PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artvin'de Madene Hayır!

Kaya
17.02.2016, 17:33
Artvin'de Madene Hayır!

Neden mi?

Şu güzelim ve eşi benzeri olmayan yeşil doğayı rahat bırakın kardeşim!

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xft1/v/t1.0-9/12705421_10153783509006815_838650674230888642_n.jp g?oh=f352417f0e4482d8054ffa07658d4b72&oe=572E3C93&__gda__=1466310130_7e6b319e0c780551db772df668c2a0d 3

slmn
17.02.2016, 17:36
Bir Artvinli olarak kirli ellerinizi çekin oralardan diyorum, rantınız batsın! İhaleyi adrese teslim alan adamda bu milletin a.... koyacağız diyen adam, dediğini yapıyor adam!

Kaya
17.02.2016, 17:37
Bir Artvinli olarak kirli ellerinizi çekin oralardan diyorum, rantınız batsın! İhaleyi adrese teslim alan adamda bu milletin a.... koyacağız diyen adam, dediğini yapıyor adam!

Bu tepkimizi forumda paylaşmakta içim rahat ama facebook paylaşımı yaptığımız sayfamızda çok tuhaf tepkiler de aldık maalesef.

HOPA'LI TS'Lİ
17.02.2016, 17:40
Memleketimde madene hayır, ranta hayır, doğa düşmanlığına hayır.

Bizim vilayet YEŞİL ARTVİN diye tanınır.

Yeşil katliamına HAYIR.

slmn
17.02.2016, 17:41
Bu tepkimizi forumda paylaşmakta içim rahat ama facebook paylaşımı yaptığımız sayfamızda çok tuhaf tepkiler de aldık maalesef.

Facebook kullanmadığım için göremiyorum ama tahmin edebiliyorum yorumları, bazen utanıyorum bu zihniyet yüzünden Karadenizliliğimden.

61ronin61
belki açılmıştır bilmiyorum ama keşke Tabzonda HESE hayır diye bir başlıkta açılsaydı. rizeliler kadar olamadık 5-10 yıl sonra trabzonda kurulan hesler yüzünden ne dere kalıcak ne orman .işin kötü yanı en çok heste trabzona yapılıyormuş.felaketi ileriki yıllarda herkes görücek.

BaşoğLu
Arkadaş yatırım yapılacaksa illa ki Doğu Karadeniz'e (Doğayı ve yörenin doğallığını bozmamak ve kimseye yaranmak için değiştirmemek bu yöreye ait olmayan yapılar yapmamak ve en önemlisi de hiçbir yabancıya peşkeş çekmemek kaydı ile !! ) turizm sektöründe yapın ! Yeter artık ulan yeter ! Doğamızla oynamayın be !

slmn
17.02.2016, 17:43
Misal Yusufelindeki köyüme 2-3 senede bir giderdim, Çoruh nehri kenarında şirin yerlerdi. Ama bu son baraj muhabbetinden dolayı nehir kurumuş, doğa mahvolmuş artık gidesim gelmiyor oralara.

HOPA'LI TS'Lİ
17.02.2016, 17:44
belki açılmıştır bilmiyorum ama keşke Tabzonda HESE hayır diye bir başlıkta açılsaydı. rizeliler kadar olamadık 5-10 yıl sonra trabzonda kurulan hesler yüzünden ne dere kalıcak ne orman .işin kötü yanı en çok heste trabzona yapılıyormuş.felaketi ileriki yıllarda herkes görücek.

Seçimlerde %60 oy alırlarsa Tüm Trabzon'a HES yaparlar.

Bence az bile yapıyorlar (üzülerek ve kahrolarak söylüyorum)

Şike sürecinde de emek hırsızlarını koruyarak kupamızı vermedi bu zihniyet

BaşoğLu
17.02.2016, 17:46

Bir Trabzonlu , Trabzonsporlu 2011' e kadar da o malum partiye oy vermiş olup 2011'den sonra Trabzonspor'dan başka kimseye oy atmayan biri olarak hak veriyorum !! Az bile yapıyorlar ! bu millete herşey müstehak

61ronin61
17.02.2016, 17:46
Misal Yusufelindeki köyüme 2-3 senede bir giderdim, Çoruh nehri kenarında şirin yerlerdi. Ama bu son baraj muhabbetinden dolayı nehir kurumuş, doğa mahvolmuş artık gidesim gelmiyor oralara.

hes demek baraj demek trabzondada tek dere kalmayacak.trabzon halkı nasıl kendi cennet doğalarının katliamına onay verir tepki göstermez anlamak mümkün değil.

tarihte bir anı olarak kalıcak derede tutulan alabalıklar o suların şarıl şarıl akışı.dereler kuruyunca ekosistemde çökücek ve etrafındaki ağaçlarda yok olucak.

61ronin61
17.02.2016, 17:48

süleyman soylu belki engelleyebilir onda çok büyük bir potansiyel görüyorum.ileride başbakan cumhurbaşkanı olacağını düşünüyorum.

Hamburg_87
17.02.2016, 17:48
iyiki baskanimiz Politika yapmiyor...
Taraftarimiz Kadar yapsa wahh wahhh... Ironi??? hmm!

Kaya
17.02.2016, 17:49

HES çok çok büyük tepkiler verildi BMN'de. Hem de pek çok kez.

Ancak ne kadar tepki verirsek verelim bazen gücü aşmak kolay olmuyor...

61ronin61
17.02.2016, 17:51
HES çok çok büyük tepkiler verildi BMN'de. Hem de pek çok kez.

Ancak ne kadar tepki verirsek verelim bazen gücü aşmak kolay olmuyor...

olsun adminim yinede devam edelim belki bir gören olur.hatta hes başlığı sabit başlık olarak kalmalı genelde.yani ganitada değil.

mesela ben hep yazarım o başlığa:)

HOPA'LI TS'Lİ
17.02.2016, 17:52
süleyman soylu belki engelleyebilir onda çok büyük bir potansiyel görüyorum.ileride başbakan cumhurbaşkanı olacağını düşünüyorum.

Ah bir de şu emeklilikte yaşa takılan bizler için bir iyilik düşünse ne güzel olurdu :)

Sadettin_
17.02.2016, 18:40
Ben ilkokul ve lisede cografya derslerinde sürekli "ülkemiz yeraltı kaynakları ve yer üstü kaynakları bakımından cok zengin bir ülkedir ama kullanmasını bilmiyoruz .. halen daha dışarıdan alıyoruz" şeklinde sitemkar cümleler duyardım hocalarımdan . Arkasından petrolde, elektrikte, dogalgazda hatta tarım ürünlerınde dısa bagımlı oldugumuz yorumları.. kaynagımız var kullanamıyoruz seklınde yorumlar . Bazı arkadaslardan ise kullandırtmıyorlar şeklınde komplo teorılerı vs...

üniversıteye gectıgımde ise duydugum cümleler tam tersine döndü.. baraj yapılmasın , maden acılmasın , santral yapılmasın , köprü yapılmasın ları duymaya başladım .Ve bu tarz düşünceleri körükleyen sosyal medyada algı olusturmak ıcın sınıfta arkadaşlardan istekte bulunan hocalarım oldu .(gündemi meşgul eden o tartısmalı akademisyenler bildirisinde de bahsettiğim hocaların imzasıda var)
Ve bu cümleleri meşrulastırmak için milletvekıllerı 10 bin alacagına 8 bin alsın kaybedeceğimiz para telafı edılır zaten benzeri yorumlar yapıldı..

ben sizinle aynı görüşte degılım .

Cengiz Çubukcu
17.02.2016, 18:51
Bir Maçkalı olarak koyumde ormanın içine taş ocağı yapıldı dereler hes doldu...bari artvin'i rahat bırakın...

Uğur Demircioğlu
17.02.2016, 18:56
Ormanlar katledilmesin, Doğa talan edilmesin demek ne zamandır politika yapmak oldu. Millet, mahkeme kararına rağmen durmayan bir firmanın faaliyetlerini protesto ediyor, izin vermiyor. Güçlülerin hukuku var bu ülkede buna şike sürecinde bizzat şahit olduk. Benzer durumları Hes projelerinde, Yeşil Yol projesinde ve şimdi de burada görüyoruz. Devlet hukuku uygulamıyor, aksine kolluk kuvvetleriyle destek oluyor hukuksuzluğa, millet suçlu oluyor.

Cengiz Çubukcu
17.02.2016, 19:04
Bir Maçkalı olarak koyumde ormanın içine taş ocağı yapıldı dereler hes doldu...bari artvin'i rahat bırakın...

orhanunal
17.02.2016, 19:25
nedir bu adamların ağaçlarla derdi yeter be yeter.iğneada gibi doğa harikası bir yerede nükleer yapacaklarmış.ayıptır ya bu topraklarda kiracıyız biz ,bizden sonrakilere teslim ederken yüzümüz kızarmayacakmı?

Adem Akyüz'
17.02.2016, 19:27
Madene karşı değilim. Tedbirsiz bir şekilde diğer yan koşullar(doğa, sağlık, vs) düşünülmeden yapılan madene karşıyım.

Nihat Günay
17.02.2016, 19:28
Bazen derdinizi anlatacak kelimeyi bulamıyorsunuz. Zaten anlatsaniz da anlayacak adam lazım.

Sanırım en iyisi susmak.

~UniCef~
17.02.2016, 21:29
Ya komik olan nedir: Insanlar HES lere karsi, Barajlara karsi, Atom a karsi, Maden e karsi .. ama tüketmeye gelince herkes tüketiyor. Hepimiz daha büyük bir büyüme bekliyoruz, daha fazla is yeri daha fazla fabrika, daha iyi üretim, daha iyi maaslar, ama bunun alt yapisini insaa etmeye geldiginde... nedense herkes: yok benim sehrimde olmasin, baska bir sehirde olsun.
Merak ediyorum gökten mi iniyor kullandigimiz elektrik?
Ama en komigi, kendilerini cok cagdas, modern ve zeki sanan arkadaslarimiz: " Yav kardesim, bati mars a ayak basmaya calisir, biz neyin pesindeyiz" :D Onlara baska bi hayranim :)

~UniCef~
17.02.2016, 21:31
Madene karşı değilim. Tedbirsiz bir şekilde diğer yan koşullar(doğa, sağlık, vs) düşünülmeden yapılan madene karşıyım.

Tabi ki, en önemlisi zaten böyle konusmak. Direk bastan herseye karsi olursak eger, zaten karsimiz dakiler de bizi kaaleye almaz tabi. Biraz mantik ile, biraz düsünce ile elestirmemiz gerekiyor.
Dogu `yu korumak icin ne gerekiyorsa, öyle insa edilmelidir maden ocaklari

Sibel
17.02.2016, 21:33

Kısa ve net.

Cafer Bulur
17.02.2016, 22:11
Memleketimde madene hayır, ranta hayır, doğa düşmanlığına hayır.

Bizim vilayet YEŞİL ARTVİN diye tanınır.

Yeşil katliamına HAYIR.

Doga katledilmeyecek.

Her sokulen agac yerine 3 agac dikilme sözü verildi daha neyin tepkisidir bu?

Adem Akyüz'
17.02.2016, 22:21
Doga katledilmeyecek.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160217/e53faa6a87a2f3e12c8bddbb4cedae5a.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160217/70caee4369023071e0fd1ba68964f65d.jpg

Aynı sözler buraları için de verilmişti..

blues
17.02.2016, 23:31
Her sokulen agac yerine 3 agac dikilme sözü verildi daha neyin tepkisidir bu?[/QUOTE]

Su ironiyse komik degil gercekse cok aptalca...

Mert Oğuzlu61
17.02.2016, 23:36
iyiki baskanimiz Politika yapmiyor...
Taraftarimiz Kadar yapsa wahh wahhh... Ironi??? hmm!

10 Kasım da burada Atatürk e ettiğin iğrenç hakaretlerden sonra 2 ay ceza aldın, utanmadın tekrar foruma geldin ve siyasetin s sinin yapılmadığı başlıkta tekrar akİT lik yapıp, doğanın katledilmesine isyan edenleri siyaset yapmakla suçladın ama siyaseti aslında şaşılmadık biçimde sen yapmış oldun.

Cehalet cehalet cehalet...

Mustafa ÖZDEMİR
17.02.2016, 23:48
Artvin madene 1 kasımda evet dedi

Fatih Çelik
18.02.2016, 00:42
Bu işler artık politize edilmesin. Maden de gerekli doğa da. Bu kaynaklar illaki birileri tarafından çıkarılacak. Çıkarılmasına engel olamayacağımıza göre amacımız çevreye minimum zararla çıkarılmasını sağlamak olmalı. Kaldı ki Artvin de maden çıkarılması yeni bir durum değil. Bunlar gerçekleşir mi işte asıl soru bu?Hayırlısı olsun demekten başka bir şey gelmiyor.

serhatipoglu
18.02.2016, 00:47
BMN amacının dışında işler ile ortak amacının dışına çıkıp farklı görüşleri ortaya çıkaracak politik başlıklardan uzak durmalıdır.

"Köpeklerin dudakları deydi diye deniz kirlenmez"

slmn
18.02.2016, 01:02
Burada bu olayı politize eden Bmn ya da buradaki şahıslar değil bizzat yetkililer. Görende mahkeme kararıyla durdurma verilmemiş, ihale usulsüz adrese teslim yandaşa verilmemiş gibi burda politikadan falan bahsediliyor. Düzgün bir şekilde ihale yapıldı, çevreye verilecek zarar ortadan kaldırıldı ya da minimize edildi de bizim mi haberimiz yok? Eğer bu şekilde olsaydı evet normal bir şekilde doğru-yanlış ekseninde tartışılırdı.

Tabi sizler yok politikaydı, yok yerine 3 ağaç dikilecekti şeklinde devam edin.

EmrahS Koç
18.02.2016, 01:34
Şu an artvin'deki durumu tam olarak bilmiyorum. Eğer bir mahkeme kararıyla durdurma varsa kesinlikle durdurulmalıdır tabii.
Ancak ben bütün HES'lere karşı değilim(belirli bölgede doğayı çok büyük etkilemesi koşuluyla belirli sayıda yapılmalı.Her HES doğaya zarar vermekte bu engellenemez ama gerekli çalışmalarla minimize edilebilir.) veya madenlere nukleer santrallere bunlar ülkenin dışa bağımlılığını azaltan unsurlardır. Biz nükleer santrale karşı çıkıyoruz peki karşı çıkanların aktif olan termik santrallerle çevreye verilen zarardan haberi var mı pek sanmıyorum. Tabi ki bende yenilenebilir enerji kaynaklarının ( güneş enerjisi,rüzgar enerjisi ) kullanılmasından yanayım ama bu ha deyince olabilecek birşey değil. Olsa bile bir ülkenin tek enerji kaynağına bağlı kalması doğru değil. Gerekirse nükleer santral yapılsın kullanıma hazır olsun ama kullanılmasın belki bu gün buna mecbur değiliz ama ilerde mecbur kalmayacağımız anlamına gelmez benim bu konudaki düşüncem budur ve karşıt düşüncede olan herkesin fikrine saygım vardır ama bir de bu açıdan bakılmalı diye düşünüyorum.

Hüseyin Bağdat
18.02.2016, 08:38
Bir Artvinli olarak o güzelim doğanın yok olacak olmasi içimi acıtıyor. Artvin merkezde olduğu gibi köyümde de maden araması var. Hem Artvin merkez hem köyümüz yok olmasin. Bunun mücadelesini sonuna kadar vereceğiz. Biz madene karşı degiliz. Doganin katledilerek maden çıkarılmasına karşıyız. Ata yadigarı yerlerimizin yok olmasını istemiyoruz. Her yaz oraları şenlendirmeye devam etmek istiyoruz.

selcuk
18.02.2016, 08:44
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160217/e53faa6a87a2f3e12c8bddbb4cedae5a.jpg
http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160217/70caee4369023071e0fd1ba68964f65d.jpg

Aynı sözler buraları için de verilmişti..
buralarda dogayi zehirleyen bi durumu var yoksa agaclarin daha yeni ekilmesimi bu karelerin nedeni

Faik Yılmaz
18.02.2016, 08:51
İnsanımıza özellikle Karadeniz insanına her şey müstehak.....

Yıksınlar değil maden arama nükleer santralle doldursunlar her tarafı....

bize böylesi layık kimse kusura bakmasın.....

Kaya
18.02.2016, 09:09
Santral yapılırken ağaçlandırma da yapılacak sözüne dair bir örnek var mıdır şu ülkede? :)

Mehmet BAŞ
18.02.2016, 09:20
Acaba burada yorum kaç kişi ilgili mahkeme kararından ne yazdığını biliyor? (Buna ben de dahilim.)
Şahsen ben kararı okumadım, gazetelerden ve siyasi parti temsilcilerinden duyduklarım var.
Ama ne gazetelere ne de o siyasi parti temsilcilerine güveniyorum!
Güvenmiyorum arkadaş! Bu ülkede birileri maraz çıkarmak için her şeyi çarpıtıyor.
Bir değil, iki değil...

Tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığım mahkeme kararı hakkında da atıp tutmak benim anlayışıma göre doğru değil.
O nedenle kimse çıkıp da "Mahkeme kararını çiğniyorlar yaw! Saldırın!" tarzında konuşmasın.
Meselelere bilgi sahibi olmadan, balıklama dalmamak lazım.

Ha maden açılsın mı?
Elbette açılsın! Ama doğayı da katletmeden açılsın.
Başka yerlerde olduğu gibi yazılı kanunlar es geçilerek değil, denetimleri tam yapılarak açılsın.
Esas problem "Artvin'de maden açılması" değil, bu ülkede denetimlerin layıkı ile yapılmaması problem!

Yoksa hiç kimsenin Nükleer'e, Hes'e, Baraja karşı çıkmasının mantıki bir izahatı olamaz.
Siz öyle bir tesis kurarsınız ki, tüm yöre halkının takdirini kazanırsınız.
Bunun için adam akıllı standartları uygular, denetimleri sıkı tutarsınız.
Ama maalesef ülkemizde denetimler yetersiz! Yazılı kurallar uygulanmıyor.
Esas çözülmesi gereken budur.

Orada protesto yapan kişiler, "Burayı açtırmayacağız" şeklinde bir tutum yerine, buranın örnek bir tesis olması için girişimde bulunmaları gerekirdi. Aslında bu protesto da kısmen bunu sağladı diyebiliriz.

Bizim ülkemizde hırgür çıkmadan kimse kılını kıpırdatmadığı için bu meselenin büyümesi kısmen iyi olmuştur.
Bu mesele artık kamuoyuna mal oldu. Daha dikkatli bir süreç yürütüleceğini düşünüyorum.
Ama takibi bırakmamak lazım.

Mehmet BAŞ
18.02.2016, 09:23
Santral yapılırken ağaçlandırma da yapılacak sözüne dair bir örnek var mıdır şu ülkede? :)

Kaya Bey, inanın çok var.

Yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi, buradaki sorun standartların uygulanmaması ve denetim sorunudur.
Yoksa kimsenin madenle, santralle bir derdi olmaması gerekir.

Kaya
18.02.2016, 09:32
Kaya Bey, inanın çok var.

Yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi, buradaki sorun standartların uygulanmaması ve denetim sorunudur.
Yoksa kimsenin madenle, santralle bir derdi olmaması gerekir.

Esasen şunu belirteyim. Ben de madene, santrale karşı değilim. Lazım gelen kaynaklardır ancak Artvin - Rize ve Trabzon hattının bu kaynak türü için kullanılmasına açıkçası karşıyım...

İkizdere'yi eskiden beri bilirim mesela. Köye gidiş yol hattında 3 adet coşkun şelale vardı eskiden ve HES kapsamında o şelaleler kalmadı. Hatta dereyi izleyerek köye çıkmak büyük keyif iken HES yüzünden merdiven gibi dereler oluşmuş.

Bu bağlamda nükleere bile karşı olmamakla birlikte bunun Doğu Karadeniz'de olmaması gerektiğini düşünüyorum...

Ancak şunu da belirteyim. Bir uzman da değilim ve değiliz. Ancak güven unsuru bu ülkede çok zedelendi.

Mehmet BAŞ
18.02.2016, 09:35
Kaya

Haklısınız, güven unsuru çok zedelendi.
Yıllar yılı yapılan gizli saklı işler, kuralların delinmesi, denetim eksiklikleri gibi şeyler kimsede güven bırakmadı.
Esasında şu protestonun olmasının nedeni de bu güven problemi.

İ. SARAL
18.02.2016, 09:39
Doga katledilmeyecek.

Tipik, İ. Melih Gökçek kandırmacası bu. 100 yıllık ağacı kesip yerine "YURT DIŞINDAN" dünya para verip "ÇALI" dikiyorlar. Ondan sonra da 1.000 kestik 100.000 diktik diye dalga geçiyorlar, bizim millet de buna inanıyor. İnananların tek argümanı yapanlar MÜSLÜMAN, engel olanlar KOMÜNİST.

