PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meslek?

Erkan
03.11.2006, 17:27
okuyup ne olmak istiyorsunuz? Yada suandakii mesleginiz ne?? :)

Ben cook cok okuyup serefli trabzonlu trabzonsporlu bir isadami /politikaci olmak istiyorum:). Zengin olursam Trabzonspor baskani olmak:).

Enes Berfin
03.11.2006, 17:30
Bende bir Baskan olmak istiyorum özellikle Trabzonspor baskani, su takimin basina adam gibi bi baskan olarak gelecem ve sampiyon yapacagim bu takimi, yani meslek hayalim bu :)

Sevgi
03.11.2006, 17:32
yanılmıyorsan böyle bir konu vardı orda yazmıştım yine yazayım.

maalesef akşama kadar boş boş oturuyorum adınada muhasebe diyorlar :(

çok para kazanayım Trabzonspor'a başkan olayım gibi ideallerim yok , hiç olmadı, belkide ondan boş boş oturuyorum :D hedefim bir gün evimde oturup sabah kuşağı programlarını seyrettikten sonra herhangi bir yemek programından aldığım yemek tarifiyle yemek yaptıktan sonra Türk Filmi seyretmek.Bu kadar :p

Murat'
03.11.2006, 17:50
Vlala okuduğum bölüm itibariyle büyükelçiliklerde çalışmak isityorum..yurtdışında özellikle ispanyada.....

zanoylu
03.11.2006, 18:07
Unumuzu eledik eleğimizide astık yaaaw. :D Şaka tabi Mesleğimizi elimize almış olmak ,evlenmek ve çoluk çocuk sahibi olmak hayattan beklentileri bitirmemeli.
Polis memuruyum,halen yüksek öğretime devam ediyorum.Bitrmeyi başarabilirsem amir kademesine geçiş yapabilirim.Tabii yurdışı görevi benimde hayellerimi süslüyor.

Adem Erdoğan
03.11.2006, 18:19
valla okuduğum bölümden hiç memnun deilim.bu okulu nasıl bitirecem onu düşünüyorum şu anda.ondan sonrası Allah kerim..

galyanlim
03.11.2006, 18:22
6 sene en az geçsin ondan sonra buraya yazayım ben

Oğuzhan Görkan
03.11.2006, 19:09
ege amerikan kültür edebiyattayım
ing. okuyorum ayrıca seçmeli olarak italyancada alacağım basit almancam war onuda en az inglizce kadar ilerletmek istiyorum mümkün olursa arapça ve protekizcde ogrenmek istiyorum.özel sektörde çalışmakta hedefim:D

Lapina
03.11.2006, 19:43
Unumuzu eledik eleğimizide astık yaaaw. :D Şaka tabi Mesleğimizi elimize almış olmak ,evlenmek ve çoluk çocuk sahibi olmak hayattan beklentileri bitirmemeli.
Polis memuruyum,halen yüksek öğretime devam ediyorum.Bitrmeyi başarabilirsem amir kademesine geçiş yapabilirim.Tabii yurdışı görevi benimde hayellerimi süslüyor.

Bi Polis benim sanirim diyordum.Istanbul/PolisMemuru/Bi idealim yok sampiyon olalim yeter

Gamze
03.11.2006, 21:39

Bi Polis benim sanirim diyordum.Istanbul/PolisMemuru/Bi idealim yok sampiyon olalim yeter

nerede görev yapıorsunuz acaba??benim babam da polis memuru da...hatta amcam da..hatta diğer amcam da :D

Ozan
03.11.2006, 21:40
bende daha okul var inşallah üni . kazancam . radyo-siema-tv bölümü istiyorum . ordanda reklamcılık yapmak istiyorum . inşallah hepimizin istekleri olur ...

Lapina
03.11.2006, 21:41
nerede görev yapıorsunuz acaba??benim babam da polis memuru da...hatta amcam da..hatta diğer amcam da :D

İstanbul ben Cakallarin memleketi :)

geronimo_61
03.11.2006, 22:39
yanılmıyorsan böyle bir konu vardı orda yazmıştım yine yazayım.

