PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kısa ve Net: İsyan

Sibel
04.02.2016, 00:31
http://i.hizliresim.com/7MrZGv.jpg (http://hizliresim.com/7MrZGv)

Taraftar ne istiyor?
Cevabı aslında çok basit: Güzel Futbol…
En baştan şunu söylemem gerekir ki kimse bizi diğer taraftarlar ve takımlar ile kıyaslamasın. En çok da kendi içimizdekiler. Şu hususta:
Kabul etmek çok zor olmasa gerek, diğer takım taraftarları ile aynı duygu, aynı düşünce aynı teoremlerle takım tutmuyoruz.
Aynı yaşanmışlıklara sahip değiliz.
Yazma sebebim de pek tabii ki son maçın taşırdığı bardak.
Sabır taşı olsak çatlardık ya, hâlâ ayakta durabiliyor olmamız mucize. Sorunların daha önceden başladığı bir ortam var. Ama bir de kilit nokta: 2011.
‘’Resmi olarak kayıtlı’’ son şampiyonluğunu aldığında Trabzonspor, ben hayatta yoktum. Ben, benim kuşağım.
Benim neslim, benden sonraki her nesil. Hangimiz bu umurunda olarak büyüdük? Hangimiz ‘vay sen misin şampiyon olamayan’ diye sitem ettik?
Hiçbirimiz.
Elbette hasret insanı yakar ama bu denli isyan ettirmez.
2011’de Şampiyon olduk. Yaşatmadılar. 2011’den sonra Trabzonspor her alanda kaybetmeye başladı. Bir çöküş içerisine girdap gibi çekildik.
En büyük mağdurluğu yaşamamışız, en büyük acıları ve kayıpları vermemişiz gibi.
İş çığırından çıktı, yönetim ve sportif olarak da çok kötü günler başladı bizim için. Maddi manevi dibe battık.
Şampiyonluğumuzun ödülü olan Şampiyonlar Ligi başarılarımız hariç başladı kâbus.
Kadromuzu kaybettik.
Bir bir oyuncularımız döküldü ağaçtan yaprak düşer gibi.
Yeni sezona yeni transferler ve hayaller ile başladık. Yeni bir takım kurulmuş gibi. Yeni bir hoca. Her zamanki ‘’masal’’ başladı: Bu kadro seneye şampiyonluğa oynar.
Olmadı. Tutunamadık. Gelenler kalamadan gitti. Sezonlar yetmedi bize artık. Her dönem yeni bir hoca yeni bir kadro.
Sürekli dolup boşalan mevkiiler, bir türlü oturmayan sistem, başaramayan hocalar, kabullenemeyen taraftar ve tüm bunlarda büyük bir etken olan yönetimsel zaaflar.
Olmadı…
Sanki kulübün kapısında gizli bir çukur varmış gibi her gelen güzel şey oraya düşüverdi. Güzelliğini kaybederek çıktı yukarıya.
Çeşitli argümanlar hayatımızın tekrarı haline geldi: Öncesi ve yarım sezon sonrası,
‘’İşte aradığımız bek-Bu adamın futbolda işi yok bırak bek olmayı’’
‘’İşte orta sahamıza can geliyor-Bu orta saha ile sezon bitmez’’
‘’Nihayet kale gibi bir defans aldık-Bu defansla hiçbir hedefin olamaz’’
‘’Bu hoca sistemi kurar artık-Bu hocayla yürümez’’
