PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor'un Taktiksel Açmazları ve Defans Sorunsalı

mete61bordomavi
27.09.2015, 22:55
Şimdi bu başlığı açmayayım dedim. Lakin göz göre göre de aynı yanlışların defalarca yapıldığını gördükçe de içim de tutamıyorum.
Şimdi gelelim asıl soruna:
''Trabzonspor'' son yıllarda büyük bir oyuncu ''rotasyonu'' geçirdi. Her sezon adeta ''yeni bir takımı'' komple kurdu.
Ve sezon başına ''mantaliteleri'' birbirinden farklı nerdeyse iki teknik direktör düştü!

İster kabul edin,ister etmeyin. Bu BÜYÜK BİR PROBLEMDİR!
Peki o zaman ''sorun'' nerde başlıyor? İşte önemli kısım burası.
Futbolun ''teorik'' düşünceleriyle ''pratik'' gerçeklerin birbirine uymamasından başlıyor. Peki bu Trabzonspor'da kendini nasıl gösteriyor?
Şöyle:
Trabzonspor'un mevcut oyuncu profiline bakarsanız, ''yetenekli'' diyebileceğiniz oyuncuların çoğu ''ofansif'' karakterli oyuncular. Dolaysıyla gelen teknik adamlar ''bu oyuncu profiline'' göre taktik ve formasyon yaptıkları için ''teoride'' daha atak ve baskılı oynaması gereken takım, ''pratikte'' çok zayıf, kırılgan ve kolay top kaybeden, rakip takımın ''pas trafiğini'' kesemeyen -ki Mbia bu soruna kısmen çare olabildi bir süre- kaybettiği topu kazanırken ''oldukça'' zorlanan ve baskı kurmaya çalışırken ''üç pas'' yapamayan bir görüntü arzetmesine neden oldu.

Şimdi ''temel'' olarak futbolun ''iki boyutu'' vardır. En temel iki boyutu: ''Ofans'' ve ''defans''... Takım gününde olduğunda ofansif karakterini sahaya yansıttığında gerçekten rakibi ''dişliyor''. Bu durumda rakip daha çok defansı düşündüğü için bizim takımın defansif ayarsızlığı ve zaafı çok göze batmıyor.
Şayet alanı iyi kapatan, geriye yaslanan bir takıma karşı-ki genelde Anadolu takımları- bu sefer ofansif karakter de işe yaramıyor. Üstelik kontralarla ve seri hızlı çıkışlarda bu takımlar Trabzonspor'un tüm defansif zaaflarını gün yüzüne çıkarıyor.

O halde eldeki mevcut oyuncu profiliyle yapılması gereken nedir? Bu kadar ofansif karakterli oyuncularla takım defansif açıdan zaafa düşüyorsa, daha dengeli ve defansif boyutu olan bir dizilime ve taktiğe geçilmelidir.
Öyle bir formasyon olmalı ki takımdaki defansif ve ofansif oyuncu sayısı dengelenmelidir! Futbolun iki temel boyutunu sahaya yansıtacak ve gerek defansa gerekse de diğer bölgelere fazla yük bindirmeyecek ve ofansif karakterli oyuncuları haddinden fazla koşturup, pestilini çıkarmayacak bir formasyon olmalıdır.
Takım pas yaparken, olası top kayıplarında topu daha kısa sürede ve daha kolay olarak kazanmalıdır. Gerek kapanırken gerekse de açılırken, aşırı zorlanmayacak, bölgeleri en verimli şekilde ve pozisyonuna göre değerlendirecek bir sistemi bulmalıdır.

Bu anlamda 4-3-3 veya 4-2-3-1 asla ama asla bu oyuncu profiliyle oynanamaz! Çünkü ortasahada bu defansif yükü sadece Mbia çekemez! Ayrıca bu dizilimlerde sizlerinde göreceği üzere 3 veya 4 ofans vardır. Bu çok ama çok lüks bir dizilimdir. Top kaybedildiğinde tam 90 dk bu oyuncu grubu geriye gelmek zorunda kalıyor. Topu kazanınca da ileriye gitmek için çabalıyorlar. Bu grup daha pozisyon almadan ve sahaya yayılamadan topu yine kaptırıyoruz! İşte bu da Trabzonspor'un hastalığı! Hem de bu her maç oluyor. Eğer bu oyuncu grubunun defansif yanları güçlü olsa ve fiziken dirençli olsalar bu durum çok sırıtmaz. Ama sen Marin'den Özer'den böyle oynamasını bekleyemezsin!

Yani kısacası elindeki oyuncu profiline göre oynamak zorundasın. Kanat oynayıp orta atamıyorsan, Marin'i alıp verkaçlarla gidemiyor veya defans arkasına sarkamıyorsan, Tek forveti koyup 4 defansın arasına salıyor ve ondan gol bekliyorsan, karşında yenimezgitlispor bile olsa gol bulman çok zorlaşır.

Ayrıca takımın atak hızı da inanılmaz derecede ağır ve hantal. Futbolda pas verilmesinin en temel nedeni: çalımla ileriye doğru gidemeyeceğin durumda senden geometrik olarak daha ilerde olan veya müsait durumda bulunan arkadaşın vasıtasıyla mesafe katetmek ve rakip cezasahasına yaklaşmaktır. Rakip cezasahasına gelene kadar pasların boyu uzun veya kısa olabilir. Ama eğer artık cezasahasına yakın bir yerdeyse takımın pas boyu kesinlikle KISALMALIDIR! Bu da Trabzonspor'un yaptığı en büyük hatalardan bir diğeri! O bölgede toplar yaz eziliyor ya da 4 kişinin arasındaki tek forvete lanetdayn bir orta kesilerek toptan ve avantajdan vazgeçiliyor. Ve yine aynı kısır döngü başlıyor:Top kazanabilme!

