PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Özkan Sümer | 12.Başkan

Onur Akyüz
13.08.2015, 21:56
Tabi Özkan Hoca durur mu yapıştırmış cevabı.

'Ben de efsaneyim.'

ibrahim
13.08.2015, 22:00
Yok bu efsane olamadı malesef. Bi ara köşe yazarı oldu, dedim tam efsaneleşiyor son anda çark etti malesef.

Ozan Yılmaz
01.12.2016, 18:37
Efsane, efsane ile vedalaştı

Trabzonspor Akyazı Stadı'nın yapılması ile birlikte Hüseyin Avni Aker Stadyumu'na vedaya hazırlanırken, bordo-mavili kulübe taraftar, futbolcu, teknik direktör ve başkan olarak hizmet ederek her hikayesinde yer alan Özkan Sümer, belki de son kez Hüseyin Avni Aker Stadı'nı gezerek duygusal anlar yaşadı.

Trabzonspor'un tarihine şahitlik eden iki efsane Hüseyin Avni Aker Stadyumu ve bordo-mavili kulübün her hikayesinde yer alan Özkan Sümer, son kez buluşarak vedalaştı. Trabzonspor’a, taraftar, futbolcu, teknik direktör ve başkan olarak uzun yıllar hizmet eden Özkan Sümer’in Avni Aker’e vedasını İHA kameraları görüntüledi. Duygusal anların yaşandığı vedalaşmada Sümer, yaşadıklarını ve anılarını anlattı.

Özkan Sümer’i görevliler kapıda karşıladı
Trabzonspor efsanesi Özkan Sümer’in Hüseyin Avni Aker’e geleceğini haber alan stadyum görevlilerini büyük bir heyecan sardı. Kapıda karşılanan Sümer, her biriyle tek tek tokalaştı. Samim geçen buluşmada, Avni Aker’e bugüne kadar büyük bir emek veren çalışanlar aradan uzun yıllar geçse de Özkan Sümer'e karşı duydukları sevgi ve saygı gözle görülmeye değerdi. Birlikte yaşanan anıların akıllara geldiği sırada Sümer, sessizliğe bürünerek duygusal bir yoğunluk yaşadığı gözlendi.

Avni Aker’deki anılarını yeniden yaşadı
Çalışanlarla yaptığı keyifli sohbetin ardından Hüseyin Avni Aker’i son kez gezerek, yaşadığı anıları gözünde yeniden canlandıran Sümer, ilk olarak Avni Aker’in çimlerine bastı. Daha sonra taraftarlar olarak yer aldığı türbinlere çıkarak sahaya baktı. Çocukluk yıllarında maçları izlemek için tırmandıkları duvar aklına geldi. Futbol oynadığı sahanın zeminine basarak, teknik direktör olarak görev yaptığı kulübenin önüne gelen Sümer, yedek kulübesinden tekrar sahaya baktı. Trabzonspor ile yaşadığı şampiyonluklar ve elde ettiği başarılar aklına geldi. Üzüntüler ve mutluluklarla dolu geçen yıllarda Avni Aker ile vedalaşması kolay olmadı.

2001’de Kulübün en tepesinde yer aldı
Trabzonspor’un efsane ismi Özkan Sümer, taraftar, futbolcu ve teknik adam olarak kulübün her alanında hizmet ettiği yıllarda, bordo-mavili kulübün içinde bulunduğu sıkıntılı süreçte severek yaptığı teknik direktörlük görevinden vazgeçerek 2001 yılında Trabzonspor’un en tepe noktası olan başkanlık koltuğuna oturdu. Sümer’in başkanlık dönemi ise diğer hizmetleri kadar uzun sürmese de, aldığı tepkilere ve eleştirilere rağmen Avni Aker’deki tel örgüleri kaldırarak Türk futbolunda devrim gibi bir karara imza attı. Avni Aker’e ve bordo-mavili taraftarlara ayrı bir değer kattı.

