PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kulübümüz Bünyesinde 12 Kişilik Scout Ekibi Kuruldu!

Sayfa : [1] 2 3 4

kartal61
03.02.2016, 15:08
Arkadaşlar Muharrem Usta geldıgınden berı herkes çok umutlu.
Herkes yenı staddan,yenı hocadan,yenı gelır kaynaklarından,Trabzonspor tv den bahsedıyor.
Scoutıng konusuda bence en az onun kadar onemlı.
Muharrem Ustada boyle bır ekıbın kurulmasından yana.
Bu sıstemı Avrupada hemen hemen her kulup oturtturmus durumda.Bızım ulkemızde daha yenı yenı ortaya çıkıyor.Suan ulkemızde bu sıstemı en profosyonel kullanan kulup Galatasaray.
Ekonomık sıkıntılar çektıgımız gunlerde yanlıs transferlere para harcamamalıyız.O yuzden bu ekıp çok onemlı.
Bızımde artık bır Porto,Atletıco madrıd,Dortmund,Udınese,Bırmıngham gıbı olmamız lazım.
Bul,oynat,sportıf basarı yakala ve yuksek karla sat.

Eğer bu konuyla alakalı gelısme olursa bu baslıkta tartısırız.Ekıbımızde kımler var,kımler transfer edılıyor bılgı paylasımında bulunuruz

İlker Yazıcıoğlu
03.02.2016, 15:21
Telegol'de katıldığı programda başkan,bir kaç güne bu durumun netlik kazanacağından bahsetmişti.
Bu konuya oldukça önem veriyor başkan...

kartal61
03.02.2016, 15:44
Telegol'de katıldığı programda başkan,bir kaç güne bu durumun netlik kazanacağından bahsetmişti.
Bu konuya oldukça önem veriyor başkan...

Aynen abı baskan bu konuya onem verıyor.
Insallah kuracakları ekıp ışinı bılen ınsanlardan olusur.
Yoksa onun amcasınınoglu,onun yıgenı yok o eskı futbolcumuz dıye ekıp kurarlarsa pek bır sonuç çıkmaz.
Malesef bu iş ulkemızde tamamen torpıl ustune kurulu

İlker Yazıcıoğlu
03.02.2016, 15:53
Aynen abı baskan bu konuya onem verıyor.
Insallah kuracakları ekıp ışinı bılen ınsanlardan olusur.
Yoksa onun amcasınınoglu,onun yıgenı yok o eskı futbolcumuz dıye ekıp kurarlarsa pek bır sonuç çıkmaz.
Malesef bu iş ulkemızde tamamen torpıl ustune kurulu

Ben Usta'nın profesyonel bakış açısına çok güveniyorum.Sadece scout konusunda değil,kulübün kurumsallaşması anlamında da hayal kırıklığı yaşamayacağımızı düşünüyorum.Sadece biraz zaman gerekiyor.

slmn
03.02.2016, 16:00
Torpille olmayacağını donanımlı bir ekip olacağından başkan bahsetti o konuda endişemiz yokta ekipteki sayı ilk etapta 8 kişi olacak ve bana göre çok az, zamanla 30,40,50 kaça çıkarılabilir bilmiyorum ama artırılması lazım. Bu işi dünyada sistematik hâle getirmiş takımlarda ekipler kaçar kişilik ve çalışma sistemi nasıl ona bakmak lazım.

Ekibin sadece Brezilya, Arjantin, Nijerya vs. değil sürpriz ülkelerden sürpriz topçularda bulmaları lazım.Örnek olarak Porto takımı Panama deyip küçümsemeden o ülkeden bir topçu getirdi ve getirdiği eleman şu an Porto B'nin en iyilerinden. İsmael Diaz

www.transfermarkt.com.tr/ismael-diaz/profil/spieler/243298

Sercan Keleş
03.02.2016, 16:10
Millet yetiştirsin biz parasını verip alalım. Endüstriyel futbolun Allah belasını versin.

nakzo
03.02.2016, 16:12
Gerçek hocanın ikinci yarının başında gelmesi niye önemliydi: Bu takıma 1 ön libero colman tarzı, 1 10 numara jaja veya adrian tarzı, 1sağ açık ,2 stoper ve 1 çok iyi sprinter santrafor olmak üzere 6 adam lazım. 6 adam 5 değil tam 6 ve onur,muhammet,beşir,güray,aykut,hariç geri kalan takımın tereddütsüz gönderimesi lazım eeeee sen hoca işini sene sonuna bıraktın diyelim 1 aya iyi hoca getirdin ki zorr.Haziran sonunda başlayacağın transferi kampa nasıl yetiştireceksin.Abiciğim x gerçek hocamız şimdi gelseydi vereceği rapor doğrultusunda adam izletmek ve pazarlık yapmak için 5 ayın vardı rahat rahat 1. öncelik ve 2. alternatiflerinle anlaşma yapabilirdin hoca işi her şeyin başıdır. Yönetim ilk olarak sadiyle ikinci olarak sadinin yerine hamiyle çok büyük hata yapmıştır.

slmn
03.02.2016, 16:16
Unutmadan şöyle bir öneride de bulunayım. Scout kadrosu belli olduktan sonra başlık "Scout Ekibi" şeklinde değiştirilip, "Futbolcular ve Teknik Kadro" kısmına taşınıp sürekli hâle gelirse bizde ekiple alâkalı bilgiler paylaşır, yapılan ve yapılacak olan transferlerle alâkalı konuşuruz.

kartal61
03.02.2016, 16:21
Torpille olmayacağını donanımlı bir ekip olacağından başkan bahsetti o konuda endişemiz yokta ekipteki sayı ilk etapta 8 kişi olacak ve bana göre çok az, zamanla 30,40,50 kaça çıkarılabilir bilmiyorum ama artırılması lazım. Bu işi dünyada sistematik hâle getirmiş takımlarda ekipler kaçar kişilik ve çalışma sistemi nasıl ona bakmak lazım.

Ekibin sadece Brezilya, Arjantin, Nijerya vs. değil sürpriz ülkelerden sürpriz topçularda bulmaları lazım.Örnek olarak Porto takımı Panama deyip küçümsemeden o ülkeden bir topçu getirdi ve getirdiği eleman şu an Porto B'nin en iyilerinden. İsmael Diaz

www.transfermarkt.com.tr/ismael-diaz/profil/spieler/243298 (http://www.transfermarkt.com.tr/ismael-diaz/profil/spieler/243298)

Hocam 8 kısı ılk basta ıdeal.40-50 kısı olmasının anlamı yok.
Wyscout,Sportcode gıbı bılgısayar programlarından dunyadaki her maçın anında 90 dk lık hd goruntusu incelenıyor.Ayrıyeten her oyuncunun oynadıgı posızyona gore yaptıkları ozel olarak ıncelenıyor.Top kazanma,açtıgı orta,sut gıbı.Bu programlarda oyuncu ızlendıkten sonra bellı bır asama kaydedıldıkten sonra oyuncu bırde canlı gozle ıncelenıyor.Bır oyuncu farklı zaman dılımlerı arasında 6 maç ızlendıkten sonra canlı gozlede seyredılınce son karar verılıyor.Genellıkle her ekıp bılgı bankasında 2bın,3bın tane oyuncunun bılgısını tutup takıp eder.

Ingılterede Bırmınghamın uyguladıgı bır sıstem var.Kendı ekıplerının dısında dısardan çalıstırdıgı scoutlar var.Eğer bu konuda donanımlı oldugunu ıkna edersen bır oyuncunun fızıksel,teknık ve mental açıdan scout raporunu yapıp kulube yolluyorsun.Kulupte bunun karsılıgında 250 pound cıvarı odeme yapıyor.Bu sıstemıde uygulayabılırız.

Zaten her scout kendıne bellı bır hedef lıg seçıyor.Boylelıkle her lıg detaylı ıncelenıyor.Bıldıgım kadarıyla bu sıstemı uygulayan kuluplerde 5-15 kısı arasında profosyonel scout çalısıyor

Kadir Ramiz Ustaoğlu
03.02.2016, 17:26
bir hafta içinde acıklanacak.çok önemlı ısımler var

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
03.02.2016, 17:30
Her dönem konuşulur ama hiç yapılmaz bu iş.

Hayırlısı bakalım.

Courage
03.02.2016, 22:30
Şu kulübün önünü açacak en önemli proje.

10.000 kişilik stadda oynarız , Yavuz Selimin sahasında hazırlanırız,tarifeli uçakla uçar gerekirse en dandik marka forma ile arz-ı endam ederiz fakat hazıra dağ dayandıramayız her geleni paraya boğamayız göndermek içinde servetler ödeyemeyiz.

Başkanın 1461 işindeki gibi baştan savma (bana göre şu ana kadar ki tek olumsuz işi) adımlar atmayacağını ümid ediyorum. Kulübe yıllardır çöreklenip şimdilerde neması kesildiği için yerel-ulusal basında ,sosyal medyada vurabildiği kadar belaltı vuran tayfa son bir hamle ile bu projenin içine girmek isteyecektir.Aman dikkat!

Bir de geçenler Aziz konuşuyordu bu menajer sistemi hakkında bozuk saat misali ilk defa doğruyu söylediğine şahit oldum. İnanılmaz bir rant dönüyor Trabzonsporda sağolsun her sene bu rantın Türkiye ayağına en çok para döken sağmal ineklerden. Oradan da medya yoluyla özellikle projeyi akamete uğratma teşebbüsleri olacaktır. Uyanık olmalı.

....

Moda tabir var asrın projesi gerçekten işte bizim için böyle bir atılım.Türkiyede mazisi,konumlandığı şehir,insan kaynağı ve bu konudaki deneyimi ile Porto olabilecek tek kulüp biziz.

kartal61
05.02.2016, 05:27
Bu işte sabır çok onemlı.Bızım taraftarın sabırla olan ilişkisi malum.Ekıp kurulur kurulmaz seneye Suarez,Neymar falan beklemezler ınsallah

HOPA'LI TS'Lİ
05.02.2016, 08:26
Çok doğru bir hamle scouting olayı

Başlığı açan kartal61 kardeşime teşekkür ederim.

Bu başlık sürekli kullanılmalı

Adem Akyüz'
05.02.2016, 10:12
Kasımpaşa'dan ayrılan ekip ile görüşülüyormuş.

Ozan Yılmaz
05.02.2016, 10:56
İnşallah senin-benim adamımcı zihniyetten değil, gerçekten profesyonel düşünceye sahip bir ekip kurulabilir.

slmn
05.02.2016, 11:05
Sadece Kasımpaşa ekibi gelecekse yetersiz kalır, Dortmund ekibi deniyordu umarım onlarda vardır.

uyuss
05.02.2016, 11:55
1. Sınıf bir ekiple anlaştık haftaya kapa bildirecegiz demişti ama Kasımpaşa ninki 1 sınıf mi oluyor tam bilmediğim için birsey diyemeyecegim Kasımpaşa sa kötü topçu da yok gerçi

selcuk
05.02.2016, 12:01
1. Sınıf bir ekiple anlaştık haftaya kapa bildirecegiz demişti ama Kasımpaşa ninki 1 sınıf mi oluyor tam bilmediğim için birsey diyemeyecegim Kasımpaşa sa kötü topçu da yok gerçi
adam 1. sinif egitime sahip, sadece stajerlik süresi cok kisa
dogru imkanlari sundunmu iyi is cikamamalarina bir neden yok

yinede ins. yabancida sistemde bulunur diyorum

Travelair
05.02.2016, 12:01
Sistemin doğru kurulması çok önemli. Sistem derken sadece scout sistemi değil, tüm kulübün sistemi. Yani bir manada temeli. Bir de sonra o doğru temel üzerine doğru işler de yaparsak güzel bir bina ortaya çıkar.

Yoksa temel yanlış ise üstündeki işler doğru olsa bile doğru durmaz, temel doğru, sonraki işler yanlış olursa yine doğru durmaz

HOPA'LI TS'Lİ
05.02.2016, 12:03
Sabredersek ve hoşgörülü olursak önümüzdeki 2 yıl içinde, Sn. Muharrem USTA ile eski şaşalı günlerimize döneceğimize yürekten inanıyorum.

Çağatay_
05.02.2016, 12:32
Scout ekibi kurulsun, sadece şu transfer döneminde bile adam gibi 2-3 oyuncu alsak bize büyük katkısı olur.

Sefaenes
05.02.2016, 13:00
Scout ekibi kadar altyapi hocalarida profesyonel olmali oradaki Altyapi Hocalara her milli takima secileb oyunculara ekstra prim Altyapidan oynayip A milli takima secilirse daha iyi prim Altyapiya verilmeli

A. Aydın
05.02.2016, 13:04
Scout ekibi kadar altyapi hocalarida profesyonel olmali oradaki Altyapi Hocalara her milli takima secileb oyunculara ekstra prim Altyapidan oynayip A milli takima secilirse daha iyi prim Altyapiya verilmeli

Doğru bir konuya parmak bastın.
Bizim altyapı hocasından, oyuncusuna kadar torpile dayalı.
Mümkünse altyapı hocalarımız trabzonlu olmasın.

Tayfun
05.02.2016, 13:09

Türkiye'den hiçbir ekip ile görüşmesinler mümkünse.

A. Aydın
05.02.2016, 13:27
Türkiye'den hiçbir ekip ile görüşmesinler mümkünse.

Kasımpaşa için konuşulan isim Murat Karataş olması lazım. Daha önce bir arkadaş yazmıştı.
Gördüğüm video da teoride çok iyi.
https://www.youtube.com/watch?v=yuekYvHgb1E

Ama pratikte nasıl önemli kısmı o.
Yabancı bir scout ekibiyle anlaşıp, türk olarak murat karataş ekibe eklenebilir.

Furkan S.
05.02.2016, 13:59
10 liralık kursla scout olanlar gelmesin mümkünse ;)

CEMEFKER
05.02.2016, 14:09
Scout veya Transfer Komitesi adı ne olursa olsun işini en iyi şekilde yapan bir ekip olmalı...

Benim yıllarca gördüğüm eskiden TS'ye hizmet etmiş yıldız veya değil eski futbolcuların tribünden 1-2 maç izleyerek edindiği izlenimler ile yaptığı bir işti veya bağlantıları iyi işadamı/tüccar/menejerler bu görevi yapmaya çalıştı.

Ancak bu işte çok farklı niyetler peşinde koşulduğundan hiçbir zaman TS'ye yararlı olacak isimler transfer edilemedi. Oldu bittiye getirilip servis edildi.Yıldız getirilmesi bir başarı olarak gösterilmeye çalışıldı, ancak bu yıldızların birçoğu TS'ye hiçbirşey veremeden gitti ve hiçbirşey vermediği gibi sözleşmesi bitmeden parasını da peşin alarak gittiler.

Bana göre bu transfer işine bakan ekibin/kişinin işinin ehli olmadığı ortadadır. TS'ye yararlı olup olmayacağına ilişkin iyi bir araştırma yapılmadan zamana karşı adeta yarışılarak aceleci şekilde çok transferler yapılmıştır.

Scout ekibinde olması gerekenler

Bu işin içindeki ekibte futbolcu geçmişi veya antrenörlük geçmişi ile olan, sonraki dönemde kendisini iyi geliştirmiş Dünya Futbol piyasasını iyi bilen futbolcu bir isim (+ 1) , artık dünya dili olan ingilizceyi iyi derecede bilen, ülkemiz ile diğer ülkeler insanının uyumuna ilişkin derin bilgisi olan sporcu psikolojini iyi bilen bir psikolog ve sosyolog (+ 2) , Uluslararası Hukuk ve Spor Hukuku alanında uzman bir Hukukçu (+3) mutlaka olmalı. Ve ekibin içine yönetimden en fazla 1 kişi (ikna kabiliyeti yüksek, dünya futbol piyasasında sözü geçen, tecrübe sahibi işadamı . Yukarıda yazdığım uzman kişilerden oluşan ana gövdenin 3 kişi olması yeterlidir de aslında ) ile toplamda işinde uzman 3-4 kişi olması lazım.

İşine ve kendisine saygılı, bu işi kendi piyasasından önce TS markası için profesyonelce yapacak bir ekip bu işi vasatın üzerinde götürür bence.

atomantcum
05.02.2016, 14:43
Bu işte sabır çok onemlı.Bızım taraftarın sabırla olan ilişkisi malum.Ekıp kurulur kurulmaz seneye Suarez,Neymar falan beklemezler ınsallah

"Muharrem bey scout ekibi diyip duruyordu hani ne oldu ne yapıyor bu ekip? Transfer dönemi geldi çattı bir tane bile düzgün adam bulamadılar mı hala? İstanbul takımları bastırdı parasını x'i y'yi z'yi aldı biz hala genç oyuncu bulacağız da getireceğiz! Bunların bulacağı oyuncularla mı yarışacağız istanbul takımlarıyla? İho bile daha iyiydi, en azından ünlü isimleri tranfer ediyordu, ezdirmiyordu bizi istanbula karşı"

2016 Haziran'ından bir ileti örneği.

Dip.Ing.Mag.
05.02.2016, 14:46
"Muharrem bey scout ekibi diyip duruyordu hani ne oldu ne yapıyor bu ekip? Transfer dönemi geldi çattı bir tane bile düzgün adam bulamadılar mı hala? İstanbul takımları bastırdı parasını x'i y'yi z'yi aldı biz hala genç oyuncu bulacağız da getireceğiz! Bunların bulacağı oyuncularla mı yarışacağız istanbul takımlarıyla? İho bile daha iyiydi, en azından ünlü isimleri tranfer ediyordu, ezdirmiyordu bizi istanbula karşı"

2016 Haziran'ından bir ileti örneği.

dur bi Bismillah. daha ekip kurulmadi hocam sen ne yapiyor bu ekip diyorsun. 2-3 gün önce bununla alakali bir aciklamasi var, tam profesyonel bir ekip kuracagiz demisti.

atomantcum
05.02.2016, 15:01
dur bi Bismillah. daha ekip kurulmadi hocam sen ne yapiyor bu ekip diyorsun. 2-3 gün önce bununla alakali bir aciklamasi var, tam profesyonel bir ekip kuracagiz demisti.

Hocam herhalde şekerin düştü de diyalogu okumadan alıntıladın.

Dip.Ing.Mag.
05.02.2016, 15:53
Hocam herhalde şekerin düştü de diyalogu okumadan alıntıladın.

hocam kusurabakma alttarafi gözden kacirmisim.

p.s: Seker durumum iyi

CEMEFKER
05.02.2016, 16:17
Dünyadaki başarılı olmuş örneklere bakmadım, belki de vardır. Evet vardır tabi. Ancak 8-9 kişi veya daha üzeri veya grup grup (asya, avrupa, afrika masaları...vs.) olması başarı şansını azaltır.