Oysa cezasahasına yakın yerlerde olabildiğince seri oynamak ve verkaçlara girmek lazımdır. Zaten defans yapan rakip statik duruyor. Sen olabildiğince hareketli ve seri olmalı ve kısapaslarla topu cezasahasının değişik bölgelerine oynamalısın ki o statik kapalı defansın dengesini bozabilesin. Ama sen yavaş oynadıkça ve forvetlerin durağan halde topu bekliyorken zaten rakibin istediği şeyi yapıyorsun demektir.

Belki biraz uzun oldu ama, iki sezonda gördüğüm, yanlışları,hataları, eksiklikleri yazmaya çalıştım. Tabiki en doğrusunu ben bilirim demiyorum. Ama bu yazıyı artık yazmak zorunda kaldım.
Umarım,birileri bunları görür,düşünür ve ona göre bizler de keyifli maçlar izleriz. Ve kahrolmayız.
Sonuçta 5 gol atsan da 3 puan alırsın 1 gol atsan da, ama her maç çok kolay gol yiyorsan ve rahat pozisyon veriyorsan-ki Osmanlı maçı bunun bariz örneğidir- o zaman taktiksel anlamda çok kritik yanlışlar yapıyorsun demektir.

Selam ve sevgilerle...
Mete61BordoMavi

CEMEFKER
28.09.2015, 16:20
Bu tür başlıklar beni hep "futbol manager" oyunlarındaki futbolcu transfer etme, taktik hazırlama, antrenmanında saatlerimi, günlerimi harcadığım yıllara götürür...

Severim bu tür alanlarda ahkam kesmeyi...

Shota takımı klasik 4-2-3-1 dizilişi ile oynatıyor ve bu diziliş maç sırasında çift forvete dönüyor ve bunu da hiç çekinmeden yapabiliyor. Yani Çift forvete dönüldüğünde normalde orta saha oyuncularının daha dengeli (box to box, savunma-hücum varyasyonlara yatkın) adamlara ihtiyaç duyulerken Shota bunu abartarak saha yansıtabiliyor. Mesela;

4-2-3-1'de;

-----------Onur-------------
Cava----Dog.---Yumlu---Cons.

------Mbia----Okay---------

Yusuf------Marin---------Erkan
(Marin) (Ekici)
------------Cardozo--------

oynarken kale ve defansı geçersek 4-4-2'li yani çift forvete dönerek;

--------Mbia---Ekici----

Marin------------------Erkan

--------Ndoye---Cardozo----

yapabiliyor...(Akhisar maçı sanırım böyleydi birara) .bu durumda defansı sevmeyen Ekici, Marin, Erkan, keza Ndoye ve Cardozo gibi 5 tane hazır adamla kalabiliyor takım sahada.

Eğer Shota hazretleri Çift forvet oynayacaksa ( ki bana göre bu diziliş ile bırakın istanbul büyüklerini anadolu takımlarına karşı bile oynamak risktir, lükstür)

Lafın özü: 4-2-3-1 dizilişleri ortada Mbia ve Okay veya Mbia-Özer veya Mbia-Constant ikilisi olduğu müddetçe doğru olur, ancak 4-4-2 (yani çift forvet) oynanacaksa/oynanmak zorunda kalınacaksa sahada ceza kesen çok takımın olduğu super ligde orta sahanı;

----Mbia---Okay----
(Özer)
Özer---------------Yusuf
(Erkan)
------Cardozo-Ndoye--- gibi dinamik bir orta saha ile olur.

Güncel örnek: Shota son maçında ortada Yumlu ve Dog. gibi normalde geriye yaslanık bir şekilde adam yiyen ancak defansı orta sahaya yakın kurdunmu gelenin gidenin rezil edeceği iki tane ağır adamla oynuyor/oynamaya çalışıyor. Fahiş bir T.D. hatası vardı ki bu fahiş hata teknikden çok mental bir hata idi. 10 kişi kalmış takımı küçümsemek. Bu çok büyük bir hata daha çok zaaf. Bu insanın kişiliği ile ilgilidir ki bunu düzeltmek mümkün değil ki birden çok maçta bunu denedi Shota ve bu zaafı 10 kişi kalmış bir rakip tarafından ceza kesilerek daha çok gündeme gelmesini sağladı ve iyi de oldu.

Ünlü İngiliz teknik adam Roy Hodgson youtube veya başka bir videolara erişim sitesinden dizilişlerle (3-5-2'den tutun 4-2-4 ünlü brezilya dizilişine, 4-3-3 ile 4-5-1'in farkına kadar ) ilgili videolarını izleyin. Adam hangi dizilişte hangi futbolcu ne oynar , nerde durur, nereye kadar savunma yapar ayrıntılı açıklıyor...

Bizler tutturmuşuz ben oynatırım. Neyi oynatırsın ? Oynatırsın işte böyle oynatırsın. Kafayı oynattırırsın....

U.Sadıkoğlu
28.09.2015, 16:51
Öncelikle emeğiniz için teşekkür ediyorum ciddi manada efor sarfederek bu yazıyı kaleme almışsınız. Taktiksel açıdan takımımız namına bir şeyler karalayacak olursak kaleden başlamalıyız diye düşünüyorum.

Onur'un motivasyonsuzluğu sahaya inanılmaz negatif etki yapıyor maçın dengede gidebileceği dakikalarda yenilen hatalı bir gol bizi 1 veya 3 puandan edebiliyor örnek Gs maçı... Hatalı çıkışlarıda saymıyorum..

Bunun dışında dünya futboluna 4-4-2 sisteminden sonra empoze edilen 4-2-3-1 taktiğini uygulama yarışınıda anlamsız buluyorum bu taktikle İngiltere Premier Lig'i ve Championship'te oynayan takım sayısı dahi bir elin parmaklarını geçmez. 2 Ön liberoyu koy yasla ileri ucu yok arkadaş böyle bir olay ne düşünüyorsun ne amaçlıyorsun oyunu rakip sahaya yıkmak istiyorsan icabında 4-3-3 oynayacaksın 4-2-4 oynayacaksın ancak 4-2-3-1 ile rakibe mahkum oyun oynatamazsın.

