PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon un kelime anlami?

gaddar61
07.06.2004, 17:08
arkadaslar kusura bakmayin.gecende muhabbet arasinda abinin teki bana trabzon rumcadan türemis kelime falan dedi bi arastir bakalim anlami ne demek diye sordu.

bilen arkadaslar trabzonun nerden türedigini ve rumca karsiligini yazarlarsa sevinirim..

simdiden tesekkürler..
Edited by: Çakir

serdarhoca
07.06.2004, 23:47
Evet Trabzon kelimesi trapezuz, trapeza kelimelerinden türeme. Karsiligi ise; asilik, harbilik, dürüstlük, farklilik anlamlarina geliyor, söyle o soran kisiye smileys/smiley1.gif

gaddar61
08.06.2004, 12:53
saol serdar abi simdi birazdan söliyecem patrona..uyuz biraz fenerli olur ama genede severim onu....saol cvp in için..

tigin
12.06.2004, 18:35
trabzon tugrabozan kelimesinden gelir.osmanli döneminde (para üstündeki resim) trabzonda kalpazan sayisi artmis ondan tugrabozan demisler.

amma salladim haEdited by: tigin

SDanışmaz
23.04.2005, 19:56
trabzon tugrabozan kelimesinden gelir.osmanli döneminde (para üstündeki resim) trabzonda kalpazan sayisi artmis ondan tugrabozan demisler.

amma salladim ha

SaLLamadin.Bende burdan geLdigini biLiyorum.

61trabzonomer
23.04.2005, 22:21

amma salladim ha

smileys/smiley36.gif

#10 Fietra
23.04.2005, 22:56
Cidden anlami nedir.

yattara11
24.04.2005, 11:51
eski adi Trapezus'tur...

t-sat
24.04.2005, 13:07
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">Böylece bu ayin dergisini okumayan arkadaslar yakalanmis oluyorsmileys/smiley36.gif</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>
<BLOCKQUOTE id=41f15964>
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T><T>
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off"></TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></T></TABLE>
<BLOCKQUOTE id=d95b6508>
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n"><T><T><T>
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off"></TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></T></T></T></TABLE></BLOCKQUOTE></BLOCKQUOTE>Edited by: t-sat

TheCrow
24.04.2005, 13:22
Evet bu ayki dergide degisik rivayetler anlatilmis ama hepsi rivayet,kesin bir bilgi yok...

Benim bildigim ise (nereden biliyorsam) Trapezus'dan geldigidir.Geometrideki trapezus ya da trzpezium denilen sekilden(yamuk da denir),çünkü Trabzon kalesinin surlari trapezus seklindedir...

kelkitli29
24.04.2005, 14:01
vallahi benim duyumuma görede eskilerden cengaverin birisi yasarmis trabzonda. eliyle parayi (ozamanki adi TURA) ezermis. yani üstündeki resmi silermis demir paranin. adamin lakabi TURABOZAN olmus. sonradan TRABZON olmus sehir. bizim kelkitinde KÖROGLU cengaveri vardir smileys/smiley32.gif

bahadiroglu
24.04.2005, 15:12
arkadasim sen ona FENERin neden türedigini bir sorarsan daha iyi olur bence.

türkiyede bulunan il ilçe köy ve bucak isimlerinin çogu rumcadan türemistir.son on yil içerisinde ise hepsi degistirilmistir.

ama il adlari hala rumcadir.istanbul kostantinden türemis oldugu gibi kayseri rumcadaki cesaeraus tan vs türemistir.bunun gibi birçok örnek mevcuttur (isparta izmir efes bodrum manisa antalya kastamonu amaya nigde vs daha uzatmayayim)

sen yine de fener rum patrigini sorarsan iyi olur.

Crazy_OfLu61_
24.04.2005, 17:17
Evet Trabzon kelimesi trapezuz, trapeza kelimelerinden türeme. Karsiligi ise; asilik, harbilik, dürüstlük, farklilik anlamlarina geliyor, söyle o soran kisiye smileys/smiley1.gif

Bizede yakisla budur zaten smileys/smiley32.gif

tigin
24.04.2005, 17:20
ula o usak bu soruyu 10 ay önce sormustu.Benim ve serdarin cevaplarida 10 ay önceye dayaniyor ona göre.

tigin
24.04.2005, 17:25
olayin asli sudur.Trabzona yahudi bir tüccar gelmis.herif pintinin tekiymis birine para verecegi zaman parayi avucunda iyice ovar istemeye istemeye verirmis.Trabzondada böyle yapmis bizim Temel'de para üzerindekipadisah tugrasininsilindigini görünce "seni gidi tugrabozan" diye bagirip herife iyi bir sopa çekmis.

