PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BMN'deki Değişimin Sebepleri ve Öneriler

champions
08.02.2018, 18:00
Aktif üye ve haliyle yorum sayısında ciddi bir düşüş göze çarpıyor. Usta yönetiminde takım 2 yıldır diplerden dip beğenirken, ne üyelerden ne de bmn'den ciddi bir tepki gelmedi. Eskiden olsa kıyamet kopardı, açıklamalar falan yapılırdı. Değişen nedir? Kaçırdığım bir nokta mı var?

Faruk BERBER
08.02.2018, 18:01
Sosyal medyanın moda olması ile birlikte forumların tamamı eski dönemlerinden uzak. Benim açımdan en büyük etken bu.

Foruma şuan girenler forum kültürünün yerinin sosyal medya ile dolmadığını düşünenler olabilir. İkisinin yeri ayrı diye düşünüyorlardır heralde.

Ben öyleyim en azından :)

Fatih Çelik
08.02.2018, 18:09
Aktif üye ve haliyle yorum sayısında ciddi bir düşüş göze çarpıyor. Usta yönetiminde takım 2 yıldır diplerden dip beğenirken, ne üyelerden ne de bmn'den ciddi bir tepki gelmedi. Eskiden olsa kıyamet kopardı, açıklamalar falan yapılırdı. Değişen nedir? Kaçırdığım bir nokta mı var?

Twitterda fenomen olup like yağmuruna tutulmak, istediğin gibi saldırmak, sövup saymak, kendi sayfanın yöneticisi olmak, hesap vermemek gittikçe bireyselleşen topumumuza fikir alışverişinden daha çekici geliyor. Sebebi bu :)

Bazen ben de stres atmak için giriyorum.

hos_cocuk61
08.02.2018, 20:23
Sosyal medyanın moda olması ile birlikte forumların tamamı eski dönemlerinden uzak. Benim açımdan en büyük etken bu.

Foruma şuan girenler forum kültürünün yerinin sosyal medya ile dolmadığını düşünenler olabilir. İkisinin yeri ayrı diye düşünüyorlardır heralde.

Ben öyleyim en azından :)

1. Benim bu konu hakkında yazdığım mesaj neden silindi? O zaman başlığı da kapatalım gitsin.

2. Sosyal medya 1,1.5 senedir mi moda? Benim verdiğim sayılar 1 sene öncesinin ve günümüzün gözüken sayıları.

3. Önceden (1,1.5 sene) maç zamanları aktif üye sayısı 1000'i rahat geçerken maç hafta içleri de 800,900 arasıydı. Şimdi ise maç zamanı 400,450 hafta içleri de 350 civarı. Burada tek suçlu sosyal medya mecrası mı?

Faruk BERBER
08.02.2018, 20:29
hos_cocuk61 Tek suçlu demedim. Bütün forumlar göz önüne alınırsa ortak bir payda gerekiyor sanırım forumlarda meydana gelen bu tahribatın açıklanabimesi için. Ben de nacizane bunu yakın görüyorum.

Fatih'in yazdığına da katılıyorum, insanların kendi sayfaları var artık. Kendilerini istediği şekilde ifade edebildiği, tanıtabildiği, yeri geldiğinde ego kasabildiği hatta hayran kitleleri yaratabildiği özünde bencillik olan insanoğlu bu fırsatı elde edince de değerlendirmek ister :)

Sence ne peki sebep ?

Küfür edenlere, üyelerle dalga geçenlere yönetim tarafından verilen cezalar mı yoksa ?

Şöyle de bir şey var mesela bu foruma 2003-2005 neyse yılı önemli değil, vurgulamak istediğim eski kayıtlı üyeler oluşu. Bu insanlarla whatsapp grubumuz var. Grupta sürekli yazılıp-çiziliyor. Anlık yorumlar oluyor, soru soruluyor hemen cevaplanıyor. Maçtan önce kadro açıklanır açıklanmaz kadro aynı anda 3-5 kişi tarafından paylaşılıyor. Çünkü çok daha kolay ve çabuk bir eylem. Bu imkanlar varken de insanları buralara çekmek çok kolay olmuyor. Bu arkadaşlarımız/abilerimiz orada olmayı tercih ediyor, buraya da kimisi ara sıra yazıyor, kimisi zamanım olmuyor diyerek yazmıyor, ben mesela sık sık yazıyorum. Çünkü forum kültürüne aşığım. Onlar adına sence ne yapılabilir ?

Bence bu olayın özü "sevmek". Burada yazanların ortak noktası sevmek. Kimisi için üyeleri kızdırmayı sevmek, kimisi için bazı üyeleri takip etmeyi sevmek, kimisi için aynı hakaretten sayısız defa ceza almasına rağmen o aynı hatayı tekrar yapıp 1 ay ceza almayı sevmek . . .

Dip Not : 1 sene öncesi ile şuan arasında bahsettiğin gibi bir uçurum söz konusu değil. Olayı daha kolay açıklayabilmek için verdin sanırım o sayıları.

Senin olayı götürmek istediğin yeri çok iyi biliyorum. Ama senin adına üzgünüm bahsedeceğin şey benim bahsettiğimin yanında görmezden gelinecek kadar küçük.

alper*
08.02.2018, 20:32
En büyük sebep twitter.

uzunhakan
08.02.2018, 20:44
Sebep sosyal media ne olacak? Sovup say istedigin kadar foto yukle elestir olmadi sil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

zekeriyya
08.02.2018, 20:44
Kanayan yaraya parmak basıldı
oncelikle bu konu iyi oldu
firikirlerimi toparliyim yazacağım
evet
Eteginizdeki tasları dökelim

Travelair
08.02.2018, 20:58
1- Sosyal Medya
2- Genç kullanıcı sayısının azalması
3- Tutkunun hobiye dönüşmesi
4- Sürekli başarısızlığın (Olumsuzluğun) konuşulması
5- Sıradışı etkinliklerin azalması

hos_cocuk61
08.02.2018, 20:58
Faruk BERBER , Forumun 10 senedir üyesi ve takipçisiyim son 1 senedeki gibi üye kaybı pek görmedim. Sosyal medya deyip işin içinden çıkmak en kolayı bence, burada yöneticisinden üyesine kadar herkes bunda pay sahibi. Bundan bir kaç sene öncesine kadar yorumlarını beğenerek okuduğum üyeler vardı şimdi ise forum bir kaç üye, troller ve onlara değnek gösteren yöneticiler etrafında dönüyor. Haliyle insanlar okuyacak düzgün bir yazı yada fikir alış verişinde bulunacakları insanları bulamadıkları için foruma girmiyor. Doğal olarak forumun kalitesi düştüğü için sayısı da azalıyor. En basit örneği: ismi bende kalsın değerli bir forum yazarı bir konuda iyi bir araştırma yapıp güzel bir metin yazmıştı, adamı forum üyeleri neredeyse linç etmişti. Şimdi bu vatandaş daha yorum yazmak ister mi? Hadi onu geçti düzgün bir şeyler yazmaya çalışan üyelerin mesajlarının zırt pırt silmeleri de cabası? Doğru düzgün bir şeyler yazan üyeleri küstürürseniz ne olur? Tabiki belli başlı üyeler onları takip eden troller ve bunlara değnek gösteren forum yöneticileri etrafında dönen forum olur. Kalite düştükçe ilgide azalır.

Faruk BERBER
08.02.2018, 21:02
Düzgün bir şeyler yazmaya çalışan üyelerin mesajının silindiği düşüncene katılmıyorum. Neden silinir sence ? Mesela neden sileyim düzgün yazan kişinin mesajını ? Bana mantıklı bir sebep söyleyebilir misin ? Aksine bu bahsettiğin türden kişilere denk gelince "abi daha sık yaz" ricasında bulunuyorum şahsen. Diğer arkadaşlarıma da kefilim bu konuda.

Bak nasıl bildim konuyu buraya getireceğini :). Forum yönetimine bağlayacağın çok belliydi. Ama dediğim gibi, benim bahsettiğim etkenin yanında görmezden gelinecek kadar küçük bir etken bu.

Sosyal medya deyip işin içinden çıkma gibi bir derdim olsa bu şekilde uzun uzadıya yazılarla cevap vermem. Tek bir etmen yok burada. Birçok şeyin yarattığı bir çığ var. En büyüğünü yazdım.

Üye kaybı da kişiye göre değişir bu tür durumlarda. Senin kayıp diye baktığın kişi bizler adına temizlik de olabilir, bilemeyiz . . .

hos_cocuk61
08.02.2018, 21:13
Yukarıda sordum, tekrar yöneltiyorum

1. Benim bu konu hakkında yazdığım mesaj neden silindi? O zaman başlığı da kapatalım gitsin.

Aynısını şimdi yazdım silinmedi. :) Peki neden az önce silindi? Düzgün bir şey de yazdım. Ben kimseye küfürde etmedim, hakarette etmedim ama silindi. Neden silindi bu düzgün yazı? Yoksa eğik bir yazımıydı? Sayılar uydurma değil. Son 24 saat içinde forumu ziyaret eden Toplam üye : 351

Faruk BERBER
08.02.2018, 21:16
hos_cocuk61 Farklı konu başlığı olduğu için olabilir. Şuan bu konu tartışılıyor, konuya da gayet uygun mesaj.

Hakaret yok bir şey yok, neden silinsin ki ?

hos_cocuk61
08.02.2018, 21:27
O zaman transfer başlığında neden sayfalarca fener, gs, bjk maçları goygoy, geyik, trol türü mesajlar silinmiyor. Yada neden ilgili başlığa şikayet ettikten sonra taşınmadı? Mesela ben 1 saat önce ilgisiz başlığa yazdığım yazı neden 1 saat geçmesine rağmen ilgili başlığa taşınmadı? Sana şuan ilgili başlıktan 30 saniyede 30 ilgisiz mesaj raporlayabilirim. Peki bunlarda silinecek mi?

chener
08.02.2018, 21:36
Eski üye olmama rağmen fazla yazmayan, çokça yazıyı da okumaya üşenen biri olarak forumun bu halinden memnunum.
Millet burayı ağız tuvaleti niyetine kullanmaya başlamıştı.Ağzına geleni yazıp gidiyor.

Ozan Yılmaz
08.02.2018, 21:57
1. Kulüp başarısızlığı,
2. Yılgınlık-ümitsizlik,
3. Futbol iklimine olan güvensizlik ve adaletsizlikten doğan soğuma ve bağlılık hislerinin azalması,
4. İlgi ve alakanın hatta hobilerin değişmesi,
5. Yeni kuşak jenerasyonun hızlı tüketim çılgınlığından doğan tatminsizlik,
6. Twitter ve whatsapp yönelimi,
7. Değişen yaşam tarzlarından doğan zamansızlık ya da aşırı yoğunluktan vakit ayıramama,
8. Çoğu şeye olan inancın gittikçe azalması ve pastanın büyüklüğünden, bize yedirilmeyecek kadar değerli olduğunun anlaşılması ve çaresiz terkediliş veya vazgeçiş...

Bunun gibi arttırılabilir çok fazla ve farklı nedeni vardır bu konunun fakat bence temelde birleştirici, bağlayıcı ve umut yeşertici esas unsur takımın başarısından geçmektedir.

Yiğit Gayretli
09.02.2018, 08:45
Sosyal medyayla ilgili tespitleri herkes yapmış zaten. Ben "bizimle ilgili" olan kısmına değinmek istiyorum...

1- Yönetim olarak teknolojik gelişmelere cevap vermekte çok geç kaldık. En bariz hatamız bu...

2- Foruma ve BMN'ye aidiyet duygusunun azalmasıyla birlikte eylem gücümüzde de gerileme oldu. Bunu canlandırmak için yollar, yöntemler denedik. Denemeye de devam ediyoruz. Ama BMN'yi önemseyen insanların da sorumluluk alması şart bu konularda.

Görüldüğü üzere üyelerin temelinde üyelerin oturduğu bir yapı var. Bize gerekli inanç ve kuvveti verin, her şeyi yaparız.

Ayrıca başlığı açan üyemize, kalbimin derinliklerinden samimi bir teşekkür ediyorum. BMN'nin derdiyle dertlendiği için...

selcuk
09.02.2018, 11:42
ben her seyin temelini ist. basininda görüyorum

yillarca algi operasyonu yaparak bizi iyice kendilerine benzettiler

ilk kaplani soktular icimize, sonra sabirsiz diyip düzene olan tepkimizi takimimiza yönlendirdiler
tarihimizde takimina toz kondurmayan kitle bütün tepkisini kadrosuna kusmaya basladi

bu evrim eskileri bizden kopardi, zaten bunu takip edenin ici kan agliyor

karadenizin asi cocuklarini evcil yaptilar

daha öncede yazmisdim, kulüpler birligi gibi Trabzonspor taraftarlari biligi vakfi acilmali

burada oturup güc birligi yapip yeniden dogmaliyiz

Trabzonspor taraftarini son kez samet aybabayi veto ederken gördüm, ondan beri yasayan bir ölüyüz

biz biz degiliz malesef

Travelair
09.02.2018, 11:49
selcuk Katılıyorum, ayrıca medyada Trabzonspor denirken sürekli başarısızlık haberi verilmesi de bunda etken. Diğer kulüplerin en ufak başarısını büyütürken konu Trabzonspor olunca başarısızlıktan başka bir şey konuşmazlar. Onu da uzatabildikleri kadar uzatırlar. Uzun yıllardır bu böyle. Medyadaki adamlarımız da bunlara uyunca geriye ne kalıyor? Trabzonspor kendi medyasını kurmalı ve mücadele etmeli

zekeriyya
09.02.2018, 11:56
-her bir şeye kolay ulaşmak
( bilgi , yazı , fotoğraf )
öyle sayfalarca yazı okumanın gerekli olmadığını düşünmek ( kütüphanelerin yalnızlığı gibi )

-tüketim toplumu olmak
facebook , tivitter vb. gibi mecralarında sürekliliğini kaybetmesi sürekli daha kolayı istemek

-okumaya , düşünmeye ve değişik fikirlere açık olmamak
kısa metinler okumak istemek , çeşitli düşünceler ile kendi düşüncesi harmalama problemi

-uğraşmamak , çaba göstermemek
herşeyim hazır olsun , organizasyon isyim ama hiç bir kademesi ile uğraşmayayım gidiyim sadece eğleniyim ve işim bitsin

-aidiyet duygusunun her alanda yozlaşması
bir topluluğa kendini ait hissetmemesi veyahut o topluluk sadece ben merkezli ilerleme isteği

-BMN bayrağını teslim alacak gençlerin ( lise ve üniversiteli gençliği ) için ayak uyduramaması
forum kültürünün çağa uydurulamaması ve anayasamızın uygulamadaki uyuşmazlıkları

buradaki sorumluluklar veyahut kabaca suçlu HEPİMİZ
eski üye , yeni üye , yönetici ve akil üyeler
yop yeküm HEPİMİZ olayda SORUMLUYUZ

alper*
09.02.2018, 12:32
Sorun moderatörlere bağlanmaya çalışılmış ama eskiden ben bir ceza almıştım, sebebi "arial yerine comic sans ile yazmak". 1 hafta.

Şimdi çok daha fazla hoşgörü var.

Belki şimdiki ıssızlık o, comic sans cezası veren moderasyondan kalmadır.

İsmail Sezgin
09.02.2018, 12:38
Cezalar hafif bu sıkıntı yaratıyor. Canımızın yandığı maçtan sonra forumda gırla küfür oluyor modlar iyi niyet gösterip ceza vermiyor. Küfür hakaretin cezası ilkkez olsa bile 1 aydan aşağı olmamalı. 3 gün 1 hafta sonra adam gene burda

Cengiz Çubukcu
09.02.2018, 12:58

yakıp yıkmamız mı gerekiyor? ne öneriyorsun?

ve ayrıca istanbulda yaşıyorsunuz galiba, panele buyurun gelin... :)

Faik Yılmaz
09.02.2018, 13:21
Metal Yorgunluğu.........

winner
09.02.2018, 13:32
Kolunda BORDO MAVİ bileklikle can veren koray çapoğlu'nun BORDOMAVİ nette uğradığı kıyım ve kurumsal olarak BMN'nin buna en hafifinden sessiz kalması.

O günden sonra burası ÖNCE TRABZONSPOR diyebilen bir yer değildir benim için.

Böyle bir yerde de benim yoktur.

Bu vesileyle 2.5 yıl sonra bana mesaj attıran champions'a teşekkür ederim.

Mehmet Fatih Silik
09.02.2018, 13:56
2004 yılından beri hayatımın her döneminde forum hayatı olmuştur.

twitter, facebook, WhatsApp, instagram vs. gibi çeşitli sosyal ağlar yoktu belki ama bloglar vardı. Yani bana göre sorun başka yerde.

MSN vardı ama forumdan kopmuyorduk. Hatta aynı an da forumun radyosunu dinleyip, MSN'de yazışıp forumda yazılar yazıyor ve yorumlar okuyorduk. Niye? Cünki çeşitlilik vardı.

Buraya gelen üyelerin en büyük bölümü (ben dahil) forumun her alanını canlı tutmuyoruz.

bmn | TRABZONSPOR haricinde diğer bölümleri de aktif hale getirmemiz lazim.

Foruma daha çok bayan üye gerekli. Onların olduğu yerde medeniyet var.

Eminim o zaman bu cezalar daha çok azalacak ve herkes yazdığına dikkat edecek. Ağıza alınmayacak küfür ve hakaretler yazılmadan önce 3 kez düşünülecek (keşke hep öyle olsa).

Cengiz Çubukcu
09.02.2018, 14:03
Kolunda BORDO MAVİ bileklikle can veren koray çapoğlu'nun BORDOMAVİ nette uğradığı kıyım ve kurumsal olarak BMN'nin buna en hafifinden sessiz kalması.

Erdoğan bir hukukumuz oldu bmn vasıtasıyla bunun hatırına kapıyı vurup gitmemen lazımdı :) üzdün bizi ve de haksızlık ettin...

zekeriyya
09.02.2018, 16:55

konuya vakıf değilim , haklılık konusunu düşünmedin bile
aklıma bu satırları okurken
yıllar önce bir maç org.öncesi stada girmeden o zamanın YK sı olan bir abimiz ile yine BMN de haksızlığı uğrayan bir arkadaş tatlı ve sert tartışıyorlardı
ne oldu biliyormusun
haksızlığa uğrayanın boynunda BMN atkısı vardı ve o YK abimiz onun gönlünü aldı
öyle kapıyı çarpıp gitmemiş
yılların yaşanmışlıklarını çöpe atmamış medeni ve cesur bir arkadaş vardı orada
o zaman ben dedim ki
işte benim olmam gereken yer burası

demem o ki
bazı olmaması gereken işler olmuş olabilir.
burada bugün biz varız yarın başkası
yaşanan onca güzel iş ve anı çöp olmamalı

ccd6167
09.02.2018, 21:40
Bence en önemlisi tribünlerdeki etkizliktir derim..

böyle bir forumun tribünlerde olmaması cidden büyük eksiklik..

unutmayın güç sokaktan gelir

Courage
09.02.2018, 22:06
Şayet söylendiği gibi saha başarısızlıkları veya büyük resimde sistemin bize başarıyı reva görmeyeceği inancı sağlam olsaydı tribünlerde,sosyal hayatımızda bunun etkilerini görürdük.Büyükşehirde yaşadığımdan rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki Trabzonspor taraftarı çok inançlı ve inatçı. Fakat yılgınlıktan kaynaklı fikir bazlı savrulmaların ve hep savunmada kalmanın (arkadaş ortamında,medyada,sahada ...kısaca her yerde ) getirdiği bir bezginliğin hepimizde olduğuna katılıyorum.
+
Forumun popülaritesinin düşüklüğü sosyal medya v.b. platformların revaçta olmasında aranmalı.

Yiğit Gayretli
10.02.2018, 11:47
Şayet söylendiği gibi saha başarısızlıkları veya büyük resimde sistemin bize başarıyı reva görmeyeceği inancı sağlam olsaydı tribünlerde,sosyal hayatımızda bunun etkilerini görürdük.Büyükşehirde yaşadığımdan rahatlıkla şunu söyleyebilirim ki Trabzonspor taraftarı çok inançlı ve inatçı. Fakat yılgınlıktan kaynaklı fikir bazlı savrulmaların ve hep savunmada kalmanın (arkadaş ortamında,medyada,sahada ...kısaca her yerde ) getirdiği bir bezginliğin hepimizde olduğuna katılıyorum.
+
Forumun popülaritesinin düşüklüğü sosyal medya v.b. platformların revaçta olmasında aranmalı.

Burası Trabzonspor ve taraftar için özel bir yer. Bunun farkındayız fakat insanlar artık pratiklerştirilmiş bir hayat yaşıyor. Masaüstü bilgisayar satışlarının bile yarı yarıya düştüğü, insanların işlerini tamamen telefonlardan halletmeye çalıştığı; yani neredeyse tamamen mobilize olduğu ortamda forumu mevcut teknolojiler ile entegre hale getirmek büyük sorun.

Hem işler bir sistem üzerine yenilikçi fikirler geliştirmek zorundayız hem de bunu somut olarak ortaya koymak zorundayız. Karşılığı zaman+para. İki yönden de sorun yaşıyoruz. Bilhassa da maddi yönden...

Aşacağız ama... Yoksa durmayız buralarda :)

Bence en önemlisi tribünlerdeki etkizliktir derim..

böyle bir forumun tribünlerde olmaması cidden büyük eksiklik..

unutmayın güç sokaktan gelir

Katılıyorum; fakat şu da var ki ilke ve prensiplerimize aykırı işlerin olduğu ortamlara girmiyoruz...

Anlatsam insanların canı sıkılır, camiada yine birileri birbirine düşer. Oyunbozanı biz olmayalım bu işin... Bir yerde patlayacak.

Manu61
10.02.2018, 18:03
10 yıldır buradayım bu kadar fazla küfür edilen başka bir dönem hatırlamıyorum. Gençlerbirliği başlığında tam bir rezillik var. Özellikle bir mesaja çok sinirlendim sırf onun için foruma giriş yaptım ancak mesaj silinmiş. Bu kişinin ne kadar ceza alacağını merak ediyorum. Bu kadar rezillik olmaz. En azından bu forumda olmamalı. Küfüre karşı daha sert cezalar olmalı bu konuda kimsenin itirazı olmaz diye düşünüyorum. İnsanlar maç izlerken sinirlenip ağzından kötü bir söz kaçırabilir bu bence normal ancak o küfürü gelip burada yazıya dökersen bunun savunulacak bir tarafı kalmaz.

pazarkapılı
10.02.2018, 18:19
kalitesiz ülke kalitesiz sehir kalitesiz insan kalitesiz forumlar....oldukca basit....

selcuk
10.02.2018, 18:42
10 yıldır buradayım bu kadar fazla küfür edilen başka bir dönem hatırlamıyorum. Gençlerbirliği başlığında tam bir rezillik var. Özellikle bir mesaja çok sinirlendim sırf onun için foruma giriş yaptım ancak mesaj silinmiş. Bu kişinin ne kadar ceza alacağını merak ediyorum. Bu kadar rezillik olmaz. En azından bu forumda olmamalı. Küfüre karşı daha sert cezalar olmalı bu konuda kimsenin itirazı olmaz diye düşünüyorum. İnsanlar maç izlerken sinirlenip ağzından kötü bir söz kaçırabilir bu bence normal ancak o küfürü gelip burada yazıya dökersen bunun savunulacak bir tarafı kalmaz.

imza

Mert'
10.02.2018, 19:39
En basit sebebi başarısızlık ve çapsız insanların sürekli birilerinin maşası olarak başımıza gelmesidir bence.
Benim gibi hergün ilk yaptığı iş bu foruma girmek ve Trabzonspor haberleri okumak olan taraftarı bile bıktırdılar. Haftada 1 girmeye başladım toplasanız 10 dk sürmez aktif olduğum süre.

hos_cocuk61
10.02.2018, 20:49
Son 24 saat içinde forumu ziyaret eden Toplam üye : 506

Maç günü olmasına rağmen. Yahu yalan demiyoruzya kardeşim, 1 sene çok değil 1 sene önceye kadar maç günleri 1000'i çok çok rahat geçen sayı hafta içleri 800'ün aşağısına az iniyordu. Hala bir Allah'ın kulu düzgün cevap vermedi. Yahu kardeşim bu Twitter ve sosyal medya 1 senedir mi moda?

Ha birde sabah akşam siteyi trolleyen eleman çıkmış yok efendim sebep twitter demiş. :) Yahu senin her maç öncesi ve sonrası 5-0 yeniliriz, ilk yarı 3 yerizli kabız mesajlarından olmasın asıl sebep?

Faruk BERBER
10.02.2018, 20:52
Son 24 saat içinde forumu ziyaret eden Toplam üye : 506

Maç günü olmasına rağmen. Yahu yalan demiyoruzya kardeşim, 1 sene çok değil 1 sene önceye kadar maç günleri 1000'i çok çok rahat geçen sayı hafta içleri 800'ün aşağısına az iniyordu. Hala bir Allah'ın kulu düzgün cevap vermedi. Yahu kardeşim bu Twitter ve sosyal medya 1 senedir mi moda?

Ha birde sabah akşam siteyi trolleyen eleman çıkmış yok efendim sebep twitter demiş. :) Yahu senin her maç öncesi ve sonrası 5-0 yeniliriz, ilk yarı 3 yerizli kabız mesajlarından olmasın asıl sebep?

İnsanlar elinden geldikçe cevap yazıyorlar. Düzgün cevaptan kastın ne ?

bahadır2561
10.02.2018, 21:05
imza

Nasıl imza?

Ee sen de “Senin adaletini .....” diye mesaj atmışsın Rıza Çalımbay başlığında hâla duruyor mesaj.

alper*
10.02.2018, 22:11
Ben 12 senedir BMN'de yazıyorum beyefendi, BMN benim evim gibidir, burayı hırpaladığınız yeter artık.

Çözüm önerisi getirin beyefendi, nedir çözümü, benim yazmamam mı?

Trol muhabbeti de sıktı. Biraz ayrıntılı incelerseniz benim yazdıklarımın aynısını başka türlü yazanlar da var. Ha, sizin benim hakkımdaki düşünceleriniz; onlar sizin fikriniz.

Faruk BERBER
10.02.2018, 22:19
İkili tartışmalarınızı lütfen buraya yansıtmayın. Ortak paydamız çözüm bulmak.

alper*
10.02.2018, 22:29
Benim çözüm önerim, bütün Trabzonsporlulara hitap eden bir sosyal medya uygulaması. Forum tarzında olabilir, twitter, vole tarzında olabilir.

İkinci çözüm önerim her ilde yüzyüze organizasyonların artırılması.

Üçüncü çözüm önerim her sene tüm Türkiye'yi kapsayan büyük bir organizasyon yapılması, kamp ziyareti gibi.

Dördüncüsü de eski üyelerin gelmesi, tabi gitmelerine yol açan nedenler telafi edilemez değilse, foruma yeniden katılmaları, organizasyonlara da.

Faruk BERBER
10.02.2018, 22:33
alper* Eski üyeler çok geniş bir tanımlama Alper. Onlardan bazıları geriye gelmemeli.

Gelmesi gerekli olanlara da imkan oldukça zeytin dalı uzatıldı.

alper*
10.02.2018, 22:35
Benim tanıdıklarım Ankara'dan, isim söylemek istemiyorum ama biliyoruz işte. Olayların ayrıntılarını da bilmiyorum.

Ertan 51
10.02.2018, 22:40
kalitesiz ülke kalitesiz sehir kalitesiz insan kalitesiz forumlar....
oldukca basit....
Ben de aynen böyle düşünüyorum.
Forumunda da yönetenlerde de sorun yok.
Sorun ülke insanının kalitesinde.
Bu kalite ! insanları kendi kabuğuna çekiyor,
Kah çevrende,kah iş yerinde,kah forumda.

must61
10.02.2018, 23:06
Forumdan toplu ayrilmalarin yasanmasi biraz da etken.

Malum ayriliktan sonra farkli forum sitesinde yoluna devam edenler var. Ama bu ayrilik ne o tarafa ne bu tarafa yaradi.

Ayni rengin sevdalisi insanlari o taraf bu taraf olarak nitelendirmek bile uzucu. Keske o donem bir orta yol bulunsaydi demek disinda bisey gelmiyor elden.

Farkli sosyal medya mecralarinin her gecen gun daha fazla kullanilmasi da etken elbette. Biz 15li yaslarda forumlara uye olduk. Artik forumda bu yaslara pek rastlanmiyor. Genc nesil forum kulturunden, uzun uzadiya yazmaktan oldukca uzak. Bi kac cumle, hatta bi kac kelime yetiyor genelde twitter, instagram gibi mecralarda. Bir olusuma yeni yuzler dahil olmuyorsa orasi kan kaybetmeye mahkumdur.

Bu ayni zamanda Trabzonspor'un da sorunu. Artik gecmis guzellemeleri yetmiyor gencleri bordo maviye cekmeye. Basariya bu denli uzak bir takim, cabuk tuketme aliskanligi hadsafhada, gunubirlik yasayan yeni nesle cazip gelmiyor haliyle.

Her hususta donup dolasip geldigimiz nokta sportif basari. Zinciri bi sekilde kirmak lazim.

Doğan Şahin
10.02.2018, 23:21
Güzel bir başlık olmuş. Yapılabilinecek tüm analizler yapılmış.

Sosyal medyadan çok telefonlara mahkum olunması bence en önemli etken.

Eskiden bilgisayar başında geçirilen süre daha fazlaydı.
Foruma girmek bilgisayarla daha kolay ancak cep telefonları ve mecra sayısının fazlalığı foruma ayırmak için vakit bırakmıyor ne yazık ki. Özellikle de telefondan yazmak zor olunca...

Emre İskender
10.02.2018, 23:41
Çok çok çok güzel bir başlık.
Bütün mesajları dikkatle okudum...
Yapılan tüm yorumlara, nedenlere sebeplere ve tespitlere ayrı ayrı imza atarım.

