PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bölgemizin en önemli geçim kaynağı fındığın durumu

Fatih Öztürk
21.03.2016, 13:15
Arkadaşlar malûm bölgemizin en önemli geçim kaynağı fındık aracı tüccarların belirlediği fiyat politikasından ötürü içinden çıkılmaz hâle getirildi.

Fındığın senede 2 kez gübreleme,1 kez kireçleme,1 kez budama ve hasat zamanı çekilen büyük uğraşlar,Patosu falan kurutma aşaması hesaba katıldığında çok zahmetli ve çileli periyodik bakıma ihtiyacı var.

2 ton üzeri fındığı olan aileler genelde toplama ve taşımak için yevmiye işçisi tutmak zorunda kalıyor.1 fındık işçisinin maliyeyi günlük 80 tl yevmiye,yatacak ve yiyeceği ile beraber 100 tl civarı bir rakama geliyor.

Gel gelelim bu kadar zahmeti bol bir ziraata devlet zerre kadar destek çıkmıyor,Çıkmadığı gibi çiftçiyi fındık stokçusunun belirleyeceği rakama muhtaç bırakıyor yani bir bakıma klasik emperyalizm.

Şuan bölgemizin 300 rakımı geçen yüksek yerlerinde yağan kar ve don olaylarından ötürü fındık ağaçları buz tutuyor ve hasar görüyor.Yani bu demek oluyor ki ağustos ayında yüksek yerlerdeki fındık üreticisi ya çok az mahsul alacak yada hiç alamayacak.

Bu aralar tüccarın çiftçiden aldığı kabuklu fındığın kilo fiyatı 9-10 tl dolaylarında.Bir kilo kabuklu fındık fabrikasında kavrulup işlenip tezgaha geldiğinde rakam 60 tl'yi geçiyor.Hele tadım gibi markalarda paketlenmiş hali iç fındık kilosu 100 tl civarına geliyor.1 kilo kabuklu fındığın içinden ortalama 550-600 gram fındık içi çıkıyor.

Dünyada fındığın % 70'i ülkemizde üretiliyor lakin üreticiye değer verilmediği için bu altın gibi kıymetli meyvemizi tezgahtaki muazzam pahalılığından ötürü ne vatandaşımız canı istediği gibi yiyebiliyor nede çiftçi hakettiğinin karşılığını alabiliyor.

Faik Yılmaz
21.03.2016, 13:20
Ülkemizde fakir vatandaşla ilgili her şey....

Hem gerçek anlamda hem mecazi anlamda Allah ' a emanet.....

selcuk
21.03.2016, 13:22
tüccardan kurtulmak icin ciftciler kooperatif kurmali
halam icin zamaninda manner ve milka menajerlerinlen görüsmüstük
50 ton garanti verdinmi 1. elden mali almayi kabul ediyorlar, malesef bizim insanimiz bu is icin birlesemiyor.
sonucta tüccara mecbur kaliyor

Fatih Öztürk
21.03.2016, 23:51
Bence emanete kesinlikle fındık bırakılmamalı.Bilhassa gurbetteki çiftçilerimiz.

Ozan Yılmaz
22.03.2016, 09:57
Bence emanete kesinlikle fındık bırakılmamalı.Bilhassa gurbetteki çiftçilerimiz.
Peki ne yapılmalı?
Emanete bırakmasa çalınma riski çok yüksek, hemen satsa fiyatlar çok düşük. Gerçi emanete bırakılan fındıkları da tüccarın beklemeden sattığı söyleniyor ve bu yüzden de fiyatlar taban düzeyde kalmaya devam ediyor. Bu işin çözümü için ya devletin el atması ya da ziraatçiler arasından çıkacak olan girişimciler ile bir fındık üreticileri kooperatifi kurup bu işin ihracı ve yurt içi satım ve dağıtımını kendilerinin yapmasıdır. Yoksa kazananlar hep üreticilerden başkaları olacaktır.

Faik Yılmaz
22.03.2016, 10:22
Peki ne yapılmalı?
Emanete bırakmasa çalınma riski çok yüksek, hemen satsa fiyatlar çok düşük. Gerçi emanete bırakılan fındıkları da tüccarın beklemeden sattığı söyleniyor ve bu yüzden de fiyatlar taban düzeyde kalmaya devam ediyor. Bu işin çözümü için ya devletin el atması ya da ziraatçiler arasından çıkacak olan girişimciler ile bir fındık üreticileri kooperatifi kurup bu işin ihracı ve yurt içi satım ve dağıtımını kendilerinin yapmasıdır. Yoksa kazananlar hep üreticilerden başkaları olacaktır.

