PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yabancı Olmasın!!

Mehmet Fırat
01.01.2007, 14:09
Ben bu düşüncelerimi daha önce bazı topiclerde açıklamıştım ama herkesin dikkatini çeksin diye yeni bir topic açıyorum..
Artık kilitlenirse kilitlensin..

Yabancı oyuncu Trabzon için her zaman sorun olmuştur. Bize yararlı olan yabancılar bir elin parmaklarını geçmez. Geri kalan yabancı oyuncuların bazıları kaçtı, bazıları mutsuzdu, bazılarıyla da fifalık olduk. Ayrıca bize gelen yabancı oyuncuları maliyeti de genellikle yüksek oluyor. Altyapıdan yetişen oyuncuların önüne geçtikleri de bi gerçek.Artık milli takıma 3 ten fazla oyuncu veremiyoruz.. Peki hala neden devam ediyor bu yabancı sevdası?..
İlk şampiyonluklarımızın yabancı oyuncusuz geldiğini göz önünde bulundurursak artık özümüze dönmenin zamanı gelmedi mi sizce de?.. Artık altyapıya yönelmemiz gerekmiyor mu?.. Artık yabancı oyuncu en fazla 3 olacak şekilde bir kadro kurmamız gerekmiyor mu?..
Bir daha Szymek, Lange, Rada olaylarını yaşamak istemiyorsak, yabancı oyuncu sevdasından vazgeçelim. Altyapıdan yeni yıldızlar çıkartalım.. Türk oyuncuların önüne geçilmesin!
Bu konuda bi kampanya düzenleyelim.. Gerekirse klübe e-mail yağdıralım.. Yönetimde tanıdığı olanlar da bu konuyu açsın.. Ben Trabzonda yabancı istemiyorum!!

Ertan 51
01.01.2007, 14:24
yabancı olmasın biraz uçukta 3 yabancı tam isabet olur.fakat 3 yabancıda kaliteli ve yıldız olmalı takıma direk katkı yapacak oyunun gidişatını değiştirebilecek takıma puan ve puanlar kazandırabilecek 3 yabancı.yoksa bizim takımda da olduğu üzere var 6 7 yabancı içinde çat pat verim aldığın sadece yattara onun dışındakiler ortada.gene iş geliyor iyi yönetilip yönetilmediğine dayanıyor yabancın olmayacaksa yerlinin kalitelisini alacaksın sorarım ben size hangi kaliteli yerliyi alabilir bizimkiler.alamaz.bizde burda bol bol hayal kurarız.

bordo61
01.01.2007, 14:24
yabancı olmasın fikrinden artık kurtulmamız gerek ya ne demek yabancı olmasın kaç başarılı takımının kadrosu full yerli elbette yerli hatta yerlinin yerlisi olmasını bizde isteriz ancak gunumuz futbolunda ne bu mumkun nede bunu gerçekleştirmeniz munkun birileri cevap olarak eski donemleri belirtirse baksın eski donemlerde sadece bizde mi yabancı oyuncu yoktu yoksa kimse de mi yabancı yoktu futbol gelişti biz hala yerli yabancı kavgasındayız.Yabancıların yarar saglamıyorsa birşeyleri yanlış yapıyoruz diye dusuneceğimize yabancı almayalım diyoruz demiyoruz ki futbolumuz niye boyle geriledi niye alt yapıdan topcumuzu cıkmıyor aslında dusunuyoruz ama icraaata gelince kimseden ses cıkmıyor alt yapı alt yapı die bas bas bagıranlar genc futboluncunun bi hatasında tum ailesine başlıyo sövmeye yabancı bir futbolcu hata yaptıgında olacak o kadar diye geciyoruz.Sorun yabancılarda değil sorun bizde değer veremiyoruz genclerimize futbolumuza değer versek o aldıgımız yabancılardan daha iyi oynarlar yabancılarda oturur klubede macı izler.Ama bizim yaptıgımız bişi yapmadan her şeyi istemek herkesin fikrine saygılıyım arkadaşınkine de sozlerim birisini incittiyse afffola ozel değil genel konuşmaya çalıştım saygılar

champions
01.01.2007, 14:43
bende bu düşünceye karşıyım işte neymiş efendim şampiyonluklarımız yabancısız gelmiş şunu dersiniz anlarım altyapıya önem verelim genç oyunculara daha fazla şans verelim onları destekleyelim ama yabancıya hayır demek şu anki futbolda çok yanlış bi düşüncedir 25 sene önce yaşananları bugüne örnek gösteremeyiz bugün gösterin bu şekilde avrupada başarılı olan takım yok böyle bi takım onlar geçmişte kaldı

bu düşüncenin aksine ben belirli krtiterler getirilerek yabancı sayısının artmasını yada serbest olması gerektiğini düşünüyorum neler olabilir bu kriterler serbest olduğunu düşünürsek takımlar kadrolarında en az 6 tane altyapıdan oyuncu barındıracak ilk 11de en az 3 yerli oyuncu olacak yabancılarda milli takımda oynamış olma zorunluluğu getirilecek bu maddeler çoğaltılabilir

A.Alper
01.01.2007, 14:43
bilbao nasıl yapıo işi nasıl yürütüyo o zaman arkadaş haklı olabilir pardon haksız çünkü bilbao da bilbao dışından oyuncu yok :) yıldızları şamp liginde mücadele etmiş olması da cabası diyeceksiniz şampiyon olmuyor....peh!sanki biz çok oluyoruz!!!

