PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bizi bizden iyi bilenler de var - Trabzonspor'un sorunu!

Emorfo
22.11.2006, 10:24
Aşağıdaki yazı bir siteden alınmıştır. Hatta adını da söyleyelim. tribundergi den. Yazan kişi Fenerbahçelidir. Ne güzel gözlemlemiş Trabzon'u... Tepitlerinin büyük bölümüne katılıyorum. Bordo-mavi gözlüklerimizin arkasından bazı şeyleri göremiyoruz dışardan daha net görünüyoruz. Buyrun okuyun.

Trabzon Turk futbolu icin onemli bir degerdir..Herkesin bildigi uzere devrim yapmis, futbol tarihine damgasini vurmustur.. Trabzon'un guclu olmasi Turk futbolu icin olmazsa olmaz bir gerekliliktir..

Bir FB'li olarak acikcasi bize olan sacma sapan nefretlerinden dolayi Trabzon'un basarili olmasini istemek pek mantikli bir yaklasim olmasa da, bir Turk futbolsever olarak baktigimizda iyi bir Trabzon'un Turk futboluna olumlu katkisi yadsinamaz...

Yuksek seviyede rekabet edebilme kabiliyetleri ile gerek 3 buyukleri daha yuksek seviyeye zorlamasi,gerekse diger anadolu takimlarina ornek teskil etmesi acisindan onemli bir misyon yuklemistir Trabzon kendisine..

Son senelerde kendilerinden beklenenleri gerceklestiremedikleri bir gercek..Bu basarisizlik o kadar aliskanlik haline geldi ki, yakinda Trabzon'un buyukluk kavrami tartismaya acilacaktir..Su an itibariyla arkadan Kayseri ve Manisa zorlamakta..Bu takimlar, eger istikrarli bir sekilde yollarina devam ederlerse emin olun Trabzon'un tahti ciddi anlamda sorgulamaya alinir..

Bu iddianin gerceklesebilmesi icin tabi ki beklemek, bahsi gecen takimlarin devamliligi gosterebildiklerini gormek lazim..Bu ulke ne JETPA'lar, ne Cem Uzan'li Istanbulspor gordu..

Zamanin efsane Eskisehir'i sampiyon olamadi..Kocaeli ve Antep sampiyonluklari kacirdiklarinin akabinde cokuse gectiler..Bursa keza oyle hic bir zaman potensiyelini gosteremedi..

Trabzon ise hala konusuluyor, lige oyle veya boyle damgasini vurmaya devam ediyor..

Sadede gelirsek, Trabzon'un eski gunlerini yakalamasi icin ozune donmesi tezine kesinlikle katilmiyorum..Bu geyik Paff ve Cambpell(boyle mi yaziliyordu bu? Yamyam denildigi icin kacan herif)'dan sonra ortaya cikti..Her a$i veya yabanci transfer tutacak diye birsey yok ki..Bu mantikla, o zaman biz de Ortega ve Anelka'dan sonra bir daha yabanci transferi yapmayalim..

Neyse; bence Trabzon'un yanlisi ozune donmemesi degildir..Sorun Trabzon sehrinin ve yonetimlerinin buyuklugune paralel asamayi kaydedememesidir..

Trabzon'un altyapisinin fabrika oldugunda hemfikiriz, 5 senede bir, 5 adam yetistir sana yeter..Geri kalan 5-6sini yabanci ve diger gerekli Turklerle kapat sana 11 oldu..Her sene nokta vuruslarla biraz oynama yap, hic bir problem olmaz..Su andaki yapi buna musait..Yani bence Trabzon'un kadro olarak hicbir problemi yok..Olmadi da....

Sorun Trabzon halkindaki zihniyette ve yonetimlerin bu agirligi kaldiramamasinda..

Gecenlerde yazdim, 3-5 taraftar televizyon kameralarinin onunde Haciosmanoglu'na resmen posta koydular..Haciosmanoglu alttan aldikca bunlar daha da gaza gelip, sacmalamaya basladilar, bokunu cikardilar..

Bunun yaninda halk takimla cok icice..Siz nerede gordunuz bir GS'li taraftarin Adnan Polat'a diklendigini, kendi futbolcusuna stat disindaki herhangi bir ortamda posta koydugunu? Veya FB'li herhangi bir tribun liderinin bir yoneticiyi azarladigini? Ufak sehir olmanin etkisi de var dogal olarak Trabzon'da..

Istanbul'da da eskiden yasanabilirdi fakat son 5-10 senede inanilmaz bir yapi degisikligi oldu..Bu degisime Trabzon ayak uyduramadi..Bu iciceliktir ki bir dallama gidip Gokdeniz'den yuzbinlerce dolar harac isteyebilmistir...hangi guc FB , GS, BJK futbolcusundan alalede harac isteyebilir?

Bu iciceliktir ki hicbir teknik direktore rahat calisma olanagi tanimayan, verimli calismasina engel olan..

Taraftar veya halk diyelim asbaskana posta koyarsa TD'ye neler yapmaz?

Trabzon ozune donsun donmesine de zihniyet ayni kaldikca, 11 tane Ali Kemal gelse yine basari gelmez..

Olayin bir de sosyal boyutu var, bu baslik altinda deginilmis..biraz acacagim bunu kendi bakis acimla...

Trabzon'lu Trabzon'luya sahip cikmaz, cekemez mantigi..Bu Turk insaninin buyuk cogunlugu icin gecerlidir.. Biz nedense bizden olani asagi cekip, hor gormeye cok merakliyizdir..Aramizdan biri buyuk bir basari elde etmis olsun; onu alasagi etmeye,kuyusunu kazmaya cok merakliyizdir..Meyve veren agac taslanir sozu bu topraklarda ortaya cikmis.. Boyle bir ortamda tum takimin teknik direktorunden, futbolcusuna, malzemecisinden, masorune Trabzon'lu oldugunu dusunun, bir de sehirde onlari basarisiz gormek cirpinan Trabzon'lu sayisini akliniza getirin...deminden beri vurguladigimiz iciceligi de buna ekleyin veya carpin, sonucu tahmin etmek zor degil..