çok para kazanayım Trabzonspor'a başkan olayım gibi ideallerim yok , hiç olmadı, belkide ondan boş boş oturuyorum :D hedefim bir gün evimde oturup sabah kuşağı programlarını seyrettikten sonra herhangi bir yemek programından aldığım yemek tarifiyle yemek yaptıktan sonra Türk Filmi seyretmek.Bu kadar :p

nasıl boş mu oturuyosun hem de muhasebe neyseee.. iyi bakalım

evet ben burada... olmak istemediğim ama olduğum mesleği yazayım bari

Muhasebe Öğretmeni...

ne mi olmak isterdim...

İlber Ortaylıya bakın sonra yanına şöyle kariyerli bir tarihçi daha düşünün
ahanda o düşündüğünüz adam olmak isterim

Mehmet_Mercanlı
03.11.2006, 22:59
özel bir şirketin muhasebesini tutuyorum.
ayrıca hala üni öğrencisiyim.:o

zafer6161
03.11.2006, 23:02
STIHL TRABZON ANA BAYİİ VE YETKİLİ SERVİS
işyeri sahibiyiz (baba oğul)

Mehmet_Mercanlı
03.11.2006, 23:04

çok para kazanayım Trabzonspor'a başkan olayım gibi ideallerim yok , hiç olmadı, belkide ondan boş boş oturuyorum :D

:)
TRABZON SPOR'a başkan olmak için cok paranın olmasına gerek yok. :o başkan oldunmu zaten cok paran oluyor. TRABZONDA başkanlık yap YA bakan olursun ,YADA millet vekili , hiç olmadı belediye başkanı olursun.........;) :eek: :mad:

Erkan
03.11.2006, 23:54
:)
TRABZON SPOR'a başkan olmak için cok paranın olmasına gerek yok. :o başkan oldunmu zaten cok paran oluyor. TRABZONDA başkanlık yap YA bakan olursun ,YADA millet vekili , hiç olmadı belediye başkanı olursun.........;) :eek: :mad:

Ben hollanda basbakani olduktan sonra Trabzonspora baskan olup sadece trabzonu avrupa birligine sokmayi dusunuyorum :).

Mehmet_Mercanlı
04.11.2006, 00:32
Ben hollanda basbakani olduktan sonra Trabzonspora baskan olup sadece trabzonu avrupa birligine sokmayi dusunuyorum :).
ben şahsen hiç istemiyorum AVRUPAYA GİRMEYİ birak dahanık kalsın.:cool:

Tansu Onur Erdoğan
04.11.2006, 03:20
5 yıldızlı bi otelde cost controll olarak görev yapıyorum

Hakanbostan
04.11.2006, 03:45
Önce ülkeye hizmet için asker olcam

sonrada işadamı falan herhalde

Salih61
04.11.2006, 13:23
Walla sanırım okulu bitirirsem bir finans kuruluşunda çalışmak isterim ya da Tıbbi mümessil olabilirim bakalım hayırlısı bu arada ilerde iyi para kazanırsam Trabzonsporda yönetici olmak tabi ki isterim

sweetrose
04.11.2006, 14:18
kayanın dibinde örümcek; yuvasında yılan olmak istiyorum...

zafer6161
24.12.2006, 22:47
Stihl Trabzon Anaa Bayİİ

Ömer SEVİNÇ
24.12.2006, 22:56
İşte hayallerim:D

Okulu bitirdikten sonra Trabzonspor'a takım doktoru olarak gireceğim:) Sonra üstün taktik dehamı burada gösterip Trabzonspor'a teknik direktör olacağım...

O olmazsa gitarı ilerletip Ferhat Göçer gibi hem doktor hem de şarkıcı olacağım:D

Ne dersiniz hoş olmaz mı?:D

Erdem Keser
24.12.2006, 23:22
2 siniftayim en gec 3 sene sonra allah izin verirse kimya muhendisi olacam kismetse yuksek lisansta dusunuyom ama ilk asamada su okulu bitirmem lazim yoksa uazadikca uzuyor meret

sheva
24.12.2006, 23:23
Benim babam da polis. hatta amcam da ama reklam yapıyor muyuz kardeşim:D:D

Lapina
24.12.2006, 23:36
Yakinda kendi grubumuzu kurariz artik..