Buralardan futbolcu tavsiyesi verecek, (asya, avrupa, afrika, g.amerika) illaki bağlantıda olunması gereken kişiler olmalı, ancak bunlar asıl karar vermesi gereken ekipte olmaması lazım. Bunların vereceği raporlara ne kadar itibar edilebilir ki. 3-4 kişilik ana ekip bu işin altında kalkar.Futbolcu alımına karar verecek ekibin bizzat kendisinin futbolcuyu izleyip, rapor hazırlaması gerekecektir sonuçta.

Dünya'da bu tür modeller iş yapmıştır/yapıyordur, ancak biz de işlemez. Çıngar çıkar, işin içine çıkar girdi mi çok kişiyi kontrol etmek zordur.

selcuk
05.02.2016, 16:45
Dünyadaki başarılı olmuş örneklere bakmadım, belki de vardır. Evet vardır tabi. Ancak 8-9 kişi veya daha üzeri veya grup grup (asya, avrupa, afrika masaları...vs.) olması başarı şansını azaltır.

Buralardan futbolcu tavsiyesi verecek, (asya, avrupa, afrika, g.amerika) illaki bağlantıda olunması gereken kişiler olmalı, ancak bunlar asıl karar vermesi gereken ekipte olmaması lazım. Bunların vereceği raporlara ne kadar itibar edilebilir ki. 3-4 kişilik ana ekip bu işin altında kalkar.Futbolcu alımına karar verecek ekibin bizzat kendisinin futbolcuyu izleyip, rapor hazırlaması gerekecektir sonuçta.

Dünya'da bu tür modeller iş yapmıştır/yapıyordur, ancak biz de işlemez. Çıngar çıkar, işin içine çıkar girdi mi çok kişiyi kontrol etmek zordur.

Dünyadaki başarılı olmuş örneklere bakmadım, belki de vardır. Evet vardır tabi. Ancak 8-9 kişi veya daha üzeri veya grup grup (asya, avrupa, afrika masaları...vs.) olması başarı şansını azaltır. <br>
<br>
Buralardan futbolcu tavsiyesi verecek, (asya, avrupa, afrika, g.amerika) illaki bağlantıda olunması gereken kişiler olmalı, ancak bunlar asıl karar vermesi gereken ekipte olmaması lazım. Bunların vereceği raporlara ne kadar itibar edilebilir ki. 3-4 kişilik ana ekip bu işin altında kalkar.Futbolcu alımına karar verecek ekibin bizzat kendisinin futbolcuyu izleyip, rapor hazırlaması gerekecektir sonuçta. <br>
<br>
Dünya'da bu tür modeller iş yapmıştır/yapıyordur, ancak biz de işlemez. Çıngar çıkar, işin içine çıkar girdi mi çok kişiyi kontrol etmek zordur.<br>
sanirim scouting &nbsp;nedir bi haberiniz yok<br>
sizin dediginiz gibi bi ag 100 milyon dolara patlar<br><br>orta siralardaki bir bundesliga takiminin 3 kisilik ekibi var, portonun 12-18 arasi degiyor<br><br>scouting ekibim aslinda icra timi dir<br>oyuncular scouting raporlari, forumlar, prof. scouting sirketlerinden ve gencler turnavalarindan secilir.<br>statistik sirketinden ve wyscout gibi scouting sirketlerinden raporlar alinir ve sezon basi en az 5 mac dvd izlenerek kendi ekibinden raporlar hazirlanir<br><br>td gelen dönem bana sag bek lazim dedimi raporlarina göre takima uyacak en iyi raporlara sahip 5 oyuncuyu yogun gözlem altina alirsin (en az 3 kisi tarafindan bütün maclarini izletip, antrenman performanslarini, özel hayatini, psikolojik özelliklerini en incesine inceletirsin)<br>bu veriler sana alacagin kisiyi sunar<br><br>fifa da 39 milyon lisansli &nbsp;oyuncu var<br>bunu daha ince scoutingden gecirmek imkansiz<br>koca porto scoutingde 3 taraftar forumunlan calisiyor

CEMEFKER
05.02.2016, 18:33
sanirim scouting *nedir bi haberiniz yok
sizin dediginiz gibi bi ag 100 milyon dolara patlarorta siralardaki bir bundesliga takiminin 3 kisilik ekibi var, portonun 12-18 arasi degiyorscouting ekibim aslinda icra timi diroyuncular scouting raporlari, forumlar, prof. scouting sirketlerinden ve gencler turnavalarindan secilir.statistik sirketinden ve wyscout gibi scouting sirketlerinden raporlar alinir ve sezon basi en az 5 mac dvd izlenerek kendi ekibinden raporlar hazirlanirtd gelen dönem bana sag bek lazim dedimi raporlarina göre takima uyacak en iyi raporlara sahip 5 oyuncuyu yogun gözlem altina alirsin (en az 3 kisi tarafindan bütün maclarini izletip, antrenman performanslarini, özel hayatini, psikolojik özelliklerini en incesine inceletirsin)bu veriler sana alacagin kisiyi sunarfifa da 39 milyon lisansli *oyuncu varbunu daha ince scoutingden gecirmek imkansizkoca porto scoutingde 3 taraftar forumunlan calisiyor
Sizin eleştiri maksatlı yorumunuzda belirtmeye çalıştiginiz mevzuya alinti yaptığınız mesajımda gecen" ...illaki bağlantıda olunması gereken kişiler ...." ile başlayan kelimemde cevap vermisim zaten....

Ben transfer işinden bahsediyorum, karar mekanizmasından, siz "scouting" işinden, işin amele kısmından , mutfağından bahsediyorsunuz.

( tesbihte hata/ kusur olmaz) Mesajlarımiz kapsamında Siz yemek yapan aşçısınız. Ben yemeği yiyip notu veren müşteri.

Teoman Karadeniz
05.02.2016, 19:19
SN Fitness ve Ramada Otel ile görüştükten sonra Trabzonspor'a da CV'mi gönderdim. Trabzon'da futbol kulüplerinde antrenörlük yapan birkaç kişiden fikir paylaşımı da aldım. Çünkü Trabzonspor'da Fitness Antrenörü açığı var ve burada görev almak isterim. Ancak kime danıştıysam; ''Trabzon'da o mevkiler eğitime veya yeteneğe değil, torpile bakar'' cevabı alıyorum. Yine de kulüpten birebir biriyle görüşmeden bu yargıya kapılmayacağım.

Umarım Scout Ekibi de yine bu alanda eğitim ve tecrübeye sahip kişilerden oluşuyor. Çünkü gözlemim odur ki; bugüne kadar mahalle mahalle dolaşıp, amatör maçları izleyip de bir oyuncunun A Takım'a çıktığı yok. Bu hem yerliler hem de yabancılar için geçerli. Yoksa Kayserispor'da oynayan adamı görüp de almak Scout Ekibi'nin işi değildir. Onu zaten taraftar da, hoca da, başkan da izleyip, görebiliyor.

CesurHamsi
05.02.2016, 21:34
Hollanda'yi iyi takip etsin Trabzonspor!
Kucucuk cocuklarin futbol zekasi ve top teknigi Turkiyedeki cogu profosyonellerde bile yok.
youtube'tan Ajax'in kucuklerine bi bakin :)

redbul
05.02.2016, 21:37
scoting ekibi aramaya gerek yok gitsinler portekize ya porto nun yada benfica nın scout ekibini transfer etsinler.

murmut
05.02.2016, 21:40
scoting ekibi aramaya gerek yok gitsinler portekize ya porto nun yada benfica nın scout ekibini transfer etsinler.

Porto yada Benfica'da merakliydi scout ekiplerini bize yollamaya :D

kartal61
05.02.2016, 21:41
Kasımpaşanın ekıbı kım bılmıyorum ama Insallah ısını ıyı bılen kısılerdır.
Ayrıca bu ekıpte olucak kısılerın ılla eskı futbolcu veya antrenör olmasına gerek yok.Scoutıng işi çok farklı bır olaydır.Yetenek ve egıtım işidir.Futbolun içinden gelmıs bırısınınde ekıpte olması gerekır fakat hepsını o sekılde seçmemelıyız.
Ayrıca scoutıng sıstemının amacı sadece genç oyuncu bulmak degıldır.Gerekırse 33 yasındakı adamında scoutıng raporu hazırlanır.Hoca ne tarz bır oyuncu ıstenırse ona gore rapor verılır.
Ayrıca dısarıdan desteklı olarakta scoutıng çalıstırmalıyız.Kalıtelı rapor hazırlayanlara bellı bır ucret odenıp işe teşvık etmelıyız.
Taraftarımız sever boyle işlerı.Yeteneklı olanlardan yararlanmalıyız

redbul
05.02.2016, 21:59
Porto yada Benfica'da merakliydi scout ekiplerini bize yollamaya :D
paranın açamayacağı kapı yok müdür.

SEDAT
05.02.2016, 22:08
* Bosingwa'dan Portekiz futbolunda bizim için futbolcu araştırması yapmasını isterim mesela ilerde

murmut
05.02.2016, 22:36
paranın açamayacağı kapı yok müdür.

Sen ekmek tekneni satarmiydin abi??

redbul
05.02.2016, 22:38
Sen ekmek tekneni satarmiydin abi??
ya aslında paranın gerçekten de açamayacağı kapı yokta adamlar kimbilir ne kadar para ister ayrıca senin dediğin gibi altın yumurtlayan tavuğu kesmezler.

61ronin61
06.02.2016, 02:18
scut ekibiile nasıl bir anlaşma yapılıcak.

peki çakal istabul kulüpleri onları almaya çalışırsa.

yada scut ekibi iinden hainler çıkarsa mesela aziz dese bizim sucut ekbinden bir adam ts hangi futbolcuyu forvete alıcak al sana 300 bin euro .satmyacağı ne malum o scut ekibinden birinin bizi. ve kesin eminim ki bizim scut ekibine salça olucaklar .

işin kötü yanı ne biliyormusnuz sevgili trabzonsporlu renkdaşlarım bu kulüp kürt azize nasıl yenilir bunu hazmedemiyorum.

bunlar Allah gibi korkar bizden zaten tapelerde ne deniyordu şampiyonluk istanbul dışına çıkmamalı bunların alayı .bunlar birlik üç istanbul kulübü kesinlikle bize karşı birlik dönüşümlü olarak şampiyonlukları birbirine bırakan düzenbaz bunlar.

gs şikebahçe yeterince şampiyon oldu bu senede kolpataşa bırakılıyor şampiyonluk.

en başta dedim gs erken kopar şikebahçede biraz zorlar ve kopar .şikede yapmaz ne olsa biz yokuz şampiyonluk yarışında.

kesinlikle kolpataş şampiyon olucaktır.

yapmamız gereken fuul stadı doldurmak.ve savaşmak .çünkü düşmanlarımzın çok silahı var.

ts stadı doldurmazsa ve savaşmassa her sne 5-6-7-8-9- o sıralarda olur.acı gerçek budur.

atomantcum
06.02.2016, 12:20
hocam kusurabakma alttarafi gözden kacirmisim.

p.s: Seker durumum iyi

İyi sevindim, sen bize lazımsın :) :)

Ahmet Aksu
06.02.2016, 17:31
hala belli olmadı mı? başkan 5gün önce 1 hafta içinde belli olacak demişti.. merakla bekliyoruz büyük ihtimal kasımpaşanın scout ekibi gelecek..

kartal61
08.02.2016, 06:41
Şu işin ne kadar onemlı oldugu bu zamanlarda dahada bellı oluyor.Nerde ne kadar çöp varsa bulup getırıyoruz.Belkı transferlerde nokta atısı yapamıyacaklar ama bu kadar da yeteneksız adam almazlar herhalde.

Onumuzdekı sene için şimdiden harıl harıl çalışmaları lazım.Seneye kampa yenı transferlerle gıtmelıyız.

kartal61
08.02.2016, 06:46
CEMEFKER
Bencede ekıbın içinde pskologlar olmalı.Oyuncular her anlamda ıncelenmelı.
Ismını hatırlamıyorum ama bır scout roportajında bır oyuncu ıle ılgılı rapor hazırlanırken sahada yaptıkları sadece raporun yuzde 10 unu olusturur demıstı.
Bana bıraz abartmıs gıbı geldı ama boyle dusunen ınsanlar var.

jairzinho
08.02.2016, 22:27
günümüzde olay sadece scouting ile bitmiyor aga.manager ilişkileri ve kulüp yapısı çok önemli.sen oyuncu izledin buldun.alabilecek misin?manageri istemezse bulsanda alamıyorsun aga.neredeyse hemen her oyuncunun manageri var günümüzde.bu birinci kıstas.

ikincisi kulüp yapısı.senin aldığın genç sende çürüyorsa bu manager için olumsuz bir tablodur.çoğu manager porto benfica ile çalışır.neden?buraya gelenlerin parlaması ve yükselmesi daha olasılıklı.

jairzinho
08.02.2016, 22:30
bence colman ve glowacki transferleri güzel işlerdi zamanında.colman belçika ligi alt sıra takımından alındı.izlenmiş demekki.

Mustafa YILMAZ
08.02.2016, 23:01
Arsenal, Leicester City'e Kante ve Mahrez gibi yetenekleri getiren scout şefi Ben Wrigglesworth'ü transfer etti. via demarkesports

bu scout olayı çok önemli bi olay özelliklede menejerlerin kulüpleri parmağında oynattığı bu dönemde.. bizde ülke olarak çok uzak kaldık buna şimdi bir ekip kurulacaksa önce bu işin babası portodur yıllardır adamlar hem sportif başarı hemde maddi gelir kazandı o yüzden gidip incelenmeli iletişime geçilip bir rapor oluşturulmalı diyor ya sevdalığı bilen ile edeceksin bu işide bilenden örnek alıp kendi karakterine uyduracaksın..

deli paraların saçıldığı ve daha da büyüyeceği futbol dünyasında scout ekibin yoksa ya çok zenginsindir yada aptal olmadı para yiyorsundur.

Alika87
09.02.2016, 16:49
BMN Scout ekibi mi kuruyoruz??

Alika87
09.02.2016, 17:03
Arsenal, Leicester City'e Kante ve Mahrez gibi yetenekleri getiren scout şefi Ben Wrigglesworth'ü transfer etti. via demarkesports

bu scout olayı çok önemli bi olay özelliklede menejerlerin kulüpleri parmağında oynattığı bu dönemde.. bizde ülke olarak çok uzak kaldık buna şimdi bir ekip kurulacaksa önce bu işin babası portodur yıllardır adamlar hem sportif başarı hemde maddi gelir kazandı o yüzden gidip incelenmeli iletişime geçilip bir rapor oluşturulmalı diyor ya sevdalığı bilen ile edeceksin bu işide bilenden örnek alıp kendi karakterine uyduracaksın..

deli paraların saçıldığı ve daha da büyüyeceği futbol dünyasında scout ekibin yoksa ya çok zenginsindir yada aptal olmadı para yiyorsundur.

Mahrez ve Kante parlamadan buraya yazilan oyuncular. Önemli olan bu oyunculari bulmak degil, sonucta futbol ile ilgilenen bu isimleri tanir. Yani cepten cikan tavsan degiller. Oyuncuyu bulmak/kesfetmek transferin en kolay isi. Önemli olan oyuncuya kendisini gelistirecek bir sistem ve ortam sunmak, yoksa aldigimiz tüm oyuncular yeteneklerini göstermeden kaybolup giderler yine. Sanki bizim kulüp bir yetenek kara deligi, oyuncularin futbol kalitesini alip yok ediyor. Buna acilen bir cözüm bulmamiz lazim, yoksa ayni Transfer basarisiyla devam ederiz.

Bunu basarmak icin atacagimiz ilk adim kadroyu temizlemektir. Kadro hic bir hedefi olmayan, günü kurtarmak icin futbol oynayan oyuncularla dolu. Bunlar hem kendini engelliyor, hem takimda basarili olmak isteyen oyunculari.
Ikincisi Transfer sadece futbol yetenegi degil, oyuncunun karekterini, emosyonal yapisini, sosyal yasamini ve kariyer planini iyice arastirilmali. Burdan cikan rapor scoutlarin raporu Kadar önemli olmali. Misal NBA'de draft edilmeden önce oyuncular takimlarla röportaj(interview) yapiyor, oyuncu hakkinda resmen piskolojik Profil ciziliyor. Bu rapor negatif ise, oyuncunun secilme orani düsüyor. Bir cok oyuncu yetenek olarak ilk 3'de secilmesi gerekirken, karekter ve sosyal yasamindan dolay Ilk 10 bile geremedi. Böyle cok örnek var ve bu nedense hep göz ardi ediliyor. O yüzden Scout ekibine mutlaka bir spor piskolugu alinmasi lazim.

Bunlari yaparsak, yetenekli ve basariya ac oyuncu kadrosu kurabiliriz.

cewat
10.02.2016, 11:34
http://www.haberula.com/trabzonspor-un-yeni-hocasindan-50yil-mesaji-video,128.html

Şöyle bir haber var ve videoya göre Jan Van Staa olmuş gibi görünüyor. Umarım çok iyi işler yaparlar Murat Karakaş ve ekipleri ile.

selcuk
10.02.2016, 11:40
http://www.haberula.com/trabzonspor-un-yeni-hocasindan-50yil-mesaji-video,128.html

Şöyle bir haber var ve videoya göre Jan Van Staa olmuş gibi görünüyor. Umarım çok iyi işler yaparlar Murat Karakaş ve ekipleri ile.
ins. hayirli olur

orta avrupa akademilerine cok hakim bir isim
öncede yazmisdim

cewat
10.02.2016, 11:51
ins. hayirli olur

orta avrupa akademilerine cok hakim bir isim
öncede yazmisdim

Evet o mesajına cevap verme fırsatı bulamamıştım ve sonra unutmuşum.

Açıkçası şuan en iyi scout ekibi Atletico'nun ki diye düşünüyorum ama bizim için imkansız duruyor. Bu konuda bende bizim seviyemizde çalıştırabileceğimiz en iyi adamlarla anlaşıyoruz gibi geliyor bana. Staa'yı araştırdığım kadarıyla ''Orta Ölçekli'' kulüpler için en iyi tercihlerden birisi diyebiliriz bence.

selcuk
10.02.2016, 12:05
Evet o mesajına cevap verme fırsatı bulamamıştım ve sonra unutmuşum.

