PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor'un Taktik Anlayışının olmaması sorunu...

mete61bordomavi
06.03.2016, 21:41
Epeydir bu forumda Trabzonspor'un saha içi ve saha dışı sorunlarını konuşuyoruz.
Saha dışı sorunlar hakkında yapacağımız en fazla takıma sahip çıkmak ve destek olmaktır.

Gelelim saha içine:

Trabzonspor'un maçlarını analiz ederseniz görürsünüz ki, takım halinde bir futbol oynanmıyor. Defans birbirinden kopuk. Sağ ve sol stoperler birbirinin kademesini almayı bile düşünemiyorlar.
Gerek geçen haftaki maç yediğimiz gol ile gerekse de bu hafta yediğimiz gollere bakarsak bunu net olarak görürüz. Defansın önünde rakip o kadar kolay pas zinciri oluşturuyor ki, göbeğe atılan arapasları çok rahat bir şekilde cezasahası içerisinde tehlike yaratıyor. Maç başından bu yana Konya sol kanattan bariz bir şekilde geliyor, orda Yusuf etkisiz, dolaysıyla stoperlerden biri adama gidiyor ve arka boşalıyor. Bir takımda eğer bek tarafın zayıfsa o maçı gol yemeden bitirmen zaten mucizelere kalmış demektir. Ayrıca Modern futbolda defans sadece dört kişiyle değil, alan kapatarak takım halinde yapılır. Kendi sahamıza full kapandığımız anlarda bile rakibe o kadar boşluk veriyoruz ki insanın aklı şaşıyor.

Ortasaha tarafına gelirsek, ne defansa ne de ofansa yeterli destek sunulmuyor. Esasen bulundukları bölgede durup kendilerine gelen topu pas olarak verdiklerinde üzerilerine düşeni yapmış sayıyorlar kendilerini! Hatta öyle oluyor ki, stoperlerden pas alıp oyun kurmaya kimse yaklaşmıyor bile! Oyunu sürekli defans oyuncuları ile kanattan kurmaya çalışıyorlar. Rakip de bu olayı bildiği için ona uygun şekilde pas koridorlarını kapatıyor. Bunun sonucunda daha 3. pası yapamadan topu kaptırıyoruz.
Kontra yakalayacağımız pozisyonlarda ise topu alıp atağı sürüklemesi gereken oyuncular -ki bu anlarda top Özer'e geliyor- onlar da ileri kaçınca takımda hatlar tümüyle kopuyor.

Forvete gelince; Topu oraya kadar taşıyamadığımız için pek birşey demek içimden gelmiyor.

Peki bu sorunların kaynağı nedir?

Gelen teknik direktörlerin takımı ve oyuncuları iyi analiz edemeyişi ve en önemlisi modern futboldan uzak tamamen bireysel yetenek ve becerilere dayanan bir futbol oynatmaya çalışmasıdır.
Oysaki bu futbol 80'li yıllarda kalmıştır. 90'larda bile böyle bir oyun tarzı görememekteyiz.
Endüstrileşen 2000'li yılların futbolu ise daha mekanize ve kompakt bir yapıdadır.
Örnek vermek gerekirse; Rakip Konya geri dörtlüsü pas yapıp oyun kurmaya çalışırken sadece tek forvetle baskı yapmak, o forveti boşu boşuna yormaktan başka bir işe yaramaz. Takım, bloklar halinde rakip takıma baskı yapmalıdır. Rakibi seri oynamaya ve dolaysıyla pas hatasına zorlamalıdır. Artık bu anlayış geçerli futbolda! Geride alakasız yerlerde beklemek rakibe oyun şansı vermek zaten yenilme ihtimalini artıran bir etkendir!

Ofans kısmına baktığımızda ise futbolcuların birbirlerine yakın oynayarak kısapaslarla ve ileriye doğru verkaçlarla seri bir şekilde golü aramaları gerekiyor. Hücum anlayışını sadece kanat-orta üzerine kurmak isterseniz o takdirde elinizde hava toplarına hakim bir santraforunuz olmalıdır. Ki bu da uzun vadede başarı getirmez.

