PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon Şehrinin İki Takımı Olmalı mı?

alper*
19.09.2016, 16:53
Değerli arkadaşlar,

Belki kimimize göre olmadık bir zamanda açılan bir konu olarak görünebilir ancak ben yine de şansımı deneyerek; ligde Trabzon şehrinin Trabzonspor çapında iki takımla temsil edilmesinin şehre ve şehirdeki futbola hem sportif başarı hem de sosyal anlamda neler katabileceğini tartışmak istiyorum.

Uzun süreden beri ligimizde yer alan takımlara baktığımda İstanbul'un genellikle 4 ya da 5 takımla temsil edildiğini; halen Antalya'nın 2; Ankara'nın yine iki takımla temsil edildiğini görüyorum. Adana Demirspor ve Adanaspor geçen sene neredeyse bir arada aynı ligde olacaklardı. Öncelikle bu bakımdan şehrimizin bu potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum. Sayı en az 2 olabilir.

Fark edebildiğin kadarı ile şehirde, şehrin kendi değerleriyle bir yere gelmesini savunan, Trabzonspor'un geleneksel yöntemleriyle eskiden olduğu gibi şimdi de başarıya ulaşabileceğini savunan bir taraf var. Diğer taraf ise, geleneksel çizginin biraz dışında futbol ekonomisinin geldiği nokta itibariyle izlenmesi gereken yöntemin daha farklı olması gerektiğini düşünüyor. Elimizde bir Trabzonspor'umuz var. Ancak düşünce temeli itibariyle birbirinden gittikçe uzaklaşan bu iki tarafın ortak bir paydada buluşarak ortak sportif amaçlara ulaşabilmesi -an itibariyle- kanaatimce olanaklı görünmüyor.

Burada bir nevi fikir jimnastiği yaparak, Trabzon'da iki takım olsa ve birbirleriyle ciddi bir sportif rekabet içerisinde olsalar bu durum ülke içerisindeki rekabete nasıl yansır diye hayal kurmaya çalışıyorum. Dünyanın büyük ve önde gelen takımlarına baktığımda aynı şehirde bu çapta en az bir takım daha bulunduğunu görüyorum. İtalya'da Milano ve İspanya'da Madrid şehirleri bu konuda verebileceğim başlıca örneklerdir. Ülkemizden de İstanbul örneği pekala verilebilir.

Böyle bir fikir antrenmanında olumsuz olasılıkları da düşünmek gereklidir. Aklıma ilk gelen olumsuzluk; futbolun seyircisiz keyifsiz olması karşısında, Trabzon'da böyle bir rekabetin gerekli ilgiyi toplayıp toplayamayacağımızı. Diğer yandan ekonomik gerekliliklerin de ne ölçüde karşılanabileceği kafamı kurcalayan bir diğer soru.

Düşüncelerinizi merak ediyorum.

gurur6134
19.09.2016, 17:16
Trabzonda iki takim olmasi 20 ye bolunmus trubunleri ve camiayi daha da ayristirir, yeniden idmanocakli idmanyurdulu gunlere geri doneriz. ayni cati altinda birlesilmesi cok sancili ve uzun suren bu klup yeniden basa doner..mevcut takima sahip cikmazsak ikilik cikarirsak izmirin durumu ortada 4 5 tane koklu klubu var superligde temsilcisi yok sirf bu ayrismadan dolayi..camia olarak en azindan su surecte bunu kaldirabilcek potansiyelede gucede hosgoruyede sahip degiliz benim dusuncem bu..