Avni Aker'e veda etmek...
Trabzonspor’un her hikayesinde bulunan efsane isim Özkan Sümer, Hüseyin Avni Aker’de yaşadıklarını anlatırken zaman zaman durakladığı ve kelimeleri seçerken yaşadığı duygusallık kurduğu cümlelere yansıdı. Sümer, Avni Aker’e veda etmenin kendisi için hiç kolay olmayacağını belirterek, “Elbette benim için kolay olmayacak. Her yönüyle ve her seviyede Avni Aker'i yaşadık. Çok muhteşem günler yaşadık. Üzüntülü günler yaşadık. Farklı ortamlarda bulunduk, farklı görevlerde bulunduk ve bugünde artık veda dönemine geldik. Elbette ki yaşadıklarımızın bizde bir ezikliği oluyor, kolay olmuyor. Çünkü bizi var eden bir atmosfer bugün terk etmemiz gereken bir stat, o yünüyle kolay olmuyor” dedi.

"Çocukken Avni Aker'in duvarlarına tırmanırdık"
Hüseyin Avni Aker'e çocukluk yıllarında tırmanarak girdiğini anlatan Sümer, "Küçükken bilet alacak halimiz yoktu. Ama futbola yakınlığımız bu konuda bir kısım zorlukları göze almamızı sağlardı. Taraftarlarlığımız o dönemde başladı. Avni Aker'in ilk günlerinde ona ulaştığımı söyleyebilirim. Avni Aker'den önce olan Yavuz Selim sahası orada yapılan müsabakalara da yine çocuk halimizle giderdik. Herkes yürüyerek ve eş dostla müsabakalara gelirdi. Çok olağanüstü bir ortam vardı. İnsanların hem birbirine saygısı hem de heyecanı ve kendi takımlarına karşı bütünlük sağlamış olmaları gerçekten kayda değer güzelliklerdi” diye konuştu.

"Futbola ilgim buradan doğdu"
Çocukluk yıllarında futbolculuğa eğiliminin bulunduğunu ancak teknik direktör ve başkan olma gibi bir hayali ve düşüncesinin olmadığını belirten Sümer, "Çok küçük yaşta kaleci olarak futbola başladım. Futbola yakınlığım oldu. Hatta yakınlığında öte bir tutkum vardı. Başkan olmak veya antrenör olmak aklımdan geçmiyordu. Sonra önce futbolcu ardından antrenör ardından da başkan olarak bu kulübe hizmet etmek nasip oldu" şeklinde konuştu.
Özkan Sümer, Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda teknik direktör bir çok anısının olduğunu hatırlatarak "İlk profesyonel takımı çalıştırma görevine getirildim. O dönemde bir kısım önemli oyuncularımız ayrılmak durumunda kaldı. Onlarda kitle tarafından çok sevilen ve becerileriyle çok umut bağlanan oyunculardı. Onların ayrılması sonucu kitlede bir çözülme oldu. Sonuçlarda artık böyle şampiyon olan bir Trabzonspor değil de, medyanın ifadesiyle 'Trabzonspor kümede kalsın, yeter' şeklinde yaklaşımlar vardı. O mevsim bizim için yeniden var olma mücadelesiydi. Kalan oyuncular olağanüstü bir performans ortaya koydular, büyük bir fedakarlık ortaya koydular ve dağılmış olan o kitleyi daha sonraki müsabakaların kalitesiyle, iddiasıyla ve sonucuyla toparlayabildik ve sonunda daha da güçlenen bir camia, daha da güçlenen bir takım olduk. O mevsim çektiğimiz zorlukları ve tabi sorumluluğun getirdiği kaygıları unutmamız mümkün değil. Trabzonspor'un o günlerini bugün için de dikkate alınması gereken, ders alınması gereken bir dönem olarak düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