Turgay Atalay
18.02.2016, 09:48
Doğa da, üretim de bizler için ihtiyaç. Bu ihtiyaçları dengeleyecek olan devletin denetim mekanizmasıdır. Devlet bu yönüyle insanlara güven verebilse, insanlar tepki vermek yerine, yardımcı bile olur. Ama bizim ülkemizde her türlü denetim; işin yapıldığı yerde değil, o yerin en ünlü eğlence yeri veya restoranında işverenle yemek yerken yapıldığından (belki de yıllardır bu imaj verildiğinden) insanların güvenmemesi normal.

Hamburg_87
18.02.2016, 10:14
10 Kasım da burada Atatürk e ettiğin iğrenç hakaretlerden sonra 2 ay ceza aldın...blaa blaa blaa afkur afkur wuff wuff

hakaret degildi, gayet neutral bir cümleydi...

Bencede Karadeniz sahil yolunu hepten kaldirib agac dikelim, hata arabalarin güzelim Karadeniz sokmayalim, esekle atlarla istedigimiz yere gidelim...
Akyazi stadi basliginada Kilit vuralim.. Dogayi YIKIYORLARR INGAAA!!!!

Resmen oyuna geliyor Kahraman muhaleftli halk!!!

Doğukan Uçan
18.02.2016, 10:15
artvine hes yapılsa ne olur yapılmasa ne olur allah aşkına türkiyedeki kaç kişi haritada artvinin yerini gösterebiliyor ? çok gereksiz kaç gündür gündemi meşgul ediyor. ha unutmadan artvinli degil hopaliyiz :D

7can61
18.02.2016, 10:16
Eski osmanlıda "saban giren yer mülk olmaz" diye bir söz varmış. Nereden nereye geldik.

Verimli arazilere fabrika imarı açan, tek tük ormanları beton yığınlarına dönüştüren bir ülkeyiz maalesef.

Bu bir kültür ve bilinç meselesi. Gelişmiş ülkelere bakın adamların madeni sanayisi yok mu? Ama adamlar doğasını çevresini korumayı biliyor. Bizim gibi en verimli arazilere şehir yapacak kadar sığır değiller çünkü.

Ülkeyi yöneten kesim maalesef kara cahil. Bunu siyasiler olarak söylemiyorum. Kamu kesmi için söylüyorum. Bakın memur alımlarına torpil rüşvet, bütün ofisler boş beleş, iki kelimeyi yan yana getirip konuşamayan, mesai saatinde işinde olmayan, işinde olduğunda ise sohbet ve çay içmekten başka bir şey yapmayan adamlarla dolu. Böyle adamlar kamuyu yönetiyor. İnanın inanmayın ama bu işler böyle maalesef.

İşinin ehli olan adamların işsizlikten simit sattığı bir memlekette, bu tip adamlara kamuyu yönettirirseniz böyle garabet bir ülke çıkar karşınıza.

Açık söyleyim bu işin a veya b partisiyle hiç alakası yok. Bizim insanımızın karakteri bu. Alavereci dalavereci bir millet olduk. Bu işin siyasetle alakası yok.

Faik Yılmaz
18.02.2016, 10:17
50 yıllık
60 yıllık
100 yıllık agaçları kesip...

Habitatı tamamen yokettikten sonra o ağacın yerine 100 fidan diksen ne olur....

O ormanın yerine gelmesi eski halini alması en az 30 yıl sürer....

çocukmu kandırıyorsunuz.....?

Mert Oğuzlu61
18.02.2016, 10:33
hakaret degildi, gayet neutral bir cümleydi...

Bencede Karadeniz sahil yolunu hepten kaldirib agac dikelim, hata arabalarin güzelim Karadeniz sokmayalim, esekle atlarla istedigimiz yere gidelim...
Akyazi stadi basliginada Kilit vuralim.. Dogayi YIKIYORLARR INGAAA!!!!

Resmen oyuna geliyor Kahraman muhaleftli halk!!!

En son ne zaman Karadeniz i ziyaret ettin ? Benim köyümde yaylamda gürül gürül akan dereler kurudu, çocukken balık tuttuğumuz yüzdüğümüz dereler şuan sinekten pislikten geçilmiyor ve bu durum her sene giderek dahada kötüleşiyor. Milletin cebi para dolacak diye en değerli hazinemizi bunlara niye bırakalım ? Ben gittim gördüm orada ağaçların nasıl katledildiğini, o görüntüleri gördükten sonra gerisi önemli değil. Parası da getirileri de umurumda değil, halk için değil kendileri için yapıyorlar bu katliamı. Almanya dan olanı biteni göremediğin için aman partime laf etmesinler dersin anca milletle dalga geçersin. Bir kerede yanlışa yanlış deseniz şaşarım zaten. Hülocu zihniyetiniz gözünüzü kör ediyor meclistekilerden fazla kafa yoruyorsunuz siyasete (!)

slmn
18.02.2016, 11:03
Aynı zamanda Artvinli olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Cerattepe'de maden ocağı açılmasına ilişkin olarak 2002 yılında “Bu büyük bir cinayet olur.” değerlendirmesini yapmıştı.

Kaya
18.02.2016, 11:08
Aynı zamanda Artvinli olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Cerattepe'de maden ocağı açılmasına ilişkin olarak 2002 yılında “Bu büyük bir cinayet olur.” değerlendirmesini yapmıştı.

Önceleri daha gerçekçi değerlendirme yapmışlar belli ki... :)

Enaldo61
18.02.2016, 11:11
Hayır, hayır, hayır!

Faik Yılmaz
18.02.2016, 11:14

Bu tip açıklamalar ile değil makale kitap yazılır....

Bakınız Başkanlık sistemi ile ilgili....

3.köprü ile ilgili.....

ve daha onlaca yüzlerce konu ile ilgili

EnjoyTheMusic
18.02.2016, 11:16
devrimci,sosyalist kılığı altında terör örgütü yandaşlığı yapanların dediği olmayacak bu ülkede!!! Artvin'de madene EVET!

Gökhan Uzun
18.02.2016, 11:20
devrimci,sosyalist kılığı altında terör örgütü yandaşlığı yapanların dediği olmayacak bu ülkede!!! Artvin'de madene EVET!

Ben Hayır diyorum saydıklarından biri miyim?

Neden evet?

İ. SARAL
18.02.2016, 11:24
Ben Hayır diyorum saydıklarından biri miyim?

Neden evet?

Yav boş beleş konuşuyor işte. Bunun izlediği, okuduğu (pek sanmıyorum) gazeteci müsveddeleri, bu işleri yapan firmalar MÜSLÜMAN, engel olmaya çalışan herkesi de DİNSİZ gibi lanse ettikleri için bunlar gibiler de öyle düşünüyor.

7can61
18.02.2016, 11:25

Alın bunu buradan terbiyesiz herif ya.

cem1990
18.02.2016, 11:26
Nükleer için bilinenlerden çoğu yanlış
Eğer doğa dostu isek Nükleer santral olmazsa olmazdır. Nükleer santral enerji grupları içerisinde en az karbon salınımı yapan santraldir.Trabzonun göbeğine yapın santrali kimse de zehirlenme belirtisine rastlayamazsanız.Nükleer santrallerin bacasından sadece su buharı çıkar.

Hes doğaya zararı yoktur.Tek zararı balıklardır.Balıkların göç yolları kesildiği için derelerde ki balıkların nesli son bulur. Ha diyin ki gerekli mi bence değil bu kadar Hes kuracağına memlekete 2 tane Nükleer santral inşaa edelim memleketin tüm enerji giderlerini sıfıra indiririz. Dünya da tarım şampiyonu olan ülkelere bakın Nükleer santralleri de bir o kadar fazladır. Tarım şampiyonu olan ülkeler sıra ile ABD-99 nükleer 5 yeni inşaat halinde,Fransa 58 nükleer santral 1 yeni inşaat halinde,Hollanda 1 nükleer santral,Almanya 16 nükleer santral,İngiltere 16 nükleer santral,Kanada 19 nükleer santral. Her halde Kanadalılar kadar çevre dostu olamayız değil mi :)

Artvin madeni için,Türk firması yapıp doğayı mahvedeceği için HAYIR.
Doğayı katletmeden yapacaklarsa evet.Bu mümkün değil zaten.

Bir Çayeli madenin de ki dereye bakın.İşleten Kanadalı firma.Atın oltayı balık tutarsınız.
Birde Murgul madenin de ki (Cengiz İnşaat) dereye bakın siz girin ölürsünüz.

İ. SARAL
18.02.2016, 11:27
Eğer doğa dostu isek Nükleer santral olmazsa olmazdır. Nükleer santral enerji grupları içerisinde en az karbon salınımı yapan santraldir.Trabzonun göbeğine yapın santrali kimse de zehirlenme belirtisine rastlayamazsanız.Nükleer santrallerin bacasından sadece su buharı çıkar.

Hes doğaya zararı yoktur.Tek zararı balıklardır.Balıkların göç yolları kesildiği için derelerde ki balıkların nesli son bulur. Ha diyin ki gerekli mi bence değil bu kadar Hes kuracağına memlekete 2 tane Nükleer santral inşaa edelim memleketin tüm enerji giderlerini sıfıra indiririz. Dünya da tarım şampiyonu olan ülkelere bakın Nükleer santralleri de bir o kadar fazladır. Tarım şampiyonu olan ülkeler sıra ile ABD-99 nükleer 5 yeni inşaat halinde,Fransa 58 nükleer santral 1 yeni inşaat halinde,Hollanda 1 nükleer santral,Almanya 16 nükleer santral,İngiltere 16 nükleer santral,Kanada 19 nükleer santral. Her halde Kanadalılar kadar çevre dostu olamayız değil mi :)

Bir Çayeli madenin de ki dereye bakın.İşleten Kanadalı firma.Atın oltayı balık tutarsınız.

Artvin'deki de Cengiz İnşaat galiba.

cem1990
18.02.2016, 11:28

Doğrudur.

Kaya
18.02.2016, 11:28

Güzel bir değerlendirme idi. Özetle keşke her şeyi işi bilenler gerçekleştirse...

Gökhan Uzun
18.02.2016, 11:32

Doğru bir değerlendirme lakin konu nükleer enerji ise durum sadece kurmaktan ibaret değil. Nükleer santralin işletilmesi ciddi anlamda bilgi ve tecrübe istiyor ve bunu dışarıdan almak durumunda kalıyoruz. Bu noktada doğalgazdan bile daha fazla muhtaç durumda kalıyoruz özellikle rusyaya. Yetişmiş personelimiz yok çünkü. Olay zaten bu noktada sıkıntı yaratıyor. Demeye çalıştığım şey sadece çevresel değil diplomatik anlamda da nükleer enerji sorun olabiliyor.

cem1990
18.02.2016, 11:38
Doğru bir değerlendirme lakin konu nükleer enerji ise durum sadece kurmaktan ibaret değil. Nükleer santralin işletilmesi ciddi anlamda bilgi ve tecrübe istiyor ve bunu dışarıdan almak durumunda kalıyoruz. Bu noktada doğalgazdan bile daha fazla muhtaç durumda kalıyoruz özellikle rusyaya. Yetişmiş personelimiz yok çünkü. Olay zaten bu noktada sıkıntı yaratıyor. Demeye çalıştığım şey sadece çevresel değil diplomatik anlamda da nükleer enerji sorun olabiliyor.

Bir yerden başlanması gerekiyor.
Ha ben Ruslardan değil Japonlardan taraftar idim.Yetişmiş personel ihtiyacını 5-6 yıl da tamamlarsınız.İktisat terimlerin de bile bir ülkeden herşeyi gerçekleştirmesini bekleyemeyiz.Ülke olarak inşaat endüstrisinde iyiyiz.Ama her ülke aynı performans sergileyemiyor.Bakın Rusyaya uçak düşürmeden önce hemen hemen büyük inşaat ihaleleri hep Türk firmalarında idi..Bu işte buna benzer.Bir nokta da start vermeliyiz.55 milyar dolar bu ülkenin enerji açığı söz konusu.Bu enerji ithalatı bitsin cari açık diye bir kavram da kalmamış olur.

7can61
18.02.2016, 11:42

Cengiz limak kolin daha da sayabiliriz, Türkiyede işler böyle yürüyor, eğer hükümete yakınsan maden işine de girersin inşaat işine de hatta uçak bile yaptırırlar sana. Hangi işin ehli olduğun önemli değil.

Dip.Ing.Mag.
18.02.2016, 11:49
tamam da hocam bu mantiga göre devletlerde olmasin sehirler de olmasin. hepimiz primitiv yani ilkel olarak doga ile ic ice yasayalim. Petrol cikartilmasin, altin cikartilmasin, bakir cinko cikartilmasin o zaman. böyle bir Mantik dünya sistemine ters. doganin dengesi bozmadan en azami düzeyde bu dengeyi bozabilecek önlenleri aldiktan sonra yer alti kaynaklarini elbette kullanmali Devlet. dünyanin hic bir yerinde Devlet madenleri islemesin doga bozuluyor diye bir Mantik yoktur. Avrupanin neresine gidersen git (sahsen ben bir cok ülke gezdim) bu tür durumlar hepsinde vardir. mesela bir kac ay önce rize de de böyle bir propoganda vardi dogayi katletmeyin vs diye. yol medeniyettir sayet dogaya zarar vermez isen. avrupanin en ücra yerindeki yaylalarinda bile asfaltlarla dösenmistir yollar. her tarafta hidro elektirik santralleri var. mesela sadece pariste onlarca nükleer santraller var.

Hüseyin Çümen
18.02.2016, 11:49
Bu ulkede is yapmak cok zor. Nukleer e karsiyiz hes e karsiyiz termik santrale karsiyiz peki nasil elektrik uretmeyi bekliyorsunuz. Hes lere bende karsiyim ama hes e karsi olanlar nukleere de karsilar. Bazilari amaci asip bu ulkede is yaptirmamak pesindeler. Altin madeni ile ilgili ayrintilar onemli. Maden yerin altinda olacaktir diye dusunuyorum orda bir doga katliami neden olsunki? Bu ulke ne petrol ne altin ne elmas cikarabiliyor. Bir sekilde gelirlerimizi arttirmaliyiz. Her yapilana karsi cikarsak suan dogudaki hain planlari gerceklestirmek uzere calisan siyonizme usa ya rusya ya avrupaya hizmet etmis olacagiz. Milli cikarlarimizi herseyin ustunde tutmaliyiz suan turkiye dunya ile mucadele ediyor birde icerden vurulmayalim

Gökhan Uzun
18.02.2016, 11:52
Bir yerden başlanması gerekiyor.
Ha ben Ruslardan değil Japonlardan taraftar idim.Yetişmiş personel ihtiyacını 5-6 yıl da tamamlarsınız.İktisat terimlerin de bile bir ülkeden herşeyi gerçekleştirmesini bekleyemeyiz.Ülke olarak inşaat endüstrisinde iyiyiz.Ama her ülke aynı performans sergileyemiyor.Bakın Rusyaya uçak düşürmeden önce hemen hemen büyük inşaat ihaleleri hep Türk firmalarında idi..Bu işte buna benzer.Bir nokta da start vermeliyiz.55 milyar dolar bu ülkenin enerji açığı söz konusu.Bu enerji ithalatı bitsin cari açık diye bir kavram da kalmamış olur.

Benzer baktığımız noktalar var ama nükleer enerji konusunda Ruslar dünyada -bana göre- en iyiler. Hatta Mersin'de kurulacak santral için mühendis alımı vardı. Rusya'da bir müddet görev yaptıktan sonra Mersin'de çalışmaya başlaması konusunda devlet desteği vardı, hatta benim de katılma niyetim vardı olmadı ama. fakat bu Rusya gerginliklerinden sonra Santralimizin Ruslar'ın elimnde olduğunu düşünsenize. Ciddi bir sıkıntı. Bu noktada dediğiniz gibi nükleer ortaklığı doğru şekilde başlatmak gerekiyor.

Mesela çoğu kişinin bilmediği bir gerçek var. Metsamor Enerji Santrali. Ermenistan'da 1980'de sovyetlerin kurduğu bu santral süresini doldurmuş durumda ve bizim sınırımıza sadece 25 km'de falan. Dünyanın en tehlikeli santrali belki de ve Ermenistan hala işletmeye devam ediyor teknik ömrü bitmesine rağmen. Zamanında AB'nin ciddi uyarıları ve hatta nakit para teklifi bile olmuştu kapatmaları için fakat Ermenistan hala çalıştırmayı sürdürüyor. Zaten TAEK'in radyasyon ölçüm istasyonlarının birçoğu bu noktada. Bana göre ciddi bir diplomatik kriz sebebi. Ama malesef Rusya ile ortak hareket ettikleri için (sanrım firma Rosatom idi) kolay kolay yaptırım yapılamıyor. Bu bir örnek dünya nükleer güç pastası için. Ha deyince olacak işler değil maalesef.

Ortak akılla hareket edilmeli bu noktalarda. Ne salt evet ya da salt hayır dememeliyiz. Şartlar çok önemli kanımca.

Dip.Ing.Mag.
18.02.2016, 11:59

tebrikler hocam güzel bir yazi olmus. bakiyorum da burada yazanlarin cogu ezbere yaziyor. tutturulmus bir "dogama okunma" slogani gidiyor. arkadas dogaya dokunmadan ne yapilabilir birisi bana anlatsin. sana bu yeralti zenginliklerini zaten doga sagliyor. sen o dogaya dokunmadan onlari kullanabilir misin? hayir. nasil tohumu topraga ekip ondan ürün alip karnini doyuruyorsan ve devletler bazinda bundan ülke ekonomisini ayakta tutuyorsan ayni sekilde devletler varliklarini idame ettirebilmeleri icin de yeralti zenginliklerini kullanmalilar.

- dogama dokunma fakat kuyumcudan git en gösterisli altin takiyi al
- dogama dokunma ama sene 2016 oldu hala soba yakiyoruz dogal gaz neden yok diye isyan et
- dogama dokunma ama baskalarinda Petrol var da biz de niye yok, biz güclü Devlet olamiyoruz diye isyan et
- dogama dokunma ama elektrikler kesildiginde neden kesiliyor diye isyan et ... vs vs vs

dogaya dokunulsun, dokunulsun da yapisini bozacak önlemleri en azami düzeyde aldiktan sonra dokunulsun... yoksa hic dokunulmasin denmesinin bir izahi yok

zekeriyya
18.02.2016, 12:02
doğa yı yok etmeyecek yaşam ı devam ettirecek bir maden çalışması olsa insanlara bu anlatılsa
bu yaşananlar yaşanmaz idi
mutlaka bunun bir yolu vardır.

yoksa tüketim ve üretim toplumunda madenlere ve enerji kaynaklara doğal zenginliklere ihtiyacımız var.
ona buna herşeye körü körüne karşı olmamak ve gereğini yapmak gerek
bizim sorunumuz orta yolu bulamamak

orhanunal
18.02.2016, 12:19
tebrikler hocam güzel bir yazi olmus. bakiyorum da burada yazanlarin cogu ezbere yaziyor. tutturulmus bir "dogama okunma" slogani gidiyor. arkadas dogaya dokunmadan ne yapilabilir birisi bana anlatsin. sana bu yeralti zenginliklerini zaten doga sagliyor. sen o dogaya dokunmadan onlari kullanabilir misin? hayir. nasil tohumu topraga ekip ondan ürün alip karnini doyuruyorsan ve devletler bazinda bundan ülke ekonomisini ayakta tutuyorsan ayni sekilde devletler varliklarini idame ettirebilmeleri icin de yeralti zenginliklerini kullanmalilar.

- dogama dokunma fakat kuyumcudan git en gösterisli altin takiyi al
- dogama dokunma ama sene 2016 oldu hala soba yakiyoruz dogal gaz neden yok diye isyan et
- dogama dokunma ama baskalarinda Petrol var da biz de niye yok, biz güclü Devlet olamiyoruz diye isyan et
- dogama dokunma ama elektrikler kesildiginde neden kesiliyor diye isyan et ... vs vs vs

dogaya dokunulsun, dokunulsun da yapisini bozacak önlemleri en azami düzeyde aldiktan sonra dokunulsun... yoksa hic dokunulmasin denmesinin bir izahi yok

8619

bak kardeş nükleer santralin yapılması planlanan yer burası.iğneada...Türkiyede ki memeli türlerinin %56 sı burda görülüyor.cennetten bir köşe gibi,doğa harikası.bu filmin sonunda olay şuna dönecek

8620

lütfen şunu anlayın bu topraklar bizim malımız değil bizden sonraki nesillere teslim edeceğimiz emanet.umarım bunu idrak edersiniz yoksa torunlarınızın iki eli yakanızda olacak.

son olarak DOĞAMA DOKUNMA!