TSelif
19.09.2016, 17:41
Bi takımla kanser olduk bi ikincisi kalsın boşver :D

Yiğit Gayretli
19.09.2016, 17:57
Rant bölünür Alper, ne yaptın? :)

Kaya
19.09.2016, 18:08
İzmir'de futbol takımları için imkansız olan birleşme zaman zaman gündeme getirilirken bu fikrin gerçekleşmesi pek mümkün değil. Şehrin adını taşıyan tek takımın olması en ideali. Muharrem Usta yönetimi başarılı işlere imza atmasının yanı sıra profesyonellikten bahsetmesine rağmen hiç profesyonel olmayan adımlar da atıldığı için bugün puan durumunda böyleyiz. Bence Trabzonspor'un en büyük ihtiyacı dürüstlük.

selcuk
19.09.2016, 19:31
sanki yeterince derdimiz yok, yeni dertler arayanlar cikiyor

Sefer A.
19.09.2016, 21:09
Zamanında 1461'i süper lige çıkarmadık diye pişman olacağız... çook dil dökmüştük yazmıştık ama yok... ptt'de topçu geliştirecektik... he geliştirirsin Zeki'yi Yusuf'u... şimdi de Yaser'i :D

Fatih Öztürk
19.09.2016, 21:23
2-3 seneye kadar olacak, Ofspor geliyor :)

A.T.R
19.09.2016, 21:24
Tek takımla tribünü dolduramayan TRABZON şehri 2 takımla abat(!) olur. Aynı Takımı tutarken bölüş pörçük olmuş birbirleriyle rekabetten öte düşmanlık içinde olan taraftar gruplarından da 2 farklı takımı tutan taraftarlar ürettin miydi bak o zaman Trabzon şehrinin adı gayri resmi kayıtlara KUZEYİN TEXASI olarak ne kadar hızlı geçiyor.
Kusura bakmayın ama bence bu abesle iştigal olur.

İlker Yazıcıoğlu
19.09.2016, 21:35
Üstünde çok uzun şeyler söylenebilecek bir konu ama Trabzon bunu yaşadı.Akçaabat Sebatspor vardı herkesin bildiği üzere.
Kötü de olmamıştı.Ama en azından Trabzonspor'un çok iyi durumda olması lazım ki ikinci takımın maçlarına da ilgi olsun.
Yoksa Sebat gibi düşer.
Şehre katkısı çok olur. Hafta sonları,çocukluğumun geçtiği dönemlerde olduğu gibi futbol dolu olur,eski canlı günler geri gelir diye düşünüyorum.

Ama dediğim gibi, Trabzonspor'un çok iyi durumda olması lazım,yoksa yukarıda da ifade edildiği gibi hastalık sebebi olur...

Mustafa ÖZDEMİR
19.09.2016, 21:52
bir kaç sene önce akçaabat sebatspor vardıda ne oldu

mete61bordomavi
19.09.2016, 22:20
Yahu ben anlamıyorum. Trabzon şehrinin süper ligde iki takımla temsil etmesinin ne zararı olabilir ki?
Şunu biliyoruz ki, Trabzon şehrinde iki veya üç takım da olsa, herkesin kalbinde olan gerçek aşk Trabzonspor olacaktır.
Mesela Akçaabat Sebat ya da Ofspor'u tutup Trabzonspor'a düşmanlık yapacak veya maçlarda yuhalayacak kimseler zaten ciddi anlamda Trabzonspor'u gerçekte hiç sevmemiş veya tutmamış kimseler demektir!

Şunu da kabul etmek lazım ki, bu kirli düzende şampiyon olmak istiyorsak oyunu kuralına göre oynayıp,Trabzon şehrini temsil eden takımların sayısını süper ligde ARTIRMALIYIZ!
Anlayan anladı ne demek istediğimi!
Diğer takımlar da bizim gibi zaman zaman zor dönemler geçiriyorlar, ya da kritik haftalarda puana ihtiyaç duyduklarında o maçı illaki alıyorlar. Bunu nasıl yapıyorlar sanıyorsunuz?
Anadolu kardeşliği süper ligde öleli çok uzun zaman oldu. Hala bu türküyü söyleyen varsa o türküden vazgeçsin.
2011 sezonunda anamızın ak sütü gibi helal şampiyonluğumuz nasıl çalındı? Fb'nin o sezon ki maçlarında rakiplerin yıldız oyuncularını oynatmadıkları (Bknz:Emenike olayı) ertesi sene gerçekleşen transferler vs herkes biliyor.
Şike sadece illegal yoldan yapılmıyor ki, legal yollardan da yapılıyor! 2011 sezonunda başımıza gelen bu değil miydi?
Ciddi ciddi bu düzene karşı Trabzonspor'un düzene uygun! şekilde mücadele etmesi gerekiyor.
Daha geçen sene gördük TT Arena'da adaletli futbolu! Kırmızı kartlar kolayca nasıl çıkıyormuş?