Gelelim bizim takımın oynadığı sisteme 4-2-3-1 sistemi presin ön planda olduğu bir oyun yapısıdr kanat oyuncuları içer doğru baskı yaparlar ileri uçta bulunan oyuncunuzda rakip defansı hareketli koşularıyla yıpratıcı ikili mücadeleleriyle yorar Cardozo bu özellikleri taşımadığından 4-2-3-1 sistemine asla uygun bir oyuncu değil bu takım 4-2-3-1 oynayacaksa ileri ucun oyuncusu muhakkak N'Doye olmalıdır. Daha sonra forvetin gerisini farklı varyasyonlarla inşa edebilirsiniz.

Trabzonspor'a en çok yakıştırdığım sistem 4-4-2. Mevcut kadro yapısıda gayet uygun bu oyun sistemine kanatların ayak düzgünlüğü ve sprinterlik karışımının yansımasına dayanarak Erkan ve Marin'den oluştuğu forvete yakın pozisyon aldığı N'Doye'nin Cardozo'nun bir barem önünde pres yaptığı ve Cardozo'nun N'Doye'ye bol bol hava topu indirdiği bir takım. Göbek M'Bia-Okay ikilisini koyarsın Douglas ve Medjani(Mustafa) tandemini göbeğe yanaştırırsın Cavanda ve Constant'ı da orta sahaya yakın oynatırsın al sana mis gibi iç sahanın hücumcu taktiği bana sorarsanız FB,BJK,GS Maçları haricinde deplasmanda da Trabzonspor bu kadro ile sahaya çıkabilecek güce, dirayete sahip olmalı ama hocamızda o cesaret var mı bilemiyorum...

Benim kadro dizilişim saha üzerinde şöyle olurdu.

---------------------Esteban(Onur)

--------------Douglas-Medjani

Cavanda ------------------------ Constant

---------------Okay-M'Bia

Marin-------------------------Erkan

-----------------Cardozo

----------------N'Doye

CEMEFKER
01.10.2015, 10:37
Shota son antrenmanlarda 2'li santrafor (forvet değil ) yani ilerde yan yana iki uç adamı ile oynama üzerine taktik, sistem geliştiriyormuş...

Yukarda izaha çalıştım ilerde çift forvet yani genel manada 4-4-2 ile sahada olunacaksa orta göbekteki Mbia-Okay değişmezlerinin yanında kanatlara oynayacak orta saha karakterli (forvet, kanat değil ) ileri geri koşan basan, kanatlara inip orta yapan 2 adet özel adama ihtiyaç var.

4-2-3-1'li bir sistemde Mbia-Okay ikilisinin önündeki ( ikisi sabit zaten her iki sistemde de) 3 kişi normalde Yusuf-Marin (M.Ekici)- Erkan olurken 3'ü de (Yusuf bir nebze ) defansı sevmeyen ve takım defansını etkileyen olarak ortaya çıkıyordu. ..Şimdi Shota 4-4-2 bir sistemde kanatlarda yine Yusuf ve Erkan ile oynayacaksa değişen birşey olmadığı gibi ilerde oynayacak Cardozo-Ndoye ile bu sayı 1 sayı daha artacak...

Shota'nın kafasındaki ikili santrafor yani 4-4-2 kavramı nasıl bir sistem olarak oluşmuş/oluşuyor bilemem, ancak dünya üzerinde ve otorite teknik adamlar bu sistemi 4 sağlam savunma, önlerinde 4 aynı tip hücumcu-savunmacı, ilerdeki ikiliden biri orta sahaya yakın ilk topa basan olarak kullanır.

Püf nokta: Ortasahada kanatlarda gözüken Özer ve Erkan veya alternatifleri Yusuf -Constant ikilisinin orta göbekte Mbia-Okay ikilisine iyice yaklaşarak kapatmalı, hücumda kanatlara iyice yayılmalı..Ndoye'nin ise orta sahayı zaman zaman yaklaşıp rakip atakları ilk karşılayan/karıştıran olmalı...

Buradan takıma gelirsek eldekilerden en iyi 4-4-2 şöyle olmalı:

Özer------Mbia--------Okay------Erkan
(Yusuf) -------------------------(Constant)
------------------Ndoye-----------------

-----------------Cardozo----------------

DEEP BLUE
01.10.2015, 11:09
Öncelikle, Mete, Kerem ve Uğur kardeşlerime teşekkür ediyorum. Kafa yormuş ve emek vermişler.

Ben çok detaya inmiycem. Ancak takımda gördüğüm en büyük yanlışlar şunlar:

1-) Son derece durağan bir oyun oynanıyor. Topu veren eli belinde seyrediyor. Top isteyen oyuncu yok. Bunu yapabilen ya da yapmaya istekli sadece üç oyuncumuz var. Erkan, Özer ve Cardozo... Bu çok büyük bir saçmalık ve Trabzonspor taknik direktörlüğü makamını işgal eden birinin buna nasıl olup da seyirci kaldığına anlam vermek olanaksız. Dünyanın en iyi kadrosu bile bu ege oyun havası hızıyla başarılı olamaz.

2-) Takım neredeyse 70 metrede top oynamaya çalışıyor. İzlerken sinirden gülüyorum. Şota efendiye tavsiyem, hiçbir sey bilmiyorsa, göç eden kuş, yiyecek taşıyan karınca ve zebra avlayan kaplan belgeseli izlesin. Birlikte hareket etmenin ne olduğu konusunda kafasında bir ışık olusur belki.

3-)Kimse bilmez ama, Hüseyin Cimşir'e en çok "pas hızı" nedeniyle gıcık olurdum. O gitti birsey değişmedi. Hala Zeki Müren'in Bizans ordusuna fırlattığı gülle hızında paslarla oynuyoruz. Daha dogrusu oynadığımızı zannediyoruz. Pasın hızı, oyuncuların sürekli yer değistirmeleri ve pas istemelerini sağlayacak önemli bir unsurdur.

Son olarak, bizim takımın 4-4-2 oynayabilecek bir kadrosu olduğunu düşünmüyorum. En fazla 4-4-1-1 oynayabilir bence. Çünkü Ndoye çok zayıf halka ve sadece istasyon olabilir orada. Elimizde hic değilse bir Gekas bile olsa 4-4-2 oynayabilirdik.