‘’İyi bir forvet aldık-Bu adam bizim sitemde gol atamaz’’
…gibi çoğalıp giden umutlarımız ve serzenişlerimiz.
Kimisi haklı, kimisi haksız.
Kabul, bizde de sabır yok. Ama diyorum ya, taş olsak çatlardık. Oyna be kardeşim!
OYNA!
DİK OYNA!
Senden istediğimiz tek şey bu.
Tak dedi bu yıl.
Her oyuncunun bir kapasitesi vardır. Yeteneği bellidir. Çalışır geliştirir kendini ya da hep geriye gider veyahut sayar olduğu yerde. Tahammülümüz kalmadı son iki şıkka.
Futbolcularımızın son dönemde yaşadığı sorunları biliyoruz. İnkâr da etmiyoruz. Asla edemeyiz. Ama biz de yaşıyoruz. Onlardan kat be kat fazla.
Belki kıyas bile yapılamayacak kadar fazla. O sahaya çıktığında oynayacaksın! Oynayacaksın yahu! Yuhalandın mı kızmayacaksın! Utanacaksın! O sahada elinden geleni yapmıyorsan utanacaksın. En eski yıllarda olduğu gibi.
Yenilmek kimin umurunda sanıyorsunuz? Adam gibi yenilmek var, ezilerek yenilmek var. Ayırt edemiyorsan o formayı giymeyeceksin. Giyiyorsan ağırlığını bileceksin.
Kusura bakmayın. Özellikle de ‘’her ama her koşulda’’ futbolcu kesimini savunanlar kusura bakmasın!
Eve gözyaşı ile dönen biziz.
Hayatı zindana dönen biz. Ruh hali, sağlığı bozulan biz. Yollarda, yağmurda çamurda kalan biz. Cebindeki üç kuruşu veren biz. Yollarda can veren biz. Çocuklara cevap veremeyen biz, babasının gözlerine bakamayan biz. Tribünde boynu bükük kala kalan biz.
Ama tek, derdi olan futbolcular öyle mi? Morale ihtiyacı olan futbolcular. Her zaman alkışı hak ediyorlar… Sebep?
Yeterince cefa, yeterince çile, yeterince hüzün çekmiş bir taraftar grubuna karşı yürekli oynamak bu kadar mı zor?
Ne istiyoruz sizden Allah aşkına?
Güzel futboldan başka ne istiyoruz?
Mücadele etmenizden başka ne istiyoruz?
Ruh yahu ruh.
Bıktık anlıyor musunuz?
Yıllardır bu stattan boynu bükük çıkmaktan bıktık.
Biz ağlarken gülen bir futbolcu görmekten bıktık.
Yazık.
Trabzonspor’u bu hale getiren herkese yazık.
Çıkın adam gibi oynayın. Her şeye yeniden başlayacağız dediğimiz bu günlerde en büyük adımı siz atın. Alın size elinden geleni yapmaya hazır yönetim. Sizi mağdur etmeyecek.
Biz de toplayalım eksilen inancımızı yeniden. Tam destek verelim!
İçinde bir gram futbol aşkı kalan insanların elinden o bir gramı da aldılar.
Bırakın sitem etsinler. Bırakın yuhalasınlar.
Bırakın kızsınlar size.
Alın bunları güç olarak sahada yansıtın.
Trabzonspor’a böyle tutulduk, bir ömür adadık diye her şeye eyvallahımız olacak değil.
Ruhsuzlara hiç değil!
Çıkın savaşın artık!
BİZE GÜZEL FUTBOL BORÇLUSUNUZ!