Açıkçası şuan en iyi scout ekibi Atletico'nun ki diye düşünüyorum ama bizim için imkansız duruyor. Bu konuda bende bizim seviyemizde çalıştırabileceğimiz en iyi adamlarla anlaşıyoruz gibi geliyor bana. Staa'yı araştırdığım kadarıyla ''Orta Ölçekli'' kulüpler için en iyi tercihlerden birisi diyebiliriz bence.
athleticonunki, portonunki kesinlikle iyi timler
ama onlara verilen olanaklarida unutmamali

bir leicester 30 milyona sampiyonluga oynayan takim kurdu
baleares 2 milyonlan la ligaya yürüyor

bilmem nekadar takip ediyorsunuz
ben kardesimin listesinden arjantin 2. ligindeyken dybalayi, 16 yasinda jonathan tah yi, 16 yasinda patoyu, 18 yasinda afrikada bir akademideki godwin saviouru bu foruma yazmisdim
yukarda ali de yazdigi gibi sorun bunlari bulmak degil
sorun bunlari takima kazandirip gelismelerini saglayacak bir sistem

cewat
10.02.2016, 12:16
athleticonunki, portonunki kesinlikle iyi timler
ama onlara verilen olanaklarida unutmamali

bir leicester 30 milyona sampiyonluga oynayan takim kurdu
baleares 2 milyonlan la ligaya yürüyor

bilmem nekadar takip ediyorsunuz
ben kardesimin listesinden arjantin 2. ligindeyken dybalayi, 16 yasinda jonathan tah yi, 16 yasinda patoyu, 18 yasinda afrikada bir akademideki godwin saviouru bu foruma yazmisdim
yukarda ali de yazdigi gibi sorun bunlari bulmak degil
sorun bunlari takima kazandirip gelismelerini saglayacak bir sistem

Çok çok takip ettiğimi söylemem ama son ( Ali'nin de söylediği ) cümlende haklısın. İş'in ağır tarafı yine yönetime kalıyor ve ben kendi adıma çok ümitliyim yönetimden.

İnşAllah hayırlısı olur hakkımızda.

Gökhan Uzun
10.02.2016, 15:25
https://twitter.com/oguzdemirag/status/697394821258964992

Resimleri bir türlü koyamadım. Jan van Staa getirilmiş

Ozan Yılmaz
10.02.2016, 15:30
https://pbs.twimg.com/media/Ca2k5OPWcAAc2kD.png

S.ÖZKAN
10.02.2016, 15:47
İnşallah iyi bir scout ekibimiz olur.

Bu sayede anadolu kulüplerinin sıradan oyuncularına para dökmekten ve emeklilik ikramiyesi peşinde olan sönmüş yıldızlara kazıklanmaktan kurtuluruz.

Yeni Szmkowiak lar Marco Aurelio lar Şota lar bulunup cüzi rakamlara transfer edilir ve bunlardan 3-4 yıl azami faydalanıldıktan sonra büyük rakamlara satılır.

DNA-TS
10.02.2016, 17:34
Jan van staa hayırlı olsun.

Cengiz Çubukcu
10.02.2016, 17:40
Jan van staa hayırlı olsun.

kim bu adam?

jairzinho
10.02.2016, 17:41
jan van staa 60 yaşında. 2004 den beri twenty ile çalışıyormuş.yeni bir maceraya atılmak için biraz geç kalmış sanki.

http://www.transfermarkt.de/jan-van-staa/profil/trainer/21939

ibrahim
10.02.2016, 17:46
Medyatrabzon sitesinde alt yapının da kendisinin getireceği adamın eline verilmesini istiyor. En az 2010-2011 kupası kadar istiyorum bu işi. İnşallah olur ya bu iş.

Gesendet von meinem LG-D855 mit Tapatalk

Gökhan Uzun
10.02.2016, 17:49
Medyatrabzon sitesinde alt yapının da kendisinin getireceği adamın eline verilmesini istiyor. En az 2010-2011 kupası kadar istiyorum bu işi. İnşallah olur ya bu iş.

Şapkalı neyine yetmiyor :D :D

jairzinho
10.02.2016, 17:49
twenty son 10 yılda oldukça iyi satışlar yapmış.hollanda ligi orta sıra takımı olmasına rağmen.staa nın burada ne kadar katkısı var bilmiyorum tabi.

http://www.transfermarkt.de/fc-twente-enschede/alletransfers/verein/317

ibrahim
10.02.2016, 17:50
Şapkalı neyine yetmiyor :D :D
Şapkalıdan bol ne var Trabzonda. Hangi şapkalıdan bahsediyosun?:D

~UniCef~
10.02.2016, 17:54
Ben sahsen Fransiz bir scout ekibi ile calisilmasini daha dogru buluyorum. Su anda gurbetciler bizim icin büyük bir avantaj, ama ayni sekilde Fransa da ki "gurbetcileri" avantaj haline getirmemiz gerek. Yani birinci veya ikinci lig`de oynayan eski sömürgelerden gelen oyunculari izlememiz gerektigini düsünüyorum. Kuzey Afrika pazari da son dönem de cok entresan bir pazar

jairzinho
10.02.2016, 17:57
https://www.youtube.com/watch?v=OnN5fQI6YAM

buda twenty de çalışırken ki videosu.çok saygı duyuluyor anladığım kadarıyla staa ya

jairzinho
10.02.2016, 18:02
scout önemli ama bence daha önemli olan doğru managerlerle çalışılması.malum oyuncu izledin buldun.managerini ikna etmeden alamıyorsun.zaten çoğu manager scout gibi günümüzde.

buda mbia ve waris in managerliğini yapan şirket.doğru managerle zarar etmek oldukça zor.

http://www.transfermarkt.de/mondial-sport-management-amp-consulting-sarl/beraterfirma/berater/2106

bunlar oyuncuyu bişekilde satıyorlar.sıkıntı oluşsa bile.

Reha Asan
10.02.2016, 18:08

başkanın altyapı ve 1461'in bir çatı altında toplanacağı şeklindeki açıklamasının bunun ile ilgisi olabilir.

selcuk
10.02.2016, 18:08
önemli olan
saglam scout
takim kurmayi biliyor
avrupanin önde gelen akademilerine kontagi iyi olan biri
arnautovic, elia,... gibi isimleri direk akademilerinden almisdi

her sezon bir10 milyonluk oyuncu satabilecek kadar iyi is cikartmisdi

Gokhlayeh
10.02.2016, 18:20
twenty son 10 yılda oldukça iyi satışlar yapmış.hollanda ligi orta sıra takımı olmasına rağmen.staa nın burada ne kadar katkısı var bilmiyorum tabi.

http://www.transfermarkt.de/fc-twente-enschede/alletransfers/verein/317

Bunu merak etmiştim. Gayet başarılı. Son sekiz sezonda transfer gelirleri harcamalardan daha yüksek ve her sezon bir veya iki iyi transfer satışı yapmışlar.

Gökhan Uzun
10.02.2016, 18:28
Şapkalıdan bol ne var Trabzonda. Hangi şapkalıdan bahsediyosun?:D

Çok varsa alsın koysun herhangi bir tanesini :D

gometra
10.02.2016, 18:52
Jan Van Staa Trabzonspor'un Derwall'i olabilecek kadar önemli bi isim. Staa'ya "hangi futbolcuyu beğenmiş, kimi aldırmış, kaç para kazanmış" gözüyle bakmak biraz eksik bi değerlendirme. Staa Trabzonspor'a bozuk sistemin bi parçası olmaya değil bizzat sistemi kurmaya geliyor.

Saha içinde, saha dışında, idari alanda, scouting kısmında görev yapmış bi isim olması müthiş bi avantaj. Bu dönüşümü Kasımpaşa, Başakşehir gibi takımlar yaptı. Zaten tesis olarak bi eksiğimiz yok. Akyazı kompleksi bu iş için gayet ideal bi alan. Staa ve onun getireceği yabancı takviyelerle bu sistemi oturttuğumuzda bunun getirisini her alanda alıyor olacağız. Artık devlet okulu gibi değil, özel okul gibi yönetilmeye başlayacağız.

Şahsen ben bütün altyapı hocalarının yabancı olmasını isterim ama zamanda kulüpteki eğitici kadroları da daha kalifiye bi noktaya gelecektir.

Poor
10.02.2016, 19:20
Son 4 yil transferden zarar etmemişler aksine

2012: +10 milyon Euro
2013: +4 m Euro
2014: +8 m Euro
2015: +20 m Euro kar etmisler.

Bu Adam da son yil sportif kordinatormus ondan onceki yillar chiefscout diyor reiz yani.

Yalniz sorun surda, tamam alip satıyorlar da sportif basari yok. Bizim derdimiz sampiyon olmak yoksa takim 20 m kar etmese de olur.
Olumlu tarafi adamlar demekki iyi transfer yapmis ki kar elde etmisler biz bunlari satmayız oynatiriz basari gelir.

Acaba transfer alip satisiyla mi yoksa alt yapidan yetiştirip satarak mi bu gelirler elde edildi? Bu da ayri bir konu

Murat'
10.02.2016, 19:26
Ben bu yeni gelen personellerden pek umutlu değilim açıkçası. Basketbol takımına da Kotarac diye Sırp hoca getirmişlerdi, şöyle yapacağız böyle yapacağız demişlerdi. Sonuç ne oldu peki adam iki sene bile kalmadan gitti. :)

Cengiz Çubukcu
10.02.2016, 19:35
Ben bu yeni gelen personellerden pek umutlu değilim açıkçası. Basketbol takımına da Kotarac diye Sırp hoca getirmişlerdi, şöyle yapacağız böyle yapacağız demişlerdi. Sonuç ne oldu peki adam iki sene bile kalmadan gitti. :)

Basketbolda daha emekleme donemindeyiz futbol ise çok daha ileri seviyede.. En azından ne olacağını artık yaşayıp goreceğiz

A. Aydın
10.02.2016, 19:55
Son 4 yil transferden zarar etmemişler aksine

2012: +10 milyon Euro
2013: +4 m Euro
2014: +8 m Euro
2015: +20 m Euro kar etmisler.

Bu Adam da son yil sportif kordinatormus ondan onceki yillar chiefscout diyor reiz yani.

Yalniz sorun surda, tamam alip satıyorlar da sportif basari yok. Bizim derdimiz sampiyon olmak yoksa takim 20 m kar etmese de olur.
Olumlu tarafi adamlar demekki iyi transfer yapmis ki kar elde etmisler biz bunlari satmayız oynatiriz basari gelir.

Acaba transfer alip satisiyla mi yoksa alt yapidan yetiştirip satarak mi bu gelirler elde edildi? Bu da ayri bir konu
Bence satmamiz gerekiyor.
Yabanci oyuncuyu 2-3 yildan fazla takimda tutmak oyuncunun performansinu dusuruyor.
Yattara , colman 1-2 yil basarili olmus, devaminda yararlarida piyasasi da dusmustur.
Kaptanimiz haric, degerini bulan her oyuncu satilmalidir.

Poor
10.02.2016, 20:42
Bence satmamiz gerekiyor.
Yabanci oyuncuyu 2-3 yildan fazla takimda tutmak oyuncunun performansinu dusuruyor.
Yattara , colman 1-2 yil basarili olmus, devaminda yararlarida piyasasi da dusmustur.
Kaptanimiz haric, degerini bulan her oyuncu satilmalidir.

Satilir da yerine Adam bulunca satilir. Colman gitti yeri hala bos. Yattara gitti kac sene oldu hala kanat oyuncumuz yok.

Bizim bi kere tum mevkiler icin ilk 11 oyuncumuz yok kaldi ki yedekleri olsun. Sag acik da yok takimda sol acik da yok sol bek de Yok, forvet arkasi da yok. 10 tane orta sahamiz var 4 tane forvet oyuncumuz var 10 tane de defans var nasil bir kadro yapılanması anlamis degilim.

Sag bek de cavandanin yedegi salih.

Gerci hoca da yok takimda ya biz nasil bi takimiz ya
çalgı cengideki sahne geldi aklima

ibrahim
10.02.2016, 21:34
başkanın altyapı ve 1461'in bir çatı altında toplanacağı şeklindeki açıklamasının bunun ile ilgisi olabilir.
O zaten bu işin olmazsa olmazı. Başkanın iki takımı da ligde tutmayı başarmasına bakıyor o iş. Kullanabilirsek bu iki kanalı müthiş işler çıkabilir ortaya.

Bana göre en önemli husus bu işi Türkiyedeki yiyicilere bırakmaması. Bi Süleymanı daha kaldıramaz bu kulüp.

A. Aydın
10.02.2016, 22:31
Satilir da yerine Adam bulunca satilir. Colman gitti yeri hala bos. Yattara gitti kac sene oldu hala kanat oyuncumuz yok.

Bizim bi kere tum mevkiler icin ilk 11 oyuncumuz yok kaldi ki yedekleri olsun. Sag acik da yok takimda sol acik da yok sol bek de Yok, forvet arkasi da yok. 10 tane orta sahamiz var 4 tane forvet oyuncumuz var 10 tane de defans var nasil bir kadro yapılanması anlamis degilim.

Colman 2. senesinden sonra zaten yoktu.
Yattara icinde ayni sey gecerli.

Bir dongu olusturmak gerekiyor.
Sat ama ayni bolge icin daha iyisini bul. Sonra onu da sat.
Satmadikca degerini kaybedicek zaten.
Burak yilmaz en tepe noktasini bulduktan sonra sattik. Bizden sonra o kadar gol atamadi.
Olcan en iyi donemiydi sattik. Dususe gecti.
Henrique ve adrian icin de gecerli.

Onemli nokta sistemi kurup yerlerini doldurabilmek.

Reha Asan
10.02.2016, 22:34
O zaten bu işin olmazsa olmazı. Başkanın iki takımı da ligde tutmayı başarmasına bakıyor o iş. Kullanabilirsek bu iki kanalı müthiş işler çıkabilir ortaya.

Bana göre en önemli husus bu işi Türkiyedeki yiyicilere bırakmaması. Bi Süleymanı daha kaldıramaz bu kulüp.

inşallah bırakmaz dostum.Bunu da zaman gösterecek artık.

61ronin61
11.02.2016, 03:08
Jan Van Staa Trabzonspor'un Derwall'i olabilecek kadar önemli bi isim. Staa'ya "hangi futbolcuyu beğenmiş, kimi aldırmış, kaç para kazanmış" gözüyle bakmak biraz eksik bi değerlendirme. Staa Trabzonspor'a bozuk sistemin bi parçası olmaya değil bizzat sistemi kurmaya geliyor.

Saha içinde, saha dışında, idari alanda, scouting kısmında görev yapmış bi isim olması müthiş bi avantaj. Bu dönüşümü Kasımpaşa, Başakşehir gibi takımlar yaptı. Zaten tesis olarak bi eksiğimiz yok. Akyazı kompleksi bu iş için gayet ideal bi alan. Staa ve onun getireceği yabancı takviyelerle bu sistemi oturttuğumuzda bunun getirisini her alanda alıyor olacağız. Artık devlet okulu gibi değil, özel okul gibi yönetilmeye başlayacağız.

Şahsen ben bütün altyapı hocalarının yabancı olmasını isterim ama zamanda kulüpteki eğitici kadroları da daha kalifiye bi noktaya gelecektir.

hani yılan deri değişririr yaa bu ruhsuzlar topluluğuda (5-6) kişi hariç alayı defolup gönderilmeli bir dahada trabzon il sınırlarından içeri sokulmamalıdır.

jan van dedği tamamen yenilenmiş yeni yüzleri başkanımız almalıdır.bu takımın içi geçmiş .hepsi yatırımlarını planlama peşindeler gelecek ay yatacak olan taksidi düşünüyorlar.

Bayundur Han
11.02.2016, 07:01
Jan van Staa dogru secim. Iyi isler yapiyorlar. Fc Twentenin basarili oldugu yillarda bir cok futbolcu buldu getirdi. Adam tum dunyayi disiplinli sekilde geziyor. Bizimkiler gibi samba yapmaya gitmiyor. Van Staa birakin kursun ekibi bir yil icerisinde bir cok yetenek bulur. Tek sorunu saglik. Sanirsam kalp krizi falan gecirmisti. Yinede dogru secim.

A. Aydın
11.02.2016, 09:47
Jan van Staa dogru secim. Iyi isler yapiyorlar. Fc Twentenin basarili oldugu yillarda bir cok futbolcu buldu getirdi. Adam tum dunyayi disiplinli sekilde geziyor. Bizimkiler gibi samba yapmaya gitmiyor. Van Staa birakin kursun ekibi bir yil icerisinde bir cok yetenek bulur. Tek sorunu saglik. Sanirsam kalp krizi falan gecirmisti. Yinede dogru secim.

Acaba faruk kanca yı ekibine alır mı?
Brezilya altyapısı çok iyi.

S.ÖZKAN
11.02.2016, 09:53

Size + rep puanı yerine yanlışlıkla - rep puanı verdim kusura bakmayın.

Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum.

S.ÖZKAN
11.02.2016, 11:58
gometra Alika87 selcuk cewat ibrahim Reha Asan

Arkadaşlar ben scouting işini çok önemsiyorum ve böyle bir yapının olmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

Ama kafamı kurcalayan bir husus var.

Şimdi biz diyelim ki Jan Van Staa ile anlaştık teknik direktör seçimimizi kendimiz mi yapacağız yoksa Jan Van Staa nın uygun gördüğü önerdiği birlikte çalışmak istediği birisini mi getireceğiz?

Çünkü scout ekibi ve teknik direktör birlikte çalışacak uyumlu olmaları zorunlu bence.

cewat
11.02.2016, 12:26

Arkadaşlar ben scouting işini çok önemsiyorum ve böyle bir yapının olmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.

Şimdi biz diyelim ki Jan Van Staa ile anlaştık teknik direktör seçimimizi kendimiz mi yapacağız yoksa Jan Van Staa nın uygun gördüğü önerdiği birlikte çalışmak istediği birisini mi getireceğiz?

Çünkü scout ekibi ve teknik direktör birlikte çalışacak uyumlu olmaları zorunlu bence.

Hocam öncelikle çok haklısınız önemsemekte çünkü ciddi derecede faydası olacaktır bu sistemin. Lakin teknik direktör ile uyumlu çalışamaması durumun da hiçbir faydası da olmayabilir.

Aslına bakarsanız Scout ekibi kolay kolay Teknik Direktör seçimine karıştırılmaz ve hatta Scout ekibini Teknik Direktör seçer çoğu sistemde.

Mesela şuan en büyük merakım eğer Lucescu ile anlaşıldı ise, Lucescu'nun kendi scout ekibi ne olacak merak ediyorum. Zira hoca scout ekibinin önerdiklerini istemediği sürece o futbolculardan transfer yapılmaz. Ama tabii scout ekibi olmayan da bir sürü hoca var.

Yani açıkçası hoca yokken scout ekibi oluşturulması bence şuan için biraz garip. Ha eğer hoca bellidir ve ona danışılarak kurulduysa çok çok iyi olur.

Bir de alt yapı durumu var bu konuda. Oranın sistemi Scout ekibine mi yoksa Hoca ve ekibine mi teslim edilecek? Bunlar da muallakta. Ki bizim en büyük sorunumuz sistemsizlik ve bunun çözülmesi için hocaya mı yoksa scout ekibine mi güveneceğiz oda bir soru işareti. Ali'nin de dediği gibi, önemli olan bulmak değil, onları yerleştireceğin bir sistemin olması. Yoksa yeteneklerini köreltip genç değerleri yok etmemiz işten bile değil..

Dilim döndüğünce düşüncelerimi aktarmaya çalışırken biraz karıştırdığımı biliyorum ancak durum bu.