Düşüncelerim bunlar... Saygılar herkese...

CEMEFKER
01.10.2015, 16:05
........../.............

...........Rakip cezasahasına gelene kadar pasların boyu uzun veya kısa olabilir. Ama eğer artık cezasahasına yakın bir yerdeyse takımın pas boyu kesinlikle KISALMALIDIR! Bu da Trabzonspor'un yaptığı en büyük hatalardan bir diğeri! O bölgede toplar yaz eziliyor ya da 4 kişinin arasındaki tek forvete lanetdayn bir orta kesilerek toptan ve avantajdan vazgeçiliyor.
........../............
Selam ve sevgilerle...
Mete61BordoMavi

Başlık yazısının bana göre en can alıcı ve takım adına en güncel sorunu bu kısımda yazılmış. Çok doğru tespitler.

Takımı dikkatli gözle yani Panoramik bir açıdan tüm saha (canlı olarak tribünden daha net anlaşılır bu) taranak izlendiğinde takımdaki bu durum net ortaya çıkıyor. Kendi 1. ve 2. bölgeleri rahat geçebiliyoruz, ancak rakip kapanmışsa ( ki öyle) orada sıkışıp kalıyoruz ki buna ekstra beklerin bindirmeleri de çare olmuyor. İşte burada yapılması gereken denildiği gibi HIZLI VE KISA OYUN/PAS.

Bir eksiklik/vurdumduymazlık da rakip defans yerleşmiş biz de bindirmişiz bütün hatlarla; cılız bir orta ile bu sıkıntılı atak geçiştirmeye çalışılıyor birçok futbolcumuz tarafından....Rakip kaleci ve defansın en sevdiği toplar bunlar zaten.

Sıkışmışsan niye orta yapar topu rakibe versin ? Bu aynı şunun gibi "ben yiyemedim gardaş buyur sen ye" cömertliği (!) bana göre savurganlığıdır ki verdiğin o topu kazanmak için 2 kat daha fazla efor sarfedceksin be adam....

Top bizdeyken rakip 1. bölgesinin herhangi bir noktasında oyun sıkışmışsa topu orta yapıp rakibe vermek yerine; geri dahil her alanı gözetip bizim kazanma ağırlıklığı olduğumuz bölgeye atıp yeni bir atak hazırlığına girmek da Shota'nın sisteminin bir parçası haline gelmesi lazım...

Hücumda çözülecek bu kısırdöngü takıma seviye atlatacak bir türlü aşamıyoruz....

Yiğit Gayretli
01.10.2015, 16:35
Uzun uzadıya yazmak için pek vakit bulamıyorum. Sezon başından beri takımın eksik bulduğum yönlerini birkaç madde halinde yazayım:

Top bizdeyken son derece yavaşız. Pas hızı, alan değiştirme süresi, blok halinde hücuma çıkışlar çok kötü. Ters kanada tek topta atılması gereken top 3-4 kez ayak değiştirince doğal olarak rakip blok halinde önümüzde kalabiliyor.
Takım boyu özellikle toplu oyunda çok uzun... Oyunu yaklaşık 5 metrede oynuyoruz. Pas oyunu oynamaya çalışan bir takım için felaket bir rakam. Dünyada bu işi hakkıyla yapan takımlar 20-30 metre aralığında tutuyorlar takım boyunu.
Ceza sahasında çoğalamıyoruz. Ne kanat oyuncularımız ne de orta saha elemanlarımız ceza sahasına girmeyi pek sevmiyor. Hepsi topu ayağına isteyen cinste oyuncular. Üretkenlik adına büyük sıkıntı.
Cardozo olsun olmasın, ceza sahası içine kaliteli ve isabetli orta gelmiyor. Ya şandel ve yumuşak bir top geliyor ya da sert ve amaçsız...
Dış şut tehdidi neredeyse hiç kullanılmıyor. Takımda, kaleyi gördüğünde topu kaleciyle beraber içeri sokabilecek oyuncular var ama denemiyoruz.
Oyun sıkışsa dahi kanatlardan içeri kat etmek dışında bir alternatif hücum planı devreye sokamıyoruz. Tabi bunda elimizdeki hiçbir santrafor oyuncusunun sprinter tarzda olmamasının etkisi de var.
Bence en önemli sorunu da sona bıraktım... Bazen maç içinde bazen de haftadan haftaya konsantrasyon ve motivasyonda büyük dalgalanma oluyor. Futbolcu psikolojisi farklıdır... Buluttan nem kapar bazen. 18 kişilik maç kadrosundaki herhangi bir oyuncu "Of bu saatte, bu güneşin altında ne maçı ya!" dese bütün takımı yenilgiye razı edebilir bir anda. Futbolcuyu o dakikadan sonra toplamak imkansızdır. Osmanlı maçı özelinde de olay buna benzer bir psikolojik etkene bağlıydı.

Poor
01.10.2015, 16:53
Bence trabzonsporun sorunu dizilis degil.

Hepimiz buna kafa yoruyoruz ama biseyi atlıyoruz. Trabzonspor turkiye liginde oynuyor.
Bakin bu ligde iki tip takim var.

1) Istanbul takımları ve biz
2) anadolu takımları.

Bizim sorunumuz hep anadolu takımlarıyla olmuştur, nedeni de bu takımların hepsi kapanıp kontra atakla cikan takımlar.

Simdi Sen kapali takima karsi ister cift santrafor cik ister tek, bizim takimin ilk 11 i hangi dizilisle cikarsa ciksin yetenek bakımından anadolu kluplerinin 11 inden üstündür.
Arada bukadar kalite farki varken bu takimin 10 kisi kalmis osmanlispordan 2 gol yiyip pozisyona girememesini taktikle teknikle aciklayamazsiniz.

Bu takim psikolojik olarak moral olarak hazırlanmamis, macla ilgisiz, isteksiz bir görüntü cizdi. Oyuncular sanki antreman maciymis da bitse de gitsek havasindalar.