BMN - Polis :D :D

Cabri61
25.12.2006, 00:09
1 sene sonra inşallah matematik öğretmeniyim

***NiLLYyY***
25.12.2006, 00:24
ben artik ümidimi kestim...bu okul bitmiycek.. ben hayatim boyunca okula gidip gelcem bu gidisle de ögretmen olurum...hmmm ne olmak isterim, yabanci dillere ilgim var üni de ingilizce okuyup tercümanlik olabilir ingilizce almanca fransizca( hayale bak:D)

A.Gökhan AKIN
25.12.2006, 00:27
ben istanbulda bir ticaret lisesinde müdür yardımcısıyım eğitim camiasından :))

Oğuuz
25.12.2006, 00:33
1 sene sonra inşallah matematik öğretmeniyim
eğer şu lanet dersleri halledebilirsem bende matematikçi olacağım sevgili meslektaşım..

Hüseyin Çümen
25.12.2006, 00:49
bende 4. sınıf tıp örencisiyim doktor olacaz inşallah amacım kadın doum uzmanlıı veya estetik cerrahi inşallah

Gamze
25.12.2006, 00:55

la yeni gördüm:D:D:D ne var kardeşim reklamı mı var bu olayın hey Allaam:D:D:D benim de iki amcam daha polis nabeer:D:D

Erdinç Dilek
25.12.2006, 08:53
üç yıl polis memurluğu yaptım, daha sonrada kurumlar arası geçiş yaparak bu siteye üye oldum:) şu an sadece 657 ye tabi bir memurum, hani şu sürünen cinsten:)

A.Alper
25.12.2006, 09:23
benden bişe olmaz!!

Erdinç Dilek
25.12.2006, 09:59
benden bişe olmaz!!
imzan öyle demiyo ama kardeşim, geleceğin politikacısı ile mi görüşüyorum?:)

Erdinç Barutçu
25.12.2006, 10:46
Üniversite sınavlarına girmeden önce terchileimi yaparken babam " Karadenizliler müt. olur inş. müh. yaz " dedi. Bizde gittik yazdık. Burdaki arkadaşlar gibi "Bu okul bitmicek sanırım" derken okulu bitirdim ( 4 yılda hemde :) ). 6 yıldır ankaradaki büromda inş. müh. yapıyorum. Şimdilik Trabzonspor üyesiyim ama Başkan olursam burdaki herkesi kadroma alıcam.Beni destekleyin ... :)

İslam Sezer
25.12.2006, 11:33
Özel bir katılım bankasında firmaların ithalat-ihracat işlerine bakıyorum.Gelsin akreditifler,gitsin draftlar falan filan....

Nebiye
25.12.2006, 11:36
İlk ve ortakolu döneminde herkes benim ilerde avukat olacağımı düşünmüştür hep.:D
Amaaaaa 10 yıldır özel bi muayenehanede sekreterlik yapıyorum.:yattara:

A.Alper
25.12.2006, 13:56
vazgeçtim:)anayasa mahkemesi başkanı olcam sonra cumhurbaşkanı olcm ondan snra siyasi iktidarın yararlı yararsız tüm kanunlarını veto etcm sonra görev süremin bitimine az kala ulusalcılarla fink atıp siyasete göz kırpcm he bide cumhurbaşkanıyken devletin tepesinde sürekli huzursuzluk çıkarcm bu kadar yeter...

Sevgi
25.12.2006, 14:14

ne yalandan yere biribirinizi yersiniz kuzeni komiser olanlar var burda :D yanlış hatırlamıyorsam komiserin kendiside buralarda biryerlerde :eek:

sheva
25.12.2006, 14:14
bende 4. sınıf tıp örencisiyim doktor olacaz inşallah amacım kadın doum uzmanlıı veya estetik cerrahi inşallah
parayı kıracam illa diyorsunuz :D

Sevgi
25.12.2006, 14:16
parayı kıracam illa diyorsunuz :D

cidden 4 gün benimle geçirdiğin belli bende okurken aynı şeyi düşündüm ama arkadaşa ayıp olmasın diye sesimi çıkarmadım :D

Faik Yılmaz
25.12.2006, 14:17
memurrrrrrr

sheva
25.12.2006, 14:17
cidden 4 gün benimle geçirdiğin belli bende okurken aynı şeyi düşündüm ama arkadaşa ayıp olmasın diye sesimi çıkarmadım :D

sen benden bir şeyler kapmışsındır maksimum. :cool:

