PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sosyal Tartışma Başlığı | Forum Kültürünü Korumak...

Kaya
09.08.2015, 14:21
Herkese merhaba,

Ganita bölümünde ne kadar ilgi göreceğini tam olarak tahmin edemesem bile yeni bir tartışma başlığı açmak istedim...

Forum Kültürünü Korumak...

Aslında konuyu genel değil BMN özelinde değerlendirmek daha faydalı olacaktır.

Şöyle kısa bir özet geçecek olursam; BMN 99 yılında bir "yahoo group" olarak doğdu. Aşağı yukarı 1 yıl bu şekilde yol aldı. Ve inanın 99 - 2000 aralığında günde 150 mail düşerdi maillerimize. :) Haliyle insanlar hem bu sohbetten keyif alırdı ama bu mail bolluğundan da şikayetçi olurdu. Akabinde ilk forum denemeleri ile birlikte benim hatırladığım 2001 yılı itibariyle forum olarak yolumuza devam ettik ve bugünlere geldik...

Hem ilk olmanın avantajı hem de forumu her zaman rahat okunabilir durumda tutmanın mücadelesi ile Trabzonsporluların en büyük forumu haline geldik...

Akabinde sosyal paylaşım siteleri bir anda yükseliş gösterdi. Benim tespitim açıkçası şu ki; facebook'un ilgi odağı haline gelmesi forumu hiç etkilemedi. Zira facebook kullanım amacı foruma ile pek örtüşmüyordu. Ancak twitter pek çok forumu baya bir etkiledi. Bizim de olumsuz etkilendiğimiz dönemler oldu. Bunu engellemeye çalıştık belki ama çok çok başarılı olduğumuzu da söyleyemem.

Tabi bir de şu var ki; geçmişde BMN çok fazla saldırıya uğradı. Kısıtlı bilgimiz ve maalesef firmalara güvenmek zorunda olmamız nedeniyle bu saldırılardan da baya bir olumsuz etkilendik. Fakat bugün gelinen noktada belki de farketmişsinizdir artık saldırılar BMN yi etkilemiyor. Şu an çalıştığımız firma ve bizimle ilgilenen kardeşimizin fanatik Trabzonsporlu olması artık BMN nin saldırılara karşı ayakta durmasına imkan sağlıyor. Bugün bu kardeşimiz ile 15 yıl önce tanışmayı dilerdim... :) İşini iyi bilen insanlar gerçekten her çözümü sağlıyor. Neyse, burayı uzatmiyim zira artık saldırılara karşı hiç olmadığımız kadar güçlüyüz...

Gelgelelim "BMN Forum Kültürüne" :)

Evet, 16 yaşından beri burada bulunan biri olarak bu forum kültürünün korunması, güçlenmesi ve hem ayakta kalması benim en büyük dileğim ve amacım. Zira burada bulunan insanlarla birlikte Trabzonspor için bir şeyler yapıyoruz. Gerek forumdan ve siteden gerekse tribünden bir şekilde sessimizi çıkartıyoruz ve tepkimizi ortaya koyuyoruz...

Dediğim gibi her fikir bu forumdan çıkıyor ve bu fikirlerin sahipleri bu forumda bulunanlardır.

Hep birlikte BMN Forum Kültürünü korumak ve daha iyi seviyelere çıkartmak için ne yapmalıyız?

Açıkçası bence birbirimizi daha da yakından tanımak adına forumda daha fazla vakit geçirmek önemli...

Yeni başlık hayırlı olsun... :)

Sevgiler...

Sibel
09.08.2015, 14:39
Sevmeliyiz... Buranın bir sosyal ortamdan daha öte olduğunu bilerek.
Vefalı olmalıyız. Bmn bizlere neler kattı diye hesap ederek.
Saygıyı öğrenmeliyiz. Burada her çeşit insanın var olduğunu görerek.
Eşit olmalıyız. Kadınların da futbolu bildiğini ve sevdiğini görmezden gelmeyerek.
Seviyeli olmalıyız. Her yaştan insanın burada var olduğunu bilerek.
Edepli olmalıyız. Yazdıklarımızla ve çizdiklerimizle. Sokakta ya da bir kahve köşesinde olmadığımızı üstüne basa basa akılda tutarak.
Dost, kardeş, arkadaş oldukça büyüyor Bmn.
Bu yüzden en önemlisi burdaki ailenin varlığını görmek.
Ona ait hissetmek.