Biz icimizden olana daha az tahammul eden, yabanciya(illa baska ulkeden olmasi gerekmiyor) daha fazla sabir gosteren bir milletiz..

Baska bir ornek; Trabzon'lu arkadaslar eminim kil olacaklardir FB'den ornek verdigim icin...Bizim tesislerin Samandiraya tasinmasi.."Uzaga"gidince, giris ciksilar kontrol altina alininca el ense gote parmak olayi ortadan kalkti..Dolayisiyla hepimizin gunluk hayatta yasadigi gereksiz polemikler de...Damlaya damlaya gol olmuyor, incir cekirdegini doldurmayan gereksiz sizlamalar, aci ve agrilara donusecek zemin bulamiyor..

Gozden uzak olmak, bu ortamda gonulden de irak olmuyor..Fb'nin marka degeri birden yukseliyor..( endustriyel futbola karsi tribun kulturu burada siciyor dogal olarak..)

veya baska bir ornek; bundan sonra iyice karisik salata olacak ama umarim derdimi anlatmayi basaririm: Turkiye'de Amerikan buyukelciligi dusun, etrafinda deli gibi guvenlik var..Yanina yaklasamiyorsun..Iceri girebilmen icin,gunler evvel telefon acman lazim, turlu eziyet cekmen lazim..Bunun yaninda Papua Yeni Gine konsoloslugu, elini kolunu sallaya sallaya giriyorsun, kapidaki gorevliye posta koyuyorsun, yanagindan makas falan aliyorsun..

Aksam disari cikacaksin,bir iki duble icip kurtalrini dokmek istiyosun; ust mahallede elini kolunu sallayarak girdigin bir disco-bar var...kapida gorevli falan yok..isteyen herkes girebiliyor..
Bir de Reina var..Oyle her isteyen giremiyor..Dam(dame) lazim, para lazim, kil lazim tuy lazim...

Normal sartlar altinda Papua yeni Gine konsoloslugunun ve ust mahalledeki diskonun tercih edilmesi gerek oyle degil mi? Ama diger ikisi daha populer, ilgi cekici ve arzu edilen oluyor...

demin de vurgulamaya calistigim gibi, bizde ulasilmasi zor olan daha cok prim yapiyor, deger kazaniyor..Bize yakin olan hor goruluyor...

Sonuca geciyorum http://www.tribundergi.com/forum/images/smiles/icon_smile.gif Trabzonspor da hep mahallenin bari zihniyetiyle yonetildiginden,mahallenin genclerinin hatta civar mahalleden gelen abazalarin mekani olmaktan ileri bir turlu gecemiyor..Orada Reina ayarinda DJler hep var, ama "Sabahci Kahvesi'ni calsana lan!" naralari hic eksik olmuyor iceride...

Basari icin benim cozumum yonetimin, takimin ve tesislerin halktan tamamiyla koparilmasi..Trabzon halkinin kendisinden uzaklasan klube daha cok sahip cikacagini dusunuyorum..(Turkiye sartlarinda yukaridaki orneklere istinaden)Bunun sonucunda luzumsuz baskilardan arinan futbolcularin, yonetim ve TD'nin cok daha verimli olacagini, Avni Aker'in yeniden cehenneme donusecegini, Trabzonspor'un sampiyonluk sansinin lig baslarken her sene %25 olacagini dusunuyorum..

Dipnot1: Reina ve amerikan konsoloslugu'na sahsen bayilmiyorum.Gunumuzdeki durumun kendimce saptamalarindan ortaya cikan basit ornekleridirler..

selçukabi
22.11.2006, 10:36
Trabzon'un altyapisinin fabrika oldugunda hemfikiriz, 5 senede bir, 5 adam yetistir sana yeter..Geri kalan 5-6sini yabanci ve diger gerekli Turklerle kapat sana 11 oldu..Her sene nokta vuruslarla biraz oynama yap, hic bir problem olmaz..Su andaki yapi buna musait..Yani bence Trabzon'un kadro olarak hicbir problemi yok..Olmadi da....
Yazının can alıcı noktası burası zaten, altyapıdan gelebilecek Selim,Ufuk gibi yıldız adayı oyuncularımızı yok eden bir yapıyı sorgulamamız gerekiyor.Sonuç olarak Trabzonsporlu olmayan yerli oyuncularla işler bu noktaya geliyor.

stichus
22.11.2006, 10:38
sıradan bir yazı..
yanlış tesbitler var..
acıma var..
yalan var..
rüştüyü de döverler..
canaydına da diklenirler..
trabzonda lazaroni bizden değildir ama tahammül edilmez ve ziya bizdendir ama tahammül edilir..
her zaman söylüyorum..
güzel söylemek/yazmak la doğru söylemek/yazmak arasında epey bir fark vardır. arkadaş güzel yazmış.. uslubu yazıyı okutuyor.. ötesinde fenerli işte..:)
dışarıdan tesbitler beni yorar.. ben içeriden tesbit yapanlara bile kızarken bir de onlarla mı tartışacağım!
bana öneriler lazım..
tesbit bende çuvalla!
:)

Emorfo
22.11.2006, 10:42
Adam yazısında önerilerini de sunmuş, bence çok doğru tespitler. Adam zaten örneklerle vermiş 5-10 sene öncesine kadar bizde de böyleydi diyor. Tesisler şehrin içindeydi diyor önüne gelen giriyordu diyor, Rüştü'de böyle dövüldü zaten. Gerçi Rüştü'nün dövülmesinin arkasında bazı yöneticilerin de parmakları vardı... Futbol her yerde futboldur, her görüşe yer vermek lazım farklı bir bakış açısı bence...

stichus
22.11.2006, 10:47
van hoijdonk un da diğer yabancıların da haraca kesildiğini bilmeyen kaldı mı?
bu tesbitlerin ötesinde adamla da karşı karşıya gelmek gibi bir niyetim yok ama bilmediğimiz ne öğrendik?
ben söyleyeyim..
trabzonda uzakta tesis yapamazsın..
içeriye zor giriliyor dedin mi kimse girmez kalırsın bir başına..
az kalite stad yapayım desen işine karışandan işin yaırm kalır..
otuzbeşbinlik stad derbiler dışında bomboş kalır..
bilet parası falan alamazsın!
lisanslı ürünü çok az insan alır..
adidas sana yalvarmaz..
hakemler senden korkmaz..
senin topçun kompleksini yenemez ki taraftarın yensin..
sıkıntıları gördüm diye işleri ben yönetemem..
görmek kolaydır..
çözmek lazım..
proje de yetmez, kararlılık lazım..