Ayrıca devamında bu güzel başlığı açan arkadaşımdan ricam (bu ona yakışır bugünden sonra) "Bmn de neler olmalı" ya da "Bmn ye nasıl katkı veririz" gibi bir başlık ve tespitler.

Şuan bu başlıkta art niyet arayan olduğuna inanmıyorum herkes durumun farkında şimdi sorunu ortadan kaldırmaya bakalım.

Forum üyesi varsa var yoksa yok. Her ne olmuş ise üyesiyle yönetimiyle ( yönetimde öncelikle üyedir) biz yaptık. Biz de gereğini yapabilecek kaliteli bir topluluğuz.

Tabi istersek... Tekrar teşekkürler champions

hos_cocuk61
11.02.2018, 00:16
"Forumdan toplu ayrilmalarin yasanmasi biraz da etken.

Malum ayriliktan sonra farkli forum sitesinde yoluna devam edenler var. Ama bu ayrilik ne o tarafa ne bu tarafa yaradi.

Ayni rengin sevdalisi insanlari o taraf bu taraf olarak nitelendirmek bile uzucu. Keske o donem bir orta yol bulunsaydi demek disinda bisey gelmiyor elden."

Hah beklediğim cevap günler sonra must61 'den geldi. Demek ki "Twitter - Sosyal" medya büyük etken değilmiş dimi? Şimdi puzzlenin diğer parçalarını yöneticiler birer birer tamamlasın. Ben beklerim sorun yok.

erenslash
11.02.2018, 00:20
transfer dönemi bitti ve takım hedefsiz kırgınlık var

selcuk
11.02.2018, 00:27
Nasıl imza?

Ee sen de “Senin adaletini .....” diye mesaj atmışsın Rıza Çalımbay başlığında hâla duruyor mesaj.

bildir forum yönetimine, gerekiyorsa ceza yiyip ögrenelim

Reha Asan
11.02.2018, 01:26
Sosyal medyanın etken olduğu düşüncesine katılmıyorum.

Sosyal medya hastalığım vardır.yarım saat uzak duramam belki ama BMNden de uzak duramıyorum.

şu anda bile tüm sosyla medya hesaplarım ayrı sekmelerde açık iken BMN de ayrı bir sekmede açık durmakta.

diyeceğim sosyal medya herkese etki edip buradan uzaklaşmasına ya da yazmasına engel olmamakta.

bence BUradaki etkenler;
- troll gibi davranmaktan keyif alan hesaplar,
- saygı sınırını aşmaktan çekinmeyen hesaplar,
- söverek içindeki pisliği buraya döküp burayı kirleten hesaplar,
- belki küfre yönelik cezalar az olması gibi şimdilik aklıma gelen sebeplerdir.

Bu saydığım tüm sebeplerde aslında vatandaşlarımızın her geçen gün yozlaşması, alttan gelen neslin olumsuz yönde farklılaşmasına dayanmakta.

Millet olarak kötüleştikçe forumda kötüleşiyor.

Bu sorunlara çözüm bulmamız çok zor.Belki herkes nick kullanmaktansa gerçek ismini kullansa bu tür olumsuz hareket sergilemekten imtina eder.

bahadır2561
11.02.2018, 01:41
bildir forum yönetimine, gerekiyorsa ceza yiyip ögrenelim

Mesele bildirip bildirmemek değil.

“Forumda küfür fazla, gereken cezalar verilsin” içerikli mesaja sen de aynen yazmışsın.

Maç sonrası td’ye küfür etmişsin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

selcuk
11.02.2018, 01:45
Mesele bildirip bildirmemek değil.

“Forumda küfür fazla, gereken cezalar verilsin” içerikli mesaja sen de aynen yazmışsın.

Maç sonrası td’ye küfür etmişsin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu

ben küfür etmedim, etmemde

must61
11.02.2018, 01:49
Sosyal medyanın etken olduğu düşüncesine katılmıyorum.

Sosyal medya hastalığım vardır.yarım saat uzak duramam belki ama BMNden de uzak duramıyorum.

şu anda bile tüm sosyla medya hesaplarım ayrı sekmelerde açık iken BMN de ayrı bir sekmede açık durmakta.

diyeceğim sosyal medya herkese etki edip buradan uzaklaşmasına ya da yazmasına engel olmamakta.

bence BUradaki etkenler;
- troll gibi davranmaktan keyif alan hesaplar,
- saygı sınırını aşmaktan çekinmeyen hesaplar,
- söverek içindeki pisliği buraya döküp burayı kirleten hesaplar,
- belki küfre yönelik cezalar az olması gibi şimdilik aklıma gelen sebeplerdir.

Bu saydığım tüm sebeplerde aslında vatandaşlarımızın her geçen gün yozlaşması, alttan gelen neslin olumsuz yönde farklılaşmasına dayanmakta.

Millet olarak kötüleştikçe forumda kötüleşiyor.

Bu sorunlara çözüm bulmamız çok zor.Belki herkes nick kullanmaktansa gerçek ismini kullansa bu tür olumsuz hareket sergilemekten imtina eder.

Suan genel anlamda sikayet edilen nitelik degil nicelik.

Nitelikten geceli cok oldu zaten ama kalitesiz her ortam kalabalik, bmn'deki kalite diger platformlara nazaran gercekten ust seviyede. Buraya katilimin dusuklugunu bu kalitesizlige baglayamayiz.

Kufur her yerde var. Sokakta, evde, is yerinde, stadyumda, sinemada, sosyal medyada vs. Kimse buralara kalitesiz ya da siddet icerikli diye ugramaktan vazgecmiyor. Aksine kufur ve siddetin alicisi bile var. Cunku insanlar kendinden biseyler gormek istiyor dahil olacaklari toplulukta.

Bu tezin aksine, buradaki nezaketin insanlara fazla gelerek ortamdan uzaklastirdigini bile savunabilirim.

Twitterda istedigi kisiye rahatca sayip sovebilirken neden kendini bmn'de sınırlamayı tercih etsin ki adam?

İki igneleyici laf soylediginde basinda adminin eksiyecegini bilmektense gidip farkli mecrada istedigi gibi ifade ediyor kendini.

Yanlis anlasilmasin kufru ya da bu tip negatif davranislari yuceltmiyorum. Sadece beyin firtinasi.

Sosyal medya anlayisindaki degisiklige Bmn'nin ayak uyduramamasinin sebebi yeterli ozgurlugu saglamiyor olusu da olabilir diyorum.

İnsanlara rahatca istedigini soyleme ozgurlugu tanirsin. Rahatsiz olana da bunlari soyleyeni engelleme ozgurlugu. Klasik sosyal medya anlayisi ozetle.

Biz cizgimizden taviz vermeyelim anlayisi da kabul edilebilir elbette. Ama artik gunumuzde nicelik olmadan niteligin de bi onemi kalmiyor.

Sen ne kadar kalite pesinde koşsan da kalitesiz yığınlar yonetiyor ezici cogunluklariyla seni.

Mollasalihoğlu
11.02.2018, 10:00
Yeni nesil maalesef bir önceki nesil kadar "derinlemesine" merak etmiyor Trabzonspor'u.

Yine değinildiği gibi Twitter vb. mecralardaki ego tatmini ile kuralsızlık da yeni nesil ve ruhu ergen olan eskiler için daha tatminkar.

Üyeler açısından düşüşün sebebi bence bu.

BMN açısından ise, yine değinildiği gibi teknolojiye ayak uydurmadaki sıkıntılarımız, insan kaynağı bulmakta zorlanmamız ve eskisi kadar ses getiren işler yapamamamız son 2-3 senedeki düşünün sebepleridir.

Bunu sadece üyelerin ya da sadece yönetimin çabasıyla çözmek mümkün değil.

Reha Asan
11.02.2018, 11:31
Suan genel anlamda sikayet edilen nitelik degil nicelik.

Nitelikten geceli cok oldu zaten ama kalitesiz her ortam kalabalik, bmn'deki kalite diger platformlara nazaran gercekten ust seviyede. Buraya katilimin dusuklugunu bu kalitesizlige baglayamayiz.

Kufur her yerde var. Sokakta, evde, is yerinde, stadyumda, sinemada, sosyal medyada vs. Kimse buralara kalitesiz ya da siddet icerikli diye ugramaktan vazgecmiyor. Aksine kufur ve siddetin alicisi bile var. Cunku insanlar kendinden biseyler gormek istiyor dahil olacaklari toplulukta.

Bu tezin aksine, buradaki nezaketin insanlara fazla gelerek ortamdan uzaklastirdigini bile savunabilirim.

Twitterda istedigi kisiye rahatca sayip sovebilirken neden kendini bmn'de sınırlamayı tercih etsin ki adam?

İki igneleyici laf soylediginde basinda adminin eksiyecegini bilmektense gidip farkli mecrada istedigi gibi ifade ediyor kendini.

Yanlis anlasilmasin kufru ya da bu tip negatif davranislari yuceltmiyorum. Sadece beyin firtinasi.

Sosyal medya anlayisindaki degisiklige Bmn'nin ayak uyduramamasinin sebebi yeterli ozgurlugu saglamiyor olusu da olabilir diyorum.

İnsanlara rahatca istedigini soyleme ozgurlugu tanirsin. Rahatsiz olana da bunlari soyleyeni engelleme ozgurlugu. Klasik sosyal medya anlayisi ozetle.

Biz cizgimizden taviz vermeyelim anlayisi da kabul edilebilir elbette. Ama artik gunumuzde nicelik olmadan niteligin de bi onemi kalmiyor.

Sen ne kadar kalite pesinde koşsan da kalitesiz yığınlar yonetiyor ezici cogunluklariyla seni.
rahatça söyleme özgürlüğü olma hususuna katılamıyorum.

Eğer buna müsaade edilir ise de nicelik olarak aratabiliriz ama nitelik olarak azalırız ve bu dA belki yakın zamanda değil ama ilerleyen zamanda sonu getirir.

Yoksa forum dA bence nicelik olarak çok kişiyiz ama nitelik azalıyor.

Nitelik azaldıkça konuşulacak, fikir yürütülecek konular ya da yazılar azalıyor.

Son sözünüzede sonuna kadar katılıyorum. Kalitesiz yığının yönettiği hale geldik ne yazık ki. .

pazarkapılı
11.02.2018, 11:33
bence teknoloji ve yeni nesilin meraksızlıgı saptamaları problemin cozumu için yeterli degil, ikinci ve ücüncül yan çözümler olabilir en fazla....

örnregin, 5.nesil eksi sozluk yazarı olarak hicbir teknolojik gelişmeyi sozlukde istemem, ayrıca bu gibi degişiklerle sozlugun efsane isimlerinin entrilerini silerek de sozlukden ayrıldıgına tanıklık ettim -ki son derece haklıdırlarda neyse-

bmn ülkenin tüm ozelliklerin üzerinde tasıyor, bir deger yarratıyorsun ve onu büyütemiorsun gosteremiyorsun neden neden?üzüntü verici....bunun üzerine kafa yormaya kalkmamız gerekirken üyelerle bozusuyorsun ozelestiriyi kabul etmiyorsun....mesela poetricous ustadı ben cok arıyorum onun gibi bir yazarın kaybı icin üzülmek yerine yok sayıyorsun kendi degerini yok saymak kadar sacma gereksiz bir davranıs olamaz....

bmn yonetimi cok acık bir sekilde sınıfta kalmaya mahkum, üyelerinde ki cevheri piyasaya süremiyor, onlara yol acacagı yerde onlerini tıkıyor üyelerle beraber hareket etmiyor....reputaiton uygulaması ile olacak seyler degil bu, en muhalif üyeler en azınlıkdaki üyelerle ile yol alınmalı boyle kapsayıcı olmalı....

forum baslıklarında yazar girişleride en aykırı soze bile tahammül edecek ortam yaratılmadı, adam kendi düsüncesini soyluyor ve ardından cıkan tartısmalardan ya ceza alıyor ya bırakıyor gidiyor ya hakaret yiyor, yoneticiler de dogal olarak o anlık duruma cezayı basıyor, bastan sen üyeni koruman gerek boyle bir ortam yaratman gerek....üye alımında mı yaparsın tartısma ortamlarını mı dizayn edersin bilemiyorum....

forumun en efsane yazarları baslıgı acılsa benim soyleyecegim 5 isim suan forumdan birsekilde uzaklasmıs, bunu düsünmek gerek....

forum yonetcileri zamandan cok sikayet ediyor, artırılsın yonetici sayısı yada talip yoksa bunu bir düsünsün....

bmn nin gündem belirleme gibi bir derdi kalmamıs, zaten bunu sadece sahip oldugu kaliteli yazarlarla yapabilecekken onlarla da kavga yolunu secmiş kaliteli yazar yetistirmek gerek yol acmak gerek, gündemi nasıl belirleyeceksiniz nicelikle mi yoksa nitelikle mi?ikincisini secmeli....

bu format yüürmüyorsa format dizayn edilmeli acıkcası iki üc üye dısında yorumunu merak ettigim üye yok, fikirler aynı olunca aykırı bir fikir ortamı yaratılmayınca haliyle ilgi sayısı azalıyor....

iyi forumlar....

Yiğit Gayretli
11.02.2018, 12:12
1- Poetricus denen tip, buradan giderken bir insanın başka bir insana söylememesi gereken şeyler söyleyerek gitmiştir. Adı dahi anılmamalı. Hele ki hoca, üstad falan komik...

2- "...bir şekilde ayrılmış kişilerin" ne şekilde ayrıldığına dair fikriniz var mı?

Bu kadar dışında olup, bu kadar ithamkar ve kesin hükümlü bir yazı sağlıklı değil ne yazık ki...

pazarkapılı
11.02.2018, 12:24
1- Poetricus denen tip, buradan giderken bir insanın başka bir insana söylememesi gereken şeyler söyleyerek gitmiştir. Adı dahi anılmamalı. Hele ki hoca, üstad falan komik...

2- "...bir şekilde ayrılmış kişilerin" ne şekilde ayrıldığına dair fikriniz var mı?

Bu kadar dışında olup, bu kadar ithamkar ve kesin hükümlü bir yazı sağlıklı değil ne yazık ki..."poetricous" bir ornekti- kaldı ki kendisi mezunu oldugum ktü de ogrenim gorevlisiydi, komik falan da degil üstad diyorum-....

yazının bütününde zaten belirtmiştim, düsüncelere tahamül etmek diye....yine yazımda 5.paragrafta yoneticleri tartısmalrı belirli biryerinde yakaladıklarından bahsetmiştim....

iyi forumlar....

Yiğit Gayretli
11.02.2018, 12:26
"poetricous" bir ornekti- kaldı ki kendisi mezunu oldugum ktü de ogrenim gorevlisiydi, komik falan da degil üstad diyorum-....

yazının bütününde zaten belirtmiştim, düsüncelere tahamül etmek diye....yine yazımda 5.paragrafta yoneticleri tartısmalrı belirli biryerinde yakaladıklarından bahsetmiştim....

iyi forumlar....

Yanlış bir önerme varsa ona şerhi düşmem kadar doğal bir şey var mı?

Bahsetmediğim kısımlara tamamen ya da kısmen katılıyorum demek ki...

A.Gökhan AKIN
11.02.2018, 13:10
Adam akıllı yazan ya da yazmaya çalışan bir çok üyenin nedenleri herkesçe malum olan sebeplerden ötürü artık foruma girmemeleri ya da çok çok az girmelerinin nedenidir bu. Ben mesele artık eskisi gibi bir heyecan deyip girmiyorum foruma... Adam akıllı yazan az olunca okuyanın da az olması çok çok normal..

İlyas Özdemir
11.02.2018, 14:02
takımın son yıllarda çok kötü perfomans sergilemesi ve ilerisi için umut vermemesi ayrıca sosyal medya cabası örneğin instagramda Trabzonspor profilinin paylaşımları rahat 10 bin üzeri beğeni alabiliyor

hos_cocuk61
11.02.2018, 16:57
1. Bordomavi net'in kaybettiği saygı ve itibarı geri kazanmak için ne yapılıyor? Ben bir atılım göremiyorum, küçük olsun benim olsun zihniyeti var. Neredeyse bazı yöneticiler forumu babasının malı olarak görüyor ve üyelere atar gider yapıyor. Sen kimsin, benim babam senin babanı döver muhabbeti dönüyor.

2. Forumda açılan başlıkların ve yazılan yorumların güncel hayatta ve kulüp üzerinde yarattığı yankı eskisi gibi değil. Bunu twittere bağlamak saçma bir hareket, twittere rağmen ekşi vb... sitelerde açılan başlıklar yazılan yorumlar dikkate alınıp okunuyor ve büyük yankılar yaratıyor. Bunun için birinci ve üçüncü maddeler dikkate alınmalı. Hadi onu geçtim aklı başında biri 10,15 yaşında çocukların goygoy yaptığı twitter yorumunu mu okuyor yoksa sözlük forum benzeri mecraları mı?

3. Bordomavi net'in üyelerden kopuk olması ve tribindeki sesiniz az olması da büyük etken. Bordomavi net kendi ismini reklamını, namını, adını, güçlendirmek adına ne gibi faaliyetler yapıyor? Bizim tribünde işimiz olmaz deyip geçiştiriyorsunuz, bu bazılarının kişisel görüşümü yoksa ortak bir görüş mü? Bu kulübün atar damarı tribündür.

4. Siteyi sabote edip insanlarla resmen dalga geçen, 5 yeriz, ilk yarı 3 yerizli mesajlar atan kişilerle ilgili ne gibi yaptırım olacak? Siteye ilk defa gelip yorumları okuyan bir Trabzonspor taraftarı bunların yorumunu görüp "ben nereye geldim ulan" der ve siteden kaçar. Zamanında dalga geçilen forumlar seviyesine geliyoruz maalesef. Buradaki trollerin mesajlarını okuyan rakip takım taraftarları Ts taraftarına bakış açısı nasıl olur? Burada forum yöneticileri kendine hiç pay biçmiyor mu? Bunları durdurmak adına bir faaliyet göremiyorum aksine bu vatandaşları cesaretlendiriyorsunuz.

Zaten forum 3,5 üye onları takip eden troller ve bunlara değnek gösteren yöneticiler etrafında dönüyor. Yakında buda olmayacak ortam troller ve bir kaç yöneticiye kalacak.

My
11.02.2018, 17:42
Konuştuğunda kırılanlar üzülenler oluyor dolayısıyla nasıl anlatılır bilemiyorum. Ama en kaba ve de öz olarak yönetim ve üye profilinin değişmesiyle ilgili diyelim. Bu kimsenin de suçu değil. O bir jenerasyondu ve bir daha da böyle bir jenerasyonun yakalanması zor bence. Maalesef artık sıradanlaştık. En kısa ve öz, kırılmadan dökülmeden olay bu bence.

bahadır2561
11.02.2018, 21:23
ben küfür etmedim, etmemde

https://imagizer.imageshack.com/v2/640x480q90/922/bAOnXO.png

kayseriliyiz
11.02.2018, 23:52
Trabzonspor'un durusunun kaybolmasi tüm taraftarlari soguttu malesef.
Zamaninda gerekli durusu gösterseydi yöneticilerimiz taraftarimizda basi dik her ortamda olurdu.
BMN ile sinirli degil sorun tarftarin basi öne egilmis ve artik futboldan zevk almiyor yada sadece izliyor tepki koymuyor koyamiyor.
Tabi birde bu kadar büyük bir platformun, yönetimlerin yaptigi ihanetlere sessiz kalmasi ve bu baglamda seçimlerde tek bir yönetici adayi bile gösterememesi, bazi sebeplerden.

Envoyé de mon Redmi 4X en utilisant Tapatalk

selcuk
12.02.2018, 00:45
...

iste küfür yok, orada küfürde düsünmedim, sadece icimdeki hirsi tanimlayacak söz bulamadigimdan bos biraktim

tabi buna inanman gerekmez, senin bilecegin is

14 yilda 1 istisna disi hakaret ve küfürsüz gecirdigim bmn gecmisimden sanirim modlar orda ne demek istedigimi anladi

yani simdi görünce yazinin sakincali bir durusu oldugunuda itiraf etmeliyim, kesinlikle orada sizin düsündünüzü düsünmemistim

ne derler, insanin sabikasi hersey

zekeriyya
12.02.2018, 08:21
evet güzel tespitler geliyor,
lütfen bu konuda daha açık ve net vede sert olunuz
bazen tokat yemeden insan kendine gelmez.
yazalım

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 08:34
Bu konu o kadar sarmal bir konu ki her sebebin muhakkak dalı budağı başka taraflara uzayıp giden başkaca sebepleri var.

BMN'nin susmaması gereken konularda sustuğumuz oluyor. Çünkü camiada o tepkinin arkasında durup, hedefine balyoz gibi inmesini sağlayacak taraftar kitlesi kalmadı.

Bunu yapan taraftar, artık Trabzonspor'u haftada 90 dakika ya takip ediyor ya da etmiyor. Trabzonspor yürüdüğü çizgiden öyle koparıldı, öyle uzaklaştırıldı ki (bunda bizlerin de payı var) o insanlar artık Trabzonspor'un derdiyle dertlenmiyor.

Radyo yayını yapıyoruz. Podcast kaydediyoruz. Kaçınız dinliyor, yorum yapıyor ve de sosyal mecralarda tanıtımını yapıyor? Nasıl gündem belirleyeceğiz? Nasıl Twitter'a, Facebook'a alternatif oluşturacağız?

Yazı yazın dediğimiz insanlar 2 hafta yazıyor, 3. hafta yerinde yeller esiyor. Nasıl gündem oluşturacağız? Nasıl Trabzonspor hakkında söz söyleyeceğiz?

Bu örnekler uzar gider. BMN'den sorumluluk almasını bekleyen herkes, bireysel olarak desteğini ona hissettirmek zorundadır. Ben bir iş yaparken "acaba" diye düşünüyorsam, sorun sadece bende olamaz.

Travelair
12.02.2018, 09:16
Çocukların, gençlerin ve kadınların ilgisini çekecek bölümler, başlıklar açılmalı:

Örneğin hanımlar için yemek, bakım, sağlık, aile gibi her türlü sosyal konuları içeren başlıklar, çocuklar için oyun bölümü, gençler için Trabzonspor'a beste, takımı ziyaret, imza günü için organizasyon başlıkları gibi...

İnsanları foruma çekmek lazım. Böyle bitkisel hayatta gibiyiz

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 09:22
Çocukların, gençlerin ve kadınların ilgisini çekecek bölümler, başlıklar açılmalı:

Örneğin hanımlar için yemek, bakım, sağlık, aile gibi her türlü sosyal konuları içeren başlıklar, çocuklar için oyun bölümü, gençler için Trabzonspor'a beste, takımı ziyaret, imza günü için organizasyon başlıkları gibi...

İnsanları foruma çekmek lazım. Böyle bitkisel hayatta gibiyiz

Forum sayfaları arasında dolaşmak yeni nesle asla cazip gelmiyor Akın abi.

Oruç
12.02.2018, 09:26
Twitter varken kimse foruma girmez. Twitter'da hem üyesin hem yönetici. Forum ortamı twitter kadar ego tatmini sağlamaz. Orada herkes paşa.

alper*
12.02.2018, 10:30
... dedi eski forum yöneticisi.

pReN@_61
12.02.2018, 11:34
"poetricous" bir ornekti- kaldı ki kendisi mezunu oldugum ktü de ogrenim gorevlisiydi, komik falan da degil üstad diyorum-....

iyi forumlar....Siz Poetricous deyince benim de aklıma The Ciks geldi. Akibeti ne oldu acaba :)

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 11:36
Şuraya katkı vererek başlayabiliriz arkadaşlar...

https://forum.bordomavi.net/showthread.php/55425-BMN-%C4%B0stanbul-2018-Kahvalt%C4%B1-ve-Panel-Organizasyonu

İmkanı olan herkesi organizasyona bekliyoruz.

Gelemeyecek olanlar da en azından sosyal medya hesaplarından tanıtımını yapabilir.

Travelair
12.02.2018, 11:36
Önyargılarla, denemeden, mücadele etmeden girişimcilik olmaz arkadaşlar. Sizi kırmak niyetim değil ama böyle düşünürseniz o zaman kapatıp gidelim, neden burda vakit harcıyoruz?

Harun-61
12.02.2018, 13:18
BMN'in buralara gelmesinde harika katkı'ları olan Forumun "büyük abileri" nerelerde ?? Eksiklikleri kesinlikle hissediliyor.Umarım kırgınlık vs değil'dir, ama onların tartışmaları dahi büyük renk katıyordu başlığa.

Onca isim var, hepsi aklımda değil ama örnek olarak
Metin Külünk, Badaloğlu, Tunga, Mehdi v.b.?

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 13:24
BMN'in buralara gelmesinde harika katkı'ları olan Forumun "büyük abileri" nerelerde ?? Eksiklikleri kesinlikle hissediliyor.Umarım kırgınlık vs değil'dir, ama onların tartışmaları dahi büyük renk katıyordu başlığa.

Onca isim var, hepsi aklımda değil ama örnek olarak
Metin Külünk, Badaloğlu, Tunga, Mehdi v.b.?

Hepsi canımız ciğerimiz.

Bizim onlarla bir sorunumuz yok. Bildiğim kadarıyla onların da bizle sorunu yok. Hatta bugün öğleden önce Tunga abiyle telefonda görüştük yarım saate yakın.

Harun-61
12.02.2018, 13:27
Hepsi canımız ciğerimiz.

Bizim onlarla bir sorunumuz yok. Bildiğim kadarıyla onların da bizle sorunu yok. Hatta bugün öğleden önce Tunga abiyle telefonda görüştük yarım saate yakın.

ee gelsinler o zaman arada bir.Arada Hak-Hukuk var.Mesela ben Tunga abinin birçok eleştirisine katılmazdım ama ne olursa olsun büyüğümüz, sonsuz saygımız var. O kadar emek, gayret verdiler buraya.Özletmesinler kendilerini :)

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 13:35
ee gelsinler o zaman arada bir.Arada Hak-Hukuk var.Mesela ben Tunga abinin birçok eleştirisine katılmazdım ama ne olursa olsun büyüğümüz, sonsuz saygımız var. O kadar emek, gayret verdiler buraya.Özletmesinler kendilerini :)

Biz de çok istiyoruz ama onların da kendilerince sebepleri var demek ki... Diyecek ve yapacak bir şey yok.

Mustafa YILMAZ
12.02.2018, 14:10
fifa'nın yazısından sonra daha önce yapılan ortaklaşa bir tepki verilmeyecekse bende daha girmem bmn'ye. daha önce yapıldı ve emdikleri süt burunlarından gelmişti uefa'nın.

şimdi sessiz kalınacaksa bmn gömsün kendini karanlığın dibine.

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 14:18
fifa'nın yazısından sonra daha önce yapılan ortaklaşa bir tepki verilmeyecekse bende daha girmem bmn'ye. daha önce yapıldı ve emdikleri süt burunlarından gelmişti uefa'nın.

şimdi sessiz kalınacaksa bmn gömsün kendini karanlığın dibine.
FIFA'ya tepki vermenin anlamı yok. Tepki verilecekse Trabzonspor yönetimine verilmeli.

Düşünüyoruz. Alelade bir şey yapmanın anlamı yok.

Mustafa YILMAZ
12.02.2018, 14:20
FIFA'ya tepki vermenin anlamı yok. Tepki verilecekse Trabzonspor yönetimine verilmeli.

Düşünüyoruz. Alelade bir şey yapmanın anlamı yok.

fifa karar değil bilgilendirme yazısı yollamış sanırım o yüzden karar verecek olan fifa'ya tepki gösterilmeli yönetim zaten truva onlar kesin tepki olmalı.

ama şu durumda sessiz kalınırsa bir daha dönüşü olmaz bu işin

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 14:23
fifa karar değil bilgilendirme yazısı yollamış sanırım o yüzden karar verecek olan fifa'ya tepki gösterilmeli yönetim zaten truva onlar kesin tepki olmalı.

ama şu durumda sessiz kalınırsa bir daha dönüşü olmaz bu işin

İşte tam da o bilgilendirme yazısı yüzünden kulübü harekete geçmek zorunda bırakacak bir tepki vermek zorundayız.

Mustafa YILMAZ
12.02.2018, 14:29
İşte tam da o bilgilendirme yazısı yüzünden kulübü harekete geçmek zorunda bırakacak bir tepki vermek zorundayız.

ben ihtimal vermiyorum kulübün sonuç getirecek adımlar atacağına artık. o yazıyı o şekil paylaşarak taraftarı alıştırmaya ve nabız yoklamaya çalışıyorlar.

bu ülkeyi yönetenlerden midem bulanıyor artık bu kadar pislik için bir insan evladı nasıl yaşayabilir.

Doğukan Uçan
12.02.2018, 14:52
ben genelde her gün girerim senelerdir buradayım hakemler, futbolcular hariç hiç bir kullanıcıya küfür etmedim. kendi halimde yorum yapar giderim.

Bence en büyük sorun bmn'nin facebook,twitter ve instagram hesaplarını iyi kullanmamasıdır. Yanlış hatırlamıyorsam 2010 2011 2012 bu yıllarda sosyal medyada çok iyi paylaşımlar yapılırdı. Oradaki paylaşımları görüp foruma üye olanlar bir hayli fazlaydı.

Günümüzde artık teknoloji ile yarışmak imkansız. Her gün farklı bir sosyal medya çıkıyor. Bu işler tamamen reklam ve para üzerinden dönüyor.

Ben bile maçları eskisi gibi izlemiyorum. Taraftar ne yazık ki haklı 7 senedir müthiş bir başarısızlık var ortada.

Sonuç olarak bmn sosyal medya da yaratıcı olmalı. sadece forumdaki maç başlıklarını paylaşmamalı.