Yiğit Gayretli
09.08.2015, 14:47
Her şeyden önce burası sanal ve yalan bir ortam değil. Bunu kavramak gerek ve ona göre hareket etmek gerek.

Karşımızdaki kişiyle tartışırken, onunla tribün, sokak, herhangi bir organizasyon fark etmeksizin karşılaşabileceğimizi unutmadan; nezaket kurallarını terk etmeden ve sevgi-saygıyı elden bırakmadan bunu yapabilmemiz gerekli.

Burası BMN. Buranın kendine has bir üslubu ve seviyesi var. Bunu korumak her üyenin asli görevi olmalı. Tecrübeli üyeler, yeni gelen üyelere bu üslubu ve inceliği usülünce öğretmeli. Fahri eğitmenlik yapmalıdır.

Burada Trabzonspor ve taraftarlığa dair bir bilgi ve tecrübe hazinesi yatıyor. Değme akademik çalışmalara taş çıkartabilecek analiz ve incelemeler duruyor. Bizim görevimiz ise kümilatif şekilde bu çalışmaların üstüne yenilerini koymak olmalıdır. Buraya yazan her insanın ilk derdi, foruma dolayısıyla Trabzonspor'a katma değer katmak olmalıdır. En azından bunu tüm amaçların önüne koyduğumuz zaman, pek çok konunun kendiliğinden düzeleceğini göreceğiz.

Oruç
09.08.2015, 14:54
Her şeyin başı saygı öncelikle. Bunu dikkate almalıyız fazlasıyla.

Bayundur Han
09.08.2015, 18:42
Internet insanlari ozellikle bizden sonraki nesili baya etkiledi. Cocuklar internet ile yetisiyor ve karsisindakinin insan oldugunun farkinda degiller. Cok asiri sertler ve internet disindaki dunyalarinada etki yapacak bu. Tum dunyada bu sorun var internete nasil saygi getiririz? Ama gercek su ki insanlar aslinda kotuler. Anonim olunca gercek ic dunyalari disa vuruyor.

Disariyla fark ne? Disarida karsindaki insani goruyorsun. Bir cok insan burada kufur ettigi adami gorse tanisa kufur etmez daha saygili olur. Fazlada uzatmadan. Cozum tanismada anonimligi kaldirmada. Kendini gizlilik arkadinsa gizlryrmeyen insan daha saygili olur. Ondan oturu herkesin kufur edeni kinamasi lazim. Cikip ozur dilesin cezayi cektikten sonra. Orada kapansin olay.
Tanismak bir tarafi. Oteki tarafi herkese kucak acip renkdas oldugumuzu anlatmak. Hepimizin buraya gelmesinin tek nedeni var. Oda Trabzonspor.

beratika
10.08.2015, 14:54
Bence biraz farklı ses çıkaran lince uğruyor ve en nefret ettiğim sözcük olan "troll" diye yaftalanıyor.Forumum en kötü olayı bu bence.

bahadır2561
10.08.2015, 20:00
Her şeyden önce adalet!

Adil davranabilmeli, yöneticiler

cerasus
10.08.2015, 22:02
Öncelikle merhabalar,

güzel bir baslik olmus. Bu konuda bir cok sey söylenebilir, ben bu asagida ki soruya cevap vermek istiyorum, izninizle.

Hep birlikte BMN Forum Kültürünü korumak ve daha iyi seviyelere çıkartmak için ne yapmalıyız?

Bir kültürü korumak, onu yasamak ile yapilir. Yani hem eskiyi korursunuz, hem de kendinizi yenilersiniz, aradaki bagi koparmadan.