"Hüseyin Avni Aker'de tel örgüleri kaldırarak örnek olduk"
Hüseyin Avni Aker Stadyumu'nda tel örgülerin kaldırılmasının kendisinin başkanlığı döneminde gerçekleştiğini kaydeden Sümer, o günleri şöyle anlattı:
"Tel örgüleri kaldırmamızdaki amaçlardan bir tanesi takımla o kitleyi bütünleştirmekti. Kalkıp da tel örgülerin arkasında insanlar, böyle telin engellediği bir kesim değil, tam tersine takımıyla birleşen bütünleşen ve katılan bir kitle olsun istedim. Haklı olarak birçok insan kaygılıydı bu yönde. Trabzon bu yönde çok gergin bir kitleye sahip, böyle bir kısım saldırgan tutumlar izlenmiş bir stat. O bakımdan bunu büyük bir endişe ile karşıladı büyük bir kesim. Medya bilhassa bu yönde çok kaygılı olduğunu dile getirdi. Söylediğim sebeplerden ötürü yönetim kurulumuzla birlikte bu bütünleşmeye ihtiyaç olduğu düşüncesindeki ısrarımız vardı. Pat diye olan bir durum değildi. Yönetim kurulumuz içinde de bunu tartışarak karar verdik. Bu uygulamanın iyi olduğu düşüncesindeyim. Trabzonspor bir örnek olma yönünde bu hamleyi yaptığı düşünülebilir. Artık kitleler zararıyla değil de yararıyla öncelikle dikkate alınmalı. Bizim uygulamamıza kadar kitleyi sakıncalı görüp, onu pasifize etmek ve engellemek için bir kısım düşünceler söz konusuydu. Daha sonra insanların sorumluluk alıp takımlarına daha çok katkı yapacağı bir ortam sunduğumuzu düşünüyorum."

"Başkanlık dönemimde yeni stadyumun Avni Aker'in olduğu yere yapılmasından yana oldum"
Özkan Sümer, yeni yapılacak stadın geçmişte Avni Aker'in etrafının kamulaştırıp, yeni stadyumun burada yapılmasından yana olduğunu da hatırlatarak sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ben öteden beri Avni Aker'in çevresinin kamulaştırıp yeni stadyumun burada yapılmasından yana oldum. Başkanlık dönemimde tanık olduğum statlar kadar görkemli olmasa bile iyi bir stat ve bir kısım iş yerleri barındırabilecek, yaşamı başka alanlarda da sürdürebilecek bir stadyum için çabamız oldu. O günlerde sponsorlar da yoktu. Reklama dönük yaptığımız teşebbüslerde çok sonuç vermedi. O özlemim o günlerde çok üst seviyedeydi. Bugün geldiğimiz noktada bu durum beni hala rahatsız eder. Çünkü o zaman Avni Aker'i gerçek manada modern bir stadyum haline getirebilmiş olsaydık. Bugün yeni bir stat yerine ve bu değişikliğe ihtiyaç olmayacaktı. Çünkü Avni Aker'in özelliklerini yeni stadyuma taşımak mümkün değil. Kent Avni Aker'e gruplar halinde yürüyerek gelirdi. Yürüyerek gelirken, bir takım değerlendirmeler yapardı. Maçtan sonra yine gruplar halinde ayrılıp maçın değerlendirmesini ve bir takım eleştiriler yaparlardı. Ortak bir vizyon oluşturma yönünde Avni Aker'i çok özel bir yeri var. Yeni stadyumda herhalde farklı düşünceler hayata geçecek."