Yiğit Gayretli
12.02.2018, 15:43
ben genelde her gün girerim senelerdir buradayım hakemler, futbolcular hariç hiç bir kullanıcıya küfür etmedim. kendi halimde yorum yapar giderim.

Bence en büyük sorun bmn'nin facebook,twitter ve instagram hesaplarını iyi kullanmamasıdır. Yanlış hatırlamıyorsam 2010 2011 2012 bu yıllarda sosyal medyada çok iyi paylaşımlar yapılırdı. Oradaki paylaşımları görüp foruma üye olanlar bir hayli fazlaydı.

Günümüzde artık teknoloji ile yarışmak imkansız. Her gün farklı bir sosyal medya çıkıyor. Bu işler tamamen reklam ve para üzerinden dönüyor.

Ben bile maçları eskisi gibi izlemiyorum. Taraftar ne yazık ki haklı 7 senedir müthiş bir başarısızlık var ortada.

Sonuç olarak bmn sosyal medya da yaratıcı olmalı. sadece forumdaki maç başlıklarını paylaşmamalı.
Daha spesifik örnekler verebilir misin Doğukan. Ne gibi içerik üretilmeli? Nasıl bir yaratıcılıktan bahsediyorsun? Farklı fikirlere ihtiyaç var.

mete61bordomavi
12.02.2018, 23:44
Üç beş yazı da ben karalayayım kendi adıma. Şayet rahatsızlık vermeyeceksem.
Şimdi bu Trabzonspor Kulubünü kim yönetiyor???
Taraftar olmadığı kesin! O halde kim? Başkan mı? Başkanı kim seçiyor? Neye göre ve kime göre seçiyor? Ya da ülke futbolunu kim yönetiyor? Profesyonel disiplin kurulunu? Caner Erkin'e videodan 6 maç ceza verenler, Emre Belözoğlu'nun videoda açıkça geçen küfürüne neden ceza verme gereği duymuyor?

Çok fazla uzatmaya gerek yok. Futbol ayakla oynanan ama pek çok ayak oyununun döndüğü bir spor haline nasıl geldi? Fikstürünün bile çok önceden belirlenerek çekildiği bir ligi neden izleyeyim?
Neden yorumlayayım? Bunun için neden foruma gireyim?

Kaldı ki, futbolu halktan kaçıran, futbola iddia vs gibi türev bahisleri sokanlar, yeni gelen neslin futboldan, spordan uzak yetişmesine neden olurken, ben niye decoder alıp da onların ekmeğine yağ süreyim? Sırf onlar bahislerden para vursunlar diye, neden işin finansal hamallığını çekeyim? Benim bu düşündüğümü, yeni nesil biliyor merak etmeyin! Şimdi tribüne gidip maç izleyen kesim, maddi imkanları yerinde orta yaş veya orta yaşa yakın bir kesimdir. Çok yakın bir gelecekte, 3 büyükler hariç, doğru dürüst maça giden, takip eden, forma alan vs kalmayacak!

İşte forumun bu hali, aslında futbolun içine sürüklendiği bu çukurun bir yansımasıdır.

Mesela, ben bu forumda yıllardır, Trabzonspor, top oynamıyor dedim. Futbolla ilgisi, alakası olmayan bir oyun planı var dedim durdum.
Kaç teknik direktör değişti, yönetim değişti, ama kimse bu konuya parmak basmadı! Al işte! Sadece Burak Yılmaz varken gol atabiliyorsun! Çünkü tek atak şeklin, Burağa top şişirmeye dayanıyor! Burak olmayınca kalıyorsun öyle! Bir kere bile organize paslarla ceza sahası içine girildiğine şahit olmadım! Futbolda zaten topu kazanmak ve topa sahip olmak önemli bir ayrıntıyken, kazandığı topu, bam güm ileriye şişiriyorsun! Sonra o topu kazanmak için yırtınıyorsun!

BUNU İZLEMEK VE YORUMLAMAK İÇİN Mİ SİNİRİMİ YIPRATACAĞIM? Bu koca kulüpte benim bu gördüğümü gören bir Allah'ın kulu yok mu?

Yani şunu demek istiyorum, başkaları daha iyi biliyor ya, kendileri çalıp kendileri oynasın!

Dereli
13.02.2018, 09:33
Forumu yıllardır dışarıdan izleyen biri olarak yazıyorum. Forumun bu halde olmasının nedenini Şike süreci ve siyasi uzantılarına bağlıyorum.

Bizi biz yapan dik duruşumuz değilmi? Doğru olanı direk olarak söyliyebilmemiz, yalanla işimizin olmaması değilmi? Yalandan yalancıdan uzak durmak yerine önüne geçip dim dik durmak değilmi? Ama şike sürecinde bu olamadı.

Tututuğumuz takım ile inandığımız siyasi irade karşı karşıya geldi ve biz bunu görmezden gelmeyi seçtik. Önüne geçip dim dik durmadık. Halbuki biz buna alışmıştık: Önüne geçip dim dik durmaya.

Şike sürecinde işin içinde kimlerin olduğunu herkes biliyor. Ama bir kısmımız (belkide forumun yarısından fazlası) bu doğruyu direk söyliyemedi. Önüne geçip dim dik duramadı. Taa avrupa kapılarına gidildi adalet için.

Halbuki adaletsizliği yapanlar burda ama biz çözüm için avrupaları seçtik çünkü burada siyasi sebeplerden ötürü dim dik duramıyorduk. Ama gel gör ki herkeste bir vicdan var ve vicdanların siyasi görüşü yok.

Sanırım Türkiyede hala şike sürecinin canlı olduğu, hala sonuçsuz şekilde debelenilen yerlerin başında burası geliyor. İşte o vicdanlar sırf bu sebepten buraya gelmek istemiyor diye düşünüyorum. İş kısır döngüye girmiş artık herkes seçimini yapmış: Ne serden geçerim diyor nede yardan. Ama vicdanımız öyle demiyor işte.

Geliyoruz foruma içimizdekileri, düşüncelerimizi yazıyoruz. Sonra yazdıklarımızın yarısını siliyoruz. Neden?? Çünkü günlük hayatımızda doğruluğuna inandığımız irade şike sürecide baş aktör ve onun için kötü yazmak istemiyoruz. Azize yada TFF ye laf edelim istediğimiz kadar. Siyasi irade için yazıp sildiklerimiz varya hah işte onları silmediğimiz zaman vicdanımız rahatlıyacak ve işte ozaman yine dim dik duracağız. İşte ozaman alnımız açık foruma girip, "bi bakıyım ne var ne yok" diyebileceğiz.

Doğruyu dim dik söylemek bizi ocu bucu yapmaz. Trabzonsporlu yapar. Forumunda yine şenlik olması için bu gerekli diye düşünüyorum.

Çağatay_
13.02.2018, 10:20
Bu konuyu ele alırken tek yönlü düşünmemek gerekir. Facebook’un çıkışından beri internette sosyal mecralar farklı bir hal aldı. Bunu twitter ve instagram takip etti. Twitter tam anlamıyla forumlara pratik bir alternatif görünümüne sahip olduğu ve çok hızlı aktığı için, forumları büyük ölçüde bitirdi. Artık sadece belli konularda spesifik bilgi edinebileceğiniz (elektronik, otomobil, fotoğrafçılık, motosiklet vb.) forumların bir kısmı ayakta kalabildi. Onlar da eski aktivite ve etkinliğine sahip değil .

Dediğim gibi bu tek bir sebebi olan konu değil. Yine en önemli sebeplerden birisi de yeni neslin hız tutkusu. 2000’lerin başında forumda yazılan bir mesajın cevabı 5-6 gün sonra gelse de o mesaj aranır bulunur cevap verilir üzerine tartışılırdı. Ya internet yoktu, ya sürekli değildi, ya da o süre BMN’de vs değil daha farklı mecralarda geçiriliyordu. Bu yüzden forumda vb ortamlarda geçirilen bu kısıtlı süre iyi kullanılıyor, değersiz bir mesaj içeriği için harcanmıyordu. İnternete günde 1-2 saat internet kafeden erişim sağlayan birisi buraya gelip 10 tane başlığa, “5 tane yeriz görürsünüz” yazıp gitmez. Yazan birisi varsa da çok ekstrem bir örnektir. Dolayısıyla ben bizim dışımızdaki gelişmelerin başına internet ortamının değişimi koyuyorum. Ekşi Sözlük gibi önemli bir sosyal mecranın ne hale geldiğini görenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Her şeye rağmen forum başını kaldırabilecekken, ve bence önemli bir toparlanma yaşamışken, şike süreci ve bunun devamında yaşanan tüm olaylar, taraftarı büyük ölçüde soğuttu. Maçları takip eden bile yorum yapmak istemiyor, mesela ben de eskisi kadar yorum yazmıyorum. İçeriği dolu olup cevap vermeye ve okumaya değer mesajların da sayısı düştü. Maç başlığında Rıza Çalımbay’a hakaret etmek forumda olacak iş değil. Gidersin kendi twitter’ında bilmemne hesabında ‘yapmaman gerekse de’ onu yaparsın, ama maç başlığı maçın yorumlanıp enine boyuna tartışılacağı nitelikli bir başlık olmalı.

Yöneticilerin de burada eli kolu bağlı kalıyor. Bu niteliksiz içeriği küfür hakaret içermiyorsa silemezsin, dursa gönül razı değil… Bence yöneticiler de eski radikal yorumları sebebiyle ters düştüğü kişiler için çok pişmandır, keşke gelseler de en sert şekilde yazsalar diyorlardır.

Az önce değindiğim şike meselesinin ardından olaya bakıştaki farklılıklar, futbola bakış, camianın bölünmüşlüğü, siyasi yaklaşım farklılıkları da eklendikçe forumun tadı kaçtı, girip hakaretlerle dolu mesajlar okumayı kimse tercih etmez.

Bunlara ek olarak BMN eski ve yeni yöneticilerinin bazı isimlerle kişisel tartışmaları da buna tuz biber oldu. Eskiden forumu ileri taşıyan, varlığı ile buraya değer katan birçok isim kişisel sebeplerle uzaklaştı. Bunlar zamanla tatlıya bağlansa da, buzlar erise de dönüşler gerçekleşmedi. Çünkü az önce de bahsettiğim gibi devir değişmişti.

Maddelerle özetleyecek olursak;

Dış Dinamikler;

- Şike süreci ve ardından gelen kaybetme hissi, adalet hissinin zedelenmesi, mücadelenin sürekli uzayarak yorması
- Kulüp yönetimindeki bölünmeler, istikrarsızlık
- Yönetimlerin taraftarı temsil etmemesi
- Futbol-Siyaset ilişkisinin taraftara yansıması
- İnternet ortamındaki değişim
- Sosyolojik değişim, hızlı tüketim alışkanlıkları, her alanda hız arayışı (Twitter vs Forum Kıyaslaması)

İç Dinamikler;

- Nitelikli üyelerle kopuş
- Troll vb kişilerle yetersiz mücadele
- Bazı yöneticilerin bazı üyelerle kişiselleşen tartışmaları
- Teknolojik ilerleme konusunda gecikme

Kısacası hatayı tek yerde aramamak gerekir. Birden fazla etken mevcut. Dolayısıyla çözüm de birden fazla yol ile olabilir.

Yiğit Gayretli
13.02.2018, 10:29
Bu konuyu ele alırken tek yönlü düşünmemek gerekir. Facebook’un çıkışından beri internette sosyal mecralar farklı bir hal aldı. Bunu twitter ve instagram takip etti. Twitter tam anlamıyla forumlara pratik bir alternatif görünümüne sahip olduğu ve çok hızlı aktığı için, forumları büyük ölçüde bitirdi. Artık sadece belli konularda spesifik bilgi edinebileceğiniz (elektronik, otomobil, fotoğrafçılık, motosiklet vb.) forumların bir kısmı ayakta kalabildi. Onlar da eski aktivite ve etkinliğine sahip değil .

Dediğim gibi bu tek bir sebebi olan konu değil. Yine en önemli sebeplerden birisi de yeni neslin hız tutkusu. 2000’lerin başında forumda yazılan bir mesajın cevabı 5-6 gün sonra gelse de o mesaj aranır bulunur cevap verilir üzerine tartışılırdı. Ya internet yoktu, ya sürekli değildi, ya da o süre BMN’de vs değil daha farklı mecralarda geçiriliyordu. Bu yüzden forumda vb ortamlarda geçirilen bu kısıtlı süre iyi kullanılıyor, değersiz bir mesaj içeriği için harcanmıyordu. İnternete günde 1-2 saat internet kafeden erişim sağlayan birisi buraya gelip 10 tane başlığa, “5 tane yeriz görürsünüz” yazıp gitmez. Yazan birisi varsa da çok ekstrem bir örnektir. Dolayısıyla ben bizim dışımızdaki gelişmelerin başına internet ortamının değişimi koyuyorum. Ekşi Sözlük gibi önemli bir sosyal mecranın ne hale geldiğini görenler ne demek istediğimi anlayacaktır.

Her şeye rağmen forum başını kaldırabilecekken, ve bence önemli bir toparlanma yaşamışken, şike süreci ve bunun devamında yaşanan tüm olaylar, taraftarı büyük ölçüde soğuttu. Maçları takip eden bile yorum yapmak istemiyor, mesela ben de eskisi kadar yorum yazmıyorum. İçeriği dolu olup cevap vermeye ve okumaya değer mesajların da sayısı düştü. Maç başlığında Rıza Çalımbay’a hakaret etmek forumda olacak iş değil. Gidersin kendi twitter’ında bilmemne hesabında ‘yapmaman gerekse de’ onu yaparsın, ama maç başlığı maçın yorumlanıp enine boyuna tartışılacağı nitelikli bir başlık olmalı.

Yöneticilerin de burada eli kolu bağlı kalıyor. Bu niteliksiz içeriği küfür hakaret içermiyorsa silemezsin, dursa gönül razı değil… Bence yöneticiler de eski radikal yorumları sebebiyle ters düştüğü kişiler için çok pişmandır, keşke gelseler de en sert şekilde yazsalar diyorlardır.

Az önce değindiğim şike meselesinin ardından olaya bakıştaki farklılıklar, futbola bakış, camianın bölünmüşlüğü, siyasi yaklaşım farklılıkları da eklendikçe forumun tadı kaçtı, girip hakaretlerle dolu mesajlar okumayı kimse tercih etmez.

Bunlara ek olarak BMN eski ve yeni yöneticilerinin bazı isimlerle kişisel tartışmaları da buna tuz biber oldu. Eskiden forumu ileri taşıyan, varlığı ile buraya değer katan birçok isim kişisel sebeplerle uzaklaştı. Bunlar zamanla tatlıya bağlansa da, buzlar erise de dönüşler gerçekleşmedi. Çünkü az önce de bahsettiğim gibi devir değişmişti.

Dış Dinamikler;

- Şike süreci ve ardından gelen kaybetme hissi, adalet hissinin zedelenmesi, mücadelenin sürekli uzayarak yorması
- Sosyolojik değişim, hızlı tüketim alışkanlıkları, her alanda hız arayışı (Twitter vs Forum Kıyaslaması)

İç Dinamikler;

Kısacası hatayı tek yerde aramamak gerekir. Birden fazla etken mevcut. Dolayısıyla çözüm de birden fazla yol ile olabilir.
Keşke koyulaştırdığım kısımda kesmeseydin. :) :) Çözüm önerilerine de bu tespitler kadar ihtiyacımız var.

Çağatay_
13.02.2018, 10:44
Keşke koyulaştırdığım kısımda kesmeseydin. :) :) Çözüm önerilerine de bu tespitler kadar ihtiyacımız var.

:)

Orası işin biraz çetrefilli kısmı. Tüm dargınları bir yere toplayıp barıştırsanız da bunlar gelip foruma yazmaz kolay kolay, o bir alışkanlık meselesi. Dolayısıyla biraz zor bir süreç. Belki bu "büyük barış" sonrası BMN'nin sosyal medyada etki yaratma gücü eski haline gelebilir, kalabalıklar içinde kaybolmaz, eski üyeleriyle yeni bir etki alanı belirler.

Bir önemli noktayı eklemeyi unutmuşum.

BMN her ne kadar birçok eski üyesini kaybetse de, Trabzonspor taraftarının sosyal medyadaki etki alanının böyle geniş olmasında çok önemli bir pay sahibidir. Eski üyelerine biraz sitemkar olması da kabul edilebilir, ama bu bir kopuş şeklinde değil, arkadaşça bir dargınlık şeklinde olmalıdır. Geçmişte, şahsen görmediğim ama duyduğum, bazı kırgınlıklardan ötürü önemli bir kopuş yaşandığı gerçeğini unutmamak gerekir.

Bu dargınlık ve kırgınlıklar telafi edilirse, belki bir "büyük barış" sağlanırsa, forum çok renklenmese de BMN, sosyal medyada eski gücüne benzer bir etki alanı yaratabilir...

Yiğit Gayretli
13.02.2018, 10:49

Orası işin biraz çetrefilli kısmı. Tüm dargınları bir yere toplayıp barıştırsanız da bunlar gelip foruma yazmaz kolay kolay, o bir alışkanlık meselesi. Dolayısıyla biraz zor bir süreç. Belki bu "büyük barış" sonrası BMN'nin sosyal medyada etki yaratma gücü eski haline gelebilir, kalabalıklar içinde kaybolmaz, eski üyeleriyle yeni bir etki alanı belirler.

BMN her ne kadar birçok eski üyesini kaybetse de, Trabzonspor taraftarının sosyal medyadaki etki alanının böyle geniş olmasında çok önemli bir pay sahibidir. Eski üyelerine biraz sitemkar olması da kabul edilebilir, ama bu bir kopuş şeklinde değil, arkadaşça bir dargınlık şeklinde olmalıdır. Geçmişte, şahsen görmediğim ama duyduğum, bazı kırgınlıklardan ötürü önemli bir kopuş yaşandığı gerçeğini unutmamak gerekir.

Bu dargınlık ve kırgınlıklar telafi edilirse, belki bir "büyük barış" sağlanırsa, forum çok renklenmese de BMN, sosyal medyada eski gücüne benzer bir etki alanı yaratabilir...

Çağatay, bu küskünlükler mevzusu çokça konuşuldu. Bize en çok zarar veren küslüklerin yaşanması değil yorumlanma şekli oldu. Hep "yine kimi küstürdünüz" tavrına maruz kaldık.

Kimse demedi ki "Arkadaş acaba ne oluyor burada?" diye... Yaşananlar yaşandı. Yapacak bir şey yok. Toparlayabildiğimiz kadarını da toparladık hatta. Burada konu küskünlerin bizi sahiplenmesinden ziyade küs olmayanların sahiplenmesi.

Onlar "aman birisi ayıplar mı..." kaygısıyla hareket ediyor. Ben hep diyorum. Bilhassa yaptığımız iş, organizasyon, açıklama ve söylemlere sahip çıkılsa biz yine büyük işler yaparız. Ama bunun için kamuoyu gerekli. O desteği hissetmem gerek.

Faik Yılmaz
13.02.2018, 11:22
10 Yılı aşkın bir süredir forumun müdavimi olarak bir kaç kelam etme hakkım vardır sanırım......

1-Şike süreci ve takımın genel başarısızlığı en önemli neden bu......

2-Sosyal medyanın yangınlaşması. Erişimin daha kolay olması......

3-Bazı insanların hasmane tutumları. Düşünün siz bir kaç gün emek veriyorsunuz bir dosya hazırlıyorsunuz. Densizin birisi gelip sizi tanımadan hakarete varan açıklamalarda bulunuyor. Dolayısı ile şevkiniz kırılıyor yazmak istemiyorsunuz. Ya da siz klüple ilgili bir kişi hakkında yorum yapıyorsunuz adam direkt size kişiliğinize yorum yapıyor. Kahvehanede bile çekilmeyecek uslupla yazıyor. Twitterda kolay mesela direkt engelliyorsunuz yazsın dursun..... Bizim engel sistemimizde var ama yetersiz.

4- Küsütürülüp giden , fazla yazmayan dostlar var.... Hepsini demiyorum bazıları haketti fazlasıyla ama bazı değerli dostlara hakettikleri gibi davranılmadı maalesef....

5-Bunu yazarken hicap duyuyorum ama bayan arkadaşlar ile nasıl konuşacağını bilmeyen insanlar var. Bayan arkadaşlar yazı yazıyor abuk sabuk cevaplar veriliyor. Çok değerli bayan arkadaşlar ya hiç yazmıyorlar ya da çok az yazıyorlar....

6-Forumdaki insanlar biraz sanal kalıyor. Eskiden daha çok organizasyonlar yapılıyor insanlar birbirlerini yüzyüze de görebiliyorlardı. Şimdi insanlar dünya meşgalesine düştüler , iş güç fazlalaştı , sorunlar yüzünden eskisi gibi toplanılamıyor.

7-Site ile ilgili Dost tavsiyelerinin de pek dikkate alınmadığını düşünüyorum.....

saygılar

zekeriyya
13.02.2018, 11:46
mete61bordomavi ve Faik Yılmaz
canlar tespitleriniz yerlerinde
futbolun adaletsiz bir sistemin içinde olması
inanma durmunu çok etkiledi
buradaki çoğu arkadaşımız sistemin parçası olmayayım düşüncesinden uzaklaştı
ve de sanal bu ortamın daha çok organizasyonda toplanması , lakin bu sefer de insanlar iş yoğunluğundan sıkça vakit ayıramıyorlar
site ilgili tavsiyelerin tamamı dikate alınıyor
ama sistem insan odaklı ve ilerlemesi zaman alıyor
@My Murat abinin de dediği gibi öyle bir jenarasyon yakalamak gerek
saygılar ve sevgiler

Doğan Şahin
13.02.2018, 16:08
Harika tespit ve analizler devam ediyor. Elinize & zihninize sağlık arkadaşlar.
Aslında çoğu BMN toplantılarında da konuşulan konular...
Bazıları ise herkesin işin ucundan tutması ile aşılabilinecek konular...

Bu sebeple hazır yeni bir dönüşüm yaşanıyorken teklif beklemeden aktif görev yapacak arkadaşlarla özlenen BMN’yi tekrar ayağa kaldırabiliriz.
Küs olduğu düşünülen birçok arkadaşla neredeyse hergün konuşuyor, görüşüyoruz ancak iş ve ailesel yoğunlukların yanı sıra sizlerin de tespitini yapmış olduğu teknolojik eksiklikler bu arkadaşların forum ortamında bulunmalarına imkan vermeyebiliyor.
Bu hafta sonu düzenleyeceğimiz kahvaltı ve zaman kalırsa panel tüm bu detayları görüşmek için mükemmel bir fırsat aslında. Herkesi bekliyoruz.

İlyas Özdemir
13.02.2018, 16:44
bmn sosyal medyayı daha aktif kullanmalı foruma gelmeyenler sosyal medyadan takip edebilirler

My
13.02.2018, 17:38
Mesela şimdi dünden beri herkesin kafalar karışık, ortada bir infial var. BMN bu konuda ne yapacak? Yapılacaksa forum üyelerine en azından bir bilgilendirme vs?

Bu tip durumlarda önceden BMN olarak en azından bir tavır alır ve deklare ederdik. Hiç değilse tarihe not düşme baabında. Bu gibi dönüm noktalarında biz de sessiz kaldığımızda ya da gerekli tepkiyi gösteremediğimizde bu sefer forumun ağırlığı kalmıyor. Bilmiyorum anlatabiliyor muyum?

Hiç değilse isim vermeyeyim ama eski arkadaşlarla görüşülse... gerekirse Atilla Dilaver'le görüşülmeye çalışılıp bir bildiri için görüş hatta yardım istense... yani demek istediğim sadece parmak sallayan bir bildiriden ziyade gidilmesi gereken yönü de gösteren bir bildiri olursa çok daha etkili olur bence. Bu benim fikrim. Katılınır katılınmaz... ama bu tip şeyler forumun takip edilirliğini, ciddiye alınmasını vs. sağlar. Yoksa günlük muhabbetlerini felan mille zaten twitterdan feysten felan yapıyor.

TekfurÇayır 61
13.02.2018, 20:28
Alt mesajda Murat arkadaşımızın yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. FIFA iyice sıkışmış, hareket alanı kalmamış görünüyor, şimdi bütün gücümüzle yüklenmeliyiz ama tabii önce bizim yönetime yüklenmeliyiz.

1. Sıkı bir çalışmayla başvuru evrakları 1hafta - 10 güne hazırlanabilir herhalde.

2. Önce CAS mı, iFM mi yoksa ikisi birlikte mi, bu da belirlenir.

3. Başvurunun eksiksiz olması için eski yeni tüm hukukçuların fikri alınır.

4. Ortaya çıkan metin ve ekleri yine tüm hukukçuların onayını alır.

5. Yönetim başvuru içeriğini kamuoyu ile de paylaşır.

6. Başvuru yapılır ve bizler de faks, e-posta, mesajlara yükleniriz.

BMN lütfen acilen yönetimle temasa geçsin, bizler adına baskı kursun, elimizden gelen bir şey varsa bizler de yapalım. BMN için şu ân en önemli en âcil konu bu olsa gerek.

Bu sefer gerçekten son virajdayız gibi görünüyor.

sasone
13.02.2018, 22:40
BMN,Trabzonspor Resmi Sitesi'nden daha çok yeni nesli yakalamış,2000'lerin başında gençlerin Trabzonspor'a olan bağlılığında en az Yattara ve Fatih Tekke kadar emeği geçmiş,bu konuda çok hizmet etmiş sanal alem olmanın ötesine geçip,okul görevi üstlenmiş bir platform.
O zaman yeni yeni sanal alemde yer bulan multimedya işlerinde,Youtube videolarında hep Bordomavi.net ismini görebilirsiniz.
Erdal Hoş da buradan çıktı,Ganzilis de.
Burayı basamak olarak kullanıp,'kendi' ayakları üzerinde durmayı başarınca BMN'yi unutan kimse bu onun karakteri ile alakalıdır.

Ayrıca mesala burada bir yönetici ile niye tartışılır veya ona niye küsülür,neden forum bırakılır halen çözemedim,adil karar veremiyorsa ve sen bunu biliyorsan bunu ne yapalım?
Hayatta da her yerde adalet yok ama hayata küsebiliyor musun?
Eğer Trabzonspor'u dert ediniyorsan ve gerçekten faydan olsun diyorsan buradan daha etkin bir platform bulamazsın,gerçekten çok değerli ve orjinal fikirlerin var ve bu sayede Trabzonspor'un geleceğini kurtaracaksan da buradan daha kısa sürede etki edebileceğin yer yok.

BMN saygın ve etkili bir platform,emin olun böyle bir oluşum diğer takımlarda olsa,gözleri gibi korurlar.Biz de işler çok ters.

kayseriliyiz
14.02.2018, 00:33
Sorulmasi gereken asil soru, Trabzonspora ne oldu? Olmali

ibrahim
14.02.2018, 06:11
Tolunay bizde teknik direktör olmadan önce kaleci antrenörünün veledi Onur hakkında ileri geri yazılar paylaşmıştı Twitter'dan bir kaç sene evvel. Hemen akşamında forumda bir başlık açmıştım ve sabaha kadar 10 sayfa mesaj atılmıştı. Çok geçmeden Twitter'da yayıldıktan sonra sabahında şutlamıştı Tolunay adamı.

Sayfalarca mail organizasyonları yapıyorduk burdan UEFA'ya, acısı Şenez Erzikten çıkıyordu Viyanalarda. 'Bir öyle bir böyle, yalelli' videosu paylaşılıyordu forumda, İstanbul medyası çalkalanıyordu.

Gerçekten özlüyorum o günleri. Etkisiz eleman gibi bir şey olduk çıktık.

zekeriyya
14.02.2018, 08:17
Çağatay_
kardeşim durumu hemen hemen detaylı çıkardın , eyvallah
birde çözüm önerilerini ve çözüm için ne yapmamız gerektiğini yazarmısın
ama sansürsüz ve sert olsun ( nasıl yazmak istiyorsan öyle yaz lütfen )

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 08:33
Tolunay bizde teknik direktör olmadan önce kaleci antrenörünün veledi Onur hakkında ileri geri yazılar paylaşmıştı Twitter'dan bir kaç sene evvel. Hemen akşamında forumda bir başlık açmıştım ve sabaha kadar 10 sayfa mesaj atılmıştı. Çok geçmeden Twitter'da yayıldıktan sonra sabahında şutlamıştı Tolunay adamı.

Sayfalarca mail organizasyonları yapıyorduk burdan UEFA'ya, acısı Şenez Erzikten çıkıyordu Viyanalarda. 'Bir öyle bir böyle, yalelli' videosu paylaşılıyordu forumda, İstanbul medyası çalkalanıyordu.

Şu an öyle bir camia yok İbrahim. Sorunun tümü bizde değil.

Böyle şeyleri önemseyip dert eden adamların %80'i hala burada. Yani bil ki o kadar azız camia içerisinde. Saha sonuçlarından fazlasını görüp dert edinen insanların çoğu elini eteğini çekti...

Çağatay_
14.02.2018, 09:35
Çağatay_
kardeşim durumu hemen hemen detaylı çıkardın , eyvallah
birde çözüm önerilerini ve çözüm için ne yapmamız gerektiğini yazarmısın
ama sansürsüz ve sert olsun ( nasıl yazmak istiyorsan öyle yaz lütfen )

Rica ederim. 10 yıldan uzun süredir buradayım, kayıt tarihimden öncesi de var... Dolayısıyla gördüklerimi paylaşmak istedim.
Mesele sadece BMN ile ilgili olmadığından sadece BMN'ye ilişkin çözümler yeterli olmayacaktır.
Uzun zamandır iyiye gitme konusunda bir istek olduğu da ortada, bu niyet güzel bir şey ama her şey doğru yapılsa bile forum eski dinamizmine ulaşamayabilir.
Çünkü buradaki insanların elinde olmayan durumlar var, devir değişti, bu bir gerçek.