Naim
22.11.2006, 10:48
sıradan bir yazı..
yanlış tesbitler var..
acıma var..
yalan var..
rüştüyü de döverler..
canaydına da diklenirler..
trabzonda lazaroni bizden değildir ama tahammül edilmez ve ziya bizdendir ama tahammül edilir..
her zaman söylüyorum..
güzel söylemek/yazmak la doğru söylemek/yazmak arasında epey bir fark vardır. arkadaş güzel yazmış.. uslubu yazıyı okutuyor.. ötesinde fenerli işte..:)
dışarıdan tesbitler beni yorar.. ben içeriden tesbit yapanlara bile kızarken bir de onlarla mı tartışacağım!
bana öneriler lazım..
tesbit bende çuvalla!
Çuvaldan bir ikitanesinide Bize sun
Yada Nuri ye sunsan da çözüm diye düşünürler
15 topcu alıp yollamak tesbiti tutmamış
anlamıştır inşallah

stichus
22.11.2006, 10:51
buraya yazı yazan arkadaşların hepsinin uslubunun güzel olmasını beklemiyorum ama en azından anlaşılır olmalarını bekliyorum.
zorla yazmak falan mı söz konusu acaba?
kendimiz bir okuyalım yazdığımızı evvela, beğenirsek gönderelim..
değil mi ama?

Külünkoğlu
22.11.2006, 10:53
Yazının bir çok yerinde çekincelerim var, Trabzon'un Trabzon'da yaşayanlardan koparılması örneği verilmiş, peki Avrupa'da halkı ile bütünleşen takımların sayısı hiçde az değilken neden bu örnek verilmemiş ? Biz, köy, kasaba semt takımı değil şehir takımıyız. Trabzonspor da forma giyen oyuncuların kendilerini soyutlamalarına değil halkla daha çok beraber olmalarına ihtiyaç vardır.

sümela61
22.11.2006, 10:56
Aşağıdaki yazı bir siteden alınmıştır. Hatta adını da söyleyelim. tribundergi den. Yazan kişi Fenerbahçelidir. Ne güzel gözlemlemiş Trabzon'u... Tepitlerinin büyük bölümüne katılıyorum. Bordo-mavi gözlüklerimizin arkasından bazı şeyleri göremiyoruz dışardan daha net görünüyoruz. Buyrun okuyun.

"... son senelerde kendilerinden beklenenleri gerceklestiremedikleri bir gercek..Bu basarisizlik o kadar aliskanlik haline geldi ki, yakinda Trabzon'un buyukluk kavrami tartismaya acilacaktir..."

büyüklüğün skora dayalı bir şey olduğunu sananlardan... Trabzon'un büyüklüğü tartışılmaz, bu arkadaş tesbitten öte temennisini yazmış burada... hadi canım, hadiii...

stichus
22.11.2006, 10:59
bordo mavi gözlüklerimizle birşeyleri göremeyen arkadaşlar da olabilir.. ama ben kendi adıma hayatımı istanbulda geçirdiğim için hep bu takım taraftarlarıyla atışarak büyüdüm..
heryerinden ve de takdir edersiniz ondan daha iyi yerlerinden olaya bakabiliyorum..
pek çok açıdan ve de özellikle o açıdan yavan bir yazı..
başkasının bizden iyi görebilme ihtimali vardır..
bu biraz bize biraz ona bağlıdır.
önümüzdeki örnekte;
biz oldukça iyi örnekler olarak olayı net görebiliyorken,
arkadaş ortalama bir yabancı gözüyle olayı zaman zaman ıskalıyor..
ha okunuyor mu yazı.. elbette.. ambalajı da olmasa nasıl satacaksın ki dandik malı?

Taner Uykuçeken
22.11.2006, 11:09
Daha önce imzama da yazmıştın burayada yazayın Trabzon şehri yaşadıkları şehrin neresi olduğunu unutmuş nezaman oranın Trabzon olduğunu hatırlarlar o zaman başarı ve şamnpiyonluk gelir tespitlere gelince bir fenerli olarak objektif bakmaya çalışmış ve bana görede başarmış öyle ya da böyle Trabzonda idari anlamda ve şehirde takımla yaşayanlarda sorunlar olduğu aşikar ha aşılırmı işte orası muamma

Naim
22.11.2006, 11:10
buraya yazı yazan arkadaşların hepsinin uslubunun güzel olmasını beklemiyorum ama en azından anlaşılır olmalarını bekliyorum.
zorla yazmak falan mı söz konusu acaba?
kendimiz bir okuyalım yazdığımızı evvela, beğenirsek gönderelim..
değil mi ama?

Tercüme Edeyim Sadeleştireyim
Çuvallarınızda bulunan Tesbitlerinizden Bir iki tanesini bizede sunun(sunum yapın)

Yada bizi Boşverin Başkan Nuri ye sunun bu tesbitleri bir çözüm Getirsinler
Senede 15 topcu alıp satma Tesbiti Pek tutmamış anlaşılan

Uamarım şimdi anlamışsınızdır!

