PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Kulüp Nasıl Yönetilir? Nelere Dikkat Edilir?

Nytre
05.12.2006, 15:44
Arkadaşlar son Trabzonspor yönetiminin kulübümüzü ne kadar başarılı bir şekilde nasıl yönettiği ortada...

Bir kulübün başarılı olabilmesi için (hem kendi liginde hem de avrupada) neler yapılmalı ? bu başarıya ulaşmak için bu yola nereden çıkılmalı ve nelere öncelik verilmelidir..?

Transfer politikası popülist mi olmalı yoksa kendi öz değerlerine mi yönelmelidir?

Kulüpler artık sadece futbol takımından ibaret olmamakla birlikte basketbol ve voleybol başta olmak üzere bir çok alt branş elde ederek genişlemektedir.
Bu genişleme nereye kadar olmalı ? hangi branşlara daha çok önem verilmeli?

Kulübün taraftarlarıyla buluşması hangi kanallardan olmalı ve hangi kanallar daha sağlamdır (taraftar mağazaları-tv-kulüp üyeliği-piyangolar-taraftar kartları...)

Kulüp yönetimleri yönetim kadrolarında kimlerden yararlanmalıdır ? dış fayda (danışmanlı hizmetleri - yönetim hizmetleri ...) sağlamalı mıdır ? profesyonllere ne kadar yer verilmelidir?

Başarı isteniyorsa nelerden fedakarlık edilmeli nelere daha fazla yer verilmeli..
Futbolcular nasıl neye göre seçilmeli .. Biz ne istiyoruz ? Nasıl futbol istiyoruz?

Kulübün marka olabilmesi için diğer kulüplerin sempatisini kazanmak için bir kulüp ne yapabilir ya da ne yapmayabilir?

Paralı insanlar mı bilgili insanlar mı?

Taraftarın fikirleri nereye kadar önemsenmeli ya da nereden başlanarak önemsenmelidir. Taraftar konseyleri ya da kulübün gençlik konseyleri gibi oluşumlara izin verilmeli midir?

Bir kulüp nasıl yönetilmelidir? Bir kulüp başarı istiyorsa nasıl bir yol izlenmelidir?

Bunları tartışmanın vakti geldi sanırım...

Gürkan
05.12.2006, 16:32
Arkadaşlar son Trabzonspor yönetiminin kulübümüzü ne kadar başarılı bir şekilde nasıl yönettiği ortada...

Bir kulübün başarılı olabilmesi için (hem kendi liginde hem de avrupada) neler yapılmalı ? bu başarıya ulaşmak için bu yola nereden çıkılmalı ve nelere öncelik verilmelidir..?

Transfer politikası popülist mi olmalı yoksa kendi öz değerlerine mi yönelmelidir?

her ikisde olmalı.hem bu toprakların ekmeğini yemiş bu takıma sevdalı öz evlatlar (tabii yeteneği ile ha eden) hemde taraftarı stada çekecek, prestiji artıracak tecrübesi ve bilgi birikimi ile takımdaki diğer oyunculara önder olacak yabancı tanınmış oyuncular.(namı diğer yıldız)

Kulüpler artık sadece futbol takımından ibaret olmamakla birlikte basketbol ve voleybol başta olmak üzere bir çok alt branş elde ederek genişlemektedir.
Bu genişleme nereye kadar olmalı ? hangi branşlara daha çok önem verilmeli?

illa her branşta olacagız diye kaide yok.yavas yavas bir kaç branşta başlanarak zamanla daha branşa al atılmalı.futbol basket volayebol vs.

Kulübün taraftarlarıyla buluşması hangi kanallardan olmalı ve hangi kanallar daha sağlamdır (taraftar mağazaları-tv-kulüp üyeliği-piyangolar-taraftar kartları...)

hepsi kullanılmalı. taraftara aktif rol verilmeli. klüp ile ilgili belirli aktivetelerde görev verilmeli.iş sadece şu takımı tutuyorum olmamalı.

diğer başlıktan bir alıntı.