Bence, BMN forumu (BMN'nin kendisi degil) kendini pek yenileyemedi. Twitter ve Facebook ciktigindan beri forum ölmüs vaziyette. Bir cok kez bunu burada dile getirdim ve pek üstünde durulmadi.

Yine tekrarlamak gerekirse, BMN'de en aktif bölüm dogal olarak "Genel" baslikli bölüm. Orada da iki elin parmaklarini gecmeyecek kadar baslik aktif. Sike meselesi, stad meselesi, maclarin konusuldugu basliklar, yönetim ile ilgili. 4 tane ana konu. Bunun disinda transfer dönemleri cok yogun olan bir baslik, ve biraz aktif olan forma konusu. Yani topu topuna 6 baslik forumu ayakta tutuyor, ki bunlardan sike basligi da yavas yavas yerini kaybediyor.

Nerede forumun bütün agirbaslari? Twitter'da. Peki BMN forumu insanlari cekmek icin ne yapti son 5-6 senedir? Bir tek anasayfa yenilendi, arada bir kac radyo organizasyonlari.

Forum kendini yenileyemedi, hala vBulletin'in 3. sürümü ile yürüyor. Cok ama cok eksikleri var. Bence ilk ve en önemli adim vbulletinden cikmak. Su an en revacta olan forum sistemini kullanmak gerekir ki o da belli hangisi oldugu.
Bu yeni forum sistemiyle inanin foruma ilgi daha artacak, cünkü yeni forum sisteminin bir cok süper yeni özellikleri var. Forum hayatini kolaylastiran ve en önemlisi zevk veren bir sistem. Saymak ile bitmez özellikleri. Bence bu sisteme gecilmesi lazim. Inanin gecildiginde forum kullaminda büyük bir artis olacaktir. Bu sistem nedir diyorsunuzdur. Xenforo... (Gerekirse yardimci olabilirim bir cok konuda).

Ikinci mesele ise artik bütün eski konularin kaldirilmasi. Yani kimsenin ugramadigi bölümlere ceki düzen verilmesi gerekir. Yani sil bastan bir düzen lazim. O yukarida belirttigim meseleyi hallettikten sonra yeni bir düzen ile yola devam edilmelidir.Cünkü bu yeni sistem, cok olmasa da, Twitter ile iliski kurabiliyor. Yani millet burada yazdiklarini Twitter'a hemen aktarabiliyor. Bu sayede birazcik da olsa Twitter'da olanlari yeniden buraya cekebiliriz. Cünkü bu insanlar neden orda? Herkes orada diye orada. Orada okunulduklarini saniyorlar. Forumda yazilanlar sadece forumda kaldigini düsündükleri icin, bir pay kendilerine cikmayacagini düsünüyorlar. Ama yeni sistem ile bir tik ile mesajlari Twitter'da paylasabilecekleri icin, bu sefer bu durum ortadan kalkiyor.

Yani forum kültürünü nasil koruyabiliriz? Ölümden kurtararak! Kendimizi yenileyerek.

Kaya
10.08.2015, 22:48
Gelen öneri ve eleştirileri de dikkate alacağız arkadaşlar...

Misal; yeni foruma 3 hafta içinde geçeceğiz... :) Test aşaması tamamlandı... Umarım dediğiniz gibi olumlu yansır...

Timur Mikhail
10.08.2015, 22:55
Zaman geçtikçe buraya daha çok bağlanıyorum. İlk üye olduğumda çok fazla takılmazdım.
Saygı ve anlayış çerçevesinde güzelce takılabiliriz ama bazı durumlarda insanlar burada topluca aynı aşktan yada nefretten şevke veya neferete düşüp mesajlar atabiliyor.

Ben burayı seviyorum, sosyal olmak değilde aynı tutkuyu paylaşmak beni daha çok bağlayan.
Herkese saygılar.

Sibel
10.08.2015, 23:00

Misal; yeni foruma 3 hafta içinde geçeceğiz... :) Test aşaması tamamlandı... Umarım dediğiniz gibi olumlu yansır...

