PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Transfer Bütçemiz 720 Milyon TL olsaydı?

Teoman Karadeniz
04.01.2018, 15:34
Biz ''Hiç şampiyonluk yaşamayan''lar...

Otuz küsür yıldır umutla Trabzonspor'un şampiyonluğunu bekleyenler...

Şampiyonluğun umutla değil; mantıkla gelebileceğini düşünüyorum. Ve bu mantığı yürütebilen her kulübün de istediği zaman şampiyon olabileceğini düşünüyorum. Beşerim, şaşarım, elbette ki yanlış düşünebilirim.

Bundan tam 10 yıl önce, Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener, Trabzonspor'un borcunu 56 Milyon 897 Bin YTL olarak açıklamış. Ve bu borcu açıklarken de HES Projelerinde gelirlerimizin artacağını, Türk Telekom ile yaptığımız anlaşmadan iyi bir para girdisi sağlanacağını söylemiş.

Aradan 10 yıl geçti ve Trabzonspor, borcunu 777 Milyon 616 Bin 540 TL olarak açıkladı.

Yani son on yılda kulübün borcu yaklaşık 720 Milyon TL artmış.

Son Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Real Madrid'in kadrosundaki futbolcuların bonservis bedeli ve maaş bilançosuna baktığınızda; C. Ronaldo hariç ''neredeyse'' bütün futbolcuları hem transfer edebilir hem de maaşını ödeyebilirsiniz bu 720 Milyon ile...

Real Madrid'in kadrosunu kurduğunuzda Türkiye Ligi ve Türkiye Kupası'nda şampiyon olmamak söz konusu olamaz zaten. Türkiye Ligi ve Kupasından gelecek şampiyonluk gelirlerine, sadece Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı gelirini bile ekleseniz bu futbolcuların maaşları ödenir. Ki böyle bir kadro kurduğunuzda dünyanın en büyük firmaları sponsorluk için kapınıza dizilir. En önemli nokta ise; kadronuzdaki istediğiniz oyuncuyu istediğiniz zaman, satın aldığınız bonservisin üzerinde satabilirsiniz.

2008 yılında böyle bir fikri ortaya atsa biri: dese ki 400 Milyon TL borçlanma ile dünya yıldızlarından oluşan bir takım kuralım. Şampiyonluklara 10 yıl ambargo koyalım. Akıl çıkıp derdi ki; ''Saçmalama, ya tutmazsa, Trabzonspor iflas eder. Parayla şampiyonluk gelmez.''

Evet parayla şampiyonluk gelmeyeceğine ben de katılıyorum. Sefa Yılmaz'a 5 Milyon Euro vererek, Mustafa Akbaş, Mustafa Yumlu, Aytaç, Hüseyin Çimşir, Hasan Üçüncü, Ndoye, Augustine, Cale gibi envaye çeşit insana milyonlarca çok para verilerek şampiyon olunmaz. Castillo, Bongonda, Volkan Şen, Olcay Şahan, Sefa Yılmaz, Özer Hurmacı, Serdar Gürler gibi adamlara toplamda 30 Milyon Euro bonservis, 30 Milyon euro maaş verene kadar 15'er Milyon'dan iki büyük futbolcu alıp, 15'er Milyon Euro'dan da 5'şer yıllık sözleşme imzalatırdın. Sonra da oturup Castillo mu patlama yapacak yoksa Bongonda mı diye düşünmek yerine; Robben mi asist kralı olur yoksa Ribery mi diye çekirdek çitlerdin.

2008 yılında, borç 56 milyonken, 720 milyon lira borca girip; Trabzonspor'u Şampiyonluğa götürme ihtimali olan ve iflas etme riskini de içinde taşıyan bu hayali kurmak aptallık ise; 2018'de 777 Milyon borcun mevcut olması, müzesine şampiyonluk kupası götürememiş olması, istifanın eşiğinde olması ve hala son on yıldaki hataların tekrarlanması nedir?

Burak DERELİ
05.01.2018, 07:40
Güzel bir açıdan konuya yaklaşım olmuş
Beğendim. Ellerine sağlık :) :alkış:

Yiğit Gayretli
05.01.2018, 09:10
Bakış açısı farklı ama dünyada sahibi olmayan ve özellikle Türkiye'de -halen- dernekler kanunu yönetilmekte olan bir hangi kulüp böyle bir atılım yaptı ya da yapabildi?

Böyle büyük bir ekonomik atılımı gerçekleştirmekten bahsediyorsak, ülkenin ekonomik ortamını da basit şekilde ele almak zorundayız. Türkiye doğrusal çizgide ilerleyen ve hatta onun etrafında gezinebilen bir ekonomiye dahî sahip değil. Çok değişken ve olumlu anlamda öngörülemez bir iklim var. Döviz kurunun bu kadar değişken olduğu ve siyasi çalkantıların bu kadar sık yaşandığı bir memlekette, bahsettiğin atılım anca bir deli cesaretiyle -belki- mümkün olabilir.

erenslash
05.01.2018, 09:28
Birikmiş borçlarla zor tabi.
Transfer bütçemiz 10 sene hiç transfer yapmadan bu kadar olmazdı çünkü başarı için kapital vermen gerekiyor verdiğin kapital değil mesele parayı çarçur etmeleri.
Şu bir gerçek Trabzon şehrinin fakir olması bunda ana etken.Trabzon İzmir gibi olmak zorunda her anlamda.
Çeşitli kültürlerin olmaması ve yatırımcıların da uzak durduğu bir şehir.
Köyler yeşilliğini korumalı şehirde bir çok değşik kültür vesaire iş alanları yaratılmalı.Altyapı önemli.
Saçma sapan adamlara para vermemek.
Şampiyonluk ya iyi bir altyapıyla gelir + parayla.Paradan kastım şu altyapın çok iyi olsa bile transfer yapmak zorundasın.Bu paraların bir kısmını kendi scoutlarına vereceksin maaş olarak.
Trabzonspor kafaya oynamak istiyorsa param yok diyemez böyle bir mevzu olmamalı.
Şampiyonlar liginde başarının sırrı paradan geçer.Para derken paranın içinde sadece transfer yoktur,maaşlar,scout sistemi,ağ kurma bunlar hep paradır.
Trabzonsporun en büyük sorunu locadır ve torpildir.Trabzonspora para getirecek localar olmak zorunda.
Avrupadaki başarı parayı getirir.Doğru transferlerle mümkün bu ancak.Kadro kurmak,sıfırdan yapmak kolay iş değil.Hepsi para üzerine koya koya gitsek bunlar olmazdı ve bir güçlü locamız olsaydı tabi ki bu kadar borç olmazdı.Trabzon şehirden kaybediyor bir de perspektiften.
Çözüm:Güçlü lobiler,başkanın dünya üzerinde kendini kabul ettirmiş özel lobilere girmesi,zengin başkan, altyapı,zengin bir şehir,şehrin yapısının değişmesi.şampiyonlar liginde başarılı olmak bize başarıyı getirir.Şunu unutmamak lazım klubumuzun taraftarı az değil.Çöplüklere para vermemek,doğru transferler yapmak ekonomimizi tabi ki korur.

tonya55
05.01.2018, 09:49
city nin kurdugu akademinin aynısını kurardım.

UğurB
05.01.2018, 12:32
Kuluplerin cikmasini cok!!! istedikleri kulupler yasasini cikarsinlar, ondan sonra farkli seyleri konusabiliriz...