OYılmaz
25.12.2006, 15:43
Şu an lise sondayım Öss sınavına hazırlanıorum Ben Gerçekten kamu yönetimi çok isitorum Vali kaymakam olmak hayalim :) bana Öss konusunda yardımcı olumusunuz biraz taktik verin kazanayım daaaa :)

Harun
25.12.2006, 16:28
Hasan Tahsin İlköğretim okulunun , veli toplantı salonunda ikinci sınıfta iken diş hekimi rolü ile gösteri yapınca bugünün Cem Yılmaz'ı olmayı düşünmüştüm.Ama arkadaşlarım aklımı çelmişlerdi:D İlerleyen yıllarda katıldığım bir yarışma programında aldığım başarılı sonuç ile kendime güven gelmiş prof olmayı düşünmüştüm ama yine olmamıştı:D Genelkurmay Başkanlığı bu zeki ve gelecek vaadeden genci(yani bendeniz:D ) gözden kaçırmamış himayesi altına almış ve ''Üstün Hizmet'' belgesi ile onurlandırmıştı ve o an askeri ortamda kalmayı düşünmüş ama yine özgürlük vaadleri ile aklım çelinmişti:DSon olarak ''İkna ve Konuşma Yeteneği'' nden aldığım 98 notu ile geleceğin Pazarlamacı ve Girişimcisi olma hayali ile yaşarken yine bir sevda uğruna dahada büyük bir sevdadan vaç geçmiştim.İşte tüm bunların sonunda beni bu sevdalardan vazgeçiren çocukluk arkadaşlarımla beraber bilgisayar şirketi işletiyoruz:D Gülermisin ağlarmısın:)

Lapina
25.12.2006, 16:56
Hasan Tahsin İlköğretim okulunun , veli toplantı salonunda ikinci sınıfta iken diş hekimi rolü ile gösteri yapınca bugünün Cem Yılmaz'ı olmayı düşünmüştüm.Ama arkadaşlarım aklımı çelmişlerdi:D İlerleyen yıllarda katıldığım bir yarışma programında aldığım başarılı sonuç ile kendime güven gelmiş prof olmayı düşünmüştüm ama yine olmamıştı:D Genelkurmay Başkanlığı bu zeki ve gelecek vaadeden genci(yani bendeniz:D ) gözden kaçırmamış himayesi altına almış ve ''Üstün Hizmet'' belgesi ile onurlandırmıştı ve o an askeri ortamda kalmayı düşünmüş ama yine özgürlük vaadleri ile aklım çelinmişti:DSon olarak ''İkna ve Konuşma Yeteneği'' nden aldığım 98 notu ile geleceğin Pazarlamacı ve Girişimcisi olma hayali ile yaşarken yine bir sevda uğruna dahada büyük bir sevdadan vaç geçmiştim.İşte tüm bunların sonunda beni bu sevdalardan vazgeçiren çocukluk arkadaşlarımla beraber bilgisayar şirketi işletiyoruz:D Gülermisin ağlarmısın:)

Aslinda senin isin Nufus Cuzdaninda yaziyor ..

pReN@_61
25.12.2006, 17:26
inş. üniyi kazanırsam buraya yazacağım :)

Semih GÜL
25.12.2006, 21:06
Birçok insan anlamıyor ama bir umut:d
tasarım konstrüksiyon öğretmenliği bitirdim lakin bir endüstriyel mutfak ürünleri yapan bir firmada konstrüktör ressam olarak çalışıyorum çok ciddi oldu be ve işimden nefret ediyorum,müdürümün elimde kalması fazla uzun sürmez....Şirkette boşalan kadro yerine girdim oda TS liymiş yerini doldurduk:D

Sıradaki lütfennnnnnnnnnnn

frango
25.12.2006, 21:44
evet ben istemeye istemeyede olsa k.t.ü titia maliye mezunuyum.
şu anda vakıfemeklilikte finansal yatırım danışmanlığı yapıyorum ne alakaysa

ama en büyük idealim vede hayalim radyo televizyon yada gazetecilik okumaktı ve hala o hayali kuruyorum çok istiyordum radyo tv ve gazeteciliği ama olmadı işte bu saatten sonrada olmayacak gibi gözüküyo

o yüzden radya tv ve gazetecilik okuyan arkadaşlara her zaman imrenir vede onları takdir ederim hayal işte olmadı bizimkisi
ama her zaman dediğim gibi

bir gün olmazsa bir gün mutlaka.........

