PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanakkale’ye Sahip Çık!

bthnbyrktr
10.01.2017, 11:14
Merhaba arkadaşlar,

Türkiye'nin elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğuna ve bu enerji için yatırıp yapması gerektiğine kalpten inanıyorum. Ama yanlış yatırım büyük felaketlere yol açabilir. Kazdağları'na kömür termik santral kurmak, o bölgedeki çoğu şeyi kaybettirecektir. Evet elektiriğe ihtiyacımız var ama o bölgedeki suya ve verimli toprağa karşı elektrik alacağız. Elektiriği yiyemeyiz, elektiriği içemeyiz. Bu yatırımın daha modern ve daha temiz enerji projesine dönmesini arzu ediyorum. Sizler de bana yardım eder misiniz bu konuda?

Sen de toprağına, suyuna, havana sahip çıkmak için “kömüre hayır!” de!Önemli orman ekosistemlerinin yer aldığı, verimli tarım arazilerinde domatesi, kirazı, zeytini, şeftalisi ile Türkiye’nin gıdasını üreten Çanakkale, kömürlü termik santral tehdidi ile karşı karşıya. Her geçen gün yeni bir termik santral yatırımının duyurusu yapılıyor. Enerjide dışa bağımlı olduğumuz gerekçesiyle inşa edilen bu santraller ise ithal kömürlü termik santraller.Kömürlü termik santrallerine neden “Hayır!” diyoruz!· Kömürlü termik santraller neden oldukları hava kirliliği nedeniyle solunum sistemi, kalp - damar sistemi hastalıklarına, kanser ve sinir sistemi hastalıklarına neden oluyor.· Kömürlü termik santraller bulundukları yerde neden oldukları sağlık etkileri nedeni ile insan ömrünü 10 yıl kısaltıyor.· Kömürlü termik santraller neden oldukları zehirli gazlar ve uçucu küllerle, asit yağmurları ile tarım arazilerinin verimini düşürüyor, su kaynaklarını kirletiyor.· Planlanan kömürlü termik santral projelerinin etkileri hava, su, toprak varlıklarına etkileri bakımından kümülatif olarak değerlendirilmiyor.· Enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak için ithal kömürle çalışan kömürlü termik santraller inşa etmek yerine enerji verimliliği/tasarrufuna yönelik önlemler alınmalı, enerji üretim yatırımlarında yenilenebilir enerji tesisleri önceliklendirilmeli.

https://www.change.org/p/%C3%A7anakkale-ye-sahip-%C3%A7%C4%B1k-csbgovtr

Yiğit Gayretli
10.01.2017, 11:32
Günümüzde o kadar çok alternatif enerji kaynağı projeleri üretilirken, halen böyle termik santral vb. yöntemlerde ısrar etmek gerçekten inanılmaz!

Cengiz Çubukcu
10.01.2017, 11:55
Merhaba arkadaşlar,

Türkiye'nin elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğuna ve bu enerji için yatırıp yapması gerektiğine kalpten inanıyorum. Ama yanlış yatırım büyük felaketlere yol açabilir. Kazdağları'na kömür termik santral kurmak, o bölgedeki çoğu şeyi kaybettirecektir. Evet elektiriğe ihtiyacımız var ama o bölgedeki suya ve verimli toprağa karşı elektrik alacağız. Elektiriği yiyemeyiz, elektiriği içemeyiz. Bu yatırımın daha modern ve daha temiz enerji projesine dönmesini arzu ediyorum. Sizler de bana yardım eder misiniz bu konuda?

https://www.change.org/p/%C3%A7anakkale-ye-sahip-%C3%A7%C4%B1k-csbgovtr

o bölgede gençliğim geçti Batuhan ve bu durum beni ziyadesiyle üzüyor, sana nasıl yardım edebiliriz?

bthnbyrktr
10.01.2017, 12:03
Elimizden gelen sadece change.org üzerinden imzalamak. TEMA'ya güveniyoruz.

Greenpeace olsa kuşku ile yaklaşırdım olaya ama TEMA, ülkemize değer veren, çözüm üreten bir kurum.

Fatih Cengiz
14.01.2017, 13:39
Size katılmakla birlikte, bu tarz muhalif düşünceler ne yazık ki terörist muamelesi görüyor ve karar vericiler ne yapmak istiyorsa onu ziyadesiyle yapıyor.

Biz yine de tarafımızı belli edelim ama açıkcası pek umudum yok.

Baknz, Artvin, Sinop...

610806

Ozan Yılmaz
14.01.2017, 15:17
Rüzgarı, güneşi ve hatta deniz dalgalarını kullanıyor artık dünya tabi biz 50 yıl geriden geldiğimiz için kafa bunları kullanmayı basmıyor henüz.

Tunç Tosun
14.01.2017, 19:54
Çanakkale rüzgar ve dalga üzerinden enerji üretimi için çok uygun bir yer. Tabi teknolojisi gelişmekte ve uygulamasına alışık olmadığımız konular. Konunun doğa öncelikli ve uzun vadeli düşünebilen uzmanlara bırakılması dileğiyle imzaladım.