PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avni Aker'de, Kahvede, Meyhanede Küfür Eden Taraftar İstemiyoruz!..

Sayfa : [1] 2

Emorfo
11.11.2006, 10:11
Bilmem bu başlık bizim taraftarımız için bir şey ifade eder mi. Biraz olsun hakketten yahu çok küfür ediyoruz deyip bir özeleştiri yapar mı. Taraftarımız artık biraz akıllanması lazım. Futbolcuya hakeme, hocaya başkana küfür ederek bir şeylerin çözülemeyeceğini öğrenmesi lazım. Sadece Avni Aker'de değil kahvede mayhanede bile çok fazla var bu tip taraftarlarımız. Küfür etmekte üstümüze yok. Çok orjinal küfürler üretebiliyoruz. Ama artık bu konuda bir şeyler yapmak lazım. Bazı kampanyalar düzenlenebilir. Futbolcularımız sahaya küfüre hayır pankartıyla çıkabilir. Yönetim maçlardan önce bröşür felan dağıtabilir. Taraftar grupları bir şeyler yapabilir. Bıktık usandık karanlığa küfür eden taraftar profilinden.

demokles
11.11.2006, 10:22
Ben burada bir şey daha eklemek istiyorum...avni aker stadyumunda BAZI TARAFTARLAR GRUBU TARAFINDAN HALUK ULUSOY POSTERLERİ AÇILMASINI İSTEMİYORUZ....

Kaya
11.11.2006, 10:42
Faruk güzel bir başlık açmışsın. Burda tartışılacak konu belkide 10 senedir spor dünyasında gündemde ama ortada hala bir çözüm yok.

Tüm taraftar için nasıl bir çözüm bulabiliriz bilmiyorum ama herkes kendini değerlendirsin burada. Biz nasılız bireysel olarak. Küfür ediyor muyuz?

Önce herkes kendine çözüm getirsin.

Gürkan
11.11.2006, 10:43
Dk. 1 ;

futbolcu ayağına ters gelen top vurunca top taca cıkıyo.

arkadan bir amcam futbolcunun , hakemin(konu ile ne alakaysa) ve futbolcuyu alan yöneticinin alilesinin ve sülalesinin hatrını soruyo.

bu adama değil buroşür kitap versen ne olur.

Küçükalioğlu
11.11.2006, 10:48
Faruk sende biliyorsunki karadeniz insanı küfüre yatkın bir yapıya sahip buna birde tezcanlılık eklenince kaçınılmaz oluyor. Hatta en somut örneğini Nihat Genç'in En büyük taraftar yazısında görebiliyoruz. Küfür hayatımıza kolay girip çok zor çıkan bir olgu dolayısıyla bunun birdenbire kesilmesi imkansız ancak uzun zamana dayalı bir çalışma uygulanabilir. Böyle bir projenin başarıya ulaşabilmesi için Trabzonspor'un başarı göstermesi şarttır.

poetricus
11.11.2006, 10:55
Bazı iş yerlerinde levhalar vardır: "Bu iş yerinde...gündür kaza olmamıştır" diye. Stadyumlara onlardan assak ne olurdu acaba. Muhtemelen gün yerine dakika ya da sanye yazmamız gerekirdi.

Her şey insanda başayıp yine onda bitiyor. Küfredenler bir kereliğine bile olsa kendilerini küfrettiklerinin yerine koysaydı bu kadar küfür olmazdı.

Kaya
11.11.2006, 10:56
Faruk sende biliyorsunki karadeniz insanı küfüre yatkın bir yapıya sahip buna birde tezcanlılık eklenince kaçınılmaz oluyor. Hatta en somut örneğini Nihat Genç'in En büyük taraftar yazısında görebiliyoruz. Küfür hayatımıza kolay girip çok zor çıkan bir olgu dolayısıyla bunun birdenbire kesilmesi imkansız ancak uzun zamana dayalı bir çalışma uygulanabilir. Böyle bir projenin başarıya ulaşabilmesi için Trabzonspor'un başarı göstermesi şarttır.

Ali, bu sadece Karadeniz insanına özgü birşey değil bence. Küfür meselesini sadece Türkiye'ye indirgemekte yanlış. Neyse konuyu değiştirmeyelim fazla...

Biraz olsun küfürü azaltmak istiyorsak bireysel olarak bizlerin buna karar vermesi lazım. Herkesin çözümü kendi içinde üretmesi zorunludur. Kişi diyecek "ben artık kesinlikle küfür etmeyeceğim"... Aksi halde bunun önüne geçmek imkansız. Sigarayı bırakır gibi bırakacak!..

Salih61
11.11.2006, 10:58
ya bizim insanımız küfür etmeden durur mu adam normal hayatında bile küfür ediyor bir de şimdiki duruma isyan etmesin mi ya da isyanını kibarca mı ifade etsin böyle mantıklı şey olmaz küfür olmasın derken önce şartları bir ele alalım

Kaya
11.11.2006, 11:00
ya bizim insanımız küfür etmeden durur mu adam normal hayatında bile küfür ediyor bir de şimdiki duruma isyan etmesin mi ya da isyanını kibarca mı ifade etsin böyle mantıklı şey olmaz küfür olmasın derken önce şartları bir ele alalım

Küfüre bahane aramaktır bu ve küfrün kesinlikle savunulacak bir tarafı yoktur. Çok zor olduğu görünüyor.

Küfür etmemek için illa şartların iyi olmasına da gerek yoktur. Nerede Sabır!..

Salih61
11.11.2006, 11:04
Küfüre bahane aramaktır bu ve küfrün kesinlikle savunulacak bir tarafı yoktur. Çok zor olduğu görünüyor.

Küfür etmemek için illa şartların iyi olmasına da gerek yoktur. Nerede Sabır!..
Sabır da bir yere kadar degil mi şöyle düşünelim rizeye yenildin gençlerbirligine yenildin artı sakarya ya yenildin eee bu taraftar ne yapsın Allah aşkına bunu nasıl engellersiniz ben küfürü savunmuyorum sonuçta maçlara bayanda geliyor ama yenilen her golde yenilgide taraftarın kendini dizlenmesini beklemek hayal olur

Kaya
11.11.2006, 11:08
Herkesin düşüncesi farklı tabii ama sabrın sınırı yoktur... :)

Salih61
11.11.2006, 11:09
Herkesin düşüncesi farklı tabii ama sabrın sınırı yoktur... :)tşkler ama yine diyorum ki önce herkes görevini yapsın sonra taraftardan görevini yapmasını isteyebilirsiniz

Emorfo
11.11.2006, 11:22
Herkes kendine bu konuda çeki düzen verse biraz oto kontrol yapsa sinirlerine hakim olsa, şu tez canlılığımızı bir kenara koyabilsek. Enazından biraz olumlu yönde gelişme olacak.
Bayanlar konusunda ise malesef onlarda az değil. En son BJK maçında arkamdaki kız babası yanında dümdüz gidiyor valla ben utandım :)

Salih61
11.11.2006, 11:24
Herkes kendine bu konuda çeki düzen verse biraz oto kontrol yapsa sinirlerine hakim olsa, şu tez canlılığımızı bir kenara koyabilsek. Enazından biraz olumlu yönde gelişme olacak.
Bayanlar konusunda ise malesef onlarda az değil. En son BJK maçında arkamdaki kız babası yanında dümdüz gidiyor valla ben utandım :)
Dogru diyorsun kimse küfür edilsin istemez ama insan dedigim gibi bir yerde patlıyor ya küfür edecek ya da kendini yıpratacak inş. düzelir takımda taraftarda rahat rahat küfürsüz maçını izler

Oğuuz
11.11.2006, 11:24
isyanını kibarca mı ifade etsin böyle mantıklı şey olmaz küfür olmasın derken önce şartları bir ele alalım
işte tepki verirken küfür etmemeyi mantıksızlık olarak algılayan taraftarlar oldukça, tribünden küfür hiç bi zaman gitmeycektir, renkdaşım ''önce şartları ele alalım'' demiş ama zaten şartlar iyi olduğu zaman küfür sorunu yok, yiğitlik şartlar ne olursa olsun küfüre başvurmamak diye düşünüyorum ben...

Travelair
11.11.2006, 11:25
"Ne yapsın taraftar, bütün hafta bunalmış, maçlara deşarj olmaya geliyor"

diyen mantığın yerini

"Spor centilmenliktir, sağlıktır, kardeşliktir, seyredeceğimiz maç şovdur eğlencedir"

fikri almadığı sürece küfür stadyumdan kalkmaz

Bülent Şirin
11.11.2006, 11:26

Eee Farukçuğum, "Futbol erkek oyunudur" deyip duran sen değil miydin? Onlar da racona uyuyorlar işte...:D

Arkadaşlar, şaka bir yana küfürsüz bir tribün mümkündür. Bakın batı ülkelerine, onların günlük hayatlarındaki küfür alışkanlıkları bizden az değil, filmlerinde açıkça görülüyor. Fakat tribünde bu meselenin üstesinden pekala gelmişler.

Cafer KILIÇSOY
11.11.2006, 11:48
"Ne yapsın taraftar, bütün hafta bunalmış, maçlara deşarj olmaya geliyor"

diyen mantığın yerini

"Spor centilmenliktir, sağlıktır, kardeşliktir, seyredeceğimiz maç şovdur eğlencedir"

fikri almadığı sürece küfür stadyumdan kalkmaz

İşte arkadaş ne güzel yazmış (.)

Erman
11.11.2006, 11:52
Kufur istemiyoruz, tamam. Ama cuvaldizi kendimize de batiralim.

Soruyorum: Genclerbirligi macinda 2-0 geriye dustugumuzde Genclerbirligi taraftarlari, ilk dakikalarda attigimiz slogana nazire yaparcasina "burasi Ankara, buradan cikis yok!" diye bagirdiginda kim "BIR AVUC I.NE OTUR YERINE" sloganini baslatti ve kimler katildi?

Mulkiye'den koyu Genclerli bir akademisyenin mactan sonra bana soyledigine bakin:

- Mac boyunca bir kufur dahi etmedik. Siz ilk firsatta bize "i.ne" diye bagirdiniz.

"Gururla" yayinlanan Taksim bulusmasinda Istanbul'un ortasinda, hangi grup tarafindan bilmiyorum, yapilan tezahurat: "TRABZONLU OLUNMAZ TRABZONLU DOGULUR; TRABZONLU OLMAYANLAR ...."

Kufurun kucugu buyugu yok. Ha futbolcunun anasina avradina soyuna sopuna kufretmissin ha karsi taraftara "i.ne" DEMIS ve DEDIRTMISSIN.

Simdi kufur etmeyelim cagrilarini okuyunca akilma uc kelime yanyana geldi:

Perhiz, lahana, tursu...

Kaya
11.11.2006, 11:57
Kufur istemiyoruz, tamam. Ama cuvaldizi kendimize de batiralim.

Soruyorum: Genclerbirligi macinda 2-0 geriye dustugumuzde Genclerbirligi taraftarlari, ilk dakikalarda attigimiz slogana nazire yaparcasina "burasi Ankara, buradan cikis yok!" diye bagirdiginda kim "BIR AVUC I.NE OTUR YERINE" sloganini baslatti ve kimler katildi?

Mulkiye'den koyu Genclerli bir akademisyenin mactan sonra bana soyledigine bakin:

- Mac boyunca bir kufur dahi etmedik. Siz ilk firsatta bize "i.ne" diye bagirdiniz.

"Gururla" yayinlanan Taksim bulusmasinda Istanbul'un ortasinda, hangi grup tarafindan bilmiyorum, yapilan tezahurat: "TRABZONLU OLUNMAZ TRABZONLU DOGULUR; TRABZONLU OLMAYANLAR ...."

Kufurun kucugu buyugu yok. Ha futbolcunun anasina avradina soyuna sopuna kufretmissin ha karsi taraftara "i.ne" DEMIS ve DEDIRTMISSIN.

Simdi kufur etmeyelim cagrilarini okuyunca akilma uc kelime yanyana geldi:

Perhiz, lahana, tursu...

Biz de kendimizi sorguluyoruz zaten.

Burçak
11.11.2006, 12:05
hele şu Trabzonlu olunmaz Trabzonlu doğulur Trabzonlu olmaya... diye devam eden tezahürat bile denmez o şeyden NEFRET EDİYORUM. bukadar çirkin bişey olamaz.:mad:

Erman
11.11.2006, 12:06
Biz de kendimizi sorguluyoruz zaten.

Tersini iddia etmedim. Ayrica kendini sorgulama böyle oluyorsa kötü. Al sana iki tane cok bariz örnek verdim, hem de yakin zamandan.

Önce BMN olarak bizim küfretmememiz ve edeni desteklememiz lazim. Istanbul videolari yayinlandiginda hic birimizin, "diger millete xxx cocugu demek kotu olmus" ya da Gencler macindan sonra "i.ne diye bagirdik ama yakismadi" dedigini okumadim. Buna ben de dahilim.

Emorfo
11.11.2006, 12:10
Bir garip olmuşuz gerçekten. Neyin lahanası neyin turşusu. Kimse ben hiç küfür etmedim demiyor zaten. Çok sinirlendiği anda hiç küfür etmeyende etmiştir bi şeyler. Bu konuda en büyük sorun toplu küfür olayıdır. Farzedelim ki hakem çok kötü bir maç yönetiyor, toplu olarak hakeme küfür etmek mi etkili yoksa hakemin yüzünü kızartacak şekilde hatasını yüzüne vuran tazahüratlar yapmak mı etkili. Biraz üretici olmak lazım.

Cafer KILIÇSOY
11.11.2006, 12:20
Ya bir insan başka birinin anasına avradına vs. nasıl küfür eder. Bu hangi erkekliğe hangi delikanlılığa sığar. Delikanlı kesiliyoruz tribünlerden.

Hayatım boyunca bir insanın yüzüne karşı söyleyemediğimi asla arkasından söylemedim ve asla da söylememde.

Küfürsüz futbol seyretmek, eşimi coluğumu cocuğumu gönül rahatlığıyla maçlara getirebilmek, ne kendi oyuncuma nede rakip oyuncuya küfür edilmesin istiyorum

LazAnisT
11.11.2006, 12:40
Bir yerden başlamak gerekir. inşallah burası başladığımız yer olur.

Oğuuz
11.11.2006, 12:46
Küfürsüz futbol seyretmek, eşimi coluğumu cocuğumu gönül rahatlığıyla maçlara getirebilmek, ne kendi oyuncuma nede rakip oyuncuya küfür edilmesin istiyorum
bence maçlar eşinle çocuğunla gidebileceğin bi yer diil, inşallah ilerde gidebileceğin ortam oluşur diyeceğim ama bundanda hiç ama hiç umudum yok ne yazık ki...

sweetrose
11.11.2006, 12:47
Aslında güzel bir başlık açılmış; küfür olayı yıllardır çözemediğimiz; toplumsal infial yaratan bir durum. Yıllardır herkes çok iyi biliyor ki, bu takımın başarısızlığında bazı insanlar veya şahsi olarak bireyler küfüre başvuruyorlar. Stress atıyorum; sinirlendim ve yahut da değişik kisveler altında bu yapılmakta.

Biraz mantıklı düşünürsek; oyuncunun anasına avradına küfredilmesi doğrum mu? Biraz düşünsek, "empati" bence en iyi yol olurdu; kendimizi bir de futbolcunun yerine koyalım...

Küfür; biraz da yetişme tarzından kaynaklanmakta bence...

salihismet
11.11.2006, 12:54
Bu ba$lik dogru ve yerinde bir ba$lik, ke$ke elimizden gelsede ba$ka carelerde üretebilsek. Fedarasyonun aldigi bir karar vardi, hala yürürlüktemi bilmiyorum, bir kac kez küfür edilirse puan silmeye kadar cezalar verilecekti. Sayin Ulusoyun kentisi, canli yayinda Atv ve kanal D nin sülalesine birden küfür etti. $imdi sayin Ulusoyun hanki puanlarini silelim, hicbir arti puani yokki.
Her nekadar balik ba$tan koksada biz böyle seviyesizlikleri örnek almayalim.

Gamze
11.11.2006, 12:56
herkesin bir sabrı var olayına hiç girilmesin bence!!ben de taraftarım!!ben de maçı izlerken çıldırıyorum!!ama bir kere olsun ağzımdan küfür çıkmadı çıkmazda!!

şimdi kendimden yola çıktım kendimi örnekleyerek devam edeyim!!bugüne kadar ben ne maç izlerken ne başka bir zaman 'küfür''diye tabir ettiğimiz sözcükleri kullanmış insan değilim..ama öbür taraftan ağzını açtığı anda küfre başlayan ve bunu normal gören insanlar var ki onların tribünde ettiği küfürleri engellemek ne kadar mümkün bilemiyorum!!adam bunu zaten normal gçrüyor,yani bir arkadaşımın sözüyle ''virgül'' gibi kullanıo küfrü!!stadda veya başka bir mekanda bunu ortadan kaldırmak(bu gibi insanlar için söylüyorum) malesef ki hayal...adam hayatına yerleştirmiş küfrü!çocuğnu severken de döverken de küfrediyor yani...;)

ama bir diğer portre de sinirlenince küfreden taraftar!!daha önce de söylemiş arkadaşlarımız...kişinin otokontrolünü yapması lazım..!iş şahısta biter..kendini dizginlemeyi bilmeli kişi..''sabır kalmadı küfrederim arkadaş'' lafı bana çok manasız geliyor..düşünüyorum ''ben de taraftarım bunu diyen de'' !!!

küfür ''yüz kızartıcı'' dır...hele hele bunun toplu halde kişilere,kişilerin bilumum akrabalarına! yapılması ayıbın ötesinde!!!binlerce kişi aynı anda küfrediyor!!!ayıp...

herkes görevini yapsın elbet...taraftarın görevi de takımını desteklemek yeri geldi mi tepkisini ''doğru'' şekilde vermektir!tepki küfürle olmaz!!bunun bilincine varmak gerek...