BMN yönetimi de bunu uzun süre önce gördü zaten... Bundan 4-5 yıl önce Kaya abi ile konuştuğumu falan iyi hatırlıyorum. Dolayısıyla burada bir şeyler değişse bile twitter gibi platformlar varken eski halini bulamaz. Bunu dert etmemek gerekir...

Çağatay, bu küskünlükler mevzusu çokça konuşuldu. Bize en çok zarar veren küslüklerin yaşanması değil yorumlanma şekli oldu. Hep "yine kimi küstürdünüz" tavrına maruz kaldık.

Kimse demedi ki "Arkadaş acaba ne oluyor burada?" diye... Yaşananlar yaşandı. Yapacak bir şey yok. Toparlayabildiğimiz kadarını da toparladık hatta. Burada konu küskünlerin bizi sahiplenmesinden ziyade küs olmayanların sahiplenmesi.

Onlar "aman birisi ayıplar mı..." kaygısıyla hareket ediyor. Ben hep diyorum. Bilhassa yaptığımız iş, organizasyon, açıklama ve söylemlere sahip çıkılsa biz yine büyük işler yaparız. Ama bunun için kamuoyu gerekli. O desteği hissetmem gerek.

Yiğit belki o niyetle söylemiyorsun ama böyle diyince bu bakış açısı tepeden bakan bir anlayış gibi anlaşılabiliyor. Sanki insanlar burayı anlamak zorunda gibi. Oysa burası yaşayan bir platform. Forum ortamı sosyal bir ortam, herkesin hatası olabilir.

Benim demek istediğim büyük bir organizasyon ile bunu önemli ölçüde çözmek, en azından mesafeleri kırmak. Zaten bu olsa da insanlar gelip buraya yazmayacak büyük ihtimalle. Mesele buzların erimesi, sosyal medyadaki etki alanının artması... Böylelikle daha geniş etki alanı oluşturulabilir. Bu aktif üyeler arasındaki dinamizmi de arttırır.

Üyeler arası samimiyeti arttırmak için de önemli maçlara eskisi gibi organize olunabilir. Rutin oturdukça zamanla iyiye gidiş olacaktır.

Şu bir gerçek ki herkes de dargın falan değil... Burayla hiç problemi olmayan, aktif olarak üyeliği devam eden birçok kişi eskisi kadar yazmıyor. Mesele zamanın ruhu ile ilgili, burayı kaçırmamak gerek...

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 09:42
Rica ederim. 10 yıldan uzun süredir buradayım, kayıt tarihimden öncesi de var... Dolayısıyla gördüklerimi paylaşmak istedim.
Mesele sadece BMN ile ilgili olmadığından sadece BMN'ye ilişkin çözümler yeterli olmayacaktır.
Uzun zamandır iyiye gitme konusunda bir istek olduğu da ortada, bu niyet güzel bir şey ama her şey doğru yapılsa bile forum eski dinamizmine ulaşamayabilir.
Çünkü buradaki insanların elinde olmayan durumlar var, devir değişti, bu bir gerçek.

BMN yönetimi de bunu uzun süre önce gördü zaten... Bundan 4-5 yıl önce Kaya abi ile konuştuğumu falan iyi hatırlıyorum. Dolayısıyla burada bir şeyler değişse bile twitter gibi platformlar varken eski halini bulamaz. Bunu dert etmemek gerekir...

Yiğit belki o niyetle söylemiyorsun ama böyle diyince bu bakış açısı tepeden bakan bir anlayış gibi anlaşılabiliyor. Sanki insanlar burayı anlamak zorunda gibi. Oysa burası yaşayan bir platform. Forum ortamı sosyal bir ortam, herkesin hatası olabilir.

Benim demek istediğim büyük bir organizasyon ile bunu önemli ölçüde çözmek, en azından mesafeleri kırmak. Zaten bu olsa da insanlar gelip buraya yazmayacak büyük ihtimalle. Mesele buzların erimesi, sosyal medyadaki etki alanının artması... Böylelikle daha geniş etki alanı oluşturulabilir. Bu aktif üyeler arasındaki dinamizmi de arttırır.

Üyeler arası samimiyeti arttırmak için de önemli maçlara eskisi gibi organize olunabilir. Rutin oturdukça zamanla iyiye gidiş olacaktır.

Şu bir gerçek ki herkes de dargın falan değil... Burayla hiç problemi olmayan, aktif olarak üyeliği devam eden birçok kişi eskisi kadar yazmıyor. Mesele zamanın ruhu ile ilgili, burayı kaçırmamak gerek...

Onun hep farkındayız zaten. Öyle ki bazen beyhude olacağını bildiğimiz çabayı bile göstermek mecburiyetinde kalıyoruz...

Son günlerde yaşananlara dair "niye açıklama yapmıyorsunuz?" diye tepkiler geliyor mesela... Aslına bakarsan biz bu konularda defalarca açıklama yaptık. Ama camia refleks ve hareket kabiliyetini kaybetti. Biz güçlüydük, camia da canlıydı. Camia hareket kabiliyetini kaybetti (şike ve başarısızlık baş etken) biz de olduğundan çok çaptan düşmüşüz gibi yansımasını yaşadık.

Trabzonspor camiasının içindeki farklı sesler çıkarabilen güruh el etek çekti camiadan. Son 3 seçimde en çok oy alan başkanlara, başkan adaylarına bakınca ne demek istediğim net anlaşılacaktır. Yukarıda da ondan bahsettim aslında...

Aslında Trabzonspor'a ne olduysa, BMN'ye de o oldu...

celaledtin
14.02.2018, 09:51
Forumun android uygulamasını yapın. Herkes internete akıllı telefondan giriyor artık.

Çağatay_
14.02.2018, 09:55
Onun hep farkındayız zaten. Öyle ki bazen beyhude olacağını bildiğimiz çabayı bile göstermek mecburiyetinde kalıyoruz...

Son günlerde yaşananlara dair "niye açıklama yapmıyorsunuz?" diye tepkiler geliyor mesela... Aslına bakarsan biz bu konularda defalarca açıklama yaptık. Ama camia refleks ve hareket kabiliyetini kaybetti. Biz güçlüydük, camia da canlıydı. Camia hareket kabiliyetini kaybetti (şike ve başarısızlık baş etken) biz de olduğundan çok çaptan düşmüşüz gibi yansımasını yaşadık.

Trabzonspor camiasının içindeki farklı sesler çıkarabilen güruh el etek çekti camiadan. Son 3 seçimde en çok oy alan başkanlara, başkan adaylarına bakınca ne demek istediğim net anlaşılacaktır. Yukarıda da ondan bahsettim aslında...

Aslında Trabzonspor'a ne olduysa, BMN'ye de o oldu...

Bu konuda haklısın. Biyolojide fizyolojik tetanos denen bir olay var, kas artık tepki vermemeye başlıyor. Bu da onun gibi. Ne yapsan fayda etmiyor. 7 yiyorsun kimseden ses çıkmıyor falan...

En azından BMN kendisini biraz toparlarsa nokta atışı tepkileriyle biraz daha farklı bir soluk getirebilir.

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 10:08
Bu konuda haklısın. Biyolojide fizyolojik tetanos denen bir olay var, kas artık tepki vermemeye başlıyor. Bu da onun gibi. Ne yapsan fayda etmiyor. 7 yiyorsun kimseden ses çıkmıyor falan...

En azından BMN kendisini biraz toparlarsa nokta atışı tepkileriyle biraz daha farklı bir soluk getirebilir.

Bizi durduran tek şey uzay boşluğuna doğru bağırma hissiyatı. Camia eridi gitti gözümüzün önünde.

Adı bende kalsın; bilgisine, görgüsüne ve Trabzonsporlu'luğuna çok inandığım bir abim, daha birkaç gün önce bana dedi ki "Umut ışığı yok Yiğit'ciğim. Ne ülke için ne de Trabzonspor için. Daha önceki dönemlerde en dibi bile gördüğümüzü düşünsek, umut ışığı vardı. O ışık artık yok."

Haklı... Bir şey diyemedim.

Faik Yılmaz
14.02.2018, 10:37
Bizi durduran tek şey uzay boşluğuna doğru bağırma hissiyatı. Camia eridi gitti gözümüzün önünde.

Adı bende kalsın; bilgisine, görgüsüne ve Trabzonsporlu'luğuna çok inandığım bir abim, daha birkaç gün önce bana dedi ki "Umut ışığı yok Yiğit'ciğim. Ne ülke için ne de Trabzonspor için. Daha önceki dönemlerde en dibi bile gördüğümüzü düşünsek, umut ışığı vardı. O ışık artık yok."

Vallahi ne yalan söyliyeyim bende ayın şekilde düşünüyorum....

Özel olarak Trabzon için ,

Genel olarakta ülkem için her geçen gün daha fazla umutsuzluğa kapılıyorum....

O kadar çok şey görüyoruz ve yaşıyoruzki....

Hala nasıl batmadık hayret ediyorum

TekfurÇayır 61
14.02.2018, 11:14

Şimdi bu duruma göre BMN'in şike konusunda yönetim üzerinde herhangi bir etki, yaptırım v.s. gibi bir gücü yok mu? Eğer ki yoksa şike için girdiğim foruma girme sebebim kalmayacak. Havanda su dövüyor olmamak için doğrudan sorayım. :)

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 11:18
Şimdi bu duruma göre BMN'in şike konusunda yönetim üzerinde herhangi bir etki, yaptırım v.s. gibi bir gücü yok mu? Eğer ki yoksa şike için girdiğim foruma girme sebebim kalmayacak. Havanda su dövüyor olmamak için doğrudan sorayım. :)

BMN'nin yaptırım gücü var yönetim üzerinde. Sorun bu gücü kullanmak zorunda kalıyor oluşumuz ve bu sesin camiada karşılık bulmayışı nedeniyle de yönetimin git gide biz dahil bu konuda ses çıkaran kimseleri daha az ciddiye almaya başlaması.

Camianın şike ile ilgili bir derdi yok. Şehrin zaten hiç olmadı. Zamanında neler söyledik, neler önerdik...

TekfurÇayır 61
14.02.2018, 11:20
BMN'nin yaptırım gücü var yönetim üzerinde. Sorun bu gücü kullanmak zorunda kalıyor oluşumuz ve bu sesin camiada karşılık bulmayışı nedeniyle de yönetimin git gide biz dahil bu konuda ses çıkaran kimseleri daha az ciddiye almaya başlaması.

Camianın şike ile ilgili bir derdi yok. Şehrin zaten hiç olmadı. Zamanında neler söyledik, neler önerdik...

Sonuç olarak şu ân yönetim tarafından ciddiye alınmıyoruz, bunu anladım, doğru mudur?

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 11:24
Sonuç olarak şu ân yönetim tarafından ciddiye alınmıyoruz, bunu anladım, doğru mudur?

O kadar da açık yazıyorum aslında...

Anlattığımı mı anlamaya çalışıyorsun yoksa anlamak istediğini mi hocam?

TekfurÇayır 61
14.02.2018, 11:30
O kadar da açık yazıyorum aslında...

Anlattığımı mı anlamaya çalışıyorsun yoksa anlamak istediğini mi hocam?

Yiğit'ciğim zaman ayırıp mücâdeleye bir katkı verme niyetindeyim, biliyorsundur maç yorumu, transfer v.s. değil doğrudan şike için giriyorum foruma, boşa mı kürek çekiyorum, zamanı boşa mı harcıyorum bunu net olarak anlamak istiyorum. Kalın kafama girsin diye evet boşa zaman harcıyorsun ya da hayır boşa zaman harcamıyorsun diye yazarsan sevinirim.

Kulübün kaşesi yönetimin elinde, yönetim üzerinde etkimiz yoksa yazıp çizmek anlamsız.

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 11:34
Yiğit'ciğim zaman ayırıp mücâdeleye bir katkı verme niyetindeyim, biliyorsundur maç yorumu, transfer v.s. değil doğrudan şike için giriyorum foruma, boşa mı kürek çekiyorum, zamanı boşa mı harcıyorum bunu net olarak anlamak istiyorum. Kalın kafama girsin diye evet boşa zaman harcıyorsun ya da hayır boşa zaman harcamıyorsun diye yazarsan sevinirim.

Koyulaştırdığım kısımdaki hiçbir yargının yargıcı ben olamam. Öyle bir ima ya da ithamda da bulunmadım.

Açıkça diyorum ki evet yönetime yaptırım gücümüz var; ama camiada konuyu önemseyen ve mücadele eden insan sayısı günden güne düşüyor. Yönetimin bu mücadeleyi sürdürmedeki tek zorlayıcı gücü de taraftarın konuyu önemseme seviyesi. Taraftar ne kadar varsa, şike mücadelesi de o kadar var. Biz taraftar üretmiyoruz, potansiyeli doğru yere yönlendiriyoruz sadece.

Travelair
14.02.2018, 11:45
Sosyal medya sabun köpüğüdür. Adam mesela atıyor tutuyor, yapıyor, yanına kâr kalıyor... Sosyal medyadan ona bir eleştiri yaz. Senin gibi 100 kişi yazsın eleştirisini. Arada 2-3 kişi de küfür etmiş olsun. Çıkıyor televizyona, bir geriliyor şöyle, sonra diyor sosyal medyadaki ergenler bana hakaret ediyor. Senin eleştirin? Güme gitti. Zaten adam eleştiriyi kamufle etmek üzere pozisyon almış durumda. Hoşuna gitmiyor çünkü eleştiri. Bak ne güzel sıyrıldı işin içinden

Benzer şekilde, forum da gerçek hayata yansımalı. İnsanlar kulübe toplanıp protestosunu yaparsa, ne oluyor derse, stand açıp başkana yumruğunu sıktırırsa o zaman forum yaşar duruma gelir. Fikirlerimizi beyin fırtınası şeklinde belirtmemiz çok önemli, fakat hayata yansıtmasını da bilmeliyiz. Yoksa sen aranda konuş, o bildiğini okur. Ona zararı yok ki? Bin defa konuş, bin defa ayrı yönden bak. Bir patla, patladın diye seni mahkemeye verir, bir de tazminatını yer...

kayseriliyiz
14.02.2018, 11:49

Dedigin gibi Ibrahim insan üzülüyor.

TekfurÇayır 61
14.02.2018, 11:51
Koyulaştırdığım kısımdaki hiçbir yargının yargıcı ben olamam. Öyle bir ima ya da ithamda da bulunmadım.

Açıkça diyorum ki evet yönetime yaptırım gücümüz var; ama camiada konuyu önemseyen ve mücadele eden insan sayısı günden güne düşüyor. Yönetimin bu mücadeleyi sürdürmedeki tek zorlayıcı gücü de taraftarın konuyu önemseme seviyesi. Taraftar ne kadar varsa, şike mücadelesi de o kadar var. Biz taraftar üretmiyoruz, potansiyeli doğru yere yönlendiriyoruz sadece.
BMN Yönetimi harekete geçirmeye yönelik bir kampanya başlatırsa burada olacağım.

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 11:58
BMN Yönetimi harekete geçirmeye yönelik bir kampanya başlatırsa burada olacağım.

Kampanya veya açıklama... Bir şey yapacağımız kesin.

kayseriliyiz
14.02.2018, 12:00
Uefa fifa kapilarinda degilde, külübün önünde eylem yapmak lazimmis aslinda....

kayseriliyiz
14.02.2018, 12:10
BMN'nin bende yeri ayri.
Burada bu isi gönülden yaptigina inandigim güzel insanlar var.
Hiçbirsey eskisi gibi degil buranin gücünü kullanip çekip gidenler simdi medyada söz sahibi.
Ve birkaç kisi bu sike davasini kullanarak gitti burdan bir dahada ses seda yok.
Isimler belli yazmayayim.
Yaptiklarimi yazacak degilim ama sunu söyleyeyim UEFA disiplin komitesi baskaniyla direkt olarak telefonda konusmus birisiyim.
Kendi adima elimden ne geliyorsa yaptim yapmayada hazirim, tipki burada tek derdi Trabzonspor olan yöneticiler ve taraftarlarimiz gibi.
Insallah birgün dolu dolu o güzel günlerimiz geri gelir, ama zor.
Allah yöneticilerimize güç versin yaptiklari is kolay degil zira.

Yiğit Gayretli
14.02.2018, 13:31
Şu başlığı sabote etmenin ve insanları farazi çıkarımlarla itham etmenin manası ne bilmiyorum ama Akın abiyi hayatımda bir kez (rakamla; 1) dahi görmedim. Yolda görsem tanımam. Aramızda da forumdaki forumdaşlık ve takımdaşlıktan öte bir samimiyet gelişmedi bugüne dek.

Bunu burada daha önce de çok açık şekilde yazdım. Hala altında başka anlam ve niyet arayan varsa, o da onun içsel sıkıntılarından kaynaklanıyordur.

Bu konu daha fazla uzamasın ki insanlar için ve BMN için faydalı kalsın bu başlık.

sason
14.02.2018, 13:33
Neyse uzatmanın manası yok.Ben kişisel nedenimi yazdım.Buradan bir şey çıkarır, çıkarmazsınız , orası size kalmış.

Size iyi forumlar dilerim.

OzcanHan61
14.02.2018, 13:33
BMN'ye ne mi oldu? Trabzonspor'un icine düstügü sportif basarisizlik sayesinde sunlar olustu:

1)Yeni taraftar sayisi yok denilecek kadar az (Trabzon disi).
2)Mecvut taraftarlarin bir bölümü futbola küstü.
3)Trabzonspor maclari tutkudan cok hobi gibi oldu, her türlü sonuc etkilemez oldu.

Bu yüzden aktif kullanicilar azaldi ve forum sakinlesti. Benim düsüncem bu yönde.

Travelair
14.02.2018, 13:35
"Böğürüyor" konusunda haklı görünüyorsunuz. Bu türde konuşulmaması lazım. Benim konuda ise size de ceza verilmeyecekti muhtemelen, ben üsteledim ama bunu iltimasa değil, forumu yönetme politikasına bağlamanız lazım. Çünkü ben de aynı olayları yaşadım. Konunun özü dediğiniz şey ise diğer kullanıcılar gibi Şenol hoca hakkında fikrimi belirtmem ve sizin bunun üzerine bana sataşmanız. Ben sataşmadım, hoca hakkındaki fikrimi yazdım, halbuki siz beni hedef alarak kapkara kalbin var, kötü kalplisin diye üzerime geldiniz. Neyse konu dağılmasın

sason
14.02.2018, 13:49
"Böğürüyor" konusunda haklı görünüyorsunuz. Bu türde konuşulmaması lazım. Benim konuda ise size de ceza verilmeyecekti muhtemelen, ben üsteledim ama bunu iltimasa değil, forumu yönetme politikasına bağlamanız lazım. Çünkü ben de aynı olayları yaşadım. Konunun özü dediğiniz şey ise diğer kullanıcılar gibi Şenol hoca hakkında fikrimi belirtmem ve sizin bunun üzerine bana sataşmanız. Ben sataşmadım, hoca hakkındaki fikrimi yazdım, halbuki siz beni hedef alarak kapkara kalbin var, kötü kalplisin diye üzerime geldiniz. Neyse konu dağılmasın

Tartışmaya girmeyeceğim kim kime ne dedi konusunda ama işte sizin ısrarınız benim ceza almamı sağlarken, benim ısrarım yine benim ceza almamı sağlıyor.:)Hoş karşı taraftarada ceza verildi 1 gün sonra bana verilirken.

Bununda nedeni açık.Bunu yaparkende size abi çekiliyor, mesela bana üst perdeden yazılabiliyor forumun admini tarafından.Sonra bu forumda takılacağım yani:)İkili ilişkiler ile yürüyen yerde çok fazla insan durmaz.Bunları silerek, görmezden gelerekte bir yere varılmaz.

Neyse çok önemli değil.Artık zaten Şenol Güneş konusunda kimse kalmadı Şenol Hoca tarafında, hepimizi soğuttular sağolsun.Sevmeyenler rahatça sabah akşam saydırabilir :)

SALDIRAY
14.02.2018, 14:48
Kesinlikle sosyal ağların artmasıdır. İnsanların tartışabileceği bir çok alternatif var. Forumumuz şu haliyle bence iyi bile:)

Kaya
14.02.2018, 22:23
Herkese selam ve sevgiler...

Bu açılan başlık için öncelikle çok teşekkürler... Öylesine teşekkürler ki; bana da foruma mesaj atma ihtiyacı doğurmuştur...

Bir çoğunuz beni hemen hemen tanır ve bilir. Vallahi de şimdi geçmişi düşününce BMN'de bir çocuk olarak hayata başlamışım. Şimdi koca adam olduk da yaşlanıyoruz... :)

Öncelikle kendi açımdan baktığımda şu an yaşantım çok yoğun geçiyor ancak düşününce gençlik ve eğitim dönemin de çok yoğun olmasına rağmen BMN'ye bir hayli vakit ayırmaktaydım. Şu an yoğun olmama rağmen vakit ayırmak istiyorum ancak bazı durumlar beni yavaşlatıyor ve durduruyor.

Bunun bir çok sebebini de bazı arkadaşlarımız sıralamış durumda...

Açıkçası biz de çok uzun zamandır çözüm aramaktayız ve bunu bir çok kişi ile paylaşarak ve onları da işin içine katarak yapmak istiyoruz...

Bu açından da BMN'nin bu halini dert edinenlere çok teşekkür ederim. Ancak sizin endişeleriniz ile sizin istediğiniz bir ortam oluşturabiliriz...

BMN her zaman ayakta kalacak ve varolacak. Bunun garantisini verebilirim. Ancak hem güzel işler gerçekleştirmesi hem de ketifli bir ortam oluşturması için hepimize ihtiyacı var...

99'dan beri yönetici olan biri olarak forumu elimizden geldiğince doğru ve düzgün yönetmeye çalıştık. Kimilerine göre başarılı idik, kimilerine göre başarısız. Ancak bence doğrularımız da vardı, hatalarımızda. Hatalarımızdan ders aldıklarımız da oldu, geç kaldıklarımız da...

Sonuç itibariyle iyi niyetimizi korumaya çalıştık ama bazen de çok fena arada kaldıklarımız da oldu. Bu anlamda karar alma noktasında çok güç durumlara da düştük.

Ben biraz bugün içimi dökmüş olayim ama bu başlık ile birlikte her gün buraya mesaj atmaya özen göstereceğim eskisi gibi... :)

Ey gidi, vallahi kaç gece sabahladım burada sizlerle...

Sevgiler...

-Samet
15.02.2018, 03:16
Merhabalar , forumun organizasyonel kısmına pek katılmasam, çok kişi tarafından yakınen tanınmasam , çok kişi tanımasam da , kayıt olduğum tarih/ ve birkaç yıl öncesi diyelim yani yaklaşık 8-9 senelik bir süredir forumda Genel/Transfer başlığı/Ganita/Multimedya başlıklarını aktif olarak takip eden , üyelerin kendine has tarzlarıyla yazdıklarını severek okuyan ve duruma göre eleştiren ,zaman zaman yazan, vakit buldukça da sürekli olarak foruma giren birisi olarak gözlemlerimi paylaşmak isterim.

Biraz uzun olabilir şimdiden sıktıysam kusura bakmayın ama uzun uzun anlatmak istiyorum , çünkü bu site bilgisayarımı açtığımda düzenli olarak açtığım 4-5 sekmeden birisini oluşturuyor ve bana göre de Trabzonspor adına en büyük oluşumlardan birisi/oluşum.

-Geriden itibaren gelelim , mesela o dansöz swf'sinin eski masaüstü bilgisayarımda durduğunu , indirdiğimi farkettim geçen aylarda , yani düşünün bende nasıl bir etki bırakmış , bilgisayarıma indirip kaydetmişim :) Hani şu yalelli fonunda çalan swf.Anasayfa girişindekinden bahsediyorum ,bence o girişler mesela anasayfa girişleri , gündeme tepki olarak, gündemi takip adına çok güzel bir yerdi , ve şu an farkettim ki ne zamandır orda birşeyler görmüyorum , artık direk olarak forumu açar olmuşum.

-Mesela multimedya başlığı üzerinden gidelim , bu başlık üzerinden bir konuya değinmek istiyorum.Foruma ilk kayıt olduğum dönemler Photoshop ile çok ilgiliydim , sürekli masaüstü çalışmaları , profil çalışmaları yapar burda paylaşırdım.Aslında bu şöyle birşey , hayal ettiğiniz ve oluşturduğunuz birşey var , bunu bazen grafik çalışmasına dönüştürüyorsunuz , bazen yazıya döküp buraya aktarıyorsunuz , ilk zamanlar özellikle oraya gönderdiğim çalışmalar ilgi görürdü , birçok yorum gelirdi.Yanlış anlaşılmasın amaç beğenilmek değil burda , mesela yaptığınız bir çalışmaya gelen yorum / olumlu, olumsuz eleştiri inanın çok farklı hissettiriyor ve size devamını yapmanızı söylüyor , veya bir üyenin ordaki bir avatar çalışmasını kullandığını görmek sizi çok mutlu ediyor.Şimdi burda bir parantez daha açayım , zamanla yaptığınız çalışmalar hiç ilgi görmez hale geliyor diyelim ve siz de kendinize şöyle soruyorsunuz "iyi de kendim atıp kendim yorumlayacaksam zaten buraya eklememin mantığı nedir ? " , şimdi bu multimedya ayağı.

-Bunu alın bir de yorum/analiz ayağına götürün , zaten forum kültürünün mantığında bu vardır , insanlar kendi süzgeçlerinden geçirdiği bilgiyi yorumlar, kendi tarzıyla yazıya döker , eğer bu yazıya döktükleri başkaları tarafından değer görmüyorsa , olumlu eleştiri almıyorsa , veya olumsuz eleştiri alıp tartışmaya dönüşmüyorsa , yine aynı kapıya çıkıyoruz , o zaman buraya yazmasının pek bir mantığı kalmıyor..Eğer amaç sadece kendi düşüncelerinin okunması , "like" alması ise ne oluyor : Twitter :) Bu sefer üye gidip bir twitter hesabı açıyor , kendi kitlesiyle , kendinin düşünceleriyle direk ilgilenen birileriyle bunu paylaşmayı daha mantıklı görüyor ve haliyle buraya yazma ihtiyacı da duymuyor.Buraya girse bile sadece bir okuyup çıkıyor , yazma ihtiyacı duymuyor eskisi gibi belki de.

-Bir diğer nokta ise yaşlanma ve eski-yeni nesil arasındaki kopukluk diyeyim.Burdaki eski-yeni nesili forumun yaşlıları daha doğrusu site kurulurken genç olup şu an orta yaşlarda olan insanları , yeni nesli ise 99-2000'liler falan gibi görebilirsiniz :) Şöyle açıklayayım , şimdi ben buraya kaydolurken 15 yaşında falandım , şu an 24 e geldim ancak kaydolurken ,halen vakit de bulabiliyorum girmeye kısmen ancak site kurulurken 20-25 yaşında olan insanlar şu an belki 30-40 yaşlarında ve meslekleri-hayatları itibariyle aslında en yoğun dönemleri yaşıyorlar ve bu durum da aslında o hep eski özlenen kişilerin yeterince vakit ayıramamasına neden oluyor..Yeni nesle gelecek olursak , ben de çok yaşlı sayılmam tabi ki ama bizim zamanımızda forumlar yine popülerdi en azından lise çağlarımda.Şimdi ise Facebook,Instagram,Twitter, Snapchat,Youtube , Twitch derken aslında forum kültürü denen birşey gerçekten kalmadı.Yani BMN geleceği düşünüyorsa aslında bence şu anda o özlenen insanların yanında 20'li yaşlarına henüz ulaşmış insanlara ulaşması gerekiyor bu anlamda.Organizasyonlar bu anlamda bir şans olabilir , ya da o vakit ayıramayan üyeler en azından çocuklarını mesela BMN ile , forum kültürüyle tanıştırabilir..Yoksa bu bahsettiğim eski-yeni arasında bir kopukluk olacak ve bu belki de gelecek 5 yıllık dönemde forumda aktif yazan üye sayısında daha da azalmaya neden olacak..Zaten şu an aktif yazanların yarısından çoğu yönetim ekibi ve belli başlı üyeler..

-Forumdaki içerik kalitesinin düşmesini açıklayayım biraz da.Mesela bu forum için en önemli zaman dilimlerinden birisi maç öncesi-maç sırası ve daha da önemlisi sonrası .Transfer dönemleri ..Çünkü üyelerin en aktif oldukları dönemler..İnsanlara en rahat ulaşılabilecek dönemler aslında.Transfer dönemlerini zaten geçtim sağolsun bu plansızlıkla görüyoruz ki insanlar artık transfer başlığına bile uğramıyor transfer dönemlerinde dahi..Ancak maç dönemleri halen aktiflik anlamında en önemli dilim.Şimdi bazen saat farkından dolayı maçı izleyemiyorum , maç sonrasında bir bakayım diyorum inanın düzgün yazılmış bir analiz göremiyorum.Sağolsun Doğan abi güzel yazılar yazıyor onunkileri okuyorum..Multimedyaya bakıyorum sadece Kadir götürüyor,Kitaplar başlığını ve basketbolu Oğuz abi ile Faik abi , Fotoğrafları Mehmet abi götürüyor ,Ganita'da film yorumları bile yok eskisi gibi sürpriz sonlu film önerileri ister olmuş millet sadece :), sanki her başlık birine zimmetlenmiş gibi :) , diğer başlıklarda da entry giren insan sayısı inanın çok az , genelde tek satırlık cevap yazıyorlar ama onu bile 4-5 mesajda yazan üyeler var.En çok şikayet edilen konulardan birisi de küfür mesela ama bu konuda da forum yönetimine çok kızamıyorum çünkü insan sinirlendiği küfrü gelip de niye burda yazar anlayamıyorum anlamakta güçlük çekiyorum.