SDanışmaz
24.04.2005, 18:25
ula o usak bu soruyu 10 ay önce sormustu.Benim ve serdarin cevaplarida 10 ay önceye dayaniyor ona göre.

Forumda geçmisi kurcaLiyordum.Bu konu iLgimi çekti yeniden gündeme aLayim dedim.

#10 Fietra
24.04.2005, 20:36
olayin asli sudur.Trabzona yahudi bir tüccar gelmis.herif pintinin tekiymis birine para verecegi zaman parayi avucunda iyice ovar istemeye istemeye verirmis.Trabzondada böyle yapmis bizim Temel'de para üzerindekipadisah tugrasininsilindigini görünce "seni gidi tugrabozan" diye bagirip herife iyi bir sopa çekmis.

Çok saçma bence

pacos_bill
24.04.2005, 23:13
Miletliler bu sehri kurarken kayalar üzerindeki masa biçimindeki görünüsü nedeniyle Trapezos(masa gibi düz) adini vermisler. Evliya Çelebi'ye göre kenti zevk ehli, neseli bir kadin kurdugu için Tarabzen(müzik seven) ya da suyu ve havasi hos oldugu için Trab-i efsun dendigini yazar. Baska bir söylentiye göre de, kentin adi Tugra bozan dan gelmistir. Fatih burayi aldiktan sonra adina sikke bastirdigindan sikke degistiren anlamina gelen tugra bozan denmistir.

Kaynak:"Il Il Büyük Türkiye Ansiklopedisi"

sweetrose
26.04.2005, 16:57
Arkadaslar Trabzon'un anlami Trapezus tan gelmektedir. Onun anlamida Trabzon'a gemiyle gelip ilk ayak basanlar Simdiki Moloz A INMISLER moloz da Gördükleri yuvarlak masaya bu ismi vermisler.Isim buradan geliyor.

augustus
28.04.2005, 09:07
Merhaba arkadaslar...

Benimde bildigim kadariyla M.ö.7. yy da miletliler koloni kurmak için Trabzona geldiklerinde bölgeyi masaya benzettiklerinde Yunanca masa demek olan Trapez adini vermisleridir.

Bu Turabozan hikayeside biraz fazla milli duygularla yazilmis bir hikaye gibi.Trabzon a Türkler gelmeden çok öncede sehrin ismi Trapezos olarak geçiyordu.

ozcilingir
29.04.2005, 03:48
Yukaridaki tüm açiklamalara bir eklemede ben yapmak istedim.

Yillar önce TRABZON'a is icabi gelen bir Yunanli ailenin beyi AYVALIK dogumlu RUM ,hanimi ise fanatik bir YUNANLI.

Yemektebayan biraz alkol alinca rahat rahat konusma firsati buldu ve bu sahiller bizimdi dedi ve sehir isimlerini saymaya basladi .

TRAPEZONDA, KERESUNDA, SAMSUNDA, kisacasi yunanlilarda daha önce bölgemizde yasayan kendi soylari olarak kabul ettikleri pontus imparatorlugu zamanindaki sehir adlariniböyle biliyorlar.

En gerçekçi olani zannedersem çakil tasina verilen isimden türemis , tabii pontuslardan önceki dönem ,yani pontuslularda o isme göre kendi teleffuzlarini kullanmislar, sonrada biz kendi teleffuzumuzu kullanmisiz herhalde ,nihayet TRABZON olmus .

Yasadigimiz veya dogdugumuz topraklarin isimlerinin ,kullandigimiz dilde olmamasi o yörenin degisik kültürlerle yoguruldugu anlamina gelir.

Ben FAROZ luyum, FAROZ yunanca tercümesi FENER demek.

Bu sebeple yeni isim verilirken , FAROZ mahallesi YALI mahallesi oldu herhalde .

Ben dogdugum yerin isminden dolayi gurur duyuyorum. Çogumuzun ismi Arapça ,farsça v.s. ,ismimlede gurur duyuyorum.

Bazi kisiler küçük hesaplarda olabilir , ama yemezler .TÜRKIYE deki tüm iller ,ilçeler, beldeler, köyler ,hepsi geçmis kültürlerinden gelen isimlerle anilmaktadir. ANADOLU,RUMELI topraklarinda bizden önce kaç uygarlik geçmis , yöremizdeki bir çok ailenin soyadina bakilinca , pontusdan önceki döneme dayanan ailelerin var oldugunu görmekdeyiz.

Sonuç olarak bize bazi sifatlari yakistirmak isteyenler ,bu bölge insanlarinin , PONTUS adli gemiyi limanimiza sokmadigimizida ögrensinler ve cami avlusunda mini etekle gezmesinler.

(Kimse beni yanlis anlamasin )

Saygilarimla Edited by: ozcilingir