Adem Erdoğan
25.12.2006, 21:50
Bende bu gidişle mezun olabilirsem bilgisayar mühendisi olacam inşallah.En az daha 1.5 sene var.Sonrasında nasıl bi şekil çıkacak ortayabende merak ediyorum.

Cafer KILIÇSOY
25.12.2006, 23:37
Ben CAFER KILIÇSOY. imkansızlıklar yüzünden dedemin tabiriyle devletin kapısına bir anahtar uyduramadık.:D Hazır Beton firmasında Transmikser şoförü olarak çalışmaktayım. Günlerimiz yağmur duası yapmakla geçer. Çünkü yağmur yağdığında fazla beton olmaz:D

Ayrıca Izdırap Fakültesı ''Çile Bülbülüm Çile'' Bölümü, İkinci sınıf öğrencisiyim :D

erdal6167
03.01.2007, 14:56
tek hayalim futbolcu olmaktıi o da olmadı, şimdi ne olduğumun pek önemi yok, sadece para için calışıyorum. pm

Miraç Atalay Çiftçi
03.01.2007, 15:26
Ege üniversitesi İletişim fakültesi Gazetecilik bölümü 2.sınıf ögrencisiyim...

Ali Özcan
03.01.2007, 17:02
ingilisssccceeeeeee örtmeniyim...Konyada Çumra Anadolu Lisesinde...

Emorfo
04.01.2007, 10:34
Ortaokul yıllarımda futbolcu olmak gibi bir hedefim vardı. Malesef bu konuda destekleyen olmayınca futbolculuk hayallerim fazla uzun sürmedi. Lise yıllarında ise siyasi olaylara merak saldım. Bir çok oluşumda yer aldım. Gezdim gördüm. Lise bitince ÖSS'ye Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilgiler hedefi ile çalışmaya başladım. Bu bölümler eşit ağırlığa kaydırılınca. Aslında hiç aklımda olmayan, Türkiye'deki medyanın tutumundan ötürü nefret ettiğim iletişim fakültesini kazandım. Halbuki Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilgiler fakültesi yalan olunca öğretmenlik felan hayal ediyordum. İletişimi aklımdan bile geçirmiyordum. Ne diye yazdım onu da hatırlamıyorum. Okulunda 7. senesini yaşayan İletişim Fakültesi öğrencisiyim. 2. sınıftan beri bir ajansta çalışıyorum. Spor muhabiriyim. Asabiyim, ekşi sözlük yazarıyım :)

Özsu
04.01.2007, 15:07
Ekonomi bölümü öğrencisiyim.

Ahmet54
04.01.2007, 15:08
kismetse iyi bir siyasetci olmak istiyorum...su anda zaten okulun son demleri ve bir hedefimde cok sevdigim Trabzonsporumda faal olarak görev olmak...
bakalim nasip, kismet isleri bu isler...

Taner Gündoğdu
04.01.2007, 16:12
hiç aklımda olmayan bir bölüme ani bir karala girdim sonum ne olcak bilmiyorum...
itü gemi inşaat mühendisliği 2.sınıf... :( şafak karanlık....

zigana
04.01.2007, 21:33
Diyetisyen ya da gıda mühendisi
( ama ilk önce ilgili üniyi kazanmam lazım :D)

TheCrow
04.01.2007, 22:14
Cereyan mühendisi...

zafer6161
05.01.2007, 15:51
stihl Trabzon Ana Bayİİİ

degok
09.01.2007, 09:57
Cereyan mühendisi...

Yalan gonuşma yalan gonuşma sen alçak cereyan mühendisisin. Dikkatini çekiyorum alçak...