Adem Akyüz'
04.02.2016, 00:58
Her zamanki gibi içimizde olan her şeyi yazıya dökmüşsün Sibel, eline yüreğine sağlık..

Fatih Cengiz
04.02.2016, 01:10
.

wakitsiz

Ozan Yılmaz
04.02.2016, 01:50
Ronin sana çağrı gelmedi mi? :D

61ronin61
04.02.2016, 01:55
Ronin sana çağrı gelmedi mi? :D

ne çağrısı.renkdaşım.:)

Muhammed Kambur
04.02.2016, 03:30
https://www.youtube.com/watch?v=U3t3jdc2Sr8

Cengiz Çubukcu
04.02.2016, 07:43
Eline sağlık Sibel...isyan'ına katılıyor ben de artık yeter diyorum...

HOPA'LI TS'Lİ
04.02.2016, 08:16
Sonuna kadar okudum.
Çok beğendim.
Gerçekler acıdır.
Futbolcular da bu yazıyı okumalıdır.

Oğuz ZEYTİN
04.02.2016, 08:24
"Cikin savasin artik..."

Yufka yureklilerle cetin yollar asilir mi Sibel?

Kenar yonetimi ve sahadaki oyuncularin karakteri "Dik Oyna"maya uygun mu?

Trabzonspor'un buyuklugunu idrak edememisleri flas transfer diye havalimaninda omuzlara alirken dusunecektik. Hal boyle olunca isyan da edilmiyor. Sahaya cakmak atmak, rakip oyuncuyu protesto etmek isyan degil caresizliktir. Trabzonspor her organiyla bosluktadir. Uzerinde birlesebildigimiz bir cikis yolu da ne yazik ki yok.

Karamsar degilim. Umutlanmak icin ise somut hamleler gormek lazim. O hamleler Hami gibi olacaksa basari Kaf Dagi'nin ardinda...

fındıkoğlu
04.02.2016, 09:23
Tebrikler güzel yazı olmuş.. Tabi anlayana... Motive olabilmeleri için şu yazıyı her maçtan önce soyunma odasında okusalarya belki biraz utanırda oynarlar....
Bizim çilemiz bu yapıcakta bişeyimiz yok....

SamZuk
04.02.2016, 11:36
Dediklerinize hak vermekle birlikte camia olarak bu pozisyonda payımız var. İHO gibi birisini 2.5 yıllık felaketten sonra bile 1040(yanlış hatırlamıyorsam) oy verdik. Bence futbolcuları da böyle yapan İHO yönetimidir. Çünkü düşünüyorum ligdeki birçok takımdan iyi kadro var bu takımda ama öyle bir hale gelmişler ki resmen futboldan soğumuşlar.

Hakemlerin bizi ısrarla katletmesi de ayrı bir etken. Sene başından beri hakem hatalarını çıkarsak şuan belkide zirve yarışına ortaktık.

Adeletin olmadığı bu ligde bulunduğumuz için bile utanıyorum. Keşke Gürcistan,Ukrayna ligine felan gitme şansımız olsaydı.

Sibel
04.02.2016, 15:58
"Cikin savasin artik..."

Yufka yureklilerle cetin yollar asilir mi Sibel?

Kenar yonetimi ve sahadaki oyuncularin karakteri "Dik Oyna"maya uygun mu?

Trabzonspor'un buyuklugunu idrak edememisleri flas transfer diye havalimaninda omuzlara alirken dusunecektik. Hal boyle olunca isyan da edilmiyor. Sahaya cakmak atmak, rakip oyuncuyu protesto etmek isyan degil caresizliktir. Trabzonspor her organiyla bosluktadir. Uzerinde birlesebildigimiz bir cikis yolu da ne yazik ki yok.

Karamsar degilim. Umutlanmak icin ise somut hamleler gormek lazim. O hamleler Hami gibi olacaksa basari Kaf Dagi'nin ardinda...

Açıkçası sizin de dediğiniz gibi, çaresizlik bunun adı.
Yine de kullanmadım o kelimeyi.
Başarıya aç çaresiz bir taraftar topluluğuyuz diyemedim.

Ozan Yılmaz
04.02.2016, 18:09
Futbolcularımız sahada oynadıkları futbolla rakiplerine isyan etmedikçe, biz taraftar olarak ne yapsak pek bir işe yaramıyor maalesef.

Courage
04.02.2016, 21:28
Sibel hanım evvela içimizden artık dışımıza çıkmış bu bezginliği net ifadelerle anlattığınız yazınız için çok teşekkürler fakat....

Ben artık bu tip çağrıların (diyelim ki futbolcuların hepsine okutuldu tek tek) vicdan ve ahlak sahibi olmayan güruh nazarında hiç bir anlam ifade etmediğini düşünüyorum. Ne edebi değeri olan nice kıymetli binlerce yazı senelerden beri arşivlerde duruyor. Hatta bazen medyada bile o kısacık makale sütunlarında azıcık ''insan'' olabileni yerin dibine sokacak şeyler yazıldı daha fazla kişiye ve bu güruhün önüne gittiğine emin olduğumuz bu yazıların dahi etkisi olmadı hiç.