Bir takım kompakt halde total olarak atağa çıkmalı ve çok iyi pas trafiği kurmalıdır. Yine defansa da takım halinde alan kapatıp rakibe akıllı baskı yapmalıdır. Modern futbolda birinci öncelik oynamak değil, rakibi oynatmamaktır! Ama biz tam tersini yapıyoruz! Rakibe oynama şansı verip en tehlikeli bölgeye rahatça gelmelerine müsade ediyoruz. Ve ne hazindir ki bir verkaçla ya da arapasıyla golü yiyoruz.

Hatları ve blokları birbirinden kopuk,kimin nereye koşacağını hangi pozisyonda ne yapması gerektiğini bilmeyen bir oyun yapısıyla iddia ediyorum Ronaldo ve Messi'yi aynı anda getirin, sonuç yine değişmez!
Bu da gösteriyor ki, futbolculardan ziyade sistemde sorun var!

Futbolcu tarafına bakarsak, bu sezon oyunculara herhangi bir kondisyon ve güç yükleme çalışmasının yeterince yapılmamış olduğunu görüyoruz. Çünkü sahada çok çıtkırıldım bir halleri var. Topu kapabilmek ve saklayabilmek konusunda güç eksikliği bariz olarak kendini farkettiriyor. Ayrıca, bizim oyuncularımızın istenilen yeterlikte olmadığını da rahatça söyleyebiliriz.
Verilemeyen paslar, atılamayan net goller vs eldeki malzemeden en fazla bu kadar çıktığını gösteriyor.

Hoca değişikliği konusuna gelince, Bu kadro daha çok hoca yer!
Bence hoca değişikliği sorunu çözmez aksine kronik hale getirir!

Tuğrul
06.03.2016, 22:14
Güzel bir derleme yapmışsın.

Futbol vizyonu olarak forumda gördüğüm en aklı başında, mantıklı yazılardan biri olabilir.

Öbür taraftan konusu değil ama yerli hocalara karşı çıkmamın sebebi doğaçlama, bireysel futbol anlayışına sahip olmalarıdır.

Kendilerini geliştirme, sistemli bir yapı kurma eğilimleri yok.

Mesela bunu bir örnekle pekiştirelim.

Duran top sonrası rakibin ani atağa çıkmaması için ne yapılıyor, idmanlarda çalışılıyor mu ? Hayır. İşte bu sistemdir.

Takımın geride alacağı pozisyon, hangi oyuncular arkada bekleyecek, ikinci toplar nasıl kazanılacak vs...

Ne yazık ki bu zihniyet değişmeli, kapsamlı bir ekol takımın içine sindirilmeli.

Cruyff'un Barca'da yaptığı devrim gibi bir anlayış getirilmeli.

mete61bordomavi
06.03.2016, 22:24
İşte böyle bir futbol anlayışını bize kazandıracak teknik adama ve futbolculara ihtiyacımız var.
Futbol denilen oyunun mekaniği basit gibi gözükse de, özünde pek çok bileşeni barındıran bir oyundur!
Dünyanın sayılı takımlarına baktığımızda bu bileşenlerin bazılarını ön plana alarak kendilerine özgü bir taktikte oynadıklarını görürüz.
Hiç kuşkusuz bu da o takımdaki oyuncuların mevcut yeteneklerine göre potansiyellerine göre belirlenir.

Mesela Barça, total futbolu ve pas stiliyle daha çok ön plana çıkarken, diğer takımlar farklı unsurlarını ön plana çıkarırlar.
Sonuçta futbol sahada 11 topçunun yekpare bir şekilde oyun anlayışını ve taktiği sahaya yansıtıp sonuç almaya çalıştığı bir oyundur!

Sizin de dediğniz gibi maalesef bizim ülkemizde daha çok bireysel yeteneklere dayalı bir oyun yapısı kendini gösteriyor. Haliyle adı takım ama kendisi takım olamamış bir Trabzonspor izliyoruz.