Alika87
11.02.2016, 13:51

Bende biraz tedirginim bu konuda. Teknik direktör belli degilken Scout ekibi kurmak biraz riskli. Normalde teknik direktör Scout ekibiyle beraber ihtiyac duyulan oyuncu tiplerini tespit ederler ve ona göre Scout ekibi oyuncu izler. Nasil bir yol izlenecek merakla bekliyorum. Burda aslinda sadece 2 secenek var. Scout ekibi Hami ile beraber calisacak yada Scout ekibi komple teknik kadrodan bagimsiz bir sekilde calisacak. Sonucta takimi analiz etmek fazla bir süre Almaz. Bence ikinci secenek daha iyidir, Hami'ye saygim sonsuz, ama onun belli oyunculara belli bir önyargisi var ve bu algisini etkiliyor. Ben Scout ekibin komple ön yargisiz ve sifirdan baslayarak calismasini istiyorum, o yüzden mümkünse kimse karismasin onlara.
Transfer sezonuna Kadar daha 5 ay ve bu süre icinde o ekip genis bir oyuncu portföyu gelistirecek. Bu liste icinden yeni gelen hoca Scout ekibiyle danisarak Transfer edilecek oyunculari sececek. Galiba olasiligi en yüksek ve en mantikli secenek budur.

Teknik direktör seciminde van Staa nasil bir rol alacak kulüpte ona verilen makama bagli. Denildigi gibi alt yapi ve degisik yerlerin basinda olacaksa, o Zaman teknik direktör önerisinde bulunacagindan eminim. Sonucta yillardir bu isin icinde ve genis bir cevresi var.

Ortaya bir isim atiyorum:
http://www.transfermarkt.de/alfred-schreuder/profil/trainer/10267
Toplam 6 sene Twente'de calismis, iki kere bas antrenör, geri kalan senelerde yardimci antrenördü. Bu sezon Huub Stevensin yardimcisi Hoffenheim'da ve sezon sonunda sözlesmesi bitiyor ve bosta kaliyor. Hoffenheim uzatacagini hic sanmiyorum. Bu paralleler dikkatimi cekti, ama bizi cok sinir eder, cünkü Stevensin yardimciligini yapan Adam ofansif futbol oynatmaz. Zaten oynattigi Twente Hollanda ligine göre cok defansifti.

Ve Schreuder gelirse getirecegi ilk oyuncu bu:
http://www.transfermarkt.de/cuco-martina/leistungsdatendetails/spieler/91251/saison/2015/wettbewerb/GB1/verein/180
Bas antrenörlügü yaptigi sezonda kaptani. Normalde sag bek, ama Güclü fiziginden dolay stoper oynatiyordu onu. Su an Southampton'da sadece yedek ve belki kiralayabiliriz.

el_conquistador
11.02.2016, 14:01
Arkadaslar, Jürgen Klopp Liverpool'a kendi scouting ekibini götürmedi mesela. Ordaki mevcut ekibi kullaniyor. Bence hocadan bagimsiz bir scout ekibi en mantiklisi.

Daha önemli konu, altyapi icinde Scouting ekibi kurulacak mi? Bu isi sistematik sekilde, basari ile yapan cok kulüp var. Futbolculari kulübe erken kazandirmak, ihtiyacina göre egitmek, uzun vadeli basari icin cok önemli bir unsur.

Samet Yildirim
11.02.2016, 14:02
Jan van Staa 2006-06.2014 Twente Kulübünün scout ekibinin basindaydi.
8 yil zarfinda Toplam bonservis geliri 98,13 Milion € elde etti Twente Kulübü. Hatta 2014-2015 sezon basinida katarsak 22,75 Milion € daha elde etmis.
Bonservislere harcadigi rakam 8 yilda 72,15 Milion €. 2014-2015 sezon basinida eklemis olursak 6,25 Milion € eklememiz gerekir.

2009-2010 Lig Sampiyonu (Tarihlerinde 3 Kupa Sampiyonluklarindan biri)
2010-2011 Kupa Sampiyonu (Tarihlerindeki tekSampiyonluk)

Scout ekibin basinda olup ve onun döneminde gelen-giden…

Yaptigi transferlerden bazilar:
Marc Janko 7 M. €..27 yasinda…En pahalisi
Luc Castaignos 6 M. €..19 yasinda..
Bryan Ruiz 5,5 M. €… 23 yasinda..
Leroy Fer 5,5 M. €..21 yasinda…
Dusan Tadic 5,5 M. €..23 yasinda..
Tiote 2,5 M. €..22 yasinda..
Luuk De Jong 900 bin €..18 yasinda..
Stoch 800 bin €..19 yasinda..
Orlando Engelaar 550bin €..26 yasinda..
Eljero Elia 200 bin €..20 yasinda..

Gidenlerden bazilari:
Tadic 14 Milion € (Kar 8,5 M. €)
Luuk de Jong 12 M. € (Kar 11.1 M. €)
Bryan Ruiz 12 M. € (Kar 6.5 M. €)
Quincy Promes 11.5 M. € (alt yapidan)
Jesus Corona 10,5 M. € (kar 7 M. €)
Ola John 9 M. € (alt yapidan)
Elijero Elia 9 M. € (kar 8.8 M. €)
Nacer Chadli 8.15 M. € (kar 7.7 M. €)
Marko Arnautovic 6.2 M. € (alt yapidan)
Orlando Engelaar 5.5 M. € (kar 4.95 M. €)
Leroy Fer 5.5 M. € (aldigi fiyata satildi)
Tiote 4,28 M. € (kar 1,78 M. €)

DNA-TS
11.02.2016, 14:03
scouting işinin teknik ekiple bir işi yok ki bağımsız bir birim.
mesela scouting ekibin bir futbolcu havuzu olur teknik heyet der ki kaleci ve sağ bek lazım ve scout ekibinden rapor çeker.
4 kaleci var. birisinin refleksi kuvvetli birebirde şöyle yan toplarda şöyle liderlik ruhu var cesaretli sezgileri kuvvetli bonservisi şu kadar falan yazar.
buna göre teknik heyet tercihini yapar.
yani göreve başlamasında bir sıkıntı yok tersine kadar erken başlarsa bizim lehimize.

selcuk
11.02.2016, 14:10
@gometra (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=50746) @Alika87 (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=24085) @selcuk (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=347) @cewat (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=42325) @ibrahim (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=20306) @Reha Asan (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=31125)

abi scout ekibi ilk önce bir kulübe oyuncu portföy olusturmali
yeni td geldimi diyecekki bana bu takim icin bir sol acik lazim
ilk onbir/yedek,arkaya destek verecek/ kanat forvet vari, sifira inecek/iceri girecek, ters ayak/ düz ayak...
baskan yada sportif menajer de orasi icin bir bütce tanimlayacak (Örnek: 5 yilda toplam gideri 30 milyon tl )

scout ekibide olusturdugu portföy den en az 3 oyuncu önermeli

tabi takimi kurduktan sonra burada tanimlanan uzun vadeli scouting baslar, yani gencler veya seneye ekiciyi satacam staa bey bana onun yerini dolduracak oyuncular hazirla vs...

su an sadece portföy olusturulacaktir, zaten takimin elinde 1 tane genis profil yok, eski oyuncularimiz haric
ersun yanal zamaninda scoutluk yapan 2 kisiyi ersun cepinden ödediginden onlar bile olusturdugu listeyi alip gitmis denilene göre

Jan van Staa 2006-06.2014 Twente Kulübünün scout ekibinin basindaydi.

8 yil zarfinda Toplam bonservis geliri 98,13 Milion € elde etti Twente Kulübü. Hatta 2014-2015 sezon basinida katarsak 22,75 Milion € daha elde etmis.
Bonservislere harcadigi rakam 8 yilda 72,15 Milion €. 2014-2015 sezon basinida eklemis olursak 6,25 Milion € eklememiz gerekir.

2009-2010 Lig Sampiyonu (Tarihlerinde 3 Kupa Sampiyonluklarindan biri)
2010-2011 Kupa Sampiyonu (Tarihlerindeki tekSampiyonluk)

Scout ekibin basinda olup ve onun döneminde gelen-giden…

Yaptigi transferlerden bazilar:
Marc Janko 7 M. €..27 yasinda…En pahalisi
Luc Castaignos 6 M. €..19 yasinda..
Bryan Ruiz 5,5 M. €… 23 yasinda..
Leroy Fer 5,5 M. €..21 yasinda…
Dusan Tadic 5,5 M. €..23 yasinda..
Tiote 2,5 M. €..22 yasinda..
Luuk De Jong 900 bin €..18 yasinda..
Stoch 800 bin €..19 yasinda..
Orlando Engelaar 550bin €..26 yasinda..
Eljero Elia 200 bin €..20 yasinda..

Gidenlerden bazilari:
Tadic 14 Milion € (Kar 8,5 M. €)
Luuk de Jong 12 M. € (Kar 11.1 M. €)
Bryan Ruiz 12 M. € (Kar 6.5 M. €)
Quincy Promes 11.5 M. € (alt yapidan)
Jesus Corona 10,5 M. € (kar 7 M. €)
Ola John 9 M. € (alt yapidan)
Elijero Elia 9 M. € (kar 8.8 M. €)
Nacer Chadli 8.15 M. € (kar 7.7 M. €)
Marko Arnautovic 6.2 M. € (alt yapidan)
Orlando Engelaar 5.5 M. € (kar 4.95 M. €)
Leroy Fer 5.5 M. € (aldigi fiyata satildi)
Tiote 4,28 M. € (kar 1,78 M. €)

bu listede buldugu en yetenekli oyuncu eksik

arnautovic

Acaba faruk kanca yı ekibine alır mı?
Brezilya altyapısı çok iyi.

brezilyada samba festivali bitti
seneye girer ekibe

Samet Yildirim
11.02.2016, 14:21
selcuk abi

arnautovic var o Listede :)

Alika87
11.02.2016, 14:37
ilk onbir/yedek,arkaya destek verecek/ kanat forvet vari, sifira inecek/iceri girecek, ters ayak/ düz ayak...
baskan yada sportif menajer de orasi icin bir bütce tanimlayacak (Örnek: 5 yilda toplam gideri 30 milyon tl )

aranan oyuncu tipleri bastan belli olursa scouting ekibi icinde cok daha iyi olur. Misal hoca bir sol bek istiyor, ofansif gücü yüksek biri, teknigi iyi ve sürekli ataga kalkan biri. O Zaman Scout ekibi bu tip oyunculara konsantre olur ve Cale vari sol bekleri izleyerek Zaman kaybetmez. Oyuncu portföyu genis olsun, ama bu portföy senin ihtiyaclarina uymuyorsa, pek faydasini göremezsin.

Scout ekibi bagimsiz calismasi lazim, ama scouting kriterleri teknik ekiple beraber belirlenmesi lazim.

selcuk
11.02.2016, 14:42
@selcuk (http://forum.bordomavi.net/member.php?u=347) abi

arnautovic var o Listede :)
tamamda
arnautovic twente altyapisi degil viyana altyapisi
serseriliginden viyananin rapid disi bütün altyapilarindan kovulmusdu
rapidden staa kapmasaydi ingilterenin starlarindan degilde viyananin hapislerinde sürünecekti

aranan oyuncu tipleri bastan belli olursa scouting ekibi icinde cok daha iyi olur. Misal hoca bir sol bek istiyor, ofansif gücü yüksek biri, teknigi iyi ve sürekli ataga kalkan biri. O Zaman Scout ekibi bu tip oyunculara konsantre olur ve Cale vari sol bekleri izleyerek Zaman kaybetmez. Oyuncu portföyu genis olsun, ama bu portföy senin ihtiyaclarina uymuyorsa, pek faydasini göremezsin.

Scout ekibi bagimsiz calismasi lazim, ama scouting kriterleri teknik ekiple beraber belirlenmesi lazim.

td belli olsa öyle yürürdü

sikeciler gibi galayna takim kurup hoca bu hamuru yogur deme lüksümüz yok

katiliyorum düsüncelerine

cewat
11.02.2016, 14:54

scout ekibide olusturdugu portföy den en az 3 oyuncu önermeli

tabi takimi kurduktan sonra burada tanimlanan uzun vadeli scouting baslar, yani gencler veya seneye ekiciyi satacam staa bey bana onun yerini dolduracak oyuncular hazirla vs...

su an sadece portföy olusturulacaktir, zaten takimin elinde 1 tane genis profil yok, eski oyuncularimiz haric
ersun yanal zamaninda scoutluk yapan 2 kisiyi ersun cepinden ödediginden onlar bile olusturdugu listeyi alip gitmis denilene göre

Selçuk bence sen çok baştan başlamışsın açıklamaya. Yani tabii ki son derece haklısın ama arkadaş scout olayını zaten biliyor, sadece hoca ile ilgili bölümünü sormuş :)

Ayrıca dediklerine katılsam da, portföy olarak şu dönemde görev yapan bütün Scoutların elinde muhakkak sürüyle isim vardır. Yani bu dakikadan sonra araştırıp bulma işine girmezler. En kötü ihtimalle bağlantıları olan akademiler, menajerler ve scout dostlarından kısa sürede elde edebilirler. Olayın bence hafif tarafı portföy oluşturmaktır şu an için diyorum ben.

Önce sistem, önce sistem, önce sistem..

Zira Ali'de onu söylemiş. Yok ki sistemimiz oyuncu bakalım. Başlangıç olarak düşünülen sistem kurgulanır, eldekilerden uymayacak olanlar ayıklanır, boş kalan mevkiler belirlenir ve scout araştırmaları öyle başlar diye düşünüyorum. Burada da S.ÖZKAN arkadaşın dediği durum ortaya çıkıyor işte. Hocanın sistemi mi, Scout şefinin sistemi mi? En büyük soru işareti bu. Hocayı scout ekibi seçer ise ( ki ben imkan yok diyorum bu duruma ) sorun olmaz ama hoca yönetim tasarrufu ile seçildiğin de iki taraf arasında umarım bir problem çıkmaz. Gerçi şahsi olarak yönetimin hoca ve scout ekibi arasında ki iş ayrımını çoktan yapmış olduğuna inanıyorum ancak bu da varsayım tabii.

Alika87
11.02.2016, 14:57
td belli olsa öyle yürürdü

sikeciler gibi galayna takim kurup hoca bu hamuru yogur deme lüksümüz yok

katiliyorum düsüncelerine

zaten ikimiz aynisini diyoruz. TD belli olana Kadar Scout ekibi mümkün oldugu Kadar genis bir oyuncu portföyu gelistirmesi lazim.

Scouting ekibiyle alakali bir boyut daha var, yönetim simdiden Transfer bütcesini az cok belirlemesi lazim. Scout ekibide ona göre oyuncu takip eder. Izlenmeye deger ve Trabzonspora uygun oyuncu sayisini ne Kadar düsürebilirsek bastan, Scout ekibi icin o Kadar iyi olacak.

jairzinho
11.02.2016, 19:04
van staa resmileşti mi acaba?

Bayundur Han
12.02.2016, 08:39
Bende biraz tedirginim bu konuda. Teknik direktör belli degilken Scout ekibi kurmak biraz riskli. Normalde teknik direktör Scout ekibiyle beraber ihtiyac duyulan oyuncu tiplerini tespit ederler ve ona göre Scout ekibi oyuncu izler. Nasil bir yol izlenecek merakla bekliyorum. Burda aslinda sadece 2 secenek var. Scout ekibi Hami ile beraber calisacak yada Scout ekibi komple teknik kadrodan bagimsiz bir sekilde calisacak. Sonucta takimi analiz etmek fazla bir süre Almaz. Bence ikinci secenek daha iyidir, Hami'ye saygim sonsuz, ama onun belli oyunculara belli bir önyargisi var ve bu algisini etkiliyor. Ben Scout ekibin komple ön yargisiz ve sifirdan baslayarak calismasini istiyorum, o yüzden mümkünse kimse karismasin onlara.
Transfer sezonuna Kadar daha 5 ay ve bu süre icinde o ekip genis bir oyuncu portföyu gelistirecek. Bu liste icinden yeni gelen hoca Scout ekibiyle danisarak Transfer edilecek oyunculari sececek. Galiba olasiligi en yüksek ve en mantikli secenek budur.

Teknik direktör seciminde van Staa nasil bir rol alacak kulüpte ona verilen makama bagli. Denildigi gibi alt yapi ve degisik yerlerin basinda olacaksa, o Zaman teknik direktör önerisinde bulunacagindan eminim. Sonucta yillardir bu isin icinde ve genis bir cevresi var.

Ortaya bir isim atiyorum:
http://www.transfermarkt.de/alfred-schreuder/profil/trainer/10267
Toplam 6 sene Twente'de calismis, iki kere bas antrenör, geri kalan senelerde yardimci antrenördü. Bu sezon Huub Stevensin yardimcisi Hoffenheim'da ve sezon sonunda sözlesmesi bitiyor ve bosta kaliyor. Hoffenheim uzatacagini hic sanmiyorum. Bu paralleler dikkatimi cekti, ama bizi cok sinir eder, cünkü Stevensin yardimciligini yapan Adam ofansif futbol oynatmaz. Zaten oynattigi Twente Hollanda ligine göre cok defansifti.

Ve Schreuder gelirse getirecegi ilk oyuncu bu:
http://www.transfermarkt.de/cuco-martina/leistungsdatendetails/spieler/91251/saison/2015/wettbewerb/GB1/verein/180
Bas antrenörlügü yaptigi sezonda kaptani. Normalde sag bek, ama Güclü fiziginden dolay stoper oynatiyordu onu. Su an Southampton'da sadece yedek ve belki kiralayabiliriz.

adam scout. Her teknik direktorle calisir. Tek ik direktor yeterki bilsin nasil ozelliklerde adam aradigini. Van Staayi scout ekibinin basina getireceksin ekibi kuracak sonra aramaya baslayacak. Teknik direktor sormazsa bile alt yapiya adam aldiracak. Ben bu adama guveniyorum. O zamanlarki twente o dediginiz kadar defansifte degildi. Ruiz diye bir adam getirmistiler muthis birseydi. Su var ama buldugu adamlar fc twenteda takim olarak iyidiler sinerji vardi. Iyide paraya satildilar ama bir cogu twentedan sonra basariyi yakalayamadi ornek Douglas.

CEMEFKER
12.02.2016, 09:35
Scout veya Transfer Komitesi adı ne olursa olsun işini en iyi şekilde yapan bir ekip olmalı...

Benim yıllarca gördüğüm eskiden TS'ye hizmet etmiş yıldız veya değil eski futbolcuların tribünden 1-2 maç izleyerek edindiği izlenimler ile yaptığı bir işti veya bağlantıları iyi işadamı/tüccar/menejerler bu görevi yapmaya çalıştı.

Ancak bu işte çok farklı niyetler peşinde koşulduğundan hiçbir zaman TS'ye yararlı olacak isimler transfer edilemedi. Oldu bittiye getirilip servis edildi.Yıldız getirilmesi bir başarı olarak gösterilmeye çalışıldı, ancak bu yıldızların birçoğu TS'ye hiçbirşey veremeden gitti ve hiçbirşey vermediği gibi sözleşmesi bitmeden parasını da peşin alarak gittiler.

