PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nasıl Müslümanız?

İskender66
11.01.2007, 12:58
İlk Emrİ " Oku " Olan , " İkİ GÜnÜ EŞİt Olani Zararda " İlan Eden Bİr Dİne İnandiĞini İddİa Edenler ,

İÇkİ TÜketİmİnde DÜnya ÜÇÜncÜsÜ ,

Sİgara TÜketİmİnde Avrupa Bİrİncİsİ ,

RÜŞvet Ve Yolsuzlukta DÜnyada 8. Sirada Gelen ,

Halki Mutsuz Ülkeler Arasinda İlk BeŞte ,

Enflasyon'da DÜnya İkİncİsİ

GÜnde 16,2 Trİlyon Lİra Faİze Veren, Toplanan Vergİnİn % 66'si İÇ BorÇa Gİden ,

Sosyal GÜvende Oecd Ülkelerİ Arasinda Sonuncu ,

Çocuk İŞÇİ ÇaliŞtirmada DÜnyada DÖrdÜncÜ ,

200. 000 Sokak ÇocuĞu Olan ,

Bİrbİrlerİne GÜven Duymada Sondan İkİncİ Olan ,

Son ÜÇ Yilda UyuŞturucu Kullaniminda % 350 ArtiŞ Olan ,

GÜnlÜk 66 Mİlyon Ekmek Üretİlen TÜrkİye'de 12 Mİlyonunun İsraf EdİldİĞİ ,

400.000 'den Fazla Kahvehane'nİn BulunduĞu ,

" Para Bİrİmİ En DÜŞÜk Ülke " Olarak 2000 Yilinda Guİness Rekorlar Kİtabina Gİren ,

Ahlaki Yapisi ÇÖkmÜŞ : Mardİn Mİdyad'ta 12 YaŞinda Kiza TecavÜzden Aralarinda YÜzbaŞi, Şube MÜdÜrÜ , Okul MÜdÜr Yardimcisi ,veznedar ,memur...olan YaklaŞik 30 KİŞİ Tutuklanir.

Bİr Toplum Ne Kadar MÜ'mİn Olabİlİr . . . ?

Fatih
11.01.2007, 13:01
doğru söze ne hacet

Ertan 51
11.01.2007, 13:29
zaten takım olarak bunalımdayız yozgatlı gardaşım sende öyle bi tablo çizmizsinki bizi iyice bunalıma soktun.bu konular çok ağır konular bu sitede spor ağırlıklı konular tartışsak tam süper olur.bunu derken yanlış anlama dediklerinin hepsi doğrudur sanada katılıyorum fakat futbol ağırlıklı bi forumda gereksiz bi başlık.saygılar.

TURHAN
11.01.2007, 14:22
Eski bir mail yazıtlarından.En azından enflasyon konusunda eski formumuz yok, buna sevinelim:cool:

golebshera
11.01.2007, 18:28
Müslüman diyarlar arasında en iyi durumda olan biziz diyebilirim. Varın gerisini siz düşünün..

mavikan
11.01.2007, 19:48
zaten takım olarak bunalımdayız yozgatlı gardaşım sende öyle bi tablo çizmizsinki bizi iyice bunalıma soktun.bu konular çok ağır konular bu sitede spor ağırlıklı konular tartışsak tam süper olur.bunu derken yanlış anlama dediklerinin hepsi doğrudur sanada katılıyorum fakat futbol ağırlıklı bi forumda gereksiz bi başlık.saygılar.
pek de gereksiz değil be.. bir camiaysak başka dertlerimizi de paylaşabilmeliyiz..

DKaraduman
11.01.2007, 21:02
pek de gereksiz değil be.. bir camiaysak başka dertlerimizi de paylaşabilmeliyiz..

hayret, sana katılıyorum.:)

mavikan
12.01.2007, 19:07
hayret, sana katılıyorum.:)
gülmekten di mi! esprili çocuk seni!..:alkış:

sümela61
12.01.2007, 19:12
yukarda maddelediğiniz bir çok olumsuzluk, iyi bir müslümandan öte zaten iyi bir insanda olmaması gereken şeyler...

dolayısıyla olay "nasıl müslümanız?"dan öte, "nasıl insanız?" olayı bence...

müslüman olmayanların içinden de (ki son derece doğal), son derece değerli kişiler çıkmaktadır...

zaten Kafirun Suresi'nin son ayeti bir çok şeyi açıklıyor:

6- "Sizin dininiz size, benim dinim bana."

