PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gurbette Maçkalı Rumlardan Kemençe Yorumu

Hamdi Karamahmutoğlu
28.01.2016, 09:45
New York JFK Havalimanında bir restaurantta yöneticilik yapıyorum.
Birden kulağıma kemençe sesi geldi, arka tarafa doğru gittim bildiğin kemençe, iyi de çalıyor.
5-6 kişilik bir grup oturmuş koltuklara, biri çalıyor diğerleri izliyor.
Dedim hoşgeldiniz uşaklar, bu kada iyi ağlattuğunuza göre kemençeyi birer bardakta çay içersunuz.
Ama cevap yok, suratıma bakıyorlar.
İngilizce sordum, meğer büyükbabaları Maçka'dan göçen Rum yurttaşlarımızmış bunlar.
Biri biraz Türkçe de biliyor, ama melodi, hissiyat aynı.
Onları eğer yolları Trabzon'a düşerse konuk edeceğimi söyledim, bana da albümlerini hediye ettiler sağolsunlar.
Demem o ki, neredeyse 100 yıl önce göçe zorlanmış olsalar da hiçbir şey kaybetmemişler benliklerinden.
Gurbette kemençe sesi duymak ayrıca hoş oldu.
Uşakların adları: Panagiotis A. Theodoridis, Nikolaos Kottaridis, Swtiris Theodwridis, Στυλιανός Ιωαννίδης.

https://youtu.be/vZKTn2JtR84

Cengiz Çubukcu
28.01.2016, 10:16
Bir maçkalı olarak daha böyle biriyle hiç tanışmamış olmaktan üzüntü duyuyorum... inşallah bir gün ben de tanışırım....

Aydın Danış
28.01.2016, 10:27
Bayılıyorum Trabzon rumlarının kemençe rezitallerine kültürümüz çok renkli arkadaşımız olsa keşke trabzon rumu bir tane de sabahdan akşaka kadar çalsa da mest olsak :)

Aydın Danış
28.01.2016, 10:35
New York JFK Havalimanında bir restaurantta yöneticilik yapıyorum.
Birden kulağıma kemençe sesi geldi, arka tarafa doğru gittim bildiğin kemençe, iyi de çalıyor.
5-6 kişilik bir grup oturmuş koltuklara, biri çalıyor diğerleri izliyor.
Dedim hoşgeldiniz uşaklar, bu kada iyi ağlattuğunuza göre kemençeyi birer bardakta çay içersunuz.
Ama cevap yok, suratıma bakıyorlar.
İngilizce sordum, meğer büyükbabaları Maçka'dan göçen Rum yurttaşlarımızmış bunlar.
Biri biraz Türkçe de biliyor, ama melodi, hissiyat aynı.
Onları eğer yolları Trabzon'a düşerse konuk edeceğimi söyledim, bana da albümlerini hediye ettiler sağolsunlar.
Demem o ki, neredeyse 100 yıl önce göçe zorlanmış olsalar da hiçbir şey kaybetmemişler benliklerinden.
Gurbette kemençe sesi duymak ayrıca hoş oldu.
Uşakların adları: Panagiotis A. Theodoridis, Nikolaos Kottaridis, Swtiris Theodwridis, Στυλιανός Ιωαννίδης.

https://youtu.be/vZKTn2JtR84

Gerçekten yanlız müthiş bir tesadüf olmş :)

selcuk
28.01.2016, 12:22
nerden baksan adam 50 numara ayakkabi giyiniyor

iyide kemence caliyor

Hamdi Karamahmutoğlu
28.01.2016, 12:29
Yunanistan'ın Kozani şehrin bu hemşehrilerimiz ayrıca.

omondoles
28.01.2016, 13:46
Bundan 10 sene evvel ocena.net diye bir site vardı. Orada baya bir mübadelede göç edenlerle tanışmıştım.

Loading %61..

