PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zeki Yavru, Fatih Atik ve Mustafa Yumlu Kadroya Nasıl Girer?

Teoman Karadeniz
16.07.2015, 23:55
Hep tartışılır. Hep eleştirilir. Hep küfredilir. Hep ıslıklanır. Stad uğultuya boğulur. Tribünler boşalır. Takım hedefinden sapar. Ama Zeki Yavru, Fatih Atik, Mustafa Yumlu, Hüseyin Çimşir, Hasan Üçüncü, Takoz Recep, Mehmet Yılmaz gibi oyuncular senelerce kadroda kalır. Bu da yetmez, ilk on birin değişilmezi olur.

''Yeni sene yeni umutlar'' denir; transfer dönemi taraftarı heveslendirir. Yönetim değişir, teknik direktörler değişir, antrenörler değişir, formalar değişir, stadın çimleri değişir, yayıncı kuruluş değişir, spor bakanı bile değişir ama bu oyuncular değişmez. Peki neden?

Bilmediği bir şey mi var biz taraftarların? Evet var. Futbol'da fizyolojik, biyolojik, anatomik ve psikolohik faktörlerin çok büyük bir önemi var. Antrenmanlar, tüm bu verilerin ışığında gerçekleştirilir ve antrenman sonuçları da bu kavramlardan elde edilen verilerle; ''Başarılı'' ya da ''Başarısız'' diye değerlendirilir. Peki, nedir bu veriler?

Uzun uzun bahsetmenin yeri olmasa da en önemli faktörü ele alalım; Performans Testleri.

Bu testler sezon öncesi ve sırasında gerçekleştirilirler. Testlerin sonuçları ise; futbolcuların, Kardiyo Vasküler Sistem'in verimliliği, Kas Kuvveti, Kas Dayanıklılığı, Kas Esnekliği diye uzatabileceğimiz birçok konuda bize net bilgiler verir. Türkiye'deki antrenörler bu testlerin uygulanması ve verilerinin değerlendirilmesi konusunda federasyon tarafından eğitilirler. Bu eğitimler de ''3 gün'' sürer. Üç günlük bir eğitim sonucunda da kişilere ''antrenör'' belgesi verilir. Bu antrenörler de Trabzonspor'umuzun başına gelir ve aklında kaldığı kadarıyla bu testleri uygulamaya çalışır. En kolay uygulanıp, veri elde edebilen testin de; ''Kardiyo Vasküler Sistem'' testi olması, Zeki Yavru, Fatih Atik gibi oyuncuları başımıza bela eder.

Nedir bu Kardiyo Vasküler Sistem çalışması?

Ciğer, Kalp ve Kan üçlüsünün daha yüksek performansla çalışmasını amaçlamak diyebiliriz kısaca. Kısaca bahsetmek gerekirse; gerçekleştirilen kondisyon antrenmanları, ciğerlerin oksijen kapasitesini arttırır ve böylece Akciğer, Kalp'e daha fazla oksijen gönderir. Bunun sonucunda da Kalp, bir atımda daha fazla oksijeni vücuda pompalayabilir. Durum böyle olunca da iki kerede gönderebileceği oksijeni tek bir atımda vücuda gönderebilen Akciğer ve Kalp, daha az çalışarak daha çok iş yapabilir ve daha az yorulur. Bizler de halk arasında buna kısaca; Kondisyon deriz.

Peki bu sistemi geliştirmek ve testlerden iyi sonuç almak sadece antrenmana mı bağlıdır? Hayır! Genetik faktörler de bu konuda önemli bir rol oynar. Genetik olarak, kanındaki Alyuvar sayısı fazla olan futbolcular, diğerlerine göre daha avantajlıdır. Çünkü Alyuvarlar, kandaki oksijen ve karbondioksit taşıma görevini üstlenirler. E haliyle de alyuvar sayısı fazla olan oyuncular, antrenmanları da doğru yaparlarsa, Performans Testleri'nden ektra sonuçlar alırlar.

Bahsi geçen antrenörlerimiz de bu sistemi üç beş günlük eğitimlerle öğrendikleri için, kondisyonu iyi olan oyuncu ile şampiyon olunacağını sanır. Teknik, Taktik, Fizik gibi faktörleri görmezden gelirler.

Az önce sona eren maç sonrasında futbolcuların röportajlarını da dinlediyseniz duymuşsunuzdur ki; ''Takım olarak iyi mücadele ettik.'' cümlesini kurdular. Bunu her maçtan sonra söylüyorlar. Maç boyunca taraftarları heyecanlandıracak tek bir varyasyon yapmamalarına rağmen, tek bir şut çekmemelerine rağmen bu cümleleri kuruyorlar. Çünkü onlar; ''Koştular.'' Koştular ama nereye, ne için?