kartal61
07.03.2016, 03:31
Futbolu kucuk hatalar ve basarilar belirler.Taktik istatislik cok onemlidir.Bir takim ya ofansi yada defansi cok iyi yapar.2 sinide iyi yapanlar var onlarda zaten en iyileri.Biz 2 sinide yapamiyoruz.Ne oynadigimiz belli degil.Bir kere yumusak oynuyoruz.Sert savunma yapmayi beceremiyoruz.Mesela ataga cikarken kaptirilan toplarda donmek sikinti olur.O yuzden sert basip top dar alanda sikistirilarak ya kazanilir yada rakip kendi sahasina doner sende savunmaya yerlesirsin.Bizde 2 pasla oyundan dusuyoruz.Ortadan hucum yapiyoruz desek beceremiyoruz Boyle durumlarda kanatlar kullanilir bizde oda yok.Dikkat edin bizde rakibin sifira inip actigi ortalarda direk posizyon veriyoruz.Oyunu ileriye tasiyamiyoruz.Takimda bolgeler arasinda sikintilar var.Yardimlasma sifir.Zaten oturmus bir oyun anlayisimiz yok buna birde oyuncularin becerisizligide eklenince sonuc kacinilmaz.Kimse bu saatten sonra Yusufa sifira inip orta acmayi ogretecek degil.Bizde futbolcular calismiyor.Salih Romaya gittiginde idman bitti eve gidiyoruz sandim bir baktim otobusu salona cektiler calismaya devam ettim.Pestilim cikti.Buradaki aletlerin hic biri Fenerbahcede yok.Burada idmanlar cok agir demisti.Roma bu sekilde calisirken biz neden calismiyoruz.Onlardakide futbolcu bizdekide.Sen adami altyapidan beri bu sekilde alistirirsan fazla bir sey bekleme.Bizde bir hoca havuzu var surekli onlardan olusan bir dongu var.Genc hocalar kendini fazla gelistirmeyince hep ayni insanlara bagli kaliyoruz.Teknolojiye onem veren yok.Gecen Tottenham Arsenal macinda Wengerin arkasinda 2 kisi onlerinde bilgisayar macin teknik raporlarini hazirliyordu.Bizde fazla onem veren yok.Ersun Yanalin hakkini yemiyelim bu konuda cok iyi.Tamam sen maci zaten izliyorsun ama bazi kucuk detaylar gozden kacabilir.Careyi baska yerlerde aramak zorunda kalabilirsin.Boyle durumlarda istatislik devreye girer.Her hocanin kendine ozgu bir sistemi vardir.Bize gelicek hocanin takima gore sistem belirlemesi lazim.Kendi sistemini bekliycek zamanimiz yok.Ayrica cok iyi liderlik ozelliklerinin olmasi lazim.Sene sonundada takimdaki cogu oyuncuyu gondermeliyiz.Bu sene yasadiklari seyler normal degil buna birde takim icindeki olaylar eklendi ama bu kadar kotu sonuclar affedilemez.Top oynamiyorsunuz bari irade koyun.Biz aslinda en buyuk hatayi ilk 4 haftadaki sonuclara bakip beklentiye girerek yaptik.Biz o 4 hafta kazaniyorduk ama iyi oynamiyorduk daha gecis surecini tamamlamamistik.Biz Istanbul takimi degiliz gecis sureclerinde hakemler falan yardim etmez.Kotu oynarsak yeniliriz.Bu sene iyi oynadigimiz mac yok
Net yendigimiz Antalya macinda bile bissuru bos alan verdik.Bi Rize macinda iyiydik ondada bireysel hatalardan 3 yedik.
Futbol kulupleri eski futbolcular ve torpilli insanlarla dolu.Isi iyi yapana vericeksin.Scout olmak istiyordum.Ama torpilim yoktu.Bizzat bu isin icindeki insanlar malesef bu isler bilgi yetenege degil torpile bakar demislerdi.Once bu sistemin degismesi lazim.
Bizim cok iyi bir yapilanmaya gitmemiz lazim.Almanya gibi Ispanya gibi.Bu konuda baskana guveniyorum.
Lig bitene kadar takimi direk taniyip oynatabilecek ve liderlik vasiflari olan hoca getirmeliyiz.Lig bittikten sonra yeni hoca ile duzgun bir sistem kurmaliyiz.Bu takimdaki bazi oyuncular Guardiola yer.Sene sonu onlardan kurtulmaliyiz.
Takimimiz icin Insallah her seyin hayirlisi olur

Bayundur Han
07.03.2016, 07:14
Bugun Serhat Demirtas yazmis sorunu. Sorun taktik anlayis falan degil. Terapist getirip sunlarla neden ruh olmadigini konusmak gerek.