3. Lyon takımı ile ilgilenen herkesin önerileri dikkate alınacak...Özellikle taraftarlarımızın stadımızla ilgili,maçlarla ilgili öneri ve şikayetleri hemen giderilecek...Taraftarlarımızdan gelen futbolcu istekleri ve önerileri dikkate alınıp teknik komite ve sporcu izleme komitesi tarafından takip edilecek....Bu sayede taraftarlarımızın önediği futbolcuları dikkate alarak 20 ye yakın futbolcuyu takıma kazandırdık ve çoğu yıldız oldu...Taraftarlarımızı klübümüze daha yakın olmasını hissettirdik.Böylece taraftar klübü sahiplendi ve klüp taraftardan daha fazla para kazanmaya başladı ve kaynak bulma derdimiz azaldı...Taraftar parça parçaydı...Onları birleştirmek için çeşitli aktiviteler düzenledik...

Kulüp yönetimleri yönetim kadrolarında kimlerden yararlanmalıdır ? dış fayda (danışmanlı hizmetleri - yönetim hizmetleri ...) sağlamalı mıdır ? profesyonllere ne kadar yer verilmelidir?

öncelikle konuşmayı bilen adam olmalı.takımı her platformada tasıyabılecek,savunabılecek, tv de roportaj vesaıre verırken konusması nı bılen az ama öz konusan kişilerden seçilmeli.

Başarı isteniyorsa nelerden fedakarlık edilmeli nelere daha fazla yer verilmeli..
Futbolcular nasıl neye göre seçilmeli .. Biz ne istiyoruz ? Nasıl futbol istiyoruz?

bir kere başarı isteniyorsa bir şeye bağlanıp kalınmamalı.mesela öze dönüş. sanılıyoki öze dönsek yarın başarı gelecek.gelse bilbao bu durumda olmazdı. ayakları değişik zeminlere kurmalıki bir aksasa diğeri taşıya bilmeli. başatada dediğim gibi öz evlatlarında içinde oldugu diğer yerli oyuncular ve yabancılarla desteklenmiş bir takım olmalı.

Trabzonspor taraftarı defansif kadro , geriye yatan takım, sağlam savunma falan anlamaz.her takımın yazılı olmayan ama zamanla gelişen bir karekteri olur. sonraki taraftarlarda buna alışır. Trabzonspor devamlı atak yapan saldıran bir oyun yapısı belirlemeli taraftarını mennun etmek istiyosa. diğer türlü gelecek olan şampiyonluk bile sevindirir ama ağızda bir ekşilik bırakır.seçilen oyuncularda bu oyun yapısına göre saldıran yılmayan başarıya aç oyunculardan seçilmeli.

Kulübün marka olabilmesi için diğer kulüplerin sempatisini kazanmak için bir kulüp ne yapabilir ya da ne yapmayabilir?
diğer kluplerın sempatısını kazanmaya calısmak yalaka bır takımdan baska bır sey dogurmaz. biz kimsenın dusmanı degılız dostuda olmamalıyız. o yuzden de bunu için ekstra bir şey yapılmamalı.tek dikkat edılmesı gereken kendımızı overken baskalarını alçaltmamak.

Paralı insanlar mı bilgili insanlar mı?

bilgini olmadıgı yerde para bır ıse yaramaz.ama sadece bılgı ılede bır sey yapılamaz.zaten ıyı kullanılan bılgı parayı getırır.ikisi beraberde basarıyı getırır.

Taraftarın fikirleri nereye kadar önemsenmeli ya da nereden başlanarak önemsenmelidir. Taraftar konseyleri ya da kulübün gençlik konseyleri gibi oluşumlara izin verilmeli midir?

mutlaka önemsen meli ve destek verilmeli.bir kere taraftara yeterli bilgi verilmeli.buarada dikkat edersniz en büyük tatışmalar hep tahmını konularda konuulan kapı arkasıda tartısılan meydana gelen konulara yapılan yorumlarda çıkıyor.bilgi sahıpı olmayan taraftar mantıgına ve duygularına gore hareket eder.