İşte Zeki Yavru, Fatih Atik, Mustafa Yumlu gibi adamlar bu testlerden yüksek sonuç aldıkları için kadroya girebiliyorlar. Çünkü antrenörler evrensel antrenman verilerine göre doğru yaptıklarını düşünüyorlar. Sergio Ramos ile Zeki Yavru'nun kondisyonunun aynı olmasının, sahada aynı sonucu vereceğini düşünüyorlar. İşte bu yüzden Umut Bulut son on senedir Trabzonspor ve Galatasaray'da oynayabiliyor; Koşuyor. İbrahim Üzülmez koşuyor... Hasan Üçüncü koşuyor.

Peki, Trabzonspor bir Atletizm kulübü mü? Koşuyorlarsa, Atlet olsunlar.

salihismet
17.07.2015, 00:19
ikibucuk kisininin disinda Trabzonsporda oynayacak topcu yok, bunu nasil dört kisiye
indirdiniz onu anlayamadim?

Ozan Yılmaz
17.07.2015, 00:46
Salih, musa, soner unutulmuş başlığa eklenmeli

Yavuz Bektaş
17.07.2015, 01:27
Cok guzel bir yazı ama bu bilimsel açıklaması eğer avrupada bir takim olsaydık bu aciklama yeterli olurdu ama burasi Türkiye/Trabzon bu oyuncularin oynamasınin nedeni torpil-oz evlat kontenjani hatta oynamalarini geçtim transferlero tamamen torpil duzen değişmedikce bahsedilen oyuncularin nitelikleri değil sadece adlari değişir

İleli
17.07.2015, 03:16
Onlardaki kondisyon bendede olsa serefsizim onlar kadar oynardım bende harcamışız kendimizi şunlara bakarak..

omondoles
17.07.2015, 05:17
İçeriğini okumadım ama başlığın " Kadrodan nasıl çıkar" diye değiştirilmesini arz ediyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Burak DERELİ
17.07.2015, 05:42
Yine çok güzel bir yazı olmuş. Bilgilendirici ve açıklayıcı bir yazı

pazarkapılı
17.07.2015, 07:11
acıklayıcı yazının sonu yoruma bağlandıgı için degerini yitirmiş....bilimi en sondaki yorum için yazısına alet etmiş gibi olmus....cok mu iyiler hayır degiller ama bırakın hoca işini yapsın arkadaslar....

Berke6198
17.07.2015, 07:33
Bazen katıldığım bazen katılmadığım kısımlar oldu ama gerçekten çok başarılı bir yazı, orasını tartışmam.

Kalemine sağlık abi.

Punisher-61
17.07.2015, 07:51
Mustafa yumlu ve zeki yavru torpilli oynuyor bunu zaten bilmeyen yok.. Hele zeki kim neyin nesidir 61numarali formayi giyniyor???? Yönetimde amcasini dayisini dedesini cok iyi taniyan biri vardir ondandir

DEEP BLUE
17.07.2015, 08:21
Her yazısını dikkatle baştan sona okuduğum kardeşimiz, yine son derece değerli bir yazı yazmış. Teşekkür ediyorum kendisine...

aaahmet61
17.07.2015, 08:32
başkan fakir sponsor bulacak çevresi yok.sonuç ortada.ne kadar ekmek o kadar köfte.

☆Trabzon☆
17.07.2015, 08:34
Bir bayram hediyesi yapsinlar da göndersinler bunlari.

Tayfun Aydın
17.07.2015, 10:26
Koşan futbolcuyu her antrenör sever. Yeteneği olmasa da basar. Bu yazına kısmen katılabiliyorum. Doğru futbol bir akıl oyunudur ama aynı zamanda dayanıklılık oyunudurda. Modern futbolda durduğu yerden top dağıtan 10 numaraların işi yok. Bahsi geçen kondüsyonda iyi çalım atabilmek gibi bir yetenektir. Eğer takımını 11 tane yetenekli adamla kuramıyorsan yapılacak şey 7 tane koşan basan adam 1 tane iyi kaleci ve 3 tane yetenekli adamla bir takım kurmaktır. 7 tane kondüsyonu yüksek adam koşar basar ve topu geri kalan 3 yetenekli adama aktarır. Türkiye de Anadolu takımlarının yaptığı budur. Bırakın 3 ü 1 tane merkez orta saha ile bu işi yapıyorlar. Bilal Kısa bu tip takımlar da bu yüzden iş yapmıştır.

Ne yazık ki hem fizik gücü yüksek hem yetenekli futbolcular bize 30 undan sonra belki geliyorlar.