Korkunç. :) Ben eski kafalıyım bu konuda. Forumu böyle sevdim ben şimdi yeni bir yüze alışmak zor gelecek.
İncirler olana kadar bekleseydik bari:)
Açıkçası foruma uzay üssü de kursak tivitirdakilerin geri geleceğini pek sanmıyorum.

cerasus
10.08.2015, 23:05

Öyle mi? Güzel bir haber. Peki hangi yazilim olacak?

Alphan Altun
10.08.2015, 23:41
Levent Bıçakçı zamanındaki TFF protesto yürüyüşüyle başlamıştı burasıyla tanışmam.Yani bir etkinlikle. İnaktif,asosyal bir kültür var olamayacağına göre,harekete geçen,organize olan ve kitlelere yön verebilen ''etkili'' etkinliklere ağırlık verilebilir.

İşin internet alemi-sosyal medya ve saha olmak üzere iki boyutu var.İnternet aleminde yenilikçi,trend aynı zamanda değerlerini muhafaza eden,sahada ise aktif ve sorumluluk alan bir yapı hedef alınmalı.

Burada birkaç yol ayrımı,tercih yapma durumu söz konusu oluyor haliyle.İster istemez işin mali/ticari boyutu var.Buna kimse itiraz edemez ama forumda hararetli hararetli transfer,maç ya da şike konuları konuşulurken forum yöneticilerinin konudan ve olaydan tamamen izole şekilde ''reklamlara tıklamaktan'' bahsetmesi gibi olaylar bir anda her şeyi dağıtabiliyor.Ayrıntılar gerçekten çok önemli olur bazen.

Yine moderatörlerin yaş ortalamasının her yıl daha fazla gerilemesi üye-mod ilişkisini bariz bir şekilde etkiliyor.Gurur yapma ve laf yetiştirme,mesaj sayısı gibi kaygılar,forum yöneticilerini farklı bir konuma getiriyor.Burada tecrübeli yöneticilerin biraz daha devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum.Forumda yazıları,yorumları dikkate alınan ve burayı sevdiren kişilere adaletten çok da taviz vermeden tolerans gösterilebilir.Bu tür kişiler sempati topladığı kadar bazı üyelerin çeşitli ruh haline girmesinden ötürü hedef de alınabiliyor.Yıldız futbolcuların korunması gibi böylelerinin de birazcık korunmasında bir beis olmadığını düşünüyorum.İyi futbol için iyi futbolcu,iyi forum için iyi üye...

Belki olmuştur/oluyordur ama bu kadar köklü bir ortamın Trabzonspor yönetimleriyle belli bir seviyede ilişkisi olmalı.Beğenelim,beğenmeyelim Trabzonspor'u yöneten yönetim kurulları var.Sevmese de, desteklemese de buradaki birikim işin siyasetini de yapabilecek seviyededir diye düşünüyorum.

Herkese sevgiler.:)

Harun-61
11.08.2015, 00:00
Kaya kardeş,

daha önceleri BMN'de aktif olan değerli arkadaşlar vardı.
Çoğunu Twitter'da v.s. görüyoruz.
Acaba ne oldu da burada paylaşımlarda bulunmuyorlar ?

(Kesinlikle tartışma v.s. Amaçlı yazılmadı)
.

Yiğit Gayretli
11.08.2015, 00:29
Levent Bıçakçı zamanındaki TFF protesto yürüyüşüyle başlamıştı burasıyla tanışmam.Yani bir etkinlikle. İnaktif,asosyal bir kültür var olamayacağına göre,harekete geçen,organize olan ve kitlelere yön verebilen ''etkili'' etkinliklere ağırlık verilebilir.

İşin internet alemi-sosyal medya ve saha olmak üzere iki boyutu var.İnternet aleminde yenilikçi,trend aynı zamanda değerlerini muhafaza eden,sahada ise aktif ve sorumluluk alan bir yapı hedef alınmalı.

