PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Temel Kimdir? Temelle Tanışalım.

Naim
08.01.2007, 09:42
Beşiktaş Trabzonlular Derneği Basın Açıklaması-Davet
Trabzon şehrinin markalaşma sürecine fikirleri ile yön vermeye çaışan ve 1999 yılından beri faaliyetlerini İstanbul'da sürdüren Trabzon Fikir Kulübü Karadeniz?in sembolü Telmel'i "Temel Kimdir" adlı bir panel ile masaya yatırıyor.

Trabzon Fikir Kulübü'nün düzenlediği "Trabzon Bir Şehirdi" adlı konuşmalar dizisinin üçüncüsü olan "Temel Kimdir" konulu panel,
14.01.2007 Pazar günü saat 15:00'de Beşiktaş Trabzonlular Derneği?nin Beşiktaş? taki merkezinde yapılacaktır.
Beşiktaş Trabzonlular Derneği Başkanı Seyfi Erbaş'ın yöneteceği panele Sanatçı Volkan Konak, Felsefeci Doç. Dr.Örsan Kunter Öymen, Halkbilimci Dr. Mustafa Duman, Edebiyatçı Şefik Asan konuşmacı olarak katılacak.

Panelimize basın mensupları, tüm hemşehri dost ve arkadaşlarımız davetlidir.

Tarih:14.01.2007 Pazar Saat:15:00

Yer: Beşiktaş Trabzonlular Derneği Ihlamurdere cad.Mısırlıbahçe sok.NO:14 Beşiktaş/İstanbul Tel:212.236 62 61-236 65 61 Faks:236 15 61
www.b-trabzon.com

Kroki:

http://www.b-trabzon.com/DEPO/kroki.jpg

zafer6161
08.01.2007, 11:56
temel fadimenin eşidir:D
dursunun arkadaşı
cemalın dayısı
idrisin kuzeni
:D :D :D :D :D :D

kutoz
08.01.2007, 22:57
http://img459.imageshack.us/img459/1113/temelsoylesitk9.jpg

Naim'in yukarıda detaylarını verdiği konuya dair afiş.

Yine bu konuyla paralel olarak başlatılan bir diğer proje olan "Fadime Kimdir"le ilgili detaylı bilgiler aşağıdadır.

TEMEL’İN KİMLİĞİNİ AÇIKLIYORUZ!

Heyamola Yayınları, 51 kişinin katılımıyla hazırlanan ‘Temel Kimdir’ kitabında Karadeniz fıkralarının vazgeçilmez karakteri Temel’i hak ettiği kimliğiyle kamuoyuna sunuyor.

Halkın katılımına açılan ‘Temel Kimdir?’ projesini kitaba çeviren yayınevi, proje kapsamında, konuyu kamuoyu önünde tartışmaya açıyor.

Öncelikle belirtelim; kim kimdir, alt kimlik, üst kimlik, diye kimlik tartışmaları son hızla devam ediyorken, amacımız oyunbozanlık değil; tam tersi, güler yüzlü bir proje ile halkımızın karşısına çıkmak, böylesi konuları güler yüzle tartışma kültürüne katkı sağlamaktır.

Editörlüğünü Ömer ASAN’ın yaptığı kitabın yazarları arasında;

Adnan TAÇ, Ahmet ÖZER, Alaettin BAHÇEKAPILI, Assiye Meral BAŞAR, Ayşenur KOLİVAR, Bekir GERÇEK, Dr. Mustafa DUMAN, Erkan ERGÜL, Gökhan GÜLER, Halil İbrahim DÜZENLİ, Halit BAYSAL, Hayri GÜNER, İhsan TOPÇU, Kadri ÇOBAN, Kazım Turan URAL, Kemal BULUT, Kudret EMİROĞLU, M. Reşat SÜMERKAN, Necdet DURGUN, Nil YETİŞİR BUĞRUL, Nilüfer TAŞKIN, O. HİKMET, Ömer ASAN, Ömer SULUKAN, Özhan ÖZTÜRK, PAŞALIOĞLU, Sevim Türkan İLBAY TUNCER, Şefik ASAN, Temel KARAKONCİLOS, Ümit TARI, Vahit TURSUN, Yahya DÜZENLİ, Yılmaz OKUMUŞ ve Yusuf BULUT’un bulunduğu ‘Temel Kimdir’ Ekim ayında piyasaya çıkıyor. Ayrıca Adnan TAÇ, Bülent SÜMER, Gülay BATUR, Hakan SÜMER, Hamza GÜL, Murat ERGİN, Oğuz GÜLER, Orhan ZAFER ve Tamer KÜÇÜK’den karikatürler, Ahmet Umur DENİZ, Edmound OLLIER ve B. SEMERCİDİS’den gravürler, Mustafa DELİOĞLU’ndan desen çalışması ve Ahmet Fethi SANDIKÇI, Halil İbrahim DÜZENLİ, Hamiyet ÖZEN, Joyce BEATON, Mustafa DUMAN, Ömer ASAN, Pınar ÖZKUL, Rana GÜLER, Sarven DURSUN ve Yahya DÜZENLİ’den fotoğraflarla desteklenen kitap, eğlendirici ve düşündürücü içeriği ile başta Karadenizliler olmak üzere tüm Türkiye’nin ilgisini çekecek.

