kafa gol, gol atan kaleye,alman kale bilumum futbol oyunlarımızı yapalım boş verin bırakın şu halı saha işini.

Emre ÖZTÜRK
30.12.2018, 12:03
Dizde atma oluyorsa sıkıntı büyük. Bir an önce iyi bir doktora görünmelisin. Ben devletten hiç fayda göremedim. En son paraya kıyıp özele gittim de net bir tanı koydular. Ameliyatsız süreci atlattım ama o günden beri futbol basketbol oynamadım. Dizimi katlayamıyordum şükür o seviyeyi gectim. Umarim capraz bag yirtigi ya da kopmasi yoktur. Büyük geçmiş olsun

munzevil
30.12.2018, 14:53
Eğer dizinde menisküs şüphesi varsa Burçak ununu su ile karıştırıp hamur yap,bunu akşam yatarken dizine bağla sabah çıkar iyileşene kadar devam et geçmiş olsun.