PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor'un İlk Yarı Sonu Muhasebesi...

Faik Yılmaz
28.12.2015, 11:28
Takımımız ligin ilk yarısında 7 galibiyet 3 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 24 puanla ligi 9. sırada tamamladı.

Türkiye Kupası’nda 2 maçta aldığı 2 galibiyetle grubunda lider durumda bulunan ekimiz Avrupa’da 4 maç oynayabildi. Ön eleme turlarında oynadığı 4 maçta 2 galibiyet 1 beraberlik 1 mağlubiyetle gruplara kalmayan ekibimi hayal kırıklığı yarattı.

Takımımızın kötü gidişinin birde mali boyutu var. Bildiğiniz üzere Süper Ligin prim sistemi mevcut. Ve takımların başarısı arttıkça kazanacağı prim miktarı da yükseliyor. Bende ligimizin geçen yıl ki bu sene galibiyet ve beraberlik primleri revize edilen prim sistemine göre bir muhasebe çıkardım.

Ligimizin prim sistemi şöyle işliyor :

1- Ayakbastı parası : Her takıma eşit olarak belirli bir miktar ayakbastı parası ödeniyor. Geçen yıl bu miktar 16 milyon tl idi. Bu yılda arttığıyla ilgili bir bilgiye ulaşamadım. Onun için bu rakamı 16 milyon tl olarak kabul edelim.

2- Galibiyet Primi : Geçen yıl 1.2 milyon beraberlik primi 600 bin tl idi. Bu yıl bu rakamlar 1,3 milyon ve 650 bin tl ye yükseltildi. Buradan 7 galibiyet ve 3 beraberliğimizin karşılığı olarak 11,05 milyon tl ye hak kazandığımız görülüyor.

3- Takımlar şampiyonluk ödülü olarak takımlar kazandıkları her şampiyonluk başına 1,5 milyon tl ödülü alıyorlar. Bizimde Tffye göre 6 şampiyonluğumuz bulunduğundan 9 milyon tl yide buradan kazandık.

4- Birde ilk 6 sıra giren takımlara ekstra başarı primi veriliyor. Sırasıyla 1. olana 15 milyon tl , 2. olana 12 milyon ,3. olana 9 milyon ,4.olana 6 milyon ,5.olana 3 milyon ,6.olana 1,5 milyon tl kazanıyor. Bu rakamlar geçen yılın rakamları ancak revize edildiklerine dair bir bilgiye henüz rastlamadım. Takım olarak ligi 9.sırada bitirdiğimizden buradan bize gelen bir şey henüz yok.

Bütün rakamları alt alta topladığımızda ise potansiyelimizin çok uzağında 36,05 milyon tl prim kazanabildiğimiz görülüyor.

Takımımız ne kadar profesyonel yönetilse de sportif başarı gelmediği müddetçe takımı düzlüğe çıkartmamız çok zor. 2.yarıda galibiyet sayımızı artırmalı üst sıralara doğru yükselmeliyiz. Belki şampiyonluk uzak ihtimal lakin 3.de hiç fena hedef değil mevcut duruma göre.