OLCAY ÇAKIR
11.11.2006, 12:58
bu başlık en çok ihtiyaç duyduğumuz birlik adına harika bir başlık,kardeşime teşekkürler...

son günlerde belkide eskişehir maçı sonrası;yazılan yazılardan farkettiğim şu;herkesde müthiş bir özeleştiri başladı...birlik mesajları ağırlıklı..
kurtuluş reçeteside sabır ve destek..
başka neyimiz var Trabzonspordan gayri...

İleli
11.11.2006, 13:42
hic sovmedim hic ama gece hafta 90+da yedigimiz golden sonra cok fena sovdum kahvede tak etmisti artik, 3 haftada ne galibiyet alabildik ne gol atabildik nede dogru durust pozisyona girebildik!!!

Adem Erdoğan
11.11.2006, 14:00
bireysel olarak küfrün önüne kimse geçemez.Toplu yapılan küfrün önüne geçilebilir.Sahadaki rakipde olsa bir insan o insanlarında aileleri var.

Berk Akçay
11.11.2006, 14:02
Bu başlık sadece biizm için geçerli degil tüm futbol takımlarında aynı şeygeçerli gerçekten özen gösterilmesi geren bir konu ama malesef devam ediyor sanırım bir çözümüde yok gibi duruyor...

Burçak
11.11.2006, 14:05
çözümü niye olmasın berk. pes etme :) gerekirse koli bantı alalım sana :)
şaka diyoruz ha ;)

kivancpehlivan
11.11.2006, 14:09
valla küfür artık türkiye vatandaşı olan herkesi ağzına yapışmış bi durum normal bi olayı anlatırken bile mutlaka aralara küfür ekleniyo,maçda bu daha çok artıyo mağlum ama küfür hiç bir şeyi çözmüyo,

"küfürsüz bir futbol hatta küfürsüz bir hayat istiyorum!!!"

geronimo_61
11.11.2006, 14:23
küfre karşı mesafeyi araştıracak olursa eğer şu doğal sonuçla karşı karşıya kalırız:
1- küfür etmek çok kötüdür.
2- küfür edenleri sevmeyiz
3- küfür etmem ettirmem....

ama baktığımızda yanıbaşımızda hortlayan küfür kültüründen de dem vurmaktayız. stada gelen ve özel bir potansiyle sahip olan küfürlü taraftardan tut. halı sahada yanlış pas atana küfür eden orta küfür oyuncusu. hayatımız küfür olmuş. ne yazık ki bu böyle. bir çözüm bulunacaksa insanların kendi içlerinde bir çözüm bulması lazım kanımca.

uzun zamandır çok çok çok sinirlenmeme rağmen küfür kullanmadım. sıktım kendimi. sıktımmm sıktımmm. sanki küfür edersem herkes benden tiksinecekmiş tek tek yanımdan uzaklaşacakmış gibi düşündüm. düşünsenize o gözlerin üzerine çevrilişini. sonra..... ben mutluyum kendi adıma...

kınama kültürünü nasıl başlatacağız bilmiyorum...

bir trabzonluya, bir türke, bir müslümana yakıştıramıyorum nihayetinde...

NOT: Sakarya maçında üzerimizden koltuklar geçerken dayanamadım küfür ettim. pişman mıyım. evet..... ksusura kalmayınn.....

WERTHeR
11.11.2006, 14:24
O stadın atmosferini yaşayııpta küfür olmasın diye yorumlar yapan arkadaşları sadece romantik buluyorum. Gerçekçi olacak olursak küfür bırakın stadı tüm hayatımızda var. Etmiyorum diyen insanda yalan söyler. Bi
zim merhabalaşmamız bile küfürlü. Aslında küfürlerde haksızda sayılmayız. Bu yönetim tam küfürlük bence. Hakedene hakkını vermek lazım...:)

Emorfo
11.11.2006, 14:29
Bu nasıl mantık. O zaman kendine edilen küfüre de ses çıkarmaman lazım öyle mi.

Gamze
11.11.2006, 14:30
O stadın atmosferini yaşayııpta küfür olmasın diye yorumlar yapan arkadaşları sadece romantik buluyorum. Gerçekçi olacak olursak küfür bırakın stadı tüm hayatımızda var. Etmiyorum diyen insanda yalan söyler. Bi
zim merhabalaşmamız bile küfürlü. Aslında küfürlerde haksızda sayılmayız. Bu yönetim tam küfürlük bence. Hakedene hakkını vermek lazım...:)

iyi ben yalancının en büyüğüyüm o zaman!!!

yapmayın Allah aşkına!!hayatımızda varmış!!ben hayatıma sokmak istemiyorum küfrü!!merhabalaşmalarım da gayet modern ve terbiye sınırları içerisindedir!!

bu zihniyet tabiiki tribünden küfürü kaldırmaya engel olur!!romantizm olarak görmeye devam edin sizler...

hakedene hakettiğini vermek lazım evet!!!bence hep bir ağızdan ''utanmadan'' küfreden taraftarlar da çok şey hakediyor!!!

saygılar...

Kaya
11.11.2006, 14:49
Basit bir soru "Takımınızın oyuncusu hatalı bir hareket sonucu topu kaptırıyor. Hatalı oyuncuya küfür ediyor muyuz?"

Bu soruya "HAYIR" dediğimiz ve uyguladığımız gün küfür azalma eğiliminde olacaktır...

A.Hilal Çakıroğlu
11.11.2006, 15:00
Çok anlamlı bir başlık, umutsuz olsam da inşallah biraz olsun yararı olur diyorum.
Burada özeleştiri yapılması çok güzel ama bunu icraata dökmek çok daha önemli ve zor. Sanırım küfürle hiçbirşey elde edilemeyeceğini herkes çok iyi biliyor, biliyor da küfretmekten de vazgeçmiyor. Bu tür olaylar nedeniyle ilk maçıma Üniversitede gidebilen biri olarak küfre özellikle de stadlardaki küfre ne kadar kızdığımı anlatamam. Bırakın kızları, tanıdığım bir çok kişi oğullarının maça gitmesine dahi izin vermiyor. Bir düşünelim, Trabzonspor'la yatıp Trabzonspor'la kalkıyoruz. En küçük bir gelişme var mı? diye Gün boyunca tüm tv kanallarındaki spor haberlerini tek tek seyrediyor, spor
gazeteleri okuyoruz. Spor sitelerine bakıp, taraftar forumlarında bu sevgiyi paylaşmaya çalışıyoruz. Maç öncesi heyecandan, sonrasında ise ya sevinç yada üzüntüden uyuyamıyoruz. Belki hayatımızda en çok bu konu yüzünden gözyaşı döküyoruz...... Ama takımımızın maçına gidip o coşkuyu yaşayamıyoruz! Neden? Çünkü birileri deşarj olmak yada sinirini atmak için yanlış davranışlarda bulunacak. Değer mi? Ailenizle birlikte sokakta yürürken birilerinin küfrettiğini düşünün, onlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu küfürleri stadda yapmamız bizi ne haklı kılar ne de onlardan farklı. Hiç birşey bunun bahanesi olamaz.
Küfrün ayıbını, günahını geçtik hepimizin ortak duygusu olan Trabzonspor'umuza da zarar veriyor. Bugüne kadar ettiğimiz hangi küfür işe yaradı? Emre belözoğlu'nu, Hasan Şaş'ı... ve Avni Aker'de kendilerine edilen küfürlerden sonra nasıl daha da hırslı oynayıp o küfürleri ağzımıza tıktıklarını hatırlıyorum. Neredeyse her hafta bu olaylar yüzünden kulübümüzün aldığı para cezaları belki de maç biletine verdiğimiz(!) paradan, Ts club alışverişlerimizle takımımıza yaptığımız katkıdan daha fazla. Burada çok kez Trabzonspor sevgimizden, bunun hiçbirşeye benzemediğinden bahsediyoruz da bunu bir türlü gösteremiyoruz. Koca Trabzonspor'umuz için bir ağız alışkanlığından da vazgeçemeyecek miyiz?

Durum o kadar vahimleşmiş ki sanki küfretmeyenler ayıplanır hale geldi. Bunu en çok tetikleyen de sessiz kalmak olsa gerek. Madem böyle bir başlık açıldı ve mesajların çoğu da küfrün yanlış olduğunu vurguluyor. O zaman şuandan itibaren bulunduğumuz yerde, konumuz nedeniyle de özellikle Avni Aker'de kişisel olarak küfreden birine tepki verelim destek beklediğimizden de fazla olacak. Emin olun bu durumdan rahatsız olup susan çok insan var. Toplu küfürlere katılmayalım. Burada yazmaktan daha önemli olan Artık küfretmemeye, küfrettirmemeye karar vermek ve bunu uygulamak.
Ne kadar kızarsam kızayım hep bir ağızdan hakeme edilen küfre tempo dahi tutmayan biriyim ve bundan gurur duyuyorum.
Emorfo'un da yazdığı gibi malesef birçok erkekten çok daha fazla küfreden bayanlar da var. Ben buna bayan yada erkek diye bakmıyorum. sweetrose'un söylediği gibi kişinin yetişme tarzıyla da alakalı.

Uygulanır mı? bilmiyorum ama forumla ilgili olarak da bir öneride bulunayım.:)
Küfrü önlemek ve bu nedenle alınan cezaların azalması için filtre sistemi uygulanıyor ve edilen küfürler "....." şeklinde görünüyor.
Küfrün "...." olarak görünmesi bana hatta eminim sizlere de hiç birşey ifade etmiyor. Çünkü o noktaların ne anlama geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz.
Cümle içinde açık açık yazılmasa da orada ne yazıldığını biliyoruz. O zaman bunun açık açık yada "." olarak yazılması neyi değiştirir?
Bir de küfürlerini filtreden kurtarmak için kelimenin herhangi bir yerine ".", "_" vb. işaretler koyup küfrünü açık açık yazma çabasında olanlar var.
Şu sinirle kendilerini kontrol edemeyip yazdıkları yazıda ille de küfrünü açıkça yazmak için gösterdikleri çabayı en azından forumda küfretmemek için gösteremezler mi?
Ben filtreye takılsa dahi küfredenlere ceza verilmesini öneriyorum. Filtreye muhalefet edip ısrarla küfür yazanlara ise daha ağır bir ceza verilmeli.

61viya
11.11.2006, 15:10
Anlamadığım,bu arkadaşların küfrettiği şey,sevdiği birşey..Hoş seviyorum diyip küfretmenin neresi sevmek bilmiyorum..Bu arkadaşlaın yasevgilerinde bir problem var,yadavranışlarında....Sanırım melese ikinci de..Takıma emek verenler de insan,üstelik ekmeklerini oradan kazanan insanlar...Ana avrat dümdüz giderken sormak lazım,"sna dense hoşuna gider mi" diye?
Kimse biz sevgimizin karşılığı bu mücadele olmamalı diye küfrediyoruz,hırsımızdan,sevgimizden küfrediyoruz diye nutuk çekmesin!

Başlık hazır buradaaçılmışken,biz daha bunu bmn de halledemiyoruz ki,satddakahvede halledelim..

Başlığı açan arkadaşa teşekkürlerimi iletirim,yapıcı yorum yapan herkese de...Alakasız olacak belki ama "yaradanı severim yaradandan ötürü" diye bir lafvardır...Aklıma geldi nedense...Belki de,hiç olmazsa bu sebepten küfürü öneleyebiliriz diye...

bordobluex
11.11.2006, 15:26
Küfür, yani kötü söz gayet normal birşeydir. 'Nasıl normal ya' falan demeyin normal dir işte. Asıl mesele toplu halde edilen küfürler. Toplu halde edilen küfür eleştirilmeli.
Küfür gayet doğal bir tepkidir. İnsan olan küfür eder, etmiştir ve edecekdir.
Maçlarda toplu halde söylenen küfürü engellemeliyiz. Ali, Veli küfür etti diye Kulübler ceza almıyor!

A.Hilal Çakıroğlu
11.11.2006, 15:28
Küfür, yani kötü söz gayet normal birşeydir. 'Nasıl normal ya' falan demeyin normal dir işte. Asıl mesele toplu halde edilen küfürler. Toplu halde edilen küfür eleştirilmeli.
Küfür gayet doğal bir tepkidir. İnsan olan küfür eder, etmiştir ve edecekdir.
Maçlarda toplu halde söylenen küfürü engellemeliyiz. Ali, Veli küfür etti diye Kulübler ceza almıyor!
şaşkınlıkla okudum:eek: Aslında yazılacak çokşey var ama bu yalnızca tartışmaya neden olur :S özellikle koyulaştırdığım cümle çok ilginç

karayamayman
11.11.2006, 15:34
Kabul etsek de etmesek de "küfür" bir kendini ifade etme biçimidir.

Diğer dillerle mukayese edildiğinde Türkçe'nin küfür konusunda bir zenginliği bulunduğu da benim kişisel bir gözlemimdir. Balkan milletlerinin çoğu başta Sırplar, Bulgarlar ve Yunanlılar olmak üzere bizim temel küfürlerimizi hala kullanırlar.

Doğrudur ya da yanlıştır tartışmasına girmiyorum ama küfür bir gerçektir, insan tabiatının ve günlük hayatın bir parçasıdır.

Rahatsız olsak da, üzülsek de, karşı çıksak da başta stadyumlar olmak üzere varlığını devam ettirecektir.

Ama benim şahsi görüşüm stadyumlardaki toplu küfürün daha rahatsız edici, insanların anlık tepkilerini dile getirmek için kullandıkları bireysel küfürlerin ise bazen çok yaratıcı ve etkileyici olduğudur.

Gamze
11.11.2006, 15:39
ben insan değilim demekki...!!:mad:

doğru biz insan değiliz Trabzonsporluyuz!hatırlatma için saolun...Hay Allahım...!!:mad:

eys_61
11.11.2006, 15:45
Tamamen topluluk psikolojisiyle ilgili bir durum.Biraraya gelmiş yüzlerce,binlerce insan karşısındaki topluluğa veya bazen tek bir kişiye,(normal şartlarda kesinlikle yapamayacağı şekilde) galiz küfürler savuruyor.Sebep?Ya deplasmana gelmiştir senin evine,ya futbolcu topu iyi kullanamamıştır vesaire.
Tepkimizi belirtmenin tek yolu küfretmekse aynen devam.Maçlarda iki lay lay çeker sonra paşalar gibi küfrümüzü eder rahatlarız(!)
Bmn de küfüre izin verilmemesi bir başlangıç,neden olmasın...

Bu satırların sahibi sütten çıkmış ak kaşık mıdır?-Hayır

bordobluex
11.11.2006, 15:47
İnsan olan küfür eder'i, konuşa bilen her canlı olarak değiştirelim. Ne değişti?
Galiba daha esetetik oldu. Toplu halde edilen küfürler için tepkimizi yükseltelim.

61viya
11.11.2006, 15:49
Bu satırların sahibi sütten çıkmış ak kaşık mıdır?-Hayır

Çok güzel ya:D:D:D E bu da birşey di mi..Herkes bi kendine batırsa şu iğneyi,olacak bu iş ya...

Ha bi de önemliolnan toplu halde küfürleri önlemekmiş...Kişi tek başına küfür etmeyi hobi haline getridiyse,ve bu özelliklere sahip kitle yanyana gelirse,kim nasıl öneleyecek bu işi???

İnsan düzelmeden toplum düzelmez arkadaşım!!!!!

A.Hilal Çakıroğlu
11.11.2006, 15:58
evet herkes iğneyi kendine batırmalı batırmasına da sadece burda hak verip uygulamada desteklememek olmaz;) Esasında burada küfretmeyi neredeyse çok güzel bir ayrıcalıkmış gibi savunanları görünce sadece "küfür yanlıştır, engellemeliyiz" denmesinin bile büyük aşama olduğunu düşünüyorum.

caykarali_erdal
11.11.2006, 16:18
Evet arkadaslar kufur denince aklima yasadigim cok olaylar geliyor.
gide bildigim maclarda yarisina aylece gitdim gidiyorum yanimda arkamizda onumuzdeki bazi kendini bilmez kisilerin kufur lerinde kulagimizi kapatmakda gec kaldigimiz oluyor kavgalar kufurler hic bir macda duymadigim gormedigim degil
malesef bu sekil olaylari engellemekde elimizden bir sey gelmiyor kufur edene kardesim yapma dedin zaman ustune bir kac kisi cullaniyor .
Taraftarin artik protesto etme yontemleri degismesi lazim futbolculara karsi yonetimlere karsi medyaya karsi uretkenligimi gostermemiz lazim bu konuda Taraftar sitelerinin kampanya baslatmasi vede kufur degilde tepkimizi nasil gosterecegimizi bildirmemiz lazim her hangi cesit organizeyle.

beyaz mendil / sirtini sahaya donerek / 61 inci dakkaya kadar hic bir tezahurat yapmayarak / stada 61 inci dakka dan sonra giris yapmak ve bunma benzer protestolar.

ama suda varki Ts li Taraftar grublarinin yaptiklari guzel olaylarda var mesaji anliyanlar var ise tabiki bizlerden seviye bekliyen yonetimler de seviyelimi acaba bunuda dusunmemiz lazim.