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 12:24

Ben bu saydıklarından asla değilim ama memleketimde madene hayır diyenlerdenim.

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 12:25
Artvin'ime DOKUNMA!
Doğa'ma DOKUNMA!
Orman'ıma DOKUNMA!
Yeşil'ime DOKUNMA!

slmn
18.02.2016, 12:29
Soma'da 301 insan öldü, sorumlulara ne oldu? Berbat koşullarda belki hala devam ediyorlar madenleri işletmeye? Koşullar düzeldi mi, tabi ki hayır! Yandaşsan koşullar, insan hayatının önemi bunların bir önemi yok. Kazan-kazan modeliyle sömürüye devam ediyorlar.

Öte yandan ülkenin en donanımlı, güvenlikli madenleri sırf sahibi akp karşıtı diye kapatılmadı mı? Yandaşsan kazanmaya devam et ki türgevede para gelsin.

İnsanların neye isyan ettiğini ısrarla anlamayanlar var ya da işlerine gelmediği için anlamak istemeyenler!

Dip.Ing.Mag.
18.02.2016, 12:30
8619

bak kardeş nükleer santralin yapılması planlanan yer burası.iğneada...Türkiyede ki memeli türlerinin %56 sı burda görülüyor.cennetten bir köşe gibi,doğa harikası.bu filmin sonunda olay şuna dönecek

8620

lütfen şunu anlayın bu topraklar bizim malımız değil bizden sonraki nesillere teslim edeceğimiz emanet.umarım bunu idrak edersiniz yoksa torunlarınızın iki eli yakanızda olacak.

ben de ayni seyden bahsettim dogayi tahrip edrek ya da orada yasayan canlilari öldürerek bir seyler olacaksa yapilmasin tabiiki. fakat hic yapma demekle alternatif sunma en iyi cözümü bulup degerlendirme arasinda fark var.
evet gelecek nesillerimize güzel bir Türkiye birakmak hepimizin görevi de. bunu yaparken de gelisen teknolojiye de ayak uydurmak, bu anlamda kaynaklarini da kullanmak zorundasin. yoksa o nesil sadece yesillikelrin icerisinde bize küfür de edebilir neden bu ülkede bir sey yapilmadi diye.

kaynaklarin kullanilmasina evet, doga tahribine hayir

orhanunal
18.02.2016, 12:32
ben de ayni seyden bahsettim dogayi tahrip edrek ya da orada yasayan canlilari öldürerek bir seyler olacaksa yapilmasin tabiiki. fakat hic yapma demekle alternatif sunma en iyi cözümü bulup degerlendirme arasinda fark var.
evet gelecek nesillerimize güzel bir Türkiye birakmak hepimizin görevi de. bunu yaparken de gelisen teknolojiye de ayak uydurmak, bu anlamda kaynaklarini da kullanmak zorundasin. yoksa o nesil sadece yesillikelrin icerisinde bize küfür de edebilir neden bu ülkede bir sey yapilmadi diye.

kaynaklarin kullanilmasina evet, doga tahribine hayir

ilk örneği vereyim avrupa şu alttaki yolu yapmak için ormanı doğramazlar.viyadük kullanılarak yol köprü gibi yapılır ağaçlar zarar görmez.

8621

Dip.Ing.Mag.
18.02.2016, 12:35
ilk örneği vereyim avrupa şu alttaki yolu yapmak için ormanı doğramazlar.viyadük kullanılarak yol köprü gibi yapılır ağaçlar zarar görmez.

cogunlukla böyle yapiliyor evet. Dogru olani da bana görede bu sekilde.

Muhteva
18.02.2016, 12:36
Protesto eden halka gaz sıkma emrini veren soysuzları oraya gömmek lazım.

Kaç defa söyledik bu tip uysal protesto şekli onları daha da azgınlaştırıyor kudurmuş köpek gibi halkın üzerine saldırıyorlar.

Halkı ve doğayı savunup şunların iki aracını ateşe verip karşı saldırıya geçince de terörist damgası yiyiyorsun.

Yalnız Artvin diğer sümsük illere benzemez azda olsa komün ruhu vardır yani devlet halka saldırırsa bütün halk kenetlenip canlarına okuyabilir.

Takipteyiz.

Murat'
18.02.2016, 12:37
Madene değil, katliama hayır. Bu iş elbette doğayı bozmadan da yapılabilir.

Ona, buna hayır demeyi bir kenara bırakalım, çözüm nasıl bulunur ona bakalım.

Cengiz Çubukcu
18.02.2016, 12:41
Bu madeni hangi firma açacak?

Sadettin_
18.02.2016, 12:43

Kaç defa söyledik bu tip uysal protesto şekli onları daha da azgınlaştırıyor kudurmuş köpek gibi halkın üzerine saldırıyorlar.

Halkı ve doğayı savunup şunların iki aracını ateşe verip karşı saldırıya geçince de terörist damgası yiyiyorsun.

Yalnız Artvin diğer sümsük illere benzemez azda olsa komün ruhu vardır yani devlet halka saldırırsa bütün halk kenetlenip canlarına okuyabilir.

Takipteyiz.

Yakın bi zamanda suruç benzeri bir basın açıklamasında arkada trabzonspor bayragı sallayıp Trabzonlulara leke sürmemeni rica ediyorum senden

Dip.Ing.Mag.
18.02.2016, 12:49

Takipteyiz.

masumane protestolari bu denli siddete basvurarak bastirma eylemleri olmamali. Devlet bu konuda cok dikkatli olmali. herkese de isyanci, provakotörler vs damgasi vurmak olmaz. öyle olursa kimse en domokratik Hakki olan siddete basvurmadan protesto hakkini kullanamaz.
ayrica biraz internetten arastirdim, almanya'da da nükleer santral yapimi meselesi olmus 2009 yilinda, sikayetler üzerine, yapim asamasindayken yüksek mahkeme durdurma karari almis. bu durumda sanirim kimse bu karari alanlara ya da protestolari yapanlara sikayet edenlere vatan hainleri dememislerdir diye düsünüyorum. sadece bir örnek bu.
son chp nin provakatif eylemleri haric diger masumhane eylemlerin hepsini Devlet dinleyip oturup degerlendirmek zorundadir. chp nin bu tür olaylarda hic bir Zaman halisane duygular besledigine inanmiyorum. zira sadece protesto Edip, kiskirtip isyan cikartma egilimindeler gercek anlamda elestiren bir zihniyet, somut verilerler ile öneriler de getirir.

Dip.Ing.Mag.
18.02.2016, 12:54
katiliyorum. masumane protestolari bu denli siddete basvurarak bastirma eylemleri olmamali. Devlet bu konuda cok dikkatli olmali. herkese de isyanci, provakotörler vs damgasi vurmak olmaz. öyle olursa kimse en domokratik Hakki olan siddete basvurmadan protesto hakkini kullanamaz.
ayrica biraz internetten arastirdim, almanya'da da nükleer santral yapimi meselesi olmus 2009 yilinda, sikayetler üzerine, yapim asamasindayken yüksek mahkeme durdurma karari almis. bu durumda sanirim kimse bu karari alanlara ya da protestolari yapanlara sikayet edenlere vatan hainleri dememislerdir diye düsünüyorum. sadece bir örnek bu.
son chp nin provakatif eylemleri haric diger masumhane eylemlerin hepsini Devlet dinleyip oturup degerlendirmek zorundadir. chp nin bu tür olaylarda hic bir Zaman halisane duygular besledigine inanmiyorum. zira sadece protesto Edip, kiskirtip isyan cikartma egilimindeler gercek anlamda elestiren bir zihniyet, somut verilerler ile öneriler de getirir.

katiliyorum yazdim fakat su paragrafi atlamisim. "Halkı ve doğayı savunup şunların iki aracını ateşe verip karşı saldırıya geçince de terörist damgası yiyiyorsun."

ne senin ne de baskasinin hic bir sekilde vandalizm yapmaya Hakki yoktur. ne olursa olsun arac marac atese veremezsin. verirsen o Zaman teröristlerden bir farkin olmaz. bu tarz düsünceleri da kafanizdan cikartin. ha avrupa avrupa diyorsunuz ya sürekli her örnekte. hci bir avrupali sizin gibi düsünmez demokratik yollardan haklarini sonuna Kadar savunurlar fakat orayi yakayim burayi yikayim diye düsünmezler. bu düsünce yapisindakiler kendilerini marjinal, daha farkli düsünen, ben okuyorum diyen gruplar kategorisine sokuyorlar fakat isin temilde yine bir vandalizm ve siddet duygulari yatiyor.

slmn
18.02.2016, 12:58

Cengiz Holding.

special one
18.02.2016, 13:12

Hmmmm
nükleer çok zararsız
çıkan radyoaktif maddeyi nasıl yok edeceksin acaba ?
Kur Trabzon'a da
15-20 yıl sonra çoluk çocuğun halini görelim yaşarsak

O saydığın ülkeler neden birer birer kapatıyor böyle bir velinimeti
2. 3. Sınıf Ülkeler'e kaydırıyor olmasınlar
Nükleer sömürgesi amaç olmasın

Nükleerin zararları sırlaştırılmıştır.

Hüseyin Bağdat
18.02.2016, 13:16
devrimci,sosyalist kılığı altında terör örgütü yandaşlığı yapanların dediği olmayacak bu ülkede!!! Artvin'de madene EVET! Ben ne devrimci ne sosyalistim ben Artvinli milliyetçiyim lan... O doğanin köyümün yok olmasına izin vermeyeceğiz. Hem senin gibi düşünenlere hem de polisle vurmadan kırmadan mucadeleye devam. Bu mücadeleyi kimse sağa sola çekmesin biz Artvinimizi köyümüzü korumanın mücadelesini veriyoruz. Cengiz inşaat ordan defolup gidecek...

Cengiz Çubukcu
18.02.2016, 13:17
Cengiz Holding.

neden bu kadar tepkinin olduğu anlaşılıyor ....bu adamların hiç bir işine güvenmem

Paksoy
18.02.2016, 13:18

hükümetin maden kolu cengiz holding .

halilaziz61
18.02.2016, 13:19
İnsanlar, yaşadıkları çevrede yapılacak değişikliklerde söz sahibi olan en üst merci olmalıdır. Eğer istemiyorlarsa böyle bir şeyi yetkililer de buna kulak tıkamamalıdır. Öte yandan bu durum asla vatandaş-güvenlik güçleri çatışmasına dönüştürülmemelidir. Acilen orta yol bulunup gerilim düşürülmeli.

Fatih Öztürk
18.02.2016, 13:23
Ulan enerji adı altında doğanın anasını bellediniz be.
Bilen bilir,Faik dostum iyi bilir Of-Uzungöl arası onlarca HES bokundan kuruldu,üç beş şirket parayı çuvalladı,dağları taşları tıraşladılar sözde ucuz elektrik üretiyorlar adı altında dereleri kupkuru ettiler karşı çıkanlarıda dinsiz imansız komünist ilan ettiler.Ulan ben karşı çıkıyorum sizin düzeninize.Çıkarmayın lan maden falan çekin gidin ait olduğunuz yere insanları yerlerinde rahat bırakın soysuz işadamı denilenler ve bunlara arka çıkan siyasetçiler.

» Bu Mesaj BMN Forum Yöneticisi Tarafından Düzenlenmiştir.
» Mesajın forum kurallarına uygun olmadığı tespit edilmiştir (Genel Kurallar).
» Forum yöneticileri / moderatörleri kurallara uymayan mesajları düzenleme ve silme hakkına sahiplerdir.
» Foruma üye olan herkes Forum Kurallarını (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=2344) kabul etmiş sayılır.
» Gerekli durumlarda itirazlarınız için: bordomavi@bordomavi.net

Hüseyin Bağdat
18.02.2016, 13:25
Biz direk madene hayırda demiyoruz. Masraflarına katlanıp Avrupada olduğu gibi doğaya zarar vermeden çikaracaklarsa buyursunlar. Ama bunlar buna da yanaşmıyor. Arkalarında devlet gücü ile kendi istediklerini yapıyorlar halkı hiçe sayarak. Biz oyunlara gelmeden sadece Artvinin geleceğini kurtarmak istiyoruz.

selcuk
18.02.2016, 13:31
Biz direk madene hayırda demiyoruz. Masraflarına katlanıp Avrupada olduğu gibi doğaya zarar vermeden çikaracaklarsa buyursunlar. Ama bunlar buna da yanaşmıyor. Arkalarında devlet gücü ile kendi istediklerini yapıyorlar halkı hiçe sayarak. Biz oyunlara gelmeden sadece Artvinin geleceğini kurtarmak istiyoruz.

almanya
http://akuwilhelmsburg.blogsport.eu/files/2012/11/01_Luftaufnahme.png

isvicre
http://www.nachhaltigleben.ch/images/stories/Blogs/News_Weltrat_Artenvielfalt_300x200.jpg

iskocya

http://klimaschutzvonunten.blogsport.eu/files/2010/02/Tar-sands-001.jpg

bilmiyorum bu avrupayi kim gözünüzde böyle yüceltti
buradada en az türkiyedeki kadar hata yapildi/yapiliyor

avrupa gibi yapalim, isi kökünden yanlis yapmamizin nedeni
gerce slogan arastirip en iyisini yapalim olmali

special one
18.02.2016, 13:58
Millet olaya sadece doğa, ağaç olarak baakıyor

Sizi siyanürlü su içmeye davet ediyorum

Konuşanları piste alayım.

cem1990
18.02.2016, 14:15
Hmmmm
nükleer çok zararsız
çıkan radyoaktif maddeyi nasıl yok edeceksin acaba ?
Kur Trabzon'a da
15-20 yıl sonra çoluk çocuğun halini görelim yaşarsak

O saydığın ülkeler neden birer birer kapatıyor böyle bir velinimeti
2. 3. Sınıf Ülkeler'e kaydırıyor olmasınlar
Nükleer sömürgesi amaç olmasın

Nükleerin zararları sırlaştırılmıştır.

Hiç bir ülke Nükleer santral kapatmıyor.Ömrü geçmiş olan nükleer santraller kapatılıyor. Gelişmiş ülke dediğimiz ABD-Fransa da yenileri yapılıyor.
Şuan dünya üzerinde yeni nükleer santral kurmayan ülke Almanya.Sebebi ise Füzyon tepkimelerini geliştirmeleridir.

Radyoaktif olarak hemen izahında da bulunayım

1 yılda Nükleer santral'den aldığınız radyoaktif 0.01 Msv'dir.
1 defa İstanbul-New york uçusundan aldığınız radyoaktif 0.05 Msv'dir.
1 defa ultrason cihazına girmeniz de aldığınız radyoaktif 10 Msv'dir.

Eğer dediğiniz gibi olsa Avrupa'nın yarısı sakat kalırdı radyoaktiften. Açık bakın Avrupa nükleer haritasına nerede ise olmayan ülke yok.
4 kişilik bir aile hayatları boyunca elektriğini nükleer enerjiden karşılarsa bir golf topu kadar yüksek seviyeli atık çıkar. Eğer nükleer enerji yerine kömür kullanılmış olurlarsa 68 ton atık çıkar.

Nükleer enerji ile kömür santrallerinin arasında karbon salınımlarını anlatmamıza gerek olmadığını düşünüyorum.Dünyanın dengesini bozan enerji türünün kömür ve fosil yakıtlar olduğunu herkes bilir. Bunun için karbon salınımlarını internet üzerinden basitçe bulabilirsiniz.

Kullanılmış yakıtların bertarafı 500-1000 m yeraltında formasyonu uygun kayaçlarda, özel olarak tasarlanmış çelik veya bakır kaplar içinde gömülerek atıklar saklanır.Gelişi güzel doğaya bırakılmazlar.

Varsa merak ettiğiniz bir sorunuz elimden geldiğince cevaplarım.

Emin olun ki dünyanın en temiz enerjilerinden birisidir Nükleer enerji.Eğer silah yapımında kullanmayacaksanız.

Ne zaman bu işler biter derseniz ne zaman daha iyi bir enerji açığa çıkar o zaman nükleer'den vazgeçilir.
Ha komple enerji üretimi nasıl durdurur derseniz savaş yaparak dünya nüfüsünü yarıya indirirsiniz böylece dünyanın enerji tüketimi de düşer.

Faik Yılmaz
18.02.2016, 14:17
ilginçtir kimse orada yaşayanların fikri nedir merak etmiyor.....

Enerji lazım diyor başka bir şey demiyor....

Bir gün dozerler gelse yol yapılacak deseler evinizi yıksalar mesela ne hissedersiniz...

special one
18.02.2016, 14:25
Hiç bir ülke Nükleer santral kapatmıyor.Ömrü geçmiş olan nükleer santraller kapatılıyor. Gelişmiş ülke dediğimiz ABD-Fransa da yenileri yapılıyor.
Şuan dünya üzerinde yeni nükleer santral kurmayan ülke Almanya.Sebebi ise Füzyon tepkimelerini geliştirmeleridir.

Radyoaktif olarak hemen izahında da bulunayım

1 yılda Nükleer santral'den aldığınız radyoaktif 0.01 Msv'dir.
1 defa İstanbul-New york uçusundan aldığınız radyoaktif 0.05 Msv'dir.
1 defa ultrason cihazına girmeniz de aldığınız radyoaktif 10 Msv'dir.

Eğer dediğiniz gibi olsa Avrupa'nın yarısı sakat kalırdı radyoaktiften. Açık bakın Avrupa nükleer haritasına nerede ise olmayan ülke yok.
4 kişilik bir aile hayatları boyunca elektriğini nükleer enerjiden karşılarsa bir golf topu kadar yüksek seviyeli atık çıkar. Eğer nükleer enerji yerine kömür kullanılmış olurlarsa 68 ton atık çıkar.

Nükleer enerji ile kömür santrallerinin arasında karbon salınımlarını anlatmamıza gerek olmadığını düşünüyorum.Dünyanın dengesini bozan enerji türünün kömür ve fosil yakıtlar olduğunu herkes bilir. Bunun için karbon salınımlarını internet üzerinden basitçe bulabilirsiniz.

Kullanılmış yakıtların bertarafı 500-1000 (tel:500-1000) m yeraltında formasyonu uygun kayaçlarda, özel olarak tasarlanmış çelik veya bakır kaplar içinde gömülerek atıklar saklanır.Gelişi güzel doğaya bırakılmazlar.

Varsa merak ettiğiniz bir sorunuz elimden geldiğince cevaplarım.

Emin olun ki dünyanın en temiz enerjilerinden birisidir Nükleer enerji.Eğer silah yapımında kullanmayacaksanız.

Ne zaman bu işler biter derseniz ne zaman daha iyi bir enerji açığa çıkar o zaman nükleer'den vazgeçilir.
Ha komple enerji üretimi nasıl durdurur derseniz savaş yaparak dünya nüfüsünü yarıya indirirsiniz böylece dünyanın enerji tüketimi de düşer.
Iyi de siz olayı kömür santralleriyle karşılaştırıp bu ondan iyi diyorsun
Bana nükleer i anlatmayın emin olun çok çok iyi biliyorum
Nükleer santral le silah ne alaka ordan sonrasını okumadım

special one
18.02.2016, 14:28
ilginçtir kimse orada yaşayanların fikri nedir merak etmiyor.....

Enerji lazım diyor başka bir şey demiyor....

Bir gün dozerler gelse yol yapılacak deseler evinizi yıksalar mesela ne hissedersiniz...
Çed raporunda halkın bilgilendirilmesi toplantısı yapılır karar alınır.
Olay çed raporunda biter
çed olumlu yada olumsuz karar verir
Ama senin ülkende çed raporu takan kim ki

cem1990
18.02.2016, 14:34
Iyi de siz olayı kömür santralleriyle karşılaştırıp bu ondan iyi diyorsun
Bana nükleer i anlatmayın emin olun çok çok iyi biliyorum
Nükleer santral le silah ne alaka ordan sonrasını okumadım

Hepsi ile karşılaştırabilirsiniz

Güneş enerjisi,hidroelektrik santralleri,rüzgar enerjisi.
Nüfusunuz az ise Güneş ve Rüzgar size yetmese de idare edebilir.10 milyon aşağısında bulunan ülkeleri bu enerji grupları ile %100 olmazsa da %70-75 oranın da sağlarsanız.
Bu ülke de Konya ovasını güneş panelleri ile kapatsanız yine bir işe yaramaz ve çok maliyetlidir.Rüzgar enerjisi için sürekli Rüzgar esen bir yerde kurmanız gerekli ki Türkiye cumhuriyeti bunu yapıyor da.Türkiye rüzgar haritasına bakarsanız yetersiz geleceğini aynı şekilde Güneş haritasına da bakarsanız sadece Akdeniz ve Güneydoğu da işlev görebileceğini pekala görebilirsiniz.