Bir kulüp nasıl yönetilmelidir? Bir kulüp başarı istiyorsa nasıl bir yol izlenmelidir?

her lanadan klup mutlaka temsıl edılmelı.basınla ıyı ılışkıler saglanarak yazılı ve sozlu basında takımdan daha çok bahsedılmesı saglanmalı. bu sayede her asamada transfer olsun reklam olsun taraftar kazanma olsun bırnebze yarar saglanabılır. tutarlı olmak gerekır. camıanın ilkelerıne baglı kalarak bilindik dogrulardan sapılmamalıdı.

ben Trabzonsporluyum denen herkes takıma katkı yapmaya zorlanmalı.maddi manevi.

eğer ben Trabzonsporluyum diyorsan karsılıgını vereceksın.

redflag
05.12.2006, 18:48
katılıyorm

miragef
17.12.2006, 00:44
Bu iş türkiyede ise paralı insanlar

6Şafak Aydın1
17.12.2006, 00:59
bmteam adli üyemiz Cikis teorisi adli baslikta zaten belirtti : Bunlari niye okumuyorsunuz ve Türkiyeye uydurmuyorsunuz ?????
Basariyi yakalamak Türkiyedemi zor Avrupadami ???

"Dün fransız futbol dergisi EXTRA ya göz atarken olimpik lyon ile ilgili çarpıcı ve bizim takıma benzer niteliklere rastladım...

Olimpik lyonda taktisyen ve antrenör olarak çalışan Joel Bats la bir röportaj yapılıyordu...

Joel Bats şöyle diyordu;

''2000 yılına gelindiğinde Lyon takımı son sıralarda 2. lige düşmemek için uğraş veren sıradan takım olmuştu...Borç o kadar çoktu ki,bırakıp gitsek bizi onursulukla suçlayacaklardı... Monako,Marsilya ve Paris S.G. takımları sırayla şampiyon oluyorlar ve biz de onlara imrenerek bakıyorduk.Artık klübün tek amacı avrupa kupalarına katılmak gibi sıradanlaşmıştı...Avrupa kupalarına katıldığımızda ilk turlarda eleniyorduk...
Ne yapabiliriz diye 12 saat aralıksız süren bir toplantı gerçekleştirdik...Ve bu toplantının son 2 saatinde inanılmaz önerilerle kararlar aldık...''

Gazeteci soruyor;Bunlar nelerdi?

Bats ''Bunları madde madde sıralarsak
1. Takıma işinin uzmanı bir diyetisyenler ve kondüsyonerler alınacak...Diyetisyenin görevi sporcuları maç için zinde hale getirmek olacak.Diyetisyen ve kondüsyoner koordine çalışacak...Diyetisyen, takım hedef maç için hazırlık yaparken takımın vitamin ve kalori ihtiyacını her futbolcu için ayrı ayrı belirleyecek...Sporcular diyetisyenin uyguladığı günlük yeme içme ve uyku programına harfiyen uyacaklar...Kondüsyoner ise sporcuların hedef maç için kondüsyonlarını kademeli olarak 140 dakikaya çıkaracak...Bir sporcu 140 dakikalık bir formgraph a sahip olursa sahada istediğini yapabilir...Ayrıca bazı futbolcular geleneksel yemeklerden ve içeceklerden hoşlanıyorsa koşulları uygun olarak (aşırı baharatlı, kolalı ve gazlı içecekler hariç) futbolculara takdim edilecek.Bu sporcuya Bu sporcuya (özellikle yabancı) extra rahatlama ve huzur verir.

2. Takıma Psikiyatrist ve psikoanalizci alınacak...Her futbolcu 2 ya da 3 günde bir psikiyatrist ile sorunlarını paylaşacak...Psikayrist hedef maçtan 2 gün önce Teknik direktöre futbolcular hakkında rapor verecek...Psikiyatrist asla futbolcular hakkındaki detayları teknik direktör ya da ikinci bir kişiye vermeyecek...Mesela uçaktan korkan bir sporcuyu bu sayede daha iyi motive edebildik.Uçağa bindiğinde tüm kasları ters kasıldığı için özellikle deplasmanlarda yaptığımız maçlarda verim alamadığımız sporcumuz daha verimli hale geldi....
Psikoanalizci futbolcunun futbol dışı yaşamlarını mercek altına alıp onlara çeşitli yöntemler sunacak.Gerektiğinde sosyal yaşamları hakkında öneriler sunacak...Takım içindeki beraberliği ve dostluğu pekiştirecek çeşitli aktiviteler düzenleyecek.