Erdem Keser
11.11.2006, 16:18
valla cok degisik duygular icinde kaldim yazilanlari okuyunca ..ne yazsam yalan olur o yuzden ben eniyisi hic karismayayim bu konuya tabiki kufur iyi bisey degil allah hepmizin dilinden zamanla uzak tutmayi nasip etsin

Sacit
11.11.2006, 16:23
50 yaşında adam geliyo güya bişi biliyo gibi futbolcuya ağzına geleni söylüyo.bu adamdan ne beklersin şimdi daha insanlığı öğrenmemiş.gerizekalı :mad:

böyle insanların Trabzonsporla uzaktan yakından ilgisi olmaz bunları istemiyoruz :mad:

champions
11.11.2006, 16:38
*maçları toplulukla izlediğimde küfür edenlerin çoğunlukta olduğunu görüyorum
etmeyenlerinde onlara ayak uydurmaları olası bişey
*bu konunun tamamen kişinin yetiştiği çevreyle ilgili bi konu olduğunu düşünüyorum yani sadece maçlarda küfür eden kişilerin yoktur istisnalar hariç
*öyle tipler varki adam sanki küfür etmek için gelmiş galibiz herşey güzel golmü yedik biri hatamı yaptı bilinen bütün küfürler ağızda bazen komik ifadelerde çıkmıyo değil mesela adamın biri futbolcunu birine sığur demişti
KÜFÜRE HAYIR KÜFÜRE HAYIR KÜFÜRE HAYIR KÜFÜRE HAYIR KÜFÜRE HAYIR

Oğuuz
11.11.2006, 16:39
Kabul etsek de etmesek de "küfür" bir kendini ifade etme biçimidir.
ben ''küfür kendini ifade edemeyen insanların işidir'' diye biliyodum ama...:confused:

since1967_
11.11.2006, 17:02
aslında ankaradaki maçlarda taraftarımız küfür etmiyordu son iki yıldır. hatta ilk maçtada etmedik ama gençler maçında özellikle jeffersonun yediği ikinci golden sonra ne anası kaldı ne sülalesi valla ben bile kendimi kaybetmişim neler dedik neler yaptık fark edemedik. yani bir küfür hastaları var onları kabul ediyorum ama birde aşırı sevmenin ve kabullenememenin insan psikolojisine öyle bir etkisi varki yaptıklarını ve söylediklerini bile hatırlamıyorsun bazen. büyükçe bir grup küfür etmeye başlıyor ve sende kapılıp gidiyorsun. çok üzücü bir olay ama maalesef an meselesi. bencede küfür kesinlikle stadlarımızdan ve hayatımızdan çıkmalı diye düşünüyorum.

Erman
11.11.2006, 17:12
Verkac.org adresli sitede Selim Arda Üçer'in 12 Nisan 2006 tarihli aşağıdaki yazısına rastladım. Güzel bir özet; ilginç argümanlar da içeriyor.

Tribünlerde Küfür İstemiyoruz Lan!

‘Ahlaka dair ne biliyorsam hepsini futbola borçluyum’
Camus

Benim için tribün; yanımda ister babam, ister eşim, ister bir aile büyüm olsun küfür edilebilen bir ortam olagelmiştir. Elbette bundan kıvanç duymuyorum ama küfürle ilgili ahkam keseceksem dürüst olmam gerekir. Kendimi bilerek gittiğim ilk maçta, yükselen küfürlü tezahürata eşlik edip etmeme konusunda iç çatışma yaşarken, ‘bak burada küfür et ama dışarıda duymayacağım’ diyen babamdan aldığım cesaretle –evet itiraf ediyorum- hemen her maçta küfür etmişimdir. Bu nedenledir ki, aşağıda yapılan genel geçer tespitlerin ve eleştirilerin hepsine bu yazının yazarı da muhatap olmak zorundadır.

Bu yazıda bahsi geçen küfür olayı ile tribünlerdeki şiddet ortamının birbirinden bağımsız olduğunu vurgulamam gerekir. Şiddet, ‘şiddetle’ futbol sahalarından uzaklaştırılması gereken bir olgu iken, küfürle bir tutulmamalıdır, en azından bu yazıya malzeme olan küfürle. Küfürden kastımız elbette üçüncü şahısların vukuatlı nüfus cüzdanlarında isimleri yazanlara, duyanların yüzlerini kızartacak sözler sarfetmek de değildir. Bahsi geçen küfür, Can Yücel hadi bilemedin Ferhan Şensoy dozunda olup, kullanılmadığı zaman neredeyse içinde geçtiği cümleyi eksik bırakan niteliktekidir.

Bu yazının amacı kesinlikle tribünlerde yer alan küfür olgusunun nasıl son bulacağına dair çözüm önerileri getirmek değildir. Zaten emniyet güçlerinin, yöneticilerin, tribün liderlerinin çözüm bulamadığı bir konuda yazarın bu işe girişmesi, yersiz bir çabadan öteye geçmez.

Aslında stadyumlarımızda sıklıkla rastladığımız küfür olayını salt futbol sahalarındaki boyutuyla irdelemek bizi sonuca götürmez. Öncelikle şunu kabul etmeliyiz; küfür, toplumumuzda yaşlı-genç, zengin-fakir, şehirli-taşralı, asker-sivil, öğrenci-öğretmen ayrımı gözetmeden kendisine yer bulabilmektedir. Hatta dünya üzerinde bizim kadar kalın bir argo sözlüğe sahip bir ulusun olmadığından dem vuran yazılar belleklerdedir. O kadar ki, küfürle mücadele yolunda veciz sözler tüketen kişilerin bile günlük konulmalarında küfür varlığını sürdürmektedir. Belki de küfrü yok etmeye başlamak için seçilen en yanlış mekandır tribünler. Zira; yöneticilerin küfrü aratmayan demeçleri, basının tüm karşılaşma boyunca küfür eden taraftarı maç sonrası ‘muhteşem’ diye nitelemesi ve onurlandırması, futbolcuların yayıncı kuruluşun saha kenarı mikrofonlarına yansıyan küfürleşmeleri, soyunma odası koridorlarında yankılanan argo sözcükler ile yaratılan futbol ortamında, tribündeki topluluğun küfür etmemesini beklemek polyanacılıktan öteye gitmez. Küfür etmesi istenmeyen taraftarların aile ocağından, yetiştikleri okullardan, askerlik dönemlerinden ve tüm sosyal çevrelerinden küfrü uzaklaştırmadan, stadyumlarda yaratıcılık sosuna bolca batırılan daha çok pop şarkısı bir argo terimler yumağını andıracaktır. Küfür nedeniyle kulüplere verilen onca cezaya, yapılan binlerce anonsa, taşınan yüzlerce pankarta rağmen küfrün tribünlerimizden temizlenememesinin baş nedeni, kanımca tüm sosyal yaşamımızda yer alması, bir mizah unsuru olarak kullanılması ve dahası yadırganmamasıdır. Stadyuma gelene kadar saati belli olmayan otobüse küfür eden, trafikte küfür eden, kuyrukta önüne geçenlere küfür eden, polis araması esnasında el konulan bozuk paralara küfür eden, TV programlarından en çok argo sözcüklerle kahkaha atan bireylerden oluşan bu toplumda, insanların yapılan anonslar ya da kendisini etkilemeyen para cezaları ile birer ‘aziz’e dönüşmesini beklemek ne derece gerçekçidir?

Taraftarlara yönelik yapılan ve küfre karşı olan anonsların bile sözlü tacize uğradığı bir ortamdan bahsediyoruz. Küfre verilen cezaların, edilen küfrün miktarının belirlenmesi için dakika üzerinden spor programlarında tartışıldığı, verilen cezalar sonrası yöneticilerin biz o kadar küfür etmedik diyebildikleri bu ortamda, toplu halde edilen küfürlerin maç stresi ile ortaya çıktığını söylemek de zor. Sahada yaşanılanların oluşturduğu stres küfrün gerçek nedeni olsaydı, insanların çok daha sakin olmalarını bekleyebileceğimiz internet ortamındaki taraftar sitelerinde küfrün bini bir para olmazdı. Ya da şampiyonluk kupası ile taraftarları ile bütünleşen futbolcular rakiplerine canlı yayında küfür etmezlerdi. Kişileri, belki de maçtan saatler sonra, klavye başında küfretmeye iten güdünün ne olduğu bulunmadan küfrün köküne kibrit suyu ekmek mümkün olamayacaktır.

Kanımca, korolar halinde edilen küfrün nedeni rakibe duyulan nefret de olamaz. Çünkü kendi yöneticisine, futbolcusuna, hatta hatta kale direğine bile ağız dolusu bağıranlardan bahsediyoruz. Sık sık maça gidenlerdenseniz, tribünde ahalisinin yaratıcılığından hakemin formasının renginin, rakibin dalağının, futbolcunun kullandığı araba markasının nasiplendiğine şahitlik etmişsinizdir. Karşı tribündeki üst komşusuna, hemşehrisine, belki de yakın akrabasına düşünmeden küfür eden topluluğu harekete geçiren şeyin nefret olmadığı aşikardır.

Fenerbahçe ya da Galatasaray’ın suskun tribünlerinden cılız da olsa yükselecek ve rakibi hedef alacak bir tezahüratın, tüm statta yankılanma süresi saniyelerle ölçülmekte, bu tezahüratları yayan koro sadece erkeklerden değil kadınlardan da oluşmaktadır. Bu sebepledir ki ‘tribünlerde yer alan bayan sayısı arttıkça küfür azalır’ cümlesi ile klişeleşmiş ters orantılı mantık kendisine dayanak bulamamaktadır. Zannediyor musunuz ki; ‘Yendik Mi Lan’ başlığına karar veren editörler arasında hiç bayan yoktu? Ya da ‘O… Çocukları’ başlığını atan gazetede hiç mi bayan muhabir çalışmıyordu.

Kıssadan hisse: Futbol ortamının aktörleri –yöneticiler, futbolcular, taraftarlar, basın vd.- kendi kendini kandırmak, kendisini temize çıkarmak adına sahte kampanyalar ile gündem oluşturmasınlar. İlla küfür yok edilmek isteniyorsa, önce aileyi, okulu, asker ocağını ve tüm sosyal yaşamı kapsayan bir kampanya başlatmak daha zor ama daha gerçekçi olur. Bunun da zorluğu; toplumumuzun argoyu bir mizah aracı, günlük hayhuyu renklendiren ve daha çekilebilir kılan bir imge olarak algılamasıdır.

Acı ama yadsınamaz bir gerçeği kabul etmeliyiz; yüksek sesle küfür duymaya dayanamayan hiç kimse bu ülkede futbola temas etmemelidir. Rahatsız olanları, açılışlarında profesörlerin sanatçılarla dövüştüğü sanat galerisi açılışları, başbakanımızın vatandaş ile olan ‘lan’lı konuşmaları ya da dünya barışı için açılan sergiye gelirken ellerindeki taş ve sopalara küfrü katık eden eylemciler yeterince tatmin eder.

http://www.verkac.org/?p=1227

sweetrose
11.11.2006, 17:30
Küfür kültürü aslında sadece taraftar profilinden oluşan gruplara has bir alt-kültür değildir. Toplumumuzda da bu gibi durumlar artık normal karşılanmaya başlamıştır; malesef ki, devlet kademesinden en küçük yönetim birimlerinin başında ki şahıslara kadar indirgenebilecek bir vahamete sahip.

Stadlarda yapılan toplu küfürler; çoban-koyun psikososyalliğinden başka birşey değildir. Tahsil yapmış olması veya cehaletten kaynaklanabilecek bir durum olmadığı aşikar. Toplumun her kesiminden alınan örneklemlerde daima küfür edildiğine dair saplantılar mevcuttur. Taraftar profiliyle özdeşleşmiş bir kalıp olması ise cabası.

Bayanların maçlara gidememesinin en önemli nedenlerinden biri de budur; gerçi istanbul takımlarının bayan gruplarını istisna gösterebiliriz-küfür onlarda gelenek galiba-.

Küfüre karşı bir insanım ama küfür ediyorum; kişilik çatışması, bunun tek açıklamasıdır. Kendine hakim olabilmek...

Hiç bir sporcu ve yahut hiç bir insan küfürü hakedemez. Kimsenin de küfür etmeye hakkı yoktur..

Hüseyin Çümen
11.11.2006, 17:55
küfür gerçekten de olmaması gereken bişe ama ben dayanamıyorum küfürsüz yaşamaya küfür ettimmi rahatlamış hisediorum hele maçlarda bildiğim her türlü küfürü ediorum kaç kere küfürü bırakmaa çalıştım ama malesef başarılı olamadım
sigara yı bıraktım ama küfürü hayır

Hüseyin Çümen
11.11.2006, 18:08
Küfür kültürü aslında sadece taraftar profilinden oluşan gruplara has bir alt-kültür değildir. Toplumumuzda da bu gibi durumlar artık normal karşılanmaya başlamıştır; malesef ki, devlet kademesinden en küçük yönetim birimlerinin başında ki şahıslara kadar indirgenebilecek bir vahamete sahip.

Stadlarda yapılan toplu küfürler; çoban-koyun psikososyalliğinden başka birşey değildir. Tahsil yapmış olması veya cehaletten kaynaklanabilecek bir durum olmadığı aşikar. Toplumun her kesiminden alınan örneklemlerde daima küfür edildiğine dair saplantılar mevcuttur. Taraftar profiliyle özdeşleşmiş bir kalıp olması ise cabası.

Bayanların maçlara gidememesinin en önemli nedenlerinden biri de budur; gerçi istanbul takımlarının bayan gruplarını istisna gösterebiliriz-küfür onlarda gelenek galiba-.

Küfüre karşı bir insanım ama küfür ediyorum; kişilik çatışması, bunun tek açıklamasıdır. Kendine hakim olabilmek...

Hiç bir sporcu ve yahut hiç bir insan küfürü hakedemez. Kimsenin de küfür etmeye hakkı yoktur..

peki insanların küfür hakkı yoktur dedikodu yapma hakkı varmıdır bu futbolcu bilmem nasıldır aleyhinde ilginç iddalar atmak dorumudur küfür yoksa deikoduda yoktur bizim insanlarımız dedikodunun alasını yapmaktadırlar hem kendi futbolcusu hemde rakip gutbolcu için dedikoduda geri kalmışlığın bi simgesidir bence

A.Hilal Çakıroğlu
11.11.2006, 18:11
peki insanların küfür hakkı yoktur dedikodu yapma hakkı varmıdır bu futbolcu bilmem nasıldır aleyhinde ilginç iddalar atmak dorumudur küfür yoksa deikoduda yoktur bizim insanlarımız dedikodunun alasını yapmaktadırlar hem kendi futbolcusu hemde rakip gutbolcu için dedikoduda geri kalmışlığın bi simgesidir bence
neden konuyu farklı yerlere çekiyoruz? Birine Kötü demek diğerine iyi demek anlamına gelmez ki. Küfrün yanlış olduğu ve takımımıza zarer verdiği konusunda hemfikiriz. Emorfo'nun da konuyu açarken yazdığı gibi bunu engellemek için neler yapabiliriz bunu düşünelim ;)

Hüseyin Çümen
11.11.2006, 18:18
neden konuyu farklı yerlere çekiyoruz? Birine Kötü demek diğerine iyi demek anlamına gelmez ki. Küfrün yanlış olduğu ve takımımıza zarer verdiği konusunda hemfikiriz. Emorfo'nun da konuyu açarken yazdığı gibi bunu engellemek için neler yapabiliriz bunu düşünelim ;)

o knuyla ilgili görüşümü belirttim zaten küfür ün kötü olduunu belirttim üstte o msj var zate de alıntı yaptıım arkadaşıma sormak istedim deikodu hakkındaki düşüncelerini sadece küfür değil başka şeyler de var tribünlerde die yanlış olan

sweetrose
11.11.2006, 18:20
Dediğinde haklısın; dedikodu malesef Oryantalizmin bir simgesi olarak doğu ülkelerinde ki insanların karaterlerine işlenmiş bir acizlik. Biz yapmıyor muyuz; yapıyoruz malesef; ancak futbolcuyu eleştirmek; dajha doğrusu eleştirmek gelişmenin katalizörüdür..Unutmamak gerekir..;)

A.Hilal Çakıroğlu
11.11.2006, 18:25
o knuyla ilgili görüşümü belirttim zaten küfür ün kötü olduunu belirttim üstte o msj var zate de alıntı yaptıım arkadaşıma sormak istedim deikodu hakkındaki düşüncelerini sadece küfür değil başka şeyler de var tribünlerde die yanlış olan
konuya yazdığınız mesajları okudum;) Sizden alıntı yapmama rağmen genelş bir mesajdı benimki. Malesef stadda yaptığımız birçok yanlış var ama sanırım Küfür bunlar içinde en rahatsız edici olanı. Bu başlıkta da ona yoğunlaşıp bu yanlışları düzeltmek için bir yerden başlamak lazım;)

Hüseyin Çümen
11.11.2006, 18:27
eleştirmek katalizördür buna sonuna kadar katılıyorum ama sence taraftar eleştirmei biliomu yoksa eleştirmenin dışında yıkma politikasımıdır taraftarınki hüseyin e yapılan lar eleştir yi çoktan aşmıştır artık
eleştir ye bişi de demiorum tribün deikodularla yıkılıyor bazen küfürü aratan deikodular çıkıyor tribünden

Erdogdu61
11.11.2006, 18:38
ben kendimden biliyorum, agzim biraz bozuktur ama öyle anne baba kari kiz türünden küfür etmiyorum, kizdigim anlarda "allahin kazmasi,odunu..." türünden seyler söylüyorum. bu tabi bizim topculara gecerli. rakibe veya hakeme agir küfürler oluyor bazen, dogru yaptigiimi söylemiyorum ama o sinerle cikiyor birkere.
yanimda veya etrafimda bi bayan oldumu söylemeye utaniyorum acikcasi. 4 biryanindan dakikalarca küfür ediliyorsa, insani etkiliyor maalesef ve sende basliyorsun. saygi duydugun amca sana örnek olmasi gerekiyorken adam basliyo sövmeye. küfür bitmez hele bizim insanimizda hic bitmez. aci ama gercek

sweetrose
11.11.2006, 18:39
eleştirmek katalizördür buna sonuna kadar katılıyorum ama sence taraftar eleştirmei biliomu yoksa eleştirmenin dışında yıkma politikasımıdır taraftarınki hüseyin e yapılan lar eleştir yi çoktan aşmıştır artık
eleştir ye bişi de demiorum tribün deikodularla yıkılıyor bazen küfürü aratan deikodular çıkıyor tribünden

Tabiki eleştiri kişiden kişiye göreceli... Benim eleştiri anlayışım; yapıcı ve olumlu eleştiridir. Yıkıcı eleştirilerin altında art niyet aramak doğru mu bu sitede ? ona açıkcası katılamam.. Genelde yenilgilerden veya başarısızlıklardan sonra bu sitede bazı arkadaşlarımız, üzüntülerinden dolayı, amacı aşan yazılar yazabiliyor, bunlara tolerans göstermek iyi olur bence. Tabi sınırın aşılmaması farklı. Hüseyin olayına gelince; En çok eleştirenlerden biri de benim; bir oyuncu asla ve ala Tribünlere konuşamaz; herkesin görevi var. Parasını futbol oynuyor diye alıyor; Tribünlere laf atsın diye değil.