Bana göre bu transfer işine bakan ekibin/kişinin işinin ehli olmadığı ortadadır. TS'ye yararlı olup olmayacağına ilişkin iyi bir araştırma yapılmadan zamana karşı adeta yarışılarak aceleci şekilde çok transferler yapılmıştır.

Scout ekibinde olması gerekenler

Bu işin içindeki ekibte futbolcu geçmişi veya antrenörlük geçmişi ile olan, sonraki dönemde kendisini iyi geliştirmiş Dünya Futbol piyasasını iyi bilen futbolcu bir isim (+ 1) , artık dünya dili olan ingilizceyi iyi derecede bilen, ülkemiz ile diğer ülkeler insanının uyumuna ilişkin derin bilgisi olan sporcu psikolojini iyi bilen bir psikolog ve sosyolog (+ 2) , Uluslararası Hukuk ve Spor Hukuku alanında uzman bir Hukukçu (+3) mutlaka olmalı. Ve ekibin içine yönetimden en fazla 1 kişi (ikna kabiliyeti yüksek, dünya futbol piyasasında sözü geçen, tecrübe sahibi işadamı . Yukarıda yazdığım uzman kişilerden oluşan ana gövdenin 3 kişi olması yeterlidir de aslında ) ile toplamda işinde uzman 3-4 kişi olması lazım.

İşine ve kendisine saygılı, bu işi kendi piyasasından önce TS markası için profesyonelce yapacak bir ekip bu işi vasatın üzerinde götürür bence.

Benim yukarıda yazdığım önceki tarihli yazımda siyahla belirtilen cümlede futbolcunun başarılı olmasındaki püf noktası, ince ayar ile anlatmak istediğim aşağıdaki "BEN OLSAM DOUGLAS'I ALMAZDIM" haberde alenen yazılmış.

Aklın yolu bir. Doğru tektir. >>>>

>>>>Trabzonspor, Twente'nin eski scoutlarından Jan Van Staa ile büyük ölçüde anlaşma sağladı.
11 Şubat 2016 Perşembe 2:37

Trabzonspor’da Başkan Muharrem Usta’nın “50. Yıl” vaadinin temeli olan ilk hamle yapılıyor. Bordo mavili kulübün sağlam bir transfer yapısına kavuşması gerektiğini her fırsatta dile getiren Başkan Muharrem Usta uluslararası tecrübesi olan ve dünyaca bilinen scout Jan Van Staa ile büyük ölçüde anlaşma sağladı.

Trabzonspor, Twente'nin eski scoutlarından Jan Van Staa ile büyük ölçüde anlaşma sağladı.

Trabzonspor’da Başkan Muharrem Usta’nın “50. Yıl” vaadinin temeli olan ilk hamle yapılıyor. Bordo mavili kulübün sağlam bir transfer yapısına kavuşması gerektiğini her fırsatta dile getiren Başkan Muharrem Usta uluslararası tecrübesi olan ve dünyaca bilinen scout Jan Van Staa ile büyük ölçüde anlaşma sağladı.

BEN OLSAM DOUGLAS’I ALMAZDIM
Trabzonspor’da bu sezon beklentinin altında kalan Douglas da Jan Van Staa’nın eski öğrencilerinden birisi. Bu futbolcu hakkında yorumda bulunan Jan Van Staa, “Douglas benim öğrencim ama ben olsam onu Trabzonspor’a transfer etmezdim. Douglas Trabzonspor’a gelmeden önce eşiyle ciddi problemler yaşadı ve ayrıldı. O olay kendisini derinden etkiledi ve yeni takımında konsantrasyon sorunu yaşamasına sebep oldu” ifadelerini kullandı.
Ayrıca Trabzonspor taraftarlarının Jaja hakkındaki ilgisini bilen Jan Van Staa bu futbolcu için de, “Jaja çok kaliteli, ayaklarına hakim bir oyuncu. Herkes onun gibi bir yeteneği takımında görmek ister. Ancak Jaja’nın alkol problemi var. Trabzonspor’a alacağımız futbolcular Jaja gibi yetenekli olmalı ama kendisini tamamen futbola verecek karakter yapısına da sahip olmalılar.” ifadelerini kullandı.

AMk

CEMEFKER
12.02.2016, 09:39
Jan Van Staa'yı çoğumuz tanımayız. İsmini de ilk defa bu hafta içinde duymuşuzdur. Ancak DOUGLAS ve özellikle JAJA hakkındaki tespitleri kendilerinin ne kadar işine odaklı kalite bir isim olduğunun kanıtı.

Harun CAN
12.02.2016, 09:43
SCOUTING kelimesinin Türkçe karşılığı nedir ?

Başlığı düzenlesek olmuyor mu ?

Türkçe'ye sahip çıkalım derim...

Alika87
12.02.2016, 10:08

Türkiyede scouting yok ki, kelimesi olsun.

Almanlar scouting diyor, fransizlar scouting diyor, italyanlar Scouting diyor. Bizim dememizin bir sakincasi oldugunu düsünmüyorum.

Gökhan Uzun
12.02.2016, 11:39

Bilgili insanlar düzeltirse sevinirim ama "Gözlemcilik" en doğru çeviri olabilir.

gökhants1966
12.02.2016, 11:48
Lucescu gelirse alınacak oyuncuların tamamına yakını brezilyadan olur.

selcuk
12.02.2016, 11:49

Bilgili insanlar düzeltirse sevinirim ama "Gözlemcilik" en doğru çeviri olabilir.
avcilik/avlanmak

Bayundur Han
12.02.2016, 12:02
Benim yukarıda yazdığım önceki tarihli yazımda siyahla belirtilen cümlede futbolcunun başarılı olmasındaki püf noktası, ince ayar ile anlatmak istediğim aşağıdaki "BEN OLSAM DOUGLAS'I ALMAZDIM" haberde alenen yazılmış.

Aklın yolu bir. Doğru tektir. >>>>

>>>>Trabzonspor, Twente'nin eski scoutlarından Jan Van Staa ile büyük ölçüde anlaşma sağladı.

Trabzonspor, Twente'nin eski scoutlarından Jan Van Staa ile büyük ölçüde anlaşma sağladı.

BEN OLSAM DOUGLAS’I ALMAZDIM
Trabzonspor’da bu sezon beklentinin altında kalan Douglas da Jan Van Staa’nın eski öğrencilerinden birisi. Bu futbolcu hakkında yorumda bulunan Jan Van Staa, “Douglas benim öğrencim ama ben olsam onu Trabzonspor’a transfer etmezdim. Douglas Trabzonspor’a gelmeden önce eşiyle ciddi problemler yaşadı ve ayrıldı. O olay kendisini derinden etkiledi ve yeni takımında konsantrasyon sorunu yaşamasına sebep oldu” ifadelerini kullandı.
Ayrıca Trabzonspor taraftarlarının Jaja hakkındaki ilgisini bilen Jan Van Staa bu futbolcu için de, “Jaja çok kaliteli, ayaklarına hakim bir oyuncu. Herkes onun gibi bir yeteneği takımında görmek ister. Ancak Jaja’nın alkol problemi var. Trabzonspor’a alacağımız futbolcular Jaja gibi yetenekli olmalı ama kendisini tamamen futbola verecek karakter yapısına da sahip olmalılar.” ifadelerini kullandı.

AMk

Cok guzel tespit. Benim dedigimle ortusuyor. Adam nokta transfer yapiyor. Belirli takim belirli zaman icin. Twente basariliydi cunki hepsi birbirine uyan futbolculardi. Bu islerle ugrasiyor bu adamlar. Belkide ilk kez adam gibi bir scout ekibimiz olacak. Guvenelim basari gelecek.

Gökhan Uzun
12.02.2016, 12:02
avcilik/avlanmak

Hayır futbol anlamında değil. Avcılık tabiirini "Hunting" kelimesi karşılar. Scout daha çok iz sürücü, izci manalarında kullanılıyor.

selcuk
12.02.2016, 12:06
Hayır futbol anlamında değil. Avcılık tabiirini "Hunting" kelimesi karşılar. Scout daha çok iz sürücü, izci manalarında kullanılıyor.
arkadas zaten futbol jargonundaki karsiligini istedi
basligin bile degismesini istedi

Gökhan Uzun
12.02.2016, 12:15
arkadas zaten futbol jargonundaki karsiligini istedi
basligin bile degismesini istedi

Ben de futbol manasında Avcılık manasına gelmez demeye çalıştım ama sanırım bir karmaşa oldu. İngilizler daha çok Scouting-Gözlemcilik manasında kullanılıyor.

selcuk
12.02.2016, 12:36
Ben de futbol manasında Avcılık manasına gelmez demeye çalıştım ama sanırım bir karmaşa oldu. İngilizler daha çok Scouting-Gözlemcilik manasında kullanılıyor.
futbol jargonunda gercekten avlanmak, kardesim ve en yakin arkadasim spor üniversitesinde okuyor, bende onlardan kaptim
inanabilirsin
hatta bu isi okumus biri varsa burda aydinlatir bizi

Gökhan Uzun
12.02.2016, 12:38
futbol jargonunda gercekten avlanmak, kardesim ve en yakin arkadasim spor üniversitesinde okuyor, bende onlardan kaptim
inanabilirsin
hatta bu isi okumus biri varsa burda aydinlatir bizi

Doğrudur o zaman hocam. Ben karşılaşmadım ama eğer öyle ise senin dediğin gibidir.

Bayundur Han
12.02.2016, 12:39

sportif basari yok demissin FC twente icin. 2010'da sampiyon oldular ilk kez. Sonraki sene ikinci. Sonralari yonetimden kaynaklanan (stat projesi, asiri para harcama vs.) gibi finansal sorunlardan dolayi yavas yavas kulup asaga dogru kaymaya basladi. 2014'de zaten Jan van Staa ve ekibi gonderiliyor. Suanda kulup finansal problemlerle bogusuyor. O satislarda bundan kaynaklaniyor. Basari gelince yonetim pahaliya kacti. Asiri harcamalar oldu. Sanirsam 2006' dan 2013 e kadar kulup avrupa kupalarina katildi. 2007'den 2011e kadar ya birinci ya ikinci olmus. Ama biraz basari gelince yonetim kendini kaybetti. Sonrada basari gelmeyince o yaptiginiz yatirimlar bosa gidiyor. Gidip pahali pahali futbolcular aldilar teknik direktor Steve Mclaren istiyor diye. Mesela bizimde tanidigimiz Janko 7 milyon euroya alindi. Suan ekonomisinin duzelmesi scout ekibinin buldugu futbolculari iyi paraya satabilmesi sayesindedir FC twentenin. Alt yapiyi bulduklari futbolcularla doldurdular. Ha hic hatasi yokmudur bu iste Jan van Staa'nin? Son yillarda alinan futbolcular tamamen baskan Munsterman'in isi.

kaynak: http://www.twenteinsite.nl/scouting-werd-genegeerd.html

Ahmet Hamza
12.02.2016, 13:12
Bence de başlık değişsin. Türkçesi varken yabancı karşılığını kullanmanın gereği yok.

HIZIR_IR
12.02.2016, 13:21
Hayirli cumalar herkese.Ifadenin Turkçemizdeki en güzel hali gözlemci. Bir de dunyanin neresinde var teknik direktore gore gozlemci onu da burada gordum. En basitinden goren de sanacak Porto her teknik direktor degistirmesinde gozlemcilerini de degistiriyor. Cok garip bir yer bu bizim forum cok acaip.

cewat
12.02.2016, 13:46
Hayirli cumalar herkese.Ifadenin Turkçemizdeki en güzel hali gözlemci. Bir de dunyanin neresinde var teknik direktore gore gozlemci onu da burada gordum. En basitinden goren de sanacak Porto her teknik direktor degistirmesinde gozlemcilerini de degistiriyor. Cok garip bir yer bu bizim forum cok acaip.

Bu mesaj bana sanırım.

Konunun bununla alakası yokken neden böyle cımbızla aradan alıp yazdınız onuda bilmiyorum ancak burada ikili bir tartışma yaşamak en nefret ettiğim şey olduğu için sadece dostane şekilde durumu açıklayayım size.

Sorulan bir soru üzerine, ''teknik direktör ve scout ekibinin uyumu'' konusu idi asıl mesele. Bunun üzerine kendi scout ekibi olan hocalar da var demiştim. Ama işte konu bu değil, uyum meselesi idi. Yani ben kısaca gelen hoca Lucescu olur ise onun kendi ekibi var ve acaba bu duruma ters düşer mi? diye kendi şahsımca bir yorumda bulundum.

Tamamen yanlış konuşmuş olabilirim ama bunun için bana ''garip yada acaip'' diye tabir edeceğinize, doğrusunu söyleyerek bilgilendirmeye çalışsanız. Bu üslup yakışmıyor gerçekten..

İyi günler.

HIZIR_IR
14.02.2016, 01:09
Bu mesaj bana sanırım.

Konunun bununla alakası yokken neden böyle cımbızla aradan alıp yazdınız onuda bilmiyorum ancak burada ikili bir tartışma yaşamak en nefret ettiğim şey olduğu için sadece dostane şekilde durumu açıklayayım size.

Sorulan bir soru üzerine, ''teknik direktör ve scout ekibinin uyumu'' konusu idi asıl mesele. Bunun üzerine kendi scout ekibi olan hocalar da var demiştim. Ama işte konu bu değil, uyum meselesi idi. Yani ben kısaca gelen hoca Lucescu olur ise onun kendi ekibi var ve acaba bu duruma ters düşer mi? diye kendi şahsımca bir yorumda bulundum.

Tamamen yanlış konuşmuş olabilirim ama bunun için bana ''garip yada acaip'' diye tabir edeceğinize, doğrusunu söyleyerek bilgilendirmeye çalışsanız. Bu üslup yakışmıyor gerçekten..

İyi günler.

Haklısın dostum söylediklerinde. Görmemişim affedersin. bana doğruyu güzelce gösterdiğin için teşekkür ederim ve özür dilerim. Hakkını helal eyle.

cewat
14.02.2016, 12:50
Olgun davranışın için ben teşekkür ederim. Hakkım varsa eğer tabii ki helaldir. Sende helal et.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Harun CAN
14.02.2016, 13:28
Yeni yıldızlar keşfetmek, oyuncu gözlemciliği, yetenek avcılığı gibi birçok ifade karşılık olarak kullanılabilir. Gerekirse oylama bile yaparız konunun başlangıcında.

Ertan 51
14.02.2016, 15:13
Bahsi geçen ekibi kendimize benzetmez isek,çok faydasını görürüz,
bir önceki başkan döneminde olsa adam kafayı yer giderdi,
yada diğer bir sürü geldiği ile gittiği bir olanlar gibi olurdu,
ama ben mevcut başkana güveniyorum,sabredersek meyvelerini yiyeceğiz,
çok güzel düşünce,inşallah her şey planlandığı gibi ilerler.

Bu ara da,
Cevat ve Hızır kardeşlerime teşekkür ederim,
adamlık budur,uslup budur,artın eksilmeyin inşallah,
varlığınızı dilerim.

Ertan 51
16.02.2016, 15:10
Trabzonspor'da scout ve altyapı krizi!
16.02.2016 Yönetim Kurulu scout sistemi ve altyapıyla ilgili yeni değişikliklere hazırlanırken, yapılması planlanan düzenlemeler özellikle eski futbolcularda rahatsızlık oluşturdu.

Giriş sayfamızdaki haberden alıntı,
devamını becerip paylaşamadım,
Alt yapıya Altınordu dan gelecek hoca,
transfer için taa Hollanda'dan gelecek ekip Trabzonspor ruhunu hiçe saymakmış,
Trabzonspora ihanetmiş,
ba ba ba ba
ulan sormazlar mı adama 40 senedir ruh çağırırsınız hani göremedik o ruhu,
işiniz gücünüz TS yi sağmak,hani kimi buldunuz geliştirdiniz de TS ye ve Türk futboluna armağan ettiniz,bırakın da bari sizin elinize yüzünüze bulaştırdığınız gençleri elin adamları eline alsın da işlesin,parlatsın hem biz faydalanalım hem Türk futbolu. Yok abi gerçekten bize bizden başka DÜŞMAN yok.

hasancebi81
16.02.2016, 15:24
16.02.2016 Yönetim Kurulu scout sistemi ve altyapıyla ilgili yeni değişikliklere hazırlanırken, yapılması planlanan düzenlemeler özellikle eski futbolcularda rahatsızlık oluşturdu.

http://www.bordomavi.net/images/haber/16-02-2016/1455616921_o.jpg (http://www.bordomavi.net/images/haber/16-02-2016/1455616921_b.jpg)

Scout ekibinin başına Hollandalı Jov Van Staa'yı getirmeyi planlayan ve ekibi de tamamen dışarıdan oluşturmayı düşünen Başkan Muharrem Usta'nın bu yaklaşımı eleştirildi.
Oyuncu izlemeyle ilgili yapılanma tartışılırken bu kez gündeme altyapıyla ilgili yapılacak operasyon düştü. Usta'nın daha önce Altınordu'da görev yapan ancak görevine son verilen Murat Dizdar ile temasta olduğu ve bu ismi geniş yetkilerle yapının başına getirmeyi düşündüğü ortaya çıktı.
Murat Dizdar ile anlaşmanın kesinleşmesi halinde söz konusu teknik adamın tüm Gençlik Geliştirme Birimi ile 1461 Trabzon'u da kapsayan organizasyonun başına getirilmesinin planlandığı belirlendi.
Yönetimin bu yaklaşımı hem altyapıda hem yönetim kurulu içerisinde rahatsızlıklara yol açtı. Bu arada pazar günü gerçekleştirilen kahvaltıya bütün eski futbolcuların davet edilmelerine rağmen sadece Divan Başkanlık Kurulu Üyesi ve Dernek Başkanı İlyas Akçay, Serdar Bali, Necmi Perekli ve Turgut Kural'ın katılması dikkatlerden kaçmadı. Eski futbolcular bazında katılımın düşük olması yukarıdaki tercihlere bağlandı.
SOYAK'TAN SERT TEPKİ
Yönetimin altyapı ve izleme birimine yönelik kararlarına yüksek sesli ilk tepki Tuncay Soyak'tan geldi. Tercihleri "kulübün gerçeğini inkar etmek" olarak yorumlayan Soyak, "Trabzonspor yönetimine kim akıl veriyor bilmiyorum ama yanlış işler yapıyorlar. Trabzon’dan Trabzonspor ruhundan uzaklaştığın sürece başarılı olma şansın azalır. Scout ekibini Hollanda’dan kuracaksın, alt yapına ve pilot takımına İzmir’den koordinatör getireceksin. Hadi oradan, hadi oradan derim. Nerede Trabzonspor’un değerleri, yok mu o şehirde bir koordinatör. Bunu yapanlar bu kulübün gerçeğini inkar ediyorlar. Bu futbol şehrine hakarettir. Basketbol takımına dışarıdan getirip gönderiyorsunuz ama futbol takımında bunu yapamazsınız. Çünkü bu şehir futbol şehridir, bu takım Trabzonspor’dur. Sahi bunlara kim akıl veriyor?" ifadelerini kullandı.
TrabzonAjans.com

S.ÖZKAN
16.02.2016, 15:34
Öz evlatlar bu işi becerdilerde biz mi göremedik?