Çare ne. Bir önce ki yazınızda mevcut. Altyapıdan itibaren kişiye özel antreman. Böylece işi şansa bırakmadan standard verdiğin antremanla futbolcu kazanmayı beklemek yerine bir sistem oluşturabilirsin. Barcelona bu yüzden çok büyük.

Ahmet Hamza
17.07.2015, 12:43
Aslında çok basit: Torpil...

gurur6134
17.07.2015, 12:52
yumlu nezaman 8tasin gayseyin stoperi olur ozaman yasin gibi vay be neyi kacirmisiz dersiniz cok bilmisler..taktinizmi takiyorsunuz mevcut stoperler icinde medjaniden sonra en iyisi yumludur siz kabul etsenizde etmesenizde istatistikler yalan soylemez..zeki fatih soner musa vs eyvallahda yumluya karsi klubun yarisi ilk 11 basladigi gunden beri on yargili oylede devam ediyor biraz hakkaniyetli olun canini disine takiyor her mac elinden gelenin en iyisini yapmaya calisiyor nedir bu alip veremediginiz..

tristram
17.07.2015, 13:11
yabanci sinirlamasi kalkmisken yumlu,zeki,soner,musa,akbas,fatih atik,salih,ugur gibi adamlarin halen daha bu forma altinda olmalari trabzonspor adina buyuk skandal..bir takimin tahammul edebilecegi kazma sayisi 3-4 kisidir bilemedin 5 olsun..ama kadronda 10-15 tane ne emmeye ne gommeye gelen futbolcu varsa orada bir duracaksin aga..dun aksamki kadronun ilk 11inde 6-7 tane ne idugu belirsiz topcu vardi..sonradan zeki-atik falan girdi ortalik iyice panayir alanina dondu.hali saha maclarina cagrilmayacak adamlar trabzonspor formasi giyiyor..sonra trabzonspor'un hedefi her zaman sampiyonluk goygoyunu yap..

efes61
17.07.2015, 13:22
Erkan ve Sefa'nın Aykut'un Uğur'un, Musa'nın, İshak'ın milyolarca euroya trasfer edildikleri ve ilk 11 çıktıkları takımda rahat oynar sırıtmazlar. Üstelik kıyasla bedava da sayılırlar.

Beğenmeyen adam gibi alternatif göstersin.

objek
18.07.2015, 00:22
Tum mac boyunca geri ve yan pas rekorlarini alt ust ettik gorulduki orta sahada beyenmedigimiz alanzinho capinda bile bir iki calim atip oyunu acacak oyuncumuz yok birde henrique mumla araniyor artik bu sartlarda kimi gonderirseniz gonderin gelenler bos cikiyor zekiyi gonderdermek kolayda geleni gorelim!

Halit M. MOLLASALİHOĞLU
18.07.2015, 01:43
Yumlu kısmına ben de katılamayacağım.
Muhteşem olmasa da vasatın üzerinde bir stoper bence... :)

Buğra Çora
18.07.2015, 02:12
Bu saydiginiz oyuncular okulunu birakan eğitimine önem vermeyen ve sonra neyapiyim diye düşünen, şansina futbolcu olanlar.. anliyacaginiz salaklar. Hal böyle olunca sadece kosuyorlar, akili iş yapamiyorlar. Avrupada ise tam tersi. Eğitimini tamamlamadiysan veya notlarin kötüyse hiçbir futbol külübü seni almaz. Biz çok açilen kolej açmamiz lazim ve futbolcularin eğitimine önem vermemiz lazim, yoksa salak futbolcudan kurtulmak mümkün degil!!

Hüseyin Çümen
18.07.2015, 02:13
Ben en cok soner e kiziyorum bu adam mucadelede etmiyor. Tribunlerden futbolculara olumsuz tezahurat yspilmasina herzamam karsiyimdir ama bu yuzsuz futbolcu artik yakamizdan dussun diye mac boyunca isliklanip kufurmu yemesi gerekiyor.gerekiyosa yapilsin ama bunadam gitsin artik aldigin para sana haram

Arrive
18.07.2015, 03:36
Bayıldım. Ekşisözlük tavrında bir yazı olmuş. Renktaş, sen hangi konuda ne yazarsan yaz eminim keyifle okunuyordur. Çok ilginç bir kalemin varmış.
Yalnız Fatih Atik ve Zekiyi toplasan bir Yumlu etmez. Tamam çok iyi değil tabi ama çok da kötü sayılmaz (:

mkmoglu
18.07.2015, 08:54
işte taraftar..işte şampiyoonn...herşeyin özeti bu

Hamdi Karamahmutoğlu
18.07.2015, 09:13
İflasa doğru sürüklenen bir kulübün boşa savurduğu paraların, ödediği maaşların sonucu bugün Trabzonspor kadrosunda 15 tane lüzumsuz futbolcu oluşu.

sessizkral_1
18.07.2015, 09:53
Musa Nizamı unutmuşsun

Bayundur Han
18.07.2015, 16:46
Zeki, fatih atik, soner bu ucu her an patlama yapabilirler. Varsin baska yerde patlasin arkadas. Boyle ici bos futbolcularla ugrasmiyalim. Bi ara Hami doneminde zeki biraz duzelme gosterdi sonra seviyesine dustu yine.