Küfür olayı sadece bizim taraftaraımızın problemi değil bence; bütün takımların tribünlerinde var problem ancak biz öncelikli olarak bu problemi çözüp örnek olmamız bu taraftara yakışan bir görev ve sorumluluk olur..

caykarali_erdal
11.11.2006, 18:54
Verkac.org adresli sitede Selim Arda Üçer'in 12 Nisan 2006 tarihli aşağıdaki yazısına rastladım. Güzel bir özet; ilginç argümanlar da içeriyor.

Tribünlerde Küfür İstemiyoruz Lan!

Arkadaslar basliga bakin kim yazdi bunu okudugum gibi bu basligi gulmekden yerlerde surundum lan demek bence kufur ve saygisizlikdir.

karayamayman
11.11.2006, 18:58
karayamayman 'kabul etsek de etmesek de 'küfür' bir kendini ifade etme şeklidir'.

ben ''küfür kendini ifade edemeyen insanların işidir'' diye biliyodum ama...:confused:
'

Güzel bir yaklaşım ama katılmıyorum ve 'küfür' gerçeğini değiştirmiyor.

o zaman şöyle diyelim 'kendini ifade edemeyen insanların ifade şeklidir' ama sonuç olarak bir ifade biçimidir.

Erman
11.11.2006, 19:40
Arkadaslar basliga bakin kim yazdi bunu okudugum gibi bu basligi gulmekden yerlerde surundum lan demek bence kufur ve saygisizlikdir.

Abi, adam zaten yaziyi yazarken bu ironiyi ortaya koymak istemis. Yazinin basligina da 'lan' kelimesini bu amacla koymus. Bence cok naif ve guzel bir espiri.

champions
11.11.2006, 19:45
o zaman şöyle diyelim 'kendini ifade edemeyen insanların ifade şeklidir' ama sonuç olarak bir ifade biçimidir.:):):):):)

sweetrose
11.11.2006, 19:53
Abi, adam zaten yaziyi yazarken bu ironiyi ortaya koymak istemis. Yazinin basligina da 'lan' kelimesini bu amacla koymus. Bence cok naif ve guzel bir espiri. Doğru diyorsun; yazıda küfürün algılama neticesini alteemek için yazılmış bencede..

Hüseyin Çümen
11.11.2006, 20:33
ben tribünlerden bahsediorum zaten anlmadın heralde bmn den deil bu küfürolayını tribünler için konuşmuyormuyduk nerden bmn ye getirdin konuyu yaw

Kasım Hilal
11.11.2006, 20:39
Küfür bizim hayatımızda var ne yazık ki..
Bşr nevi adet haline geldi..
Biz çoğu zaman bazı şeyleri överken bile küfür ederek övüyoruz ("şer..siz yapmış abi" gibi)..

Ama tabi ki maçlarda küfür edilmemesi lazım (bakın onu hiç yapmadım)..

Bu biraz da örnek olma meselesi, otokontrol..

Ben mesela haddini aşkın bir şekilde küfür eden biriyim (alışknlık)..
Ama asla bugüne kadar benden yaşça küçük(akranım olmayan) birinin yanında kötü bir söz almadım ağzıma. Ya da babamın yanında ya da büyüklerimin..
Stadlarda da bayanlar ve çocuklar bulunuyor..
Hiçbir şey için olmasa bile onlara kötü örnek olmamak için azğımızı tutmalıyız..
Ama bu gerçekten zor bir durum..

Ben bu dilimden çok çektim
Dedim ki; "Ey dilim, seni dilim dilim edeyim"

Şair demiş işte..
Zor iş çene tutmak..
İnşallah en kısa zamanda muvaffak oluruz..

tonyali_61
11.11.2006, 20:48
arkadaşlar kendince trübün liderliği yapan arkadaşlar saha icinde takımla ilgili ufak bişey ters gittiğinde başlıyo cakıp cakıştırmaya ondan sonra başlıyo küfüler, koltuk kırmalar falanlar filanlar.Demek istediğim şu ki bizim aklı başında
liderlere ihtiyacımız var.

sweetrose
11.11.2006, 20:51
ben tribünlerden bahsediorum zaten anlmadın heralde bmn den deil bu küfürolayını tribünler için konuşmuyormuyduk nerden bmn ye getirdin konuyu yaw

Kardeşim yazının genelinde aslında tribünlerden bahsetmek istedim; örneği bmn de yazanlardan verdim...;)

Emre B.
11.11.2006, 23:24
Maalesef bizim orda küfür çok normal karşılanıyo.Küfürü önlemek zor olucak.

gvnlp
11.11.2006, 23:29
küfür zekası, kendine güveni olmayan ve konuşmayı hitap etmeyi bilmeyen kişilerin sinirlenince yaptıkları basit, küçük düşürücü, aşağılayıcı bir davranış biçimidir. Her çeşidine her türlüsüne karşıyım. Gönül verdiğim takımın taraftarına yakıştıramam.

Cyzio
11.11.2006, 23:35
şimdi kendimden yola çıktım kendimi örnekleyerek devam edeyim!!bugüne kadar ben ne maç izlerken ne başka bir zaman 'küfür''diye tabir ettiğimiz sözcükleri kullanmış insan değilim..ama öbür taraftan ağzını açtığı anda küfre başlayan ve bunu normal gören insanlar var ki onların tribünde ettiği küfürleri engellemek ne kadar mümkün bilemiyorum!!adam bunu zaten normal gçrüyor,yani bir arkadaşımın sözüyle ''virgül'' gibi kullanıo küfrü!!stadda veya başka bir mekanda bunu ortadan kaldırmak(bu gibi insanlar için söylüyorum) malesef ki hayal...adam hayatına yerleştirmiş küfrü!çocuğnu severken de döverken de küfrediyor yani...;)

Başlıktaki bütün yazıları teker teker okudum. Benim de elbet görüşlerim var. Gamze'nin yazdıkları, benim yazacaklarımın bir kısmıyla tamamen örtüştüğü için, ondan alıntı yaptım.

Evvela, ben de bu yaşıma kadar yüzden fazla maça gittim ve bunların hiç birinde ağzımdam küfür çıkmadı. Hatta evde veya herhangi bir ortamda syrettiğim maçlarda da.... Kötü söz de mi söylemedim? Bunun cevabı maalesef bir evvelki sorunun cevabı kadar masum değil:

-"O topa öyle mi vurulur, kardeşim?"

gibi laflar ağzımdan çıkıyor. Yalnız, şunu da belirtmeliyim ki, ben özel hayatımda da asla küfür kelimeleri kullanmayan bir insanım.

İşte, bence meselenin asıl çözümü de bu noktada. Ben, tribünde küfür eden insanların, günlük hayatlarında da küfür ettikleri düşüncesindeyim. Maalesef, küfürü çok kullanan bir milletiz. Hatta, Gamze'nin de söylediği gibi, laflarının arasında, virgül gibi küfür kullanan insanlar var. Hepinizin bildiği o çok çirkin küfürü,

-"Efendime söyleyeyim..."

sükunetinde ve doğallığında kullanan o kadar çok insan var ki... Hatta, pek çoğunuzun dikkat çektiği gibi övgü kelimelerimiz bile maalesef küfürlü. "Bayan pazarlayıcısı" anlamına gelen lafı, artık pek çok insan en yakın arkadaşı (yeni deyimle kankası) için rahatlıkla kullanıyor.

Toplumun pek çok kesiminde küfür maalesef çok yaygın bir problem. Kısa dönem, 55 gün yaptığım askerliğim süresince, batarya komutanımız olan kişi, bu konuda o kadar donanımlıydı ki, kendisinden gün yüzü görmemiş bir hayli küfür öğrenmiştik. Üstelik, vokabüleri o kadar genişti ki, aynı küfürü de iki kere işitmedik. Ve maalesef, biz erlerin %95'i bu durumu sürekli gülümseyerek karşılıyorlardı.

Eğri oturup, doğru konuşalım: Küfürün hiç bir mazereti olamaz. Maçlarda küfür etmemek için, önce günlük hayatımızdan küfürü çıkarmamız lazım. Bu da, maalesef "Çarşambadan Perşembeye" hallolacak bir problem değil. Öncelikli olarak bir kültür problemi.

Bu öyle büyük bir problem ki; ucunda kul hakkı var. Hiç hakketmemiş insanlara (hakketmiş bile olsalar yapılmaması lazım), lafınızla çok ağır ithamlarda bulunuyorsunuz. Üstelik bu şekilde edilen küfürler, genellikle ana - baba ve sülaleyi de kapsadığından, on saniyelik bir deşarj uğruna, kaç kişinin günahını alıyorsunuz.

Bilmem şöyle bir yöntem işe yarar mı? Tabii bu yazdıklarım inançlılar için. Yarın, bütün yaptıklarımız tartılıp da, sevap ve günahlarımızın eşit çıktığını, ama etmeyi düşündüğümüz o küfürün henüz tartılmadığını düşünürsek, gene aynı rahatlıkla o lafları kullanabilir miyiz?

Olmayacak bir iş değil.

Cyzio
11.11.2006, 23:36
Şimdi demin yazdıklarıma tamamen ters şeyler yazacağım. Küfüre ne kadar karşıysam, küfüre ceza verilmesine de o derce karşıyım. Çünkü küfür çok sübjektif bir kavramdır ve nelerin küfür sayılıp, nelerin sayılmayacağına karar vermek o kadar zordur ki...

Mesela bir stad dolusu insan:

-"Takvim hakem, takvim hakem...."

diye bağırsa, küfür müdür, değil midir? Şimdi hepiniz "değildir" deyeceksiniz; ama emin olun stadlarda böyle bir furya başlarsa, "Takvim" lafı stadlarda yasaklanacaktır.

Veya Ahmet Çakar'ın yönettiği bir maçta

-"Doktor hakem, doktor hakem..."

diye tezahürat, küfüre girer mi? O zaman, Erman Toroğlu'na:

-"Kabzımal hakem, kabzımal hakem...."

diye bağırmak da yasak olmamalı. Ama Erman'a "kabzımal" diye bağıramazsınız.

Sonra, tek tek küfür mü yasaktır, yoksa toplu halde olan mı? Yani tribünde bir kişi sürekli (veya bir kere) küfür etse, o takım ceza yemeli midir? O zaman, her klüp, tribüne bir casus sokarak, rakip takımlara ceza aldırabilir. Öyleyse, tek kişinin ettiği küfür, cezaya sebep olmamalı. Peki ya iki? Üç?... Dört kişi küfrederse mi, onu toplu küfür sayacağız, yoksa beş kişi ederse mi?

Gördüğünüz gibi, herşey çok sübjektif. Objektif kuralları bile sürekli Trabzonspor aleyhine çalıştıran malum kurumlar, sübjektif kurallarda ne yaparlar; tasavvur bile demiyorum.

Yani küfür kanunla engellenemez. İnsanların kendini terbiye etmesi lazım.

sweetrose
11.11.2006, 23:43
küfür zekası, kendine güveni olmayan ve konuşmayı hitap etmeyi bilmeyen kişilerin sinirlenince yaptıkları basit, küçük düşürücü, aşağılayıcı bir davranış biçimidir. Her çeşidine her türlüsüne karşıyım. Gönül verdiğim takımın taraftarına yakıştıramam.

farklı bir bakış açısı ama tamamen katılıyorum; ayrıca değerli üye @cyzio nun yazısıda harika; bir solukta gerçekleri okumak buna denir...

kutoz
11.11.2006, 23:58
...

Abi sadece ismini alıntı yapmak istedim. Yazdıklarına katılıyorum... Malesef küfür bizim kültürümüzün ayrılmaz bir parçası oldu. Üzülerek söylüyorum bende küfür ediyorum... Kendimi kontrol altına alabilir miyim? Elbette ki alabilirim.

Aslında senin ikinci yazında anlattığın gibi, "küfür" salt cinsellik öğelerinin geçtiği kelimelerin kullanıldığı cümleler midir yoksa, karşındakine bir şekilde toplumca argo olarak kabul edilen kelimeleri kullanarak hakaret etmek midir?

Ekman örneğinde olduğu gibi mesela... Erman bunu hakaret olarak alabilir. Tıpkı, 2004 sezonunda fb.li taraftarların "Rıza efendi, 2 süt, 2 ekmek" getir diyerek, Rıza'nın kapıcı mesleğini ifa eden babasına gönderme yapmaları gibi. Belki de bu pankartı görenler içlerinden "annesine küfretselerdi bu kadar dokunmazdı" demişlerdir.

Bu konunun ülkemizde düzeleceğine dair hiç umudum yok... Bu yüzden ben cümleme noktayı yine en çok bildiğim şeyle yapıyım;

bütün renkler
hızla kirleniyordu.
birinciliği beyaza verdiler... (Ö.Asaf)

Cyzio
12.11.2006, 00:21
Bu arada, Fanatik Pacci'nin bu konudaki güzel yazılarını da tebrik etmek istiyorum.

Mesut AKYILDIZ
12.11.2006, 00:55
Toplum içersinde toplu veya bireysel olarak aleni bir biçimde küfür edilmesi her ne gerekçeyle olursa olsun savunulamaz. Ben şahsen maç izlerken küfür etmemek için kendimi tutmaya çalışıyorum, edersemde bu bir anlık sinirden kaynaklanıyor, ama aleni bir biçimde olmuyor kesinlikle. Bjk maçı öncesinde istiklalde yapılan küfürlü tezahüratlardan ötürü yerin dibine girdim sanki aklım hiç ermedi insanların gözünün içine baka baka taraftarlarımızın nasıl agıza alınmayacak küfürleri sarfettiğine. Aynı şekilde maç esnasında da yapılan el kol hareketleri hiç mi hiç yakışmıyor bizim taraftarımıza ben şahsen o hareketlerden utanıyorum.

Bu sorunun çözümü için tek yol herkesin kendine çeki düzen vermesi ve rakip taraftarın küfür etmesinin, onun küfüretmesinin gerekçesi olamayacagını idrak etmesidir. Herkes küfür konusunda hatayı dışarıda değil kendisinde ararsa çözüm için somut gelişmeler olabilir. Ama bu da mevcut şartlar altında oldukça zor bir zihniyet değişimini kaçınılmaz kılıyor. İnşallah bu değişimde bütün külüp taraftarları muvaffak olur.

Hüseyin Çümen
12.11.2006, 04:13
küfür bizim çaykara da inanırmısınız genel olarak konuşiim bi gelenek olmuş bizm ordaki kadınlar bile benden falan pis sövüolar :D yemin ederim bizim stadlara bizim oranın kadaınları gelirse sahamız çok kapanır valla :D

Cyzio
12.11.2006, 14:36
Haydi arkadaşlar.

Bugünkü maçımız milad olsun. Lütfen küfretmeyelim.

Gürkan
12.11.2006, 14:51
bayagı bir sayafa yazı yazılmıs hepsını tam okuyamadım soyle bır goz gecırdım.

şimdi;

Küfürü sadece Türk insanına yada Karadenize mal etmek yersizdir. avrupalılarında en az bizim kadar küfür kültürleri vardır. belki çşit olarak az olmakla beraber bizden daha fazla günlük hayatlarında küfür kullanmaktadırlar.itirazı olan sinemaya gidip tv de Allah kahretsin diye çevrilen sahnelerin alt yazılı dublajsız olanlarını izlesin.hatta şuan da aklıma gelen sahne face off ta John Travolta nın yüzü ile nicholas cage ın yüzü değiştikten sonra sargılar açılınca nicholas cage nın etraftakı ınsanlara ettıgı kufurlelerı herkes hatırlar.(sinemada dublajsız ızleyenler tabıı)

yani küfür her millette var.tabi herkesin küfürü farklı alındıkları işaretler veya küfürler farklı.

stadlardaki küfürle ilgili en büyük sorun başta topluca yapılması.önce bunu hallaetmeliyiz.sonra her pozisyona küfür edilmesine geçilebilir.o biraz daha zor ve zaman alır.toplu küfüre önlemler çok ama kişisel yapılan eylemlerin herkese nüfuz etmesi zaman alır.tamamen engellenebilir mi bence hayır. sadece azalır.

Mayls
12.11.2006, 15:52
eskiden beni sinirlendiren topculara cok küfür ederdim. malum benim yasimda zaten cok küfür ediliyor ben kahvede ana avrat küfür ettigim oluyordu (özellikle hüseyine) :D ama bu sezon küfürü biraktim.

sweetrose
12.11.2006, 19:40
Yok olsun küfür kültürü....

Bugün lig tv de taraftarın küfrettiği duyulmadı; münferit olaylar haricinde..

Şentürk
12.11.2006, 20:11
bu forum daki küfürleri bile kesemiyoruz,kaldıki statta ve kahvede olayın sıcaklığıyla hangi küfürü engelleyeceğiz.

Gamze
12.11.2006, 20:15
sen kendini engelle,
ben kendimi engelliim,
o kendini engellesin,
bu kendini engellesin,
şu kendini engellesin,
biz kendimizi engelleyelim!!

o zaman merak etmeye gerek kalmaz...her birey kendini kontrol etsin küfür silinir gider zaten..hayal olarak görmeyin ve önce kendinizden başlayın...

saygılar...

yaranozlu
13.11.2006, 00:15
bazıları küfre zorlatıyor maalesef, yoksa ben de küfür etmek istemem...

AYYILDIZ
13.11.2006, 00:17

Evet kardeş haklısın

kutoz
13.11.2006, 00:18

:D

zaten bütün meselede burada... birileri zorlasa da, "banane etmeyeceğum kufur" diyemiyoruz işte. (Ben dahil ;) )

Adem Erdoğan
13.11.2006, 00:52

zaten bütün meselede burada... birileri zorlasa da, "banane etmeyeceğum kufur" diyemiyoruz işte. (Ben dahil ;) )

abicim küfür zaten isteyerek söylenecek bi söz değil.Refleks gibi bişey.Abicim ben bireysel olarak ii söverim.Napalım sövdürmesinler.