Bir iş kimseye memleketi etnik kimliği dini vb sebeplerden verilmemeli.

İş verilecek kişi için tek geçerli kaide ehil olamasıdır.

Örneğin Fatih İstanbul'un Fethinde topları Macar Urban Ustaya döktürmüştü.

hasancebi81
16.02.2016, 15:35
Tuncay Soyak'ı forumdan tanıyan renktaş varmı acaba. Birisi Allah aşkına kendisine sorsun. Altyapıdan en son ne zaman bir oyuncu yetiştirdik?

Allah için birisi bana, yanlış düşünüyorsun, bak şu şu futbolcular bizden yetişme, şuralara transfer oldular, şu avrupa takımları bizim oyuncuları izliyor desin.

Trabzonda Trabzonspor ruhu. Ya en son ne zaman Trabzonspor kadrosunda altyapıdan oyuncular oynadıda başarı kazandık.

En son 2010-2011 şampiyonluğunda takımda altyapıdan kaç tane futbolcu vardı?

Umut mu, Burak mı, Egemen mi, Serkan mı, Giray mı, Jaja mı vb.vb.

Hatta o kadar altyapıdan uzaktık ki, federasyonun altyapıdan oyuncu oynatma zorunluluğunu bile yerine getirmeyip maç başına 50.000 lira ceza yedik kaç maç.

O kadar altyapıdan uzaktık ki kaç maça yedek klübesinde 2 yedek kaleci ile çıktık. (Buda Şenol Güneşin ayıbıdır, Zeki Ayvaz yerine altyapıdan bir stoper bir forvet vs almadı takıma.)

Demem o ki, şuanki altyapıdan ne kadar uzak o kadar başarıya yakın.

Tabi bulmuşlardı İHO gibi başkanı, aman başkanım şunu al aman başkanım bunu al. Kendileride aradan komisyon.

Futbolun gerçekleri bu artık. Profesyonellerle çalışacaksın. Sorsan avrupada oynayan 2 tane solbek sayamaz kalkmış adamları beğenmiyor.

Ne katkıları olmuş futbolculuk hayatları bittikten sonra Trabzonspora.

Tayfun
16.02.2016, 15:45
Tuncay SOYAK gibi 1980'lerin kafasını yaşayanlar bir düşsün bu kulübün yakasından bir zahmet.

Bu şekilde en büyük iyiliği yapmış olurlar .

Ertan 51
16.02.2016, 15:46
Yav gerçekten şaka gibi,
hakaret amaçlı söylemiyorum ama insan biraz utanır yahu,
şu üstteki tepkiyi verirken utanır,
hep bom boş adamlar olduğunuz,işiniz gücünüz menfaat olduğu ortaya çıktığı için utanır,
hemde ne yüzle konuşuyorsunuz ona utanır,
bi düşün artık TS nin yakasından,
diyin ki inşallah hayırlı olur,
belki bizim eksiklerimiz vardı elin oğlu bu işi daha iyi yapabilir,
bizden bi yardım talebi olursa elimizden geldiğince yardımcı oluruz diyin de azcık bi itibar görün.

hasancebi81
16.02.2016, 16:02
Adam Trabzonspor ruhundan bahsediyor, kalkmış Galatasaray'a transfer olmuş. Sen mi Trabzonspor ruhu taşıyorsun.
Antrenörlük diploması almış sadece altyapıda çalışmış, hiçbir gelişme gösterememiş.
Birçok takımda çalışmış, demek hiçbir yerde başarıda sağlayamamış.
Şuanda da Büyükçekmece'de HALI SAHA işletmeciliği yapıyormuş.
Ve bu kişi kalkmış akıl dağıtıyor. Kusura bakma hadi ordan derler adama.
Gerçi başkanın pek salladığını düşünmüyorum ama şimdi derin Trabzon yukardan aşağı baskıya başlamıştır.
Başta Faruk Özak, Özkan Sümer vs. gerek yok Muarrem, biz buluruz sana futbolcu diye başlamıştır kafa ütülemeye.

Kariyeri

Tuncay Soyak Sürmeneli bir ailenin çocuğu olarak 1959'da Ankara'da doğdu.[1] Futbola 13 yaşındayken Ankara Tekelspor'da başladı.[1] Daha sonra Ankara karması seçmelerine giderek Ankaragücü'ne katıldı.[1]
Trabzonspor

1978 yılında Trabzonspor'un amatör takımına transfer olan Soyak, birkaç hafta sonraki Fenerbahçe maçından önce profesyonel yapılarak kariyerinin ilk karşılaşmasına bu maçta çıktı.[1] Maçın son dakikalarında takımına bir de penaltı kazandırdı.[1] Soyak genç yaşına rağmen kısa sürede kadronun değişmez isimlerinden biri oldu. Bordo mavili ekipteki en verimli sezonlarından biri olan 1980-81 sezonunda takımı adına 11 gol atarak o yıl Trabzonspor'un şampiyonluğa ulaşmasında büyük rol oynadı. Sonraki iki sezon ise yaşadığı sakatlıklar nedeniyle pek fazla forma şansı bulamadı.

Tuncay Soyak, 14 Eylül 1983 tarihinde İtalyan ekibi Inter Milan ile oynanılan UEFA Kupası 1. tur ilk maçının 88. dakikasında ceza sahası dışından attığı golle Trabzonspor'un sahadan 1-0 galip ayrılmasını sağladı.[1][2][3]
Son yılları

Soyak, 1 Temmuz 1986'da Galatasaray'a transfer oldu.[1] Sarı kırmızılı ekibe transfer olduktan bir hafta sonra idmanda ayağı kırıldı.[4] O sezonun ikinci yarısında sahalara dönmesine karşın sadece 6 maçta forma giyebildi. Ertesi sezon Gençlerbirliği'ne geçip orada da bir sezon oynadı. 1988-89 sezonunda ise 2. Lig'deki Zeytinburnuspor'a transfer oldu ve mavi beyazlı takımla şampiyonluk yaşayarak, üst lige yükseldi. 1. Lig'de iki sezon daha oynadıktan sonra 28 Temmuz 1991'de Zeytinburnu ve Trabzonspor arasında düzenlenen bir jübile maçıyla 32 yaşında futbolu bıraktı.[5]
Millî takım kariyeri

Tuncay Soyak, Trabzonspor'a transfer olduktan bir süre sonra Romanya U-21 takımıyla oynanılan maçta millî takımlar düzeyinde ilk kez bir maça çıktı. 3 Ekim 1980'de Suudi Arabistan ile oynanılan özel maçta ilk kez A millî takım forması giyerken yine bu maçta ilk millî takım golünü de kaydetti.[6] Soyak, 1980-84 yılları arasında 9 kez giydiği A millî takım formasıyla 3 gol attı.[1]
Futbol sonrası

Soyak futbolu bırakmasından sonra 1993 yılında antrenörlük diploması aldı.[1] Alt ve amatör liglerde birçok takımı çalıştırdı. Kariyerinin ardından uzun bir süre ticaretle uğraştı. Şu anda Büyükçekmece'de halı saha işletmeciliği yapmaktadır.[1]

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Tuncay_Soyak

Tolga Okumuş
16.02.2016, 16:16
Birde aklı sıra posta koyuyor hadi oradan diye.
Düşün şu kulübün yakasından yahu.
Efsane olmuşsunuz işte yok bunun daha yukarısı.Ama illa bileceksiniz her şeyi.
Ne yaptın futbolculuğundan sonra? Yok işte koordinatör Trabzon'da.Hepsi seninle aynı kafada olduklarından bulamıyoruz.

Ekmek kapısı kapandı artık...
Başka kapıya...

orhanunal
16.02.2016, 16:28
Tercihleri "kulübün gerçeğini inkar etmek" olarak yorumlayan Soyak, "Trabzonspor yönetimine kim akıl veriyor bilmiyorum ama yanlış işler yapıyorlar. Trabzon’dan Trabzonspor ruhundan uzaklaştığın sürece başarılı olma şansın azalır. Scout ekibini Hollanda’dan kuracaksın, alt yapına ve pilot takımına İzmir’den koordinatör getireceksin. Hadi oradan, hadi oradan derim. Nerede Trabzonspor’un değerleri, yok mu o şehirde bir koordinatör.

yok bu şehirde bir kordinatör yok la yok işte en son nezaman birini çıkardınız alt yapıdan çıkan da yusuf gibi futboldan hiç bir halt anlamayan adam oluyor.

M.Usta bizim gibi düşünenler için büyük şanstır.bunu net bir şekilde görüyorum artık.şampiyonluklardan daha önemli bir işi başaracak bu klübe profesyonelliği getirecek ve kan emicileri bu klübün yanına bile yaklaştırmayacak.

gazası mübarek olsun...

carantinas
16.02.2016, 16:48
Bu kafalar çok oldu hakkatten.

Trabzonspor artk Profesyonel bir şekilde yöentieli. İşin ehli kimse o görev almalı. İster Trabzonlu iste Tokat ya da İzmirli olsun.

orhan42
16.02.2016, 16:59
Ulan bi düşün bu takımın sırtından..Kırılmış beyefendiler..Şimdiye kadar hangi yıldızı kazandırdınız altyapı anlamında.Haysiyet yoksunu insanlar..Yiyemeyecekler , dertleri bu!

Gökhan Uzun
16.02.2016, 17:09
Madem bu kadar iyisiniz neden sadece Trabzonspor'dan iş bekliyorsunuz? Neden siteminiz sadece bize?

mkesen1982
16.02.2016, 17:51
Usta çöplüğü temizlemeye başlayınca kargalar rahatsız olmaya başlamış.devam usta taraftar arkanda.ulan 30 senede 1 sampiyonluk almışız.zannedersin beyfendiler futbol profesörü.

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alika87
16.02.2016, 18:03
bu fossiller konustuguna göre Muharrem Usta Dogru yolda.

Necmettin ALTUNTAŞ
16.02.2016, 18:13
Bu eski futbolcu çemberini kırmadıktan sonra başarı bize haram.Bi bitmediler arkadaş.

Mert'
16.02.2016, 18:22
Boş boş konuşmuş yine özevlatlar. Çok güzel tercih olmuş Scout ekibi , başkanı kutluyorum.
Bu ekibi tanıyan , analiz yapabilecek birileri varsa güzel olur.

dağlıca61
16.02.2016, 18:24
Özellikle Trabzonspor da ki futbolculuk dönemini yaşım itibarı ile hatırlıyorum, uzun olmayan parlak bir dönem kabul ediyorum da her Trabzonspor da oynayan futbolcuya akıl sorarsak yandı bu camia, Tuncay Soyak pastadan pay alabilirmiyim hesabı peşinde belkide onun öyle bir niyeti yok ama yerel medya konuyu öyle yansıtma çabasında, bizim yerel basınımız dışardan gazel okumayı birilerini öne çıkarmayı çok seven bir basın.Tuncay Soyak bu zamana kadar oynadığı dönem dışında Trabzonspor ile ilgili ne yapmış, teknik direktör kariyeri ne aşamada, yabancı dili var mı, şike sürecindeki tavrı ne, 200.Temiz Futbol Eyleminden hangisine katılmış, Trabzonspor Kongre üyesi mi bu haberi yapan yerel medyanın öncelikle bunu sorgulaması gerekir.Muharrem Usta yerelden tepki geldiğine göre doğru yoldasın, taraftarda sonuna kadar seninle bilesin, bu dedikodulara kulak asma.

Ömer SEVİNÇ
16.02.2016, 18:26
Altınordunun şuanki başarısında emeği olduğunu biliyorum ama neden ayrıldığı araştırılıp öyle alınmalı. Yine de bizim fosillerden iyi olacağı kesin. Altyapıda tamamen sıfırdan düzenleme yapılmadıkça oradan oyuncu çıkacak gibi değil malesef.

temel_yilmaz
16.02.2016, 18:30
Şu haberi görüp okkalı bir küfür basıp,üyeliğimi yakacaktım az daha.

Yahu Trabzonspor gerçeği var diye bu halde bu klüp kardeşim,biri gitsin tesislerin kapısına İş-Kur mu yazıyor bi baksın.

Efsane topçusu,efsane başkanı,efsane yneticisi,efsane masörü yahu klüpte efsane olmayanmı varr,tam kendilerinin dediği gibi hadi ordan hadi ordan.

30 yıllık taraftarlığımda 1 şampiyonluk görmüşüm,klübün gerçeğine aykırıymış bak sen şu işe bir bitmedi gitti şu kırım Kongo kanamalı keneleri.

Poor
16.02.2016, 18:34
Sanki scout ekibinin trabzonlu ya da trabzondan oyuncu izlemeleri yasak. Açıklamaya bak ya topcu yetişti de kullanmadık mi? Alt yapida zaten yabanci oyuncu yok.

Bunlar ya asiri romantik ya da gelir kapıları kapandı. Musluktan akmıyor artik galiba eskisi gibi..

Poor
16.02.2016, 18:38
Bide dayanağı basari gelmezmis. Cok geldi ya basari buzamana kadar artik gelmezse napicaz bilmem.

Yerli degerlerimizden uzaklaştık ya artik her yil 2 kupa da alamayiz. Bence en iyisi avrupadan kasti elenip lige yogunlasalim.

mkesen1982
16.02.2016, 18:40
Altinordu ekibi zamaninda bucadaydi.bucayi superlige cikaran ekip.salih ucani keşfeden ekip.bu ekip gitti bucada bitti.ayni ekip altinorduya gecti ve altinordunun hali ortada.izmirin neredeyse her ilcesine futbolokulu aciyorlar.mahalle mahalle tariyorlar.ustayi tebrik ediyorum.cok iyi tercih altinordu sistemi

ASUS_T00J cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

salihismet
16.02.2016, 18:49
Yönetici yönetmek icin secilir, yönetilmek icin degil.

Bera B.
16.02.2016, 20:12
Ruh muh diyen adam gördüm mü oradan ufak ufak uzaklaşır o kişi hakkındaki notumu da veririm. Millet ruh ayağına iyi malı götürdü bunca sene. Şimdi herkes ulan onlarınki ruh da bizimki tuz ruhu mu diyerek nemalanmanın yollarını arıyor.

slmn
16.02.2016, 20:13
Murat Dizdar hakkında bilgisi olan var mı? Altınordu'daki görevine niye son verildi?

slmn
16.02.2016, 20:16
Geçtiğimiz Haziran ayında U19 Süper Kupa Finali’nde Beşiktaş’a yenilen Altınordu’da Başkan Seyit Mehmet Özkan’ın kazanan takımın Avrupa’ya gideceğini tesadüfen yeni duyması ile Sportif Direktör Murat Dizdar’ı kovduğu öğrenildi. Özkan’ın ayrıca böyle bir durum varsa A Takım’daki Cengiz ve Çağlar’ın neden kadroya alınmadığını da sorguladığı öğrenildi

thehell61
16.02.2016, 21:23
Usta'nın doğru yolda bu yiyicilerin huzursuz olmasından bile anlaşılıyor. İnşallah bu yiyici tayfanın kökü kazınacak bu kulübün içinden de bu kulübn etrafından da.

Buğra Çora
17.02.2016, 00:46
Scout ekibinin başına Hollandalı Jov Van Staa'yı getirmeyi planlayan ve ekibi de tamamen dışarıdan oluşturmayı düşünen Başkan Muharrem Usta

burasi beni cok sevindirdi iste.. USTA cok acik ve net öz evlatlara siz bu isi bilmiyorsunuz diyor.. ne mutlu oldum :D

Tolga Kurt
17.02.2016, 14:17
Bi sorun yok değil mi ? Vazgeçildi gibi söylemler görüyorum

amasya0561
17.02.2016, 15:39
Usta başkanımız altyapının başınada yabancı bir hoca getirir inşallah en azından Trabzon dışından biri.
Böylelikle torpille altyapıya oyuncu seçilmez gerçek hak edenler gelir.

HOPA'LI TS'Lİ
17.02.2016, 15:43
Trabzonspor'lu eski oyuncular scout ekibininm Hollanda'lı ve Altınordu kulübünden getirilmesine içerlemiş.

Yeter artık düşün bu kulübün yakasından

Tamam bu kulüpte oynadınız, şampiyonluklar, kupalar kazandırdınız, teşekkürler hepinize ama bu iş başka, köstek değil destek olma zamanı

USTA Başkanın bu konudaki girişimlerini çok doğru buluyorum.

salihismet
17.02.2016, 16:11
Trabzonspor'lu eski oyuncular scout ekibininm Hollanda'lı ve Altınordu kulübünden getirilmesine içerlemiş.

Tamam bu kulüpte oynadınız, şampiyonluklar, kupalar kazandırdınız, teşekkürler hepinize ama bu iş başka, köstek değil destek olma zamanı

Kesinlikle geri adim atmamali..

Dip.Ing.Mag.
17.02.2016, 16:15

hocam bilmedigimden ve takip edemedigimden soruyorum. bu ekip resmi olarak kuruldu mu? yani bahsi gecen bu sahislar ile anlasmalar yapildi mi yani?

Dip.Ing.Mag.
17.02.2016, 16:18
Tuncay soyak = iho kafasi. bu kafalarla ancak klüp batar baska da bir sey olmaz.

CEMEFKER
17.02.2016, 16:19
Tuncay Soyak'ın açıklamasını daha doğrusu haykırışını duydum adeta...

İsyan ediyordu ses tonu o açıklamada ...

Zamanında TS markasını meydana gelmesinin temelini atan eski futbolcuları bir yere kadar anlamak lazım, ancak klubün önünde engel teşkil etmeye çalıştıkları an iş farklı boyutlara doğru gider...

Elbet bu klüpte bir yerlere/mevkilere birileri gelmesi gerekiyorsa bu isimler TS'ye değer katmış kişiler olmalı. Bu isimlerin nüfuslarında ister Trabzon yazsın ister başka bir yer...

...ki bu durum yerecilik olarak gösterilemez çünkü Barca, R.Madri, B.München...vs. tipi klüpler de böyle yapıyor. Öyleyse yerelcilik noktasında eleştirmeyi anlamsız olduğunu bir kenara bırakarak....

... kendilerine verilen şansları bir şekilde kullanamayanların da artık tehtit eder ve isyan eder şekilde adeta bir sarhoşluğun verdiği hava ile bunu yapmaları kendilerini küçük düşürüyor bence...

HOPA'LI TS'Lİ
17.02.2016, 16:39
hocam bilmedigimden ve takip edemedigimden soruyorum. bu ekip resmi olarak kuruldu mu? yani bahsi gecen bu sahislar ile anlasmalar yapildi mi yani?

Henüz kurulmadı, anlaşmalar yapılmadı.