EveRgLaDe
09.01.2007, 10:02
Wasjjjhh :)) bende bu gidişLe 15 yıLa hukuk fakültesini bitirmeyi pLanLıyorum :D:D ondan sonra ne oLurum allah bilir :D

Uluhan
10.01.2007, 22:03
Ben CAFER KILIÇSOY. imkansızlıklar yüzünden dedemin tabiriyle devletin kapısına bir anahtar uyduramadık.:D Hazır Beton firmasında Transmikser şoförü olarak çalışmaktayım. Günlerimiz yağmur duası yapmakla geçer. Çünkü yağmur yağdığında fazla beton olmaz:D

Ayrıca Izdırap Fakültesı ''Çile Bülbülüm Çile'' Bölümü, İkinci sınıf öğrencisiyim :D

Valla hemsehrim kusura bakma; ben yagmur camur dinlemem dokerim betonu..Insaat Muhendisiyim, suan Katar`in baskenti Doha dayim Allah sonumuzu ne diim :)

geronimo_61
10.01.2007, 22:09
muhasebe öğretmeniyiz kardeşim

TheCrow
14.01.2007, 22:06
Yalan gonuşma yalan gonuşma sen alçak cereyan mühendisisin. Dikkatini çekiyorum alçak...

Alçak malçak,cereyen neticede :D

3 sene sonra da İşletme Bölümünü bitiriyorum bir terslik olmazsa,ne oluyorum o zaman?..İşletmeci Cereyan Alçak Mühendisi!..

yağız61
14.01.2007, 22:28
kocaelinin gebze ilçesinde şekerpınar hasan tahsin ilköğretim okulunda türkçe öğretmeniyim.ayrıca önce trabzon sonra tonyalıyım.unutmada özel isimlerin büyük harfle yazıldığını ve özel isimlere getirilen çekim eklerinin de kesme işaretiyle ayrıldığını biliyorum.kusuruma bakmayın yazarken zaman almasın diye düzeltme yapmıyorum.(bu espiriydi) adım Yusuf Atalay

degok
05.02.2007, 19:11

Cereyan mühendisi...

Alçak malçak,cereyen neticede :D

3 sene sonra da İşletme Bölümünü bitiriyorum bir terslik olmazsa,ne oluyorum o zaman?..İşletmeci Cereyan Alçak Mühendisi!..

hayır ai alçak cereyan işletmeci mühendisi oluyon

Semih GÜL
05.02.2007, 19:13
KEŞKE İşsiz olasydım...bitirdi bu hayat benii Bi Trabzon bide iş hayatı...

Tansu Onur Erdoğan
05.02.2007, 19:26
mugla üni turizm otel işlt. bitirdim
şimdi reklam olmasın 5 yıldızlı bi otelde cost controll olarak görev yapıyorum

Ayaz
05.02.2007, 19:37
bizde okuduk birseyler. hala okuruz ama okudugumuzu yapmayiz. bu ulkede necimi olmak gerekir derseniz... kalpazan, uckagatci, yalancı, palavracı olursanız biryerlere gelirsiniz..

surmeneli_keles
05.02.2007, 19:54
walla bende işletme bolumu ögrencısıyım insallah iyi bı yerlere gelirım:D

Egemen Yılmaz
05.02.2007, 20:41
ben henüz lisedeyim, şu an amatör web sayfaları dizayn ediyor, programlıyorum, yazın da tamircilik yapıyorum :D

umarım üniversiteyi kazanırım da bir yazılımcı olurum...:rolleyes:

zedboysts
05.02.2007, 22:21
eee ben şun ktü trabzon meslek yüksek okulu tekstil 2. sınıf öğrenciyim 4 seneye uzadı :(:(:( ne olacağım konusunda bi fikrim yok. Açık öğretimle 4 yıllık işletme okuyup askerlikten kurtulmaya bakıyorum... heralde bi top toplayıcı olurum trabzonsporda ona da yaş tutmuyu fazla büyüğüm :P

laz_hayri_61
06.02.2007, 00:44
sakarya üniversitesi inşaat müh. 2.sınıf öğrencisiyim.

Armağan Dere
06.02.2007, 01:06
uludağ üniversitesi makina müh 2.sınıftayım 1 sene hazırlık okuduk...

Erdinç Barutçu
06.02.2007, 01:06
Herşey öss tercihinde cerayn etti.Tercihleri yaparken babam "karadenizliler müteahhit olur" dedi.İnş. müh. yazdık. Kazandık.Ama müteahhitlik yapmıyorum.Ama trabzonspor şampiyon olunca devasa bir anıt dikeceğim.Projelerim bitme aşamasında...

U.Sadıkoğlu
06.02.2007, 01:07
valla inşaatla ilgili bişe olması lazım mimar gibi:D