Şimdi gelelim çözüm / çözüm olabilecek önerilere ,

-Küfür olayı gerçekten çok irite edici , ben kendi taraftarlarımızla maç izlemiyorum bayağı bir süredir inanın , yahu düşünün ki ekran değişiyor , futbolcuya küfrediyor , değişiyor hakeme küfrediyor , değişiyor teknik direktöre küfrediyor..E herkes mi suçlu be kardeşim..Onun için insan sinirlenir içinden okkalı bir küfür eder belki ama buraya yazması kabul edilemez , madem kendimize saygımız yok en azından eskiden yazan kadın üyelerimiz de vardı şimdi hiç görmüyorum belki sadece girip çıkıyorlardır , onlara saygımız olsun..Yani üyelerin kalıcı uzaklaştırılmasına çok karşı bir insanım , her üyenin farklılık oluşturduğunu düşünüyorum ama küfür konusunda cezalar çok caydırıcı olmalı..

-Genç insanlara ulaşmak konusu..Şöyle birşey eklemek isterim , Ekşisözlük'ü çoğunuz bilirsiniz , BMN ile kurulum yılları hemen hemen aynıdır.Ama mesela 2003-2004 yıllarındaki entryleri şöyle bir araştırın , göreceksiniz ki " nerde o eski yazarlar , sözlük çok bozdu." gibi söylemleri.Demem o ki eskiye özlem hep olacak.Eski insanlar gelse elbette çok güzel ancak Çağatay'ın da dediği gibi bu bir alışkanlık meselesi , yani sırf "forum eski haline gelsin , hadi gireyim de vakit ayırayım" gibi bir mantlıkla eski üyelerin döndürülmesi zaten güç olur.Uzun vadede de fayda sağlamaz.Bu nedenle ben BMN'nin geleceğe dair yatırım yapması düşüncesindeyim.Mesela burda çocuğu da kendisi de Trabzonspor sevdalısı birçok üyemiz vardır , onlar kendileri vakit ayıramıyorsa bile en azından çocuklarını bu platformla tanıştırmalı , organizasyonlar yine dediğim gibi bu açıdan bir fırsat olabilir.Genç kesim Youtube ile çok ilgili mesela Youtube'da çok zayıf bir BMN var ortada..Kaldı ki ister Youtube, ister Facebook&Twitter ne olursa olsun mutlaka foruma bir yönlendirme olmalı insanları.Bu forum aslında BMN'nin can damarıdır.Burası olmadan mesela bir organizasyon yürütebileceğinizi düşünüyor musunuz ? Ben düşünmüyorum..Yani sosyal medya aktif kullanılmalı ama buraya bir yönlendirme olmalı insanları..Bunun için kilit platformlar Twitter ve Youtube bence , hedef zaman aralığında da maç dönemi yoğunlukları gözetilmeli..

-Mobillik konusu.Size sadece şunu diyeyim bunla ilgili , Tapatalk çok itici bana kalırsa , onu saymazsak mobil uyumlu olmadığı için sadece bilgisayarımdan giriyorum ve bence benim gibi düşünen insanlar vardır da..Bu konuda ilk adım forumun mobil uyumlu hale getirilmesi , ikinci adım da mobil uygulama geliştirilmesi olmalı bana kalırsa..Dışarda bir boşluk bulduğumda da girip burayı takip edebileyim..

-Yenilikler var, devam etmeli de ; mesela radyo yayınları , çok beğenerek dinliyorum , bunlar mesela Yotube'da canlı yayına dönüştürülebilir , buralardan mesela yayın sırasında sorulan bir soruya forumda doğru yanıtı verenler arasından çekilişle örneğin ayda 1 maç bileti gibi farklı , insanları , genç kesimi buraya çekebilecek şeyler yapılmalı..Bence çoğu insan bu forum ortamını bilmiyor yani genç insanlardan , bilse , tanısa sevecektir..Yani insanlara burayı tanıtacak , buraya çekecek bu tarz uygulamalar yapılabilir.Sadece bu tip şeylere kafa yoran bir geliştirme ekibi bile olabilir mesela BMN organizasyonel yapısı içinde, bu ekip sadece insanları bu sosyal medya bombardımanı içerisinden çekip BMN'ye nasıl yönlendirebiliriz , yenilikleri , Trabzonspor gündemini BMN üzerinden daha fazla nasıl aktarabiliriz konusunda kafa yormalı aynı zamanda.Bir örnek daha ekleyeyim , mesela Trabzonspor'un Logo Yarışması dönemi güzel çalışmalar olmuştu hatırlarsam ve gerçekten burdaki başlık da konu da ilgi görmüştü .. Yukarda dediğim çekilişe vs. ek olarak bu tarz faaliyetler eklenebilir insanları forum kültürüne kazandıracak , mesela yarışma sonucu forma hediye etmek gibi ne bileyim.

-140journos diye bir bağımsız gazetecilik organizasyonu var mesela.Çok kaliteli bir websiteleri , bunun yanında Facebook , Twitter , Instagram sayfaları var.Bunun yanında Whatsapp haber abonelikleri var ki çok güzel.Her gün ülke gündemine dair 5-6 maddelik kısa bir özet gönderiyorlar , ancak daha kilit nokta , burda yaptıkları farklı bir derleme , farklı bir çalışma , organizasyon varsa haberden önce onu veriyorlar ki insanlar gidip siteye , kanala bir girsin de baksın diye..Whatsapp tartışma grupları var mesela..BMN adına da böyle bir abonelik tipi birşey yapılsa ülke spor gündemi veya Trabzonspor'a ait kısa bir bülten mesela , veya 2 günde bir 3 günde bir de gönderilen bir bülten olabilir , ancak whatsapp tartışma grubu yerine insanlar forumdaki tartışma başlığına yönlendirilse, maçtan önce cezalılara , maçtan sonra kısa istatistikler , transfer dönemi transfer haberlerini içerebilecek bir kısa bülten çalışması..Hem organizasyonların duyrulması için de , insanların foruma yönlendirilmesi için de güzel bir uygulama olur , insanların belki yüzde 90'ı yani Türkiye'de yaşayanların mutlaka Whatsapp kullanıyor.

-Dik duruş arkadaşlar dik duruş..Biz de biliyoruz maalesef hiçbirşey eskisi olmayacak , bu ülke , bu insanlar bu körleşen , tartışmaya , eyleme değil de düşünmeye , fikirlere bile tahammül edemeyen , düşünmeyen , düşünse bile artık tükenmişlik duygusuyla bunları ifade etmekten vazgeçen insanlar olduk..İşte bu noktada Trabzonspor , BMN çok önemli sporsal anlamda..Trabzonspor dik duruştur benim gözümde , Anadolu'dan İstanbul saltanatına vurulan demir yumruktur.Tabi bu kulüp yönetimine göre lanet olsun ki değişiklik gösterir .. "Siyaset"i iliklerine kadar hisseder gerekirse Trabzonspor kulübü.Ama soru : BMN'ye ne oldu ? Mesela neden ben anasayfa girişinde söyledikleriyle geldiğinden beri yaptıkları arasında bu kadar tutarsızlık olan Muharrem Usta yönetimine karşı bir eleştiri göremiyorum ..? BMN açısından bu anlamda , duruş anlamında değişen ne oldu .. Bence bunu geri kazanmak gerek bir anlamda da..İnsanlar şunu demesin yani "Vay be , BMN bile tepki göstermiyorsa ben tek başıma sesimi çıkarsam ne olacak ki ?" ..

-Bir de ben üyelerin yaptıkları hatalardan dolayı kalıcı uzaklaştırılmasına çok karşıyım..Bazen eski mesajları okurken böyle üyeler görünce bana üzüntü veriyor gerçekten..Eğer gerçekten forum adına çok hayati , forumun gidişatının tamamıyla sekteye uğratacak faaliyetler içerisinde girmiyorsa bu üyeler kalıcı uzaklaştırılma yapılmamalı..Ve "evet istemiyorsan bizle paylaşmak, bizimle kalmak zorunda değilsin , sana bir yere kadar tahammül edebiliriz " gibi söylemlerden de uzak durulmalı..Belki de kaybettiren noktalardan birisi bu olabilir , ve maalesef ara ara BMN Forum başlığında yani özellikle bu cezalara itiraz konularında bu tavırla karşılaştığımı söyleyebilirim.Şahsım adına en troll , en ilginç bulduğum üyelerden bile hiç engellediğim olmadı bu zamana kadar..Hep zenginlik olarak gördüm bu insanları da.Zaten çok rahatsızlık duyan insanlar için de engelleme seçeneği mevcut hali hazırda.Ayrıca , sayın yöneticiler lütfen üyelerle ikili tartışmalara girmeyin .. İlla ki girecekseniz de en azından özel mesaj yoluyla yapmaya çalışın diye de bir önerim var bu konularda..

-Son olarak da , şimdi baktım son 24 saatte mesela 308 üye giriş yapmış ancak bu üyelerden kaç tanesi yazmış mesela ? veya burda eskiden 20-30 yaş aralığında , forumu çok eğlenceli hale getiren , aktif yazan bir kesim vardı bu insanlar neden yazmıyor artık ?İnanın ben mesela forum anasayfasından başlıkları süzerken farklı bir üyenin mesaj attığını görünce heyecanla okuyorum .. Neden insanlar bu platformdan ayrılıp da başka bir oluşum içerisinde girmeye ihtiyaç duydular ? Tek tek irdelenmesi gereken konular aslında bunlar işte..Ancak burda çalışan insanlar , daha doğrusu görev yapan insanlar da normal hayatlarının yanısıra bu işlerle ilgileniyor , dolayısıyla bu analizi yapmak pratikte ne kadar mümkün olabilir bilemiyorum..

->Ama bildiğim şu ki çözüm olması için bir sorun olması lazım , sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için de bunun arkaplanında yatan sebepler de incelenmeli..Bu açıdan ben diğer arkadaşların yanısıra Trabzonspor ve futbola olan ilginin azalmasının , şike sürecinin etkilerinin yanında daha farklı bir perspektiften gözlemlerimi sunmaya çalıştım ki sorunlar net anlaşılabilsin diye..

Biraz uzun oldu kusura bakmayın tekrardan, aklıma gelen birşey olursa editlerim , saygılarımla.

Cengiz Çubukcu
15.02.2018, 07:28
müthiş yazmışsın Samet, eline sağlık...

zekeriyya
15.02.2018, 08:30
-Samet yorumların için sağol ; uzun gibi olsa da bir solukta okudum

bizler ve BMN yi dert eden sizler ile uzun süredir arka planda BMN ye ne oldu der ve forum hakkında çözüm arar dururuz.
aslında genel hatları ile yorumlandı ve çözüm içinde iyi öneriler var.

kendi adıma şunu söyleyebilirim , söylediklerin tamda nokta atışı
yaşlarımız ilerledi iş hayatında yoğunluğumuz/sorumluluklarımız ve ailelerimiz de çoluk/çocuk arttı.
sporda adaletsizlik , sosyal mecraların kişiselleşmesi ve gençlerin her bir şeye kolay erişme isteği ile birlikte
forum ve organizason canlılığını kaybetti.
işin özü insan , malzeme insan . yani çok değişken.
forumda ve sosyal mecralarda görmüşsündür
bir kahvaltı ve panel organizasyonumuz var.
İstanbulda binlerce üye , binlerce genç öğrencimiz var
bir pazar efsanemiz ile muhabbet yapalım vede sanal olan üye isimleri ile tanışalım hasbihal edelim diyebilen kaç yeni arkadaşımız var.
soruyorum sizlere , bu ailede birlikten doğuyor . bu isteksizlik ile kim hangi organizasyon için çaba gösterir.
biraz serzeniş gibi olacak lakin durum bu.
ha pes mi edeceğiz asla , iyi işler yapmaya çalışacağız hep beraber

Yiğit Gayretli
15.02.2018, 08:33
Samet çok teşekkürler yorumun için. Eleştirinin yanında çözüm önerisinde bulunman tam da BMN tavrı olmuş...

Burak DERELİ
15.02.2018, 08:34
-Samet Eline sağlık güzel anlatmışsın. Çözüm önerilerinden bazıları bende bir kaç fikir oluşturdu. İnşallah müsait bir zamanda derleyebilirsem kafamdakileri hayata geçiririz. :)

-Samet
15.02.2018, 09:00
Değerli geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.

zekeriyya, Zekeriya abi bu konuda çok haklısın.Bu noktada da üyelerin özeleştiri yapması gerekiyor , topu sadece yönetim kuruluna atmakla olmuyor , mesela şahsım adına ben bu konuda çok eksiğim diyebilirim , mevcut konumum zaten çok farklı ancak elime geçen fırsatları bu anlamda iyi değerlendiremediğimi söyleyebilirim , ama geçmişte de daha farklı durumlarım vardı şahsım adına.

Genel olarak düşünüldüğünde ise özellikle İstanbul zaten bu anlamda çok önemli ancak insanlar acaba kendini buraya ait mi hissetmiyor , yoksa organizasyonlar yeterince duyrulamıyor mu ? Bence kendini ait hissetmemesi gibi..Çünkü yanlış hatırlamıyorsan 30 binin üzerinde üyesi var bu forumun ancak organizasyonlara ilgi çok az.

Yani bu da önceki yazımda ifade ettiğim gibi siz de daha fazla katılımı görseniz , insanları sığdıracak yer bulamasanız belki yeni organizasyonlar oluşturmak için daha şevkle çalışacaksınız..Şu anda buna nasıl bir çözüm getirilebilir bir fikrim yok maalesef ancak gelirse editler eklerim..

Ama dediğiniz gibi , insan bu işin özü ve bu forum eski aktifliğine de gelebilecekse yine insanla olacak bu..

Travelair
15.02.2018, 10:18
Madem Twitter tercih ediliyor, o halde Twitter'da bulunan gazetelerin yöntemleri kullanılmalı. Twitter sayfasından foruma yönlendirecek başlıklar atılıp ordan buraya çekilmeli mesela

Yiğit Gayretli
15.02.2018, 10:24
Madem Twitter tercih ediliyor, o halde Twitter'da bulunan gazetelerin yöntemleri kullanılmalı. Twitter sayfasından foruma yönlendirecek başlıklar atılıp ordan buraya çekilmeli mesela
Abi o dediğin bir çeşit clickbait. Bir süre sonra yalancı çoban muamelesi başlıyor...

Travelair
15.02.2018, 10:26
Abi o dediğin bir çeşit clickbait. Bir süre sonra yalancı çoban muamelesi başlıyor...
İçerik dolu olursa clickbait olmazki?

Yiğit Gayretli
15.02.2018, 10:30
İçerik dolu olursa clickbait olmazki?

Yönlendirmek için ilgi çekici şeyler yazma yöntemini tercih ediyorlar genelde. İçerik de beklentiyi karşılamıyor doğal olarak.

Travelair
15.02.2018, 10:35
Mesela mesleği aşçılık olan bir renkdaşımız öyle bir yemek fotosu koyar ki onun tarifini almak isteyenler ilgili forum başlığına tıklar. Günün yemeği başlığı mesela. Bu mantıkla çok yönden insanları foruma toplayabiliriz. Herkes de mesleği, bilgisi ölçüsünde ilginç paylaşımlarıyla, hobi başlıklarıyla, arabası, maket uçağı, robotu, futbolun tekniği, ekonomisi, geleceği, kitapları, küçük taraftarları vs. başlıklara çekilebilir

Yiğit Gayretli
15.02.2018, 10:40
Mesela mesleği aşçılık olan bir renkdaşımız öyle bir yemek fotosu koyar ki onun tarifini almak isteyenler ilgili forum başlığına tıklar. Günün yemeği başlığı mesela. Bu mantıkla çok yönden insanları foruma toplayabiliriz. Herkes de mesleği, bilgisi ölçüsünde ilginç paylaşımlarıyla, hobi başlıklarıyla, arabası, maket uçağı, robotu, futbolun tekniği, ekonomisi, geleceği, kitapları, küçük taraftarları vs. başlıklara çekilebilir
Bireysel paylaşımlar önemli... İnsanların paylaşması lazım.

Travelair
15.02.2018, 10:45
Bunun organizasyonu, reklamı, pazarlaması iyi olursa paylaşmak isteyenler de çıkacaktır, yeter ki karamsar olmayalım

alper*
15.02.2018, 10:53
Twitter'ın olayı nedir? Tek tık ile girip tek tık ile mesaj bırakmak.

Bir iki tık ile girip bir iki tık ile mesaj bırakılabilecek bir site/forum mobil uygulaması ne güzel olurdu.

Maddi ve teknik boyutunu bilemiyorum tabi. Ama hepsi elbirliği ile halledilir.

Yiğit Gayretli
15.02.2018, 11:13
Twitter'ın olayı nedir? Tek tık ile girip tek tık ile mesaj bırakmak.

Bir iki tık ile girip bir iki tık ile mesaj bırakılabilecek bir site/forum mobil uygulaması ne güzel olurdu.

Maddi ve teknik boyutunu bilemiyorum tabi. Ama hepsi elbirliği ile halledilir.
Bunun üzerinde çalışıyoruz.

Burak DERELİ
15.02.2018, 11:47
Twitter'ın olayı nedir? Tek tık ile girip tek tık ile mesaj bırakmak. Bir iki tık ile girip bir iki tık ile mesaj bırakılabilecek bir site/forum mobil uygulaması ne güzel olurdu. Maddi ve teknik boyutunu bilemiyorum tabi. Ama hepsi elbirliği ile halledilir.
1-2 tık demesi güzel ama forum yapısından dolayı o 1-2 tık olmuyor malesef :)
Uygulamada olsa kurgu Genel->Başlık->Mesaj Yaz->Gönder şeklinde şuanki gibi olacaktır.
Sadece geçişler daha kolay ve güzel yapılabilir mobil için.Onun için de çalışıyoruz :)

Fethi kaleli
15.02.2018, 12:40
Bide tamam bi uygulama yapılmalı yiğit abiyle bunu yüz yüzede konuşmuştuk ama reklamda çok önemli diye düşünüyorum şahsen ben bmn ye ilk üyeliğim reklamları görüp keşfetmemle oldu bence yeni nesil yani yaşıtlarımın çoğu bmn yi göremiyor yada ne olduğundan haberi olmuyor buyuzden reklamında çok önemli olduğunu düşünüyorum...

celaledtin
15.02.2018, 20:37
Trabzonspora ne oluyorsa bmn yede o oluyor.

celaledtin
15.02.2018, 20:39
müthiş yazmışsın Samet, eline sağlık...

hepsini okuduysan sanada helal olsun. mesaj değil tez yazmış.

Cengiz Çubukcu
15.02.2018, 20:55
hepsini okuduysan sanada helal olsun. mesaj değil tez yazmış.

O kadar uğraşmış etmiş okumamak saygısızlık olurdu :)

Doğan Şahin
15.02.2018, 23:32
-Samet eline zihnine sağlık. Ancak fırsat bulabildim okumaya :)

Yazılarıma olan ilgin için de ayrıca teşekkür ederim.

Çözüm önerilerine gelirsek hepsi birbirinden değerli ve önemli tespitler.
Forumdaki her üyenin bir renk olduğunu ve 16 Milyon renkten 256 renge düşülmemesi gerektiğini hep seslendirmişimdir.

Bazen ürettiğim beste, görsel, yazı vb. yaratıcı çalışmalar ve içerikler konusunda ise ben de çok git geller yaşıyorum. İnsanların ilgisizliklerinden mi, kolaycılıklarından mı bilemiyorum ama emek harcanan şeylerin ya değerini bilmiyorlar ya da çok çabuk tüketiyorlar, tüketirlerken de takdir etmeyi bilmiyorlar ya da çekiniyorlar. Aynı tüketim her alanda kendini gösterdiği gibi kulüp için de geçerli değil mi zaten. Biri gitsin, biri gelsin vb.

Elbetteki bu başlıklardaki analizleri yönetim bazında da değerlendireceğiz. Çözüm önerilerimizi dillendireceğimizde dayanak olarak da gösterebileceğimiz çözümler içermesi de ayrı bir güzellik oldu bizler için :)

celaledtin
16.02.2018, 11:01
twitter dan nefret ediyorum.

Cafer KILIÇSOY
16.02.2018, 11:07
Güzel bir konu 🙂

BMN'ye kaydolduğumda 26 yaşındaydım. Şimdi 39'a merdiven dayadık. En büyük değişim bu😁.

ALDENİRO
16.02.2018, 11:14
mesajların yanında beğen ikonu olursa ilgi artar diye düşünüyorum

Oğuz ZEYTİN
16.02.2018, 11:42

Merhaba,

Zamanı geri saralım, 2015 kongresine gidelim. BMN Yönetim Kurulu olarak kongre öncesi üyelerimizin eğilimini yokladık. İstanbul ve Trabzon'da geniş katılımlı toplantılar düzenledik. Kişilerden ziyade ilkeler üzerinden Trabzonspor'un kısa ve uzun vadeli geleceğini tartıştık. Bedava bilet peşinde değil Ts Clubların kurumsal işleyişi üzerine paneller organize ettik. Altyapıyı uzmanlarıyla konuştuk. Şike Davası'nı en yakından takip ettik. Amatör branşların kapatılmaması için direndik. Kombineler için seferber olduk. Yeni nesil Trabzonspor'dan kopuyor denirken çocuk şenlikleriyle Trabzonspor kimliğini ayakta tutmaya çabaladık. Mazimize yakışmayan skorları en uygun üslupla protesto ettik (Camiada kimseden ses çıkmazken yazdığımız bildiri için bunun benzeri bir başlık açılmış ve üyelerimizin çoğu "Protesto için çok erken" demişti).

Yani eskiden olsa kıyamet kopardı demiştiniz ya... Yok, kopmazdı. Zaten derdimiz kıyamet koparmak değil! Başkaları gibi bedava biletler kopardığımız başkana yönelik "Ulan" diye hitap edecek bir seviyesizliğin parçası olup sahte alkış toplamak da değil.

Bunun dışında somut olarak temmuz ayından itibaren başlıkta paylaşılan çoğu öneri (Hepsi için kendi adıma teşekkür ederim) zaten iş planımızda yer almakta. Adım adım uygulamaya geçirilmekte.

Alper Calik
16.02.2018, 18:12
Üç beş yazı da ben karalayayım kendi adıma. Şayet rahatsızlık vermeyeceksem.
Şimdi bu Trabzonspor Kulubünü kim yönetiyor???
Taraftar olmadığı kesin! O halde kim? Başkan mı? Başkanı kim seçiyor? Neye göre ve kime göre seçiyor? Ya da ülke futbolunu kim yönetiyor? Profesyonel disiplin kurulunu? Caner Erkin'e videodan 6 maç ceza verenler, Emre Belözoğlu'nun videoda açıkça geçen küfürüne neden ceza verme gereği duymuyor?

Çok fazla uzatmaya gerek yok. Futbol ayakla oynanan ama pek çok ayak oyununun döndüğü bir spor haline nasıl geldi? Fikstürünün bile çok önceden belirlenerek çekildiği bir ligi neden izleyeyim?
Neden yorumlayayım? Bunun için neden foruma gireyim?

Kaldı ki, futbolu halktan kaçıran, futbola iddia vs gibi türev bahisleri sokanlar, yeni gelen neslin futboldan, spordan uzak yetişmesine neden olurken, ben niye decoder alıp da onların ekmeğine yağ süreyim? Sırf onlar bahislerden para vursunlar diye, neden işin finansal hamallığını çekeyim? Benim bu düşündüğümü, yeni nesil biliyor merak etmeyin! Şimdi tribüne gidip maç izleyen kesim, maddi imkanları yerinde orta yaş veya orta yaşa yakın bir kesimdir. Çok yakın bir gelecekte, 3 büyükler hariç, doğru dürüst maça giden, takip eden, forma alan vs kalmayacak!

İşte forumun bu hali, aslında futbolun içine sürüklendiği bu çukurun bir yansımasıdır.
....

+1

Forumu yıllardır dışarıdan izleyen biri olarak yazıyorum. Forumun bu halde olmasının nedenini Şike süreci ve siyasi uzantılarına bağlıyorum.

Bizi biz yapan dik duruşumuz değilmi? Doğru olanı direk olarak söyliyebilmemiz, yalanla işimizin olmaması değilmi? Yalandan yalancıdan uzak durmak yerine önüne geçip dim dik durmak değilmi? Ama şike sürecinde bu olamadı.

Tututuğumuz takım ile inandığımız siyasi irade karşı karşıya geldi ve biz bunu görmezden gelmeyi seçtik. Önüne geçip dim dik durmadık. Halbuki biz buna alışmıştık: Önüne geçip dim dik durmaya.

Şike sürecinde işin içinde kimlerin olduğunu herkes biliyor. Ama bir kısmımız (belkide forumun yarısından fazlası) bu doğruyu direk söyliyemedi. Önüne geçip dim dik duramadı. ....

Geliyoruz foruma içimizdekileri, düşüncelerimizi yazıyoruz. Sonra yazdıklarımızın yarısını siliyoruz. Neden?? Çünkü günlük hayatımızda doğruluğuna inandığımız irade şike sürecide baş aktör ve onun için kötü yazmak istemiyoruz. Azize yada TFF ye laf edelim istediğimiz kadar. Siyasi irade için yazıp sildiklerimiz varya hah işte onları silmediğimiz zaman vicdanımız rahatlıyacak ve işte ozaman yine dim dik duracağız. İşte ozaman alnımız açık foruma girip, "bi bakıyım ne var ne yok" diyebileceğiz.

Doğruyu dim dik söylemek bizi ocu bucu yapmaz. Trabzonsporlu yapar. Forumunda yine şenlik olması için bu gerekli diye düşünüyorum.

+1
Ülke ikiye bölündü.
1. Grup: Bütün söylem ve hareketlerini yaparken inandığı siyasilere toz kondurmamak için çabalıyor. Yani BIOS da bu var. Hava kaç C diye sorsan, cevabı vermeden önce siyasi partisini kötüleyen cevap olur mu diye düşünüyor, sonra da 20 C diyor mesela.
2. Grup: Birinci grup karşısında olan bitenleri şaşkınlıkla izleyip gördüklerine inanamıyor, başıboş dolaşıyor.

Ülkenin bu durumu, futbolda, Trabzonspor da ve BMN'de de aynısı.

Yani BMN deki üyelerin en az yarısı "En üst kimliğimiz Trabzonspor dur, ona haksızlık yapılıyorsa itiraz ederim" diyemiyor.

Esas sorun bu.

.....

Dış Dinamikler;

İç Dinamikler;

Eski üyelerin yazmaması büyük eksiklik. Yazmama sebepleri de önceki iki mesajda var (her iki grup için de)

10 Yılı aşkın bir süredir forumun müdavimi olarak bir kaç kelam etme hakkım vardır sanırım......

1-Şike süreci ve takımın genel başarısızlığı en önemli neden bu......

..
3-Bazı insanların hasmane tutumları. Düşünün siz bir kaç gün emek veriyorsunuz bir dosya hazırlıyorsunuz. Densizin birisi gelip sizi tanımadan hakarete varan açıklamalarda bulunuyor. Dolayısı ile şevkiniz kırılıyor yazmak istemiyorsunuz. Ya da siz klüple ilgili bir kişi hakkında yorum yapıyorsunuz adam direkt size kişiliğinize yorum yapıyor. Kahvehanede bile çekilmeyecek uslupla yazıyor. Twitterda kolay mesela direkt engelliyorsunuz yazsın dursun..... Bizim engel sistemimizde var ama yetersiz.

4- Küsütürülüp giden , fazla yazmayan dostlar var.... Hepsini demiyorum bazıları haketti fazlasıyla ama bazı değerli dostlara hakettikleri gibi davranılmadı maalesef....

5-Bunu yazarken hicap duyuyorum ama bayan arkadaşlar ile nasıl konuşacağını bilmeyen insanlar var. Bayan arkadaşlar yazı yazıyor abuk sabuk cevaplar veriliyor. Çok değerli bayan arkadaşlar ya hiç yazmıyorlar ya da çok az yazıyorlar....

6-Forumdaki insanlar biraz sanal kalıyor. Eskiden daha çok organizasyonlar yapılıyor insanlar birbirlerini yüzyüze de görebiliyorlardı. Şimdi insanlar dünya meşgalesine düştüler , iş güç fazlalaştı , sorunlar yüzünden eskisi gibi toplanılamıyor.

7-Site ile ilgili Dost tavsiyelerinin de pek dikkate alınmadığını düşünüyorum.....

saygılar

Kadınlar aramızda hiç yok neredeyse. Nasıl iş anlamıyorum? Tamam futbol olduğu için bizim kadar ilgi göstermeyebilirler ama bu kadar az olması bizim suçumuz. Benim eşim BJK lı, her etkinliğe birlikte geldim, ilk gittiği maç TS, çocuğumuz olduktan sonra hepbirlikte karılıyoruz.

Kadınlar bu etkinliklerde daha çok olmalı.

Alper Calik
16.02.2018, 18:43
Sizlerin de dediği gibi Whatsupp benzeri gruplar da üyeleri bu ortamdan biraz uzaklaştırdı.

Önerilerim:

- Küfür kesinlikle olmamalı ve müsaade edilmemeli
- Üyeler özgürce istediğini yazabilmeli. Bu şu ortamda mümkün değil çünkü ülkede fikrini beyan etmenin bile yaptırımı cezası olabiliyor. Buna BMN olarak bir şey yapamazsınız. Yani özellikle muhalif olanlar tüm fikirlerini istese de söyleyemez.
- Olur da birisi forum yönetimine, siyasiye, vb. kim olursa olsun HAKARET İÇERMEDEN muhalif fikirlerini söylerse izin vermeli müsaade göstermelidir. Üye sağcı solcu dinda dinsiz, etnik durumu, cinsiyeti vb. ne olursa olsun ayrıma uğramamalı. Şu anda çoğunluk tek yönde, çeşitlilik az. Karşılıklı fikir az.
- Birbirimizin yüzüne her koşulda bakabilmeliyiz, aynı ortamda olabilmeliyiz, tamamen zıt düşünsek bile, Üyelerin BIOS u Trabzonspor taraftarı altında birleşmek olmalı.
- Mümkün olabilse stadyumda bir yeri olmalı BMN nin. Ara sıra biraraya gelmek, en azından Trabzon dakileri biraraya getirmek için.
- Trabzon ile daha organik bağı olup, Trabzon da daha etkili olmalı. Trabzon da sanırım Vira çok daha etkin (yanılıyorsam düzeltin) ve şehir bizi yeterince tanımıyor.
- Eski üyeler, kurucular vb. niye yazmıyor bir bilgim yok, burada konuşuluyor, belli ki az çok herkes konuya vakıf, ben bilmiyorum. Dışarıdan bakan olarak BMN den çıkan eski kurucular, sonradan meşhur tanınır olanlar vb. her kim olursa olsun biraraya gelemiyorsak yine sorun bizde. Eski ve yaşlı demek aynı zamanda "tecrübe" demek. 0 temas yerine en azından bir iletişim görüşme, yazı eskilerden, kuruculardan olmalı. Çok kıymetli insanlar var.