Mehmet Fırat
01.01.2007, 14:47
bende bu düşünceye karşıyım işte neymiş efendim şampiyonluklarımız yabancısız gelmiş şunu dersiniz anlarım altyapıya önem verelim genç oyunculara daha fazla şans verelim onları destekleyelim ama yabancıya hayır demek şu anki futbolda çok yanlış bi düşüncedir 25 sene önce yaşananları bugüne örnek gösteremeyiz bugün gösterin bu şekilde avrupada başarılı olan takım yok böyle bi takım onlar geçmişte kaldı

bu düşüncenin aksine ben belirli krtiterler getirilerek yabancı sayısının artmasını yada serbest olması gerektiğini düşünüyorum neler olabilir bu kriterler serbest olduğunu düşünürsek takımlar kadrolarında en az 6 tane altyapıdan oyuncu barındıracak ilk 11de en az 3 yerli oyuncu olacak yabancılarda milli takımda oynamış olma zorunluluğu getirilecek bu maddeler çoğaltılabilir

bence yabancı 3 tane yeter. zaten sen de demişsin kardeşim altyapıya önem verilmiyor diye.. benim demek istediğim de bu.. yabancıya harcanacak para altyapıya harcansın..:ts:

bordo61
01.01.2007, 14:57
bence yabancı 3 tane yeter. zaten sen de demişsin kardeşim altyapıya önem verilmiyor diye.. benim demek istediğim de bu.. yabancıya harcanacak para altyapıya harcansın..:ts:
Benim yazımda benzerleri var ama sen direk yabancı alınmasın demişsin be abicim

Mehmet Fırat
01.01.2007, 15:04
şu gerçeği kabul etmek lazım.Trabzonun aldığı 5 yabancıdan anca 1 i güzel çıkıyor. Diğerlerine boşu boşuna para kaptırıyoruz..Bu riske girmeye ne gerek var...

BDiler61
01.01.2007, 15:04
gönderilim o zaman yattarayı stepanovu ve diğerlerini şu anda türkiye liginde başarı sağlayan takımları hangi oyuncuların taşıdığına bakın

bordo61
01.01.2007, 15:17
gönderilim o zaman yattarayı stepanovu ve diğerlerini şu anda türkiye liginde başarı sağlayan takımları hangi oyuncuların taşıdığına bakın

:alkış: aslında bu durumada kendi kendimizi getirdik yabancıya bağımlı olduk

yabancı olmasın fikrinden artık kurtulmamız gerek ya ne demek yabancı olmasın kaç başarılı takımının kadrosu full yerli elbette yerli hatta yerlinin yerlisi olmasını bizde isteriz ancak gunumuz futbolunda ne bu mumkun nede bunu gerçekleştirmeniz munkun birileri cevap olarak eski donemleri belirtirse baksın eski donemlerde sadece bizde mi yabancı oyuncu yoktu yoksa kimse de mi yabancı yoktu futbol gelişti biz hala yerli yabancı kavgasındayız.Yabancıların yarar saglamıyorsa birşeyleri yanlış yapıyoruz diye dusuneceğimize yabancı almayalım diyoruz demiyoruz ki futbolumuz niye boyle geriledi niye alt yapıdan topcumuzu cıkmıyor aslında dusunuyoruz ama icraaata gelince kimseden ses cıkmıyor alt yapı alt yapı die bas bas bagıranlar genc futboluncunun bi hatasında tum ailesine başlıyo sövmeye yabancı bir futbolcu hata yaptıgında olacak o kadar diye geciyoruz.Sorun yabancılarda değil sorun bizde değer veremiyoruz genclerimize futbolumuza değer versek o aldıgımız yabancılardan daha iyi oynarlar yabancılarda oturur klubede macı izler.Ama bizim yaptıgımız bişi yapmadan her şeyi istemek herkesin fikrine saygılıyım arkadaşınkine de sozlerim birisini incittiyse afffola ozel değil genel konuşmaya çalıştım saygılar

Bartuğ13
01.01.2007, 15:41
hiç yabancı oyuncu olmaması saçma olur ama altyapıdan gelen tolgayı oynatmak yerine onunle eşdeğer olan jafersonu oynatmak gibi saçmalıkların da önüne geçmek lazım.
bence de altyapıya önem verip,kendi yıldızımızı kendimiz yetiştirirken bir kaç yabancı ama çok kaliteli oyuncuyla kadromuzu zenginleştirmeliyiz.tamamen olmamakla beraber görüşe katılıyorum

bordo61
01.01.2007, 15:42
hiç yabancı oyuncu olmaması saçma olur ama altyapıdan gelen tolgayı oynatmak yerine onunle eşdeğer olan jafersonu oynatmak gibi saçmalıkların da önüne geçmek lazım.
bence de altyapıya önem verip,kendi yıldızımızı kendimiz yetiştirirken bir kaç yabancı ama çok kaliteli oyuncuyla kadromuzu zenginleştirmeliyiz.tamamen olmamakla beraber görüşe katılıyorum

kimin gorusune kadeşim ?

Sönmez Özlü
01.01.2007, 16:05
Vallahi şu anki takıma baktığımızda Yattara ve Stepanov haricindeki yabancıların pek bir işe yaramadıpını görüyoruz. Hadi bunlara Marcelinho'yu da ekleyelim..

Demek ki neymiş... Yabancı kontenjanını sonuna kadar doldurmak gerekli değilmiş. Bütün yabancıların çok yetenekli ve kaliteli olacaksa doldur bu kontenjanı. Aksi hâlde ne gereği var yabancı futbolcuya? Uyum sorunudur, gitmek istemesidir vs...

Benim kanaatim de üç dört yabancının yeterli olacağı yönünde. Sırf kontenjan doldurmak için yabancı transferi yapmak saçmalık.

Ali Özcan
01.01.2007, 16:23
yabancı sayısı serbest olsun...ama milli takımlarında en az 20 kez oynamış olma zorunluluğu getirilsin...