Buğra Çora
17.02.2016, 17:13
Henüz kurulmadı, anlaşmalar yapılmadı.

Geçenlerde haftaya hal olacak diyordu başkan..bayada oldu

Furkan S.
17.02.2016, 17:24
Jan Van Staa olmadı.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

slmn
17.02.2016, 17:31
Jan Van Staa olmadı.

Kaynak nedir? Niye olmamış, eski futbolculara takılıp kalmamıştır umarım yönetim.

slmn
17.02.2016, 17:31
Jan Van Staa olmadı.

Edit.

Furkan S.
17.02.2016, 17:33
Edit.
Kaynak ben olmamis iste niyesini yonetim bilir ama az cok biliyoruz Yonetim sivamaya devam ediyor..

HOPA'LI TS'Lİ
17.02.2016, 17:57
Kurun şu scoting ekibini ve sezon bitmeden çalışmalara başlasın.

1 yıl daha kaybetmeye ve üzülmeye dermanımız kalmadı

HOPA'LI TS'Lİ
17.02.2016, 17:57
Kurun şu scouting ekibini zaman kaybetmeden ve sezon bitmeden çalışmalara başlasın.

1 yıl daha kaybetmeye ve üzülmeye dermanımız kalmadı

karahanbakar
17.02.2016, 18:14
MRA LigTv'de katıldığı programda bu sene sonu itibariyle yarışmacı antrenörlüğü bırakacağını açıklamıştı. Bu demek oluyor ki altyapı çalıltırmak istiyor. Bence altyapı kendisine emanet edilmeli. Yeni scout ekibiyle de çalışabilecek kafad bire hoca bence.

BaşoğLu
17.02.2016, 22:44
Ben bu fikri akyazı stadı forumunda belirtmiştim daha 2014 yılındayken . Biz çok çabuk futbolcu harcıyoruz türk milleti olarak . Alman disiplini almış futbolcularımızı görüyorsunuz form grafikleri düşse de yetenekleri körelmiyor . Almanların en ünlü sözlerinden biridir . Bir işe Türk gibi Başla Alman gibi bitir. O yüzden Alt yapı almanlara veya Hollandalılara emanet edilmelidir kanaatinde olanlardanım. Bizim gençlerimize futbol öğretmeyecekler zaten futbolu bilen bir şehir Trabzon. Bizim gençlerimize nasıl profosyonel futbolcu olunur onu öğretecekler ! ki bu sadece antreman , kondisyonla olacak iş değil! Seminerler , kişilik geliştirme , arkadaşlık bağlarını kuvvetlendirici organizasyon ve amatör ruh depolaması . İşte Mustafa Reşit Akçay'ın 1461 Trabzon'la çıkışı böyle olmuştur !

zwartezee
17.02.2016, 23:33
Bugüne kadar scout ekibini yerlinin yerlisinden kurduk sonuç ortada. Altınordu'dan gönderilen Murat Dizdar ismine şüphe ile bakıyorum onun dışındaki isimler konusunda Usta'yı destekliyorum.

Sefa
18.02.2016, 06:18
Bu nasıl bir haberdir :(

http://www.fanatik.com.tr/2016/02/18/staa-olmazsa-giray-bulak-646215

Uluhan
18.02.2016, 07:14
Bu nasıl bir haberdir :(

Şaka olmalı , Muharrem Usta umuyorum böyle bir hataya düşmez !!

Cengiz Çubukcu
18.02.2016, 07:37

haber sallama bana göre de...

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 07:41

Gerçekten şaka gibi yahu :(

BaşoğLu
18.02.2016, 07:55
Sakın haaa sakın o Giray Bulak malzemeci olarak bile girmemeli bu kulübe sakınnnn ! Yerlinin yerlisi adamlar yapacaksa bu işi Ekin'in başına Mustafa reşit Akçay ı koy !

Tayfun
18.02.2016, 08:27
Başkan scout sistemi deyip deyip tutup da Giray Bulak vs gibi adamları getirirse o göreve bundan sonra destek filan olmam yönetime .

CEMEFKER
18.02.2016, 09:05

Hoaydaaaaa....! diye bu haberin doğru olabilme ihtimaline denir.

ya da...

(teşbihte hata olmaz/kusur aranmaz ) "Attan inip eşeğe binmek" denir.

İ. SARAL
18.02.2016, 09:45
Başkan öyle bir şey yapmaz.

Adem Akyüz'
18.02.2016, 10:00
Her hafta bir tane sallama haber çıkıyor. İnanmayın artık şunlara.

Erkin
18.02.2016, 10:06
İnandırıcı değil; sanırım yereller Giray abileriyle olan iyi ilişkileri için kıyak yapmışlar. Şu da var bu tip biri gelir ve ekibi işsiz eski topçulardan kurarsa onlar için kaymaklı ekmek kadayıfı aynı zamanda. Bir de şu hoca belirsizliği sırasında, başkanın yerel basın yönlendirmelerine gereğinden fazla kulak astığını duymuştum; umarım bunda da geçerli olmaz da şu boş herifler kulübe ayak basmaz.

selcuk
18.02.2016, 10:09
giray olayi, bosingwa-özer+ aytac, marin olayi...

bunlar yönetimi yipratma, taraftari germe deneyleri...

amasya0561
18.02.2016, 10:56
Başkanın böylesi bir hata yapması kendi ipini çekmekle bir olacaktır.
Herşey yoluna girerken bu emicileri kulübe sokarsa başlamadan biter 50. yıl

Ertan 51
18.02.2016, 10:59
Van Staa işi yattı deniliyor giriş sayfamızda onun önerisi ile yeni Jaja'mızı bulduk deniliyor:confused:

Onur Akyüz
18.02.2016, 10:59
Giray Bulak: Futbolcu izleme komitesi başkanı..
Serdar Bali: Futbolcu izleme komitesi eş başkanı..
Necmi Perekli: Futbolcu izleme komitesi başkan yardımcısı..
Tuncay Soyak: Futbolcu izleme komitesi eş başkan yardımcısı..
Ali Kemal Denizci: Futbolcu izleme komitesi sekreteri..
Lemi Çelik: Futbolcu izleme komitesi sekreter yardımcısı..
Cevat Kol: Futbolcu izleme komitesi medya ilişkileri sorumlusu..
Halil Şanlı: Futbolcu izleme komitesi medya ilişkileri eş sorumlusu..
vsvsvs...

Listeyi bu şekilde sonsuza kadar uzatıp, en ufak bir ismi atlamadan, herkesi istihdam etmeliyiz.

Yoksa mazallah Trabzonspor ruhundan uzaklaşır hatta bu ruhu kaybedebiliriz..

Allah korusun..

Erkin
18.02.2016, 11:18
Herifler TS'un iyiliği bir kenara dursun net şb basınına çalışıyorlar. Zira hep böyleydi ya..

İ. SARAL
18.02.2016, 11:28
Giray Bulak: Futbolcu izleme komitesi başkanı..
Serdar Bali: Futbolcu izleme komitesi eş başkanı..
Necmi Perekli: Futbolcu izleme komitesi başkan yardımcısı..
Tuncay Soyak: Futbolcu izleme komitesi eş başkan yardımcısı..
Ali Kemal Denizci: Futbolcu izleme komitesi sekreteri..
Lemi Çelik: Futbolcu izleme komitesi sekreter yardımcısı..
Cevat Kol: Futbolcu izleme komitesi medya ilişkileri sorumlusu..
Halil Şanlı: Futbolcu izleme komitesi medya ilişkileri eş sorumlusu..
vsvsvs...

Listeyi bu şekilde sonsuza kadar uzatıp, en ufak bir ismi atlamadan, herkesi istihdam etmeliyiz.

Yoksa mazallah Trabzonspor ruhundan uzaklaşır hatta bu ruhu kaybedebiliriz..

Allah korusun..

Tam bizim köyün kahvesinde yancılık yapılacak okey ekibi.

Tolga Okumuş
18.02.2016, 11:46
Eski futbolcu lafını duyunca inme iniyor,gözlerim kararıyor...

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 12:22
Trabzonspor Başkanı Muharrem Usta, scout ekibinin başına getirmek istediği Jan van Staa'dan "Jaja" tarzında bir oyuncu istemişti. Twente'nin Hollanda'da şampiyonluğunda büyük pay sahibi olan ve pek çok önemli vam Staa, Usta'ya aradıkları ismin Idrissa Sylla olduğunu aktardı.

Jan van Staa Trabzonspor'da göreve başlarsa oyun stili ile İngilizlerin yıldızı Chris Waddle ile kıyaslanan ve uzun boyuna rağmen iki kanadı da kullanabilen Gine asıllı yıldız için girişimler yapılacak. Sezon sonuna kadar da izlenecek olan oyuncunun "Jaja"yı unutturacak özelliklere sahip olması durumunda transfer edileceği de gelen bilgiler arasında.

orhanunal
18.02.2016, 12:27

Hoaydaaaaa....! diye bu haberin doğru olabilme ihtimaline denir.

ya da...

(teşbihte hata olmaz/kusur aranmaz ) "Attan inip eşeğe binmek" denir.

katılmıyorum.kur bu ekibi menejerlerin önerdiği futbolcuları izlet beğenirseler alma,beğenmezlerse bas parayı al :D

halilaziz61
18.02.2016, 12:32
Trabzonspor'da Başkan Muharrem Usta'nın Bordo-Mavili kulüpte hayata geçirmek istediği Scout Ekibi, yeni bir krizi tetikledi. Başkan Usta ve ekibinin Trabzonspor'da ilk kez hayata geçirilecek ekip için tercihlerini Trabzon ve ülke dışından kullanma yönünde ki hamleleri, Trabzonlu teknik adam ve spor adamlarının tepkisine neden oldu. Bilindiği gibi Bordo-Mavili yönetim, scout ekibi için Hollandalı Jan Van Staa, bir dönem Kasımpaşa'da görev yapan Murat Karakaç ve Altınordu ile yollarını ayıran Murat Dizdar ismini gündeme gelmişti. Trabzonsporlu Profesyonel Futbolcular Derneği Başkanı İlyas Akçay, scout ekibinin oluşumundan bugüne kadar haberdar olmadıklarını belirterek, "Bu zamana kadar haberimiz olmadığına göre böyle bir ekibin içinde yokuzdur. Trabzonspor'u bugünlere getirirken yetenekli olanların şimdi yetersiz görülmesi ise garipsenecek bir durum. Her anlamda Trabzonspor bilmeyenlerin ve tanımayanların tircih edilmesine işin üzücü boyutu" dedi. YOK SAYMASINA TEPKİLİLER Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Trabzon şube Başkanı Hayri Tekelioğlu'da, yönetimin böyle bir hamlede kendilerini "Yok" saymasına tepkili olduklarını söyledi. Tekelioğlu, "Trabzon'da her alanda yeterli bir çok antrenörün olduğunu belirterek, "Böyle bir yapılanma hamlesinde bizim kapımızı bile çalan olmadı. Tepkiliyiz ve gerekli açıklamayı yapıp, tepkimizi ortaya koyacağız. Futbol şehri Trabzon'da hiç kimseden görüş alınmaması ise manidar. Böyle bir anlayışa olumlu bakmıyoruz" dedi. TRABZON GÖRMEZDEN GELİNMELELİ Trabzonspor 2. ve 1. Ligde gol krallığı yaşayan Necbi Perekli'de socut ekibinde yer alacak isimlerin çok önemli olduğun söyledi. Perekli scout ekibinin başında marka bir ismin olması gerektiğinin altını çizerken, "Böyle bir oluşumda kendini iyi yetiştirmiş Trabzon'un değerleri de yer almalı. Dışarıdan getirilecek ismin yanında görevlendirilecek 2-3 Trabzonlu idealist teknik adam, kulüp içerisinde ki bu düzenin devamı için de önemli" dedi. Perekli, altyapıya dışarıdan teknik adam getirilmesinin tahribatının ise büyük olacağının altını çizdi. Scout ekibinin başına getirileceği konuşulan 60 yaşında ki Jan Vaan Staa, Twente'nin üst üste yakaladığı başarılarda önemli pay sahibiydi. Van Staa, dünyanın en iyi scoutları arasında gösteriliyor. Günebakış / Mehmet Karagöz

Bakın bu kafa TS'nin başarılı olmasını istemeyen, az olsun bizim olsuncu kafa. Yıllardır bu kafa yüzünden bir arpa boyu yol alamadık. Bu kafa TS üzerinden para kazanıp zengin olma kafası. Sormazlar mı bu kafaya şu ana kadar ne başardınız da şimdi görev bekliyorsunuz
"Trabzonspor'u bugünlere getirirken yetenekli olanların şimdi yetersiz görülmesi ise garipsenecek bir durum.Her anlamda Trabzonspor bilmeyenlerin ve tanımayanların tircih edilmesine işin üzücü boyutu"
Adam diyorki Trabzonu bu günlere biz getirdik küme düşürmeden bırakmayacağız.
yazıklar olsun. Bir kaç renkdaş diyordu burda; Ts'nin en büyük sorunu içerdeki dinazorlardır diye, sonuna kadar haklı. Bu ara bu dinazorlar yeni scoutun işini yapmasına engel olur 3-4 ayda bu adamı gönderirler. Şimdiden uyarayım

Ahmet Aksu
18.02.2016, 12:34
giray bulak yalan haberdir başkanın öyle bir hataya düşeceğini sanmam..
ama başkan gelecek dedi de bir türlü gelemediler. inşallah sıkıntı çıkmaz yabancı scout konusu yoksa hakikaten bulaşır eski futbolcu tayfası yine oralara..

slmn
18.02.2016, 12:35
Bunlar kendilerini ne zannediyor ya açıklamalara bak bize kimse sormadı ulan sen kimsin derler adama!

BaşoğLu
18.02.2016, 13:05
Valla eğer ki bu işte de öze dönüş yapılacaksa , Hacıosmanoğlu'nun kırdığı Özkan Sümer olmalı bu işte .

Özkan Sümer , Mustafa Reşit Akçay , Çağdaş Atan , Yarışmadan döndükten sonra Yattara , Szymek

Bu adamlar yapmalı bu işi taş devri insanları değil , hele hele fenerbahçeyi savunan Giray Bulak Hiç değil !

Buğra Çora
18.02.2016, 13:08
Bu herifler çok oldu artık. Tek bizde mi var böyle çıkarına düskün eski futbolcu tayfası.. edeyim bu şansa.

Tayfun
18.02.2016, 13:11
Bu fosiller yüzünden kulüp İstanbul'a değil, Danimarka'ya taşınsa yeridir ...

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 13:17
Sussunlar ve kulübün önünü açsınlar artık

Hangi çağdayız yahu

karahanbakar
18.02.2016, 13:54
Giray Bulak geçenlerde Trabzondayken Kweuke'yi izlemiştik alınmasını söylemiştim filan dedi. Yani adamın izledim diye övündüğü oyuncuya bakar mısınız. Kweuke bu takımda yedek bile olamaz.

A. Aydın
18.02.2016, 13:58
http://www.haberula.com/trabzonspor-daha-neyi-bekliyorsun-video,132.html

Giray bulak konusu kapanmıştır herhalde.

karahanbakar
18.02.2016, 13:59
Scout ekibi yabancı olabilir ve içinde eski yerli futbolcularımız da olabilir buna hayır demem. Ancak altyapı işi kesinlikle yerli bir hocada olmalı. Trabzonun sosyolojik yapısını bilen, Trabzonun dinamiklerini, değerlerini bilen biri olmalı. Ve bence elimizde böyle çok değerli bir adam var. Mustafa Reşit Akçay bu konuda değerlendirilmeli. Zaten kendisi altyapı çalıştırmak istiyorum diyerek topu bi anlamda bizim yönetime attı.

A. Aydın
18.02.2016, 14:03
Scout ekibi yabancı olabilir ve içinde eski yerli futbolcularımız da olabilir buna hayır demem. Ancak altyapı işi kesinlikle yerli bir hocada olmalı. Trabzonun sosyolojik yapısını bilen, Trabzonun dinamiklerini, değerlerini bilen biri olmalı. Ve bence elimizde böyle çok değerli bir adam var. Mustafa Reşit Akçay bu konuda değerlendirilmeli. Zaten kendisi altyapı çalıştırmak istiyorum diyerek topu bi anlamda bizim yönetime attı.

Ben yerli futbolcularımıza kesinlikle karşıyım.
Şuan teknik direktörümüz olan hami nin bile bel bağladığı adamlar alim, şahin aygünes, birde kasımpaşalı solbek vardı gurbetçi olan.
Eski futbolcularımızdan hangisi istatistik tutabilir. Tek diyebilecekleri top ayağına yakışıyor.
Eski futbolcularımızın görevi futbol oynamaktı şimdi emekli oldular. Scout işini bilenlere bırakalım.

karahanbakar
18.02.2016, 14:05
Ben yerli futbolcularımıza kesinlikle karşıyım.
Şuan teknik direktörümüz olan hami nin bile bel bağladığı adamlar alim, şahin aygünes, birde kasımpaşalı solbek vardı gurbetçi olan.
Eski futbolcularımızdan hangisi istatistik tutabilir. Tek diyebilecekleri top ayağına yakışıyor.
Eski futbolcularımızın görevi futbol oynamaktı şimdi emekli oldular. Scout işini bilenlere bırakalım.

Bunlar Türkiye pazarını izlerler diye dedim ama senin söylediğin de doğru.

Cihad Varlı
18.02.2016, 14:20
https://www.youtube.com/watch?v=8vxM85dg0HI

Jan Van Staa, "Selam büyük Trabzonspor camiası... Ben Jan Van Staa. Basınınızda çıkan kulübünüzü oyaladığım yönündeki haberler gerceği yansıtmamaktadır. Trabzonspor'da görev almaya hazırız ve başkandan haber bekliyoruz. Ben ve ekibim 50.yılınızda şampiyon kadronuzda yer almaktan onur duyarız. Bize Her Yer Trabzon." dedi.

----

Şunu bir izleyin de ulusal basın ne halde görün.

Kaynak: 61saat.com

ağasarlı
18.02.2016, 14:28
Giray Bulak geçenlerde Trabzondayken Kweuke'yi izlemiştik alınmasını söylemiştim filan dedi. Yani adamın izledim diye övündüğü oyuncuya bakar mısınız. Kweuke bu takımda yedek bile olamaz.

Giray bulağı savunmak gibi olmasında; o dönem sadri başkan zamanında gündeme kweuke gelmişti sonra giray bulak onu izlemeye gitmiş.derken birde ne haber alsın?marc janko ile anlaşılmış.ayrıca keweuke şu an bizde olsa her türlü oynardı.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ağasarlı
18.02.2016, 14:34
Son zamanlarda yapılan açıklamaları dikkate alırsak scout ekibinin dışarıdan olması yerli fetişzmi ile rantçı güruhu çıldırdatacağa benziyor. Deniliyor ki scout ekibinde trabzonun sosyolojik yapısını bilen birieri de olsun.yahu zaten trabzonun yapısı bilindiği için profesyonel scout ekibi ile fayda- maliyet sağlayan oyuncu bulunacak.zaten öbür türlü olsa basarsın parayı alırsın istediğin oyuncuyu.scout ekibine gerek kalmazdı.

karahanbakar
18.02.2016, 14:36
Giray bulağı savunmak gibi olmasında; o dönem sadri başkan zamanında gündeme kweuke gelmişti sonra giray bulak onu izlemeye gitmiş.derken birde ne haber alsın?marc janko ile anlaşılmış.ayrıca keweuke şu an bizde olsa her türlü oynardı.