Emre İskender
28.01.2016, 13:51
Kemençe kousunda çok daha özgünler bize göre...

Biz de üretmekten çok taklit etme olduğu için benzerdir bütün eserler...

Yunanlılar çok özgün.. Hoş bir anı...

Cengiz Çubukcu
28.01.2016, 13:54
Kemençe kousunda çok daha özgünler bize göre...

Biz de üretmekten çok taklit etme olduğu için benzerdir bütün eserler...

Yunanlılar çok özgün.. Hoş bir anı...

horoncu konuşuyor :)

beratika
28.01.2016, 14:26
Nenekam olaydı hemen muhabbeti kurardı :D

Aydın Danış
28.01.2016, 15:02
horoncu konuşuyor :)
Emre İskender HoronMan :D

cem1990
28.01.2016, 16:43
Sonra Rizeliler baaa Rumsunuz diy
Buyur işte :D

Gidiyorum lise sona.Sınıfta siz Rumsunuz lafından artık gına gelmiş dedeme bir sorayım dedim.Olur da dedim sonuçta eskiden Rumlar vardı neden olmayalım diye.
Önce Annemin babasına sordum bizde yok dedi Rumlar karşı ki dağda yaşarlardı biz bu tarafta dedim eii (Yomranın köyü)
Gittim babamın babasına sordum
Dedum dede Rize de ba siz Rumsunuz diyler nedir bu işin gerçeği dedum
Aldığım cevap çok kısa ve net oldu.Biz akçabaattan gelduk bizim Rumluğumuz yok g.um Rumlarına şimdi dedi.
Dedum Akçabaat hemen haurasi oraya yok mi idi Rum mum dedum
Git başumdan dedi.Başlatma rumluğundan.
O gün bügün benim için ciddi bir sorun bu rum işi:D
Bilen arkadaşlara soruyorum şimdi Akçabaat Rum yok mu idi lo :D

Cengiz Çubukcu
28.01.2016, 17:09

Gidiyorum lise sona.Sınıfta siz Rumsunuz lafından artık gına gelmiş dedeme bir sorayım dedim.Olur da dedim sonuçta eskiden Rumlar vardı neden olmayalım diye.
Önce Annemin babasına sordum bizde yok dedi Rumlar karşı ki dağda yaşarlardı biz bu tarafta dedim eii (Yomranın köyü)
Aldığım cevap çok kısa ve net oldu.Biz akçabaattan gelduk bizim Rumluğumuz yok g.um Rumlarına şimdi dedi.

köy eski isimleri neyce? :)

omondoles
28.01.2016, 17:13

Benim kafamada bir ara çok takılmıştı bu soru. Sonuçta insanlarımızın ana dili rumcaydı. Türkçe gurbette öğreniliyordu. Özellikle kadınlarımızı Türkçe bilmiyordu. Bir gün köyde yaşlı bir amcaya sordum, cevaben "eskiden rumduk müslüman olunca Türk olduk" dedi :)

Yanlız şu konu beni çok üzdü. Bizim köy Çaykara'da. Bilen bilir bizim oralardan hacı hoca çok çıkar ama ne zaman bu soruyu sorsak acayip sinir oluyorlar. Demek ki dinini öğrenememiş bir milletiz.

Loading %61..

cem1990
28.01.2016, 17:38
köy eski isimleri neyce? :)
Sinikden besirliye gocmusuz :)

Sent from my General Mobile 4G Dual using Tapatalk

adiloş bebe
29.01.2016, 22:28
bir maçkalı olarak gerçekten çok hoşuma gitti bu video. her ne kadar göç etmiş olsalarda kültürlerinden kopmayıp hala aynı özveriyle yaşatıyorlar bu ruhu bende yıllarca kavga ettim siz rumsunuz diyenlerle ama kızdığım konu bana rum demeleri değil önce insan olduğumuzu hatırlayamamaları ve kendi kafalarına göre bizi aşağılamaları