Yoksa bu takimin yedekleri bile osmanlisporu yener.

İzleyenlere sorun taktiksel gibi gozuktu ama asil sorun baska,
Mesela izlerken top mbiada orta sahada bakiyorsun yanında kimse yok herkes markajda kimse bosa çıkmıyor. halbuki orta sahada ekici Marin erkan yusuf hatta ilerde cardozo bunların surekli hareketli olup bosa çıkıp pas alip vermesi lazim.

Bu sorun dizilis sorunu degil. Top oynayan herkes bilir, zorla oynuyosan markajda durursun top istemezsin, top kaybında da Sen degil başkaları kotu gözükür.

Okayin eksikliği neden bukadar belli oldu?
Okay cok mu super oyuncu?
Hayir ama futbola ac herkese yardima gidiyor oynamak istiyor, simdi Ben ekiciyle oynasam Adam bosa çıkmıyor pres yapmıyor hevesim kacar Ben de oynamam. Okayla oynasam Adam kanla canla mücadele ediyor oynamicak olsam bile oynarım.

Sonuc olarak shotanin ve teknik ekibin takimi Gaza getirmesi lazim. Takima moral motivasyon pompalamasi lazim.
Futbol biraz da gaz isidir. Biliyosunuz fatih Terimin başarılı olmasının tek sebebi budur.

61ronin61
01.10.2015, 17:17
herkesin görüşüne saygım var ama bu takım oyunu 30-40 metrede oynayamaz. 30-40 metre güzel 20 metre süper ama bu takımın defansı çok ağır kontraları hesaplamıyoruz galiba .

cavanda gibi iki stoperimiz olsaydı bu takımanormal baskılı presli oynayabilirdi 20metrede bile oynayabilirdi.neden çünkü defans hızlı takıma güven verirdi düşünsenize cavanda gibi hızlı iki stoperimiz olsa bize kim kontra yapabilirdi.

takımmecburen kontrollü oynamak zorunda.ve bi zahmet ekici artık beyin görevini üstlenmeli.takımı yönlendirmeli ama sağa sola pas atarakdeğil dikine pas atarakdirek hücüm odaklı yönlendirmeli.saçma sapan uzaktan 35 metreden vurma hareketleri yapmamalı forvetlerede asist yapmalı bu takımda beyin bölgesinde sorun var .marinn yüzde bin 11 deoynamalı çünkühızlı fırlayan adam yusufa ne kadar kızsamda oda hızlı konuşulup asist düzgün artaforvete pas atması sağlanmalı .

mutlaka defans ağır olduğu için çiftönliberoya mecburuz .defans hızlı olsaydı tek ön libero yapıp maçı karşı kaleye yıkabilirdik.ama bu kadro yapısıyla pek mümkün görünmüyor. kadrom şöyle. biraz fantazi bir kadro olucak ama :)

kaleci

medjani cavanda douglus meburen(constant)

okay mbia

ekici

marin yusuf

cardozo

CEMEFKER
01.10.2015, 20:26
Başlık yazısının bana göre en can alıcı ve takım adına en güncel sorunu bu kısımda yazılmış. Çok doğru tespitler.

Takımı dikkatli gözle yani Panoramik bir açıdan tüm saha (canlı olarak tribünden daha net anlaşılır bu) taranak izlendiğinde takımdaki bu durum net ortaya çıkıyor. Kendi 1. ve 2. bölgeleri rahat geçebiliyoruz, ancak rakip kapanmışsa ( ki öyle) orada sıkışıp kalıyoruz ki buna ekstra beklerin bindirmeleri de çare olmuyor. İşte burada yapılması gereken denildiği gibi HIZLI VE KISA OYUN/PAS.

Bir eksiklik/vurdumduymazlık da rakip defans yerleşmiş biz de bindirmişiz bütün hatlarla; cılız bir orta ile bu sıkıntılı atak geçiştirmeye çalışılıyor birçok futbolcumuz tarafından....Rakip kaleci ve defansın en sevdiği toplar bunlar zaten.

Sıkışmışsan niye orta yapar topu rakibe versin ? Bu aynı şunun gibi "ben yiyemedim gardaş buyur sen ye" cömertliği (!) bana göre savurganlığıdır ki verdiğin o topu kazanmak için 2 kat daha fazla efor sarfedceksin be adam....

Top bizdeyken rakip 1. bölgesinin herhangi bir noktasında oyun sıkışmışsa topu orta yapıp rakibe vermek yerine; geri dahil her alanı gözetip bizim kazanma ağırlıklığı olduğumuz bölgeye atıp yeni bir atak hazırlığına girmek da Shota'nın sisteminin bir parçası haline gelmesi lazım...

Hücumda çözülecek bu kısırdöngü takıma seviye atlatacak bir türlü aşamıyoruz....
Şimdi bjk vs sporting maçını izliyorum..

Gol gelene kadarki ( dak.18) 15 dakikalık Sporting 'i izleyin...Çoğalma,göbekten yüklenme, kısa (1) ve hızlı (2) isabetli (3) pas, şut ...

Özetle böyle bir hücum varyasyona sahip her takım süper ligi çözer...

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kamer'
01.10.2015, 20:42
Çare Jorge Jesus

OnurKul
02.10.2015, 00:38
Çok basit bir tespit: Orta sahamız geçen sene de yumuşaktı bu sene de yumuşak. Neden buna önlem alınmıyor? Son maçta Marin, Ekici, Mbia üçlüsünden oluşan bir orta sahayı yol geçen han ına çevirdi rakip. Bunun nedeni Marin ve Ekici'nin yumuşak oyundur. Orta saha yumuşak, ara pas gören, asist yapan, forveti destekleyen bir adamdan fazlasını kaldırmıyor. Ekici'nin formsuzluğu ve sürekli kendini yere atması da buna eklendiğinde saç baş yolmaktan başka bir şey yapamıyoruz. M'bia da yalnız kalınca baya hata yapıyor. Şota abi, demek ki ilk önce şu orta sahayı sertleştirmek gerek. Medjani'ye yaptığının hiç bir manası yok. Okay yoksa, Medjani ve M'bia o bölgede özellikle defansif olarak bizi kurtarır. Onların önünde artık marin'i mi koyarsın, Erkan'ı mı koyarsın, çift forvet mi dalarsın o da senin tercihin olur.