Forumun formatı hali ile yazı yazarak kendini ifade olduğu için hiç birimizin başkaca şansı yok. Lakin bizleri bu kadar üzüp böyle keder yazıları yazdırmaya son verecek olan tepki biçiminin artık bu olmadığını düşünüyorum. Son yıllarda hırs ,kazanma azmi v.b. duyguları yoğun yaşadığını gıpta ile izlediğimiz camiaların aksi hallerde geçmişte ne yaptıklarına bakarsak bundan sonra ne yapmamız gerektiğini de göreceğiz. Başka yol kalmadı.

Sadece para harcarken örnek almamız gerekmiyor diğer kulüpleri. Profesyonel sözleşme ile kendine bağladığı insanları çalışmaya zorlamanın yöntemi neymiş ona da bakmalıyız. Sopa ise sopa başka birşey ise o!

Sibel
04.02.2016, 21:44
Courage
Ben de haliyle çağrı için yazmadım yazıyı. İçerik olarak çağrı tabii ki ama yazmayı sevdiğimden bunaldim yazdım sizin de dediğiniz gibi. (Kendime ait bir bloğum olsa orda hergün yazarım hiç üşünmem. Bmn var diye buraya yazıyorum.
Kendime blog açacağım. :) )
*
Şunu söylemek istiyorum, size kesinlikle katılıyorum. %100
Teknik, ekonomik, sportif olarak bu konuya çözüm bulunmalı.
Parayla çalıştıkları için pek profesyonel oyuncular, caydırıcı olarak yine para kullanılmalı.
Para ödül oluyorsa çok da güzel ceza unsuru olur.

Arda'
04.02.2016, 22:02
İyi futbol iyi oyuncularla oynanır takımın başına loser adamı getirirsen o takımdan bişey beklenmez. Akhisar maçında Haminin kenardaki duruşu tam bir loser duruşu adam kendinden bezmiş şekilde maç izliyor hele bi pozisyonda kamera Hamiyi gösterdi acınası haldeydi adam. Oyuncular bu adama bakarak nasıl maç çevirsin adam inanmıyor ki. Sadece Akhisar maçı için demiyorum bunu yanlış anlaşılmasın bu sezonun sonuna kadar bişey beklemiyorum.

Poor
04.02.2016, 22:28
https://www.youtube.com/watch?v=U3t3jdc2Sr8

Nasi bi vidyo attin ya 2 saattir youtubeda vidyo izliyorum senin yüzünden en son yattaranin calimlarinda kendime geldim dedim Ben ne yapıyorum

Çağatay_
05.02.2016, 02:11
Ali Ece güzel özetlemiş. http://www.ligtv.com.tr/yazar/ali-ece/mourinho-hakli

“Baskı mı? Baskı sabah 6’da kalkıp akşam 9’a kadar çalışarak eve ekmek götürmek isteyen insanların üstünde olur, milyonlar kazanan futbolcuların değil!” Jose Mourinho

Tabii ki gidip futbolculara çirkin küfürler edilsin demiyouz. Adamın ailesine, şerefine küfür etsinler demiyoruz. Bunlar zaten her durumda yanlış şeyler. Bahanesi yok.

Ama hiçbir protesto olmasın, paramı alayım, maç başımı alayım, maçı da kaybedeyim... Kimse bana bir şey söylemesin... Böyle bir mantık yok. Ama futbolcularımızda ne yazık ki böyle bir düşünce oluştu. Bizde oturan profesyonellik anlayışı oyuncunun parasını alması üzerine. Oyuncunun performansı, yapması gerekenler, göstermesi gereken mücadele gibi kavramlar geri planda. Ahlak da geri planda. Kulübün sana kattıklarına bakmadan hemen terket, aidiyet hissetme, sadece paranı al idmana çık.

Şu anda kalan oyuncuların durumlarını bilemem, kimseyi itham etmek istemiyorum. Ama gerçekten oyuncular mücadele etse de bir şeylerin eksik olduğu görülüyor. Tekmeye kafa sokmak denir ya, o terinin son damlasını bile akıtan oyuncuları göremiyoruz ne yazık ki. Yoksa her şeyi kötü yapsan bile bu kadar kolay şekilde maçlar kaybetmezsin.