“FADİME KİMDİR” ÇAĞRISI

Ayrıca, Temel Kimdir ile başlayan, tüm yurttaşların Türk toplum yaşamı içinde ötekileştirilmeden, hak ettiği rolü alması yönündeki kitap projesi çağrılarımız Fadime Kimdir ile devam ediyor.

Karadeniz’de kadın söz konusu edildiğinde, genel olarak eşi gurbette, sırtında yükü ve çocuğu eksik olmayan Fadime akla gelir. Fıkralardaysa aptal erkek Temel’in yanında, yine ikinci sınıf bir figür olarak adlandırılan Fadime, ek olarak, son yıllarda eşi Temel’i “Nataşa” adıyla aşağılanan başka yabancı bir kadın grubunun elinden kurtarmaya çalışan bir kimlikle birlikte anılır oldu.

Heyamola Yayınları olarak “Fadime Kimdir” başlığı altında söz konusu aşağılamaya ve ötekileştirme yönündeki gidişata bir son vermek amacıyla, Karadeniz özelinde kadının toplumsal rolü üzerine eli kalem tutan, bu konuda fikri olan herkesi kitap yazmaya çağırıyoruz.

sümela61
08.01.2007, 23:08
sevgili Naim çok teşekkür ederim, sayende bilgim oldu bu aktiviteden... Pazar günü orada olacağım kısmetse... buradan başka gidecek olan renkdaşlar olursa buluşup gidebilir ya da orada da buluşabiliriz...

Naim
08.01.2007, 23:14
sevgili Naim çok teşekkür ederim, sayende bilgim oldu bu aktiviteden... Pazar günü orada olacağım kısmetse... buradan başka gidecek olan renkdaşlar olursa buluşup gidebilir ya da orada da buluşabiliriz...

Tatlını Al gel
Temel Seninle Özellikle Tanışmak istiyormuş :p

sümela61
08.01.2007, 23:15
izninizle burada da yer alsın istedim...

http://www.heyamola.net/images/kitap/temelkim_B.jpg

Kitabın Adı : Temel Kimdir
Yazar : Kollektif
Yayın Evi : Heyemola

Temel'den birkaç örnek;

" İstiklal Marşı kabul edilmiştir, bestesi de hazırdır. Bayram ve törenlerde çalınıp söylenmek üzere, valiliklere, kaymakamlıkları gönderilir. Yer: Meydan, Bayram törüne (?), bando yok, müzisyen yok, ama tamim var, nota var. O gün, Trabzon'da kemeçeyle söylenir "İstiklal Marşı"; zira bir pratik zeka buyruk verir; "Vur oni kemençeye"

"Prof.Hasan Saka başbakandır. istemine yanıt alamayan öfkel ihemşerisi telgraf çeker, istifaya davet ederek "Çekil" der. Yanit verir Akçaabat Ağası; "Çekildim seksen kilo geliyrum..."

"Musallada ki cenazenin örtüsünü kaldırı, kulağına fısıldar; -Emice öldün gidiysun, bubamı görürsen ona deki, senun oğlun muhdar oldi. O anlar, dünyanın ne durumda olduğuni..."

"Temele göre insan maymundan değil, hamsiden türemiştir. İnsanın türediği hamsi türü, hamsinin uzaktan akrabası olan özel bir türdür ona göre. Temel'e göre, evrimini geçiren hamsi sözü fazla uzatmadan tarih sahnesinden inmiştir."

Ve

"Sakarya büyük kanlı savaşına Üçüncü Tümen ile yetişen Trabzon evlatlarının savaş alanından gösterdikleri özverili çabaların anısı, bilincimde sürekli canlı kalacaktır." Mustafa Kemal Atatürk.

sümela61
08.01.2007, 23:17
Tatlını Al gel
Temel Seninle Özellikle Tanışmak istiyormuş :p

yok öyle her dakka tatlı, hadi canım başka kapıya... :)

LazAnisT
08.01.2007, 23:18
Şu Bmn yüzünden hanım eve almayacak artık.Her organizasyondan haberdar oluyoruz.E buda gidilmeyecek gibi değil.