DKaraduman
12.01.2007, 21:44
gülmekten di mi! esprili çocuk seni!..:alkış:

yoo gülmekten değil normal katılıyorum.

TSelif
12.01.2007, 21:47
Acı ama sanırım gerçek bu :(:(

pReN@_61
12.01.2007, 21:54
Acı ama sanırım gerçek bu :(:(

maaaleSef.....:(

Mustafa Mahmutoğlu
12.01.2007, 21:59
Evet Türkiye'nin %99 ' u MÜSLÜMAN peki bunlardan kaçı şu görevleri yapıyor:
1-Namaz
2-Oruç
3-Zekat
4-Sadaka
5-Hac
Bu kurallar emredilen kurallardır ancak "BİZ MÜSLÜMANIZ" diye geçiniyorlar...Toplasan %15'ten fazla yoktur yukardaki kuralları uygulayan..

Adem Erdoğan
12.01.2007, 22:12
Dahada önemlisi bu konuların ülkemizde çoğu insan tarafından dalga konusu edilmesi.TV deki şarlatanlarında bunda katkısı büyük.Ama Türkiye yine dinin en iyi yaşandığı yerlerden bi tanesi.

Mustafa Mahmutoğlu
12.01.2007, 22:21
Dahada önemlisi bu konuların ülkemizde çoğu insan tarafından dalga konusu edilmesi.TV deki şarlatanlarında bunda katkısı büyük.Ama Türkiye yine dinin en iyi yaşandığı yerlerden bi tanesi.

Sağol Bana Çok Güzel Birşey Hatırlattın:

http://www.ankarahaber.com/haber_detay.php?id=3615

BU SİTEYE GÖRÜN VE "ATV"NİN YAPTIĞI REZİLLİĞİ GÖRÜN...:tr:

Emorfo
12.01.2007, 22:22
Nasıl müslümanız ?
Türk usulü müslüman :)

sümela61
12.01.2007, 22:24
Evet Türkiye'nin %99 ' u MÜSLÜMAN peki bunlardan kaçı şu görevleri yapıyor:
1-Namaz
2-Oruç
3-Zekat
4-Sadaka
5-Hac
Bu kurallar emredilen kurallardır ancak "BİZ MÜSLÜMANIZ" diye geçiniyorlar...Toplasan %15'ten fazla yoktur yukardaki kuralları uygulayan..

canım yaşın 12 olduğu (bu saygı duymamak ya da küçük görmek anlamında değil kardeşim) için, bir de Trabzonsporlu olmanın verdiği heyecanla sıralamışsın, ama düzeltmem gerek...

bu kuralları uygulamayanlar da "müslümanız diye geçinebilir" gayet rahatlıkla... iman etmiş olmak farklı bir şeydir... sen imanın şartlarıyla karıştırmışsın işi...

yukarda saydığın ibadetler yapıldığında da, yapılmadığında da büyük oranda kişiyi bağlayan ibadetlerdir...

ancak İslam'ın özellikle üstünde durduğu ibadetler; yanlış yazmadım ibadetler;

başkalarının hakkını yememek (sadece para pul değil, arkasından konuşmak, iftira atmak vs.),

ortada bir haksızlık gördüğünde (ucu ona dokunsun dokunmasın) sessiz kalmamak,

başka inançlara da saygı göstermeyi bilmek,

kendilerine fayda sağlamış kişilere vefasızlık yapmamak (bu, birebir bizim muhatap olduğumuz eşimiz dostumuz olabileceği gibi, Atatürk gibi bütün hepimize faydası dokunmuş kişiler de olabilir),

hoşgörüyü, sevgiyi elden bırakmamak...

daha da sıralanabilir bu yazdıklarım, uzar gider... anlatmak istediğim kişi öncelikle çevresine karşı daha dikkatli olmalıdır... namaz, oruç gibi ibadetleri yerine getirmediğimde (cezasını hafife almıyorum), cezasını ben çekerim... yerine getirirsem ben ve ebeveynlerim karşılığından yararlanır... ne Ahmet'i, ne Mehmet'i bağlamaz...