U.Sadıkoğlu
01.01.2007, 16:52
abi öyle olursa lig her yıl belli takımlar arasında geçer

champions
01.01.2007, 17:05
abi öyle olursa lig her yıl belli takımlar arasında geçer
şimdi belli olmayan takımlar arasında mı geçiyo

POYRAZ
01.01.2007, 17:49
Yabanci olmali bence. Mesela bugün Yattara'yi yollasak yerine hangi yerliyi aliriz? Aldigimiz yerli Yattara gibi olabilir mi? Yabanci alinmali ama cöplük haline gelmis yabancilar degil.

zahido
01.01.2007, 17:56
Yahu herkesin dilinde bi Radadır gidiyor. Bneim bildiğim bu adamı başka bi yabancı futbolcu almak istediğimiz içimn kovarcasına bu takımdan gönderdiğimizdir. Bunun szyemek ile ne alakası var Kalintvichsevle Radayı karıştırıosunuz gibime geliyor..

Punisher-61
01.01.2007, 18:37
türk futbolcular aliyoruz hepsi iyi mi cikiyor????????????????
altyapidan sanki cikan her futbolcu yildiz oluyor..

Akli dengesi yerinde olan ve futboldan anlayan Yönetim trabzona gelsin, bak o zaman takim nasil sampiyonluga oynuyor

guera
01.01.2007, 19:25
ne diyeyim b en size! simdi elestirsek benim düsüncemdir saygi duy onaylamiyorsanda dersin! küfretsek ceza yeriz! anlatsak yanlis oldugunu anlamayacaksiniz zaten XXXXX ne diyeyim allah iyiligini versin....

Selman
01.01.2007, 19:30
@guera Sakin olurmusun arkadaşım.İnsanlara ne küfretmeye nede taskafalı demeye hakkın var.

Beytullah
01.01.2007, 19:33
katılıyorum selman sana arada bi dogru konusuyorsun :)

Kaya
01.01.2007, 19:40
Uzun yıllar yönetimlerin almış olduğu yanlış kararlardan dolayı yabancı oyunculardan verim alamadığımız bir gerçektir. Fakat bunun çözümü "yabancı olmasın" demek değildir. Yabancı oyuncu mutlaka olmalıdır. Sayısı konu dışı, yorum yapmak istemiyorum.

Özellikle Türk futbolcularının heyecanlı ve tedirgin futbol yapısı, yabancı oyuncuları zaruri kılar düşüncesindeyim.

Beytullah
01.01.2007, 19:42
yabancı dusmanı kaya:D

Egemen
01.01.2007, 22:05
hepsi kaliteli olacak, işini yapacaksa 3 5 8 yabancı olması beni hiç ilgilendirmez..

Şuayip Aydın
01.01.2007, 22:35
Ben bu düşüncelerimi daha önce bazı topiclerde açıklamıştım ama herkesin dikkatini çeksin diye yeni bir topic açıyorum..
Artık kilitlenirse kilitlensin..

Yabancı oyuncu Trabzon için her zaman sorun olmuştur. Bize yararlı olan yabancılar bir elin parmaklarını geçmez. Geri kalan yabancı oyuncuların bazıları kaçtı, bazıları mutsuzdu, bazılarıyla da fifalık olduk. Ayrıca bize gelen yabancı oyuncuları maliyeti de genellikle yüksek oluyor. Altyapıdan yetişen oyuncuların önüne geçtikleri de bi gerçek.Artık milli takıma 3 ten fazla oyuncu veremiyoruz.. Peki hala neden devam ediyor bu yabancı sevdası?..
İlk şampiyonluklarımızın yabancı oyuncusuz geldiğini göz önünde bulundurursak artık özümüze dönmenin zamanı gelmedi mi sizce de?.. Artık altyapıya yönelmemiz gerekmiyor mu?.. Artık yabancı oyuncu en fazla 3 olacak şekilde bir kadro kurmamız gerekmiyor mu?..
Bir daha Szymek, Lange, Rada olaylarını yaşamak istemiyorsak, yabancı oyuncu sevdasından vazgeçelim. Altyapıdan yeni yıldızlar çıkartalım.. Türk oyuncuların önüne geçilmesin!
Bu konuda bi kampanya düzenleyelim.. Gerekirse klübe e-mail yağdıralım.. Yönetimde tanıdığı olanlar da bu konuyu açsın.. Ben Trabzonda yabancı istemiyorum!!

kardesim sen yabancı olmasın diyom ama yattaara sahoto bunlar sonra bunalr gidbi daha neleri var biz yabacı karşiti bi takım olmamayız sadece biz 2-3 yenilgi aldık diye takıma başliyoz ziya hoca futbolculara istifa diye ziya hoca ne yasın donemin ortasında gelmiş elindeki kadro ile yapa bildigin en iyisni yamaya calişti sunu unutmayalım ziya dogan geldigi zaman beşiktas galatarasayaray macını ziya dogan almıstır sonra 2003-2004 sezonu bu takımı ziya hoca yonetmiştir biz tarafatar olarak coook ama cok yaniş yapıyoz bizm aymammiz gerken takıma tam destek ve bir yurek olmammiz gerekir bmn olarak iyi ve kotu gunde onların yanında olamyız sunu bilimki bir takım sadece şampiyon olunca degil asıl kumye dusme hatındayken destek ister ama biz ne yapıyoz daha fazla onları uzuyoz haliyle onlardda maca motivaslaonları dusuyo şimeke gelince bende olsam gelmezdim benim sucum ne hoca veya yonetim beni oynatmiyosa benim sucun ne de tarafatar bizi taşa tutyo bizm ne olursa olsun onlara destek cıkmamız gerekir lufen onalrın hepm yanında olalım ve onlara yensekde yenilsekde onlara destek verlim onların butun morali biziz takımının ruhu olması icin 3 sart gerkir o bunlar...