Emorfo
22.11.2006, 11:13
Bu yazıdan herkes farklı anlamlar çıkarabiliyor...
Benim anladığım;
- Trabzonspor endüstrileşen futbola uyum sağlayamadı. Eski alışkanlıklar devam ediyor...
- Kurumsallaşma, tesisleşme ve profesyonelleşme konularında olduğumuz yerde sayıyoruz.
- Trabzon'da ve Trabzonspor camiasında herkes çok şey bildiğini sanır veya gerçekten bilir fakat her nedense biraraya gelip yanlış şeyleri beraber düzeltelim diyemez. Trabzonspor'un halkla iç içe olması tabiki güzel fakat Ali Kemal'in hikayelerinde dinlediğimiz Trabzon artık eski Trabzon değil, aradan 30 sene geçti artık herşey çok değişti. Zaman sana ayak uyduramaz sen zamana ayak uyduracaksın. Geçmiş özelliklerinle günümüzün özelliklerini bir tavada kızartabilmeliyiz :)
Trabzonspor Tesislerini başka bir yere taşınmasına gerek yok zaten şehrin dışında sayılır. Gerçi havalimanına yeni pist yapılacağı için tesislerin geleceği tehlike altında. Futbol değişti Trabzonspor ruhu ve gelenekleri ile çağımızın gerçeklerini birleştirebilmeliyiz. Trabzonspor endüstrileşen futbola uyum sağlayamamanın ve birlik beraberlikten uzak olan camianın sıkıntılarını yaşıyor...

Sevgi
22.11.2006, 11:27
''Basari icin benim cozumum yonetimin, takimin ve tesislerin halktan tamamiyla koparilmasi..Trabzon halkinin kendisinden uzaklasan klube daha cok sahip cikacagini dusunuyorum..(Turkiye sartlarinda yukaridaki orneklere istinaden)Bunun sonucunda luzumsuz baskilardan arinan futbolcularin, yonetim ve TD'nin cok daha verimli olacagini, Avni Aker'in yeniden cehenneme donusecegini, Trabzonspor'un sampiyonluk sansinin lig baslarken her sene %25 olacagini dusunuyorum.. ''

Yanlış düşünüyorsunuz ;Trabzonspor halktan koparıldığı an bittiği andır Trabzonspor'u büyük yapan diğer anadolu takımlarından ayıran şehrin takımına sahip çıkmasıdır.Şehir takıma sahip çıkmaya devam ettiği sürece Trabzonspor'un büyüklüğü tartışılmaz, tartışalamaz.Örnek verilen fb 25 yıl şampiyon olmasın bakalım kaç taraftarı kalacak ve kalan taraftar başkana , futbolcuya , yöneticiye nasıl diklenecek hatta saldıracak.Geçiniz efendim bunları geçiniz elimizde kalan sadece taraftar ve bunuda ortalığı bulandırarak elimizden almaya çalışmayın , bunda asla başarılı olamazsınız.

Emorfo
22.11.2006, 11:39
Yürü be Sevgi vatan millet sakarya...

Bir hikaye var Ayı yavrusunu severken öldürürmüş diye. Trabzonspor'u öyle bir seviyoruz ki boğazlıyoruz sevdiğimiz için. Şimdi birileri de çıkıp biz ayırmıyız der. Teşbih'te hata olmaz derler.

TSunami
22.11.2006, 11:44
halktan koparılması diyerek yanlış ifade etmiş, anlatmak istediği baskıdan kurtarılması sanırım.
fakat baskı halktan mı geliyor ona bakmak lazım. Trabzonspor taraftarı son yıllarda eskiye göre inanılmaz derecede sabırlı, takım 5 hafta gol atamasın yer yerinden oynardı ancak hala destek peşinde. buna tek misal futbolcu-taraftar arasında sivil münasebetlerin mesafelendirilmesi yeterli olacaktır. (gerek futbolcular başlığında gerekse başka yerlerde duyduğum "arkadaşımla alemden geliyorlardı", "komşusu anlattı şöyle yapıyordu" , "falanca yere takılıyor" gibi anlatımlara bakarak)

fakat takım üzerinde asıl baskı başka taraflardan geliyor.

zeki gursoy
22.11.2006, 11:45
senin büyüklüğünü tartışmaya açanların ağzına tokadı farozdan vurup yorozdan sesini deinlemedikçe o ağzı kapatamzsın...
5 haftada sıfır çekersen ağzıda sakız olursun böyle...
herkesin Trabzonsporun gidişatı hakkında bi fikri var, bi önerisi bi tespiti var ama bizim nurişin bi tıkı yok...
ne berbat bişey bu böyle...bunu fenerlilermi yolladı bize alın size başkan diye neetti?
biz kendi kendimizin ipinimi çektik yoksa...
şu anda en başarısız başkanı bile aramayan varmı?
nurişten nefret ediyorum...onun ismini iki kez duymuştum:
1- liman ihalesine girip Trabzonsporum elinden o gelirleri kaptığında...
2- başbakanın dünürü olduğunda..
ve öyle görünüyoki siyasete girmek için yaptığı manevrada trabzondan oy alamayacak kadar kötü duruma düştü...bitirdi koca trabzonu.
gitsin kadıköyden aday olsun...onların işine daha çok yaradı bize başkan olması...
defol nuri...fatihten gelen parayla yaptığın başkanlık bu kadar olur senin...
buraya yazamadıklarımı , tarbzon her aklıma geldiğinde sana söylüyorum..
ve emin olki trabzon aklımdan hiç çıkmıyor...

oskanonur
22.11.2006, 11:49
Trabzonsporumuzun sehirden ve taraftardan koparilmasi dusunulemez.Evet Trabzonsporda calisan hoca ve oynayan futbolcular uzerinde baski var, ancak onemli olan nokta bu baskinin nedeni ve bu olumsuz etki yaptigi dusunulen baskidan pozitif noktalar cikarabilmektir.Bir dusunelim baskidan sikayet eden futbolcu ve hocalar ile yer degistirelim, huseyin,hasan,ferat,musa,mustafa,ersen,ziya hoca ve ekibi taraftar olsun bizde futbolcu.Herturlu sonuca ragmen takimini cikarsizca destekleyen,23 yıldır sampiyonluk ozlemi ceken,tek beklentileri onurlu mucadele ve sonunda basari olsun.Bizde sahada ruhsuz dolasan bir futbol takimi olalim.Acaba nasil tepki verirler diye cok dusundum.
Bana gore yapilmasi gereken tek bisey var.Yonetimi,teknik ekibi ve futbolculari ile bu takimda sonuca etki edebilecek olan herkesin en az taraftarlar kadar sorumluluklarinin bilincine varmasi ve ona gore mucadele etmeleri gerek.Gerisi zaten kendiliginden gelecek.Aksi halde bu takimi ve tesisleri marsda mustafa topaloglunun evinin yanindaki arsaya tasisak degisen bisey olmaz.