namaz kılmıyorum diye kimse bana "müslüman değilsin" diyemez, dedirtmem de...

zaten bir kişiye "müslümansın", "bilmem nesin" demek bile çok çirkin bence... yukarda da belirtmiştim, tekrar edeyim:

Kafirun Suresi'nin son ayeti bir çok şeyi açıklıyor:

senin yaşın ufak, sana nacizane bir tavsiyem, bu tip şeylere çok takılma, önce karşındaki "insan" mı, değil mi ona bak... madem müslümanlığın öğretilerine önem veriyorsun, yukarda verdiğim ayete de inanıyorsundur... o ayet duruş biçimimizin ne olması gerektiğini açıkça belirtiyor... bunu diyen ne benim, ne de Hz Muhammed (s.a.v.), bizzat Yaradan'ın kendisi... bence din gibi önemli bir konuyu, ne benden ne de bir başkasından öğrenmeyi bekleme, bizzat kaynağından Kur'an'dan öğrenmeye bak... çünkü o kaynak hariç, herkesin (doğal olarak benim de) seni yanlış yönlendirme ihtimali mevcuttur...

neyse çok uzattım yine... sevgilerimle...

OYılmaz
12.01.2007, 23:06
İÇkİ TÜketİmİnde DÜnya ÜÇÜncÜsÜ ,

dünya 3.cüsümü vayy bee milletimiz bu hallere kadar düştü demek yazıklar olsun !!

ebrar
13.01.2007, 00:09
doğru söze ne hacet

evet evet evet

Oğuuz
13.01.2007, 00:30

Artık namaz kılın, zekat verin, Allah'a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır.. (hac suresi 78.ayet)

Hüseyin Çümen
13.01.2007, 04:16
çok vahim bi tablo ne hallde olduğumuzu bir kere daha hatırlamak adına çok güzel bi yazı olmuş biz bunları unutuyoruz galiba adımız müslüman yaptığımız hiç bişe yok yazık bize

Vegas
13.01.2007, 08:23
Benden birkac yaz kucuk bir arkadasim vardi. Gectigimiz yaz tatilinde 18'ine girdi. Dogum gununden bir gun once konusurken laf ickiye falan geldi ve bana dediki "bugune kadar icmedigim icki turu yok". Tabi onun bildigi duydugu icki turleri icindi bu sozu.

Ancak aci bir gercek varki, Turkiye'de yasal olarak 18'den kucuk insanlar ne icki ne de sigara satin alabilir. Ancak bu arkadas 17'nci yasinin son gununde bana soyledigi ortada. Her alanda bati dunyasi taklit edilir ancak ise yarayan birsey alinmaz, hep bizi yoldan cikaracak dusunceler gorusler alinir. Amerika'nin butun eyaletlerinde bugun bira gibi alkol orani dusuk ickiler dahil alkol satin alma yasi 21'dir. Bu SIKI SIKIYA uygulanir. Birkac haftada bir sivil bir polis ile birlikte alkol satilan yerlere yasi tutmayan bir genc gonderilir ve alkol satin almayi denerler. Tabii %99 verilmez. Ancak veren olursa caydirici bir para cezasi, ikinci veya ucuncu tekarai halinde ise o is yerinde birkac yil boyunca alkol satisi yasaklaniyor.
Bizim insanlarimiza ha bire batidan BBG'ler transfer ediliyor. Ise yarayacak bir taklit yok

HiLMiKaN
13.01.2007, 09:21
Allah yardımcıımız olsun işimiz zor

Ertan 51
13.01.2007, 09:55
anlatılanlar kadar kötü durumda olduğumuzu düşünmüyorum.yozlaşmalar var kültür erozyonu var fakat dünya coğrafyasındaki en kaliteli millet olma özelliğimiz devam ediyor.en azından şimdilik devam ediyor ilerde ne olur bilemem.avrupada uzak doğuda ve amerika kıtasındaki çirkeflikleri rezalettleri görünce Türkiye Cumhuriye hala çok güzel hala manevi değerleri var.YETERKİ GENÇLİĞİMİZE VE KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKALIM.yani şu an itibarı ile çokta karamsar olmaya gerek yok çünkü yukarda bahsettiğim coğrafyadaki insanların özellikle aile yapılarına örf ve adetlerine eğer kaldıysa tabi ilişkilerine bi bakın bana hak verirsiniz.