1.si hoacın ilk 11 dekilere tamamnen guven mesi lazım
2.si tarafatarın ne olursa olsun takıma sonu kadar destek vermeli
3.si ise yonetiminin fulbı-olcunun ne sikıntı varsa onunşa dertleşmek ve onun sorununu mutlaka ve mutlaka soz mesi gerkir ama biz ne yapıyoz hepsinin tersini yapıyoz bundan sonrakı maclarda hep destek tam destek yapmaliz bence sizi bilmemem tabiki.........
:tsbayrak::tsbayrak::tsbayrak::tsbayrak:

Travelair
01.01.2007, 23:13
Yabancı veya yerli farketmez bence. Futbolcu olması şart. Hatta yabancı sayısı serbest bırakılsın, böylece herkes hak ettiği fiyatı alır, iç piyasa fiyatları düşer, yabancıdır oynatmak gerek anlayışı da kalkar, eşitlikçi bir anlayış hakim olur kim iyiyse o alır formayı

Vegas
02.01.2007, 11:33
Yerliyi aldilar da yabanci kaldi:D

Berk Eren
02.01.2007, 12:56
eskıden oldugu gıbı artık tum takım Türklerden olusacak veya hepsı altyapıdan gelecek(kı artık bızım altyapımız ıcler acısıdır) tarzı dusunce suankı Türkıye lıgınde şampıyon olmak ıcın yeterlı degıldır neyazıkkı..yabancılar takımları sırtlamaktadır..bknz:alex,appiah,ricardinho,bobo.. .ben burda travelair'a kesınlıkle katılıyorum..ornek:gokhan unal+mehmet topuz 10mılyon euro edermı?etmez ama durum bole..

AkYaZiLi61_Ts
02.01.2007, 13:04
valla bu konuda bence alt yapı çok önemli...ilk yarı başalrda kötüydük ama takım toparlandı(alt yapı) orda katanın dediği şeye gelmek istiyorum a takımın kampına bu çocuklardan giden var mı... yada çağrılan....ben yanlış hatırlamıyorsam bir tek samet aybaba döneminde alt yapıdan adamlar görmüştüm takımda yani bizim can damarımız....onlara daha fazla ilgi göstermek lazım...kampa götürülebilirlerdi. bi kaç tanesi....bimiyorum ama kampta olan var mı paf takımdan...

Mayls
02.01.2007, 13:17
eskıden oldugu gıbı artık tum takım Türklerden olusacak veya hepsı altyapıdan gelecek(kı artık bızım altyapımız ıcler acısıdır) tarzı dusunce suankı Türkıye lıgınde şampıyon olmak ıcın yeterlı degıldır neyazıkkı..yabancılar takımları sırtlamaktadır..bknz:alex,appiah,ricardinho,bobo.. .ben burda travelair'a kesınlıkle katılıyorum..ornek:gokhan unal+mehmet topuz 10mılyon euro edermı?etmez ama durum bole..

Öncelikle düsüncene saygim sonsuz ama ben katilmiyorum. Tabiki parasi olan yabancinin kralini aliyor onlarda takimi sirtliyor ama mesela Galatasaray'a baktigimizda gecen sezonun sampiyonlugunda gencler büyük rol oynadi. Bence bir iki yabanci olsun takimda. Mesela Yattara yada Musampa gibi. Ama takima faydasi olmayan ve sirf yabanci diye oynatilanlar bence gereksiz. Mesela Jefferson'un yerine Tolga'da oynayabilir. Yada ben Marcelinho'nun bize pek katkisini görmedim (gerci suanda Yattara'nin sakatligi ofansif orta sahada pek alternatifimiz yok.Yattara olsa Gökdeniz sol kanatta oynayabilir.). Bizde yetismeyen yerli futbolcularda oynasin ona da bir sey demiyorum. ama gecmise baktigimizda Trabzonspor'un en iyi futbolculari hep öz evlatlaridir. Örnek: Hami Mandirali, Ünal Karaman, Senol Günes, Fatih Tekke, Gökdeniz Karadeniz. Suanda bizde genclere hic sans verilmiyor diyebilirim. Üstelik bazilari takimdan zorla kovuluyor. Ufukhan'lar, Ergin'ler, Ali'ler, Ufuk'lar, Enis'ler neden harcaniyor. Belki cogunuz güler simdi ama benim bazen Vahid Halilhodzic'i özledigim oluyor. En azindan genclere sans veriyordu. Bakarsak Ufukhan'i takima o kazandirdi. Ali'yi takima o kazandirdi (kazandirmisti).

Tunga
02.01.2007, 15:55
Olmasın! Yabancı da olmasın....

Önce insan olsun insannn... :)

Berk Eren
02.01.2007, 17:21
sevgılı SELİM55;
bende ıstıyorum Ergın'lı,Ali'li,Enis'li bir Trabzonsporun şampıyonluga oynamasını,şampıyon olmasını,ama suankı sartlarda ve ortamda bu cok zordur..
Gecen sene galatasaray genclerden yararlanmıstır..ama derbıde defansın kanatlarına ugur ucar ve ferhatı koyduklarında anelka ıkı kanadıda yol gecen hanı gıbı kullanmıs ve 4 farklı bır sonuc ortaya cıkmıstır..
ya herseyınle altyapıya adam gıbı onem vereceksın,herseyı oraya yatıracaksın,yada ıyı yabancılarla takımı guclendıreceksın..su sartlarda baska turlu sampıyonluk zor kazanılır..

Kasım Hilal
02.01.2007, 17:52
Ben yerli-yabancı ayrımı yapamam..
İyi oynayan kim ise o oynasın..
Kaldı ki Şota ve Yattara'yı ben yabancıdan da saymam..

ibrahim_yattara
02.01.2007, 17:58
yabancı olmasın diyen arkadaşa soruyorum.

yattara ve stepanov olmasında hüseyin hasan musa ferhat ömer mustafa vs.. mi olsun.

demekki neymiş? iş olmasın demekte değil, doğru transferi yapacak adamı bulmaktaymış...!!!

