PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futbol hakemi olmak isteyenler?..

Oğuz
07.12.2004, 00:51
arkadaslar

hayatin bir kösesinden tutunmus, para kazanmaya çalisiyoruz. hepimizin profosyonel oldugu yahut olacagi meslek gruplari var. bir yandan mesleki kariyerime devam etmek diger yandan da futbolla olan gönül bagimi faallestirmek adina hakem olmaya karar verdim. gerekli arastirmayi yapip, 2005-2006 futbol sezonu için hakemlik kusuna gidecegim.

tek bildigim il gençlik spor müdürlügü veya TFFHGD il müdürlügü senede bir kez hakemlik kursu açiyor. gerekli arastirmayi yapacagim. yabanci dil bilen arkadaslarin özellikle ilgilenmesi gerektigi kanatindeyim.

hakem olmak isteyen veya su an faal hakem olan arkadaslarin bu konuyla ilgili fikirlerini yazmalarini istiyorum. nasil hakem olunur, ne yapmak gerekli, kurs ücretli mi gibi sorularin cevaplarini ben arastirmaya baslarken, sizin de bilginiz varsa paylasmanizi isterim.

ayrica ankarada yasayan bmn üyeleri eger ilgilenirseniz beraber hareket edelim..

Harun-61
07.12.2004, 16:13
süper lig de hakemlik yapacakdim ama gecti artik...

TFF ile baglantiyi bile kurmustuk, ama bu almanlar var yaaaa...smileys/smiley7.gifEdited by: AvniAker

FAruk
07.12.2004, 22:34
Oguzum beraber gidelim uyarsa.Haberin olursa biseylerden irtibata geçeriz tekrar.

Oğuz
07.12.2004, 23:49
biz ev arkadasimla haftaya gidicez federasyona ..gerçi ben hakemlik degil antrenorluk istiyorum ama bakalim

antrenörlükle ilgili biraz fikrim var. en az 4 yillik lisansli futbolcu olma kosulu var. ama o kosul amatör antronörlük için geçerli. sanirim profesyonel antrenör olmak için en az 4 yil prof futbolculuk kariyerin olacak. buna benzer bazi kriterler var. bilginiz olsun

Oğuz
07.12.2004, 23:50
Oguzum beraber gidelim uyarsa.Haberin olursa biseylerden irtibata geçeriz tekrar.

eyvallah faruk kardes. ben bilgi elde ettikçe seninle paylasirim.

Oğuz
10.12.2004, 18:18
temin ettigim bilgi resmi olmamakla beraber sadece su an amatör kümede hocalik yapan bir yakinimdan ögrendigimdir.

yine de sen arastir tabi.

saglam
14.01.2005, 01:47
Üniversite döneminde emekli bir hakem olan ve gözlemcilik yapan bir yakinim bu konuda bana baya israr etmisti. Hatta kursa da yazildim. Fakat3 gün sürecek kursun 3 gününde de finallerim vardi ve kursa katilim zorunlulugu vardi. Olmadi haliyle...

Haftada iki kez idman oluyor ve hafta sonu da maç veriliyor. Önce amatörde yan hakem olarak basliyorsun, sonra gözlemciden alacagin puanlara göre seviyen degisiyor. Sabir isteyen bir is. Ancak spor yapmak çok güzel bir is. Su an elimde bir imkan olsa kaçirmamaya çalisirdimsmileys/smiley2.gifBu arada kurs ücretsizdi sanirim.

Isler yolunda gider, puanlari kaparsaniz, 2-3 yil içinde süper ligde bile görev alabilirsinizsmileys/smiley2.gifSirf bu hakem olma ihtimali nedeniyle o yil Trabzonspor'a üye olmamistimsmileys/smiley9.gifEdited by: saglam

pacos_bill
16.01.2005, 21:51
Geçen sene çok kisa süren bir aday hakemlik dönemim olmustu bilgi vereyim biraz. Yaklasik 1 aylik fifa oyun kurallari ve hakemlik bilgilerinin verildigi kurstan sonra futbol maçi izleyen herkesin yapabilecegi bir yazili sinav ve de 2000m yi 12 dakikada kosmanizi gerektiren bir kosu testine giriyorsunuz.

Bu sinavlari atlatinca haftalik antremanlariniz basliyor. Antremanlar çarsamba aksamlariydi ve 3200m yi 16 dakikada kostugunuz bir isinma!? kosusu ile basliyordu. Tabii bu antremanlar haricinde de haftada en az 2 gün kosmaniz gerekiyor bu tempoya ayak uydurabilmeniz için. Ben uyduramadim ve biraktim.

Antremanlari bitirebilirseniz en geç 1 aylik bir süre sonunda maç almaya basliyorsunuz tabii yardimci hakem olarak. Artik aday hakem ünvanini kazaniyorsunuz ve amatör küme maçlarina çikiyorsunuz.Basarili olursaniz 1 sene içinde il hakemi oluyor ve yine amatör küme maçlarina çikiyorsunuz.Bundan 1 sene sonra da 3. lig klasman hakemi olup yineyardimci hakemlikle baslayip yavas yavas ilerliyorsunuz.

Maalesef 2-3 sene içerisinde süper lige çikmak mümkün degil. En az 4-5 sene alacak bir süreç bu.Ayni zamanda Trabzonspor üyesi iseniz kulüple de ilisiginizi kesmeniz gerekebilir.

Salih61
17.01.2005, 15:50
Ecdadimi,Ölmüslerimi ve Ailemi seviyorum...O yüzden kalsin...smileys/smiley2.gif

Saygilarimla...

of-lee
17.01.2005, 21:39
Ecdadimi,Ölmüslerimi ve Ailemi seviyorum...O yüzden kalsin...smileys/smiley2.gif

Saygilarimla...

katiliyorum

BURAK DOGU
14.03.2007, 00:31
bu konunun gündemde kalması için mesaj atıyorum ilgilenenler olabilir

Misina
14.03.2007, 00:33
yok ben almayayım

BURAK DOGU
14.03.2007, 00:34
sende yorumları okuyunca kaçtın anlaşılan

nesta61
24.03.2007, 05:15
temin ettigim bilgi resmi olmamakla beraber sadece su an amatör kümede hocalik yapan bir yakinimdan ögrendigimdir.

yine de sen arastir tabi.

BURAYA BISEYLER YAZMAK ICIN GIRDIM AMA SU AVATARI GORUNCE GULME KRIZINEE GIRDIMMM ABi YOK OYLE BIR RESIMMM RAHMETLI KEMAL SUNALINN OLAMAZ BOYLE BISE :D :D :D :D :D :D :D

jefferson61sefa
11.06.2007, 19:01
hakem olacam varya şamp oluruz biz:D
ts-fb maçında hakem olcam off önce 3 penaltı sonra 3 kırmızı kart daha sonra net kaleye yakın 3 frikik 4 sarı kart 100 faul 2 kırmızı kart daha 3 penalt daha
25-0 biter o gün hakemliği bırakırım:D

Samet Berber
12.06.2007, 00:11
bi şartla ; hep fb maçına beni atarlarsa :D:D:D:D:

Erkan
25.06.2007, 17:06
sirf fenere o gicikliigi yapmak icin deger... ama kendine guvenin cok olmasi gerekir yoksa seni de kandirirlar..

gaybana61
15.07.2007, 12:59
ne hakemlikmi allah muhafaza....