sorumluluk bize düşüyor herkez öncelikle kendisini düzeltecek sonra evlatlarını ve bide bakmışınki tertemiz bir toplum.çocuklarımızı çok iyi yetiştirmeliyiz dinine bağlı,ahlaklı,bilgili ve kültürlü çöcuklar tertemiz bir Türkiye yaratacaklardır.

asıl mesele ne oalacak bu takımın hali marce de gitti,szymek gelmem diyor eller oynamam diyor,fatih akyel karnım ağrıyor diyor yönetim kış uykusunda, hoca andersenden masallar anlatıyor.fikri olan varsa bekliyorum.saygılar.

sümela61
13.01.2007, 16:50
Artık namaz kılın, zekat verin, Allah'a sarılın. O sizin sahibinizdir. O ne güzel sahip ve ne güzel yardımcıdır.. (hac suresi 78.ayet)

şimdi öyle bir yazmışsın ki, sanki ben bunların aksini söylemişim... zaten Kitab'ı kabul eden herkes içindekileri de kabul etmiş oluyor... elbette bunlar bize emredilen şeyler...

benim deyinmek istediğimi 3 kilit nokta;

1.)kimse kimseye bu ibadetleri yapmıyor diye "müslüman değil" diyemez...

2.)toplumda namaz kılanlara karşı keskin bir ayrımın yapılmış olması... bir kısım insan namaz kılanlara gerici diyor, büyük yanlış... ama bir o kadar büyük yanlışı da sırf namaz kılıyor diye işe eleman alan yöneticiler yapıyor... al birini, vur ötekine... bunun en canlı örneğini bizzat bir arkadaşım anlattı... kadrolaşma iddiaları ile baya bir gündeme gelen bir kurum çalışanlarından bazılarının mescide gidip yaka kartlarını bilerek oraya bıraktıklarını (böylece amirlerine ben mescide gidiyorum mesajı veriyorlar) net bir şekilde anlattı... bu iğrenç hareket elbette yapan kişileri bağlar ama neticede bu ortamın oluşmasına neden olan zihniyet, işte bu sözünü ettiğimiz "falanca namaz kılıyor, filanca oruç tutmuyor" zihniyetidir... bu çok tehlikeli ve zararlı bir bakış açısıdır... bana ne be adam ateistsen, yahudiysen, hristiyansan ya da müslümansan... bana ne!

3.)kimse kimsenin dini inancını ya da inançsızlığını deşifre etmek durumunda olamaz, bu çirkin bir şeydir, herkesin dini kendinedir...

yoksa elbette ki 3 senesini Kur'an-ı ezberlemeye, 5,5 senesini imam-hatip'e vermiş birisi olarak ben de gayet iyi biliyorum bize emredilen ve bize yasak kılınan şeyleri...

ama dikkat çekmek istediğim şey bütün bu emirlerin hepsini yapmadıkça, bütün yasakların hepsinden uzak durabilmedikçe kişi müslüman olamaz gibi saçma sapan bir anlayışın yanlış olduğudur... bu düşünceyle gidersek sokakta müslüman bulamayız ve asıl önemlisi Yaradan'ın şiddetle yasakladığı "ümitsizlik" durumunun ortaya çıkmasına sebep olmuş oluruz...

sevgili kardeşim seni bilmiyorum ama ben insanım... hata da (ki çok büyük hatalarım olmuştur) yapacağım, güzel şeyler de yapacağım... elbette ki hataları minimuma indirmek hedef olmalı ama hatasızlık gibi bir hedef gerçekçi olmaz... ben her hatamdan sonra duyduğum pişmanlıkla karışık ümit de besledim... "ben kesin cehennemliğim" gibi bir anlayışın Allah'a şirk koşmaktan çok da farkı olduğunu sanmıyorum... çünkü kendi ahiret durumunuzu şimdiden belirlemiş oluyorsunuz ki bunu belirleyebilecek tek "otorite" Allah'tır... ayrıca bu yaklaşımın bir diğer sakat tarafı, Allah'ın affetme, bağışlama sıfatını küçük görmek gibi bir durum oluşturmasıdır...