Mehmet_Mercanlı
22.11.2006, 11:54
bu yazılanlar TÜRKİYE nin herbir köşesinde konuşuluyo. bunlar bizim camıyanın dışında yaşanan söyleşiler. ben TRABZON SPOR un şuanki durumundan tüm TÜRK hakkının rahatsız olduhunu duşunuyorum.

Jade
22.11.2006, 11:56
Yazı genel olarak güzel ve doğru tespitler var..Ama TRABZONSPOR'un TRABZON'dan kopartılması fikrine kesinlikle katılmıyorum.

Ayrıca yazan arkadaşa teşekkür ederim çünkü birisi bana hadi gs,fb ya da vestel için yazı yaz dese bu kadar çok yazacak şey bulamazdım doğrusu:D

Sonuç olarak herşeye rağmen ben bu takımı seviyorum..

Ayşe Aygün
22.11.2006, 12:04
Sıradan bir fb gözünden bir yazı.
Dikkatımı çeken satır aralarında.İşte takım şehirden uzaklaştırlısın vsvs.şunu unutuyolar bu takımı takım yapan şehirdir. Eğer sen bu takımı şehirden uzaklaştırsan bu takım biter. Diğer Anadolu klupleri gbi sıradan takım olur. Şehirde eziklerin formları ile dolaşan insanlar, eziklerin mağazaları açılır. ve doğal olarak şehrin takımının anlamı kalmaz. Bu mantık bize göre değil. sayın yazar sizin şehriniz yok arkadaşın birir imzasına şöyle yazmıştı. memeleketsiz köpekler istanbulu dstkler. aynı szide öylesiniz.eminim sizn şehriniz bir takımı olsa bakalım böylemi düşünürsünüz.

stichus
22.11.2006, 12:07
zeki gursoy,
iki kere duymuşsun nuri beyin adını..
bari biri doğru olsaydı yahu..
limanı ihaleyle aldı. kulüp o ihalede sona kalan üç firmadan biri değilken kulübün elinden alınamaz liman.. bu bir..
dünür olmak hele de başbakana dünür olmak kötü bir şey değil.. ama yine de iyi bilmen gerekir..
o albayrak sadık albayrak tır..
albayrak la soyadı benzerliği vardır sadece..
esip gürlerken sağlam argumana dayanmak lazım..
utandırırlar adamı!

Ycandan
22.11.2006, 12:10
Trabzonu her ne kadar bilmesemde eskisi gibi takıma ve rakibe baskı olduğuna katılmıyorum.Zaten sonuçlardan bu belli oluyo.Mesela takım bundan 10-15 yıl önce beş maç galip gelmeyip ve gol atmamış olsa fener gibi veya rum takımı gibi takımlara mağlubiyet alımış olsa Trabzonda her halde herkes bugünlerdeki gibi sağduyulu olmazdı.Avni Aker'e gelen rakiplere Trabzonun cehennem olduğu günleri hatırlatmak lazım.Gelen hiç bir rakip çekinmiyor sıradan bir deplasmanmış gibi görüyor.Fener kaybettiğinde bile o stadtan zor çıkarken,şimdi kazandığında her şey normal karşılanıyor.Hala baskıdan söz ediliyor.Bence Baskıyı Hami'ye,Ogün'e,Ünal'a,Şota'ya sormak lazım.

Emorfo
22.11.2006, 12:13
Trabzonspor'un Trabzon'dan koparılması değil de taraftarın bakısından yerel medyadan bir şekilde kurtarılmalı. Kulüp çalışanları kulüp ile ilgili bilgileri alakasız adamlarla paylaşmamalı. Bu el ense olayı artık bitmeli. Yukardaki yazıda da anlatılmak istenen bu...

ozcan_asanoglu
22.11.2006, 12:14
tesisleri uzaklara taşımışlarda ne olmuş, fener taraftarı şartlar oluşsun tesislerin girişinde yapacağını yine yapar, döveceğini yine döver. rüştü'yü de tesis çıkışı dövmüşlerdi.mesele bu değil, mesele gerçekten Trabzonun hala şark kurnazlığı ile, sen-ben ayak oyunlarıyla yönetilmeye çalışılmasıdır.camianın böyle bir anlayışa sahip olmasıdır.bu konudaki tespitlerinde haklı olabilir ama bu, Türkiye genelinde (istanbul takımları dahil) olan bir sorundur ve arkasında yaygın kapitalist/kartel güçler olmadığından dolayı da Trabzon bundan çok fazla olumsuz etkilenmektedir.

Burçak
22.11.2006, 12:19
unutmayınızki hiç ama hiçbir febeli bizim için hayırlı birşey düşünmez.
Trabzonsporun şehirden uzaklaştırılacağı yerde daha çok halk içine çıkmaları sokakta gezmeleri gerek. nasıl sıkça sokakta yattarayı görüyosak diğerlerinide görmek istiyoruz. bu taraftar ile futbolcu arasındaki iletişimi daha da kuvvetlendirir. Bizim ne istediğimizi daha iyi anlayabilirler.

zeki gursoy
22.11.2006, 13:48
sadık albayrakla bizim başkanın akraba olduğunu biliyorum, değilsede şimdi senden öğrendim..
liman ihalesine gelince benim gözümde hep trabzonun elinden alınmış bir ihale olarak kalacaktır..
bunları duyduğuma utanmadım. benim utandığım şey; Trabzonsporu köşebaşı dükkanı gibi yöneten zihniyetlerin hala benim en büyük değerimin başında başkan olarak kalması ve birilerininde onu hala desteklemesidir...
ama taraftar teneke toplamaya başladı...yakında bağlarlar birinin kuyruğuna...

zeki gursoy,
iki kere duymuşsun nuri beyin adını..
bari biri doğru olsaydı yahu..
limanı ihaleyle aldı. kulüp o ihalede sona kalan üç firmadan biri değilken kulübün elinden alınamaz liman.. bu bir..
dünür olmak hele de başbakana dünür olmak kötü bir şey değil.. ama yine de iyi bilmen gerekir..
o albayrak sadık albayrak tır..
albayrak la soyadı benzerliği vardır sadece..
esip gürlerken sağlam argumana dayanmak lazım..
utandırırlar adamı!