Faik Yılmaz
13.11.2006, 09:19
arkadaşlar küfürün sosyolojik ve psikolojik nedenlerini irdelemeden küfürü keselim demek çok zor olur...

sümela61
16.11.2006, 11:53
16 Kasım 2006
Küfür eden taraftara ceza

Ali GÜLER / KONYA,17(DHA)

TURKCELL Süper Lig’de 10 Eylül’de oynanan Konyaspor-Sivasspor maçında, ev sahibi takım taraftarlarına küfür ettiği belirlenen 2 Sivasspor taraftarına bin 221’er YTL ceza verildi.

Konyaspor - Sivasspor maçında, 5149 Sayılı “Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un Çirkin ve Kötü Tezahürat” başlıklı 12’nci maddesinde belirtilen “Müsabakanın yapılacağı yerde veya yakın çevresindeki yollarda, meydanlarda, caddelerde veya benzeri yerlerde, toplu taşıma araçlarında, umuma açık diğer mekanlarda ferdi veya toplu olarak, rakip takım ile taraftarlarını, kulüp başkan ve yöneticilerini antrenörünü veya sporcularını, hakemleri ve federasyon yöneticilerini, müsabakada görev yapan diğer kişileri, söz veya hareketlerle aşağılayıcı ve tahrik ve taciz edici kötü söz niteliğinde slogan atılması ve çirkin tezahüratta bulunulması yasaktır” hükmünü rakip takım taraftarına küfür ederek ihlal eden 2 kişi, polis tarafından tespit edildi. Polisin tespit ettiği 2 kişiye, İl Spor Güvenlik Kurulu tarafından bin 221’er YTL idari para cezası ceza verildi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/5449072.asp?sd=2

Travelair
16.11.2006, 13:16
Konuyu açan arkadaş şu anda hakaretten ceza almış. Burda amacım arkadaşı yermek değil. Şunu anlatmak istiyorum:

Küfür ve hakaretle hep beraber savaşmamız gerekir. Bugün ben ceza alırım yarın başkası. Herkes kendi oto-kontrolünü sağlar ve yine herkes kendi bilincine varırsa, kendine duyduğu saygıyı başkalarına da duyması öğrenirse, küfür ve hakarete hareket alanı kalmayacaktır diye düşünüyorum

altancakular
16.11.2006, 13:49
cezalıları bir başlık altında deşifre etsek
kim neden ve ne kadar ceza almış diye
bir fikrimiz olur yaw
kime nasıl davranacaz biliriz
kimle nasıl konuşmalı
kim bize küfreder
kim kasımpaşalıdır
kim mülayımdır

olmaz mı?

Erbay
16.11.2006, 14:09
"Küfür etmeden duramıyorum ......(sonunda bilindik bir küfür)"Böyle diyen çok arkadaşım var.Ben küfür etmiyorum desem çok büyük bir yalan olur.Maalesef maçlarda da kötü söz kullandığım çok oluyor.
Bir de ben bir şey farkettim.Yanımda arkadaşlarım olduğu zaman ile yalnız olduğum zaman arasında çok fark var.Yalnız iken ne olursa olsun az küfür ediyorum.Bundan

sümela61
16.11.2006, 14:21
cezalıları bir başlık altında deşifre etsek
kim neden ve ne kadar ceza almış diye
bir fikrimiz olur yaw
kime nasıl davranacaz biliriz
kimle nasıl konuşmalı
kim bize küfreder
kim kasımpaşalıdır
kim mülayımdır

olmaz mı?

bence hoş olmaz...

verilen cezaların amacı forumun var olan çizgisini korumak diye düşünüyorum... böyle başlık ve deşifre olayı bence cezanın amacına ters düşer... burada bir çoğumuz ceza alabiliriz, bunun üstünde çok durmayıp cezalardan ders çıkarmak kafi bence... ;)

OFLU
16.11.2006, 14:24
Sahsen ceza aldim kötü bişey böle mal mal bakıyosun ekrana bişey yazamıysun fena oluyo..:D

Faik Yılmaz
16.11.2006, 15:18
fena tabi....
staddaki küfürler birazda sürü psikolojisinden oluyor...normalde hiç küfür edemeyen tipler stadda başkaları edince aslan kesiliyorlar...... ya bir kaç yıl önce maça gittim antep maçına dakika 1 yanımdaki adam başladı hakeme ana avrat sövmeye... şimdi bu adama ne desen boş...

sweetrose
16.11.2006, 16:02
Küfüre son!!! Komplekslerinizi gidin evinizde aşmaya çalışın...Stadlarda küfüre son!

Enes Berfin
16.11.2006, 16:37
Neden acaba küfür ediyoruz?

Cünki bi takim nekadar istikrarsiz gidiyorsa okadarda küfür edilir özellikle bizim memlekette bu dogal birsey oldu artik, tabiki iyi birsey degil olmamasi cok iyi olur, bu küfürü ancak bu futbolcularimiz cözebilir malum dedigim gibi bizim millet böle.

Istikrarsiz olundumu durumlar böle oluyor ama dedigim gibi bunu anca futbolcularimiz güzel futbolla ve iyi sonuclarla cözebilir.

Gürkan
16.11.2006, 16:38
forum için konuşacak olursak en çok küfür yenilgi veya kötü ıynanan futbol dan sonra oluyor.yani o anki sinirden. bunun bir çözümü var maçtan sonra foruma girmemek. kendini kontrol etmek. yani alkollü ikne arac kullanmıyor isek kendimize hakim olamayacağımız çok sinirli anlarımızda forum dan bir süre kendimizi uzak tutacağız.en azından ertesi güne kadar.
maçlar ise daha çok bireyselden ziyade toplu hareket olarak göze çarpıyorki öncelikli olarak bu topluca edilen küfürü kesmeliyiz.

canavar61
16.11.2006, 17:39
hic sovmedim hic ama gece hafta 90+da yedigimiz golden sonra cok fena sovdum kahvede tak etmisti artik, 3 haftada ne galibiyet alabildik ne gol atabildik nede dogru durust pozisyona girebildik!!!

Arkadasim

Söyle bir düsün Hem maci kaybettin hem kendini iste böyle durumlarda asil küfretmemek lazim Büyüklük böyle zamanlarda ortaya cikar Kendini kontrol edebilen devamli cevresinde saygin kisi olarak taninirlar.

6Şafak Aydın1
16.11.2006, 17:58
bizim dernekte en efendi, sportmen taraftara sahip olan Trabzonsporumuz dahil Anadolu taraftarlaridir.

Ne yazikki dogal olarak toplum büyüyünce parazitlik de artiyor.

sweetrose
16.11.2006, 18:28
Bireysel küfürden daha kötü olarak; toplu küfürlerin ortaya çıkmasıdır. Bayanların maçlara gelmemesinin en önemli nedenlerinden bir olarak bunu söyleyebiliriz. Toplu küfürlerin sona erdirilmesi, bireysel küfürleride belli bir müddet sonra sona erdirecektir..

hüseyin toraman
16.11.2006, 18:51
küfür çooook kötü ama birde kırılan koltuklar var
sakarya maçında sakaryadaydım 91 deki golden sonra koltuklar kırılmaya başladı kırmayın diyenlerle kıranlar arasında kavga bile çıktı
bence bu gibi olayları önlemek için bayan taraftarların stada daha çok gemelerini sağlamak lağzım

Mehmet
17.11.2006, 07:36
Bilmem bu başlık bizim taraftarımız için bir şey ifade eder mi. Biraz olsun hakketten yahu çok küfür ediyoruz deyip bir özeleştiri yapar mı. Taraftarımız artık biraz akıllanması lazım. Futbolcuya hakeme, hocaya başkana küfür ederek bir şeylerin çözülemeyeceğini öğrenmesi lazım. Sadece Avni Aker'de değil kahvede mayhanede bile çok fazla var bu tip taraftarlarımız. Küfür etmekte üstümüze yok. Çok orjinal küfürler üretebiliyoruz. Ama artık bu konuda bir şeyler yapmak lazım. Bazı kampanyalar düzenlenebilir. Futbolcularımız sahaya küfüre hayır pankartıyla çıkabilir. Yönetim maçlardan önce bröşür felan dağıtabilir. Taraftar grupları bir şeyler yapabilir. Bıktık usandık karanlığa küfür eden taraftar profilinden.

Bu yazı ve öneri için imza ve tam destek.
Eline yüreğine sağlık.

zeki gursoy
17.11.2006, 09:54
bu tarz küfreden insanların ortak özelliği var bence: sürü psikolojisi.
biri küfretse diye bakıyor ki arkadan bende başlıyayım..
maçlarda çok geldi başıma yanında bayan varken bile ana avrat dümdüz...
çünkü diğerleride ediyor ...diğerlerine sorsan aynı, ötekiler ediyorya..
tek tek ele alsak bunları inanın hiçbişey yapamazlar, grup olunca voltran oluşuyor!
çok yazık..inanın ben çok utanıyorum...aslan gibi desteklesek tepkimizide ona göre versek..
ama bişey dediğin zaman çoğunluğun yoksa dayak yeme ihtimalin çok oluyor...
15-18 yaşlarında gençler...ama inanın bunlar futboldan anlamıyorlar, maçtan anlıyorlar..
maç... ne maçı olursa olsun..

Çetin
17.11.2006, 15:29
küfür edince ne kazanılıyor ki?

sweetrose
17.11.2006, 16:07
küfür edince ne kazanılıyor ki?

Küfür edince bir şey kazanılmıyor ama küfür toplumu kavramı malesef yaratıldığı için; kazancı olmayan bir eğitim ile eğitilmekte tribünler'!!!!

cicero9
17.11.2006, 16:23
Bu küfür olayı gerçekten çok rahatsız edici, hiçbir yararı olmayan, maddi-manevi insanı, desteklediği takımı geriye götüren bir olay. Bu sadece Trabzonspor'umuza has değil Ankaragücü'nde de Galatasaray'da da böyle.

Günümüz futbolunda sadece medeni olmak değil(aslında etik açıdan en önemli şart) zengin olmak açısından da bu küfürbaz, getirisi olmayan, takımına ceza almasına sebebiyet veren taraftar profilini aramızdan ve statlardan uzaklaştırmalıyız. Bununla beraber, kadınların yüreklerini daha çok futbol sevgisiyle doldurmalı, onlara stadı daha cazip hale getirmeliyiz.

Neden mi? Çok basit: Futbol artık bir endüstrisi ve endüstrilerde satış beklentileri potansiyelinde birincil tüketiciler bayanlardır. Aynı zaman da toplumun çiçekleri, güzellikleridir, bayanlar :p :)

OLCAY ÇAKIR
17.11.2006, 16:36
budur..!:)
Sahsen ceza aldim kötü bişey böle mal mal bakıyosun ekrana bişey yazamıysun fena oluyo..:D

tiredman
17.11.2006, 16:47
stadı boşverin maç günleri uzun sokakta sırtlarında formalar etraflarındaki teyzelere babaannelere bacılara aldırış etmeden pervasızca küfür eden sokakarası çete tipli taraftarlardan nefret ediyorum.ve bu tipler yüzünden Allah yüzümüzü güldürmüyor diye düşünüyorum.geçen bi tanesine ayıptır karşı kaldırımda bayanlar var dedim.az daha 2o kişiyle birden kavga etmek zorunda kalacaktım.
bunların takımımızın yenilgisinden sonra da çok fazla üzüldüğünü zannetmiyorum.
küfür etmek insanın iç dünyasında nelerin olduğunun göstergesidir.kızınca bazen ağzımızdan istenmeyen küfürler çıkabilir ama maç günü maça giderken insanların yürüdüğü caddelerde koro ile küfür tam bir yavşaklık örneğidir.bu küfürü de siz hoşgörün.

HALİT KARAKAŞ
17.11.2006, 23:19
Arkadaşlar,küfüre,kötü tezahürata biz çoktan son vermişiz,bizde tel örgü yok.olay hiç yok.bügün arkadaşımbjk inönü sahasının tribünlerine tarartarlarına ağ,örgü çekti bizden örnek alsınlar,,,,saygılar sunarım,,,hoşçakalın

ozturk
18.11.2006, 08:11
doğru söylüyorsun sana katılıyorum

Hüseyin Çümen
18.11.2006, 08:18
burda küfüre tepki gösteren arkadşlar gerçekten hiç etmiyolarmı etmiyolarsa gerçekten çok güzel bi yere gelmiş trbibünlerimiz inşallah bigün bende sizin gibi olabilirim

a d bacan
18.11.2006, 08:59
tamamıyla destekliyorum insan olan ne dedigini düşünür ne demek oldugunu n farkına varmak için düşünür {insan tek düşünebilen canlıdır} ben hatay/dörtyol da oturuyorum maçlara gitme şnnsım size göre çok az antep maçlarına gidebiliyorum şayer trabzonda olsaydım trübünde tek görevim küfrü engellemek olurdu en sonki antep maçında yaşı 40 civarı bir abimizhakeminin çocuguna öyle bir küfür ettikji inanın insanlıgımdan utandım az ilerimizde bayanlar varedı aile olarak maçı terk ettiler "insan olan küfür etmez" bence her kesi daha duyarlı olmaya davet ediyorum daha seviyeli olalım çaresiz biçare miskin insanlar küfür eder her kesin bu hususta uyarıcı olmasını istiyorum hep barabar daha güzel günlere allaha emanet olunuz

empty61
18.11.2006, 12:50
Küfür konusunda birisi sürü psikolojisi demiş,birisi yetersizlik demiş,birisi kendini gerçekleştirememek demiş..Ben tepki koymak diyorum..Hatta bilinçli olmayan bi tepki..Tam anlamıyla bi refleks..Hakem faulle alakası olmayan bi pozisyonda faul çalarsa,haksız yere bizim futbolcumuza kart verirse,rakip oyuncu hafif bi darbede sanki ölecekmiş gibi yerde kıvranıp durursa,avni akerde bizim futbolcumuza diklenirse vs vs vs..Kısacası futbolu çirkinleştiren her harekete bi bakmışım farkında bile olmadan küfür etmişim..Bu olay budur..

Gamze
18.11.2006, 13:39
ben nedense tepkimi hiç küfürle vermiyorum hayret yaw :confused: !!!

Adem Erdoğan
18.11.2006, 13:45
Bence Maça gidipte küfür etmiyenin bi psikolojik sorunu vardır:D.(bayanlar hariç)

keles76
18.11.2006, 15:15
arkadaşlar ben bu küfür sorunun stadta taraftarların organize olmasıyla belki azaltırız fakat kahvede evde küfrün önünü alamazsak bu işin zor olduğuna inanıyorum ve bunun için çok sağlam aile eğitimi ile olacına inanıyorum baba küfür ederek maç izliyorsa çoçuk gördüğünü yapar bir nevi refleks gelişir baba yapmazsa dayı amca yada maça gidince staddaki yapar ve gören çocuk iyi taraftarlığın onun uğruna kavgayı küfrü gerekirse polise bile mukavemet gerektiğini öğrenir ve bu tip insanlar yanyana gelir alkolun ve maddelerin verdiği cesaretle pisikopatlaşır sebebi takım için. Ve daha sonra alkolik ve madde bağımlısı birinci sınıf pisikopatlar otuzlu kırklı yaşları ile 15-20 yaşlı gençleri organize ederler çünkü onlar amigo yada taraftar abisidirler ellerindeki güç ile bedava bilet araç isterler bunu vermiyen yönetimede bahane çok bardak tam dolu değil tabiki doğru bir nedenden saldırırlar ve stadın takımın ambiyansı bozulur.
Bence taraftarın küfür etmesini istemiyorsa efendi huylu taraftar gurupları kurmalılar ve ailede artık maç izlerken babalar özellikle çocuğun kahramıdır o yaşlarda babaları ne ypsa taklit ederler küfür etmesin yani edenlere ettiklerini dinletin utangından kafasını kaldıramaz ama maç içinde hipnoz olmuş gibi iki kelimesinden biri küfür bunun önüne geçersekbelki azalır. tabi benim önemsediğim futbol için ahlak aranıyorsa taraftardada ahlak esas olmalıdır.Bencede taraftar ahlaklı ve tutkulu ve kesinlikle yaptıklarınnın takıma yararmı zararmı getireceğini anlayacak kadar zeki olmalıdır.

OFLU
18.11.2006, 15:22
arkadaşlar ben bu küfür sorunun stadta taraftarların organize olmasıyla belki azaltırız fakat kahvede evde küfrün önünü alamazsak bu işin zor olduğuna inanıyorum ve bunun için çok sağlam aile eğitimi ile olacına inanıyorum baba küfür ederek maç izliyorsa çoçuk gördüğünü yapar bir nevi refleks gelişir baba yapmazsa dayı amca yada maça gidince staddaki yapar ve gören çocuk iyi taraftarlığın onun uğruna kavgayı küfrü gerekirse polise bile mukavemet gerektiğini öğrenir ve bu tip insanlar yanyana gelir alkolun ve maddelerin verdiği cesaretle pisikopatlaşır sebebi takım için. Ve daha sonra alkolik ve madde bağımlısı birinci sınıf pisikopatlar otuzlu kırklı yaşları ile 15-20 yaşlı gençleri organize ederler çünkü onlar amigo yada taraftar abisidirler ellerindeki güç ile bedava bilet araç isterler bunu vermiyen yönetimede bahane çok bardak tam dolu değil tabiki doğru bir nedenden saldırırlar ve stadın takımın ambiyansı bozulur.
Bence taraftarın küfür etmesini istemiyorsa efendi huylu taraftar gurupları kurmalılar ve ailede artık maç izlerken babalar özellikle çocuğun kahramıdır o yaşlarda babaları ne ypsa taklit ederler küfür etmesin yani edenlere ettiklerini dinletin utangından kafasını kaldıramaz ama maç içinde hipnoz olmuş gibi iki kelimesinden biri küfür bunun önüne geçersekbelki azalır. tabi benim önemsediğim futbol için ahlak aranıyorsa taraftardada ahlak esas olmalıdır.Bencede taraftar ahlaklı ve tutkulu ve kesinlikle yaptıklarınnın takıma yararmı zararmı getireceğini anlayacak kadar zeki olmalıdır.