61ronin61
02.10.2015, 02:00
orta sahayı orta saha yapan ayakta tutan ön liberolardır.

bakın bjk ye atiba veli ikilisene(veli sakat onun yerine başkası oynuyor şuan) .ve onların önünde oynayan adamlar tamamen aksiyon koşan tekniği yüksek arapası atan ara pasına koşan adamlardır.

yanibir takımın ortasahası deligibi koşucak kendini parçalıyacak hep press yapıcak diye bişey yok günümüz modern futbolunda.

bizim önliberolarımız aslında çok iyi mbia ve okay yada mbia-medjani vb.

sorun onların önündekiler .ekici nin beyin görveni üstlenmemesi.ekici derin pas atmalı hızlı adamlara bunlarda marin ve yusuftur.

onlarda cardozoya ayağa pas bilerek görerek pas asist yapmalıdır olay budur.ama bunlar uygulanmıyor ekici sağasola yan pas atıyor yada kanada atıyor kanat adamı tee sıfıra koşarak gelişigüzel orta yapıyor.zaten tekforvet oynuyoruz rakibin beş defansı arasında kalan forvetimiz nasıl gol atıcak .zaten ortada gelişi güzel direk cardozoya değil.vah zavallı cardozo be.erkan desen alıyor içe kat ediyor kaleye vuruyor sürekli.yani kanat adamlarımzın ve ekicinin forvete pas asist yapmak gibi bir düşüncesi asla yok.

bjk ye bakın ortada sosa vb birisi beyin görevi üstleniyor ve derin pasla gökhan töre olcay şahan yada ueresmaya atyıor ve onlarda direk mario gomeze aisti yapıyorlar.bilerek görerek direk adrese teslim atıyorlar topu.

CEMEFKER
02.10.2015, 09:07
Bence trabzonsporun sorunu dizilis degil.

Hepimiz buna kafa yoruyoruz ama biseyi atlıyoruz. Trabzonspor turkiye liginde oynuyor.
Bakin bu ligde iki tip takim var.

1) Istanbul takımları ve biz
2) anadolu takımları.

Bizim sorunumuz hep anadolu takımlarıyla olmuştur, nedeni de bu takımların hepsi kapanıp kontra atakla cikan takımlar.

Simdi Sen kapali takima karsi ister cift santrafor cik ister tek, bizim takimin ilk 11 i hangi dizilisle cikarsa ciksin yetenek bakımından anadolu kluplerinin 11 inden üstündür.
Arada bukadar kalite farki varken bu takimin 10 kisi kalmis osmanlispordan 2 gol yiyip pozisyona girememesini taktikle teknikle aciklayamazsiniz.

Bu takim psikolojik olarak moral olarak hazırlanmamis, macla ilgisiz, isteksiz bir görüntü cizdi. Oyuncular sanki antreman maciymis da bitse de gitsek havasindalar.

Yoksa bu takimin yedekleri bile osmanlisporu yener.

İzleyenlere sorun taktiksel gibi gozuktu ama asil sorun baska,
Mesela izlerken top mbiada orta sahada bakiyorsun yanında kimse yok herkes markajda kimse bosa çıkmıyor. halbuki orta sahada ekici Marin erkan yusuf hatta ilerde cardozo bunların surekli hareketli olup bosa çıkıp pas alip vermesi lazim.

Bu sorun dizilis sorunu degil. Top oynayan herkes bilir, zorla oynuyosan markajda durursun top istemezsin, top kaybında da Sen degil başkaları kotu gözükür.

Okayin eksikliği neden bukadar belli oldu?
Okay cok mu super oyuncu?
Hayir ama futbola ac herkese yardima gidiyor oynamak istiyor, simdi Ben ekiciyle oynasam Adam bosa çıkmıyor pres yapmıyor hevesim kacar Ben de oynamam. Okayla oynasam Adam kanla canla mücadele ediyor oynamicak olsam bile oynarım.

Sonuc olarak shotanin ve teknik ekibin takimi Gaza getirmesi lazim. Takima moral motivasyon pompalamasi lazim.
Futbol biraz da gaz isidir. Biliyosunuz fatih Terimin başarılı olmasının tek sebebi budur.

Çok doğru tespitler de Poor renkdaştan....

Evet takım olabilmek için takım ruhunun ortaya çıkması lazım, bunun için de kendini oyuna veren, aynı düşünen ,yardımlaşan 11 kişiye ihtiyaç var sahada....

İsteksizlik, vurdumduymazlık, maç seçme, takımiçi başka sorunlar bunun önündeki en büyük engel. Bu engeller bir nebze aşılıp takım olma yolunda ilerleme kaydedilirken yukarda ben dahil birkaç renkdaşın bahsettiği HIZLI, KISA PAS OYUNU da temel oyun anlayışı olması lazım....

"Günümüz futbolunda artık direk hücuma gitmek, sonuca ulaşmak ana felsefe..."

Ben nedense bu görüşe katılmayı buna uygun futbolcu kıtlığı ve var olan iyileri de belli takımların kapatması nedeniyle zor buluyorum. Ancak Rantabl oyuncularla uygulanabilirse daha az ve direk eforla daha ekonomik.

Bu anlayışın bizde nasıl oynanıyora gelince...:confused: Super lige baktığımızda bu oyun tarzını takım anlayışı olarak yerleştiren takımlar topu hep rakibe verip oyun sırasında sürekli defans pozisyonunda adeta mahkummuş gibi oynar ve kazandığı toplarla hızlı oynuyormuş gibi gözükmeye çalışırlar. Hücuma hızlı da çıkamazlar. İlerde tek kalmış santraforlarına destek yağ sağ kanattaki ya da sol kanattaki adam ile çıkılır, orta sahadan bindirme geldiği görülmez...Güya rakipten kapılan top kanatlardaki hızlı (!) adamlara atılmış ve hücuma çıkılmıştır ve hızlı futbol, bitirici oyun oynanıyordur...