» Bu Mesaj BMN Forum Yöneticisi Tarafindan Düzenlenmistir.
» Mesajin forum kurallarina uygun olmadigi tespit edilmistir (Uygunsuz hareket/Yazim Kurallari)
» Forum yöneticileri kurallara uymayan mesajlari düzenleme ve silme hakkina sahiplerdir.
» Foruma üye olan herkes Forum Kurallarini (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=2344) kabul etmis sayilir.
» Gerekli durumlarda itirazlariniz için: uyelik@bordomavi.net

Uygunsuz Hareketler / Yazim Kurallari:

5) Forumun düzenini bozdugu gerekçesiyle 3'den büyükfontlarla yazmak, mesajin tamaminda renkli, kalinve italik font kullanmak ve gönderilen mesajin tamamini büyük harflerle yazmak da uygun olmayan davranis olarak tanimlanmistir. Kuralin ihlali halinde, ilgili üye önce uyarilir, hatanin devami halinde ise üye 2 gün foruma mesaj gönderememe cezasi alir.

Erbay
02.01.2007, 17:59
Yabancısız hiçbir şey yapamazsınız.Dünya'nın her yerinde artık bu geçerli.A.Bilbao da yabancı oynatmıyordu ama şimdi durumu ortada.

liginefendisi
02.01.2007, 20:29
Selam

Sorun bence yabancıda değil tercihlerde...Sınır komşularımızdaki yetenekleri Milan,Shalke,B.Münih bulup oynatıyor ama biz hala yabancı için okyanusları aşıyoruz...
Trabzonspor Trabzon şehrini çoktan aştı...İyi olduğumuz zamanlarda Avrupa'da ilk 100 arasındaydık...Şu halimizde bile herhalde ilk 200'e gireriz.Oysa şehir ve yaşam standardı olarak Trabzon herhalde Avrupa'da ilk 1000'e bile giremez...Koşullar bu kadar açıkken okyanus ötesi yabancı transferleri anlayamıyorum...Ayrıca Trabzon kesinlikle bir yabancı oyuncunun ilk yurtdışı deneyimi olmamalı bence; çünkü ilk senelerinde hemen hepsi sudan çıkmış balığa dönüyorlar...Takım onlara büyük bir kariyer sunarken şehir takımın yanında bence çok güdük kalıyor....
Tüm tarihimiz boyunca üzerinde uzlaşmaya varabileceğimiz yararlı yabancı oyuncu sayısı bence 5'i geçmez...Marco,Yattara,Szmek,Step,Şota...Vugrinec, Sommers,Nikolovski,Campbell,Cyzio,Olsen gibi konar göçer performanslı oyuncuları bu 5linin dışında tutuyorum...Tabloya baktığımız zaman durum hiçde iç açıcı değil...Kulübün milyonları sırf transfer politikasındaki tutarsızlıklar yüzünden yıllardır heba oluyor...
İran futbolu büyük bir atak içinde ve oyuncuları yurtdışına çıkmak için can atıyor,tıpkı Gürcistan gibi...Romanya,Bulgaristan,Hırvatistan,Ukrayna ve Sırbistan da yine bizim için hedef ülkeler olabilir.Bu ülkelerle yaşam standardımız 3 aşağı 5 yukarı aynı...Uyum sorununun bu sayede daha kısa zamanda atlatabileceğimizi tahmin ediyorum...
Müslüman oyuncuların şehre daha çabuk alışabileceklerinden yola çıkarak Kuzey Afrika'lı yetenekleri de pas geçmemeliyiz bence...Tunus,Fas Cezayir ve hatta Gine'den Fransa liginde top koşturan onlarca oyuncu var....

Transfer uzmanlık işi ve buradaki herkes sanırım Scout'un ne demek olduğunu biliyor...Oysa bizde hala Kanca ve Z.Doğan oyuncu izlemek için yurtdışına çıkıyor...Durum böyle olunca da akla o eski söz geliyor" bozuk düzende sağlam çark olmaz"
Benim hatırladığım en son iyi yerli transferimiz Tolga,ondan önceki de Ünal'dı...Bu takımın yıldızları hep altyapı oyuncularıydı...Yani yerli transferleri bile beceremezken yabancı için eleştiri yapmak, hele hiç alınmasınlar, demek için henüz vakit erken bence...

isaret parmagi
02.01.2007, 20:45
Yabanci olmasin nasil bi zihniyettir anlamis degilim...Ne kadara izin varsa o kadar yabanci oyuncu almaliyiz...Yeter ki FUTBOLA YABANCI olmasin..

Ayrica takimi bakkal bile yonetemiyecek kisilerin ellerine birakirsak daha cok Szymek'ler Lange'ler,Rada'lar görürüz...

Bugün Szymek kacıp gitmiştir...Ben Szymek'te zerre suc görmüyorum...Kabahatin büyüğünün kimde oldugu belli...Özkan Sümer döneminde başlatılan KURUMSALLAŞMA hareketini bi çırpıda silen bu yönetim daha çok Szymeklerin ve Trabzonsporun başını yakar...

Ugur Kurucelik
02.01.2007, 21:01
Valla kardes bu gidisle biz istesekte yabanci bizde kalmiyacak baksana musampada kampa katilmamis. Hic birine muhtac degiliz...

taraftar61a
02.01.2007, 22:14
gitsn yabancılar ama Yattara olmassa ne olur bi de onu dusunmek lazım ? aha en büyük örneqi sakatlgı adam sakatken dstuqumz duruma bak

maçkaloji
02.01.2007, 22:26
Yabancılarda sorun değil bence, türk hocalarda, türk hoca olmasın kaliteli yabancı hoca şart.