"Avni Aker'de bir kültür oluştu"
“Avni Aker'de bir kültür oluştuğunu kabul etmek gerekir" diyerek sözlerini sürdüren Sümer "Bu kültürü tümüyle, özüyle ve biçimiyle yeni stadyuma aktarmak imkansız. Ama orada başka şeyler yaşatmak gerekiyor. Kitlenin destek olmak bilinciyle Trabzonspor takımına el alması ve yaklaşması mümkün olabilir. Mekan, ulaşım ve güvenlik açısında iyi olduğu kabul edilmesi gerek. Ama bu iyilikler sportif başarı üretme noktasındaki ihtiyaç sağlanmadığı takdirde mekanlarla da çok tatmin edici olmuyor. Mekan değişikliğinden önce bana göre, Trabzonspor'un düşünce değişikliğine ihtiyacı var. Doğru düşünce değişikliğini yakaladığı takdirde mekan değişikliğinin çok üretken olacağı anlayışı içerisindeyim. Yeni stadyumla ilgili bizim de merak ettiğimiz taraflar var. Kitle nasıl yaklaşacak ? Neleri anlayacak ? Bir bütünlük sağlanabilecek mi ? takım desteği konusunda o ihmal giderilebilecek mi ? gibi düşüncelerimiz var. Bu soruların cevabını ilerde bulacağız. Çünkü Avni Aker'in bir kültürü vardı. Bu kültürün her bölümünde yer almış olmak ve bu stadı terk ediyor olmak benim için hiç de kolay değil. Zor bir hadise şüphesiz. Çok şeyler yaşadığımız bir dünya, ortam ve bir alan. Nihayetinde bizim anılarla yaşatacağımız bir Avni Aker söz konusu. Ulaştığım bütün yüksek değerler Avni Aker'de yaşandı. Bunlar kolay terk edilecek değerler değil. Biz de bu değerin bir parçası olduğumuz için hem övünç duyuyoruz hem de dediğim gibi böyle bir yalnızlaşma duygusu içeresinde de üzüntü duyduğumuz kabul etmemiz gerekir” dedi.
Trabzonspor’un efsane ismi Özkan Sümer, Avni Aker’in yaşatılmasını beklediğini de belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Fizik şartların bir kısım değişiklikle, ticari alanların da içinde olacağı imkanlar oluşturulmasından yanayım ama futbolunda bu alandan yaşatılması yönünde bir arzum var. İnşallah bu yönde Avni Aker hizmetini devam ettirebilir. Ya da yetkililer bunu dikkate alarak Avni Aker’in ruhuna ve üretim değerine saygı göstererek burada futbol yaşatma adına Trabzon’a özgü bu potansiyeli ihmal etmeksizin bunun sürdürülebilirliğini bekliyorum.”

Gökmen Şahin - Ozan Köse

http://video.cdn.iha.com.tr/Contents/files/2016/48/044acd9fc8be77d978f78d2323d0affd.mp4

http://www.iha.com.tr/haber-efsane-efsane-ile-vedalasti-604854/

Travelair
19.10.2017, 08:47
https://fourfourtwo.com.tr/futbolun-nasreddin-hocasi-ozkan-sumer/

İ. C. Ertem
04.01.2018, 22:51
https://i.hizliresim.com/9m8NdN.jpg

pazarkapılı
06.01.2018, 10:26
kendisinin cevaplayamayacagı ve dolayısıyla hicbirzaman bilemeyecegimiz su soru herzaman aklımda olacak;

"kendi konfor yaşamları icin mi trabzonspor yoksa trabzonspor icin yaşam mı?"....

klubun kurucu üyelerininin cogu icin yanılma payı olsada cevabı bildiklerimiz olsada "ahmet hamdi tanpınar"ın dedigi gibi bu ülke evlatlarına kendisinden baska birsey düsünmeye imkan vermiyor....

sasone
07.01.2018, 16:07
Gerçek bir futbol beyni,bir ekol.
Keşke daha çok insan onun eğitiminde geçmiş olsaydı.
Her anı kıymetli ve günü yakalayan bir değer,onun yaşındakilerin çoğu bu işlerden el etek çekti.
Ama çok yüksek bir beyin olduğu için çağı yakalama ve kendini sürekli yenilemede zorluk çekmiyor.

tonya55
07.01.2018, 18:10
keske daha cok faydalanılsaydi sportif direktör olsaydı.

ibrahim
21.01.2018, 14:43
Allah aşkına işi gücü bırak, gel kulübün öncüsü ol. Yönetimini kur, başkanını seç, teknik direktörünü getir, teknik ekibini kur. Allah rızası için, Trabzonspor sevdası için ne olur gel şu işe el at. Kuruduk, bittik, tükeniyoruz. Gel al tüm ipleri eline!

adiloş bebe
11.02.2018, 18:47
http://www.milliyet.com.tr/at-topu-lemi-kaybetsin--trabzonspor-2607907-skorerhaber/

kadirgazioglu
15.08.2018, 18:24
Özkan Sümer'in görevini bıraktığını söylüyor

https://twitter.com/TunaliSedat/status/1029740468551254016

Mustafa YILMAZ
15.08.2018, 18:56
bilgeliğinden faydalanamadık şu adamın doğru düzgün hataları eksiklikleri elbette vardı ama doğruları daha fazlaydı.

istifa olayı doğruysa yönetime bi güvenim kalmadı artık

kadirgazioglu
15.08.2018, 21:38
velkam tu tımarhane

Mehmet Fatih Silik
15.08.2018, 22:41
Anlamıyorum

Fatih Çelik
16.08.2018, 00:02
Ah be dedem seni de yediler bizi de...