Nükleer hakkında dünyanın yazılı kaynakları ve verileri mevcut.
Nükleer santral ile silah ne alaka dediniz ya
Nükleer hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz,en azından bilmişlik taslamanıza da gerek yok.Ben kibarca bilmediğiniz merak ettiğiniz birşey varsa elimden geldiğince cevaplarım dedim.Size bilmişlerle gidiyorsunuz.Belli ki greenpeace çok takip etmişsiniz.

Doğukan Uçan
18.02.2016, 14:38
hdpli kanı bozuklar var orada oyuna gelmeyin lastikler ağaçlar yakıldı yolları kapattılar.

Fatih ÖZDEMİR
18.02.2016, 14:45
Başlatılan hukuki süreç henüz sonuçlanmamışken, çevik kuvvet ekiplerinin, maden arama projesinin yok edici etkilerine karşı yaşam alanlarını savunmaya çalışan Artvinlilere müdahale etmesi kabul edilemez.

Kaldı ki Artvin halkı; “çevre korunmasını devlet ve halk birlikte yapar” hükmünü içeren Anayasamızın 56. Maddesinde açıkça yazan anayasal bir hakkını kullanarak görevini yerine getirmektedir.

~UniCef~
18.02.2016, 14:53
8619

8620

Özür dilerim, ama bu zihniyetle orta cag bile iyi bir hedef.

Bütün binalari yikalim, bütün yollari sökelim, bütün fabrikalari, herseyi. Onlarin yerine agac dikelim. Magaralar da yasayalim..

Hamburg_87
18.02.2016, 15:00
En son ne zaman Karadeniz i ziyaret ettin ? Benim köyümde yaylamda gürül gürül akan dereler kurudu, çocukken balık tuttuğumuz yüzdüğümüz dereler şuan sinekten pislikten geçilmiyor ve bu durum her sene giderek dahada kötüleşiyor. Milletin cebi para dolacak diye en değerli hazinemizi bunlara niye bırakalım ? Ben gittim gördüm orada ağaçların nasıl katledildiğini, o görüntüleri gördükten sonra gerisi önemli değil. Parası da getirileri de umurumda değil, halk için değil kendileri için yapıyorlar bu katliamı. Almanya dan olanı biteni göremediğin için aman partime laf etmesinler dersin anca milletle dalga geçersin. Bir kerede yanlışa yanlış deseniz şaşarım zaten. Hülocu zihniyetiniz gözünüzü kör ediyor meclistekilerden fazla kafa yoruyorsunuz siyasete (!)

Bende Mezirealtindan geliyorum.. Zamaninda Adam akili baraj yoktu o haritadan Silib süpürülen köyden geliyorum..

Eger Dogru dürüst bi HES olsaydi suan orada 500-600 kisi hayatta olmus olacakti..

Gec bunlariii ... bu forumda sirf Politika yapiliyor.. ama biri gelir olumlu birsey derse.. aha bu akpli ... cahil.. geri kalmis.. damgasini vurmaya calisiyorsunuz...

Sonra baskan Politika yaptimi.. akliniz basiniza geliyor !

Azicik Samimi ol Azicik...

Faik Yılmaz
18.02.2016, 15:12
Her hakkını arayana terörist , bölücü , paralel diye kulp takılıyor.....

Güzel bahane oldu insanlara.....

Lakin şöylede bir durum var.....

Adı sanı ne olursa olsun herkes bir gün haksızlığa uğruyor ve bir gün ezip geçtiği hukuk kendisinede lazım oluyor....

Hüseyin Bağdat
18.02.2016, 15:13
hdpli kanı bozuklar var orada oyuna gelmeyin lastikler ağaçlar yakıldı yolları kapattılar.
Her eylemi hak arayışını koministliğe , dinsizliğe bağlamasaniz olmaz sanki. Bir Artvin milliyetçisi olarak Artvinde madene hayır diyorum...

~UniCef~
18.02.2016, 15:13

8621

Ya Allah askina.. Avrupa ne olan biten den haberi olmadan yazmayalim ütfen. Sadece Almanya,Ingiltere ve Fransa da son 200 yilda yapilan doga katliyamlari saymakla bitmez. (Nehirler,Ormanlar,Kanal lar,Yollar)..
Bizim insanimiz da bilgi eksizligi dehset bir boyuta varmis. Avrupa hayranligi oldugu icin de sadece pozitif bilgiye basvuruluyor nedense.. Avrupa doga standartlarini daha 25 yildir ön plana cikardi, ama bun dan önceki 180 yil boyunca ekonomi, enerji ve endüstrileştirme ön plan da olmustur.
Ve Avrupa son 20 yildir kendi dogasini katletmiyor, onun yerine Afrika ve Güney Amerika da ki ormanlari katlediyor.
Avrupa örnegi ülkemiz de cok kullaniliyor, ama kontekst i hic düsünmeyerek. Tarihi perspektif e hic önem vermeden.
Eger bizim de 50 yildir 5-10 tane nukleer santralimiz olsaydi, hic bir yerde bir HES veya maden insa etmemiz, aramamiz gerekmeyecek ti, ama yok. Ve bu realiteyi göz önünde bulundurarak adim atmamiz gerekiyor.

Ben Milliyetci bir insanim, su hükümet bu hükümet umrum da bile degil. Ama su anki hükümetin son 15 yil da kac tane fidan diktigine kendim sahidim.
Türkiye de bir sistem sorunu var:
Söyle bir örnek vermek istiyorum. IBB 1980lerde veya sonlarin da, söyle bir kanun cikardi: Bütün 5 katli(vefazlasi) binalarin altina(eger önünde yer yoksa) garaj yapilmasini ön gördü. Ama bunu 2015 yilin da dahi göremiyoruz. Neden? Cünkü yukardaki bir arkadasimiz da söyledigi gib denetleme cok kötü bir durum da. Denetlemek icin iyi bir egitime ihtiyac , iyi bir sisteme ihtiyac var.

Maden ocaklari doga yi katleder, ama normal de HES ler yapmamali gerekiyordu, nasil hatalar yapildigini bilmiyorum, veya ilk basta agaclarin kesilmesinin normal olup olmadigini da bilmiyorum.
Avrupa da 20 yil önce yapilmis bir HES in fotograflari bana hic bir sey göstermez, cünkü yirmi yil icin de bütün doga kendini yine rehabilite edebilir.
Yukar da ki arkadasimiz protesto hakkini tam olarak anlamamis galiba. Yürütmeyi durdurma hakki vermiyor protesto hakki. Protesto edersin ve umut edersin ki yürütme veya yargi insaati durdursan, ha durdurmuyor mu ozaman eve gidip orada konusursun. Hic kimse istedigi gibi istedigi seyi yapamaz. Burasi bir muz devleti degil. Ve bu batinin her yerinde de böyledir.

special one
18.02.2016, 15:18
Hepsi ile karşılaştırabilirsiniz

Güneş enerjisi,hidroelektrik santralleri,rüzgar enerjisi.
Nüfusunuz az ise Güneş ve Rüzgar size yetmese de idare edebilir.10 milyon aşağısında bulunan ülkeleri bu enerji grupları ile %100 olmazsa da %70-75 oranın da sağlarsanız.
Bu ülke de Konya ovasını güneş panelleri ile kapatsanız yine bir işe yaramaz ve çok maliyetlidir.Rüzgar enerjisi için sürekli Rüzgar esen bir yerde kurmanız gerekli ki Türkiye cumhuriyeti bunu yapıyor da.Türkiye rüzgar haritasına bakarsanız yetersiz geleceğini aynı şekilde Güneş haritasına da bakarsanız sadece Akdeniz ve Güneydoğu da işlev görebileceğini pekala görebilirsiniz.

Nükleer hakkında dünyanın yazılı kaynakları ve verileri mevcut.
Nükleer santral ile silah ne alaka dediniz ya
Nükleer hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz,en azından bilmişlik taslamanıza da gerek yok.Ben kibarca bilmediğiniz merak ettiğiniz birşey varsa elimden geldiğince cevaplarım dedim.Size bilmişlerle gidiyorsunuz.Belli ki greenpeace çok takip etmişsiniz.

Bakın nükleer santral ve nükleer silah biraz farklıdır, nükleer silah daha ileri bir teknoloji gerektirir orasını ben bilemem nasıl üretilir nasıl yapılır.
Ben nükleer santral in kar ve zararlarından bahsediyorum etkilerinden bahsediyorum

Şu ana kadar nükleeer radyoaktif atıklarına hiçbir ülke çözüm yolu bulamadı.

Madem öyle bu ülke izmir deki radyoaktif atıklara ve manisadaki uranyum problemlerini neden çözemedi ?

Bunları çözemeyen bir ülke nükleer atıklarını nasıl çözer ?

Ben nükleer e karşı değilim sadece çıkmışsınız burda gül gibi göstermeye çalışıyorsunuz çok tuhaf şaka gibisiniz. Benim tepkim bunaydı.

Greenpeace i çok takip etmem ama bir çevre mühendisiyim.

cem1990
18.02.2016, 15:27
Bakın nükleer santral ve nükleer silah biraz farklıdır, nükleer silah daha ileri bir teknoloji gerektirir orasını ben bilemem nasıl üretilir nasıl yapılır.
Ben nükleer santral in kar ve zararlarından bahsediyorum etkilerinden bahsediyorum

Şu ana kadar nükleeer radyoaktif atıklarına hiçbir ülke çözüm yolu bulamadı.

Madem öyle bu ülke izmir deki radyoaktif atıklara ve manisadaki uranyum problemlerini neden çözemedi ?

Bunları çözemeyen bir ülke nükleer atıklarını nasıl çözer ?

Greenpeace i çok takip etmem ama bir çevre mühendisiyim.

Ülkeler şuan radyoaktif atığı saklamaktan başka çözüm yolu yok. Zamanla bu sorunun üzerinden gelinecektir.
İzmir de ki durum yanlış bilmiyorsam kurşun fabrikası ile alakalı idi.
Saklayamazsan bu tür problemlerle karşılaşırsın elbette.Saklanmasının yöntemini de en basitini örnek olarak verdim.
Nükleer santral de bu tür hatalara müsamaha gösterilmez.
Vazgeçilemez enerji kaynağı dünyanın Nükleer.Eğer doğamız da bizler için önemli ise.

orhanunal
18.02.2016, 15:30
Özür dilerim, ama bu zihniyetle orta cag bile iyi bir hedef.

Bütün binalari yikalim, bütün yollari sökelim, bütün fabrikalari, herseyi. Onlarin yerine agac dikelim. Magaralar da yasayalim..

teknik olarak bakarsan ortaçağda bu coğrafyada bilim sanat medeniyete önem veriliyordu.senin dediğine gelirsek ne alakası var biz mağarada yaşayalım mı diyoruz nükleer mi yapacaksın bulursun bir çolak toprak yaparsın,tutup da iğne adaya niye yapıyorsun şu laneti.

selcuk
18.02.2016, 15:35
Ülkeler şuan radyoaktif atığı saklamaktan başka çözüm yolu yok. Zamanla bu sorunun üzerinden gelinecektir.
İzmir de ki durum yanlış bilmiyorsam kurşun fabrikası ile alakalı idi.
Saklayamazsan bu tür problemlerle karşılaşırsın elbette.Saklanmasının yöntemini de en basitini örnek olarak verdim.
Nükleer santral de bu tür hatalara müsamaha gösterilmez.
Vazgeçilemez enerji kaynağı dünyanın Nükleer.Eğer doğamız da bizler için önemli ise.
vazgecilemezmi
lockheed sirketinin duyurdugu buluslarla 20 yila bugün bilinen nükler enerji tarihe karisacak
dünyadaki tek vazgecilmez enerji günes.

cem1990
18.02.2016, 15:55
vazgecilemezmi
lockheed sirketinin duyurdugu buluslarla 20 yila bugün bilinen nükler enerji tarihe karisacak

Selçuk ağabey rüzgar enerjisine dünyanın rağbet edebileceğini düşünmüyorum.
Ama güneş için evet.Teknoloji güneş enerjisini geliştirebilirse anayollar güneş enerjisi panelleri ile kaplanabilir.
Bende dünyanın gelecek de ki enerjisini füzyon enerjisi olarak görüyorum.
Bakalım bu dünya da bunları görmeye ömrümüz yetecek mi :)

selcuk
18.02.2016, 16:02
Selçuk ağabey rüzgar enerjisine dünyanın rağbet edebileceğini düşünmüyorum.
Ama güneş için evet.Teknoloji güneş enerjisini geliştirebilirse anayollar güneş enerjisi panelleri ile kaplanabilir.
Bende dünyanın gelecek de ki enerjisini füzyon enerjisi olarak görüyorum.
Bakalım bu dünya da bunları görmeye ömrümüz yetecek mi :)
10 yil sonra füzyonla calisan ilk deniz alti denize birakilacak diyor adamlar
o gün dünyada 50 milyon kömür madenlerinde ve enerji santrallarinda calisan insan dünyada issizlige ilk adimini atacak

güneslen sadece photovoltaikden kazanilan elektrik enerjisini demek istemedim
toplam günes enerjisi, dogal ve teknolojik

piskopatrizeli
18.02.2016, 16:07
gezi parkı gibi olaylar olmasında.

Mert Oğuzlu61
18.02.2016, 16:16
Bende Mezirealtindan geliyorum.. Zamaninda Adam akili baraj yoktu o haritadan Silib süpürülen köyden geliyorum..

Eger Dogru dürüst bi HES olsaydi suan orada 500-600 kisi hayatta olmus olacakti..

Gec bunlariii ... bu forumda sirf Politika yapiliyor.. ama biri gelir olumlu birsey derse.. aha bu akpli ... cahil.. geri kalmis.. damgasini vurmaya calisiyorsunuz...

Sonra baskan Politika yaptimi.. akliniz basiniza geliyor !

Azicik Samimi ol Azicik...

Bu senin yorumun, sen olumlu diyorsun ya işte bende tersini savunuyorum. Ben gözümle gördüğümü inkar edemem, nükleer şöyle faydalı böyle faydalı Türkiye nin bütçesi bilmem nesi çokta umurumda değil. Cengiz Holding mensubu biri değilim, ekonomi bakanı da değilim. Tek derdim yıllar sonra ''biz demiştik'' dememek. Almanya dan ''olumlu'' dediklerin burada olumsuz Hamburglu. Gel Türkiye de yaşa bakalım. Siyaset neymiş daha yakından görürsün.

Yaşadığın yerdeki sel felaketine gelecek olursak... O dönem 500-600 kişinin öldüğüne emin misin ? ''Dere yatağına'' ev yapan 47 kişi olmasın ?

Yok eğer siyaset, politikadan devam edeceksek yakın geçmişte akp nin Samsun şovu var, sonu hüsran ve acıyla biten. Ne diyordu siyasi aktör; Böyle bir yağış 5 bin yılda bir gelir... http://i.imgur.com/9AiF1.jpg

Hatırladın mı ? O zamanda alkış tutuyordunuz, şimdiki gibi... :) Hes ler gelsin, dereler kudurmasın... Buda farklı bir bakış açısı tabii...

Famusta
18.02.2016, 16:26
Cerattepede, bu güzelim doğanın korunmasında bile olayı siyasete indirgeyip, kamplaştırmaya çalışıyorlar. Onlarca bilimsel raporda su kaynaklarının ve tüm doğanın geri dönülmez şekilde tahrip olacağı belirtiliyor. Kaldı ki önceki maden şirketinin çed raporunda bile su kaynaklarının bozulacağı yazmakta.

Olayın özü; temiz su, temiz hava.. bunu Artvinde de bulamazsan neyleyim ötesini.. orada yaşayan insanların havaya suya olan ihtiyacı kadar, firmanın da paraya mı ihtiyacı var? O kadar mı zor durumda acaba firma!

Neticede; bu olayların siyasi olmadığını göstermek için tüm kesimçok görev düşüyor. Tepkiler ağırlıklı olarak belli çevrelerden gelince olayın detayını bilmeyenler veya farklı yönlendirmelerden etkilenen insanlar, olayı siyasi sanıyor. Inşallah herkes DOĞA etrafında buluşabilir.

Famusta
18.02.2016, 16:40
Inşallah bir gün gelecek insanlar olayları tek tek değerlendirip aklını kullanacak. Yalan haberleri inanmayacak. Kalkıp Artvin halkına bilmem ne deme terbiyesizliğine düşmeyecek. 1995 yılından itibaren onlarca raporda maden çıkarsa buranın yok olacağı belirtiliyor. Nükleer, hes vs. Bunlar başka konu. Bölgesine göre ayrı ayrı değerlendirilecek konular.

Kaya
18.02.2016, 16:49
Türkiye'de doğa turizmine ilişkin yeşilin bu derece bol ve özel olduğu başka bir bölge yoktur. Sadece bu nedenle Doğu Karadeniz'in yeşili ne olursa olsun korunmalıdır. Santral veya maden ne ise farklı araziler değerlendirilerek yapılmalıdır.

Yapacak olan şahıs veya kurumlar kolaya kaçmasın.

Şunu da belirtmek lazım ki sadece bir görüşe bakarak insanlar birbirini etiketlememeli.

Dün JÖH ve PÖH organizasyonunda askerimize ve polisimize nasıl sahip çıkıyorsak bugün de Artvin'in yeşiline sahip çıkıyoruz.

Bu ülkenin insanı ve doğasına sahip çıkmak önemli...

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 17:11
Adalet en zengin hazinedir.

Gün gelir herkese lazım olur.

Şenol GÜNEŞ

22.05.2011
Karabükspor-0 Trabzonspor-4 maçından sonra yaptığı açıklama (şampiyonluğun çalındığını hissettiği için yapmıştı yüzündeki kahır dolu ifadeyle)

Hatırlatmakta yarar var.

SamZuk
18.02.2016, 17:40
Ben madene karşı değilim ama bu milletin .mina koymaya karar vermiş (ses kayitlari mevcuttur)bir şirketin bu projede olması beni rahatsız ediyor.

Attila Durmuş
18.02.2016, 18:13
Yeşili korumak adına çocuklarımıza daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak adına bu katliamlara karşı gelmek sizi isyancı,terörist,bölücü yapmaz sadece İNSAN olduğunuzun kanıtı olabilir en fazla...Artvinli olmamım dışında Ülkemin neresinde olursa olsun bu durumlara verilebilecek tepkiler doğaldır...Olayı ülkenin gelişmesini ilerlemesini engelliyorlar diye savunanlara SİYANÜRÜN ne menem bişey olduğunu araştırmalarını tavsiye ediyorum...

Doğukan Uçan
18.02.2016, 19:37
ağaç bahane size diyorum boş yere tartışmayın

https://www.facebook.com/DogukanUcanTS/videos/vb.100010267878081/215870995431828/?type=2&theater

special one
18.02.2016, 20:00
Burada defalarca proje değişmiş

önce altın açık madencilik yöntemiyle alınacak Buda orada ki tüm örtüyü kaldırmak demek

Ayrıca siyanür burada çok tehlikeli çünkü yağış ve su havzaları düşünüldüğünde ciddi tehlike ile karşı karşıya kalınabilir.

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 20:08
1986 yılındaki Çernobil radyasyon kazasının etkileri Doğu Karadeniz'i yıllarca etkiledi.

Kanser hastalığından çok insanımızı kaybettik (33 yaşında kaybettiğimiz hemşehrim Kazım KOYUNCU dahil).

Bir doğa katliamını daha bu insanlar kaldıramaz.

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 20:10
İstihdama, işe, fabrikaya evet ama doğaya, çevreye ve insan sağlığına zarar vermeden yapılacaksa

ccd6167
18.02.2016, 20:39
vazgecilemezmi

Amerika da daha şimdiden şöyle bi
rekabet başlamış

http://m.hurriyet.com.tr/gunesin-sahibi-kim-40047261

Erdal DİLEK
18.02.2016, 22:11
iyi olan kazansın. . .

adiloş bebe
18.02.2016, 22:29
Artvindeki madene dur demek hiçbir insanı siyasi bir kesime sokamaz bunun siyasetle alakası yoktur bu bir doğa mücadelesidir. Hangi görüşten olursanız olun önce elinizi vicdanınıza götürün ve bu doğa katliamına dur deyin.

emre6117
18.02.2016, 22:45
Artvindeki madene dur demek hiçbir insanı siyasi bir kesime sokamaz bunun siyasetle alakası yoktur bu bir doğa mücadelesidir. Hangi görüşten olursanız olun önce elinizi vicdanınıza götürün ve bu doğa katliamına dur deyin.