SamZuk
08.03.2016, 15:07
Yılda 2-3 tane teknik direktör değişerek taktik ve takım oyunu oturtulmaz. Her sene 10 transfer yapınca da olmaz. Fazla sebep aramaya gerek yok.

carantinas
09.03.2016, 09:52
Defansa yapacak bir şey yok.

Stopere Pepe ve Ramosu da koysan her maç gol yemeye devam ederiz. Çünkü savunma işi bireysel bir olay değildir.

Bir kere orta sahamıza oyun kurucu zeki bir topçumuz yok. Yani top O na ulaştığında doğru yere pas verecek oyunu rahatlatacak sıkışan yerlerde açacak bir topçu yok.

İkincisi ısıran baskı yapan temposu yüksek orta sahamız da yok. Gönderdiğimiz Medjani bence bu noktada faydalı bir oyuncuydu.

Üçüncüsü hucumda pres yapmıyoruz ve top rakibe geçtikten sonra topun arkasına geçmek yerine yürüyerek geriye doğu gelmeye çalışıyoruz. Bir çok pozisyonda dikkat ediyorum hücum oyunucularımız adam yanlarından geçerken neredeyse ayaklarını bile uzatıp topa hamle yapmıyorlar adamlar bıkmış sıkılmış istemiyor yani.

Gelecek sezondan beklentim isim yıldız star falan değil. Her mevki de topa hamle yapacak, tempolu, kazanma hırsı olan kaybetmeyi istemeyen, sinirinden çimenleri yumuruklayıp, direklere kafa atabilecek adamlar bulabilmemiz.

Şu yoruma katılıyorum eve hoca değişikliği işe yaramaz anca kısa vadede belki bir iki maç fazla aldırır o kadar. Bu tarz oyuncu gurubu ile o da gider.

Yiğit SARI
09.03.2016, 10:38
Takımda lider vasıflarına sahip oyuncu olmaması da bizi çok etkiliyor. Onur'u es geçiyorum

Demek istediğimi anlamışsınızdır

El Cordobes
09.03.2016, 11:06
biraz da futbolcunun zeka seviyesi yüksek olacak. yıllardır o kadar hoca değişti, ben şu oyunu alanı daraltarak oynadığımızı hiç hatırlamıyorum. rakip defans orta sahasına pas veriyor bizimkiler en az 3 metre mesafede, o kanada veya forvete pas veriyor bizimkiler yine en az 3 metre mesafede. hücumda topu kaptırıyoruz defansla topu kaptırdığımız yer arasında en az 30 metre var. topu kaptırdığımız zaman geri kazanmamız yarım saat sürüyor. kimsenin birbirinden haberi yok, nerde duracaklarını bilmiyorlar. birisi kafasına göre pres yapıyor diğerleri onu izliyor. e hücumda da yoksun zaten, sahada napıyolar anlamış değilim. daha organize atak filan oralara girmiyorum. adamlar nerde duracağını, ne zaman nereye koşacağını bilmiyor. dün şl maçına baktım, kimseye kimseye nefes aldırmıyor. anında baskı, her futbolcunun ensesinde rakibi var. bizde ceza sahasına kadar herkes lay lay lom geliyor.

omondoles
09.03.2016, 11:13
Vahid hoca zamanında söylemiştim. Vahid iyi hoca, kötü hoca demiyorum. Takım bir taktikle oynayacaksa o oyunun hakkını vermeli. Defans oynuyorsan pozisyon vermeyeceksin, kontra oynayacan. Sanırım en sonra belli bir taktikle oynadığımız sezon vahid ile olan sezondu.

Loading %61..

CEMEFKER
10.03.2016, 14:35
TAKTİK denilen şey eldeki futbolcuların kapasitesine göre, rakibe göre ve maç maç değişir.

Veya yeniden bir ekip kurmak istersin ve kafanda oynatmak istediğin bir şablon ( hızlı oyuncular-kontraatak, toplu oyun-hücum futbolu, agresif,fiziksel ağırlıklı-defansif, uzun-pivot forvet...vs. ) vardır buna ise SİSTEM denir.