Mustafa yumluyu ayri tutuyorum. Ne bekleniyor mustafadan henuz anlamis degilim. Canla basla mucadele ediyor. Mustafa iyi bir yedektir. Kicimiz zora girince ah keske yedekte biraksaydik diyecemiz adam.

Sacit
18.07.2015, 20:21
Tayfun Cora'yı da unutma!

Başlığa bak..

Teoman Karadeniz
18.07.2015, 20:36
Yazılarıma yapılan yorumlara cevap vererek, insanları kendi fikrime ikna etme girişimde olmaktan pek haz etmesem de, yazının ana fikrinin; başlık veya içerikteki isimler değil; bu kıvamdaki oyuncular olduğunu belirtmek isterim. Elbette ki isimler arttırılabilir ancak niyetim isimleri arttırmak değil, azaltmanın yollarını sunmak.

Bud Spencer
18.07.2015, 20:44
Sezer badur
aykut agkün
mehmet çakir
tayfun cora

Gibi topculari 11de oynattik...ardindan birak süper ligi...ptt'de zor tutundular

erenslash
18.07.2015, 21:32
Zeki Yavru, Fatih Atik ve Mustafa Yumlu Kadroya Nasıl Girer?

Cevap: Çok basit iskelet kadronu her sene bozarak gs bilmem ne spora as oyunculara gönderek dandikleri takımda var etmekle

Ayhan Çolak
18.07.2015, 21:50
teoman hocam, sadece performans testleri ile alakalı bir durum olmadığını hepimiz az çok biliyoruz. eğer öyle olsa hasan üçüncü bugün futbola devam ederdi. biraz baskı oluyor hocaların üzerinde..
yumlu harici zaten kadroyu zorlayabilecek bir kapasite yok diğer arkadaşlarda.

Cengiz Çubukcu
19.07.2015, 09:06
Guzel yazı , teşekkürler Teoman...uzerinde çok tartışılacak bir konu, yanlız futbol sadece yetenek, kondusyon ekseninde değerlendirilecek bir spor değildir...bu yazdığınız 3 futbolcunun herhalde ortak yonleri ekip ruhuna uygun karaktere sahip olmalqrıdır..

maxim
20.07.2015, 09:16
Konu çok güzel, üzerinde durulması gereken bir konu, ancak tespite tam olarak katılmıyorum.

Kafası çalışan bir çok hoca, sadece belli bir testin sonucuna göre oyuncu oynatmaz diye düşünüyorum. Mesela Şota, akıllı, zeki bi insan bu belli. Fatih Atik'i sırf bazı testler ya da fizik-kondisyon yeterliliği yüzünden sonuca etki etmese de oynatacağını sanmıyorum.

Benim bu gibi oyuncuların neden hep oynadığı sorusuna bulabildiğim cevap, "Görev Adamı" olmaları ve "Hamallık" yapmaları.

Her türlü teknik adam, hücum ağırlıklı da oynatsa, böyle görev adamlarına ihtiyaç duyuyor sanırım. Bunlar olmadığı zaman, bizim taraftar olarak tahmin edemediğimiz, ya da kafa yormadığımız bazı başka şeyler aksıyor. Bu yüzden bu tip oyunculardan vazgeçmeye cesaret edilemiyor. Zaman zaman böyle oyuncuların olmadığı kadroları deniyorlar, hatırlarsınız. Ama o zaman da yine bizim beklediğimiz tablo çıkmıyor ortaya.

Yine de, ben teknik adam olsam, böyle oyuncularla oynamak istemem. Ne yapar eder, kafası çalışan, top yapmayı bilen görev adamları bulur onları oynatırım. Zaten kalburüstü takımlarda durum öyle.

Ali YİĞİT
20.07.2015, 09:21
Soner de eklenmeli başliğa. Hatta 4 yil boyunca top oynamadan milyon Eurolar nasil cukkalanir universitelerde ders olarak okutulsun..

Yiğit Gayretli
20.07.2015, 09:57
İşi böyle derinlemesine ve bilimsel inceleyen gözlere o kadar çok ihtiyacımız var ki...

Eline sağlık Teoman...