Bu kadar stratejik ve para kazandıran bir üründe devlet desteği olmalı....

Millet fındığını Tmo'nun ambarlarına koyabilir cüzi bir kira karşılığında...

Satmak zorun kalmaz....

Piyasada fındık olmayınca da fiyatı mecbur artar....

2. bir yol ise devlet piyasadan çok değil 10 tl fiyatla 10 bin ton 12-13 tl fiyatla da bir 10 bin ton daha fındık alsa fiyatlar en az 15 tl yi bulur.....

Böylede devlette kazanır halkta kazanır....

Fatih Öztürk
22.03.2016, 12:11
Peki ne yapılmalı?

Memlekette hiçmi güvenilir eş,dost,akrabamız yok :)
Bırakırsın güvenilir birine,kendine uygun fiyat olduğunda gönderirsin nakliye parasını satarsın bu kadar basit.

Ya da Faik'in dediği gibi TMO'ların ambarlarına cüzi kira karşılığında teslim edilebilir.Fındığı tüccara emanet etmek,kurda kuzu emanet etmek gibi bir şey.

ccd6167
22.03.2016, 20:33
10 bile fazla. 2 ay çalş 10 ay ye. Yok öyle bi dünya valla. Bence farklı şeyler de üretsin çiftçi

selcuk
22.03.2016, 21:15
10 bile fazla. 2 ay çalş 10 ay ye. Yok öyle bi dünya valla. Bence farklı şeyler de üretsin çiftçi
bu ön yargi
findigi bütün sene bakmazsan bi ise yaramiyor
bizim basimiza geldi, devr ettik

ccd6167
22.03.2016, 21:52
bu ön yargi

Hocam herkes alışmış devletten beklemeye zaten. Bıraksınlar devlet olayını bize destek verecek olayını

Devlet deseki şu ürünü ek yılda 2 kere ürün alırsan sana şu kadar teşvik diye kimsenin işine gelmez eminim bundan.

Millet fındığın yanında iyi bir mandıracalık faaliyetinde bulunabilirler şu an müthiş de bi talep sözkonusu. Bana göre tarım ile uğraşan hayvancılıklada uğraşması lazım. Fakat bunu hollandalılar italyanlar gibi profesyonel yapcak kafa var mı bilemem .

ccd6167
22.03.2016, 21:58
bu ön yargi

Hocam herkes alışmış devletten beklemeye zaten. Bıraksınlar devlet olayını bize destek verecek olayını

Devlet deseki şu ürünü ek yılda 2 kere ürün alırsan sana şu kadar teşvik diye kimsenin işine gelmez eminim bundan.

Millet fındığın yanında iyi bir mandıracalık faaliyetinde bulunabilirler şu an müthiş de bi talep sözkonusu. Bana göre tarım ile uğraşan hayvancılıklada uğraşması lazım. Fakat bunu hollandalılar italyanlar gibi profesyonel yapcak kafa var mı bilemem .

Sefa
22.03.2016, 22:07
bu ön yargi
Nasıl yaramıyor yahu senede 1 haftada maximum 15 gün işçilikle para kazanan tonla tanıdığım var..

Emanetçileri de öldürmüşsünüz.. Ben bir olay anlatayım bizim dededen kalma fındıkları tek amcam işliyordu rahmetli oldu daha sonra adam bize ulaştı emanette fındığı var gelin paranızı alın hak üzerimden kalksın diye başımızın etini yedi düşünün artık emanetçi dışında da orada öyle bir fındık olduğunu bilen yoktu..

selcuk
22.03.2016, 23:12

Türkiyede sosyal yardim minumumda
nekadar yasanirki verilenden

hayvancilik kesinlikle önemli, yine her ciftcinin 3-5 inegi olmali
bir hollanda, bir arjantin olamayiz belki
ama kesinlikle bir isvicre olabiliriz

bugün avrupanin helal et tüketimi 6milyar avro
kilosuna 2 avro fazla veriyoruz mundar ete karsilatirdinmi
yani nasil bir kazanc sansi var düsün

özellikle karadeniz, erzurum gibi bölgeler serbest bakim icin bicilmis kaftan
süt, yag, peynir ve derisi ek kazanc

fransa 2060da yari yariya, almanya %25 müslüman halki olacak varsayimlara göre
almanyada hellal kesim yasak, bütün et hollanda ve cekden italat ediliyor

bu pastadan Türkiyede payini almali yavas yavas

Nasıl yaramıyor yahu senede 1 haftada maximum 15 gün işçilikle para kazanan tonla tanıdığım var..