"Ayağa garanti pas, yardımlaşma, yakın oynama , top bende kalsın"

Aykut Kocaman'ın bu ayağa ısrarla kısa pas, sabırlı oyun anlayışını birçok takımda ki bunu ilk defa Ankaraspor'da oynatırken dikkatimi çekmişti sonra fb ile oynadı ...Bu anlayış takımın oyuna maç boyunca hakim olmasını sağlar, ancak birbirine daha yakın oynayan ve oyun içinde sürekli aktif haldeki oyuncular ile daha fazla enerji sarfiyetine neden olur. Bu tür oyunu düz topçu tabirinde kalan birçok futbolcu ile oynarsınız. Takım olma ruhu gelişir ve yukarıda bahsettiğim birkaç futbolcu üzerine kurulu düzen gibi adaletsiz değildir, herkes koşar. Takım olma adına kısa zamanda büyük mesafeler kat edilir.

Örn: fb'yi dağıtan Molde takımı....

Yiğit Gayretli
02.10.2015, 09:12
Çok basit bir tespit: Orta sahamız geçen sene de yumuşaktı bu sene de yumuşak. Neden buna önlem alınmıyor? Son maçta Marin, Ekici, Mbia üçlüsünden oluşan bir orta sahayı yol geçen han ına çevirdi rakip. Bunun nedeni Marin ve Ekici'nin yumuşak oyundur. Orta saha yumuşak, ara pas gören, asist yapan, forveti destekleyen bir adamdan fazlasını kaldırmıyor. Ekici'nin formsuzluğu ve sürekli kendini yere atması da buna eklendiğinde saç baş yolmaktan başka bir şey yapamıyoruz. M'bia da yalnız kalınca baya hata yapıyor. Şota abi, demek ki ilk önce şu orta sahayı sertleştirmek gerek. Medjani'ye yaptığının hiç bir manası yok. Okay yoksa, Medjani ve M'bia o bölgede özellikle defansif olarak bizi kurtarır. Onların önünde artık marin'i mi koyarsın, Erkan'ı mı koyarsın, çift forvet mi dalarsın o da senin tercihin olur.

Bource-Okay ikilisinden biri Mbia'nın ideal partneridir. Bu ikilinin peşine Aytaç-Medjani gelir... Sene başında bunları yazdığımızda defe koyulduk gerçi ama realite bu.

tslionur
03.10.2015, 14:50
http://www.kadronukur.com/uploads/squads/2ed9ed684a-86510.png (http://www.kadronukur.com/squads/view/2ed9ed684a-86510.html)
İllaki 4-2-3-1 oynayacaksak 11 bu olmalı

carantinas
04.10.2015, 13:06
Hızlı top çevirmeyi yapabilmek için dar alanda oynamamız gerekiyor. Bunun içinde defansın yarı sahanın ortasının da belki bir iki metre önüne kadar gelmesi gerekli. Lakin eldeki defanslar yavaş olduğundan o oyuncular ister istemez güvensizlikten kendilerin ceza sahası ön çizgisinin 3-4 metre önünde konumlandırıyorlar. Onlar öyle yapıp orta sahadaki oyuncalırımızla aralarında kopukluk oluyor ve topu şişiriyorlar. Yani OYUN KURAMIYORUZ. Kurmaya çalıştığımız zamanlarda da yavaş top çeviriyoruz. Olmuyor. yani. sıkıntı ağır stoperlerimizde.

nakzo
04.10.2015, 14:09
Bu takımı taktik maktik kurtarmakmaz sabaha kadar yazmakta faydasız yeni bir başkan,iyi bir yerrrrrrli hocaaaaa,maddi anlamda küçülmüş iyi isimsiz oyuncular kesinlikle şampiyonluk hedefi konulmamış bir vizyon ile 2 sene içerisinde tekrardan iveme kazanabiliriz............

ccd6167
04.10.2015, 15:05
Bu konuya en çok ayak basanlardan birisi de benim.bu konu günümüz futbolunda da en çok kafa yorulan bizim forum dahil ülke futbolunda hiç bahsedilmeyen konu.

Oynadığımız 4-2-3-1 sisteminin Modası biteli asırlar oldu. Günümüz futbolunda bu sistemle oynayan büyük takım sadece Arsenal-Özil Madrid-isco city-Silva gibi üst düzey 10 numaralarıyla bunu oynayabilir. Zamanında ligimizde batalla alex Sergen Jaja revivo Hagi Sneijder bu sistemde başarılı oldular fakat bunlar yetenekleri üst düzeydeydi . Böyle bi oyuncu bulamamanın haricinde bu sistemde başarılı olma şansı bırakın Trabzonspor'u hiç bi takımın yok.psg a Madrid Münih barca juve roma chelsea gibi takımların hiçbirisi 4-2-3-1 denemiyor bile.

gayse 2011-2012 ve 2012-2013 sezonunda şampiyon olurken hep çift forvet oynadı. Elmander baros Necati Sercan sonraki sene drogba Burak elmander Umut ile çift forvet oynayarak ligi sürklase ettiler. Çift forvet ne gibi avantajlar sağlıyor dersek

1) ligimizin stoperleri genelde fizik gücüne dayalı oldukları için çift forveti savunacak teknik kapasite ve oyun bilgisizine sahip değiller . ( Osmanlıspora attığımız golde bunu gördük)

2) ülkemiz futbolunda kanatlardan gelen ortaları karşılarken topu nereye vurması gerektiğini bilmeyen stoper dolu. Ve çift forvet oynarken bu stoperler rahat hata yapabiliyorlar yoksa tek forveti savunmak zor olmuyor çünkü fizik kuvvete dayalılar adamı ceza sahasında caydırıyorlar( gekasın bile tek forvetle oynarken neler yapabildiğini görüyoruz)