Naim
08.01.2007, 23:59
yok öyle her dakka tatlı, hadi canım başka kapıya... :)

tamam yaw ne kızıyon ki :o

yaparız bişiler :cool:

sümela61
09.01.2007, 00:03
tamam yaw ne kızıyon ki :o

yaparız bişiler :cool:

öyle olsun bakalım... :)

Ba®ış
09.01.2007, 13:09
Beşiktaş Trabzonlular Derneği Basın Açıklaması-Davet
Trabzon şehrinin markalaşma sürecine fikirleri ile yön vermeye çaışan ve 1999 yılından beri faaliyetlerini İstanbul'da sürdüren Trabzon Fikir Kulübü Karadeniz?in sembolü Telmel'i "Temel Kimdir" adlı bir panel ile masaya yatırıyor.

Trabzon Fikir Kulübü'nün düzenlediği "Trabzon Bir Şehirdi" adlı konuşmalar dizisinin üçüncüsü olan "Temel Kimdir" konulu panel,
14.01.2007 Pazar günü saat 15:00'de Beşiktaş Trabzonlular Derneği?nin Beşiktaş? taki merkezinde yapılacaktır.
Beşiktaş Trabzonlular Derneği Başkanı Seyfi Erbaş'ın yöneteceği panele Sanatçı Volkan Konak, Felsefeci Doç. Dr.Örsan Kunter Öymen, Halkbilimci Dr. Mustafa Duman, Edebiyatçı Şefik Asan konuşmacı olarak katılacak.

Panelimize basın mensupları, tüm hemşehri dost ve arkadaşlarımız davetlidir.

Tarih:14.01.2007 Pazar Saat:15:00

Yer: Beşiktaş Trabzonlular Derneği Ihlamurdere cad.Mısırlıbahçe sok.NO:14 Beşiktaş/İstanbul Tel:212.236 62 61-236 65 61 Faks:236 15 61
www.b-trabzon.com (http://www.b-trabzon.com)

Kroki:

http://www.b-trabzon.com/DEPO/kroki.jpg

ya bizim bu pazar toplantı yokmuydu nasıl olcak çakışıcak ikiside ?

Gülşen
13.01.2007, 19:13
Sevgili Erkan, Okumuş'un isminin altını çizmişsin :) Orda ERKAN ERGÜL ismi de var arkadaşlar. Erkan'ın da şiiri yer alıyor kitapta. Keşke burada olsaydın da, panele katılabilseydin.

Okumuş da panele konuşmacı olarak davet edilmişti, ama işlerin yoğunluğundan mümkün olamadı maalesef.

Bir aksilik olmazsa orada olacağız.

sümela61
13.01.2007, 20:36
yarın maçtan sonra kimler gidiyor bu organizasyona, ya da gelecek var mı?...

Ba®ış
14.01.2007, 19:33
panel çok güzeldi özellikle volkan konak anlattığı hikayelerle hepimizi gülmekten kırdı geçirdi emeği geçen abilerimize teşekkür ediyoruz

sümela61
14.01.2007, 20:12
söyleşinin yapıldığı mekan açıkçası orada bulunan insanlara yetmedi... oldukça havasız ve sıkışık idi... ama ne olursa olsun, bu tip organizasyonların artması en büyük dileklerimden birisi... inşallah giderek çoğalır... uzun yorumu daha sonraya bırakıyorum...

Temel Küçükhüseyin
14.01.2007, 21:02
Temel torunu Temel (orijinal) benim yahu:))))))))) çok uzağa gitmeye gerek yok

kutoz
14.01.2007, 21:37
Temel torunu Temel (orijinal) benim yahu:))))))))) çok uzağa gitmeye gerek yok

Sen yazınca aklıma geldi;

KARADENİZLİ ''TEMEL''DEN VAZGEÇTİ!

Karadeniz, kendisini var eden simgelerinden, 'alameti farikalarından' vazgeçiyor. Trabzon'da son 5 yıl içinde sadece 1 çocuğa 'Temel' adı verildi. Kızına 'Fadime' adı koyan olmadı. Karadenizli, güzelim koylarından da cayıyor birer birer... (31 Temmuz 2005 Pazar 10:26)

Bu haberden de anlaşılacağına göre, sen şanslısın Temel... ;)

Erkin
14.01.2007, 21:51
Barış'ın da dediği gibi çok iyi ve eğlenceli bir söyleşi oldu. Volkan Konak'ın anlattığı fıkralar ve başından geçen fıkra gibi olaylar bombaydı yerlere yatırdı bizi resmen :) Bence de bu tarz organizasyonlar artmalı ve bugün de görüldü ki bu tip güzel ortamlar oldukça salonlar boş kalmaz..