Abi bence ne yaparsaniz yapın aile eğitimiyle sosyal cevreyle ne biliyim kültür falan gibi olgular Trabzonun maçı yayınlandığı sırada uçup gidiyor..Heyecanlı ve agresif yapıya sahip bilindiği üzere karadeniz insanı en basitinden benim amcamlar-babamlar-eniştemler..Babam universite okumamıs ama sosyal cevresi epey geniş,siyasi dostlukları olan ticaret hayatındada fena sayılmayack bir yere sahip oturması kalkmasını,kiminle nasıl konusması gerektiğini de bilir yani kendini geliştirmiş bi insan ama gel görki Trabzon maçıysa tv de oynayan o iki saatte yemin ediyorum kimse tanıyamaz babamı keza eniştemler hepsi okumus kariyer sahibi insanlar ama maç olmaya görsün dersin bunlar 2 dakka önceki insanlar olamaz..Yapı meselesi birazda..

Adem Erdoğan
18.11.2006, 16:22
Bu konularda yine biz iyi durumdayız bu zamanlarda.Eskiden daha yaygındı.Ben öyle eskisi gibi küfür olduğunu zannetmiyorum.
Hatırladığım bi olayı anlatıyım.Sergenli alpaylı ertuğrullu bjk bir zamanlar kötü durumdaydı(ama şimdikisi kadar değil) bjk taraftarı bunları tribüne çağırdı hep bir ağızdan.Futbolcularda elele tutuşup geldiler doğal olarak.Sonra hepbir ağızdan yine aşladılar Hepiniz o....ç....nuz diye tempo tutmaya.Bide hakemlere eskisi kadar(en azından aileye) ağır küfürler edilmiyo.
Küfür dünyanın her yerinde var artı avrupada ırkçılık var.En azından biz insanları n ırklarıyla renkleriyle alay etmiyoruz.

Hüseyin Çümen
19.11.2006, 08:31
toplu olarak küfür etmek çok büyük hata ama maça gidip te küfür etmemek te olmaz arkadaşlar ben maçı strs atmak içinde izlerim küfürler ozman otomatik olarak çıkıyor ağızdan bi arkadaşım reflex demiş aynen katılıyorum reflexolarak çıkıyo ağızdan
stadlarda küfür yasaklandı hakemler hatalrına dikkat etmez oldular arada bunları gene uyarmak lazım ölee hakem falan die am ozman da ceza alırız :)

sweetrose
19.11.2006, 09:15
toplu olarak küfür etmek çok büyük hata ama maça gidip te küfür etmemek te olmaz arkadaşlar ben maçı strs atmak içinde izlerim küfürler ozman otomatik olarak çıkıyor ağızdan bi arkadaşım reflex demiş aynen katılıyorum reflexolarak çıkıyo ağızdan
stadlarda küfür yasaklandı hakemler hatalrına dikkat etmez oldular arada bunları gene uyarmak lazım ölee hakem falan die am ozman da ceza alırız :)

Bu cümleleri sarfederken eminim ki; art niyetin yoktur. Küfürün elde edilebilir ve ahlaki bir boyutta kazanımı olmadığı gibi bunu iyi bir şeymiş gibi lanse etmekte talihsizlik örneğidir... Biz takımımızı desteklemeye gidiyoruz; stress atmaya değil..lütfen biraz daha mantıklı ve dikkatli....

Hüseyin Çümen
19.11.2006, 09:52
stres atmaya gidende var insan desteklerken stres te atabilir sen atmasanada atanlar var

sweetrose
19.11.2006, 10:11
Öncelikli hedefin takımı desteklemek olduğunu unutmamak gerekiyor; bireysel çıkarımlardan önce, takımın çıkarımları daha önemli diye düşünüyorum..

Hüseyin Çümen
19.11.2006, 10:23
takımın çıkarımları 2 küfürle gitmez sen merak etme okadar kolay değil biz önce takım için varız

Barış
19.11.2006, 11:24
Stadyumda,kahvede küfüre hayır tamam da meyhanedeki adamlardan ne istersiniz :D adamlar zaten kendini unutmuş naptığından haberi yok küfür edip etmemekti tek derdi sanki :D

bordoylamavi
19.11.2006, 13:44
küfür bir reflekstir. tabi ki işyerinde bayanların arasında bu reflekslerimize hakim oluyoruz. ama maçta nasılsa herkes küfür ediyor diye bir rahatlık var. küfürü çözecek tek şey bayan taraftar çokluğudur. bir sıra altında iki sıra yanında bayan oturan biri bence küfür etmez.

Hüseyin Çümen
19.11.2006, 14:26
bayan taraftar artarsa bence küfür bitmez tek fark kadınlarda küfüre başlar

tekhece
19.11.2006, 15:16
bence kimse stada küfür etmeye gitmiyor.. ama adam ne yapsın orada bir kazmalık gördüğü zaman tepkisini nasıl ortaya koysun.. inip adamı dövecek hali yok.. en kestirme yoldan kufur ederek tepkisini gosteriyor.. tabiki desteklemiyorum bu tavrı.. ama bu genel olarak bir durum analizidir bence.. ve bunun önüne gecmek o kadar da kolay degil gibi görünüyor.. herkes kendisini küfür ettigi kişinin yerine koyup ondan sonra bi düsünürse belki biraz olsun halledilir sorun.. küfürsüz günlere....

Canİlker
19.11.2006, 17:13
avni aker stadı en az küfür edilen stad siz neden bahsediyosunuz ya allah aşkına. iş olsun diye konu açmışsın millette yorum yapmış . trabzonda küfür denen olay kalktı artık neye dayanarak bunları sölüyosunuz anlamıyorum . gidin fener maçlarını gaysaray maçlarını dinleyin nasıl küfür edildiğini görün .

sweetrose
19.11.2006, 17:14
küfür bir reflekstir. tabi ki işyerinde bayanların arasında bu reflekslerimize hakim oluyoruz. ama maçta nasılsa herkes küfür ediyor diye bir rahatlık var. küfürü çözecek tek şey bayan taraftar çokluğudur. bir sıra altında iki sıra yanında bayan oturan biri bence küfür etmez.

bayan taraftar artarsa bence küfür bitmez tek fark kadınlarda küfüre başlar

İki zıt görüş, Hangisi mantıklı ve etik açıdan değere sahip onu sizlerin vicadani muhasebenize bırakıyorum. Bu bu kadar basit olmasa gerek.

süleyman61
19.11.2006, 18:46
küfür edip stres atıyorum diyen birisinden ne olur ki zaten.

Hüseyin Çümen
19.11.2006, 23:33
bu takım böle giderse bu başlık hayal i geçemez

Egemen
19.11.2006, 23:47
bu yönetim gidene kadar küfüre evet...

Hüseyin Çümen
23.11.2006, 17:26
fener maçı hariç dimi bu maç için geçersiz bu maç kavede meyhanede avni akerde heryerde fener e küfür edilmelidir

Emorfo
28.01.2007, 22:02
Forum yöneticisi arkadaşlar başlığı değiştirin, forumda da küfür eden taraftar sitemiyoruz diye ekleyiverin. Forumun bir seviyesi bir adabı var, maç sonraları hep aynı muhabbet sanki burda küfür edince daha etkili oluyor. İlla küfür edecekseniz Pc başında edin küfürünüzü rahatlayın öyle yazın foruma. Milletin eşi, kızı okuyor forumu ayıptır be.

antagonist
28.01.2007, 22:29
@Emorfo,

Ben de bu görüşe katılıyorum.Her maç sonrası küfürler,kırmızıyla yazılmış üye isimlerini görmek hiç de hoş olmuyor...

Gürkan
28.01.2007, 23:05
eğer küfür edecek kadar sinirli hissediyorsanız kendinizi girmeyin foruma.

yada her sinirlendiğinizde küfür eden biriyseniz beraberliklerden ve yenilgilerden sonra da girmeyin foruma.biz sizin küfürlerinizi okumak zorundamıyız...

Bartuğ13
28.01.2007, 23:18
küfre karşıyız tamam haklısınız.ben bir de ek olarak küfür ettirip insanı çileden çıkartan yönetim,takım ve teknik adam istemiyoruz diye başlık isityorum.bu başlık inş amacına ulaşıp küfrü engellerse bir de öbüründen açalım.

yanlış anlamayın küfre hayır tabi ama istemeden de olsa ufak tefek benim de ağzımdan çıkıyor arada.ama forumda asla.

Faik Yılmaz
29.01.2007, 09:46
stadın yarsı bayan olsaydı stadda hiç küfür olmazdı buna eminim.....

BMN Trabzon olarak maça gittiğimizde aramızdaki 4-5 tane bayan bizi bir çok şeyi yapmaktan menediyor... arada sırada ağzımızdan kaçan laflar içinde özür dileriz.....

kudu_61
29.01.2007, 10:08
Arkadaşlar özür dilerim ben de küfür etmem maçlarda ama dün o hakeme benzeyen şey o penaltıyı verdikten sonra çok kötü küfürler ettim düdükten sonra ben özgürcana sarı kart vermeye gidiyor zannettim ama penaltı vermiş nasıl tutabilirdim ki kendimi ? Çıkışta kahvenin sahibinden özür diledim kardeş haklısın dedi...

Erkut Ay
29.01.2007, 10:38
türkiyenin en iyi taraftarı trabzonspor un bunu unutma şu on yıldır ve özelliklede nuri salağının olduğu şu iki sezonu diğer üç büyükler yaşamış olsaydı şunuda unutma savaş çıkardı istanbulda anladın

Faik Yılmaz
29.01.2007, 10:52
Avni Aker'de, Kahvede, Meyhanede Küfür Eden Taraftar İstemiyoruz!..

illa küfretmek isteyen arkadaşlar varsa hep birlikte sahile inelim.... akşama kadar bağıralım.. ben denedim çok güzel oluyor valla.....

hüseyin1975
29.01.2007, 11:06

Genel olarak haklisin ama insanin bir tahamül gücü var. Bu kadar cekdiriyorlarki elimizde dört imkan kaliyor:

1.: Küfür edip "rahatlamak" :)

2. Adam dövmek ve "rahatlamak" :D

3. Trabzonsporumuzun maclarini artik izlememek :mad:

4. Mac izlerken tespih cekmek ve dua etmek. Bu küfürü engelleyebilir :ts:

Hüseyin RİZELİ
29.01.2007, 12:30
takımımızı desteklerken baska takımlarıda rencıde etmemelıyız bu bızım buyuklugumuzu gosterır.

Misina
29.01.2007, 12:36

abi iyi dedin hoş dedin de bende küfür ettirmeyen takım ve futbolcu istiyorum

hamdi bey
29.01.2007, 17:22
küfür etmeyin stadda ama sadece yönetime, diğerlerine edebilirsiniz o bizim büyük başkanımıza destek verin küfür etmeyin :D

DrAgO
30.01.2007, 21:46
tribünün raconu bu türkiyede bunu kesmek isteseler bile kesemezler

Çetin
30.01.2007, 21:58
kesinlikle bu başlığa katılıyorum küfür şiddet spordan uzak durmalı ve bende birşey eklemek istiyorum; Avni Aker'de, Kahvede, Meyhanede Küfür Edilecek Yönetim, Teknik Direktör İstemiyoruz!..

hamdi bey
30.01.2007, 22:16
bu yönetim sayesinde sinir hastası ve küfürbaz olduk, adlarını her duyduğumda saydırıyorum ula

Semih58
31.01.2007, 08:59
Küfür her zaman her yerde kötüdür.İçki-sigara-yalan-dedikodu-bunlar zaten faydası olan şeyler değildir.

hamdi bey
31.01.2007, 14:28
küfür etmeyin diyen arkadaşlar Atay Aktuğ dönemimde kimbilir neler demişlerdir şimdimi anladılar küfürün kötü bişey olduğunu

Gamze
31.01.2007, 15:06
küfür etmeyin diyen arkadaşlar Atay Aktuğ dönemimde kimbilir neler demişlerdir şimdimi anladılar küfürün kötü bişey olduğunu

hı hı evet evet haklısın (!)

Ne alakası var şimdi?Hey Allahım...Boş konuşmak için yer arayan insanlar çoğalıyor sonumuz hayrola...

hamdi bey
31.01.2007, 15:09
hı hı evet evet haklısın (!)

Ne alakası var şimdi?Hey Allahım...Boş konuşmak için yer arayan insanlar çoğalıyor sonumuz hayrola...

çok alakası var , neden bu türlü mesajlar albayrak yönetimi zamanında yaygınlaştı yok yönetime destek vaktidir yok küfüre hayır, ligi ikinci bitirdiğimiz zaman neden destek olalım tarzı mesaj görmedik burda

Gamze
31.01.2007, 15:12
''ligi ikinci bitirdiğimiz zaman neden destek olalım tarzı mesaj görmedik burda''

Bir daha düşün öyle cevap ver dilersen...

A.Hilal Çakıroğlu
31.01.2007, 15:13
çok alakası var , neden bu türlü mesajlar albayrak yönetimi zamanında yaygınlaştı yok yönetime destek vaktidir yok küfüre hayır, ligi ikinci bitirdiğimiz zaman neden destek olalım tarzı mesaj görmedik burda
Üyelik Tarihiniz itibariyle çok yeni gördüm sizi:) Ama buna Rağmen farklı yönetimlere farklı muamele yapıldığını ima ediyorsunuz. Daha önce de üye miydiniz yada BMN.yi takip ediyor muydunuz? Eğer Cevabınız "evet" ise daha dikkatli takip etmenizi rica edeceğim

Cem Yavuz
31.01.2007, 15:23
Forumda eski üyeler istediği gibin konusur yeni üyeler ise fazla konusamaz diye bir kural mı var acaba...
Hayır bilelimde ona göre hareket edelim...
Ögrenelim ki haddimizi bilelim...
Sonra birileri bildirir bize haddimizi...
Nihayetinde bende yeni üye sayılırım....

Gamze
31.01.2007, 15:25
Yahu ne alaksı var ne kadar alıngansınız?Yukarıdaki mesajıma bir daha bak dilersen.Arkadaş Atay aktuğ döneminde niye böyle yazılar göremedik burada demiş.Bİz de dedik ki sen daha 4 gün önce üye olmuşun Atay Aktuğ döneminde bu forumda yazılanları nerden biliyordun?yeterince açık değil mi??

A.Hilal Çakıroğlu
31.01.2007, 15:32
Forumda eski üyeler istediği gibin konusur yeni üyeler ise fazla konusamaz diye bir kural mı var acaba...
Hayır bilelimde ona göre hareket edelim...
Ögrenelim ki haddimizi bilelim...
Sonra birileri bildirir bize haddimizi...
Nihayetinde bende yeni üye sayılırım....

Bu mesajı benim mesajıma karşılık yazdığınızı düşünerek cevaplıyorum.

hamdi bey tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=628576#post628576)

Yukarıdaki mesaja karşılık yazılmış olan mesajdan neden alındığınızı anlayamadım. Böyle bir mesajı yazan birisi hem Atay Aktuğ döneminde hem de Nuri Albayrak döneminde forumu iyi takip etmiş ve birinin lehine büyük farklılıklar görmüş olmalı. Eğer daha önceden değil de forumu yeni yeni takip ediyorsa geçmiş konusunda eleştiri yapması sizce de komik değil mi?. Yok "takip ediyordum" diyorsa da bahsettiği dönemlerde açılan destek, küfre hayır vb. başlıkları da görmüş olmalı.
Olayın yeni üyeler az konuşsun, eski üyeler istediği gibi davranır boyutunda olmadığı bu kadar açıkken neden böyle bir mesaj yazma gereği duydunuz çok merak ediyorum

Cem Yavuz
31.01.2007, 15:33
Bence siz birkez daha arkadasın yazdığı yazıyı okuyun ve lütfen neyi kastetiğine dikkat edin....
Özellikle Albayrak yönetimi ile ilgili olan kısma...
Sonuçta küfüre destek verme imkanımız olabilir mi...
Küfür basit insanların kendini ifade etme biçimidir....
Ama Küfüre kartsıysak her dönem ve her kime edilirse edilsin karsı durmalıyız....
Daha dün gibi aklımda Özkan Sümer e edilen küfürler....

Gamze
31.01.2007, 15:39
Bence siz birkez daha arkadasın yazdığı yazıyı okuyun ve lütfen neyi kastetiğine dikkat edin....
Ama Küfüre kartsıysak her dönem ve her kime edilirse edilsin karsı durmalıyız....

Yahu biz zaten arkadaşın ''forum''la ilgili söylediğine kayıt tarihini belirterek tepki verdik.Siz de kalkıp buna alınganlık yaptınız biz de sanki gerekiyormuş gibi açıklamasını bir daha yaptık..Sizinle alakalı olan kısmı budur işin.Yani şu alıntıladığım yazınızın ''alınganlık'' yaptığınız şeyle yahut bizim verdiğimiz cevaplarla hiç bir ilgisi yok!Küfür konusuyla ilgili yorumlarımızı(Benim ve Hilal ablamın) önceki sayfalarda bulabilirsiniz...

A.Hilal Çakıroğlu
31.01.2007, 15:41
Burayı da Yönetim hakkında tartışmaların yaşandığı başlığa döndürmek istemiyorum ama mesajda açık olan bir durum var ki kıyaslama yapılmış ve Nuri Albayrak yönetiminin forumdakiler tarafından kayrıldığı ima edilmiş. Böyle bir iddada bulunmak için o dönemde burada olup bunları görmek gerekirdi. Evet Özkan Sümer'e de tepki verildi, Atay Aktuğ'a da diğerlerine de. Nuri Albayrak eleştirilmiyor mu? Bu başlığın amacı üyeleri otokontrole davet etmek. "Küfre karşıysak her dönem ve her kime edilirse edilsin karşı olmalıyız" haklısınız ve biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Her ne kadar birileri artniyet arasa da

Cem Yavuz
31.01.2007, 15:43
""biz de sanki gerekiyormuş gibi açıklamasını bir daha yaptık.""