İsa Gündoğdu
16.08.2018, 08:09
her şeye bir şekilde söven taraftar kitlesi + futbolun duayenlerine olan bakışları, tavırları olan yöneticilerin yüzünden kulübümden midem bulanmaya başladı derken Bordo-Mavi renkler beni ayakta tutuyor
bilmediğimiz neler var kim bilir.

kadirgazioglu
16.08.2018, 09:46
yaşlı kurt durur mu yapıştırmış cevabı; futbolla ilgili bilmeniz geren bir şey olsaydı size söylerdim

kiralık veya sözleşmesi verilip gönderilen oyuncularla ilgili yönetim kuruluna cevabı

Lig Radyo, Erdal Hoş

Cengiz Çubukcu
16.08.2018, 10:15
80 yaşında adam kendini sürekli geliştiriyor ama camia yerinde sayıyor, iyice gelecekten umudumu yitirdim...

alper*
16.08.2018, 14:36
https://pbs.twimg.com/media/DkqW00_W4AAY8Bs.jpg:large

pReN@_61
16.08.2018, 16:27
Dede haklı beyler

Tayfun
16.08.2018, 16:51
Özkan Sümer görevi bırakmamalı .

Uğur Ö.
20.08.2018, 21:20
Çakallara itlere yem oldu

61_Hasan_69
21.08.2018, 01:13
Seni savunacagiz

Ozan Yılmaz
21.08.2018, 01:25
Bu kulübe çok fazla bu adam, Allah uzun ömürler versin.

Mehmet BAŞ
22.08.2018, 00:26
Bazı insanlar vardır. İçinde bulundukları grup veya topluluğun vasatlığı yüzünden anlaşılamazlar. Özkan Sümer de Trabzonspor’da tam olarak bu durumu yaşıyor. Kalsa bu gerzekler yüzünden kafayı yiyecek veya onuruna yediremeyecek. Gitse gönül paramparça olacak...

Ne diyeyim bu adamı harcayanlar Allah’ından bulsun.

97 Tellioğlu
22.08.2018, 01:07
Aurelio'yu kaptırmasan şampiyonduk be dede. Ben hala orda kaldım..

pazarkapılı
23.08.2018, 09:21
son donemlerinde oynadıkları diziler ile anılan emekci tiyatrocular gibi....trabzon/trabzonspor jargonunda kendisi ve kendisi gibi olanların ifade/temsil ettiklerini acıklayabilecek kelime olmaması onun sucu mu onuda bilemiyorum....

Ozan Yılmaz
05.09.2018, 17:36
SÜMER’İN KİTABI TS CLUB’LARDA SATIŞTA

Kendini Arayan Adam

Gazeteci-yazar İhsan Öksüz tarafından yazılan, Trabzon ve Türk Futbol Tarihi’nin bir futbol efsanesini anlatan “Kendini Arayan Adam ÖZKAN SÜMER” adlı kitap tüm TS Club’larda satışa çıktı.

Kitapta Özkan Sümer’in bilinmeyen yönleri ile başından geçen ancak hiç açıklanmamış ve bir yerde yazılmamış ilginç anıları, kendi ağzından hayatı anlatılıyor. Ayrıca Trabzon ve Türk Futbol camiasının ünlü isimlerinin yer aldığı yüzden fazla kişinin Sümer’in değişik yönlerini dile getiriyorlar.

Bunlar arasında Ahmet Suat Özyazıcı, Ahmet Ali Ağaoğlu, Şenol Güneş, Mehmet Ali Yılmaz, Faruk Nafız Özak, Ahmet Celal Ataman, İskender Önal, Nizamettin Algan, Besim Kahraman, Ünal Karaman, Ali Şen, Alp Yalman, Senes Erzik, Metin Türel, Samet Aybaba, Serdar Bali, Erol Tuna, Ergun Gürsoy, Hami Mandıralı, Ali Kemal Denizci, Koray Aydın, Sadi Tekelioğlu, Yılmaz Vural, Tolunay Kafkas, Mehmet Ekşi, Atay Aktuğ, Coşkun Şahinkaya, Fatih Gürel ve daha birçok ünlü ismin anıları bulunuyor.