Mehmet Fırat
02.01.2007, 23:59
Alban Bushaj,Agustine James,Hans Somers,Lee Eul Yong(2 kere),Marco Aurella Brito Dos Prazere,Michael Petkovic,Oumar Dieng,Patrick Villars,Ibrahima Yattara,Kurt Van De Paar,Karel Adriaan D'Haene,Maxim Romashchenko,Augustine Ahinful,Miroslaw Szymkowiak,Fabiano Eller Dos Santos,Jefferson de Oliviera Galvão,Tomas Jun,Milan Stepanov,Adrijan Djokaj, Marcelo Dos Santos,Kiki Musampa...

Arkadaşlar...Yukarıda yazdıklarım 2002 den bu yana olan yabancı transferler...Yaklaşık 4 buçuk senede yaptığımız yabancı transfer sayısı 21..Ama bize yararlı olan sayısı sadece 2..Belki bunların içine petkoviç de eklenebilir...Söylediklerim yanlış anlaşılmasın ama bu tabloya bakarak ben şunu söyleyebilirim..Trabzon yabancı oyuncu transferini beceremiyor..

Benim Yattara ve Stepanova lafım yok..Başlıktaki Yabancı Olmasın daki kasıt bundan sonra yapılacak yabancı transferlerdir..Ben bir futbol düşmanı değilimki Yattara ve Stepanova karşı çıkayım..:) :ts: :ts:

poetricus
03.01.2007, 02:05
Bu başlık bir yerlerden tanıdık geliyor ama nereden?
Gast Arbeiter raus! Almanya
Gast Spieler raus! BMN
Turken raus! Almanya
Alle Fremden raus!BMN Çok mu insafsızca oldu?
Manche Fremden raus!BMN

Tuhaf!...

WERTHeR
03.01.2007, 09:25
Günümüz futbol anlayışına göre öze döneceğim diye kabuğuna çekilen takımların halleri ortada.Bilbao örneğini vermişler bazı arkadaşlar. Bilbao 1-2 yıldız yetiştirdi sattı şimdi küme düşmeyeyim diye oynuyor. Gerçi bizde Fatih Tekke'yi yetiştirdik sattık ve bizde küme düşmemeye oynuyoruz.(kimse gocunmasın gerçek bu nuriden bize byram hediyesi) Yabancı futbolcu elbet olacak ama yöneticilerimiz komisyon almayı bırakırsa giderler adamakıllı topçu getiriler. Ama alacakları komisyon onlar için trabzonspordan daha önemli. Zurawski bu yüzden gelemedi.David bu yüzden gelemedi. Villarealin kalecisi viera bu yüzden gelemedi. Wagner bu yüzde gelemedi. Bunları çoğaltmamız mümkün. Musampa gibi djokaj gibi jun gibi yabancı getirecekseniz hiç getirmeyin çıkartın paf takmı oynatın.Komisyonsuz adamakıllı transfer bu işi çözer. Bir diğer husus ise bizlerin yerli ve yabancı oyuncuya bakış açımızdır. Ne yazıkki yabancıya daha fazla kıymet veriyoruz. Mesela haketmesine ramen ben yattaranın geçen yıl çok ilgi görmesini istemiyordum. Bizim tek yıldızımız kendi öz çocuğumuz fatih tekke olmalıydı. Geçen yıl konya lig maçında tayfun corayı yapmış olduğu 1-2 hata yüzünden ıslıklayan ona küfreden taraftar bu yıl aynı futbolcuyu kayserisporda izlemek zorunda kalır. Sonrada feridunla ferhatla uğraşır. Bir futbolcu düşününki kendi taraftarı (üstelik o taraftarla hemşeri bağı var) küfrediyor yuhalıyor. Bu çocuk tecrübesiz olunca ağlayarak stadı terkeder. Ama bunlara karşılık yabancılara tık yok bizim taraftarda. Yattara geldiğinden beri hiç mi kötü oynamadı. Tayfuna gösterilen tepki ona neden gösterilmedi. Musampaya tepki nerede. 3 aydır neredesin diyenmi oldu.Yabancı almayalım genç futbolcuyu koyalım sahaya en küçük kusurunda yuhalayıp anaına sövelim onra yok bizde neden yıldızlar yetişmiyor diyelim. Bu kafayla biz yıldızı ancak özkan sümerin geçmişte demiş olduğu gibi: (Yıldız görmek isteyen gökyüzüne baksın) sözünde olduğu gibi görürüz. Hava açık oldumu çıkın açık havaya görün yıldızları.:))))))

Running Wild
04.01.2007, 01:11
*** Öncelikle, 25 sene evvel, tek bir jenerasyon ile ve futbolun ekonomik bir güç olmadığı dönemlerde elde etmiş olduğumuz haklı şampiyonlukları saygıyla anarak, o dönemler ile şu an içinde olduğumuz dönemleri birbirinden ayırarak konuşalım.

*** Yeryüzünde, yıllar evvel şampiyonluklar yaşamasına rağmen şu an amatör liglere kadar düşmüş onca kulüp varken, hala eskiyle kendimizi avutmamızın bir anlamı yok. Eğer gerçekten önümüze bakacak isek, oyunu da kurallarına göre oynayacağız demektir.

*** Kötü örnek, hiç bir zaman gerçeği ifade etmez. Bilinçsizce ve cimrice düşünülerek yapılmış bazı yanlış yabancı transferlerini, her fırsatta ısıtıp ısıtıp önümüze koymanın hiçbir mantıklı ve akıllı tarafı yok.

*** Benim için Jun, Djokaj, Bushi, Agustine gibi oyuncular ne kadar yabancı ise, Hasan, Hüseyin, Tayfun gibi oyuncular da o kadar yabancı; Gökdeniz, Fatih, Hami gibi adamlar ne kadar yerli ise, Shota ve Yattara gibi adamlar da o kadar yerlidir. Gerisi hikaye...

erdal6167
04.01.2007, 02:03
kim iyi ise o oynasın, yabancı olmuş, olmamış önemli değil. zaten 5 tane türk olmak zorunda, yani tamamen yabancı değiliz

erdal6167
04.01.2007, 02:10
trabzon iline ait 11 adet profesyonel futbol takımı var neden bunlar kullanılmıyor, bunlar futbolcuya para vermemeli ve ts tarafından desteklenmeli.