Peki bizdeki durum ne

1)Bizde ise tam tersi hala 4-2-3-1 oynuyoruz ne Ekici ne marin ikisi de 10 numara değil.
2)cardozo her zaman çift forvet oynadı benficada hiç biz Zaman tek oynamadı. Nuno gomes Saviola Rodrigo hepsi cardozunun yanında yardımcı forvet oynadı.
3)box to box olmasa da medjani mbia Okay constant gibi içeriye girip gol koklayan ortasahamız mevcut.

mevcut kadroya uyabilecek naçizane sistem 4-4-2 yada 4-3-3 dür ve bu kadro bundan başka sistemde başarılı olması mümkün değil. iç saha da ve dış sahada Anadolu takımlarına ayrı İstanbul takımlarına ayrı oyuncu kadrosuyla sahaya çıkmalı.iç sahada olduğunca 4-4-2 denemek şart hatta bunu 4-2-4 çevirebiliriz

...…………………………………………onur

cavanda………… douglas……………… Aykut …………… constant

……………………………medjani…………mbia

marin…………………………………………………………………ekici

……………………….ndoye…………Cardozo

bu takımın duran toplarda yaratacağı tehlike bile rakibi caydırır geçen sene duran toplardan kazandığımız ortada bu yüzden Ekiciyi sol açık olarak değerlendirmek şart.

yusuf: açık saha topçusu . Derbilerde büyük koz kendisi Anadolu takımlarına karşı sol bek olarak değerlendirilmesi lazım

özer: bazen Anadolu takımlarına karşı sonradan oyuna girerken iyi refleks verebiliyor

erkan: oyununu bi türlü olgunlaştıramıyor ceza sahasında havadan öldürücü paslarını göremiyoruz maalesef

yani kadro kötü değil ama maalesef bizde hoca yok . Bu hocayla yada başka Türk hocayla olacak gibi de değil. Türk hocaların hiçbirinin taktik bilgisi yok maalesef ben taktik bilgi konusunda Türkiye'de en iyi gördüğüm hoca Eric Gerets idi. Denemek de fayda olabilir

Oğuzhan
06.10.2015, 00:47
Bu takımın defans hattında şuanda oynaması gereken iki oyuncu Medjani ve Aykut'dur. Medjani, hem Douglas'dan hem Yumlu'dan daha iyi oynuyor o bölgede. En azından sakin kalabiliyor ve ayakları iyi. Aykut ise ona göre daha süratli, arkaya atılan topları süpürme özelliği var. Ligin ilk 2-3 haftası Aykut oynarken doğru dürüst pozisyon vermiyorduk, çünkü arkaya atılan topları temizliyordu tehlike olmadan. Şimdi arkaya atılan her top net gol pozisyonu oluyor temel sorun bu.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim bu takımda Bosingwa şuan sağlam olsa ve stoper olarak görev yapaydı puan tablosunda hakem katliamlarına rağmen çok farklı yerde olurduk. Maalesef bizim takımın kaderini defans hattındaki beceriksiz stoperlerimiz belirledi.

Vurdumduymaz dediğimiz Constant bile mücadele edip çabalıyor, elinden geleni yapıyor sonuna kadar.

piskopatrizeli
06.10.2015, 08:26
al sana taktik.

İki takım da gol atamazsa maç berabere biter. ( ömer üründül )

UğurB
13.10.2015, 11:36
Uzun zamandir foruma girmedigim icin geriden okuyarak geliyorum.
Turkiye'de Anadolu takimlarina mac kazanmak icin cift forvet sart. one gectigimiz anda kisa surede gol atamazlarsa oyun disiplininden cabuk kopuyorlar. Bende ccd6167 ve Oğuzhan renkdaslarimin dedigi gibi 4-4-2 oynanmasi gerektigine inaniyorum. Ya da 4-3-3.

4-4-2'de becerili savunma daha onemli.

Onur
Cavanda-Medjani-Douglas ya da Aykut-Constant
Marin-Mbia-Okay-Ekici ya da Erkan
Cardozo-Ndoye

4-3-3 te forvetteki oyuncularin isin savunma tarafina cok destegi olmayacagindan oranin cok saglam gecilmesi gerekiyor.

Onur
Cavanda-Aykut-Douglas-Constant
Medjani-Mbia-Okay
N'Doye-Cardozo-Marin

Burada kritik roller Marin ve NDoye a ait. Savunma yerlesiminde gelip beklerin onunu kapatabildiklerinde anda (savunmak degil gelen bindirmeleri karsilamak ve bindiren beklerin temposunu azaltmak burada onemli. Zaten ortadaki ucluden ikisi oyunun oynandigi kanadi digeri de ters tarafi kontrol edebilir. Orta sahadaki uc oyuncununda fiziksel olarak kuvvetli olmasi ve belirli seviyelerinin olmasi, hucuma cikabilmeleri bence gereken destegi verir. Oyunu kanatlara yikmakta sorun yasayabiliriz ama beceriyle sorun cozmek mumkun olabilir.

Faik Yılmaz
13.10.2015, 15:08
Bence 5 temel sorunumuz var....

1-Stoper mevkii......

2-Orta sahada rakibi ısıran ,rahatsız eden pres yoksunluğu....

3-Kanatları etkili biçimde kullanamayayışımız....

4-Yavaş oyunumuzun rakip defansı iyice kademe aldırtması...

5-tek forvet oynanamız sonucu rakip kalede fazla üretken olamamamız....

omondoles
13.10.2015, 19:17
Hızlı oyun, boşa kaçma ve koşmak. Gerisi zaten gelir.

Loading .. %61

Yusuf BALCI
13.10.2015, 20:10
Yazılanların tamamına katılmakla birlikte ekleyeceğim bir şey daha var. Yüksek yerlerde tanıdığı olmayan memur adayı gibiyiz. Ağzımızla kuş tutsak fayda etmez.

smart
13.10.2015, 22:46
3-6-1
http://i58.tinypic.com/2cgka36.png

28TS61
14.10.2015, 17:53
dünki terim dizilisi gibi olmali. 4-6-0 milli takim resmen forvetsiz oynadi ama terime laf eden yok