Sefer A.
19.09.2016, 22:36
mete61bordomavi
İşte budur abi
Ama bu yazıdan biz de şike yapalım demek istiyorsunuz diyenler çıkar şimdi =)

alper*
19.09.2016, 22:39
Merhabalar,
Benim burada anlatmak istediğim, daha çok birbiri ile rekabet içerisinde olacak iki takım.
Yani direkt şampiyonluğa oynayacak iki Trabzon takımı. Doğal olarak birbirleriyle de rekabet içerisinde olacaklar.

bach72
19.09.2016, 22:42
Trabzon'dan iki takımda çıksın üç takımda çıksın.Kime ne zararı olacak.Mesela İspanyada A.Bilbao örneği gibi bir Trabzon takımı olsa ve sadece Trabzon kökenli oyuncularla mücadele ettiği bir takım olsa ne kadar iyi olur.böyle bir Trabzon takımı olsa benim 1.takımım olur.Şampiyonluk falanda beklemem.Amatör ruhla oynayan Trabzonlu gençleri seyretmek bana keyif verir.

emrex61
19.09.2016, 22:42
Merhabalar,
Benim burada anlatmak istediğim, daha çok birbiri ile rekabet içerisinde olacak iki takım.
Yani direkt şampiyonluğa oynayacak iki Trabzon takımı. Doğal olarak birbirleriyle de rekabet içerisinde olacaklar.

Şehrin gerek ekonomi gerekse insan ihtiyacı bakımından bu imkansız.

Sefer A.
19.09.2016, 22:43
Çıkabilen çıksın en üst lige... isterse 5 tane olsun hayır demem... yok bölünürmüş yok bilmem ne tamamen hikâye... gsyi fbyi bjkti tutan Trabzonlular kendi ilçelerini destekler gibi yapıp Trabzonspor'a düşmanlık ederler başka da bir şey olmaz...

sasone
19.09.2016, 22:43
Buna biz mi karar veriyoruz?Olsun desek ne olur olmasak desek ne?
Yıllar önce Süperlige çıkan büyük bir ilçe takımı vardı,şimdi amatör kümede,işin doğası gereği,o potansiyel varsa şehirde zaten çıkıyor ama temeli olmadığı için Süperlige çıkmak bir faydası oluyor mu?
Süperlige çıkıp,şimdi amatöre düşmek yerine sürekli olarak 1.Lig'de olan sağlam alt yapılı ama aynı zamanda Trabzonspor futbol ekolüne rakip başka bir ekolü uygulayan,sistemin yukarıya çıkmasına fırsat vermediği özellikle TD'leri yetiştiren bir takım fena olmazdı.
Ama zaten bu potansiyel maddi ve yetenek olarak varsa çıkar,çıkıp amatöre gidecekse çıkmasın,bölgenin çocuklarını ulusal düzeyde yarıştıracak seviyede kalsın daha mantıklı.

emrex61
19.09.2016, 22:45
Şöyle ekleyim daha dogrusu Trabzondaki insanların tam bir prana oldugunu çok iyi biliyoruz A.sebat çıktıhında orda ne kelleler ne paralar döndü zaten sonundada düştü biz sporu spor oldugu için eğlence oldugu için kabul eder o şekilde devam edersek 2 deyil 3 takım çok rahat çıkar.

Yiğit Gayretli
20.09.2016, 08:01
Alper, önerin Trabzonspor'suz bir ortamda başarılı ve geçerli olabilir. Ama Trabzonspor'un olduğu yerde bunu uygulamak çok zor. Hatta imkansız.

Atatürk varken "Hadi bir Atatürk daha çıkaralım." demek gibi... Bilmem anlatabiliyor muyum...

TS FAN
20.09.2016, 20:18
Trabzonda potansiyel var ama bence olmamalı.Biz daha 1 tanesini kotaramadık bir 2 nciyi bu nedenle kaldırmaz Trabzon bence.