Ayaz
04.01.2007, 12:19
olması gerektiği bir gerçek, tabi bunda akıllıca politakalar üretip, uzun bir takipden sonra alınması şartıyla, sadece transfer etmek için alınmamak şartıyla.. profesyonel kulüplerin (büyük) bağlantıda oldukları en az 20-30 arası "scout" var, ve bunlar dönemsel raporlar ve futbolcular sunarlar kulübe, kulüplerin hocaları ihtiyacı olduğu mevkiiler için takibini başlatır ve bu en az 6 ay sürer.. yabancı transferi bu şekilde noktalarlar tamamanına yakın bi kısmını.. ama biz? bilmem kim menajeri bize futbolcu öneriyor ve biz oo güzel şu şu şu takımda oynamış, kalitesi altyapısı belli alalım.. diyoruz ve yanlış yapıyoruz.. benim verdiğim örneklendirmede transfer edilmiş 1 futbolcumuz var, stepanov. onunda faydası ortadadır.

Gürkan
04.01.2007, 21:31
Anadoluyu fetih ederken atalarımız ata bimiyordu.

tankları satalım habire arıza yapıyor.atlarla fillerle gidelim savasa.

Mehmet Fırat
05.01.2007, 14:42
Yapılan ankette Trabzonsporu tutanların %55,9 u yabancıya sıcak bakmazken %20,6 sı yabancıyı destekliyor...

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=60926

Hüseyin Çümen
05.01.2007, 15:06
yabancı nasıl olmasın yabancı olmasa yattara trabzonspor a gelemezdi Allaha çok şükür ki yattara bizde ve onu asla bırakmayacaz

halil ibo
05.01.2007, 15:19
Biraz ütopik olmuş.Genelde değinilmiş ama özetleyeyim: Kaliteli yerli ve yabancıya evet,gerisi laf-ı güzaf...

Erman
05.01.2007, 16:34
Trabzonspor'a yabanci oyuncu alirken, elimizdeki orneklerden yola cikarak ders cikarmak suretiyle ve dunyadaki gelismeler dogrultusunda su noktalari göz önüne almaliyiz:

1. Gelecek yabanci oyuncu her seyden önce Trabzon'da yasamayi kabul edecek.
2. Takimdaki ucret "denge"sini bozmayacak.
3. Avrupa futboluna az da olsa asina olacak.
4. Taraftara kendisini begendirmek icin hirsli olacak.

Bu denkleme bakarak bence Trabzonspor'un oncelikli pazari Kafkaslar, Orta ve Dogu Avrupa, Balkanlar, Afrika olmalidir. Dikkat ederseniz Avrupa takimlari giderek kapilarini Brezilyali (yada genel olarak Guney Amerikali) futbolculara kapatiyorlar; bunun da sebebi Brezilyalilarin, ozellikle de orta saha ve defans oyuncularinin Avrupa'nin sert ve takim oyununa dayali futboluna ayak uyduramamalari. Bu yuzden de genc yasta almadiktan sonra artik Brezilyalilar tercih edilmiyor. Bizde bu durumun olumsuz orneklerini yillardir Fenerbahce gosteriyor. Milyon dolarlar akitmasina ragmen kendi liginde istikrarsiz; disarida ise tamamen basarisiz. Biz de bu hastaliga kapilmis durumdayiz; vazgecmeye de niyetimiz yok.

Bir sehir olarak Trabzon konusu bence cok önemli. Yabanci oyuncu geldigi ülkenin, sehrin standartlarini Trabzon'da bulamayinca cok bocaliyor. Esini cocugunu getirmiyor yada onlar gelmek istemiyor. Bu yuzden de akillari ailelerinde kaliyor. Bu da elbette performanslarini etkiliyor.

Bir de azcik sosyolojik olarak baktiginizda, andigim bölgelerin insanlari yapi itibariyla daha hirslidir. Ne de olsa dünyanin bu tarafinda kalp mantiktan önde gelir. Biz taraftar olarak hirsli, "bizden" hisettigimiz futbolculari cok seviyoruz ve destek oluyoruz. Bir sene oynamayan Szymek'e gösterilen sevgi bunun kaniti. Cok acik bir baska örnek ise Stepanov tabii ki.

Bu noktalari göz önüne alarak, soyadi esasina göre kurulmayan, tamamen isinin ehli gözlemcilerden olusan bir transfer komitesinin bu andigim bölgelerde Trabzonspor'a cok faydasi olacak futbolcular bulabilecegini düsünüyorum. Aslinda gecmisteki transferlerimizi alt alta siralasak, yanlarina bir (+) bir (-) koysak recete ortaya cikiyor. Ancak nedendir bilinmez - "kücük Fenerbahcelesme" hastaligindan dolayi belki de- her sene ayni türküyü tutturuyoruz: Futbol bilgisi tartismali bir yöneticinin koy cebine parayi, gönder Brezilya'ya... Sonuc ortada.

SDanışmaz
05.01.2007, 16:40
Sırf yabancı oyuncu oyuncu aLmak için yabancı oyuncu aLmayaLım. BöyLe yaptığımız için takımda istikrarsızLık oLuyor.

Bir kere aLacağımız oyuncunun posizyonunda iyi bir oyuncumuz varsa o pozisyon için iyi bir yabancı oyuncu aLmışız neye yarar.

Birde yabancı oyuncuLardan önce önceLiği Türk oyuncuLara versek daha iyi oLur...