Gürkan
22.11.2006, 14:08
Takımın şehirden koparılması düşünülemez belki baskı yı azaltmak için sınırlar belirlenebilir. Trabzon hiç bir zaman istanbul olmayacaktır. istanbulda bir futbolcu elini kolunu sallayarak dolaşabilir ama Trabzonda halkın(taraftarın) ilgisi her zaman olacaktır. ama özellikle dışarı giden oyuncuların söylediği gibi yenilgilerden sonra futbolcuların üzerinde aşırı baskı oluşmaktadır bence bu baskı azaltılmalıdır.

heee takım şehirden koparılada bilir. o zaman adını da değiştirirsin ortaya başka takım çıkar.

Külünkoğlu
22.11.2006, 14:23
sadık albayrakla bizim başkanın akraba olduğunu biliyorum, değilsede şimdi senden öğrendim..
liman ihalesine gelince benim gözümde hep trabzonun elinden alınmış bir ihale olarak kalacaktır.

Bu kaçıncı olacak bilmiyorum ama yorulmayalım savunma maksatlı değildir yazdıklarım ama kurusıkı olunca da insan dayanamıyor. 2 de 3 de 4 de kimler vardı biliyormusun ? bir tanesini ben söylüyeyim, Mardinli bir işadamı.. yani Albayrak almasa bile Trabzonspor'a yar olmayacaktı.

1. Albayrak
2....
3...
4...
5. Trabzonspor

oskanonur
22.11.2006, 14:28
cok merak ediyorum, gecmiste Trabzonspor iyi futbol oynayip iyi mucadele ederken taraftar baskisi yokmuydu,takim sehirden uzaklastirilmismiydi,teknik kadro uzerinde baski ve etki hic olmuyormuydu.(sampiyonluk donemlerinden degil bahsetmis oldugum yakin gecmis,mesela 1996 yili)

Eksik olan takim ruhu,forma aski,birlik ve beraberlik,arkadaslik ve almis oldugu paranin hakkini vermek duygusu.Bu duygu malzemecisinden yoneticisine kadar herkese hakim olduktan sonra basari kendiliginden gelecektir.

metehan
22.11.2006, 14:28
Yazıda doğru tespitler var ama sonda önerilen çözüme şiddetle karşıyım. Faruk'un dediği gibi takımın Trabzon'dan koparılması değil de özellikle baskının azaltılması iyi olur tabi ama bunun nasıl yapılacağı da ayrı bir soru işareti. Bu çözüm üzerinde düşünmenin TS'un sorunlarını çözeceğini hiç sanmıyorum. Aklıma geçen yıl TS dergisinde röportajı çıkan eski futbolcularımızdan Güngör Şahinkaya geldi. O da tam tersini savunuyordu ve diyordu ki, eskiden biz dolmuşa biner, sağa sola giderdik yani halk ile iç içeydik. Şimdiki futbolcular halktan çok kopuk. Efsane kadronun oyuncularına sorun, tamamı Güngör gibi düşünüyordur. Yani burada önerilen çözüme karşı çıkar.

Kısacası bu tür, ucu açık çözüm önerileri ile TS bir yere varamaz. Bu yazıda en çok katıldığım noktalar, TS'un altyapısı ile ilgili tespit ve yönetimlerin TS'u taşıyamadığı fikridir. Bugün de hepimizi en çok üzen şey, TS'un büyüklüğüne layık olacak ve gereğini yapacak bir yönetimin ortaya çıkamamasıdır. Tek sorun, bunu yapabilecek insanların olmaması değildir. TS camiasında bu yeterliliğe sahip insanlar var. Var ama önlerini açmak ve onlara fırsat tanımak bugüne kadar mümkün olmadı, umarım bundan sonra olur.

eys_61
22.11.2006, 14:29
bir fblinin gözünden saptamalar,çözüm önerileri sadece.bizi bizden iyi bildiğine katılmıyorum,senede bir kere deplasmana gelmeyle (o da belki) Trabzon şehrini anlamak pek de mümkün gelmiyor bana.sağolsun üşenmemiş yazmış...

zeki gursoy
22.11.2006, 15:15
az önce eziklerin sitesine baktım, onlar ne düşünüyo hafta sonu için diye:
onlardaki karamsarlık bizden çok...
biz takımın hocanın başkanın v.s olumsuzluklarından bahsediyoruz ama kimse febe bizi kesin yener demiyo..
yeneceğimizde inancımız onlarınkinden çok fazla..
onlar ise genelde umutsuz..bi kaç sivri var ayrı..
korkuları bu maçın bizim açımızdan ölüm kalım maçı olacağını düşünmeleri..

TSelif
22.11.2006, 17:27
Son senelerde kendilerinden beklenenleri gerceklestiremedikleri bir gercek..Bu basarisizlik o kadar aliskanlik haline geldi ki, yakinda Trabzon'un buyukluk kavrami tartismaya acilacaktir..Su an itibariyla arkadan Kayseri ve Manisa zorlamakta..Bu takimlar, eger istikrarli bir sekilde yollarina devam ederlerse emin olun Trabzon'un tahti ciddi anlamda sorgulamaya alinir..

Bak arkadaş sen kendi işine bak.Boşver biz kendimizi idare ederiz.Sanki kendisi büyük bir takımmış gibi .......Hayret bişey ya .Bu kadar sıkıntının arasında bi de senle uğraşacaz.

Lokman
22.11.2006, 17:47
Bu yeni değil, çevremde kendini trabzon dostu göstermeye çalışan tonla yalaka fenerliden duyuyorum ben bunları hergün. Bazı şeyler doğru bazıları değil, ama kesin bir gerçek varki sevgimiz bazan gerçekten sevdiğimize zara veriyor.

Bizim takımın hiçbir şeye ihtiyacı yok şöyle 90 dakika bir ağızdan ve müthiş sesli tezahürat eden bir taraftar topluluğuna yada tüm taraftarlar böyle olmalı ondan sonra Avniu Akaer yeniden cehennem olur.