Sen yazınca aklıma geldi;

KARADENİZLİ ''TEMEL''DEN VAZGEÇTİ!

Karadeniz, kendisini var eden simgelerinden, 'alameti farikalarından' vazgeçiyor. Trabzon'da son 5 yıl içinde sadece 1 çocuğa 'Temel' adı verildi. Kızına 'Fadime' adı koyan olmadı. Karadenizli, güzelim koylarından da cayıyor birer birer... (31 Temmuz 2005 Pazar 10:26)

Bu haberden de anlaşılacağına göre, sen şanslısın Temel... ;)

Evet abi bu habere rastlamıştım yerel gazetede zaten tarihi de 1.5 sene öncenin.. Haberdeki söylediği gibi gittikçe azalıyor Temeller..

Kobalas61
14.01.2007, 22:51
volkan konak abimiz tek başına götürdü panel i
bu yaşıma kadar duymadığım temel fıkrasıda varmış:D
ayrıca temel in neyi simge ettiği konusunda biraz da bilgilenmiş olduk
yalnız ben artık o temeli kaybettiğimizi düşünüyorum kolay kolay insanlara gercek temeli anlatamayız sanırım.

hamsinaz
14.01.2007, 23:21
panel mukemmeldi.. Temel de çok zeki bi adam idi :D

bahadiroglu
15.01.2007, 00:04
bende katıldım panele. gerçi biz paneli pek takip edemedik. Bir ara Bülent Şirin, Ben Sümela61 birkaç kişi daha derneğin muhasebe odasına dalıp muhabbet etmeye başladık, panel bittiğinde bizim muhabbette bitmişti :) ama panel güzeldi heralde :)

Bülent Şirin
15.01.2007, 00:33
Evet, bahadıroğlu'nun dediği gibi ben de oradaydım ve şu an kendimi son derece yorgun hissediyorum. Organizasyona katılanların yarısıyla ahbap olunca insan iki dakika oturamıyor ve hem bedensel, hem de zihinsel olarak haşat oluyor. Biz Temel'in kim olduğunu bildiğimiz için :D konuşulanları dinlemeye gerek görmedik ve muhasebe odasında konuşmalar başlayıncaya kadar ayak üstü iki lakırdı etme şeklinde başlayan sohbetimiz neredeyse alternatif bir konferansa döndü. :) Konu elbette Trabzon ve Trabzonspor'du.

Yine de Volkan Konak'ın anlattıklarının hiç değilse bir kısmına kulak verebildik. O da bize yetti zaten... Tarzına uygun değil, dolayısıyla sıcak bakmaz sanırım ama mükemmel bir talk show'cu olabilir Volkan Konak... Eğer raiting rekorları kırmazsa kafamda bir tane siyah saç kalmasın... (Yemin dediğin böyle edilir):D

Benim için her şeyden önemli olanı, BMN'nin arslanlar gibi orada olmasıydı. İsim isim saymayayım, şimdi bu dağınık kafayla birini unuturum, ayıp olur. Doğrusu bu başlığa gösterilen ilgi noksanlığı beni fena yanılttı, sonuçta enfes bir sürpriz oldu. Her zaman gurur duyduğum BMN ile bu kez bir başka iftihar ettim. Sağolun, varolun arkadaşlar. Hem gücümüzü ve kalitemizi göstermek, hem de bir araya gelebilmek için bahane üretmek açısından bu gibi organizasyonları kaçırmayalım, bugün olduğu gibi...

Temel Küçükhüseyin
15.01.2007, 09:49
Evet malesef artık yeni nesilde Temel hatta Dursun ve İdris isimleri dahil çok azaldı. Halbuki bu kendine güven meselesi isminden memleketinden bir insan veya aile utanacaksa varsın zaten bizden uzak olsun. Bundan 10 yıl önce 5 yıldızlı otellerden birinde bir seminere katıldığımda çay arasında sohbet ederken hiç unutmuyorum bir bayan arkadaş "ya sizin adınız mı Temel yoksa lakabınız mı" deyince kopmuştum. Halbuki bana ismimle hitap edildiğinde çoğu zaman Trabzon-Sürmene-Yeniay-Baştımar'ı 3 sn. de olsa da hatırlar hiç göremediğim dedemi yad ederim. En önemlisi ise kendimle barışık olmam nedeniyle kel başımla, gerektiğinde kilolarımla ve en önemlisi fıkralarımla ben dalga geçerim. (2 tanesi hariç) Lafın özü TEMEL'leri yaşatalım