SİSTEM işi uzun vadede yapılacak bir hedef olduğundan onu bir kenara koyarsak takımın oynadığı maçlara bakıldığında elbet Hami Mandıralı'nın dahi bir taktiği vardır maç esnasında...

Cengiz Çubukcu
15.03.2016, 07:52
Epeydir bu forumda Trabzonspor'un saha içi ve saha dışı sorunlarını konuşuyoruz.
Saha dışı sorunlar hakkında yapacağımız en fazla takıma sahip çıkmak ve destek olmaktır.

Gelelim saha içine:

Trabzonspor'un maçlarını analiz ederseniz görürsünüz ki, takım halinde bir futbol oynanmıyor. Defans birbirinden kopuk. Sağ ve sol stoperler birbirinin kademesini almayı bile düşünemiyorlar.
Gerek geçen haftaki maç yediğimiz gol ile gerekse de bu hafta yediğimiz gollere bakarsak bunu net olarak görürüz. Defansın önünde rakip o kadar kolay pas zinciri oluşturuyor ki, göbeğe atılan arapasları çok rahat bir şekilde cezasahası içerisinde tehlike yaratıyor. Maç başından bu yana Konya sol kanattan bariz bir şekilde geliyor, orda Yusuf etkisiz, dolaysıyla stoperlerden biri adama gidiyor ve arka boşalıyor. Bir takımda eğer bek tarafın zayıfsa o maçı gol yemeden bitirmen zaten mucizelere kalmış demektir. Ayrıca Modern futbolda defans sadece dört kişiyle değil, alan kapatarak takım halinde yapılır. Kendi sahamıza full kapandığımız anlarda bile rakibe o kadar boşluk veriyoruz ki insanın aklı şaşıyor.

Ortasaha tarafına gelirsek, ne defansa ne de ofansa yeterli destek sunulmuyor. Esasen bulundukları bölgede durup kendilerine gelen topu pas olarak verdiklerinde üzerilerine düşeni yapmış sayıyorlar kendilerini! Hatta öyle oluyor ki, stoperlerden pas alıp oyun kurmaya kimse yaklaşmıyor bile! Oyunu sürekli defans oyuncuları ile kanattan kurmaya çalışıyorlar. Rakip de bu olayı bildiği için ona uygun şekilde pas koridorlarını kapatıyor. Bunun sonucunda daha 3. pası yapamadan topu kaptırıyoruz.
Kontra yakalayacağımız pozisyonlarda ise topu alıp atağı sürüklemesi gereken oyuncular -ki bu anlarda top Özer'e geliyor- onlar da ileri kaçınca takımda hatlar tümüyle kopuyor.

Forvete gelince; Topu oraya kadar taşıyamadığımız için pek birşey demek içimden gelmiyor.

Peki bu sorunların kaynağı nedir?

Gelen teknik direktörlerin takımı ve oyuncuları iyi analiz edemeyişi ve en önemlisi modern futboldan uzak tamamen bireysel yetenek ve becerilere dayanan bir futbol oynatmaya çalışmasıdır.
Oysaki bu futbol 80'li yıllarda kalmıştır. 90'larda bile böyle bir oyun tarzı görememekteyiz.
Endüstrileşen 2000'li yılların futbolu ise daha mekanize ve kompakt bir yapıdadır.
Örnek vermek gerekirse; Rakip Konya geri dörtlüsü pas yapıp oyun kurmaya çalışırken sadece tek forvetle baskı yapmak, o forveti boşu boşuna yormaktan başka bir işe yaramaz. Takım, bloklar halinde rakip takıma baskı yapmalıdır. Rakibi seri oynamaya ve dolaysıyla pas hatasına zorlamalıdır. Artık bu anlayış geçerli futbolda! Geride alakasız yerlerde beklemek rakibe oyun şansı vermek zaten yenilme ihtimalini artıran bir etkendir!

Ofans kısmına baktığımızda ise futbolcuların birbirlerine yakın oynayarak kısapaslarla ve ileriye doğru verkaçlarla seri bir şekilde golü aramaları gerekiyor. Hücum anlayışını sadece kanat-orta üzerine kurmak isterseniz o takdirde elinizde hava toplarına hakim bir santraforunuz olmalıdır. Ki bu da uzun vadede başarı getirmez.