Aklıma gelenler böyle.

Saygılarımla.

Alper Calik
16.02.2018, 18:51
2011 sezonunda maç analizleri yazan sanırım Manisa dan bir arkadaş vardı. Kimdi O?

Ne kadar heyecanlanırdım onun yazılarını okumak için. Ne sezondu, ne yazılardı ve ne şampiyon olduk be diyorum :,) İyi ki vardı TrabzonSpor ...

Alper Calik
16.02.2018, 18:52
mesajların yanında beğen ikonu olursa ilgi artar diye düşünüyorum

Evet katılıyorum.

Doğan Şahin
16.02.2018, 19:51
Kadınlar aramızda hiç yok neredeyse. Nasıl iş anlamıyorum? Tamam futbol olduğu için bizim kadar ilgi göstermeyebilirler ama bu kadar az olması bizim suçumuz. Benim eşim BJK lı, her etkinliğe birlikte geldim, ilk gittiği maç TS, çocuğumuz olduktan sonra hepbirlikte karılıyoruz.

Kadınlar bu etkinliklerde daha çok olmalı.

Hocam benim eşim de evlenmeden önce BJK’lıydı ancak evlendikten sonra kütük Trabzon ve takım Trabzonspor olarak değişti doğal olarak :)
Hatta kongre üyesidir neredeyse 15 senedir ve tüm organizasyonlara gelir.
En kısa sürede tanıştıralım eşlerimizi;
BMN Kadın Kolları kurarsa şaşırmam, çok faaldir bu konularda.

A.Ali Karanis
17.02.2018, 02:19
BordoMavi.Net'in bu duruma gelmesinin tek bir sebebi yok.Bir çok olgunun birleşmesinin sonucu günümüzdeki problemi yaşıyoruz.Ülkemizin mevcut diken üstü durumu,şike süreci,siyasilerin tutumu,2011'den sonra yönetime gelen bütün Trabzonspor yönetim kurullarının vurdumduymaz ve her zaman yanlış bakış açısında olması ve yapılmaması gerekeni yapması insanlarda bıkkınlık ve ilgisizlik yarattı.Bu da taraftarın kulübü eskisi kadar önemsememesine yol açtı,ve her şeyden öte insanların umudu azaldı.Umut olmayan yerde heyecan olmaz arkadaşlar.

Her şeyden önce biraz daha geriden başlamak lazım,Trabzonspor nedir? sorusunun cevabı kabaca 'Trabzonspor güçlüye karşı ötekinin sesi olmak,güçlüyü mağlup edebilmenin mümkün olduğunu,güçlüye döve döve göstermek'ti benim için,ve tarihimizde bunu yaşadık.Ama Trabzonspor ne zaman 'döve döve mağlup ettiği güçlüler' gibi davranmaya çalıştı,işte bugünümüzün temelleri o zaman atıldı.Ne ekonomik ne de sosyolojik olarak öyle davranamayız hiç bir zaman.

Gelelim günümüze ve BordoMavi.Net kültürüne,forumu oluşturan kişiler aslında buralara bu mesajları yazan insanlar.Burayı değerli kılan kişiler burada olmaktan zevk alan,Trabzonspor'u düşünen ve 'nasıl daha iyi olabiliriz?'e kafa yoran ve düşüncelerini burada satırlara döken insanlar oldu,kendini artık buradan büyük görenler de kendi yollarını çizdi.Ben 2008'den beri üyeyim,bu 9.5 yılın 4 yılında yönetici olarak bir şeyler katmaya çalıştım elimden geldiğince gerek organizasyonlarda gerek forum başlıklarında.Her şeyden önce o zamanlardan bu zamanlara insanların interneti kullanma alışkanlıkları değişti.Twitter'ın,Instagram'in etkin olmaya başladığı 2011 yılından önce interneti kullananların çoğu bir çok foruma üyeydiler. İnternetin kullanım amacı popülerlik kazanmak,bilinirlik kazanmak gibi şeylerden ziyade bilgi alışverişi yapmak,yeni insanlarla tanışmak,organizasyonlar düzenlemek ve sosyal çevrelerini genişletmekti.

BordoMaviNet'te yöneticilik yaptığım dönemlerde farkettiğim bir gerçek var,organizasyonlara katılıp birbirleriyle yüz yüze tanışmış insanlar forumda birbirlerine çok daha saygılı davranıyorlar.Her ne kadar zıt kutupta olsalar dahi bir tanışıklık olmasından dolayı fikirlerini daha temelli ve saygı çerçevesi içinde paylaşıyorlar birbirleriyle genelde.Bu yüzden sahada etkin olmak, BordoMaviNet adına çok önemli.Organizasyonlara gelin arkadaşlar.Benim İstanbul'daki ilk organizasyonum üniversite 1. sınıftayken Cevahir önündeki kan bağışı organizasyonuydu,bırakın insan tanımayı şehri bile yeni yeni tanıyordum.İlk gittiğim zaman kimseyi tanımıyorum diye çekinmiştim yalnız kalırım diye ancak o günün akşamı insanlarla tanıştıktan sonra iyi ki gelmişim dedim,özellikle o günden itibaren çok değerli insanlarla tanıştım ve hepsi abilik,kardeşlik yaptılar bana,hala da yapıyorlar sağolsunlar,işte o zaman anladım buranın gerçek bir aile ortamı olduğunu.Yüz yüze görüşmeyip çok yakın hissettiğim insanlar da oldu burada.Ortak bir amaç uğruna değer üretmeye çalışan bir fabrika burası.

Kimseyi zorla kulağından çekip etkinliğe,organizasyona getiremeyiz ama burada da bir özeleştiri yapmanın vakti geldi.Maç izleme organizasyonları yaptığımız dönemlerde yönetimde dahil çoğu gelmesi gereken insan gelmiyordu.Örnek vermek gerekirse 2014-15 yıllarında etkin olanlar hatırlayacaklardır,Ankara kahvaltısı organize etmiştik,listede yaklaşık 30 kişi vardı ama İstanbul'dan 8 kişi gitmiştik,bu 8 kişinin 3'ü de Trabzon Dernekleri Federasyonu'ndandı. İstanbul'da en son ne zaman maç izleme organizasyonu yapıldı peki? Trabzon kanadını nasıl etkinleştireceğiz? Bu soruların cevaplarını toplantılarda konuşup kararlar alıyorduk ama yola koyulamıyorduk,ipucu bence burda. İşte bu soruları cevaplamak için top yönetimde. Yani biz organizasyonu yapalım,üyeler gelmiyorsa yine onların bileceği iş olsun.Benim için bu forumu tekrardan ayağa kaldırmak ve eski günlerine döndürmek için yapılması gereken en önemli şey, insanlarla eskisi gibi yüz yüze,ya da bir alo ile irtibata geçebilmek olmalı.Samimiyeti öyle kazanabiliriz.Özellikle halı saha ligi organizasyonunun yarattığı enerjiyi hepimiz hatırlıyoruzdur mesela.

Forum yönetiminde standardı tutturmak için hoşgörülü olmamak gerektiğini düşünüyorum çünkü her yöneticinin standardı farklı olabiliyor.Yani hit kaybına neden olacaktır ama madem nezih ve aile ortamını sürdürmeye çalışıyoruz burada,en basit argonun bile ceza alması gerekiyor istisnasız.

Bence son iki üç yıldır tartışılan üslup konusunda forum yöneticilerinden çok forum üyelerinin dikkat etmeleri gerekiyor kendilerine. Ağır konuşmak,argo kullanmak,karşıdakinin fikrine saygısız bir şekilde antitez sunmak sizi 'delikanlı' değil de 'saygısız' yapıyor arkadaşlar.Buradaki kelimelerin duygusu yok,cümleleri ona göre kursak forumdaki üslup sorununu da çözeceğiz aslında.

Son olarak,herkes doğru tespitlerde bulunmuş,bazı yazılan şeyleri tekrarlamamak adına yazmadım. Trabzonspor'un ve BMN'nin tekrar eski günlerine dönmesi için eski samimiyete ve kenetlenmeye ihtiyacı var.Bu takım başı boş bırakılmamalı,adamcılık yapılmamalı.Yeri geldiğinde yönetime 'höst kardeşim' denilebilmeli eskisi gibi.Eleştirmeyi,eleştirilmeyi doğal karşılamayı ve bunu da aynı çatı altında yapabilmeyi öğrenmeliyiz.Doğal olarak Trabzonspor ve BMN birbirinden ayrı düşünülemez.Trabzonspor'un taraftarını heyecanlandırmadığı bir ortamda,BMN'yi tekrar harekete geçirmek için uğraşan herkese kolay gelsin diyorum,sabırlar diliyorum. :D

selcuk
17.02.2018, 02:56
dünyada basarili forum sayisi cok az günümüzün sosyal medya olusumu yüzünden...

basarili olanlarin en önemli özellikleri zengin veri tabanlari

bmn de eskiden en genis video arsivi, masa üstü grafikler vs ..., gibi veriler sifirlandi
buda büyük etki etti güc kaybinda

onun icin daha öncede sundugum önerileri tekrarliyim

maclar icin oyuncularin performans notu verileri olusturulabilinir

ligin hakem hatalari üzerine hakem hatalari ligi olusturabilinir

bu ikisi sadece üyelerlen beraber is birligi yaparak mümkün, bu is birligide üyelerin foruma tutkusunu artirir

sonra transfer forumuna reformlar gerek

sadece bir genel baslikta degil, isim isim her mümkün transfer icin özel baslik öneriyorum

+++ transfer forumuna bir scouting alt forumu eklenmeli, yildizi parlayacak oyunculari özel basliklarinda takip etmemiz mümkün olur...

Hasan Yılmaz
17.02.2018, 17:01
Bende bu ortama çok geç katılanlardan biriyim eski düzeni bilmediğim için pek bir şey diyemeyeceğim lakin sosyal medyanın etkisi gerçek anlamda var. İnsanlar artık zahmet edip bilgisayarı açıp foruma girip saatlerce okuyup yazmak, sağlıklı bir tartışma ortamı oluşturmaktan erinir oldular. Elde telefon, girip iki dakikada hakaret edip küfür edip kapatıp uyuyoruz artık maalesef. Lakin şunu demeliyim, BMN Forum ve oluşumunun bu kulüpte yeri her zaman çok farklı olacaktır.

Soner Albayrak
17.02.2018, 18:36
Keşke 2006-07 yıllarında olsaydık. Ne değerliydi bu forumlar.

Cafer KILIÇSOY
17.02.2018, 19:37
1) Sosyal medyanın kolay ve pratik oluşunu bir kenara koyamayız. İnsanlar giriş seviyesi bir telefonla bile sosyal medyayı çok rahat kullanabiliyor.

2) Diğer bir konu 2011'in ardından yaşananlar. Bir çok insan tıpkı 1996'nın ardından yaşananların aynısını yaşadı. Üstelik 2011'de yapılanlar tescilliydi. Herkesin umutları kırıldı.

3) Şimdi ben burda çıkıp ''Şenol Güneş teknik direktörümüz olmalı'' desem (sadece örnek veriyorum, yanlış anlaşılmasın) ya da böyle bir başlık açsam idam sehpasına çıkartılırım mesela. Edebiyatla süslenmiş hakaretler, hatta küfürler yerim. Hal böyle olunca da insanın yazası gelmiyor.

......................

Travelair
18.02.2018, 12:44
Forumu canlandırmak kolay da Trabzonspor taraftarını canlandırmak zor. Forum ilk önce yaşam amacına karar vermeli

bordo61
18.02.2018, 13:15
https://youtu.be/viMT_slvPkk

Panelden canlı yayın

Mustafa YILMAZ
18.02.2018, 14:37
bi şekilde kendini twitter'a entegre etmek zorunda forum tribünde olmasada internette en geniş katılım bmn'de oluyor ama sosyal medya'ya bu taşınamadı o yüzden kan kaybı doğal sonuç. bence şuan twitter'da o konuda boşluk var çok geniş katılımlı bi sayfamız yok.

bence en büyük etken sosyal medya değil eskisinden daha pasif kalıyor bmn olaylar karşısında;

1 hafta geçti ben kaçırdım galiba tepki yazısını ?

Yiğit Gayretli
18.02.2018, 14:39
bi şekilde kendini twitter'a entegre etmek zorunda forum tribünde olmasada internette en geniş katılım bmn'de oluyor ama sosyal medya'ya bu taşınamadı o yüzden kan kaybı doğal sonuç. bence şuan twitter'da o konuda boşluk var çok geniş katılımlı bi sayfamız yok.

bence en büyük etken sosyal medya değil eskisinden daha pasif kalıyor bmn olaylar karşısında;

1 hafta geçti ben kaçırdım galiba tepki yazısını ?

Hayır kaçırmadınız. Henüz yayınlanmadı. Bizce doğru zamanı kolluyoruz.

Mustafa YILMAZ
18.02.2018, 14:49

bildiğiniz bir şey varsa ve o zaman daha etkili olacaksa sorun yok.

ama ben sadece bu konu değil genel anlamda yavaşladığında ısrarcıyım bmn'nin bilmiyorum siz kendi aranızda özeleştiri yapıyor musunuz

My
18.02.2018, 15:34
BMN de Trabzonspor gibi bir karar aşamasında. Ya suya sabuna dokunmadan hayatını idame ettirmeye çalışacak ya da eskisi gibi camianın önüne ışık tutmaya çalışacak.

Yavuz KÜÇÜK
18.02.2018, 19:03
Lafı çok uzatmaya gerek yok. Eskiden bir şeyler öğrenmek ve güzel sohbetler etmek için foruma girmek isterdim. Şimdi stresime stres katmamak için girmek istemiyorum. Yazasım gelmiyor daha doğrusu.

Yiğit Gayretli
18.02.2018, 20:00
bildiğiniz bir şey varsa ve o zaman daha etkili olacaksa sorun yok.

ama ben sadece bu konu değil genel anlamda yavaşladığında ısrarcıyım bmn'nin bilmiyorum siz kendi aranızda özeleştiri yapıyor musunuz

Yapmaz olur muyuz? En sertini hem de...

BMN de Trabzonspor gibi bir karar aşamasında. Ya suya sabuna dokunmadan hayatını idame ettirmeye çalışacak ya da eskisi gibi camianın önüne ışık tutmaya çalışacak.

Suya sabuna dokunmamaya karar verdiğimiz gün BMN'nin tüm faaliyetlerini durdurduğunu ilan ederiz.

My
18.02.2018, 20:34
Suya sabuna dokunmamaya karar verdiğimiz gün BMN'nin tüm faaliyetlerini durdurduğunu ilan ederiz.Valla Yiğit kardeşim sizler benden daha iyi bilirisiniz bu işleri ama senin dediğin gibi olmaz bence bu iş. Yani ilan felan. İlkin etkin ve kaliteli üyeler kaçar, sonra yavaş yavaş içi boşalır en son da senin gibi düşünenler dirençlerini yitirip forumu suyuyla sabunuyla bırakır ne haliniz varsa görün der.

Farkındaysan Mustafa yavaşlıktan bahsetmiş. FİFA olayına bir tepki gösterinceye kadar gündem değişti. Bunları söylüyorum diye belki de bana ayar oluyorsunuzudur ama böyle düşünen, beklentileri olan bir kitle de var yani bunu da görüyorsunuzdur inşallah. Uygun zaman demişsin. Bildiğiniz bir şeyler var demek ki. Bekleyip görelim bakalım. Allah yardımcınız olsun.

Travelair
18.02.2018, 21:03
Suriye meselesini senelerce konuştuk, kürsülerde, sokakta, forumlarda tv programlarında tartıştık, isyan ettik... Ne oldu? Bildiklerini okumaya devam ettiler. O zamanlar, yığın orduyu, başka türlü dikkate alınmayız diyordum. Şimdi bakın, farkı görüyor musunuz?

Burda da aynı. İstedikleri gibi at koşturuyorlar. Sorumluluk yok, hesap verme yok. Taraftar olsa ortada, gider, protestosunu yapar. Nerde? Aramızda tartışıp duruyoruz, atıp tutuyoruz. Çok da umurlarında. Var mı yönetimi protesto eden örneğin? Haydi futbolcuları protesto edemiyoruz, uf oluyorlar, ya yönetim?

Mustafa YILMAZ
18.02.2018, 21:22
Yapmaz olur muyuz? En sertini hem de...

tahminde bulanayım bu sertlik kısmı için

aranızda siyasetten dolayı usta ve ekibine yakın kişiler var birde diğerleri bu yüzden ortak nokta olan Trabzonspor'dan ayrılıyor bazı konular mesela açtığım yönetim istifa başlığı istifa etmeli midir diye değiştiriliyor.

kusura bakmayın ama bi kişi daha eksilmek üzere forumdan. böyle devam ettiğiniz sürece yavaş yavaş erimesine tanıklık edeceğiz internetteki en güçlü Trabzonspor platformunun.

bir konu kurallara aykırı ise silinir yoksa konuyu açan kişiye sorulmadan başlık değişmez.

Fatih Çelik
18.02.2018, 21:23

aranızda siyasetten dolayı usta ve ekibine yakın kişiler var birde diğerleri bu yüzden ortak nokta olan Trabzonspor'dan ayrılıyor bazı konular mesela açtığım yönetim istifa başlığı istifa etmeli midir diye değiştiriliyor.

kusura bakmayın ama bi kişi daha eksilmek üzere forumdan. böyle devam ettiğiniz sürece yavaş yavaş erimesine tanıklık edeceğiz internetteki en güçlü Trabzonspor platformunun.

bir konu kurallara aykırı ise silinir yoksa konuyu açan kişiye sorulmadan başlık değişmez.

Forum bu hakka sahip bunu üye olurken kabul ettiniz. Ayrıca işleyiş yıllardır böyle. Kimsenin Usta'dan bir menfaati yok. Neden bu kadar tepkilisiniz anlayamıyorum.

Mustafa YILMAZ
18.02.2018, 21:34
Forum bu hakka sahip bunu üye olurken kabul ettiniz. Ayrıca işleyiş yıllardır böyle. Kimsenin Usta'dan bir menfaati yok. Neden bu kadar tepkilisiniz anlayamıyorum.

üye olurken kabul mü ettim bu hakka sahip mi ? ne kardeşim burası ticari bir şirket mi ? bankadan kredi mi çekiyorum ?

benim açtığım başlık kurallara aykırıysa silinir yoksa bana sorulmadan başlık değiştirilmez bu kadar basit ve net.

Fatih Çelik
18.02.2018, 21:36
üye olurken kabul mü ettim bu hakka sahip mi ? ne kardeşim burası ticari bir şirket mi ? bankadan kredi mi çekiyorum ?

benim açtığım başlık kurallara aykırıysa silinir yoksa bana sorulmadan başlık değiştirilmez bu kadar basit ve net.

Mustafa Bey kişiye özel bir kural işletilmiyor. Ben de yöneticilik yaptım burada. Ama dediğiniz hakka sahip forum. Forum kurallarında yazılı. Tıpkı küfrün hakaretin yasak olduğu karşılığında ceza alınacağı gibi bunu söylüyorum ben sadece.

Mustafa YILMAZ
18.02.2018, 21:44
Mustafa Bey kişiye özel bir kural işletilmiyor. Ben de yöneticilik yaptım burada. Ama dediğiniz hakka sahip forum. Forum kurallarında yazılı. Tıpkı küfrün hakaretin yasak olduğu karşılığında ceza alınacağı gibi bunu söylüyorum ben sadece.

2005 yıllarında ülkenin en aktif forumlarından biri türkforum.net'ti orada uzun süre yöneticilik yaptım biliyorum neyin ne olduğunu.

işi ticari dile dökmeye gerek yok burada taraftarız altı üstü. uzatmayacağım bu konuyu acaip soğudum bmn'den. ve iyi düşünmüyorum artık burası için.

Yiğit Gayretli
18.02.2018, 21:54

Yanlış tahmin...

selcuk
18.02.2018, 21:59

daha ne kadar dogru zaman olabilir

bekleyelim derken is isden gecti

bence gec bile kalindi

erenslash
18.02.2018, 22:02
Forumda başlık kirliliğine karşıyım ancak hepsi değil ama bazı başlıkların gereksizce silindiğini düşünüyorum.

Spesifik açılan bazı başlıkların gerekli olduğunu düşünüyorum.Algıda seçicilik kamuoyu yoklaması gibi düşünüyorum.

Argo konusunda abartılmadığı sürece ve kişiye hakaret olmadığı sürece kullanılabilmesi gerekiyor

Bunun dışında insanları hakarete provoke edenler oluyor.Kişisel sataşma gibi buna da dikkat etmek lazım.

Artı forum bence demokratik görüşlere olabildiğince saygılı davranıyor.

Forumda ne kadar bağnaz,dar görüşlü taraftar olmuş olsa bile bazı yöneticilerin kartşı fikir sunulduğunda bu forumda olabilediğince esnek davrandığını düşünüyorum.

Bazı forum yöneticileri(hepsi değil)bazı konularda bilgisiz,hayat konusunda da bilgisiz, toy olsa bile kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum.Tabi bunlar benim kendi gözlemim.Bence herkes bir şekilde forumu idare ediyor.

Forum kültürü de,livacasting kültürü de dünya üzerinde kalktı.Reddit var artık :)) daha çok. Ama gene de buranın olması iyi çünkü ben burada yazıları ve gündemi okuyorum fikir paylaşımı oluyor güzel de oluyor...

mete61bordomavi
18.02.2018, 22:04
Ben internetteki gelişmelerin, sosyal medyanın, vs türevi gibi şeylerin, ilgiyi düşürdüğünü pek düşünmüyorum. Watsapp grubu kurup, orada rahat rahat ona buna küfür etmek, sövmek de benim isteyeceğim şeyler olamaz!

Facebook, Twitter'den herkes ahkam kesiyor, sallıyor da bunun önemi nedir? Oradaki yorumlarının beğenilmesi, paylaşılmasının kurumsal bir kimliği olmadıktan sonra bence bir anlamı yoktur. Yani demek istediğim tek bir lafı,konuşuğu herkes beğenir de, o lafın, konuşuğun bir hükmü olmaz!

Ben buraya giriyorsam, burada yazıyorsam, temel motivasyon kaynağım BMN çatısı altında olmamdır. Bunu bildiğim için, burada yazıyorum! Ben bir kere direkt olarak şahsen BMN'de kimseyi tanımıyorum, yani bir tanışmışlığım yok. Sanırım bir tek Fatih Çelik (karıştırmıyorsam) arkadaşımızla Gameranger üzerinden FIFA 11 oynamışlığımız çok oldu. O kadar. Yani tamamen bu konularda Asosyalim!

Fakat BMN'nin forum olarak maalesef pek çok eksiği var.

1-) Forumun gözü yormayan, sade yapısı çok hoş olmasına karşın, kullanışlılık zor! Benim mesajı alıntı yapan kişinin yorumunu okumak için gereksiz pek çok sekme açmak durumunda kalıyorum.
2-) Mesajların içeriğini düzenlemek olsun, alıntıları görmek olsun, bahsedilen mesajları görmek olsun, hepsi mesaj yazdığımız yerin altına kısayol butonu olacak şekilde konumlandırılması daha kullanışlı olurdu.
3-) Mesajımda bir forumdaştan bahsedeceksem o kişinin ismini ve hem de mesajının bir bölümünü daha pratik bir şekilde mesaja ekleyebilmem gerekir diye düşünüyorum. (Ya da bu özellikleri ben kullanamıyorum).

Yukarıda madde olarak sıraladığım hususlar, benim eksikliklerini hissettiğim şeylerdir. Ama forumun şimdiki hali neden böyle konusuna gelirsek, bunlardan da ziyade Trabzonspor'umuzun içine düştüğü durumdur. Artık kimse gündelik yaşam konforunun bozulmasını yani sinir olup, tadının kaçmasını istemiyor. Dile kolay gelebilir ama sayısını ben de unuttum, 30 küsur yıldan bu yana kayda değer bir başarı ortada yok! Bu bence en büyük faktör! Zaten Trabzonspor'u bekleyen en büyük tehlike de uzun süren sportif başarısızlıklardan kaynaklanan, ilginin, heyecanın düşmesi ve öğrenilmiş çaresizlik duygusu...

2010-2011 yıllarında, şampiyonluk iddiası olan, Liverpool'lerle oynayan bir takım ve vizyondan, 5.ciliği , 6.cılığı hedef olarak gören bir vizyona geçtik. Ama daha da korkuncu şu: Kimse başarısızlığı kabullenmiyor ve BU KULÜP SAHİPSİZ! Trabzonspor'u şu anda KİMLER yönetiyor? Ben bilmiyorum! Bilen varsa cevaplasın. Başkan adayları neye göre seçiliyor? Kimler başkan adayı olmuyor ya da olamıyor? Daha açıkça sormak isterdim bu soruyu! Ama soramıyorum! Her neyse... Yani temel olarak sıkıntı tam da burada başlıyor!

Sezona başlarken biri bir başlık açmıştı, bu sezonu kaçıncı bitiririz diye! Ben de yazdım. En iyi ihtimalle 6.cılığa oynarız. Çünkü ben şunları biliyorum: Ersun Hoca takıma ilgisizdi.Yapılan transferlerin bir mantığı yoktu, söylem ve iddialar rasyonel gerçeklikten tamamen kopuktu. 50. yılda şampiyonluğu hedef koyabilmen için, öncelikle önceki sezonlarda peş peşe 5 ve 6 gol yiyen takıma ne kattın ki, şampiyon olacaktın? Adam gibi 4 pası üst üste yapamayan, bir oyun şablonu olmayan, bir takım iskeleti olmayan, gelenden geçenden 5 veya 6 yiyen takıma ne yaptınız ki, 50. yılda şampiyonluk beklediniz? Romantik bakış açısı her zaman sorunları halının altına süpürür, gerçeklikten o kadar uzak iddialar karşısında ben ve benim gibi taraftarlar da haliyle kendini hem Trabzonspor'dan hem de forumdan çektiler.

Zaman zaman maç başlıklarına girip bakıyorum, kim ne yazmış, oynanan futbolla ilgili nelerden bahsediliyor neler konuşuluyor diye... Ama büyük çoğunluk sadece küfür, hakaret ediyor o sinirle! Ya da gerçekten sadece o maçla ilgili teknik, taktik vs yazmıyorlar. Yani biraz da herkes kolaycılığa kaçıyor. Bir de Trabzon kentinin son yıllarda yaşadığı büyük değişim ve dönüşüm de bu konuda etkili. Genel olarak taraftar kalitemiz iyi değil maalesef. Tribünden doğru destek gelmiyor. Hatta tribüne doğru olmayan pek çok pankart ve gruplar da alınıyor! Adeta birileri TRABZONSPOR'un bedeni aynıyken ruhunu değiştiriyor.

Genel olarak şunu da eklemek isterim: Trabzonspor deyince akla gelen sembol isimler, Kazım Koyuncu, Şenol Güneş vs gibi sanatçı, eğitimli insanlarken, son yıllarda bilerek ve isteyerek, takım başka sembol isimlerle birleştirilip, hem takım taraftarlarına hem de bu kulübe büyük haksızlıklar yapılıyor. Ve kimse de çıkıp gıkını bile çıkaramıyor. Oysaki Trabzonspor, dönemsel anlayışların ve kabullerin, trend olan şeylerin takımı değildir. Yukarıda bir arkadaşın da belirttiği gibi, güçsüzün güçlüye, haklının haksıza kafa tutmasıdır. İnattır, hırstır ama insancıllıktır. Medeniyettir, hoşgörüdür, örnek olmadır. Bu konuda da son yıllarda çok yanlışlarımız oldu maalesef.

Yani ezcümle, forumun neden bu halde olduğu sorusu, Trabzonspor'un neden bu halde olduğu sorusundan, bu da ülke futbolundan ve hatta ülkemizdeki genel kabullerden kaynaklanmaktadır. Ve bu problem bence çözülmeyeceği gibi daha da artacak gibime geliyor.

SEDER
26.02.2018, 01:55
tek sebebi sosyal medya...puan kayıpları ile alakası yok. puan kaybı yaşadığımız her hafta sosyal medya daha da çok hareketleniyor. özellikle twitter.. ben önceden hemen her gün girdiğim siteye artık herhalde 1 yıldır ilkkez giriyorum.bu sadece bizde değil muhtemelen diğer takımların sitelerinde de böyledir.
kulübün sosyal medyada takipçi sayısı son 1.5 yılda 1 milyon arttı. 1.5 milyondan fazla takipçisi var. önceleri trend yapalım diye saatlerce uğraşılan başlıklar, şimdi en ufak bir çabayla tt listesinde...
ancak üzücü olan sosyal medyada etkin bir taraftar oluşumumuzun olmaması..1.5 milyonluk sosyal medya kitlesini yönetecek bir oluşum maalesef yok. bmn den ümitliydim ama bmn sosyal medya hesabı resmi gazete gibi..kardeşim biraz taraftarın duygularına tercüman olacaksın. 12 numara denen şeref yoksunu resmen gündem belirliyor. bizde bu tarz bir tekel olacak kapasitede sosyal medya hesabı maalesef yok..