Ama 2 tane Trabzonspor olabilir fakat 2ncisi İstanbul da olursa olur.İstanbullu olmayan ama İstanbul da olan Bir Trabzonspor.Temsil ettiği renkler ve değerler aynı kalmak şartıyla sırf konum olarak İstanbul da olan bir Trabzonspor belki çok daha başarılı bile olabilir.

Emirhan Makul
20.09.2016, 21:57
10 sene içerisinde 1 tanede olmayacak, yeniden istanbul takımlarını tutacak şehir.. Bunu 7 sene önce söyledim. Yine iddialıyım düşüncemde.

Heisenberg
20.09.2016, 22:09
Ofspor çıksın. Belki IHO tehlikesinden kurtuluruz.

Teoman Karadeniz
20.09.2016, 22:51
Konuyu ''hem sportif başarı hem de sosyal anlamda neler katabileceğini tartışmak istiyorum.'' cümlen ile sunmuş olman bile kaliteli bir forum anlayışın olduğunu gösteriyor.

Gayet güzel bir tartışma konusunu olduğunu düşüyorum. Benim fikrim ise; Ankara'nın ya da Adana'nın veyahut diğer şehirlerin iki veya daha fazla takımla temsil edilmesi; ''gelişmişlik'' göstergesi değildir. Aksine; ''bölünmüşlük'' , ''birlik olamamak'' , ''hasım olmak'' gibi netilemeleri hak eden bir durumdur.

Ha aynı şehrin farklı takımları aynı ligde mücadele etmeseydi; ''Derbi'' kavramıyla tanışmamış olacaktık. Ve bu kavramın ortaya koyduğu rekabet ve heyecandan da mahrum kalacaktık. Evet bu da ''Aynı şehrin iki takımı olmalıdır'' tezini destekleyebilir. Yine de ''Trabzon''un bir şehir olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Hani; ''Of'' için mizahi olarak deriz ya; ''Direkt Allah'a bağlı, bir belediyesi yok.'' İşte Trabzon da öyle bir kavram. Haritada bir şehir olmaktan daha ötesi...

Trabzonspor da bir futbol takımı olmaktan daha öte... Kesinlikle bir Adanademirspor, Gençlerbirliği, Alanyaspor hatta ve hatta Beşikta, Galatasaray ya da Fenerbahçe değildir. Bu saydığımız takımların taraftarları bu takımları, doğumlarından sonra, kendi istekleriyle tutmuşlardır. Bir tercihtir. Trabzonspor ise bizim kimlik bilgimizdir. ''Nerelisin?'' sorusunun cevabıdır: ''Trabzonspor.''

Fatih Öztürk
20.09.2016, 23:08
Ofspor çıksın. Belki IHO tehlikesinden kurtuluruz.

Ne alâka?
Ofspor'un Hacıosmanoğlu ile ilgisi ne?

Nihat Günay
20.09.2016, 23:18
Niye 2 ?
Daha fazlası beni rahatsız etmez.

Heisenberg
21.09.2016, 06:39
Ne alâka?
Ofspor'un Hacıosmanoğlu ile ilgisi ne?
Oflu değil mi? Belki inek beklerken Ofspor'a başkan olma hayali de kurmuştur.

Cengiz Çubukcu
21.09.2016, 07:40
bence 2 veya daha fazla takım olabilir, bu hatta iyi bir şeydir....

zekeriyya
21.09.2016, 08:13
olmamalı

Fatih Öztürk
21.09.2016, 10:36
Oflu değil mi? Belki inek beklerken Ofspor'a başkan olma hayali de kurmuştur.

Değil, Hayrat'lı.

İnek beklemek sanat işidir,herkesin harcı olmadığı gibi hakir görenlerinde hayatında beceremeyeceği yegâne meslektir.

Heisenberg
21.09.2016, 11:07
Değil, Hayrat'lı.