Bu tür muhabbetler siyaset malzemesi yapılmamamalı. Vatandaş tepki verirken insani tepki verilmeli hayvani değil. Yıkarak yakarak dökerek değil. Yani gezi parkı gibi değil. Gezi parkına bizzat gidip o yerde olanları gören biri olarak söylüyorum. Bunlar insani tepki olamaz. Tabi güvenlik güçleri de karşısımdakilere insani muamalr yapmalı. Biber gazı. Su sıkma insani değil. Ama malesef bunları beceremiyoruz. İki taraf da insanlığından vazgrçiyor. Ülkrm yararına ve doğanın zararına olmayacaksa her türlü sanayi. Yenilikin yanındayım. Ama doğa zarar görrcekse her türlü gelişmenin karşısındayım. 3.köprü ve 3.havaalanı doğa zararıan değildi ama büyük kesim karşısındaydı. Artvimdekimadeni tam olarak bilmiyorum. Doğa gerçekten zarar görecekse o iş ne kadar karlı olsa bile olmaz.

sasort
18.02.2016, 23:22

bende yusufeliliyim.

inadina61_08
18.02.2016, 23:30
O kadar uzun yazmıştım ki,
Sonra diğer yazılanları okuyayım dedim,
Okumaz olaydım.
Yapılsın diyenler iktidar, yapılmasın diyenler muhalefet olmuş. Görmez olaydım.

Yazmıyorum bir artvinli olarak, ben bugün derdime yanarım, dün Hes'lerle mundar ettikleri derelerin derdine yananlar gibi. Ne dere kaldı, ne baraj yüzünden doğa(bir baraj için üç farklı yeri patlattılar, siz bilmezsiniz, yoksa baraj olsun elbet hes olmasın sadece), doğanın anasını ağlattık elli yılda. Lakin bildiğim bir şey var, doğa elbet verdiğini alır.
Hakettiğimiz gibi hakaretlere uğruyoruz, hem iktidar hem de muhalefet tarafından ve hakettiğimiz gibi yaşayıp sürüneceğiz. sadece kendi kaderimiz olsa keşke, çocuklarımızın geleceğini de mahvediyoruz.

Güzel bir yatırım. Maden, Otel, Baraj, Hes... Ne yapacaksınız doğayı zaten senede bir gidiyoruz!!!!(diyen bir gerizekalı da çıkar elbet). Yakın; önce tüm ülkeyi yakın, sonra orayı kazar bir şeyler buluruz elbet, aynı tarihi eserlerin olduğu yerleri imara açabilmek için yaktığımız, yıktığımız gibi. Yaşasın basiretsiz Nesil.
Üzülüyor, Utanıyor ve ağlıyorum.

Başımıza gelecek çok büyük bir bela var, korkuyorum Mevlam bizi helak edecek diye.

slmn
18.02.2016, 23:47
bende yusufeliliyim.

Hangi köyden? Ben gerçi kendi köyüm haricinde çok bilmem oraları ama olsun :)

sasort
19.02.2016, 00:38
Hangi köyden? Ben gerçi kendi köyüm haricinde çok bilmem oraları ama olsun :)

altıparmak eski adı barhal :)

slmn
19.02.2016, 00:49
altıparmak eski adı barhal :)

Köyleri gösteren düzgün bir harita bulsam aradaki mesafeye bakıcam da :) Bizimki de yokuşlu eski adı nihah :)

Muhteva
19.02.2016, 00:52
Bu sabah(17 Şubat) güne biber gazıyla başlayan Yeşil Artvin Derneği yetkilileri, Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan'ın bu sabah gözaltına alındığını belirterek, "Şu anda binlerce Artvinli direniyor. Burası adeta Cizre gibi. Cizre'den ve başka yerlerden buraya çevik kuvvet polisleri getirildi. Cizre bitti, sıra buraya geldi" diye konuştu.

Açıkgazete

Direnişi kutluyoruz halka cephe alan halkın ayağının altında ezilmeye mahkumdur.

Maden bahanesiyle doğayı katledemezsiniz Artvin halkı binlerce yıldır o yeşil doğayla bütünleşmiştir tek bir ağacı kestirmeyin direnişi yükseltin.!

Evet sosyalistiz ve her zaman halkın,ezilenin yanında oluruz ezenin değil,ve bununla da gurur duyuyoruz.

Doğa bütün canlılığın mirasıdır insanoğlu'nun tapulu malı değildir. Artvin halkı o iğrenç gri beton yığınlarına sizi gömmeden ili terk edin.!

sasort
19.02.2016, 01:00
Köyleri gösteren düzgün bir harita bulsam aradaki mesafeye bakıcam da :) Bizimki de yokuşlu eski adı nihah :)

bende fazla bilmem ama sizin köy tahmini yusufeli merkeze yakın çoruh nehri yanında olması lazım kannımca

slmn
19.02.2016, 01:10
bende fazla bilmem ama sizin köy tahmini yusufeli merkeze yakın çoruh nehri yanında olması lazım kannımca

Evet çoruh nehri yanında idi diyelim nehir falan bırakmadılar sağolsunlar :) 30 km falan uzaklığı heralde. Yusufeli-İspir arasında. Sizin ki muhtemelen ters bir tarafta bizimkine göre.

Muhteva
19.02.2016, 02:52
http://www.haber61.net/d/other/20160218aw664063_01.jpg

http://www.haber61.net/d/other/20160218aw664063_02.jpg

Artvin direnince bir başka güzel,ne de çok terörist varmış maşallah :)

sasort
19.02.2016, 03:06
Evet çoruh nehri yanında idi diyelim nehir falan bırakmadılar sağolsunlar :) 30 km falan uzaklığı heralde. Yusufeli-İspir arasında. Sizin ki muhtemelen ters bir tarafta bizimkine göre.

bizimki yıkarıda kalır hevek aşağısında kaçkarın dibinde bizim köy

HOPA'LI TS'Lİ
19.02.2016, 08:03

Hay ağzınıza ve düşüncenize sağlık kardeşim.

Olay budur.

Külünkoğlu
19.02.2016, 08:27
Açık ve net doğa katliamına karşıyım, tam o minvalde bir kaç cümle yazmak için girmiştim ki, şu cümleleri gördüm.

Bu sabah(17 Şubat) güne biber gazıyla başlayan Yeşil Artvin Derneği yetkilileri, Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan'ın bu sabah gözaltına alındığını belirterek, "Şu anda binlerce Artvinli direniyor. Burası adeta Cizre gibi. Cizre'den ve başka yerlerden buraya çevik kuvvet polisleri getirildi. Cizre bitti, sıra buraya geldi" diye konuştu.

İnsanları haklı davalarda geri tutmak için rezilliğe koşar adım ilerleyen beyinsizlerin bu cümleleri kasıtlı kullandığını düşünüyorum.

Açıkça diyorlar ki siz gelmeyin yanımıza bu iş bize kalsın. Be gerizekalılar size kalan hangi işin sonu hayırlı bitti ? onu da bir söyleyin. Bu söylemlerle dolaylı yoldan o sözde küfür ettiklerinizin oyuncağı olmuş olmuyor musunuz?
Kimbilir belki de onların uşağısınız...

Kaya
19.02.2016, 09:09

Açıkgazete

Direnişi kutluyoruz halka cephe alan halkın ayağının altında ezilmeye mahkumdur.

Maden bahanesiyle doğayı katledemezsiniz Artvin halkı binlerce yıldır o yeşil doğayla bütünleşmiştir tek bir ağacı kestirmeyin direnişi yükseltin.!

Evet sosyalistiz ve her zaman halkın,ezilenin yanında oluruz ezenin değil,ve bununla da gurur duyuyoruz.

Doğa bütün canlılığın mirasıdır insanoğlu'nun tapulu malı değildir. Artvin halkı o iğrenç gri beton yığınlarına sizi gömmeden ili terk edin.!

Doğa ile insanları katleden PKK'yı bir tutanlar yüzünden insanlar bu tip eylemlere katılamıyor. Zira yanında az da olsa PKK lı görmek istemiyor...

Muhteşem alıntılar ile olayı neden farklı yerlere her daim çekmeye çalışıyorsun anlamak mümkün değil...

Artık bu durum hiç samimi değil...

S.ÖZKAN
19.02.2016, 09:17
Rant uğruna doğa katliamına karşı çıkıyoruz.

Fakat doğayı koruma gibi naif bir eylemi politize edenlere de karşı çıkıyoruz

Badaloğlu
19.02.2016, 10:06
Doğa katliamına karşı olmak için illa sosyalist ya da sol jargon ağzıyla konuşmak mı lazım? Sanki Artvin'de yaşayanlar, sadece sosyalist! Ya da sosyalistlerden başka bu doğa katliamına karşı oradaki insanlardan kimse dur demeye çalışmıyor.

Bırakın bu ucuz sol ağızlarını... Halk istemiyorsa bunun sağı, solu, sosyalisti olmaz kardeşim... Bu kadar basit olay... Bu konuyu farklı yerlere çekip, farklı anlamlar katmaya, çalışmaya gerek yok. Bunun bir sonraki evresi de ağaç üzerinden geziye bağlamak, sonrada Cizre'deki direnişimiz diye devam edecek herhalde!

Çamlıhemşin'deki yaylalardan geçecek yol içinde çok şeyler yazılıp çizilmişti. Ama sonra görüldü ki, orada yaşayan halk, 1 kasım 2015 seçimlerinde %73,4 oranında iktidar partisine oy verdi... Demek'ki bu sonuçlara göre buradan çıkan sonuç, halk icraatlardan memnun! Birileri dışardan gelip buralarda milleti gaza getiriyor, yazıyorlar, çiziyorlar, gürültü çıkarıp medyada gündem oluşturuyor... Sonra bir bakıyoruz ki, orada yaşayanlar ilk seçimde iktidarın gücüne güç katıyor. Haliyle kel düşüp takke görünüyor!!!

Sadece,

bırakın Artvin ''YEŞİL'' kalsın...

Famusta
19.02.2016, 10:56
Dediğiniz gibi,bırakın Artvin ''YEŞİL'' kalsın... hayatta firmalatın kazanağı paradan çok daha önemli şeyler var.

Ayrıca yukarıda biri Yeşil Artvin Derneğine ait yalan bir beyan alıntı yapmış. İnsanları rahat bırakın. Sadece Doğa diyor adamlar, orada yaşayanlar ve 25 yıldır. Ne sol, ne sağ hepsi.. doğanın yanında tırı vırı...

revolution
19.02.2016, 10:57
sen hala uyumaya devam et karadeniz .
çanlar şimdi senin için çalıyor .
bana uzak dediğin coğrafyalardaki ateş
yavaş yavaş seni de yakmaya başlayacak .

az kaldı .

ne olduğunu , nasıl olduğunu ,
ne zaman olduğunu anlamayacaksın bile .

bir bakmışsın cizre , sur , nusaybin oluvermişsin .

aman dikkat diyorum .

Adem Akyüz'
19.02.2016, 10:57
Bazı yorumları görünce insanın "madene evet" diyesi geliyor..

Normal bir insan hiçbir şekilde o güzelim doğanın tahrip edilmesine göz yummaz. Bunun için komünist ve sosyalist olmaya gerek yok. İnsan olmak yeterli. Ama sözde bu işe sahip çıkanları gördükçe, insan ister istemez onlara karşı bir cephe alıyor. Sosyalist kimliğinin arkasına Sığınıp terörü ve teröristi savunan, destek veren, yakıp yıkan, hatta öldüren insanlar böyle bir şeye sahip çıkarak bence bu madeni çıkarmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürüyor.

Sadettin_
19.02.2016, 12:17
2016 itibariyle solcuyum diyenlerin hangi çatı altında birleştiklerini, sosyal medyada kimlerin ekmeğine yag surduklerını bilmiyor gibi konuşup buraya gelip "hiç samimi değil" şeklinde yorumlar atıp sanki malum arkadaşın ne oldugunu anlamadık hala gibi göstermek komik olmuyor mu sayın forum yöneticilerim ?
Dogru veya yanlış .. Solcuyum diyen arkadaşlar bugun ya durumun iğrenclıgını görüp elini eteğini geri çekmiş durumdalar yada Sosyal medyasından sokak yuruyuslerınde actıkları yazılardan posterlere, cizresinden kobanisine sadece pkk ya destek olmuyorlar mı ? Bunlardan bi haber degılsıniz herhalde ...

yazdıklarımın madenle alakası yok ama bu malum arkadaş biraz fazla olmadı mı artık, gitsin eksisözlük de at koştursun burda başımızı agrıtmasın

Hüseyin Bağdat
19.02.2016, 13:22
Biz ne Cizre ne Şırnak ne de başkabir yeriz biz Artvin'iz. Biz ne solcu ne sağcı ne sosyalist nede devrimciyiz. Biz Artvinliyiz. Artvin doğasına şehrine sahip çıkıyor. Bunun dışında oluşacak her türlü eyleme karşıyız. Aramiza alakasiz kişileri sokmamaya gayret ediyoruz etmeye devam edeceğiz. Biz vurmadan kırmadan haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz . Polislerden ricamız her eylemde şiddet uygulamasınlar. Bizim onlarla sorunumuz yok.

aaahmet61
19.02.2016, 13:29
nükleere hayır, hes e hayır şimdi de bakır madenine hayır.ondan sonra rusya bize doğalgaz amabargosu uyguladı mı başlarız ağlamaya.aslında yukarıda ki fotoğrafdaki detay herşeyi anlatıyor.çevreci geçinen insanların elindeki telefonlardan yayılan ışıkların elekriğinin boşa gitmesini umursamamaları .bunların evinde 5 tane bilgisayar on tane tv vardır.

Adem Akyüz'
19.02.2016, 13:33
Biz ne Cizre ne Şırnak ne de başkabir yeriz biz Artvin'iz. Biz ne solcu ne sağcı ne sosyalist nede devrimciyiz. Biz Artvinliyiz. Artvin doğasına şehrine sahip çıkıyor. Bunun dışında oluşacak her türlü eyleme karşıyız. Aramiza alakasiz kişileri sokmamaya gayret ediyoruz etmeye devam edeceğiz. Biz vurmadan kırmadan haklı mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz . Polislerden ricamız her eylemde şiddet uygulamasınlar. Bizim onlarla sorunumuz yok.
Olması gereken tam olarak budur..

special one
19.02.2016, 13:49
Doğu Karadeniz'de Türkiye de ki bakır, çinko, kurşun rezervlerinin %60 mevcut bütün gözler burada

Ama maalesef ki Türkiye yıllardır Doğu da maden arayamıyor ? Neden ?

AhmetG.
19.02.2016, 13:58
Doğaya en az zarar verecek şekilde maden kurulmalıdır. Kurulması gerekir. Kurulmasını da destekliyorum.
Aynı şey Hes ve Nükleer santraller için de gereklidir.
Ön koşul minimum zarar vermektir.
Yukardaki koşullara rağmen hiçbir şekilde destek vermiyorum diyen varsa önce elektirik kullanımını temel ihtiyaçları haricinde sıfıra indirgesin de öyle konuşsun taraftarıyım.
Tüm ev sistemini en teknolojik araçlar üzerine kur(bulaşık makinası, televizyon, bilgisayar, klima, derin dondurucu vs) sonra da bu yapılara karşı çık. Ne güzel memleket.

Burada esas sorgulanması gereken milletin annesine küfür eden kişiye bu ihalenin hangi mantıkla verildiğidir.

Cizreye selam yollayan köpeklere de son söz olarak bu millet sizi bu yüzden sevmiyor işte. Bi de solcuymuş ne hayrınızı gördük ki zaten.
Şimdi bu konuyu 80 den sonra dağılan marjinal sol grupların gidip pkknın kuruluşuna destek vermesine bağlarım da neyse konu dağılmasın.

Alika87
19.02.2016, 14:05
En güzel olanı, halk devlete karşı baş tutması. Sonuçta bu hükümeti bu halk Oraya getirdi ve halkın istediğini yapması lazım. Biz hükümetin oyuncağı değiliz ve protesto etmek, ortalığı yakmadan, en doğal Hakkı'mız.

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Sadettin_
19.02.2016, 14:05
nükleere hayır, hes e hayır şimdi de bakır madenine hayır.ondan sonra rusya bize doğalgaz amabargosu uyguladı mı başlarız ağlamaya.aslında yukarıda ki fotoğrafdaki detay herşeyi anlatıyor.çevreci geçinen insanların elindeki telefonlardan yayılan ışıkların elekriğinin boşa gitmesini umursamamaları .bunların evinde 5 tane bilgisayar on tane tv vardır.
"rusya gazı bi kestimi dımdızlak kalırsın ortada sen kimsin 3. dünya ülkesi?"
Bir solcunun can yoldaşıdır bu cümle . Sıgınacagı en güvenli limandır .. bu cümle onun herseyidir .
Aldıgımız dogalgazın %40 hatta daha fazlasını elektirk üretimi için kullandıgımızı okumustum . Sence vatan düşmanı bir solcu böyle bir durumda Hidroelektirk santral yapılmasını ister mi ?
üzülüyorum ... bu adamların dertlerinin barış, insan, özgürlük ve doğa oldugunu düşünenlere çok üzülüyorum.

emre6117
19.02.2016, 15:29
Bir solcunun can yoldaşıdır bu cümle . Sıgınacagı en güvenli limandır .. bu cümle onun herseyidir .
Aldıgımız dogalgazın %40 hatta daha fazlasını elektirk üretimi için kullandıgımızı okumustum . Sence vatan düşmanı bir solcu böyle bir durumda Hidroelektirk santral yapılmasını ister mi ?
üzülüyorum ... bu adamların dertlerinin barış, insan, özgürlük ve doğa oldugunu düşünenlere çok üzülüyorum.

İşte klasik sorun madende de oluyot. Bir çevre meselesi radikalleştirilöeye çalışıyor. Cizre. Hdp. Pkk işi sahiplenmeye çalışıyor. Asla unutulmasın karedeniz insanı milliyetçidir asla ve asla pkk gibi hainlerin emelinr iş yapmaz. Yeri gelir ölür şehit olur ama asla devletine ihanet etmez. Hdp. Pkk uzak dur karadenizimden. Biz kürt halkına benzemeyiz. Bizi millete.devlete.askere.polise düşman edemezsin. Buçabalarkaradenizde tutmaz. Çevre sorunu sadece çevre sorunudur. Politika malzemesi olamaz. Oturur konuşursun çözmeye çalışırsın. Çevreye siyaseti alet etmeyelim.

Mehmet BAŞ
19.02.2016, 15:56

Açıkgazete

Yeşil Artvin Derneği Başkanı'nın Cizre ile ilgili sözlerini paylaştığına göre aynı düşünceleri taşıyor olmalısın.
Yani Cizre'de devletin masum halka eziyet ettiğine inanıyorsun?
Yani orada Pkk'lı teröristlerin silahlı direnişini onaylıyorsun?
Bu mudur yani?

Sen önce bu sorulara bir cevap ver de sana ona göre bir cevap verelim.
Öyle korkaklar gibi Dernek Başkanı sözlerini yazarak, geri çekilme.
Hele bir meramını izah et bakalım...

Poor
19.02.2016, 16:10
Ayni şeyi gezide de yaptılar. Biz orda park icin polis siddeti icin direnirken bu pkklilar geldi, adamlarla kavga etsen millet dicekki kendi aralarında kavga ediyolar nasil barışçıl gosteri. Kavga etmesen bak bunlar pkkli.

Neyse Boyle olaylar umarim türkiyenin her yerinde olur da insanlar bilip bilmeden laf söylemezler.

Gerci bizim insanımız Geri kalmis her yönüyle. 2 yil once acilim yapildi teröristlerin ayagina savcılar hekimler gönderildi karsi ciktik, baris dusmani olduk suclu olduk. Simdi iceri törenlerle aldiklariyla savasiyorlar insanlar ölüyor yine suclu biz oluyoruz.

Maden falan lazim degil bu ülkeye milyonlar harcayıp saray yaptircaklarina insanlari dusunselerdi gaz sorunumuz da olmazdı elektrik sorunumuz da.

Herseye bir kılıf buluyosunuz hep başkalarını sucluyosunuz. Kandirliyorsunuz ama farkinda değilsiniz.

Alika87
19.02.2016, 16:29
Yeşil Artvin Derneği Başkanı'nın Cizre ile ilgili sözlerini paylaştığına göre aynı düşünceleri taşıyor olmalısın.
Yani Cizre'de devletin masum halka eziyet ettiğine inanıyorsun?
Yani orada Pkk'lı teröristlerin silahlı direnişini onaylıyorsun?
Bu mudur yani?