Liverpool'lara, İnter'lere karşı oynadık, kazandık, bazen yenildik. Ama hiç bu kadar rezil olmadık. Şu an kimden 3 kimden 4 yiyeceğimizi kestiremiyorum.

Akhisar'ı yenebiliriz, 4 de yiyebiliriz. Böyle rezil bir görüntü bu camiaya yakışmıyor.

Herkes kendisine çeki düzen vermeli, bu formayı haketmeyenler bir bir kulüpten uzaklaştırılmalı. Acilen bu formayı ve bu camiayı ciddiye alan, gerçekten canını dişine takan karakterli oyunculardan kurulu bir kadro ile yola devam edilmeli.

Sadece maddi değil, manevi açıdan da tarihimizin en büyük krizi. Taraftarın gücüyle bunu atlatacağız. Yeter ki daha iyi birlik olalım, yeter ki yönetime destek olalım. Eleştirsek de, yanlışları söylesek de yıkıcı değil yapıcı olalım.

Her şey düzelecek. Olimpiyat'ta 70 bin, Akyazı de 42 bin olacak, sahayı rakibe dar edeceğiz.

HOPA'LI TS'Lİ
05.02.2016, 08:31
Ali Ece güzel özetlemiş. http://www.ligtv.com.tr/yazar/ali-ece/mourinho-hakli

“Baskı mı? Baskı sabah 6’da kalkıp akşam 9’a kadar çalışarak eve ekmek götürmek isteyen insanların üstünde olur, milyonlar kazanan futbolcuların değil!” Jose Mourinho

Tabii ki gidip futbolculara çirkin küfürler edilsin demiyouz. Adamın ailesine, şerefine küfür etsinler demiyoruz. Bunlar zaten her durumda yanlış şeyler. Bahanesi yok.

Ama hiçbir protesto olmasın, paramı alayım, maç başımı alayım, maçı da kaybedeyim... Kimse bana bir şey söylemesin... Böyle bir mantık yok. Ama futbolcularımızda ne yazık ki böyle bir düşünce oluştu. Bizde oturan profesyonellik anlayışı oyuncunun parasını alması üzerine. Oyuncunun performansı, yapması gerekenler, göstermesi gereken mücadele gibi kavramlar geri planda. Ahlak da geri planda. Kulübün sana kattıklarına bakmadan hemen terket, aidiyet hissetme, sadece paranı al idmana çık.

Şu anda kalan oyuncuların durumlarını bilemem, kimseyi itham etmek istemiyorum. Ama gerçekten oyuncular mücadele etse de bir şeylerin eksik olduğu görülüyor. Tekmeye kafa sokmak denir ya, o terinin son damlasını bile akıtan oyuncuları göremiyoruz ne yazık ki. Yoksa her şeyi kötü yapsan bile bu kadar kolay şekilde maçlar kaybetmezsin.

Liverpool'lara, İnter'lere karşı oynadık, kazandık, bazen yenildik. Ama hiç bu kadar rezil olmadık. Şu an kimden 3 kimden 4 yiyeceğimizi kestiremiyorum.

Akhisar'ı yenebiliriz, 4 de yiyebiliriz. Böyle rezil bir görüntü bu camiaya yakışmıyor.

Herkes kendisine çeki düzen vermeli, bu formayı haketmeyenler bir bir kulüpten uzaklaştırılmalı. Acilen bu formayı ve bu camiayı ciddiye alan, gerçekten canını dişine takan karakterli oyunculardan kurulu bir kadro ile yola devam edilmeli.

Sadece maddi değil, manevi açıdan da tarihimizin en büyük krizi. Taraftarın gücüyle bunu atlatacağız. Yeter ki daha iyi birlik olalım, yeter ki yönetime destek olalım. Eleştirsek de, yanlışları söylesek de yıkıcı değil yapıcı olalım.