Burada birkaç yol ayrımı,tercih yapma durumu söz konusu oluyor haliyle.İster istemez işin mali/ticari boyutu var.Buna kimse itiraz edemez ama forumda hararetli hararetli transfer,maç ya da şike konuları konuşulurken forum yöneticilerinin konudan ve olaydan tamamen izole şekilde ''reklamlara tıklamaktan'' bahsetmesi gibi olaylar bir anda her şeyi dağıtabiliyor.Ayrıntılar gerçekten çok önemli olur bazen.

Yine moderatörlerin yaş ortalamasının her yıl daha fazla gerilemesi üye-mod ilişkisini bariz bir şekilde etkiliyor.Gurur yapma ve laf yetiştirme,mesaj sayısı gibi kaygılar,forum yöneticilerini farklı bir konuma getiriyor.Burada tecrübeli yöneticilerin biraz daha devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum.Forumda yazıları,yorumları dikkate alınan ve burayı sevdiren kişilere adaletten çok da taviz vermeden tolerans gösterilebilir.Bu tür kişiler sempati topladığı kadar bazı üyelerin çeşitli ruh haline girmesinden ötürü hedef de alınabiliyor.Yıldız futbolcuların korunması gibi böylelerinin de birazcık korunmasında bir beis olmadığını düşünüyorum.İyi futbol için iyi futbolcu,iyi forum için iyi üye...

Belki olmuştur/oluyordur ama bu kadar köklü bir ortamın Trabzonspor yönetimleriyle belli bir seviyede ilişkisi olmalı.Beğenelim,beğenmeyelim Trabzonspor'u yöneten yönetim kurulları var.Sevmese de, desteklemese de buradaki birikim işin siyasetini de yapabilecek seviyededir diye düşünüyorum.

Bu sayfaya gelen tüm yorumlar değerli fakat Alphan'ın yazdığı mesajın içeriğinin neredeyse tamamına katılıyorum...

Bu durumda hep söylediğim bir şey var ki üstteki mesajımda da kısmen bahsettim. Alphan gibi burayı bilen, özümsemiş üyelerin, yeni üyeleri eğitmesi ve çekip çevirmesi, "BMN'yi öğretmesi" bize hız kazandıracaktır.

Bazen biz de bazı konularda eksik kalıyoruz. Doğru ve doğaldır. Bizleri önerilerinizden mahrum bırakmayın bu tip durumlarda. Örnek; bir üyenin iyi bir Forum Yöneticisi olacağını düşünüyor olabilirsiniz ve biz o üyeyi fark etmemiş olabiliriz. Önerin lütfen... Fark etmemizi sağlayın.

Sevgiler...

Bayundur Han
11.08.2015, 01:59
Bu sayfaya gelen tüm yorumlar değerli fakat Alphan'ın yazdığı mesajın içeriğinin neredeyse tamamına katılıyorum...

Bu durumda hep söylediğim bir şey var ki üstteki mesajımda da kısmen bahsettim. Alphan gibi burayı bilen, özümsemiş üyelerin, yeni üyeleri eğitmesi ve çekip çevirmesi, "BMN'yi öğretmesi" bize hız kazandıracaktır.

Bazen biz de bazı konularda eksik kalıyoruz. Doğru ve doğaldır. Bizleri önerilerinizden mahrum bırakmayın bu tip durumlarda. Örnek; bir üyenin iyi bir Forum Yöneticisi olacağını düşünüyor olabilirsiniz ve biz o üyeyi fark etmemiş olabiliriz. Önerin lütfen... Fark etmemizi sağlayın.

Sevgiler...

Buddy sistemi gibi yani. Ilginc ama guzel fikir. Yeni uyeye bir agabey veya buddy bulmak. Ilk bir haftasinda tanisir mesajlasir onunla. Hosuma gitti bu fikir. Icerigini doldurmak gerek.

Kaya
12.08.2015, 09:58
Kaya kardeş,

daha önceleri BMN'de aktif olan değerli arkadaşlar vardı.
Çoğunu Twitter'da v.s. görüyoruz.
Acaba ne oldu da burada paylaşımlarda bulunmuyorlar ?

(Kesinlikle tartışma v.s. Amaçlı yazılmadı)
.

Harun,

Tartışmak güzeldir...