Sen önce bu sorulara bir cevap ver de sana ona göre bir cevap verelim.
Öyle korkaklar gibi Dernek Başkanı sözlerini yazarak, geri çekilme.
Hele bir meramını izah et bakalım...

ama burda masum halka eziyet ediliyor, sen bunu onayliyormusun?

gerenimo
19.02.2016, 18:14
artvinde yaşanan orman içinde açılması düşünülen madene halkın karşı çıkması,şirketin de devlet gücüyle alana zorla girmesi yatıyor.madene karşı çıkanlara üretim,istihdam kalkınma vs. üzerinden argümanlarla yükleniliyor. aynı süreç hesler için de yaşanmıştı. peki hesler karadeniz halkına ne getirdi?
1.karadeniz heslerinden üretilen elektrik miktarı yüzde kaç?
2.bu heslerin istihdama katkısı kaç? kaç hes de kaç karadenizli işe girdi?
3. heslerden üretilen elektirik ile rusya ve irana bağımlılığımız ne kadar azaldı?
4. elektirik üreten karadenizde kişi başı milli gelir yüzde kaç arttı?
5. elektiriği kendi doğası pahasına üreten izin veren karadenizli kaç tl daha ucuza elektirk tüketiyor?

bilen varsa lütfen yazsın.

emre6117
19.02.2016, 19:07
Ayni şeyi gezide de yaptılar. Biz orda park icin polis siddeti icin direnirken bu pkklilar geldi, adamlarla kavga etsen millet dicekki kendi aralarında kavga ediyolar nasil barışçıl gosteri. Kavga etmesen bak bunlar pkkli.

Neyse Boyle olaylar umarim türkiyenin her yerinde olur da insanlar bilip bilmeden laf söylemezler.

Gerci bizim insanımız Geri kalmis her yönüyle. 2 yil once acilim yapildi teröristlerin ayagina savcılar hekimler gönderildi karsi ciktik, baris dusmani olduk suclu olduk. Simdi iceri törenlerle aldiklariyla savasiyorlar insanlar ölüyor yine suclu biz oluyoruz.

Maden falan lazim degil bu ülkeye milyonlar harcayıp saray yaptircaklarina insanlari dusunselerdi gaz sorunumuz da olmazdı elektrik sorunumuz da.

Herseye bir kılıf buluyosunuz hep başkalarını sucluyosunuz. Kandirliyorsunuz ama farkinda değilsiniz.

Barış olunca yanlış dediniz karşı çıktınız. Savaş olunca yanlış dediniz karşı çıktınız. Sahi amacınız ne. Hep karşı çıkmak mı sadece. Bnce siz de kandırılıyorsunuz ama siz de farkında değilsiniz. Ama sadece diğer tarafı farkında olmamakla suçluyorsunu z nedense.

Bera B.
19.02.2016, 19:42
Hükümetin bu konudaki sicili hiç temiz olmadığı için insanların tepki göstermesi ve karşı çıkmasından doğal ne olabilir? Hele de gevrek gevrek gülerek milletin bilmem neresine koymaktan bahseden bir adamın işin içinde olması bile yeter aslında.

Murat Acar
19.02.2016, 20:05
Arkadaşlar birşeye hayır derken sebeplerini sonuçlarını iyi irdelemek gerek.Hayır!!! ama neye dayanarak hayır diyoruz bunu bir önce netleştirmek gerek.Şimdi Başlıkta Kaya , demişki; bu güzel doğayı katletmeyin. Evet çok güzel bir noktaya değinmiş Bu doğayı katletmeyin.Bir Artvinli olarak Yeşil Cennet vadi İmerhevli olarak Doğa katline en çok ben karşı çıkarım....
Lakin burada yıllarca her yaz gittiğimde bizim yaylalardan günde ortalama 5-10 arası tomruk yüklü kamyon iniyor Gürcistan sınırından aşağı doğru yıllardır orman katli yapılıyor.Bu duruma şuan doğa diyen tabiat diyen arkadaşlar çıkıpta tek bir gün bir protesto yapmamış...Şimdi orada olup ortalıkta doğa dostu görünenler daha 1.5 yıl önce Bursada teleferik tesisi için kesilen onbinlerce Köknar ağacı için gıkını çıkarmamış....
Madenleri çıkarmalıyız ama doğayı katletmeden bunun önüne geçerek gerekli çalışmaları yaparak doru ve sistematik bir şekilde bunu yapmalıyız.Evet karşı çıkılacak birçok sebebi var ihalesi çıkarılma koşulları dağıtımı çalışacak prsenelin durumuna kadar, ama tamamen hayır tamamen olmaz demek yerine memleketimize fayda sağlayacak şekilde yapılması için gerekli çaba sarfedilmelidir diye düşünüyorum....
Evet birde yukarıda Hidroelektrik Santralleri konusu gündeme gelmiş... Ben Bir HİDROLOĞUM.... Profesyonelce ülkemizin hidroloji kaynaklarını araştırıp en verimli şekilde değerlendirilmesi için 22 yıldır bu iş için emek sarfediyorum.Artvin Yusufeli girişinde 1993 yılında yapılan çalışmalarla ilk adımımı atmıştım bu mesleğe...Şavşata bağlı Meydancık beldesi( Nami diğer İMERHEV[YEŞİL CENNET VADİ])içinde geçen papart deresi üzerinde ypılması planlanan 8 adet HES içinde bir uzun yıllar ortalaması çıkarma çalışmasına katılmıştım.Buradan akan suların boşa gittiğini düşünen biri olarak---[saniyede ortalama 8 m3 su akıyor 1 yıl boyunca bu dereden...Minimum 1.5 m3 e düşüyor saniyede en kurak olduğu 3 aylık dönemde] yapılacak çalışmalarla hem memleketimize istihdam sağlanır hemde belde olan yörenin kapanmasının önüne geçilerek gelişmesine yardımcı olur müşterisizlikten ağlayan esnafinada bir çare olur düşüncesiyle destek olmuş biriyim.Benim tek karşı çıkıp onaylanmasını istediğim Hes firmalarının yazın 3 ay dere debisinin en aza indiği Temmuz Ağustos Ve Eylül aylarında 1 m3 ün altında su bırakılmasındı.Çünki Devlet ve Firmalar bu dönemde 300 lt su bırakma konusunda anlaşmışlardı...Zamanın Belde Belediye başkanınada Dernek başkanlarınada bunu izah etmeme ve karşı çıkacaksak buna karşı çıkalım ve birde köy merkezlrine yakın yaptırmayalım diye yalvardım.Ama onlar istemeyiz hiçbirşey deyip herşeye karşı çıktılar ama bir arpa boyu yol katedemediler Hesler yine yapıldı ve istedikleri gibi yerede yaptılar uzlaşmacı bir yolve anlayışla istediklerimizi alabilecekken bilinçsiz muhalefetle hem hiçbir kazanım elde edemedık hemde istihdam olmadığından beldemiz kapandı...Hatta ozamanlarda Bazı dernek başkanları afiş hazırlatıp Kansere Hayır Heslere hayır gibi alakasız pankartlar asıp yöre halkını kandırmaya çalışmıştı...
Son olarak.Ülkemizdeki madenleri şu dünya şartlarında en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.Bunu yaparkende memleketimizin güzelliklerine zarar vermeden en ail şekilde yapmalıyız.Hayır ordaki maden orda kalsın tabiat bozuluyor demek bana göre uygun bir cümle değil.Dışa bağımlılıktan kurtulmak istiyorsak özkaynaklarımıza sahip çıkmalıyız.

Alika87
19.02.2016, 20:09
Cengiz holdingin AKP iktidarında aldığı ihaleler baya irdelenmeye değer.

Murat Acar
19.02.2016, 20:13
Ve en çok kızdığım hdp lilerin ne işi var ARTVİNİMDE... buraya sahip çıkacak kimse kalmadıda vatan haini sözde vekillermi gelip orada olay çıkması için çaba sarfederken karadenizliyim diyenlerde madeni sebep gösterip onların arkasındamı duracak.Yazıklar olsun diyorum orada onlarla beraber duranlara.....

Murat Acar
19.02.2016, 20:13
Cengiz holdingin AKP iktidarında aldığı ihaleler baya irdelenmeye değer.

Evet bakın işte bunları tartışalım bunları eleştirelim bunlara krşı çıkalım ama körü körüne herşeye muhalif olmaya gerek yok....

halilaziz61
19.02.2016, 20:26
Arkadaşlar birşeye hayır derken sebeplerini sonuçlarını iyi irdelemek gerek.Hayır!!! ama neye dayanarak hayır diyoruz bunu bir önce netleştirmek gerek.Şimdi Başlıkta Kaya , demişki; bu güzel doğayı katletmeyin. Evet çok güzel bir noktaya değinmiş Bu doğayı katletmeyin.Bir Artvinli olarak Yeşil Cennet vadi İmerhevli olarak Doğa katline en çok ben karşı çıkarım....
Lakin burada yıllarca her yaz gittiğimde bizim yaylalardan günde ortalama 5-10 arası tomruk yüklü kamyon iniyor Gürcistan sınırından aşağı doğru yıllardır orman katli yapılıyor.Bu duruma şuan doğa diyen tabiat diyen arkadaşlar çıkıpta tek bir gün bir protesto yapmamış...Şimdi orada olup ortalıkta doğa dostu görünenler daha 1.5 yıl önce Bursada teleferik tesisi için kesilen onbinlerce Köknar ağacı için gıkını çıkarmamış....
Madenleri çıkarmalıyız ama doğayı katletmeden bunun önüne geçerek gerekli çalışmaları yaparak doru ve sistematik bir şekilde bunu yapmalıyız.Evet karşı çıkılacak birçok sebebi var ihalesi çıkarılma koşulları dağıtımı çalışacak prsenelin durumuna kadar, ama tamamen hayır tamamen olmaz demek yerine memleketimize fayda sağlayacak şekilde yapılması için gerekli çaba sarfedilmelidir diye düşünüyorum....
Evet birde yukarıda Hidroelektrik Santralleri konusu gündeme gelmiş... Ben Bir HİDROLOĞUM.... Profesyonelce ülkemizin hidroloji kaynaklarını araştırıp en verimli şekilde değerlendirilmesi için 22 yıldır bu iş için emek sarfediyorum.Artvin Yusufeli girişinde 1993 yılında yapılan çalışmalarla ilk adımımı atmıştım bu mesleğe...Şavşata bağlı Meydancık beldesi( Nami diğer İMERHEV[YEŞİL CENNET VADİ])içinde geçen papart deresi üzerinde ypılması planlanan 8 adet HES içinde bir uzun yıllar ortalaması çıkarma çalışmasına katılmıştım.Buradan akan suların boşa gittiğini düşünen biri olarak---[saniyede ortalama 8 m3 su akıyor 1 yıl boyunca bu dereden...Minimum 1.5 m3 e düşüyor saniyede en kurak olduğu 3 aylık dönemde] yapılacak çalışmalarla hem memleketimize istihdam sağlanır hemde belde olan yörenin kapanmasının önüne geçilerek gelişmesine yardımcı olur müşterisizlikten ağlayan esnafinada bir çare olur düşüncesiyle destek olmuş biriyim.Benim tek karşı çıkıp onaylanmasını istediğim Hes firmalarının yazın 3 ay dere debisinin en aza indiği Temmuz Ağustos Ve Eylül aylarında 1 m3 ün altında su bırakılmasındı.Çünki Devlet ve Firmalar bu dönemde 300 lt su bırakma konusunda anlaşmışlardı...Zamanın Belde Belediye başkanınada Dernek başkanlarınada bunu izah etmeme ve karşı çıkacaksak buna karşı çıkalım ve birde köy merkezlrine yakın yaptırmayalım diye yalvardım.Ama onlar istemeyiz hiçbirşey deyip herşeye karşı çıktılar ama bir arpa boyu yol katedemediler Hesler yine yapıldı ve istedikleri gibi yerede yaptılar uzlaşmacı bir yolve anlayışla istediklerimizi alabilecekken bilinçsiz muhalefetle hem hiçbir kazanım elde edemedık hemde istihdam olmadığından beldemiz kapandı...Hatta ozamanlarda Bazı dernek başkanları afiş hazırlatıp Kansere Hayır Heslere hayır gibi alakasız pankartlar asıp yöre halkını kandırmaya çalışmıştı...
Son olarak.Ülkemizdeki madenleri şu dünya şartlarında en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.Bunu yaparkende memleketimizin güzelliklerine zarar vermeden en ail şekilde yapmalıyız.Hayır ordaki maden orda kalsın tabiat bozuluyor demek bana göre uygun bir cümle değil.Dışa bağımlılıktan kurtulmak istiyorsak özkaynaklarımıza sahip çıkmalıyız.

Murat abi, çok güzel bir değerlendirme olmuş kalemine sağlık

Poor
19.02.2016, 21:16
Barış olunca yanlış dediniz karşı çıktınız. Savaş olunca yanlış dediniz karşı çıktınız. Sahi amacınız ne. Hep karşı çıkmak mı sadece. Bnce siz de kandırılıyorsunuz ama siz de farkında değilsiniz. Ama sadece diğer tarafı farkında olmamakla suçluyorsunu z nedense.

Baris olunca karsi çıktığımız sey suydu.
Bunlar terorist sirf silahlarını bıraktılar diye iceri almayin teroriste guvenilmez dertleri baris degil adamlar davulla zurnayla iceri girdi. Giremezler kardesim ne hakla alıyorsun iceri. Hadi aldin bari takip et.

Savas olunca yalnis dememizin sebebi hergun verdiğimiz sehitlerdir.
Once teröristleri iceri aldilar simdi de baris sürecini bitirdiler e teroristler de istediği yeri patlatıyor. Adam zaten terorist Ben ona tepki gostersem nolcak. Bunlari iceri alip güçlenmesini bekleyen ak partidir sorumlusu da odur.

Sacmaliga bak Sen tum kapilari camlari ac eve hirsiz girince de ağla. Biz de evde yaşayanlar olarak camlari kapıları acan kimse ona tepki gösteriyoruz. Tepki gosterince de vay efendim bize tepki gosteriyolar teroru destekliyolar diyosunuz.

Terorun herkes karşısında zaten ama Sen engelliyecegine iceri aldin hepsini Ben simdi kime kiziyim soyle?

Poor
19.02.2016, 21:25
Murat Acara genel olarak katılıyorum ama burda dediğiniz insiyatifi devletin almasi lazim. Yore halki ne bilsin isin detayini. Bugune kadar devletin yaptıkları ortada ne tarihi eser bıraktılar ne doga bıraktılar insanlar da hakli olarak dokunmayın diyor.
Ayrica bursada agac kesildi diye ses çıkarılmadı diye tum ormanları kessinler o zaman ses cikarmayalim.

Madenler kullanılmalı ama Sen bu madenleri halkin icin mi kullanmaya çalışıyosun yoksa ese dosta peskes mi cekiyosun.
Ben açıkçası bu iktidarın yaptığı hicbirseye guvenemiyorum. Suanki iktidar bizim iho kafasinda düşünün ki iho 14 yildir trabzonsporun baskani...

emre6117
19.02.2016, 23:57
Murat Acara genel olarak katılıyorum ama burda dediğiniz insiyatifi devletin almasi lazim. Yore halki ne bilsin isin detayini. Bugune kadar devletin yaptıkları ortada ne tarihi eser bıraktılar ne doga bıraktılar insanlar da hakli olarak dokunmayın diyor.
Ayrica bursada agac kesildi diye ses çıkarılmadı diye tum ormanları kessinler o zaman ses cikarmayalim.

Madenler kullanılmalı ama Sen bu madenleri halkin icin mi kullanmaya çalışıyosun yoksa ese dosta peskes mi cekiyosun.
Ben açıkçası bu iktidarın yaptığı hicbirseye guvenemiyorum. Suanki iktidar bizim iho kafasinda düşünün ki iho 14 yildir trabzonsporun baskani...
Ülkenin 14 yılda katettiği yolu görmüyorsun yani. Şuanki terör olayları bile yıldırma amaçlı. Dış dünta rahatsız ülkedeki gelişmelerden. Cidden bunu göremiyormusunuz. Ülkrnin geliştiğinin gerçekten farkında değilmisiniz cidden. İnşallah en kısa zamanda osmanlı gibi güçleniriz de bu kadar kolay sindirmeye kalkmazlar bizi. Sesimiz inşallah en kısa zamanda osmanlı gibi tekrar gür çıkar. Osmanlının son 200 yılında bile avrupa korkardı bizden. Ama nerede o eski gücümüz. Umarım tekrar o günlere kavuşuruz.

emre6117
19.02.2016, 23:59
Şuanki iktidat hacıosöanoğlu kafasında olsaydı 14 yıldır neredeyse her srçimden açık ara farkla galip ayrılmazdı. Milletimiz aptal değil kimilerinin dediği gibi.umarım bundan sonra gelecek hükümetler en az akp hükümeti kadar bu ülkeye hizmet eder de biz de büyük dünya ülkelerine tekrar kafa tutabiliriz.

oguzhanssan
20.02.2016, 12:00
Türkiyedeki.tek.doğa ve özellikli prmana sahip yerde altın çıkarmak ! Siyanür ile ayrıştırılacaksa o ayrı bir rezillik! zaten dünya üzerinde vatanına ihanet edenler nedense sadece ortadoğulular ve bizler de bu coğrafyanın bir parçasıyız. o civarın çocuğu m.c. de bunu yapıyorsa sormak lazım, anlat hele dersin ne diyw ! hükümet desen hepsi önündw yuvarlanıp salvolar atıyolar abimize engel olmayın diye!

Ağaca yaslanma kurur, insana yaslanma ölür.

Sent from my Jolla using Forum Fiend v1.2.13.

Ertuğrul ATALAY
20.02.2016, 12:35
Artvin'de doğa katliamına hayır....

Ertuğrul ATALAY
20.02.2016, 12:49
Murat abi, çok güzel bir değerlendirme olmuş kalemine sağlık

herşey çok güzel de...Türkiye'de ister işletmeler,köprüler,maden işletmeleri hatta politik kararlar alınırken yarın değil bugün düşünülür.Sorunlar bugün için çözülür ama yarına daha büyük sorunlar çıkar.Sonra ortaya fiili bir durum çıkar(Yani iş işten geçer ve sorunlar yumağı daha da büyür)
Cerattepeye yapılacak maden işletmesi tek başına kalmayacak.
Oraya başka işletmelerde açılacak.
yeni rant alanları oluşacak.
Bölge eski kimliğinden uzaklaşacak.
Benzer işletmeler bölgeye kanser gibi yayılacak...

Napoli
20.02.2016, 19:59
''bu adamlar buradan paralarını kazanıp, dünyanın en güzel yerlerine çocuklarını yerleştirecekler ama bizim gidecek başka bir yerimiz yok,bu doğa bizim...madem şike davasındaki tapelere inanıyorsunuz bu tapeyede inanın! Bu madenin sahibi Cengiz bey ne demişti tapede
"bu milletin a......koyacağız"

Napoli
20.02.2016, 20:04
Bir Çaykaralı olarak diyorum elinizi vicdanıza koyun atın partileri kenera bugunkü uzungolden solaklı deresının halinden memnunmusunuz? Bu araplar burgun cekıp gidecek tıpkı Ruslar gıbı bıraktıkları tahrıbat ihale bize kalacak,yıne biz kalacaz bu topraklarda...
turızıme karsı değilim betonlaşma'ya karsıyım..hiç birsey bılmıyorsan gıt İsviçrede Almanyada italya alplerınde nasıl yapılıyor bu iş öğren gel

selcuk
20.02.2016, 20:05
bu artvindeki maden altin madeni mi?

Uğur Kalyoncu
20.02.2016, 20:17
Doğanın nasıl tahrip edildiğini Artvin halkı iyi bilir..Bakır diye Murgul da benim köyümün anasını ağlattılar ama Allah razı olsun orda ki insanlarımıza geçen sene Murgul da yeni bir tahribata izin vermediler..

Bu Mehmet Cengiz denen kırkayak millete sövüyor ama milli iradeye sonsuz saygısı olan iktidarın sonsuz desteğini alıyor ne hikmetse...Omuz omuza verip bu karakter yoksunu bu adama benim topraklarım izin vermeyecektir..

cem1990
20.02.2016, 20:42
Simdi arkadaslar su konuyu aciklaga kavusturmak isterim
Murgul madeni acik maden. Dagi yikarak madeni cikardilar Emin olun dunyanin her yerinde bu is hemen hemen aynidir.Yanlis biliyorsam AF ola yalniz Cerattepe de ki maden galeri usulu ile olacak. Yani dagin icine girilecek ikisinin birbirinden farkli oldugunu bilelim.

Sent from my General Mobile 4G Dual using Tapatalk

Paksoy
20.02.2016, 20:42
arkadaşlar , hangi maden çıkarılmak istemiyor burada ?

Mehmet SELEN
20.02.2016, 21:08
Oradaki yaşayan insanlar istemiyorsa bildikleri bir durum vardır.Artvin de madene hayır.