Yiğit Gayretli
26.02.2018, 08:51
tek sebebi sosyal medya...puan kayıpları ile alakası yok. puan kaybı yaşadığımız her hafta sosyal medya daha da çok hareketleniyor. özellikle twitter.. ben önceden hemen her gün girdiğim siteye artık herhalde 1 yıldır ilkkez giriyorum.bu sadece bizde değil muhtemelen diğer takımların sitelerinde de böyledir.
kulübün sosyal medyada takipçi sayısı son 1.5 yılda 1 milyon arttı. 1.5 milyondan fazla takipçisi var. önceleri trend yapalım diye saatlerce uğraşılan başlıklar, şimdi en ufak bir çabayla tt listesinde...
ancak üzücü olan sosyal medyada etkin bir taraftar oluşumumuzun olmaması..1.5 milyonluk sosyal medya kitlesini yönetecek bir oluşum maalesef yok. bmn den ümitliydim ama bmn sosyal medya hesabı resmi gazete gibi..kardeşim biraz taraftarın duygularına tercüman olacaksın. 12 numara denen şeref yoksunu resmen gündem belirliyor. bizde bu tarz bir tekel olacak kapasitede sosyal medya hesabı maalesef yok..

12 Numara kıyası doğru değil. İlk olarak seviyeleri ve çizgileri yok. İkinci olarak zaten 500 bin takipçili bir sayfanın üzerine kondular... Süreci bilenler bilir. Üçüncü olarak hem maddi hem manevi destek görüyorlar yani birilerinin "pavalı köpekliğini" yapıyorlar...

Mustafa YILMAZ
26.02.2018, 15:11

bi gelişme var mı ?

Yiğit Gayretli
26.02.2018, 15:29
bi gelişme var mı ?

Bu yönetimin işi yapacağına dair bir umudumuz yok ne yazık ki. Ayrıca metnin orijinalini de göremedik hala. Onu görmeden hareket etmek de doğru değil. Ulaşır ulaşmaz gerekli olduğuna inandığımız adımı atacağız.

special one
26.02.2018, 17:41
https://forum.bordomavi.net/showthread.php/55508-Katar-Emirine-Ait-Bir-Şirketin-Trabzonspor-u-Satın-Alacağı-İddiası/page13

Mesele duruş meselesi bence

Örneğin bu başlığı direk kapatacaksin

Ama bırak kapatmayı, anket açacak kadar rahat tavırlar sergileniyor

Bazen fikir alışverişi diye diye durusumuzdan taviz veriyoruz

Mustafa YILMAZ
26.02.2018, 19:11
Bu yönetimin işi yapacağına dair bir umudumuz yok ne yazık ki. Ayrıca metnin orijinalini de göremedik hala. Onu görmeden hareket etmek de doğru değil. Ulaşır ulaşmaz gerekli olduğuna inandığımız adımı atacağız.

ne zaman kulüp iflas edip katar'lılara peşkeş çekilince mi ? yoksa fifa dosyayı kapatınca mı ? yarın çok geç olacak.

https://forum.bordomavi.net/showthread.php/54437-Transfer-Dosyas%C4%B1-13?p=1920899012&viewfull=1#post1920899012

https://forum.bordomavi.net/showthread.php/55472-Muharrem-Usta-%C4%B0stifa-Etmeli-Mi?p=1920899082&viewfull=1#post1920899082

erenslash
26.02.2018, 20:26
niye kapasınlar küfür veya hakaret mi var? satılsın takım borcun kaç para olmuş bu yüzden Trabzon şehri gelişmez bakış açısı çok dar oldukça zor işimiz hocam.ayrıca ne duruşu zaten Trabzonsporun ve forumun veya şehrin duruşu forumdaki çoğunluğun şu günah bu günah caiz değil veya bu fikir yanlış diye diye bu bakış açısıyla bu hale gelmedi mi? duruş mu kalmış?klubun borcu var satılsın tarrışmaya bile gerek yok.bu konunun gündeme gelmesi bile büyük bir olay ve gelişim göstergesidir.asıl duruş fikirlere açık olmaktır.malesef çoğunluğun duruş dediği şey şey dar kapalı görüşlülüktür ki bu değişimsizlik ve sabit görüş ve bu duruş Trabzonsporu bitirmiştir.açık görüşlü olmayan bir şehir batmaya mahkumdur benim gözümde.bu klubu de etkilemektedir.değşimden neden korkuyor insanlar kapalı kutu gibi bütün şehir sanki bütün klup kapalı kutu gibi... her yer dar olmuş ama ufak bir dğeişim olumlu anlamda modernleşmek olunca yok efendim olmaz bu kafalar değişmediği sürece daha çok batarız
https://forum.bordomavi.net/showthread.php/55508-Katar-Emirine-Ait-Bir-Şirketin-Trabzonspor-u-Satın-Alacağı-İddiası/page13

special one
26.02.2018, 20:55
niye kapasınlar küfür veya hakaret mi var? satılsın takım borcun kaç para olmuş bu yüzden Trabzon şehri gelişmez bakış açısı çok dar oldukça zor işimiz hocam.ayrıca ne duruşu zaten Trabzonsporun ve forumun veya şehrin duruşu forumdaki çoğunluğun şu günah bu günah caiz değil veya bu fikir yanlış diye diye bu bakış açısıyla bu hale gelmedi mi? duruş mu kalmış?klubun borcu var satılsın tarrışmaya bile gerek yok.bu konunun gündeme gelmesi bile büyük bir olay ve gelişim göstergesidir.asıl duruş fikirlere açık olmaktır.malesef çoğunluğun duruş dediği şey şey dar kapalı görüşlülüktür ki bu değişimsizlik ve sabit görüş ve bu duruş Trabzonsporu bitirmiştir.açık görüşlü olmayan bir şehir batmaya mahkumdur benim gözümde.bu klubu de etkilemektedir.değşimden neden korkuyor insanlar kapalı kutu gibi bütün şehir sanki bütün klup kapalı kutu gibi... her yer dar olmuş ama ufak bir dğeişim olumlu anlamda modernleşmek olunca yok efendim olmaz bu kafalar değişmediği sürece daha çok batarız

Sadece kufur ve hakeret mi baslık kapatıyor?

Dar görüşlü diyip insanlara uzaydan neden bakılır. Fikirmiş ne fikri be kardeşim ben ortada fikir falan göremiyorum, fikir kulübü satalım demek mi ? Kulübü satalım demek acizlerin işi , fikri olmayanların işidir.

Para,şöhret, güç damarlara kadar işlemiş, mezhepleri genişletmiş.

Yiğit Gayretli
26.02.2018, 21:15

Camianın eğilimini benimsemiyor olmamız, öğrenmeye çalışmamamız anlamına gelmez.

erenslash
26.02.2018, 21:25
fikir üretenler var az da olsa neden ,nasıl?ne için? herkes farklı cevaplar verebilir.satılmasının bize ne yararı olacak bunlar üzerine biraz düşünmek satılmasının karlı bir iş olduğunu gösterecektir.Trabzon fakir bir şehir olmasa klubun satılmasına gerek kalmazdı zaten.fikir var ama bazen fikirler parayla oluyor ki zaten borç dediğimiz şeyde para ile ilgili bu borcu devlet kapatamaz anla artık bu borcu verecek bir şehir caziben altyapın da yok dar görüşlü bir şehirle bu borç kapanmaz ki Trabzon çok geniş görüşlü bi rşehir değil bugün izmir gibi olsa Trabzon farklı olurdu şu takımla.bu borcu ödeyebilecek kapasitede bir şehir zenginliğin yok takdir edersin ki parasız olmuyor ki senelerdir aynı sistemle başarısız olduk ve radikal bir değişim gerekli satılması da radikal bir değişimdir.kökten çözüm değişime açık olmaktır.
Sadece kufur ve hakeret mi baslık kapatıyor?

Dar görüşlü diyip insanlara uzaydan neden bakılır. Fikirmiş ne fikri be kardeşim ben ortada fikir falan göremiyorum, fikir kulübü satalım demek mi ? Kulübü satalım demek acizlerin işi , fikri olmayanların işidir.

Para,şöhret, güç damarlara kadar işlemiş, mezhepleri genişletmiş.

special one
27.02.2018, 00:41
Camianın eğilimini benimsemiyor olmamız, öğrenmeye çalışmamamız anlamına gelmez.
Tamda sorun bu zaten net tavır , bmn olarak bu duruma tavrimiz ne ?
Camia nin eğilimi dediğiniz şey tam da bu
Kangren gibi tek parmaktan başladılar ve bir elin beş parmagi oldular

Bütün bedeni sarmadan ya o eli keseriz yada bütün bedeni sarmasıni ve ölümü bekleriz

Yiğit Gayretli
27.02.2018, 06:31
Tamda sorun bu zaten net tavır , bmn olarak bu duruma tavrimiz ne ?
Camia nin eğilimi dediğiniz şey tam da bu
Kangren gibi tek parmaktan başladılar ve bir elin beş parmagi oldular

Bütün bedeni sarmadan ya o eli keseriz yada bütün bedeni sarmasıni ve ölümü bekleriz

Kulüp yalanlamamış olsaydı tavrımızı açıklar, duruşumuzu gösterirdik.

Şimdi "yalan olduğu beyan edilen" bir konu hakkında gündemi meşgul etmenin gereği yok. Bu bağlamda başlık da kapatılabilir.

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 13:12
Neden tek bir adım atma üzerine konuşuluyor ki, ilk adım FIFA yazısının kamuoyuna açıklanmasını açıkça talep etme, açıklanmazsa ısrarlı şekilde baskı kurma şeklinde atılamaz mı? Tek bir adım değil, adımlar serisi gerekmiyor mu? Tek atımlık mermimiz mi var?

FIFA’nın “ben karışmam” dediği konunun ne olduğundan bile emin değiliz. Başvuru FIFA’nın karışmayacağı bir konu için bile yapılmış olabilir.

Yiğit Gayretli
27.02.2018, 13:14
Neden tek bir adım atma üzerine konuşuluyor ki, ilk adım FIFA yazısının kamuoyuna açıklanmasını açıkça talep etme, açıklanmazsa ısrarlı şekilde baskı kurma şeklinde atılamaz mı? Tek bir adım değil, adımlar serisi gerekmiyor mu? Tek atımlık mermimiz mi var?
Tek atımlık mermimiz olup olmadığını değerlendirebilecek teknik içerik ve yeterlik sahibi değilim. Bence bunun yorumunu, konunun uzmanı olan hukukçular yapabilir. O yüzden önce kendi yöntemlerimizle bu bilgilendirme yazısının aslını elde etmeye çalışıyoruz.

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 13:19
Tek atımlık mermiyi hukûki adım olarak söylemiyorum, BMN’nin forumun gücü üzerinden yönetime yapacağı talep/baskı serisi için söylüyorum.

Şöyle söyleyeyim, bir yandan kendi yöntemlerinizle yazıyı elde etmeye çalışırken bir yandan da bir bildiri ile yazının kamuoyu ile paylaşılmasını neden talep etmiyorsunuz?

Yiğit Gayretli
27.02.2018, 13:24
Tek atımlık mermiyi hukûki adım olarak söylemiyorum, BMN’nin forumun gücü üzerinden yönetime yapacağı talep/baskı serisi için söylüyorum.

Hayır ama bu da kötü bir intibağ... Sonuç olarak kulübün çıkarlarını bazen kulübe rağmen düşünmek durumundayız.

Bizim öyle bir açıklama yapmamız, kulübü farklı konularda zan altında bırakabilir kamuoyunda. Bu ortamı oluşturmak zorunda kalacaksak bile "zorunda kalma" safhasına dek beklemek daha mantıklı geliyor.

Bu benim şahsi fikrim.

Travelair
27.02.2018, 13:24
Bilgilendirme yazısının aslını ancak medyada gündeme getirerek görebiliriz. Başka türlü zor

BERBATOV61
27.02.2018, 13:31
Burada herkes herkesi eleştirebiliyor ama yönetimin izin verdiği kadar mesela usta yönetimini kendileri destekliyorsa siz eleştirebilirsiniz ama onların istediği kadar. Siz istifa diye başlık açarsınız onlar etmelimi yapmalımı yapar vs. halen daha umutları var demek ustadan. Bunun en en örneğini ersun olayında yaşadım azılı bir ersun gitsinci olarak bir istifa başlığımın değişmesi dışında direk bir şey olmadı ama nasıl oluyor mesela sana hakaret ediyorlar ceza yok onun yazdığının aynısını sen yazıyorsun ceza alıyorsun vs bunun gibi şeylerle insanı bezdiriyorlarki gelme girme bu foruma diye

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 13:32
Hayır ama bu da kötü bir intibağ... Sonuç olarak kulübün çıkarlarını bazen kulübe rağmen düşünmek durumundayız.

Bizim öyle bir açıklama yapmamız, kulübü farklı konularda zan altında bırakabilir kamuoyunda. Bu ortamı oluşturmak zorunda kalacaksak bile "zorunda kalma" safhasına dek beklemek daha mantıklı geliyor.

Bu benim şahsi fikrim.
Yiğit’ciğim bildiğin gibi 2011 yılından beri bu konuyu milyonlarca insan tâkip ediyor, herkesin iyi kötü bir emeği var, yâni konu kulübün babasının malı değil, hepimizin konusu. Hâl böyleyken gelen yazıyı paylaşmamak, saklamak zâten kulübü zan altında bıraktı. Neden kulübü zan altında bırakıyorsunuz, yazıyı paylaşın demek gerekmiyorsa ne demek gerekiyor ben bilmiyorum. Daha hangi zandan bahsettiğini anlayamıyorum. BMN’den bile huylanmaya başladım yani.

Yiğit Gayretli
27.02.2018, 14:10
Yiğit’ciğim bildiğin gibi 2011 yılından beri bu konuyu milyonlarca insan tâkip ediyor, herkesin iyi kötü bir emeği var, yâni konu kulübün babasının malı değil, hepimizin konusu. Hâl böyleyken gelen yazıyı paylaşmamak, saklamak zâten kulübü zan altında bıraktı. Neden kulübü zan altında bırakıyorsunuz, yazıyı paylaşın demek gerekmiyorsa ne demek gerekiyor ben bilmiyorum. Daha hangi zandan bahsettiğini anlayamıyorum. BMN’den bile huylanmaya başladım yani.
Devlet dairesinde kahkaha attım, vatandaşlar deli sanıyor şu an beni :)

Adem CAKIR
27.02.2018, 14:28
Çorbada bizim de tuzumuz bulunsun.

1. Forumda bir karakter sınırı yok. Mesaj uzunluklarına makul bir sınır getirilse hem otokontrol (kişi yazısını sığdırmak için bir süzgeçten geçirmek zorunda kalacağından) hemde okuyacaklar açısından faydalı olur kanaatindeyim.

2. Bir söylem yapıcı ise eleştiri yıkıcı ise hakarettir. Hakareti meşru görmekle küfrü meşru görmek arasında fark yoktur. Küfür tanımının iyi yapılması gerekir. Ceza hem bu işin psikolojisi hem de caydırıcılık açısından olumsuz bir yöntem. Bunun yerine Forumdaki banlama özellikleri geliştirilerek, o an için zıvanadan çıktığını düşündüğümüz bir üyeyi "belli süreliğine"/"sürekli" banlayabileceğimiz, x sürede y adet ban alan bir üyenin forum girişine sistemsel/süreli bir kısıtlama getirileceği, bu sayede kişinin kendi kendini kontrol etmesini sağlayacak bir yöntem daha sağlıklı olabilir. Kısıtlama; kişisel bir eylem değil sistemin bir aksiyonu olacağından, gereksiz kırgınlık yada küskünlükler de ortadan kalkar. Hem yöneticiler hem üyeler rahatlamış olur.

3. Üyelerin ve ziyaretçilerin çoğu belli başlıkları takip ediyor/edebiliyor.(Zaman) Dolayısıyla çok şey gözden kaçabiliyor. Tümü olmasa da benzer konu başlıklarının birleştirerek sosyal medya ekranları gibi her şeyi bir yerden görmek, gündeme hızla hakim olmayı, sosyal medya ile paralel bir mecra oluşturmayı, dolayısıyla etkileşimi ve katılımı arttırabilir. (Belli bir konuya odaklanmak isteyenler için hızlı etiketler oluşturulabilir. Tıklarsın sadece o etiketle ilgili (Örneğin şike/yönetim/hoca/burak vs) mesajları görürsün vb.)

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 14:56
Devlet dairesinde kahkaha attım, vatandaşlar deli sanıyor şu an beni :)

Konuyu kahkahaya getirip bağlamak eğlenceli. Neyse sıkıştır sıkıştır BMN'den bu kadar demek ki...

Ne yönetim, ne BMN zan altında kalmasın, mühim olan bu!

Yiğit Gayretli
27.02.2018, 15:02
Konuyu kahkahaya getirip bağlamak eğlenceli. Neyse sıkıştır sıkıştır BMN'den bu kadar demek ki...

Ne yönetim, ne BMN zan altında kalmasın, mühim olan bu!
Geçen sefer de konuyu böyle sağından solundan çekiştirip ilintisiz yerlere bağladın hocam.

Tam olarak bahsettiğim "zan" böyle bir şey işte. Sence ve sana göre olan her şey doğru. Gerisi laf...

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 15:31
Şimdi bana zannı göster lütfen: 7 Yıldır sürdürülen bir mücâdele var, yüzülmüş yüzülmüş kuyruğuna gelinmiş, başvurulabilecek son ve en yetkili mercîye başvuru yapılmış ve herkes büyük merakla büyük heyecanla cevabı bekliyor; Cevap geliyor ama cevap paylaşılmıyor! Paylaşmak yerine ne olduğunu, neden olduğunu kimsenin tam olarak anlayamadığı bir iki cümlelik açıklama yapılıyor! Ve üstüne üstlük sen de diyorsun ki paylaşılmasını talep edersek kulüp zan altında kalır !!!
"Zan sende, senden başka kimsede zan yok" diyorsan ne diyeyim sana. Allah akıl fikir versin.

Herkesi kör sersem mi sanırsın nedir.

Selâmetle...

Yiğit Gayretli
27.02.2018, 15:36
Şimdi bana zannı göster lütfen: 7 Yıldır sürdürülen bir mücâdele var, yüzülmüş yüzülmüş kuyruğuna gelinmiş, başvurulabilecek son ve en yetkili mercîye başvuru yapılmış ve herkes büyük merakla büyük heyecanla cevabı bekliyor; Cevap geliyor ama cevap paylaşılmıyor! Paylaşmak yerine ne olduğunu, neden olduğunu kimsenin tam olarak anlayamadığı bir iki cümlelik açıklama yapılıyor. Ve sen de diyorsun ki paylaşılmasını talep edersek kulüp zan altında kalır.

"Zan sende, senden başka kimsede zan yok" diyorsan ne diyeyim sana. Allah akıl fikir versin.
Ben kulübün zan altında kalmaması gerektiğinden bahsediyorum. Yönetimin işi hafif tabirle "savsakladığı" aşikar zaten.

Her söylediğimi didik didik edip, kelime kelime mana çıkarmaya kalkarsan sonu gelmez bu işin.

Akıl fikir herkese lazım.

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 15:41
Yahu kulübü zan altında bırakan nedir? Yazıyı açıklamamak!

Zan altında kalmaktan kurtaracak olan nedir? Yazıyı açıklamak!

Ben ne diyorum: Yazıyı açıklamaları için talepte bulunun.

Sen ne diyorsun: Talepte bulunursak kulüp zan altında kalır!

İyi oyunlar.

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 16:46
Şunu da not düşeyim: Kulübü zan altında bırakmaktan kaçınmak, kulübü baskı altına almaktan kaçınmakla eş anlamlı. Kulüp ne kadar fazla zan altında kalırsa o kadar fazla baskı altında demektir. Peki zanda bulunmakta haklı mıyız? Evet haklıyız, suizanda bulunmuyoruz. Şüphelenmemiz için yeterli sebepler, yeterli yaşanmışlıklar var.

Zan altında bırakmak = Baskı altında bırakmak.

Sizden ümidim yok, not olarak, okuyana ibret olarak dursun.

Yiğit Gayretli
27.02.2018, 16:57

İyi oyunlar.
Böyle bir şeyin iması dahi ayıptır!

Benzer bir itham daha okursam bu kadar yumuşak bir tepki vermem. Beceriksizlikle suçlanmayı kabul eder, açıklamasını yapmak için çabalarım ama böyle bir ithamı 3. kez kabul etmem. Son kez diyorum ki YOK ÖYLE BİR ŞEY!

Tek hassasiyetimiz, atacağımız adımı doğru hesaplamak. Bir iş yapacaksak o iş direkt olarak hedefe gitmeli. Bugüne dek hep öyle yaptık. Bundan sonra da öyle olacak!

My
27.02.2018, 18:20
Yiğit siz hesap kitap yapıncaya gündem elli kere değişiyor kardeşim. Adamın söylediklerine makul bir tane cevap yok. Tepki göstermicez mi ya diye soranlara da sürekli çalışıyoruz dedin. Kulübü yönetenler zaten zan altında siz hala zan altında bırakmayalım diyorsunuz :) Bunun senin asli fikrin olduğunu da düşünmüyorum. Muhtemelen yönetim içinde bir anlaşmazlık var bu konularla ilgili. Devlet dairesinin hantallaşmış yapısına benziyor artık Bmn de. Bir şey oluyor bitiyor geçiyor gidiyor BMN hala olayı anlayacak ta tavır alacak ta tepki gösterecek te... Eski BMN zamanında bu tip olaylarda öncü oluyordu, taraftarın sesi soluğu oluyordu, resmen önümüze ışık tutuyordu. Şimdiyse anlaşılan taraftarın arkasında kalıyor. Üzüldüm açıkçası.

alperrr
27.02.2018, 18:45
Şunu da not düşeyim: Kulübü zan altında bırakmaktan kaçınmak, kulübü baskı altına almaktan kaçınmakla eş anlamlı. Kulüp ne kadar fazla zan altında kalırsa o kadar fazla baskı altında demektir. Peki zanda bulunmakta haklı mıyız? Evet haklıyız, suizanda bulunmuyoruz. Şüphelenmemiz için yeterli sebepler, yeterli yaşanmışlıklar var.

Zan altında bırakmak = Baskı altında bırakmak.

Sizden ümidim yok, not olarak, okuyana ibret olarak dursun.

Böyle bir şeyin iması dahi ayıptır!

Benzer bir itham daha okursam bu kadar yumuşak bir tepki vermem. Beceriksizlikle suçlanmayı kabul eder, açıklamasını yapmak için çabalarım ama böyle bir ithamı 3. kez kabul etmem. Son kez diyorum ki YOK ÖYLE BİR ŞEY!

Tek hassasiyetimiz, atacağımız adımı doğru hesaplamak. Bir iş yapacaksak o iş direkt olarak hedefe gitmeli. Bugüne dek hep öyle yaptık. Bundan sonra da öyle olacak!

Sayın Tekfur peki gelen yazının kamuoyu ile paylaşılmasının bu davaya daha fazla zarar verebileceği gibi bir ihtimal varsa!!!!!

Yiğit bey bence tutumunuz çok kötü değil.. eğer bu konuda kulübe baskı yaparak yazıyı isteme konumuna gelirseniz , tavsiyem önce içerden bilgi edinin.. içerik hakkında kesin bilgi sahibi olun.. ve eğer baskı gerekirse bunu yapın..

TekfurÇayır 61
27.02.2018, 19:11
Sayın Tekfur peki gelen yazının kamuoyu ile paylaşılmasının bu davaya daha fazla zarar verebileceği gibi bir ihtimal varsa!!!!!

Bu ihtimâl yok sayılabilecek kadar düşük. İki sebeple:

1. Usta'nın konumu şikebahçe ve beşiktaşı küme düşüren kişi olmasına engel olan bir konum. Bu nedenle yazının saklanmasında kulübün faydası ihtimâli kulübün zararı ihtimâline kıyasla çok düşük.

2. Şikeci tayfası FIFA üzerinde etkili olup olamadıklarını zâten biliyorlar, onlardan da saklayacak bir durum yok.

Dolayısıyla düşük ihtimâlin değil, yüksek ihtimâlin peşinden gitmek gerek.

Mustafa YILMAZ
27.02.2018, 20:45
kulübü zan altın bırakma, metin elimizde yok gibi afaki sebebler bmn'nin şuan ki konumunu açıklamaya yetmiyor. o yüzden soru işaretleri hak.

İyi oyunlar.

kulüp zaten gelen metni anlaşılmaz şekilde paylaşarak kendi taraftarı nezninde zan altında kaldı, diğerleri içinse gayet iyi bir açıklamaydı o yüzden rahatlar. biz taraftar mıyız, diğerleri miyiz onu bilmek gerekir.

Yiğit siz hesap kitap yapıncaya gündem elli kere değişiyor kardeşim. Adamın söylediklerine makul bir tane cevap yok. Tepki göstermicez mi ya diye soranlara da sürekli çalışıyoruz dedin. Kulübü yönetenler zaten zan altında siz hala zan altında bırakmayalım diyorsunuz :) Bunun senin asli fikrin olduğunu da düşünmüyorum. Muhtemelen yönetim içinde bir anlaşmazlık var bu konularla ilgili. Devlet dairesinin hantallaşmış yapısına benziyor artık Bmn de. Bir şey oluyor bitiyor geçiyor gidiyor BMN hala olayı anlayacak ta tavır alacak ta tepki gösterecek te... Eski BMN zamanında bu tip olaylarda öncü oluyordu, taraftarın sesi soluğu oluyordu, resmen önümüze ışık tutuyordu. Şimdiyse anlaşılan taraftarın arkasında kalıyor. Üzüldüm açıkçası.

eski bmn olsa kulübün yalanladığı katar haberi başlığını 1 milyon defa kilitlemişti ama eski bmn olsa. anlaşmazlık olduğu %100 zaten önceki sayfalarda bende yazdım aynısını abi ve yok denilsede büyük ihtimal kökeni az çok belli.

Kaya
27.02.2018, 22:13

Murat abi selamlar,

Yorumlarının büyük bölümüne katılıyorum esasında...

Sadece şunu net söyliyeyim; BMN yönetimi içinde bir anlaşmazlık söz konusu değil. Farklı görüşler de mutlaka vardır da bu geçmiş dönemde de hep olmuştur. Ve belki de daha da fazla...

Ama bence hantallaştığımız doğrudur. Doğrudur da; bu sadece BMN yönetmeye çalışan bizlerin sorumluluğu mudur? Yoksa ilgi ve alakasını sosyal medyaya çeviren o güzel BMN lilerin sorumluluğu mudur? :) Bence ikisinden biri değil; her ikisi de... :)

Bu başlığın açık kalması hem BMN yi yönetmeye çalışan bizlere hem de BMN nin varolmasının en büyük etkeni olan katılımcılara enerji katar inşallah...

Son olarak şunu da söyliyeyim; daha bugü twitter da bir mesaj yazdım, paylaşayim...

"BMN için yine eskisi gibi ve sürekli flash yayınlama vakti... Özlettik belki ama bir süredir bıraktığımız çalışmaları artık bırakmamak üzere yapma vakti. Çok yakında!"

zekeriyya
28.02.2018, 16:44
BMN yi dert edenlerin fikirleri çok önemli , burada hesaplanmayan İNSAN
insan odaklı bir yapıdan bahsediyoruz.
bizler ( buradaki tüm BMN ailesi ) BMN yi forumdan takip etmeyenler dahil
diğer sosyal mecralardan ulaşılanlar ile birlikte
organizasyon canlılığını da kaybediyoruz.
inanç olarak TS li futbola inancını kaybediyor.
kişiler TS ve Türk futboluna inanmaz iken bizim BMN çabaları sadece olay karşısındaki duruşumuz.
sosyal mecra ve kolay ulaşım diye yazılan yorumlara ise - peki neden BMN paylaşımları ( beğeni ve RT almıyor ) diye soruyorum.
demem o ki
biz bir camia olarak aile isek bu işin altından beraber kalkalım
tekrar güzel işlere devam edelim

My
28.02.2018, 16:45
Valla ne bileyim Kaya eskisine nazaran sanki misyonumuzu kaybettik gibi kardeşim. Biz bu değildik ya. Önceden şimdiki yaşadıklarımızın yanında çok daha basit olaylar karşısında bile bir duruş sergiliyorduk, hiç değilse tarihe not düşüyorduk. En azından çok önemli konularda bir duruş sergilesek dahi yeter bence ama kıyametler kopuyor...? Bu sessizliği hakikaten anlayamıyorum ben. Dediklerinde de haklısındır, meselelerin iç yüzünü sizler çok daha iyi biliyorsunuz bizden bir de sanıyorum yeni nesil olaylara biz fosillerden daha farklı bakıyor ama biraz daha aktif bir BMN talebi olan üyelerinizin de olduğunu göz önünde bulundurun lütfen. Her neyse. Darlanayrık böyle olunca Kaya :)

mete61bordomavi
02.03.2018, 01:23
Trabzonspor seyircisi gider sosyal medyada takılır! Trabzonspor taraftarı ise gelir Trabzonspor ile ilgili kurumsal forumlarda sitelerde takılır.