sözün özü; bir kere insanları böyle sınıflandırmaya hiç lüzum yoktur... ve en önemlisi "bu adamlar müslüman değil" derken, biz dinden çıkmış oluruz da haberimiz olmaz... sevgilerimle...

unyelimetin
13.01.2007, 21:36
Elbette kimse kimseye şu ibadeti yapmıyor bu ibadeti yapıyor diye Müslüman veya değil diyemez.

Kelime-i Şehadeti getiren herkes dinimizce Müslümandır.Yani Yüce Yaratan Allah'a (c.c) teslim olmuştur.Gerisin biz bilemeyiz.

Ancak bilinen bir gerçek var ki dinimize ne yazıkki başka din mesubları gibi sahip çıkmıyoruz.Özde değil sözde müslüman olduğumuz bir gerçek.Bunun muhasebesini herkesin kendisi yapmalıdır.

Oğuuz
14.01.2007, 00:41
şimdi öyle bir yazmışsın ki, sanki ben bunların aksini söylemişim...
özür dilerim arkadaşım, olur mu öyle şey, tabiki öyle demek istemedim, hata bendeki açıklama yapmadan direk ayeti yazmışım... elbette isteyen istediği gibi yaşayabilir, elbette müslüman olmanın şartı namaz kılmak diil ama şu ayeti görünce namazında ne kadar önemli ve güzel bi ibadet olduğunu anlıyor insan..
yanlış anlaşıldığım için tekrar özür dilerim...

Adem Erdoğan
14.01.2007, 01:17
Ülkemizde dinine bağlı insanlar gerici yobaz olarak anılıyolar.Zekeriya Beyaz gibi "profesör" lerde otorite olmuşlar.

Erdem Keser
14.01.2007, 01:20
zekeriya beyaz esra ceyhan vs gibilerinin hocasi saikz cignemek oruc bozmaz bilmem napmak oruc bozmak herife kalsa kahvalti yapmakta serbest olacak

Adem Erdoğan
14.01.2007, 01:46
Yazık yaa insanlara acıyorum.Akıl var mantık var.Ama kalp kararmış körelmiş bi kere.

Harun-61
15.01.2007, 22:57
bir mübarek insanin sözü geldi hatirima:

"Herkes evinin önünü süpürürse mahalle tertemiz olur"

:alkış:

Mehmet Fırat
15.01.2007, 23:36
gerçekten biz nasıl Müslümanız??Entel bir kel türkmax gibi İslam'ın yanından geçmeyen bir kanalda kafasından hadis uyduruyor:
"Hazreti Muhammed’e bir gün birileri gelip ’Sayın Peygamber! Falanca sizin hakkınızda çok kötü şeyler söyledi’ demiş. Bunun üzerine Hz. Muhammed, şaşırmış bir şekilde, ’Ben ona bir iyilik yapmadım ki’ diye cevap vermiş." Anlatımdaki "Sayın Peygamber" şeklindeki o "yakışıksız" bölümü geçiyorum.
Böyle birşey olabilir mi??1.si Peygamber Efendimiz(s.a.v.) böyle bir hadis söylememiştir.2.si "İyilik yap, kötülük bul" yaklaşımı İslamla bağdaşmaz.3.sü Hz. Peygambere sayın denildiği nerde görülmüş.
Biz nasıl bir ülkede yaşıyoruz Allah'ım...Sen aklımıza mukayet ol...

Gürkan
16.01.2007, 00:18
habire başkalarının müslümanlıgını elestıren müslümanız.

Hüda Topaloğlu
16.01.2007, 11:46
benimde aklima bir mubaregin sozu geldi:

"Bir insan kendini gerektigi gibi sorgulamadigi takdirde etrafindakileri sorgulamaya baslar" , yada baska bir deyisle baskalarini sorguladigin anda anlaki kendi kendini sorgulamakta bir eksis yasiyorsundur...