Uğur Kalyoncu
20.02.2016, 21:12
Simdi arkadaslar su konuyu aciklaga kavusturmak isterim
Murgul madeni acik maden. Dagi yikarak madeni cikardilar Emin olun dunyanin her yerinde bu is hemen hemen aynidir.Yanlis biliyorsam AF ola yalniz Cerattepe de ki maden galeri usulu ile olacak. Yani dagin icine girilecek ikisinin birbirinden farkli oldugunu bilelim.

Sent from my General Mobile 4G Dual using Tapatalk

Kardeşim ben de çok anladığımdan değil ama 93 yılında Murgul a gittiğimde gördüğüm fabrikadan çıkan kara dumanla beraber dağların görüntüsü ile şimdiki görüntünün farklılıkları..Doğa yeni yeni toparlayabildi yeşil ancak kendini bulabildi yoksa Cerattepe ki olayın farklı bir olay olduğunu bilmek ile beraber konu hakkında çok da bilgi sahibi değilim..

Fatih Çelik
20.02.2016, 21:24
arkadaşlar , hangi maden çıkarılmak istemiyor burada ?

Bakır ve altın.

Doğukan Uçan
20.02.2016, 21:26
2 gün önce yazdıklarım beni haklı çıkardı. Nerde Hdpli, komünist, diğer aşırı sol gruplar hepsi artvine geliyor. Lastikler yakıldı, polise taş atıldı, barikatlar yapıldı. Orada olanların sadece %30 veya 40 lık kesimi artvinli arkadaşlar. internette yazılanlara inanmayın.

Paksoy
20.02.2016, 21:31
Bakır ve altın.

Eyvaallah , bende Uşak'ta altın madeninde çalışıyorum . kanada'lı firma işletiyor ve iş güvenliği ,cevre kirliliği vs.. herşey olması gerektiği gibi hatta daha fazlası ben askerde bu kadar disiplin görmedim muazzam bir disiplin var .
Türk firma ne yapar bilemem , açık ocak olursa orası için intihar olur .

selcuk
20.02.2016, 21:34
Bakır ve altın.
ciddi bir altin bulumu varmi

Paksoy
20.02.2016, 21:56

Renkdaş Türkiye'nin bir çok yerinde altın bulunmuş , balıkesir,kastamonu vs.. Uşak'ta avrupanın en büyük Dünya'nın ikinci büyük madeni var .

selcuk
20.02.2016, 22:00
Renkdaş Türkiye'nin bir çok yerinde altın bulunmuş , balıkesir,kastamonu vs.. Uşak'ta avrupanın en büyük Dünya'nın ikinci büyük madeni var .
oldugunu biliyorum
ama toplamda bir anlami oluyor
altin damarlarini bulmak ve tastan ayirmak...

bence önemli altin damarlari varsa dogayi katletme pahasina bile deger

Paksoy
20.02.2016, 22:04
oldugunu biliyorum
ama toplamda bir anlami oluyor
altin damarlarini bulmak ve tastan ayirmak...

bence önemli altin damarlari varsa dogayi katletme pahasina bile deger

onuda siyanürle ayırmak gerekiyor , şahsen o doğaya 1 milyar ton altın verseler değişmem ben sorunda orda zaten . bir de cengiz holding'in geçmişi .

Enisc
20.02.2016, 22:24
Artvin'le ilgili şöyle bir yazı var : http://www.millicografya.com/artvin-mucadelesine-dair-dogru-sanilan-18-yanlis/

25 yıldır mücadelesi verilen şeyi dönemin siyasal problemlerine indirgeyerek yargılamalarda bulunmak her 2 tarafında yaptığı bir şey.

Olayın iç yüzünü bilmeden daha neye karşı çıkacağını bilmeden hemen saflarına geçip ölümüne savunma yapıyorlar.

Herhangi bir bölgede herhangi bir eylem mi var ?
a- eylemciler terörist, devlete karşı çıkıp ülkeyi karıştırmaya çalışıyorlar.
b- devlet katil, kırmızı flamalarımı alıp eyleme gitmeliyim. yaşasın direniş devrim

1.deki kişiler yüzünden haksızlık, illegallik katlanarak devam ediyor, 2. kişiler yüzünden eylemler amacından sapıyor.

Fatih Çelik
20.02.2016, 22:26

Tekrar araştırdım yalnızca bakır çıkarılacağını söylüyor firma. Zenginleştirme yapılmadan çıkarılarak işlenmek için Murgul'a götürülecekmiş.

selcuk
20.02.2016, 23:19
Tekrar araştırdım yalnızca bakır çıkarılacağını söylüyor firma. Zenginleştirme yapılmadan çıkarılarak işlenmek için Murgul'a götürülecekmiş.
ozaman degmez iste
bakir icin gelecegini satamazsin

Cengiz Çubukcu
20.02.2016, 23:26
8636

burası da bizim köy , Artvinliler gibi yapmayınca ormanın içine taş ocağı yapıyorlar

MaEsTrO
21.02.2016, 00:23
Memlekete maden de lazim. Bakir gökten yagmiyor.

61ronin61
21.02.2016, 00:28
hesler trabzona yapılıyor trabzon insanı he babam dedi.artvinli kardeşlerim siz tepkinizi dile getirin.

korkaklar tepki koyamaz tepkinizi canınızı ortaya koyarak yapın o zaman kesin başarırısınız.

Erdal DİLEK
21.02.2016, 10:56
Şikeye karşı eylem yapmayanların yaptığı bütün eylemler bana samimiyetsiz geliyor. İşine geleni savunan bir toplum gitsin kumda oynasın. ..

oflubektas
21.02.2016, 11:39
"Milletini çok seven" patron, vaktiyle milliyetçiliği ayaklar altına alan "milli irade"yi arkasına alıp maden açacak, SİZE NE ?!

Adem Akyüz'
21.02.2016, 12:13
Artvin'deki direniş giderek "Gezi Parkı"olayına benzemeye başladı. Bu çok tehlikeli bir durum. Zira gezi parkında başlangıçta olmasa bile sonradan olayı marjinal sol örgütler, yasadışı terör örgütleri sahiplenmiş, oraları savaş alanına çevirmişlerdi. Şimdi diğer şehirlerden otobüsler, konvoylar Artvin'e gidiyormuş. Ve bunlar tıpkı gezide olanlar gibi marjinal sol örgütler. Ayrıca Karadeniz'e sızmaya çalışan pkk için de bulunmaz bir fırsat. Yine ortalık karışacak ve olan sadece Artvin haklının haklı direnişine olacak.

oflubektas
21.02.2016, 13:35
Artvin'deki direniş giderek "Gezi Parkı"olayına benzemeye başladı. Bu çok tehlikeli bir durum. Zira gezi parkında başlangıçta olmasa bile sonradan olayı marjinal sol örgütler, yasadışı terör örgütleri sahiplenmiş, oraları savaş alanına çevirmişlerdi. Şimdi diğer şehirlerden otobüsler, konvoylar Artvin'e gidiyormuş. Ve bunlar tıpkı gezide olanlar gibi marjinal sol örgütler. Ayrıca Karadeniz'e sızmaya çalışan pkk için de bulunmaz bir fırsat. Yine ortalık karışacak ve olan sadece Artvin haklının haklı direnişine olacak.

İşte o yüzden yerel insiyatifin ve sivil toplumun kuvvetli olacak güzel kardeşim. Şimdi hayatında Artvin'e gitmemiş adam sırf muhalefet için oraya gidiyorsa başımın üstünde yeri var deyip misafir etmelisin. Adamın sabıka kaydına, sandıkta hangi partiye oy attığına bakamazsın. Ancak adam tutup örgüt veya legal/illegal parti destekli slogan atar, ne bileyim askere molotof atar, yahut yandaş medyanın "al işte bunların derdi maden değil" diyeceği bir pankart taşır, o zaman kuvvetli bir eylem insiyatifin ve ortak hareket edeceğin bir topluluk olduysan; onları hemen elemine edip gönderirsin, eylem de amacından sapmamış olur.

Ha bu eylemi tabi ki muhalif olanlar ve iktidara oy vermekle birlikte sağduyu sahibi insanlar yapacak, Akp Artvin teşkilatının "milletini çok seven" Cengiz Holding açgözlülüğüne karşı durmasını beklemezsiniz herhalde.

orhan42
21.02.2016, 14:24
karadenizli değilim.Ama yemyeşil doğasına hayranım.<O doğa tahrip edilecekse vazgeçilsin diye düşünüyorum bu işten.Ama kapalı galeri yöntemi ile çıkartılacak diye de okuyoruz medyadan.İşin bana göre tehlikeli tarafı bu olayın istismarı.bakın daha geçen gün HDP li iki çakal vekil oaray gelmeye kalkıştı ve polis buna engel oldu.Malum şu dönemde zor günler geçiriyor ülke..Oradaki insanlar bu tür provokasyonlara gelmemeli..hele ki bu tür insanların gazına gelmemeli..

Murat'
21.02.2016, 14:32
Bu bakır madeninin tıpkı kömür gibi çıkarılması mümkün değil midir?

serdaracıl
21.02.2016, 14:59
“Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz" diyen bir peygamberin ümmeti böylesine bir katliama nasıl sessiz kalıyor?

Sefer A.
21.02.2016, 15:17
Eyvaallah , bende Uşak'ta altın madeninde çalışıyorum . kanada'lı firma işletiyor ve iş güvenliği ,cevre kirliliği vs.. herşey olması gerektiği gibi hatta daha fazlası ben askerde bu kadar disiplin görmedim muazzam bir disiplin var .
Türk firma ne yapar bilemem , açık ocak olursa orası için intihar olur .
Bana da geçende babam söyledi, Artvin'i de Kanadali firma isletecekti, ama zamaninda olusan tepkilerden ve eylemlerden dolayi geri çekilmisler... bilmiyorum ne kadar dogru... Sonra da hökümetimiz bu isi yabanciya degil de yerliye verelim bari diye düsünüp milletin bilmem neresine bilmem ne yapana verdi...
Yalniz bu isleri yabancilar isletiyorsa bizim pek bir kârimiz yok ki o zaman, yanlis miyim ? Paralarin büyük kismi onlara gider...
Bu islerde çok pis seyler dönüyor, ilerde ortaya çikacaktir hepsi, o zaman vururuz kafamizi duvarlara

Murat'
21.02.2016, 15:20
http://tunneltalk.com/images/Chile-Argentina/Chuquicamata-open-pit-mine-in-Chile.jpg

Şöyle bir şey olacaksa olmasın diyeceğim de bu madenlere de bir şekilde ihtiyacımız var. Her şeyin en iyisini kullanalım istiyoruz, şehirlerde yaşayalım, teknolojinin en iyisinden faydalanalım istiyoruz. Ancak her şeye hayır demekle bu dediklerimiz olmuyor işte. Bakırı Şili'den falan almak pek mantıklı olmaz herhalde.

Hüseyin Çümen
21.02.2016, 15:36
burası elmas madeni. bukadar korkunç bir görüntü oluşmaz korkmayın. zaten kesilen ağacın 10 katı kadar dikme sözü vermiyorlarmı neden bukadar tantana. sanki bir siz seviyorsıunuz doğayı biz nefret ediyoruz. istiyoruzki kirli bir dünyada yaşayalım yeşillik ot olmasın etrafımızda. silkelenenin ve kendinize gelin oyunun parçası olmayın

Fatih Solmaz
21.02.2016, 16:04
burası elmas madeni. bukadar korkunç bir görüntü oluşmaz korkmayın. zaten kesilen ağacın 10 katı kadar dikme sözü vermiyorlarmı neden bukadar tantana. sanki bir siz seviyorsıunuz doğayı biz nefret ediyoruz. istiyoruzki kirli bir dünyada yaşayalım yeşillik ot olmasın etrafımızda. silkelenenin ve kendinize gelin oyunun parçası olmayın
sende o şirketin paralı elemanı gibi yazıp ...................olma.

Gurpas
21.02.2016, 17:04
sende o şirketin paralı elemanı gibi yazıp ...................olma.

Arkadaşlar Yazdıklarımı particilik olarak anlamayın. Ülkemiz doğru yolda ilerliyor. Kendi endüstrisini, silah sanayisini ve uzay teknolojisini, yapmak istiyor, dışarıya bağımlı kalmadan. Doğru hamleler yapıyor. itaat etmiyor dış güçlere.
Bunun sonucunda nereden vurabilirim mantığındaki iç ve dış düşmanlar güruhu devreye giriyor. Çevreci maskesi altında, aslında doğru işler yapmaya çalışan ve itaatkar olmaktan kurtulan devletimizi karıştırmak istiyorlar. Bu kişilerin ne ağaç umrunda nede Artvin in halkı. Oraya bir maden kurulacak ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayacak, ülke stratejisini arttıracak. Kısa kesmek istiyorum, lütfen şapkayı önümüze koyup tekrar tekrar düşünelim.

Neden Amerika Suriye de, neden Rusya ve Avrupa Suriye de, Neden Suudi Arabistan ve arkasındaki ülkeler Suriye ye kara harekatı başlatmak istiyorlar. Neden Cizre, Sur, Mardin Güneydoğunun bir çok şehri karıştırılıyor. Anlayın dönen tezgahları...

Alper Calik
21.02.2016, 17:27
Ne güldüm akşam akşam...

Yapın yeşil yol, maden yapın.

Yaşarsak görüşürüz 20 yıl sonra.

Fatih Cengiz
21.02.2016, 18:07
Arkadaşlar Yazdıklarımı particilik olarak anlamayın. Ülkemiz doğru yolda ilerliyor. Kendi endüstrisini, silah sanayisini ve uzay teknolojisini, yapmak istiyor, dışarıya bağımlı kalmadan. Doğru hamleler yapıyor. itaat etmiyor dış güçlere.
Bunun sonucunda nereden vurabilirim mantığındaki iç ve dış düşmanlar güruhu devreye giriyor. Çevreci maskesi altında, aslında doğru işler yapmaya çalışan ve itaatkar olmaktan kurtulan devletimizi karıştırmak istiyorlar. Bu kişilerin ne ağaç umrunda nede Artvin in halkı. Oraya bir maden kurulacak ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayacak, ülke stratejisini arttıracak. Kısa kesmek istiyorum, lütfen şapkayı önümüze koyup tekrar tekrar düşünelim.

Neden Amerika Suriye de, neden Rusya ve Avrupa Suriye de, Neden Suudi Arabistan ve arkasındaki ülkeler Suriye ye kara harekatı başlatmak istiyorlar. Neden Cizre, Sur, Mardin Güneydoğunun bir çok şehri karıştırılıyor. Anlayın dönen tezgahları...
Ya kusura bakmayın arkadaşım ama ne içiyosunuz! !??!?
Biz de içelim ne olur söyleyin..

Biz de sıkıntı çekmeyelim.. Böyle pembe tablolar çizelim.. Eğleniriz belki hem..

Şaka mısınız, sırayla mı yoksa parayla mısınız

wakitsiz

Hüseyin Çümen
21.02.2016, 18:23
Neyi olmayim noktaladigin yer nedir ........

chener
21.02.2016, 18:50
Unutmayalım ki;biz de şike mücadelesi verirken birileri bizi de terörist,bozguncu,çomak sokucu olarak tanımlıyordu.
Antalya Cumhuriyet meydanında biz bu cümleleri çok duyduk.
Şike eylemlerinde özellikle Trabzon dışında aktif olarak yer alan arkadaşlar bu lafları çok duymuştur.
Hiçbir şeye karışmayıp oturduğu yerden kıçıyla konuşması kolay.
Artvin direnişi de aynı.
Demek ki;inandığın uğruna mücadele edince böyle oluyor.
Biz sıramızı savdık.

Sefer A.
21.02.2016, 18:51
Yapilmak isteneni savunanlara pek bir sey demem, eger nedenlerini siralarsa...
Ama, milletin bilmem neresine koyacaz diyen soytarilara deginmeyip görmezden gelmek yüzsüzlüktür...
Muhalefetten birisi çikip 2 yanlis laf etse "chp zihniyeti istemiyoruz" "kafatasçi kandan beslenenler" diye bögürürsünüz amk...
Onun için, mesele dogaya sahip çikip çikmamaktan ziyâde, millet niye karsi çikiyor niye destekliyor önemli olan bunlar...
Sirf muhalefet olsun diye, hükümeti sevmiyor diye de karsi çikmak saçmaliktir, bunda da iyi niyet yoktur...

Ama sinirimi en çok bozan, iktidari savunmak için bazi seyleri zorla savunup bazi seyleri de görmezden gelenlerdir... milletin muagocaz diyenlerle el ele tutusun siz

Alper Calik
21.02.2016, 19:58
Tabi insan 301 kişinin öldüğü maden faciasında yaşananları, olanları, demeçleri, düşene tekme atanları gördükten sonra Artvin'de bakır çıkarılması uygun olduğuna inansa bile bu işi verdikleri şirketi görünce "Allah ım neydi günahım" diyesi geliyor.

Bu arada yukarıdaki arkadaşın hissettiklerini ben de hissetmek istiyorum, ne yiyip içince böyle oluyor bir bilsem. Ne mutlu.

Halimiz, pencereden bakınca Suriye, televizyondan seyredince Norveç gibi geliyor bana oysa.

serdaracıl
22.02.2016, 17:32

Ülkemiz doğru yolda ilerliyor demişsin. Sana tavsiyem gs maçını tekrar izlemen. Ülkenin içinde bulunduğu kokuşmuşluğun özeti orada. Sadece 3-4 dakikanı ayır özetine bak. O dönen tezgahları, o büyük oyunları teker teker çözeceksin emin ol.

Poor
22.02.2016, 18:11
Hayvanat bahcesi müdürünü tübıtak baskani yaptılar hala bana yerli bilmem ne yapiyolarmis. Yerli el arabasi yaparsın anca.

Memleketteki yerli herseyi sattilar ozellestirilmeyen kurum kalmadi hala bizi cekemiyolarmis da rusya abd avrupaymis.

Avrupada da amerikada da yaşadım hala yaşıyorum amerokanin turkiyeden korkusu amerikanin uzaylilardan korkusundan daha az.

Türkiyenin bu kafayla ileri gitme sansi yok.

Türkiyenin batiyi yakalaması trabzonsporun barcelonayi yakalamasindan daha zor.

Bu ulke et ithalatı yapar hale geldi hayvancılık bitti ulkede ama sorsan maden cikarcaz kafa tutcaz.

Bugun hayallerde yasayan milyonlar var. Bunu sistematik bi sekilde bilinci olarak yaptilar. Once sabah atvyi ele geçirdiler basini kilitlediler. Simdi de kendi basin organlarıyla insanlari uyutuyorlar.

Anca trabzonda gezi ya da artvindeki gibi halkin tepki gösterdiği bir Olay cikarsa belki anlarlar. Onu da anlamazlar. Adam feneri kurtardım diye açıklama yapti ses çıkmadı bu halktan.

Fatih ÖZDEMİR
22.02.2016, 18:59
Hayvanat bahcesi müdürünü tübıtak baskani yaptılar hala bana yerli bilmem ne yapiyolarmis. Yerli el arabasi yaparsın anca.

Memleketteki yerli herseyi sattilar ozellestirilmeyen kurum kalmadi hala bizi cekemiyolarmis da rusya abd avrupaymis.

Avrupada da amerikada da yaşadım hala yaşıyorum amerokanin turkiyeden korkusu amerikanin uzaylilardan korkusundan daha az.

Türkiyenin bu kafayla ileri gitme sansi yok.

Türkiyenin batiyi yakalaması trabzonsporun barcelonayi yakalamasindan daha zor.

Bu ulke et ithalatı yapar hale geldi hayvancılık bitti ulkede ama sorsan maden cikarcaz kafa tutcaz.

Bugun hayallerde yasayan milyonlar var. Bunu sistematik bi sekilde bilinci olarak yaptilar. Once sabah atvyi ele geçirdiler basini kilitlediler. Simdi de kendi basin organlarıyla insanlari uyutuyorlar.

Anca trabzonda gezi ya da artvindeki gibi halkin tepki gösterdiği bir Olay cikarsa belki anlarlar. Onu da anlamazlar. Adam feneri kurtardım diye açıklama yapti ses çıkmadı bu halktan.
Çok yerinde bir yorum olmuş.

Enerji üretimine, madene bu kadar düşkün; dünya devletlerine korku salma bağımlısı olan insanlar neden bu noktaları düşünmüyor anlamak güç.

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gurpas
22.02.2016, 19:22
Ülkemiz doğru yolda ilerliyor demişsin. Sana tavsiyem gs maçını tekrar izlemen. Ülkenin içinde bulunduğu kokuşmuşluğun özeti orada. Sadece 3-4 dakikanı ayır özetine bak. O dönen tezgahları, o büyük oyunları teker teker çözeceksin emin ol.