Hanıefendi ben sizlerden açıklama istemedim...
Siz yaptınız...
Tesekkür ederim ilginize...
Bu konu benim açımdan kapanmıştır...
Bundan öte diyeceğim bişey yoktur...

hamdi bey
31.01.2007, 15:51
ben senelerdir bu forumu misafir olarak takip ediyordum internet kafelerden daha yeni üye oldum o ayrı

Gamze
31.01.2007, 15:52
@Cem Yavuz

Peki siz bilirsiniz.

Bir hatırlatmayla konuya geri dönelim.(Konunun dağılmasına sebep olanlardan biri olduğum için de forum üyelerinden özür dilerim)

İleli
31.01.2007, 15:53
bu seneye kadar hic kufur etmezdim ama oynanan futbol alinan sonuclar koskoca Trabzonorumu ne hallere getirdiler sakarya macinda dank etmistim ana avrat gitmistim o mac okadar sinirlenmistim napim, kendimi alamamistim ben Trabzonsporluyum bu takimi buraya getirene kufur yakisir abi..

Adem Erdoğan
31.01.2007, 15:56
Bireysel küfüre karşı değilim herkesin kendi bileceği iş.Bende maçlarda kendimi tutamıyourm çoğu zaman.refleks gibi bişey olmuş yani.Ama bir kişi hedef alınarak toplu olarak küfür edilmesine bende karşıyım.

Faik Yılmaz
31.01.2007, 15:57
anlaşılmaz bir şekilde bu yönetimin korunduğu ve kollandığını düşünüyorum.. 1 maç 2 maç yenilince ortalığı yıkan medyada doğru dürüst ses yok.. taraftar bile bağırmıyor.. yanlış anlaşılmasın KÜFÜR edelim demiyorum ama tepkimizi her ortamda ortaya koyalımki koltuklarının hakkını versinler.....

2 maç yenildiğimizde ( ki yenildiğimiz takımlardan birisi kiev biriside fb ) ortalığı karıştıran bir kısım siyasiler ve medyanın seslerinin 8 haftadaki 1 galibiyetten sonra çıkmadığını sormak tabiki hakkımız.. bellli bir siyasi görüşü temsil eden insanlar kendilerine yakın insanları NEDEN ELEŞTİRSİNLERKİ.... arkadaşın söylemek istediği buydu.....

eğer ki dün geldin muhabbeti yapılacaksa ben 3 yıldır buradayım ve bu olayların farkındayım.....

İleli
31.01.2007, 16:03
@blackseastorm
katiliyorum sana abi ozamanlar alinan kotu sonuclarda adami asmadiklari kalmisti tmm maclar onemli olabilirdi ama dunyanin sonu degildiya..e simdi takim 14.sirada 18 macta sadece 20 puan toplamis ama degisen hicbise yok ve kimsenin sesi cikmiyo var bu isin altinda bise fazla gec kalmadan kafasi kopsun ama..

A.Hilal Çakıroğlu
31.01.2007, 16:06
anlaşılmaz bir şekilde bu yönetimin korunduğu ve kollandığını düşünüyorum.. 1 maç 2 maç yenilince ortalığı yıkan medyada doğru dürüst ses yok.. taraftar bile bağırmıyor.. yanlış anlaşılmasın KÜFÜR edelim demiyorum ama tepkimizi her ortamda ortaya koyalımki koltuklarının hakkını versinler.....

2 maç yenildiğimizde ( ki yenildiğimiz takımlardan birisi kiev biriside fb ) ortalığı karıştıran bir kısım siyasiler ve medyanın seslerinin 8 haftadaki 1 galibiyetten sonra çıkmadığını sormak tabiki hakkımız.. bellli bir siyasi görüşü temsil eden insanlar kendilerine yakın insanları NEDEN ELEŞTİRSİNLERKİ.... arkadaşın söylemek istediği buydu.....

eğer ki dün geldin muhabbeti yapılacaksa ben 3 yıldır buradayım ve bu olayların farkındayım.....

Mesajında koyulaştırdığım kısımlara dikkat edersen eleştirilerinin hedefi BMN değil. Ama az önce yazan arkadaş "bu tür başlıkların eskiden olmadığını öne sürerek yalnızca bmn.ye eleştiri getirmişti. 3 yıldır buradaysan Önceki dönemlerde de benzer başlıkların açıldığını görmüş olmalısın. Kaldı ki o başlıkları açanlar da belli kişiler değil yanılmıyorsam 50 mesaj sayısını geçen her üye başlık açabiliyor. O dönem bu tür başlıkların eksikliğini duyduysanız neden ilk adımı sizler atmadınız da şimdi o dönemde olmadı bu dönemde oldu gibi eleştiriler getiriyorsunuz bu da garip tabi.

"Bizim eleştirimiz TS yönetimine, medyaya, siyasilere vs.." diyorsanız bu eleştirinin Küfre hayır başlığıyla ne alakası var?

Gamze
31.01.2007, 16:06
Şöyle diyeyim;

Siyasilerin ya da medyanın tepkisinden bahsetmiyoruz.Bahsedilen forumdaki sözde koruma politikasıdır.Böyle bir şey olduğunu düşünüyorsanız siz de buyrun tartışalım uygun yerlerde...

Emorfo
31.01.2007, 16:08
Bazı şeyleri birbiriden ayırmamız gerekiyor. Sapla samanı karıştırmayalım. Bende maçlarda oldukça fazla küfür eden birisiyim. Elimden geldiğince kendimi kontrol etmeye çalışıyorum. Özellikle yaş ilerledikçe insan çevresini geçtim kendinden utanmaya başlıyor. Bu yüzden herşeyin altında öküz aramayalım çok sevgili forum kullanıcıları. El insaf yani.

Gürkan
31.01.2007, 16:17
boşverin hepsini.

kapatın bu başlığı.

birazdan da maç başlıcak.bulundugunuz her ortamda basın küfrü.

Allahım sen bize peygamber sabrı ver.

guci 29
02.02.2007, 18:34
Eee Farukçuğum, "Futbol erkek oyunudur" deyip duran sen değil miydin? Onlar da racona uyuyorlar işte...:D

Arkadaşlar, şaka bir yana küfürsüz bir tribün mümkündür. Bakın batı ülkelerine, onların günlük hayatlarındaki küfür alışkanlıkları bizden az değil, filmlerinde açıkça görülüyor. Fakat tribünde bu meselenin üstesinden pekala gelmişler.

Yazık demekten başka bişey bırakmıyorsunuz vallahi..herzaman böyle komik misiniz yoksa öyle mi olmaya çalışıyorsunuz?:D Ben ve benim gibi şimdilik amatörce futbol oynayanlar, bi türlü anlatamıyoruz galiba!:mad:
''SPOR EVRENSELDİR! ..
FUTBOL BİR ERKEK SPORU DEĞİLDİR!!''
Hiç izleyeniniz yok mudur acaba? erkekler de voleybol oynuyor! futbol yerine voleybol oyna diyenler görsünler de sussunlar tamamen!:mad: eğer hala bu düşüncesinde ısrar edenler varsa.. erkekler de voleybol oynamasınlar ! of ya!:D

Gamze
02.02.2007, 18:57
Selin Bülent abinin söylediğinde ne gibi bir komiklik ya da sitem edilecek yan buldun anlamadım.Bu mesajın neyin üzerine yazıldığına bir bakarsan daha sağlıklı düşünebileceksin sanıyorum.Kaldı ki orada sadece bir espri var.Ayrıca Bülent abiyle aranızda kaç yaş var üslubuna biraz daha dikkat etmen gerekmez mi?Az çok birbirimizi anlayabilecek durumda olduğumuz için söylüyorum bunları niyetimin iyiliğinden şüpheye düşmezsin zannediyorum...

Konudan da bahsedeyim.

Küfürün azaltılmasında bayanların faktörü elbette önemlidir.Bayanları tribüne yönlendirmek için daha fazla çalışmak gerek.Tabi bayanlar arasında da küfür konusunda ''maşallah''ı olanlar var :) Ama bunlar azınlıkta çok şükür..Demem odur ki maçlardaki bayan sayısının artması,küfürü tribünlerden silmeye katkı sağlayacak önemli ve gözetilmesi gereken unsurlardan biridir.

Haydi kızlar maça!.. ;)

littlebighorn
02.02.2007, 19:42
Selin Bülent abinin söylediğinde ne gibi bir komiklik ya da sitem edilecek yan buldun anlamadım.Bu mesajın neyin üzerine yazıldığına bir bakarsan daha sağlıklı düşünebileceksin sanıyorum.Kaldı ki orada sadece bir espri var.Ayrıca Bülent abiyle aranızda kaç yaş var üslubuna biraz daha dikkat etmen gerekmez mi?Az çok birbirimizi anlayabilecek durumda olduğumuz için söylüyorum bunları niyetimin iyiliğinden şüpheye düşmezsin zannediyorum...

Konudan da bahsedeyim.

Küfürün azaltılmasında bayanların faktörü elbette önemlidir.Bayanları tribüne yönlendirmek için daha fazla çalışmak gerek.Tabi bayanlar arasında da küfür konusunda ''maşallah''ı olanlar var :) Ama bunlar azınlıkta çok şükür..Demem odur ki maçlardaki bayan sayısının artması,küfürü tribünlerden silmeye katkı sağlayacak önemli ve gözetilmesi gereken unsurlardan biridir.

Haydi kızlar maça!.. ;)
Ölmüş bir insanın arkasından hiç de komik olmayan, cıvık bir espri anlayışı ile alay etmekle, küfür etmek arasında ne kadar fark var sizce?

Emorfo
02.02.2007, 20:09
Yazık demekten başka bişey bırakmıyorsunuz vallahi..herzaman böyle komik misiniz yoksa öyle mi olmaya çalışıyorsunuz?:D Ben ve benim gibi şimdilik amatörce futbol oynayanlar, bi türlü anlatamıyoruz galiba!:mad:
''SPOR EVRENSELDİR! ..
FUTBOL BİR ERKEK SPORU DEĞİLDİR!!''
Hiç izleyeniniz yok mudur acaba? erkekler de voleybol oynuyor! futbol yerine voleybol oyna diyenler görsünler de sussunlar tamamen!:mad: eğer hala bu düşüncesinde ısrar edenler varsa.. erkekler de voleybol oynamasınlar ! of ya!:D

guci_29
O yazıda yanlış kişiye yüklenmişsin :) Futbol erkek oyunudur diyen ben olduğum için Bülent abi bana atıfta bulundu aylar önce, sende şimdi gördün ve yanlış anladın. Futbol erkek oyunu derken, daha çok erkekler tarafından kabul edilen, takip edilen ve oynanan bir oyun olduğunu söylemek istedm. Bayanlar pek fazla futbolu takip etmezler, sevmezler ve ayaklarına top değmemiştir :) Tribünlerde özellikle Türkiye'de pek bayanlara göre değil. Sen diyorsun ki ben futbol oynuyorum, başımın üstünde yerin var. Futbol oynamayan bir insanın futbolu anlaması gerçekten zordur. Futbol oynayan bir insan bir futbolcunun topa vuruşundan nasıl bir futbolcu olduğunu anlar. Maç içerisinde tribünlerde çokça eleştirilen bazı pozisyonları daha düzgün ve daha farklı yorumlayabilir. Halı sahada futbol oynayan birisi bile bu konularda daha düzgün yorumlar yapabilir, çünkü kendi futbol oynamaktadır nasıl olduğunu bilmektedir. O yüzden erkek oyunudur dedim. Ama sonuçta Türkiye'de Bayanlar Futbol Ligi var, bayanlar futbol oynuyor. Bir konuda örnek vereyim Hüseyin çok fazla eleştiriliyor, bazen ben de eleştiriyorum, ancak Hüseyin pozisyon itibariyle futbolda en zor tabir edilen bir mevkide oynuyor. Sağını solunu önünü arkasını sürekli kontrol etmesi lazım. Top kapması lazım takımını atağa kaldırması lazım. En çok hata yapılan pozisyondasınız ve arka arkaya bir kaç hata yaptığınız zaman çok fazla eleştiri alıyorsunuz. Aynı hataları Yattara yaptığı zaman kimseden çıt yok. Futbol oynayan bir insan Hüseyin'in durumunu bildiği için biraz daha yapıcı olabiliyor eleştirilerinde, ama hiç futbol oynamamış taraftarlar ise yok kazma, yok bilmem ne diye adamı eleştiriyorlar. Mesela rakibiniz çok dirençli top oynar basar , koşar sahayı sana dar eder. Oynayamazsın rakibi işi seni bozmaktır. Futbol oynayan biri bunu bilir bunu kırmak gerçekten çok zordur. Ama maçtan futbolculara aşırı bir tepki olur. Ben ise normal karşılarım. O yüzden futbol hakkında yorum yapan spor yazarları da enazından halı sahada futbol oynamalıdır.

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum, bir futbolcu görevini iyi yapamayabilir, ancak taraftarın görevini iyi yapamama gibi bir lüksü yok. Tribünlerde özellikle toplu küfür edilmemeli. Biriysel küfürün ise önüne geçmek daha sonraki iştir. Ne diyordum kısaca Futbol Erkek Oyunudur :)

Gamze
02.02.2007, 21:01
Ölmüş bir insanın arkasından hiç de komik olmayan, cıvık bir espri anlayışı ile alay etmekle, küfür etmek arasında ne kadar fark var sizce?

Benim yazımı alıntılayıp böyle bir soruyu bana yöneltmenizde ne gibi bir niyet var acaba?

Bülent Şirin
03.02.2007, 00:27
Ne oluyor yahu?

Yazık demekten başka bişey bırakmıyorsunuz vallahi

Yemin etme, çarpılırsın Alimallah...

herzaman böyle komik misiniz yoksa öyle mi olmaya çalışıyorsunuz?

Yoo, hiç de böyle bir gayretim yok. Neden kendimi sıkıntıya sokayım ki? Kızım olacak yaştaki birinden azar işitmek için mi?

Ben ve benim gibi şimdilik amatörce futbol oynayanlar, bi türlü anlatamıyoruz galiba!

Allah muvaffakiyetler nasip eylesin... Ayrıca bir şeyi bana bile anlatamadığını düşünüyorsan, burada kimseye anlatamazsın. Boşuna üzülme, kendini yorma, renkten renge girme...

Ondan sonracığıma, bu kadar keskin bir hamle yapmadan önce kim kimdir, nedir, kaç yaşındadır, bugüne kadar ne yazmıştır, ne amaçla yazmıştır, kime hitaben yazmıştır; bir zahmet inceleyiver azıcık...

Çok mu zor? Vallahi şu an içine düştüğün durumdan daha zor değil...

Arkadaşlar, böldüğüm için kusura bakmayın. Bana aldırmayın, konuyu müzakere etmeye devam edin...

kelkitli29
03.02.2007, 08:40
Hakikaten ya. Eskiden Lig Tv vermezdi maclari kahvelere gitmezdim ne güzel. Maclarimiz verilmeye basladigindan beri duymadigim küfür kalmadi. Bütün takimlarin taraftarini topla bizimkiler kadar küfür üreten yoktur. En azindan benim gittigim cafede. Zaten iki senedir yaklasik her maca giderim bi lazusagiyla muhabbetim olmadi henüz. Bakalim yakinda herhalde maclari birakip radyoya devam ederim.

Çetin
03.02.2007, 13:18
Çok küfür ediyoruz. Bunu kendimizin kabul etmesi zor ama dışardan olan insanlar çok küfür ediyorsunuz dediği zaman oturup düşünme vakti gelmiştir diyorum.

Mayls
04.02.2007, 10:21
Hani ömrümüzü harcayan 7 mac vardi ya. O 7 hafta daha önce hic duymadigim küfürler duydum. Bazen Mac ortasinda albayrakin yüzünü gösterince benimde icimden ana avrat sövmek geliyor, zor tutuyorum kendimi

Ali Özcan
04.02.2007, 10:57
ya Ziya takımın başındayken küfretmemek çok büyük bir erdemdir...Keçeliyi görünce zaten sayıyorum bütün küfürleri...etmemek lazım ama imkansız...

AkYaZiLi61_Ts
04.02.2007, 11:00
abi bu adam hepimiz veremden götürür...bi takımı hücum oynatamazmı bi adam...ula geçen hafta cem ben burdayım dedi...oynat şu adamı umuttan daha iyi oynamazsa ben bişey bilmiyorum....solda çağdaş dedin onuda oynatmadın...ceyhunu aldın onunla başlamadın süper ikili ayman iso bunlar bize maç alacak...takımı öldürdün yaaaa...

makifkececi
04.02.2007, 13:56
artik karadeniz efsanesi geri donsun.Trabzonsporlu oldugumu gogsumu gere gere niye soyleyemiyorum ben. hata nerde bakiyorsunuz yonetimi suclayanlar teknik direktoru suclayanlar var ama ben yeterince takip edemiyorum ve yurt disinda oldugum icin sehrin psikolojisini ve neler dondugunu de bilmiyorum dilerim hatalilar hatalarinin farkina varirlar artik bizim efsanemiz de geri donsun:tsbayrak:

hüseyin1975
04.02.2007, 15:34
Bu Futbola devam ederlerse KÜFÜR kacınılmaz!!!

Ne zapalım? Her Hafta adammı dövelım? Yada icimize atıp atıp kansermı olalım???

DrAgO
04.02.2007, 18:35
evde plazmanın karşısında daha güzel ve zevkli olur mac izlemek tribünde böle şikayetlari olan için tribüncülüğünde bi raconu var mesela yeni calışma yapcaklarmış pankart bile asılmıycakmış tribünlerde bu kuralı koycak kişilere soruyom ozaman sizde kıravat takmayın kamu yerlerinde

ahmetansu61
05.02.2007, 11:47
bende
bu taraftari kahvede sokakta statta kufrettirmiyecek yonetim ve teknik kadro istiyorumm....