Evet söylediğin gibi olay ama benim dikkat çekmek istediğim nokta Kweuke Trabzonspor için futbolcu izleyen bir adamın övüneceğibfutbolcu değil. O anca Rize'de oynar. Boş alan forveti, idare eder derecede top tutar, hızı da üst düzey değil. Son vuruşu da vasat derece. Ha şu an için Trabzonspor'da oynayabilir ama bizim görmek istediğimiz Trabzonspor'da oynayamaz.

slmn
18.02.2016, 14:46
Adam gelmeye hazırım diyor daha ne yapsın. Herkes twitterdan başkana yüklensin lütfen, eski topçuların zihniyetine bırakamayız bu meseleyi.

smart
18.02.2016, 14:49
Eğer bi klubün scout adayı, yıldız transfer derecesinde konuşuluyorsa o işte bir sıkıntı var demektir.

Onur Akyüz
18.02.2016, 15:12
Hahahağağahağ şu video çok iyi oldu çok da güzel oldu.

Başkandan saksıya fesleğen gibi oturturum anlamında bir mesaj olmuş.

Rezil medya, rezil yerel zihniyet.!

Enaldo61
18.02.2016, 15:18
Video komik değil mi :D

selcuk
18.02.2016, 15:40
Video komik değil mi :D
video komikte

yapilmasina neden olanlara yaziklar olsun
bu da aci

Gökhan Uzun
18.02.2016, 15:50
Çevirebildiğim kaadarıyla;

Merhaba. Ben Hollanda'dan scout Jan van Staa. Bugün gazetelerde Trabzon'a gitmek istemediğim hakkında bazı dedikodular var. Bu doğru değil. Çünkü Trabzon benim ilk tercihim. Bundan dolayı başkanla konuşmak için çağrılmayı ve Trabzon'da taraftarlarla buluşmayı bekliyorum. BİZE HER YER TRABZON

HOPA'LI TS'Lİ
18.02.2016, 16:05
https://www.youtube.com/watch?v=8vxM85dg0HI

Jan Van Staa, "Selam büyük Trabzonspor camiası... Ben Jan Van Staa. Basınınızda çıkan kulübünüzü oyaladığım yönündeki haberler gerceği yansıtmamaktadır. Trabzonspor'da görev almaya hazırız ve başkandan haber bekliyoruz. Ben ve ekibim 50.yılınızda şampiyon kadronuzda yer almaktan onur duyarız. Bize Her Yer Trabzon." dedi.

----

Şunu bir izleyin de ulusal basın ne halde görün.

Kaynak: 61saat.com

Ne güzel bize her yer Trabzon diyor.

HOLLANDA ekolu iyidir.

tweet'lere yüklenelim Başkan'a.

Ozan Yılmaz
18.02.2016, 18:38
Trabzonspor’u oyaladığı iddialarına cevap verdi

18 Şubat 2016 - kez okunmuş

Ana Sayfa (http://www.tsspor.com/) » Güncel Haberler (http://www.tsspor.com/kategori/guncel-haberler/) » Trabzonspor’u oyaladığı iddialarına cevap verdi
Trabzonspor’u oyaladığı iddia edilen Jan Van Staa iddialara cevap verdi.
Trabzonspor’da scout ekibi adeta bir bilmeceye dönüştü. Twente’yi Hollanda’da şampiyonluğa taşıyan isimlerden olan scout Jan Van Staa’nın Trabzonspor’u reddettiği bu yüzden Trabzonspor’un Giray Bulak ile anlaşacağı iddiaları Hollandalı scout Staa’yı şaşkına çevirdi. Trabzonspor’a gelmek için hazır olduğunu ve bordo mavili kulübün 50. Yıl projesine katkı sağlamak istediğini ifade eden Staa cevap verdi. Videoa Jan Van Staa, “Selam büyük Trabzonspor camiası… Ben Jan Van Staa. Basınınızda çıkan kulübünüzü oyaladığım yönündeki haberler gerceği yansıtmamaktadır. Trabzonspor’da görev almaya hazırız ve başkandan haber bekliyoruz. Ben ve ekibim 50.yılınızda şampiyon kadronuzda yer almaktan onur duyarız. Bize Her Yer Trabzon.” dedi.

Erkin
18.02.2016, 18:38
Bu işin hala beklemesinin nedeni, üst üste yapılan eski topçu veya dernek temsilcilerinin açıklamalarından anlaşılacağı üzere akbabaların yönetimi dolaylı ya da doğrudan taciz ederek yaptığını düşündüğüm yoğun baskı olsa gerek.

Heriflerin gözleri o kadar kara ki menfaat için TS aleyhine bile olsa yapamayacakları yok. İnşallah başkan, baskılara göğüs gerer de "Bizdendır ekmek yesın" kafasıyla olan savaşı bir an önce kazanır.

Tayfun
18.02.2016, 19:16
Neyi bekliyoruz ekip kurulup neden çalışmaya başlamıyor ?

odyseuys
18.02.2016, 19:26
yönetim ligin ikinci yarısında teknik direktör konusundaki kararsızlığının ve geç kalmanın bedelini öderken, yeni sezonun planlaması konusuda yine aynı hataya düşmemeli. adı geçen ve referansları herkes tarafından kabul gören scout ekibini bir an önce geniş yetki ve makul bütçeyle iş başı yaptırmalı.

Samet Yildirim
19.02.2016, 00:10
Haftaya scout ekibi başlıyor.
4-5 kişiyle başlayıp 10 kişiye ulaşacak kadromuzla gelecek inşaası için pazar günü YK'da karar zamanı.

Muharrem Usta - Twitter

slmn
19.02.2016, 00:13
Çok şükür baskılarımız sonuç verdi :) İnş Van Staa'dır ekibin başı. Eski topçu getiripte bizi kalpten götürmez inş.

Samet Yildirim
19.02.2016, 00:23
4-5 kişiyle başlayıp 10 kişiye ulaşacak kadromuzla gelecek inşaası için pazar günü YK'da karar zamanı.

Muharrem Usta - Twitter

Pazartesi günü Trabzon'a gelecek scout ekibinde Ajax, Feyenoord ve Twente'de çalışmış Hollandalı scoutlar var...

Kaynak: Twitter

HOPA'LI TS'Lİ
19.02.2016, 08:05
Pazartesi günü Trabzon'a gelecek scout ekibinde Ajax, Feyenoord ve Twente'de çalışmış Hollandalı scoutlar var...

Ne güzel bir haber bu

İ. SARAL
19.02.2016, 08:53
Güzel haber.

S.ÖZKAN
19.02.2016, 09:22
Güzel haber

Ertan 51
19.02.2016, 09:33
Gerçekten güzel haber,
kara düzen işlerden profesyonelliğe geçiş harika olacak,
ve bir başka güzellik ney biliyormusunuz,
İho başkan dönemindeki yeni gelenlerin geldiği ile gitti bir olur korkusu yok içimizde :D
yaşasın skutcanlar :dvl:

karahanbakar
19.02.2016, 09:34
Bu işin hala beklemesinin nedeni, üst üste yapılan eski topçu veya dernek temsilcilerinin açıklamalarından anlaşılacağı üzere akbabaların yönetimi dolaylı ya da doğrudan taciz ederek yaptığını düşündüğüm yoğun baskı olsa gerek.

Heriflerin gözleri o kadar kara ki menfaat için TS aleyhine bile olsa yapamayacakları yok. İnşallah başkan, baskılara göğüs gerer de "Bizdendır ekmek yesın" kafasıyla olan savaşı bir an önce kazanır.

Bunları da anlamak gerçekten zor. Ben şahsen bu adamların bu derneklerin varlığını yeni öğreniyorum. Bu açıklamayı yapan adama sorarlar, yıllardır bu kulüp saçma sapan yönetilirken nerdeydiniz diye. Menajerler ceplerini doldururken niye sesiniz çıkmadı diye. Şimdi işler yoluna girmeye başlayınca hani bize diyorlar.

Bir adam bu kulüpte görev almak istiyorsa kendini ispatlayacak öyle gelecek. Yattığı yerden kulüp bana görev versin diye beklemeyecek.

zafercalikoglu
19.02.2016, 10:31
scot ekibini kimlerden kurulu olduğu değil sezon başında takımda adam akılllı 3-4 tane yeni ,iyi futbolcu görürsen bu iş olmuştur ,demek

smart
19.02.2016, 12:02
Hayaller Van Staa Hayatlar Lemi Çelik

Samet Yildirim
19.02.2016, 12:23

Muharrem Usta - Twitter

Scout ekibi ile ilgili dedikodulara inanıp moralinizi bozmayınız.

Nevzat Aydin - Twitter

Ahmet Hamza
19.02.2016, 13:43
Scout ekibi ile ilgili dedikodulara inanıp moralinizi bozmayınız.

Nevzat Aydin - Twitter
Giray Bulak'ı kastediyor sanırım. Çok güzel haber.

dağlıca61
19.02.2016, 13:46

Muharrem Usta - Twitter

Demek ki ilk aşamada olmasa bile sonraki süreçte yerlilerden de ekibe katılacak olanlar var.

Bera B.
19.02.2016, 14:01
Bunları da anlamak gerçekten zor. Ben şahsen bu adamların bu derneklerin varlığını yeni öğreniyorum. Bu açıklamayı yapan adama sorarlar, yıllardır bu kulüp saçma sapan yönetilirken nerdeydiniz diye. Menajerler ceplerini doldururken niye sesiniz çıkmadı diye. Şimdi işler yoluna girmeye başlayınca hani bize diyorlar.

Bir adam bu kulüpte görev almak istiyorsa kendini ispatlayacak öyle gelecek. Yattığı yerden kulüp bana görev versin diye beklemeyecek.

Bunların dernek dediği yapı Yomra'dan, Arsin'den 3 kişi toplanıp pişpirik oynamak, karbonatlı çay içmek olduğu için duymamış olman normal.

special one
19.02.2016, 14:05
En kötü ekip hiç olmamasından iyidir.

Poor
19.02.2016, 16:35
Adamda tam bi biraci tipi var. Mümkünse ekibinde yerli olmasın.

BERBATOV61
19.02.2016, 17:11
mümkünse altyapıda hiç bir Türk olmasın çaycı bile avrupalı olsun eş dost işi artık kalksın şurdan arkası iyi olan değil yeteneği olanlar oynasın. İzleme ekibinde de aynı şekilde hatta başkandan başka kimseye rapor verilmesin bir raporda hocadan alınsın hangi mevkilerde ihtiyaç olduğuna dair transfer buna göre yapılsın eski topçulara kalsa her şeyi onlara soracaz bu topçu nasıl topçu diceksin izlemek lazım diyecek 10 gün bedava tatilini yapıp gelecek lafa geldimide biz trabzonspor için bedava çalışıyoruz diyecek

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
19.02.2016, 17:38
Benfica'nın, Porto'nun, Ajax'ın, Sevilla ve Valencia'nın(v.b) yıllardır yaptığı şeyi yeni keşfettik...

İnşallah geç olmasına karşın doğru bir yapı oluşur.

1461 unutulmaz inşallah.

Hayırlı olsun.

HOPA'LI TS'Lİ
19.02.2016, 19:25
Scout ekibi kurulması geleceğimiz adına umut ve heyecan verici

Tayfun
19.02.2016, 19:33
Ekipte yerli bir isim bence de olmasın illaki olacaksa Trabzon'dan olmasın ...

ayhanözkan_61
19.02.2016, 19:51
Dostlar konuyla ilgili net bilgim olduğu için yazıyorum..Van Staa Trabzon'a gelmeye zaten hazır,onu ikna eden de Trabzondaki Trabzonlu kardeşlerimiz..Staa nın aklında sadece A takım scoutlugu yok,alt yapıya da kendi hocasını ve yine o yaş grubundaki keşifleri getirmek istiyor,Takdir edersiniz ki alt yapının başında da Sadi Hoca var,bu işin bu kadar uzamasının nedeni de bu..Ayrıca bu saatten sonra ya Staa dan iyi biri olur ya da Staa olur..Bence bu işte en iyisi olana kadar uğraşılmalı,başkan da tahminimce onu yapıyor..Giray Bulak işine girerse başkan (ki başkanın vizyonuna hiç uygun olduğunu düsünmüyorum) Çok büyük prestij kaybeder ve sadece sosyal medya tepkilerinden o iş olmaz..saygılar

slmn
19.02.2016, 20:10
Mr. Sadi sıkıntı edecek adam değil gitsin kazanamadığı tek kupa olan Süper Lig kupasını kazansın :)

61ronin61
19.02.2016, 20:58
çok geç düşünülmüş bir uygulama bu bize sadece 30 yıla mal oldu:)

bakın görüceksiniz herkes bizi taklit edicek aynı 61. dakikada sevinç gösterilerimizi ve kolpbastı oynamamızı taklit ettikleri gibi.

keşke kimsenın haberi olmasaydı bu scuut ekibinden.

fadigaTS
20.02.2016, 00:38

bakın görüceksiniz herkes bizi taklit edicek aynı 61. dakikada sevinç gösterilerimizi ve kolpbastı oynamamızı taklit ettikleri gibi.

Sıkıntı yok.Taklitler aslını yüceltir ronin :)

kartal61
20.02.2016, 00:59

Yalnız soyle bır sey var bu işi Turkıyede ılk yapan bız degılız.Suanda sıstem olarak Turkıyede en ıyı kulup Galatasaray.Ayrıca artık her kulup yavas yavas scout ekıbı kuruyor.Ama Avrupanın baya gerısındeyız.

Van Staa nın altyapı basına geçmesıde bence ıyı olur.Çunku altyapıda yeteneklı oyuncu çok fakat temel egıtımlerı zayıf.O yuzden bellı bır asamadan sonra ılerleyemıyorlar.Hollandalılar bu konuda ıyıler.

kartal61
20.02.2016, 01:06
Sımdıden çatlak sesler yukselmeye baslamıs.Transfer edılecek oyuncuların en ufak bır hatasında dırek scout ekıbıne yuklenmeye baslıycaklar.O yuzden sabırla ekıbe destek olmalıyız.Bu adamlar ılk seneden Messı falan bekleyıp en ufak hatayı kollamaya baslıyacaklar.
Zaten bu iş bır butun halındedır.Kulupte her sey yolunda gıderse futbolcuda çıkıp yetenegını gosterır.Yoksa Messı yetenegınde adam bulsalar bıze gelıp korelır.
Van Staa nın elınde suanda baya bır futbolcu lıstesı zaten vardır.Anlasma saglandıktan sonra bıze uygun oyuncular uzerınde detaylı bır ıncelemeden sonra seneye dırek transfer lıstemız hazır olur.

Murat GENEL
20.02.2016, 02:44
Yalnız soyle bır sey var bu işi Turkıyede ılk yapan bız degılız.Suanda sıstem olarak Turkıyede en ıyı kulup Galatasaray.Ayrıca artık her kulup yavas yavas scout ekıbı kuruyor.Ama Avrupanın baya gerısındeyız.

Van Staa nın altyapı basına geçmesıde bence ıyı olur.Çunku altyapıda yeteneklı oyuncu çok fakat temel egıtımlerı zayıf.O yuzden bellı bır asamadan sonra ılerleyemıyorlar.Hollandalılar bu konuda ıyıler.

Galatasaray'ın scout ekibi olduğu doğru.Fakat ekibin başındaki ismi unuttum şimdi Premier Lig maçlarında yorumcu falanda oluyor Lig Tv'de o isim var.Hiç memnun değil taraftar kendisinden.Kaldıki haklı olduklarını düşünüyorum.Kimi izlemişlerde almışlar mesela? Bir Carole transferi scout işi gibi duruyor diğerleri malum.

kartal61
20.02.2016, 02:58
Murat Genel

Galatasaray scout ekıbının basındakı kısı Emre Utkucan.Lıg Tv dede yorumculuk yapıyor.Zaten ben sıstem olarak çok ıyı olduklarını soyledım.Yanı adamlar butun sıstemı kurmus.Bır kaç bın kısılık data olusturmuslar.Profosyonel bır sekılde sıstemlerı işlıyor.
Ama o sıstemı kullanan scoutları ne kadar basarılı,futbolu ne kadar bılıyorlar tartısma konusu.Zaten bende taraftarıyla hem fıkırım.

ccd6167
20.02.2016, 07:03
Futbolun çin-hindistan-amerika kıtasına doğru genişlmesiyle avrupa pazarı daralıcak dünya pazarı genişleyecek. Şu an tam futboldan para kazanma dönemi. Ölü bi topçudam milyonlar kazanılıyor. Bana göre böyle bi durumda fark yaratacak durum scout ekibinden çok Altyapıdır. Altyapıdan oyuncu çıktığı kadar satarsın zaten scout ekibinin izlediklerini çoğu takımda izlemiş görmüş olacak. Altyapı daha önemli.

Kuzey afrika-doğu avrupa ve kuzey avrupa ülkeleri bize daha uygun bölgeler. Asya da var ama çin daha oradan buraya topçu yollamaz

Adem Akyüz'
20.02.2016, 13:59
Van Staa işi yattı sanırım.
8632

nalagasıvar
20.02.2016, 15:22
aIIah kahretsin ... kaIdık yerIi yiyici köpekIere

ucurum
20.02.2016, 15:54
Arkadaşlar, hemen galyana gelmeyin. Yerli Yiyici Köpeklere kalmayız merak etmeyin. Eminim yönetimin geçerli bir B planı ya da daha doğrusu bahsi geçmemiş bir A planı vardır.

HOPA'LI TS'Lİ
20.02.2016, 16:26
Paniğe gerek yok.

Yönetim en doğru kararı verecektir.

Yerlilere kalmaz bu iş

melekcilingir
20.02.2016, 18:14
Uzun zamandır foruma girmediğim için bu haberi bu kadar geç veriyorum. Daha 2 ay öncesinden görüşmelerin başladığını biliyordum. Başkan canlı yayında ekibi, içinde dünya dillerini bilen, Trabzonlu biri de var diye aslında bir şekilde duyurduğunda 'twitter'da ismini de vermiştim. O Trabzonlu genç Murat Karakaş. Babası Maçka Liveralı, anne tarafı Of'tan, İstanbul'da yetişmiş, üniversiteyi Köln Spor Akademisinde okumayı seçecek kadar kendi vizyonuna sahip, çok iyi yetişmiş bir gençtir. Benim de canımdır.

Biraz önce teyid ettim, pazartesi başlıyorlar.