Her şey düzelecek. Olimpiyat'ta 70 bin, Akyazı de 42 bin olacak, sahayı rakibe dar edeceğiz.

Adamsın nur yüzlü çocuk Ali ECE
Ekranlardaki en samimi ve en dobra spor yorumcularından biridir kendisi, hatta en başa koyarım.
Futbolcular artık maçtan sonra özür dilemesin (Yusuf başta olmak
Formanın hakkını versinler, yenilseler de kızmam o zaman

HOPA'LI TS'Lİ
05.02.2016, 08:31
Adamsın nur yüzlü çocuk Ali ECE
Ekranlardaki en samimi ve en dobra spor yorumcularından biridir kendisi, hatta en başa koyarım.
Futbolcular artık maçtan sonra özür dilemesin (Yusuf başta olmak üzere)
Formanın hakkını versinler, yenilseler de kızmam o zaman

61ronin61
06.02.2016, 23:23
işte bitmişliğin resmi .sibel renkdaş bu başlığı açtı ama herkes o kadar bezmiş bitmiş ki isyan edicek taakati yok.

maç anlamında diyorum isyan yoksa başarıda yok daha çok kafamıza vurup lokmayı ağzımızdan alırlar.

trabzonda hakkımız yendiğinde asla ve kesinlikle maçlar bitmemelidir.artniyet düşmanlık önyargı engelleme alayı bizim karşımızda.

zaten o yüzden 30 yıldır şampiyonluk sevinci yaşayamıyoruz.nerde o cehennem türübünler yaa.yaksınlar yıksınlar trübünleri.hakkımız yendiğinde.

biz başkaldırdık istanbula tüm türkiyeye ve öyle şampiyon olduk bu bir isyandı aslında.

o yüzden kimse kendini kandırmasın centilmenlik pozlarıyla.

bu centilmenlik fair paly işleri sırf ts den korktukları için uydurduları bir şehir efsanesidir.bizim hızımızı gazımı kesmek için dna mızı bozmak için uydurulmuş bir oyundur bu.

smart
07.02.2016, 00:28
Özer Hurmacı gittiği gün bir şeyler değişmeye başlayacaktır

ilyskm
07.02.2016, 07:30
Şu anda Onur hariç bu takımın yükünü haysiyetle taşıyabilecek 1 tane şerefli topçumuz yok, unutmayın futbol ahlak ister bizim topçularda olmayan...

Sent from my iPad using Tapatalk

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
08.02.2016, 13:17
Duygularımıza tercüman olmuşsun Sibel.

Teşekkürler.

zafercalikoglu
08.02.2016, 13:21
Deniz gideceğine keşke Sefa gitseydi,adam maçta 2 asistle oynadı,bizden gidenler coşuyor,yazı güzel yüreğinize sağlık

Derin Trabzon
08.02.2016, 13:50
http://i.hizliresim.com/7MrZGv.jpg (http://hizliresim.com/7MrZGv)

Şu hayatta ne garip insanlar var ya. Resime bakıyorum bakıyorum bir anlam veremiyorum, insan futbol için üzülür mü yahu hemde Önemli Olan Memleket Meseleleri varken!!!

el_conquistador
08.02.2016, 20:43
Amatör düzeyde yöneticilik yapmış birisi olarak diyebilirim ki, başarı ve başarısızlık rasyonel nedenlere bağlı bir sürecin sonuçlarıdır. Taraftar olarak kızma Hakkı'mız tabii var ama Ruh veya ruhsuzluk gibi duygusal kavramlar yaşadığımız süreci analiz etmek için hiçbir şekilde yardımcı değil. Bir takımın başarısı için yönetici, hoca, futbolcular, çalışanlar, taraftarlar, medya, hepsinin birbirini tamamlayan birer dişlek gibi çalışıp, birbirini tamamlaması lazım. Ama biz hep olayın kolayına kaçmaya meraklıyız. Yürümeyen birşey varsa, parmakla birilerini gösterip, o suçlu, bu suçlu demek ne gerçekçi, nede olaya hak ettiği değerde bir yaklaşım şeklidir.