İşte tam da bu yüzden forum yönetimine yüklenmeyi doğru bulmuyorum. Elbette yapılması gereken daha fazla şeyler hep vardır. Ama sadece neden forum yönetimi elini taşın altına koysun?
Trabzonspor, bizim hayatımızdaki en önemli manevi dinamiklerden biridir! Biz Trabzonspor taraftarıysak, bunun sadece bir futbol kulübü taraftarlarlığından daha derin kökleri vardır. -Bunları bilen bilir, uzun uzun anlatmayacağım.-

Ama gerçek şu ki, artık Trabzon şehrini ve de Trabzonspor'u dert edinen hem insan sayısı hem de çekirdek taraftar kitlesi gittikçe azalmaktadır! Sosyal medya ise, ona buna laf yetiştirmekten başka pek bir işe yaramıyor benim nazarımda. Çünkü kurumsal bir çatı altında değilsin.
Ezcümle, gerçek taraftarlar, kulübün aynı zamanda tüketici kitlesi olup, kulüp için dertlenirken, çeşitli çıkış yolları ararken, seyirci olan kısımsa, maç kazanıldığında sevinen, kaybedildiğinde söven bir anlayışa sahiptir. İşte, seyirci olan kısmı sosyal medyadan organize edemezsin!
Madem gerçek taraftarsın, gideceksin her sene, gücün varsa her ay lisanlı ürün alacaksın! Gerçek ve kurumsal taraftar organizasyonlarına katılacaksın, ki o taraftar organizasyonun bildirileri, eylemleri ölçmeye dikkate değer bulunsun!
Sosyal medyadan bireysel olarak sallamakla bir yere varılmaz!

Yiğit Gayretli
02.03.2018, 08:36
Trabzonspor seyircisi gider sosyal medyada takılır! Trabzonspor taraftarı ise gelir Trabzonspor ile ilgili kurumsal forumlarda sitelerde takılır.

İşte tam da bu yüzden forum yönetimine yüklenmeyi doğru bulmuyorum. Elbette yapılması gereken daha fazla şeyler hep vardır. Ama sadece neden forum yönetimi elini taşın altına koysun?
Trabzonspor, bizim hayatımızdaki en önemli manevi dinamiklerden biridir! Biz Trabzonspor taraftarıysak, bunun sadece bir futbol kulübü taraftarlarlığından daha derin kökleri vardır. -Bunları bilen bilir, uzun uzun anlatmayacağım.-

Ama gerçek şu ki, artık Trabzon şehrini ve de Trabzonspor'u dert edinen hem insan sayısı hem de çekirdek taraftar kitlesi gittikçe azalmaktadır! Sosyal medya ise, ona buna laf yetiştirmekten başka pek bir işe yaramıyor benim nazarımda. Çünkü kurumsal bir çatı altında değilsin.
Ezcümle, gerçek taraftarlar, kulübün aynı zamanda tüketici kitlesi olup, kulüp için dertlenirken, çeşitli çıkış yolları ararken, seyirci olan kısımsa, maç kazanıldığında sevinen, kaybedildiğinde söven bir anlayışa sahiptir. İşte, seyirci olan kısmı sosyal medyadan organize edemezsin!
Madem gerçek taraftarsın, gideceksin her sene, gücün varsa her ay lisanlı ürün alacaksın! Gerçek ve kurumsal taraftar organizasyonlarına katılacaksın, ki o taraftar organizasyonun bildirileri, eylemleri ölçmeye dikkate değer bulunsun!
Sosyal medyadan bireysel olarak sallamakla bir yere varılmaz!

İşte camia bu özelliğini kaybetti. Konu BMN'nin güç kaybı konusu değil. Zaten yapısal olarak bölük pörçük bir camiaydık ama Trabzonspor'un peşinden heyecanla sürükleniyor ve bu heyecanın getirdiği enerjiyi, kolektif eylemlere dökebiliyorduk. Şimdi öyle bir enerji yok ve insanlara evdeki koltukta otururken elindeki akıllı telefondan birkaç kelimelik tivitler atıp deşarj olmak daha cazip geliyor.

Milyar Dolarla ölçülen bütçelerle kapışmamız çok zor bu açıdan. Bizim de eksiklerimiz var ama hep mi bizim eksiğimiz var? Yine bu başlık altında dedim ki "Yaptığımız işleri sahiplenin ve bir ucundan tutun." ama kimse oralı olmadı. Böyle yürümez...

Kaya
02.03.2018, 08:59
Valla ne bileyim Kaya eskisine nazaran sanki misyonumuzu kaybettik gibi kardeşim. Biz bu değildik ya. Önceden şimdiki yaşadıklarımızın yanında çok daha basit olaylar karşısında bile bir duruş sergiliyorduk, hiç değilse tarihe not düşüyorduk. En azından çok önemli konularda bir duruş sergilesek dahi yeter bence ama kıyametler kopuyor...? Bu sessizliği hakikaten anlayamıyorum ben. Dediklerinde de haklısındır, meselelerin iç yüzünü sizler çok daha iyi biliyorsunuz bizden bir de sanıyorum yeni nesil olaylara biz fosillerden daha farklı bakıyor ama biraz daha aktif bir BMN talebi olan üyelerinizin de olduğunu göz önünde bulundurun lütfen. Her neyse. Darlanayrık böyle olunca Kaya :)

Murat abi zaten şu yorumlarında da dikkate alacağımız yönler var... Misal misyonumuzu kaybetttik gibi algılanması çok doğal ve haklı bir durum. Çünkü kendi içimizde niyetimiz iyi olmasına rağmen maalesef hareketsizleştik... Zaten bu gerçeği kabul ederek bir çıkış yolu arıyoruz ama epey de zorlanıyoruz.

Nesil dedin ya abi; işte orada bizi sıkıntıya düşüren bir gerçek var... 16 yaşımda BMN kuruldu, 26 yaşımda deli gibi emek verdik, 36 yaşımda bu haldeyiz... Ben 36 yaşıma geldiğimde bugün 16 yaşında olanlar nerede yau... :)

He bir de biz 16 yaşında iken 26 yaşında ve 36 yaşında abilerimiz şimdi oldu 46-56 yaşında... Nerededirler şimdi? :)

Cengiz Çubukcu
02.03.2018, 09:45
Murat abi zaten şu yorumlarında da dikkate alacağımız yönler var... Misal misyonumuzu kaybetttik gibi algılanması çok doğal ve haklı bir durum. Çünkü kendi içimizde niyetimiz iyi olmasına rağmen maalesef hareketsizleştik... Zaten bu gerçeği kabul ederek bir çıkış yolu arıyoruz ama epey de zorlanıyoruz.

Nesil dedin ya abi; işte orada bizi sıkıntıya düşüren bir gerçek var... 16 yaşımda BMN kuruldu, 26 yaşımda deli gibi emek verdik, 36 yaşımda bu haldeyiz... Ben 36 yaşıma geldiğimde bugün 16 yaşında olanlar nerede yau... :)

He bir de biz 16 yaşında iken 26 yaşında ve 36 yaşında abilerimiz şimdi oldu 46-56 yaşında... Nerededirler şimdi? :)

bence en büyük problem doymuşluk....aç adam lazım... :)

Kaya
02.03.2018, 09:45
bence en büyük problem doymuşluk....aç adam lazım... :)

Cengiz abi 16-26 yaş arasındaki arkadaşlarımız neye doymuş olabilir? :) Ya da bu kadar kolay mı doyuyorlar? :)

only ts
02.03.2018, 10:20
yillarim gecti bu forumda.. ve bu forumda yuz yuze gorustugum hic kimse olmadi. NE bir iftar organizasyonu ne bir mac organizasyonu hic birine katilmadim / katilamadim. Icimden bile gecmemistir katilmak. Sebebi ise bu forumda yonetici ve yakin arkadaslarinin samimiyetsiz ve sevimsiz bulmamdir / belkide yaniliyorumdur.

su an tamamen icimi dokuyorum. Defalarca banlandim bu forumdan ama uzaklasmamakta israrciydim. Ama bir yere kadar. Mesela bir gun olsun konu acamadim. 10 senedir uyeyim, 10 senede bir konu bile acmadim / acamadim. Ya utandim yada hemen silinir diye dusundugumden hic konu acamadim. Haksizda degildim, acilan konularin %90 i silinmiyor mu ?

Bu forumda ozgurluk kisitlamasi var. Dusunun kendi evimdeyim ve ozgur degilim. Donanim Haber / forum da bile boyle bir kisitlama yok. Bilenler bilir, su anda bile top 4 konu Tayyibi elestiren konular. Herhangi bir kisitlama yok. Isteyen istedigini yaziyor. ]

Gelelim BMN ye, hele bir siyaset yap....

Uzatmiyim lafi.. 10 senedir BMN ye girerim, kendi evimde gurbetci oldum hep.. Ustune birde gercek Gurbet eklenince....

sosyal medya falan degil olay.. olay BMN nin yoneticilerinde.

Burak DERELİ
02.03.2018, 10:43
only ts BMN etkinliklerine katılmama sebebinin yöneticiler olması biraz bahane bence abi. Bu organizasyonlara yüzlerce kişi defalarca katıldı ve katılıyor. Onların yöneticileri bahane gösterecek bir sorunu yok. Etkinliklere gelenleri samimiyetle ilk karşılayanlar hep BMN yöneticileri olmuştur.

Forumdaki içerikleri belli bir kalitede tutmaya çalışıyoruz. Tabiki belli kısıtlamalar olacaktır. Açılan başlıklara baktığınızda kaçının BMN yönetimi tarafından açıldığını farkedersiniz. Düzgün bir şekilde açılan tüm başlıklar açık kalır bizde

Hayırlı cumalar

Kaya
02.03.2018, 11:29
acilan konularin %90 i silinmiyor mu ?

Bu istatistiğin doğruluğu kadar samimiyetisiz ve sevimsisiz...

alper*
02.03.2018, 11:48
Dün saat dörtten sonra beş saatte on mesaj falan yazıldı. Foruma girdim, yazacak bir şey yok. Kimse yazmıyor. Ben neden yazayım dedim çıktım.

Etkileşim sıfıra kadar inmiş. Bu başlık da tabuta çakılan son çivi gibi.

Cengiz Çubukcu
02.03.2018, 12:46
Cengiz abi 16-26 yaş arasındaki arkadaşlarımız neye doymuş olabilir? :) Ya da bu kadar kolay mı doyuyorlar? :)

ne yazık ki evet Kaya...sosyal medya ve iletişim çağı yüzünden her şeye çabuk ulaşabiliyorlar...

Yiğit Gayretli
02.03.2018, 16:32
Dün saat dörtten sonra beş saatte on mesaj falan yazıldı. Foruma girdim, yazacak bir şey yok. Kimse yazmıyor. Ben neden yazayım dedim çıktım.

Etkileşim sıfıra kadar inmiş. Bu başlık da tabuta çakılan son çivi gibi.
Sosyal medyada da durum öyle. Ülke gündeminden fazlası pek konuşulmuyor.

Trabzonsporlu olduğu için takip ettiğim insanlarla Trabzonspor hariç her şeyin muhabbetini ediyoruz... İnsanlar Trabzonspor için heyecan duymuyor ne yazık ki...

Mert Oğuzlu61
02.03.2018, 16:49
Geçen sene gol kaçırma şov yaptığımız Alanya maçı öncesi şehir hareketliydi, forumda da yanılmıyorsam maç öncesi epeyce mesaj atılmıştı. Bu sezon yine aynı şekilde Bursa maçından sonra havaya girdik ama yönetim ve hocanın mükemmel uyumu sayesinde 1 ayda kupayı ve zirve hedefini kaybedince millet yine kabuğuna çekildi, kapağı açık 30 gün bekletilmiş kola, fanta vs.. gibiyiz gayet normal karşılıyorum.

İnsanları harekete geçirecek, umut aşılayıp canlandıracak yönetim yok. Yüzüklerin Efendisi'nde Saruman'ın kral Theoden'i büyüleyip etkisiz hale getirmesi gibi bir durum söz konusu. TS şu an büyülü Theoden modunda, Gandalf(yeni yönetim) gelip asayı dokundurmadan bir şey değişeceği yok, el mahkum kongreyi bekleyeceğiz.

Elbette tek sebep bu değil, çok şey yazılabilir de üşeniyorum ama en büyük sebeplerden birisinin bu olduğunu düşünüyorum.

zekeriyya
02.03.2018, 16:58
only ts hocam keşke bir kez olsun bir organizawyona katılsa idi
kısıtlama ve sansür
bunlar çok göreceli konular
lütfen yazdıklarımı bir savunma olarak düşünmeyin
hepimizin umudu kırıldı , hevesi kaçtı bu TS ile birebir ilgili
lakin burada ki arkadaşlar tamamı ile birer ayna
lütfen ayna daki görüntünüzden çekinmeyin , kendinizi özgür hissedin

zekeriyya
02.03.2018, 17:00
alper*
BMN ye ne oldu demek
TS ye ne oldu demek
Topluma ne oldu demek
Bana ne oldu demektir.
BMN her bireyi ile bir bütün yapıdır

only ts
02.03.2018, 22:11
Bu istatistiğin doğruluğu kadar samimiyetisiz ve sevimsisiz...

hala daha laf sokma yarisindasiniz...

size yakisani yapin tabi..

mete61bordomavi
03.03.2018, 05:29
BMN'DE ''Genel'' kısmında açılan başlıklar, adı üstünde daha genel konuları kapsamalıdır! Kaybedilen her maç sonu kızgınlıkla açılacak bir sürü, ''yönetim istifa'', ''hoca istifa'', ''şu topçuyu kovun'' tarzı başlıklar genel kısmında konuşulmamalıdır!
Fakat bunun yanında, BMN Güncel adı altında bir kısım açılabilir, isteyen herkes isteyen başlığı orada açabilir. Elbette Hukuken BMN'yi zor durumda bırakacak ve başını ağtıracak başlıklar hariç! Ben bu forumda yazıyorum ama daha çok da ''okumak'' istiyorum. Ama hep aynı başlıklar altında aynı şeyleri okumak, samimi söylemek gerekirse, beni çok sıkıyor. Bu da daha fazla özgürlüğün ve hakkın talep edildiği ve teknolojinin bu yönde evrimleştiği dünyada BMN'nin forum kısmının çok ağır kalmasına, güncellikten uzaklaşmasına neden oluyor. Tabii bu fikrime katılan da olur katılmayan da olur elbette, ama kurallar biraz daha esnetilebilir ya da en azından daha esnek olduğu forum bölümleri oluşturulabilir diye düşünüyorum. Tabii elbette BMN'nin hukuki haklarını koruması mahfuz kalmak kaydıyla.

Ben bu foruma aslında 2006-2007'den beri üyeyim. Ama o yıllarda biraz deli fişek olduğum için, haliyle banlandım. Yalan yok, o zamanlar küfür vs ediyordum da. Tabii aradan yıllar geçti, yaşlandık!:D:S
Şimdi biraz daha oturaklı biri oldum. O eski sinirim kalmadı. Yıllar evvel, Ankara'da Ankaragücü-Trabzonspor maçlarını bilet bulamadığımızda Ankaragücünün fanatik kale arkası taraftarlarıyla bile izlemişliğimiz vardır. Arkadaşın kazağının altında Trabzonspor forması var bir de!!! Yakalansak belki orada linç edilecektik! Biz böyle seviyorduk Trabzonspor'u!

Şimdikiler bırak organizasyonu, takımla dertlenmeyi, maç bile izlemiyorlar artık! Herkesin elinde bir akıllı telefon, o küçücük camın içine hapsolmuş hayatlar ve hayaller! Aslında bu açıdan bakarsak sadece bize mahsus bir olay da değildir bu! Tüm takım taraftarlarının, tüm dünya insanlarının geçirdikleri bir evrim gibi...
E tabii sen futbolu sadece zenginlerin tüketim aracı haline getirirsen, en kıytırık maçları bile ŞİFRELİ yayınlarsan, hatta eskiden Star'da şifresiz izlediğimiz Şampiyonlar ligini, UEFA maçlarını, yerel kupa maçlarını HALK'tan kaçırırsan, tekmeye kafa atan futbolcudan, maça iki üç iğneyle çıkan futbolcudan, MİLLİ MAÇLARDA PRİM hesabı yapan futbolcuları da ortaya çıkarırsın, genç neslin futbola ilgisiz büyümesine de neden olursun!

Her zaman bu forumda söylediğim gibi, Futbolun BARON'ları futboldan elini çekmedikçe, -ki artık bu imkansız- futbol sadece stadda izlenen ama bir anlamı ve manevi dinamiği olmayan bir spor branşına dönüşecektir! Öyle çok uzun zaman sonra bile değil! En geç 5 yıl içinde bu talep en dibe doğru çökecektir!

Biz çocukken Trabzon'da köyde her saat maç yapardık. Plastik topla, plastik ayakkabıyla, karda, çamurda bile oynardık! Giderdik komşu köylere, köy maçı teklif ederdik, büyükler gelip bunlar kim? Nereden geliyorlar? Diye sorduklarında, köy maçı yapmaya gelmişler dendiğinde, orada hemen bir seyirci kitlesi oluşurdu! Bir de öyle hakem vs de yok! Anlaşmayı, uzlaşmayı, centilmenliği bilirdik! Şimdiki çocuklar artık top bile oynamıyor!
Hiç unutmam, plastik bir top alabilmek için büyüklerimize yalvarırdık, para versinler de top alalım diye! Maçlardan sonra da berrak, tertemiz akan dereye gider yıkanırdık! Ağaçlardan kızılcık toplar yerdik! Şimdiki çocuklar, çocukluk mu yaşıyorlar? Çok ağlıyorsa ver eline tableti oynasın!

Ne Trabzon artık o eski Trabzon, Ne Trabzonspor o eski Trabzonspor! Ne de ülkemiz o eski ülke! Zamanla herşey sanki anlamını yitirdi! Ve tıpkı şairin dediği gibi, biz büyüdük ve dünya kirlendi!

Fatih Çelik
03.03.2018, 13:13

İnsanlara samimiyetsiz ve sevimsiz deyince seni bağrına basmalarını mı bekliyorsun?

only ts
03.03.2018, 15:17
İnsanlara samimiyetsiz ve sevimsiz deyince seni bağrına basmalarını mı bekliyorsun?

oyle bir istegim olsaydi, 10 yildir uye oldugum bu forumda, bunu dile getirirdim.

belki ben yaniliyorumdur.. insallah bir gun hepinizle tanisma firsati bulurum.

alper*
03.03.2018, 17:29
BMN niye böyle, buna kısa bir örnek diyalog hemen yukarıdaki iki üç mesajda.

Berke6198
03.03.2018, 18:38
yillarim gecti bu forumda.. ve bu forumda yuz yuze gorustugum hic kimse olmadi. NE bir iftar organizasyonu ne bir mac organizasyonu hic birine katilmadim / katilamadim. Icimden bile gecmemistir katilmak. Sebebi ise bu forumda yonetici ve yakin arkadaslarinin samimiyetsiz ve sevimsiz bulmamdir / belkide yaniliyorumdur.

su an tamamen icimi dokuyorum. Defalarca banlandim bu forumdan ama uzaklasmamakta israrciydim. Ama bir yere kadar. Mesela bir gun olsun konu acamadim. 10 senedir uyeyim, 10 senede bir konu bile acmadim / acamadim. Ya utandim yada hemen silinir diye dusundugumden hic konu acamadim. Haksizda degildim, acilan konularin %90 i silinmiyor mu ?

Bu forumda ozgurluk kisitlamasi var. Dusunun kendi evimdeyim ve ozgur degilim. Donanim Haber / forum da bile boyle bir kisitlama yok. Bilenler bilir, su anda bile top 4 konu Tayyibi elestiren konular. Herhangi bir kisitlama yok. Isteyen istedigini yaziyor. ]

Gelelim BMN ye, hele bir siyaset yap....

Uzatmiyim lafi.. 10 senedir BMN ye girerim, kendi evimde gurbetci oldum hep.. Ustune birde gercek Gurbet eklenince....

sosyal medya falan degil olay.. olay BMN nin yoneticilerinde.

Hayır silinmiyor. Silinmediğine dair tek tek delilleri de ortaya koyabilirim. Ezbere bir yorum yapmışsınız maalesef.

Forumda hiçbir zaman başlık açmayı denemeyip, açılan başlıklar hakkında saptamalarda bulunmaya çalışmışsınız. Hiçbir zaman forum içerisinde kendinizi özgür bırakmayıp, sonrasında da özgür olamamaktan dem vurmuşssunuz.

Forum donanımhaber'in kurumsal duruşu bizi hiç alakadar etmez. Tayyip Erdoğan, Kılıçdaroğlu, Bahçeli hakkında sabaha kadar konuşabilirler. BMN Forum, insanların siyaset yapmak için toplandığı bir yer değil. Eğer siyasi hamleler Trabzonsporu etkiliyorsa o zaman zaten hiçbir konuşmaya müdahale etmiyoruz. İnsanlar da Trabzonspor konuşmak için forum donanımhaber'i uygun görselerdi, BMN bünyesinde değil 'FDH' bünyesinde yazar olurlardı. Siyaset konuşmak isteyen de BMN'de değil dolayısıyla. Mesajlara ve başlıklara müdahale etmediğimizin en net kanıtı da şike başlığıdır. Dilerseniz başlığa girip AKP, CHP ve MHP hakkında yapılan eleştirileri okuyabilirsiniz.

Fatih Çelik
03.03.2018, 19:00
BMN niye böyle, buna kısa bir örnek diyalog hemen yukarıdaki iki üç mesajda.
Alakasız bir mesaj atmışsın. Her zamanki gibi.

Fatih Çelik
03.03.2018, 20:01
Ben içinde bulunduğu bir oluşumu bu denli itibarsızlaştırmaya çalışan bir başka topluluk daha görmedim. Şu başlık da bunun aynası oluyor birkaç gündür.

Bera B.
03.03.2018, 20:14
Birçok şey yazılmış, farklı konular konuşulmuş. Ben kendi adıma nedenlerimi yazayım, gördüğüm kadarıyla benim gibi daha gündelik konulardan soğuyan da var, daha derin konulardan da.

1. Herkesin olduğu gibi benim de zamanım değerli. Ben sayfalarca kıytırık yorumlar arasından 1 tane akılcı yorum bulmaya çalışmaktan bıktım. Maç başlıklarında, genel konularda hadi bir nebze de transfer forumları zaten rezil bir halde. 2 aylık üyeler 1000'lerce mesaj atmış, içinde dişe dokunan tek bir şey yok. Gün boyu kavga, gürültü, olumsuzluk üzerine olumsuzluk. İşten çıkmışım, yolda gelişmeleri öğreneyim istiyorum. Vay efendim Olcay o kadar para etmez, yok efendim Burak gelmesin, o tırt, bu pert, şu bilmem ne. Birkaç saat sonra giriyorum, arada 100'lerce mesaj yazılmış, nerede bıraktıysam konu hala aynı yerde. Bunlarla mı uğraşacağız gün boyu? Troll oldukları üç mesajla anlaşılabilecek kişiler senelerce bu forumlarda yazdı, defalarca şikayet ettik. Hala buradalar. Ben ne twitter'da ne Facebook'ta taraftar sayfalarını takip etmem. Ekseriyetle hiçbiri futboldan anlamaz, sadece saçma mesajlarla kamuoyu oluşturmaya çalışır ve çoğu da birilerinin adamıdır. Maruz kalmak istemediğim ortamın aynısı çok uzun süredir burada da oluştu. Yazın bazen öyle durumlar oluyordu ki transfer forumunda yasaklı liste dışında üyelerden mesaj bulmak için 2 3 sayfa atlamak gerekiyordu. 3 5 kişiyi okumak için bu kadar çile çekilmez, kusura bakmayın.

2. Forumun yönetimini sevmiyorum, adaletlerine inanmıyorum, yönetimde daha önde olan kişilerin tavırlarından, açıkça söyleyeyim, nefret ediyorum. Burada maalesef yönetimden en göz önünde olan 3 - 4 kişi var. Hep bir üstten bakmalar, sivri sivri cevaplar, ağdalı ağdalı laflar, hiçbir olumsuzluğu kabul etmeyip hemen suçu tartışma yaşadıkları kişi veya kişilere atmalar... Forum yöneticisi olmak yetkinlikten ziyade arkadaşlığa ve akrabalığa bakıyor galiba. Bunu yadırgamıyorum, gayet normal ama ima ettiğim kişilerin bunları kaldırabildiklerini sanmıyorum. Burada ana dili Türkçe olmayan da var, ilkokul mezunu da, doktorasını yapan da. Dil kullanımında bile takınılan tavır egonuzu öyle net yansıtıyor ki. Ben burada sanırım 12 senedir varım, üye olduğumda 14 yaşımdaydım. Forum yöneticileriyle münakaşam belki bir elin parmaklarını geçmez ama onlarda bile o kadar saçma tavırlar sezdim ve gördüm ki.

Mesela benim için kopuşumun en önemli tetikleyicilerinden biri olan durumu yazayım. Ön bilgi, ben bir ürün tasarımcısıyım. Olay şöyle. Henüz Akyazı Stadının yapımı devam ediyor. Forumdaki başlıkta f1bekir abi de oldukça aktif. Ben de kulübün o dönemki ekonomik sıkıntılarının aşımına ufak da olsa belki bir yardımı olur diye stadyumun açılışına denk gelecek şekilde stadyumun belirli ölçeklerde biblolarından yapalım, üretelim diye yönetime tüm detayları çözülmüş şekilde bir proje hazırlamayı düşündüm. Tabii bunun için stadyumun çizimini gerçekleştirmem gerekiyordu önce. Bunun için de Bekir abi ile görüşmek için önce konuya, sonra da yanlış hatırlamıyorsam kendisine özel bir mesaj attım "iletişime geçebilir miyiz?" diye. Kendisi sağolsun konu nedir diye dönüş yapmış. Bu mesaja dönüş yapmak için yazdım cevabımı, göndermeye çalışıyorum. Bir türlü olmuyor. Ne gibi bir hata aldığımı hatırlamıyorum ama gönderemedim. Neyse herhalde bağlantıyla veya forumla alakalıdır diye vazgeçtim. Daha sonra yöneticilerden birinden özel kutuma mesaj düştü: Davet işleri iyi gidiyor mu? diye. Anlamadığımı belirttim, yine üstü kapalı bir mesaj aldım. Daha sonra olayı tahmin ettim, tuttuğunu da gördüm. Konu şuydu ki çoğunuz hatırlar, buradan bir grup farklı bir forum kurmuştu. Belli ki üyelere de mesaj atıp davet ediyorlarmış. Forum yönetimi de benim f1bekir ile iletişime geçmeye çalıştığımı görüp mesajlaşma yetkime müdahale etmişlerdi. Konuyla ilgili mesaj atan yönetici de hala (en hafif tabirle) pişkin pişkin suçlama mesajlarına devam ediyordu. Benim için bu tavrın anlamı şuydu, isterseniz 10 sene burada kalın, binlerce mesaj yazın, değeriniz sırf bir organizasyonda görüldü diye burada senelerce trollüğüne devam eden bir üyeninkinden az.

Bu bahsettiğim olay 2 sene kadar önce oldu. O dönemden bu döneme hala ara ara girip yazmaya devam eder gibi oldum ama buraya hiçbir bağlılık hissetmiyorum artık.

3. Birinci mesajla bağlantılı ama trollere gösterilen müsamaha. Daha bir üst mesajda yapılan alıntı durumu gösteriyor. Forum zaten kıvılcım bekliyor, bir konunun en makul en aklı selim zamanında atılan tek troll mesaj 3 saati esir alıyor. Üyeler belirli, yapılanlar belirli, aksiyon maalesef yok. Belli ki kurallara aykırılık teşkil etmedikten sonra her türlü düzen bozucu hareketi yapabilirsiniz. Kimse kusura bakmasın ama ben bunları gerçekten ayıklamakla uğraşamam. O yüzden kendimi çektim, kafam da rahatlamadı değil.

Kaya
04.03.2018, 12:30

Gerçeğe çok uzak istatistiğine dikkat çekmek istedim...

İnsanları tanımadan samimiyetsiz ve sevimsiz bulma özelliğin bir hayli ilginç...

Burak
05.03.2018, 06:19
BMN’den de yönetimden de memnunuz. Adam gibi adamlar.

zekeriyya
05.03.2018, 08:07
BMN ye ne mi oldu.
başlık süper , konuşacağız dertleşeceğiz.
güzel tespitler
güzel öneriler
eleştiriler
geldi , eyvallah
şu anki mevcut yönetimde anlattı , anlatmaya çalıştı dertlerinide
hepsini anlıyorum da
kardeşim
içindeki kin ve nefreti bu denli hunharca neden dökersin
sonra da BMN ye ne oldu
asıl BİZLERE ne oldu dostlar

selcuk
05.03.2018, 08:27
BMN ye ne mi oldu.
başlık süper , konuşacağız dertleşeceğiz.
güzel tespitler
güzel öneriler
eleştiriler
geldi , eyvallah
şu anki mevcut yönetimde anlattı , anlatmaya çalıştı dertlerinide
hepsini anlıyorum da
kardeşim
içindeki kin ve nefreti bu denli hunharca neden dökersin
sonra da BMN ye ne oldu
asıl BİZLERE ne oldu dostlar

sen cürük dallari kesmesen bütün agac cürür

daha otoriter davranilmasa bunlar dogal sonuc

TekfurÇayır 61
05.03.2018, 10:49
BMN'e bir şey olduğu yok.

BMN varlığını doğal olarak Trabzonspor'a borçlu bir platform.

Trabzonspor'a olan doğal olarak BMN'e yansıdı.

Taraftar geleceğe bakınca Trabzonspor konusunda hiç bir ümit ışığı göremiyor, ümitler tükendi.

BMN bana şöyle yaptı, ondan böyle oldu gibi çocukca şeyler yazanlar bilsin ki şampiyonluk kovalanıyor olsa forum dolup taşardı.

Kaya
05.03.2018, 14:32
BMN'e bir şey olduğu yok.

BMN varlığını doğal olarak Trabzonspor'a borçlu bir platform.

Trabzonspor'a olan doğal olarak BMN'e yansıdı.

Taraftar geleceğe bakınca Trabzonspor konusunda hiç bir ümit ışığı göremiyor, ümitler tükendi.

BMN bana şöyle yaptı, ondan böyle oldu gibi çocukca şeyler yazanlar bilsin ki şampiyonluk kovalanıyor olsa forum dolup taşardı.

Bu da çok çok geçerli bir tespit bence...