Dipnot: Dikkatimi çekti tüm rakiplerimizde Avni Aker cehenneminin özlemi var, Ne yapmış bizim büyüklerimiz bunlara bir kaç tarif alsakta bu eziklere uygulasak.

Burhan61
22.11.2006, 18:01
bir konuşmada dinlemiştim. kimlerdi nerede dinlemiştim hatırlamıyorum.

ingilizlerin ünlü bir oyuncusuna sormuşlar,

-bu kadar büyük bir klüpte futbol oynuyorsunuz, sürekli başarılı olmak zorundasınız. bu baskıya nasıl dayanıyorsunuz?

oyuncu cevap vermiş,

-baskı dediğiniz nedir bilir misiniz? evindeki çocuğuna bu akşam da ekmek götürebilecek miyim acaba diye düşünen babanın ruh halidir. bu kadar şöhret ve para ile futbol oynamak baskı değildir. bunu uyduranlar yeteneksiz futbolcu topluluğudur.

son zamanlarda moda oldu. futbolcuların üzerinde baskı var ondan oynayamıyorlar. sen iyi futbolcuysan, büyük futbolcuysan baskı işleri hikaye. aynı baskı yattara'ya tekke'ye yapılmıyor muydu? onlar nasıl gönlümüzün başköşesinde oturuyorlar peki? hem de bunca zamandır gözden ırak olmalarına rağmen.

kısaca baskı yok, kazma futbolcular var.

surmene_li
22.11.2006, 18:09
büyüklüğün skora dayalı bir şey olduğunu sananlardan... Trabzon'un büyüklüğü tartışılmaz, bu arkadaş tesbitten öte temennisini yazmış burada... hadi canım, hadiii...
HEMŞON AYNEN DEİĞİ GİBİ TEMENNİLERİNİ YAZMIŞ febeli TRABZONSPOR hakkında yazı yazmak senin ne haddine hadi ordannnn

oguzkoc
22.11.2006, 19:42
araya iki güzel laf sıkıştırarak çaktırmadan vurmuş dibe trabzonu... güzel kelime oyunları yapmış arkadaş tebrik etmek lazım

Kasım Hilal
22.11.2006, 20:54
Trabzonspor diğer takımlardan hakikaten çok farklı..
Arkadaşın tesbitleri iyi niyetli.
Onun için yermeyeceğim.
Ama onun sunduğu maya bizde tutmaz..
Bizim başka şeyler yapmamız lazım.
Ama Trabzon'un geleceğinin Trabzonlularda olduğunu da sanmıyorum.
Mesele adamını bulmaktır.
Doğru adamları.
Trabzonlu da olabilir bu başka bir şehieden ya da ülkeden de..
Atletico Madrid değiliz biz..

kutoz
22.11.2006, 21:40
Bu kadar uzun analizden, benim düşüncelerimle örtüşen tek yer; alt yapıdan çıkarılacak futbolculardan oluşan çatı üzerine yeni futbolcuların monte edilmesi olayıdır. Sanırım, bu konuda da bütün Trabzonspor taraftarı hemfikirdir.

Bunun haricinde yazılan fikirlerin hemen hemen hepsine karşıyım. Şimdi sıralamak istemiyorum ama Trabzon şehrini ve Trabzonspor'un başarılarının altında neler yattığını çok iyi araştırmadığı ve analiz etmediği kanısındayım.

sweetrose
22.11.2006, 22:06
Öncelikle; Trabzon kentini iyi bir şekilde analiz etmemesine rağmen, aktardığı bilgilerde gerçeklik payı vardır. Ancak önemli olan nokta; bu bilgilerin bilinmesi için, Trabzonda yaşanılması gerekir. Bu kadar özüyle yazılabilecek yazı için, Trabzonu dışından analiz etmek çok ama çok zordur. Şahsı araştırmadım; pazar gününden itibaren şahsı bilgileri hakkında küçük bir araştırma yapacağım. Mutlak suretle Trabzonla ilgisi olan bir şahıstır.

Düşüncelerine kesinlikle katılmamakla beraber, gerçekliği hakkında tartışılmaya açık olduğu malum.

Semih58
22.11.2006, 22:41
Ey Trabzon halkı,artık uyanın.Size bir fıkra anlatacağım.
Usta zebani ,acemi zebaniyi eğitiyor,yetiştiriyormuş.Cehennemlik olanlar da çukurlardaymış.İngiliz-Alman-Amerikan-Türk. ve diğerleri. İngiliz-Alman-Amerikan hepsinin üstü kilitliymiş fakat Türk'lerin ise açıkmış.Acemi zebani sormuş niye böyle diye.Usta zebani cevaplamış.İngiliz-Alman-Amerikan önce biri çıkar sonra diğerinin elinden tutar ve kurtulurlar diye.Fakat Türkler'den biri çıkmaya kalkarsa diğeri ise onu hemen aşağıya çeker diye.İşte arkadaşlar Trabzonspor'umuzun kalkınması bu kadar basit.Artık bu takım için herşey yapılmalı.Geniş bir toplantı yapılmalı.Kim var kim yok herkesin fikri alınmalı.Başarı ya odaklanmalı.Sen-ben ya da onun başarmış olması değil Trabzonspor'umuzun başarısı önemli.Eğer Özyazıcı, Ziya Hocayı,Ziya hoca bir diğerini,karalar ve onun başarılı olmasını istemezse bu olmaz.Bence başta eski hocalar olmak üzere (Şenol GÜNEŞ-Turgay SEMERCİOĞLU-Ali Kemal DENİZCİ-Ahmet Suat ÖZYAZICI-Urbaın BREMS-Giray BULAK-Sadi TEKELİOĞLU ve diğerleri) , eski futbolcular (Hami MANDIRALI-Dobi HASAN-Serdar BALİ-İskender GÜNEN ve diğerleri), yazarlar,sanatçılar,siyasiler (Faruk ÖZAK) ve kim varsa hepsinin fikri alınmalı.Trabzonspor için ne yapılabilir bu tartışılmalı ben yaptım değil biz yaptık diyebilmelidir.Öncelikle TRABZON halkı tek yürek birleşebilmelidir.Bu en kolay Resmi sitemizde bir değil birden çok anket ile mümkündür.Düşünün Trabzonspor'umuz ile ilgili Şampiyonluk yolunda çözüm önerileri.