"Kendini Arayan Adam ÖZKAN SÜMER’’ adlı kitabın tüm geliri Trabzonspor kulübüne kalacaktır."

http://www.trabzonspor.org.tr/Download/TS_O%CC%88ZKANSU%CC%88MER_KI%CC%87TAP_KURUMSALSLID ER.jpg

Gökhan Balcı
05.09.2018, 21:56
gerçek mi bu ya

Ozan Yılmaz
06.09.2018, 01:01
gerçek mi bu yaHangisi?

Gökhan Balcı
06.09.2018, 07:08
Hangisi?

Kitaplar. Dün akşam baktım biraz adamın başka kitapları da varmış. Fiyat hakkında bilgi bulamadım ama neyse

Ozan Yılmaz
06.09.2018, 09:06
Kitaplar. Dün akşam baktım biraz adamın başka kitapları da varmış. Fiyat hakkında bilgi bulamadım ama neysehttps://www.trabzonspor.com.tr/kendini-arayan-adam-ozkan-sumer

39.90

Gökhan Balcı
06.09.2018, 10:00
https://www.trabzonspor.com.tr/kendini-arayan-adam-ozkan-sumer

39.90

Teşekkür ederim

pazarkapılı
09.09.2018, 09:59
kluplerin yasarken emekcilerini anması olağanüstü de, bu emekcilerin son demlerinde klube hizmet etmeye devam etmesi nedir?....son donemiyle istifası ile anılmamalı artık, cıkarımlardan uzak tutalım....

kitaplarını konusalım biraz da....

Ozan Yılmaz
20.11.2018, 12:37
https://pbs.twimg.com/media/DsbMWbXWkAA4REh.jpg

Mert Acar
20.11.2018, 19:34
İyi ki doğdun Özkan dedem. Trabzon ve Türk futbolunun dehalarındansın.

Yiğit Gayretli
21.11.2018, 07:55
Mutlu yıllar dedem...

Gökhan Uzun
21.11.2018, 10:02
Özkan dedemi çok severim. Lemi'siz yıllar dilerim sana dedem :)

Mustafa YILMAZ
21.11.2018, 16:33
şu adam gibi ilkelerini menfeatinin önünde tutan insanlar fazla olsaydı ülke olarak daha ileri seviyede olurduk

sasone
21.11.2018, 21:20
Maalesef böyle bir dehayı,futbol ekol sahibi insanı adam gibi kullanamadık.
Keşke Muharrem Usta -Özkan Sümer işbirliğini görebilseydik,kendi adıma çok fark yaratırdı diye düşünüyorum.

pazarkapılı
06.12.2018, 00:15
Bir yetistirici degil, zor bir insan oldugunu zaten biliyoruz soylemeye gerek yok sanirim....mucadele gucu yuksek ve oyunun gelisimine kendi gelisim ve degisimiyle kafa yormus birisi....

Aslinda yukaridada soylenmis ama biraz farklisini solesek sanirim daha uygun olacak karakterini daha cok onde tutmayi tercih Etmistir...

Paraya karsi su bu guzellemeleri yapanlarin tapinmasi gereken kisidirde...tarihsel olarak okunmadigi icin ve esas anlamda bu gibi lumpen ve halkin damarlarina oynayacak populizm kalibresinde olmadigi icinde anlasilamaz memleketinde....

Yetistiricilik zayif, idealizm iyi, bilgi ve birikim gelistirilmis onemli bir figur....yillar sonra daha farkli belki kendi istedigi konuma gelecektir....

Oğuz B.
15.12.2018, 21:45
https://pbs.twimg.com/media/DuOEEHkW4AA9cqS.jpg

İsa Gündoğdu
01.07.2019, 08:07
başkanım transfer politikasını sen mi yönetiyorsun :) tam istediğim gibi

temel_yilmaz
20.07.2019, 17:23
Coğrafya kaderdir derler işte onun anlı canlı örneğidir Trabzonspor camiası.Başka bir ülkede olsa 3 psot yukardaki resim dünyadaki tüm futbol menejer oyunlarının kapaklarındaydı.Yazık ettiler böyle bir potansiyele.