İnek beklemek sanat işidir,herkesin harcı olmadığı gibi hakir görenlerinde hayatında beceremeyeceği yegâne meslektir.
İnek beklemek hakkında yorum yaptığımı hatırlamıyorum. Şaka olduğunu anlayamayan olabilir diye kendi sözlerinden direkt alıntı yaptım o kadar.

OFLU
21.09.2016, 11:47
Değil, Hayrat'lı.

O doğduğunda Hayrat Of'a bağlıydı. Muhtemelen doğum yerinde Of yazıyordur :)

Fatih Öztürk
21.09.2016, 14:21
O doğduğunda Hayrat Of'a bağlıydı. Muhtemelen doğum yerinde Of yazıyordur :)

Onun doğum yerini eşekler kovalasın :)

Sefer A.
21.09.2016, 21:24
Onun doğum yerini eşekler kovalasın :)
Hahahaahha :D

kartal61
29.09.2016, 02:42
Alt lıglerdekı takımlarımızın ust lıglere çıkması bızım için gayet iyi olur.Zaten lıge çıkan takımı tutan taraftarların hepsı Trabzonspor taraftarı olacak.
Şehırde Trabzonspora rakıp çıkartamassın.Ama eger bu gerçekleşırse bızım için felaket olur.Hepımızın bıldıgı gıbı aşırı mıkromıllıyetçı ınsanlarız.Öyle bır durumda şehır ıkıye bölunur.Elımızdekı potansıyelıde bolmus oluruz.
Öyle şehır kaldırmaz,trıbunler dolmaz dıye dusunmeyın.Eğer araya rekabet gırerse,trıbunler her turlu dolar.Akçaabat Sebatspor örnegı gıbı olursa olur.Dıger turlu ımkansız.
Bende takımlarımızdan bırısının sadece Trabzonsporlu oyunculardan ve teknık ekıpten kurmalıyız.Kesınlıkle dısardan transfer falan yapmamalıyız.Bır nevı altyapımız gıbı olmalı.
Ulke futboluna ne kadar takım,futbolcu,antronor kazandırırsak bızım için o kadar ıyı.
Ama bırıncı gaye Trabzonspor

Enes K
29.09.2016, 16:20
Trabzonspor Trabzon şehrinin takımı değildir. Bunu lütfen yanlış anlamayın.

Şimdi çok farklı bir konuya değinmek istiyorum. Bazı Trabzonlu arkadaşlar farklı memleketlerden Trabzonsporu tutan kişilere üstünlük yarışına giriyorlar. Hani bu takım bizim sizde bizim takımımızı tutuyorsunuz işte biz böyle büyüğüz işte Trabzon her şehirden farklıdır falan. Şuan bunu yazıya dökünce tam açıklayamadım. Ama ben bu tavra birçok kez şahit olmaya başladım.

Ben Orduluyum ve babadan oğula kalan mirastır Trabzonspor benim için. Karadeniz dendiği zaman tek ili bile ayırt etmem hiçbir ortamda Karadeniz insanına laf söyletmem. Ama bazı arkadaşlarımız Trabzonu diğer karadeniz şehirlerimizden ayırmaya kutsallaştırma çabasına giriyor. Gerçekten bazen midem bulanıyor üzülüyorum. Benim için Ordu neyse Trabzon o dur. Giresun neyse Rize o.

Ben Karadenizi seviyorum çok seviyorum insanımızı çok seviyorum. Sözüm meclisten dışarı , lütfen Trabzonspor'un bizim için ortak değer olduğunu bir başkaldırı bir ruhu temsil ettiğini unutmayın.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Enaldo61
29.09.2016, 17:45
Gerek yok. Bir tanesine sahip cikilsin yeter.

oflubektas
29.09.2016, 18:27
Demek birileri Leyleği yalnız ve savunmasız hissediyor :)

Şanlı SanMarino
30.09.2016, 03:14
Hayır olmamalı,

Bölünmeye ve zıtlığa çok meyiliyiz,

Bu kadarı ile bile baş edemiyoruz.

Aman diyeyim.

S.ÖZKAN
30.09.2016, 10:40
Bölünmek zaten sınırlı olan gücü iyice etkisizleştirir.

Açıkçası böyle bir şeye zerre gerek yok.