Anketler :Örneğin TRABZONSPOR'umuz Transferde kimi almalı,ya da hangi mevkiye adam almalı neden.Ben söylersem biraz duygusal olur fakat bir Hami MANDIRALI söylerse ve + ya da - yönünü belirtirse daha teknik olur.
Lütfen TRABZONSPOR'umuz için birlik olalım.Bir elin nesi iki elin sesi.Herkes elini taşın altına koymalı.22 sene oldu şampiyon olamadık.Neden deneme yanılma ile olmaz.Hurraaaaaaa haydi onu alalım,hurraaaaaa bunu alalım.Sn.Başkan stad yapacağım dedi hala yok,en kaliteli yabancıyı alacağım dedi yok.Trabzonspor nasıl kurtulur toplantılar düzenleyip konuşmacılar uzun uzun çözüm önerileri ile dinlenir.(Sunum yaparlar).
Katılanlar
a-Eski Futbolcular (Çözüm önerileri)
b-Eski Teknik Direktörler(Çözüm önerileri)
c-Taraftarlar
d-Diğer kişiler.
Özetle ; TRABZON halkı ve benim gibi TRABZON'lu olmayıp TRABZONSPOR'u canı gönülden tutanlar (Trabzonspor'u sevenler) hem fikir olmalı.Yoksa her kafadan bir ses çıkarsa,bu iş olmaz.
Tek hedef ŞAMPİYON TRABZONSPOR!

Erdogan
22.11.2006, 23:17
ankete katilalim lütfen,

http://www.fotomac.com.tr/

Gürkan
23.11.2006, 09:20
kadro kurulurken ne tamamen Trabzon endeksli nede tamamen Trabzondan kopuk bir takım kurulmalı.

24 kişilk kadorda 6 yabancı olacağını varsayarsak,en az 10 tane alt yapıdan oyuncu olması lazım.geriye kalan 8 kişi yine alt yapı ve yerli oyunculardan oluşmalı.

ilk 11 dede mutalaka 2 alt yapıdan oyuncu olmalı amaaaa alt yapıdan olacak diyede kalitesiz yada beceriksiz yada yeteneksiz adamları doldurmamak lazım takıma.

stichus
23.11.2006, 10:34
vectra.. dostum aktardığın anektod sanıyorum portoyu uefa ve şampiyonlar ligi şampiyonu yapan ve dört dil bilen ingiltereye geldiği ilk sezon şampiyon olmayı başaran tek teknik direktör olan ve her maç öncesi futbolcularına bir önceki maçın hatalarını içeren bu maçta yapması gerekneler hakkında bilgi veren beş sayfalık bir dosya sunan çağımızda futbol üzerine söylenecek her şeyde fikri alınması gerektiği düşünülen gencecik futbol dehası jose mourinho ya aittir.
adam bir de şunu söylemiş basın toplantısında:
yeni gelen hocanın takımla uyumu diye bir şey yoktur. iyi hocaysanız geldiğiniz ilk maçta bunu hissettirmelisiniz.. uyum muyum hikayeleri beceriksiz meslektaşlarımızın aptallıklarına bulduğu mazerettir..

o değil de,
jose mourinho yu mu alsak acaba?

buckler
23.11.2006, 11:05
bence fbli arkadaşın söyledikleri tamamen doğru biz olaya tarafsız bakamıyoruz dışardan gördüğünü yazmış ve bence çok iyi gözlemlemiş.bende her zaman diyorum bizim taraftarımızın bu zihniyeti devam ettikçe biz hiçbişe yapamayız.

Faik Yılmaz
23.11.2006, 11:37

Bak arkadaş sen kendi işine bak.Boşver biz kendimizi idare ederiz.Sanki kendisi büyük bir takımmış gibi .......Hayret bişey ya .Bu kadar sıkıntının arasında bi de senle uğraşacaz.
elif arkadaşımıza katılıyoruz.. biz büyüklüğü 1 günde kazanmadık 1 gündede kaybetmeyiz.. hem bi dönem şampiyonluğa oynayan göztepe, istanbulspor kocaelispor gibi takımların nerede olduğuna bakarsan ne demek istediğimi anlarsın...... bide tarihin değiştiremediği bazı istatistikler var... TRABZONSPORUMUZDAN başka hangi takım aralarında rekabette galibiyert sayıdsı bakımından bu kadr üstün durumda söylermisiniz.....

BAŞKASININ YUMRUĞUNU YEMEYEN KENDİNİNKİNİ BALYOZ SANIRMIŞ.... bizim haricimizdeki anadolu takımlarının hali bu işte....

tsakrep61
23.11.2006, 15:02
yok hocam bızı barcelona ayarında bı takımın taraftarı kendınden ornek vererek elestırse anlarım en azından anlamaya calısırım .. ama bı fenerlı.. ne haddıne bızı elestırmek kendılerı ne kı bızı elestırebılıyor benım ksaslarımda 25 yıl turkıye kupası alamyan bı takım 23 yıl sampıyon olamayana boyle bız boyle yaptık sızde yapın mantıgıyla yaklasamaz o kı okadar bılgılı kendı kulubunu zavallı halınden kurtarsın .. tabı bunları yazarken bız cok ıyı durumdayız demıyorum ama kotu durumda degılız yanlıs yonetılıyoruz bu yanlıslarıda bız bulup temızleyıp duze fenerın ustune yıne cıkacagız tabı cem papıla gıbılerı allem edıp kallem edıp engellemezse ...

nakzo
23.11.2006, 16:38
efnf biryazı değil

Emorfo
24.11.2006, 12:43
Herkes faklı yaklaştı olaya, bazıları yazan fenerliyse okumaya değer dahi bulmadı, enteras valla.
Özellikle bazı tespitleri ve önerileri bana çok mantıklı geldiği için foruma taşıdım. Trabzonspor'un bu durumdan rakiplerimizin taraftarlarının hepsinin mutlu olduğunu düşünmeyin. Fanatizm de bir yere kadar.