Gülşen
05.01.2007, 17:21
Trabzon’da sadece Doğu Avrupalı ya da Kafkas kökenli oyuncuların tutacağı inancını destekleyen Şota'dan başka bir örnek yoksa, biz bu fikri neyle destekleyebiliriz? (bir de Şimek vardı, siz demeden ben diyim:))

Ayrıca, yabancı oyuncuyla almış olduğumuz bir kupanın kulbu bile yokken bunca para nereye gider? Hayal kırıklıkları da cabası. Sadece 96'da yakalamışız kupanın kulbunu, (Arçil'i saymıyoruz, Şota'nın eşantiyonu) onun dışında, yabancıyla gelen bir başarı var mı?

Bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterir. 1985’de getirilen Groh’tan beri neredeyse kesintisiz olarak her sezon yabancı transferi yapıldı. Bizim saatimiz bir tek Şota'yı gösterdiğinde doğruydu.

Yabancı transferine karşı olduğum gibi bir şey düşünülmesin. Ama sorun bence yine geliyor, "zihniyet" ve "Trabzonspor kimliği"nde kilitleniyor.

EmrahYalçınalp
05.01.2007, 18:30
Ayrıca, yabancı oyuncuyla almış olduğumuz bir kupanın kulbu bile yokken bunca para nereye gider? Hayal kırıklıkları da cabası. Sadece 96'da yakalamışız kupanın kulbunu, (Arçil'i saymıyoruz, Şota'nın eşantiyonu) onun dışında, yabancıyla gelen bir başarı var mı?

Archill'i niye saymıyorsun bilmiyorum ama sevgili Gülşen, çok iyi bir topçuydu. Ortasahada oynamasına rağmen en az Şota kadar tehlikeli ve oldukça skorer bir adamdı. Futbol zekasının da Şota'dan iyi olduğu söylenirdi.

Aynı dönemlerde aynı sakatlıklar geçirdik ve doktorlarımız da aynıydı. Ben bizimkiler okul falan olsun deyince bu tarafa kanalize oldum, yürürken bile canım yanıyordu. Archill'i az çok tahmşn edebiliyorum... Doktoruma sorduğumda "dizde sonun başlangıcıdır, sentetik bağ taktık, işi çok zor" demişti. ona rağmen son senesinde hiç de fena değildi.

Hasılı, ben severdim Archill'i. Talihsiz bir sakatlığa rağmen "Ever Best" listemde Yattara'nın önünde 2. sıradadır. 1.'yi merak eden yoktur zaten;)

Emrah Aksoy
05.01.2007, 18:41
yattara , stepanov ve marcelinho kalsin yabanci olarak.

Digerleri ise yaramaz.

Gülşen
05.01.2007, 19:13
Seni mi kıracağım Emrah :)

Arçil'le ilgili olarak aklımda hep müzmin sakatlığı kalmıştı. Şota'nın Ajax'a transfer olurken, ayrı takımlara da olsa, yanında kardeşini götürmesi, -bu da onun kaprisi olsun- vs gibi futbolu biraz daha geri plana iten şeyler kaldığı için aklımda, haksızlık etmiş olabilirm tabi.

Erman
05.01.2007, 20:05
Trabzon’da sadece Doğu Avrupalı ya da Kafkas kökenli oyuncuların tutacağı inancını destekleyen Şota'dan başka bir örnek yoksa, biz bu fikri neyle destekleyebiliriz? (bir de Şimek vardı, siz demeden ben diyim:))

Gülsen Hanim,

Benim yazima atfen yazdiginizi düsünerek cevap vereyim: Ben bölgeleri siralarken bir cok kistasi göz önüne aldim dikkat ederseniz. Ve sadece Kafkaslar, D. Avrupa da demedim, Afrika ve Balkanlar da dedim. Heralde simdi basarili olan isimleri arttirabilirsiniz. Ama bu yine de bir ölcü degil cünkü Trabzonspor'un sistemli calisan ve isinin ehli bir transfer komitesi hic olmadi. Bunu belirtmistim. Bize Arcil-Sota'yi da Erman Toroglu önermisti. Halilhodzic gelmese Stepanov olmazdi. Sanirim Yattara'yi da Özkan Sümer getirmisti.

Simdi sizin dediginizle kendi argümanimi biraz daha gelistireyim: Düzgün bir transfer politikasi ve yapisi olmadan gecmis deneyimler ölcü olarak alinamayabilir demek ki. Ancak yine de bu görüsümü yanlislamiyor. Kendi yazimi tekrarlamak istemiyorum fakat demek istedigim su: Bu bölgelerden gelen adamlar sehir sikintisini yasamazlar, bir; digerlerine göre daha hirsli olurlar (kalp-mantik iliskisi, bu konuda cok sosyolojik arastirma mevcut), iki; ücret dengesi yönünde sorunlara yol acmazlar, üc. Bir de bu bölgeleri öne cikarmamin iki nedeni var: Birincisi yukarida bahsettigim Brezilya pazarinin artik Avrupa futbolu icin uygun olmamasi bir digeri ise Bati Avrupa'dan gelecek futbolculari karsilayacak bütcemizin olmamasi (ve bu baglamda da sirf sidik yaristiracagiz diye kendi kendimizi sikintiya sokmamiz).

Yabancı transferine karşı olduğum gibi bir şey düşünülmesin. Ama sorun bence yine geliyor, "zihniyet" ve "Trabzonspor kimliği"nde kilitleniyor.

Bu kisma sirf su yüzden cevap yaziyorum: Ben baslik yabanci futbolcu transferi oldugu icin "kimlik" mevzusuna deginmedim. Yoksa, Trabzon kimligi mevzusunda size karsi cikmam mümkün degil. Ters anlasilir diye belirtmek geregi duyuyorum bu noktayi. Hatta: http://forum.bordomavi.net/showpost.php?p=514881&postcount=47