Arkadaşım, halkın devletine düşman olmasımı doğru olan?

Poor
22.02.2016, 19:31

devletin halkina dusman olması mi dogru olan?

Yandaşlarının cebi dolcak diye halka zulmeden dogayi katleden Ben miyim? Madenci yakınlarını korumalarına tekmeleten Ben miyim?

Devletin her dedigine kayıtsız şartsız evet mi demek zorundayız? Haksızlığı hukuksuzlugu devletin yaparsa ne yapicaksin?

Turkiye futbol federasyonu sike yoktur deyince kabullendiniz mi mesela? Yoksa halk olarak dusman mi oldunuz?

serdaracıl
22.02.2016, 20:13

Kimsenin devletine düşman olduğu yok. Birilerinin devletin imkanlarını güçsüzü ezip kendi menfaati için kullanmasına isyanımız. Devletin içine sızmış menfaatperesleri ayır, hak ile batılı ayır, doğru ile yanlışı ayır, devletin eteğinin altına saklanıp mazlumu ezen pısırıkla yiğidi ayır. Yoksa yarın öbürgün çocuklarının yüzüne bakamazsın.

Tuğrul
22.02.2016, 20:27
Maden'in yapılıp, yapılmamasını oradaki halka sorarak, oylama yaparak verilmeli.

Öyle ben yaptım, oldu anlayışı ile işten çıkılmamalı. Herkesin kabul edeceği orta yol bulunmalı.

Zira milletin iradesinden daha yüce bir kudret yoktur.

pirana61
22.02.2016, 20:58

vatan düşmanı bir solcu?

canki
22.02.2016, 21:35

Üzgünüm ama yaptığın particilik bence ya da yandaş medyayı çok fazla takip ediyorsun direk oradaki anlatılan haberler gibi yazmışsın düşüncelerini.

artvin deki konuyu ne kadar biliyorsun bilmem ama kısaca bilgi vereyim. oradaki maden açılması konusu mahkemelik ve bilirkişinin gelip oradaki doğal yapıyı görüp rapor hazırlaması gerekli, bunun için de tüm artvin duvar oldu iş makineleri önüne. Ama ne yazıkki oraya iş makineleri çıktı ve az da olsa ağaç kesmeye başlamışlar bile polis korumasında !!
Doğayı yok etmeden büyümek de mümkün, bakınız Almanya .... Doğayı katledeceğimize biraz daha çalışkan olsak yeter büyük devlet olmak için !

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

fadigaTS
22.02.2016, 21:51
Bmn sadece Trabzonsporun konuşulduğu bir forum olmalı.Bu konular bmn den farklı platformlarda tartışılmalı.Neyse zaten bu forum bu şekil devam edecekse adını da değiştirmeli.Aktüel net , güncel haberler net v.b olabilir :) .Aynı kalabalık bir meydana gidip kürsüden kendi düşüncelerini megafonla insanlara empoze etmeye çalışanlar gibisiniz.Buranın binlerce üyesi var diye her düşüncenizi burada başlık haline getirmeniz doğru değil.Doğa doğa deyip foruma açtığınız alakasız başlıklarla bu forumu çöplüğe çevirmenize ne demeli.Trabzonspor haricinde başlıklar açılacaksa forumun altında bir başlık olarak değil , başka bir forum altında olmalıdır

Mustafa ÖZDEMİR
22.02.2016, 22:07
türkiyenin her tarafı altın bor gümüş petrol toryum vb madenlerle dolu .başka zaman lozan yalanı ile maden çıkaramıyoruz diyenler nedense artvinde maden çıkarmaya karar vermişler. maksat milletin dikkatini bu yöne çekerek ülkenin kenarına kadar geldiği uçurumu saklamak

serdaracıl
22.02.2016, 22:41
Bmn sadece Trabzonsporun konuşulduğu bir forum olmalı.Bu konular bmn den farklı platformlarda tartışılmalı.Neyse zaten bu forum bu şekil devam edecekse adını da değiştirmeli.Aktüel net , güncel haberler net v.b olabilir :) .Aynı kalabalık bir meydana gidip kürsüden kendi düşüncelerini megafonla insanlara empoze etmeye çalışanlar gibisiniz.Buranın binlerce üyesi var diye her düşüncenizi burada başlık haline getirmeniz doğru değil.Doğa doğa deyip foruma açtığınız alakasız başlıklarla bu forumu çöplüğe çevirmenize ne demeli.Trabzonspor haricinde başlıklar açılacaksa forumun altında bir başlık olarak değil , başka bir forum altında olmalıdır

Diyerek siz de Trabzonspor'un dışında bir konuyu gündeme getirmiş oldunuz :)

serdaracıl
22.02.2016, 22:44
Orada kesilen ağaçlar da birilerine kırmızı kart gösterebilse keşke

erolizmts
22.02.2016, 23:29
Nasıl bir rüşvet alındı ki koca devlet neredeyse tankı topuyla Cengiz İnşaatı zengin etme telaşına girmiş arkadaş. Gerçi rüşvet olmaz, montajdı herşey.

Karadeniz'i yiye yiye bitiremediler. Yok ülkeye katkıymış fasa fiso, yalan bunlar. Çıkardıkları madenin kazancı sadece kendilerine ve bu doğa soykırımına göz yuman politikacıların ceplerine girecek.

Bu Cengiz İnşaat bizim köye de el atmış. Orada da maden araştıracakmış. Bizim köylünün cebine biraz para koyup topraklara çökecekken KTÜ'den bir akrabanın olaydan haberdar olmasayla olayın seyri değişmiş. Belli başlı yerlerde altın aranacağı, köye, ormana ve derelere zarar gelmeyeceği yalanıyla kafalamışlar hemen hemen. Lakin olayın gerçekliği Cangiz İnşaat'ın sitesinden bölge ile alakalı planı akrabanın bulması ve incelemesiyle ortaya çıkıyor. Altın toprak yüzeyinde aranacakmış. Yani bildiğin köyü, yaylayı, arazileri, ormanı, dereyi yok edeceklerdi. Ve o kadar da önemlisi milletin anasının babasının, dedeleri nenelerinin mezarlarını yok edeceklerdi. Vatansızlıktan da kötü birşey bu. İnsan bu kadar vahşi olmamalı. Dinleri imanları para olmuş adamların.

Ve yıllarca yok olmakla karşı karşıya kalmış yabani hayvan çeşitliliği de tamamen silinip gidecekti. Annem babam anlatırdı gençlik dönemlerinde geyik gördüklerini ama sonra göremediklerini. Ta ki 9-10 yıl öncesine kadar. O yıllardaki çalışmalardan sonra tekrar doğaya salınmış geyikler. Ama bu tabiat düşmanları o çeşitliliği tekrar yok etmek için tankla topla bile halkın üzerine gitmeye yeminli gibiler.

Hani birşey daha söyleyeyim; köyümüz ve civarı bitki ve hayvan çeşitliliği sebebiyle koruma altında olan bölge. Yani güya devlet koruması altında. Bu adamlar kimden nasıl izin alıyorlar bunlarda araştırılmalı.

Bizim köyün resimleri alttadır. İnsan olan 200-300 milyon için bu güzellikleri yok etmez.

8676 8677

erolizmts
22.02.2016, 23:31
Birde aşağıda Bergama Ovacık Altın Madeninden resimleri ekleyeyim. Pardon sevgili arkadaşalar, şu alttaki manzarada siz nereye ağaç dikeceksiniz??? Sen ormanı yerinden söküp başka biryere ağaç dikince kendini zararsız mı görüyorsun. Benim bahçemdeki ağaca kesmişsin, onun yerine başka bir dağ başına ağaç dikmişsin neye yarar.

8678

https://www.facebook.com/gokhanbirbencom/videos/934184996626083/?pnref=story

İ. SARAL
23.02.2016, 09:50
"Kestiklerimizin yerine 100 katını dikeceğiz" lafı en büyük yalan.

Faik Yılmaz
23.02.2016, 10:34
Sosyal medyada Artvinlileri hemen hain ilan etmiş bazı aklı evveller....

Seçim sonuçlarına baktım....

Son seçimlerde bölücü partinin aldığı oy oranı % 2,5...

İktidar partsinin oy oranı ise % 45,5....

İktidar partisi bölücü partiden 18 kat fazla oy almış.....

Yani Artvin bölücü ise siz onlardan daha fazla bölücüsünüz onlara bölücü diyenler....

Alper Calik
23.02.2016, 11:35
Nasıl bir rüşvet alındı ki koca devlet neredeyse tankı topuyla Cengiz İnşaatı zengin etme telaşına girmiş arkadaş. Gerçi rüşvet olmaz, montajdı herşey.

Karadeniz'i yiye yiye bitiremediler. Yok ülkeye katkıymış fasa fiso, yalan bunlar. Çıkardıkları madenin kazancı sadece kendilerine ve bu doğa soykırımına göz yuman politikacıların ceplerine girecek.

Bu Cengiz İnşaat bizim köye de el atmış. Orada da maden araştıracakmış. Bizim köylünün cebine biraz para koyup topraklara çökecekken KTÜ'den bir akrabanın olaydan haberdar olmasayla olayın seyri değişmiş. Belli başlı yerlerde altın aranacağı, köye, ormana ve derelere zarar gelmeyeceği yalanıyla kafalamışlar hemen hemen. Lakin olayın gerçekliği Cangiz İnşaat'ın sitesinden bölge ile alakalı planı akrabanın bulması ve incelemesiyle ortaya çıkıyor. Altın toprak yüzeyinde aranacakmış. Yani bildiğin köyü, yaylayı, arazileri, ormanı, dereyi yok edeceklerdi. Ve o kadar da önemlisi milletin anasının babasının, dedeleri nenelerinin mezarlarını yok edeceklerdi. Vatansızlıktan da kötü birşey bu. İnsan bu kadar vahşi olmamalı. Dinleri imanları para olmuş adamların.

Ve yıllarca yok olmakla karşı karşıya kalmış yabani hayvan çeşitliliği de tamamen silinip gidecekti. Annem babam anlatırdı gençlik dönemlerinde geyik gördüklerini ama sonra göremediklerini. Ta ki 9-10 yıl öncesine kadar. O yıllardaki çalışmalardan sonra tekrar doğaya salınmış geyikler. Ama bu tabiat düşmanları o çeşitliliği tekrar yok etmek için tankla topla bile halkın üzerine gitmeye yeminli gibiler.

Hani birşey daha söyleyeyim; köyümüz ve civarı bitki ve hayvan çeşitliliği sebebiyle koruma altında olan bölge. Yani güya devlet koruması altında. Bu adamlar kimden nasıl izin alıyorlar bunlarda araştırılmalı.

Bizim köyün resimleri alttadır. İnsan olan 200-300 milyon için bu güzellikleri yok etmez.

8676 8677

Çok çirkin köyün varmış,

Acilen 1 yeşil yol,
1 kapalı maden ocağı,
1 dinlenme tesisi,
1 cami,
1 site

lazım buraya.

Ne kadar da ilkel koşullarda yaşıyorsunuz, bırakın ayağınıza hizmet getirsinler.

Gurpas
23.02.2016, 12:02
O kadar çok çevreciyizki. Evimizi temiz tutarız, sadece bireysel temizliğimizi düşünürüz, sokaklara her türlü pisliği atarız, tükürürüz, kornalara basarız, trafikte saygısız oluruz, kimsenin kişisel yaşama hakkına saygı duymayız vs. vs. Ama konu ağaç olunca her şey bir anda duruyor, iç savaş olsun, ülke bölünsün, gerekirse HDP liler ile omuz omuza mücadele verelim ama ağaçlar kesilmesin.

Bu mudur yani kafamızın durduğu nokta burası, o kadar güzel gaza getirliyoruzki, ülkece adam olamıyoruz, atılım gösteremiyoruz. Oradaki bakır rezervi bütün uluslararası baronların iştahını kabartmış olacakki, çevreci oyunlar yine başlamış.

Senaryo yazılmaya başlanmış, ülke kalkınmamalı, Artvin bölgesi gelişmemeli, stratejik önemini arttırmamalı, ülke dışarıya bağımlı olmalı, kendi kapasitesini ve öz rezervlerini kullanmamalı, İtaatkar olamayı sürdürmeli.

Alper Calik
23.02.2016, 14:16
O kadar çok çevreciyizki. Evimizi temiz tutarız, sadece bireysel temizliğimizi düşünürüz, sokaklara her türlü pisliği atarız, tükürürüz, kornalara basarız, trafikte saygısız oluruz, kimsenin kişisel yaşama hakkına saygı duymayız vs. vs. Ama konu ağaç olunca her şey bir anda duruyor, iç savaş olsun, ülke bölünsün, gerekirse HDP liler ile omuz omuza mücadele verelim ama ağaçlar kesilmesin.

Bu mudur yani kafamızın durduğu nokta burası, o kadar güzel gaza getirliyoruzki, ülkece adam olamıyoruz, atılım gösteremiyoruz. Oradaki bakır rezervi bütün uluslararası baronların iştahını kabartmış olacakki, çevreci oyunlar yine başlamış.

Senaryo yazılmaya başlanmış, ülke kalkınmamalı, Artvin bölgesi gelişmemeli, stratejik önemini arttırmamalı, ülke dışarıya bağımlı olmalı, kendi kapasitesini ve öz rezervlerini kullanmamalı, İtaatkar olamayı sürdürmeli.

Bu yukarıda yazdığınız kötü davranışları "ağaç konusunda hassasiiyet gösterenler" için mi söylüyorsunuz? Eğer öyle ise böyle davrandığımızı nereden biliyorsunuz?
Yok tüm ülkenin vatandaşları için mi söylüyorsanız, en azından bir konuda doğru yapmışlar, tabiat ormanlar zarar görmesin demişler bunun neresi yanlış?

Bakın şu anda İTÜ Maçka kampüsünde, kampüsün içinde tek kalan 2-3 ağacın olduğu yere, hiç kimseye haber verilmeden, iş makinaları ile girip, "kafe yapacağız diye" daldılar. Kimseye sorulmadan. Benim çocuğum eşim de dahil herkes oradaki banklarda çay içip sohbet ediyor, çocuklar oynuyordu. Maçka kampüsünde de o şekilde ağaç altı bank başka yerde yok. Şimdi öğrenciler bu durumu protesto ediyor, rektörlükte açıklama yaptı, ne kadar güzel bir cafe yapıp, ağaçları kesmeyeceklerine dair (nedense bu açıklama öğrenciler dövülüp olaylar çıktıktan sonra yapıldı), sonra Şişli Belediyesi açıklama yaptı

http://www.hurriyet.com.tr/sisli-belediyesi-itude-tartisma-yaratan-kafe-insaatini-durdurdu-40058728
""703 ada 24 parsel sayılı yerdeki yapı, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli yapı olduğundan, parselde yapılacak her türlü inşai fiziki uygulama için Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan karar alınması gerektiği, aksi halde yasal işlem yapılacağı hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederiz".

Rektörlüğümüz kimsenin fikrini almadan, burayı kiralamış bir işletmeciye. Sonrasında açıklama yapıyor ama cafe yapmayacağız demiyor, yeşilini daha da artıracağız diyor. Ben kişisel olarak karşıyım istemiyorum cafe filan. Ama başkaları isteyebilir, o zaman oraya ne yapılacağının daha önceden açıklanıp sorulsa, insanla ikna edilse daha güzel olmaz mıydı? Ansızın gece, hafta sonu, izin zamanında girip yıkmak iyi mi?

Bu Türkiyr'nin her yerinde standart bir uygulamaya dönmüş durumda. Bence yanlış.

Şimdi size göre bizim öğrenciler de kalkınlamayı engelleyen zihniyette o zaman.

8686

Ağaç konusunda genelde daha fazlasını dikeceğiz deniliyor? Nereye Ugandaya mı dikeceksin? Benim yaşadığım faydalandığım ağacı kestikten sonra benimle alakası olmayan bir yere ağaç dikmenden bana ne?

Yani insan yaptığı işin doğru olduğuna inanıyor ise, bizler de insanız anlatırsın, paylaşırsın, kabul ettirirsin öyle yaparsın.

Milletin vergileri ile çalışan askerin, polisin, jandarmanın milletin yolunu kesip yaylaya çıkarmaması, ama inşaat şirketine eskortluk etmesi bizim iyiliğimize öyle mi? Kalkınma için öyle mi?

3 milyar ağaç dikildi deniliyor? 15 yıl boyunca HİÇ DURMADAN HERGÜN 547,945 (beşyüzkırkyedibindokuzyüzkırkbeş) AĞAÇ DİKİLMİŞ OLMASI GEREKİYOR. Sizce bu rakam doğru mu?

Sonrasında fidanlar da dahil denildi.

Onun da olamayacağı anlaşılınca "tohumlar da dahil" denildi.

İnşallah birgün sizin de yaşadığınız yerde sevdiğiniz değer verdiğiniz ne var ise böyle yok edilir, o zaman ben de sizlere türk usulü kalkınmanın faydalarını anlatırım...

Cengiz Çubukcu
24.02.2016, 07:42
başbakan Artvin stk'larıyla görüşecekmiş, adamlara helal olsun.... hakkını aramak işte budur...

special one
24.02.2016, 15:06
Hukuki süreç tamamlamana kadar faaliyetlerin durdurulması kararı çıkmıştır.

SamZuk
24.02.2016, 16:50
Cengiz inşaat kararlı bir şekilde sözlerinin arkasında duracaktır. Adamların resmi mottosu "Bu milletin .mına koyacağız." nede olsa. Halkın bir gazını alırlar. Zaman geçer unutulur sonra bir bakmışşın madeni açmışlar.

Poor
24.02.2016, 16:56
Hukuki süreç tamamlamana kadar faaliyetlerin durdurulması kararı çıkmıştır.

Okadar cok haksızlık hukuksuzluk var ki. Bir mahkemenin kararini baska mahkeme ertesi gun değiştirebiliyor. Degistirdi de.

Bu ulkede kimsenin ne adalete ne hukuga ne de yasalara guveni kalmamıştır.

İktidara güvenen milyonlar var onlar azize güvenen fenerliler gibi güçlünün yanında kalip kendilerine komplo kurulduğuna inaniyorlar.

Bugun ayni sistemin mhksina hakemlerine protesto yapip aslinda sorun siz değilsiniz diyenler asil sorunun pesine takılmış uyutulmus gidiyorlar.

Ben de onlara diyorum ki sorun siz değilsiniz sizin bitnelden farkınız yok.

Buna karsi çıkanlara vatan haini muamelesi yapip kuresel gucler falan diyenler çıkacaktır.
Bu ulkenin padisah gibi gorulen osmanliyi tekrar yaşatacak liderinin 2 oglu var
Biri curuk
Digeri 28 gun askerlik yapti
İngiltere prensi bile gitti Iraga afganistana asker olarak..
Dunya bizden korkuyor ondan maden cikarmamizi istemiyorlar..

Madeni çıkarsak var ya amerika yikilcak rusya diz cokup tovbe etcek. Tum dunya müslüman olcak

Fatih ÖZDEMİR
24.02.2016, 17:15
Şimdi kim terörist?

Suha
02.03.2016, 10:07
türkiyede bir çok proje konunun muhataplarına danışılmadan acele biçimde hayata geçirilmekte ve açılan karşı davalarda ya iş işten geçmekte yada hukukken çıkmaza girmektedir. bu nedenle başbakanın stk.lar ve mahkeme kararını beklemesi önemli, en azından doğaya karşı bir saygı olmalı...o bölgede yaşayan halkı görüşü alınmadan yapılmamalı...

ÖmürKaradeniz61
02.03.2016, 17:39
Ya ağaç kesmeyin çevreci olun diyen adamların %60ı yere tüküren sahilde çekirdek yiyip yere atan adamlar.Bırakın bu hikayeyi maden varsa çıkartılır ne var bunda.O zaman odun yakma,kağıt kullanma.Eğer çevreciyim diyip bunları yapıyorsan en büyük vatan haini sensin.

Uğur Demircioğlu
02.03.2016, 17:43
Ya ağaç kesmeyin çevreci olun diyen adamların %60ı yere tüküren sahilde çekirdek yiyip yere atan adamlar.Bırakın bu hikayeyi maden varsa çıkartılır ne var bunda.O zaman odun yakma,kağıt kullanma.Eğer çevreciyim diyip bunları yapıyorsan en büyük vatan haini sensin.

Doğa katliamı olmasın diyen mi vatan haini? Çekirdek kabuğuyla yüzbinlerce ağaç kesimini aynı kefeye koydun bir de. Az gerilere gidersen çok güzel paylaşımlar var. Tekrar tekrar madenin neden olacağı tahribatı yazmanın manası yok. Üşenme az geriye git. Belki vatan haini diye yaftaladığın insanlardan özür dilersin.