Emanetçileri de öldürmüşsünüz.. Ben bir olay anlatayım bizim dededen kalma fındıkları tek amcam işliyordu rahmetli oldu daha sonra adam bize ulaştı emanette fındığı var gelin paranızı alın hak üzerimden kalksın diye başımızın etini yedi düşünün artık emanetçi dışında da orada öyle bir fındık olduğunu bilen yoktu..

bakimsiz findiklikdan 3 alacagina 1 alirsin
tanidiklarina sor
ya bakimini yaptiriyordurlar yada sen görmediginden yok var sayiyorsun
dedem sakaryada, halalarim Trabzonda bu isi yapiyor

zaten ilk bahar bi don vurdumuda insanlarin bütün yili cöpe gidiyor, gerci artik tarim sigortalari var

Emre İskender
22.03.2016, 23:16
fındık bahceleri rezidanslara sitelere dönüşüyor...

Yakında mahsul az cıkacağı için fiyat yükselir...

Ne tüccar kalır ne bişey

Faik Yılmaz
23.03.2016, 08:23

Devlet fındıktan zarar etmiyor kar ediyor.....

Her sene 1,5-5 milyar dolar ihracat yapıyor..... 5-6 milyar tl sıcak para geliyor... Üstelik tamamı hiç ihhalat yapılmadan ihraç ediliyor.... Cari açık ve ihracat ihtalat dengesine olumlu yansıyor..ekonomi kazanıyor....

Böyle stratejik bir ürün başka yerde ola devlet her şeyini kontrol eder. Oysa bizim fındık borsamız Frankfurtta doğru duydunuz Frankfurtta....

Fındık fiyatını ya doğa şartları ya da Nutella nın sahibi gibi fındık baronları belirliyor.. Yüzbinlerce insan İtaltan Ferrero 'nun insafına bırakılmış...

Ben devlet fazla fındığı karşılıksız satın alsın denmiyorum. fazla fındığı 10-12 liradan alsın.... 15 liradan satsın diyorum...

Kaldıki devletin görvlerinden birisi sosyal devlet olmaktır..... Halkını yabancı sermayeye ezdirmemektir...

ccd6167
23.03.2016, 11:42
Devlet fındıktan zarar etmiyor kar ediyor.....

Her sene 1,5-5 milyar dolar ihracat yapıyor..... 5-6 milyar tl sıcak para geliyor... Üstelik tamamı hiç ihhalat yapılmadan ihraç ediliyor.... Cari açık ve ihracat ihtalat dengesine olumlu yansıyor..ekonomi kazanıyor....

Böyle stratejik bir ürün başka yerde ola devlet her şeyini kontrol eder. Oysa bizim fındık borsamız Frankfurtta doğru duydunuz Frankfurtta....

Fındık fiyatını ya doğa şartları ya da Nutella nın sahibi gibi fındık baronları belirliyor.. Yüzbinlerce insan İtaltan Ferrero 'nun insafına bırakılmış...

Ben devlet fazla fındığı karşılıksız satın alsın denmiyorum. fazla fındığı 10-12 liradan alsın.... 15 liradan satsın diyorum...

Kaldıki devletin görvlerinden birisi sosyal devlet olmaktır..... Halkını yabancı sermayeye ezdirmemektir...

Bana göre zaten 10 tl civarında bi fiyat gayet normal. 20 civarı bekleyen var. Fındık konusunda tekel diyoruz fakat karadenizde doğru dürüst çikolata fabrikaları yok bile. Ordu da var bildğim kadarıyla.

Devlet fındığa fiyat vermektense fındığa dayalı sanayiye karadenizde teşvikler versin. Bizim milletimiz alışmış 2 ay çalş 10 ay ye ben buna karşıyım. Trabzondaki çay ocakları kahveler full çekiyor hep nedense. Kimse geri kalan 8-9 ay başka işle uğrasayım demiyor. Böyle devlet verecek para daha alışacaklar yatmaya.

devlet stratejik şeyleri korurken ülke içinde de yatırımını artırmalı. Teşvik sübvansiyon ne varsa verip dünyada tekel olmalıyız zaten. Fakat dediğiniz gibi borsamız bile yok. Fakat öyle bi devlet ki en büyük fındık firmasını yabancılara satıyor işte. Yazık cidden

Ozan Yılmaz
23.03.2016, 12:07
pazarda 60-70-80 liralara satılan fındık nasıl üreticide 10 liraya normal olabiliyor???

ccd6167
23.03.2016, 12:16
pazarda 60-70-80 liralara satılan fındık nasıl üreticide 10 liraya normal olabiliyor???