Bir takım kompakt halde total olarak atağa çıkmalı ve çok iyi pas trafiği kurmalıdır. Yine defansa da takım halinde alan kapatıp rakibe akıllı baskı yapmalıdır. Modern futbolda birinci öncelik oynamak değil, rakibi oynatmamaktır! Ama biz tam tersini yapıyoruz! Rakibe oynama şansı verip en tehlikeli bölgeye rahatça gelmelerine müsade ediyoruz. Ve ne hazindir ki bir verkaçla ya da arapasıyla golü yiyoruz.

Hatları ve blokları birbirinden kopuk,kimin nereye koşacağını hangi pozisyonda ne yapması gerektiğini bilmeyen bir oyun yapısıyla iddia ediyorum Ronaldo ve Messi'yi aynı anda getirin, sonuç yine değişmez!
Bu da gösteriyor ki, futbolculardan ziyade sistemde sorun var!

Futbolcu tarafına bakarsak, bu sezon oyunculara herhangi bir kondisyon ve güç yükleme çalışmasının yeterince yapılmamış olduğunu görüyoruz. Çünkü sahada çok çıtkırıldım bir halleri var. Topu kapabilmek ve saklayabilmek konusunda güç eksikliği bariz olarak kendini farkettiriyor. Ayrıca, bizim oyuncularımızın istenilen yeterlikte olmadığını da rahatça söyleyebiliriz.
Verilemeyen paslar, atılamayan net goller vs eldeki malzemeden en fazla bu kadar çıktığını gösteriyor.

Hoca değişikliği konusuna gelince, Bu kadro daha çok hoca yer!
Bence hoca değişikliği sorunu çözmez aksine kronik hale getirir!

çok doğru tespitler...

kyodou
15.03.2016, 08:17
Buraya yazılan çoğu şeye katılarak üzerine birşey daha ekliyorum. Mevcut hocanın her oyuncuya oynadığı pozisyona göre bir hedef vermesi gerekiyor.

Örneğin Erkan' a diyecekki; "Bu maçta minimum 5 isabetli orta bekliyorum senden. Yapamazsan yedek kalırsın."

Yada Okay' a; "Senden %80 üzeri isabetli pas ve minimum 2 kilit pas istiyorum, yapamazsan yedek kalırsın."

Öyle; "Hadi çocuklar güveniyorum size. Bu şehir şöyle efsane, bu şehir böyle efsane..." falan yemiyor artık.

mete61bordomavi
15.03.2016, 22:21
Bu işin cidden artık şakası yok! kaç haftadır istatistikleri takip ediyorum: Trabzonspor'un topla oynama yüzdesi yüzde 40'ı geçmiyor! Bu hem deplasmanda böyle hem kendi sahasında böyle!
Hatta daha düşük oranlar bile söz konusu olabiliyor!
Topla oynama oranı düşük olan takımlar da elbette kazanır, fakat bu daha ziyade taktik olarak kontra atak oynama veya rakibi hataya zorlama üzerine kurulu oyunda olursa olur!
Kaç haftadır biz kontra da oynamıyoruz! Sözde hücum oynuyoruz, ama 3 (ÜÇ) PASI ÜST ÜSTE YAPAMIYORUZ! Evet şaka gibi geliyor!
O kadar birbirinden kopuk o kadar futboldan uzak bir takım taktiği var ki evlere şenlik!
Defans topu kapar, kanatta Erkan Zengin'e atar, o da gider orta keser lakin içerde KİMSECİKLER YOKTUR!
Veya defans topu kapar, Marin'e verir, Marin bir kişiyi çalımla eksiltir süratle içeriye doğru koşar pas verecek oyuncu arar Lakin kimse DOĞRU yerlere çapraz koşu yapmıyordur!
Takım bir de atağa o kadar yavaş çıkıyor ki, rakip defans yerleşip bekliyor bir de! Üstelik bunu konrtaya çıkacak kadar vakti varken yapıyorlar! ZİRA ORTASAHADA ATAĞI YÖNLENDİRECEK LİDER OYUNCUSU YOK!

Rakip savunma yerleşip, beklerken sen daha nerden atak yapsam diye düşünüyorsan bu LİGDE KİMSEYİ YENEMEZSİN! Olay bu kadar basittir!
Bu kadro modern futbol oynamaktan çok çok uzaktır!