Bu konuda şunu söyleyebilirim ki kimseyi zorla forumda tutamayız ki tutamıyoruz. Şu an twitter'ın misal farklı bir çekiciliği var. Herkes orada bir "yazar" gibi takılıyor ve gündeme dair tespitlerde bulunuyor...

Örnek vermem gerekirse; forumda "siyaset" yasak ama twitter'ın ham maddesi sanki "siyaset"...

Forumda siyaseti yasak tutarak insanları sadece Trabzonspor adı altında bir araya getirebildik biz. Ancak twitter'da herkes siyasi düşüncesini açık edince insanlar arasındaki birliktelikte bir hayli zedelendi. Maalesef burada bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yani twitter'da bir üyemize yaptırım gücümüz yok. Kopuşlar biraz bu kaynaklı... :)

Kaya
12.08.2015, 09:59
Öyle mi? Güzel bir haber. Peki hangi yazilim olacak?

Vbulletin en üst versiyonu. Sizin önerdiğiniz bir yazılım var mı?

Kaya
12.08.2015, 10:00

Bence şahane tespitler... :) Biz bu eleştirilerden faydalanmalyız... :)

Bir de sürekli reklam reklam dediğim için kusura kalmayınız ancak BMN nin biraz buna da ihtiyacı oluyor...

faik celikoflu
12.08.2015, 10:35
Atılan twitlerde ortak bir etiket kullanıldığında, o twitlerin burda sabit bit başlık altında da gözükme imkanı olabilir mi? Örn: #TStweet gibi.

bordo61
12.08.2015, 14:46
Gerçekten bir şey yapılmak isteniyor mu , ben hala bu konuyu düşünüyorum.

Ben bildim bileli bu konular konuşulur hatta bunun için forumun kırılma döneminde bir çözüm planı oluşturmuştum eski bilgisayarımda vardı metin , en büyük teklifim Ar-Ge birimi kurmaktı, bana da Ar-Ge birimi yöneticiliği teklif edilmişti o zaman eğitimden kaynaklanan yoğunluğumdan teklifi kabul edememiştim.

Yeni arkadaşları çok tanımıyorum ama eski kesimi bizzat muhabbetimde var , genelde ben eleştirimi kendilerine yaparım.

Ama madem böyle bir konu açıldı yine çok suya sabuna dokunmadan yazıyım.

Öncelikle Twitter gibi herkesin herşeyi rahat bir şekilde söyleyebileceği bir ortam oluşmuşken, aman şuna laf etmeyelim , aman şu grubun adını geçirmeyelim , aman şunla arkadaşlık yapmayalım gibi gibi eski alışkanlıktan vazgeçilmediği sürece bence o eski günlere dönmek mümkün değil. Arada bakıyorum bazı yeni yöneticilerde de var o tip huylar.

İkincisi asıl sebep insanlar eskiden organizasyonlarla gerçek hayatta da birbirini tanıyorlardı ondan bir sevgi-saygı ortamı denilen Forum kültürü kendiliğinden oluşmuştu bence.

Çok kaliteli insanlar gördü, tanıttı bu oluşum, Şimdi bakıyorum çoğu kişi burayı haber sitesinin yorum bölümü gibi kullanıyor gibi yazar geçerim ne onları tanırım ne onlar beni gibisinden e haliyle de bir samiyet bir aidiyet duymuyor, kültür böyle bir anlayışla kurulması zor.

Bence organizasyonlara ağırlık verilmeli sürekli yazıp, burada vakit kazanan insanlar tanışınca yine belli bir düzelme olacağı kanaatindeyim.

Forumun eski günlere dönmesi için Reform , Rönesans hareketlerine ihtiyacı var ki ben o çok zor, çok zahmetli , gerekte yok.

Onun yerine yeni günler denenmeli yeni doğmuş bir forum gibi yeniden bir kitle oluşturması için eller taşın altına koyulmalı tabi buda 3-4 seneyi bulur.

bordo61
12.08.2015, 15:05
Alphan bence de güzel tespitler yapmış.