Bana göre nasıl fındığın fiyatı 60-70 lira piyasada oluyor bunu sorgulamak lazım.

Fatih ÖZDEMİR
25.03.2016, 00:40
Ha ha. Hangi devlet yapısı bu? Çoğu devlet biçiminin eğitimini aldım ama vatandaşın sırtına kırbaç vuracak sistemi yeni duyuyorum.

İki ay çalışarak bütün yılı fındıktan elde ettiği kazançla geçiren insan halihazırda geniş bir tarlaya sahiptir nasıl holding sahipleri az fizik gücü sarf edip çok kazanç sağlıyorsa büyük fındık bahçesine sahip üreticiler de aynı kefeye konmalıdır.

Küçük bahçeye sahip insanların elde ettiği kazançla da bir yol olmuyor zaten. 10 lira fındık için tavan fiyat olabilir ancak ekmeğin 1 lira, sigaranın 11 lira olduğu yerde değil.

Davulun sesi uzağa iyi yayılıyor, 200 - 300 kilo fındığı olup da para kazanmak için gündeliğe gidenin hali bilinmiyor.

Bölge insanı üç kuruş para için gündeliğe gitmekten, inşaatlarda çalışmayı tercih etmektense hayvancılığa yönelip çok daha iyi paralar kazanmayı tercih edecektir şüphesiz. Neden etmiyorlar? İnşaatta taş taşımak çiftlik yönetmekten daha kolay olduğu için mi?

Yalnızca Karadeniz Bölgesi değil Türkiye genelinde orta kesim ve alt tabaka nasıl alışmış oluyor devletten yardım beklemeye? Avrupa ve Amerika'da özelleştirme yüzdeleri ile Türkiye'nin yüzdesi kıyaslandığında neye alıştığımız çok daha net belli oluyor.

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fatih Öztürk
01.05.2016, 02:40
Şuan 7 liraya kadar düştü fındık.Maliyetide zaten 7 lira.
Hükümetin mağdur olan çiftçinin mağduriyetini giderecek herhangi bir hamlesi yok.

cem1990
12.05.2016, 14:54
Her şeyden evvel çikolata fabrikaları kurulmalı.Tüm dünyaya ihraç edilebilecek bir ürün çikolata.Fındığın katma değerinden daha fazla katma değer sağlar.Ve dünya pazarında daha düşük nakliye bedelleri ile pazar payı pekala geliştirilebilir.
Fındık üreticisinin koperatifleşmesi gerekiyor.Tüccar aradan çıkıp doğrudan alıcı ile irtibatta olmalı üretici.Ancak bu şekilde üretici daha güzel kazanabilir.Köyler de muhtara bağlı olmak kaydi ile devlet depolar kurarak fındık üreticisinin ezilmesini engellemeli.
Dünya fındık üretiminin %70 Türkiye sağlıyor. Üreticileri bilinçlendirmek,daha yüksek üretim bandına çıkmak,doğru gübreleme yöntemleri ile bu oranı %80 rahat bir şekilde görecektir.Dünya bize muhtaç iken biz dünyaya muhtacız.
Devlet üreticiye muhtarlar aracılığı ile gübreleme desteği vermelidir.Özellikle günümüzde önemi artan İsrail'in çöl ortasında tarım yapmasını sağlayan solucan gübreleri yavaş yavaş ülkemizde yaygınlaşmalı. Karadeniz sahilinde ki azalan büyükbaş hayvancılığı desteklenerek gübreleme ile fındık üretimi daha da artırılmalı.

Ozan Yılmaz
12.05.2016, 15:09
Bana göre nasıl fındığın fiyatı 60-70 lira piyasada oluyor bunu sorgulamak lazım.
O zaman bütün kuruyemiş piyasasını sorgulamamız gerekir, sadece fındığı değil.

ccd6167
12.05.2016, 22:18
O zaman bütün kuruyemiş piyasasını sorgulamamız gerekir, sadece fındığı değil.

aynen öyle maalesef. Kuruyemiş olsun et ürünleri olsun bence ülke gelirine göre çok pahalı. Garibim halk yılda 1 tüketince mutlu oluyorlar halbuki dünyanın çok gerisindeyiz bu tüketim konusunda. 3 tarafı denizle 4 mevsimin yaşandığı bir ülkde bu ürünler bu kadar pahalı olmasının nedeni bana göre basiretsiz yöneticilerdir.

cem1990
17.05.2016, 17:50
Nutella 1 yıl da 180 milyon kg üretim yapıyor.Ve yaptığı üretimin; fındık tüketimi dünyanın %25 tekabül ediyor.
Demek istediğim dünya bize muhtaç sadece haberimiz yok.