3. Lyon takımı ile ilgilenen herkesin önerileri dikkate alınacak...Özellikle taraftarlarımızın stadımızla ilgili,maçlarla ilgili öneri ve şikayetleri hemen giderilecek...Taraftarlarımızdan gelen futbolcu istekleri ve önerileri dikkate alınıp teknik komite ve sporcu izleme komitesi tarafından takip edilecek....Bu sayede taraftarlarımızın önediği futbolcuları dikkate alarak 20 ye yakın futbolcuyu takıma kazandırdık ve çoğu yıldız oldu...Taraftarlarımızı klübümüze daha yakın olmasını hissettirdik.Böylece taraftar klübü sahiplendi ve klüp taraftardan daha fazla para kazanmaya başladı ve kaynak bulma derdimiz azaldı...Taraftar parça parçaydı...Onları birleştirmek için çeşitli aktiviteler düzenledik...

4. Sporcularımızı asla baskı altına almadık...Sosyal yaşantıları üzerine öneri ve tavsiyelerde bulunduk...Bu konuda uzmanlardan yardım aldık...

5. Takımımızı diğer takımlara sevdirdik...Bu sayede bize olan antipatiyi ortadan kaldırdık...Bu sayede maçlarımız dostluk havasında geçti...

6. Takıma süresini doldurmuş 3-4 tane yıldız alacağımıza 1-2 tane genç yıldıza aynı parayı vererek sahip olduk...Bu sayede hem bu sporcuları başka takımlar transfer ederek daha çok para kazanmış olduk hem de gençliğin dinanizmi ve savaşçı ruhundan faydalanmış olduk...

7. Takım içindeki aşırı sorunlu düzeltilemeyen sporcu,antrenör ve teknik ekiple yollarımızı ayırdık...Bu işi onları küstürmeden ve onurlarını kırmadan yaptık...Bu sayede daha sonra onların önerileriyle çeşitli kazanımlar yaşadık...''

İşte Joel Bats'ın söyledikleri....
Olimpik Lyon bu sayede nerelere geldi görüyorsunuz...
Biz neden yapamayalım...
Nuri Albayrak ve ekibi eğer başarılı olmak istiyorsa bunları dikkate almalı...."

ahmetansu61
17.12.2006, 01:07
gürkan arkadaşımızın dediklerine katılmak içten değil. ona ek olarak ben yöneticiysem sadece bunlar değil trabzonspora herkonuda nasıl katkı sağlarım bunu düşünmeliyim. kazancın küçüğü büyğü olmaz. büyük projeler yapıp onları gerçek hayata yansıtamadıktan sonra bunun bi anlamı yok. ben burda bi konu açmıştım pek rağbet olmadı gerçi ama tendshow 07 diye bi başlık vardı. büyük bi organisazyon ve bu organisazyonda gs bjk ve fnr in store ları bulunurken bizim ts clup ımız yoktu. bence bi yönetim nerde kazanç sağlancak nerde trabzonsporun adını ön plana taşıyacak bi organsizasyon var hemen katılması gerekir. aynı şekilde ben bunu cok söyledim bi cok avrupa takında görüyoruz formada şorta reklam almak. biz büyüğüz oramıza reklam almayız gibi bişe yok. bu trabzonspora kazandıracaksa alıcaksın tabi.
ayrıca benim şahsi düşüncem trabzonspora seçilmiş bi yönetim sadece trabzonsporun kalkınması için uğraşmıyacak trabzonunda kalkınması için uğraşıcak. trabzon sağda sola alışveriş merkezi sinemalar açmakla gelişmez. bu şehrin saniyiye ihtiyacı var. bu konuda da varsa gücün yardım ediceksin.
bence biri cıksa trabzonda bi sanayi gelişimi yapsa cıksa fabrika açsa diyelim bu bence statdan daha makbule geçer. trabzonsporun başarılı olması için trabzonunda kalkınmış insanlarının maddi gelireri yüksek bi şehir olması gerekir.
ayrıca yönetime seçilen insanların gerçek hatlarında yada papaz oldukları insanlarla yönetici kişiliğine büründüklerinde bu insanların trabzona bi katksı olcaksa herhangi bi küslük olmadan trabzonspor için ne gerekirse ortakça yapılmasını isterim.
belki abartı geliyo bu söylediklerim ama ben buna böyle inanıyorum nezaman böyle bi yönetim cıkar ozaman trabzonsporun şampiyon olur.

Egemen Yılmaz
17.12.2006, 12:51
bizim yönetimin yapmadıklarını ve yaptıklarının tam tersini yaparak yönetilir