Kalkinmali
28.03.2007, 15:03
Arkadaslar,

takimimizin artik bizim cagrisi, bizim duyari olmamizdir... Artik kufurlerei birakalim lutfen.. Yuh'layacaksan o kolay ;) ama lutfen arkadaslar bu kotu seylerden vazgecelim artik!... Bambaska bir dert oluyor.. Bu sezon kimbilir kac ceza aldik ust uste... yazik!

Saygilarimla... :)

guci 29
28.03.2007, 20:53
Küfür ile sinir olduğunu belli etmek ne anlama geliyor onu anlamıyorum! Neye sinir olduysan, neye sinirlendiysen git kafanı duvara vur!!!!!!!:mad: ya da ne bileyim git bi yere bağır çağır! İnsanın anasına babasına küfür etmek de neyin nesi yaa:mad: Onlarla ilgili bi sorunun varsa gidersin konuşursun! Ama yok! İllaa küfür edilecek!:mad: İnsan bu şekilde nasıl rahatlar anlamıyorum! Sanki yerine gelecek, neye sinirlendiyse artık!! Özellikle futbolculara küfür edenleri KINIYORUM!!!! :mad: ÇIK KENDİN OYNA O ZAMAN!:mad:

Kasım Hilal
28.03.2007, 22:47
Bu toplumsal bir mesele..
Bakın biz bazen insanları överken bile küfür ederek övüyoruz..
"......... yapmış be" kabilinden cümleler kuruyoruz. Noktalı yerlerde genellikle umuma açık yerlerde kullanılması uygun olmayan şeyler konuluyor.
Bu bir deşarj yöntemi.
Ve ne yazık ki öyle kolay kolay kurtulabileceğimiz bir şey değil.
Maçlarda eğer kazanırsak rakibe, kaybederek kendi oyuncularımıza (bazen de hakeme) küfür eder dururuz. Sadece biz mi? Hayır! Tüm Türkiye hata dünyadaki taraftarların çoğunluğu da böyle. Tek fark bizim küfür saydığımız pek çok şeyin özellikle batıda normal algılanması. O da ahlak anlayışımızın farklı olmasında ötürüdür.

Ne dedim ben ya.
Gool..
2-2

Seyit Hoca
29.03.2007, 22:28
en büyük TS

küfür reflexif bir harekettir...
tick gibidir...
engellenemez....
belki tedavi edilebilir....belki....

KUTADGU
29.03.2007, 22:54
Hey Allahım sen sabır ver Yüce Rabbim,

mukabilinden cümleler kullanabilirsek eğer bu sorunu rahatlıkla aşarız. Denedim ve de başardım emin olabilirsiniz.....

bazen o da olmuyorsa. kaldırın kafanızı yukarıya ve de bağırın kocaman.

ULAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....

Kasım Hilal
29.03.2007, 23:36
Hey Allahım sen sabır ver Yüce Rabbim,

mukabilinden cümleler kullanabilirsek eğer bu sorunu rahatlıkla aşarız. Denedim ve de başardım emin olabilirsiniz.....

Yakın zamanda ben sözünün çoğu küfür olan biri idim.
Bu bizim orakarda adet gibi zaten.
Neyse..
Hakikaten dediğin gibi oluyor ama..
İnsdan küfürü unutabiliyor.
Hala arınmış değilim küfürden ama inşallah o da olacak.
Fakat bir maçta pozisyon kaçınca da besmele çekmek gelmiyor ki insanın aklına.
Sövüyorsun işte gayrı ihtiyari!

fındıkoğlu
30.03.2007, 08:51
trabzonda yaşayan ve maçlara giden taraftarlardan ricam kazım kanat gibi ve onun gibi düşünen geri z......ları haklı çıkaracak tutumlardan kaçınmalarıdır. saygılar

Murat Altun
31.03.2007, 11:54
beni evde tv başında küfüre günaha sokan 1. yönetim 2. teknik direktör 3 . bazı futbolcular 4. istannbul yalakası meday 5 . satılık hakemler utansın kim ister küfür etsin ama yok yaa dayanamıyorsun kendimden utanıyorum ama elimde değil ya sinirden çatlayacaksın tv yi kıracaksın kalp krizi sinir krizi geçireceksin yada ............. bir nebze rahatlayacaksın :P

küfür gerçekten çok kötü ve iğrenç birşey kesinlikle tasvip edilemez ama ya küfüre zorla sizi yönlendirenler ??????????

Emre GÜRDAL
31.03.2007, 16:49
bne kufur etmesem o mac benım ıcın hıc bıtmez onun ııcn ben kufur etmeye devam edıcem cunku bu yonetım ve bu futbol oynandıgı surece ben kufur edıcem

burak28
31.03.2007, 16:56
slm arkadaşlar bende maç izlerken helede trabzonsporumuzun olan maçları küfretmeden durumıyom maçın kadrosu açıklandığı anda başlıyom küfere edilmeyecek gibi değilki bizi evde kahvede deli ediyo bi yüzümüz gülerek çıkamıyoz ondan küfürsüz maç izlenmez...

demir
31.03.2007, 17:01
kufur ne boyutta sızce toplu kufur ? kufurlerle sarkı bestelenmesi ? yoksa baska bıseymi hadi tezahurat gelşıstırın sımdı baslayın uygulayalım ...!

fındıkoğlu
31.03.2007, 17:03
:tsbayrak: küfür edilir mutlaka ama küfür ederken de biraz dikkat edersek çok mutlu olurum. çünki hepimizin bayan yakınları oraya gelip maç izliyolar. en azından onlara saygı gösterirsek daha iyi olur kanaatindeyim.. saygılar..:tsbayrak:

a d bacan
31.03.2007, 22:17
arkadaşlar küfürün bahanesi olmaz
her ne sebeb olursa olsun
küfretmeklede meseleler hal edilmiyor dimi

DrAgO
01.04.2007, 16:11
bu işleri düşüneceğine biraz tiribün kişiliğine sahip olun yok küfür olmasın yok bişe olmasın bunlarmı sadece aklınıza geliyo şikayeti olan varsa gelmesin tribüne

ilhan
01.04.2007, 16:54
Evde maç izlerken bir şeye kızıp küfür etmekle , Koro halinde küfür etmek çok farklı. Bende ediyorum bazen küfür. Her ne kadar etmicem desemde iş şığırından çıkınca tutamıyor insan kendini. Ama genelde etmiyorum küfür. Edeni ayiplamamda , Tasvip etmemde.

WERTHeR
01.04.2007, 17:59
Türkiyede küfür stadlardan dışarı çıkarılamaz...

Hüseyin Çümen
02.04.2007, 22:13
olay topluca küfürü kaldırmaktır tek başına stadda küfür eden adam ın ne takımına nede çevreye zararı olur şahsi fikrim stadda küfür edip stres atma hakkı vardır insanların zaten sesten o ettiği küfür duyulmayacaktır ama diğer yerlerde dikkat etmek lazım

AKSOY_61
02.04.2007, 22:21
Evde maç izlerken bir şeye kızıp küfür etmekle , Koro halinde küfür etmek çok farklı. Bende ediyorum bazen küfür. Her ne kadar etmicem desemde iş şığırından çıkınca tutamıyor insan kendini. Ama genelde etmiyorum küfür. Edeni ayiplamamda , Tasvip etmemde.

aynen katılıyorum tek başına küfür etmekle topluluk halinde etmek aynı şey değil.
önemli olan tezahürat şeklinde küfür etmemek.aslında en iyi hiç etmemek ama olmuyo işte kaçıyo insanın ağzından.
''küfür edende değil ettirende kabayat'' der bir roman atasözü beyaaaa:D :D

Erkut Ay
03.04.2007, 10:46
küfür ettirmeyen adam gibi futbol istiyoruz

coskun0661
03.04.2007, 19:32
kim inanır küfür etmeden mac izlendigine ..kimse kendını tutamıuyo mac izlerken... küfür olmaması iyi olur tabii ama hiç aklımdan gecmiyo küfürün olmayacagı..

Tufan_61
03.04.2007, 19:41
kahvede mac seyrederken hic kufur etmem ama evdeyken inkar etmemem gerek cok kufur ederim herzaman rakip takim bundan nasibini almistir kecelide cok aldi kendini tutamiyor insan normal hayatimdada agzima almam

mHİÇYILMAZ
04.04.2007, 01:40
Bilmem bu başlık bizim taraftarımız için bir şey ifade eder mi. Biraz olsun hakketten yahu çok küfür ediyoruz deyip bir özeleştiri yapar mı. Taraftarımız artık biraz akıllanması lazım. Futbolcuya hakeme, hocaya başkana küfür ederek bir şeylerin çözülemeyeceğini öğrenmesi lazım...

:alkış: :alkış: :alkış:

2-3 yıldır bu konuda kendimce özeleştiri yaptım ve artık eskisi gibi değilim.
Tüm herkesin de yapabilceğeni düşünüyorum. En azında kalabalık ortamlarda başkalarını rahatsız etmemeliyiz bu şekilde.

Tufan_61
04.04.2007, 02:03
katiliyorum kardesime
stadda bence uygun degil bayanlarda oluyor macta kahvede kadin yok o normal bensadece evde ediyorum.

a d bacan
04.04.2007, 19:06
bu işleri düşüneceğine biraz tiribün kişiliğine sahip olun yok küfür olmasın yok bişe olmasın bunlarmı sadece aklınıza geliyo şikayeti olan varsa gelmesin tribüne

sadece aciz insanlar küfreder
sana daha ne diyebilirimki

erdalkilicoglu
05.04.2007, 00:28
ben dunyada istemiyorum ama benim dememle olsaydi.

hüseyin1975
26.04.2007, 15:23
Bende etmek istemiyorum amaaaaaaaaaaaaaaaaa

Ziya isde ne yapalim?

POYRAZ
26.04.2007, 15:27
Dün Gökdeniz'in düsürülmesi sonucu kötü niyetli olmayan her hakemin verecegi penaltinin verilmemesi, Gökdeniz'e koro halinde küfür edilmesi.... Simdi bu durumda gel de kalaylayip cilalama. Ancak, stadlarda koro halinde, bayanlarin ve cocuklarin yaninda küfür edilmesine karsiyim.

Fatih Efe
26.04.2007, 16:07
tribün;küfür edilecek yer değildir ama çekirdek yiyilecek yer de değildir

rizeli61
26.04.2007, 16:14
Yaaa arkadaslar bu kufur olayı heryerde aynı ben rizeliyim macı ızlıyoruz zafer bı pozızyon kacırıyorum adamın anası kalıyor nede avradı sonra adam gol atıyor bıde alkıslıyorlar boyle taraftar defolsun gıtsın kardesım sonra nıye bayanlar gelmıyor maca bu tur ınsalara kıtapla olmaz bu ıs beyınlerıne sok atmak gerekıyor

Fatih
26.04.2007, 16:21

köfte yenecek yer de değildir su içilecek yer hiç değildir tuvalet ihtiyacınızı bile göremezsiniz hatta

Arkadaşlar çekirdek fındık fıstık işine döndürmeyelim işi gerçek taraftar kendini biliyo zaten

Fatih
26.04.2007, 16:22

köfte yenecek yer de değildir su içilecek yer hiç değildir tuvalet ihtiyacınızı bile göremezsiniz hatta

Arkadaşlar çekirdek fındık fıstık işine döndürmeyelim işi gerçek taraftar kendini biliyo zaten

bordoylamavi
17.09.2007, 19:40
evet forumdaki bütün küfür konulu başlıkları hortlatıyorum. lütfen çocuklar ve bayanlar da var burada boşuna ceza alınıyor
lütfen biraz özen

Murat Altun
17.09.2007, 19:55
küfür çok kötü birşey ve kesinlikle kabul edilemez amaaaa birde insanı zorla küfür ettirnen ziya var nuri var federasyon var hakem var beceriksiz futbolcu var spor yazarları var aziz var varoğlu var

ben ziyayı göriimde bir demecini dinliimde küfre günaha girmeyeyeim hatırlamıyorum

A.Alper
17.09.2007, 22:51
Küfür etmek istemediğim gibi küfür ettirilmek de istemiyorum.

poetricus
18.09.2007, 00:51
Hakikaten buna bir çare bulmak gerek, ama nasıl. Herkesin kendisini öz denetime tabi tutması gerek. Ankaragücü maçında pekçok kişinin orucu erkenden açılmış oldu. 60 yaşındaki adam küfrediyor. Uyarmaya çalıştım cevabı:"Tutatım 61 gün ben bunların... oldu.
İnsanlığımızı da kaybediyoruz artık.

Mehmet Fatih Yavuz
18.09.2007, 00:53
Tutatım 61 gün ben bunların...

walla abi ben bi sivas maçına gittim...
92 dakika özdenetim sağladım, 93. dakikada neler oldu hatırlamıyorum, kardeşim ağzımı eliyle kapatıyordu..

Oğuzhan Görkan
18.09.2007, 01:30
anadoluda bi çok takımından farkımız yok hoş istanbul takımlarıda bazen küfürleri ağızlarından eksik etmiyor ama bizim bir farkımız olmalı...
kayseride bir çok maça gittim her maç küfür var e kendi takımıma bakıyorum aynısı...
bunları duyamk yerine trabzona,trabzonspor taraftarına öz marşların söylenmesi trabzonspor taraftarına ait tezahüratların duyulması küfürlerden daha etkili olur diye düşünüyorum...

Mehmet Fatih Yavuz
18.09.2007, 01:35
ya inanılmaz gerilim var.
ben de sevmiyorum herkes gibi bu işi ama kızmıyorum da artık..
23 senedir gerildikçe geriiyor..

bi çözüm şart ama.....
dedim ya kızamıyorum..

AYYILDIZ
18.09.2007, 02:16
Bu yonetim oldukca bastada ziya dogan oldukca engellemez kufur ersende kacmis gelse sinirlenme

İHSAN
18.09.2007, 02:25
" Allah (c.c) sabredenlerle berbaberdir." Kuran'da geçen bir ayet.

Başka bir sebebe ihtiyacımız yok sanırım.

İleli
18.09.2007, 02:52
en son otelul macinin sonunda sovmustum gozum donmustu kendimi kaybetmistim su koy takimina elenmek beni mahvetmisti, maratondaydim herkes bana bakiyordu sanki beni duyanda kufure basliyordu..ama hasetttim onlarada o yakisirdi o maci nasil verdiler hala anlamis degilim!!

Misina
18.09.2007, 02:59
en son otelul macinin sonunda sovmustum gozum donmustu kendimi kaybetmistim su koy takimina elenmek beni mahvetmisti, maratondaydim herkes bana bakiyordu sanki beni duyanda kufure basliyordu..ama hasetttim onlarada o yakisirdi o maci nasil verdiler hala anlamis degilim!!

böyle bi ortamda küfürü çok yadırgamam.

ama neredeyse her maçta maç başlamadan koro halinde fenerbahçeye sövmenin açıklanır bi yanı yok.

bordoylamavi
19.09.2007, 16:21
ya belki kendi başımızayken sinirimizi bir iki argo lafla çıkarabiliriz ama bari buraya yazmayalım forum yöneticileri bunları ayıklamakla uğraşıyorlar. bayanlar var çocuklar var forumda

gurkankyildiz
19.09.2007, 16:36
forumda hakikaten yakışmıyor.

LazAnisT
24.09.2007, 17:12
Forumlarda bile küfür olayını engellemek için bayağı çaba sarfediliyor.Stadlarda ve kahvehanelerde bu çok daha zor.Gerçi bu aralar serbest bırakmakta fayda var. Ya küfür edip rahatla,yada benim gibi küfür etme tansiyonla uğraş.

y@vuss
24.09.2007, 17:23
Tamam küfür etmiyelim bende karşıyım küfüre ama olmuyor çıkıyor biri sinirlerimizi alt üst ediyor biz trabzonluyuz karadenizliyiz bir anda parlar söneriz gözümüz parlayıp sönene kadar bişey görmez kendimizi kaybederiz o zman zarfı içinde ne gelirse ağzımıza sayarız..Ben böle bişey olduğunda ekran başında dayanamıyorum dayanmak zorundayız ama olmuyorrr......

Mayls
24.09.2007, 17:34
Küfür eden birisi degilim aslinda ama bu günlerde birakin kahveyi meyhaneyi sokakta durup dururken bile küfür ediyorum ister istemez.

hüseyin1975
24.09.2007, 17:38
Bende Küfür etmek istemiyorum ama......

tuncii
24.09.2007, 17:39
kufure her yerde karsiyım

Çetin
24.09.2007, 18:11
küfür etmemek medeniyetin gereğidir. ama ile başlayan cümleler küfür için sebep olamaz.bir işi yapamadığımız zaman birinin bize küfür etmesini normal karşılayan biri var mı aramızda?

bordomavii61
24.09.2007, 18:12
herseyın bı sıınırı var kufur belkı hepten kaldıramayız ama bırazz daha agır küfürlerden kacınmaalıyız sonucta onlarda ınsan futbol kolay bıse deıll...

Mayls
24.09.2007, 18:31
küfür etmemek medeniyetin gereğidir. ama ile başlayan cümleler küfür için sebep olamaz.bir işi yapamadığımız zaman birinin bize küfür etmesini normal karşılayan biri var mı aramızda?
Var :D Ama genede etmemek lazim. Ya da en azindan etmemeye gayret etmek lazim

coskun0661
24.09.2007, 22:19
iyi oynasalar kımse küfür etmezz...bende dahiii..sen kotu oyna ligin en kotu takımına ppuan kaybett taraftarda kufur etmesın ..olcak iş degılll

Adem Erdoğan
24.09.2007, 22:34
sövene değil sövdürene bakmak lazım

beratiabi
24.09.2007, 22:40
Bu sitelerde dolaşan taraftarlarda aslında kabahat yok kabahat hiç sitelerde gezinmeyen gazete okumayan tezahurattan anlamayan taraftarda. Taraftarda üzerine düşeni yapmıyor ki maça gelip ot gibi seyredip çıkılıyor. Gerçi bununda en büyük suçlusu taraftar grupları genele yayılamadılar bir türlü.