Kendisine ek olarak şunu söylemek istiyorum.

Mesela eskiden Olcay abi , Erdal abi ne bilim Murat abi , Ömer hoca fln birşey yazdığında mesela forumda mesaj sayısında yavaşlama olurdu.Hürmet ederdi millet , Hürgünler fln 13 yaşındaydı o zamanlar ama bu tip ortamlarda lafa atlamazlardı. Ben bile çoğu zaman düşünürdüm yazıyım mı şimdi diye, Şimdi bakıyorum yaş olarak değil belki ama seviye olarak yine 13-14 yaşındaki adamlar konuları rehin almış yönlendiriyor herkes ona laf yetiştirme derdinde özellikle Akyazı konusunda vb.

Yeniden hürmet edilecek insanlar çıkarmalı, çıkarmak içinde tabi malesef bi kısım kitleyi pistten çekmek lazım.

Buna da sağlayacak moderasyon seçiminde daha bir önem, özen göstermeli tabi , moderasyonda ne olursa olsun her ortamda Bmn savunucusu kriteriyle değilde , eskiden olduğu gibi forumda parlayan hürmet gören insanlardan seçilmeli.

cerasus
12.08.2015, 17:08
Vbulletin en üst versiyonu. Sizin önerdiğiniz bir yazılım var mı?
Var.
Vbulletin 5'e gecmektense, 3'de kalin. Ciddi söylüyorum. 5 tam bir felaket, hic bir sekilde oturmamis bir yazilim. Hem de cok pahali.

Onun daha iyisi ve daha ucuzu var, Xenforo. Inanin tecrübe ile söylüyorum, bu hatadan dönmenizi umuyorum.

Xenforo yazilimina vbulletin 3'den gecis yapabiliyorsunuz, yani veri tabanini aktarabiliyorsunuz. Su an bütün forumlar Xenforo'ya gecis yapiyor, vbulletin 5'den uzak durmanizi tavsiye ediyorum. vbulletin 4 bile daha iyi 5'den.

Söyle örneklemek gerekise, vBulletin 5'e gecmek demek, bile bile Avni Aker'den Akcaabat Stadi'na gecmek gibidir. Halbuki Akyazi'ya gecmek istiyoruz.

Kazım Bostan
12.08.2015, 17:22
benim düşüncem, forum kültürünü korumak için öncelikle forumu korumamız gerekiyor.

twitter'ın forumlardan daha çok tutulmaya başlamasının sebebi, forumdan çok daha basit bir araç olması. tüm girileri 1 sayfada kolayca canlı olarak takip edebilmek, kendininkini de anında onların arasına sıkıştırabilmek.

forumda ise durum böyle değil, girildiğinde 40 ana başlık binlerce alt başlık da karşılıyor sizi ve bunlarla boğuşuyorsunuz. facebook, twitter gibi sitelere girip bakarsanız sadece ihtiyaç duyulan butonlar ve haber kaynakları var ana ekranda. bu gibi ortamlarla rekabet için forumu biraz daha basit ve efektif bir hale getirmek lazım bence. bu nasıl olabilir:

forumun en üstüne:

http://i.hizliresim.com/mzLWD4.png

böyle bir gündem paneli eklenebilir.

bunun altına da özelleştirilmiş panel. (takip edilen ya da görülmek istenen ana başlıklar/konular)

onun da altına "konu/başlık havuzu" ana başlığı altında şuan ana ekranda görüyor olduğumuz tüm forum başlıkları...

---

bunun dışında gündem panelinin altına "serbest kürsü" şeklinde bir başlık açılabilir. bunun sebebi: mesela transfer başlığında güncel olaylardan konuşamıyor insanlar çünkü haklı olarak yöneticiler uyarıyor. e bu adam bunu konuşacağı başlığa bi gidiyor 1 kişi görüntülüyor. nereye yazacak içinde mi patlasın :D
---
illa söylediğim gibi olacak demiyorum, bunlar tartışılır elbette, benim söylemek istediğim: sadelik ve kolay erişilebilirlik, bunları bir şekilde sağlamalıyız.